PDA

Виж пълната версия : ПОЧИСТВАНЕ НА СТАРИ КОШЕРИ



bobi mitrev
27.02.2013, 09:27
Здравеите,търсих във форума но не намерих нищо по моя проблем/извинявям се ако съм пропуснал/,та проблема ми е следен,дадоха ми 5 броя стари/почти нови/ ДБ кошери но заедно с питите вътре. Питите ще ги изхвърля но с какво мога да третирам кошерите за да са готови за нови семиства.

Юрий Цветков
27.02.2013, 09:30
Виж тази тема: http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3743&highlight=%E4%E5%E7%E8%ED%F4%E5%EA%F6%E8%FF

bobi mitrev
27.02.2013, 09:57
Виж тази тема: http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3743&highlight=%E4%E5%E7%E8%ED%F4%E5%EA%F6%E8%FF

Много ти благодаря

inio33
27.02.2013, 20:46
Горелката е най добрия начин

bobi mitrev
28.02.2013, 07:56
С горелка ще стани черен, после трябва с шкурка да търкам предполагам

Димо Караангелов
28.02.2013, 11:35
Не е необходимо чак да почерняват а после леко с телената четка и си готов!

bobi mitrev
28.02.2013, 12:19
ok

N-2
28.02.2013, 12:55
Мисля, че обратно трябва да се почиства. Първо изстъргаването, а после обгарянето.

За дезинфекция след изстъргването трябва да ги измиеш с натриева основа, както е по учебник /3 - 5 % разтвор/. А после хубаво да ги изплакнеш с вода.

Димо Караангелов
28.02.2013, 13:11
Мисля, че обратно трябва да се почиства. Първо изстъргаването, а после обгарянето.

Вярно е просто съм пропуснал да спомена че първо е необходимо да се изстърже всичкия стар клеи и восък!

bobi mitrev
13.03.2013, 09:06
Здравеите отново, почистих кошерите със сода каустик след това хубаво измиване и след това с горелка. Но нещо ме притеснява, по стените има малки дубки и странни белези, дали нее някаква опасна зараза. Моля помогнете, ето и снимки

АДМИНИСТРАТОРКолега,снимките ти ще бъдат изтривани докато не се научиш как да ги качваш.Има раздел за това,прочети и го направи.

bobi mitrev
13.03.2013, 11:39
Здравеите отново, почистих кошерите със сода каустик след това хубаво измиване и след това с горелка. Но нещо ме притеснява, по стените има малки дубки и странни белези, дали нее някаква опасна зараза. Моля помогнете, ето и снимки

АДМИНИСТРАТОРКолега,снимките ти ще бъдат изтривани докато не се научиш как да ги качваш.Има раздел за това,прочети и го направи.

Извинявам се за големината не бях обърнал внимание


http://s24.postimage.org/p2ae5tqsh/5985828_X.jpg (http://postimage.org/image/p2ae5tqsh/) http://s24.postimage.org/j5b42qz1d/5985829b.jpg (http://postimage.org/image/j5b42qz1d/)

ianev
13.03.2013, 15:57
Много старателни модератори и админи чак ми затрили мнението ама такава ни е всичката работа за триене грешка нямаме. А дали ще се само накажете по някой от 1500-те правила едва ли. Повече няма да коментирам нищо в форума!

Mariela
10.06.2013, 11:26
Въпроса ми не е много за тази тема, но все пак да попитам как да почистя стара центофуга, мога ли с вода да я измия?

Цветан Андров
10.06.2013, 15:55
Обилно измиваш и почистваш с гореща вода и гъба.След товя ако няма избила ръжда(понеже казваш че е стара)дезинфекцираш със спирт,подсушаваш и си готова да работа.

Петър84
27.06.2013, 13:19
здравейте и аз имам кошер които изглежда по подобен начин на колегата,на някаква болест ли се дължи

христо
27.06.2013, 14:17
На молци.

Nik_m
08.08.2013, 13:40
Искам да дезинфекцирам няколко магазина, купих 2кг сода каустик на люспи но никъде не пиша как се разтваря.
1кг сода в колко вода се сипва?

jordanov
08.08.2013, 14:54
Пише Ника, пише. Виж страница 1 на темата.

Nik_m
08.08.2013, 20:18
Преди да пиша прочетох но пише 5%-10% , ама как се правят тия проценти.
Сега намерих в нета че 1кг. сода каустик е за от 10л. до 20л. вода зависи колко искаш да е концентриран разтвора.

bobi mitrev
09.08.2013, 06:59
Слагай както ти падне, само гледай да има сода каустик/дали ще е 10% или 15% или 20% няма толкоз значение/. Претпазни очила и ръкавици ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.

mirona73
18.02.2014, 16:49
Някой дали е опитвал с пистолет за горещ въздух,или за предпочитане е газова горелка,бензинова лампа?

Валтер Желязков
18.02.2014, 18:28
Някой дали е опитвал с пистолет за горещ въздух,или за предпочитане е газова горелка,бензинова лампа?

Ако ще сваляш боята може и да стане, но за вътре си трябва горелка или бензинова лампа.

mirona73
18.02.2014, 19:04
Благодаря!

pako
22.03.2014, 20:12
Здравейте.Относно дезинфекцията на кошери и магазини мога да дам съвети тъй-като изварих в казан 10бр.кошери и 20бр. магазини (ДБ12).Работата е много.Предварително махнах релсите изчистих клея.Закупих 40 литра натриева основа ,соде или сода каустик всичко е едно и също (на етикетите пише NaOH) със концентрация 12%.1литър соде : 2 литра вода важно е да кипи сваля боята до дърво 10мин. на страна и завърташ кошера.Веднага след това докато е топъл двама човека започват с твърди четки и вода докато вече не се хлъзга дървото.ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПОЛЗВАНЕ НА ОЧИЛА И РЪКАВИЦИ.След като изсъхнат обгаряне с газова горелка и боядисване стават като нови.Но никога няма да повторя да закупя 2ра употреба кошери.Успех!

Pavel_Bs
22.03.2014, 20:47
Аз си закупих този пистолет - http://www.elko.bg/images/articles/big/776.jpg .Характерното за него е че има електронен контрол на температурата(отделно има биметална пластина).При обикновените пистолети, термозащитата се скапва бързо и трябва да се купува нов.Другият плюс е че достига 600C и може да се регулират.

jnev
26.03.2014, 17:01
Здравейте като се говори за почистване на кошери искам и аз да попитам нещо направих си кошери от военни сандъци боядисал съм ги отвън а отвътре не съм правил нищо те са като нови но знам ли може би ще е добре да ги обгоря.Ето и снимка да добиете представа1077

спартак
26.03.2014, 17:35
Не се занимавай с глупости , давай смело. Горенето се прави, ако е имало преди това пчели.Най силните семейства са ми от военните сандъци . Рано се облитат и съответно се развиват.В интерес на истината,излязоха от зимата с най - много запаси от мед.Тази година дори планувам осмаци с три четири магазина ,Това са супер ракети и пролетта хващат всичката паша. Покрай Янтра паша дал господ.Единствено условие разбира се е млада кралица и по-рядко ходене на пчелина.

jnev
26.03.2014, 18:06
Не се занимавай с глупости , давай смело. Горенето се прави, ако е имало преди това пчели.Най силните семейства са ми от военните сандъци . Рано се облитат и съответно се развиват.В интерес на истината,излязоха от зимата с най - много запаси от мед.Тази година дори планувам осмаци с три четири магазина ,Това са супер ракети и пролетта хващат всичката паша. Покрай Янтра паша дал господ.Единствено условие разбира се е млада кралица и по-рядко ходене на пчелина.

Ех супер една работа по-малко.А аз мислех че ще имам проблем със сандъците защото са 2см.дебелина и ми се виждаха малко тънки но щом и ти казваш че добре се развиват да се надявам и аз на същото:bigsmile:

rumaneca
26.03.2014, 21:14
Може ли да качиш и някоя друга снимка на тези кошери, мисля да си направя няколко от същите съндъци ?

jnev
27.03.2014, 08:07
Може ли да качиш и някоя друга снимка на тези кошери, мисля да си направя няколко от същите съндъци ?

В темата кошер дебелина 20мм. съм качил повече снимки може да ги видиш

ddsi
21.04.2014, 20:08
Здравейте,имам 2 кошера ДБ-10 рамкови от около месец.Купих пчелите направо с кошерите,но искам да ги прехвърля в моите си кошери,защото са чисто нови пък и да почистя старите,че току-виж догодина дай боже съм ги увеличил.Та въпроса ми е подходящо ли е времето за прехвърляне или по-нататък или кога?Защото и без това ще ги отварям за контролен преглед и си викам направо в новата квартира.
Предварително ви благодаря.

Nik_m
21.04.2014, 20:18
Времето е подходящо, но ако сега ти е основната паша ще загубиш.

ddsi
21.04.2014, 20:58
Ясно Nik_m,благодаря ти за отговора и отделеното време.

ddsi
22.04.2014, 22:37
днес правихме прехвърлянето и отнесох две жила в ръката,ама вината си моя че ръкавите ми бяха малко къси. :tres:

grand_pn
24.04.2014, 10:36
днес правихме прехвърлянето и отнесох две жила в ръката,ама вината си моя че ръкавите ми бяха малко къси. :tres:

свиквай,така се започва!

Nik_m
24.04.2014, 11:33
днес правихме прехвърлянето и отнесох две жила в ръката,ама вината си моя че ръкавите ми бяха малко къси. :tres:
Ти нищо не си отнесъл, аз като прехвърлях моите ме съсипаха, но старите кошери които купих така бяха клеясали, че рамките се чупеха и нямаше вадене на питите.
А като започнеш да мачкаш пчели става лошо :)

ddsi
24.04.2014, 22:11
една седмица преди това отнесох едно по брадата докато им сипвах сироп и нямаше проблеми,но от тия двете ръката ми се поду до лакътя и от днеска гледам вече е почнала да спада.Имам още един да прехвърлям и жената само ме подиграва.Абе ще се опознаем ние с тях няма на къде.

jordanov
25.04.2014, 08:47
Е чи следващия път пускай Жената напред. Тях не ги лови отровата:)

ddsi
25.04.2014, 16:56
Е чи следващия път пускай Жената напред. Тях не ги лови отровата:)


Не смея да я пускам напред.Току виж тя ги нахапала,пък ми е жал за пчеличките а и пари съм дал за тях.За това няма да рискувам.drinks;

jordanov
25.04.2014, 20:13
Хаха, респект! Много уважавам хората дето си познават стоката:)

mytata77
14.01.2016, 06:35
АЗ ГИ ПОЧИСТВАМ СЪС СОДА КАУСТИК И ПОСЛЕ ГИ ИЗМИВАМ ОБИЛНО С ВОДА. СТОЯТ НЯКОЛКО ДЕНА НА СЛЪНЦЕ И ТАКА СА ГОТОВА ЗА УПОТРЕБА. ИЗПОЛЗВАМ И ГОРЕЛКА НО ТЯ НЕ ПОЧИСТВА ТАКА ХУБАВО КАКТО СОДАТА.

jordanov
14.01.2016, 11:24
АЗ ГИ ПОЧИСТВАМ СЪС СОДА КАУСТИК.... .... НЕ ПОЧИСТВА ТАКА ХУБАВО КАКТО СОДАТА.

Добре дошъл. След като си доволен от содата, напиши подробно как ги почистваш, за да си полезен на колегите които не са го правили, а четат и евентуално ще им се наложи да те питат уточняващо. Пиши с малки букви, също така. Успех.

Д.Стоянов
19.02.2016, 12:12
Здравейте,
Имам проблем на който не успях да намеря решение из форума.Наскоро си купих корпуси,някои нови други ползвани сезон - два. Оказа се,че някои са нападнати с от дървояд.Дали мога ли да ги обработя с нещо,което да не пречи в последствие като дойде време за заселване на пролет?Благодаря предварително.

Искрен Мутафов
20.02.2016, 05:30
Здравейте,
Имам проблем на който не успях да намеря решение из форума.Наскоро си купих корпуси,някои нови други ползвани сезон - два. Оказа се,че някои са нападнати с от дървояд.Дали мога ли да ги обработя с нещо,което да не пречи в последствие като дойде време за заселване на пролет?Благодаря предварително.

3-4% разтвор на сода каустик.

Bobi-M9598
20.02.2016, 09:01
Здравейте,

За дезинфекция става, но за дървояда? Преди време ми подариха един стар кошер, беше толкова надупчен! Опитах се да го реставрирам, но се отказах.
Оказа се, че просто трябва да го направя от ново. Не знам какво да те посъветвам. Знам, че има препарати с които се третира дървесината против гниене, дървояди, мухъл.... но това е преди да бъдат нападнати. За кошери не съм убеден, че е уместно да се ползват. Може би само за краката.
Ако не е много,може да направиш това което те предлага Искрен. Има клипове, в които съм гледал как ги вярят в казани от неръждавейка. После много хубаво измиване с вода, и съхнене. Ако решиш да го правиш, спазвай правилата. Гумени ръкавици, престилка, ботуши........
Успех!

Поздрави, Г. Георгиев

boris
20.02.2016, 09:21
Ако се обработи със сода каустик, дървояда ще изчезне. От вън боя по твой избор, а отвътре семейството би трябвало да го пази от инвазии , ако е с акъла си.

Д.Стоянов
20.02.2016, 10:27
Благодаря за отговорите.Корпусите не са много наядени,но дървояда го има.Ще пробвам със сода.
Поздрави

rumenggr
20.02.2016, 10:49
Здравейте,
Имам проблем на който не успях да намеря решение из форума.Наскоро си купих корпуси,някои нови други ползвани сезон - два. Оказа се,че някои са нападнати с от дървояд.Дали мога ли да ги обработя с нещо,което да не пречи в последствие като дойде време за заселване на пролет?Благодаря предварително.
Здрасти. Вече си купил корпусите. Най добрия вариянт е свързан с най-голяма играчка. Намери казан, по възможност да събере поне половината корпус в някаква посока за да минеш само с едно въртене. На огнището, сода каустик и да заври. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ОЧИЛА НАДЕЖДНИ !!! Опаковай се добре, че горещата основа е сила!!! Топиш корпусите да поврат за 10-15 минути. Пада всичко до дърво!!! Когато боята започне да пада бавно, можеш да добавиш малко сода каустик. АГ не издържа на такива условия, дървоядите също. Обилно измиваш с маркуча. Можеш да ги намажеш вътре и с някаква киселина(оцет, лимонена...) за неутрализиране на остатъци от основата. Слънце, вятър да изсъхнат.Следва ремонт, кит, боя. По добро от това е клечката кибрит. И накрая, отиваш на изложението, виждаш корпуси по 13лв/бр.(сглоби си сам) и почваш да се чешаш по тимберицата и да се чудиш за какво ти е(това в главата)!

Гогол
20.02.2016, 19:48
Здравейте,
Имам проблем на който не успях да намеря решение из форума.Наскоро си купих корпуси,някои нови други ползвани сезон - два. Оказа се,че някои са нападнати с от дървояд.Дали мога ли да ги обработя с нещо,което да не пречи в последствие като дойде време за заселване на пролет?Благодаря предварително.
Дървояда не го мори кезапа/сода каустик –NaOH / Мори го високата температура.Вариант 1 .Имаш приятел с дърводелски цех с камера за обезпаразитяване.Носиш ги там ,надувате да 120* ,дървояда изчезва яко дим .Вариант 2.Съд в който да събереш плодника +1см. ,пълниш с вода /H2O/,завираш до кипене на водата на ключ и въртиш плодника на 4–те му страни по 20 минути за сигурност . Дървояда отива в небитието. Ако се съмняваш за А.гнилец –тогава използваш сода .

НАСКО1976
20.02.2016, 20:29
Дървояда не го мори кезапа/сода каустик –NaOH / Мори го високата температура.Вариант 1 .Имаш приятел с дърводелски цех с камера за обезпаразитяване.Носиш ги там ,надувате да 120* ,дървояда изчезва яко дим .Вариант 2.Съд в който да събереш плодника +1см. ,пълниш с вода /H2O/,завираш до кипене на водата на ключ и въртиш плодника на 4–те му страни по 20 минути за сигурност . Дървояда отива в небитието. Ако се съмняваш за А.гнилец –тогава използваш сода .

Опазил ни Господ от Американския вредител, но при него не е ли редно, ако се появи някъде да се унищожи целия кошер?
изгаряне и т.н.

boris
20.02.2016, 20:50
Г-н Гогол, според вас на колко градуса завира содата и след като заври дали ще остане жив дървояд ?

Гогол
20.02.2016, 21:56
Г-н Гогол, според вас на колко градуса завира содата и след като заври дали ще остане жив дървояд ?
Въпроса не е при колко градуса ще заври кезапа ,а необходимо ли е да се използва като може да се използва чиста водичка,по–безопасно за пчеларя/за теб/,дървесината се запазва,по бързо изсъхва.Аз не зная при колко завира,дай инфо че да знаем.

solaris60
20.02.2016, 22:00
Въпроса не е при колко градуса ще заври кезапа ,а необходимо ли е да се използва като може да се използва чиста водичка,по–безопасно за пчеларя/за теб/,дървесината се запазва,по бързо изсъхва.Аз не зная при колко завира,дай инфо че да знаем.

1 388 градуса.

Гогол
20.02.2016, 22:06
Опазил ни Господ от Американския вредител, но при него не е ли редно, ако се появи някъде да се унищожи целия кошер?
изгаряне и т.н.
Би трябвало да е така ! Но тук във форума,има застъпници че ТОЙ ДАЖЕ СЕ ЛЕКУВА .Аз горя всичко .Но може да се извари сандъка със сода /12–18 %/ и да се използва след минимум 5 години.

Гогол
20.02.2016, 22:29
1 388 градуса.
Благодарско ,Слънчо !!! Ама аз очаквах даскалчето да ме осветли при какви температури кипят някои течности .Е, ти пое нещата в твои ръце и му помогна .:sorry::sorry::rain:

munteanu
11.05.2016, 09:55
Колеги, онзи ден си взех 3 8-рамкови кошера за украински рамки, но са направени от папур и са доста стари. Ако ги измия със натриева основа, ще ги чакам много да изсъхнат, та си мислех дали е удачно само да ги напръскам обилно с белина, без да ги мия?

jordanov
11.05.2016, 12:58
Направо ги варосвай с баданарката. Я им направи някоя снимка. Едно време в началото на форума имаше някъде такава тема - за папура.

munteanu
11.05.2016, 13:12
Като ги монтирам в неделя, ще ги снимам. Иначе мога да ги варосам отвън :) , но вътре не знам дали ще изсъхнат до неделя със "судето", че ще им прехвърлям от нуклеуси млади семейства