PDA

Виж пълната версия : ЦЕНТРОФУГИРАНЕ НА МЕДА



Станко Ставров
01.10.2010, 22:10
Центрофугиране на меда.


Със започването на главната паша трябва да се следи как върви запълването на питите с мед. За тази цел в зависимост от силата на пашата и на пчелните семейства през няколко дни, без да се тревожат пчелите, се преглеждат по една-две крайни и средни пити в магазините или корпусите, както и от страничните пити, в лежаците.
Щом като килийките са запълнени с мед, който вече е сгъстен (при навеждане на питите не изтича), и е започнало запечатването на горните килийки, медът вече може да се центрофужи.
Не бива да се центрофужи мед, който е още много рядък, незрял, защото той съдържа много вода и лесно може да се развали при съхраняването. От друга страна, прекалено продължителното задържане на меда в кошерите, дори след като се запечатат напълно питите, се отразява неблагоприятно на медосбора, тъй като пчелите преустановяват пренасянето на нектар, понеже няма къде да го складират. Това особено важи за кошерите, които разполагат само с по един магазин.
Отбирането на готовите пити за центрофужене трябва да става следобед и привечер, за да не се пречи на работата на пчелите през деня. Покривката се отстранява от рамките и между тях леко се подпушва, за да се отдръпнат пчелите надолу; след това питите се изваждат една по една, като чрез внимателно тръскане или смитане се освобождават напълно от пчелите. Отбраните пити се нареждат в празен магазин или в преносимото сандъче и се пренасят в помещението за центрофужене. На мястото на отбраните пити се поставят празни резервни пити или неизградени пити, като така заредените магазини се слагат непосредствено върху плодника, под другите магазини, ако има такива. За освобождаването на питите от пчелите може да се използва и специален уред — пчелогонка, през която пчелите могат да преминават само в една посока.
Пчелогонката се монтира на отвора в средата на дъсчена табла, която се поставя под магазина. Като преминават през пчелогонката в долната част на кошера, без да могат да преминат обратно, пчелите за едно денонощие освобождават магазина.
Центрофуженето на меда трябва да става в чиста, светла стая, която да може добре да се затваря, за да не влизат пчели. За целта се използва една от стаите на пчеларската къща, а при подвижно пчеларство — подвижната будка. Когато центрофуженето се извършва след главната паша и има опасност от налитане на пчели-крадци, то за да не се тревожат пчелните семейства от миризмата на меда и да не се предизвика кражба, центрофуженето трябва да стане през нощта или в отдалечено от пчелина помещение.
Центрофуженето става със специални центрофуги за мед, които биват главно два типа: хордиални и радиални. При хордиалните центрофуги питите се поставят хордиално, а при радиалните — радиално спрямо централната от на въртящия се кош. У нас са разпространени хордиалните центрофуги, в които се поместват 3 или 4 плодникови пити или двойно по-голям брой магазинни пити.
Преди да се започне центрофуженето, центрофугата трябва да се почисти и измие добре и да се закрепи здраво за пода. Под крана на центрофугата се поставя гъста (двойна) цедка, а под нея — съд за меда. Съдовете трябва да бъдат добре измити, чисти и да нямат никаква миризма, защото медът лесно поема миризмите.
Най-добре се центрофужат питите, когато са наскоро извадени от кошерите и медът е топъл; тогава той е по-течен и лесно се изпръсква. Преди да се поставят в центрофугата, питите се разпечатват с остър пчеларски нож или със специална пчеларска вилица, като се отстраняват само капачетата на килийките, без да се поврежда самата пита. За да реже добре, ножът трябва да бъде топъл, затова той от време на време се потапя в съд с гореща вода. След като е разпечатана от едната страна, питата се обръща и се разпечатва и от другата страна. Разпечатването става над широк съд (тава) или над специално сандъче, в което се събират восъчните запечатки и се отцеждат разпечатаните пити, докато се поставят в центрофугата.
При нареждането в центрофугата питите трябва да допрат с цялата си площ до мрежата на въртящия се кош, защото в противен случай лесно могат да се разкъсат под напора на центробежната сила, особено ако са новоизградени. Рамките се поставят така, че да лежа на тясната си страна, като долните им летвички са по посоката на въртенето. Това улеснява изпръскването на меда от килийките, понеже те имат наклон нагоре. За да бъде балансирана центрофугата, срещуположните пити трябва да бъдат еднакво тежки.
След зареждането на центрофугата кошът с питите се завърта чрез ръчката, предавателното колело и зъбчатия ангренаж. Под действието на центробежната сила медът от външната страна на питите започва да излиза от килийките и по стените на центрофугата се стича в конусовидното дъно, откъдето минава през крана и цедката и се стича в съда. Отначало въртенето трябва да бъде по-бавно; след като се изпръска по-голямата част от меда от външната страна на питите, те се обръщат, за да се изпръска напълно медът от другата страна, при което завъртането става по-бързо.
След това питите отново се обръщат в първоначалното си положение, за да се доизпръска напълно медът от първата страна. За да се избегне обръщането на питите, което при по-големите пчелини отнема много време, съществуват центрофуги, при които питите се поставят в подвижни обръ-щаеми касетки. При тях, след като се изцентрофужат питите от едната страна, касетките бързо се обръщат с ръка или автоматично и питите се изцентрофужват и от другата страна.
В много големите пчелини (с по няколкослотин кошера) могат да се използват радиалните центрофуги. Те събират от 28 до 60 пити и при въртенето медът се изпръсква едновременно от двете страни. Радиалните центрофуги, както и центрофугите с обръщаеми касетки обикновено са пригодени да се задвижват с електромотор.
След преминаване на главната паша, когато притокът на нектар силно намалее, а контролният кошер не показва повече от 200—300 г дневен принос, трябва да се снемат всички магазини и корпуси от кошерите и събраният в тях мед да се изцентрофужи. Преди да се приберат и съхранят в склада, празните пити трябва да се почистят добре от меда, защото в противен случай те привличат пчели-крадци и мравки, а понякога хващат и плесен. За почистване на питите заредените магазини се поставят за 2—3 дни върху плодниците на кошерите, които се покриват с дъсчиците или с платното така, че пчелите да могат да преминават в магазините през малък отвор. След почистването им магазините се прибират в склада.

Бай Пчеличко
11.12.2010, 22:18
Колеги , първата главна паша е рапицата ! Досега в моя район такова чудо не е сято ! Та въпросът е , има ли особености при центрофугирането на този мед ? Някои казват , че не се чака запечатка ....... - споделете ?

Иван Гушев
12.12.2010, 00:04
Меда от рапица се вади веднага щом започнат да побеляват питите, веднага щом започнат да ги запечатват,но може и веднага като ги напълнят. Запечатат ли цялата пита няма вадене( кристализира много бързо).

Kiril8305
12.12.2010, 13:14
Освен написаното по горе от колегата , трябва много добре да се следи времето, знайте , че по времето на рапичната паша , случи ли се по дъждовно време, с малко по ниски температури , магазинните пити ще идат на боклука.Веднага след приключавнето на рапичната паша , се постарайте да изцентрофугирате и всички пити в плодника за ДБ.Тоя мед създава големи неприятности оставен в плодника за зимуване.Имайте в предвид , че напролет такива пити съм разпечатвал пръскал със топла вода, и вместо пчелите да вземат меда , веднага ги запечатват.Дори , пчеларят който ми помагаше ме хокаще, че не съм разпечатвал меда, от тези пити , и тогава го накарах той да разпечата една в кошера , белязах я с габърче , и нарочно на другия преглед пак го повиках, когато вдигнахме въпросната пита, тя бе запечатана нацяло без да е пипнат меда от нея.
Така , че внимавайте много.
И друго за рапицата , гледайте си много добре кошерите по време на рапичната паша , има голяма вероятност въпреки убежденията на колегите , че млади майки не се роят , да ви се изроят.
Поздрави на всички.

hristov72
16.01.2011, 19:20
Първият рапичен мед вадихме през 2005 г. от тогава с проби и грешки стигнахме до горните изводи споменати от колегите.Само в допълнение ще кажа,че изваденият рапичен мед го оставяме около седмица с отворени капаци на тенекиите и ги завиваме с тензух.Меда е с голямо водно съдържание и по този начин се избягва вкисването когато времето се затопли.Другият вариант е меда да се реализира след неговото изваждане.Меда от рапица в плодниковите пити е добре да се извади ,но друг вариант е с тях да се разцепи гнездото след пашата и така голяма част от него отива за консумация от самото семейство .Но определено семействата не трябва да остават да зимуват с рапичен мед ,по-добре такива пити да се бракуват и да отидат за разтопяване око са кристализирали.Имали сме случаи през 2006 година на умрели от глад семейства с 4-5 рамки мед от рапица.

Kiril8305
25.01.2011, 15:57
При мен колега , не съм го оставял открит след центрофугиране, след около 2 седмици става на бетон, така силно кристализира , че супената ми лъжица се криви при опит да откъртя парче от тенекията, през дръжката разбира се.

Тошката
15.03.2011, 10:46
Извинете ме , начинаещ съм , затова ако може да ми отговорите на неколко въпроса. първо неразбрах как се поставят питите в центрофугата ,от писаното по-горе мисля че се поставят с горната летвичка на магазинната рамка да е към оста на центрофугата ,.......нали ......., другия въпрос ми е да съм сигурен че е добре изпарена водата от меда да сложа тензух върху тенекията обаче на смънчева светлина или на сянка в склада и заколко време ., и последно да не оставям в плодникова рамка рапицов мед - така ли е . ..........НАДЯВАМ СЕ ДА МИ ОБЯСНИТЕ , БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО

ттитто
15.03.2011, 11:45
Адаш как ще сложиш рамката в центрофугата зависи каква е центрофугата. При хордиалните се поставя долната летва на рамките да води при въртенето, а при радиалните долната летва трябва да гледа към оста на центрофугата. това е защото при складирането на меда пчелите оформят килийките с лек наклон нагоре. По другия ти въпрос, ако може да държиш меда на сянка, но в сухо помещение е много по-добре отколкото на слънце. А за рапицов мед бих казал, да не оставяш не само в плодникова рамка, ами въобще да не оставяш. Той ще се захароса и в другите рамки и трудно ще го изкараш. трябва да я дадеш задължитено на пчелите да си я изближат, защото няма изкарване оттам.

Тошката
15.03.2011, 12:09
БЛАГОДАРЯ , ТТИТТО ама да попитам пак , като мина през центрофугата рамките с рапицов мед и щом остава от него в килииките като им върна рамките няма ли от другата паша /слънчоглед - примерно/ да складират върху него и ще пречи ли това

христо
15.03.2011, 13:49
При мен колега , не съм го оставял открит след центрофугиране, след около 2 седмици става на бетон, така силно кристализира , че супената ми лъжица се криви при опит да откъртя парче от тенекията, през дръжката разбира се.

Тогава това не е мед от рапица!!! От рапицата е по скоро като мас - нито течен, нито твърд, бял.

ogan
01.02.2012, 19:34
А какво правим, ако след като извадим рапичния мед от плодника, в района няма друга паша - нито акация, нито липа. Чак слънчогледа следва. Получава се един безпашов период от около месец.

Ангел Йосифов
01.02.2012, 19:47
А какво правим, ако след като извадим рапичния мед от плодника, в района няма друга паша - нито акация, нито липа. Чак слънчогледа следва. Получава се един безпашов период от около месец.

Ами скатаваш си центрофугата.

ivandespotov
01.02.2012, 19:52
А какво правим, ако след като извадим рапичния мед от плодника, в района няма друга паша - нито акация, нито липа. Чак слънчогледа следва. Получава се един безпашов период от около месец. От рапица до слънчоглед има повече от месец и по това време има поддържаща паша. Ако нямаш, което е малко вероятно просто храниш! Успех!

Kiril8305
17.10.2012, 20:12
При мен колега , не съм го оставял открит след центрофугиране, след около 2 седмици става на бетон, така силно кристализира , че супената ми лъжица се криви при опит да откъртя парче от тенекията, през дръжката разбира се.


Тогава това не е мед от рапица!!! От рапицата е по скоро като мас - нито течен, нито твърд, бял.
Точно си е мед от рапица колега.

Бай Пчеличко
18.10.2012, 19:52
Рапицовия мед е мазен , само ако е премесен с акация или друго ! Иначе е както казва Кирил - чупи лъжицата ! :D