PDA

Виж пълната версия : МИШКА В КОШЕРА



nolkov
20.02.2013, 09:09
Здравейте,
Преди две седмици отидох да нагледам пчелите.
Оказа се, че е влизала мишка. Предпазители имаше, но явно не я е спрял. Семейството беше много силно и въпреки, че беше яла от кълбото имам много пчели в кошера.
Исках да ви попитам дали знаете какви размери на мишепредпаците биха опазили от влизане на мишка.
Сега съм решил една ханеманова метална решетка да я нарежа на дълги ивици, които да хвана с рапидки в двата края на дъното при входа. Тези 4мм. достатъчни ли биха били според вас да спрат мишката?
По този начин и пчелите ще могат да се облитат.

Kiril8305
20.02.2013, 20:56
Здравейте,
Преди две седмици отидох да нагледам пчелите.
Оказа се, че е влизала мишка. Предпазители имаше, но явно не я е спрял. Семейството беше много силно и въпреки, че беше яла от кълбото имам много пчели в кошера.
Исках да ви попитам дали знаете какви размери на мишепредпаците биха опазили от влизане на мишка.
Сега съм решил една ханеманова метална решетка да я нарежа на дълги ивици, които да хвана с рапидки в двата края на дъното при входа. Тези 4мм. достатъчни ли биха били според вас да спрат мишката?
По този начин и пчелите ще могат да се облитат.
Пробвай с този вид http://galabari.com/Mishepredpazitel-metalen-p-375.html

hari
21.02.2013, 15:31
Ето едно решение на въпроса.
http://s12.postimage.org/dg8r51dhl/DSCN0748.jpg (http://postimage.org/image/dg8r51dhl/)

Недялко Атанасов
21.02.2013, 20:43
Хари по добре пусни някоя иновация от твоите

Владо-Gillan
21.02.2013, 21:06
това не е ли най добро http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS1osSs6kvYjuj2Q9bqAeaTS94ho0dwA hA2hdOJJoVvBlOadh24vg

ceco_lovech
21.02.2013, 22:14
това не е ли най добро http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS1osSs6kvYjuj2Q9bqAeaTS94ho0dwA hA2hdOJJoVvBlOadh24vg

Ако види някой плъх,не можеш я стигна. :D

todorksavov
23.02.2013, 10:51
Без да да съм на 100% сигурен 8мм ако не се лъжа

Юрий Цветков
23.02.2013, 13:02
едно питане че в момента нямам мишепредпазител в наличност тук а и не се сещам за размера та интересува ме колко големи са отворите на мишепредпазителя. Благодаря на всички отзовали сеМисля че, на тези които ти си показал, височината е 7мм, а ширината май е 5, но не съм убеден.

hari
25.02.2013, 12:37
Хари по добре пусни някоя иновация от твоите

Какво искаш да кажеш?

nolkov
26.02.2013, 09:45
Ето това направих и мисля, че реших проблема с мишките.
Не е най-естетичното нещо, но няма да ги мисля.
http://s14.postimage.org/g000v27a5/photo.jpg (http://postimage.org/image/g000v27a5/)

Румен Димитров
26.02.2013, 10:16
А погледна ли отдолу, да видиш дали няма дупки ???

todorksavov
26.02.2013, 10:21
Колега nolkov така ми се струва или 1/3 от долната прелка само е затворена?Ако е така не е ли малко опасно при затопляне и активизиране на пчелите да се предизвика кражба?

nolkov
26.02.2013, 13:12
А погледна ли отдолу, да видиш дали няма дупки ???

Нямат, отдолу са с мрежа метална на 1/3 от дъното.
Отдолу няма как и мравка да влезе :)

nolkov
26.02.2013, 13:14
Колега nolkov така ми се струва или 1/3 от долната прелка само е затворена?Ако е така не е ли малко опасно при затопляне и активизиране на пчелите да се предизвика кражба?

Да, прав си отворено от доста, но досега не съм имал такъв проблем, а път и това е най-силното семейство въпреки, че мишката беше опапала поне 1000 пчели...

Но ще ги наблюдавам и ще видя дали няма да има такива причнаци, мислех, че само есента се появява кражба?

todorksavov
26.02.2013, 13:35
До колкото знам когато няма паша а пчелите са активни винаги има опасност.Ако не е така нека колегите с повече опит ме поправят.

srg
26.02.2013, 13:49
Имам случай през необичайно топъл януари да ми ограбят едно слабо семейство.

nolkov
26.02.2013, 20:57
Мисля, че решетката все пак би спряла ако трънат да нахлуват....то не е като да е отворен входът...дано не се получи нищо такова :)

Юрий Цветков
27.02.2013, 09:53
До колкото знам когато няма паша а пчелите са активни винаги има опасност.Ако не е така нека колегите с повече опит ме поправят.Точно така е.

N-2
27.02.2013, 10:38
Ето това направих и мисля, че реших проблема с мишките.
Не е най-естетичното нещо, но няма да ги мисля.
http://s14.postimage.org/g000v27a5/photo.jpg (http://postimage.org/image/g000v27a5/)
До подобна идея е стигнал един сърбин /Маргарита Дикова беше я описала в някое от списанията си/. Само, че той слага цяла ханеманова решетка върху дъното.

nolkov
27.02.2013, 11:26
Това с цялата ханеманова е интересно, но така е по-икономично, все пак една ханеманова решетка ми стига за 10 кошера :), а иначе ще ми трябват 10 бр решетки :)

Nik_m
27.02.2013, 11:32
Добре де тия мишки как ще влезнат през мишепредпазителите?

nolkov
27.02.2013, 13:09
Незнам но беше влезнала. След като го бях сложил отново го беше бутнала и отново влезнала, сега не мисля, че ще може да направи каквото и да е.

Nik_m
27.02.2013, 13:35
При мен белка беше изкривила мишепредпазителя, ама много нагла даже се изходила на прелката :D, но други щети нямаше.
Да не би и при теб друго животно да прави проблем и после мишката да се възползва от ситуацията.
Трябва да сложа клюса ама ще иде на комшията котката.

Юрий Цветков
27.02.2013, 13:39
Това с цялата ханеманова е интересно, но така е по-икономично, все пак една ханеманова решетка ми стига за 10 кошера :), а иначе ще ми трябват 10 бр решетки :)Не става дума за икономия. А за случаи, когато пчеларя работи с ХР и през зимата я поставя върху дъното (ако е с корпус над него), вместо да я прибира в склада.

Nik_m
27.02.2013, 13:49
Така на ХР дали няма да се закрепват умрелите пчели от подмора или акарите?
Иначе изглежда практично.

nolkov
27.02.2013, 14:26
Всъщност наистина не е икономия ако човек си я ползва пре годината. Аз понеже не я ползвам загтова така разсъждавам. Но това с подмора и задръственот е прав колегата....
А относно дали е белка или не...комшията, който ми каза за случката ми каза че е видял големи стъпки в снега като от плъх...сега незнам плъх да може да влезе през прелката дори и без мишепредпазител все пак отворът е 2 см.....но си прав че следтова мишка е могла да влезе през вече отвореният вход.

Юрий Цветков
27.02.2013, 15:43
Така на ХР дали няма да се закрепват умрелите пчели от подмора или акарите?
Иначе изглежда практично.Те така или иначе падат на дъното. Върху решетката няма опастност от задушаване, защото не запушват входа, а на пролет се маха и се почиства. идеални варианти няма, но този не е лош ако имаш много кошери и работиш с ХР.

nolkov
10.03.2013, 20:35
Това е резултатът от сложените мишепредпазители/ханеманова решетка....мишката не може да влезе и започва да яде кошера. За щастие е яла от перваза, което очевидно не и помага, за да влезе. Лично аз за първи път виждам такова нещо, не съм и чувал също за такова нападение :)
http://s11.postimage.org/b43ned8vj/photo.jpg (http://postimage.org/image/b43ned8vj/)

Румен Димитров
10.03.2013, 21:15
тва е мишка стръвница...настървила се е на определен кошер и нема отърване....пробвай класически: капан под кошера с малко парчета основа в него!

Юрий Цветков
10.03.2013, 21:30
Ами борба за оцеляване. Ако имаш възможност, направи стойки за кошери, по които няма да могат да се катерят мишки.

balki
10.06.2013, 01:16
а знаете ли аз какво правя....есента хвърлям под всеки кошер по няколко пъти по една лъжица отрова за мишки....и така и пролетта

Mateev
15.10.2014, 12:20
Има ли някой представа дали мишката е в състояние да прегризе алуминиево тиксо. Вярно е че метала в тиксото е много тънък, но може би като види метал, мишката въобще няма да се пробва. Също така има вариант да се изреже някаква тънка ламарина (например от капачки за буркани или покривна ламарина за кошер), и после тази ламарина да се залепи на критичните места с алуминиево тиксо.

Просто си търся някакъв евтин и лесен начин профилактично да си реша проблема с мишките, и във връзка с това живо ме интересува някой правил ли е експерименти в тази насока. Също така имам и още една молба - можете ли да публикувате някоя друга снимка на прояден от мишка кошер. Искам да видя къде и как прояда мишката, но на практика в интернет не можах да намеря никакви снимки.

Дамян Дамянов
15.10.2014, 13:02
Има ли някой представа дали мишката е в състояние да прегризе алуминиево тиксо. Вярно е че метала в тиксото е много тънък, но може би като види метал, мишката въобще няма да се пробва. Също така има вариант да се изреже някаква тънка ламарина (например от капачки за буркани или покривна ламарина за кошер), и после тази ламарина да се залепи на критичните места с алуминиево тиксо.

Просто си търся някакъв евтин и лесен начин профилактично да си реша проблема с мишките, и във връзка с това живо ме интересува някой правил ли е експерименти в тази насока. Също така имам и още една молба - можете ли да публикувате някоя друга снимка на прояден от мишка кошер. Искам да видя къде и как прояда мишката, но на практика в интернет не можах да намеря никакви снимки.

Плъховете прегризват пакет от алуминий тънък, но все пак алуминий. - Предполагам и мишката ще може, ако иска.
Ал. фолио на минералната вата грижливо си го отварят и си правят гнездо вътре.
Мишката може да мине през отвор висок 1см, тоест ти трябва да го направиш 6-8мм.
Въпросът е да изгуби интерес, а не да не може да мине.
Винкел(1-2мм) или шина с прерези през няколко см ще свърши работа или летви 5х3см с прорези. Ако имаш ал. радиатори става идеално, а ако трябва да е по-широко, може да махнем през едно ребро.
Ъгъл за гипсокартон може да свърши работата, но и цената е по-висока.
Плаките са още по-евтин вариант, аз ги вземам по 0.66лв(3бр-2лв), като я сгънеш на две и нарежеш с ножицата ще стане.
Поликарбонатна плоскост - пчелите ще минават странично през дупките(каналите).
Пчелите трудно изнасят умрелите през мишепредпазителя.

Искрен Мутафов
15.10.2014, 13:28
Има ли някой представа дали мишката е в състояние да прегризе алуминиево тиксо. Вярно е че метала в тиксото е много тънък, но може би като види метал, мишката въобще няма да се пробва. Също така има вариант да се изреже някаква тънка ламарина (например от капачки за буркани или покривна ламарина за кошер), и после тази ламарина да се залепи на критичните места с алуминиево тиксо.

Просто си търся някакъв евтин и лесен начин профилактично да си реша проблема с мишките, и във връзка с това живо ме интересува някой правил ли е експерименти в тази насока. Също така имам и още една молба - можете ли да публикувате някоя друга снимка на прояден от мишка кошер. Искам да видя къде и как прояда мишката, но на практика в интернет не можах да намеря никакви снимки.

Сигурен съм че може. Имам на едно дъно проядена мрежа. Ако се сетя като ходя на него пчелин, ще го снимам, тъкмо ще го разгледам и как точно се е случило, че си нямам точно обяснение.

Mateev
15.10.2014, 14:35
По принцип на полето има хиляди мишки и въпреки това когато някой пчелар се оплаче, обикновенно са му проядени само 1-2 кошера. Защо не са проядени всичките? Сигурно има нещо, което възпира мишките. Може би не може да гризе навсякъде. Трябва да има нещо, което да я привлича или да я отблъсква. Трябва да има някакви предпочитания. Въобще - нуждая се да видя поне едно 20-30 различни снимки, за да си изясня защо точно този кошер е нападнат от мишки. Трябва и да видя къде точно прогризва - отдолу, отгоре, отстрани, дали е дълбоко или плитко и т.н.

По принцип не ми харесват съществуващите миши предпазители, които са в продажба. Те защитават челото на кошера, но не защитават дървото под него. Това достатъчно ли е? Не трябва ли входа да се защити с нещо като L, за да запуши както отвора на прелката, така и малка част от хоризонталната дъска?

tsc1
15.10.2014, 14:45
Алуминиево тиксо ли??? Прегризват стоманена оплетка на 11мм коаксиален кабел и изолацията до централното жило! Имам няколко такива мостри, донесени ми от техниците по поддръжка на мрежата за кабелна телевизия. А съм виждал и опечен плъх, прегризал коаксиала на локационна станция към магнетрона. Само че там са много волтовете!:laughing:

радо
15.10.2014, 18:52
Моето решение за предпазване от мишките аз и друг път съм го писал ,че за мен зимуване на горна прелка е най доброто значи просто затварям долната прелка докато не дойде пролетта конфигурацията е мрежесто дъно един,два магазина и плодника с отворена прелка таблата се заменя с плетено платнище от което правят чували и никакво затопляне.

kuline
15.10.2014, 19:27
Защо всички се втурачвате в мишките или просто ги използвате като нарицателно на десетките гризачи, които вършат подобни, че и по-големи пакости. Да вземем за пример една Белка, която притежава много по-големи способности от мишката и би прегризала дори алуминиева плака като тези, които се ползват за покрив на пчелен сандък.

Петър84
15.10.2014, 20:59
Моето решение за предпазване от мишките аз и друг път съм го писал ,че за мен зимуване на горна прелка е най доброто значи просто затварям долната прелка докато не дойде пролетта конфигурацията е мрежесто дъно един,два магазина и плодника с отворена прелка таблата се заменя с плетено платнище от което правят чували и никакво затопляне.Радо под чувалите върху рамките слагашли някакви клечици?И чувалите от зебло ли са или от тези найлоновите от захар?

радо
15.10.2014, 21:47
Радо под чувалите върху рамките слагашли някакви клечици?И чувалите от зебло ли са или от тези найлоновите от захар?
Найлоновите от захар и никакви дъсчици после когато слагам питката е много лесно.