PDA

Виж пълната версия : БОЯ НА ВОДНА ОСНОВА ЗА КОШЕРИ



evil_dea
14.02.2013, 12:06
Колеги споделете - марки, цени, магазини и всичко свързано с еко боядисването на кошери.

donald
14.02.2013, 12:17
Аз си купих от Бриколаж-15лв литъра.На кофичката пише"Боя за кошери".Не съм я пробвал,като пробвам ще доложа.

evil_dea
14.02.2013, 12:27
OK Ще се радвам да споделиш колега!

FVCVS CAESAR
14.02.2013, 14:19
15 лв/л не са ли малко множко? Миналата година в Бриколаж цената за 1,1 кг беше ок. 9-10 лв, в зависимост от цвета.

С безплатна доставка за София и Варна при поръчка над 100 лв. (http://www.lackprom.com/produkti/details/51/2/%D0%92%D0%9E%D0%94%D0%9E%D0%A0%D0%90%D0%97%D0%A0%D 0%95%D0%94%D0%98%D0%9C%D0%98-%D0%93%D0%A0%D0%A3%D0%9D%D0%94%D0%9E%D0%92%D0%95,-%D0%91%D0%90%D0%99%D0%A6%D0%9E%D0%92%D0%95,-%D0%91%D0%9E%D0%98-%D0%98-%D0%9B%D0%90%D0%9A%D0%9E%D0%92%D0%95-%D0%97%D0%90-%D0%94%D0%AA%D0%A0%D0%92%D0%9E,-%D0%9C%D0%95%D0%A2%D0%90%D0%9B-%D0%98-%D0%91%D0%95%D0%A2%D0%9E%D0%9D/%D0%92%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%80%D 0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D 0%B2%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%BE%D1%8F-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D1%80%D0%B8.html)

Ивайло Георгиев - ingivo
14.02.2013, 14:28
SOKRATES .По скъпа е но си заслужава http://www.samola.eu/catalog/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,21/category_id,37/manufacturer_id,0/

FVCVS CAESAR
14.02.2013, 15:06
Какви са й предимствата през тези, на Оргахим или на Лакпром например?

Ивайло Георгиев - ingivo
14.02.2013, 15:16
Като състав незнам дали има предимства , но като цена за кв.м. излиза еднакво с разлика в това че тая ми покри по добре тоест 1 ръка по малко.Пробвах и тая на лакпром за кошери дето е .Та в състава между всичките не знам дали има особенна разлика .На мен това ми направи впечетление покривността .

Недялко Атанасов
14.02.2013, 21:00
Ивайло е прав,3-та година боядисвам в несвяс,цената на сократес е оправдана,българските нямат тази покривност-особенно жълтото.

vanHanegem
14.02.2013, 22:55
Ползвам лак на водна основа на "Сократес" от години. Еквивалентен е по качество с този на "Левис", но е много по-евтин - 16 лв. срещу 25 лв.

Ruslan
15.02.2013, 09:52
При нас Сократес намирам само в Бриколаж.В момента боядисвам с такава.Направих си труда да обиколя и да записвам и сравнявам цени.Имаше български, на цената на Сократеса, а други на същата цена, но с по 300 г. повече.Първо нанесох импрегнант на Сократес и след това боя.
Обаче се издъних, защото не съм разбъркал добре боята.След като нанесох първата ръка, ми направи впечатление, че е по тъмна от мострата в каталога.След втората ръка, когато боята в кутията понамаля, я тръсках яко и като мацнах с четката, ми призля :D.Вече бе няколко тона по светла, та се наложи да нанеса още два пъти.
От кутията остана съвсем малко.Боядисах два 10-рамкови ДБ(отделно дъно, корпуса ДБ, три магазина и капак).
Според мен са необходими три нанасяния на боята.Ако не бях боядисвал допълнително а само три ръце, спотрд мен една кутия би стигнала за три кошера с тази конфигурация.От импрегнанта ми остана 1/3, т.е. за още един кошер.С две думи- кутия импрегнант и кутия боя, трябва да стигнат за три кошера.

Nedji
15.02.2013, 16:35
Здравейте колеги , ползвам пчеларската боя на "Нинахим" 0.75кг цената е около 7лв. Синята и зелената стигат за средно 8-10 корпуса на ЛР , жълтата по-малко.

n_markov
03.03.2013, 21:34
Аз използвах на Нинахим - Марсел имат зелена синя и жълта. Нанясет се по 2 ръце и става супер.Леко жълтата прозира. Иначе като цена и количество е най изгодна.На лакпром също е добра ама много и вдигнаха цената и затов аминах на Нинахим.

Nik_m
03.03.2013, 21:58
Вчера си купих на водна основа и ми направи впечатление, че имаше обикновена боя на водна основа и специална за кошери. Прочетох етикета и двете а те еднакви, но обикновената 7 лева за кошери 13 лева.
Питам продавача каква е разликата, той ми вика на единия етикет има нарисуван кошер а на другия няма, това е разликата.

ceco_lovech
04.03.2013, 10:02
Вчера си купих на водна основа и ми направи впечатление, че имаше обикновена боя на водна основа и специална за кошери. Прочетох етикета и двете а те еднакви, но обикновената 7 лева за кошери 13 лева.
Питам продавача каква е разликата, той ми вика на единия етикет има нарисуван кошер а на другия няма, това е разликата.

Има и друга разлика:в грамажа :D

Nedji
04.03.2013, 18:42
Колеги в Петък 01.03 2013г на връщане от Русе се отбих в Нинахим , цената на дребно е 6.60лв за 0.750кг предлагат - жълта , синя , зелена , и бяла.

Nik_m
04.03.2013, 20:09
[/quote]

Има и друга разлика:в грамажа :D[/quote]
Така е но 700г. за 6.90 или 1л. за 12.90 за жълтата.
А за кошери има само жълта и синя, никакъв избор.

Bee Varna
05.03.2013, 07:09
Колеги кой знае нещо за руска алифа? И каде в България мога да я купя,?

Румен Димитров
05.03.2013, 20:53
Колеги кой знае нещо за руска алифа? И каде в България мога да я купя,?

немаш грижи wink;

http://www.art.store.bg/p81144/vareno-leneno-maslo-shishence-ot-75-ml-250-ml.html


...иначе тука му викаме ленен безир (http://www.orgachim.bg/pdf/bg/Bezir_lenen-157.pdf) wink;

Nik_m
09.03.2013, 20:49
Някой пробвал ли е да смеси жълта и зелена боя?
Че зелената е много тъмна и наситена и не знам с бяла как ще я изсветли.

сезгин
10.03.2013, 22:21
Последната мода е .кошерите да не се боядисват.така и така сме в криза .защо трябва да им въртим обороти за нещо което не върши работа

N-2
11.03.2013, 06:55
Някой пробвал ли е да смеси жълта и зелена боя?
Че зелената е много тъмна и наситена и не знам с бяла как ще я изсветли.
При смесване на зелено и жълто се получава синьо.

Nik_m
11.03.2013, 23:31
А някой да има на идея, как да направя от тъмно зелено - резида?

N-2
12.03.2013, 05:55
При смесване на зелено и жълто се получава синьо.
Извинявам се, аз ужасно греша, при смесване на синьо и жълто се получава зелено. Ако смесиш зелено и жълто, би трябвало да стане резеда, както предполагаш.

N-2
12.03.2013, 08:05
Nik_m, мисля, че е по-добре да ги оставиш малко по-тъмни цветовете, неизбежно ще избледнеят от слънцето.

спартак
12.03.2013, 08:37
Нещо от полза за колегите:
Цветовете са три основни: червен , син, жълт.
Допълнителни са цветовете получени от смесването на два основни цвята :
червен + син = виолетово ( лилав)
червен + жълт = оранж
син + жълт = зелен
червено + черна = кафяво
По - светли нюанси ( пастелни тонове) се постигат с бяла боя
Тези цветове се получават от механично смесване.
Друг вариант е цветен грунт - примерно :син и от горе се полага жълто разредено ефекта е оптическо смесване в случая се получава зелено.
Но това е друга тема . drinks;

Nik_m
12.03.2013, 19:49
Искам да ги направя малко по светли, защото четох че тъмните цветове привличат слънцето и има опасност от прегряване лятото.
Иначе зеления е много приятен цвят.

vanHanegem
12.03.2013, 20:19
Тъмните цветове привличат слънцето и през зимата...През лятото може и да засенчиш кошера, да му увеличиш обема и т.н. Аз съм на мнение, че тъмните цветове са по-подходящи за боядисване на кошери.

галин
12.03.2013, 21:20
пробвай първо с малко количество по няколко капки за проба спомням си на времето като боядисвахме москвича за резида се смесваше към жълтото по малко зелено,а зелено и бяло става една боза на мен лично никак не ми хареса

Nik_m
12.03.2013, 22:19
Тъмните цветове привличат слънцето и през зимата...През лятото може и да засенчиш кошера, да му увеличиш обема и т.н. Аз съм на мнение, че тъмните цветове са по-подходящи за боядисване на кошери.
Да, за това жълтия и беля цвят отпаднаха за мен веднага.
Решил съм да ги редувам син и зелен, но все пак да не са и прекалено тъмни.

Румен Димитров
12.03.2013, 23:09
Тъмните цветове привличат слънцето и през зимата...През лятото може и да засенчиш кошера, да му увеличиш обема и т.н. Аз съм на мнение, че тъмните цветове са по-подходящи за боядисване на кошери.

....мечтаем си да видим 500 кошера с по плажен чадър на секи wink;

...по същата логика, ако зимата се увие сандъка с черна хартия, майката нема да спира да снася judge; ....ама тия дни четем откровени глупости и едвам се сдържам!!!!!

....нищо лично, просто коментар wink; drinks;

(пишем тва, щото затопляне се прави по-лесно от засенчване)

Nik_m
12.03.2013, 23:22
Хубаво е така да се подбере цвета, че да е нещо по средата, нито да е прекалено топъл нито прекалено студен.
Вярно това не е от съществено значение, но я да напълним един черен варел с вода и един бял и да видим каква е разликата лятото.

Румен Димитров
12.03.2013, 23:40
Хубаво е така да се подбере цвета, че да е нещо по средата, нито да е прекалено топъл нито прекалено студен.
Вярно това не е от съществено значение, но я да напълним един черен варел с вода и един бял и да видим каква е разликата лятото.

сигурен съм, че пак не знаеш за кво говориш......

http://xn--80ahcalcbcl6adff0ac1a.org/wp-content/uploads/2012/12/cvetova-shema-za-doma-1.gifhttp://www.marabu.bg/userfiles/editor/image/wheel.jpg

Румен Димитров
13.03.2013, 00:45
Психологично въздействие на цветовете.

Психологичното въздействие на цвета е твърде разнообразно. Цветът
може да придаде на предмета или средата вид, предизвикващ у нас
впечатление за лекота или тежест, топлина или хлад, чувство за
веселие или печал, радост или гняв и т.н.

1. Топли и студени цветове. В зависимост от въздействието върху
човека са обособени две характерни групи цветове: топли и студени.

Топли са тези, които са свързани с представата за топлина, жар, огън,
слънце, светлина. Към топлите и активните цветове се отнасят
жълтият, оранжевият, червеният, както и техните междинни нюанси.
Студени са цветовете, които будят представа за студенина, лед,
скованост, тъмнина. Това са зеленият, синият, виолетовият и техните
междинни нюанси.
2. Весели и печални, възбуждащи и успокояващи цветове.
Топлите цветове влияят върху човека активизиращо, създават бодро,
жизнерадостно настроение. Хладните синкави и зелени цветове
действа успокояващо. Сивите цветове имат най-неприятно
въздействие: демобилизират, подтискат, предизвикват скука,
монотонност, меланхолия.
Светлите и топлите цветове увеличават физическата активност,
работоспособността и трябва да намират приложение за стимулиране
на физически тежките товарно-разтоварни работи.
3. Оптимални и функционални цветове.
Функционални се наричат цветовете, които могат да се използват за
субективно подобряване на условията на средата, предотвратяване на
нещастни случаи, създаване и поддържане на трудови навици.
Изследванията за влиянието на цветовете върху зрението са показали,
че очите имат оптимална чувствителност спрямо зелените цветове.
Нормално при тях очите се изморяват най-малко. Оптималността на
цветовете е валидна само за отделни техни качества и въздействия
върху човешкия организъм. Погрешно е да се мисли, че даден цвят би
бил оптимален при всички обстоятелства.

vanHanegem
13.03.2013, 08:55
Уважаеми колега Румен Димитров,
засенчване се извършва не само с плажен чадър, а за увеличаване обема на кошера той е много неподходящ! Ще изредя няколко пчелари №1 на България за последните години, чиито кошери са боядисани с КАФЯВ ЛАК на водна основа - К.Якофов, С.Тодоров, Г.Гечев, Г.Осиковски...
Тъй като едва се сдържате тия дни, очаквам да ги квалифицирате като...откровени глупаци! Ако имате някави препоръки към колегата на чиито пост съм отговорил - направете ги, ако не - подминете поста без отговор.

П.С. И за да бъда откровен(но не глупак) ще споделя, че музиката която слушате на мен никак не ми харесва! Затова подминавам линковете без да коментирам. Въпрос на вкус...както цвета!

buci59
13.03.2013, 09:59
Отговор към всеки пост не е задължително,още по-вече опонирането.И трупането на мнения на всяка цена в никой случай не вдига рейтинга на пишещия.Вече има доста които се стремят точно към това.

Nik_m
13.03.2013, 21:08
Виждам, че някой ползва форума за си изкарва злобата, вместо да обменя опит или да помага на останалите. speechless;

Niki1313
21.03.2013, 18:19
http://s17.postimage.org/iubhklv3f/DSCI0034.jpg (http://postimage.org/image/iubhklv3f/)

http://s10.postimage.org/n26vbbcb9/DSCI0035.jpg (http://postimage.org/image/n26vbbcb9/)

Направил съм си шаблони от фигурите, които разпознават пчелите и съм си напръскал кошерите в жълто и синьо. Това е малко играчка, но се надявам с всяко дребно подобрение да помогна на пчелите а така и на себе си.

s.gergowski
28.04.2013, 19:48
от миналата година използвам лак на водна основа на леко 9лева литъра и една пръскалка от сорта на пеинтзуум ам по евтина с 1 литър боядисвам 3 кошера дадан блат с по 2 магазина

N-3
30.04.2013, 07:01
Народе ,не се занимавай с глупости ,ами пери с фасаген на леко смело и безотговорно!!!Вече не знам колко кошера сам боядисал с фасагена.Допитах се до производителя,няма никакви вредни съставки в него,които да са канцорогенни.Запитването ми беше отправено че ще боядисвам децка градина отвътре.Щом на децата не вреди,надали на пчелите,и е много по траен от тая боя на водна основа.За2-5 кошера и на мен ще мие все тая с каква боя ги боядисвам,но ако се замислите за голяма бройка......?Я си направете изчисления колко пари пестите.Една бака фасаген 25кг като се разреди с вода около поне 2 литра,боядисвам олколо 45 дадан блат с 2 магазина това са 60лв + 20лв оцветител=70лв.иначе ако ги боядисам с боя на водна основа отива около 20 котии по 700гр. за същото количество кошери с 2 магазина.умножена по 9лв=180лв +грунд за основа = някъде около 220лв минимум!!!Фасагена трае поне 7-8 години на кошера и пести пари да не се боядисва през година с боя на водна основа,зашото избелява.Който ми каже че гасагена е отровен или канцорогенен,искам да се обоснове с факти и документи!!!

Димитър Бонев
30.04.2013, 07:38
Хубаво си се допитал до производителя, но поискай му сертификат, че е годен за кошери(безопасен за храни)

vanHanegem
30.04.2013, 08:17
Няма производител на фасаген, който да му представи такъв сертификат.

nolkov
30.04.2013, 09:42
според мен трябв ада се боядисват кошерите спрямо това къде с енамира пчелина. Моят е на 1100 мн.в. и са боядисани в кафяво. Зимата наистина много им помага през деня да се раздвижат вътре в кошера, пролетта се развиват по-бързо отколкото ако са в бял или светло син или жълт.
Ако обаче са в Пловдивското поле естествено в кафяви ще умрат от жега...

Светослав Точев
30.04.2013, 16:52
Ами моите са кафяви и са в Пловдивско и се чувстват отлично,след като им отворя задна прелка.

N-3
30.04.2013, 19:04
Хубаво си се допитал до производителя, но поискай му сертификат, че е годен за кошери(безопасен за храни)
А,за това какво ще кажете???? wink;
1. ИДЕНТИФИКАЦИЯ НА ВЕЩЕСТВОТО/СМЕСТА И ДРУЖЕСТВОТО/ПРЕДПРИЯТИЕТО
1.1. Идентификатори на продукта
Търговско наименование:
ЛЕКО ФАСАГЕН УЛТРА
1.2.
Идентифицирани употреби на веществото или сместа, които са от значение, и употреби,
които не се препоръчват
Употребява се за външно боядисване на циментови и вароциментови мазилки, елементи и стени от
обикновен, лек или клетъчен бетон и др.
1.3. Подробни данни за доставчика на информационния лист за безопасност

ОРГАХИМ” АД
Република България
гр. Русе 7000
бул. ”Трети март” 21
тел.
+359
82 886 222
факс:
+359
82
886 221
E
-
mail
адрес:
orgachim
@
orgachim
.
bg
1.4. Телефонен номер при спешни случаи
Единен номер за спешни повиквания:
112
Национален токсикологичен информационен център,
Многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н.И.Пирогов"
Телефон за спешни случаи / факс: +359 2 9154 409
E-mail: poison_centre@mail.orbitel.bg
http://www.pirogov.bg
2
. ОПИСАНИЕ НА ОПАСНОСТИТЕ
2.
1. Класифициране на веществото или сместа
2.1.1. Класификация, съгласно Регламент
(EC)
No
1272/2008 (CLP)
/
Глобална хармонизирана
система (GHS)
Продуктът не подлежи на задължително класифициране според критериите на
(CLP/GHS).
2.1.2. Класификация, съгласно Директива 67/548/ЕИО или Директива 1999/45/ЕО
Сместа не се класифицира като опасна, съгласно Директива 1999/45/ЕО и нейните изменения и
допълнения.
2.2. Елементи на етикета
2
.2.
1. Класификация, съгласно Регламент
(EC)
No
1272/2008 (CLP)
/
Глобална хармонизирана
система (GHS)
Продуктът не подлежи на задължително класифициране според критериите на
(CLP/GHS).
2.
2.2. Смес: Класификация, съгласно Директива 1999/45/ЕО
1
/
13
ИНФОРМАЦИОНЕН ЛИСТ
ЗА БЕЗОПАСНОСТ
В СЪОТВЕТСТВИЕ С РЕГЛАМЕНТ (Е
О
) 1907/2006/ЕС
ЛЕКО
ФАСАГЕН УЛТРА
No 9 / Дата на издаване:
12.08.2002г
.
Преработено издание: 09.08.2012г.
Версия:
4.
1
Съдържа
Не съдържа опасни химични вещества.
Символи за опасност
Няма.
R
фрази, предупреждаващи за риска
Няма.
S
фрази за безопасно съхранение и използване
S
2 – Да се пази далече от достъп на деца.
S
24/25 – Да се избягва контакт с очите и кожата.
S
46 – При поглъщане да се потърси незабавно медицинска помощ и да се покаже опаковката или
етикета.
2.3. Други опасности
Критерии за
PBT
или
vPvB:
Сместа не е изпитвана за РВТ и
vPvB
опасности.
Други опасности от сместа, които не влияят върху класификацията:
Опасност от замръзване.
3. СЪСТАВ/ИНФОРМАЦИЯ ЗА СЪСТАВ
КИТЕ
3.1. Вещества
Продуктът е смес.
3.2. Смеси
3.2.1. Описание на сместа
Дишаща фасадна боя с акрилатен съполимер във водна фаза, в комбинация със силиконови емулсии.
3.2.2. Опасни съставки
Този продукт не съдържа вещества, опасни за здравето и околната среда, съгласно Директива
67/548/ЕИО.
3.3. Допълнителна информация
Границите на експозиция в работната среда, ако има такива, са изброени в Pаздел 8.
4.
МЕРКИ ЗА ПЪРВА ПОМОЩ
4.1. Описание на мерките за първа помощ
Обща информация
Вземете необходимите мерки, за да избегнете рискове от вдишване или контакт с кожата.
Ако възникнат здравословни проблеми или ако подозирате, че вашето здраве може да е засегнато,
обърнете се към лекар и му предоставете информацията от този информационен лист за безопасност.
След
вдишване
Преместване на чист въздух. При оплаквания да се потърси медицинска помощ.
След
контакт с кожата
Да се отстрани замърсеното облекло.
Да се измие засегнатата кожа с вода и сапун. При
продължително дразнене да се потърси медицинска помощ.
2
/
13
ИНФОРМАЦИОНЕН ЛИСТ
ЗА БЕЗОПАСНОСТ
В СЪОТВЕТСТВИЕ С РЕГЛАМЕНТ (Е
О
) 1907/2006/ЕС
ЛЕКО
ФАСАГЕН УЛТРА
No 9 / Дата на издаване:
12.08.2002г
.
Преработено издание: 09.08.2012г.
Версия:
4.
1
След
контакт с очите
Веднага да се и
зплакнат очите с течаща вода в продължение на 15 минути при широко отворени
клепачи. Да се махнат контактните лещи. При дразнене да се потърси очен лекар.
При поглъщане
Да се и
зплакне обилно устата с вода, след това да се пие много вода.
Да не се предизвиква повръщане. Ако пациентът започне да повръща, наведете главата му, за да не
попадне съдържанието в белите дробове. Да се потърси лекарска помощ.
Не се опитвайте никога да давате нищо през устата на човек в безсъзнание. Ако пострадалият е в
безсъзнание, поставете го в легнало положение, разхлабете дрехите (напр. яка, вратовръзка, пояс,
колан) и незабавно потърсете медицинска помощ.
4.2. Най-съществени остри и настъпващи след известен период от време симптоми и ефекти
При залепване на продукта за кожата, е възможно да се предизвика дразнещо действие при
изсъхването.
4.3. Указания за необходимостта от всякакви неотложни медицински грижи и специално
лечение
Информация за медицински лица
Няма определена специфична противоотрова. Лечението от прекомерното излагане трябва да се
насочи към контрол на симптомите и клинично лечение на пациента.
На работното място трябва да
има следните предпазни средства:
Бани за очите
, стерилни бинтове.
Предпазни маски за лице, защитни ръкавици.
5.
ПРОТИВОПОЖАРНИ МЕРКИ
5.1. Пожарогасителни средства
Продуктът не е пожароопасен.
Подходящи пожарогасителни средства
Сух химически прах, въглероден диоксид, воден спрей.
По-големи пожари да се гасят с диспергирана водна струя или алкалоустойчива пяна.
Неподходящи
пожарогасителни средства
Да не се използва директна, плътна водна струя. Тя може да причини разплискване и
разпространение на огъня. Едновременната употреба на пяна и вода на една и съща повърхност
трябва да се избягва, тъй като водата унищожава пяната.
5.2. Особени опасности, които произтичат от веществото или сместа
След изпарение на водата, сухият остатък може да подхранва огъня.
При горене може да се отделят отровни газове, съдържащи въглероден диоксид и въглероден
монооксид
.
5.3. Съвети за пожарникарите
Гасете пожара от безопасно разстояние.
3
/
13
ИНФОРМАЦИОНЕН ЛИСТ
ЗА БЕЗОПАСНОСТ
В СЪОТВЕТСТВИЕ С РЕГЛАМЕНТ (Е
О
) 1907/2006/ЕС
ЛЕКО
ФАСАГЕН УЛТРА
No 9 / Дата на издаване:
12.08.2002г
.
Преработено издание: 09.08.2012г.
Версия:
4.
1
При възникване на пожар в съседство, опаковките да се охлаждат със струя студена вода, за да не се
повиши налягането и да не се запалят самите пластмасови опаковки.
Да се носи изолиращ противогаз и защитно пожарникарско облекло, включващо ботуши, гащеризон,
ръкавици, предпазни средства за очите и лицето.
При запалване на дрехите, пострадалият трябва да се покрие с противопожарно одеяло за задушаване
на огъня.
Допълнителн
а информация
Отстранете всички възможни източници на пожар: например открит огън, запалена цигара, искри от
инструменти и съоръжения.
Замърсената вода от гасенето да се изхвърли съгласно нормативно установените изисквания. Да не се
изпуска в канализацията.
6. МЕРКИ ПРИ АВАРИЙНО ИЗПУСКАНЕ
6.1. Лични предпазни мерки, предпазни средства и процедури при спешни случаи
Изолирайте мястото на
аварията. Изведете хората.
Да не се допуска влизане на ненужен или незащитен персонал.
Да не се яде, пие или пуши до приключване на почистването.
За персонал, който не отговаря за спешни случаи

Да се носят подходящи лични предпазни средства (включително личните предпазни средства,
посочени в Раздел 8 от информационния лист за безопасност), за да се предотврати замърсяването
на кожата, очите и личното облекло. Да се избягва контакт с кожата и очите.

Да се отстранят източниците на запалване, да се осигури достатъчна вентилация.

При спешни случаи е необходима евакуация от опасната среда или консултация с експерт.
За лицата, отговорни за спешни случаи

Да се носи лично защитно облекло, устойчиви на химикали защитни ръкавици, защитни очила или
маска за лицето и очите.
6
.2. Предпазни мерки за опазване на околната среда
Да не се допуска
попадане във водопроводи и отточна канализация, повърхностни и подземни води и
в почвата.
Да се вземат мерки за безопасно събиране, транспортиране и унищожаване на отпадъците.
6.3. Методи и материали за ограничаване и почистване
В случай на инцидент и/или разливане на продукта, да се
предприемат мерки за неговото локализиране и
ограничаване.
Замърсените материали трябва да се разглеждат като отпадъци, описани в Раздел 13 от настоящия
информационен лист за безопасност.
Малки разлети количества
: Да се събере с инертни материали, поемащи течността (пясък, пръст или
други подобни абсорбенти), да се изгребе и изхвърли в специален контейнер. Замърсеното място да
се почисти с вода.
4
/
13
ИНФОРМАЦИОНЕН ЛИСТ
ЗА БЕЗОПАСНОСТ
В СЪОТВЕТСТВИЕ С РЕГЛАМЕНТ (Е
О
) 1907/2006/ЕС
ЛЕКО
ФАСАГЕН УЛТРА
No 9 / Дата на издаване:
12.08.2002г
.
Преработено издание: 09.08.2012г.
Версия:
4.
1
Големи количества
: Ако е необходимо, да се изградят защитни насипи и да се покрият отточните
канализации.
Да се изпомпа разлетият продукт и да се почисти, както е посочено по-горе.
Остатъци:
Да се отмият с вода.
Замърсената вода да се събере за съответно подходящо обезвреждане. Да не се изхвърля в
канализацията без предварителна флокулация и филтруване.
6.4. Позоваване на други раздели
Вижте Раздел 8 и Раздел 13 от информационния лист за безопасност.
7. РАБОТА И СЪХРАНЕНИЕ
7.1. Предпазни мерки за безопасна работа
7.1.1. Препоръки

Да се спазват обичайните предпазни мерки за работа с химическо вещество/смес. Общата
механична стайна вентилация е достатъчна.

Да не се допуска изпускане на сместа в околната среда. Да се предотвратят евентуални разливи
или замърсяване на отточната канализация.
7.1.2. Съвети за обща хигиена на труда

Да не се приема храна и пиене на работното място. Да не се пуши.

Да се измиват ръцете след работа.

Да се отстранят замърсените облекло и предпазни средства преди влизане в места за хранене.

Избягвайте пряк контакт със сместа! Измийте се цялостно след работа с нея.
7.2. Условия за безопасно съхраняване, включително несъвместимости

Да се предпазва от замръзване! Да се съхранява при температура над 5
о
С.

Да се съхранява в плътно затворени оригинални опаковки, далече от достъпа на деца и други
неупълномощени лица, в закрити и сухи складови помещения, предпазени от преки слънчеви
лъчи.

Да се съхранява само в затворени опаковки. Опаковки, които са били отваряни, трябва внимателно
да се затворят и да се държат в изправено положение, за да се избегне разливане на продукта.

Опаковките трябва да са маркирани с оригиналния етикет на производителя.

Складовете трябва да се проветряват добре.

Да не се съхранява заедно с храна, напитки или фуражи.

Продуктът може да придобие миризма на бактерии след дълготрайно съхранение.
7.3. Специфична(и) крайна(и) употреба(и)
Употребява се за фасадно боядисване. Боята е подходяща за нови мазилки, обновяване и
реставриране на стари покрития, повърхности, където е възможна поява на капилярна влага.
8. КОНТРОЛ НА ЕКСПОЗИЦИЯТА
/ЛИЧНИ ПРЕДПАЗНИ СРЕДСТВА
8.1.
Параметри на контрол
5
/
13
ИНФОРМАЦИОНЕН ЛИСТ
ЗА БЕЗОПАСНОСТ
В СЪОТВЕТСТВИЕ С РЕГЛАМЕНТ (Е
О
) 1907/2006/ЕС
ЛЕКО
ФАСАГЕН УЛТРА
No 9 / Дата на издаване:
12.08.2002г
.
Преработено издание: 09.08.2012г.
Версия:
4.
1
Няма данни за гранични стойности на професионална експозиция, съгласно Директива 98/24/ЕО и
Директива 2004/37/ЕО.
Няма данни за гранични стойности на химичните агенти във въздуха на работното място, съгласно
Наредба 13 за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на химични агенти при
работа.
8.2. Контрол на експозицията
Спазвайте обичайните предпазни мерки за работа с химикали.
Избягвайте контакт с кожата, очите и дрехите.
Измивайте ръцете преди почивка и след приключване на работата.
Консултирайте се с лекар в случай на неразположение.
8.2.1. Подходящ инженерен контрол
Местата за съхранение и употреба на този продукт, трябва да бъдат оборудвани с приспособления за
измиване/промивки на очите.
Необходими са скрубери, филтри или технически подобрения на работното оборудване за
намаляване на емисиите до приемливи нива.
8.2.2. Индивидуални мерки за защита, като лични предпазни средства

Защита на очите/лицето
Химически устойчиви предпазни очила със странична защита.

Защита на
кожата
За краткотраен контакт не е нужна защита, освен чисто облекло, покриващо кожата.
Защита на ръцете
При продължителен или чест
контакт,
използвайте устойчиви на химикали, непромокаеми
ръкавици, например нитрилкаучук (0,4
mm
), хлоропренов каучук (0,4
mm
).
Време на износване на материала на ръкавиците: > 480 минути.
Други
Съобразете се с информацията от производителя относно пропускливост и период на
издръжливост, както и относно специфичните условия на работа (механично натоварване и
продължителност на контакта).

Защита на дихателните пътища
Не е необходима специална защита. Ако се замъгли, носете полумаска-респиратор за
пречистване на въздуха.

Термични опасности
Не са известни.
8.2.3. Контрол на експозицията на околната среда
Да не се допуска изпускане в околната среда.
Емисиите от вентилацията или от работното оборудване трябв
а да бъдат проверявани за
съответствието им със законодателните разпоредби за опазване на околната среда.
9. ФИЗИЧНИ И ХИМИЧНИ СВОЙСТВА
6
/
13
ИНФОРМАЦИОНЕН ЛИСТ
ЗА БЕЗОПАСНОСТ
В СЪОТВЕТСТВИЕ С РЕГЛАМЕНТ (Е
О
) 1907/2006/ЕС
ЛЕКО
ФАСАГЕН УЛТРА
No 9 / Дата на издаване:
12.08.2002г
.
Преработено издание: 09.08.2012г.
Версия:
4.
1
9.1. Информация относно основните физични и химични свойства
ПОКАЗАТЕЛИ
СТОЙНОСТИ
Външен вид
Хомогенна
, гъста и течлива маса
Цвят
Бял
Мирис
Мек
Граница на мириса
Няма данни
рН стойност
Около 8,
ISO
1148
Точка на топене/точка на замръзване
Няма данни
Точка на кипене/интервал на кипене
(вода) 100
о
С при 1013
hPa
Пламна температура
Не е приложимо
Скорост на изпаряване
Не е приложимо
За
палимост (твърдо вещество, газ)
Продуктът е течен
Долна/горна граница на запалимост и експлозия
Не е приложимо
Налягане на парите
(вода)
23 mbar
при 20
о
С
Плътност на парите
Няма данни
П
лътност
при 20
о
С
1
,52
± 0,
1
g/cm
3
, БДС
EN
ISO
2811-1
Разтворимост(и)
Може да се смеси в различни пропорции с
вода
Коефицент на разпределение:
n
-октанол/вода
Не е приложимо
Температура на самозапалване
Не е приложимо
Температура на разпадане
Няма данни
Вискозитет по Брукфилд
Около 2500
mPa
.
s
при 23
о
С,
ISO
2555
Експлозивни свойства
Не е приложимо
Оксидиращи свойства
Не е приложимо
9.2. Друга информация
Посочените физични и химични свойства не
трябва да се тълкуват като гаранция за качество на
сместа.
10. СТАБИЛНОСТ И РЕАКТИВОСПОСОБНОСТ
10.1. Реактивност
Няма данни за опасности от реакции на сместа.
10.2. Химична стабилност
Сместа е стабилна при нормални условия на работа и съхранение.
10.3. Възможност за опасни реакции
Няма данни за опасни реакции.
10.4. Условия, които трябва да се избягват
Да се предпазва от замръзване.
7
/
13
ИНФОРМАЦИОНЕН ЛИСТ
ЗА БЕЗОПАСНОСТ
В СЪОТВЕТСТВИЕ С РЕГЛАМЕНТ (Е
О
) 1907/2006/ЕС
ЛЕКО
ФАСАГЕН УЛТРА
No 9 / Дата на издаване:
12.08.2002г
.
Преработено издание: 09.08.2012г.
Версия:
4.
1
10.5. Несъвместими материали
Не са известни материали, които са несъвместими с тази смес
.
10.6. Опасни продукти
на разпадане
При нормални условия на работа и съхранение, сместа не се разпада.
11. ТОКСИКОЛОГИЧНА ИНФОРМАЦИЯ
11.
1. Информация за токсикологичните ефекти
Остра токсичност
Наименование
Изпитване
Експозиция
Биологичен вид
Резултат
Е
мулсия на
стирен-
акрилатен съполимер
LD
50
Оралн
а
Плъх
2000 - 10000
mg
/
kg
Хронична токсичност
Няма данни.
Дразнене
При залепване на продукта за кожата е възможно да се предизвика дразнещо действие при
изсъхването.
Първично дразнене на кожата, заек: не дразни. (Директива 404 на
OECD)
Първично дразнене на лигавицата, заек: не дразни. (Директива 40
5
на
OECD)
Корозивност
Няма данни.
Сенсибилизация
Няма данни.
Токсичност при повтарящи се дози
Няма данни.
Канцерогенност
Няма данни.
Мутагенност
Няма данни.
Репродуктивна токсичност
Няма данни.
Информация относно вероятните пътища на експозиция
8
/
13
ИНФОРМАЦИОНЕН ЛИСТ
ЗА БЕЗОПАСНОСТ
В СЪОТВЕТСТВИЕ С РЕГЛАМЕНТ (Е
О
) 1907/2006/ЕС
ЛЕКО
ФАСАГЕН УЛТРА
No 9 / Дата на издаване:
12.08.2002г
.
Преработено издание: 09.08.2012г.
Версия:
4.
1
Няма данни.
Симптоми, свързани с физичните, химичните и токсикологичните характеристики
Няма данни.
Настъпващи след известен период и непосредствени ефекти, както и хронични последствия от
краткотрайна и дълготрайна експозиция
Няма данни.
Взаимодействия
Няма данни.
Липса на специфични данни
Токсикологичните свойства на сместа не са изпитвани.
Оценката е направена по аналогия с продукти със сходна структура или състав.
Информация за сместа и информация за веществата
Няма данни.
Друга и
нформация
При използване съгласно указанията, няма вредни въздействия за здравето.
12. ЕКОЛОГИЧНА ИНФОРМАЦИЯ
12.1. Т
оксичност
Остра токсичност за водни организми
Е
мулсия на
стирен-
акрилатен съполимер
Изпитване
Експозиция
Биологичен вид
Резултат
Метод
LC
50
96
h
Риби:
Brachydanio rerio
> 100
mg
/
l
Директива 203 на
OECD,
статично
EC
50
48 h
Ракообразни:
Daphnia
magna
> 100
mg
/
l
Директива 202 на
OECD,
част 1, статично
E
С 50
72 h
Номинална
концентрация
Водорасли:
S
cenedesmus
subspicatus
> 100
mg
/
l
Директива 201 на
OECD
Остра токсичност за микроорганизми
Е
мулсия на
стирен-
акрилатен съполимер
Изпитване
Експозиция
Биологичен вид
Резултат
Метод
EC
2
0
0.5 h
Жива тиня, комунална
> 100
mg
/
l
DIN EN ISO 8192-OCDE 209-
88/302/CEE,P.
С
9
/
13
ИНФОРМАЦИОНЕН ЛИСТ
ЗА БЕЗОПАСНОСТ
В СЪОТВЕТСТВИЕ С РЕГЛАМЕНТ (Е
О
) 1907/2006/ЕС
ЛЕКО
ФАСАГЕН УЛТРА
No 9 / Дата на издаване:
12.08.2002г
.
Преработено издание: 09.08.2012г.
Версия:
4.
1
При
въвеждане на ограничени концентрации в биологични пречиствателни съоръжения, не следва да
се очаква нарушение на разграждащата активност на живата тиня.
Хронична токсичност за водни организми
Риби:
Няма данни.
Ракообразни:
Няма данни.
Водорасли:
Няма данни.
Хронична токсичност за микроорганизми
Няма данни.
12.
2. Устойчивост и разградимост
Оценка на биологичното разграждане и елиминиране (Н
2
О)
Емулсия на стирен-акрилатен съполимер
:
Чрез абиотични процеси, например, адсорбиране от живата
тиня, в голяма степен може да бъде елиминирана от водата.
Данни за елиминирането
Емулсия на стирен-акрилатен съполимер
:
> 70 % - извадка DOC (OECD 302B/ ISO 9888/ 88/302/CEE).
Добре елиминируем от вода.
12.
3. Биоакумулираща способност
Потенциал за биоакумулиране
Емулсия на стирен-акрилатен съполимер
:
Делът на полимера не е биологически наличен, поради
неговите структурни свойства. Не следва да се очаква натрупване в организмите.
Коефицент на разпределение:
n
-октанол/вода
Няма данни.
Фактор за биоконцентрация (
BCF
)
Няма данни.
12.4. Преносимост в почвата
Няма данни.
12.5. Резултати от оценката на РВТ и
vPvB
Няма данни.
12.6
. Други неблагоприятни въздействия
Няма данни.
Не позволявайте продукта да проникне в почвата, водоизточници или отпадни води.
13.
ОБЕЗВРЕЖДАНЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ
13.1. Методи за третиране на отпадъци
10
/
13
ИНФОРМАЦИОНЕН ЛИСТ
ЗА БЕЗОПАСНОСТ
В СЪОТВЕТСТВИЕ С РЕГЛАМЕНТ (Е
О
) 1907/2006/ЕС
ЛЕКО
ФАСАГЕН УЛТРА
No 9 / Дата на издаване:
12.08.2002г
.
Преработено издание: 09.08.2012г.
Версия:
4.
1
Всякакви остатъци от сместа, отпадъци от приложението й и съответните опаковки, в които е била
съхранявана,
да се събират в специални плътно затварящи се и обозначени съдове за временно
съхранение, след което да се предават на лица, притежаващи разрешение по реда на чл.37 от Закона
за управление на
отпадъците.
Не изхвърляйте сместа заедно с битовите отпадъци.
Да не се допуска неразредена смес или големи количества от нея да попаднат в околната среда,
водоизточниците и/или дренажните води,
без предварителна обработка
. Погрижете се разливите и
водата от почистването да не достигат до градската канализация и откритите водоеми.
Опаковки
След изпразване и изплакване с вода, предайте опаковк
ите в пункт за разделно събиране на
отпадъци.
Класификация на отпадъците от
сместа
и опаковките, в съответствие с Наредба
та
за
класификация на отпадъците (НКО), (обн., ДВ, бр.44 от 25.05.2004г.)
Отпадъци от
сместа
, код и наименование
08
0
1
12

Отпадъ
чни бои и лакове
,
различни от
упоменати
те в 08 01 11
08 01 99 – Отпадъци, неупоменати другаде
Опаковка, код и наименование на отпадъка
15 01 02 - П
ластмасови опаковки
14. ИНФОРМАЦИЯ ОТНОСНО ТРАНСПОРТИРАНЕТО
Сместа н
е се класифицира като опасен товар за транспортиране, съгласно Законодателството за
транспортиране на опасни товари:
ADR
– Европейска спогодба за международен превоз на опасни товари по шосе
RID
– Правилник за международен железопътен транспорт на опасни товари
ADN
– Европейско споразумение за международен превоз на опасни товари по вътрешните водни
пътища
IMDG
– Международен кодекс за превоз на опасни стоки по море
ICAO
– Технически инструкции за безопасен превоз на опасни товари по въздуха
ІАТА – Международна асоциация за въздушен транспорт
14.1. Номер по списъка на ООН
Не се отнася за сместа.
14.2. Точното наименование на пратката по списъка на ООН
Не се отнася за сместа.
14.3. Клас(ове) на опасност при транспортиране
Не се отнася за сместа.
14.4. Опаковъчна група
Не се отнася за сместа.
11
/
13
ИНФОРМАЦИОНЕН ЛИСТ
ЗА БЕЗОПАСНОСТ
В СЪОТВЕТСТВИЕ С РЕГЛАМЕНТ (Е
О
) 1907/2006/ЕС
ЛЕКО
ФАСАГЕН УЛТРА
No 9 / Дата на издаване:
12.08.2002г
.
Преработено издание: 09.08.2012г.
Версия:
4.
1
14.5. Опасности за околната среда
Сместа не е морски замърсител.
14.6. Специални предпазни мерки за потребителите
Да не се транспортира заедно с храни за хора и животни.
14.7. Транспортиране в насипно състояние съгласно Приложение ІІ от
MARPOL 73/78
и
Кодекса
IBC
Не се отнася за сместа.
15. ИНФОРМАЦИЯ ОТНОСНО НОРМАТИВНАТА УРЕДБА
15.1. Специфични за веществото или сместа нормативна уредба/законодателство относно
безопасността, здравето и околната среда
Сместа не съдържа вещества, които нарушават озоновия слой, съгласно Регламент (ЕО) 2037/2000.
Сместа не съдържа вещества, които са устойчиви органични замърсители, съгласно Регламент (ЕО)
850/2004.
Сместа не е включена в категориите за опасност, съгласно Директива Севезо II (96/82/EC)
.
15.2. Оценка на безопасност на химично вещество или смес
Не е проведена оценка на безопасност на сместа.
16. ДРУГА ИНФОРМАЦИЯ
16.1
.
Данни, променени спрямо предишната версия:
Вертикалните линии от лявата страна посочват изменения спрямо предишната версия. Тази версия
замества всички предишни версии.
16.2. Използвани в ИЛБ съкращения и акроними:
ИЛБ – Информационен лист за безопасност.
CAS

Регистър на химичните вещества
EC
-
Европейски инвентаризационен списък на съществуващите търговски химични вещества
LD 50 –
Смъртоносна доза 50 %
LC 50 –
Смъртоносна концентрация 50 %
ЕС 50 – Средна ефективна концентрация
ЕС
Х
– Концентрация, при която се наблюдава Х % намаление на растежа или скоростта на растежа
in vivo –
Тестове за мутагенност върху полови клетки
in vitro –
Изпитвания за мутагенни ефекти в соматични клетки
PBT –
Устойчиво, биоакумулиращо и токсично вещество, както е определено в Приложение ХІІІ
vPvB –
Много устойчиво и много биоакумулиращо вещество, както е определено в Приложение ХІІІ
BCF –
Фактор на биоконцентрация
16.3.
Информационният лист за безопасност е изготвен в съответствие с Регламент 453/2010 (ЕС)
и
следните документи, въведени в Европейското
Законодателство:
12
/
13
ИНФОРМАЦИОНЕН ЛИСТ
ЗА БЕЗОПАСНОСТ
В СЪОТВЕТСТВИЕ С РЕГЛАМЕНТ (Е
О
) 1907/2006/ЕС
ЛЕКО
ФАСАГЕН УЛТРА
No 9 / Дата на издаване:
12.08.2002г
.
Преработено издание: 09.08.2012г.
Версия:
4.
1
Регламент (ЕО) 1907/2006/ЕС (REACH) относно регистрацията, оценката, разрешаването и
ограничаването на химикали
Регламент (ЕО) 1272/2008/ЕС (
CLP)
относно класифицирането, етикетирането и опаковането на
вещества и смеси
Директива 1999/45/ЕО за опасните препарати
Директива 67/548/ЕИО за опасните вещества
ESIS –
Европейска химическа информационна система за вещества -
IUCLID
данни
Директива 98/24/ЕО за опазване на здравето и безопасността на работниците от рискове, свързани с
химични агенти на работното място
Директива 2004/37/ЕО относно защитата на работниците от рискове, свързани с експозицията на
канцерогени или мутагени по време на работа
Директива 2006/15/ЕО за установяване на втори списък на индикативни гранични стойности на
експозиция на работещите при прилагане на Директива 98/24/ЕО за опазване на здравето и
безопасността на работниците от рискове, свързани с химични агенти при работа
Наредба No13 на Министерство на труда и социалната политика (МТСП) и Министерство на
здравеопазването (МЗ) за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на химични
агенти при работа
Наредба
No 14
на
Министерство на здравеопазването (
МЗ
)
и
Министерство на околната среда и
водите (
МОСВ
)
за норми за пределно допустимите концентрации на вредни вещества в атмосферния
въздух на населените места
Регламент (ЕО) 2037/2000 относно вещества, които нарушават озоновия слой
Регламент (ЕО) 850/2004
за устойчивите органични замърсители
Директива Севезо II (96/82/EC)
за
контрола на опасностите от големи аварии с опасни химични
вещества
Закон за управление на
отпадъците
Наредба за класификация на отпадъците
MARPOL 73/78 –
Международна конвенция за предотвратяване на замърсяването от кораби
Кодекса
IBC –
Международен кодекс за химикалите в насипно състояние
ADR
– Европейска спогодба за международен превоз на опасни товари по шосе
RID
– Правилник за международен железопътен транспорт на опасни товари
ADN
– Европейско споразумение за международен превоз на опасни товари по вътрешните водни
пътища
IMDG
– Международен кодекс за превоз на опасни стоки по море
ICAO
– Технически инструкции за безопасен превоз на опасни товари по въздуха
ІАТА – Международна асоциация за въздушен транспорт
Информацията в този лист за безопасност има за цел да даде насоки на професионалните
потребители да предприемат необходимите мерки за защита здравето на човека и околната среда,
както и да осигурят здраве и безопасност на работното място. Тя не бива да се тълкува като гаранция
за технически характеристики, конкретно договорено качество на продукта или подходящо
специфично приложение. Всякакви защитни права, както и съществуващи закони и разпоредби,
следва да бъдат спазвани от купувача на негова собствена отговорност.
Край на информационния лист за безопасност

N-3
30.04.2013, 19:11
Няма производител на фасаген, който да му представи такъв сертификат.
А това какво е според теб при положение че е подписано от фирмата производител и може да ги съдиш после?!!После ходете си давайте парите за боя на водна основа :D Познавам 2 човека който имат сертификат за билогични производители,(пчелари)и всичките им кошери са с фасаген и то по долнопробен от лекото,
нямат измрели пчели.Никъде не им е засечено в лабораторен анализ на меда вредни вешества при положение че изнасят за германия,а там знаете какви са онези и как взимат.

vanHanegem
30.04.2013, 21:14
Това според мен нищо не означава. Лесно е да копираш някаква класификация във форума...Трудно обаче съставяш дори просто изречение. И все пак убеден съм, че не си разбрал какво искаме да ти кажем с Бонев. А за това къде и за какво си даваме парите...е наша работа. По-точно даваме ги за лак на водна основа на "Сократес" и "Левис", придружен със съответния сертификат, че е безврен при контакт с хранителни продукти.

N-3
03.05.2013, 07:33
Тази информация която е качих в форума,разбирам,че е голяма и задръствам сайта но исках да е споделя за да си изкажете мнението си.Информацията е копирах от имейла си от отговор на запитването ми към оргахим.Тази информация незнам да е качена на сайта им. Яд ме е да си даваме парите за ненужни неща.Като боя на водна основа и затова ви препоръчах този начин на боядисване,който се препоръчва от все повече колеги,който изобщо не се занимават с форуми или не е споделят тук за да не се подиграват или заяждат с тях.На мен чесно казано не ми пука от хорските негативи към личноста ми . wink;

SharK69
03.05.2013, 07:46
Колега и малкте деца знаят че фасагена е за външно боядисване така че недей да боядисваш вътре особено за деца,за вътре латекс................остави какво ти казва производителя,то преди години и азбеста викаха че няма проблем ама излезе канцерогенен както и с нафталина...........ако видя че в децката градина където ходи моето дете боядисват с фасаген вътре големи ядове ще берът..........това е ненормално бе човек

Димитър Бонев
03.05.2013, 10:02
Колеги,
Нека да бъдем пчелари. Пчеларят не мисли за това как ще му излезне най-евтино, а за това кк да е добре и на пчелите и как продукцията да е качествена. Докато не се научим да работим добре и да спазваме хигиенни норми, да запазваме от замърсявания и кошера и меда, с една дума да се научим да спазваме едни добри производствани практики, няма да получим достойна цена на меда си. Друг е въпроса, че някои биопчелари са такива само на книга и ако имаше истински контрол, те трябваше отдавна да са загубили сертификата си. Казвам това, защото знам за био пчелари, в интензивни земеделски райони, където се пръска поголовно, знам и за такива които третират с кумафос, амитраз и т.н препарати, а сега разбрах и за такива дето боядисват с фасаген. Не може така. Смея да твърдя, че моят мед е по-био от техния.
Оргахим също имат бои на водна основа, които са сартифицирани за контакт с храни. Същото се отнася и за повечето производители на бои и лакове на водна основа. За по-голямата дълготрайност на боята е необходимо и да се спазват някои правила. Вярно изискват малко повече труд но си струва.
Първо - преди нанасянето на боята е добре дървото да се импрегнира с грунд. най-съм доволен от този на Сократес. Взимам си тубичка от 5 литра.
Второ - преди нанасянето на първия слой боя повърхността да се надраска с финна шкурка за да може боята да направи по-добра адхезия и да не се люпи
трето - след като изсъхне първия слой боя процедурата с шкуренето се повтаря
Важно е да се знае, че боята не трябва да се нанася на дебели слоеве, както и че не трябва да остават небоядисани пространства. Дори и една точица да остане небоядисана след време от там влагата ще започне да пълзи и да разсипе целия елемент. С това е най-добре да се боядисва с пистолет, защото "набива" добре боята по боядисваната повърхност и се избягва ефекта, закойто споменах по-горе. Един добре боядисан кошер изкарва без да се налага пребоядисване 5-6 години, при лошо боядисване -една две.

estabien6
03.05.2013, 10:20
Аз показвам и развеждам по-голямата част от новите си клиенти(предимно руснаци и еко настроени млади българи има и някой западно-европейци)из пчелина ми преди да им продам мед ,та на никой от тях не би се понравило да види кошери от фибран ,фазер или шперплат както и такива боядисани с материали като фасаген за когото се знае ,че отделя вредни вещества ,а тези био само по документи пчелари да кажат на немеца с какво боядисват (едвали биха го направили :D ) ЕТО ИЗВАДКА ОТ ДРУГ ФОРУМ!!!...
Това ви го казвам вече заради вас, защото за себе си вече реших, след като се консултирах със сериозни специалисти - в това число професор по химия, който участва в държавни комисии, занимаващи се именно с тези проблеми. Той изрично ми каза да го махна, при това да го изстържа, а не да го боядисвам отгоре с латекс, защото последното само ще активира вредните вещества във фасагена. Проблемът идвал от това, че във фасагена се слагали специални вещества, които отблъскват всякакви живи организми - от плесен до насекоми, за да се предпазват фасадите от тях. Тези вещества били с трайно действие, били канцерогенни и спомена нещо за генно въздействие. Активният им период бил първите два месеца, след което най-горният пласт засъхвал, но под него веществата оставали активни и пак имало експозиция. Та ако просто се боядиса с латекс отгоре, горният слой на фасагена се навлажнява и отново се активира.
Препоръча ми да си направя тест за алергия и да "обикна планината", т.е. сериозна физическа активност на чист въздух - това когато го питах какво мога да направя след като съм живял 5 години с това - при това съм го боядисвал една зимна вечер при затворени прозорци . Полудявам от мисълта колко глупаво съм постъпил тогава, но се сетих, че го направих по съвет на мой познат, който така си боядиса магазина ("по-здраво, по-трайно, по-хубаво,...").
Казах ви каквото разбрах по въпроса - пък вие си преценявайте дали е параноя или просто истината по един от много въпроси, за който през живота ни е спорно дали е добре да знаем отговорите, след като са свършен факт.
tube; ТА ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ ,ЧЕ КОШЕРА МИ НОСИ 40 КИЛА МИНИМУМ НА ГОДИНА ,ЗАЩО ДА СЕ СКЪПИМ ЗА 5-10 ЛЕВА ,СЕГА ДА НЕ ВИ ИЗЛЪЖА ,НО И АКРИЛНИТЕ БОЙ СЕ ПРАВЯТ ОТ ПЕТРОЛНИ ДЕРИВАТИ СИРЕЧ И ТЕ СА ПЛАСМАСА ....АКО ИМА ПО КОМПЕТЕНТЕН ДА СЕ ИЗКАЖЕ drinks;

N-3
03.05.2013, 21:15
Този фасаген за който говориш се правеше до 1994 година.От там насам всичкия е безвреден,затва и толкова малко държи по фасадите.Направете тест и ще се убедите.А като е вреден защо ли на хората който познавам една пчела не е измряла.от глад и болести да но не и от фасагена,че и сертификат за билогични имат :D drinks;

Георги Кръстев
03.02.2015, 08:26
Здравейте, от къде мога да си взема лаковете на водна основа СОКРАТЕС???

Pavel_Bs
03.02.2015, 09:16
Гоше,виж в Практикер или Бриколаж.

vlado 9
03.02.2015, 11:51
Бриколаж,в Практикер не я продават

jojonov
05.03.2015, 05:38
Миналата година сефте боядисвах със "Сократес".Между нея и останалите леко-меко боклучета се вижда осезателна разлика. Наистина е добра. И ако се вземе голяма разфасовка, излиза по-евтино дори от българските.

Oregon
05.03.2015, 12:46
Понеже вече съм минал с безир, предполагам боята на водна основа няма да държи? Ако преди това мина с грунд?
Минах ги с безир, защото все още се чудя с автоемайл или с боя на водна основа да ги боядисвам...

Недялко Атанасов
05.03.2015, 13:14
Понеже вече съм минал с безир, предполагам боята на водна основа няма да държи? Ако преди това мина с грунд?
Минах ги с безир, защото все още се чудя с автоемайл или с боя на водна основа да ги боядисвам...
Автоемайл,а ако ще и 1000 порицания да чуеш.

delta.e
14.04.2015, 18:58
С водно разтворима боя е , като в ,,Габровски шеги ,, , за лъва - отвързан или завързан го искаш , на емблемата на фирмата .