PDA

Виж пълната версия : Тест за опаразитеност



srg
13.02.2013, 17:16
Начина за провеждане на тест за опаразитеност от акари ме мъчи от доста време.Отказах се от визуалната оценка.Разпечатването на търтиевото пило и разглеждането му също ми се струва доста ненадеждно.Гледах филм в нета където с вряла вода заливат извадка пчели и през цедка изолират акарите , но ми се стори варварско. В клипа на турския професор на тазгодишното изложение с Плевен видях начин чрез пудра захар.
Моля да прокоментираме този въпрос с колегите с по-голям опит. Как им се струва идеята и как контролират опаразитеноста след третиране например. Аз не се предоверавам на препаратите.Предполагам и те.

FVCVS CAESAR
13.02.2013, 18:14
Практичен метод за диагностициране на присъствието на акари в пчелното семейство предлага dr Gerhard Libing. Той препоръчва в период от 4 до 10 дни на дъното на кошера да се постави бяла ламарина или хартия. Общият брой паднали акари, разделен на броя на дните и умножен по 120, дава броя на наличните акари в семейството. Например, ако за 10 дни са паднали 100 акара, това означава по 10 акара на ден, умножено по 120 е равно на 1200 акара.
http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia286_spisak.htm

Този метод обаче още не съм го изпробвал.

Bee4o
13.02.2013, 18:37
През Януари реших да ги порася с брашно само веднаж,открих няколко броики акари 5-6бр.на кошер.Сега ще ползвам пудра-захар.Иначе има хора които химикали не използват а използват пудра,брашно,борови иглички ,билки.

Ангел Йосифов
13.02.2013, 18:57
В клипа на турския професор на тазгодишното изложение с Плевен видях начин чрез пудра захар.

Пудрата не убива акара.Когато се поръси,пудрата полепва не само по пчелите,но и върху акара,като по този начин предизвиква нужда от почистване.По този начин акарите падат от пчелите,но ако няма мрежа на дъното,отново яхват пчелите.Освен това при почистването-олизването,пчелите си увреждат крилата до известна степен.По този начин магарета,коне,кокошки се обезпаразитяват сами,като се търкалят в пепелта.

enchev
13.02.2013, 20:32
Като си слагате препарати те против акар слагаите пробно по един бял лист хартия на дъното и си прециняваите до каква степен са ви заразени семеиствата.Повечето колеги като сложат лентите и си мислят че няма да имат акари,но дали деистват.

FVCVS CAESAR
13.02.2013, 21:10
Ако препаратът не действа, върху листа може и да не паднат много акари, дори кошерът да е пълен с такива. И тогава можем да се заблудим, че пчелите са слабо опаразитени. Т. е. така няма да разберем със сигурност каква е степента на опаразитеност.
Ако при третирането не са паднали много паразити, а при повторно третиране с алтернативен препарат имаме много акари по дъното, значи първият препарат просто не е проработил нещо.

srg
14.02.2013, 11:03
Като си слагате препарати те против акар слагаите пробно по един бял лист хартия на дъното и си прециняваите до каква степен са ви заразени семеиствата.Повечето колеги като сложат лентите и си мислят че няма да имат акари,но дали деистват.
Винаги слагам и винаги се съмнявам че това не са всички акари.

Танаси
14.02.2013, 22:14
Тестовете за акара са задължителни преди есенното третиране и след него. Също така пролета за да се установи дали има нужда от третиране.
Наи лесния и същевремено качествен тест е шеикър теста. Пояснявам: Вадите пита от кошера покрита с пчели с буркан загребвате около 100 пчели ( ориентировъчна броика +-) слагате в буркана една лъжица пудра захар и затварятв с капачката, разклащате внимателно и полека в продължение на 4-5 мин. След което пресявате пчелите през сито, пчелите остават живи и си ги връщате обратно, а захарта изсипвате върху бял лист и броите акарите.
1-4 акара на 100 пчели нещата са о.к.
над 5 акара третирате по подходящ начин спрямо сезона.
Тестовете са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ есента преди и след третирането ако искате да имате пчели напролет и за да не се чудите защо са празни кошерите напролет или защо пчеличките са с недоразвити крила или умират веднага щом се излюпят.
Надявам се да съм бил полезен на новите колеги и млади пчелари.

ivootur
15.02.2013, 09:32
Благодаря!Полезна информация.

srg
17.02.2013, 10:13
Определено ни помогна колега Танаси.Само те моля да повърдиш че използваш и че може да се разчита на този метод.
Преди време и аз пудрих моите семейства с цел борба с акара, но не успях да се убедя в ефикасноста.

srg
07.05.2013, 18:04
Да възобновя дебата tube;
Скоро направих тест като сложих листове на дъната на 4 семейства. Тревожа се че не открих нито един акар след наколко дена.Не съм третирал от есента.Очаквах да намеря поне няколко.Възможно ли е да са много активни в почистването? По търтиевото пило също не откривам акари,но пък никакви.....!? speechless;

Танаси
07.05.2013, 20:00
Радвай се но за всеки случай направи и тест.
има такива моменти когато акара е сведен до минимум, но това небива да те успокоява.сезона започна и семеиствата набраха сили вече могат да се борят и сами, но обърни внимание на есен (ключовия момент)
Поздрави и доходоносен сезон

srg
07.05.2013, 21:04
Благодаря за коментара. Успех и при теб.

estabien6
07.05.2013, 21:28
Да не те учудва,като цяло в целия регион акара е малко,да не кажа почти няма ,от 3 години нямам ленти в кошерите , drinks;

Дамян Дамянов
04.02.2016, 01:43
Илиев, кажи къде писахме за онзи тест, че трябва да се премести в тази тема.

Виж какво намерих, но не знам дали ще върши работа.

6003 6004

iliew
04.02.2016, 20:20
Май го коментирахме в чата. Ето го клипа на датчаните.


https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=c1HCTB6mVEE

iliew
04.02.2016, 20:39
Илиев, кажи къде писахме за онзи тест, че трябва да се премести в тази тема.

Виж какво намерих, но не знам дали ще върши работа.



Това дето си го намерил ми изглежда малко. Аз си мисля за ф100 мм и височина 150мм. Но точилката на жената е ф70 и май скоро ще и се загуби...... ;)

http://pchelari.com/forum/attachment.php?attachmentid=5739&d=1451822434

За обгазяване с CO2 може да се ползва нещо такова http://www.decathlon.bg/glava-za-pompane-co2-patron-16-g-id_8346099.html .

А има и вариант със старт спрей за дизели (етер) https://www.agriculture.gov.ie/media/migration/farmingsectors/beekeepingandhoney/HoneybeePublication.pdf - страница 17

Дамян Дамянов
04.02.2016, 21:38
Остави точилката :)
На Христо Смирненски -> http://www.mediamixbg.com Ако не им се занимава...
Защо трябва да е тръба? Не може ли просто да е прозрачна кутия с капак?
Ела да ти дам една прозрачна кутия от сладолед :)

Дамян Дамянов
04.02.2016, 21:53
6019
6020
6021

Господин Каров
05.02.2016, 00:03
Ще споделя тест който се ползваше когато се появи за акара по нашите земи ползвам го и сега/не знам дали е тояен/.Загрева се пяели от рамката, напоява се памуче/колкото грахиво зарно/в еттер и се поставя в буркана,разклащаме и когато пчелите заспят ги сипваме върху бял лист и броим /пчели-акари/после молив или калкулатур. Прави се преди и след третиране и кгато пилото намалее

Илиев
05.02.2016, 09:33
Да Ви попитам: по коя част на тялото на пчелите се захващат акарите предимно, има ли някаква статистика?...за гърба ли, корема?

ktnic
14.07.2016, 21:38
Два начина за определяне на опаразитеността на семейството /вторият не ми допада/.

https://www.youtube.com/watch?v=dU06KJTxHR8

tsc1
25.09.2016, 09:00
Четейки тази тема и други подобни във форума и във Фейсбук стигнах до извода, че няма единно мнение и методика за определяне на опаразитеността на пчелните семейства. Предлагат се различни способи, къде по-прости или сложни но всичките са предимно качествени, а не с точна количествена оценка, било в проценти или брой акари на 100 пчели. За това и няма единно мнение между пчеларите как действа един или друг метод или препарат за намаляване на опаразитеността. Очевидно е, че метода с поставянето на лист хартия или ламарина на дъното на кошера не дава такава възможност. При това той е противоречив. Ако третираме с нещо и имаме много паднали акари, ние можем да направим три извода:
1. Третирането е успешно и метода (препарата) действа ефикасно.
2. Препарата действа и кошера е бил силно опаразитен.
3. Препарата не действа, но кошера е толкова силно опаразитен, че акарите падат от самопочистване на пчелите или просто мрат от старост и падат.
И обратно, ако са паднали малко акари:
1. Препарата не действа.
2. Семейството не е опаразитено
3. И двете.
Това навежда на верния извод: Трябва нетод, който да брои акарите по пчелите, а не падналите акари и да позволява точно количествено отчитане, за да има съпоставимост на резултатите по някаква скала.
Има различни методи за това, но търсения метод трябва да е бърз, евтин от към консумативи и да може да се прави директно на пчелина. Анализирайки различните методи стигнахме до извода, че на всички тези условия отговаря метода с пудрата захар и шейкъра.
За това решихме да изработим и да Ви предложим един комплект от неща, които нарекохме с работното наименование "Полеви комплект за опаразитеност" с абревиатурата "ПКО кит".
Той реализира метода, описан тук от Танаси в пост #8.
Комплекта се състои от две части: Пособия и консумативи
Пособия:
1. Съд с центрофуга (шейкър) - 1бр.
2. Съд за пудра захар - 1бр.
3. Пинцети с лупа - 1бр.
4. Клипборд А5 - 1бр.
5. Чанта - 1бр
Консумативи:
6. Тарелки 24мм - 5бр.
7. Флакон с етер - 1бр.
8. Памучни тампони - 1 пак.
9. Бележник - 1бр.
10.Пудра захар (според обема на съда)

7469 7470 7471 7472
Съдовете може да не изглеждат както на снимките, но ще бъдат със същото предназначение.

tsc1
25.09.2016, 18:01
// продължение

7478 7480 7479 7482 7481

Комплекта ще се доставя с набора консумативи, а после всеки може да си закупува допълнителни количества както от нас, така и от търговската мрежа.

Как се ползва комплекта?
Отваря се шейкъра и се маха кошницата.
Вади се една рамка с пчели от кошера, който ще се тества и в другия съд се стръскват повече от 100 пчели.
Затваря се отново капака
Напоява се памучен тампон обилно с етер и се пуска през отвора на капака. Отвора се затваря със запушалката.
Разклащат се внимателно пчелите, докато се упоят. Ако процеса е бавен, значи етера е недостатъчен.
Сваля се отново капака на шейкъра и съда се покрива с една тарелка. Те пасват плътно.
Изсипват се упоените пчели в тарелката и се преброяват. В бележника се записва количеството им.
Поръсват се пчелите обилно с пудра захар, слага се отново при тях напоения със етер тампон да не изтрезняват и се покриват с друга тарелка.
В шейкъра се поставя кошницата и пчелите се изсипват от тарелката в кошницата.
Съда се накланя под 45 гр и кошницата започва бавно да се върти с ръчката на капака. Въртенето продължава около 5 минути. През това време акарите изпадат от пчелите в съда.
Отваря се съда и пчелите се изсипват внимателно пак в една от тарелките. Оглеждат се за останали по тях акари, ако е необходимо се ползва и лупата. Ако се забележи акар той се отделя с пинсетата.
Пчелите се оставят настрани в тарелката да изтрезнеят, а падналата в съда захар и акари се изсипват в другата тарелка.
Оглежда се много внимателно тарелката (тя ще е бяла, за разлика от тази на снимките) за паднали акари. Акарите се преброяват и към тях се прибавят и евентуално откритите по пчелите. Бройката им се записва в бележника.
Изчислява се опаразитеността по формулата O=(A/P)*100
О - коефициент на опаразитяване в брой акари на 100 пчели
А - брой на акарите
Р - брой на пчелите
Теста се провежда два пъти - преди третиране и след това. Така се отчита действието на приложения метод за борба с вароатозата.

iliew
25.09.2016, 18:40
За какво ще ползва етерът при теста с пудра захар?

tsc1
25.09.2016, 18:43
За какво ще ползва етерът при теста с пудра захар?

За да се упоят и преброят пчелите. В текста е описана цялата процедура.

Ангел Йосифов
25.09.2016, 18:48
А пудра захар за какво е?

бат тянко
25.09.2016, 19:08
За разкош!!!!

Ангел Йосифов
25.09.2016, 19:11
Въпросът ми е сериозен.За какво е пудрата захар?

delta.e
25.09.2016, 19:29
Ачо , ти се майтапиш !
При напудрене акарите падат от пчелите .

Георги 1974
25.09.2016, 19:31
Ранди Oliver
ScientificBeekeeping.com
http://scientificbeekeeping.com/mite-washer-still-improving/

Има данни в управление на Вароа за бр. акари, тестове и т.н.

rumenggr
25.09.2016, 19:57
Въпросът ми е сериозен.За какво е пудрата захар?
Майтапа си е майтап, но въпроса стои. Черпим пчелите с етер. Пчелите си лягат, ляга си и акара. Броим пчелите, броим акара. Събуждат се и ги черпим с пудра за да не ни се сърдят?

delta.e
25.09.2016, 19:58
Не е точно така , но .... :)

Георги 1974
25.09.2016, 20:05
Може брашно , талк , гипс и други , но не е за препоръчване.


Може и брашно от борови иглички и май е по добрият вариант.

бат тянко
25.09.2016, 20:08
На обикновеното брашно какво му е?

Георги 1974
25.09.2016, 20:16
На обикновеното брашно какво му е?

В зелените борови иглички има богат набор от смоли, витамин С, етерично масло, танини и горчиви вещества.

борови иглички за борба срещу вароатозатаОбработката на пчелните семейства трябва да се провежда през ранна пролет. Това трябва да се прави колкото се може по-рано, докато всички кърлежи все още се намират на пчелите. Третирането се провежда не по-малко от три пъти в течение на 7 – 10 дни, като пчелите обилно се посипват с брашното от боровите иглички по продължение на междурамията. Кърлежът вароа не понася миризмата от листата на бора и започва активно да се движи. Смукалцата на краката му се запълват със брашното и акарът пада на дъното на кошера, където умира.
Преимуществото на брашното от игличките на бора е в това, че то е абсолютно безвредно и позволява да се провежда обработката на пчелите веднага след тяхното трудно зимуване. Брашното от иглички може да се приготвя също и от такива на кедъра. Миризмата от кедър, кърлежът също не може да понася. Той не понася и миризмата на смолата от кедър. Ако на горните летвички на рамките се поставят парченца от смола на кедър, то ефективността от борбата на приготвеното брашно от иглолистните листенца върху кърлежа ще се увеличи значително.

Източник: beeland.ru
Превел от руски: д-р инж Иван Парашкевов, Плевен

iliew
25.09.2016, 20:19
Ачо , ти се майтапиш !
При напудрене акарите падат от пчелите .

Те падат и от етера и от пудрата.

Ivan Mankov
25.09.2016, 20:22
При все, че това са два самостоятелни метода, защо аджеба етера се нуждае от пудра, ако няма някакъв козметичен ефект !? А и обратното !

delta.e
25.09.2016, 20:24
На обикновеното брашно какво му е?

Хайде сега Бат Тянко !

Илиев , не съм споменал за етерът до момента .

iliew
25.09.2016, 20:31
Хайде сега Бат Тянко !

Илиев , не съм споменал за етерът до момента .

Виж пост 23 и по-точно консумативи! От там тръгна разговорът. ;)

delta.e
25.09.2016, 20:43
Така е , но аз пиша само за пудрата захар .

ch.atanasov
25.09.2016, 20:51
Може брашно , талк , гипс и други , но не е за препоръчване.


Не е точно така , но .... :)


Хайде сега Бат Тянко !

Илиев , не съм споменал за етерът до момента .


Така е , но аз пиша само за пудрата захар .

И ко пишеш, че не разбрах.blush;

delta.e
25.09.2016, 21:02
Дали , или ?
Започни от пост 1 .

Недялко Атанасов
25.09.2016, 21:12
На обикновеното брашно какво му е?Е ти ли баш се намери да питаш за тип-500.:bigsmile:

бат тянко
25.09.2016, 21:16
Ами, всъщност не! Защото има от елда, лимец, ръж, многозърнесто... Ама вие от бор, та от бор!

zapstojan
25.09.2016, 21:20
В зелените борови иглички има богат набор от смоли, витамин С, етерично масло, танини и горчиви вещества.

борови иглички за борба срещу вароатозатаОбработката на пчелните семейства трябва да се провежда през ранна пролет. Това трябва да се прави колкото се може по-рано, докато всички кърлежи все още се намират на пчелите. Третирането се провежда не по-малко от три пъти в течение на 7 – 10 дни, като пчелите обилно се посипват с брашното от боровите иглички по продължение на междурамията. Кърлежът вароа не понася миризмата от листата на бора и започва активно да се движи. Смукалцата на краката му се запълват със брашното и акарът пада на дъното на кошера, където умира.
Преимуществото на брашното от игличките на бора е в това, че то е абсолютно безвредно и позволява да се провежда обработката на пчелите веднага след тяхното трудно зимуване. Брашното от иглички може да се приготвя също и от такива на кедъра. Миризмата от кедър, кърлежът също не може да понася. Той не понася и миризмата на смолата от кедър. Ако на горните летвички на рамките се поставят парченца от смола на кедър, то ефективността от борбата на приготвеното брашно от иглолистните листенца върху кърлежа ще се увеличи значително.

Източник: beeland.ru
Превел от руски: д-р инж Иван Парашкевов, Плевен

А в обикновенното брашно какво има? :laughing:
Сподели и източника ако обичаш.;)

Георги 1974
25.09.2016, 21:23
А в обикновенното брашно какво има?
Сподели и източника ако обичаш.;)


http://pchelar-probvaisambg.com/statia163_spisak.htm

zapstojan
25.09.2016, 21:27
Благодаря, но имах предвид обикновеното брашно.
Шегичка разбира се. Ще коригирам горния си пост. Погледни го от ново.

бат тянко
25.09.2016, 21:28
Нищо против нямам срещу алтернативните методи. И един път реших да пробвам с тия борови иглички. На средата се отказах. Малко ми е другото бяло, ами сега и от бор? Амулети по кошерите още не съм почнал да слагам. Но с тия новите табели, няма и да се наложи!

tsc1
26.09.2016, 06:47
Те падат и от етера и от пудрата.


При все, че това са два самостоятелни метода, защо аджеба етера се нуждае от пудра, ако няма някакъв козметичен ефект !? А и обратното !
Именно в това е идеята! Въздействайки и с двете да паднат максимално количество от наличните акари, ако е възможно - всичките.
Между другото, колкото са повече пчелите в пробата, толкова точността от теста се повишава.

Ангел Йосифов
26.09.2016, 14:38
Всички(почти) сме виждали кокошка,магаре...как се въргалят в пепелта.Въргалянето е начин за обезпаразитяване.Финната пепел полепва по тялото на впилия се паразит и предизвиква дразнене,което кара паразита да се"почеше".За да се почисти,паразита изважда хубота си от жертвата и така става лесен за отстраняване......При вароа поръсването с "пепел" действа,като при другите,но.....какво се случва със пчелата,какво представлява най външния и слой,нали е стерилна.......Власинките и крилата пострадват най-много,което скъсява живота,изтънява крилата и намалява товароподемноста на пчелата....захарта е лепкава и трудно се почиства......
Разбира се има колеги,които използват този метод и твърдят,че няма проблем.А дали наистина е так????

vasilevsa
26.09.2016, 20:32
Ами, всъщност не! Защото има от елда, лимец, ръж, многозърнесто... Ама вие от бор, та от бор!

Номера е да мирише на смола. пщеничното и други видове брашна нямат толкова висока ефективност като брашното от борови иглички. колега от моя район го изпробва и е доста впечатлен от резултатите. Кой каквото иска това да ползва. Адаша разправя за влиянието на захарта върху пчелата, ами химията как и влияе не мисля, че е благотворно.

zapstojan
27.09.2016, 00:02
Осташов показва доста интересен метод за определяне степента на опаразитеност. Интересното е след 3,25мин.
https://www.youtube.com/watch?v=3f0kVjNtjMY

Ангел Йосифов
27.09.2016, 06:19
. Адаша разправя за влиянието на брашното върху пчелата, ами химията как и влияе не мисля, че е благотворно.

Адаш прочети още веднъж и виж за брашно ли говоря или за захар.

Remi
27.09.2016, 06:43
При мен пудрата върши чудесна работа . Мисля че е достатъчно безвредна не съм видял да има умрели пчели след теста.

Remi
27.09.2016, 08:59
Темата се нуждае от модераторска намеса и сериозно почистване. Така се омешаха тестове, третиране и спам че стана манджа с грозде.
Remi, ти си абсолютно прав! И аз никъде не съм чел за пчели, умрели след поръсване с пудра захар. Нали все пак тя е храна за тях и после те се почистват една друга. При теста с врялата вода съвсем не е така.
Просто изказах мнение по темата за тестване бързо ,евтино и ефективно но защо това те дразни не разбирам ?

ribkaaa
27.09.2016, 11:19
може ли да Ви попитам сега ако се поставят зелени клонки от кедър в кошера няма ли да има ефект от миризмата на смолата ?

tsc1
27.09.2016, 11:52
Просто изказах мнение по темата за тестване бързо ,евтино и ефективно но защо това те дразни не разбирам ?
Напротив! Не ме дразни, а подкрепям казаното от теб.hi;

Георги 1974
27.09.2016, 14:12
може ли да Ви попитам сега ако се поставят зелени клонки от кедър в кошера няма ли да има ефект от миризмата на смолата ?

Ако си чел за кедъра от руснаците имай на в предвид че руснаците под кедър разбират сибирски кедров бор а в България такова животно има ли нема ли........
Но все пак прочети за сибирските кедрови гори интересно е.
По край тия Руснаци взе да ме лови страх да не взема да стана я веган я нещо друго а за пчелите да не говорим как започнах да ги глезя къде ще му излезе края не знам

http://shop.erika.bg/2011/02/%D0%B1%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D 0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D1%80%D0%B8.html

Георги 1974
27.09.2016, 20:55
За кучето месото и за пчелата захарта не са вредни.

Значи не съм еко фанатик и използвам захар но започнах да се замислям повода бе изказването на адашата ти защо началото на август няма пило дори да има място според него е външната температура. Обаче аз се замислих че тогава при нормална година е края на пашата пчелите имат математически възможности да изчислят количеството мед като запас и ако е вярна теорията на някои теоретици то пчелите тогава са предимно събирачки ( и младите са станали) и хипофарингеалните жлези на пчелите произвеждат ензима инвертаза но горночелюстните си работят нормално (тоест има пчелно млечице но за майката) а долночелюстните вече не произвеждат пчелно млечице за работничките а отделят ензима инвертаза тоест не са годни за кърмачки.
Извода поне за мен е че точно тогава трябва да се храни ако има нужда ако не да им се остави достатъчно мед минимум 20-25кг.

Remi
28.09.2016, 06:52
Значи не съм еко фанатик и използвам захар но започнах да се замислям повода бе изказването на адашата ти защо началото на август няма пило дори да има място според него е външната температура. Обаче аз се замислих че тогава при нормална година е края на пашата пчелите имат математически възможности да изчислят количеството мед като запас и ако е вярна теорията на някои теоретици то пчелите тогава са предимно събирачки ( и младите са станали) и хипофарингеалните жлези на пчелите произвеждат ензима инвертаза но горночелюстните си работят нормално (тоест има пчелно млечице но за майката) а долночелюстните вече не произвеждат пчелно млечице за работничките а отделят ензима инвертаза тоест не са годни за кърмачки.
Извода поне за мен е че точно тогава трябва да се храни ако има нужда ако не да им се остави достатъчно мед минимум 20-25кг.
Да и ефекта е Септември 4 пити с пило

Triballi
26.11.2016, 18:47
Varroa Calculator
http://www.nationalbeeunit.com/public/BeeDiseases/varroaCalculator.cfm?

http://scientificbeekeeping.com/fighting-varroa-reconnaissance-mite-sampling/

ch.atanasov
14.10.2017, 17:53
Каня се да правя тест с алкохол (спирт), но си мисля вълшебния прашец на бат Якуб, дали няма да преспи акарите за да ги преброя. Идеята е да не убивам пчели. Някой пробвал ли е?

tsc1
14.10.2017, 18:54
Каня се да правя тест с алкохол (спирт), но си мисля вълшебния прашец на бат Якуб, дали няма да преспи акарите за да ги преброя. Идеята е да не убивам пчели. Някой пробвал ли е?
Кога ще ги правиш тия тестове? Прочети това: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=863&page=3&p=108515&viewfull=1#post108515 и ако решиш да го пробваш като начин за сравнение с другите методи мога да ти пратя целия комплект от неща.

ch.atanasov
14.10.2017, 19:15
Кога ще ги правиш тия тестове? Прочети това: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=863&page=3&p=108515&viewfull=1#post108515 и ако решиш да го пробваш като начин за сравнение с другите методи мога да ти пратя целия комплект от неща.

Благодарско, но няма да се възползвам. Причината е че съм правил тест с пудра захар и незнаех дали да му вярвам. Питах тук, но както обикновено не получих отговор.
Затова ще сменя начина за да видя какво ще покаже. Може да пробвам и амониевата.

tsc1
14.10.2017, 23:18
Благодарско, но няма да се възползвам. Причината е че съм правил тест с пудра захар и незнаех дали да му вярвам. Питах тук, но както обикновено не получих отговор.
Затова ще сменя начина за да видя какво ще покаже. Може да пробвам и амониевата.
В създадения метод се комбинира действието едновременно на три механизма - упояването, действието на пудрата захар за падането на акара и механичното действие от въртенето и триенето на пчелите в стените на кошницата. Последващия оглед на всяка пчела после с лупата почти изключва възможността за непреброен акар в тествовата извадка пчели.
Поканата остава в сила и важи за всеки, който желае да проведе експеримента и да опише тук резултата.

ch.atanasov
21.10.2017, 17:45
След като се ослушвах цяла седмица, дали ще дойде риба и като се разбра, че няма -решех днес да си направя теста. Взех пчели от 4 семейства. От две, които ми се видяха по-активни днес и от две, които гледаха пило до скоро. Теста е със спирт. Пчелите се оказаха -630, а акарите -15. По схемата на колегата Кръстев се получават 2,4 акара на 100 пчели, от което следва, че няма да ги опушвам, както възнамерявах. До 15.01.2018 нямам какво друго да правя, освен да броя жертвите.sweating;
Надявам се, че съм селектирал устойчиви пчели и на пролет -всичко ще е наред.

пп. Кръстев, благодарско. bow; Ако трябваше а си търся записките.....:(

ch.atanasov
22.10.2017, 08:51
Вярно е: " на българина да му имам втория акъл". blush; Сега ми светна, че можеше да разделя пчелите и на едните да духна от селитрата. Яд ме е, тъкмо щях да сравня двата резултата.:mad:

Илиев
22.10.2017, 20:18
Колега Атанасов, на една от лекциите на проф. Гургулова, дамата каза, че над 2% опаразитеност и вече трябва да се вземат мерки - демек третирания.....само споделям какво съм чул на живо - с най-добри пожелания към всички колеги!!

rosty_sz
22.10.2017, 20:27
Много е гадно, че всичките ни учени са наврени с някви фирми за производство на препарати, добавки и т.н. и водят лекциите лобирайки за продажби. Стана така че не знаем на кое да вярваме.

мухозол
23.10.2017, 11:34
Проблема с акара ще се реши когато се върнен към естественият начин и това което сме променили да го въстановим . На пример размера на пчелната килика която бе променена преди стотина години с по-голян размер от 4,8 на 5,2-5,3 за да се раждат по големи пчели за да носят повече , просто казано . През 1924-25 се поевяве вароатозата вследствие на първто , появота на воровито и камено пило . Виждалисте как от една пчелна килика излизат по 4-5 акара , а това ще стане ли при размер 4,8 . Пчелата обича ``тъмно тясно и топло`` .

Валентин.
23.10.2017, 12:04
Каква е логиката? При килийки 4,8 се люпят по-малки пчели, по-тясно им е и нямат акар. При килийки 5,2 се люпят по-едри пчели. Щом са по-едри, не им ли е пак тясно в килийки 5,2. И ако им е тясно защо имат акар.

Валентин.
23.10.2017, 12:17
А търтейвите килийки променяни ли са 1924? Щото се твърди, че кърлежа предпочита търтееви килийки. Ако не са променяни търтеевите 1924, то на търтейте трябва да им е тясно и кърлежа да бяга от тях.

Валентин.
23.10.2017, 12:22
Аз лично в изрязана строителна рамка през Май съм виждал само по няколко кърлежа на рамка. 5-10, не повече. От няколко хиляди килийки.

мухозол
23.10.2017, 12:33
Вапросите са без смислени , за да ти отговоря ми трябв много време явно не знаеш как се развива акара , или просто трябва да напишеш нещо .

Валентин.
23.10.2017, 12:42
Същото мога да го кажа и аз за теб. Не мислиш ли. Ако са толкова прости нещата както ги представяш, решението е 2 вала с по-малки килийки. И готово. А мислиш ли, че някой не е пробвал с по-малки валове.....на днешни времена. Не преди 100 години. За едно нещо си прав-не знам как се развива акара. Но пък и не мисля, че имам чак такъв проблем с него. И това си е само мое мислене, не се впрягай и ти в него. Всеки си има кошери и само той си знае какво вижда в тях. Ти виждаш големи килийки, аз не виждам кърлежи. И т.н.

rosty_sz
23.10.2017, 12:59
Току що се замислих, че вароатозата е едно от малкото заболявания при пчелит които можем " успешно " да лекуваме, а напоследък това е най-честата причина за загуба на семейства. Това идва да покаже колко сме жалки в опитите си да се отървем ит тая гад. Сигурен съм че ако спрем да "лекуваме" за няколко години ще понесем мнооооого сериозни загуби и след това много бързо ще останат само семействата с добро хигиенно поведение и въпроса ще се реши. Въпроса е дали сме готови да понесем загубите? Аз лично не съм готов.

Валентин.
23.10.2017, 13:09
Аз вече почти съм свикнал с мисълта, че в кошерите ми има кърлежи. Не ги броя. Един път годишно “подпомагам“ пчелите като им слагам препарат против кърлежа. Тази година по изключение два препарата (само за да пробвам ефекта и да разбера как се работи с друг препарат, не че имаха нужда от 2 препарата). А мисля, че пчелите са свикнали (или трябва да свикват) с кърлежа в кошера.

Валентин.
23.10.2017, 13:13
Току що се замислих, че вароатозата е едно от малкото заболявания при пчелит които можем " успешно " да лекуваме, а напоследък това е най-честата причина за загуба на семейства. Това идва да покаже колко сме жалки в опитите си да се отървем ит тая гад. Сигурен съм че ако спрем да "лекуваме" за няколко години ще понесем мнооооого сериозни загуби и след това много бързо ще останат само семействата с добро хигиенно поведение и въпроса ще се реши. Въпроса е дали сме готови да понесем загубите? Аз лично не съм готов.

И тук може да се окажат най-удачни мелезите (селските помияри) пчели. Току виж, че те най-добре биха се справили в ситуация без лекуване. Но това си е само мое мнение.

ianev
23.10.2017, 13:27
Сигурен съм че ако спрем да "лекуваме" за няколко години ще понесем мнооооого сериозни загуби и след това много бързо ще останат само семействата с добро хигиенно поведение и въпроса ще се реши.

Аз на това го отдавам по ниската популация на акара тази година. Голяма пролетна смъртност а с нея си замина и доста акар. Въпроса е догодина на какво ниво ще е, и дали ще задържим ниската му популация или пак ще се върне на старото положение

мухозол
23.10.2017, 13:28
Извиняваи и в по малката килика не излизат по малки пчели а излизат нормални но плътноста е по голяма и не излизат по3-4 акара а 1 . Плътноста в една пита е по-голяма и пилото се топли само , одава топлина едно на друго по добро .В една пита има 2000 килики а в 4,8 има 2,300 .Това неса мои измислици ,в някои даржави все още има институти .

Трендафил Дончев
23.10.2017, 14:11
Това с големината на килийката и размера на пчелите ми се струва малко несериозно. В питите килийките са различни големини, но пчелите са почти с еднакъв размер. Ако в малка килийка се развие по - голяма ларва защото това и е заложено генетично какво ще се получи? Ще остане по - малка ли? Размера както казах е генетичен фактор. Все едно да се каже, че в малка къща се раждат малки деца, а в голяма големи. Ха, ха...то в богашките ще се раждат великани, а в бедняшките колиби - джюджета. Да не забравяме и храненето.

ch.atanasov
23.10.2017, 14:19
.....по ниската популация на акара тази година....

Правил ли си тест миналата година и тази, и какъв е резултата?

Юрий Цветков
23.10.2017, 14:47
Извиняваи и в по малката килика не излизат по малки пчели а излизат нормални но плътноста е по голяма и не излизат по3-4 акара а 1 . Плътноста в една пита е по-голяма и пилото се топли само , одава топлина едно на друго по добро .В една пита има 2000 килики а в 4,8 има 2,300 .Това неса мои измислици ,в някои даржави все още има институти .

Това за каква пита става въпрос?

Освен това след 7-8 поколения, килийката спада до размер 4.8 мм., така че да си оставяме черните пити и ще се отървем от акара. А и колко разходи ще си спестим.;)

мухозол
23.10.2017, 16:49
И 2000 Х 3 Х 7 = sleepy;sleepy;:mad::mad:

jdrumev
23.10.2017, 16:53
Това за каква пита става въпрос?

Освен това след 7-8 поколения, килийката спада до размер 4.8 мм., така че да си оставяме черните пити и ще се отървем от акара. А и колко разходи ще си спестим.;)



На тръвната като са малки защо е пълна с акари?:bigsmile:

rosty_sz
23.10.2017, 17:14
Аз на това го отдавам по ниската популация на акара тази година. Голяма пролетна смъртност а с нея си замина и доста акар. Въпроса е догодина на какво ниво ще е, и дали ще задържим ниската му популация или пак ще се върне на старото положение
Опаразитеността беше достигнала много високи нива. За това спомогнаха трите лигави зими преди последната която си беше истинска. През предните заради по леките условия оцеляваха и по неподготвените и силно опаразитените. С тях оцеляваше и акара и въпреки че някои чинно си третирахме акара беше в огромни количества. Тази зима всички грешки в борбата с акара бяха наказани и семействата загинаха заедно с акара. Ми то си беше голям кеф да нямаш тая гад.

мухозол
23.10.2017, 17:49
И все пак за тези които не разбрах , по лесно е да се бориш с по-молко акари кито излизат от киликата . Дори и с внесените от вън . Все пак ЧЕТЕТЕ ВСИЧКО КОЕТО Е НАПИСАНО .

borifototo
23.10.2017, 20:37
И все пак за тези които не разбрах , по лесно е да се бориш с по-молко акари кито излизат от киликата . Дори и с внесените от вън . Все пак ЧЕТЕТЕ ВСИЧКО КОЕТО Е НАПИСАНО .

Ние четеме,ама ти се научи да пишеш.:laughing:

ch.atanasov
23.10.2017, 20:52
Аз на това го отдавам по ниската популация на акара тази година. Голяма пролетна смъртност а с нея си замина и доста акар. Въпроса е догодина на какво ниво ще е, и дали ще задържим ниската му популация или пак ще се върне на старото положение


Правил ли си тест миналата година и тази, и какъв е резултата?

Явно не си правил тест, та пак да питам :tres:: откъде знаеш, че има ниска популация тази година?

ch.atanasov
23.10.2017, 20:57
Опаразитеността беше достигнала много високи нива.------ Ми то си беше голям кеф да нямаш тая гад.

Кое за кога се отнася ? Теста какво показва?

agro
23.10.2017, 21:00
Ровенето в строителната рамка с търтеево пило добър тест ли е? Защото аз цял сезон всеки месец претърсвах по стотина килийки от една-две рамки месечно, но акар в пилото така и не намерих, поне с образователна цел.

rosty_sz
23.10.2017, 21:09
Кое за кога се отнася ? Теста какво показва?

Този сезон акара беше в много малко за моя радост.

ch.atanasov
23.10.2017, 21:13
Този сезон акара беше в много малко за моя радост.

Ясно, тестовете и резултатите са секретни. Аве, просто нямате ( по-малко, много малко ) акари и това е.

Георги 1974
23.10.2017, 21:31
Това с малките килийки е несериозно.Вароатозата е основно в търтейвите килийки.То по тая логика търтовките ще са с много малко Вароатоза и ще са си годни ама като ги гледам какви джуджета са кел файда че нямат акари. Какви са тия рамчета с 2000хил.килийки за едно силно семейство от 6кг. нагоре ще са необходими поне 50ина.Пилото отделя топлина ама се топли от пчели и търтей /затова напролет има простудено пило/.Ако действително пчелите са ни станали по големи това ли е начина да ги смалим като ги напъхаме в малки килийки.
Ако това действаше то големите пчелари едва ли щяха да се занимават с тестове лечения и прочие като знаят че Вароа е преносител на много заболявания нямаше ли да им е по евтино да си поръчат ВО с по малки килийки и готово.

rosty_sz
23.10.2017, 21:42
Ясно, тестовете и резултатите са секретни. Аве, просто нямате ( по-малко, много малко ) акари и това е.

Няма нищо секретно. Под 1% . Това веднага след слънчогледа. Всички имаха междино третиране в края на май с ОК от което паднаха по 2-5 акара на сем.

zayo
23.10.2017, 21:52
Този сезон акара беше в много малко за моя радост.

И при мен бе в пъти по-малко в сравнение с предходната година, но през септември след като бях третирал на три пъти с "Митак" открих в затворено пило акар, макар и в единични семейства. В действието на амираза не се съмнявам, но след седмица-две ще третирам и с ОК.

jdrumev
23.10.2017, 22:07
Няма нищо секретно. Под 1% . Това веднага след слънчогледа. Всички имаха междино третиране в края на май с ОК от което паднаха по 2-5 акара на сем.



Аз съм съгласен с теб и ти подкрепям мнението.Аз цяло лято търся и не можах да намеря нито да видя акар.

jdrumev
23.10.2017, 22:09
И при мен бе в пъти по-малко в сравнение с предходната година, но през септември след като бях третирал на три пъти с "Митак" открих в затворено пило акар, макар и в единични семейства. В действието на амираза не се съмнявам, но след седмица-две ще третирам и с ОК.



При положение, че виждате липсата на акар защо трябва да ги тровите?Каква е идеята на това третиране?

zayo
23.10.2017, 22:20
Третирам чрез опушване с ОК по сръбска рецепта 35 гр. ОК на 0,500 л дестилирана вода. Третирам в началото на ноември при липса на пило, за да сваля и последния акар от семействата. Дозата е малка и според сръбски ветеринари след седмица може да се повтори опушването.

Георги 1974
23.10.2017, 22:48
Каква е логиката? При килийки 4,8 се люпят по-малки пчели, по-тясно им е и нямат акар. При килийки 5,2 се люпят по-едри пчели. Щом са по-едри, не им ли е пак тясно в килийки 5,2. И ако им е тясно защо имат акар. Налице е значителна дискусия дали големината на пчелната клетка може да влияе на популацията на акара. Изследвания на африканизирани пчели в Южна Америка показват, че малкият размер на пчелната килийка може да намали възпроизводството на акара. Но повечето изследвания са неясни и не се приемат. Изненадващо е че има много малко изследвания в тази област. Цел на изследването: 1. Да се види дали напълно оформени малки килийки с големина 4,9 мм. потискат развитието на акара. 2. Да се види как се развива акара в контролните кошери с килийки с размер 5,4 мм. и да се сравнят резултатите.
3. Изследването да се проведе за един сезон.
file:///C:\DOCUME~1\AMD\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\clip _image001.jpgРезултати от изследването:
HSC FRAMFS - сините линиите показват степента на заразяване на семействата отглеждани на малка пчелна килийка 4,9 мм. Ясно се вижда, че степента на заразяване е много ниска, особено в края на лятото и през есента.
CONTROL - червените линии показват степента на заразяване на семействата отглеждани на килийки 5,4 мм. Степента на заразяване е много по-висока през целия сезон, и особено в края на лятото и есента.
Самите автори на изследването казват, че резултатите могат да бъдат оспорени, защото семействата са отглеждани върху изградени пластмасови пити. Пчелите не са имали възможност да отглеждат търтеи.
Авторите на изследването цитират други изследвания, в които резултатите са противни на тяхното, т.е. че малките килийки не спират развитието на акара.

П.П. При даденото изследване няма търтиеви килийки.


Размножаването на акара в търтеевото пило е подобно на това при пилото на пчелите работнички, но общото време за развитие на търтеите е 23-24 дни. Допълнителните 3-4 дни осигуряват време за развитие на още 1-2 дъщери акари. Самотна майка кърлеж може да произведе 3-5 зрели дъщери в рамките на търтеевото пило. Но средният брой на дъщерите на кърлежа в търтеевото пило е около 2-2.5.

Младата пчела разрушава восъчното капаче на килийката и излиза от нея, около 19-20 дни след снасянето на яйцето й. Акарът майка и 1-2 от нейните оплодени дъщери се захващат за младата пчела и излизат от пчелната килийка. Обикновено мъжкият акар остава в килийката и бива убит от пчелите. Средно 1,4-1,5 дъщери успяват да достигнат полова зрялост, и оцеляват. Останалите по-млади дъщери на акара загиват от глад.

ianev
24.10.2017, 06:45
Чанко нищо секретно,просто не съм видял че ме питаш. Контролно напръсках пет семейства с Бии Хив Клеан края на август и ообщо взето паднаха по 4-5 акара на контролните листи. Което за мен е допуснистимо и не пръсках допълнително. Отдавнам го на това, че започнах с третирането преди да заложат многото пило а именно началото на август. За разлика от миналата година след тея биологичните ленти на сърбина и минавайки 40 дена, напръсках и паднаха по 200-300 от семейство. Все едно не бях третирал

Юрий Цветков
24.10.2017, 10:10
И 2000 Х 3 Х 7 = sleepy;sleepy;:mad::mad:

Колега, би ли обяснил на тъпите като мен, за каква пита става въпрос. Една магазинна пита има над 4 000 килийки, да не говорим за плодникова ДБ. Та за това не ми е ясно, от къде идват тия сметки. Благодаря предварително.

Трендафил Дончев
24.10.2017, 10:23
Колега, би ли обяснил на тъпите като мен, за каква пита става въпрос. Една магазинна пита има над 4 000 килийки, да не говорим за плодникова ДБ. Та за това не ми е ясно, от къде идват тия сметки. Благодаря предварително.

Една магазинна - каква? Една магазинна ДБ има 2х2000, а плодникова 2х над 4000 килийки. ЛР би трябвало да са 2х3000 килийки. Или за по - точно влезте в темата Математика в кошера.

Юрий Цветков
24.10.2017, 10:40
Аз знам само един размер магазинни пити. 160 х 435 мм. Ти ако знаеш други сподели?

Та за това питам, какви са тези 2000.

Трендафил Дончев
24.10.2017, 11:42
Аз знам само един размер магазинни пити. 160 х 435 мм. Ти ако знаеш други сподели?

Та за това питам, какви са тези 2000.

Точно тези на ДБ са приети за магазинни, но мисля, че в зависимост от момента в който се използват, то магазинни могат да се нарекат и всички които са поставени в момент на паша над кошера - условно. Така Друмев примерно поставя ДБ плодникови пити.

мухозол
24.10.2017, 11:46
СТАНА ВЕЧЕ ТЪПО затварям барборилнята - можете дълго да преливате от ПУСТО В ПРАЗНО

Трендафил Дончев
24.10.2017, 11:55
СТАНА ВЕЧЕ ТЪПО затварям барборилнята - можете дълго да преливате от ПУСТО В ПРАЗНО

Правилно я затваряш, тъй като примерно ти си я и отваряш. Питаш нещо, искаш нещо, а когато ти се иска някакво разяснение за написаното в поста ти се сърдиш. Ами наистина не ти е издържан граматически текста, има неясноти в материала който поставяш на разискване, а и пишеш с големи букви и ред други неща. Нямаш основание за големите букви.

мухозол
24.10.2017, 12:17
Не се сърдя . Имаше хора които бяха прочели . А за размера на питите това е без коментар . Никой не съм наричал Т .

Трендафил Дончев
24.10.2017, 12:27
Не се сърдя . Имаше хора които бяха прочели . А за размера на питите това е без коментар . Николай не съм наричал Т .

Прочети си поста и го редактирай за да стане по ясен. Точно този пост, че не става ясно, кой е чел, кой не. Кой е този Николай и какво означава съкращението означено с буквата Т? Хайде да бъдем ясни за да се разбираме като цивилизовани хора.

tsc1
24.10.2017, 12:29
Всъщност темата за какво е - какви и как да се провеждат тестове за определяне на опаразитеността или как да се борим с нея?

Трендафил Дончев
24.10.2017, 12:36
Всъщност темата за какво е - какви и как да се провеждат тестове за определяне на опаразитеността или как да се борим с нея?

Както винаги - компот.

tsc1
24.10.2017, 12:56
Както винаги - компот.
Има сигурно над 30 теми как да трепем акара и една единствена да определим какво сме свършили и тя се омаза!

zelha
24.10.2017, 13:10
Здравейте, ползвал ли е някой МК ултра гел и доволен ли е от резултата?

tsc1
24.10.2017, 14:15
Здравейте, ползвал ли е някой МК ултра гел и доволен ли е от резултата?
Как се провежда тест с този гел?

zelha
24.10.2017, 14:33
С гела се третират, и на контролния лист се броят изпадналите акари. В You Tube има клип на Бойко Георгиев, как ги третира, но не е коментирал резултата, затова питам да не би някой от форума да го е ползвал.

tsc1
24.10.2017, 14:46
С гела се третират, и на контролния лист се броят изпадналите акари. В You Tube има клип на Бойко Георгиев, как ги третира, но не е коментирал резултата, затова питам да не би някой от форума да го е ползвал.
ОК. Възможни са два резултата:
1. На контролния лист има много паднали акари.
Възможни изводи:
- кошера е много силно опаразитен;
- препарата е супер ефикасен и са паднали всички акари
2. На контролния лист има малко акари.
Възможни изводи:
- в кошера няма акари;
- препарата не действа.
Кой извод ще приемете за верен в двата случая?

Трендафил Дончев
24.10.2017, 15:11
ОК. Възможни са два резултата:
1. На контролния лист има много паднали акари.
Възможни изводи:
- кошера е много силно опаразитен;
- препарата е супер ефикасен и са паднали всички акари
2. На контролния лист има малко акари.
Възможни изводи:
- в кошера няма акари;
- препарата не действа.
Кой извод ще приемете за верен в двата случая?

И трети вариант. В кошера няма акари или има малко, но препарата е много ефикасен. Какво избираме?

tsc1
24.10.2017, 15:29
И трети вариант. В кошера няма акари или има малко, но препарата е много ефикасен. Какво избираме?
Да, и това е възможен вариант, само че как установи, че препарата ти е много ефикасен? Който и от трите да избереш, все нямаш еднозначен отговор, защото не знаеш от къде си тръгнал.

вдраев
15.11.2018, 17:52
В клиповете се вижда,че има 20-30акара.За тях това може би не е проблем,но аз ако ги имам,както държа пчелите си гладни-ще имам доста фира.Това практиката(опита) ме научи.Старите пчелари си спомнят как са виждали по два три акара на пчела,зимата на дъното на кошера две шепи умрели пчели(отворите се запушваха чак),но тогава се даваше сироп на поразия,антибиотици с пакети и пчелите успяваха да се преборят с какво ли не.Аз като им гледам клиповете как дават сироп тоя извод си правя.Имат нахранени пчели и имунната им система е яка.При мен не е тъй,затова се стремя да нямам акар и т.н.щото от там идват и болести.

ch.atanasov
07.07.2019, 21:07
Тази година още не съм виждал акар. Вече се притеснявам, да не е минала някоя чума и да го е тръшнала?:bigsmile:

barkov1982
07.07.2019, 21:44
Тази година още не съм виждал акар. Вече се притеснявам, да не е минала някоя чума и да го е тръшнала?:bigsmile:

А през очен минавал ли скоро ;)

todor.mitkov
08.07.2019, 10:00
Тази година още не съм виждал акар. Вече се притеснявам, да не е минала някоя чума и да го е тръшнала?:bigsmile:
Има си. Даже мислех да опитам да ги наръся с ОК или мравчена ама все се спирам, че съм леден с тея киселини.

Nik_m
08.07.2019, 12:13
И на мен ми се срутва, че тази година е малко акара.

Кразз
03.01.2023, 07:51
В зелените борови иглички има богат набор от смоли, витамин С, етерично масло, танини и горчиви вещества.

борови иглички за борба срещу вароатозатаОбработката на пчелните семейства трябва да се провежда през ранна пролет. Това трябва да се прави колкото се може по-рано, докато всички кърлежи все още се намират на пчелите. Третирането се провежда не по-малко от три пъти в течение на 7 – 10 дни, като пчелите обилно се посипват с брашното от боровите иглички по продължение на междурамията. Кърлежът вароа не понася миризмата от листата на бора и започва активно да се движи. Смукалцата на краката му се запълват със брашното и акарът пада на дъното на кошера, където умира.
Преимуществото на брашното от игличките на бора е в това, че то е абсолютно безвредно и позволява да се провежда обработката на пчелите веднага след тяхното трудно зимуване. Брашното от иглички може да се приготвя също и от такива на кедъра. Миризмата от кедър, кърлежът също не може да понася. Той не понася и миризмата на смолата от кедър. Ако на горните летвички на рамките се поставят парченца от смола на кедър, то ефективността от борбата на приготвеното брашно от иглолистните листенца върху кърлежа ще се увеличи значително.

Източник: beeland.ru
Превел от руски: д-р инж Иван Парашкевов, Плевен

Мислих, мислих и едно не ми е ясно. Как, аджеба, се прави брашно, от зелени иглички? Бидейки зелени(неизсъхнали), ще имат висока влажност и няма да се получи брашно. Или след мелене(стриване), се сушат?

Angel Yosifov
03.01.2023, 11:06
Демек,игличките да са събрани от зелена клонка,а не от земята.После да се изсушат във фурната и......Само предполагам...Не съм го правил...
Но ефекта от брашното-пепелта е предизвикване на пощене.Виж кокошки,магарета,коне,как се търкалят в пепелта.Акара,въшките и др,като се посипят с пепел и те се пощят,като за целта си изваждат хубота-смукалото и лесно падат....но не умират....А миризмата на смола,едва ли би прогонила акара извън кошера...посред зима..
Всъщност,не е необходимо да се ръсят пчелите,за да се пощят една друга и по сами.Пчелите могат да надробят найлоните на питките и да ги изхвърлят,което ме навежда на мисълта,че и акара няма да им се опре,което пък ме навежда на еретичната мисъл,дали......няма да го напиша:laughing:

Кразз
03.01.2023, 13:29
Демек,игличките да са събрани от зелена клонка,а не от земята.После да се изсушат във фурната и......Само предполагам...Не съм го правил...
Но ефекта от брашното-пепелта е предизвикване на пощене.Виж кокошки,магарета,коне,как се търкалят в пепелта.Акара,въшките и др,като се посипят с пепел и те се пощят,като за целта си изваждат хубота-смукалото и лесно падат....но не умират....А миризмата на смола,едва ли би прогонила акара извън кошера...посред зима..
Всъщност,не е необходимо да се ръсят пчелите,за да се пощят една друга и по сами.Пчелите могат да надробят найлоните на питките и да ги изхвърлят,което ме навежда на мисълта,че и акара няма да им се опре,което пък ме навежда на еретичната мисъл,дали......няма да го напиша:laughing:

За игличките, сигурно си прав. А пък, аз като чета зелени и разбирам зелени... Относно пощенето, май, при различните семейства е различно заложено... Имам предвид, непредизвиканото пощене. Наскоро имахме спор с един колега, относно ефикасността на един препарат, предизвикващ(поне по листовка), такова поведение. И той и всичките му там, пудри и брашна са ефикасни до някаква степен, но, задължително в комбинация с... мр. дъно. Иначе, както казваш, сваления акар, най-вероятно, ще се качи пак по пчелите.

Георги 1974
03.01.2023, 15:26
За игличките, сигурно си прав. А пък, аз като чета зелени и разбирам зелени... Относно пощенето, май, при различните семейства е различно заложено... Имам предвид, непредизвиканото пощене. Наскоро имахме спор с един колега, относно ефикасността на един препарат, предизвикващ(поне по листовка), такова поведение. И той и всичките му там, пудри и брашна са ефикасни до някаква степен, но, задължително в комбинация с... мр. дъно. Иначе, както казваш, сваления акар, най-вероятно, ще се качи пак по пчелите.

По мое скромно мнение когато се премине само на такива щадящи лекове е само въпрос на време да се яви някаква сериозна смъртност, но разбира се не бих се подписал под това твърдение но много мой познати изгоряха

Кразз
03.01.2023, 18:33
По мое скромно мнение когато се премине само на такива щадящи лекове е само въпрос на време да се яви някаква сериозна смъртност, но разбира се не бих се подписал под това твърдение но много мой познати изгоряха

Бумът на смъртността(причинена от акар), май, е подчинен на някаква цекличност. Разбира се и на ред други фактори...
Даказва го смъртността този година в моя район. По-голяма част от пострадалите колеги третират с конвенционалните средства и препарати и, пак смъртност над нормалната, почти във всеки пчелин...

Георги 1974
03.01.2023, 20:28
Бумът на смъртността(причинена от акар), май, е подчинен на някаква цекличност. Разбира се и на ред други фактори...
Даказва го смъртността този година в моя район. По-голяма част от пострадалите колеги третират с конвенционалните средства и препарати и, пак смъртност над нормалната, почти във всеки пчелин...

По логика се влия е от куп фактори например не е роева годината няма роене не се прекъсва пилото от там не се прекъсва и размножаването на акара.Дига се процента на опаразитеност от там се понижава имунния праг а стреса се увеличава и т.н..

Кразз
03.01.2023, 20:52
По логика се влия е от куп фактори например не е роева годината няма роене не се прекъсва пилото от там не се прекъсва и размножаването на акара.Дига се процента на опаразитеност от там се понижава имунния праг а стреса се увеличава и т.н..

...и недооценаване на дадена ситуация(говоря за себе си) от страна на пчеларя.:laughing:
Разчитайки на СР, твърде късно обърнах внимание, че в сравнение с предходни години, съм ги изрязвал два пъти по-малко(като брой изрязвания), че биваха бавно изграждани и неравномерно осеменявани и т.н.

Mladenoff
19.03.2023, 23:03
Попаднах на обява в ОЛХ, предлагаща "Пчелния вход на Марио". Изобретателя му е убеден в ефективността му и си е сложиш солидна цена - 35 лв. Цитирам част от обявата му: "Измислих и от две години използвам в моите кошери пробно, вход на кошер който е съвместим с основния вход на кошера и е лесен за поставяне и махане .Пробвах два модела входове като и двата ги поставям април месец за пролетно и септември за есенно третиране по един месец , като третирам с тимол. Ефекта е 70 -75% смъртност на кърлежите. Двата входа които предлагам на пазара са д,9.5/ ш1,5/ височина 1,5см. за по слабо семейство и 12,5/1,5/1,5 вход за силно семейство. Входовете се пълнят с малка фунийка ф-6мм. и лекарството ( тимол, мравчена киселина на прах, оксалова киселина кристали) влиза от горе и от долу във нашия вход , Поставяйки го в основния вход вече има лекарство както от горната така и от долната част , пчелите влизайки и излизайки за работа се отъркват в падащите през мрежестите отвори в препарата който сме поставили и кърлежа който е по тях пада от пчелата и умира . От друга страна кристалите се изпаряват и в нашия кошер като газ и унищожават популацията на кърлежите вароа в рамките на един месец пролет и един месец есен. Този начин на третиране е 100% безвреден за самата пчела а и за майката."
Та въпросът ми е ползвал ли е някой тази иновация и може ли да ми даде достоверно инфо за ефективността и́.