PDA

Виж пълната версия : РАННО ПИЛО В СЕМЕЙСТВАТА



marin_006
29.01.2013, 07:06
эдр люпещо се пило на 22 01 2013 в слаби рояци на по три четири лр рамки пчели а основните семейства пронесоха към 25 01 2013 какво оэначава това ранна пролет или ???

ivandespotov
29.01.2013, 08:35
эдр люпещо се пило на 22 01 2013 в слаби рояци на по три четири лр рамки пчели а основните семейства пронесоха към 25 01 2013 какво оэначава това ранна пролет или ??? Напълно нормално състояние!

srg
29.01.2013, 09:25
По-скоро нетърпеливи млади майки.

peychev
29.01.2013, 09:41
По-скоро нетърпеливи млади майки.

Не е точно така,майка-та която е с най-много пило при мен е на повече от 1 година

FVCVS CAESAR
29.01.2013, 18:14
При последното ровичкане (на 22 януари) най-възрастната ми и вече с оръфани крила майка (на почти три години) имаше пило колкото другите.

Ангел Йосифов
29.01.2013, 18:28
эдр люпещо се пило на 22 01 2013 в слаби рояци на по три четири лр рамки пчели

Именно слабоста на отводките кара пчелите да отглеждат отрано пило(замеснички).Малкото пчели не могат да подържат оптимална температура цяла зима усещата своята слабост и за да отселее семейството е необходима смяна.Демек есените пчели са вече амортизирани и търсят спасение.

srg
29.01.2013, 18:45
По-скоро нетърпеливи млади майки.

Не е точно така,майка-та която е с най-много пило при мен е на повече от 1 година

Все пак това са нормални семейства с достатъчно пчели и възможност да отгледат повече пило.

Георги Георгиев
29.01.2013, 19:23
эдр люпещо се пило на 22 01 2013 в слаби рояци на по три четири лр рамки пчели а основните семейства пронесоха към 25 01 2013 какво оэначава това ранна пролет или ??? Колега а ти подхранвал ли си,и ако мога да попитам с какво???

FVCVS CAESAR
29.01.2013, 22:30
есените пчели са вече амортизирани и търсят спасение.
Че са амортизирани, амортизирани са, но едва ли имат чак толкова акъл, за да правят планове за бъдещето. Просто пчелата от слабото семейство консумира повече храна, произвежда повече млечице, отделя повече вода и поддържа по-висока температура в центъра на кълбото.

scutellator
30.01.2013, 18:05
.......но едва ли имат чак толкова акъл, за да правят планове за бъдещето.



Ако ти кажа какви формули се изчисляват от всяка една отделна пчела за да извърши всяка една рутинна дейност ( или да не я върши), би сметнал че са по умни от някой доктор по технически науки.

РУМ71
30.01.2013, 18:33
И за мен това ,че има вече люпещо се пило е напълно нормално с оглед сравнително топлото време през декември и януари ,пчелите пренесоха мед близо до гнездото и майката имаше условията да започне да снася и го прави. Януари месец 2012 нямаше тия добри условия и резултата беше 0.

FVCVS CAESAR
30.01.2013, 18:34
Ако ти кажа какви формули се изчисляват от всяка една отделна пчела за да извърши всяка една рутинна дейност ( или да не я върши), би сметнал че са по умни от някой доктор по технически науки.
Да, също като процесора на компютъра ми, който смята много бързо, но не му достига интелект да взема самостоятелни решения. Просто си изчислява там нещо, без дори да осъзнава какво прави. Е, пчелите имат поне някакви инстинкти.

marin_006
02.02.2013, 20:40
georgi_goso@abv.bg Колега,есента ги подхранвах със захарен сироп 1:1 и добавях Нозестат. Сега, след като забелязах пило им сложих медени питки.

РУМ71 споделям твоето мнение, дори през Февруари времето е топло, пчелите усетиха това и започнаха да се развиват по- рано от очакваното.

Надявам се, занапред да няма зими като 2012.

Георги Георгиев
02.02.2013, 22:42
Благодаря колега събирам инфо от всякаде,и моите имат пило-но отводките са ми гладни утре ще им дам,поздрави и успешна година на всички. :D :D :D

РУМ71
03.02.2013, 18:01
Днес прегледах почти всички семейства и съм доволен от видяното .Почти всички семейства имат пило на по 2 рамки, направили са си венчета покрай него и не мисля че ще имат проблеми при застудяване в продължение на 6-8 дни дори и при - 10 град. Имаше и облитане въпреки силният вятър.Успешна година колеги .

Sandokan
03.02.2013, 21:46
Залагането на ранно пило може да бъце оценено от различни гледни точки. За някой това може да е радостно явление, а за друг, в определени случаи-нежелано.
Въпреки, че днес 03.02.2013 времето в пловдивско си беше направо пролетно, когато констатирах силен летеж в някои от кошерите, чието развитие следя във връзка с използването им за производство на майки за собствена употреба, бях силно заинтригуван. Прегледах няколко кошера и след като не намерих пило в нито един от тях, останах доволен.
Става дума за селектирани за неройливост, късно развиващи пило пчели. Сами разбирате, че ако бях намерил “ранно” пило в тези семейства, изобщо нямаше да се зарадвам.

Причина за усиления летеж се оказа кошер, от който пчелите бяха изчезнали, а останалите малко над 20 кг запаси мед бяха станали обект на плячкосване.
Това е.

valyo
04.02.2013, 16:01
Sandokan, както казваш, дискусионен е въпроса за предимствата и недостатъците на ранно пронеслите майки. Дори истински ранните, не само тези дето тръгват през февруари. Но аз съм за ранното пило.
Не мисля че това е толкова зле от гледна точка на оптималното използване на ресурсите. И за да не звучи така книжно какво имам предвид.
Целта ни при зазимяването е да отгледаме "дебели", не амортизирани пчели, които освен че ще изкарат 2та месеца зима ще могат и да отгледат "от себе си", от тялото си, поне една наследничка. Колкото повече закъснява пилото, толкова повече "мастно тяло" губим, а и по-късно започва и събирането на прашец (без пило не се избиват да го събират).
Винаги семействата с по-голяма сила почват по-рано с пилото. За тях това не е опасно, ще го стоплят и при някой ден студ. За това пък ползата от ранно изведените пчели е много голяма. Всяка пчела която успеем да подменим февруари, може да отгледа 4.5 наследнички, а това е в пъти повече от капацитета на презимувалите. Т.е. ранното пило е нужно за повече пило март и април и по-ранно развитие на семейството.

Късно пило есента(след август) - според мен е минус.
Ранно пило (февруари) - си е плюс отвсякъде.

Роенето е свързано, но аз досега винаги съм се стремял да ги вдигна семействата колкото се може по-рано, с идеята да има пчели пък работа всеще им намеря. Признавам че не винаги успявам да се справя добре с намирането на работаи се случва те да намерят клоните, но продължавам да мисля, че трябва да имаме за цел максимално бързо развитие. Миналата година акацията при нас изпревари 3 седмици "нормалното" си време на цъфтеж. Пак пропадна, заради дъждове, но поне влязох в нея с готови семейства.

scutellator
04.02.2013, 17:27
Ранното пило може да бъде нежелано предимно там където има проължителни или много студени зими, или пък повратна пролет придружена с чести застудявания и големи температурни амплитуди.
Ако италианките се справят доста добре в не много студени зими (както беше тази) , тъй като по правило снасят до края на Ноември и започват отново през Декември, и в ранна пролет имат повече пчели отколкото наесен (през зимата могат да нарастнат до 2 пъти, или поне аз толкова съм виждал, за сметка на запасите), то в сурови зими това си е жива рецепта за проблеми. Затова и например в Германия първоначално са внедрили карники, а не италианки.

Не споделям съвсем мнението на колегата Вальо, в уравнението си е забраявил да включи някои променливи ( като външна темп. например) и не е съвсем пълно.
При пчелите количеството работа се измерва с отделена енергия, а не в дни. Необходимото количество енергия за отглеждане на пило в студено време е много по-голямо, отколкото при хубаво. От там идва и т.н. пролетно заслабване, нещо което го има само при расите стартиращи рано с пилото. (ранното спиране отглеждането на пило през есента, често провокира ранно започване на такова..... когато става въпрос за пчели от една и съща раса)

Ройливостта и времето на започване на отглеждане на пило не са пряко свързани. Бързото пролетно развитие и ройливостта (роеви индекс) обаче, обикновенно са. Въпреки всичко, комбинацията късно започване с отглеждането на пило, бързо пролетно развитие и нисък роеви индекс не е научна фантастика.

valyo
04.02.2013, 18:21
:) Няколко пъти съм писъл "февруари". За мен пилото през февруари е много добре дошло. За Декември нищо не съм казал. Напротив, казвам че дори септември не му се радвам много много, камо ли декември.


.....Необходимото количество енергия за отглеждане на пило в студено време е много по-голямо, отколкото при хубаво. От там идва и т.н. пролетно заслабване, нещо което го има само при расите стартиращи рано с пилото. (ранното спиране отглеждането на пило през есента, често провокира ранно започване на такова..... когато става въпрос за пчели от една и съща раса)

Пролетното заслабване не идва от там или не само. Най-голямата, най-важната, първата причина за пролетното заслабване не е "ранното", камо ли февруарското пило, а е късното октомврийско, ноемврийско, още повече декемврийското пило. Често резултат от неправилното есенно хранене, само по себе си също фактор на второ място, там някъде по важност е акара и чак тук после тях може да сложите "ранното" ( wink; ) а то си е точно навременно, февруарско, пило. При положение разбира се че майката е почнала самия края на януари а не декември.
В горните неща съм много твърдо убеден. Имам предвид подредбата на факторите водещи до пролетно заслабване.
Може да си говорим за книжки и статии но личната ми практика е следната. Най-добри семейства най-бързо напролет ми правят майките (и семействата, защото е свързано) които са престанали рано есента с пилото и са го започнали рано напролет. Тук връзката е точно както я казва scutellator. http://i617.photobucket.com/albums/tt255/Susan_Trinder/Emotikony/poklon.gif
С други думи (еретични разбира се) това са двегодишните и даже тригодишните майки. Не препоръчвам практика никому, просто се случва някоя да работи толкова добре че да я оставя и трета година.

valyo
04.02.2013, 18:50
Ще помоля днес да ме извините, хванала ме е логореята, но да вметна още 2 думи по горната тема. Сега след топлата събота/неделя имам впечатление как са ми пчелите и мога да споделя следното, за поредна година потвърдено наблюдение.
Есента и аз имах късно за мене пило, заради млади майки и други фактори. Сега, на изхода от зимата е очевидна разликата във външния вид на летящите пчели на семействата "шампиони" в есенно пило и спрелите по-рано. Особено при едно семейство което беше и малко по-слабо и имаше до по-късно пило. Имам чувство че пчелите му са наполовина по-малки. И не е само външния вид. От тези семейства чистачките не могат да се дигнат с мъртва пчела, а я изплюват често пъти на метър от кошера. Прашец носят другите, те по-малко (това е и заради пилото де). И причината не е примерно в по-стари (по-малко обемни килийки) пити наесен, а в късното пило което изцеди силиците на семейството и сега ще иска повече помощ.
Миналата година беше още по-показателно как липсата на пило есента доведе до много бързо пролетно развитие. И тук пак стигаме до ефективното използване на ресурсите.


И разбира се като говорим за ранно и късно осъзнаваме че всичко е условно. Зависи от пашата. Късно е пилото гледаното когато няма вече паша. Ранно е пилото започнало много преди първия цъфтеж. За мен септември може да е късно щото освен грозде друго няма, докато в Гърция примерно октомври може да има паша за половин кошер пило. Там това не е късно. Ако някъде кукуряка цъфти по нова година, там декемврийско пило не е ранно, а навременно.
При мен идеално е да спре самото начало на септември и да почне края на януари,февруари по една длан на две пити.

Недялко Атанасов
04.02.2013, 20:03
Вальо,поправи си от части последните мненията,че доста хора ще ги прочетат,чисто приятелски савет,няма да влизам в каквито ида било спорове за каквото и да било

valyo
04.02.2013, 20:14
Аз не се засягам. Поправи ме ти, моля. Ако не става дума за правопис де - него ме мързи да поправям.

Пиша каквото се случва - особено 2011 есента пилото спря началото на септември. Пролетта имах бум на пило.
Пчелите от споменатите семейства наистина имат видима разлика с другите, не си измислям, не съм го прочел някъде. И наистина едните занасят умрелите над къщата а другите едва ги изнесат и тупнат долу. Това как мислите, дали ще даде отражение на пролетната смъртност (заслабването напролет) :) ?

Не натрапвам и не уча никого, но и от моето не отстъпвам - предпочитам пило началото на февруари, отколкото октомври. Според мен ми излиза по-икономично, по-малко разхищение от там и по-рентабилно.

Недялко Атанасов
04.02.2013, 21:07
Не натрапвам и не уча никого, но и от моето не отстъпвам - предпочитам пило началото на февруари, отколкото октомври. Според мен ми излиза по-икономично, по-малко разхищение от там и по-рентабилно.Това е достатачно