PDA

Виж пълната версия : КАКВО ДА ПРАВЯ С ПИТИТЕ



райна.в.йо.
21.02.2013, 14:45
Здравейте! Занимавам се с отглеждане на пчелни семейства от 2012 г.- 10 броя. Когато за първи път отворих кошера и започнах да разглеждам семейството в мен се появи неописуема тръпка и интерес към пчеличките. Искаме ми се постоянно да ги отварям и разглеждам.Слез прегледа се чуствувам много спокойна и въодушевена . А сега към въпроса.
Имам подмор на 7 броя пчелни семейства.За населенето ми място с.Горна Митрополия, област Плевен подмора е 80%. Какво да правя с питите, които са почти и някои от тях пълни с мед. Тъй като не знам причината за подмора мисля, че би трябвало да извадя меда и питите да разтопя - за по-сигурно предпазване от евентуално заболяване.Какво ще ме посъветвате Вие опитните пчелари? И през този сезон как да извъртя питите с мед?

buci59
21.02.2013, 18:25
...Имам подмор на 7 броя пчелни семейства....

Подмор или загинали с-ва?Има разлика.Ако е подмор,нямаш проблем,всички имаме такъв,поставяш питите зад преградната дъска и това е.Ако с-та са загинали,трябва да се опиташ да разбереш причината-от глад или от болест и след това да вземаш решение.

evgeni.filimonov
21.02.2013, 22:03
Този подмор вече да не те плаши, при всички случаи са се излюпили нови пчели, които ще помогнат много в оцеляването на семейството. Сложи храна отгоре над кълбото и затопли.
Как изчисли 80 процента подмор, отваряла ли си ги през януари, да видиш колко е голямо кълбото ?
Иначе причините за подмора може да са много.
Влага, Нозематоза, Изтощени и стари пчели, късно излюпени пчели, които не са натрупали достатъчно мастно тяло и тн.

Недялко Атанасов
21.02.2013, 22:21
Надали става въпрос за подмор,какво да правя с питите,от 2012 се занимавам,какво да правя-100%ссмъртност на тези 7,значи остават 3 семейства,обарнисе кам най близкия колега да ги види -3те и пак пиши ,но това до 2-3 дена

pa4o
22.02.2013, 07:54
Добре е ,ако искаш да снимаш отгоре рамките , а после и самите пити и да ги качиш във ФОРУМА Иначе само можем да гадаем.Също събери подмор и в/у бяла хартия хубавичко го стръскай . От падналите акари в/у хартията ще се ориентираш и за опаразитеноста на семействата. А те изобщо живи ли са , или са 100 проц. умрели ?

evgeni.filimonov
22.02.2013, 09:42
Колежке, голяма лъжица си захапала - 10 семейства за начало , без опит, знания и практика. Това се прави ако имаш наблизо опитен пчелар да помага. Дори не си обяснила както трябва, подмор ли е, загинали ли са и тн. Явно нямаш никакъв опит. Търси някой съвестен колега да помага. И чети. Успех.

райна.в.йо.
22.02.2013, 14:16
Благодаря за отговорите, колеги!
Да,нямам опит. На 7 пчелни семейства има смъртност.Няма петна по стените на кошера и си мисля , че е нозематоза.Ще проверя и за акара както ме е посъветвал колегата. Та затова ми се ще да разтопя питите след като извадя меда, за да е по-сигурно предпазване от евентуално заболяване.Иначе имам пчелар който да ми помага, но в неговата практика не се е случвало да има смъртност на пчелни семейства.

evgeni.filimonov
22.02.2013, 16:50
Да, това е неприятно, но явно този който ти помага, не ти помага достатъчно. За да се разбере най-добре, трябва да се изпратят проби от подмора за изследване. Нещата са комплексни , акара и нозематозата вървят ръка за ръка. Нозематоза има почти във всички пчелни семейства. Зависи и от местото, ако е влажно, зависи от микроклимата в семейството, от силата на семейството и тн. Не е лошо през активния сезон, след някой преглед, да се напръскат пчелите отгоре с йоден разтвор, за профилактика срещу нозематозата.