PDA

Виж пълната версия : ПЪРВИ СТЪПКИ



Змея
13.04.2012, 15:43
Само за няколко дена се превърнах в пчелар с 11 кошера,без никакъв опит за отглеждането им.Сега постоянно ги наблюдавам/без да ги отварям/и виждам как в едни кошери има голямо движение на пчели,а в други-по слабо.Всички кошери имат майки и пчеличките носят прашец.Какво трябва да направя най-важно сега,да ги храня ли,обезпаразитявам...?Като ги отворя за какво да гледам?Благодаря Ви предварително!

Владо-Gillan
13.04.2012, 16:12
първо си купи було. пушалка и другите необходими инструменти и после мисли за другото. викни някои опитен да ти покаже първите пъти, сега и да гледаш няма да видиш нищо/ аз бях същия

Змея
13.04.2012, 16:16
Аз имам всичко,но сега искам да знам дали да им сипя сироп...

Владо-Gillan
13.04.2012, 16:24
първо трябва да го отвориш да видиш от какво имат нужда. да няма някой с болест, или търтовки и тогава ше знаеш какво да правиш. без да ги отвориш и да кажеш как е положението няма как някой да ти каже какво да сториш

Ивайло Велинов
13.04.2012, 17:18
Мисля, че преди каквото и да правиш трябва да прочетеш това онова. Въпроса ти е много общ, звучи като "имам нов самолет, като се кача в него какво да правя?". Явно вече имаш пчелите, намери някой пчелар да ги прегледа на първо време а ти чети чети и чети. Успех :)

Змея
13.04.2012, 18:47
Преди да купя пчелите ги прегледахме с опитен пчелар,но след пренасянето не са отваряни.Продавача ги е третирал с лентички есента,да слагам ли отново ленти?

Владо-Gillan
13.04.2012, 18:55
значи отвори ги, виж за майка и каква е/ има ли пило, има ли запаси от мед, колко междурамия с пчели има, какво е пилото, провери за болести и д.р. и тогава мисли за ленти, подхранване, разширяване и изграждане на пити и строителни рамки

ianev
13.04.2012, 18:57
Слагаи даже малко си позакъснял но не виждам да има проблем има колеги който на пролет не слагат ленти но на есен задължително ( аз слагам и пролет и есен). Иначе е време за сироп да ги стимулираш а и сега гледат доста пило и черпят доста храна която е намаляла значително особено след тази зима

Ивайло Велинов
13.04.2012, 19:00
Да, трябва да се сложат ленти. Може да прочетеш защо се слагат тези ленти, кои не вършат работа, как се поставят и др. тук:
http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2663


Знаеш ли какво е пило, различаваш ли търтиево пило от работническо, различаваш ли търтеите? Знаеш ли какво е роево настроение? Знаеш ли кога започва пашата в твоя регион?

Ако не знаеш, трябва бързо да научиш защото семействата се развиват усилено в момента и може положението да стане доста динамично съвсем скоро.

Но най-напред намери някой пчелар, който да бъде до теб поне до като не дойде момента да се сложат магазините и да ти покаже това онова.

Владо-Gillan
13.04.2012, 19:01
иянев колега как ще ги храни и прочеее без преглед? ако има търтовка трябва ли да им дава сироп?

Владо-Gillan
13.04.2012, 19:05
той не казва и кога ги е взел, и от къде е.тва да каже все ще се намери някои от форума да живее около тях и да му покаже. на мен ми отвори очите Станко. иначе гледах в кошера като индиянец в пишеща машина

Змея
13.04.2012, 19:24
С.Змейово е на 10 км. от Стара Загора.Кошерите купих на 11 април

Владо-Gillan
13.04.2012, 19:34
викни някои да ги погледне и да ти покаже това онова, и ще ти каже какво трябва да се прави. сам и да ги отвориш няма да направиш нищо.

ianev
13.04.2012, 20:07
Колега gillan както е казал колегата като ги е взимал ги е взел с по опитен пчелар така че това за търтовката автоматично отпада ( следователно направен е преглед от опитен пчелар) както и това за каква паша се подготвя при положение че до сега не е давал сироп също отпада а е средата на април (имам предвид да ги засили много) и отделно по 500-800мл на кошер на седмица може само да им е от полза на пчеличките.


Най добре колегата Змея да си свали всички филми на пчеларска тематика който ги има в сайта както и в замунда и това ще ти даде някаква основа на която да стъпиш и след това не е толкова страшно да ги отваряш и сам като си добил елементарни знания. Аз като получих моите 4 кошера ги отворих на 7-8 ден сам като преди това бях изгледал филмите и поизчел известна част от форума. Винаги се учи човек особено при пчелите винаги може да научиш нещо ново от опита на колегите.Така че успех

Владо-Gillan
13.04.2012, 20:14
змея ги е преглеждал с пчелар преди да ги превозят. по време на превоза няма ли шанс някоя майка да е притисната или убита?

ianev
13.04.2012, 20:19
Няма да споря а и вадиш думите от контекста. Ако са застопорени както трябва каква е вероятноста?. При подвижно пчеларство да не трепят майките като ги местят в много редки случай. Помагах на колега да пренася кошери с бус 30 парчета на едно семейство не се случи това. Повече няма да коментирам да цапам темата на колегата както става в повечето теми тръгва се от едно нещо за което се пита и темата се измества в друга посока. Лека Вечер

Ивайло Велинов
13.04.2012, 20:23
Гилъне, не вкарвай човека във въображаеми ситуации :)

Владо-Gillan
13.04.2012, 20:24
ок но аз съм на мнение че трябва първо преглед, и след това всичко останало.все едно да пиеш хапче а да не знаеш от какво си болен.

Змея
13.04.2012, 20:29
Безкрайно съм Ви благодарен за озивчивостта!Първо ще проверя за майките дали всичко е наред и после ще подхраня със сироп.Задавам въпроси на Вас,защото моя"опитен" пчелар не ползва интернет и имам повече доверие на форума.

Владо-Gillan
13.04.2012, 20:32
не мога да повярвам, казвате на човека да прави нещо без да знаем какво става в кошерите и в какво състояние са.Трабва преглед за мене, пчелара му ги бил прегледал и казал че са ок////// ми ок са като гледа да ги продаде.и аз като купих мойте ми казаха че са с млади майки ама се оказаха без крила и офърфъни.ако са пълни питите с мед????? каде ще скалдират сиропа????? моите за няколко дена се запасиха само от овошките

ianev
13.04.2012, 20:42
И напълниха по един магазин от прасковите и черешите още един......... Колега гилан след иззимуването колко тежи един кошер и колко тежи преди това. Мойте бяха на пълни с мед от доло взех по 2 рамки при последното извъртане (ДБ10) подхраних ги есенно време съшо така и зимата не съм ги оставил подхранвани са с питки и запасите им бяха значително намалели. Плюс това с сиропа първо хранят пилото и тогава складират 500-800 като ги разхвърлиш на 1 седмица по колко се пада на ден. А и като гледаш и колегата advanced го посъветва какво да прочете както и аз. А и чети малко пчеларя е негов познат не този който ги копува! Не всеки продава да се отърве ако не може да ги гледа ако се е случило нещо с пчеларя това че си попаднал на такъв случай нищо не значи всеки си гледа от неговата камбанария.

Владо-Gillan
13.04.2012, 20:50
пич при мене от няколко дни цъфти ябълката вече. черешите джанките и крушите прецъфтяха има и ливадни цветя сега.утре ще ти кача снимка да видиш.п.п. вообще не знам колко мед са имали есента и пролета че едвам ме сабраха у пирогов и ми е било до пели само. но е факт че нямам загинало семейство или майка тази година, при положение че неса гледани есента и началото на пролета до преди 20 дена.в плодника има запаси по всички пити изключвам 2 късни отводки от миалата година те са малко заслабнали ама ще се оправят.

Пеньо Лазаров
13.04.2012, 21:02
Змейче слагай веднага по 3-4 ленти варостоп и сипвай през ден по 0,5 литра сироп на кошер в сиропа е добре да сложиш стартовит, ако не са пълни с пити слагай по 1 восъчна основа за грдеж до пилото през 5 дена и гледй около гергиовден да сложиш магазините, за да ги негониш по баира.Това ти е за сега работа за по-натам, ще обясняваме пак.

Владо-Gillan
13.04.2012, 21:20
неща да спориме а и станахме банални, всеки да си гледа пчелите както намери за добре.момчето каза че нищо не знае, според вас знае ли къде да слага лентите и как, как да подхранва и въобще не знае какво е и пило. а вие почнахте да го стягате за акациева паша. трябва преглед и след това всичко останало.

ivootur
13.04.2012, 22:21
Рано е за магазини,ще охладите кошера.вечерите са студени.ако имате бъкани с пило,вадете и давайте на други по слаби.Лазаров знае какво говори

chombe
21.06.2012, 00:46
Аз като си ги взех първите 4 семейства имаше една изгубена майка ,при превоз е случват такива неща .После
купих три с кошерите и нямаше загуби ,винаги като вземеш семейства е хубаво да се види след няколко дена какво е положението пак .

Nik_m
25.02.2013, 12:51
Привет на всички от един кандидат пчелар.
Реших за се занимавам с пчеларство, ще гледам пчелите в едно село близко до Монтана. Зимата изчетох доста материал и се ориентирах към ЛР системата, поръчах 10 кошера и 10 отводки.
Нямам никакъв опит с пчели, и няколко въпроса ми се въртят в момента.
Първо разпитах съседите в селото и по тяхна информация има само 2-3 пчелина с не много кошери, това дали е знак че района не е богат на паша?
Другото което ме притеснява е че нямам никакви изградени пити и когато взема отводките през Юни ще има ли градеж и колко пити ще трябва да изградя до зимата? И трето ще има ли проблем да иззимуват на нови пити, защото на всякъде пише, че е добре да зимуват на кафяви пити.

Емо Митев
25.02.2013, 19:15
С голяма бройка си решил да се захванеш ,но нищо ще се справиш въпреки всичко ако ти е мерак.
Желателно е да вземеш отводките колкото е възможно
по - рано .Явно по - рано от юни не можеш да ги вземеш, но не се бой ще имат време да изградят по 5 рамки , че и повече , но това зависи от мн.фактори.
Съветът ми е да потърсиш помощ от опитен пчелар в региона.Не е нужно да откриваш топлата вода. wink;

Nik_m
25.02.2013, 20:41
Желание имам и то голямо, а бройката не е чак толкова голяма, 2ма приятели почнаха с по 30 кошера преди 2 години и за сега се справят доста добре, но аз нямам финанси за повече.
10 кошера по 200 лева са си 2000лв. а с стари кошерища не ми се занимава, даже имам 8 ДБ и стоят така в една стая. Дядо ми беше пчелар и трябваше да ги наследя, но не можа да се раздели с тях и ги взех след като умряха.
Като дете му помахах да ги гледа, но бях едно хамале и не научих нищо тогава :)

evgeni.filimonov
25.02.2013, 21:01
Колега, зависи какви семейства ще везмеш, отводки или развити семейства. Ако вземеш отводки през юни, ще трябва да ги доразвиеш докато изпълнят два корпуса и така да ги зазимиш. Мед не чакай от тях.
Ако вземеш развити семейства, направо слагай отгоре по един корпус с ВО и ако има паша, чакаш да ги изградят и напълят с мед.
Но все пак 10 семейства за начинаещ и то без опит, няма да ти е лесно.
Успех и поздравления за правилния избор относно избора на система кошери - ЛР.

michail76
25.02.2013, 21:16
Колега,трябва да ти кажа,че 10 семейства се гледат по-лесно отколкото 2.Не ги слушай дето ти говорят,,почни с 1,после 2 и така,,.Не ти препоръчвам и да се хвърляш на 50,щом нямаш опит,но 10 за начало е идеално.Спомена,че имаш и приятели пчелари.Успех.

FVCVS CAESAR
25.02.2013, 21:44
ще има ли градеж и колко пити ще трябва да изградя до зимата? И трето ще има ли проблем да иззимуват на нови пити, защото на всякъде пише, че е добре да зимуват на кафяви пити.
Докато има силна паша, ще има и силен градеж. Гледай да ги вземеш по-рано и на повече пити (задължително тъмни). Ако ги вземеш през май, при благоприятни условия до есента могат да ти изградят два корпуса с пити, а ако решиш да ги изнасилваш, може и повече. Като вземеш отводките на 4-5 стари пити и като отгледат няколко поколения в още толкова новоизградени пити, това ще им стигне да избутат успешно първата зима.
А колкото до района, не знам, като пробваш, ще разбереш. Ако има на достатъчно площи слънчоглед и робиния, все нещо ще извадиш.

Nik_m
25.02.2013, 22:14
Питите няма да бъдат стари защото пчеларя който ще ми прави отводките гледа ДБ и първо ще ми изгради питите в неговите кошери и после ще ми направи отводките.
За това питах дали ще има проблем да зимуват на изцяло нови пити!

FVCVS CAESAR
25.02.2013, 22:37
До есента все ще отгледат по две-три поколения пчели в тях и вече няма да са съвсем нови. Гледай да не преразширяваш обаче много гнездата, защото тези нови пити трудно задържат топлината и ако пчелите са малко, може да имаш проблеми.
В момента имам една отводка с пити, осеменявани само 2-3 пъти (нямах по-стари). Преди два дни най-после намерих първото снесено яйце. Вярно, че е доста слабичка, но в съседство с нея има друга отводка, още по-слабичка, с тъмно кафяви пити, в които майката започна да снася още в началото на януари (за мой ужас). Добре че зимата беше мека, та засега всичко е наред...

Юрий Цветков
27.02.2013, 09:26
Питите няма да бъдат стари защото пчеларя който ще ми прави отводките гледа ДБ и първо ще ми изгради питите в неговите кошери и после ще ми направи отводките.
За това питах дали ще има проблем да зимуват на изцяло нови пити!И по добре. Няма проблем, да зимуват на пити от настоящата година. Аз ако имам възможност, бих ги оставял само на такива пити. Колкото и да ти е чиста тоалетната, не се превръща в палат, а си остава тоалетна. Надявам се разбираш аналогията. wink;

Nik_m
27.02.2013, 09:47
Разбирам те много добре, аз обичам всичко което правя да го изпипвам добре.
В момента имам 2 кошера, който ги взех Ноември, наследство.
Продадоха къщата и трябваш да ги взема по спешност и състоянието и предполагам че е тоалетна защото дядо ми последните години само ходеше да ги гали и не можеш да ги гледа, но не искаше да се раздели с тях и от 15 кошера останаха 2.
Сега стои дилемата пред мен дали дали да ги прехвърля в новите кошери Април или да ги унищожа и да си почна на чисто.
В петък дават добро време, дано мога да и направя преглед и да преценя какво да правя.

Юрий Цветков
27.02.2013, 09:50
Ако имаш възможност, премести в нови или в ползвани, но дезинфекцирани. А тези, ако са годни за употреба дезинфекцирай и отремонтирай ако се налага, и ги подготви за в бъдеще.

Nik_m
27.02.2013, 10:53
Аз стари кошери няма да ползвам, в края на мат са ми готови новите, но ме притеснява да не пренеса някакви болести с пчелите.
Направих само частичен преглед защото времето не позволява повече и питите са много стари.
А при положение че съм дал 2000 лева за нови дали си заслужава риска да се занимавам с тези.
Мислех да направа на пролет налитане на гол рой с една пита и основи по време на акацията.

ianev
27.02.2013, 10:58
Нищо им няма на кошерите ако са здрави ако не са изгнили да трябва да им подменяш дъски да си играеш. Само едно хубаво обгаряне с горелката една боя и си ги ползваш. Винаги може да ти потрябва някой кошер а да нямаш пари на момента да го купиш нов drinks;

Nik_m
27.02.2013, 11:20
Те са ДБ а аз реших да ползвам ЛР, но ги складирам в една стая, не искат вода и храна. Иначе не са толкова зле дядо ми ги гледаше много добре преди да получи удар, поддържаше ги все едно сега са излезли от магазина.

Недялко Атанасов
27.02.2013, 21:43
Аз стари кошери няма да ползвам,.Те не са стари,те са от дядо ти,а те никога не остаряват да знаеш.

Ивайло Георгиев - ingivo
28.02.2013, 19:34
Да споделя и аз понеже съм в същия коловоз като колегата . Никък не съм доволен от отвотките които купих към средата на юни . По добре е да се купят пълноценни семейства дори и на по висока цена особенно при ситуация като моята от 0 без никъкви пити инвентар и запаси от мед и прошец. Та да не съм пророк ама от 10 отвотки ако попаднеш на такива като моите догодина март ще трябва да ги обединиш в 5 иначе са аут . Не искам да съм краен и категоричен в мнението си защото може вината и да е в мен . СЕМЕЙСТВАТА които купих края на август са фърст. Та аз изчаквах да не избързам с купуването миналата година а то се оказва че съм закъснял. Повече отвотки НЕ купувам .

Nik_m
28.02.2013, 20:06
Аз стари кошери няма да ползвам,.Те не са стари,те са от дядо ти,а те никога не остаряват да знаеш.
Не са стари, но са ДБ а аз реших да гледам ЛР.
Вкикам си така и така ще се уча по добре да е на корпусни.

Nik_m
28.02.2013, 20:17
Да споделя и аз понеже съм в същия коловоз като колегата . Никък не съм доволен от отвотките които купих към средата на юни . По добре е да се купят пълноценни семейства дори и на по висока цена особенно при ситуация като моята от 0 без никъкви пити инвентар и запаси от мед и прошец. Та да не съм пророк ама от 10 отвотки ако попаднеш на такива като моите догодина март ще трябва да ги обединиш в 5 иначе са аут . Не искам да съм краен и категоричен в мнението си защото може вината и да е в мен . СЕМЕЙСТВАТА които купих края на август са фърст. Та аз изчаквах да не избързам с купуването миналата година а то се оказва че съм закъснял. Повече отвотки НЕ купувам .
Парите са дадени, връщане на зад няма :)
Всичко зависи от много фактори, миналата година в Монтанско беше много лоша. Зависи дали майката е била млада, дали работи добре.
Аз взимам първата отводка за да стане силна до зимата. И другото важно е че ми ги правят приятели, даже ми викат да изчакам до началото Август да си ги взема на 9 пити. Новобранец като мен ще прави доста грешки, но имам голямо желание и ще се науча.

lubol
28.02.2013, 21:18
Да споделя и аз понеже съм в същия коловоз като колегата . Никък не съм доволен от отвотките които купих към средата на юни . По добре е да се купят пълноценни семейства дори и на по висока цена особенно при ситуация като моята от 0 без никъкви пити инвентар и запаси от мед и прошец. Та да не съм пророк ама от 10 отвотки ако попаднеш на такива като моите догодина март ще трябва да ги обединиш в 5 иначе са аут . Не искам да съм краен и категоричен в мнението си защото може вината и да е в мен . СЕМЕЙСТВАТА които купих края на август са фърст. Та аз изчаквах да не избързам с купуването миналата година а то се оказва че съм закъснял. Повече отвотки НЕ купувам .

Да питам как ги обединявате отвотките в края на март, надали можеш лесно да различиш коя майка е млада и коя стара че да елиминираш старата майка. Аз лично бих затоплил, стартовит, силно стесняване дори и на три рамки и хранене по малко, но през ден или всеки ден. Три пъти в седмицата по 200 грама сироп са повече от един път по 1 литър.
Идеята ми е че ако предадеш 3000-4000 пчели края на март към едно семейство те лесно се губят. Трябва да се опиташ да ги накараш да люпят по-вече.

P.S. - само да кажа, че не подкрепям идеята да поддържате слаби семейства :) малко си противореча но то никога нещата не са черно и бяла

zzvaszz
03.03.2013, 22:35
Здравейте!Нов съм в сферата-някой ме запали на темата,взех си книга,гледах филми,четох форуми и реших да започна да се занимавам с пчеларство.Намерих си и кандидат учител дори.
Проблемът ми е,че си нямам място.Започнах да търся подходящо тук в района на Пловдив,но......не знам вече какво трябва да търся.Къща с двор ли,паша ли,до община или горско ли да ходя.....подвижно пчеларство ли да мисля(то пък пак си трябва място за зазимяване). С една дума искам съвет от вас-как да започна?
Желанието ми е да си купя 2-3 кошера ЛР ида видя как ще се справя,а после може и повече!

vanki4a
06.03.2013, 21:51
Здравейте тази година мисля да се занимавам с отглеждане на пчели и искам да ви попитам кое е по-подходящо :да си взема кошери със пчелни семейства готови или, нови кошери с отводки и дали ще изкарам мед ако взема отводки ? става вапрос за около 10 кошера,също и кое по-подходящо време сега март или кам май месец -благодаря ! :)

koragroup
06.03.2013, 22:13
Здравейте тази година мисля да се занимавам с отглеждане на пчели и искам да ви попитам кое е по-подходящо :да си взема кошери със пчелни семейства готови или, нови кошери с отводки и дали ще изкарам мед ако взема отводки ? става вапрос за около 10 кошера,също и кое по-подходящо време сега март или кам май месец -благодаря ! :)

Здравеи!
Избрал си страхотна година да се занимаваш с пчели!
Подходящо е да вземеш (надявам се купиш) готови семейства в чисто нови кошери. Постоянно се продават такива. Питай, ако някой има семейства с почти пълни магазини, така добива ще ти е най-голям.
Сметката е следната: 10 кошера по 45кг мед по 4.5лв = 2025лв ще искараш. Значи тарси кошери по 100лв задаси на 100% печалба най малко! Балами много не се отказвай! За да исбегнеш рискове, търси да ги купиш ниакаде края на юни началото на юли, но не по касно щото много ще тежат при пренасянето.
Дано сам ти помогнал!

vanki4a
06.03.2013, 22:31
това е че в моя регион около бургас в момента не сам намерил да се продават ! а мисля че юни ще е касно но все пак благодаря !

Nik_m
06.03.2013, 22:34
Това е много несериозен коментар.
Медът в кошера е 200 лева, пчелите с изградени плодникови и магазинни рамки 100, нов кошер 70 и накрая остава да намериш някой балък да го продаде за 100 лева.
Успех в търсенето!

vanki4a
06.03.2013, 22:36
ДА напълно съм сагласен с тебе Niki_m и затова очаквам някого който да ми даде правилен съвет !

Nik_m
06.03.2013, 22:39
Здравейте тази година мисля да се занимавам с отглеждане на пчели и искам да ви попитам кое е по-подходящо :да си взема кошери със пчелни семейства готови или, нови кошери с отводки и дали ще изкарам мед ако взема отводки ? става вапрос за около 10 кошера,също и кое по-подходящо време сега март или кам май месец -благодаря ! :)
Ако вземеш отводки гледай да е по рано, за да станат силни до зимата а за мед почти сигурно няма да извадиш тази година.

evgeni.filimonov
06.03.2013, 22:45
Ами какво значи отводки, отводките се създават най- рано май и докато се поразвият, чак юни ще ги вземеш и няма да можеш да извадиш мед от тях. Това е така защото нямаш нужния опит. Освен ако не ги вземеш 10 бр. на поне 4-5 рамки и да ги обединиш преди пашата, да ги направиш на 4 броя семейства.
В моята практика колегите на които съм дал съвет , са вадили мед още същата година. Купиха си нови кошери, взеха готови развити семейства в края на май и направо им сложиха магазините и извадиха по 30 кг мед от семейство. Това ти връща инвестициите още същата година.

koragroup
06.03.2013, 22:46
Това е много несериозен коментар.
Медът в кошера е 200 лева, пчелите с изградени плодникови и магазинни рамки 100, нов кошер 70 и накрая остава да намериш някой балък да го продаде за 100 лева.
Успех в търсенето!

Ник_м кои коментар е несериозен? Ас миналта година купих 11 кошера с пчели и рамки и магазини с рамки за 1300лв. Човека който ми ги продаде не бих нарекал балък щото го уважавам. Спечелих му доверието и ми ги продаде.
И ако твоята сметка е по-вярна, аз ако ти предложа семейството описано от теб за 320лв ще се втурнеш ли да го купуваш?

Nik_m
06.03.2013, 23:01
По това време и късно есен съм съгласен да намериш по 100лева, но в разгара на медодобива пълен с мед ми трудно да повярвам.
На мен не ми трябват кошери аз съм си поръчал вече, но ако можеш помогни на колегата.

SharK69
07.03.2013, 07:01
Колега за 100 лева развито семейство че и в нов кошер,че и пълен с мед,ти ме РАЗБИ.................Че те за отводка на 4 рамки искат по 80 лева,вярно балаци викаш ама и те не останаха,според мен ако намери запазени кошери с презимували семейства за 150 лева си е добра цена,защото като гледам незнам защо след тази лека зима пак взеха да надуват цените на отводките и кошерите със семейства предполагам заради програмите.............И ПОСЛЕДНО АКО ИМАШ ЧОВЕК ДА ДАВА ПО 100 ЛЕВА КОШЕР СЪС СЕМЕЙСТВО СВИРКАЙ ЩЕ ВЗЕМА ПОНЕ 20 СЕМЕЙСТВА

buci59
07.03.2013, 08:34
Здравейте тази година мисля да се занимавам с отглеждане на пчели и искам да ви попитам кое е по-подходящо :да си взема кошери със пчелни семейства готови или, нови кошери с отводки и дали ще изкарам мед ако взема отводки ? става вапрос за около 10 кошера,също и кое по-подходящо време сега март или кам май месец -благодаря ! :)

vanki4a,не казвам колега,защото все още мислиш да се занимаваш с пчели.Преди да си купиш отводки или кошери,трябва да ти е ясно,че дълго време ще даваш и ще влагаш докато дойде момента да вземаш.Много е рано да правиш сметките колко ще дадеш и колко ще вземеш и дали ще"набуташ някой балък".И трябва да ти е ясно,че пчеларството е един процес на нескончаемо обучение,четене и преди всичко практика.Проф.Фарар/сигурно не знаеш и кой е/е прекарвал по-вече време сред пчелите от всички свои колеги взети заедно.Трябва да бъдеш сред пчелите,да си лягаш и да се събуждаш с тях.Хората са го казали-за 5 години висшист можеш да станеш,но пчелар никога.Така,че се приготви за много,много работа,както и да влагаш не малко,за печалба още не мисли,тя ще дойде тогава,когато и е времето.На първо време направи така,че да те наричаме колега.Успех.

vanki4a
11.03.2013, 22:32
благодаря за съветите дано по-скоро стана ваш колега.

Gogo
15.03.2013, 01:27
Като си вземеш най-необходимото оборудване за пчеларстване, кошери и отвдоки, ще ти легне средно към 250 лв на кошер.
Гледай откъде ще ги взимаш... и да гледаш и да не гледаш все тая де. Дано не ти ги дадат с някви стари майки.
Където и да ги разполагаш, трябва някой да ги пази. Моите са под с. Марково. Някъде около р. Марица ще ти дойде добре, ако можеш да ги поставиш. Може и към Храбрино. Има река, върбите цъфтят рано, гора, акация много, софора, липа.. Но в този район има не малко пчелини. Ти вече трябва да се стягаш. До юни ако е хубаво времето ще вземеш отводките. Приготви кошерите, чети книги още. Подготвяй рамки с телове..

dvidenov
15.03.2013, 08:03
Съветвам те да чиракуваш една година и ако си съвестен със сигурност майстора ще ти подари 1-2 пчелни семейства а и ти ще се ориентираш за место.

Pchelaar
24.03.2013, 23:10
Колеги, мисля, че тук е мястото да споделите за една от най-масово използваните системи кошери в занаята (ДБ), на младите пчелари как да се използват правилно входовете на кошера. Имате ли си някакви свои си тънкости? Кога и как се ползва долния вход на кошера и кога и как горния такъв? И всичко, което се сетите по темата. Пуснах подобна тема, понеже малко се пренебрегва като че ли тази тънкост с входовете. А не смятам, че млад колега може да се справи без да е наясно с това как да ползва входовете.

P.S. За сега не се наемам да давам мнение, понеже съм от 2 години в бранша и аз самият още уча и нека не бъркам младите ни колеги. Който се чувства подготвен по темата нека помогне.

Nik_m
25.03.2013, 21:31
Малко не си оцелил темата, още в първият ми пост съм написал че съм се ориентирал към ЛР системата, другото което е ДБ системата във всички напреднали държави почти е изчезнала а и в България вече все повече пчелари се отказват от нея.

Румен Димитров
25.03.2013, 21:37
Системата на пчеларстване не се определя от напредъка на дадена държава, а от пчелната паша!
Всеки пчелар трябва да знае каква паша има в своя район и на по пашата да избере система за пчеларстване!!!
По убост се купува само булка при циганите wink;

Румен Димитров
25.03.2013, 22:02
в случая като за Бг, са: 2-3 къси периода на земеделска паша, целогодишна от полски и горски плевелни растения и мановата, тва като усреднено ниво....системите за ползване на кошерите са лични, ма и те са на според зависи.......
.....не можеш да си нарапаш тръвни насред слънчогледа или рапицата!!!!!
...всъщност може, малко ли дивотии сме виждали....

Pchelaar
25.03.2013, 22:53
Малко не си оцелил темата, още в първият ми пост съм написал че съм се ориентирал към ЛР системата, другото което е ДБ системата във всички напреднали държави почти е изчезнала а и в България вече все повече пчелари се отказват от нея.

Просто включих предложението си към вече започнатата тема. Смятам, че има място тук. Ако вземем за всяко питане теми да отваряме нови теми... Ама хайде, както и да е. Пък и виждам, че с такава увереност заклейми ДБ, че чак и аз ще взема да си сменя кошерите ;) Със здраве. И скоро очаквам да виждам постове от теб само в разделите за напредналите пчелари.

Nik_m
25.03.2013, 23:03
Всеки си избира сам системата, не знам къде видял че те карам да си сменяш кошерите.
Само написах че си допуснал грешка, ДБ не е най - масовата система.
Иначе за другото ще се радвам скоро да пиша в раздела за напреднали пчелари, но за съжаление няма да стане :(

Румен Димитров
25.03.2013, 23:07
Pchelaar, много наместо си питаш, ма за съжаление нема кой да ти отговори.....един колега тука у форума има подпис: 1000 пчелари-1000 начина на пчеларстване! огледай около теб по-големите пчелини как работят и натам се ориентирай!

....а за останалото, готови отговори не давам....четете !!!!

Pchelaar
25.03.2013, 23:10
Pchelaar, много наместо си питаш, ма за съжаление нема кой да ти отговори.....един колега тука у форума има подпис: 1000 пчелари-1000 начина на пчеларстване! огледай около теб по-големите пчелини как работят и натам се ориентирай!

....а за останалото, готови отговори не давам....четете !!!!

Аз така или иначе не питам за себе си. Просто разгледах тази и другите теми за начинаещи. Реших, че можем да дадем някой и друг съвет на току-що прохождащи в занаята. Та нали това е целта на темата тук?