PDA

Виж пълната версия : ПЧЕЛОГОНКА



bor4o111
26.01.2013, 15:45
Здравейте никъде не можах да намеря в този форум инфо за "Пчелогонка" ползвате ли и доволни ли сте???Какви модели ползвате,сами ли си ги изработвате???Бях чел че колега от друг форум слагал на някакъв тензух ниакъкво масло и така ги гонел от магазините next_banned;

Цеко
26.01.2013, 17:50
Това с маслото не върши работа, иначе миналата година ползвах стандартни пчелогонки с 6 изхода, но дори и по 48 часа да ги държех пак оставаха пчели по питите, може би ако се работи с два магазина ще има по добър ефект?

bor4o111
31.01.2013, 11:42
А дали ключа към успеха не е модела,защото има колеги много доволни.Моля ако има колеги доволни да пишат с какъв модел работят ;-)
tube;

vankogos
31.01.2013, 15:25
Преди 2г. ползвах пчелогонка с един изход.За 24ч. почти не бяха останали пчели в магазина,НО........и пчелите които все още внасят нектар нямат достъп до магазина..Затова едно от условията е да се ползва с два магазина

bor4o111
01.02.2013, 10:14
Имате в предвид пчелогонката да се слага между двата магазина,за да могат идващите пчели да слагат нектара в първия.
А колега vankogos какво е за тебе малко пчели...???горе долу ???колко??? не за друго но да си направя преценка защото всеки има различни представи за "малко" БЛАГОДАРЯ ЗА ОТГОВОРИТЕ

vankogos
01.02.2013, 21:48
Именно между двата магазина да се постави пчелогонката,а в магазините имаше по 50-60 пчели.Не трябва да се пренебрегва факта,че и майката понякога се качва в магазина и тогава е наложително използването на ханеманова решетка.

Цеко
01.02.2013, 22:05
.Не трябва да се пренебрегва факта,че и майката понякога се качва в магазина .
Така е миналата година изгубих две майки по тази причина. Аз практикувам по следния начин - свалям магазина и го пренасям до помещението за вадене на меда, там с помощта на компресор издухвам останалите по питите пчели след което ги внасям вътре за центрофужене. Интересното е че и двете майки ги открих почти веднага след издухването (пчелите се събират на кълбо около тях), и успях да установя от кои кошери са, но пчелите вече бяха заложили маточници още с поставянето на пчелогонката и въпреки че ги разруших те не приеха отново майките...

ivootur
01.02.2013, 22:16
Сигурно долу е било задръстено та са се качили горе да снасят.Май хватката е да се слага ханеманова решетка като се слагат магазините

bor4o111
08.02.2013, 20:06
благодаря на колегите за отговорите drinks;
сега открих подобна тема много интересна -Пчелно семейство през активния сезон-
КАК ДА ОТСТРАНИМ ПЧЕЛИТЕ ОТ МЕДОВИТЕ ПИТИ

Nik_m
11.07.2013, 19:57
Сложих магазини пити в корпусите понеже само това имах и сега са ми направили страшни далаци,ама така са ги извивали че питите нямат вадене.
Дали ще стане с пчелогнката и да си оправям корпуса на спокойствие, защото иначе ще стане мазало в кошерите.

jordanov
12.07.2013, 12:54
Ае на тебе май ти е кеф да си отваряш работа? Що не си скова от тополата няколко магазина и да си връткаш мед и пчелите ти да разберат че имат стопанин?

Nik_m
12.07.2013, 17:41
Ае на тебе май ти е кеф да си отваряш работа? Що не си скова от тополата няколко магазина и да си връткаш мед и пчелите ти да разберат че имат стопанин?
Добре беше да скова магазини, ама кое по напред, рамки ли да кова, копрпуси ли, капаци ли, на работа да ходя и какво ли не.
Не съм машина от началото на пролетта съм почивал само 2 дни и едва издържам, взех изоставена къща а сега почти може да се живее в нея.
А пчелите знаят много добре, че си имат стопанин кошерите съм ги направил като кукли.

jordanov
13.07.2013, 12:34
То това ясно, поздравления за което. Действай по приоритети, някои неща могат да чакат. За съжаление на пчелите ти не им пука че си им нагласил сандъци като кукли или че спазваш законите на геометрията. Да цитирам Бай Пчеличко - те обичат хармонията.
Пчелогонката свърши ли работа ?

Nik_m
23.07.2013, 17:23
Не взех пчелогнки, вдигнах корпуса изрязах далаците и извадих питите.
Но за сега само 1 кошер е запеатил.
Аз ги измъчих с градеж и нямат време да запечатат меда :)
260 пити, днес купих още 40 основи и това ще и е за тази година, да закръгля числото.

Цеко
25.07.2013, 22:45
Тия купешките пчелогонки нещо не вършат работа, почнах да си ги правя от мрежа и ефекта е по добър, само да няма пило в магазина (корпуса).

bor4o111
05.03.2014, 18:32
Имш предвид пласмасовите нали?? С по осем или повече входове? Аз също ги
пробвах и нещо не съм очарован а има колеги които твърдят че самоделките не вършели работа. Твоите с мрежа с три изхода ли са???

simo
05.03.2014, 18:45
За мен пчелогонките вършат много добра работа. Това лято за пръв път ползвах, от най елементарните с два изхода,пластмасова. Останах много приятно изненадан от резултата. Ползвах ги само на магазини ДБ, при корпусните нямаше как, понеже нямах корпус в който да няма пило и при ваденето на меда се наложи да се пробират пита по пита. Това е и един от мотивите ми да предпочета разширяването на пчелина с ДБ а не с ЛР.

bor4o111
05.03.2014, 18:50
а ДБ с два магазина ли са ти и ако да,пчелогонката между двата ли я сложи??? а колко време я държа????

simo
05.03.2014, 18:55
Да, с два магазина са. На някои съм слагал под двата магазина, на дуги само под единия/щото не са били пълни и двата/, ефекта е еднакъв-по десетина заблудени пчели в магазин, няма метене,няма духане.

bor4o111
05.03.2014, 18:57
колко време ги държа????

simo
05.03.2014, 19:00
Поставям ги следобед към 17 часа и на другия ден към 10 вадя меда.

Цеко
05.03.2014, 22:45
Имш предвид пласмасовите нали?? С по осем или повече входове? Аз също ги
пробвах и нещо не съм очарован а има колеги които твърдят че самоделките не вършели работа. Твоите с мрежа с три изхода ли са???
С четири изхода са, по ми е лесно да направя квадратна пчелогонка, отколкото триъгълна. Според мен най оптималния вариант (за ДБ системата) е работа с два магазина и ползването на ханеманова решетка, макар че и без нея значително се облекчава работата по ваденето на меда.

Mateev
06.03.2014, 01:05
С пчелогонки не става. Това го пробвах миналата година. Винаги остават по няколко заблудени пчели във всеки един корпус, и най-накрая когато ги закарах корпусите в помещението с разпечатващата машина и центрофугата, настана един малък сюрприз. Излетяха отнякъде няколко стотин пчели и започнаха да се врат навсякъде. Налепиха се по прозорците, напъхаха се в корпусите на луминисцентните лампи, кацаха по меда, по машините, по ръцете, по главите - страхотно шоу. С всеки следващ ден носехме още и още пчели и те ни се пречкаха в ръцете и краката. Жал ми беше да ги избивам, пък доброволно не искаха да напускат въпреки отворените прозорци и настойчивите подканвания с метлата. Вечерно време се скупчваха в един ъгъл и там стояха под формата на едно малко рояче. На другия ден отново плъзваха и се навираха във всяко едно ъгълче на помещението. Оплюха ми прозорците с нещо като восък - няма измиване, дори и със сапун.

Та вместо пчелогонка аз предлагам една машина за смитане на пчелите от рамката - виждал съм я по клипчетата. Тази година ще си направя такава машина, а сметените пчели директно ще станат на отводки. Това също от клипчето. И какво се получава най-накрая - с един куршум - два заека. Пити с мед, изчистени на 100% от пчелите и в същото време десетки килограми пчели, чакащи да ги разпределя с черпака в нови отводки. Естествено преди това ще ги изчистя от акарите. И понеже съм нагъл и съм в остър дефицит на изградени рамки - директно ще изсипвам пчелите в нови кошери с по 10 чисто нови неизградени рамки. После им хвърлям и една нова майка и ги оставям да се оправят както могат. Миналата година го правих този експеримент и се оказа сполучлив на 100% - всички експериментални нови семейства на голи рамки оцеляха, развиха се, презимуваха и сега към днешна дата са в супер състояние.

bor4o111
06.03.2014, 09:43
Матеев БЛАГОДАРСКО за винаги споделяните и искрени мнения.

Цеко
06.03.2014, 17:23
Най лесно е да няма нито една пчела в корпусите (магазините) - отлепяш ги и носиш, но това няма как да стане без да се прехвърля пита по пита. Мисля че прехвърлянето на пити след пчелогонка в празен корпус и прекарването им през машината за смитане ще бъде едно и също?

Mateev
06.03.2014, 18:14
Ама те и пчелите са много нахални. Дори и корпуса да е изчистен на 100%, после докато се носи към камиона, около него летят хиляди други пчели, и все ще се намери някоя да кацне и да се скрие между питите. Направо съм се видял в чудо и не знам какво да измисля. Все пак ми се иска да е някакъв хуманен метод, иначе най-ми е лесно да пусна една димка с отровен газ вътре в каросерията на камиона (моето всъщност е херметично затварящ се фургон). Такива димки се намират лесно. Ползват ги производителите на гъби за избиване на акарите в цяло едно помещение с площ от няколко стотин квадратни метра.

Цеко
06.03.2014, 19:09
Когато има принос пчелите не обръщат внимание на извадените пити, но когато няма тогава става проблем. В такъв случай ползвам за пренасянето десетина сандъци с размер на магазин само че от долу затворени с печатарски плаки и отгоре го завивам с платнище. Вече в буса прехвърлям и питите в празни магазини и така, малко повече хамалогия но няма начин. Но колко и да внимавам винаги успявам да внеса някоя пчела в помещението дето вадя меда.

Светозар Каменов
06.03.2014, 23:46
Ама те и пчелите са много нахални. Дори и корпуса да е изчистен на 100%, после докато се носи към камиона, около него летят хиляди други пчели, и все ще се намери някоя да кацне и да се скрие между питите. Направо съм се видял в чудо и не знам какво да измисля. Все пак ми се иска да е някакъв хуманен метод, иначе най-ми е лесно да пусна една димка с отровен газ вътре в каросерията на камиона (моето всъщност е херметично затварящ се фургон). Такива димки се намират лесно. Ползват ги производителите на гъби за избиване на акарите в цяло едно помещение с площ от няколко стотин квадратни метра.
Направо с газовата горелка, мамка им и нахалнички.

търтея
07.03.2014, 10:59
Когато няма паша ,за ваденето на питите трябва да се вземат предпазни средства,просто няма друг начин,иначе загиват страшно много пчели,опастност от нападение и т.н., а миналата година и осите създаваха големи проблеми.В пчеларството не всички неща стават по най-бързия начин,както на нас ни се иска.Моя скромен опит е следния.За предпазване от налитане на пчели и оси в корпусите с меда за центрафужене ,използвам капаци,същите като тези на кошерите,слагам един на количката,обърнат обрато,в него слагам 3 корпуса и захлупвам отново с капак и така транспортирам.На другия пчелин където нямам излишни капаци,ползвам тънкото найлоново фолио,това което е на руло,обвивам един път целия корпус,прилепва много добре.