PDA

Виж пълната версия : ЗАГИНАЛИ ИЛИ ИЗБЯГАЛИ С-ВА



Страници : [1] 2 3 4

n_markov
07.02.2013, 20:54
Нека споделим колеги колко семейства са загинали досега от вашия пчелин! sadsmile; crying; next_mad;

n_markov
07.02.2013, 20:58
Аз имам до сега 2 избягали от 49броя.В кошера няма пчели, оставили са питите пълни с запаси и са си хванали очите.Нямам представа от какво е.Навярно е от симптома на празния кошер. crying; crying; crying;

n_markov
07.02.2013, 21:44
И дори да нямате загинали семейства споделете колеги, недейте само да разглеждате темата и да оставате без мнение,защото знам че повечето пчелари никога не казват истината, а от това според мен губи единствено този които лъже! sadsmile;

Димитър Лазаров
07.02.2013, 21:56
От 24 бр. 2 нападнати есента и един загинал по незнаини за мен причини.

evil_dea
07.02.2013, 22:31
от 50 - 2

Цветан Андров
08.02.2013, 02:10
До сега от 17 зазимени всички са живи.Едно семейство имаше малко диарични петна по рамките,другите са добре.Зимата още не е свършила,така че това не е окончателно,просто междинна контрола.Успех.

dachkov
08.02.2013, 08:19
4 % загинали

Ruslan
08.02.2013, 08:56
От 30 зазимени, при поставянето на твърдата храна на 2-3 февруари, всички са налични.Няколко(3-4бр.), са с по- малко пчели от останалите, но са добре.Всички се облетяха, като за тази година аз засякох две облитания.Както казва колегата, това е междинен резултат.Ще има още няколко междинни sweating;, до Април :D .

srg
08.02.2013, 09:26
От 28 семейсва нямам загинали.През есента обаче присъединих две семейства към други, зьщото вероятно нямаше да оцелеят. Останалите изглеждат добре.

Светозар Каменов
08.02.2013, 10:46
От 56 на есен, три разграбени, четири обединени и четири умрели. Един май е под въпрос и сигурно при първа възможност ще го обединя с някой друг.

РУМ71
08.02.2013, 14:27
И при мен смъртността е 0.Имам 100 семейства и всички са в добро здраве. На 6.02. цъфна леската! успех

Владимир Владимиров-Влад
08.02.2013, 23:38
Три есенни отводки на по три рамки си заминаха. От глад. А мед имат колкото искаш. Но причината си е само и единствено в мен.

koragroup
09.02.2013, 06:15
От 23 - загинаха или по-точно изчезнаха - 2. Отдавам го на нападения, въпреки че не бяха слаби семейства. Има и още една жертва, за която съм виновен още повече - оставих 2 пити зад преградната дъска "да си ги оберат", а те милите там направили кълбото. Грешка на ръстежа, което няма да се повтори!

yaya
09.02.2013, 08:42
От 11-1 загивал от глад. Странно защо кълбото се е движило вертикално, а не в обичайната посока-нагоре и малко в стани. Мед в кошера минимум 15 кг.

Георги Георгиев
09.02.2013, 09:23
От 43 семейства 1 загина писах за мистериозната смърт но не намерих отговор,просто пчелите загинаха за 30дни от 01,01-01,02 подмор и това е,успех на всички през 2013г. hi;

zlatko_dim
09.02.2013, 19:38
от 10 бр. 2 умрели,като на 5 януари поставих питки всичко бе нормално облитаха се,след 10 дни дъното бе пълно с умрели пчели а питката бе консумирана,мед има в питите така и не разбрах от какво са умрели

ogan
09.02.2013, 21:07
От 12 едно загинало - първото от 8 години - вероятно останало без майка есента, защото не я открих сред подмора.

Niki1313
09.02.2013, 23:17
Важно ли е колко от колко семейства са изчезнали или загинали, или е по-важно да се разбере причината. Това е форум за споделяне на впечатления и опит. Не го превръщайте в новинарска емисия или криминална сводка. Грозно е.

Ангел Йосифов
10.02.2013, 15:54
И аз да се присъединя към "пострадалите".Априлска отводка ,която се разви бързо и взех 25кг.мед. и зазимих с още толкова "изчезна".На 20.01.нещата не изглеждаха чак толкова тревожно в изчезналото семейство.Август реших да не третирам две семейства и резултатът е следният.
Ето това остана от изчезналото семейство на два корпуса(общо 12дб).Медът във рамките нее кристализирал и няма диарични петна.Нямаше и пило.Сред жертвите не открих майката.По дъното се забелязваха акари.
http://s7.postimage.org/pfctqrraf/0260.jpg (http://postimage.org/image/pfctqrraf/)

Това е втотото,което несъм третирал.Кълбото им е колкото два юмрука.Вече трета година ги използвам само за налитане.При него дори и подмор няма.

http://s7.postimage.org/7020488vb/0261.jpg (http://postimage.org/image/7020488vb/)
Всичките ми семейства имаха пило до ноември.

n_markov
26.03.2013, 22:33
Смъртността при мен се увеличава и досега е достигнала 35 - 40%.

stefanslanev
27.03.2013, 22:05
От 100 семейства ДБ 3 загинали от глад но 13 синдром на празния кошер-пълни с мед но пчели и трупове няма т.е.16 % загуби

marin_006
21.04.2013, 19:15
От 52 зазимени семейства, 0 смъртност, 1 средно силно семейство си загуби майката и му прехвърлих от слабо семейство ( рояче )майка. Рояците ми останаха слабички още от есента, но с прехвърляне на пчели напролет от по- силните оживяха и започнаха да се развиват добре.

Mateev
21.04.2013, 20:06
От 500 - 6 загинали. Основната причина беше урагана, който беше натъркалял известно количество кошери.

Интересното при мене е друго - тези над 500 кошера ги изкупувах два месеца и голяма част от тях ги транспортирах на стотици километри в студа - за ужас на всички пчелари, с които споделях. Всички казваха че кълбото ще се разпадне и разни такива други лоши пророчества. Истината обаче се оказа друга - от транспорт не ми умря НИТО ЕДНО СЕМЕЙСТВО.

Та искам да кажа, че старите и дългогодишни пчелари понякога се лъжат в пророчествата, които правят. Така че недейте им вярва на 100%. Хубаво е сами да си правите експериментите и от време на време ще откривате, че някои дългогодишни догми всъщност са ПЪЛНА ИЗМИСЛИЦА. Всички си имате глави на раменете и е хубаво преди всичко да вярвате на тях, а не на хорските приказки. Аз съм такъв човек - ако нещо ми го кажат, но не го докажат, аз си правя собствен експеримент и досега през живота си съм откривал и много други неща, за които общественото мнение е било погрешно.

Нещо подобно се случи и с рамките и обтелването, но това е друга тема. Там направих много интересни експерименти и получих много интересни резултати, но все още се чудя да ви казвам ли или да ви оставя да си живеете със заблудите.

Румен Димитров
21.04.2013, 20:15
това е така, щото си зел добре зазимени и средни по сила семейства от истински пчелари....изчекай 1-2 години, да са на место и гледани като за cash; и тогава прави констатации!!!

...па че пофторим, потретим и помногохилядним, че "измиране" и "празен кошер" са действия породени от човешка намеса !!!!!

П.П. а за обтелването си мълчи....и без тва тука никой не ти помогна с нищо..ама грам даже...та що да споделяш?!?!?
.....ние тука сме пчелари, а не търговци wink;

freddie46
31.12.2015, 11:48
Не искам да се хваля,но в моята практика не съм стигал до там да загубя кошер.Винаги съм зазимявал пчелите с достатъчно мед и чак в края на февруари съм започвал да ги подхранвам.Но за съжаление много мои познати пчелари се оплакаха в началото на годината от синдрома на празния кошер.Каква е причината и какво може да се направи за предотвратяването му?

solaris60
31.12.2015, 11:53
Не искам да се хваля,но в моята практика не съм стигал до там да загубя кошер.Винаги съм зазимявал пчелите с достатъчно мед и чак в края на февруари съм започвал да ги подхранвам.Но за съжаление много мои познати пчелари се оплакаха в началото на годината от синдрома на празния кошер.Каква е причината и какво може да се направи за предотвратяването му?

Зависи колко е практиката.

ch.atanasov
31.12.2015, 12:00
Не искам да се хваля,но в моята практика не съм стигал до там да загубя кошер.Винаги съм зазимявал пчелите с достатъчно мед и чак в края на февруари съм започвал да ги подхранвам.Но за съжаление много мои познати пчелари се оплакаха в началото на годината от синдрома на празния кошер.Каква е причината и какво може да се направи за предотвратяването му?

Е ее колега. Ти щом за 25 години нямаш загинало семейство, явно си открил граала.Споделяй, че тука много ни мрат.

iliew
31.12.2015, 13:18
Не искам да се хваля,но в моята практика не съм стигал до там да загубя кошер.Винаги съм зазимявал пчелите с достатъчно мед и чак в края на февруари съм започвал да ги подхранвам.Но за съжаление много мои познати пчелари се оплакаха в началото на годината от синдрома на празния кошер.Каква е причината и какво може да се направи за предотвратяването му?

Колега, с какво третираш против акар?

freddie46
31.12.2015, 13:22
Колега ch.atanasov мога да споделя с вас и другите колеги това че пчелина ми е на завет и припек.Ограден е с гъсти храсти които подстригвам с храсторез и поддържам на едно ниво.По този начин при излитане и прибиране от паша пчелите спазват една и съща посока и не тормозят комшиите.Това ме накара да направя един стар пчелар от когото се учех навремето и съм му благодарен за съвета.Винаги съм зазимявал кошерите с достатъчно количество мед в зависимост от силата на семейството и нямам загинали от глад семейства.Виждал съм и на други места пчелини които са оградени, някои с ламаринени плоскости,някой с някаква изкуствена мрежа, която е много ситна и върши същата работа като моите храсти само че трябва да се сменя на определен период защото изгаря от слънцето и студа и започва да се троши.

rosty_sz
31.12.2015, 13:34
Къде го чукаш, къде се пука?

freddie46
31.12.2015, 13:38
Колега,в пролетното подхранване слагам тимол в храната или си закупувам белтъчна храна с тимол.Тимола е безвреден за пчелите,миризматта му прогонва акара в долната част на кошера дори слиза на дъното на кошера където умира.Доколкото ми е известно ефективноста му е около 45-60%.Може да третираш и с мравчена киселина но трябва да имаш изпарител за нея.Използвай също и пролетно и есенно третиране с ленти и не на последно място -строителна рамка за всеки кошер.Ти сам ще определиш кой метод ти е най-удобен не искам да налагам мнение само споделям опит.

бат тянко
31.12.2015, 14:07
Не знам защо, по нашия край ефективноста на тимола клони към нула! Виж мравчената киселина е друга работа. От лентите при мен губя към 40 % от семействата. Строителната рамка е новото ретро. Ама това е по нашия край!

iliew
31.12.2015, 14:42
Тази есен един колега пробва Herba Strip и е смъкнал много акар, но буквално го е смъкнал. Той е с мрежести дъна и таблата под мрежата му била посипана с акар, който не е мъртъв, а като упоен. Есента при третиране с оксалова, са паднали по 9-10 акара на семейство. Ако беше с плътни дъна, този акар щеше да се качи пак. Мисля, че и с тимола е така, на мрежесто дъно ще е по-ефективен.

Георги Кръстев
31.12.2015, 15:31
Разреждам тимол на кристали и им давам в сиропа. След всяка една паша, като им върна рамките от центрофуга получават по 3 литра сироп 1 захар 2 вода+ тимол.

Pavel_Bs
31.12.2015, 15:52
Тази година ползвах Херба Стрип.Поставих по две ленти на семейство.Направи ми впечатление мириса на пелин,който е и част от съставките.На един кошер бях оставил плътното дъно и ми беше интересно да видя ефекта.Акарите които бяха изпадали се въртяха в кръг като хамави и не закачаха пчелите които минават покрай тях.Поинтересувах се за ефекта на пелина и се оказа,че се препоръчват и пресни стръкове върху рамките(Наско Кирилов).Руснаците имат рецепта със сушен пелин(в цъфтеж и без цветчета) която бори ноземата,но косвено се отразява и на акара.Маслото от пелин е конвулсивна отрова и не се продава в магазинната мрежа.

freelancer_bg
31.12.2015, 18:32
Моите пчели ги поръсвам жеду рамките със смлян пелин. Тъкмо да имат работа да чистят и да борят акара.

jorors
31.12.2015, 18:35
Моите пчели ги поръсвам жеду рамките със смлян пелин. Тъкмо да имат работа да чистят и да борят акара.
По кое време на годината го правиш колега?

solaris60
31.12.2015, 18:49
Моите пчели ги поръсвам жеду рамките със смлян пелин. Тъкмо да имат работа да чистят и да борят акара.

За тази цел може да се използва и вратига.

freelancer_bg
02.01.2016, 12:38
По кое време на годината го правиш колега?

Пролетта преди поставяне на магазините.
След главните паши, когато съм свалил магазините за центрофужене.
След като махнах магазините в края на август.

Общо взето винаги когато ми е удобно (няма магазини), пък и не знам дали нещо от пелина няма да се отложи в стоковия мед, за това избягвам когато има магазини.

rosty_sz
02.01.2016, 13:11
А наблюдавал ли си резултата по някакъв начин и как ви са та наблюденията ако имаш такива?

BateMisho
05.01.2016, 09:10
Разреждам тимол на кристали и им давам в сиропа. След всяка една паша, като им върна рамките от центрофуга получават по 3 литра сироп 1 захар 2 вода+ тимол.

Би ли споделил колко тимол слагаш в сиропа? Успява ли да се разтвори?

baibradar
15.02.2016, 10:36
Здравейте,

Направих два клипа, които можете да гледате на линковете по-долу:

Загинал кошер - http://www.agro-consultant.net/web-tv/video/47-zaginal-pchelen-kosher.html
Избягал кошер - http://www.agro-consultant.net/web-tv/video/48-sindrom-na-prazniya-kosher-colony-collapse-disorder-ccd.html

В първия клип нещата са ясни, но по-интересна е ситуацията във втория клип.

Дамян Дамянов
15.02.2016, 12:30
Здравейте,

Направих два клипа, които можете да гледате на линковете по-долу:

Загинал кошер - http://www.agro-consultant.net/web-tv/video/47-zaginal-pchelen-kosher.html
Избягал кошер - http://www.agro-consultant.net/web-tv/video/48-sindrom-na-prazniya-kosher-colony-collapse-disorder-ccd.html

В първия клип нещата са ясни, но по-интересна е ситуацията във втория клип.

Айде сега...колеги...я кажете какво се е случило с този кошер и къде са грешките.

solaris60
15.02.2016, 19:22
Би ли споделил колко тимол слагаш в сиропа? Успява ли да се разтвори?


Айде сега...колеги...я кажете какво се е случило с този кошер и къде са грешките.

Интересно?! Тук никой не се е произнесъл, а въпроса е още от преди обед. Я чакай да раздвижа духовете малко.:bigsmile: И в двата кошера пчелите са измрели от едно и също нещо. Но защо в единия има, а в другия няма? Защото се е получило в различно време, а от тук и метеорологичното време е било различно. Единия е загинал в топло време, а другия в студено, но както казах болестта е една и съща.

iliew
15.02.2016, 19:42
Ако първият не е ограбен след загиването, а мисля че не е - причината е глад. Вторият има мед и най-вероятно е имал дори повече, но е разграбен след като е останал с една шепа пчели, които са на дъното, останалите са умрели далече от кошера, защото както каза solaris топлото време им го е позволило.

Максим Тодоров
15.02.2016, 21:36
Здравейте,

Направих два клипа, които можете да гледате на линковете по-долу:

Загинал кошер - http://www.agro-consultant.net/web-tv/video/47-zaginal-pchelen-kosher.html
Избягал кошер - http://www.agro-consultant.net/web-tv/video/48-sindrom-na-prazniya-kosher-colony-collapse-disorder-ccd.html

В първия клип нещата са ясни, но по-интересна е ситуацията във втория клип.
Направо съм потресен.

solaris60
15.02.2016, 21:38
Направо съм потресен.

От какво бе? Че ти не си ли виждал измрели семейства?;)

licho76
15.02.2016, 21:44
Направо съм потресен.



От некъдарноста на пчелара ли?

baibradar
16.02.2016, 21:07
Ситуацията е още по-интересна.
ПчелаЯт, с който се запознах първо по телефона, а после и на живо - има два пчелина. Единия е в село в полето, а другия е в село в Родопите. Клиповете, които снимах са от пчелина в полето. Отидохме и на пчелина в Родопите, по мое желание да видя как са нещата там. Там всичките 10 кошера бяха живи. Прослушал съм ги лично един по един, но беше 8 градуса и не можахме да отворим кошер за да снимам и там.
Човекът е видял телефона ми на сайта, обясни ми, че има проблем на пчелина в полето. Помоли ме да отида с камера да снимам и да публикувам клиповете в Agro-CONSULTANT.net. Аз държа на дадената от мен мъжка дума и ще запазя в тайна личните данни на източника ми (собственика на пчелините).
Пчеларят дали е кадърен, дали е некадърен не мога да кажа, защото от една среща, няма как да разбера какъв е. Разбрах, че чете много, 25 години гледа пчели и за пръв път вижда това, което е заснето от мен в клиповете.
И така:

1. Пчеларят е човек, както казва той с 25 годишен стаж.
2. Има два пчелина- големия е на село в двора му в полето, а другия, който е с 10 кошера е в родопско село.
3. Резултатът от моята екскурзия се вижда на клиповете.
4. Защо в Родопите всичките му кошери са живи? Дали са здрави не мога да кажа.
5. Защо на полския пчелин имаше само 8 умрели кошери, от които 5 празни без пчели, като във втория клип?
Останалите кошери се облитаха, виждаха се пчели, които носеха прашец и т.н

Аз имам отговор на въпросите по-горе и съм описал това в описанието под самия клип. Наличието на болести, акар и т.н. не се е променяло. Пчеларите, преди 2000 г. и сега обичат и гледат своите кошери. Освен, че съм пчелар от 1987 г., съм и специалист по растителна защита. Работил съм в единствения Български производител на пестициди - Агрия АД. Ето нещо, което съм видял с очите си.
Резултатите от тестовете с новата група инсектициди, бяха повече от чудесни. Насекомите, които третирахме не оставаха живи. Няма резистентност, защото инсектицидите от тази група действат на нервната система - насекомите спират да се храненят, загубват ориентация и т.н. Ако препаратът не е попаднал директно на насекомите, той прониква в тях:
- при контакт с третираната повърхност;
- при гризане на листна маса или смучене на сок от третираните растения.

Мразя да пиша толкова много по форумите, но изчезнат ли опрашителите (пчели и други полезни и вредни за нас насекоми, като пеперуди, плодови червеи и т.н.), изчезват птиците и хората.
Името синдром на празния кошер е избрано не случайно. То е просто описание на крайната фаза, която се вижда в клип №2.
Спирам кратката лекция по растителна защита и Ви моля-дайте да се научим да четем и виждаме между редовете!
Имаме ли воля и сили да се борим и да защитим пчелините си или ще продължаваме да си затваряме очите и да гледаме напред според дължината на носовете си?
Шапка свалям на колегата, който ме потърси и ми предостави възможността да снимам тези клипове. Желанието му беше всички да ги видят, да разберат мъката му и не на последно място да се вземат мерки с първопричините. Можеше ли да си трае, както повечето колеги? Да можеше, но той не го направи.
Всеки, който има някакъв проблем, като този и иска да остане анонимен, може спокойно да заснеме видео или снимки, да се свърже с мен по телефона или чрез формата за контакти в Agro-CONSULTANT.net и да ги прати.

solaris60
16.02.2016, 21:27
Аз съм минал през този етап преди 5 години. Всички ще минат. Кой с по - малко кошери загуба, кой с повече. Хубавото е, че пчелите след година - две се стабилизират и които са останали вече са добре.
Човека е направил добре, а и вие сте направил добре, че показвате всичко това, но това се знае от години. Материали има под всякакъв вид, но докато не се забранят разните там унищожителни химикали ще измират и пчели и пеперуди, червеи, птици, а след време и хора. А защо и сега да не загиват хора, но все още да не е оповестено, макар че се съмнявам дали не четох някакъв материал и за това.

scutellator
16.02.2016, 23:34
..... Пчеларят......
2. Има два пчелина- големия е на село в двора му в полето, а другия, който е с 10 кошера е в родопско село.
....
4. Защо в Родопите всичките му кошери са живи?.....
5. Защо на полския пчелин имаше само 8 умрели кошери.....?
......

Същия резултат би бил с голяма вероятност да се получи и ако причината беше американски гнилец.

Преди три години във смолянско (и една друга планина в югоизточна България) пчеларите масово се оплакваха, че напролет нямало пчели дори по цветовете на растенията (дори и дивите рояци бяха тежко пострадали). Един от най-чистите райони и пчеларите нямаше как да обвиняват нещо, което никога не се е ползвало при тях(земеделие).

Познавах един пчелар със 100 кошера и 40 годишен стаж, който три поредни години се оплакваше от 50%-ова смърност. Той се кълнеше, че причината е ГМО рапицата, чието начало на масово отглеждане района горе-долу се припокриваше с началото на епизоотичната картина.
Интересното е че в близост до този същия пчелин и до днес се намират 3 други пчелина (с различен брой кошери), единия на 100 м. отстояние, другите два на около 500 м. и малко повече. Не казвам, че никой от тях не пострада поне по веднъж, НО никога в една и съща година с останалите два. Интересното беше, че в година когато в единия пчелин смъртността клони и надминава 50%, в същото време в близко разположен пчелин съществува почти 0% смъртност.

slavi_ny
28.12.2016, 23:58
Здравейте колеги,искам да споделя с вас и за моя проблем. До сега питах разпитвах четях и така не намерих отговор. Затова пиша тук да чуя по голямо мнение.Началото на декември проверих кошерите. Имам на три места кошери.На едното място са изчезнали два като няма пчели в кошера в никаква форма. Няма разечатан или откраднат мед. Кошерите като изметени. Веднага си казах това май е синдром на празния кошер, но помислих и за акар. Но интересното ми предстояло. Отивам на другия пчелин и един кошер няма звук никъкъв. Казвам си пак ли бее...отварям го и какво да видя кошера празен. Кошера е на два корпуса 20р. корпусни преглеждам една по една няма капка мед, няма умрели пчели никъде няма разпечатки няма нищо. И си казвам ако е гладен защо не е по килииките. Та въпроса откъде идва проблема. Един и същи резултат а едните пълни с мед а другия празен. Моля за мнения,съвети и критики. До сега имам само дигане на рамене но никъкъв отговор който да е обоснован. Ако някой колега има такива проблеми да сподели за да се разнищи проблема.

nikolai_kn1979
29.12.2016, 10:09
При мене кошера също е празен има примерно 100 умрели пчели и никакъв мед.Мисля си дали когато семейството е напуснало кошера останалите не са го ограбили.

borifototo
29.12.2016, 21:47
При мене кошера също е празен има примерно 100 умрели пчели и никакъв мед.Мисля си дали когато семейството е напуснало кошера останалите не са го ограбили.

Аз нищо не разбирам,но щом имаш трупове по дъното и няма мед имаш нападение.А нападението не е било днес,а най-малко преди месец и половина.

slavi_ny
29.12.2016, 23:43
А при мен няма пчела нито крак от пчела, нито восъчно капаче. Какво мислите

delta.e
30.12.2016, 01:11
Говорим за много слабо зазимено семейство .
Проблемът ти е още от лятото .
Входовете на моите кошери са 8 мм и не ползвам мишепредпазители .
При зазимяване им кова една летва , която има вход 10 х 7 мм .
Така зимуват моите .

Бърз
30.12.2016, 10:46
...това май е синдром на празния кошер...

Здравейте колега.
Извинявайте, аз не вярвам в тези *синдроми*. Обаче, не само вярвам, но и проверих на своя опит, следното - ПРОФИЛАКТИКА!!!
1. Винаги отворени против акарни мрежести дъна.
2. Третираме и едновременно захранваме на есен, с *дълго играещи*(да стигне чак до акация) комплексни билкови състави (като КАС-81). *От други препарати ползвал САМО мравчена киселина, но чак и от нея се отказал.
3. По добре, да по далече от разорани полета и събирате от диво растящи (акация, липа, ливада)
4. И ВИНАГИ (поне един) ПЪЛЕН магазин, с истински мед, имат над главата.
5. Никакви черни/мръсни и чужди пити и пчели. А с чужди хора, на своя пчелин - само ракия. :-)
Успех!

slavi_ny
09.01.2017, 01:48
Най доброто е максимално естестената среда разбира се но каква вина имаме че полето го експлатрат до дупка. Винаги съм държал най доброто за пчелите си но не мога да си обясня изчезването. Други колеги нямат ли такива пеоблеми. Или не им се споделя. Нали важното е да се разбере откъде идва проблема за да не се допуска за в бъдеще.

ch.atanasov
09.01.2017, 09:20
Винаги съм държал най доброто за пчелите си но не мога да си обясня изчезването. Други колеги нямат ли такива пеоблеми. Или не им се споделя. Нали важното е да се разбере откъде идва проблема за да не се допуска за в бъдеще.

Колега, не споделят защото тук са само професионалисти и при тях такива неща не се случват. :bigsmile:Такива, като теб, мен и още 1-2-ма / с такива проблеми /, са рядкост. :(Това, което съм чел за такива случаи е : акар и нозема. Това са резултати и от изследвания. Интересно, защо в цял свят се чудят за СПК а у нас веднага отсичат причината. Лично аз не съм пращал проби, защото смятам че едва ли се прави изследване, освен може би за АГ. За раздумката може да споделиш - с какво и кога третираш.

Радо79
09.01.2017, 13:36
Преди 3год. и при мен се случи този проблем. Декември месец ми изчезнаха две семейства, а през Януари и Февруари загинаха още 10. Причината се оказа акар, като при някои семейства имаше над 500 умрели акара на дъното.

Светозар Генов
09.01.2017, 15:06
Здрасти колега.
И при мен има няколко подобни случая. Аз си го обяснявам с това ,че просто майките на тези кошери са или стари или калпави.Годината беше шантава-аз пчеларствам от 5 години-това е най лошата .Говорил съм си със стари пчелари ,които твърдят че това е най лошата в живота им! Много е важно август и септември да подсигурят зимни пчели. Когато това не се случи пчелите постепенно измират. Разсъждавам така защото хванах 2 семейства точно в последна фаза преди загиване-шепа пчели и майката.За акар и дума не може да става-третирам с мравчена киселина-фурмитом август-2 пъти-ноември оксалова-даже и да не са били супер изчистени едвали са имали опаразитеност че да бягат. Няма как да се даде точна диагноза за случилото се защото знаеш, нещата в пчеларството са многолики! Гледай да съхраниш тези които са се справили до тук и гледай на пред. Имайки предвид хубавата зима дано тази година да е по-успешна.
Поздрави!

Светозар Генов
09.01.2017, 15:11
Здравейте колеги,искам да споделя с вас и за моя проблем. До сега питах разпитвах четях и така не намерих отговор. Затова пиша тук да чуя по голямо мнение.Началото на декември проверих кошерите. Имам на три места кошери.На едното място са изчезнали два като няма пчели в кошера в никаква форма. Няма разечатан или откраднат мед. Кошерите като изметени. Веднага си казах това май е синдром на празния кошер, но помислих и за акар. Но интересното ми предстояло. Отивам на другия пчелин и един кошер няма звук никъкъв. Казвам си пак ли бее...отварям го и какво да видя кошера празен. Кошера е на два корпуса 20р. корпусни преглеждам една по една няма капка мед, няма умрели пчели никъде няма разпечатки няма нищо. И си казвам ако е гладен защо не е по килииките. Та въпроса откъде идва проблема. Един и същи резултат а едните пълни с мед а другия празен. Моля за мнения,съвети и критики. До сега имам само дигане на рамене но никъкъв отговор който да е обоснован. Ако някой колега има такива проблеми да сподели за да се разнищи проблема.
Здрасти колега.
И при мен има няколко подобни случая. Аз си го обяснявам с това ,че просто майките на тези кошери са или стари или калпави.Годината беше шантава-аз пчеларствам от 5 години-това е най лошата .Говорил съм си със стари пчелари ,които твърдят че това е най лошата в живота им! Много е важно август и септември да подсигурят зимни пчели. Когато това не се случи пчелите постепенно измират. Разсъждавам така защото хванах 2 семейства точно в последна фаза преди загиване-шепа пчели и майката.За акар и дума не може да става-третирам с мравчена киселина-фурмитом август-2 пъти-ноември оксалова-даже и да не са били супер изчистени едвали са имали опаразитеност че да бягат. Няма как да се даде точна диагноза за случилото се защото знаеш, нещата в пчеларството са многолики! Гледай да съхраниш тези които са се справили до тук и гледай на пред. Имайки предвид хубавата зима дано тази година да е по-успешна.
Поздрави!

tarty
09.01.2017, 17:08
Един от проблемите може е, че загиналите кошери са дали най много мед през годината.

nyanakiev
09.01.2017, 17:19
Преди 2г и аз имах такива кошери мед имаше ,но нямаха прашец и затова гледам да не ги оставям без прашец. Тази година имам 2 отводки умрели , но те са от глад пчелите наврени в килийките

ch.atanasov
09.01.2017, 17:22
.... затова гледам да не ги оставям без прашец. ....

Как го постигаш?

delta.e
09.01.2017, 18:00
https://www.youtube.com/watch?v=tIqIQ28qgi0
Успех момче !

ch.atanasov
09.01.2017, 18:11
https://www.youtube.com/watch?v=tIqIQ28qgi0
Успех момче !

Абе даскале, градският ти мисли бавно, но ти пък изобщо не мислиш.:bigsmile:

delta.e
09.01.2017, 18:21
Сериозно ?
Някои , се оправят по-добре !

ch.atanasov
09.01.2017, 18:22
Сериозно ?
Някои , се оправят по-добре !

Зле ти се отразява дървената ваканция.:bigsmile:

zayo
09.01.2017, 19:59
Тази година през август точно по време на последното вадене на мед установих, че 4 бр. /от 86/ от семействата бяха дезертирали. При два от тях бяха успели да изнесат меда, а при другите, не! При мен го отдавам на високата опаразитеност от акара, понеже за първи път видях толкова безкрила пчела в семействата, прошарено пило /вероятно от жегите + акар/ като и това, че същите бяха и позаслабнали повечко от обикновено. Пролетта не бях третирал, а есента третирах с "Митак" и ОК. Веднага след ваденето третирах с ОК, след което с 4 дози "Митак" и през ноември отново с ОК. От началото на септември до средата на октомври подхранвах 2 пъти седмично с инверт с лимонена киселина и витамини. Семействата "позагладиха косъма" и към 18.12.2016г нямаше жертви. Понастоящем съм им приготвил питки и ако времето позволява тази събота ще ги получат.

ch.atanasov
09.01.2017, 20:26
Тази година през август точно по време на последното вадене на мед установих, че 4 бр. /от 86/ от семействата бяха дезертирали. При два от тях бяха успели да изнесат меда, а при другите, не! При мен го отдавам на високата опаразитеност от акара, понеже за първи път видях толкова безкрила пчела в семействата, прошарено пило /вероятно от жегите + акар/ като и това, че същите бяха и позаслабнали повечко от обикновено. Пролетта не бях третирал, а есента третирах с "Митак" и ОК. Веднага след ваденето третирах с ОК, след което с 4 дози "Митак" и през ноември отново с ОК. От началото на септември до средата на октомври подхранвах 2 пъти седмично с инверт с лимонена киселина и витамини. Семействата "позагладиха косъма" и към 18.12.2016г нямаше жертви. Понастоящем съм им приготвил питки и ако времето позволява тази събота ще ги получат.


Аз също виня акара, защото имам пропуски с третирането. При същите проблеми / с избягали семейства /, при мен нямаше никакви безкрили и пълзящи пчели. Някои от жертвите имаха много пило към 10.08. Питах за прашец, защото явно при мен е липсвал. За последно валя около 5.06. Колега беше писал за некачествено хранене на зимните пчели. При различни обстоятелства са нещата и явно всеки трябва да си направи изводите.

zayo
09.01.2017, 21:18
Аз също виня акара, защото имам пропуски с третирането. При същите проблеми / с избягали семейства /, при мен нямаше никакви безкрили и пълзящи пчели. Някои от жертвите имаха много пило към 10.08. Питах за прашец, защото явно при мен е липсвал. За последно валя около 5.06. Колега беше писал за некачествено хранене на зимните пчели. При различни обстоятелства са нещата и явно всеки трябва да си направи изводите.

В интерес на истината до сега бях само чувал за синдрома на празния кошер, но за 7 години в пчеларството за първи път го видях. Едва дали това се дължи единствено и само на акара. Според мен това е съвкупност от фактори действащи едновременно и неблагоприятно върху семействата. При мен се струпаха няколко като: акар, липсата на приток на храна, достатъчно прашец /и при мен не бе колкото в минали години/, вероятно пръскания от арендатори / според други пчелари в региона/ и не на последно място - недостатъчното време което отделих на семействата тази година. При всичките напуснали семейства имаше останки от прошерано затворено пило, но без каквито и да е пчели в кошерите. Относно зимното подхранване, при мен бе на ниво. Януари - питка с инверт, пудра захар и лимонена к-на. Февруари- питка със собствен прашец. В началото на май семействата изпълваха два и + ЛР корпуса и при наличие на акация, щяха да я събират с клонките ;)

nyanakiev
10.01.2017, 09:12
Прехвърлям пити с прашец от други кошери.Единия кошер не го обгорих и със старите пити му прехвърлих една отводка,да проверя за зараза някаква , но оцеля и даде мед колкото другите . За акар третирам всички кошери еднакво . Не може 50 кошера да нямат , а 2 да имат акар и да избягат

inio33
10.01.2017, 18:15
Всеки са самообвинява и всички гадаят но никой от пчеларите не знае каква е истината за изчезването на пчелите,единствено ГОСПОД знае.

ch.atanasov
10.01.2017, 18:29
Всеки са самообвинява и всички гадаят но никой от пчеларите не знае каква е истината за изчезването на пчелите,единствено ГОСПОД знае.

Ти си лесен, ами ние като не вярваме в господ.:(

krasimir00
10.01.2017, 18:48
На някои им е по лесно да вярват във врачки, в екстрасенси, в извънземни , но не и в Господ , но това е друга тема.
При мен пчели са опразвали кошерите само през есента. Отдавам го главно на акарите. През изминалата година не съм наблюдавал подобни събития. В момента притесненията ми са как ще повлияят тези необичайно продължителни студове,и дали кълбетата все още имат допир до медовите запаси.

Илиев
10.01.2017, 19:39
Колеги, имате ли представа/наблюдения - като избягат пчелите от кошера, къде отиват?...разлетяват се по другите кошери или хващат баира нанякъде неизвестно къде.

licho76
10.01.2017, 20:07
За акар третирам всички кошери еднакво . Не може 50 кошера да нямат , а 2 да имат акар и да избягат




може може

Гогол
10.01.2017, 22:42
На някои им е по лесно да вярват във врачки, в екстрасенси, в извънземни , но не и в Господ , но това е друга тема.

Едно до уточнение! Невярващите в Господ не вярват нито на врачки,нито на екстра сенси. За извън –земните–е друго.Ние сме извън –земен продукт.НЕУСПЕШЕН ЕКСПЕРИМЕНТ!!!!!!!! И сега търсят начин как да поправят грешката допусната при нашето модулиране. Извинявам се за спама в темата,но това че не вярваме в Господ ,не означава че не вярваме в нещо възвишено и доказуемо!!!!!!

хси
10.01.2017, 23:11
По спомени около 2004,2005 години студовете бяха доста по големи и продължетелни ,но загубите бяха незначителни, а в последните пет - шест години смъртността е значителна и в доста пчелина. При наличие на запаси и правилно разпределени не мисля, че студа е проблем. Притеснява ме вароатоза , нозематоза ц и разни знайни и незнайни патогени. Успешно презимуване и сезон.

Ангел Йосифов
11.01.2017, 09:18
Колеги в книжките,почти за всяка болест,като профилактика препоръчват смяна на майката и гнездовите рамки.Какво ни пречи да сменяме майката всяка година и поне половината от гнездовите рамки.Сигурно това ще се окаже по рентабилно-евтино от всевъзможните третирания....

ch.atanasov
26.01.2017, 09:09
При мен е така, https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/16142908_10207695216531318_1536290443281681369_n.j pg?oh=83d618c42931bc3fd27c7a34c1bc6d2f&oe=5918AD56 а при вас как е ?

Георги Куров
26.01.2017, 10:17
При мен е яка зима, кошерите са затрупани от сняг. За сега при почукване се обаждат, като се стопли март месец ще ги преглеждам. Това което виждам, не го пожелавам на никого да го има в кошерите си. Не е от глад, не е от студ, проблемен здравен статус. Подмора е бил продължителен период от време, семейството се е стопило колкото юмрук и се е преместило в най-горната част на питите. За такива семейства няма полезен ход, каквото е можело да се направи е било края на август и септември.

ch.atanasov
26.01.2017, 10:28
За такива семейства няма полезен ход, каквото е можело да се направи е било края на август и септември.

Да, така пише във всички книги. Ако края на септември е било на 9 рамки /добре покрити с пчели / , тогава ?

Георги Куров
26.01.2017, 10:42
Тогава не си е личал проблема. Пчелите са се облитали и проблемните пчели са загивали извън кошера. Есента вече не са напускали кошера и подмора е вътре. Това си е личало вече ноември и началото на декември. Много станаха болестите, затова трябва профилактика на стомашно чревния тракт със билки или химия август, септември.

100-qnov
26.01.2017, 10:42
Да, така пише във всички книги. Ако края на септември е било на 9 рамки /добре покрити с пчели / , тогава ?
Така е и при мен. 6 кошера са в същото състояние като от снимката. Една шепа пчели останали и умрели,а не да няма мед. Есента бяха покрити 8-9 рамки с пчели и изведнъж смърт. И аз съм в Бургаски район,колега!

ch.atanasov
26.01.2017, 11:14
Така е и при мен. 6 кошера са в същото състояние като от снимката. Една шепа пчели останали и умрели,а не да няма мед. Есента бяха покрити 8-9 рамки с пчели и изведнъж смърт. И аз съм в Бургаски район,колега!

Едва ли е до район. Още наесен имаше писано за югозапада ,сега чета и за Хасковски район.

Валентин.
26.01.2017, 11:52
Приготви си пушката, тряа се гърмиш.sweating;

iliew
26.01.2017, 11:58
Едва ли е до район. Още наесен имаше писано за югозапада ,сега чета и за Хасковски район.

При мен бяха така миналата година. Тази година само една отводка от глад и то сам съм си виновен, защото зимата ако отложиш днешната работа за утре, може и един месец да не я свършиш!

Валентин.
26.01.2017, 12:04
Те сега започват да мрът. Следващите 2 месеца ще падне “рев“. Ама “великите“ пчелари ще си траят.sweating; Най-много да се опитват да се лигавят тук-там.sweating;

ch.atanasov
26.01.2017, 12:23
Те сега започват да мрът. Следващите 2 месеца ще падне “рев“. Ама “великите“ пчелари ще си траят.sweating; Най-много да се опитват да се лигавят тук-там.sweating;

То едната причина да пусна снимката е тази : да могат да се изкефят такива, като теб. Другата е да има информация къде, какво се случва. Ако няма инфо, никой на никаква инстанция, няма да вземе мерки. Четох, какво прави Италианската асоциация на пчеларите /изследвания на проблеми /. У нас не може да се очаква нещо в тази посока. Единствена опция : да платиш на един професор, да ти каже къде е проблема. В тази връзка -ползвал ли е някой :



https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/l/t1.0-1/p320x320/11817037_1025443884147133_6988253168358849664_n.jp g?oh=3b1a1714d4241cd8e3a8ab1683dd1c6a&oe=590C68F0

(https://www.facebook.com/ferrobee.bulgaria/?sk=notifications%2F&app_data)

Ferro-Bee BG (https://www.facebook.com/ferrobee.bulgaria/?sk=notifications%2F&app_data)
Ferro-Bee® е хранителна добавка , съдържаща желязо. Намалява смъртността и запазва нормалното развитие на пчелите и пчелната екосистема.

ch.atanasov
26.01.2017, 12:33
Още инфо. http://www.pchelarstvo.com/ferro-bee-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BD%D 0%B8-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8/

ch.atanasov
26.01.2017, 12:52
Дано колегата Георгиев да няма нищо против. Специално за Валентин, да му е пълно щастието.

"Здравей приятелю,каквото и да ти кажат тук в групата има много добри пчелари,но ще ти кажа само едно,много хора си малчат,но повярвай ми положението в някои региони е трагично говоря за 100%смъртност без видими причини,не е нито акар нито нозематоза нито някяква позната болест,имам приятел от елхово който е огромно име в пчеларството и постоянно контактувам с него ,за област Хасково е същата работа,говоря в цифри,негавият пчелин се състои от 65 семейства от нова година насам са останали 15 но и те заминават ,още двама негови комшии са им умрели по 40 45 семейства при положение,че имат по 60 80 ,друг има от 200 200 загинали,това е само в някои региони,огромни семейства се сгромолясват без никаква видима причина,при мен заминаха 11 до тук от 55 и повярвай ми време за умирачка има още,никой не тръби за това,но съм сигорен,че това ще е голям погром в сектора,като му върнат резултатите от пробите в Германия ще информирам,иначе имаше дадени такива в Франция инищо не познаха само се усъмниха,че става въпрос за Акароза,не Вароатоза,това е вид акар който живее в трахеите на пчелите,но е нетипично за БГ,така,че ако науча от моя човек нещо ще кажа...ГОСПОД ДА ПАЗИ СЕКТОРА."

От фейса.

Валентин.
26.01.2017, 13:14
Значи! Щастието ще ми бъде кога си заредиш пушката и се гръмнеш. Май забравяш какво се зарече преди 2 месеца.:yahoo:

Валентин.
26.01.2017, 13:20
Що се впрягаш бре. Аз тогава ти казах да ги изчакваш малко, да изкочат нагоре и тогава да снимаш, ама не слушаш. Моите ако са така се -гръмвам.:bigsmile:

Тогаа беше много лигав. Сега кротък. Замислил си се вече за другите пчелари. Баси.........sweating;
Аре благодАрим, нема нужда да ме мислиш, мене спицялно.

Трендафил Дончев
26.01.2017, 14:27
При мен са на 75 % така. Това ви го предрекох още есента, но сгреших. Казах 50 %, а са 75 %. Измират силните семейства, а остават най - големите мърши. И защо ли? Ами защото слабите не вкараха от отровния прашец. Та цял ден работейки на пчелина очаквам този момент да дойда, да седна пред компа и да БЛАГОДАРЯ НА МИНИСТЪРКАТА И ОКОЛНИТЕ И ПОМАГАЧИ, КАТО ПРАЩАМ МНОГО ПОЗДРАВИ НА ВСИЧКИТЕ ИМ МАЙКИ И ЛЕЛИ ДО ДЕВЕТО КОЛЯНО. За да изтребят един комар унищожиха цял сектор. Лошото идва сега. Все още не сте си проверили пчелините за да се уверите с очите си.

Пламен Минев
26.01.2017, 15:03
Подобна е ситуацията и в Русенско. Отводките са стабилни, но отслабнали, а при основните семейства % смъртност минава 20%!

tarty
26.01.2017, 15:04
Ех да имаше още няколко човека като Манол да ореват орталъка за смъртността, че да се стреснат МЗХ.

Георги Куров
26.01.2017, 15:32
Проверете за употребата на неоникотиноиди в землището ви 2016г. При мен царевица и слънчоглед семена са третирани с неоникотиноид- Крайцер 350.

мухозол
26.01.2017, 15:39
Не се заблождаваите докторите не ги интересуват пчелите имат проблем с птичия грип . Попитах общинския доктор за смъртноста по пчелите и одговора беше . НЕЗНАМ ТИ ЗНАЕШ ЛИ КОЛКО ОГНИЩА НА ПТИЧИ ГРИП ИМА ТРЯБВА ДА УНИЩОЖИМ ХИЛЯДИ ПТИЦИ А АЗ ДА МИСЛЯ ТВОИТЕ ПЧЕЛИ .

kli6o
26.01.2017, 15:56
Преди две седмици на единия пчелин имах две загинали семейства по същия начин! От тогава не съм ходил да ги преслушам,но колеги също се оплакват с висока смъртност и като чета и тук....направо ме е страх да ида да ги проверя!

evgeni.filimonov
26.01.2017, 16:42
Преди 5 години д-р Ангел Грънчаров предерече , че смъртността в края на зимата е от отровния прашец, който са складирали през сезона и сега го консумират. Но колеги рекоха, че бил дърт и изкуфял....
Лека му пръст на Човека.

ch.atanasov
26.01.2017, 16:53
Здравейте,

Направих два клипа, които можете да гледате на линковете по-долу:

Загинал кошер - http://www.agro-consultant.net/web-tv/video/47-zaginal-pchelen-kosher.html
Избягал кошер - http://www.agro-consultant.net/web-tv/video/48-sindrom-na-prazniya-kosher-colony-collapse-disorder-ccd.html

В първия клип нещата са ясни, но по-интересна е ситуацията във втория клип.

Това помните ли го. Почти година. Аз виня акара, друг пръскането през 2016г. Видно е че подобни случаи не са от сега. Аз имах такива през 2011, 2012, през 2013 -2-3 бр., през 2014 -интересно нямах жертви, през 2015 -около 5-6 бр., през 2016-около 10 бр., към момента над -15 бр. Това от около -135 , заедно с резервите. Още нещо за статистиката - резервите на 4 и 5 р. са живи. Също са живи семейства, които мислех, че няма да изкарат сдудовете. Жертви са семейства -нормални, с майки от 2015 и 2016г. , дали по 2+ магазина мед ,зазимени 0.8 и 0.9- силни и с достатъчно запас.
Сетих се за едно изследване, ще го потърся, но си мисля : няма ли някой професор да направи обстойно изследване за цялата страна. Но как някой от МЗХ да финансира нещо подобно, като в БГ няма смъртност по пчелите.

пп. Писах, че виня акара защото е общоприето, освен това трета година си правя експерименти с ОК и там ми е пропуска.

ch.atanasov
26.01.2017, 16:59
Преди 5 години д-р Ангел Грънчаров предерече , че смъртността в края на зимата е от отровния прашец, който са складирали през сезона и сега го консумират. Но колеги рекоха, че бил дърт и изкуфял....
Лека му пръст на Човека.

Разбирам ти намека, но семействата се сриват още есента , а не в края на зимата. Моите нямаха прашец, камо ли пък отровен.
пп.Бог да го прости човека, незнаех, че е врачувал.
,

ch.atanasov
26.01.2017, 17:33
Писах за изследване, но не съм сигурен. https://www.youtube.com/watch?v=tcnAInUwPRc

https://www.youtube.com/watch?v=_U7VAfIJ-KU

Над 10 клипа са.

icofly
26.01.2017, 18:41
Здравейте!
Мисля,че за отравяне с прашец е рано да се говори.За мен на снимката ми прилича по скоро на виншен фактор,раздразнени в това студено време по голяма част от пчелите/кълбото/ са паднали на дъното.Останали са много малко и това е резултата!
А когато започнат да хранят пило с пестициди чрез прашеца,семействата вместо да се засилват,ряско започват да намаляват!Миналата година писах за този си проблем и ,че унищожавам пити с прашец след цъфтежа на рапицата,колкото е възможно!

ch.atanasov
26.01.2017, 18:55
Здравейте!
Мисля,че за отравяне с прашец е рано да се говори.За мен на снимката ми прилича по скоро на виншен фактор,раздразнени в това студено време по голяма част от пчелите/кълбото/ са паднали на дъното.Останали са много малко и това е резултата!
А когато започнат да хранят пило с пестициди чрез прашеца,семействата вместо да се засилват,ряско започват да намаляват!Миналата година писах за този си проблем и ,че унищожавам пити с прашец след цъфтежа на рапицата,колкото е възможно!

Снимката е примерна. Нещата в повечето случаи при мен са -една шепа пчели , загинали при първия замръз. На дъното почти няма подмор.

tarty
26.01.2017, 19:29
От фейса:https://m.facebook.com/groups/107285492483?view=permalink&id=10154108547887484

iliew
26.01.2017, 20:17
Снимката е примерна. Нещата в повечето случаи при мен са -една шепа пчели , загинали при първия замръз. На дъното почти няма подмор.

Миналата година при мен беше така, но още през ноември бяха останали с шепа пчели и нямаше подмор, понеже са умирали извън кошера. 30 % загуби, които отдавах на моя грешка в третирането през август, но и доста други колеги от района се оплакваха от повишена зимна смъртност без видима причина.

Тогава един приятел със слънчев ник :) казваше, че тая "чума" обикаля периодично различни райони на страната през интервал от няколко години. Дано да не е прав!

Без сериозни изследвания и вдигане на шум нищо няма да се промени. Ако пък смъртността е заради пръскането за дерматит то колегите в районите подложени на пръскане трябва да бъдат компенсирани!

ch.atanasov
26.01.2017, 20:34
Миналата година при мен беше така, но още през ноември бяха останали с шепа пчели и нямаше подмор, понеже са умирали извън кошера. 30 % загуби, които отдавах на моя грешка в третирането през август, но и доста други колеги от района се оплакваха от повишена зимна смъртност без видима причина.

Тогава един приятел със слънчев ник :) казваше, че тая "чума" обикаля периодично различни райони на страната през интервал от няколко години. Дано да не е прав!

Без сериозни изследвания и вдигане на шум нищо няма да се промени. Ако пък смъртността е заради пръскането за дерматит то колегите в районите подложени на пръскане трябва да бъдат компенсирани!

Добре е че споделяш, може да се избистрят нещата. Ако пръскането за дерматит е виновно на места, то не е основно, защото през 2015 го нямаше. Друго интересно е ,че аз не съм третирал както трябва за акар, но проблем има и при колеги , които третират по всички правила. Сещам се за трахеен акар, но кой да ти каже.

Трендафил Дончев
26.01.2017, 20:44
Миналата година при мен беше така, но още през ноември бяха останали с шепа пчели и нямаше подмор, понеже са умирали извън кошера. 30 % загуби, които отдавах на моя грешка в третирането през август, но и доста други колеги от района се оплакваха от повишена зимна смъртност без видима причина.

Тогава един приятел със слънчев ник :) казваше, че тая "чума" обикаля периодично различни райони на страната през интервал от няколко години. Дано да не е прав!

Без сериозни изследвания и вдигане на шум нищо няма да се промени. Ако пък смъртността е заради пръскането за дерматит то колегите в районите подложени на пръскане трябва да бъдат компенсирани!

Приличат си двата начина на измиране, но все пак са различни. В предишния случай явно има намеса на някакъв вирус, докато тук си е пълно натравяне на семействата още от ранна пролет, че до късна есен. Семействата отслабнаха драстично и майките преустановиха да снасят много рано, което от своя страна доведе до още по - голямо заслабване на семействата. Споменах го и преди. Подхранването не даде резултат. В кошерите има голямо количество мед - до 20 кг.
Та сега му е времето да се помага, но това ще се случи само на единици - знаем схемата.

iliew
26.01.2017, 21:22
Няма по-важно от това да се помогне на хората с отровени семейства, било то заради пръскане от фермери, или от държавата!
При мен пръскане за дерматит нямаше, но вашето си беше и продължава да е бедствие. Ако в районите с пръскане смъртността е много повече отколкото в другите райони, то е ясно откъде е проблемът.

ch.atanasov
26.01.2017, 21:39
Няма по-важно от това да се помогне на хората с отровени семейства, било то заради пръскане от фермери, или от държавата!
При мен пръскане за дерматит нямаше, но вашето си беше и продължава да е бедствие. Ако в районите с пръскане смъртността е много повече отколкото в другите райони, то е ясно откъде е проблемът.

На кои хора да се помогне, ами няма такива. Тука за двама-трима, кой ще си мръдне пръста. Мислех, че повече колеги ще се включат, но -не ,е дори и това, че доставих удоволствие на някои хора пак е нещо. Колегите са си възстановили семействата, аз също ще го направя и така ...до края на света.

пп. Аз не искам помощ в пари , а някой да помисли за проблема.

Христо Димитров
26.01.2017, 22:13
На кои хора да се помогне, ами няма такива. Тука за двама-трима, кой ще си мръдне пръста. Мислех, че повече колеги ще се включат, но -не ,е дори и това, че доставих удоволствие на някои хора пак е нещо. Колегите са си възстановили семействата, аз също ще го направя и така ...до края на света.

пп. Аз не искам помощ в пари , а някой да помисли за проблема.



Ако има някой,който се храни от чуждото нещастие,то този някой не заслужава по-добра участ!

n.kostadinov
26.01.2017, 22:18
Аз преди седмица намерих едно загинало семейство, беше заслабнало в късна есен и предполагах, че може и така да стане с него. Днес обаче намерих още едно. Картината и при двете е еднаква-много много малко подмор, буквално са се стопили. При есенния преглед (по записки 10-ти септември) съм ги писал тези двата, че са били с по 4 цели рамки с пило, а за покритие са си изпълвали корпус. За мен това са семейства около средата или малко под нея, имам и къде къде по-слаби, а те са си добре. От отводките за момента загуби нямам. Имам една доста одрискана и с много подмор отводка, но за сега карат. Има и още една, която забелязах че има няколко диарични петънца по горните летви на рамките, но почти няма подмор по дъното. Тези двете отводки са единствените от целия пчелин, които не си бутват питките, докато някой други вече привършват втори килограм. Като процентно съотношение на загубите ми към момента- 2бр семейства от 170бр, в това число броя всички-основните семейства и отводките.

ch.atanasov
26.01.2017, 22:31
Аз преди седмица намерих едно загинало семейство, беше заслабнало в късна есен и предполагах, че може и така да стане с него. Днес обаче намерих още едно. Картината и при двете е еднаква-много много малко подмор, буквално са се стопили. При есенния преглед (по записки 10-ти септември) съм ги писал тези двата, че са били с по 4 цели рамки с пило, а за покритие са си изпълвали корпус. За мен това са семейства около средата или малко под нея, имам и къде къде по-слаби, а те са си добре. От отводките за момента загуби нямам. Имам една доста одрискана и с много подмор отводка, но за сега карат. Има и още една, която забелязах че има няколко диарични петънца по горните летви на рамките, но почти няма подмор по дъното. Тези двете отводки са единствените от целия пчелин, които не си бутват питките, докато някой други вече привършват втори килограм. Като процентно съотношение на загубите ми към момента- 2бр семейства от 170бр, в това число броя всички-основните семейства и отводките.


Дано така да посрещнеш сезона, 2-3-5 бр. са нищо. Твоят пост е важен, защото се вижда / по-точно аз знам/, че при правилно третиране резултатите са добри. Ще ползвам твоя опит тази година.

licho76
26.01.2017, 22:32
Имам една доста одрискана и с много подмор отводка, но за сега карат.

А каквли е причината? според теб

n.kostadinov
26.01.2017, 22:49
Дано така да посрещнеш сезона, 2-3-5 бр. са нищо. Твоят пост е важен, защото се вижда / по-точно аз знам/, че при правилно третиране резултатите са добри. Ще ползвам твоя опит тази година.

Предполагам имаш вредвид третирането с оксалова киселина. Мисля че тя свърши много добра работа. Освен нея на два или три пъти не помня точно вече, ги напръсках върху рамките в края на лятото с био апис. Възлагам надежди на био аписа да спомогне за подобряване здравия статус на пчелите ми. Тази година го ползвах за пръв път и мисля да продължа и за напред. Преди две седмици ходих с един приятел на неговия пчелин да даде питки. Има около 30-тина семейства и по въпроса с третиранията подходи малко безотговорно тази година. Оказа се че има едно загинало семейство. Дъното му беше плътно покрито с пчели, наведох се и загребах с шепа колкото можах от подмора. Разтелихме пчелите на капака за да ги огледаме по-добре. На всяка втора-трета пчела имаше по един акар впит между тергитите. Същото направих и с моите два кошера, акари обаче не можах да видя, а доста внимателно гледах.

ch.atanasov
26.01.2017, 22:54
Предполагам имаш вредвид третирането с оксалова киселина. Мисля че тя свърши много добра работа. Освен нея на два или три пъти не помня точно вече, ги напръсках върху рамките в края на лятото с био апис. Възлагам надежди на био аписа да спомогне за подобряване здравия статус на пчелите ми. Тази година го ползвах за пръв път и мисля да продължа и за напред. Преди две седмици ходих с един приятел на неговия пчелин да даде питки. Има около 30-тина семейства и по въпроса с третиранията подходи малко безотговорно тази година. Оказа се че има едно загинало семейство. Дъното му беше плътно покрито с пчели, наведох се и загребах с шепа колкото можах от подмора. Разтелихме пчелите на капака за да ги огледаме по-добре. На всяка втора-трета пчела имаше по един акар впит между тергитите. Същото направих и с моите два кошера, акари обаче не можах да видя, а доста внимателно гледах.

Да , за ОК и за начина на третиране.

n.kostadinov
26.01.2017, 22:55
Имам една доста одрискана и с много подмор отводка, но за сега карат.

А каквли е причината? според теб

Причините за диария може да са две (според това, което аз знам)- нозематоза и не заразна диария. Втората може да се предизвика от продължителни застудявания, когато пчелите дълго време са лишени от очистителни облитания-както сега. Към това ако прибавим и допълнителни дразнители като шум, мишка, повишена влажност и пр. ето ти резултат. Аз лично се надявам да не е нозематоза, а тези одрисканите съм ги отписал и мисля да претапям и обгарям всичко от тях.

tarty
26.01.2017, 23:10
Ако има някой,който се храни от чуждото нещастие,то този някой не заслужава по-добра участ!

Да си припомним смъртноста през 2014 в Странджа, какво ли не се изписа за пчеларите там от някой личности в форума, но Господ има странно чувство за хумор.

Трендафил Дончев
26.01.2017, 23:51
Да си припомним смъртноста през 2014 в Странджа, какво ли не се изписа за пчеларите там от някой личности в форума, но Господ има странно чувство за хумор.

Това не е божия намеса. Това е човешка глупост за която и Господ ще се намеси, а може би вече и да го е направил. Ха дано.bow;

slavi_ny
27.01.2017, 01:26
Основно с ленти варостат и варотом. Тази есен третирах с плаки май бяха форматин.а на някой кошера кам 5-6 опуших с ленти варостат но за сега са живи

Валентин.
27.01.2017, 09:45
Преди месец някъде четох американски сайт за пчелари (с гугъл преводач). И там си говореха за смъртност. И няколко човека казаха, че американската държавна лаборатория не иска да прави изследвания на отровени пчели. Явно и там не работи Наредба 15.:bigsmile: Други пък отдаваха смъртността на купените рояци и майки, в смисъл че са еднопородни...или нещо такова. В смисъл, искаха да имат повече дивоживеещи рояци, за да имат генетично разнообразие. Това схванах от американците.:yo:

мухозол
27.01.2017, 16:27
НЕКА ДА КАЖА ТЕЗИ КОЙТО СА НА ПОДВИЖНО И БЛИЗО ДО НИВИТЕ НА 50 МЕТРА . Навътре в селата смъртнос няма .

Валентин.
27.01.2017, 17:54
Ми да кажа. Тая година съм местил 3 пъти. (миналата година 2 пъти). От 30 кошера, само 1 отводка загинала щото е гледала пило през Ноември и Декември. Нямам пръскания за дерматита. (ако е важно). Другата отводка дето внесох в склада на “0“ градуса, вероятно след 2 седмици щеше да бъде втората жертва. Ма нали съм негоден пчелар и спасявам мърши и ся тряа си зареждам пушкатата да се гърмя.sweating;
П.П. “Тая година“ да се разбира 2016г. “Миналата година“ да се разбира 2015г. Сори.

Валентин.
27.01.2017, 17:57
А иначе, днес след обяд ги напече малко (западната страна на ремаркето). Излизаха по 1-2 пчели, ама не се облитаха. Явно не са на зор. Звука им е нормален.

ch.atanasov
27.01.2017, 18:24
Ми да кажа. Тая година съм местил 3 пъти. (миналата година 2 пъти). От 30 кошера, само 1 отводка загинала щото е гледала пило през Ноември и Декември. Нямам пръскания за дерматита. (ако е важно). Другата отводка дето внесох в склада на “0“ градуса, вероятно след 2 седмици щеше да бъде втората жертва. Ма нали съм негоден пчелар и спасявам мърши и ся тряа си зареждам пушкатата да се гърмя.sweating;

Чудно е че още не си го направил. Ама ти освен, че си слаб пчелар, май си слаб и в смятането. Хаха , хубаво пишеш 2-3 бройки, но защо не сметнеш процент.

За 2016 имаш 3 жертви / поне за толкова пишеш/ от 23 = ? %
За 2017 ...2 от 30 =? %

пп. Сметни и моите, писал съм ги по-горе. Добре, че нямаш пушка.:bigsmile:

хси
27.01.2017, 18:58
От прочетеното и видяното мога само да съчувствам на колегите . Случващото се е много тревожно и няма застраховани.През изминалата есен разбрах от колеги , че още тогава са започнали да се топят семейсвата, и висок процент смъртност към декември .Колегата Валентин е прав, че в тези предстоящи месеци ще се засили смъртността и опразването на кошерите понеже тепърва започва отглеждането на пило и последващото го изтощение и на без това намаленото количество пчели, и създаването на благоприятни условия за развитие на патогенни. Успех на всички.

licho76
27.01.2017, 19:13
Да кажа и моита статистика от 160 кошера ЗА СЕГА сите са живи

delta.e
27.01.2017, 19:14
А иначе, днес след обяд ги напече малко (западната страна на ремаркето). Излизаха по 1-2 пчели, ама не се облитаха. Явно не са на зор. Звука им е нормален.

Щом , не са на зор трябва да се радваш .

rosty_sz
27.01.2017, 22:26
Рано е да броим семействата.

kuline
27.01.2017, 22:32
Рано е да броим семействата.

Да не би да имаш предвид второ и трето лице, ед.число в спрягането на глагола!

Да, вярно е, има приказка за пилците, съответно и за пчелите, но ако пчеларя не е положил достатъчно грижи есента и зимата, тогава може да се съмнява какво ще види пролетта!

kuline
27.01.2017, 22:50
Чудя се има ли смисъл да казвам, че пчеларя би следвало да отглежда толкова броя семейства, колкото може да обслужва. Проблема не е само в това, да им извадим меда и да се радваме на финансовата страна, а да имаме възможността и опита, да ги съхраним, тъй че да няма изненади пролетта. Не случайно се пише в дебелите кетапи, че новия пчеларски сезон започва есента.

mival
27.01.2017, 22:51
Да-а-а-а.Пчелите и пенсионерите се броят на пролет.

kuline
27.01.2017, 23:13
Да-а-а-а.Пчелите и пенсионерите се броят на пролет.

Я пак, че нещо не схванах сарказма!

agro
27.01.2017, 23:20
Днес най-сетне си купих един стетоскоп и преслушах отводките в единия пчелин. От 56 бр. - 56 живи.

kuline
27.01.2017, 23:28
Днес най-сетне си купих един стетоскоп и преслушах отводките в единия пчелин. От 56 бр. - 56 живи.

Атака, вдигаме нивото;) Дай на разговорен български - медицинска слушалка. Прослушването може да се направи и с шлаух (тънък маркуч). Пъхаш единия край в прелката, другия в ухото.

agro
27.01.2017, 23:32
Първо пробвах с маркуча, ама неудобно в снега, защото ти заема и двете ръце и няма как да се подпреш с едната. Със докторската слушалка е доста по-удобно и по-добре се чува.

мухозол
28.01.2017, 07:36
И така не прочетох мнения на подвижи пчелари . При мен от 160 кошера на подвижно останаха 40 на 2/3 пити до 15 декември . Не остана нито една млада майка . Няма купешки , няма самосмяна . В село останах 10 в момента са на 4/5 рамки с пчели . Каквото съм правил на едните това и на другите . И това ще продължава .

Христо Димитров
28.01.2017, 08:07
И така не прочетох мнения на подвижи пчелари . При мен от 160 кошера на подвижно останаха 40 на 2/3 пити до 15 декември . Не остана нито една млада майка . Няма купешки , няма самосмяна . В село останах 10 в момента са на 4/5 рамки с пчели . Каквото съм правил на едните това и на другите . И това ще продължава .


Май е било голямо пръскане около Плевен,колега.Съжалявам за загубите ти,колега:(

tsc1
28.01.2017, 08:14
Винаги съм се чудел на консерватизма на пчеларите към новостите, които спестяват труд и време. Предложил съм решение преди повече от година, което е и на цена на добър стетоскоп. Интереса е нулев!!!
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2006&page=2

krasimir00
28.01.2017, 08:30
И за мен е рано да броя семейства . Пчелите не са се облитали над 50 дни . Ако времето не отпусне до десетина дни положението никак няма да е розово , по скоро може да стане кафяво.

rosty_sz
28.01.2017, 09:30
И така не прочетох мнения на подвижи пчелари . При мен от 160 кошера на подвижно останаха 40 на 2/3 пити до 15 декември . Не остана нито една млада майка . Няма купешки , няма самосмяна . В село останах 10 в момента са на 4/5 рамки с пчели . Каквото съм правил на едните това и на другите . И това ще продължава .
На подвижно до слънчогледа и после на стационар съм. За сега нещата са ОК. Имах отравяне още април и така и не се съвзеха до края на сезона. Малки кълба в момента, но последно бяха живи. Утре ще слагам храна на някои и дано няма лоши изненади.

Георги Куров
28.01.2017, 13:09
Това което видях в кошерите си от началото на слънчогледа третиран с Крайцер 350 неоникотиоид е спиране на яйцеснасянето на доста майки, последваща смърт, млади майки се оплождат, наедряват и не пронасят. Трябва да се забранят неоникотиноидите. Ако пчелите са били на подвижно на две паши слънчоглед с Крайцер, дозата отрова ще е двойна , така че смъртността на майките двойна. Върху летящата пчела и пилото не забелязах вредно действие, пада доста акар от неониотиноида, като всеки пестицид внесен в кошера. Пчелите не залагат маточници за самосмяна, майката е там, пчелите усещат жлезите и, отровата е повредила яйчния и апарат, като загине майката няма личинки и настъпва край с това семейство.

Валентин.
28.01.2017, 13:24
Най-старата ми майка, сега Май месец ще навърши 4 години. 2016г. спря да осеменява още Август месец. На 3-ти септември имаше само запечатено пило. Сега, в момента има 5-6 междини кълбо. По-дълго ли живее тоя тамазлък, по-издръжливи ли са....незнам. Ама сега най-рано спрялата да осеменява майка, има един от най-силните кошери.

delta.e
28.01.2017, 15:05
Преди време бе писал , че имаш пет майки , които отговарят на екстра качество .
Така , че не се чуди .

tarty
28.01.2017, 16:10
Най-старата ми майка, сега Май месец ще навърши 4 години. 2016г. спря да осеменява още Август месец. На 3-ти септември имаше само запечатено пило. Сега, в момента има 5-6 междини кълбо. По-дълго ли живее тоя тамазлък, по-издръжливи ли са....незнам. Ама сега най-рано спрялата да осеменява майка, има един от най-силните кошери.

А дали не можеш да я натовариш, да снася на предела на възможностите си и затова да я държат толкова време?

n.kostadinov
28.01.2017, 17:01
Този сезон местих няколко пъти-рапица, акация, кориандър, слънчоглед два пъти. За сега имам две семейства долу описал съм случая вече. Смятам, че при мен всичко е наред и зимуват нормално. Района на пчеларстване ми е Русе-Кубрат.

Валентин.
28.01.2017, 18:32
А дали не можеш да я натовариш, да снася на предела на възможностите си и затова да я държат толкова време?

2016г. правих опит да я докарам до роево. До към 10-15 Юни беше на един плодник 10ДБ. без магазин. Накрая я свих на 9 пити, и не иска да рой, и тва е. После избих 1 отводка. Изкарах я на слънчогледа и даде 2 магазина мед. Не искам да я бракувам. 2015г. беше на 2 плодника ДБ10. с 12 пити пило. Тогава даде 5 магазина мед и 1 отводка. Сега 2017 се чудя дали да и дърпам пило и да направи самосмяна или да я “демарирам“ с 2 плодника и 2 магазина и да заложи горе да сменя. Не ми се иска много да я сменям. Просто тоя кошер след 10 Септември не е люпил пчели, а сега е един от най-силните. Това ми направи впечатление. И миналата зима беше подобно положението. Има някои тамазлъци по-издръжливи. По-дълго ли живеят, знам ли.

tarty
28.01.2017, 19:00
2016г. правих опит да я докарам до роево. До към 10-15 Юни беше на един плодник 10ДБ. без магазин. Накрая я свих на 9 пити, и не иска да рой, и тва е. После избих 1 отводка. Изкарах я на слънчогледа и даде 2 магазина мед. Не искам да я бракувам. 2015г. беше на 2 плодника ДБ10. с 12 пити пило. Тогава даде 5 магазина мед и 1 отводка. Сега 2017 се чудя дали да и дърпам пило и да направи самосмяна или да я “демарирам“ с 2 плодника и 2 магазина и да заложи горе да сменя. Не ми се иска много да я сменям. Просто тоя кошер след 10 Септември не е люпил пчели, а сега е един от най-силните. Това ми направи впечатление. И миналата зима беше подобно положението. Има някои тамазлъци по-издръжливи. По-дълго ли живеят, знам ли.
През 2016 защо не си и позволил да се развие като през 2015? По това което пишеш би трябвало май или юни месец(по вероятното за мен)е да направи самосмяна. Имало е възможност ако беше я оставил и 2016 да направи 14-15 пити с пило да заложи самосмяна през август месец.

delta.e
28.01.2017, 20:14
През 2016 защо не си и позволил да се развие като през 2015? По това което пишеш би трябвало май или юни месец(по вероятното за мен)е да направи самосмяна. Имало е възможност ако беше я оставил и 2016 да направи 14-15 пити с пило да заложи самосмяна през август месец.

Дали , ама надали ?
Каква е гаранцията , че следващата майка ще е толкова плодна ?

Трендафил Дончев
28.01.2017, 20:34
Дали , ама надали ?
Каква е гаранцията , че следващата майка ще е толкова плодна ?

Никаква.;)

tarty
28.01.2017, 20:35
Дали , ама надали ?
Каква е гаранцията , че следващата майка ще е толкова плодна ?
Не е в това въпроса, то утре ако се напия, може да катострофирам и и отрепя сумати народ. По ми е чудно защо след като е изкарал 5 магазина през 2015 не е направил същото и през 2016 за да изкара пак толкова, а е решил да я накара да се рой?

delta.e
28.01.2017, 20:42
Не е в това въпроса, то утре ако се напия, може да катострофирам и и отрепя сумати народ. По ми е чудно защо след като е изкарал 5 магазина през 2015 не е направил същото и през 2016 за да изкара пак толкова, а е решил да я накара да се рой?

Боже , опази !
Много , как да кажа , не намирам думите макар и даскал .

ch.atanasov
28.01.2017, 21:01
...не намирам думите макар и даскал .

Внимавай набора чува и вижда. http://www.capital.bg/shimg/zx620y348_2739291.jpg (http://www.google.bg/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi10uzuwuXRAhWLPRoKHZ84BFkQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.capital.bg%2Fpolitika_i_ikono mika%2Fredakcionni_komentari%2F2016%2F04%2F08%2F27 39287_koi_shte_pravi_nauka_v_bulgariia%2F&psig=AFQjCNGNgK6zO04cJyU8Oo_zNcyU7Y7VtQ&ust=1485716126925235) :bigsmile:

delta.e
28.01.2017, 21:11
Тоз , да духа ......
По всеместно .

ch.atanasov
28.01.2017, 21:14
Тоз , да духа ......
По всеместно .

Пак непристойни слова.:boi:

Да сме по темата : твоите как са.

kuline
28.01.2017, 22:32
Внимавай набора чува и вижда. :bigsmile:

Няма да има време, да чуе всичко, изречено от подопечните му!nono;

Георги 1974
28.01.2017, 22:36
2016г. правих опит да я докарам до роево. До към 10-15 Юни беше на един плодник 10ДБ. без магазин. Накрая я свих на 9 пити, и не иска да рой, и тва е. После избих 1 отводка. Изкарах я на слънчогледа и даде 2 магазина мед. Не искам да я бракувам. 2015г. беше на 2 плодника ДБ10. с 12 пити пило. Тогава даде 5 магазина мед и 1 отводка. Сега 2017 се чудя дали да и дърпам пило и да направи самосмяна или да я “демарирам“ с 2 плодника и 2 магазина и да заложи горе да сменя. Не ми се иска много да я сменям. Просто тоя кошер след 10 Септември не е люпил пчели, а сега е един от най-силните. Това ми направи впечатление. И миналата зима беше подобно положението. Има някои тамазлъци по-издръжливи. По-дълго ли живеят, знам ли.


Говоря по памет преди време съм го чел мисля че беше проф. Таранов в опитна станция (държавата плаща 60-70г.) прави многогодишно изследване на продължителност на живот на пчелните майки и тяхната ефективност (мисля че и на доста голям бр, майки) белязват се и се отчитат резултати продукция и т.н. стигат до заключението че след 2г. трябва да махат но добри майки може и 3г.
Но имали ударничка на 8 години като интересното е че например на 5г. дала по малко мед а на 6 г. повече накрая семейството направило самосмяна не се е ройло за тези 8г. и е дало много повече мед от средното.
Ако имаш нещо найстина добро що зорлем трябва да го ръчкаш.Ако найстина от майка ударничка ставаше и дъшерята то всичките до сега щяхме да сме само с ударнички (това при естественото заплождане)

kuline
28.01.2017, 22:51
Говоря по памет преди време съм го чел мисля че беше проф. Таранов в опитна станция (държавата плаща 60-70г.) прави многогодишно изследване на продължителност на живот на пчелните майки и тяхната ефективност (мисля че и на доста голям бр, майки) белязват се и се отчитат резултати продукция и т.н. стигат до заключението че след 2г. трябва да махат но добри майки може и 3г.
Но имали ударничка на 8 години като интересното е че например на 5г. дала по малко мед а на 6 г. повече накрая семейството направило самосмяна не се е ройло за тези 8г. и е дало много повече мед от средното.
Ако имаш нещо найстина добро що зорлем трябва да го ръчкаш.Ако найстина от майка ударничка ставаше и дъшерята то всичките до сега щяхме да сме само с ударнички (това при естественото заплождане)

Гоше, не му се меси на чиляка, вероятно такъв му е тертипа на работа. :bigsmile: Има доста примери, които са изключения, но пчеларя си мисли, че е открил нова технология в отглеждането! Или пък прочел нейде, че е необходимо да се приложи някаква процедура и ... дурма му обяснявай, че не се прави така!

мухозол
29.01.2017, 07:48
Нещо интересно никой не погледна проблема по на дълбоко . Аз ще ги възстановя , ти ,той , тя , ще ги възстановят, а отровената природа кой ? Аз виждам какво има по поля и паланки, ще се опитам да спася моите деца . А вие , а тези които не знаят . Или проблема на давещия е само негов .

ch.atanasov
29.01.2017, 09:00
Нещо интересно никой не погледна проблема по на дълбоко . Аз ще ги възстановя , ти ,той , тя , ще ги възстановят, а отровената природа кой ? Аз виждам какво има по поля и паланки, ще се опитам да спася моите деца . А вие , а тези които не знаят . Или проблема на давещия е само негов .

Колега, твоите като са на полето, изключваш ли някой да ги е тровил например. С какво третираш за акар ?

Валентин.
29.01.2017, 09:19
Не е в това въпроса, то утре ако се напия, може да катострофирам и и отрепя сумати народ. По ми е чудно защо след като е изкарал 5 магазина през 2015 не е направил същото и през 2016 за да изкара пак толкова, а е решил да я накара да се рой?

За да си произведа отводки и майки от най-продуктивните ми семейства. Дори да е грешно, грешката си е лично за мен. Не карам никого да ме слуша или вярва. А вие тука вместо да броите на хората кошерите и майките, що не се похвалите как си правите отводки и майки от мърши (щом е грешно да се прави от най-продуктивните). Или няма с какво да се лигавите.
П.П. А това дали от най-продуктивната майка щи излезе най-продуктивна дъщеря.....пак е спор и лигавене. Може да е 50/50. Може да е 60/40. Може 45/55. А може и 20/80. Вероятно. Както не може да се гарантира, че от най-продуктивната майка ще излезе пак найпродуктивна дъщеря. Така не може да се гарантира и че от мърша ще излезе най-продуктивно семейство. Ама май имате мераци да докзвате това последното.sweating;

ch.atanasov
29.01.2017, 10:06
БАСИ, криво му е, че никой не погледнал въпроса по на дълбоко, а когато го питаш нещо с тази цел - не вижда ли ,кво ли, не отговаря.

tihmr
29.01.2017, 10:19
БАСИ, криво му е, че никой не погледнал въпроса по на дълбоко, а когато го питаш нещо с тази цел - не вижда ли ,кво ли, не отговаря.

Все пак тук е форум, не е чат.:)
Като влезе ще ти отговори.

ch.atanasov
29.01.2017, 10:23
Все пак тук е форум, не е чат.:)
Като влезе ще ти отговори.

Сериозно, що не си ме светнал до сега.crying;

ch.atanasov
29.01.2017, 10:26
Не е точно за тука, но нали ще ни спасява пчелите.blush;


" Проектът „Социална мрежа за земеделски производители“ на младия иноватор Христина Христова спечели първата награда на академия „Иновация в действие 2016“, организирана от „Солвей Соди“ АД. Първата награда е била връчена снощи от Франсоа Бонтан, посланик на Белгия в България, съобщават организаторите на проекта.Платформата е разработена с цел земеделците да информират пчеларите онлайн, когато предприемат третиране на медоносните култури. С неговото осъществяване се предлага решение на глобалния проблем, свързан с измирането на пчелите в следствие на използването на пестициди. Наградата, която печели Христина Христова, е участие в лятна програма на Solvay Brussels School of Economics and Management в Брюксел през 2017 г."

пп. от investor.bg

Георги 1974
29.01.2017, 11:48
За да си произведа отводки и майки от най-продуктивните ми семейства. Дори да е грешно, грешката си е лично за мен. Не карам никого да ме слуша или вярва. А вие тука вместо да броите на хората кошерите и майките, що не се похвалите как си правите отводки и майки от мърши (щом е грешно да се прави от най-продуктивните). Или няма с какво да се лигавите.
П.П. А това дали от най-продуктивната майка щи излезе най-продуктивна дъщеря.....пак е спор и лигавене. Може да е 50/50. Може да е 60/40. Може 45/55. А може и 20/80. Вероятно. Както не може да се гарантира, че от най-продуктивната майка ще излезе пак найпродуктивна дъщеря. Така не може да се гарантира и че от мърша ще излезе най-продуктивно семейство. Ама май имате мераци да докзвате това последното.sweating;

Валка нямах това в предвид
че от слабо с-во се прави майка а че ако се замени супер майка няма гаранция че дъщерята ще е достойна заместничка макар и млада.

Значи аз също съм фен на роевите майки и не робувам на мнението че всяка майка се сменя всяка година. Идеята ми бе че ако една майка е добра и прави силна семейство (имам случай като твоя когато неще да се рой) аз си го обяснявам че не че нямат тази генетична заложеност а ми че инстинкта за събиране на мед е по ярко изразен и подтиска този за размножаване. (разбира се че от такова семейство се взима материал за майка а не от слабото) просто като не се рой може да се вземат яйца (било чрез пренасяне - лично аз не мога малко съм недоскив и не ми е много точна ръката) но може чрез метода на Милер например а може и просто с заложена пита да се вземе и да се прехвърли на добро осиротяло пчелно семейство по време на паша допълнително заредено с яко млади пчели от други кошери да произведе маточници и после вече да се разпределят по предназначение.

П.П.Предишният пост не го бях писал да ти се подигравам а че съм на мнение (дали правилно или не ) че добра майка се гледа докато е добра а не спрямо възрастта и почти при всички животни има достигане на един максимум на възможностите който определено не е в самото начало.Повече няма да правя коментари по твой. Извинявам се.

мухозол
29.01.2017, 19:30
Колега Атанасов аз разхождам 5 ремаркета . Едно оставих там където ходя на акация и липа, не е много 2-3 хиляди декара има и река . Това което оставих беше с 36 кошера 26 млади майки и 500 д к слънчоглед , а другите кошери на 9 километра- на 3 хиляди декара ,на нещо което вече не следи слънцето . За акара 5 пъти третирах с перицин , тимол ,окс-к , кас , мас , гас и накрая май с мухозол . Много ще е дълго да обеснявам 3 месеца мъки . И намиране на млади майки умрели на прелетната дъска . Има охрана в полето пиле неможе да премине .

ch.atanasov
29.01.2017, 19:46
За акара 5 пъти третирах с перицин , тимол ,окс-к , кас .. Има охрана в полето пиле неможе да премине .

Това щеше да е достатъчно. Писах, че има хора които са третирали съвестно и пак имат проблеми. Демек -акара не е сам.

хси
29.01.2017, 22:10
Със сигурност не е сам , но защо не си води компанията във всички пчелини и то разделени само на десетки метри разстояние ? Че има болести то е ясно , но явно имунитета на близки пчелини е различен и как се получава това?

Юрий Цветков
29.01.2017, 22:57
Със сигурност не е сам , но защо не си води компанията във всички пчелини и то разделени само на десетки метри разстояние ? Че има болести то е ясно , но явно имунитета на близки пчелини е различен и как се получава това?

Може би, защото другите пчелини не са малтретирани 5 пъти с всевъзможни химикали и не са принуждавани да преработят над 10 тона захар за сезона. (Справка: предишни постове на мухозол)

iliew
29.01.2017, 23:01
Със сигурност не е сам , но защо не си води компанията във всички пчелини и то разделени само на десетки метри разстояние ? Че има болести то е ясно , но явно имунитета на близки пчелини е различен и как се получава това?

На следващата година развъждаме оцелелите заедно с имунитета им и продължаваме.

Миналата зима при мен 30% заминаха. Удвоих останалите, с майки произведени от най-силните и засега - 0%(не броя една отводка загинала от глад с много пчели).

Ако бях взел майки от друг район, дали щяха да оцелеят?

хси
30.01.2017, 01:30
От разговори с разбирам , че някои третират с по агресивни препарати , а други не , но въпреки това резултатите са противоречиви. Относно 10 т. захар предполагам е било образно казано или пък кошерите са доста , но дали захарта е проблем , защото и с нея и без ги претоварваме от работа. Това с майките е описано в книгите , но не знам дали решава въпроса веднага . Че при теб се е получило те поздравявам. С основи ли създаде новите семейства или с изградени пити ?

rosty_sz
30.01.2017, 08:12
Проверката извършена. Армията за сега е на лице. Нуждаещите получиха храна, а останалите ми донесоха само радост.

delta.e
30.01.2017, 18:11
Пак непристойни слова.:boi:

Да сме по темата : твоите как са.

Моите са добре . Дано скоро да има ден-два с по-висока температура .

sarachilov
01.02.2017, 22:59
Здравейте, колеги.За жалост и аз ще се включа в тази тема със 50% смъртност за сега. от 4бр 2 ми умряха.Единия беша като на снимките нямаше и 1 шепа пчели,без майката. И може би към 12-14кг мед. А втория отгледал пило ама никой не им е казал че трябва да имат мед в обсега на кълбото. Не съм преглеждал питите но и там има мед събота ще споделя колко е.3-та година пчеларствам и до сега нямах загуби.Тази година незнам какво се случи.Лека вечер ви желая и дано да няма повече смъртни случай.

delta.e
02.02.2017, 18:59
Колега , нещо не разбирам - Кой , на кого да каже за мед в обсега на кълбото ?
Самият Ти , си направил грешка при подреждането на семейството .

sarachilov
02.02.2017, 19:37
да знам и не отричам догодина няма да е така

snivan
02.02.2017, 23:34
Здравейте рядко пиша ,тук повече чета ,за моята пчеларска практика не мисля че може да давам съвети.Та по темата от 49 зазимени днес открих първата си жертва.Зазимен на 8 рамки в кошера няма нито една пчела ни жива ни мъртва.На 8те рамки има мед но има 3 излюпени маточника който октомври ги нямаше.Това ли е причината според вас

бат тянко
03.02.2017, 04:29
Здравейте рядко пиша ,тук повече чета ,за моята пчеларска практика не мисля че може да давам съвети.Та по темата от 49 зазимени днес открих първата си жертва.Зазимен на 8 рамки в кошера няма нито една пчела ни жива ни мъртва.На 8те рамки има мед но има 3 излюпени маточника който октомври ги нямаше.Това ли е причината според вас

С какво третира есента срещу акара?

snivan
03.02.2017, 06:54
С риск да понеса упреци ще кажа амитраз

бат тянко
03.02.2017, 07:40
По- важното е, че си честен!

Debi
03.02.2017, 08:29
Вчера прегледах семействата.Едно е дало фира.Пчелите са пръснати по цялото дъно.Поради липса на майка ли не са загинали на едно място или предположението е погрешно?

ch.atanasov
03.02.2017, 08:50
Нали се разбрахме да пишем процент. hi; Така : едно семейство от няколко хиляди си е нищо.:bigsmile:

Илиев
03.02.2017, 09:03
При мен %-та на загиналите досега е 4,444%.

ch.atanasov
03.02.2017, 09:17
При мен %-та на загиналите досега е 4,444%.

Той даскала -география предава, но и тука може да пише двойки.:bigsmile:

ДеЛтааааа, къде сииии.:pilot:

Илиев
03.02.2017, 09:50
На едни двойки, а на други направо може да им иска да си върнат дипломите обратно!:bigsmile:....освен за правопис, според мен е наложително и тема за математика да се отвори!

delta.e
03.02.2017, 15:49
Вчера прегледах семействата.Едно е дало фира.Пчелите са пръснати по цялото дъно.Поради липса на майка ли не са загинали на едно място или предположението е погрешно?

Едва ли , това e при слабо семейство .

delta.e
03.02.2017, 15:53
С риск да понеса упреци ще кажа амитраз

Каква бе дозата ? Годността на използваният продукт ?

agro
03.02.2017, 18:28
С риск да понеса упреци ще кажа амитраз

И аз. Ама няма да вадя мед за продаване, нито восък. Опуших ги двукратно, живи са засега.

Христо Димитров
03.02.2017, 18:33
И аз. Ама няма да вадя мед за продаване, нито восък. Опуших ги двукратно, живи са засега.



А защо не ги мина с ОК или МК ?

agro
03.02.2017, 18:38
С пушалката става бързо. За мен това е много важен аргумент. Ако стигна до продукция от мед, тогава ще му мисля.

Христо Димитров
03.02.2017, 18:46
С пушалката става бързо. За мен това е много важен аргумент. Ако стигна до продукция от мед, тогава ще му мисля.

Май не ме разбра,не само,че препаратите на киселинна основа са по-безвредни за човека,но и са в пъти по-ефикасни от амитраза !

Валентин.
03.02.2017, 19:21
В някакъв сайт четох, че киселините вредят на имунитета на пчелите. Не знам дали е доказано или ще стане поредния “мит“. Още повече, че тук в сайта а и в сръбски клипчета се дава да се третират само 1 път. И аз към това се придържам, едно третиране.:yo:

Ангел Йосифов
03.02.2017, 19:38
Новата мода при руснаците(не на всякъде) е; след есенното третиране с киселини подменят майката....

agro
03.02.2017, 20:06
Май не ме разбра,не само,че препаратите на киселинна основа са по-безвредни за човека,но и са в пъти по-ефикасни от амитраза !

Чак в пъти? Ама айде наесен, живот и здраве, ще пробвам. Само не знам филтъра на противогаза какъв индекс да бъде - за органични киселини вероятно?

Христо Димитров
03.02.2017, 20:13
Чак в пъти? Ама айде наесен, живот и здраве, ще пробвам. Само не знам филтъра на противогаза какъв индекс да бъде - за органични киселини вероятно?

Можеш да третираш с накапване!Направих го по този начин и съм доста доволен от резултата.

agro
03.02.2017, 20:23
Точно това искам да избегна. С пушалката минавам пчелин от 60 кошера за 10 минути, без да се изпотя дори. Бъдещето е в обслужването на кошерите "на бегом". Другото е хоби. Всякакви съвременни технологии скоро ще бъдат приложени в бранша с цел намаляване на себестойността на продукцията в името на оцеляването на бизнеса. Това също не важи за хоби пчеларството.

ch.atanasov
03.02.2017, 20:30
Точно това искам да избегна. С пушалката минавам пчелин от 60 кошера за 10 минути, без да се изпотя дори. Бъдещето е в обслужването на кошерите "на бегом". Другото е хоби. Всякакви съвременни технологии скоро ще бъдат приложени в бранша с цел намаляване на себестойността на продукцията в името на оцеляването на бизнеса. Това също не важи за хоби пчеларството.

Това е точно за теб.:bigsmile:


http://hicomm.bg/web/files/articles_gallery/201502/40226/thumb640x320_honeytap.png (http://www.google.bg/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiI5omix_TRAhVGvxQKHUfDCoMQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fhicomm.bg%2Fnews%2Fkosher-2-0-ima-kranche-ot-koeto-teche-med.html&psig=AFQjCNFG_YgmzFZQiB6NgKbqb13ptJvqew&ust=1486232931540511)

Юрий Цветков
03.02.2017, 21:15
Новата мода при руснаците(не на всякъде) е; след есенното третиране с киселини подменят майката....

Защо ли .........?;)

agro
03.02.2017, 23:57
Един приятел пчелар твърди, че едновременно сменя майките на всичките си кошери всеки сезон. После, казва, като проверя няколко кошера, знам какво трябва да направя с всички останали, т.е. смятам, че са изравнени. Дори да сбъркам при няколко от тях, спестения труд си заслужава загубата. Засега не мога да го опровергая

agro
04.02.2017, 00:09
Това е точно за теб.:bigsmile:


http://hicomm.bg/web/files/articles_gallery/201502/40226/thumb640x320_honeytap.png (http://www.google.bg/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiI5omix_TRAhVGvxQKHUfDCoMQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fhicomm.bg%2Fnews%2Fkosher-2-0-ima-kranche-ot-koeto-teche-med.html&psig=AFQjCNFG_YgmzFZQiB6NgKbqb13ptJvqew&ust=1486232931540511)

Бива! Ех, дано, дано, ама надали!

nikawr
04.02.2017, 07:22
Чакай сега, при толкова лоши мнения аз амитраза ти искаш да кажеш, че предпочиташ да минеш кошерите за 10 мин., вместо да загубиш 2 часа да накапеш ок примерно? И това ти оправдава загубите и отслабените семейства. Малко тва "на бегом" за 60 кошера е неоправдано. Бих поспорил и 200 дори, щото после чакаш от тях да се развият я за мед, я за отводки и т.н.
Ако беше за "на бегом" работата, всеки щеше да е с 300+ кошера и да върти синджира по цял ден...

seto4e
06.02.2017, 21:09
Масов мор сред пчелите у нас заради студа (https://trud.bg/масов-мор-сред-пчелите-у-нас-заради-сту/)

kuline
06.02.2017, 21:44
Масов мор сред пчелите у нас заради студа (https://trud.bg/масов-мор-сред-пчелите-у-нас-заради-сту/)

Горното, май е за друга тема! ;)

Що касае смъртността, за което съчувствам на колегите, но си мисля, че има хиляди причини, за нея.
С риска, тия колеги, да ме турят на ченгела, ще споделя, че в голяма степен вината е в тях. Защо ли, ами защото въпреки предупрежденията, за продължителни студове, колегите не са си направили труда да обгрижят подобаващо семействата с превантивна цел. Забравили са - "Ранъта, прай борбъта". Пловдив, Благевград - там не са виждали, а камо ли чували, за такива студове и то не само пчеларите, а и пчелите, които нямат необходимата адаптация.
Говоря за една от причините, която считам за основна!
Знам ще кажете, ами дерматити, ами хербициди, и т.н., но не само при вас ги има. Факт е обаче, че на север няма такава смъртност!

Илиев
06.02.2017, 21:51
Жълта статия отвсякъде - медиите обичат да драматизират максимално, за да има кой да им чете тъпотиите....аз също съм в тази отчайваща класация с ДО 50% смъртност - от вчерашното дъ файнъл каунтдаун, съм с 6,67% смъртност, т.е. съм в границите до 50%....има време още до пролетта - но чак такива общонационални трагедии да се публикуват - много плитко.

kuline
06.02.2017, 22:04
Жълта статия отвсякъде - медиите обичат да драматизират максимално, за да има кой да им чете тъпотиите....аз също съм в тази отчайваща класация с ДО 50% смъртност - от вчерашното дъ файнъл каунтдаун, съм с 6,67% смъртност, т.е. съм в границите до 50%....има време още до пролетта - но чак такива общонационални трагедии да се публикуват - много плитко.

ЪЪЪ?! Не ги брой повече - шегувам се
И защо така? Извини ме, ако вече си споделил, но не съм прочел!

Юрий Цветков
06.02.2017, 22:10
Жълта статия отвсякъде - медиите обичат да драматизират максимално, за да има кой да им чете тъпотиите....аз също съм в тази отчайваща класация с ДО 50% смъртност - от вчерашното дъ файнъл каунтдаун, съм с 6,67% смъртност, т.е. съм в границите до 50%....има време още до пролетта - но чак такива общонационални трагедии да се публикуват - много плитко.
Е нали ще трябва да се иска де минимис. ;)

Илиев
06.02.2017, 22:13
Умрели са от глад според мен, набили са се в полупразните пити, където се е формирало кълбото...и по-точно - не са успели да се преместят в-у съседните пити пълни с мед - това е моето скромно мнение, но дали причината е студът, или някакъв ген, който им пречи да се местят в-у пълните с мед пити - не знам!

Niki1313
06.02.2017, 22:36
По тази логика - загинали поради студеното време - в северните страни не трябва да са им останали живи колонии.

https://beecare.bayer.com/media-center/news/detail/preventing-winter-bee-losses

Последно време все повече харесвам сентенцията - "кое ни е в ред, че "оная работа" да ни е отпред"

borifototo
06.02.2017, 22:45
При мене беше голям студ,но моите сигурно са свикнали на ниски температури и са OK.

icofly
06.02.2017, 23:08
При мен 3 семейства са загинали от глад!4 пити с набити в килийките пчели и 5 пити 2/3 ДБ пълни с мед около тях!Прави ми впечатление ,че килийките така грубо са разпечатани /все едно са дърпани със зъби:)! Един много интересен,повдигам таванката и под найлона гледам кълбото,на 5 междурамия/половината живи половината не/3 междурамия към меда живи и 2 набити в килийките от страна към преградната дъска без мед!

kuline
06.02.2017, 23:23
При мен 3 семейства са загинали от глад!4 пити с набити в килийките пчели и 5 пити 2/3 ДБ пълни с мед около тях!Прави ми впечатление ,че килийките така грубо са разпечатани /все едно са дърпани със зъби:)! Един много интересен,повдигам таванката и под найлона гледам кълбото,на 5 междурамия/половината живи половината не/3 междурамия към меда живи и 2 набити в килийките от страна към преградната дъска без мед!

"Дърпаните със зъби" са посещавани от крадци. Споменатото от теб, е следствие на "добрата" пчеларската работа есента, което е успокоение и ... това е резултата!
До колкото си спомням, тук имаше голям спор от какво умират пчелите - от глад или от студ. Четете!

icofly
06.02.2017, 23:44
"Дърпаните със зъби" са посещавани от крадци. Споменатото от теб, е следствие на "добрата" пчеларската работа есента, което е успокоение и ... това е резултата!
До колкото си спомням, тук имаше голям спор от какво умират пчелите - от глад или от студ. Четете!
Не става въпрос за кражба а в самото кълбо,иначе питите около кълбото не са пипани!И не е за "добрата" пчеларска работа,за 35години съм прочел много и може би съм разбрал от какво умират!

ch.atanasov
07.02.2017, 17:38
Още няколко такива специалисти и лабораториите ще затворят, разните -там Гургулова, Караджов ...ще умрат от глад.crying;

...откриване на нозематоза и АГ -по слух.:bigsmile:
http://beehoneyportal.com/library/kak-da-otkrivame-rano-zabolelite-pchelni-semeistva-prez-zimata/

различен
07.02.2017, 18:29
2016г. правих опит да я докарам до роево. До към 10-15 Юни беше на един плодник 10ДБ. без магазин. Накрая я свих на 9 пити, и не иска да рой, и тва е. После избих 1 отводка. Изкарах я на слънчогледа и даде 2 магазина мед. Не искам да я бракувам. 2015г. беше на 2 плодника ДБ10. с 12 пити пило. Тогава даде 5 магазина мед и 1 отводка. Сега 2017 се чудя дали да и дърпам пило и да направи самосмяна или да я “демарирам“ с 2 плодника и 2 магазина и да заложи горе да сменя. Не ми се иска много да я сменям. Просто тоя кошер след 10 Септември не е люпил пчели, а сега е един от най-силните. Това ми направи впечатление. И миналата зима беше подобно положението. Има някои тамазлъци по-издръжливи. По-дълго ли живеят, знам ли.

Не смея да се меся, но най-лесния начин, ако искаш самосмяна е да клъцнеш малко крилото или крачето на майката! Пчелите виждат дефекта и я принуждават да снесе в приготвените маточници, а младата оплодена майка побеждава.

Валентин.
07.02.2017, 18:35
Не смея да се меся, но най-лесния начин, ако искаш самосмяна е да клъцнеш малко крилото или крачето на майката! Пчелите виждат дефекта и я принуждават да снесе в приготвените маточници, а младата оплодена майка побеждава.

Не исках самосмяна. Исках принудително да рои. Имаше 8 или 9 пити с пило. Щях да си направя по 1 отводка на пита с пило и роеви майчила и 2 пити мед от склада. Десетина нови отводки. :yo:

nyanakiev
07.02.2017, 18:53
Няколко кошера умрели от глад без да докоснат питката която им сложих преди коледа Защо не са яли Другите семейства ядат нормално

Христо Димитров
07.02.2017, 18:59
Няколко кошера умрели от глад без да докоснат питката която им сложих преди коледа Защо не са яли Другите семейства ядат нормално



За да не са яли питките е имало някакъв проблем с тези семейства.Аз като видя,че някой кошер не си яде питката винаги имам едно наум.

Трендафил Дончев
07.02.2017, 19:11
Не смея да се меся, но най-лесния начин, ако искаш самосмяна е да клъцнеш малко крилото или крачето на майката! Пчелите виждат дефекта и я принуждават да снесе в приготвените маточници, а младата оплодена майка побеждава.

Така пише в книгите, но съм наблюдавал, че продължават да си работят и в крайна сметка я убивам. Губи се ценно време докато се чака.

Недялко Атанасов
07.02.2017, 20:30
Така пише в книгите, но съм наблюдавал, че продължават да си работят и в крайна сметка я убивам. Губи се ценно време докато се чака.
В повечето случаи крайните мерки водят ДО,излишни маточници и неправилното им разпуложение на рамката,и от там ПРАВИЛНИЯ избор на пчелите.

Трендафил Дончев
07.02.2017, 21:05
В повечето случаи крайните мерки водят ДО,излишни маточници и неправилното им разпуложение на рамката,и от там ПРАВИЛНИЯ избор на пчелите.

В случая пчеларя къде ще е и дали пчелите имат изобщо някакъв избор - да речем правилен? Кой го е доказал това твърдение, че пчелите правят някакъв избор?

delta.e
07.02.2017, 21:11
Природата се е доказала през еволюцията .

n.kostadinov
07.02.2017, 21:24
Не всяка майка, която е достатъчно добра за едно семейство е достатъчно добра за пчеларя. Може да поддържа в продължение на няколко години едно семейство без особена намеса на пчеларя или дори никаква, но продуктивноста й да е много ниска. Тогава тази майка добра ли е и ако да за кого?

delta.e
07.02.2017, 21:27
Слънчо , попита - правят ли пчелите някакъв избор ?
Според теб , правят ли ?

zapstojan
07.02.2017, 21:33
Дали селекцията не ускорява еволюцията или поне да я насочва в определена посока?
Под селекция разбирай истинска селекция, а не българска.

n.kostadinov
07.02.2017, 21:50
Слънчо , попита - правят ли пчелите някакъв избор ?
Според теб , правят ли ?

Моето мнение е да правят. И точно това исках да кажа, че правят избор, който за тях ще е правилен, но това не означава, че неминуемо ще е правилен и за пчеларя, който се надява на майки рекордистки :)

Недялко Атанасов
08.02.2017, 07:30
В случая пчеларя къде ще е и дали пчелите имат изобщо някакъв избор - да речем правилен? Кой го е доказал това твърдение, че пчелите правят някакъв избор?
В случаи на късане на глави няма да имат избор ,ако след това им подадеш нещо ,но дори и тогава са склонни да ти правят мурафети.

Бърз
08.02.2017, 21:30
Здравейте колеги!
Миналия уикенд (+ 12 гр), направих преглед - минус 5 семейства, замръзна. Грешка на есен - не стесних с преградни табли. Мед по 12-15 кила и повече , имат всички (и загиналите също). При зимуване на отворени мрежисти дъна, без стесняването - ЛИПСВА на доста брой пчели на есен (август разделих основни семейства на 2-3 нови) НЕ КОМПЕНСИРА с доста медени запаси.
Внимавайте - НЕ правите мои грешки.
Успех в нова пчеларска година!

evgeni.filimonov
08.02.2017, 22:16
Много си БЪРЗ, верно е...
Грешката ти е в разделянето на семействата август месец.
Поздрави.

ch.atanasov
08.02.2017, 22:21
Грешката ти е в разделянето на семействата август месец.


Е що така мислиш.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2545&highlight=%D0%B0%D0%B2%D0%B3%D1%83%D1%81%D1%82%D0% BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8+%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%B E%D0%B4%D0%BA%D0%B8

old_greyish
08.02.2017, 22:28
Бърз мисля че работи с ЛР , ДБ не е проблем да го " разцепиш " на две Август ( ако храниш обилно и ако имаш оплодена майка ( това според мен де ) ) .

Ангел Йосифов
08.02.2017, 22:51
Много си БЪРЗ, верно е...
Грешката ти е в разделянето на семействата август месец.
Поздрави.

Генчо,при мен ми бегаха две юНски.Там ли ми е грешката,че през юни съм ги направил?

Nik_m
08.02.2017, 23:58
Здравейте колеги!
Миналия уикенд (+ 12 гр), направих преглед - минус 5 семейства, замръзна. Грешка на есен - не стесних с преградни табли. Мед по 12-15 кила и повече , имат всички (и загиналите също). При зимуване на отворени мрежисти дъна, без стесняването - ЛИПСВА на доста брой пчели на есен (август разделих основни семейства на 2-3 нови) НЕ КОМПЕНСИРА с доста медени запаси.
Внимавайте - НЕ правите мои грешки.
Успех в нова пчеларска година!

Аз НИКОГА, НИКОГА не стеснявам и нямам проблеми, даже обратното. Търси проблема другаде. Възможно ли е при деленето на семействата в някой кошери да са останали предимно стари пчели или стари майки.

iliew
09.02.2017, 00:13
Тук във Варненско не валя една капка дъжд от края на юни до края на септември. През август и септември нямаше почти никакъв прашец и мисля, че в това се корени проблемът на колегата. Някои семейства не са успели да отгледат достатъчно качествени зимни пчели заради липсата на прашец.
Аз давах на отводките пити с перга от други семейства и питка с прашец освен сиропа.

бат тянко
09.02.2017, 03:11
Не че, не си прав за прашеца. Ама не е лошо, връз него да има и малко нектар. Че да ферментира пустия му прашец, и да стане фактор за оцеляване през зимата. Така си мисля?

Ангел Йосифов
09.02.2017, 08:11
Здравейте колеги!
Миналия уикенд (+ 12 гр), направих преглед - минус 5 семейства, замръзна. Грешка на есен - не стесних с преградни табли. Мед по 12-15 кила и повече , имат всички (и загиналите също). При зимуване на отворени мрежисти дъна, без стесняването - ЛИПСВА на доста брой пчели на есен (август разделих основни семейства на 2-3 нови) НЕ КОМПЕНСИРА с доста медени запаси.
Внимавайте - НЕ правите мои грешки.
Успех в нова пчеларска година!

Аз не можах да разбера къде е грешката,за да не я повтарям.Ако ти е трудно да се изразяваш на Български,пиши на Руски,за да разбера грешката.

ch.atanasov
09.02.2017, 08:58
От други препарати ползвал САМО мравчена киселина, но чак и от нея се отказал.


Дали не е тука грешката?

zapstojan
09.02.2017, 10:23
Здравейте колеги!
Миналия уикенд (+ 12 гр), направих преглед - минус 5 семейства, замръзна. Грешка на есен - не стесних с преградни табли. Мед по 12-15 кила и повече , имат всички (и загиналите също). При зимуване на отворени мрежисти дъна, без стесняването - ЛИПСВА на доста брой пчели на есен (август разделих основни семейства на 2-3 нови) НЕ КОМПЕНСИРА с доста медени запаси.
Внимавайте - НЕ правите мои грешки.
Успех в нова пчеларска година!

Моите мрежести дъна ги затварям есента. Отворена е само долна прелка. Преградни дъски не слагам. Питите в страни на кълбото играят ролята на преградни дъски.
Може би КАС81, не унищожава достатъчно акара. Годината беше тежка - голяма суша. Захарта не съдържа витамините и минералите от нектара, в същото време липсва и прашец. При такава година е нормално да има някакви загуби.

ivan1947
09.02.2017, 14:03
На 04.02 установих 3 бр от 21 умрели, предполагам, че е от външна намеса. Един от кошерите беше пробит с две дупки колкото юмрук. И трите са отводки. Повечето мед останал и го прехвърлих в 3 12-рамкови. Аз не стеснявам и не свалям магазините.През зимата слагам кристализирал мед в хранилките.

delta.e
09.02.2017, 17:54
Каква е дебелината на стената ?
При стари и прогнили кошери всичко влиза .

Бърз
09.02.2017, 20:30
Здравейте колеги,
благодаря за отговори!


Много си БЪРЗ, верно е...
Прав си. Има такава приказка при нас - «Поспеши́шь — люде́й насмеши́шь» :)

Аз НИКОГА, НИКОГА не стеснявам и нямам проблеми, даже обратното. Търси проблема другаде. Възможно ли е при деленето на семействата в някой кошери да са останали предимно стари пчели или стари майки.
В втората моя зима, 3-4 рамкови отводки, със смешни запаси на мед, НО стеснени на 4 пити с преградни табли (с гумички по ръбове), не само ВСИЧКИ презимували, но и още бил принуден да преместя тях на нов пчелин - точно след Нова Година (при минус 10 градуса). Затова, мисля че проблем в липсва на доста брой пчели на есен


Бърз мисля че работи с ЛР , ДБ не е проблем да го " разцепиш " на две Август ( ако храниш обилно и ако имаш оплодена майка ( това според мен де ) ) . Аз не "разцепих", а разбомбих тях - 4-е семейства на 3 нови, всички други на 2.


Може би КАС81, не унищожава достатъчно акара. Колкото не търсих акар, при почистване на дъна, на умряли - не намерих. Сега докато не изядат ВСИЧКО от КАС (по 3-4 пити преработени и запечатани ) - няма да третирам с нищо, сигурно стане чак на есен. Освен това, искам от 5 март до акация (50 дена) давам един стимулиращ състав (там също има връхчета от борчета и пелин)

Годината беше тежка - голяма суша... Извинявай - не вярвам в лоши години, само в лоши пчелари. :)

Аз не можах да разбера къде е грешката,за да не я повтарям.Ако ти е трудно да се изразяваш на Български,пиши на Руски,за да разбера грешката. Специално!!! оставих семействата без стесняване, на всички пити, с отворени мрежести дъна, НО!!! с по 16-18 кг мед. Стимулирал и захранвал от края на август (след разделение) до 22 септември. Средно - на 5-6 междини биха в края на октомври. Всички майки били нови (отбелязани), при преглед намерих 2-е не отбелязани - сигурно смениха сами.
На кратко - мислих ако има доста мед, то няма проблем с зимуване на средни-слаби семействата. Обаче....:(

seto4e
09.02.2017, 21:05
Извинявай - не вярвам в лоши години, само в лоши пчелари. :)
В добри години и баба знае. Август месец се обединява не се дели.

Бърз
09.02.2017, 21:25
В добри години и баба знае. Август месец се обединява не се дели.

При един моя колега (в Русия) зимуват САМО добре стеснени късни отводки, на 4-е пити с нови майки. При минимално есенно захранване и 60-70 кила мед печалба, в края на следващия сезон - той смята този начин, като най икономичен. Колкото пчелари - толкова технологии....

old_greyish
09.02.2017, 22:20
Аз не "разцепих", а разбомбих тях - 4-е семейства на 3 нови, всички други на 2.

Аз разцепих всичко на 2 Август месец , имам майка която пронесе на 1 Септември ( една част ги правих с оплодени майки , друга с мои ) . Работя с ДБ10 , при първи признаци на сериозен студ съм сложил питки , преди това обилно съм подхранвал със захарен сироп ( при максимум 2 месеца зима който иска да ползва инверт ( не е луд който и т.н. ... )) . Към момента имам 0 смъртност . Нямам семейство зазимено на повече от 7 рамки . Имайте предвид , г-н Бърз , че България ( като климат ) дори не е близо до Русия - и в този смисъл , припомнете си че повечето български автори , непрекъснато , припомнят че майката почва да снася рано при честа и голяма разлика между дневни и нощни температури . Сега , аз съм си момче от Варна ( ако и да ме закара живота на румънската граница ) и според мен , трябва да имат варненските колеги поне 2 рамки ДБ пило ( +/- 1 рамка в зависимост карника / италианка / местна ) . И в този смисъл пак казвам - обилно хранене и не трябва да се разчита , че една отводка , ще издържи на собствени запаси ( без значение какво смятаме ние като пчелари ) . Имайте предвид че една отводка не е пълноценно семейство , и това което знаем за зимуването на пчелното семейство , не се отнася за отводка .
И пак да кажа за ЛР и ДБ ( просто моето мнение , нямам намерение да коментирам коя система е по-добра ) - по-високата ДБ рамка позволява едновременно отглеждане на пило и складиране на мед и по-добра реакция при рязко застудяване , по-ниската ЛР рамка обратно - това сериозно намалява възможността на ЛР семейството ( главно при наличие на късно пило ) да реагира на застудявания . При ЛР отводка която не изпълва цял корпус ( без питка или какво да е допълнително подхранване ) при тази зима ( близо 40 дни без облитане ( бъкфастите се облитаха на 8 градуса :) )) смъртта е гарантирана без съответна реакция . Това си е лично мое мнение разбира се .

seto4e
09.02.2017, 22:39
Имайте предвид че една отводка не е пълноценно семейство , и това което знаем за зимуването на пчелното семейство , не се отнася за отводка .

Късна отводка - до 15 юли от друга страна, няма нищо общо с "разбомбен" кошер в края на август.
Добре е, че към момента нямаш смъртност защото тази зима е "перфектната буря". Отводките тепърва има баир да катерят. Началото на април ще видим кое е по-добре, кошер на 8 рамки или 2 отводки с по 2 шепи пчели.

Nik_m
09.02.2017, 22:59
Специално!!! оставих семействата без стесняване, на всички пити, с отворени мрежести дъна, НО!!! с по 16-18 кг мед. Стимулирал и захранвал от края на август (след разделение) до 22 септември. Средно - на 5-6 междини биха в края на октомври. Всички майки били нови (отбелязани), при преглед намерих 2-е не отбелязани - сигурно смениха сами.
На кратко - мислих ако има доста мед, то няма проблем с зимуване на средни-слаби семействата. Обаче....:(
Ето го проблема за мен ти сам го написа СМЕНЕНИ МЛАДИ МАЙКИ (НЕКАЧЕСТВЕНИ МАЙКИ СЪОТВЕТНО СТАРИ ПЧЕЛИ)
Миналата година и в нашия край не станаха хубави майки.
И веднага се търси под вола теле.
Пчелите зимата правят кълбо което затопят а дали си ги стеснил или не ще го направят това им е природата.

Ангел Йосифов
10.02.2017, 08:26
Отводките тепърва има баир да катерят.
Никога не бих оставил отводка с млада майка,изведена през втората половина на лятото да"катери баир" на пролет.На пролет,бих я превърнал в основно семейство.....Сега се сещам нещо за брат Адам-изпитва младите майки,като ги оставя да презимуват в слаби отводки......