PDA

Виж пълната версия : ПУШАЛКА



donald
05.02.2013, 16:20
Колеги кажете някакъв материал за пушалката,че този по магазините нещо много скъп,нещо алтернативно.

Юрий Цветков
05.02.2013, 16:49
Изсушени екскременти от еднокопитни или говеда. Дървесна гъба или гнила дървесина, също изсушени.

rosty_sz
05.02.2013, 17:34
Дълго се цупих на идеята да си слагам лайна в пушилката и измислях какви ли не варианти. От както сложих лайната си реших въпроса. Това е едно от малкото неща от времето на пра прадядо ми на които сякаш няма свястна алтернатива.

galin_f
05.02.2013, 18:49
А ся де... Ще карам като хорят на езда са "издоят" коня отзад :D че да пробвам.

До сега само с дървесна гъба карам. Лесно се пали, пущека не е задушлив и лют. В еденични случаи като съм се оказвал неподготвен съм ползвал гнила дървесина, но шич не ми допада, все ми люти ако се случи да ме обгази. Но и от това имаще полза, така почнах лятото дори и без пушек да ги ровичкам когато са ангажирани и не ми обръщат особенно внимание :D

scutellator
05.02.2013, 19:01
Моите предпочитания са
1 магарешки .... (магаретата обаче са кът), или алтернатвивно - конски
2 борови шишарки
3 подръчни материали (суха трева...)

valyo
05.02.2013, 19:33
Проблема с материалите като гнила дървесина и суха трева не е че е лют пушека а че може да издухаш искри през пушалката. Аз затова избягвам да слагаям въглен вътре. Ползвам кравешки тор (сушен 3 години на стената на обора) и го разпалвам с горелката, без въглен.

От купешкия "пушек" съм си купувал например с мирис на лавандула. с него проблемите бяха 2. Първо чичата се опитваше 2 месеца да храни котката с него (докато го разбера какво прави ) :) . Мислеше го за сухата котешка храна и веднъж се оплака че това повече да не го купувам че котката не ще да го погледне . Второ не останах с впечатление че е за самостоятелна употреба а само като ароматна добавка към нещо друго което ще гори и пуши.

Ивайло Георгиев - ingivo
05.02.2013, 20:31
Аз имам Магарешки cool; Изпражнения бре Лалов не К..
Става ли с тях?

Недялко Атанасов
05.02.2013, 20:42
Казват ,че размера не е от значение cool;

търтея
05.02.2013, 21:05
За мен най-доброто гориво са дървесните гъби (прахан) от тополи и липи, съдържат най-малко токсини. Дърв. гъби от иглолистните не са за предпочитане, при горене отделят токсини заради смолата.

donald
05.02.2013, 22:00
Значи ще са магарешки говна,на село магарета много.

Драгошинов
05.02.2013, 22:26
Пробвай дървесни гъби. С 4-5 парченца можеш да опушваш поне 1 час. Намират се лесно, особенно ако наблизо има река или бара. Просто огледай дърветата край водата.

tenew
05.02.2013, 22:33
Защо трябва да пушите пчелите, да ги дразните допълнително. Аз не ги пуша никога.

galin_f
06.02.2013, 01:29
По простата причина, че пчелите ни не са от много елитна и селектирана раса и много "хапят" но не ги подменяме, защото и много работят.

Шегувам се! Но в общи линии е така. Ако не са нападателни нито ще ги пуша, нито ще се обличам с защитно облекло.

И аз искам да се ровя в кошера гол и ако може като издърпам чекмеджето да намирам там пакетирани благинки и да не се цапам ама още не съм го измислил това. Тепърва ще се експериментира в тази насока а и от скоро се занимавам с пчелите.

П.П. Имам едно семейство което е толкова нападателно и сприхаво, че ми писна от него и съм го настанил само в гората далеч от хора. Отварям го само да му слагам и взимам магазините. Миналата година си смени майката и пак е същата злоба. Оставил съм го да се оправя както може и знае. Не го ликвидирам, защото без да го пипам произвежда повече от средния добив на другите и му гледам сеира до кога ще изкара ама като го гледам хич не мисли да мре.

srg
06.02.2013, 11:15
:D
И аз харесвам най-много дървесната гъба но при мен я нама много. Като се затопли времето използвам пулвелизатор с вода. Цяло лято карах само на него.Няма палене.Видя ли че почнат да нервничат пръсна ги и те се спъписват.Настройвам го на ситна капка.

Димитър Бонев
06.02.2013, 13:38
Намерих една добре изгнила върба. Напълних си няколко торби материал за пушилката. Малко по-бързо изгаря, но не люти и мирише много приятно. Алтернатива на дървесната гъба.

HINAP
06.02.2013, 16:10
От десет години не ползвам друго освен кори за яйца,които ми вършат чудесна работа.Освен за тази цел ги ползвам и при кражба,като ги напоявам с течност от кисело зеле и ги слагам на прелките на засегнатите кошери вертикално.Чудесно попиват и други неша,като масло,нафта,газ и разредители.

Тодор Тодоров
06.02.2013, 17:25
За мен изгнилата върба е най-добрия материал, както и при Бонев. До средата на лятото през изминалата година само с това опушвах. И сега не мога да си намеря изгнила върба. Иначе продължих с конски фъшкии. И те стават, но често се задръства решетката на пушалката. Обаче пък не миришат толкова лошо....... не миришат не миришат...... на изгорели конски лайна миришат.

спартак
06.02.2013, 19:47
Аз също ползвам изсъхнала дървесина от стари и угнили тополи и върби, покрай Янтра колкото щеш . Натрошавам ги с теслата паля ги,слагам и малко от стари медени пити , които са за брак, мажа ръцете си с оцет и така започвам работа.Аромата и пушека от стария восък и суха върба е приятен и не дразни пчелите.

Драгошинов
06.02.2013, 23:06
Един старец казваше "с каквото пушиш, това ще ядеш". Затова колеги, внимавайте като ползвате различни екскременти, освен ако не ядете от меда си. tongueout;

христо
07.02.2013, 10:12
Аз също ползвам изсъхнала дървесина от стари и угнили тополи и върби, покрай Янтра колкото щеш . Натрошавам ги с теслата паля ги,слагам и малко от стари медени пити , които са за брак, мажа ръцете си с оцет и така започвам работа.Аромата и пушека от стария восък и суха върба е приятен и не дразни пчелите.

Точно пушека от восък (и клей) най "укротява" пчелите. Защото по инстинкт (това изобщо е причината да се работи с пушек и пушалки) пчелите започват да пълнят медовите си стомахчета с мед и да се готвят да напуснат кошера - има пушек, т.е. - пожар, значи жилището ще изгори...Искам да кажа, че така най много се "успокояват", ама в смисъла , който ние влагаме - не жилят (жилят по малко), а всъщност - точно обратното, стреса за тях е в пъти повече. Затова е добре по рядко да се използва този начин, при по зли семейства и при много агресивни моменти.

scutellator
07.02.2013, 10:56
....пчелите започват да пълнят медовите си стомахчета с мед и да се готвят да напуснат кошера - има пушек, т.е. - пожар, значи жилището ще изгори...


Всъщност това е градска легенда. Пушека разстройва информационния канал от аромати (феромони) с който пчелите комуникират помежду си. Феромонът от насоновата жлеза за нас има мирис на лимонена трева или маточина, феромонът за опасност(аларма) го възприемаме като комбинация от аромати на роза и банан... и т.н.

jordanov
07.02.2013, 11:07
Пушека разстройва информационния канал от аромати (феромони) с който пчелите комуникират помежду си.

А всъщност това е стрес, нали ?

srg
07.02.2013, 11:18
При раздразнени семейста миризмата която усещам е доста по-остра и различна от аромат на роза и банан. Може би наделява миризмата на пчелна отрова.

Юрий Цветков
07.02.2013, 20:02
....пчелите започват да пълнят медовите си стомахчета с мед и да се готвят да напуснат кошера - има пушек, т.е. - пожар, значи жилището ще изгори...


Всъщност това е градска легенда. Пушека разстройва информационния канал от аромати (феромони) с който пчелите комуникират помежду си. Феромонът от насоновата жлеза за нас има мирис на лимонена трева или маточина, феромонът за опасност(аларма) го възприемаме като комбинация от аромати на роза и банан... и т.н.На 1000% подържам това мнение. Преди години ми се наложи да гасим пчелин на приятел. Пчелите изобщо не напускаха запалените кошери, а на поилката и по всички съдове с вода, не можеше и карфица да промушиш от струпани пчели.

спартак
08.02.2013, 14:48
http://bochenokmedka.ru/menyu/razzhigaem-dymar.html
Практически съвети за пушалката.

Stefanbg
08.03.2013, 08:04
Колеги кажете някакъв материал за пушалката,че този по магазините нещо много скъп,нещо алтернативно.
Виждам, че темата е стара, но да си кажа и аз мнението. Като бях малък дядо ми гледаше пчели и за духалото - така казваха на пушалката използваше само говежди фъшкии. Като се прибираха вечер кравите, слагаха тук-там по улицата от тези благинки, а баба ми ги вземаше с една лопатка и като с мистрия ги лепеше по дуварите. Ефекта беше троен: изсъхваха много добре, оставаха чисти от кал, пясъци и др и бяха декорация за оградата.
По-късно, когато аз купих пчели, бях намерил малко дървесни гъби - добри са, но трябва да ги търсиш. После продължих като този летец-изтребител, забравих му името, от клипа, който показа Спартак. Имам му всичките филми. Та намерих си гнилушки, както казват руснаците - добре изгнило широколистно дърво и брезова кора. Брезовата кора е идеална разпалка. Слагам една лента, запалена и отгоре парчета изгнило дърво. То добре поддържа огъня и не съм забелязал да прави искри. Може би зависи от самата дървесина. И ако ще работя по-дълго, най-отгоре фъшкия. Пробвах с кори от яйца, шишарки също, поддържам малко като резерва, но нещо не ми харесаха. А сухите изпражнения дават мек дим, не лютив и не много горещ. С такива едно време са измазвали и подовете на къщите. За следващото твърдение нямам доказателства и не съм сигурен, но мисля, че шишарките и дървесината съдържат повече катрани, които са канцерогенни (както и в цигарите). Ако някой има информация по този въпрос, моля да сподели. Някой препоръчваше при по-груби интервенции в пушалката да се слага и малко сух тютюн, за да се позамаят. И тук ми е интересно дали дава резултат и дали е безвредно за пчелите.

petrov_mm
08.03.2013, 08:28
Аз използвам стар и сух фазер, накъсан на малки парчета. Много лесно се пали и като се понапълни пушалката издържа доста време.

medved68
08.03.2013, 13:26
Някой препоръчваше при по-груби интервенции в пушалката да се слага и малко сух тютюн, за да се позамаят. И тук ми е интересно дали дава резултат и дали е безвредно за пчелите.

ако хакнеш и малко канабис направо ще се успят гадините next_banned;

Bee Varna
08.03.2013, 16:25
По простата причина, че пчелите ни не са от много елитна и селектирана раса и много "хапят" но не ги подменяме, защото и много работят.

Шегувам се! Но в общи линии е така. Ако не са нападателни нито ще ги пуша, нито ще се обличам с защитно облекло.

И аз искам да се ровя в кошера гол и ако може като издърпам чекмеджето да намирам там пакетирани благинки и да не се цапам ама още не съм го измислил това. Тепърва ще се експериментира в тази насока а и от скоро се занимавам с пчелите.

П.П. Имам едно семейство което е толкова нападателно и сприхаво, че ми писна от него и съм го настанил само в гората далеч от хора. Отварям го само да му слагам и взимам магазините. Миналата година си смени майката и пак е същата злоба. Оставил съм го да се оправя както може и знае. Не го ликвидирам, защото без да го пипам произвежда повече от средния добив на другите и му гледам сеира до кога ще изкара ама като го гледам хич не мисли да мре.
Искам такава майка.

Юрий Цветков
08.03.2013, 16:37
Аз използвам стар и сух фазер, накъсан на малки парчета. Много лесно се пали и като се понапълни пушалката издържа доста време.Имай в предвид, че фазера се прави от дребни дървесни стърготини и много химия (лепила), а при изгаряне всичката тази "смрад" се поема от незапечатания мед, понеже е силно хигроскопичен. После предполагам, че и ти и децата ти го консумирате. Аз лично не бих практикувал това.

Kiril8305
08.03.2013, 20:26
Аз използвам стар и сух фазер, накъсан на малки парчета. Много лесно се пали и като се понапълни пушалката издържа доста време.Имай в предвид, че фазера се прави от дребни дървесни стърготини и много химия (лепила), а при изгаряне всичката тази "смрад" се поема от незапечатания мед, понеже е силно хигроскопичен. После предполагам, че и ти и децата ти го консумирате. Аз лично не бих практикувал това.
Да оставим на страна поемането от меда , аз ми е интересно как при изгарянето на тези химии и опушване след това с димът получен от тях не са го изяли пчелите.
Преди време мой приятел , решил да прави преглед и запалил пушалката със списания от тези с лъскавите страници , само докато подпушил кошера и след това хукнал да бяга.

Stefanbg
09.03.2013, 07:03
ако хакнеш и малко канабис направо ще се успят гадините next_banned;
Ако пък хакна повечко канабис, може и лични приятели да станем и да ме приемат в кошера...Но за тютюна ми е интересно, защото го препоръчваха за конкретни случаи, май при обединяване да не си раздават шамари или нещо такова. Ако го намеря в коя книга беще, ще пиша, ама сега ми е трудно да търся във всичките си материали.

Stefanbg
09.03.2013, 08:12
Аз използвам стар и сух фазер, накъсан на малки парчета. Много лесно се пали и като се понапълни пушалката издържа доста време.
Аз също мисля, че свързващото вещество на фазера е потенциално опасно, особено при изгаряне. Не бих рискувал да пробвам.

petrov_mm
09.03.2013, 10:00
Не съм забелязал да се ядосват от фазера. Тази година още не съм палил пушалката, но сега като почнат прегледите няма да използвам фазер. Ще пробвам с животинска тор, дървесни гъби или в краен случаи ще купя готови подпалки. Всъщност не слагам толкова много фазер, понеже слагам и кори от яйца.

Stefanbg
09.03.2013, 11:49
Абе това е преди всичко предположение. Те може да не се ядосват, както и аз не се ядосвам от ракията, но не съм сигурен дали не им вреди, а и дали нещо не остава във восъка и меда. Затова казвам, че не бих рискувал. Но съм страшно доволен от сухите говежди лайна. Някои слагат памучени парцали, но как да съм сигурен, че няма и някакви изкуствени нишки вътре. А купешко гориво още не съм пробвал. Ако пробваш, пиши дали си доволен, че аз като новобранец често ми се случва по средата на прегледа да ми изгасне пушалката.

vanHanegem
09.03.2013, 18:47
Вчера и днес опитах нещо, което никога досега не съм правил. Разпалих пушалката с велпапе, след което поставих в нея една шепа букови пелети(за отопление). След като се разпалиха и те, сложих върху тях две шепи гориво за пушалка на "Лега". Пушалката работи 6 часа, без да угасне. Когато свърших работа я изсипах и изгасих с вода. Вероятно можеше да пуши още доста време....

Kiril8305
09.03.2013, 19:44
Вчера и днес опитах нещо, което никога досега не съм правил. Разпалих пушалката с велпапе, след което поставих в нея една шепа букови пелети(за отопление). След като се разпалиха и те, сложих върху тях две шепи гориво за пушалка на "Лега". Пушалката работи 6 часа, без да угасне. Когато свърших работа я изсипах и изгасих с вода. Вероятно можеше да пуши още доста време....
Горивото за пушалка държи доста време.
Аз я подготвям така - на дръвника винаги имам части от дебели кори на дървета които съм цепил.Вземам една шепа от тях с горелката на газ ги докарвам до състояние в което се превръщат във дървени въглища но запалени , като разбира се предварително съм ги сложил във алуминиева тавичка за по лесно сипване в пушалката след запалване , и отгоре слагам или гориво за пушалка , или пак от същите кори , но неразпалени - така пушалката пуши доста време , прави стабилна жар и ако работите мноооого дълго време , когато и да пуснете друго парче от кора винаги се разпушва и то бързо.

Stefanbg
09.03.2013, 20:11
...Аз я подготвям така......

Аве тва много сложна технология. Аз при пчелите нямам дръвник (освен мене), горелки, тавички и др. Но една ивица примерно 3-4 см на 10-15 см брезова кора, нагъната и запалена върши идеална работа. Върхи нея малко изгнило дърво, 5-6 минути докато се разпали-през това време нахлузвам доспехите. Накрая добавям още гориво и това е.

ivko
09.03.2013, 20:24
:D

Kiril8305
09.03.2013, 21:26
Аве тва много сложна технология. Аз при пчелите нямам дръвник (освен мене), горелки, тавички и др. Но една ивица примерно 3-4 см на 10-15 см брезова кора, нагъната и запалена върши идеална работа. Върхи нея малко изгнило дърво, 5-6 минути докато се разпали-през това време нахлузвам доспехите. Накрая добавям още гориво и това е.

Който както му е удобно.Не налагам мнение просто споделям като идея.

Stefanbg
28.03.2013, 15:25
Който както му е удобно.Не налагам мнение просто споделям като идея.

Да бе, аз само споделям. На мен пчелите са ми в един двор, дето няма нищо, даже и барака и всеки път товаря целия катун на колата и вечер разтоварвам. За това ми е коментара...