PDA

Виж пълната версия : Троянския балкан



Страници : [1] 2 3

donald
27.01.2013, 21:23
Здравейте колеги,пускам нова тема и дано съм уцелил мястото.Искам да попитам какво мислите за пчеларстването там?Каква паша има и коя система кошери е най-подходяща?

donald
29.01.2013, 09:21
Добре де,никой ли не иска да си говори с мен?

ceco_lovech
29.01.2013, 09:28
На повечето пчелари от Троян,пчелините са им Ловешко.Прави си изводите.

Драгошинов
29.01.2013, 11:15
Колега, аз съм от Ловеч, но познавам няколко пчелари от Троян. Района е добър, с някои особенности, като по-хладно време, но затова пък пашата е по-продължителна, примерно до август. Системи има всякакви, но ми се струва, че най-удачна е ДБ 10-ки. Има доста пчелари по Троян, но са срамежливи. :D

Totevski
18.01.2014, 10:38
Мислех да пускам нова тема, но и продължаването на тази ще свърши работа. Тук във форума пчеларските практики са разделено по региони. От административни причини това е много добре, но от към географски, климатични и чисто пчеларски това не е точно така. Пример: моят пчелин е в Троянският Балкан, а регионът е Северен централен. Климатичните условия тук и при колегите примерно в Свищов и Плевен са много различни. Така е и с колегите в другите региони, чийто пчелини са в планините и другите, които пчеларстват в полските райони. В тази връзка предложението ми е или да се обособи нов раздел, където колеги от планинските райони да споделят своите практики или ако искате тази тема да се развие в тази насока. Нека модераторите преценят кое е най-добре.
И да поставя началото. От началото на годината тук времето е доста топло. Сутрин температурите варират от -3, -4 до към 3, 4 градуса. По обяд 14-15, а имаше и няколко дни с 20+ градуса. Нямаме мъгла. Топлото време накара някои от семействата да развият пило. Около 10-15% вече имат на 1-2 рамки. В момента са цъфнали леската, кукурякът, кокичета, дребната лайка и тук-там глухарче. Ако времето се задържи толкова топли до 20-на дни и дрянът вероятно ще цъфне. За сега още не подхранвам, запасите са добри, но вероятно и това скоро ще се наложи.

Юрий Цветков
23.01.2014, 15:04
Разделението е само условно и според административното деление. Географските различия са много. За това всеки който иска може да си създаде подтеми за различните географски или климатични особености в региона. Няма как да има отделна тема за всяко едно населено място или местност в Б-я.

Totevski
04.06.2014, 20:43
Днес забелязах нещо, което от както се занимавам с пчеларство не бях виждал. Акацията почти прецъфтя, много малко пусна и само най-силните семейства успяха да съберат по няколко пити. Останалите са за хранене. Та... в пчелина имам една череша, която дъждовете я съсипаха, напука се и започна да загнива. Днес отивам и какво да видя - по черешата пълно с пчели. Такава липса на паша, че дори и малкото сладко от сока на разплутите четеши събират. Виждал съм есента да събират сок от сладки зрели круши, но пролетта от череши не бях виждал. Не започна добре годината...

Nik_m
06.06.2014, 21:49
И при мен почти същата работа, отивам на пчелина и чувам от черешата страшно бучене, първия момент си помислих че някой рой се е хванал, но после като погледнах пчелите смучат черешите. Това по време на акацията а в съседния двор има много голямо акациево дърво но на него нямаше пчели.

fokke
24.06.2014, 17:43
Здравейте , замислям да поставя 1 кошер и аз в Троянския балкан и ще следя темата за коментари които биха ми били много полезни.
Поздрави на всички от този регион :)

s3s3s3
24.06.2014, 21:32
Здравейте , замислям да поставя 1 кошер и аз в Троянския балкан и ще следя темата за коментари които биха ми били много полезни.
Поздрави на всички от този регион :)

Здравей. Ако имаш въпроси , ще се радвам да помогна с каквото мога.
Поздрави.

viktor tit
26.08.2014, 13:27
Здравейте, моите кошери един 10 ДБ и един 12 ДБ съм ги разположил в с. Черни осъм. В началото на м. юни ги взех на по 5 рамки и в момента са с пълен комплект плодникови рамки, а 10 ДБ има и пет магазинни изградени и пълни с липов мед. За следващата година съм решил да си направя един 10 ДБ и един ЛР с три корпуса, за да преценя коя система ще е по- удачна за моя район, а и за да имам резервни сандъци за всеки случай. Тук със пчеларите с които разговарям всички са на ДБ, пчелините им са между 10 и 20 кошера (няма крупни пчелари).

Въпроса ми е към тези, които работят с многокорпусни кошери или са пробвали да работят с такива в района около общ. Троян. Има ли смисъл да пробвам с многокорпусна система, дали да си правя труда да правя такъв кошер? Надморската височина е около 650м. основните паши са акация и липа, културни растения (рапица, слънчоглед) не се отглеждат.

viktor tit
26.08.2014, 13:32
10 ДБ ми изгради и напълни 5 магазинни рамки благодарение на Jordanov, който ме посъветва когато плодника беше равит на 8 рамки с пчели да му сложа преградна дъска и магазина. След като рязко спря пашата от липата около 25.07.2014г. свалих магазина и с подхранване си изградиха и напълниха плодника с рамки.

jordanov
26.08.2014, 15:03
Градски, макар че аз не съм в кръга на тези, към които си задаваш въпроса, ще взема да си кажа мнението. Според мен, по-добре изчакай с пробването на ЛР системата, а и от една бройка нищо не се разбира. По-добре се концентрирай в избора на броя рамки при ДБ. С колко ще ти е най-добре? С 10 или 12? А защо не 8? Може би за 2-3 години много неща ще ти се изяснят. Ако все пак си решиш и ЛР да сложиш, мисля че при теб задължителната конфигурация е 2 ЛР к-са плодник и 2 ДБ магазина медови. Имаш пълна съвместимост с ДБ десетак и всякакви възможни комбинации, а вадиш мед само от чисти магазинни рамки.

Totevski
26.08.2014, 18:51
Преди 3 години изхвърлих всички ДБ (преработих ги на 3-семейни нуклеуси) и минах на ЛР 8 рамкови. За мен това е най-добрата конфигурация за нашият регион, въобще за планинските райони.

kunev
26.08.2014, 19:15
За първа година пробвам 8р ЛР и съм много доволен. Твърдо съм решил всичко ново да е "осмаци". Надморската височина при мен е 347 м / според GPS -а/ , пашата е основно акация , липа и ливадна , без промишлени култури.Така че според мен спокойно можеш да заложиш на осмачета , и колегата от твоя район също дава добри отзиви.

ahilis
26.08.2014, 19:32
За първа година пробвам 8р ЛР и съм много доволен. Твърдо съм решил всичко ново да е "осмаци". Надморската височина при мен е 347 м / според GPS -а/ , пашата е основно акация , липа и ливадна , без промишлени култури.Така че според мен спокойно можеш да заложиш на осмачета , и колегата от твоя район също дава добри отзиви.

Годината беше слаба, а догодина може да не е и да стане така, че да се превърнат тези осмачета на развъдник на рояци. Аз ползвам осмачета ДБ с дълбоко дъно за отводки и когато нямам свободни кошери действат като нормални. Дълбокото дъно им позволява да се вихрят когато много им се гради. При добра година имам 13 и 14-ци, които не стигат за развитието и напъват за роене. Затова ми се струва, че тези осмачета с твърде малки. Надморската височина е 520 м. Пашата е същата като горе казаната.

redbull
27.08.2014, 06:08
Аз имам и от двете системи,моите са в с. Калейца. Не намирам разлика в добива,силно семейство си дава. ДБ гледай да са с отделно дъно само,че после да е лесно.Аз работя с наставки от 7см,корпуси и магазини.

Вълчан
27.08.2014, 07:30
Аз имам и от двете системи,моите са в с. Калейца. Не намирам разлика в добива,силно семейство си дава. ДБ гледай да са с отделно дъно само,че после да е лесно.Аз работя с наставки от 7см,корпуси и магазини.

Да колега, майката и медоностната растителноста, са двете най-важни неща в пчеларството. Сандъка-кошера е въпрос на вкус и удобство!

viktor tit
27.08.2014, 10:05
Благодаря на всички за мнението и опита, който споделихте. Не знам дали ще пробвам още следващата година или ще натрупам малко опит и тогава, но съм решил да си изработя няколко кошера. Имам материал от червена върба, имам и достатъчно машини, пък като пробвам и не ми хареса нещо в дадената система ще ги продавам излишните кошери.

vlado 9
27.08.2014, 21:16
Не забравяйте лежаците да, дават доста с малко работа, при мен на 850 м.нм.

Ivan_vd
27.08.2014, 21:38
За първа година пробвам 8р ЛР и съм много доволен. Твърдо съм решил всичко ново да е "осмаци". Надморската височина при мен е 347 м / според GPS -а/ , пашата е основно акация , липа и ливадна , без промишлени култури.Така че според мен спокойно можеш да заложиш на осмачета , и колегата от твоя район също дава добри отзиви. За мен 8-те са си перфектни 50 бр. 1680кг и то само от слънчогледа надморска височина 230м.

jordanov
28.08.2014, 09:22
Перфектни, перфектни, колко да са перфектни? У темата за Северозапада хората викат че извадили по две тенекета слънчак от кошер.

scutellator
28.08.2014, 11:39
Jordanov, всеки си има предпочитания. Това че за един перфектния кошер е осмак, а перфектния добив е по тенеке от кошер (или от паша), съвсем не означава че имаме право да критикуваме избора му.

Виждал съм какви ли не пчелари - практикуващи със 8ДБ, 10ДБ,12ДБ, 10ЛР, лежаци, 10ДБ със даданова надставка за магазин, двусемейсни кошери..... И всичко това във един и същи пчеларски район. Ако попиташ всеки един от тези пчелари - неговия модел кошер е най-добрия и от него се вадят най-големи добиви. Срещу такива доводи е невъзможно да се спори.

viktor tit
28.08.2014, 13:07
Както казах по- горе, решил съм да направя 10 ДБ и ЛР, на пролет ако е рекъл господ ще ги заселя пък каквото сабя покаже.

jordanov
28.08.2014, 13:53
Jordanov, всеки си има предпочитания. Това че за един перфектния кошер е осмак, а перфектния добив е по тенеке от кошер (или от паша), съвсем не означава че имаме право да критикуваме избора му.


Ха, Скутелатор, Баце, нали и аз това казвам ама с други думи. За виждането, аз съм виждал много по-малко от тебе, ама от информацията на колегата че в района му има само едната система кошери веднага си сложих едно наум. Па не вервам всите тез пчелари у туй село хептен никакъв опит да нямат и да не са мислили за тях си кой кошер е най-добър или да не са попрочитали някоя книжка или някой вестник или некое клипче у Тубето да не са гледали? Или па всичките да са пенсионери и, да не казвам думата дето ти я употребяваш, ама айде - старомодни?

Totevski
28.08.2014, 19:31
Ха, Скутелатор, Баце, нали и аз това казвам ама с други думи. За виждането, аз съм виждал много по-малко от тебе, ама от информацията на колегата че в района му има само едната система кошери веднага си сложих едно наум. Па не вервам всите тез пчелари у туй село хептен никакъв опит да нямат и да не са мислили за тях си кой кошер е най-добър или да не са попрочитали някоя книжка или някой вестник или некое клипче у Тубето да не са гледали? Или па всичките да са пенсионери и, да не казвам думата дето ти я употребяваш, ама айде - старомодни?


Точно така е, освен ДБ, тук друга система не "вирее", просто, защото не е позната. Поне до преди 4-5 години беше така. Причините са много, но най-важната е, че пашата при нас не е много силна и не става за професионално пчеларство. За това 99% от пчеларите са любители с по 4-5 кошера, а за такъв брой и вадене на мед за собствена консумация няма никакво значение какви кошери ще се използват.

redbull
28.08.2014, 21:30
Еййй, къде ни забихте у трета глуха-моите са 60бр. и половината са с отделно дъно.Не насмогвам с инвентара иначе да са нацепени за разпалки тия с клиновете.Рамката е важна-кошера,дали е с наставка или цял-все тая

s3s3s3
28.08.2014, 21:50
Еййй, къде ни забихте у трета глуха-моите са 60бр. и половината са с отделно дъно.Не насмогвам с инвентара иначе да са нацепени за разпалки тия с клиновете.Рамката е важна-кошера,дали е с наставка или цял-все тая

Еее , тогава явно влизаш в 1%.

redbull
01.09.2014, 20:46
А сложихте ли вече магазините отдолу?

delpi
01.09.2014, 22:13
Не. Аз лично ще ги сложа след третирането срещу нозема и акара.

Ivan_vd
01.09.2014, 23:14
Перфектни, перфектни, колко да са перфектни? У темата за Северозапада хората викат че извадили по две тенекета слънчак от кошер.Аз съм доволен ,днес след последното вадене вече ги направих 2 тона и това всичко от стационарен пчелин +60 отводки.Като знам колко дъжд се изля и че единственната що годе добра паша беше слънчогледа не мога да се оплача.

Totevski
27.10.2014, 19:24
Това е положението днес по обяд в селата около Троян.

2305
2306

2307

2308

2309

За щастие няма засегнати кошери от паднали дървета... за сега.

fokke
17.01.2015, 10:43
Здравейте отново, вече съм горд собственик на един кошер и възниква сега в януарските студове какъве принципа и как се подхранва кошера с пита?
Купих 1кг пита бяла и се чудя отвора който се изрязва на горе или на долу се поставя? Някой ако има снимки ще се радвам да видя

delpi
17.01.2015, 11:20
Надолу към рамките и точно над гнездото с пчели.

Mateev
17.01.2015, 11:27
Здравейте отново, вече съм горд собственик на един кошер и възниква сега в януарските студове какъве принципа и как се подхранва кошера с пита?
Купих 1кг пита бяла и се чудя отвора който се изрязва на горе или на долу се поставя? Някой ако има снимки ще се радвам да видя
Отвора се поставя надолу, за да е по-близо до върха на кълбото и за да може пчелите да вземат храната дори и при студено време. Не се шашкай ако сложиш питката в студено време и пчелите не ядат от нея дълго време. Това е защото кълбото е надолу по рамките и пчелите все още не знаят къде е храната. При първото затопляне пчелите разпускат леко кълбото, намират къде е питката и започват да ядат от нея. След това при следващото застудяване те свиват кълбото на ново по-високо място така, щото горния му връх да се допира до питката, и така те вече могат да я ядат и в студено време.

Ако храната ти е хубава и не се разтича при затопляне, може да изрежеш цял отвор с размери например 10 на 10 сантиметра. Ако обаче има склонност за разтичане при стопляне, то тогава е по-добре вместо голям отвор да направиш само няколко прореза в найлона на питката, които да са перпендикулярни на питите. Пчелите ще прогризат прорезите и ще си направят само необходимите им отвори.

Тестването дали дадена питка с храна се разтича се извършва на температура 35 градуса. При тази температура питката трябва да стои стабилно върху рамките без да провисва между тях. Иначе ако не знаеш, една разтичаща се питка може да унищожи семейството, защото запълва междурамията и избутва кълбото надолу.

fokke
17.01.2015, 12:07
Много ви благодаря за бързия отговор! Питата незнам каква е и дали разтича пускам снимка ако знаете кажете :

Още веднъж благодаря ви много за отговорите

Mateev
17.01.2015, 12:12
Тези пити не се разтичат. Добри са. Аз ползвам същите. На дъното има нарисувано какво парче найлон да изрежеш с макетното ножче. Гледай отвора така да го сложиш, щото да попадне над пчелното кълбо (при студено време). Ако времето е топло и пчелите са излезли над рамките, питата я слагаш бавно с леко странично приплъзване. Така пчелите леко ще ги побутнеш настрани и няма опасност да смачкаш някоя от тях.

fokke
17.01.2015, 12:22
Рисимире, по-изчерпателен отговор от това няма на къде :) Благодаря, ще снимам като слагам храната за да има в архива на форума и това действие .

За сега имам едно кошерище с 6 рамки и едно семейство , но смятам да ги овеличавам постепенно. Сега пролетта ще купя още едно кошерище и ще ги развия

fokke
17.01.2015, 17:14
Ето какво направих аз и как поставих питата:

fokke
02.05.2015, 20:40
Здравейте , поръчал съм нови кошерища и по тоя повод искам да попитам знаещите с какъв лак мога да боядисал отвън . Идеята ми е да са в натуралния дървен цвят но какъв лак трябва да ползвам и има ли значение дали ще е на алкидна или ацетонова уснова ?

Totevski
03.05.2015, 06:48
Отиваш при Павлин Дренски в Орешак - представителя на Becker Acroma за България. Казваш му какво искаш и ще ти предложат всичко.

fokke
04.05.2015, 13:36
Разбрах , че има опция да се намаже кошерището от вън с течен парафин, това вярно ли е като информация и ако знаете как се прави и от къде мога да купя парафина , с какво се маже и ако има специална техника ?

jorors
06.05.2015, 17:59
Здравейте , поръчал съм нови кошерища и по тоя повод искам да попитам знаещите с какъв лак мога да боядисал отвън . Идеята ми е да са в натуралния дървен цвят но какъв лак трябва да ползвам и има ли значение дали ще е на алкидна или ацетонова уснова ?
С лак на водна основа Сократес.

viktor tit
29.05.2015, 10:21
Здравейте, как е положението с акацията? Имате ли добри добиви?
Аз бях планувал на 30.05.15г. да въртя центрофугата, но ме изпратиха командировка и ще мога да отчета някакви резултати чак около 15-16.06. Само си мисля да не им станя тясно до тогава и да хванат гората, въпреки че съм им сложил по два магазина.

Totevski
29.05.2015, 18:09
Колега, каква центрофуга на 30.05, та акацията още си цъфти. Поне в Терзийско е така, в Черни Осъм предполагам, че е още по-назад. Изчакай си да я вентилират, да запечатат и тогава търси нещо.

viktor tit
29.05.2015, 22:15
аз не живея постоянно там, а ходя когато съм свободен. Сега са ме емнали от две седмици и не съм стъпвал. Иначе живея в софия и съм забелязал, че растителността се развива еднакво, тъй като са на една и съща надморска височина и затова се притеснявах, защото в софия прецъфтя. Но щом казваш, че сега цъфти съм спокоен. Благодаря за информацията.

redbull
01.06.2015, 21:22
...и все още работят добре,не знам какво но внасят.

viktor tit
22.06.2015, 08:28
Нека споделя какви са ми добивите след като успях този петък да извадя меда. Имам два кошера ДБ единят е 10р а другия 12р.
На 09.05 и на двете семейства постваих по два магазина с основи. Когато ги отворих да видя какво са събрали на 19.06 този който е 12р беше изградил само 6 рамки и ги беше напълнил без да са запечатани, но 10р беше изградил всички основи, от които напълнил и запечатал от край до край 13 рамки, от които извадих 20 кг. мед.
Успех на всички и тайно се надявам от липата да има повече.

redbull
22.06.2015, 20:19
И магазинче мана в добавка. Късметлия си че са се качили горе само на основи.

jdrumev
22.06.2015, 20:40
И магазинче мана в добавка. Късметлия си че са се качили горе само на основи.

http://store.picbg.net/pubpic/03/A9/47b8bcc0f64503a9.jpg
Това е от Еленския балкан.ДБ 10 рамков/дай бого всеки му такива рамки.

solaris60
22.06.2015, 20:54
http://store.picbg.net/pubpic/03/A9/47b8bcc0f64503a9.jpg
Това е от Еленския балкан.ДБ 10 рамков/дай бого всеки му такива рамки.

Е де. Ти знаеш ли какви рамки имат други та правиш това пожелание? За да достигнем това, някои колеги трябва да си изхвърлим половината пити.:bigsmile: Ако знаех, че ще има такъв пост щях да щракна една- две пити.

jdrumev
22.06.2015, 21:00
Е де. Ти знаеш ли какви рамки имат други та правиш това пожелание? За да достигнем това, някои колеги трябва да си изхвърлим половината пити.:bigsmile: Ако знаех, че ще има такъв пост щях да щракна една- две пити.

Щях да ги претопявам тия рамки.Сега ги продавам с восъка 25лв бройката;)

evgeni.filimonov
22.06.2015, 22:17
[QUOTE=viktor tit;66067]Нека споделя какви са ми добивите след като успях този петък да извадя меда. Имам два кошера ДБ единят е 10р а другия 12р.
На 09.05 и на двете семейства постваих по два магазина с основи. Когато ги отворих да видя какво са събрали на 19.06 този който е 12р беше изградил само 6 рамки и ги беше напълнил без да са запечатани, но 10р беше изградил всички основи, от които напълнил и запечатал от край до край 13 рамки, от които извадих 20 кг. мед.

И какъв е твоя извод ?

jdrumev
22.06.2015, 22:23
Догодина повече да храни:bigsmile:че да градят по бърже.

solaris60
22.06.2015, 22:57
Нека споделя какви са ми добивите след като успях този петък да извадя меда. Имам два кошера ДБ единят е 10р а другия 12р.
На 09.05 и на двете семейства постваих по два магазина с основи. Когато ги отворих да видя какво са събрали на 19.06 този който е 12р беше изградил само 6 рамки и ги беше напълнил без да са запечатани, но 10р беше изградил всички основи, от които напълнил и запечатал от край до край 13 рамки, от които извадих 20 кг. мед.
Успех на всички и тайно се надявам от липата да има повече.

Много ми е интересно как 10 рамков кошер ще изгради, напълни и запечата 13 рамки?

Петър84
22.06.2015, 23:47
Много ми е интересно как 10 рамков кошер ще изгради, напълни и запечата 13 рамки?Като е с 2 магазина може и повече да напълни.

solaris60
22.06.2015, 23:52
viktor tit с колко магазина ти беше 10- така? Разясни малко.

viktor tit
23.06.2015, 08:39
viktor tit с колко магазина ти беше 10- така? Разясни малко.
Както писах по горе сложих му направо два магазина само с основи на 09.05 и му напълни хранилката с 3л. сироп 1:1. Сложих направо двата магазина защото знаех, че може да замина командировка, както се и получи и след това за първи път ги отворих когато видях резултатите и извадих меда.

viktor tit
23.06.2015, 08:50
Моя извод, е че ако имах инввентар (изградени рамки) можеше и повече да изкарам. Но като за първа (кошерите са ми от миналия юни) година мисля, че добива от 10-ка, от акацията е добър.
12-ка мисля да го разцепя на две и да му придам две нови майки, защото явно има проблем при него. Не знам и на двата кошера, колка са им стари майките, защото не са белязани. Човека от който купих тогава отводките ми каза, че карат втора година миналия сезон, но.... знае ли човек.

viktor tit
23.06.2015, 08:52
След като им сложих магазините, напълних хранилките и повече не съм хранил.

viktor tit
23.06.2015, 09:04
Не видях тъмен мед, меда е много светло жълт( като купешка ракия).

solaris60
23.06.2015, 11:47
Както писах по горе сложих му направо два магазина само с основи на 09.05 и му напълни хранилката с 3л. сироп 1:1. Сложих направо двата магазина защото знаех, че може да замина командировка, както се и получи и след това за първи път ги отворих когато видях резултатите и извадих меда.

Да. Пропуснал съм да го видя. Извинявам се.

jdrumev
23.06.2015, 16:07
Не видях тъмен мед, меда е много светло жълт( като купешка ракия).

ОСЕН имаше ли при вас преди акацията

redbull
23.06.2015, 20:35
ОСЕН имаше ли при вас преди акацията

Имаше и ябълка и глухарче и осен. На единия ми пчелин,който си е в гората меда не излиза-все едно е мана. Голямо въртене падна,а на цвят е леко жълт,не е чиста акация но какво са вкарали вътре-божа работа.

jdrumev
23.06.2015, 20:45
Имаше и ябълка и глухарче и осен. На единия ми пчелин,който си е в гората меда не излиза-все едно е мана. Голямо въртене падна,а на цвят е леко жълт,не е чиста акация но какво са вкарали вътре-божа работа.

И в елена имаше пчелини с такъв мед.

viktor tit
24.06.2015, 07:38
И при мен беше така, дори вкарах центрофугата при печката, напалих яко и така почна да се стича малко по бързо.

piper
01.07.2015, 16:29
Здравейте,искам да попитам при Вас липата даде ли някакъв мед въобще.Аз бях планувал за 4-5.07 да вадим липовият мед, но днес проверих-мед няма.Има на две-три рамки,но не е запечатан,а и не са пълни.При Вас как е?Защото видях ,че днес в блоковете има цъфнали слънчогледи и май ще разчитаме само на него,който го има разбира се.

Totevski
01.07.2015, 18:46
В Терзийско липата още не е цъфнала. До 2-3 дни ще започне, тъкмо да се оправи времето.

redbull
01.07.2015, 18:48
Здравейте,искам да попитам при Вас липата даде ли някакъв мед въобще.Аз бях планувал за 4-5.07 да вадим липовият мед, но днес проверих-мед няма.Има на две-три рамки,но не е запечатан,а и не са пълни.При Вас как е?Защото видях ,че днес в блоковете има цъфнали слънчогледи и май ще разчитаме само на него,който го има разбира се.

При мен липата сега е в разгара си, летяха много добре днес а то си беше и супер ден в сравнение с миналите 2-3. Ако се задържи хубаво се надявям да качат нещо,че оттук насетне-захар.

Христо Димитров
01.07.2015, 22:13
При мен липата почти е преминала и почти нищо няма в магазините.10 дни лошо време,сега ме яд ,че не ги разцепих и не направих отводки.
Ще чакаме слънчогледа....

viktor tit
02.07.2015, 09:13
В Черни осъм, в самото село цъфна преди 3-4 дни, но в гората сега започва. От тук нататък се надявам да съберат мед, тъй като близките 15 дни дават времето да е перфектно.

piper
24.07.2015, 09:34
При мен липата почти е преминала и почти нищо няма в магазините.10 дни лошо време,сега ме яд ,че не ги разцепих и не направих отводки.
Ще чакаме слънчогледа....

Привет колеги,пак да питам-как е при Вас?Миналата неделя ходихме да вадим мед от слънчогледа-море от цвят-мед почти няма.До сега от слънчогледа съм извадил по 5 кг от кошер.Иначе меда не и слънчоглед,а е тъмно червен,почти черен-мана.Но го няма:(
При Вас как е?
А както се сещам как се радвах ,че тази година има засят слънчоглед...

redbull
25.07.2015, 17:18
Без дъжд няма радост, при мен е същата работа-около магазин запечатан наполовина липа и мана.

krasimir00
25.07.2015, 18:05
Проблемът не е само във влагата, а в сортовете слънчоглед , които сеят.Имал съм доста по сушави години от тази, и от слънчогледа съм вадил по 20 тина килограма мед.Последните две години положението е коренно различно,не отделя почти нищо.Слънчогледът , който сеят вероятно е с дълбоки нектарници и пчелите не достигат до нектара, а може би просто новите сортове са си такива, немедодайни.Досега се оплаквахме , че опрашваме нивите на аренаторите и никой не ни плаща за това,а сега вече им опрашваме нивите, а насреща няма дори и мед !

delta.e
25.07.2015, 18:22
Напълно си прав , колега .
Това , не са сортове , а хибриди .Защото , всякa година земеделците купуват семена .
Ако е сорт -не е така , а хибрида на другата година не дава нищо .
И аз писах , ама не вярваше никой .

Pavel_Bs
25.07.2015, 19:01
Част от химията която се използва при "новите високопродуктивни" сортове : http://www.farmer.bg/26099-Efikasna-borba-s-plevelite-pri-slanchogleda-i-carevicata-
Нашите сортове ги изнасяме,а тук остава това : http://nivabg.com/tips/syngenta-obogatyava-portfolioto-si-v-slunchogled-i-tsarevitsa-i-prez-2015-788/

delta.e
25.07.2015, 19:37
Част от химията която се използва при "новите високопродуктивни" сортове : http://www.farmer.bg/26099-Efikasna-borba-s-plevelite-pri-slanchogleda-i-carevicata-
Нашите сортове ги изнасяме,а тук остава това : http://nivabg.com/tips/syngenta-obogatyava-portfolioto-si-v-slunchogled-i-tsarevitsa-i-prez-2015-788/

Прав си колега !
Преди 25 години , с българският сорт слънчоглед ,,Албена,, във Франция се засяваха 48 млн. дк.
А общо ,обработваемата земя тук е 46.5 млн дк.
Защо ,затрихме института в Генерал Тошево ?
Сега разни програми - минимус , максимус.
Далавераджии от разни звена.

dantos
25.07.2015, 21:06
Краси така е, прав си, а при мен и при липата нямаше нектар, дайте да тьлкуваме.

krasimir00
25.07.2015, 21:41
Поне в моя регион времето по време на липата беше по хладно от нормалното и доста променливо.Вероятно това е оказало някакво влияние.

Христо Димитров
25.07.2015, 23:49
При мен в момента има слънчоглед.Качват по малко в магазините,но така и не видях пълен магазин.Има по 5-6 пълни и запечатани пити,а другите са празни.Превъртях ги на мястото на пълните,дано да ги напълнят.Иначе жегата е голяма и според мен работят до 11-12 по обед и вечерно време.Абе крива година в нашия район ........

the_lefty
02.09.2015, 06:47
Здравейте.Аз съм от гр.Тетевен при мен майките почти спряха да снасят яйца.Запасите от мед са много добри даже ми се струва,че са по-блокирали майките точно заради това не снасят.При вас как стоят нещата?

redbull
02.09.2015, 12:49
Да, рано започнаха с почивката и при мен-от обяд нататък си правят седянки по прелките, опитвам да ги стимулирам къде с магазин отдолу, къде със сиропец. Не бива още да спират с пилото, че акацията догодина ще я видим през крив макарон.

the_lefty
02.09.2015, 13:01
Да, рано започнаха с почивката и при мен-от обяд нататък си правят седянки по прелките, опитвам да ги стимулирам къде с магазин отдолу, къде със сиропец. Не бива още да спират с пилото, че акацията догодина ще я видим през крив макарон.

Тъпото е че силните сем.така са се задръстили че на 2пити макс има пило.Аз гледам пчелите,те просто се стапят драстично.

Mateev
02.09.2015, 14:29
Целия август трябваше да се обикалят семействата и да се освобождава място за снасяне на майката там, където е задръстена. Също така се подхранва със сироп 1:1 със стартовит. И това трябва да продължава някъде до около 10-ти септември (още 1 седмица). След това вече се храни ударно с инвертиран сироп. Това е моят план и точно по него се водя в момента. Всичките ми семейства с малки изключения към днешна дата си имат предостатъчно пило (5-7 рамки), а това с освобождаването от задръстване на майката ми донесе доста допълнителен мед.

Nic
02.09.2015, 14:50
Целия август трябваше да се обикалят семействата и да се освобождава място за снасяне на майката там, където е задръстена. Също така се подхранва със сироп 1:1 със стартовит. И това трябва да продължава някъде до около 10-ти септември (още 1 седмица). След това вече се храни ударно с инвертиран сироп. Това е моят план и точно по него се водя в момента. Всичките ми семейства с малки изключения към днешна дата си имат предостатъчно пило (5-7 рамки), а това с освобождаването от задръстване на майката ми донесе доста допълнителен мед.

Къде според Вас трябва да се намира към настоящия момент корпуса с пилото, за ЛР кошери става въпрос, в първия или във втория корпус.

Nik_m
02.09.2015, 14:54
2 пъти освобождавах място на майката да снася, сега пак са задръстени на 5-6 рамки с пило, но повече няма да пипам защото няма да подхранвам с инвертиран. В момента пилото на силните и на слабите се е изравнило при мен, силните вече са си оплели кошницата за зимата а по слабите натискат на работа.

Nik_m
02.09.2015, 14:57
Къде според Вас трябва да се намира към настоящия момент корпуса с пилото, за ЛР кошери става въпрос, в първия или във втория корпус.

Според мен във втория и всичките ми кошери в момента съм качил пилото там. Сега качват мед от 1вия и удебеляват венеца над пилото, което ще позволи на кълбото да се хване между двата корпуса а също стимулира майката да снася.

А.Димитров
02.09.2015, 15:14
Здравейте!Нов съм в пчеларството и да попитам по темата.Кошерите са ми дб12рамкови на 20август извъртях меда и прегледах плодниците 1-2рамки пило ивсичко др.мед.Един стар пчелар ми каза да оставя магазина, пчелите щели да качът меда горе и да освободат място за пило.Към 20септември да извърта меда от магазина и да им го върна.Ние мислиме така ама пчелите дал го мислат същото? Благодаря!

Nik_m
02.09.2015, 15:31
Здравейте!Нов съм в пчеларството и да попитам по темата.Кошерите са ми дб12рамкови на 20август извъртях меда и прегледах плодниците 1-2рамки пило ивсичко др.мед.Един стар пчелар ми каза да оставя магазина, пчелите щели да качът меда горе и да освободат място за пило.Към 20септември да извърта меда от магазина и да им го върна.Ние мислиме така ама пчелите дал го мислат същото? Благодаря!
Много ме сънява ама много. Вземи и извърти поне 1 хубава тъмна пита и я сложи между пилото.

Христо Димитров
02.09.2015, 20:51
Здравейте!Нов съм в пчеларството и да попитам по темата.Кошерите са ми дб12рамкови на 20август извъртях меда и прегледах плодниците 1-2рамки пило ивсичко др.мед.Един стар пчелар ми каза да оставя магазина, пчелите щели да качът меда горе и да освободат място за пило.Към 20септември да извърта меда от магазина и да им го върна.Ние мислиме така ама пчелите дал го мислат същото? Благодаря!


Много е малко да имаш в плодника по това време само 1-2 пити с пило.Освободи място и сложи тъмна пита,като подхраниш както казва Матеев със сироп и стартовит.Днес отворих 10-на кошера и навсякъде имаше 4-5 пити с пило,само една отводка беше с 2 пити,но едната беше почти без мед и цялата с пило.И както казва колегата от Тетевен,наистина понамаля снасянето на яйца от майките.

Ангел Йосифов
03.09.2015, 10:15
След последната паша работното настроение на семействата по естествен път спада.Този момент(време) за различните райони и коти е различен и изтърве ли се моментът за стимулативно подхранване след това много трудно се лъжат семействата за да възобновят работния си ритъм.Затова е трудно да се дават конкретни съвети ако не познаваш района на питащия.Още по трудно,дори и невъзможно се възобновява ритъма със стара майка,каквито и трикове да се прилагат.Затова всеки трябва добре да познава района си и какво цъфти в момента.За да бъде успешно "есенното" стимулативното подхранване в природата трябва да има прашец и пчелите да вкарват.

Ivan Mankov
25.09.2015, 20:26
Нещата доста живнаха в региона след дъждовете от началото на месеца ! Все още има детелини ,глухарче ,малини и има някакъв приток ,но за пръв път виждам рой пчели върху зрелите и напукани сини сливи !!! Явно моите ще зимуват на "Троянска сливова" ,а за мене то се знае !:bigsmile:

Ivan Mankov
06.10.2015, 05:24
Тъкмо зазимих магазините ,но изглежда ,ще ги слагам отново !:bigsmile: Джанката цъфна !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:yahoo:

http://s6.postimg.org/g5k3rewkt/Picture_047.jpg (http://postimg.org/image/g5k3rewkt/)

Ivan Mankov
07.12.2015, 19:19
Както вчера ,така и днес времето в затворената котловина е божествено ! Какво ли ни очаква ? Облитането е масово ,като през август,септември :

http://s6.postimg.org/qkvvrw60d/Picture_010.jpg (http://postimg.org/image/qkvvrw60d/)

Totevski
07.12.2015, 19:33
Ванка, поставяй магазините или питките... :) Май за предпочитане е 2-то ;)

Христо Димитров
08.12.2015, 07:06
И при мен неделя като минах през Дебнево няколко кошера се облитаха и мъкнеха прашец.Отворих 3-4 кошера да видя как са със запасите без да ги ровя,но имаха мед.Не бях ги отварял от края на септември,и с това хубаво време ме притесняваха,дали имат мед,но след отварянето се успокоих.

Ivan Mankov
28.12.2015, 21:05
28.12.2015 ; 11,30 ч.19 гр. Видях поне 20 пчели да носят прашец !? И това за 10 мин. Явно ще има мед от кокичета . Дано поне докара цена .:bigsmile:

Totevski
28.12.2015, 21:11
До пчелина имам лешници. На всеки цвят по 2 пчели събират прашец. Направо за прешецоуловители е. :)

Христо Димитров
01.01.2016, 12:33
Вторник - 29.12.2015 г. и при мен мъкнеха яко прашец.Интересното е ,че прашеца е три вида - бял,червеникав и оранжев.Явно има поне 3 вида растения,от които носят прашец.Отворих няколко кошера и останах доволен от видяното - няма пило и има достатъчно медови запаси.Два кошера се облитаха доста усилено.Общо взето притесненията ми,че топлото време ще ги подтикне да гледат пило не се случиха.Дано да ги иззимим всичките.

Христо Димитров
12.01.2016, 21:33
Другата седмица го дават да застуди.Мислите ли да слагате питки преди застудяването?
Принципно мислех да ги слагам по Зарезан,но се чудя дали няма да е по-добре да ги сложа по-рано.Гледам колегите от другите райони ги сложиха още декември.

Юрий Цветков
13.01.2016, 10:54
Не гледай колегите, виж си пчелите. Те ще ти покажат по-добре.

fori1
13.01.2016, 11:15
Мисля да ги сложа в събота. Дават го лошо време ама нямам избор. Миналата година съм ги слагал на 18 януари , тази ще са на 16 януари. Днес е хубаво , но съм на работа, затова в събота. Имам отводки , които не са добре запасени и ако пропусна тази седмица след две ще е къно а времето го дават две седмици студено и много студено.

redbull
13.01.2016, 14:53
Аз пък миналата година си купих питките чак от изложението в Плевен и сега като гледам къде са кълбата пак ще направя същото, няма рапица наблизо.

Ivan Mankov
17.01.2016, 21:18
Днес мислех да направя 2-3 отводки ,но нещо ми тръгна деня на кестерме ! И утре е ден ,нали ?!
http://s6.postimg.org/dvydglpbh/Picture_006.jpg (http://postimg.org/image/dvydglpbh/)
http://s6.postimg.org/iw0f2akbx/Picture_017.jpg (http://postimg.org/image/iw0f2akbx/)
http://s6.postimg.org/u0pdnki25/Picture_020.jpg (http://postimg.org/image/u0pdnki25/)

За успокоение си капнах 100-200 гр. !

fori1
19.01.2016, 14:34
5865
В събота ги нахраних с по един килограм питка , сага да си стоят с кожусите. Някои бяха на горната летва други по надолу, но всички получиха дажба. Ще ги гледам след 15-20 дена.

Ангел Йосифов
19.01.2016, 15:14
Каква ще е целта на гледането след 20 дена?

fori1
19.01.2016, 16:42
Дали са изяли или колко са изяли. Миналата година първите питки ги сложих на 18 януари на 31 януари всички бяха ометени и сложих втори. Вторите ги ядоха до 22 февруари а някой до 10 март и на 10 март сложих третите питки и след тях на сироп. Така нямах умрял кошер през зимата 4 от 4 . Новобранец съм още и се уча , може и да бъркам. Водя си подробни записки по дати какво правя и следвам написаното от миналата година а и времто се повтаря горе долу.

Ivan Mankov
02.02.2016, 22:04
На север от Стария балкан , красота ! Слънце ,цъфнали кокичета ,жужене на пчели (обожавам този звук ) и прашец ,много прашец ! Направих много снимки ,но една кипра удари в десятката !

http://s6.postimg.org/pyls4knsd/Picture_027.jpg (http://postimg.org/image/pyls4knsd/)

s3s3s3
02.02.2016, 22:14
На север от Стария балкан , красота ! Слънце ,цъфнали кокичета ,жужене на пчели (обожавам този звук ) и прашец ,много прашец ! Направих много снимки ,но една кипра удари в десятката !

http://s6.postimg.org/pyls4knsd/Picture_027.jpg (http://postimg.org/image/pyls4knsd/)

Колега, ти този кошер спокойно може да го ползваш и за мебел. :)

jordanov
03.02.2016, 10:04
Манков, като увелича снимката и при мен излизат пет кипри!? Коя да гледам, русото дето има нещо по крачетата ли...?

бат тянко
03.02.2016, 10:48
Точно така, гледай блондинката дето е до оранжевото нещо!

Ivan Mankov
03.02.2016, 12:33
Мънков, като увелича снимката и при мен излизат пет кипри!? Коя да гледам, русото дето има нещо по крачетата ли...?

Русото гледай ,и да знаеш няма да умрат глад !:bigsmile:

Христо Димитров
07.02.2016, 17:54
Днес сложих вторите питки,само,че този път са с тимол за разлика от първия път.Дадените през средата на януари са изядени почти на 100%.Разгледах и 3 от силните кошери - два с пило.Единия нямаше никакво пило.Потърсих майката ,но не я намерих.Пчелите бяха на 5-6 пити,доста силен кошер.Възможно ли е да не съм видял майката според вас,колеги или е осиротял?

ch.atanasov
07.02.2016, 18:03
Днес сложих вторите питки,само,че този път са с тимол за разлика от първия път.Дадените през средата на януари са изядени почти на 100%.Разгледах и 3 от силните кошери - два с пило.Единия нямаше никакво пило.Потърсих майката ,но не я намерих.Пчелите бяха на 5-6 пити,доста силен кошер.Възможно ли е да не съм видял майката според вас,колеги или е осиротял?

Не споменаваш за разлика в поведението на пчелите от трите кошера.При такава картинка смятам, че няма проблем-за сега.

Христо Димитров
07.02.2016, 18:20
Не ми направи впечатление да жужат силно , все едно са без майка.Дал съм задача на баща ми да го следи дали носят прашец като останалите.Мисля,че ако не работят нормално това е една от индикациите за осиротяване.Честно казано нямам достатъчно опит,така,че дано да съм пропуснал да я видя.Но наистина е странно толкова силен кошер да няма пило по това време.

ch.atanasov
07.02.2016, 18:31
.Но наистина е странно толкова силен кошер да няма пило по това време.

Не е много странно.Някои майки, които са снасяли до късно есента, сега не бързат.Има и такива, които изобщо не пронасят.Имах такива пролетта на 2015г.-отдадох го на къпането с О.К.Тази година ще видя по-нататък.

валко
07.02.2016, 22:17
Не е много странно.Някои майки, които са снасяли до късно есента, сега не бързат.Има и такива, които изобщо не пронасят.Имах такива пролетта на 2015г.-отдадох го на къпането с О.К.Тази година ще видя по-нататък.

Точно младите маики които снасяха до късно почнаха да снасят наи рано ,по добре къпане с ОК и необосновано съмнение че маиките спират да снасят от колкото масови погребения.

redbull
08.02.2016, 07:18
Днес сложих вторите питки,само,че този път са с тимол за разлика от първия път.Дадените през средата на януари са изядени почти на 100%.Разгледах и 3 от силните кошери - два с пило.Единия нямаше никакво пило.Потърсих майката ,но не я намерих.Пчелите бяха на 5-6 пити,доста силен кошер.Възможно ли е да не съм видял майката според вас,колеги или е осиротял?

Напълно си е нормално и при мен има такива без пило, но мойте не са яли още питката. Майката, особенно не снасящата е дребничка и трудно се намира ако не е маркирана. Ако си давал и друг път такива с тимол, би ли споделил намираш ли разлика в приемането им от пчелите, че мисля и аз да взема такива за първа?

Христо Димитров
08.02.2016, 19:01
Напълно си е нормално и при мен има такива без пило, но мойте не са яли още питката. Майката, особенно не снасящата е дребничка и трудно се намира ако не е маркирана. Ако си давал и друг път такива с тимол, би ли споделил намираш ли разлика в приемането им от пчелите, че мисля и аз да взема такива за първа?

Не мисля,че има разлика в приемането от пчелите.Просто сега сложих с тимол заради акара.Миналата година слагах само с тимол и си ги вземаха добре.

redbull
08.02.2016, 20:28
А пада ли нещо(ако си слагал лист) или е само шум за нищо?

Христо Димитров
08.02.2016, 21:44
Не съм слагал контролни листи.По-скоро е много шум за нищо :) Ако разчитаме на тимола в питките в борбата с акара значи сме много наивни пчелари ....
И така и така слагам питки,поне да са с тимол,все пак разликата в цената на обикновената и такава с тимол е само 10 стотинки на бройка.

Христо Димитров
14.02.2016, 16:17
Днес може да се каже,че е пролетно страхотно време.Усилен летеж на пчелите,все едно е по време на паша.Всяка секунда по 3-4 пчели влизат и вкарват прашец(вероятно от леска)в кошерите.Забелязах,че е два вида прашец,светложълт и малко по-тъмножълт.Отворих няколко кошера и всичките имаха пило на различни стадии.Направих клип,но не знам как да го кача във форума.

Христо Димитров
14.02.2016, 21:52
https://www.youtube.com/watch?v=ap6UrKXCuB0

Ето и клипа от днес - 14.02.2016

iliew
14.02.2016, 22:17
https://www.youtube.com/edit?o=U&feature=vm&video_id=ap6UrKXCuB0

Ето и клипа от днес - 14.02.2016

Нещо не му е наред на линка.

6iva4a
14.02.2016, 22:24
https://www.youtube.com/edit?o=U&feature=vm&video_id=ap6UrKXCuB0

Ето и клипа от днес - 14.02.2016

Трябва да си го тагнеш линка. Иначе ето го работещ (https://www.youtube.com/watch?v=ap6UrKXCuB0).

Христо Димитров
14.02.2016, 22:30
Трябва да си го тагнеш линка. Иначе ето го работещ (https://www.youtube.com/watch?v=ap6UrKXCuB0).



Благодаря за съдействието! Просто качвам за сефте и се изложих......

Величков
14.02.2016, 22:39
https://www.youtube.com/watch?v=ap6UrKXCuB0

Ето и клипа от днес - 14.02.2016

При мен работи.Клипа си върви.

solaris60
14.02.2016, 22:41
При мен работи.Клипа си върви.

Даааааа... едни хора се постараха да върви.;)

Гогол
14.02.2016, 23:21
Не съм слагал контролни листи.По-скоро е много шум за нищо :) Ако разчитаме на тимола в питките в борбата с акара значи сме много наивни пчелари ....
И така и така слагам питки,поне да са с тимол,все пак разликата в цената на обикновената и такава с тимол е само 10 стотинки на бройка.
Не си мисли че тимола е манна небесна .Можеш и без него .Това го мислеха /че е манна небесна / някои големи пчелари тук във форума Това е най –голямото им заблуждение ,като изключим другите им заблуди . Тимола е неефективен.Гадината даже едрее от него:laughing:.Става му готено от него :laughing::yahoo:,все едно че ти си пиеш чай от мащерка.Обожавам го, особено на хижата на Бакаджика .Няма другаде такъв аромат мащерката.

solaris60
14.02.2016, 23:28
на хижата на Бакаджика .Няма другаде такъв аромат мащерката.

И ти започна като шопите. От Витоша по - високо нема, от Искаро по - дълбоко нема. При нас само една могила е по висока от Бакаджика ви.:bigsmile: За мащерката няма да говорим.

iliew
14.02.2016, 23:28
Обожавам го, особено на хижата на Бакаджика .Няма другаде такъв аромат мащерката.

Еееех, хубав край, хубави хора.........

Гогол
15.02.2016, 00:17
И ти започна като шопите. От Витоша по - високо нема, от Искаро по - дълбоко нема. При нас само една могила е по висока от Бакаджика ви.:bigsmile: За мащерката няма да говорим.
Е..е е, ти пък и ти ,като сме на гъзо на географията, що да не се поребчим като шопите ,че и при нас има нещо хубаво –все още неолющено от братята мургавелци.Пю..пю..да не чуе дявола !!!! А сега сериозно СЛЪНЧО .Красиво е.Малък баир но хубав.Като си помислиш ,че ИНДЖЕТО Е СТЪПВАЛ ПО НЕГО,Кара Кольо . Ама ,........ наше си е ,де .

tsvetanko1973
15.02.2016, 08:43
При студена зима по това време благодарение на мъглата дърветата скрежасваха много красиво. Това ми се е запечатало като спомен от двете прекарани зими и лято в Ямбол.

Ivan Mankov
22.02.2016, 21:30
Еееех ,Троянския Балкан !
Навсякъде е цъфнал дрян.
Появи се Ива срамежлива ,
но дали ще пием сок ,от
синя слива !? :bigsmile:

jordanov
23.02.2016, 09:57
Синя слива ли!? Кога??
Ами ако падне днес мъгла...
Тогаз ще си налея бира
че да ви гледам аз сеира...

Ангел Йосифов
23.02.2016, 18:13
С паничка ще застана
50 стотинки ще прихвана
Бираджиите заклети
ходят до тоалетИ
Какво ще си налея
за това си имам аз идея..

бат тянко
23.02.2016, 18:59
Ех, Балкан! Голям! Засмян!
Сливовица със айран!
Бадеми, дрян, мъждрян!
Вино, бира- дармадан!

solaris60
23.02.2016, 19:08
Гледай ги тез поети
колко са напети.
Стига с таз ракия, вино, айран и бира,
че ще гоните рояци по баира.

Ангел Йосифов
23.02.2016, 19:35
Глей Го тоз напет
пред нази слага парапет.
Рояка ще догоня по баира
Но нек се лей даже и бира.

iliew
23.02.2016, 19:54
Май объркал съм кръжока,
мислех, че е за пчелари,
но попаднах на поети-млади, стари.....
Смятам аз да си замина,
да си пийна медовина,
че пред вас се чувствам тъп,
като стар кирпичен ръб!

IVO_3
23.02.2016, 21:04
Тука всички са познати,
темата от олкохол се клати.
Бира, ракия и керпич,
всеки тук е пич!

Ivan Mankov
23.02.2016, 22:17
Като ще ви събера един ден , като на циганска сватба три дни и три нощи и после ще ви питам : с крака ли дойдохте ,че на кокили си отивате ,и глава ли носехте ,че сега кошер ви бучи на раменете ! И тогава и сега ще ви дам една романтична пчеларска поезия ,когато на мене ми се плаче за това :

http://s6.postimg.org/4gjxd1ylp/Picture_016.jpg (http://postimg.org/image/4gjxd1ylp/) http://s6.postimg.org/859mcj8ml/Picture_018.jpg (http://postimg.org/image/859mcj8ml/) http://s6.postimg.org/xdz1jy2y5/Picture_019.jpg (http://postimg.org/image/xdz1jy2y5/) :bigsmile:

П.С. За Слънчо боза с еклери !

solaris60
23.02.2016, 22:53
Като ще ви събера един ден , като на циганска сватба три дни и три нощи и после ще ви питам : с крака ли дойдохте ,че на кокили си отивате ,и глава ли носехте ,че сега кошер ви бучи на раменете ! И тогава и сега ще ви дам една романтична пчеларска поезия ,когато на мене ми се плаче за това :

http://s6.postimg.org/4gjxd1ylp/Picture_016.jpg (http://postimg.org/image/4gjxd1ylp/) http://s6.postimg.org/859mcj8ml/Picture_018.jpg (http://postimg.org/image/859mcj8ml/) http://s6.postimg.org/xdz1jy2y5/Picture_019.jpg (http://postimg.org/image/xdz1jy2y5/) :bigsmile:

П.С. За Слънчо боза с еклери !

Пусни и едно пепси де.:bigsmile:

Ivan Mankov
23.02.2016, 22:58
Пусни и едно пепси де.:bigsmile:

Нееее. вреди на НПЖ (нормален ........) Ще те пазим ,че си дар ! Айрян може и то от млада коза !:bigsmile:

borislav aleksandrov
23.02.2016, 23:05
Като ще ви събера един ден , като на циганска сватба три дни и три нощи ....

А гости от по-далечко няма ли да поканиш :laughing:

solaris60
23.02.2016, 23:07
Нееее. вреди на НПЖ (нормален ........) Ще те пазим ,че си дар ! Айрян може и то от млада коза !:bigsmile:

Може нещо младо, но да не е коза.:bigsmile:

Ivan Mankov
23.02.2016, 23:08
А гости от по-далечко няма ли да поканиш :laughing:

Борка голямо ми е лобито там ще ми разсъхне бурето ! Ама давайте ,орисия ! :bigsmile:

Ivan Mankov
25.02.2016, 20:44
https://www.youtube.com/watch?v=MOdqbyLe9M0

http://pcheli.bg/kozya-varba-salix-caprea/

Ivan Mankov
25.02.2016, 20:45
Ако повярвам на написаното ,направо ще слагам магазините !:bigsmile:

Христо Димитров
25.02.2016, 21:13
Ако повярвам на написаното ,направо ще слагам магазините !:bigsmile:



Ще ги слагаш наистина ,но ...... месец май :bigsmile:

Христо Димитров
28.02.2016, 17:41
Днес направих пролетен преглед на всичките семейства.Всички имаха пило на по 3-4 рамки разновъзрастово.Носят прашец в 3 цвята(червен,светложълт и тъмножълт).Имаше доста усилен летеж.Общо взето останах доволен от видяното.На последния кошер видях запечатан маточник,който беше на няколко дни.Не видях майката,но семейството не беше неспокойно,даже беше с доста пило(на 4 пити).Наистина имаше и прошарено пило,но ми е интересно на какво разчитат по това време за да я сменят?

solaris60
28.02.2016, 19:18
интересно на какво разчитат по това време за да я сменят?

На нова майка. Която след 20- тина дни ще снася и ще гони останалите.

Илиев
28.02.2016, 19:57
Това закодирано послание вече не мога да го разчета!!

zapstojan
28.02.2016, 20:11
Това закодирано послание вече не мога да го разчета!!

Може би се съмняваш за търтеи.
В това топло време предполагам че ще има и търтеи.
В по-силните семейства има търтеи целогодишно. Забелязал съм го в мой кошер.
Дано да няма проблеми с новата майка.

П.п. Набърках се в чужда тема. Не познавам климата в троянския балкан

solaris60
28.02.2016, 20:15
Това закодирано послание вече не мога да го разчета!!

Кажи какво не ти е ясно и аз ще ти го разкодирам надълго и нашироко.

Илиев
28.02.2016, 20:22
Не предполагах, че по това време може да се оплоди майка, хайде след 10 дни да е......това означава ли, че след 2-3 седмици може да се правят отводки/майки??

Валентин.
28.02.2016, 20:27
Кажи какво не ти е ясно и аз ще ти го разкодирам надълго и нашироко.
Разкодирай за мен, търтей излюпен лани Юли, Август, годна ли му е семката сега през Март.
П.П. Припоследното “ровене“ в кошерите преди десетина дни видях заложени няколко търтелчета. Ама за ланшните ми е мисълта.

solaris60
28.02.2016, 20:30
Не предполагах, че по това време може да се оплоди майка, хайде след 10 дни да е......това означава ли, че след 2-3 седмици може да се правят отводки/майки??

Може да правиш отводки, стига да имаш такива семейства от които да ги направиш. А що се отнася до това дали може да се оплоди майка толкова рано? Може - казвам го от опит. Най - рано започнала да снася майка - 3 март. Запомнил съм го, че лична дата, а и тогава почиваме и беше хубав ден, и проверих. Но все пак зависи от метеорологичните условия. Тази година обаче действай - няма от какво да се плашиш.

solaris60
28.02.2016, 20:33
Разкодирай за мен, търтей излюпен лани Юли, Август, годна ли му е семката сега през Март.
П.П. Припоследното “ровене“ в кошерите преди десетина дни видях заложени няколко търтелчета. Ама за ланшните ми е мисълта.

Ланшни търтеи малко се съмнявам вече да има, но млади със сигурност има. А след като казах, че няма ланшни търтеи то следва, че и семката я няма.:bigsmile:

Валентин.
28.02.2016, 20:50
Ланшни търтеи малко се съмнявам вече да има, но млади със сигурност има. А след като казах, че няма ланшни търтеи то следва, че и семката я няма.:bigsmile:
Приятно е да те чете човек.

solaris60
28.02.2016, 20:54
Приятно е да те чете човек.

Малко като писател се изразявам, нали? :bigsmile: БЛАГОДАРЯ.

ch.atanasov
28.02.2016, 20:55
Може да правиш отводки, стига да имаш такива семейства от които да ги направиш. А що се отнася до това дали може да се оплоди майка толкова рано? Може - казвам го от опит. Най - рано започнала да снася майка - 3 март. Запомнил съм го, че лична дата, а и тогава почиваме и беше хубав ден, и проверих. Но все пак зависи от метеорологичните условия. Тази година обаче действай - няма от какво да се плашиш.

Не виждам Матеев, ако чете хич няма да чака 15--20 май.:bigsmile:

solaris60
28.02.2016, 20:57
Не виждам Матеев, ако чете хич няма да чака 15--20 май.:bigsmile:

А ти мислиш ли, че чака?

ch.atanasov
28.02.2016, 21:03
А ти мислиш ли, че чака?

Незнам, ще го попитам, но в обявата май пишеше първи отводки/ майки /-май месец.Някъде се е разсеял и ще загуби два месеца.:)

Христо Димитров
28.02.2016, 23:38
Може би се съмняваш за търтеи.
В това топло време предполагам че ще има и търтеи.
В по-силните семейства има търтеи целогодишно. Забелязал съм го в мой кошер.
Дано да няма проблеми с новата майка.

П.п. Набърках се в чужда тема. Не познавам климата в троянския балкан

В интерес на истината видях в един кошер търтеи,но си помислих,че все още не са годни по това време на годината за оплождане.ПОне така съм чувал от колеги ,че най-рано може да се произведе майка 10-15 април.
Но тази година не е като предходните.......

zapstojan
29.02.2016, 09:18
Произвеждането на майка по това време е риск, но щом са заложили маточник?!

Ivan Mankov
05.03.2016, 21:48
Какво става тук в тоя Балкан ?


https://www.youtube.com/watch?v=ns0Q9srdHmg

Днес динамично облитане, след някой ден динамично събиране по клонака !? Ха !:bigsmile:

Христо Димитров
06.03.2016, 21:01
Днес сложих лентички на семействата и където имаше нужда-разширявах или стеснявах.В повечето кошери от 3 до 5 рамки с пило ,повечето запечатано.Видях и два отличника с 6 пити с пило,което ми се стори плашещо в толкова ранен етап от годината.Пчелите бяха доста активни все едно сме 6 април,а не 6 март......Постоянно мъкнене на прашец три вида.Изобщо годината върви с месец напред накъде в сравнение с предходните....
Отворих и семейството с маточника от миналата седмица и видях разпечатан маточник и на същата пита млада и неоплодена майка.Няма да го отварям следващите 2 седмици,дано да се оплоди.В няколко кошера имаше търтеи,така,че има шанс!
С това бурно развитие да не се наложи да ловим рояци по никое време........

solaris60
06.03.2016, 21:06
Днес сложих лентички на семействата и където имаше нужда-разширявах или стеснявах.В повечето кошери от 3 до 5 рамки с пило ,повечето запечатано.Видях и два отличника с 6 пити с пило,което ми се стори плашещо в толкова ранен етап от годината.Пчелите бяха доста активни все едно сме 6 април,а не 6 март......Постоянно мъкнене на прашец три вида.Изобщо годината върви с месец напред накъде в сравнение с предходните....
Отворих и семейството с маточника от миналата седмица и видях разпечатан маточник и на същата пита млада и неоплодена майка.Няма да го отварям следващите 2 седмици,дано да се оплоди.В няколко кошера имаше търтеи,така,че има шанс!
С това бурно развитие да не се наложи да ловим рояци по никое време........

Някой ще черпи, но все още не се сещам кой.:bigsmile:

Христо Димитров
06.03.2016, 21:31
Някой ще черпи, но все още не се сещам кой.:bigsmile:



Имам достатъчно троянска сливова различни реколти,така,че черпенето изобщо няма да е проблем :)А в мазето има за каквото се сетиш,че има в селско мазе :)
Дано да има за какво да почерпя,индикациите са добри.Честно казано,няколко пъти се сещам какво си ми писал и се надявам да се окажеш прав!

redbull
11.03.2016, 18:26
Имам достатъчно троянска сливова различни реколти,така,че черпенето изобщо няма да е проблем :)А в мазето има за каквото се сетиш,че има в селско мазе :)
Дано да има за какво да почерпя,индикациите са добри.Честно казано,няколко пъти се сещам какво си ми писал и се надявам да се окажеш прав!
Дано вече си е свършила работата, че каквито прогнози сипят синоптиците за нашия край- с пчели ли да се ядосвам със сливи ли (на пъпка са вече) незнам.

Христо Димитров
13.03.2016, 18:47
Прогнозите се сбъднаха и направо си застудя!Днес цял ден не са минавали температурите повече от 6-7 градуса,а следващите дни го дават и минуси.Баба Марта нямаше как да ни пожали.........
Сложих днес по малко мед в хранилките,дано по-скоро се затопли,че много цъфнали дървета,а пчелите не могат да излезнат.
Колкото до майката предполагам,че все още не е оплодена заради ниските температури,все пак след този ден имаше само един хубав ден и то следващия (07.03.2016г)Възнамерявам да проверя следващата седмица ако времето позволи.....

Ivan Mankov
13.03.2016, 20:29
Прогнозите се сбъднаха и направо си застудя!Днес цял ден не са минавали температурите повече от 6-7 градуса,а следващите дни го дават и минуси.Баба Марта нямаше как да ни пожали.........

Още по интересно стана !!! Сега е 2 гр. и се сипе хуууубав сняг ! Идва ми да вкарам една за отскок , да извадя ските и като се изстрелям по баира надолу ще се чува само : Мамка мууууууууууууууу! :laughing:

solaris60
13.03.2016, 20:42
Още по интересно стана !!! Сега е 2 гр. и се сипе хуууубав сняг ! Идва ми да вкарам една за отскок , да извадя ските и като се изстрелям по баира надолу ще се чува само : Мамка мууууууууууууууу! :laughing:

Само като си представих картинката и паднах от смях. :bigsmile:

redbull
14.03.2016, 20:25
Още по интересно стана !!! Сега е 2 гр. и се сипе хуууубав сняг ! Идва ми да вкарам една за отскок , да извадя ските и като се изстрелям по баира надолу ще се чува само : Мамка мууууууууууууууу! :laughing:

То май от утре и ние в ниското ще ти пригласяме- УУУУУУУУУУуууууууууу !

jordanov
17.03.2016, 17:56
Още по интересно стана !!! Сега е 2 гр. и се сипе хуууубав сняг ! Идва ми да вкарам една за отскок , ........ само : Мамка мууууууууууууууу! :laughing:

Вкарвай смело! Днеска из Троянът - напращели млади майки по къс ръкав, а покрай Ловеч - щъркели крачат гордо.

redbull
24.03.2016, 20:26
Най-после и при нас дойдоха първите лястовички, но за хубаво време ще трябва да почакаме до другата седмица.

Ivan Mankov
24.03.2016, 22:16
Вкарвай смело! Днеска из Троянът - напращели млади майки по къс ръкав, а покрай Ловеч - щъркели крачат гордо.

Еййй как сме изпуснали jordanov ! Непростимо ,ноооо ... забелязах леко заиграване с членуването и майките .....! Предлагам за jordanov Троянска ИНКВИЗИЦИЯ, т.е : поне една седмица завързан за буре с отворен чеп, за да нюха, а отпред разходка на топ-20 майките без дечурлигата ! Аааа тук държим на тия работи и на пчелите ! :bigsmile:

Pavel_Bs
24.03.2016, 23:28
Еййй как сме изпуснали jordanov ! Непростимо ,ноооо ... забелязах леко заиграване с членуването и майките .....! Предлагам за jordanov Троянска ИНКВИЗИЦИЯ, т.е : поне една седмица завързан за буре с отворен чеп, за да нюха, а отпред разходка на топ-20 майките без дечурлигата ! Аааа тук държим на тия работи и на пчелите ! :bigsmile:

Колега Манков,може да не ти се вярва,но аз съм подложен на нещо подобно.Разликата е,че миризмата е на гроздова.Обяснението е просто - прозореца на избата ми се намира на няколко метра от сергията,покрай която минават въпросните напращели майки(и бъдещите).Напоследък гледам да ям по-малко мед докато продавам,че комбинацията от мед и оскъдно облекло си е...о майката.Колегите гледам и те напоследък взеха често да идват в обедната да оплакнат окото,пък уж да сме си говорели за пчели.Както се казва - много хубаво,не е на хубаво, та и мойта така.

Ангел Йосифов
25.03.2016, 08:26
ЦЦЦЦ,Павкаааа,Павка,бая сте я закършили(младите),щом от сега ви трябва мед да ви "върти главата" подир....МЕДОНОСИТЕ...,че и прибягвате до аромотерапия....ццццц.

jordanov
25.03.2016, 10:12
Еййй как сме изпуснали jordanov ! Непростимо ,ноооо ... забелязах леко заиграване с членуването и майките .....! Предлагам за jordanov Троянска ИНКВИЗИЦИЯ, т.е : поне една седмица завързан за буре с отворен чеп, за да нюха, а отпред разходка на топ-20 майките без дечурлигата ! Аааа тук държим на тия работи и на пчелите ! :bigsmile:

Въъъх, изправи ми се... кожата... с тея Инквизиции... Знам си аз че по оня край сте креативни хора. През един два месеца минавам оттам на тъгъдък, но тъй ги гласим работите, че по обяд да сме "При Кмета". Сега обаче в сезона ще трябва да направим рекогносцировка за прегрупиране на силите и да излезем от дупката;)

Pavel_Bs
25.03.2016, 11:18
ЦЦЦЦ,Павкаааа,Павка,бая сте я закършили(младите),щом от сега ви трябва мед да ви "върти главата" подир....МЕДОНОСИТЕ...,че и прибягвате до аромотерапия....ццццц.


Еееее,колега Йосифов,пак извъртя нещата.Аз казвам,че трябва да спра меда,че хормона и без това ми идва в повече.Анадънму.Иначе предлагам и мед против забременяване,обаче той върви с показно.

Ангел Йосифов
25.03.2016, 12:48
Анадък,анадък чоджук ама пак без мед неможете,че и без реклама (показно) тоже.НО........става и с молитва(без мед)

Молитва на жената.
.................................................. .......................
И тъй,както разреши на Пресветата Дева да роди,без да съгреши.
Така разреши на нас да съгрешим без да родим.



Извинявам се на мода за отворената работа.

Ivan Mankov
31.03.2016, 21:10
Ей, то в този Балкан, пък всичко голямо бре ! То като нацъфтяха едни големи, диви череши ,ами ония ми ти дърти круши, че като рипнат едни тлъсти рояци, само с пожарникарска стълба да ги сваляш ! Не е лесно : голямо и високо !!!!!!:bigsmile:

http://s6.postimg.org/ww8j5df8t/Picture_004.jpg (http://postimg.org/image/ww8j5df8t/) http://s6.postimg.org/p8q80t5yl/Picture_014.jpg (http://postimg.org/image/p8q80t5yl/) http://s6.postimg.org/xa9v4yzcd/Picture_007.jpg (http://postimg.org/image/xa9v4yzcd/)

fori1
25.04.2016, 16:11
Преди две седмици 30 градуса а сега 15 , като се очаква сняг във високите полета. Преди две седмици им махнах таблите на дъната и са само на мрежа ама тази вечер ще ги връщам.

viktor tit
26.04.2016, 08:53
Тази сутрин по високите поляни около Ч. Осъм има сняг. Около 150-200 метра над селото.

viktor tit
26.04.2016, 08:58
Иначе беше започнала някаква паша, най- вероятно ливади, защото редкия сироп, който им давам 2/1 вода/захар спряха да го взимат от три дни.

Христо Димитров
26.04.2016, 13:31
Много кофти време......По-вероятно е да съберем дъждовна вода,отколкото акация.......

fori1
26.04.2016, 15:56
По-високо окоцията ще цъфне след 8-10 дена. Днес в Ловеч започнала да цъфти , но не е разцъфнала на 100% , след ден два ще е. Троян е седмица и повече след Ловеч.

Христо Димитров
26.04.2016, 16:30
По-високо окоцията ще цъфне след 8-10 дена. Днес в Ловеч започнала да цъфти , но не е разцъфнала на 100% , след ден два ще е. Троян е седмица и повече след Ловеч.

Аз съм между Ловеч и Троян по посока Севлиево.Акацията е почти цъфнала(има малко на брой цъфнали дървета,но повечето са на пъпки) на моето село,очаквам това да стане факт до 2-3 дни.Ако задържи заради студеното време още 8-10 дни ще почерпя.Иначе в Ловеч е цъфнала преди повече от седмица.В Троян не е цъфнала все още.

viktor tit
26.04.2016, 20:48
Днеска гледах акацията в Ч.осъм, едва сега започват да се образуват пъпчици, та ми стана по- леко на душата.

Христо Димитров
02.05.2016, 16:50
Заради задаващото се лошо време днес реших да направя няколко сборни отводки за да облекча силните кошери от пило и да сложа по някоя основа за градене,да има какво да правят в лошото време.И на третия кошер маточни чашки захранени,но незапачетани.Разруших ги и взех една пита с добре захранена и почти изградена чашка и сложих в отводката.На следващия кошер от 12 рамки поне 7-8 имаха маточни чашки със снесено пило в тях.Имаше и няколко захранени,а майката на крайната пита.Този със сигурност ще го разделя на няколко отводки след няколко дни.С този лош старт от 4 отворени кошера 2 в роево настроение,следващите бяха добре.Имаше чашки,но не бяха с пило или захранени.Отворих около 15 кошера ,само два имаше в роево настроение.Останалите ще отворя при първа възможност.Някои бяха почнали да пълнят нектар магазините,но с идващото лошо време,това ще е най-вероятно с акациевата паша.....

inio33
02.05.2016, 17:26
Колега не чакай след някои ден а изкарай майката с две три пити защото може и да не е намериш.

Ivan Mankov
04.05.2016, 20:14
Положението е просто интересно в момента а най- вероятно ще стане динамично след дни ! Вече 40-50 часа вали напоително, пчела навън не се показва, акация на старт (колкото не е измръзнала ) :
http://s6.postimg.org/xqj4roep9/Picture_003.jpg (http://postimg.org/image/xqj4roep9/)
Бойна готовност: 6-метрова стълба,тръвни,преносни сандъчета ,сандъци и пророй! Дано да ме държи кръста ! Ще бъде весело!:yahoo:

jdrumev
04.05.2016, 20:18
Положението е просто интересно в момента а най- вероятно ще стане динамично след дни ! Вече 40-50 часа вали напоително, пчела навън не се показва, акация на старт (колкото не е измръзнала ) :
http://s6.postimg.org/xqj4roep9/Picture_003.jpg (http://postimg.org/image/xqj4roep9/)
Бойна готовност: 6-метрова стълба,тръвни,преносни сандъчета ,сандъци и пророй! Дано да ме държи кръста ! Ще бъде весело!:yahoo:
Ванка то ние не излизаме ти пчели искаш

Христо Димитров
08.05.2016, 15:06
Като на екватора сме! Половината ден вали като из ведро ,после напече малко.Така вече сигурно месец! Аман от това лошо време.Акацията е на път да премине,дават го следващите няколко дни да се стопли,дано поне за тях да съберат,че май опира да почваме да ги храним.От толкова голям ден дали работят 4-5 часа на ден !?

iliew
08.05.2016, 18:17
От толкова голям ден дали работят 4-5 часа на ден !?

Ами празници! К'во да правим?! :bigsmile:

Ivan Mankov
08.05.2016, 19:28
Точно това написах вчера на един колега ,че моите са на 4 часов работен ден, ама поне не им давам заплата ! А бе, няма да яде Асан баница !!!:tres:

redbull
08.05.2016, 19:40
Вали не вали поглеждайте и вътре- при мен отличниците вече се подготвят за преселение.

iliew
09.05.2016, 18:32
Точно това написах вчера на един колега ,че моите са на 4 часов работен ден, ама поне не им давам заплата ! А бе, няма да яде Асан баница !!!:tres:

Ти Асан не го мисли! Гледай Иван да яде мед! :)

delta.e
09.05.2016, 19:19
Точно това написах вчера на един колега ,че моите са на 4 часов работен ден, ама поне не им давам заплата ! А бе, няма да яде Асан баница !!!:tres:

Спокойно , ще яде Иван медец.

viktor tit
09.05.2016, 19:27
Ако се задържи времето да е слънчево през деня, и да превалява следобед, ще има за Иван, Асан и за Драган даже.

jdrumev
09.05.2016, 19:33
Ако се задържи времето да е слънчево през деня, и да превалява следобед, ще има за Иван, Асан и за Драган даже.

Е от къде да има?.
Акацията прецъфтява

viktor tit
09.05.2016, 19:50
При мен цъфна преди около 3-4 дни. И гледам, че целия летеж е насочен натам.

redbull
09.05.2016, 20:00
При мен цъфна преди около 3-4 дни. И гледам, че целия летеж е насочен натам.

До обяд летят-след обяд го изядат, то и едни качествено оплодени майки ще извадим- да ми е кеф да правя отводки.

Ivan Mankov
09.05.2016, 20:05
Трагедията май ,че не е пълна ! Днес прежалих един час и се качих високо по южния скат по "Пътя на нектара" . Горе на високото положението е приемливо . Има дървета изцяло покрити, че листа не се виждат, но има и такива без висулки,без цвят яко ударени от последния мраз ! При факта,че на 3 км. има само един кошер и кой знае колко рояка по дупките ,може да намажем по филия ! Иначе още към 8 сутринта полудяха и в 17 се налудяха ! Пак напоява навън .

iliew
09.05.2016, 21:48
Абе то мед да не става само от акация, малко ли билки има по ливадите около Острец?!

По-добре да вали отколкото да е суша. Един колега, пчелар-бедуин от Сахара, как се надява да капне малко дъжд, че да пусне нектар кактуса в близкия оазис, ама няма. :bigsmile:

the_lefty
09.05.2016, 22:06
Колеги, аз в Тетевен взех да подхранвам че вали постояно.Вчера отворих 5 от силните и вътре пчели и пило много, но мед няма.Магазините ги сложихна 19.04.Обаче този дъжд прецака нещата.

Ivan Mankov
10.05.2016, 21:06
Абе то мед да не става само от акация, малко ли билки има по ливадите около Острец?!

Не iliew, не само от акацията ! Ама аз акацията все на варненци я продавам и не евтино, а все не стига ! Иначе туземците гледат подозрително на бистрото и много течното ! Бабите все ми викат :"Дай ми баби от онзи червеникавия с многото билки и не ми го преоскъпявай ":bigsmile:

P.s. Познаваш региона Илиев !!! Пчелар-разведка? :yo:

iliew
10.05.2016, 21:38
Не iliew, не само от акацията ! Ама аз акацията все на варненци я продавам и не евтино, а все не стига ! Иначе туземците гледат подозрително на бистрото и много течното ! Бабите все ми викат :"Дай ми баби от онзи червеникавия с многото билки и не ми го преоскъпявай ":bigsmile:

P.s. Познаваш региона Илиев !!! Пчелар-разведка? :yo:

Ти пък, разведка! Обичам планината, особено Стара планина. ;)

viktor tit
20.05.2016, 18:17
10 дни не бях виждал кошерите, но преди това им осигурих достатъчно работа. През тези 10 дни все бях на тръни защото чета за какво роене става въпрос. Днеска ги отворих, роево настроение няма, но такова нещо не съм виждал, нямаха по нито една килийка мед. Страшен глад. Само един , който е супер силен сложил даже в магазина на една рамка.

Христо Димитров
20.05.2016, 18:43
10 дни не бях виждал кошерите, но преди това им осигурих достатъчно работа. През тези 10 дни все бях на тръни защото чета за какво роене става въпрос. Днеска ги отворих, роево настроение няма, но такова нещо не съм виждал, нямаха по нито една килийка мед. Страшен глад. Само един , който е супер силен сложил даже в магазина на една рамка.

Глад се наблюдава не само при теб ....При мен нападат и ограбват отводките,независимо,че са стеснени колкото 2 пчели разстояние и че ги храня вечерно време.Просто много калпава година се очертава.

fori1
20.05.2016, 22:00
Че са гладни гладни. Аз до преди 2 седмици храних и миналата седмица два многокорпусни бяха заложили роеви маточници, направих 6 отводки и имаше по една пълна рамка на корпус и нещо като венец по рамките , но няма приток на нектар. Днес обаче се намърда в капана як рояк покри 6 рамки. Тая година ще правим отводки ще ловим рояци и ще увеличаваме армията.

viktor tit
23.05.2016, 21:18
Вчера и днес хубаво време и резултата е налице, между 3 и 6 рамки пълни с мед в магазините. Дано вече се оправя това време.

jordanov
24.05.2016, 16:50
...

Ти докъде я докара? ДБ или ЛР?

viktor tit
25.05.2016, 14:03
ДБ, четири са в момента, като след липата( ако даде господ) може да ги увелича с още един два. Небързам за никъде, а и те са само за лична консумация и разпускане. Като отида при тях сядам и по 3-4 часа ги гледам как работят и за нищо друго не мисля. Голям кеф ми доставят.

viktor tit
25.05.2016, 14:06
Иначе времето отново се скапа, от снощи като е заваляло и неспира. Темпетатура около 10 C°, няма жива пчела навън.

jordanov
28.05.2016, 09:28
ДБ, четири са в момента, като след липата( ако даде господ) може да ги увелича с още един два. Небързам за никъде, а и те са само за лична консумация и разпускане. Като отида при тях сядам и по 3-4 часа ги гледам как работят и за нищо друго не мисля. Голям кеф ми доставят.

Браво, така и предполагах! Гледането на пчели е голяма работа, както вече си разбрал. Най-важното е да не им пречиш.;)

Христо Димитров
19.06.2016, 18:25
Малко добри новини.Липата цъфна и приноса на нектар е повече от добър.Така е от няколко дни.Има вече пълни магазини с нектар на по-силните семейства и градежа е добър.Ако задържи така няколко дни ще е супер.Ако пък и завали ще стане още по-добре.Дано само малко да охлади ,че вчера беше над 35 градуса и може липата да прецъфти бързо от жегите.

redbull
19.06.2016, 19:26
Малко добри новини.Липата цъфна и приноса на нектар е повече от добър.Така е от няколко дни.Има вече пълни магазини с нектар на по-силните семейства и градежа е добър.Ако задържи така няколко дни ще е супер.Ако пък и завали ще стане още по-добре.Дано само малко да охлади ,че вчера беше над 35 градуса и може липата да прецъфти бързо от жегите.

А вечерта на центъра мистър Джо Лин Търнър вдигна градусите с поне десет отгоре- и нямаше такива с топлинен удар. Кораво племе сме това рокаджийте.

Ivan Mankov
22.06.2016, 21:30
Събраха си от овошки и си го хапнаха ! Помирисаха акация и само това ! Имаше в дъждовете опоскани венци и медови пити пълни с пило ! Всичко беше стигнало на ръба...... и захарта ! С моя мижав опит съм научил, че при пчелите в определен момент, ден е равен на десет ! Точно това се случва ! Страшна ливада, невероятен градеж, бял восък и поне 7-10 дни до липата ! Истината е,че бях започнал да се отчайвам ! Само днес разхвърлях 70 магазинни рамки с основи ! А бе, направо ми идва ей сега да отида да отворя някой кошер,само заради аромата който се носи !

iliew
22.06.2016, 21:55
А бе, направо ми идва ей сега да отида да отворя някой кошер,само заради аромата който се носи !

Че какво чакаш?!
Аз ходих около 20 часа, горе долу само за това и да се порадвам на липата и ливадата, че цял ден гледам само бетон и ...........разголени жени. :bigsmile:

Ivan Mankov
24.06.2016, 21:19
Само преди два дни писах 7-10 дни до липата . И излъгах ! Вчера мина лек летен дъждец и липата се изцепи . В дебелия тефтер за 2015 пише 5 юли .
Както се казва : от ливади и гори нектар като река струи ! Остава да се полее .drinks;

viktor tit
26.06.2016, 12:21
Вярно са реки, за десет дни, най- силния ДБ 10р с три магазина преди половин час получи четвърти. На другите три им предстои пълно запечатване. При другите работата е по зле, но и те ще се отчетат.

redbull
26.06.2016, 15:43
Вярно са реки, за десет дни, най- силния ДБ 10р с три магазина преди половин час получи четвърти. На другите три им предстои пълно запечатване. При другите работата е по зле, но и те ще се отчетат.

Мълчете си, че виж догодина докарали ремаркетата от полето.

borislav aleksandrov
26.06.2016, 17:10
Мълчете си, че виж догодина докарали ремаркетата от полето.

Късно е .... вече го обмислям :P

Ivan Mankov
26.06.2016, 21:16
Ето,че се оказа, някъде има рестарт на акацията ! Явно и тук няма да ни се размине така, че ковете сандъци ! Започва да става интересно ! Леко вали в момента а и днес беше търпимо топло!!!!!!!!!!!!!!:P Иначе навън ухае на липа,че ме приспива чак !

viktor tit
27.06.2016, 13:53
Тази сутрин проливен дъжд, сега препича та камък се пука. Липата е цъфнала и мирише страхотно, но пчели по нея няма, явно са по тревите. Летежа е основно надолу към манастира, сигурно палят свещ и юруш по ливадите.
Май ще взема и аз да пална една, та нещата да продължат поне още две седмици така.

Ivan Mankov
27.06.2016, 21:05
Късно е .... вече го обмислям :P

Борка при мене инвентара е на изчерпване, така ,че тръгвай, ама не и без едно буренце за из път ! Тъй, де поне за инфото ще почерпиш ! :bigsmile:

evgeni.filimonov
27.06.2016, 22:04
МЕЧТАТА НА ПЧЕЛАРЯ.

viktor tit
01.07.2016, 22:21
Преди месец и половина вместо да се чудя как да ги спася от гладна смърт, явно е трябвало да правя магазини и рамки. Днес беше раздаден и последния наличен инвентар. Пашата явно е много силна, защото пчелите не са подбирали и рамките, които сложих миналата седмица ( с цяла основа, само с лентичка или само на телове) са изградени и напълнени.

Ivan Mankov
02.07.2016, 21:32
Преди месец и половина вместо да се чудя как да ги спася от гладна смърт, явно е трябвало да правя магазини и рамки. Днес беше раздаден и последния наличен инвентар. Пашата явно е много силна, защото пчелите не са подбирали и рамките, които сложих миналата седмица ( с цяла основа, само с лентичка или само на телове) са изградени и напълнени.

Хаа и аз не вярвах,че може да ми дотрябват 3-ти магазини !;) Сега вместо да се плакна с бира, кова магазини . Догодина като ни останат магазини, ще правим Фарари и пак ще сме на кяр от извънредния труд ! Пчели и здрав кръст да има !

jordanov
02.07.2016, 21:44
Е ко стана ве, Тигри, пак ли ви изненада снега ?
Опсс, меда:)

viktor tit
03.07.2016, 00:34
Лошото, е че ми остана материал само от черен бор. За магазини е добре, но за рамки не става. Такива джобове със смола има, че тече постоянно.

viktor tit
03.07.2016, 12:10
Перфектно време за пчелите, вечер около 9 часа превалява, сутрин от 6 до към 9 часа здрав дъжд и след това 28-30 С°. И така от три дни.

redbull
15.07.2016, 19:54
Теглихте ли чертата вече по високото или още капе?

Ivan Mankov
15.07.2016, 21:32
Теглихте ли чертата вече по високото или още капе?

Аааа няма черта ! Сега след днешния порой пашата тепърва започва ! Вадете бързо каквото има да се вади, че ще се задръстим тия дни ! :bigsmile:

solaris60
15.07.2016, 22:03
Вадете бързо каквото има да се вади, че ще се задръстим тия дни ! :bigsmile:

Днес като ги отварях и аз видях, че са задръстени.............с празно пространство. И вадих, вадих. Напълних всичките тенекии. Със същото разбира се. Сега чакам цена.;)

viktor tit
15.07.2016, 23:45
Всичко е пълно, но как да вадя, като не искат да запечатват.

бат тянко
16.07.2016, 06:05
Днес като ги отварях и аз видях, че са задръстени.............с празно пространство. И вадих, вадих. Напълних всичките тенекии. Със същото разбира се. Сега чакам цена.;)
Струва ми се, че цената ще е аналогична на изваденото?

solaris60
16.07.2016, 13:09
Струва ми се, че цената ще е аналогична на изваденото?

А на мен ми се струва, че цената ще е доста висока, но мед няма да има. Мисля, че бях го споменал някъде. А имам и друга мисъл в главата за цената, но няма да я споменавам, че ще изправя и производители и търговци на нокти.;)

Ivan Mankov
27.07.2016, 21:01
Колеги, кога ще теглим чертата ? Аз май, че няма да обявявам среден добив за тази година, освен на лични и по телефона ! Иначе за миналата с кеф ! Като гледам как се е спекла земята ще питам за евтина захар !;):bigsmile:

viktor tit
30.07.2016, 22:27
Тука две седмици летежа беше много вял, а сега от два дни ги наблюдавам, че нещо са се забързали. Дали има мана или е нещо друго?

Ivan Mankov
10.08.2016, 11:42
Винаги съм мечтал, акацията и липата да цъфтяха по-продължително или поне два пъти в годината ! Ето, че се сбъдна и това !:yahoo:

7225

Снимката е от тази сутрин, а един приятел на 15 км.от мен каза, че и при него по върховете има отделни цветове !

P.S И природата се побърка покрай нас !!!

Георги 1974
10.08.2016, 12:15
Ванка слагай по още един магазин да не се блокират.

Ivan Mankov
10.08.2016, 12:33
Ванка слагай по още един магазин да не се блокират.

Няма Гоше, аз тъкмо ги доотараших ! :bigsmile:

viktor tit
13.08.2016, 14:47
Настроението е панаирджийско или както се казва "честит сбор".

viktor tit
13.08.2016, 14:52
На 15.08.16г. е голяма Богородица. В Троянския манастир се изнася чудотворната икона на Света Богородица троеручица и всички вярващи, могат да я докоснат и да се помолят за изцерение.

viktor tit
13.09.2016, 16:52
В момента при мен цъфти " Луд Тодор" или (Rudbeckia ). От него носят само прашец, но се посещава страшно много, видях по 3-4 пчели на цвят.

Ivan Mankov
14.09.2016, 05:40
В един комшийски двор има две огромни, стари джанки покрити до върха с бръшлян ! Вчера след обед звука беше като на излитащ "Боинг" ! Мед от бръшлян !!!!:bigsmile: