PDA

Виж пълната версия : ТОВА ЛИ Е ГРАМОТНОСТТА НА БЪЛГАРСКИЯ ПЧЕЛАР?



koragroup
09.02.2013, 06:33
Уважаеми колеги съфорумци,

Както вероятно знаете, точка 19 от правилата гласи:
19. Писането във форума да се прави грамотно,на книжовен български език.Всеки модератор/ администратор по своя преценка и усмотрение може да предприема каквито действия прецени за добре...тоест ако не се стараете да уважавате Българският ни език...има вероятност да заключим или изтрием мнението или темата ви.

Това правило масово не се спазва. Знам, че това не е граматически или правописен форум, но помислете над следния въпрос:
Това ли е грамотността на Българските пчелари?
Какво впечатление оставяме с написаното в 5 изречение без нито една главна буква или препинателен знак и 10-12 правописни грешки? Някои от сгрешените думи са си направо трудни за четене...
Ако си прочитаме мнението преди да натиснем бутона "Прати", поне ще отпаднат "печатните" грешки.
Ако някой не разбира за какво говоря, мога да дам примери.

buci59
09.02.2013, 09:00
Колега,споделям напълно мнението ти.Преди доста време ТУК на стр.5 и 6 (http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2672&postdays=0&postorder=asc&start=60) имаше дискусия относно правописа.Прочети и ще разбереш какво е мнението и реакцията по този въпрос на някой от потребителите.

Румен Димитров
09.02.2013, 18:46
бе, кво ревете ?!?!?!?...тука си е цвете, я у бука кво чудо е :D

Bee4o
09.02.2013, 19:30
Ало колега ,хора от село сме може правопис да не знаеме както си личи ,ама пчелите назе питат за съвет ,а ти граматиката знаеш ,не е за село хора.жив и здрав.

ogan
09.02.2013, 20:09
Колега, не е задължително да си от град, нито пък висшист, за да си по-отговорен към езика. Как да разбирам това например...не е за село хора.??? И толкова ли е трудна употребата на главна буква?

Bee4o
09.02.2013, 20:27
Колега ти я питай баба си и дядо си за правопис после се опитай да правиш коментар,много от хората тук се опитват да научат нещо за професията и много малко за правописа .Други форуми са за теб.Нема се разправям с деца.

koragroup
09.02.2013, 20:38
Колега ти я питай баба си и дядо си за правопис после се опитай да правиш коментар,много от хората тук се опитват да научат нещо за професията и много малко за правописа .Други форуми са за теб.Нема се разправям с деца.

"Колега" темата е за грамотност, моля не намесвай и възпитанието.

Правиш се на по прост от колко то си. Цитираш Айнщайн, а говориш за "една гаща плява".
Помисли, ако качеството на информацията отговаря на примитивния език с който е написана, доколко ще ти е полезна тя?

Румен Димитров
09.02.2013, 23:06
Много сте ми забавни....сичките :D

Предлагам, нови допълнения по правилата:
при испускане на запетайка => мъмрене
при писане без начална главна буква и точка на края на изречението => строго мъмрене и обществено порицание в някой пчеларски весник
при писане на литературен диалект => похвала wink;
при правилно писане и граматично изразяване => празничен обяд с модератор или администратор по избор
.........


Допълненията по правилата са отворени за всички и всеки може да предлага нововъведения wink;

kando
09.02.2013, 23:24
Ако обяда е с модераторКИ съм сигурен, че ще падне такова надпреварване по грамотно писане, че нема да им остане време за пчелите.

Румен Димитров
10.02.2013, 11:58
Начи началството е помислило и за двата варианта, затва и има опция обяда да е модераторКА/потребител, както и модератор/потребителка :D ....а за модераторите ще е лошо, ако се яват желаещи за обяд от типа модератор/потребител :D
Обяда е празничен и поощрителен за верно списвателя.....начи плаща началника, за да има стимул и у другите потребители wink;

....а принципно, и най лошо написаното на български се чете в пъти по лесно, отколкото грамотно написаното на латиница :D

...да не говорим, че всеки браузер има опция за проверка на правописа и маркира сгрешените думи !
...е мойта проверка, примерно, ми сфети на сека фтора дума wink;

Айде поздрави, честит празник и да се почерпите подобаващо !!! drinks;

koragroup
10.02.2013, 12:21
Радвам се че поне ви развеселих.
Нито професията нито образованието ми са свързани с книжовния Български. Ама ми е гадно когато някой не полага усилие колкото за една пръдня, за да пише или се изказва поне малко грамотно ПРЕД ЦЯЛ ФОРУМ ОТ ЗНАЙНИ И НЕЗНАЙНИ ХОРА.

Представете си Д. Бонев или scutellator да споделя мненията си по този начин:


и лятото от тяз направих по една отводка и изкарах мед след акацията бях ги дигнал на 4етери корпуса извадиь меда и ги цепих не гледах каде ще баде маиката

Това което исках да кажа още с първия си пост накратко беше:
Не на чалгата във форумния език!

Във всеки един форум има шепа хора, от които можеш да научиш много неща. За щастие (и не случайно) те пишат нормално. Друга част от хората, учат от тях и питат така, че да се научат. От тях научаваш какви грешки да не допускаш. Има и такива, които само четат. До тук добре. Обаче има и една група, която е "на всяко гърне мерудия". Не знам защо, но много често те пишат или на "шльокавица" или т.нар. "алкохолни постове" към 2-3ч. през нощта:


колега е прав относително жилване, свикваш и с всеки пъть подувашсе по малкоу жилвания полезни но не е в голямо количествоу 5-10 жилвания на ден не е много, лек от подуване няма, можеш да не ходеш на доктор, това не е алергия щом можеш да дишаш спокойно. Ако си алергичен то отрова нарушава дъшане и подувасе не само място на ужилване а цяло тяло, купи инжекция орбазон и я носи с себеси когато работиш с пчели, това ти е газанция за оцеляване, най добре помагат ръкавици но с тях не винаги удобно, има моменти когато пречи и було, общо взето към всичко свъкваш с времето.

И понеже тези изяви нещо зачестиха напоследък, не се сдържах и пуснах тази тема. Очевидно, спасението ми е в "селективното четене". И в търсенето на хумора... за съжаления ако не беше толкова тъжно, щеше да е много смешно wink;

Юрий Цветков
10.02.2013, 14:47
koragroup напълно споделям мнението ти. Но за жалост, това наистина е показателно за грамотността на българина въобще.

Понеже втория пост, който си цитирал е на "пчела Варна", вероятно не си разбрал, че колегата е руско говорещ гражданин. И факта , че спазва правилата на форума и се опитва да пише на български, му прави чест. Вярно, че не винаги му се получава съвсем разбираемо, но нека го поощрим, вместо да го критикуваме, за желанието му да спазва правилата.

А всички останали моля, да влагат малко повече старание.

П.п. Точно в момента по канал 1 в предаването Неделя х 3, казаха, че българчетата са най-неграмотни в Европа. Мисля, че това изчерпва темата.

N-2
10.02.2013, 14:48
Колегата е руснак и му е простено, че пише по този начин. Беше много дразнещо да го чета, но сега като знам, че се старае и пише разбираемо на български, вече не се дразня.

koragroup
10.02.2013, 15:03
Имах съмнения за "Варненския", а и да си кажа цитатът беше съвсем случайно избран, пък и той не винаги пише така.
Но примери такива има доста, за жалолст.

Румен Димитров
10.02.2013, 17:59
Гоше, получи си 5-те минути публичност(слава), дай примоли се да маанат темата!
...и у твойте постове има грешки, които не са граматически, нито пунктоационни, а са най-обикновени "клавиатурни", ама явно и ти не ползваш копчето за "преглед" на мнение, та в тая насока, дайте да си не дирим кусури, щото че ги намерим, даже и да ги нема wink;

....бе за кво изопщо се занимаваме с подобни глупости ?!?!?!?!?
....дреме ми на....клавиатурата, кой къ ме чете !!!
...аку на некой му не аресфа, моа да ме делне, банне...или квото там си поиска!

.....и да знаате, че не държим за обяд с модератоКА, ама ако се яви конкурс, че се борим за вечеря http://s17.rimg.info/d50032454b0bd2f56d97bf176cf328d0.gif

buci59
10.02.2013, 18:41
...аку на некой му не аресфа, моа да ме делне, банне...или квото там си поиска!.....

Аааааа,не давам никой да те барне с пръст дори,ти си талисманът ни. :D

Румен Димитров
10.02.2013, 18:47
ич недей да ми се мазниш.....нема да вечерам с тебе tongueout;

koragroup
10.02.2013, 20:12
Гоше, получи си 5-те минути публичност(слава), дай примоли се да маанат темата!
...и у твойте постове има грешки, ...

Руменчо, и ас та убичъм.
Ратвам се, че си запозната с мойту тфорчество! drinks;
Пръдължавай да си мой куректиф :D

Няма да се примолям да търкат темата, а само да я преместят в раздела Свободна тема. И като това стане, ще започна да поствам само цитати... нещо като стената на смеха или плача, кой както го приема.

Днес имам торен празник. Не само че е св. Харалампи, ами и аз и жена ми (новия ми помощник на пчелина) имаме Рожден ден.
Пийте по 1-2-3 за наше здраве!

syzi
10.02.2013, 20:20
Хайде,наздраве ,Жоре!Честит празник!.Да сте живи и здрави всички в къщи.А Руменчо ще ти пусне един музикален поздрав. :D drinks;

Румен Димитров
10.02.2013, 20:52
......
Няма да се примолям да търкат темата, а само да я преместят в раздела Свободна тема. И като това стане, ще започна да поствам само цитати... нещо като стената на смеха или плача, кой както го приема.

.....

дамммм, става ....даже поткрепям wink;


....а за семейния празник: Честито и желая всичко хубаво което си намислите !! drinks;

http://www.youtube.com/watch?v=Q0scFednmU8

П.П. пил сам 2, ама по твоя препоръка, че врътнем още 3 ...за ваше здраве !!!!!

jordanov
13.02.2013, 11:39
Другари, имам да ви съобщавам добри новини ! Всички знаете, че си имаме нов министър на образованието. Добрата новина е, че ще има реформа в образованието. Друга добра новина е че се подготвят промени в правилата за българския език. Някои от вас са напред с материала и без съмнение са вече запознати, останалите ви предлагам да си налеете чаша с нещо ободряващо /аз съм на чай с м... мняма да ви кажа с какво/ и да се задълбочите в материята :

ЕТО ПРЕДЛОЖЕНИТЕ ПРОМЕНИ В ПРАВОПИСА НА БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК:

1. Буквите „ч” и „ш” отпадат от азбуката, понеже ве4е никой не ги използва. На тяхно място влизат отдавна наложените 4 и 6.
2. Отпада буквата „ъ”, за да не се 4удим как се пи6е „мал4ание”, „сагласна сам” и т.н.
3. Отпада и буквата „я”. В момента е възприето тя да се изписва като „q”, но това саздава проблеми, за6тото някой я 4етат като „кю” и става
мазало. По добре е да се изписва като „иа”, например лелиа, диниа, Иамбол, Балгариа.
4. Предлагам да отпадне и буквата „й”, за6тото е са6тата като „и”. Ниакой тапанари са против и казват 4е ако махнем и краткото как сме 6тели да
пи6ем иордан иовков. Ма тиа са напално истре6тели ве, за кво да даржим неква буква само заради един гимнастик кво като е вип ба6та ми го
познава и вика 4е бил свестен тип).
5. Тоа ермалък са6то е напално изли6ен. Закво ти е само да ти зима место на клавиятурата. Закво треа да има буква коиато се пи6е само в три
думи. Ьога, ьод и идьот. Тва е расхи6тение.
6. главните букви са пална простотиа. нема нужда от тиах. секи интелигентен 4овек се досе6та каде по4ва изреч4ението и каде не по4ва.
то си е мноо ясно.
7. пи6е се „незнам”, „неискам”, „нестава”, „немога”. Разбрахте ли бе БАЛЪЦИ!!!!!
8. си4ките запетаики то4ки терета и подобни л**на триабва да отпаднат на кои му пука за тиа не6та?
a наи добре е направо да се мине на latinica 6toto taka sme si swiknali werno 4e po nekoi foromi ne dawat dase pi6e na latinica 6toto sa ebahti zadrastenite

FVCVS CAESAR
13.02.2013, 12:06
:D :D :D
Напълно подкрепям!
Имам обаче няколко забележки и едно предложение.
В текстът откривам доста грешки. Т. напр. балъци следва да се пише с а, т. е. балаци, заради отпадането на ер големият.
Клавиятура се пише с и+а, т. е. клавииатура, щото нали буквата я и тя отпаладала вече.
И т. н. drinks;
Извинявам се, че продължавам да ползвам старият правопис, но още не съм свикнал с новият. :D
Постарал съм се обаче навсякъде да сложа пълният член. Нека и свободното използване на пълният и непълният член да залегне в новите правила, т. е. в правилникЪТ.

koragroup
13.02.2013, 12:42
:D :D :D
...
Извинявам се, че продължавам да ползвам старият правопис, но още не съм свикнал с новият. :D
...

Извинениа неса приемат. ште се наказваме judge;

Владимир Владимиров-Влад
13.02.2013, 13:15
Другари, имам да ви съобщавам добри новини ! Всички знаете, че си имаме нов министър на образованието. Добрата новина е, че ще има реформа в образованието. Друга добра новина е че се подготвят промени в правилата за българския език. Някои от вас са напред с материала и без съмнение са вече запознати, останалите ви предлагам да си налеете чаша с нещо ободряващо /аз съм на чай с м... мняма да ви кажа с какво/ и да се задълбочите в материята :

ЕТО ПРЕДЛОЖЕНИТЕ ПРОМЕНИ В ПРАВОПИСА НА БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК:

1. Буквите „ч” и „ш” отпадат от азбуката, понеже ве4е никой не ги използва. На тяхно място влизат отдавна наложените 4 и 6.
2. Отпада буквата „ъ”, за да не се 4удим как се пи6е „мал4ание”, „сагласна сам” и т.н.
3. Отпада и буквата „я”. В момента е възприето тя да се изписва като „q”, но това саздава проблеми, за6тото някой я 4етат като „кю” и става
мазало. По добре е да се изписва като „иа”, например лелиа, диниа, Иамбол, Балгариа.
4. Предлагам да отпадне и буквата „й”, за6тото е са6тата като „и”. Ниакой тапанари са против и казват 4е ако махнем и краткото как сме 6тели да
пи6ем иордан иовков. Ма тиа са напално истре6тели ве, за кво да даржим неква буква само заради един гимнастик кво като е вип ба6та ми го
познава и вика 4е бил свестен тип).
5. Тоа ермалък са6то е напално изли6ен. Закво ти е само да ти зима место на клавиятурата. Закво треа да има буква коиато се пи6е само в три
думи. Ьога, ьод и идьот. Тва е расхи6тение.
6. главните букви са пална простотиа. нема нужда от тиах. секи интелигентен 4овек се досе6та каде по4ва изреч4ението и каде не по4ва.
то си е мноо ясно.
7. пи6е се „незнам”, „неискам”, „нестава”, „немога”. Разбрахте ли бе БАЛЪЦИ!!!!!
8. си4ките запетаики то4ки терета и подобни л**на триабва да отпаднат на кои му пука за тиа не6та?
a наи добре е направо да се мине на latinica 6toto taka sme si swiknali werno 4e po nekoi foromi ne dawat dase pi6e na latinica 6toto sa ebahti zadrasteniteТолкова е смешно наистина, че чак е тъжно. drinks;

Ивайло Георгиев - ingivo
13.02.2013, 13:20
Към колегите със странните никове . Застанете зад имената си най-напред и тогава ще се занимаваме с правописа. hi;

FVCVS CAESAR
13.02.2013, 13:48
Абе и на мен ми писна от тия, със странните никове, дето си навират носа навсякъде. Без тях форумът би бил едно по-добро място. speechless;

Румен Димитров
13.02.2013, 21:25
Дубре де, като съм Румен Димитров, ква е гаранцията, че тва съм АЗ- първия ми ник, който беше ?!?!?
Имам един един измислен ник, най-обикновен, ама ако се бях регистрирал с него, полвин България ме знае...и щеха да се почнат едни заядици....мани, мани...
Добре си е така....това е демокрация !!

Вие видете правопис, та почнате и за имена да претендирате.....утре ще ми поискате и имената на жената и ЕГН-тата ни.....радвайте се, че изобщо пише нещо срещу полето на пишещия wink; drinks;

Юрий Цветков
13.02.2013, 21:47
Дубре де, като съм Румен Димитров, ква е гаранцията, че тва съм АЗ- първия ми ник, който беше ?!?!?
Имам един един измислен ник, най-обикновен, ама ако се бях регистрирал с него, полвин България ме знае...и щеха да се почнат едни заядици....мани, мани...
Добре си е така....това е демокрация !!

Вие видете правопис, та почнате и за имена да претендирате.....утре ще ми поискате и имената на жената и ЕГН-тата ни.....радвайте се, че изобщо пише нещо срещу полето на пишещия wink; drinks; Ааа, значи още утре да си сканираш кръщелното и акта за раждане. И публикуваш тука за отчет. judge; drinks;

Румен Димитров
13.02.2013, 22:14
Начи жената....и тъщата, ги приписвам автоматично, още на следващия писал по темата...с картите и ПИН-овете не знам как ще я карате, щото банките ги ползват преди мене wink;

...ама сте великодушни, само доброто ми мислите !!!
Добре, че никой не поиска и кошерите, че тогава щеше да има конфликти judge;

Недялко Атанасов
13.02.2013, 22:26
Господ да ти е на помощ,най вече св.Харалампий

Румен Димитров
13.02.2013, 22:39
Господ да ти е на помощ,най вече св.Харалампий

Аре честито....чекай тъщата по рейса, жената по натам......и да знааш: НИКАКВИ рекламации !! drinks;
(добре, че жената нема регистрация тука )

koragroup
13.02.2013, 23:08
...
(добре, че жената нема регистрация тука )

Искаш ли да си направи? cool;

IBAN на ЛС ти пращам :D

koragroup
05.03.2013, 11:31
здр колеги тарсиа да закупиа една оплодена пчела маикаа,ниакой ако има да ми звани на тел.088... ,много штесам му благодарен. hi;

Румен Димитров
05.03.2013, 20:51
....макя ѝ и маикаа

koragroup
06.03.2013, 19:13
След време тези неща ще са даденост,няма да има кошер без тях.Не си затваряите очите за новите идеи,още повече те не са нереални,до преди няколко години беше апсурдно ,,пласмасов кошер,дълбоко дъно,ел.центрофуга,наилоно и основи и какво ли не,,Ако тези неща ги кажех на дядо ми(лека му пръс)сигурно щеше да каже като вас,че са глупости и невъзможни.Матеев Наздраве sadsmile;

Владимир Владимиров-Влад
06.03.2013, 19:17
....макя ѝ и маикааПо скоро мъкаааааааааа........

Владимир Владимиров-Влад
27.03.2013, 13:54
velichko32 - уникален

купих три отвотки миналата година за сега са добре слойих лети 8 март слагах им малко сироп апинвер и сръбска храна им давам имам много млади пчели двата кошера носиха прашец здраво до преди 5 дена на 20 им сложих пак храна че я бяха изяли даите савет ако задаржи това студено време да не ги уморя а вчера им сложих мед в хранилките кошерите са дб а питите по 5

Румен Димитров
27.04.2013, 19:58
колега много штесамти благодарен ако ми пратиш един маточник ,спешно ми триабва!вав нешто акого увием неставали ,примерно в памук?

....и после я съм бил виновен, че пишем диалектично :D

medved68
27.04.2013, 20:55
колега много штесамти благодарен ако ми пратиш един маточник ,спешно ми триабва!вав нешто акого увием неставали ,примерно в памук?


....и после я съм бил виновен, че пишем диалектично :D
Румене разликата между "колегата" и теб е като пеленаче и възрастен .Пеленачето като се наака всички го приемат за нормално даже му се радват обаче насирането при възрасния екземпляр не се приема толково въодушевено.

Румен Димитров
27.04.2013, 21:13
разликите в приемането при двата индивида идва от количественото натрупване wink; drinks;

koragroup
05.05.2013, 18:37
здр колеги ,тарсиа да закупиа кутии за отводки !ниакой ако знае откаде мога да закупиа да пиши.

Mateev
06.05.2013, 13:40
Моето лично мнение по темата е следното:

Не можем да се сърдим на човек за нещо, което не го знае и/или не го може. Такъв човек със сигурност знае и може нещо друго, което пък ние не го знаем и можем. Та от морална гледна точка е редно да бъдем тактични и да си мълчим за незнанието, недостатъците или недъзите на другите хора. От тази гледна точка трябва да критикуваме не тези с незнанието и недостатъците, а тези, които спекулират с чуждия недостатък, като непрекъснато го изтъкват под една или друга форма.

Не стои така въпроса с тези, които го знаят и могат, но не го правят. Например:
1. Може да пише на кирилица, но шляпа на латиница с 4-ки и 6-тици
2. Може да пише грамотно, но нарочно пише с много грешки или пише на някакъв диалект
3. Бърза и претупва написаното, като не спазва големи и малки букви или препинателните знаци
4. Не си проверява текста за правописни грешки.

Всичко това е неуважение към останалите. Може, но не иска. Икономисва 5 лични секунди, а отнема от останалите колеги десетки хиляди секунди мъки да прочетат написаното. Съгласете се, че това не е нормално. А ако това се прави масово дори и след забележка от някои негови колеги, ами вече си е работа за модератор. Причината - не е редно да страда мнозинството, заради действията на един единствен човек.

Та моите предложения са следните:
1. Повече тактичност към незнаещите и неможещите не само в правописа, но и в пчеларството по принцип
2. Непримиримост към знаещите и можещите, но отказващи да се съобразяват с останалите техни колеги

Това няма как да залегне в правилата на форума. Това са само препоръки, за които предполагам ще ме подкрепят много хора, защото това всъщност са основни принципи на морала и доброто възпитание.

koragroup
06.05.2013, 14:12
Моето лично мнение по темата е следното:

Не можем да се сърдим на човек за нещо, което не го знае и/или не го може. Такъв човек със сигурност знае и може нещо друго, което пък ние не го знаем и можем. Та от морална гледна точка е редно да бъдем тактични и да си мълчим за незнанието, недостатъците или недъзите на другите хора. От тази гледна точка трябва да критикуваме не тези с незнанието и недостатъците, а тези, които спекулират с чуждия недостатък, като непрекъснато го изтъкват под една или друга форма.

Не стои така въпроса с тези, които го знаят и могат, но не го правят. Например:
1. Може да пише на кирилица, но шляпа на латиница с 4-ки и 6-тици
2. Може да пише грамотно, но нарочно пише с много грешки или пише на някакъв диалект
3. Бърза и претупва написаното, като не спазва големи и малки букви или препинателните знаци
4. Не си проверява текста за правописни грешки.

Всичко това е неуважение към останалите. Може, но не иска. Икономисва 5 лични секунди, а отнема от останалите колеги десетки хиляди секунди мъки да прочетат написаното. Съгласете се, че това не е нормално. А ако това се прави масово дори и след забележка от някои негови колеги, ами вече си е работа за модератор. Причината - не е редно да страда мнозинството, заради действията на един единствен човек.

Та моите предложения са следните:
1. Повече тактичност към незнаещите и неможещите не само в правописа, но и в пчеларството по принцип
2. Непримиримост към знаещите и можещите, но отказващи да се съобразяват с останалите техни колеги

Това няма как да залегне в правилата на форума. Това са само препоръки, за които предполагам ще ме подкрепят много хора, защото това всъщност са основни принципи на морала и доброто възпитание.

А как според Вас да направим разлика между първите и вторите?

Нима има човек пишещ в който и да е ("профи-хоби" = лов, риболов, моделизъм, спорт, занаят) форум, който да не е завършил поне начално образование?

Как да се примиря с простия изказ на накого, когато той се обижда от определението "прост"?

Именно за това, в един момент обещах пред аудиторията на този форум, повече да не коментирам "бисерите", а само да ги цитирам в тази повдигната от мен тема.

Да Ви кажа до сега, никой не ми е "теглил една майна", защото съм го цитирал така в темата... и няма странно, защото "Чукча писател - чукча не читател" :D

Не бих се примирил с крещящата неграмотност, защото циганизацията на България е плод от подобно загърбване на проблемите "пред чуждата врата"

Поздрави и честит празник на всички празнуващи!

Mateev
06.05.2013, 14:31
Мен са ме учили че не е редно на дебелия да му казваш, че е дебел, на куция - куц, на неграмотния - неграмотен, на плешивия - плешив и т.н.. Той си го знае това и без непрекъснато да му се напомня. Ако му го напомниш - той едва ли ще се обиди, защото това е самата истина, но ще го смъдне под лъжичката. Та това премълчаване на истината се нарича ТАКТИЧНОСТ и е една от човешките добродетели. Поне аз така мисля.

Не ми се иска да споря. Явно хората са различни и абсолютна истина няма.

Преди два дена обаче ми направиха забележка, че аз съм направил забележка на един посетител на форума още на първия му постинг. Този постинг беше написан само с главни букви. Човека е нов и не знае, че в интернет писането само с главни букви се възприема като крещене. Написах възможно най-добронамерения постинг, в който го информирах за това. Човека се съгласи и ми благодари, но в замяна на това пък аз получих забележка от друг колега, че може би съм обидил човека.

Ето ти морална дилема - трябваше ли да го правя това или не?

И знаеш ли какъв е отговора - да трябваше някакси да му го кажа, колкото се може по-тактично, НО В ЛИЧНО СЪОБЩЕНИЕ !!!

Стигнах до извода, че аз съм виновен, независимо че бях добронамерен. Защитавах истината и правилата на форума, но НЕ ТРЯБВАШЕ ТОВА ДА ГО ПРАВЯ В ПУБЛИЧНОТО ПРОСТРАНСТВО. Защото отправянето на такива забележки в публичното пространство всъщност означава "ВИЖТЕ МЕ МЕНЕ, АЗ СЪМ ПО-ДОБЪР".

Та това е. Когато има вероятност даден човек да се засегне, а в същото време нещото трябва да му се каже, ами използвай ЛИЧНИ СЪОБЩЕНИЯ. Пази му достойнството, ако искаш и той да пази твоето.

Пак повтарям - това е само лично мнение.

Тази тема е много комплицирана, защото може да доведе до обиждането на някой човек. Диспута по тази тема обаче може да е полезен и резултатите от него да доведат до промяна в правилата на форума. Затова умолявам всички да си кажат мнението по въпроса, но колкото се може по тактично.

Светозар Каменов
07.05.2013, 15:04
Матеев, тук не съм съгласен с теб. В крайна сметка всеки може ако иска да се научи да пише правилно. Според теб не е ли мъка за другите хора да го четат, че и да го разберат какво казва. Това отива и към мързел.
Едно такова изказване как можеш да го разбереш?
"колега много штесамти благодарен ако ми пратиш един маточник ,спешно ми триабва!вав нешто акого увием неставали ,примерно в памук?"
Е, в крайна сметка това ни е книжовния език и си е редно да се пише правилно.
Един куц човек няма как да се оправи, съгласен съм, че да му се подиграваш е отвратително, но грамотността е лесно достъпна и е редно в 21-ви век да можеш да пишеш.

Mateev
07.05.2013, 21:55
Сложен е въпроса. Според мене всичко опира до тактичността. Ако това е инцидентен постинг, тактично бих си замълчал. Ако обаче това е колега, който пълни форума с неграмотно написани мнения, може би ще му направя забележка, НО В ЛИЧНО СЪОБЩЕНИЕ.

koragroup
15.05.2013, 21:41
немога да си обесня зашто пет майки се излиупват и след няколко дни изчезват на какво се далжи това?
Такова нещо за пьрви пьт ми се случва sadsmile;

chobanin1
31.05.2013, 01:22
https://www.facebook.com/Spindermaan?fref=ts

Светозар Каменов
18.06.2013, 14:17
gaikata1982
колеги аз къчих рамка с пило да се качът в магазина,проблем ли е ръстоианието което устава в плодника?


cvete; bow;

Димитър Бонев
18.06.2013, 20:22
Не не е проблем. Най много да направят търтеев далак.

Юрий Цветков
18.06.2013, 20:26
Абе има много голям проблем. Но той е между теменната и решетъчната кост, а не в плодника.

koragroup
19.06.2013, 05:32
Абе има много голям проблем. Но той е между теменната и решетъчната кост, а не в плодника.

Много точно :D

koragroup
30.06.2013, 16:43
каквиса изискваниата ,да участваш за тези дирекни плаштаниа?

Поне трети клас - основно образованеие... предполагам sadsmile;

kara7
30.06.2013, 22:01
Образованието няма общо с културата и ценза на човек - просто диплома.

koragroup
01.07.2013, 06:00
Образованието няма общо с културата и ценза на човек - просто диплома.

Е няма как да се съглася.
От къде идва израза "образователен ценз"?
Образованието е необходимост за културата, но за съжаение не я гарантира...
А за словосъчетанието "просто диплома", ми се струва, че това е един от най големите проблеми на образованието ни, че и на държавата ни. Има толкова много хора с "просто дипломи" в джоба и самочувствие съответно поне като на нАучен сътрудник, "изкласили" по призива "учи мама да не работиш", а в същото време с познания на ниво трети клас... Само половината от тях да си бяха избрали на мама или на татко професията, сега щяхме да живеем в един по-хубав свят.
Така мисля аз.

kara7
01.07.2013, 07:35
Точно това имах в предвид с израза drinks;

koragroup
06.10.2013, 19:10
Оле!

"Извинете,но нещо не е разбрах.Защо ще центрофугирате полукорпуса-храна заедно със медовият корпус.Ако до рапицата полукорпуса над ХР не е почти пълен със мед или от цъфтежа преди рапицата,или със мед от захар/може в началото да се сложат дори 3-4 пити със захарен сироп/Няма да вадите рапичен мед от медовият корпус,а от плодника.И дано да осетити на вртеме какво става.Преди да са се роили пчелите...или с малко късмет да ги "разроите" преди да са избягали"

Mateev
08.10.2013, 18:09
Всеки може да сгреши, когато пише постинг. Човешко е. Аз също греша, понеже пиша бързо, но винаги след това си проверявам написаното, и отстранявам откритите грешки. Въпреки това пак остават грешки и понякога ги откривам чак след време.

Не е проблем това, че някой греши. Проблем е, че не си прави труда да отстрани грешките, като така принуждава хиляди други негови колеги да се мъчат да разберат какво точно е искал да каже. Според мене е редно всеки един да се опитва да уважава останалите поне малко от малко, като си прави проверка на написаното преди да го пусне във форума. Има си програми за проверка на правописа, има си и безплатни линкове в интернет. Ето няколко от тях:

http://www.jabse.com/pravopis/
http://dcl.bas.bg/est/checker.php
http://slovored.com/spellchecker/


Сигурно има и още линкове. Важното обаче е човек да има желание да не се излага. Останалото е лесно.

koragroup
08.10.2013, 18:52
Много ми се иска да се съглася с теб. Но не мога. Едно е да допуснеш грешка при писане, друго е да не ти пука как пишеш.

Последния пример го знаеш:


здавейти колеги ас третирах за първипът пчелите с формитом и сигурно няма да повторя 50 процента от семействата останаха бес майки друг колега третирал лие с тос препарат дайте савет данеби ас да сам объркал нещо
...
здравейте колеги тази есен за пръв път третирах пчелите с мравчена киселина формитом 50 процента от семействата останаха бес майки друг колега исползвал лие формитом и какъв е резолтата с майките

Бях решил да не пиша за това, защото такова "невежество" намирисва на провокация, ама не се сдържах.

А ако наистина е незнание, то това е още по-страшно. Сами си представи колко е информиран пчелар, който пише така. Колко е прочел, колко е научил... А сега си представи как изглежда пчелина му и колко са здрави пчелите му. А сега си представи, че ти е съсед.... Ето за това се паля.

Иначе, в евангелието на 33 страница на 4 ред от долу на горе пише: "всеки има право да пъде прост колкото си иска и никой няма право да му пречи" ;)

tsc1
08.10.2013, 20:59
Иначе, в евангелието на 33 страница на 4 ред от долу на горе пише: "всеки има право да пъде прост колкото си иска и никой няма право да му пречи" ;)
Това искрено ме разсмя!
351

Mateev
09.10.2013, 21:06
Това с евангелието и мене ме впечатли. Явно има много мъдрост в него. Ще взема да се врека да го прочета, въпреки че съм върл атеист. Иначе ако наистина има господ, ясно е че моето място е в деветия кръг на ада, но предпочитам длъжността "бъркач на казан". Пък ако дявола реши да ми се довери, ще му измисля автоматизирани компютърно управляеми електронни бъркачки с телеуправление и електронно регулиране на температурата, налягането и подаването на гориво. Ще му въведа и ВЕИ технологиите, за да може да реализира икономия на енергия.

Antonov
09.10.2013, 22:59
мравчена киселина
hi;здавейте колеги обяснявам точно в един сайт прочетох че плаките формитом трябва да се сложат по обят и сега като мисля и премислям стигам до заклучението че майките не са умрели а работните пчели които се врьщат ги обиват заради миризмата може би трябва да се слагат кьсно когато всички пчели са се прибрали в кошера иначе ефекта беше много добьр даната се посипаха с акар с лентите никога не сьм получавал такьв ефект затова искам да разбера каде мие грешката дайте сьвет благодаря предварително

tsc1
10.10.2013, 07:53
Евангелието (то не е едно, а цели 4 канонични и над 50 други) е наистина мъдро четиво, но текста на koragroup (http://pchelari.com/forum/member.php?u=1546) е една сполучлива шега. В Евангелието такъв директен текст за простотията човешка няма.

Ангел Йосифов
10.10.2013, 16:05
Това с евангелието и мене ме впечатли. Явно има много мъдрост в него. Ще взема да се врека да го прочета, въпреки че съм върл атеист. Иначе ако наистина има господ, ясно е че моето място е в деветия кръг на ада, но предпочитам длъжността "бъркач на казан". Пък ако дявола реши да ми се довери, ще му измисля автоматизирани компютърно управляеми електронни бъркачки с телеуправление и електронно регулиране на температурата, налягането и подаването на гориво. Ще му въведа и ВЕИ технологиите, за да може да реализира икономия на енергия.


За какво ти е този юр да се натягаш на рогатия.Просто трябва да се вредиш на нашия казан-сами се бъркаме.

koragroup
08.01.2014, 07:14
Ето още един, все още кандидат пчелар-писател:


След толкова далги дни някав отзив по темата колеги.За отводките ми е ясно ,пишете ми на лични оферти а давкане по темата не ми помага а отводките че ште бадат маи месец началото на уни е ясно важното е да намеря и да се договоря с човека и да е по близо до Видин .

Жалко, че ще заминат едни грешни пари от програмата в канала...

М.Петров
08.01.2014, 11:03
Мисля си така ли се раждат или после затъпяват....

koragroup
08.01.2014, 23:35
Мисля си така ли се раждат или после затъпяват....

И да и не..

Да, всички се раждаме така... после всички ни правят "умни", но при някои "насила хубост не става"...

Pavel_Bs
09.01.2014, 23:56
Бисерите продължават въпреки всичко.Дерзайте отводки.

BUGI
11.01.2014, 21:53
Којто много грешки прави,
нјакога погреши... па вистина каже.

koragroup
11.01.2014, 22:13
Којто много грешки прави,
нјакога погреши... па вистина каже.

Буги, ти си друга бира... (друг случай).
Ти се стараеш да се изказваш така, че да те разбираме. И не си роден и учил в съвременна България.
Както съм писал и друг път, хора, които имат лошо отношение към езика си, вероятно ще са немърливи и към стоката си (пчелите). А това е опасно за всички комшии пчелари на подобни мърльовци

Ivan_vd
11.01.2014, 23:45
Ето още един, все още кандидат пчелар-писател:



Жалко, че ще заминат едни грешни пари от програмата в канала...Писна ми от ваште дребнави заяждания а и не съм по никакви програми така че споко

Ivan_vd
11.01.2014, 23:52
[QUOTE=koragroup;32365]Ето още един, все още кандидат пчелар-писател:



Жалко, че ще заминат едни грешни пари от програмата в канала...[/QUOTE Ще останат грешни пари и за теб споко

Искрен Мутафов
12.01.2014, 00:05
Ааа, не, за Жорката няма да има - и то не поради недостиг, ами щото той бягя ат тях...

зуница
28.01.2014, 09:38
"Чекмайт плус" на на базата на комафост. Есено третиране за акар."
Когато претендиращите за водещи се представят така, каква грамотност да очакваме от останалите?Боже пази пчеларите!

koragroup
30.01.2014, 15:51
Еееее не мога да пропусна... Четири пъти се опитах да го прочета както е написано - на един дъх. Така и не успях.


evgeni.filimonov който смята въпросите за тъпи не е задължен да се включва по темата още повече с езика който използваш ти,а относно въпросът ми задал съм го защото един познат на баща ми е обещал да му даде 2-3 отводки но кошерите му са ЛР до колкото знам а аз имам тук един ДБ по който започвам да правя мойте кошери затова и зададох този въпрос,по въпроса за четенето не ме мързи даже ми е интересно да чета по темата но както и да е не съм длъжен да давам обяснения все пак ти желая всичко най-добро

Пайсе-газиме-хора!

koragroup
15.11.2014, 06:22
Иииии като Феникс от пепелта - ето я и новата звезда:


Здравеи те колеги аз сам новобранец в пчеларството на 24 години сам от Враца от 2 години се занимавам с отглеждането на пчелни семеиства започнах с 8 и за момента имам 20 интересувам се и чета всякаква литература за развитието на пчелините но не мога да се ориентирам дали мога и аз да кандидатствам за някой лев от Европа както казах имам 20 кошера преди 2 месеца се регистрирах като земеделски производител но все още нищо не разбирам от тези програми и бюрокрации много ще сам благодарен ако някой ми помогне с това дали мога да кандидатствам и как или поне да ми дадете някакъв линк за да прочета някоя от сегашните програми благодаря предварително

Не на точките, смърт на запетаите!

Искрен Мутафов
15.11.2014, 10:21
...какво остава за "А" и за "Ъ"....?!?

Мартин Илиев
15.11.2014, 12:06
Другари, имам да ви съобщавам добри новини ! Всички знаете, че си имаме нов министър на образованието. Добрата новина е, че ще има реформа в образованието. Друга добра новина е че се подготвят промени в правилата за българския език. Някои от вас са напред с материала и без съмнение са вече запознати, останалите ви предлагам да си налеете чаша с нещо ободряващо /аз съм на чай с м... мняма да ви кажа с какво/ и да се задълбочите в материята :

ЕТО ПРЕДЛОЖЕНИТЕ ПРОМЕНИ В ПРАВОПИСА НА БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК:

1. Буквите „ч” и „ш” отпадат от азбуката, понеже ве4е никой не ги използва. На тяхно място влизат отдавна наложените 4 и 6.
2. Отпада буквата „ъ”, за да не се 4удим как се пи6е „мал4ание”, „сагласна сам” и т.н.
3. Отпада и буквата „я”. В момента е възприето тя да се изписва като „q”, но това саздава проблеми, за6тото някой я 4етат като „кю” и става
мазало. По добре е да се изписва като „иа”, например лелиа, диниа, Иамбол, Балгариа.
4. Предлагам да отпадне и буквата „й”, за6тото е са6тата като „и”. Ниакой тапанари са против и казват 4е ако махнем и краткото как сме 6тели да
пи6ем иордан иовков. Ма тиа са напално истре6тели ве, за кво да даржим неква буква само заради един гимнастик кво като е вип ба6та ми го
познава и вика 4е бил свестен тип).
5. Тоа ермалък са6то е напално изли6ен. Закво ти е само да ти зима место на клавиятурата. Закво треа да има буква коиато се пи6е само в три
думи. Ьога, ьод и идьот. Тва е расхи6тение.
6. главните букви са пална простотиа. нема нужда от тиах. секи интелигентен 4овек се досе6та каде по4ва изреч4ението и каде не по4ва.
то си е мноо ясно.
7. пи6е се „незнам”, „неискам”, „нестава”, „немога”. Разбрахте ли бе БАЛЪЦИ!!!!!
8. си4ките запетаики то4ки терета и подобни л**на триабва да отпаднат на кои му пука за тиа не6та?
a наи добре е направо да се мине на latinica 6toto taka sme si swiknali werno 4e po nekoi foromi ne dawat dase pi6e na latinica 6toto sa ebahti zadrastenite

A как ще напишем "Пенка отиде на къра"? Така ли - penka otide na kyra :) ?

зуница
04.12.2014, 16:53
Е не се удържах.Този извор на бисери трябва да се почете с ... мълчание.:cool:
"много е лесно на сложена софра да се изак ш ама да се постараеш да я сложиш не се хващаш защо не отиде на очередяването и там даги кажеш нещата като янко ами сега от вкъщи плюеш а ако има човек дето е бил в кацата с мед и несие облизал пръстите значи нещо му хлопа а не че е съвестен"
blush;

Remi
04.12.2014, 17:39
Иииии като Феникс от пепелта - ето я и новата звезда:



Не на точките, смърт на запетаите!

Предлагамследнотодасевъве декатоавтоматичнаекстравъ ввсекикомпютър

. , _ Ходом марш по местата!

koragroup
01.01.2015, 10:36
http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/misc/quote_icon.png Първоначално публикувано от beelover90 http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/buttons/viewpost-right.png (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=51478#post51478)

Колега аз лично не познавам и не съм чувал пчелари в България(дано занапред да има много), които имат по 15 пчелина и отглеждат 5000 семейства(примерно). Аз лично имам 2 пчелина и 140 семейства. Но както и да е.Нали форумът е създаден, за да си обменяме опит. Аз споделям моите наблюдения върху живота на пчелите. Много бих се радвал всички други също да правят така, но в прочетеното във форума досега 95% са спорове и нападки над способностите на отделни пчелари.Примерно преди малко видях темата "мишки" реших да вляза и да прочета нещо интересно, а се натъкнах на обяснения кога е било хубаво да се научи граматиката. Колегите, които ще прочетат този пост, моля да пишете по темата.Благодаря.


Искрен написа:

Офф, ще ме караш пак да ни повтарям същото като в темата за "Развитие на пчелина", че трябва повечко да се поогледаш, поослушаш и повишиш знанията си(както там колегите, публикуваха данни за това което ти не го знаеш и се съвняваш в него). Това, че ти не знаеш за нещо, и не си чувал за него, то не означава по подразбиране, че не съществува - но явно за теб е така...?!?
Колкото до забележките за грамотността и граматиката, то те са напълно основателни и уместни, въпреки че са безсмислени, понеже почти никой не си взема бележка от тия забележки и трудно се поправя, не малко такива случаи имаше преди време - сърдитни и олялия до небесата(най-вече от страна на обектите на забележките), нима теб ти е много приятно да четеш нещо на шльокавица, или гладък текст без главни букви и препинателни знаци, и тем подобни?!? Повярвай ми, в момента тия забележки направо са си в кръга на шегата...


Тъй като Любовника спомена мои коментари, се чувствам длъжен да отговоря и реших да го направя тук.
Напълно съм съгласен с Искрен. Спести ми малко писане на тема грамотност.

Мен обаче друго ме дразни все повече във форума и това е Форумната Хигиена. Какво имам предвид. Все повече нови колеги се включват и с летящ старт започват да раздават оценки, съвети, сърдят се, че даже и заплашват. Друг пък по всички въпроси знае как няма да стене, а като го питаш как да стане, отговора е: "ааа моята истина си е моя, ти си намери твоята..." И по-голяма част от тези звезди дори не са си направили труда да си попълнят информацията в профила - къде пчеларстват, колко семейства гледат, от кога... все неща които могат да дадат ориентир на меродавност на мненията.

Това, че се пише масово "не по темата" е факт. И според мен, има начин това да се оправи. С цялото ми уважение към настоящите (старите) модератори, мисля, че е време Матеев да избере или да насрочи избори (нали е демократ) за нови или още модератори - по раздели. Примерно всеки район да си има два мода от този район. За целта може да се наложи да се обединят някои раздели, но и без това има такива с по 5-8 теми не бутвани от години.

За взаимното уважение и толерантността към чуждото мнение, няма какво да говоря, защото те са подточки на темата възпитание, а там е страшно...

С пожелания за една наистина успешна 2015 година!
Жоро

зуница
01.01.2015, 18:59
За съжаление във форума отдавна няма "модериране", а само "администриране".Форумът е частен и отговорността е на собственика.За нас остават само пръстенцата "стръчнали нагоре" или "повиснали надолу".:bigsmile:

s3s3s3
01.01.2015, 19:05
За съжаление във форума отдавна няма "модериране", а само "администриране".Форумът е частен и отговорността е на собственика.За нас остават само пръстенцата "стръчнали нагоре" или "повиснали надолу".:bigsmile:

Колега, ако те помоли собственика на форума, да станеш модератор, би ли приел?

Mateev
01.01.2015, 19:39
За съжаление във форума отдавна няма "модериране", а само "администриране".Форумът е частен и отговорността е на собственика.За нас остават само пръстенцата "стръчнали нагоре" или "повиснали надолу".:bigsmile:

Зуница е един от последните злобари, останали в този форум. Ако случайно не сте забелязали, той не пропуска да ми даде отрицателен вот на ВСЕКИ ЕДИН МОЙ ПОСТИНГ, независимо от това колко е полезен и информативен. Давайки ми толкова много отрицателни вотове той е изхвърчал начело в класацията на ЗЛОБАРИТЕ с най-много негативни вотове. Както и да е - това си е негово право, но най-близката асоциация, за която се досещам всеки един път когато ми даде незаслужен отрицателен вот, е ЗМИЯ В ПАЗВАТА. Няма как - природата е създала и такива хора като него, като те дори и не осъзнават колко са различни от останалите. Нека да им простим и да не отговаряме на злото със зло, въпреки че те няма да го разберат този наш жест.

Mateev
01.01.2015, 19:46
За съжаление във форума отдавна няма "модериране", а само "администриране".Форумът е частен и отговорността е на собственика.За нас остават само пръстенцата "стръчнали нагоре" или "повиснали надолу".:bigsmile:

Колега, ако те помоли собственика на форума, да станеш модератор, би ли приел?

Зуница не бих допуснал да е модератор, освен ако това не е желанието на мнозинството от посетителите на този форум. Иначе ако наистина има други кандидати да станат модератори, нека да се обадят. Трябва обаче да знаят, че това не е награда, а ЗАДЪЛЖЕНИЕ с много отговорности и обикновенно е свързано със загубено лично време и с НЕБЛАГОДАРНО ОТНОШЕНИЕ от страна на такива като Зуница.

Готов съм да дам права на още модератори, ако:
1. Наистина желаят честно и почтенно да модерират спама и обидите съобразно правилата на форума
2. Ако се ползват с подкрепата на мнозинството от форума (ще пуснем анкета за проверка на това твърдение)

кентавър
01.01.2015, 20:01
Аз пък бих се пазил от ласкатели

зуница
01.01.2015, 20:02
Зуница е един от последните злобари, останали в този форум. Ако случайно не сте забелязали, той не пропуска да ми даде отрицателен вот на ВСЕКИ ЕДИН МОЙ ПОСТИНГ, независимо от това колко е полезен и информативен. Давайки ми толкова много отрицателни вотове той е изхвърчал начело в класацията на ЗЛОБАРИТЕ с най-много негативни вотове. Както и да е - това си е негово право, но най-близката асоциация, за която се досещам всеки един път когато ми даде незаслужен отрицателен вот, е ЗМИЯ В ПАЗВАТА. Няма как - природата е създала и такива хора като него, като те дори и не осъзнават колко са различни от останалите. Нека да им простим и да не отговаряме на злото със зло, въпреки че те няма да го разберат този наш жест.
Е, разгеле и матеев е разбрал абсурдността на "пръстчетата".Общо взето " Каквото човек сам си направи , цяло село да се сбере не може , го стори." Не аргументираното размахване на пръсти води до "сръдни", та дори и на хора имащи се за мъже.За успокоение на собственика: Никак не ми разваля настроението, нито стърчането, нито висенето на пръсти във форума.
Матеев, кои точки от правилата на форума нарушавам? Защото с определенията, които използваш нарушаваш не само правилата на форума , но и на доброто възпитание.
Лошото е , че преди мене форума го напуснаха ПЧЕЛАРИ. А, ако форумът стане закрит за свободомислещи няма да има какво да се прави в него.
А сега трий , за да ти е спокойно!

Mateev
01.01.2015, 20:26
Е, разгеле и матеев е разбрал абсурдността на "пръстчетата".........
Разбрах само, че ти искрено ме мразиш, независино колко полезни неща пиша във форума. А може би ме мразиш именно заради това - знам ли. Както и да е - докато спазваш правилата на форума, аз няма да ти отвърна със същото. Продължавай да ми даваш отрицателни вотове на всеки един мой постинг, но не забравяй, че това вече те държи начело на списъка на НЕГАТИВИСТИТЕ (не знам каква друга необидна дума да измисля за хора, които виждат само зло дори и в добрите начинания).

s3s3s3
01.01.2015, 20:57
Колеги. Да оставим лошото в отминалата година, а Новата Година да започнем на чисто с добро и позитивни мисли....

vencii
01.01.2015, 21:03
Матеев. непрекъснато обиждаш и заплашваш-спри се бе човек, казвам ти го с наѝ-добри чувства. Зуница не е злобар,а един реален и мъдър човек, всички ние трябва да се радваме че го имаме във форума.

зуница
01.01.2015, 21:14
Вече имаш и "стърчащи" пръстчета от мене.Искрени.Никой не може да покаже същността на човек, както самият той го прави.
А, относно обичта това е чувство за най-близки хора и Родината.За другите хора е уважението и почитанието, а то поне при мене трудно се печели.
Всъщност след без полезните ни приказки нищо с модерирането не се оправи.А, май това беше и остана като проблем.
И за да съм полезен на форума , а не на собственика предлагам анкетата да е : "Какво очаквате от модератора?" След като се достигне до общо приети очаквания, тогава да се търсят и мераклии да свършат очакваното от тях.;)

solaris60
01.01.2015, 21:21
Зуница не е злобар,а един реален и мъдър човек, всички ние трябва да се радваме че го имаме във форума.

Всички са добри и трябва да се радваме, че ВИ има във форума.

jojonov
04.01.2015, 05:39
Като чета неграмотно написано мнение, винаги ми се е искало да мога да го редактирам- точки, запетайки, главни букви, членуване...такива. Да стане прегледно. Като младеж си позволявах да правя забележки за правопис, но полза от това няма (както някой спомена вече).
Та с удоволствие бих се кандидатирал за модератор-редактор. Само това. Без триене, местене и цензуриране. Просто нямам времето да бъда пълноценен модератор.
Но е истина, че форумът има нужда от малко подреждане...

jordanov
04.01.2015, 15:00
Правописът в мненията не трябва да се пипа. Форумът е пчеларски преди всичко друго, така че е достатъчно да се спазват Общите правила, точка по точка. Съдържанието е важноо, съдържанието. А понякога и НЕсъдържанието... Аз ако съм написал 500 мнения на литературен български и реша да напиша едно или две или Х мнения на влашки диалект или на шльокавица? Може би съм имал нещо предвид... Ами ако човекът срещу мен е стигнал до осми клас, но е минал през школата на живота? Може би ще научим нещо безценно от него... Па за пълния член, мога да си чета проф. Владко Мурдаров, и то с удоволствие. Казвал съм го много пъти, правописът на събеседниците ми помага да си съставя мнение за тях, но това е на последно място. Може би и за това нямам пречки да си комуникирам с когото и да е. Стига да е интересно поне на един човек.

solaris60
04.01.2015, 15:08
Правописът в мненията не трябва да се пипа. Форумът е пчеларски преди всичко друго, така че е достатъчно да се спазват Общите правила, точка по точка. Съдържанието е важноо, съдържанието. А понякога и НЕсъдържанието... Аз ако съм написал 500 мнения на литературен български и реша да напиша едно или две или Х мнения на влашки диалект или на шльокавица? Може би съм имал нещо предвид... Ами ако човекът срещу мен е стигнал до осми клас, но е минал през школата на живота? Може би ще научим нещо безценно от него... Па за пълния член, мога да си чета проф. Владко Мурдаров, и то с удоволствие. Казвал съм го много пъти, правописът на събеседниците ми помага да си съставя мнение за тях, но това е на последно място. Може би и за това нямам пречки да си комуникирам с когото и да е. Стига да е интересно поне на един човек.

Вжано е пръвтаа и поледсанта бквуа от дмаута да бдаът на мсятото си. Мжетое да рзбъракате мстеата на оастнаилте бвуки
и все пак нпиасатноо ще прдъолажва да се чтее с лкоета. Приичнтаа е в нчиана по котйо виашят мъозк оработбва ирнфоцмаията. Ткаа уяспвате да преочттее нааписното джае кгаото нтио енда дмуа не е изиспана пвраинло.

ch.atanasov
04.01.2015, 15:14
Това не бях го чувал и практикувал ,но моя мозък го хваща.Дали съм в ред?

koragroup
04.01.2015, 15:30
добреотднеснататъкщепишав сичкитесимъдримислисамопо тозиначиндавидимколкощеме разбиратеидокогащеметърпи теизадаеощепоинтереснозаф иналщепускампоеднодамуеба майката. инеечестнотукаиманеквацен зурапускаинтервалинавсеки 25-26буквидамуебамайката

ch.atanasov
04.01.2015, 15:58
Майтап или не, смятам ,че високата взискателност подтиска колегите да зададът въпрос ,камо ли да напишат мнение.Може би затова има 3 пъти пвече гости от потребители.Потребителите също не са активни.

зуница
04.01.2015, 16:12
Майтап или не, смятам ,че високата взискателност подтиска колегите да зададът въпрос ,камо ли да напишат мнение.Може би затова има 3 пъти пвече гости от потребители.Потребителите също не са активни.
Ако това беше истинската причина за "мълчанието", нямаше да има никакъв проблем да се преодолее...

Nevena*K
04.01.2015, 17:14
Моля ви хора! Спрете вече с този правопис! Стана отегчително! Който може да пише - браво! Който не може - колкото може! Не сме в час по български, а и незная (макар, че не го изключвам) някой да ходи на пчелина си с дипломата?!

зуница
04.01.2015, 17:20
Ами колежке темата ни е тая.Ние пчеларите като широко скроени хора винаги сме готови да се забавляваме на чужд гръб.То професионалните теми и без друго зациклиха.hi;

borislav aleksandrov
04.01.2015, 17:39
..... а и незная (макар, че не го изключвам) някой да ходи на пчелина си с дипломата?!


Аз ходя с нея - показвам я на пчелите, а те си умират от смях.... :laughing:

Росен Младенов
04.01.2015, 17:39
Моля ви хора! Спрете вече с този правопис! Стана отегчително! Който може да пише - браво! Който не може - колкото може! Не сме в час по български, а и незная (макар, че не го изключвам) някой да ходи на пчелина си с дипломата?!
В този форум отдавна е отегчително,както казва Зуница,"професионалните теми зациклиха",има готвачи, ловджии,зайчари защо да няма и неграмотни .

Nevena*K
04.01.2015, 18:01
За съжаление, колега, неграмотността не е интерес!

Росен Младенов
04.01.2015, 18:14
За съжаление, колега, неграмотността не е интерес!
Искаш да кажеш,че щом имаш интерес можеш да пишеш неграмотно и всички да ти четат тъпотиите ,и да ти отговарят на въпросите, и да даваш акъл с неграмотен правопис,и когато някой ти направи забележка ти да го пратиш на ..диря?

Nevena*K
04.01.2015, 18:24
Не, не ми преписвай думи, колега! Казвам, че щом има тема за ловджии, готвачи, зайчари и други подобни, то има поне минимум двама, които се интересуват от тези теми, т.е има интерес. Но мисля, че неграмотността не може да обедини някой по интерес. За съжаление лошия правопис не ограничава в право на писане.
Не си разбрал най-важното - аз не подкрепям неграмотността, нито всичко, което си изброил по-долу!

jordanov
04.01.2015, 18:34
... Форумът е пчеларски преди всичко друго, така че е достатъчно да се спазват Общите правила, точка по точка...

solaris60, koragroup, имате късмет, че сме у лаладжийския раздел иначе одма ви изпявам на Началството за нарушаване на т.т.17,19 от Основните правила.За постове 95 и 97;) Между другото, от вас не го очаквах:( Имам ви за точни и дисциплинирани момчета...Ей, не се предавайте пред чалгарията и кича!

кентавър
04.01.2015, 18:34
Всяка крепост се руши отвътре

кентавър
04.01.2015, 18:39
А за опипване на почвата да сте чули

jordanov
04.01.2015, 19:10
Шшшшшш, ти да мълчиш. :bigsmile: Клюкарка ще ми дойдеш а?

Може и да съм клюкарка:) ама обичам да играя по правилата;)

jordanov
04.01.2015, 20:27
Абе аз тебе отдавна те чета много внимателно, затова взех че изпапках баклавичките на дечурлигата /за бърза енергия/, изпих едно ъъъ, хапче за тонус и може да почваме шоуто за колегията. Че я виж - и отегчени има вече! Пускай левия мигач;)

koragroup
04.01.2015, 21:26
Само да напомня как започна темата:


Уважаеми колеги съфорумци,

Както вероятно знаете, точка 19 от правилата гласи:
19. Писането във форума да се прави грамотно,на книжовен български език.Всеки модератор/ администратор по своя преценка и усмотрение може да предприема каквито действия прецени за добре...тоест ако не се стараете да уважавате Българският ни език...има вероятност да заключим или изтрием мнението или темата ви.

Това правило масово не се спазва. Знам, че това не е граматически или правописен форум, но помислете над следния въпрос:
Това ли е грамотността на Българските пчелари?
Какво впечатление оставяме с написаното в 5 изречение без нито една главна буква или препинателен знак и 10-12 правописни грешки? Някои от сгрешените думи са си направо трудни за четене...
Ако си прочитаме мнението преди да натиснем бутона "Прати", поне ще отпаднат "печатните" грешки.
Ако някой не разбира за какво говоря, мога да дам примери.


Помисли, ако качеството на информацията отговаря на примитивния език с който е написана, доколко ще ти е полезна тя?


Нито професията нито образованието ми са свързани с книжовния Български. Ама ми е гадно когато някой не полага усилие колкото за една пръдня, за да пише или се изказва поне малко грамотно ПРЕД ЦЯЛ ФОРУМ ОТ ЗНАЙНИ И НЕЗНАЙНИ ХОРА.

Представете си Д. Бонев или scutellator да споделя мненията си по този начин:


и лятото от тяз направих по една отводка и изкарах мед след акацията бях ги дигнал на 4етери корпуса извадиь меда и ги цепих не гледах каде ще баде маиката


Това което исках да кажа още с първия си пост накратко беше:
Не на чалгата във форумния език!

Във всеки един форум има шепа хора, от които можеш да научиш много неща. За щастие (и не случайно) те пишат нормално. Друга част от хората, учат от тях и питат така, че да се научат. От тях научаваш какви грешки да не допускаш. Има и такива, които само четат. До тук добре. Обаче има и една група, която е "на всяко гърне мерудия". Не знам защо, но много често те пишат или на "шльокавица" или т.нар. "алкохолни постове" към 2-3ч. през нощта:


колега е прав относително жилване, свикваш и с всеки пъть подувашсе по малкоу жилвания полезни но не е в голямо количествоу 5-10 жилвания на ден не е много, лек от подуване няма, можеш да не ходеш на доктор, това не е алергия щом можеш да дишаш спокойно. Ако си алергичен то отрова нарушава дъшане и подувасе не само място на ужилване а цяло тяло, купи инжекция орбазон и я носи с себеси когато работиш с пчели, това ти е газанция за оцеляване, най добре помагат ръкавици но с тях не винаги удобно, има моменти когато пречи и було, общо взето към всичко свъкваш с времето.


И понеже тези изяви нещо зачестиха напоследък, не се сдържах и пуснах тази тема. Очевидно, спасението ми е в "селективното четене". И в търсенето на хумора... за съжаления ако не беше толкова тъжно, щеше да е много смешно

И за да се усмиря малко, си налагам мораториум на писането за 3 дни, а по темата се връщам пак на практиката с цитатите без много коментари.
Пишете както искате, аз ще чета каквото си искам.

Юрий Цветков
02.11.2015, 13:51
Явно тука сме се събрали големи умници. http://pik.bg/%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%B8%D0%B7%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D 0%BD%D0%B5-%D1%83%D0%BC%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%85%D0%BE%D1%80%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%8F%D1%82-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%81%D 0%BD%D0%B8-%D0%B3%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%B8-news246699.html

бат тянко
02.11.2015, 14:30
За мен винаги е било важно какво казва човек,а не как го казва.Също така смятам,че няма толкова много колеги които спазват абсолютно всички пунктоационни правила или притежават правилен словоред.Нашата цел е да си поправяме пчеларските грешки и да споделяме опит,ако е необходим някому!

koragroup
02.11.2015, 15:09
За мен винаги е било важно какво казва човек,а не как го казва.Също така смятам,че няма толкова много колеги които спазват абсолютно всички пунктоационни правила или притежават правилен словоред.Нашата цел е да си поправяме пчеларските грешки и да споделяме опит,ако е необходим някому!

Пууууу... тъкмо беше потънала темата и пак изплува.

Bobi-M9598
02.11.2015, 15:12
Здравейте,

Да, така е: Но все пак би трябвало да положим "малко" усилия да могат да ни разберат правилно останалите участници във форума.

Поздрави, Г. Георгиев

бат тянко
02.11.2015, 15:29
Юрий е виновен ,той е намислил нещо!

бат тянко
02.11.2015, 15:52
Гоше,тая тема си е твоя мантра,така че кажи нещо да се посмеем!

Юрий Цветков
02.11.2015, 15:57
Ами всички твърдят че, пчеларството е занаят за интелигентни хора. Аз разбира се не го вярвах, но щом вече е научно доказано, както казва г-н Матеев,... ще трябва да го приема.

бат тянко
02.11.2015, 15:59
Интелигентни,интелигенти ама не чак за МЕНСА!

Христо Димитров
02.11.2015, 16:55
И все пак е важно човек да пише грамотно.На мен лично ми прави лошо впечатление човек,който не ползва препинателни знаци и не може да се изкаже така,че другите да го разберат.

бат тянко
02.11.2015, 17:05
Лично аз деля хората на добри и лоши.Като не може да пише правилно сигурно ще има други възможности?

Илиев
02.11.2015, 17:13
Самият факт, че бг пчелар ползва интернет, и че чете пчеларския форум - е все пак някакъв достатъчен екзистенц минимум за грамотност според мен, оттам нагоре вече всичко е в сферата на добрите пожелания!!...защото има и много пчелари, които не са чували даже за този форум, смятайте пък те колко са грамотни!!

бат тянко
02.11.2015, 17:21
По принцип,смятам че като цяло спада грамотноста на българите.Особено повечето подрастващи са ...зле!Къде е сега железния юмрук на комунистическия учител.Такива удари и шамари раздаваха-майко мила!Направо ни спукваха от бой за най-малкото провинение.

Totevski
02.11.2015, 18:08
Самият факт, че бг пчелар ползва интернет, и че чете пчеларския форум - е все пак някакъв достатъчен екзистенц минимум за грамотност според мен, оттам нагоре вече всичко е в сферата на добрите пожелания!!...защото има и много пчелари, които не са чували даже за този форум, смятайте пък те колко са грамотни!!


Ако ползването на интернет е някъкъв критерий за грамотност и правопис, то тогава настоящите тийнейджъри трябва да са с поне бакалаварска степен. Но за съжаление това не е така, дори положението е отчайващо зле като цяло, с малки изключения разбира се.

зуница
02.11.2015, 21:14
Не мислите ли, че грамотното писане е въпрос на уважение към четящите?

solaris60
02.11.2015, 21:28
Не мислите ли, че грамотното писане е въпрос на уважение към четящите?

Той може много да те уважава и да ти прави поклони до Земята, на като е тъп като галош, как да ти засвидетелства уважение чрез грамотност?

koragroup
02.11.2015, 21:53
Лично аз деля хората на добри и лоши.Като не може да пише правилно сигурно ще има други възможности?

Чакай, Гошо да ти каже...

Първо, грамотността (Грамотността е способността за четене (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B5) и писане - Уикито (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B5)) е обективно измерима, а добротата е субективно виждане.
Второ, нито възрастта, нито образованието са критерий за грамотност, а тя сама по себе си не е гаранция за начетеност. Пример синът ми - пише без грешка, чете правилно, но е прочел 3-4 книги. За сметка на това пише на клавиатурата с вързани очи на БГ и АНГЛ, два пъти по бързо от мен. Той е на 15.

За едно си прав. Има пчелари на години, които радват с комп. активност. Стига да не ги засенчат младежите, за които главните букви, точките и запетайките са досадни функции на телефона...

И понеже никой не се е родил научен, стандартът на писане е следният: след всички препинателни знаци (точка, запетая, удивителна, двоеточие и т.н. следва "интервал".

koragroup
16.12.2015, 15:19
върнете се назат в годините и си направете равносметка 2001г продавах компотен буркан мед за 4лв на едро нямаше изкупвачи сега 720мл давам за 8лв а на едро за 5лв


Мдаааа....