PDA

Виж пълната версия : РАЗЛИКА МЕЖДУ НОВ И СТАР КОШЕР



bor4o111
12.02.2013, 15:49
Въпроса ми е следния,има ли отражение в развитието или в добива на пчелното семейство от това дали кошера е нов или стар.Не става въпрос за заразен или раскован кошер пълен с мухъл а все едно едно и също семейство в стар и в нов кошер?Питам защото кошерите са ми стари и семействата са ми много добри, та ако подновя кошерите ,ще се подобри ли нещо,добив или друго освен че няма всяка година да ги приковавм?Естествено всеки пчелар иска чисто нови (прекрасна гледка)но уви..... Надявам се да сте ме разбрали правилно.

scutellator
12.02.2013, 17:02
Освен ако не натичат и не влиза влага и не се създава мухъл, пчелите едва ли ги е грижа за външния вид на кошера. Кошера не прави мед, и със златен обков да е и в такъв със въртящи се рамки да ги сложиш, добива няма да се покачи ако семейството не го бива.
Стига да има достатъчно обем, не виждам причина да го сменяш. В Бъкфасткия манастир най-новите кошери са чак от 1930 г. За съжаление от липса на подръжка в последните 10-ина и повече години, някои от тях са в окаяно състояние.

Недялко Атанасов
12.02.2013, 20:44
Май темата се изсчерпа... :D

jordanov
12.02.2013, 21:40
Абцолютно! Хубаво е когато авторитет се намеси навреме, макар и за дреболия.

michail76
13.02.2013, 18:02
Пролетта,лятото,дори и зимата не е толкова важно дали кошера има някакви цепки и пролуки,но към края на лятото, есента след пашата положението е съвсем друго,риска от нападение на по-слаби семейства се увеличава и ако кошера не е добре прогонен,ако има пролуки през които може да мине пчела вероятноста да бъде ограбена е значителна,особенно като подхранваш.Но като гледам новите кошери на пазара са по-зле от старите.Само след един сезон на полето така се разсъхват,че не пчела а котка ще влезе.Съвета ми е ,като даваш пари да търсиш качество,кошери от сух материял и без чепове на важни места.

hari
15.02.2013, 11:55
Според мен ще е добре да ги сложиш в нови,но с добре спазени размери,защото
аконе са спазени добре размерите,ще са по зле отколкото в старите.

michail76
15.02.2013, 12:23
И още нещо,ако си на подвижно новите са за предпочитане защото sweating; по-безопасно е,не само за теб,но и за околните.Аз лично се притеснявам когато минавам през селото с платформите,особенно където е по-светло.Всички кошери по ремъркетата са ми нови,като поостареят ги оставям на стационарния пчелин и си правя нови.

freddie46
31.12.2015, 11:59
Колеги най-добре е да имате по два-три резервни сандъка.Може да ги ползвате като прехвърляте в тях семействата на които сандъците са за ремонт,както и за настаняване на уловени рояци.Така ще имате време сандъците които се нуждаят от ремонтно-възстановителни да бъдат приведени в прилично състояние и всичките ви сандъци да имат добро състояние и външен вид.

vanHanegem
31.12.2015, 12:35
Колеги най-добре е да имате по два-три резервни сандъка.Може да ги ползвате като прехвърляте в тях семействата на които сандъците са за ремонт,както и за настаняване на уловени рояци.Така ще имате време сандъците които се нуждаят от ремонтно-възстановителни да бъдат приведени в прилично състояние и всичките ви сандъци да имат добро състояние и външен вид.

Два-три резервни, когато населените са 2-3-5. Най-доброто съотношение резервни:действащи е = 1:1. :)

freddie46
31.12.2015, 13:02
Колега,твоето предложение е много приемливо, но има хора които имат по250-300 та дори и по повече кошери.Затова е необходимо всеки да си прецени сам колко резервни сандъка да има в зависимост от големината на пчелина.Аз само дадох пример как може да се действа за да може сандъците ни да са в добро състояние.Надявам се до си ме разбрал правилно.

piper
06.01.2016, 09:34
Разлика стар-нов както вече обясниха колегите няма.Има разлика в обслужването.Ако старите са с различни размери един спрямо друг,купувани от тук и там/сбиротак/има голяма разлика.Защото един магазин/корпус/ако е с различни размери имаш проблем.Например кошер номер 5 се нуждае от 2 магазин,но е правен от някой с негови си размери и пасва само на този-какво правиш?От къде ще му сложиш магазин?От някой на който ще остава голямо разтояние между рамките и ще го надградят и не мож го отвори,или ще сложиш друг на който фалца е по-малък и стои на криво?Това е проблема.Да има взимозаменяемост.Трябва ти дъно/магазин/корпус/преградна дъска/таванка/капак....-влизаш в склада-взимаш от съответният куп и не търсиш я по номера,цвят или мериш с рулетката кой пасва.За мен това е разликата.