PDA

Виж пълната версия : ВЪПРОСИ ОТ НАЧИНАЕЩИ И МЛАДИ ПЧЕЛАРИ



Страници : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

mirro_22
30.08.2011, 10:24
Здравеите колеги,аз съм начинаещ пчелар,които те първа чете,практикува и се учи от грешките си.
Прочетох цялата тема,но почти всички мнения от 18-те страници бяха за прехвърляне от ДБ.в ЛР. кошер и едва няколко по-темата.
Мисля,че темата ми ще бъде много полезна,на младоци като мен.
Да видим дали съм разбрал правилно от книжките,които чета(ако не съм,ще ви бъда много благодарен да ме поправите)

ЕСЕН(зазимуване) -- ----- 2 корпус - мед
Това става на 2 корпуса. ---- 1 корпус - пило
Отдолу е пилото с майката,
а от горе е меда(18-20кг)

ЗИМА(осведомителен преглед) ---- -- - 2 корпус - пило
Пчелите са изяли меда и са се-----1 корпус - отнема се
качили в корпус 2,при което
корпус 1 се отнема.

ПРОЛЕТ(осведомителен преглед ---- 1 корпус -придава се
Когато са запълнени 6-7 пити ----- 2 корпус - пило
с пило,се добавя корпус 1 отгоре
в/у корпус 2

След 18-21 дни,горния корпус 1 е -----2 корпус - пило
пълен с пило и корпусите пак се ------ 1 корпус - пило
сменят.

Когато и 2-та корпуса се изпълнят с---1 корпус - зап. пчели,корпус 1 и 2 се сменят,кат ----- пило
в същия момент м/у корпус 1 и 2 -----Ханем.решетка
се поставя нов корпус 3,над които -----3 корпус - нов
се поставя и Ханеманова решетка -----2 корпус - незап.
-------още пило,с майката

Преди началото на пашата, ------3 корпус-медови
най-отдолу се поставя корпус 1 - ----2 корпус-медови
след него се слага нов корпус 4, ----- Ханем.решетка
над него се поставя Ханем.решетка----4 корпус нов-пило
и отгоре другите 2 корпуса(2 и 3) -----1 корпус майка.

След края на пашата,медовите
корпуси(3 и 2) се отнемат,за да
се извлече меда от тях,а корпуси
4 и 1 остават,като се сменят перио-----4 корпус - мед
дично до зазимуването,което става ----1 корпус - пило
пак на два корпуса.Единия с мед
и отдолу под него още един корпус с
пилото и майката.

buci59
30.08.2011, 12:02
Всичко това е на книга и е така по принцип,но е толкова относително и индивидуално за всяко с-во.Зависи от силата му,качеството на майката и много други фактори,които влияят за всички тези операции.Като научиш основните неща,ще си създадеш свой метод на отглеждане на пчелите.Дано успееш.

mirro_22
30.08.2011, 12:20
Да разбира се,че всичко е индивидоално и със сигурност няма да бъде по книга.То два еднакви кошера няма,пък камо ли цял пчелин.Става въпрос просто за начина на работа с ЛР кошери,аз напромерно до сега не съм работил с тях и вече поне знам как трябва да бъде и към какво да се стремя когато работя с тази система.
Благодаря Ви.

Недялко Атанасов
30.08.2011, 21:21
Миро а най важното разбра ли го,че тази система на пчеларстване не е за всеки регион?Не знам от къде си ,но така описаното по горе не ти го препоръчвам в близките 1,2год.карай на първо време с 2 корпоса за останалите по нататак,а за решетката -още по нататак ,колегата Бучи ти го каза с две думи.Айде със здраве. drinks;

mirro_22
31.08.2011, 14:43
Да аз че го разбрах го разбрах,но не разбирам нещо друго-
как така работата с ЛР е 2-3пъти по-малко от ДБ?
На всякаде го срещам това твърдение,но така като гледам колко много ротации се извършват,а и предполагам че един пълен корпус не е никак лек.На мен спецялно ми е по лесно да работя с пити и да вдигна 1,2 ДБ магазина(имам проблемен кръст).Да вярно,че някои задачки,като зимно подхранване,заграждане и тн отпадат при ЛР,но не е болка.
А иначе съм от северозападния край-гр.Лом,Монтанско,бях пуснал тема за вида кошер,които най-много отговаря за нашия край,но получих само 2-3 мнения.
Ако ме осведомиш по въпроса ще съм ти благодарен.

Станко Ставров
31.08.2011, 15:16
Да аз че го разбрах го разбрах,но не разбирам нещо друго-
как така работата с ЛР е 2-3пъти по-малко от ДБ?
На всякаде го срещам това твърдение,но така като гледам колко много ротации се извършват,а и предполагам че един пълен корпус не е никак лек.На мен спецялно ми е по лесно да работя с пити и да вдигна 1,2 ДБ магазина(имам проблемен кръст).Да вярно,че някои задачки,като зимно подхранване,заграждане и тн отпадат при ЛР,но не е болка.
А иначе съм от северозападния край-гр.Лом,Монтанско,бях пуснал тема за вида кошер,които най-много отговаря за нашия край,но получих само 2-3 мнения.
Ако ме осведомиш по въпроса ще съм ти благодарен.

Колега и двете системи работят добре в нашия регион та това е Златията, един от най плодородните и наситени с медоноси региони.Според мен е въпрос на личен избор.Първо си задай въпроса каква паша има около пчелина ти на растояние до 2 км. а не в региона.Какви медоноси има и кога цъфтят.Важен е и микроклимата.В близост до Дунава въздуха е влажен, което е предпоставка за добър медосбор.Виж пчеларите в близост до теб с какви системи работят и отзивите им.Въпросът ти е доста спорен и по него може дълго да се коментира.Първо дай конкретна информация за пашите около пчелина и колегите ще ти отговорят.

mirro_22
31.08.2011, 16:00
Дал съм по-точно описание в раздел Северозападен регион.
http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3302
Благодаря за отговорите,евала за свестния форум,в които всеки се опитва да помогне на другия и на млади "мушмоли"като мен,без да се заяжда или да нещо друго.

simo
20.10.2011, 13:58
Искрени благодарности на колегата Цеко Сифоня за семената от Еводия.Днес ги получих,ще облагородя скромното си пчелинче.
http://s1.postimage.org/1jmav2v2c/100_0222.jpg (http://postimage.org/image/1jmav2v2c/)

jordanov
21.10.2011, 09:13
Мдаа , понякога една снимка казва много . Човече , недей да скромничиш , в 21 век скромността вече не е на почит , пък и тук сите сме хора видели две и двеста и басма не цепим никому . Влизай с летящ старт , че колегите с големите пчелини свършват зазимяването и взе да става напечено . То и аз не съм зазимил , ама щото съм офис-пчелар , добре че Дядо Господ е наредил неделята да не се работи , та си гледам кошерите . За облагородяването - докато станат еводиите вади издънки от гората и слагай наоколо , и да се разминават с главната паша . Има и бързорастящи , ма трябва лев . По сандъците - нямам никакви забележки , ако след три години са същи , хвала на майстора . Гледам и пчели има , с тия прелки да не те овикат спецовете по дълбоките дъна ? Или теб , или мен . Огледай си подпорите , не са съвършени , според мен де . Ако не си слагал четвърти корпус и не си над среден ръст , сигур ще ти е височко . Спирам , и успех !

simo
25.10.2011, 17:36
Мдаа , понякога една снимка казва много . Човече , недей да скромничиш , в 21 век скромността вече не е на почит , пък и тук сите сме хора видели две и двеста и басма не цепим никому . Влизай с летящ старт , че колегите с големите пчелини свършват зазимяването и взе да става напечено . То и аз не съм зазимил , ама щото съм офис-пчелар , добре че Дядо Господ е наредил неделята да не се работи , та си гледам кошерите . За облагородяването - докато станат еводиите вади издънки от гората и слагай наоколо , и да се разминават с главната паша . Има и бързорастящи , ма трябва лев . По сандъците - нямам никакви забележки , ако след три години са същи , хвала на майстора . Гледам и пчели има , с тия прелки да не те овикат спецовете по дълбоките дъна ? Или теб , или мен . Огледай си подпорите , не са съвършени , според мен де . Ако не си слагал четвърти корпус и не си над среден ръст , сигур ще ти е височко . Спирам , и успех !

Благодаря за поощрението, jordanov ! Скорошен пчелар съм /едва от тази пролет/и наистина имам нужда от такова.Относно медоносите около пчелина има бол, но винаги може да се направи още нещо. Кошерите съм ги правил аз, по чертежа на donboneti, на когото изказвам искрена благодарност. Кажи какво не ти хареса в дълбокото дъно,сбъркал ли съм нещо?
Относно фундамента на кошерите, много стабилен и удобен ми е. Аз съм 1,87 и по нависочко ми е по удобно :D .

jordanov
26.10.2011, 09:34
Щом си скорошен - добре дошъл на правилното място ! Медоносите - след като ги имаш бол , имаш изпълнено и най - важното условие за пчелите , всичко останало са щрихи в пейзажа . Кошерите - след като си ги правил ти , няма да чакам три години , ами сега ти казвам браво , на лято пак ги снимай да ги видим . Дълбокото дъно - нищо не мога да кажа , щото никога не съм ползвал , нямам личен опит , но си мисля че при отворен долен вход , нагоре по корпусите не всичко трябва да е отворено . Фундамента - и аз съм ползвал бордюри за отдолу , де да знам може и да си внушавам че напролет държат студ , после пък жега и затова ги махнах , ама ти си с дълбоки дъна , тъй че най-важно да издържат 300 кила отгоре и това е . Ако имаш хубава акация може да отидеш и на пети корпус , дай Боже всекиму . И съобрази на Вальо съвета .

vladi_90
16.01.2012, 20:28
Здравеите бихте ли ми препоръчали някоя добра книга за ЛР кошери,понеже не са ми яни много,кога какви ротаций се правят.Имам десетина ДБ кошера горе долу със тях се оправям.Но мисля от тази пролет да пробвам и със ЛР,понеже имам горе долу силна паша.
Благодаря!

Недялко Атанасов
16.01.2012, 21:14
Като за начало почваш от първа страница на раздела да четеш,после с въпросите-нищо лично.

filmatoplo
27.01.2012, 12:26
hi; Здравейте нов съм тук ,но мераклия да отглеждам пчели -дядо ми беше пчелар цял живот , но почина горкия преди 20 тина години sadsmile; .Не можах да наследя веднага пчелите ,помагал съм му доста и имам известни спомени wink; ,но бях дете и не съм взимал нещата на сериозно. :D .Кошерите на дядо в Елховско бяха ДБ и меда беше полски , сега живея в район странджа , тук се вади манов мед .Искам да започна , и следват мн въпроси , като например от къде да си закупя кошерите -предполагам модел ЛР -дайте идеи .Гледам има хора от тук -ще се радвам за професионален съвет .

scutellator
27.01.2012, 15:34
Кошери ЛР? Ето от тук.
http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3492

slavi_ny
29.01.2012, 21:11
Здравейте колеги,и аз може да се каже че съм от начинаещите,започнах да чета темата с радост защото исках да разбера нещо по подробно по темата,но и аз като колегата Миро,чета толкова страници и основното тема е прехвътляне на ДБ-рамки в ЛР-корпус,и тук там изказано компетентно мнение за работа с ЛР-семейства подробно обяснена за което благодаря на всички който са се конкретизирали по темата,надявах се да прочета повечко такива мнения но за в бъдеще вярвам че ще са конкретни по темата всички колеги.Нали този форум е за да помага на всички но не да се разводнява темата.Не ме разбирайте погрешно че упреквам някой,аз мисля че има допустими отклонения по темата ама не толкова.Поздрави на всички колеги и успех и през тази година и в бъдеще!!!!! cool;

buci59
29.01.2012, 22:43
Колега,форума не е справочник за да отвориш и да прочетеш всичко от А до Я.Това е форум,където се дебатира,предлага и отговаря.Прави го и ти и ще бъдеш доволен от присъствието тук.

нако m
05.02.2012, 19:55
здравеите
аз съм новобранец имам 6 многокорпусни кошера някои ще ми обяснили как се правят ротациите сега в момента са на два корпуса

evgeni.filimonov
05.02.2012, 20:12
Ами въртиш корпусите, долния става горен, а горния долен...

Недялко Атанасов
05.02.2012, 21:13
здравеите
аз съм новобранец имам 6 многокорпусни кошера някои ще ми обяснили как се правят ротациите сега в момента са на два корпуса Не как се правят,а 1-во защо се прави .2-ро как се прави,рано е още пий си виното сега и гледай да иззимуваш 1-во drinks;

нако m
06.02.2012, 20:11
ако ги смакна на един корпус при затоплене на времето ще направяли грешка

ceco_lovech
06.02.2012, 21:11
ако ги смакна на един корпус при затоплене на времето ще направяли грешка

Огромна!

Недялко Атанасов
06.02.2012, 22:12
ако ги смакна на един корпус при затоплене на времето ще направяли грешкаАма ти май не четеш какво ти се казва.

Boro
07.02.2012, 15:55
Защо трябва да ги смъкваш на един корпус, другия ще го центрофужиш ли? Руснаците казват : есен и пролет им даваме мед, лятото им го взимаме. Не е редно да правиш обратното.

нако m
07.02.2012, 19:58
така не се ли развиват по бавно

N-2
08.02.2012, 10:22
Аз бих направила такова стесняване /на един корпус/ при първия възможен момент.

Единият вариант, който аз бих направила, е да ги оставя на 1 корпус. Това включва пълен преглед на кошера, отделяне на празни пити, подбиране на пити с прашец, които да останат в кошера и преглеждане на питите с пило и подреждането им.

Другият описан е да се изолира корпусът с пило от корпуса без пило с полиетилен, като се остави проход около 2-3 см в предната част на корпусите между първия и втория корпус, за да могат пчелите да преминават, а в същото време да могат да поддържат по-лесно температурния режим. При това положение мисля, че е добре корпусът с пилото да остане отгоре, а маломедни пити да останат в долния корпус.
Но и в този случай ще трябва да направиш преглед на корпуса с пило, за да можеш да подредиш в него пити с прашец, за да има развитие семейството.

Колегите, които посъветваха да не стесняваш на един корпус, могат да изложат аргументите си, ако имат желание.

нако m
08.02.2012, 20:52
благодаряви много при удомно време ще ги смакна на един корпус

evgeni.filimonov
08.02.2012, 21:28
Най добре е за сега нищо да не прави. Поне още 2-3 седмици студ ще има, за да се местят корпуси и пити, не е подходящо. При всички случаи гнездото ще е в горния корпус, там е по топло и там ще тръгне развитието на семейството. Тогава най важното е да се запази топлината от към покривната табла да не излиза, като се сложи найлон и затоплящи материали отгоре. Това най рано средата на март ще се наложи да се правят стеснявания. Но всичко зависи от две неща - дали даденото семейство ще иззими и второ - каква ще е силата му. И трето - района.
И мойте кошери са на два корпуса и в момента гнездата са в горния корпус. Аз няма да махам долния корпус, само ще затопля тавана и ще вдигна дъното и ще затворя мрежестия отвор.
Даже вече им сложих и по една дебела погача над гнездото.

N-2
08.02.2012, 22:27
Колегата няма да ги пипа сега. Пита дали е грешно при първото затопляне, което се предполага, че ще бъде края на февруари - началото на март да ги остави на един корпус.

Имам чувството, че отговаряте, колеги, без да четете въпросите.

нако m
09.02.2012, 20:40
да при първото затопляне грешно ли е да се свали на един корпус

Лежаков
09.02.2012, 22:48
здравеите
аз съм новобранец имам 6 многокорпусни кошера някои ще ми обяснили как се правят ротациите сега в момента са на два корпуса

Това го пише във всички книжки.

Лежаков
09.02.2012, 22:49
ако ги смакна на един корпус при затоплене на времето ще направяли грешка

И това може да бъде прочетено.

Лежаков
09.02.2012, 23:01
така не се ли развиват по бавно

Смятам,че форума не трябва да бъде място за натрупване на елементарни познания от хора, които не си правят труда да прочетат и един ред.

buci59
10.02.2012, 08:48
да при първото затопляне грешно ли е да се свали на един корпус
Не,не е грешно да свалиш с-то на 1 к-с,то и затова се прави за да подобриш топлината в гнездото,което е едно от най-важните неща.Направиш ли го обаче,с-то ти ще бъде по-близо до дъното,което предполага по-трудно затопляне.Затова има и по-добър и ефикасен начин-корпуса с гнездото си остава отгоре а м/у него и долния к-с поставяш найлон,като оставяш в предната част един прозорец около 2 см по ширината на к-са.Това беше обяснено,стига да си успял да го прочетеш и да вникнеш в съдържанието обяснено от колегите.

N-2
10.02.2012, 11:03
ако ги смакна на един корпус при затоплене на времето ще направяли грешка

И това може да бъде прочетено.

Да, прав си колега, всичко може да бъде прочетено.

Но в един момент, човек, който няма никакъв опит започва да се чуди, когато в един учебник е написано, че "силно семейство може да се създаде и поддържа само при условие, че плодникът е формиран с помощта на два корпуса, което му осигурява височина 460 мм - оптимална за успешно зимуване и ранно пролетно развитие". И, "че този обем на плодника по време на пролетното развитие е задължителен".
И после в същия учебник е написано - "В края на февруари началото на март започва чувствително отпадане на зимните пчели. През този период е изключително важно да помогнем, като драстично намалим обема на кошера наполовина, което става или с отнемане на корпуса без пило, или чрез разделяне на двата корпуса с фолио, като корпуса, в който е пилото, се поставя отгоре".

Цитатът е от Наръчник по пчеларство, М. Котларски.

Възможно е Нако да е прочел точно това и се обръща към форума като към арбитър.

Лежаков
10.02.2012, 11:26
Може Нако да е чел "Наръчник по пчеларство" , възможно е да е чел и друга специализирана литература, но от въпросите му лъха невежество и незнание, а не колебание за избор между два или повече подхода.

Димитър Бонев
10.02.2012, 12:33
Никой не се е родил научен. Нима всеки от нас в началото не се лутал като пате в калчища на какво от книгите да вярва и за какво да се довери на по-опитните пчелари около него. Няма нищо срамно да попиташ, по-срамното е като не го направиш и вземеш погрешно решение.
Аз практикувам така. Още на есен стеснявам гнездата според силата на семействата. Повечето ми семейства зимуват като осмаци. При всички случаи зимуват на два корпуса. На пролет когато започне развитието пчелите са в горния по-топъл корпус. Когато този корпус се запълни с пило и пчели разширявам с отнетите рамки. Следва ротация на корпусите. Понеже горния корпус винаги е по-топлото място, то предполагам и затова майката се стреми нагоре да се качи и този корпус бързо се усвоява. През това време запечатаното пило в долния корпус се излюпва и се освобождават много килийки.Тогава, когато горния корпус напълно се усвои от пчелите, т.е. майката осемени всички свободни килийки следва втора ротация на корпусите. междувременно поставям и пити за градеж. Така, поне според мен на пчелите се създава усещането, че семейството е слабо и те "насърчават" майката а продължава да снася. Семейството се поддържа в работно състояние. Когато семейството почти е усвоило цялото пространство слагам и медовия корпус. Не мога да дам съвет коя операция по кое време се прави, защото за всяко място това време е различно, та дори и за всеки кошер е различно. Просто трябва да се наблюдава. Не претендирам, че това е най-добрата практика, но поне при мен работи добре.

N-2
10.02.2012, 12:35
Аз се чувствам като пчеличка през последните 20 год. Попаднал съм в пчелина на пчелар, който няма никаква представа какво прави,защо го прави и какви са последствията от действията му.Целия мед ми се взима и ме подхранват с обещания за следващия сезон.
Затова нека помагаме на неуките пчелари доколкото е в нашите сили, защото те може би са наши деца, внуци.
Грамотни или неграмотни - това е в резултат на времето, възпитанието, и образованието, което сме им дали пряко или косвено.

Станко Ставров
10.02.2012, 13:16
За помагане и съвети винаги трябва да сме насреща, аз също нямам богат опит и все още приемам всякакви съвети, но един прохождащ пчелар трябва и сам да се потруди, и да се подготви теоретически.Да прочете необходимата литература, да изгледа необходимите филми свързани с пчеларството, защото постовете на колегата Kosher, напоследък изнервиха и най-отзивчивите колеги.

estabien6
10.02.2012, 13:35
Аз прочетох пчеларската енциклопедия ,изгледах филмите в Замунда ,прегледах и двата форума от първото до последното мнение във всички теми ,както и де що има информация в нета и сега вече бих попитал ако не намирам отговор на въпросите си,НО това ми отне поне 1 месец време ,а колегата може би не разполага с такова.

нако m
10.02.2012, 13:36
благодаряви много за отговорите
имам още едно питане
искам да си направя по една отводка от тях какав съвет бихте ми дали
с цял корпус или няколко рамки
с маточник или оплодени маики

Лежаков
10.02.2012, 14:36
благодаряви много за отговорите
имам още едно питане
искам да си направя по една отводка от тях какав съвет бихте ми дали
с цял корпус или няколко рамки
с маточник или оплодени маики

Имаш 6 кошера ЛР.Искаш да направиш по една отводка от тях.Въпроса ми е - Какво ще правиш с тези 6 отводки???

estabien6
10.02.2012, 14:43
Не е мутирал - клонирал се е. :D :D :D Нако според мен с оплодена майка ще е най-добре защото по бързо ще ти се развие отводката ,но аз съм много неопитен ,обаче съм сигурен на 95% ,че в раздела Размножаване и селекция ше намериш отговора

Димитър Бонев
10.02.2012, 15:16
За да ти се даде подходящ съвет, трябва да знаем малко повече за района в който пчеларстваш, какви са условията, какви ранни паши имаш и въобще на какво разчиташ, дали само да създадеш нови семейства или искаш да извадиш повечко мед, а отводките да ти са между другото. При всички положения обаче, за теб ще е по-добре да използваш готови оплодени майки.

Лежаков
10.02.2012, 16:07
Помогнете му да направи отводките и ако не знае какво да ги прави,ще ги закупя.Може и търг да направиме.Като начало давам 150 лв. за отводка.Ако оживеят,то не виждам какво друго може да ги умори.Ще бъдат в основата на бъдещата ми селекция.

Димитър Бонев
10.02.2012, 18:06
Не се базикайте с човека. Всички сме минали по този път. И аз съм благодарен на хората, които са ми помагали на живо, както и от съветите на голяма част от тези които сме във форумите. Ако не бяха те, то сега сигурно щях да съм доста по-назад в пчеларството. Преди години, когато и аз питах за неща, които на повечето от вас сега ви се струват смешни, тогава никой от пишещите не се е отнасял надменно с мен. Напротив помагаха ми. Явно или времената и нравите са се променили или аз остарявам.

Лежаков
10.02.2012, 18:32
Не се базикайте с човека. Всички сме минали по този път. И аз съм благодарен на хората, които са ми помагали на живо, както и от съветите на голяма част от тези които сме във форумите. Ако не бяха те, то сега сигурно щях да съм доста по-назад в пчеларството. Преди години, когато и аз питах за неща, които на повечето от вас сега ви се струват смешни, тогава никой от пишещите не се е отнасял надменно с мен. Напротив помагаха ми. Явно или времената и нравите са се променили или аз остарявам.

Не бъди толкова снизходителен.Лично аз се дразня от хора,които не желаят да положат и минимални усилия за да поститнат нещо в този живот.Чакат на готово рецепта за успеха,а след като се провалят всички са им виновни. Все още чакам отговор- какво ще ги прави тези 6 отводки.Не може да имаш 6 кошера и да нямаш никаква представа,какво ще ги правиш.
Между другото дали в тези кошери има все още пчели???

нако m
10.02.2012, 20:17
пчелите ми са в с.безводица добричко има рапица,акация,липа и слънчоглед
през 2010г. помагах на един доста възрастен дядо тои имаше само дб за благодарност ми даде 3 роя които ги хванахме в корпуси.
Дядото през 2011 началото на зимата почина.

нако m
10.02.2012, 20:21
и лятото от тяз направих по една отводка и изкарах мед след акацията бях ги дигнал на 4етери корпуса извадиь меда и ги цепих не гледах каде ще баде маиката

Недялко Атанасов
10.02.2012, 20:42
Ти май се сети от къде да започнеш,ама нещо не зглобяваш правилно изреченията,дай сега по-подробна информация.

нако m
10.02.2012, 20:48
но с готова отлодена маика не сам работил затова ви питах как по добре да процедирам

Недялко Атанасов
10.02.2012, 20:53
Не е мутирал - клонирал се е.Определено си прав.

нако m
10.02.2012, 20:55
научихсе на доста работи но на ДБ научиме как да третира за болести само с билки не купуваше дори и лентички беше ми доста интерсно това което чета и това тои което даваше без да купи едно лекарсво

нако m
10.02.2012, 21:03
г-н лежаков има една приказка се казва която не сам я измислил аз
човек се учи докато е жив и умира ненаучен

Лежаков
10.02.2012, 21:03
След като си се учил на ДБ, защо е необходимо да сменяш системата.Това с билките и липсата на лекарства е много хубаво.Може да споделиш нещо за билките,за да научим и ние нещо от теб.
Надявам се,че не съм те засегнал с моите писания.

estabien6
10.02.2012, 21:20
Да,много те моля сподели за билките и аз гледам да не слагам лекарства .За момента знам за масла от лавандула,розмарин,мента,м щерка

syzi
10.02.2012, 21:20
научихсе на доста работи но на ДБ научиме как да третира за болести само с билки не купуваше дори и лентички беше ми доста интерсно това което чета и това тои което даваше без да купи едно лекарсво
Извини ме,Нако,но нищо не разбрах от това.Моля те,сложи поне по една точка някъде.

N-2
10.02.2012, 21:26
Може би Нако пише от телефона си?
Затова ли нямаш точки, запетаи и главни букви, Нако?

Колеги, има ли някой хубава книга за ЛР технология, която не му трябва. Бих искала да я купя и да я изпратя на Нако.

Лежаков
10.02.2012, 22:12
Ако Нако даде адрес, ще му пратя материали за ЛР, въпреки че самата система не ме кефи.

нако m
11.02.2012, 17:34
a2we@abv.bg

filmatoplo
11.02.2012, 18:32
hi; Оксаловата кисилина , вместо Варостоп ли се слага .

estabien6
11.02.2012, 20:46
Третира се с нея ,когато няма пило (през зимата)ленти се слагат есен при зазимяване и ранна пролет .

estabien6
11.02.2012, 20:48
научихсе на доста работи но на ДБ научиме как да третира за болести само с билки не купуваше дори и лентички беше ми доста интерсно това което чета и това тои което даваше без да купи едно лекарсвоКажи за билките де ,и ти да помогнеш с информация.

Жоро$73
13.02.2012, 09:38
Знам,че тук не е подходящия раздел,но се заприказвахте за билки и реших да споделя нещо.Или по точно да попитам нещо.Колеги,някой използвал ли е при пролетното подхранване отвара от корени на коприва?Това вече го чувам от няколко места.Просто възрастни пчелари,не използват Нозестат,след като не е нужно.Не го дават и профилактично.Отварата от коприва имала същия ефект и действала стимулиращо.

Димитър Бонев
13.02.2012, 16:55
Да слушал съм за копривата, но не само корени а цалото растение. С отвара от коприва правят сиропа вместо вода. Имала много стимулиращ ефект . Поне така ми разказваше една стара пчеларка. Не съм го пробвал, но мисля да пробвам тази година да видя какъв ще е ефекта.

smaili_73
24.02.2012, 11:11
Здравейте аз съм начинаещ пчелар от миналата година имам три семейства, едното умря през зимата. Кошерите миса от многокорпусните и имам един въпрос защо се налага ротация на корпусите слет като пише във дебелите книги, че във природата на пчелите е да градят гнездатаси от горе на доло неможели просто дасе слага празният корпус най отдолу а пълните смед корпуси ще остават най отгоре? Моля някой със практически опит да сподели далие пробвал този начин и какъв е бил резултата

Юрий Цветков
24.02.2012, 11:25
Ротацията не е задължителна. Тя е просто една от техниките , които може да се прилагат при работа с МК. А разширяване при МК може да се прави, не само с корпус от горе, но и от долу.

smaili_73
24.02.2012, 11:30
Благодаря за отговора. Тази година ще пробвам със един или два алпийски кошера този метод. Мисля, че стях ще ми е по лесно да махам корпусите зада слагам празен корпус най отдолу.

jordanov
24.02.2012, 13:17
Първо изчети форума и тогава продължавай с пробите, ако искаш. Дебелите книги ги остави настрани.

smaili_73
24.02.2012, 16:47
Oт няколко месеца се ровя из форума но несъм срещнал подобна тема или коменрари по въпроса.

militari
26.02.2012, 12:00
здравейте аз съм начинаещ любител и имам въпрос относно смяната на майката.Задължително ли е майката като навърши 3годишна възраст да предам нова млада майка или те пчелите ще си създадат нова майка сами

buci59
26.02.2012, 12:20
Опитните пчелари се стремят и подменят майките си всяка година,или в най-лошия случай на втората.Понеже пишеш,че си любител,постарай се да подменяш майките си през година.

militari
26.02.2012, 12:36
благодаря ти buci 59 но не можах да разбера аз ли трябва да я подменя или те пчелите сами ще направят това

buci59
26.02.2012, 13:12
Намесата ти е задължителна,а варианти различни.Най-добрият случай за теб е да си закупиш майка и да си я смениш.

evgeni.filimonov
26.02.2012, 23:08
Здравейте аз съм начинаещ пчелар от миналата година имам три семейства, едното умря през зимата. Кошерите миса от многокорпусните и имам един въпрос защо се налага ротация на корпусите слет като пише във дебелите книги, че във природата на пчелите е да градят гнездатаси от горе на доло неможели просто дасе слага празният корпус най отдолу а пълните смед корпуси ще остават най отгоре? Моля някой със практически опит да сподели далие пробвал този начин и какъв е бил резултата

Както казва yuri, ротацията не е задължителна, но тя е част от технологията за работа с ЛР кошер, Фарар, Роже Делон и спомага за по бързото развитие на семейството и за по малко работа от страна на пчеларя. Ако не ротираш, ще трябва да чакаш майката при пролетнотго развитие да осемени горния корпус и чак тогава да реши против волята си, да слезе долу на по студеното да снася или изобщо да не слезе. Чети, разпитвай, практикувай и след сезон-два още ще ти се изяснят нещата. Всички други системи освен ДБ, изискват повече знания, и на пръв поглед изглеждат много сложни и пчеларите си мислят, че ЛР е свързана с много работа и си карат по порамковата технология на пчеларстване.

smaili_73
27.02.2012, 08:55
Благодаря за отговора. Дасе надяваме, че стечение на време щесе научим, с питане опитване. Лошото е, че всички който познавам паботят със кошери дадан блат.

jordanov
27.02.2012, 09:21
Oт няколко месеца се ровя из форума но несъм срещнал подобна тема или коменрари по въпроса.
Това ти е отговора на въпроса . В България едва ли някой се занимава сериозно с такава технология. Някъде във форума мисля че Иван Деспотов пусна един клип за Япония - безрамково и корпусите отдолу нагоре. На мен много ми хареса, но не съм го пробвал.

parafoil252
06.03.2012, 23:42
Колеги съфорумци, попаднах тази събота и неделя на следната гледка кошерите се облитаха отлично висока околна температура и летят яко. До кошерите има нарязани дърва (дъб) и трина която е хвърчала от рязането, на тази трина имаше огромно количество(беше напълно покрита с пчели цялата площ от 6 квадратни метра) пчели който се "ровеха" според мен, та питам аз какво търсят те там? Има 1 метър по стара трина те не се ровят в нея,и едната и другата бяха под дебел слой сняг до преди затоплянето.Има също така трина от топола в която нямаше нито една пчела даже и не летяха около нея. Благодаря предварително за отговорите!

ivootur
07.03.2012, 00:08
същото правят и с паспала от фуража.носят яко в кошера,все едно е прашец

Владимир Владимиров-Влад
07.03.2012, 18:00
Тука има още по тази тема
http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3115&start=195

rosty_sz
09.03.2012, 18:03
Днес се загледах в преградните дъски които се продават за ЛР кошер и установих, че това са рамки без уширител със закован на тях фазер. Рамките са стандартен размер и фазера не стърчи от никоя страна. Та въпроса ми е :ролята на преградната дъска да прегражда плътно ли е? Защото ако е така то видяните от мен преграни дъски няма как да свършат тази работа защото от всички страни пчеличките могат да си я заобикалят както си искат. Ако те обаче просто я възприемат като някаква преграда зад която в празното пространство нямат работа то видяните от мен дъски ще си вършат работата.

filmatoplo
09.03.2012, 18:08
hi; И аз не го знам това -дали преградната дъска опира плътно навсякъде или има размер на рамка .

koragroup
10.03.2012, 19:31
Едно въпросче.
Кога могат да се махнат мишепредпазителите за постоянно?

Пеньо Лазаров
10.03.2012, 20:14
Аз ги свалям когато цъфне джанката, обикновенно след първи април.

bobmastar
10.03.2012, 20:16
rosty_sz
Зависи за какво се използва преградната дъска
1. ако ограничаваш семейството докато то се развие напълно или го стесняваш за зимата не ти трябва плътна преграда тези вършат работа.
2. ако в един кошер поставяш две семейства тогава ти трябва плътна преграда и един куп други подробности виж темите дву-семейни кошери и двумайчино отглеждане.

hristev
11.03.2012, 10:13
Тъй като искам да опитам да работя с Рошфусовия корпус,моля колегите работили с него да дадат информация за начина на работа с него.Зная, че имаше подобна във форума, но търсачката не може да намери( или аз не мога да го намеря)Благодаря.(Може би на лични)

galin_f
11.03.2012, 10:30
Ето я темата http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3445

Жоро$73
12.03.2012, 21:46
Това сигурно е коментирано 100-тици пъти,но като наченаещ,мисля че имам право на отговор.ДБ -10 с корпос от ЛР на вместо магазин.Без ханеманова решетка.Качва ли се майчето да осеменява горе.

estabien6
12.03.2012, 21:53
1 рамка по малко в горния корпус ,разреждаш останалите 9 и няма да се качи ,мед не губиш пчелите надграждат килииките и добива се запазва има и повече восък ,а майката не може да снесе в тези килиики понеже са надградени ,може и да греща

Юрий Цветков
12.03.2012, 22:07
Това сигурно е коментирано 100-тици пъти,но като наченаещ,мисля че имам право на отговор.ДБ -10 с корпос от ЛР на вместо магазин.Без ханеманова решетка.Качва ли се майчето да осеменява горе.Да качва се, както го прави и в магазина.

Жоро$73
13.03.2012, 09:23
Питам,защото имам желание да си направя един многокорпосен кошер.А ДБ-10,мисля че ще ми е добра основа.Ако греша,моля за съвет как да постъпя.

Юрий Цветков
13.03.2012, 11:24
Няма лош кошер. Има добра и лоша технология на работа с него. Ако ще работиш с ДБ и ЛР, то по-добре ДБ-10 рамков. Така имаш по-голяма вариативност на наличното оборудване.

П.п. Като говоря за ДБ, имам предвид съвременния модифициран Дадан-Блат, този с отделно, като елемент дъно. Стандартния ДБ с плъзгащо се дъно, което се заклинва с клинове, за мен лично трябва да си остане в историята.

Alex77
13.03.2012, 12:37
Когато имаш ДБ с отделно дъно и работиш сам, как става почистването на дъното или пък завъртане на 180 градуса на плодника (ако някой прави това)? Не е ли малко трудно да вдигаш сам целия плодник за да се свърши работа? В такъв случай, смятам, че плъзгащото се дъно е по- удачно и в този смисъл си има място, според обстоятелствата.

Пеньо Лазаров
13.03.2012, 13:08
Alex ти ако пролетта неможеш да вдигнеш сам един плодник 10 Р ДБ когато има най-малко пчела и мед, то какъв мъж си.

Има и стоики с лебетки които го повдигат , един колега от Берковица така работи и за 5 минути повдига плодника, сменя дъното и го спуска с лекота.

Юрий Цветков
13.03.2012, 13:39
Когато имаш ДБ с отделно дъно и работиш сам, как става почистването на дъното или пък завъртане на 180 градуса на плодника (ако някой прави това)? Не е ли малко трудно да вдигаш сам целия плодник за да се свърши работа? В такъв случай, смятам, че плъзгащото се дъно е по- удачно и в този смисъл си има място, според обстоятелствата.Alex ако дъното не е отделно, как завърташ плодника? Невъзможно е. С отделно дъно, това може да стане, но нищо не ти пречи да си обръщаш питите една по една, ако желаеш. И разбира се разполагаш с време. А почистването, пчелите си го правят сами, да не говорим, че при мрежестите или частично замрежените дъна, това не се налага.

Да не говорим, колко труд пчелите полагат за да обмажат с прополис цялата повърхност на дъното. А след това техния "приятел" пчеларя, да го изгори с горелката и да ги принуди отново да го правят. wink;

зуница
13.03.2012, 16:43
Пролетното "обгаряне" намалява вероятността от гъбични заболявания.Зимната влага е най-много на дъното.Когато се "обгаря" с пистолет за горещ въздух по-скоро се суши и нагряването води до стапяте на прополиса.Появата на дим и прегаряния е под контрола на работещия.Освен спорите на гъбичките се унищожават и яйца на насекоми, паеци и други нежелани съквартиранти на пчелите.Високата темперетура на горещия въздух (500 градуса) обдухва само повърхността и е въпрос на "ръка" да не се достига до запалване.За мене от процедурата има полза дори само от бързото изсушаване да е тя.

Alex77
13.03.2012, 19:38
Alex ако дъното не е отделно, как завърташ плодника? Невъзможно е. С отделно дъно, това може да стане, но нищо не ти пречи да си обръщаш питите една по една, ако желаеш. И разбира се разполагаш с време. А почистването, пчелите си го правят сами, да не говорим, че при мрежестите или частично замрежените дъна, това не се налага.

Да не говорим, колко труд пчелите полагат за да обмажат с прополис цялата повърхност на дъното. А след това техния "приятел" пчеларя, да го изгори с горелката и да ги принуди отново да го правят. wink;

Да, знам, че е невъзможно и не се върти директно с плодника, но аз изхождам единствено от факта, че съм наследил стари ДБ12 от дядо ми, от които повечето са с плъзгащо се дъно, но има и с отделно. Повечето пъти си работя сам и ми е много по- лесно да изчистя дъната на тези, които се изваждат, а за другите ми трябва 2-ри човек. Просто исках да кажа, че не смятам, че има модел кошер който да е отживял. Всичко зависи от обстоятелствата и предпочитанията на пчеларя. А по повод чистенето на дъната... смятам, че е много важно да се изчисти дъното на пролет. Пчелите обичат да им е чисто и ако се направи както трябва след презимуването (тогава наистина има какво да се чисти), ще им помогнем много.

Bee87
16.03.2012, 10:17
Здравейте,

дядо ми гледаше към 30 кошера с пчели. Наскоро почина, но ние решихме, че няма да продаваме пчелите. Не си струва като знаем колко е вложено в тях ..

Сега имаме един куп пчеларски книги и никаква идея как се гледат пчели. Кошерите са затворени, а тези дни ще стане 15-тина градуса и знам че трябва да се отворят малко. Освен това след всяка по-тежка зима умира някой друг кошер и с тях какво се прави ...
Моля ви за помощ. Не очаквам някой да си губи времето да ми обяснява подробно какво да правя стъпка по стъпка, но ако ми препоръчате нещо за четене по-разбиераемо ще съм ви много благодарна.

jordanov
16.03.2012, 13:20
Здравей и ти,
Човекът, който ще поема кошерите трябва да е НЕалергичен на пчелна отрова, освен това ще взимате всички предпазни мерки. По най-бързия начин намирай някой който има понятие от пчели и утре-вдругиден трябва да отворите кошерите и да видите какво е състоянието. Какво ще правите после- зависи как са зазимени и как са към момента. Според мен ще е добре да намалите малко бройката ако ще ги гледате сами и ако Господ вече не ги е намалил. Ако има умрели не е лошо да се разбере от какво са умрели, че да знаеш какво трябва да се прави после с тях и с останалите. От купа книги намери "Календарен справочник по пчеларство" от Л. Радоев и почвате да го четете, другите книги ги остави за на зима. Засега това от мен и успех ! След прегледа сподели какво е положението.

Ruslan
19.03.2012, 14:17
Здравейте,

дядо ми гледаше към 30 кошера с пчели. Наскоро почина, но ние решихме, че няма да продаваме пчелите. Не си струва като знаем колко е вложено в тях ..

Сега имаме един куп пчеларски книги и никаква идея как се гледат пчели. Кошерите са затворени, а тези дни ще стане 15-тина градуса и знам че трябва да се отворят малко. Освен това след всяка по-тежка зима умира някой друг кошер и с тях какво се прави ...
Моля ви за помощ. Не очаквам някой да си губи времето да ми обяснява подробно какво да правя стъпка по стъпка, но ако ми препоръчате нещо за четене по-разбиераемо ще съм ви много благодарна.
Най-добре е да намериш пчелар, който да ти помогне. Ако нямаш никаква представа от пчеларството, ще е много трудно само с четене в движение.Пролетното развитие на пчелите е също много важно за резултата от сезона и за оцеляването им.Съвета ми е да си намериш "консултант", най добре от пчелар, чийто пчелин е близо до твоите пчели.

FVCVS CAESAR
20.03.2012, 18:49
дядо ми гледаше към 30 кошера с пчели. Наскоро почина, но ние решихме, че няма да продаваме пчелите. Не си струва като знаем колко е вложено в тях ..
Ако има кой да ви помага и ако имате достатъчно свободно време, може и да се справите с 30 кошера. Чувал съм, че бебетата се учат да плуват, като ги пуснат в дълбока вода. wink;
Ако обаче не сте сигурни, че ще се справите с такова количество кошери, вместо да рискувате част от тях да загинат, можете да продадете част от тях. Зимата беше тежка и предполагам, че ще има повишено търсене на пчелни семейства. Можете да продадете част от пчелите без кошерите, пък след някоя и друга година, като свикнете да ги гледате, ще си възстановите бройката. А може да се отървете и от някой и друг стар изгнил Дадан-Блатов сандък, ако има такъв, пък после можете да сложите на негово място ЛР.

koragroup
20.03.2012, 20:22
Моля за съвет!
Тази събота предстои да купя няколко (около 10) кошера с пчели. Ще бъда безкрайно благодарен ако хора с опит, споделят "кое-как" и "кое след кое" се прави.Ако има и "несрамежливи" да споделят и грешките си... ще още по-полезно. drinks;

Изходни данни
- стари сандъци дб10 и 12, без много фуги и дупки.
- преместване на 5-10 км по асфалтов път.
- намерих бус със затворена каросерия.
- мисля да почнем надвечер със запушване на дупки под капаците, към 18ч запушваме прелките и газ към новат къща.
- пристигаме, нареждаме, отпушваме и бягайте крачета да бягаме :D
- на другия ден основен преглед.

Предварително благодаря за помощта!

buci59
20.03.2012, 20:52
Моля за съвет!.....

- на другия ден основен преглед....

Не ги пипай поне 2 дни,това е моят съвет.

Светозар Каменов
20.03.2012, 21:04
Не е ли по-добре да се транспортират сутринта?

koragroup
20.03.2012, 21:21
За тях ли "да се притеснявам" или за мене? В смисъл има ли опасност за мушиците или ще са много агресивни?

За времето на местенето и аз се чудих доста, ама прецених, че правилото на 4-те "П" от мениджмънта ще важи и тук - Правилната Подготовка Предотвратява Провала. Т.е. събота през деня да подготвя терена, транспорта, да огледам кошерите, да имат време през нощта да кротясат... и така...

Ангел Йосифов
21.03.2012, 08:57
Само да добавя.Ако има възможност да запуши прелките със мокра гъба и при отварянето на прелките да не подпушва,а по добре да пръсне вода на прелката.

jordanov
21.03.2012, 10:21
koragroup , по-добре ги возете с открита каросерия , но в края на краищата с каквото има. Първо през деня - отваряте кошерите и където има хлабави рамки трябва да ги уплътните с клинчета, летвички, топчета восък ако щеш. Обезопасяване на дъна и прелки, мисля че е ясно. При товаренето- сандъците да са плътно един до друг , още по-добре с някаква изолация между тях с каквото се сетиш за да не могат да се блъскат. По пътя всичко става. Аз като превозвам махам капаците, запушвам пролуките около таблите с парцали и увивам със стреч фолио домакинско, разбира се да има достъп на въздух. Разтоварвам, слагам капака, малко вода на прелката както вика Алекси, отварям и през деня си гледам другата работа. Пушалки, була, ръкавици, знаеш как е.
Никога няма да забравя как превозих първите си два кошера преди години. Нулев пчеларски опит, теоритично подкован и подробно инструктиран от патили колеги. Лек прохладен дъждец, 40 км второкласен път, Лада Самара хетчбек със смъкнати седалки, вътре два стари ДБ и жена ми някъде между тях от време на време светва с фенерчето да види дали не са тръгнали пчелите да излизат. По средата на пътя от нищото се появи една пчелица и щях да колабирам. Ноо , всичко беше с хепиенд :D . Успех !

спартак
21.03.2012, 19:00
на другия ден основен преглед.

Колега,ако не си ги прегледал предварително , направи го преди транспортирането. Все пак трябва да видиш какво вземаш.Оставам с впечатление , че ще ги вземаш направо.Иначе колегите са отзивчиви и тук във форума ще получиш добри консултации.Успех drinks;

zayo
23.03.2012, 21:54
Здравейте колеги! За 3-та година ще съм пчелар. Гледах 19 ЛР от които иззимуваха 16 бр. Преди седмица им направих основния преглед при който установих,че повечето от семействата са на по 4-5 междурамия и на по 2-3 пити с пило. Същите са на по два корпуса, като с изключение на две от тях се намират във втори корпус / двете експериментално съм ги оставил в първи, като очаквам до 1-2 седмици да се качат във втори/. Във втори корпус където са семействата понастоящем имам по около 15, а може би и повече кг мед. Не знам, но ми се струва че към настоящия момент този мед им е много и се опасявам да не забавя развитието им, поради това че майката може да има недостатъчно място за снасяне. Смятам тази седмица да им сложа лентите, като извадя по една крайна пита с мед, а непосредствено до пилото да сложа по една добре изградена пита с работнически килийки. До нея /от външната страна/ смятам да разпечатам пита с мед като оставя на същата венец. Извадената пита с мед ще я върна разпечатана на по-късен етап. Какво бихте ме посъветвали по отношение на празната пита която смятам да добавя до пилото?

Недялко Атанасов
23.03.2012, 22:03
Гледай да е с прашец,ако тези с пилото не са обградени с такава.

Ангел Йосифов
23.03.2012, 22:03
Напръскай я със сироп.Най добре е да е светло кафява и без търтиеви участъци.

vankogos
24.03.2012, 21:32
Моля за съвет!
Тази събота предстои да купя няколко (около 10) кошера с пчели. Ще бъда безкрайно благодарен ако хора с опит, споделят "кое-как" и "кое след кое" се прави.Ако има и "несрамежливи" да споделят и грешките си... ще още по-полезно. drinks;

Изходни данни
- стари сандъци дб10 и 12, без много фуги и дупки.
- преместване на 5-10 км по асфалтов път.
- намерих бус със затворена каросерия.
- мисля да почнем надвечер със запушване на дупки под капаците, към 18ч запушваме прелките и газ към новат къща.
- пристигаме, нареждаме, отпушваме и бягайте крачета да бягаме :D
- на другия ден основен преглед.

Предварително благодаря за помощта!
Колега,най вероятно вече си преместил кошерите ,но ще споделя моят опит.Най добре е кошерите да се местят сутрин.Сутрин рано по тъмно,или на развиделяване се затварят входовет.След това преместването става лесно защото е светло и виждаш къде стъпваш и къде поставяш кошера.

koragroup
25.03.2012, 07:09
Колега,най вероятно вече си преместил кошерите ,но ще споделя моят опит.Най добре е кошерите да се местят сутрин.Сутрин рано по тъмно,или на развиделяване се затварят входовет.След това преместването става лесно защото е светло и виждаш къде стъпваш и къде поставяш кошера.

Благодаря за съветите, колеги.
Операция "преместване" премина супер успешно. Снощи към 20ч. Запушихме входовете, увихме кошерите със стреч фолио и ги натоварихме на буса. Кратък път, разтоварване и подреждане, което не само заради тъмнината се оказа най трудно. Махнахме стреча и дунапрените от входовете.
Няколко пазачи излязоха, но като цяло положението беше повече от спокойно.
Никой от товарачите, превозвачите и пчеличките не пострада.
Днес отивам да подхранвам, че са ми доста слабички питомците blush;

Ангел Йосифов
25.03.2012, 18:45
Нощно време трябва да се свети с червен цвят за да няма проблеми.Ако пчелите се настанават извън населено място отварянето на прелките може да стане по всяко време-стига да няма животни наоколо.Но ако се настаняват в населено място препоръчително е прелките да се отварят по тъмно.

destiny
25.03.2012, 22:24
Привет! Моля да ме извините за лаишкия въпрос, но мисля, че само тук някой може да ми помогне. Баща ми иска да ме "обучава" за пчеларка, за да му помагам с пчеличките, че той вече не е във "върхова" форма. Обаче се страхувам от ужилване. Има ли някакъв репелент срещу ужилване от пчели, който, разбира се, да е напълно безвреден за тях.

ianev
26.03.2012, 07:49
До колкото знам няма а и един пчелар ако не си вземе 20-тина ужилвания на година за какво да се занимава :D :D това в кръга на шегата :)

Недялко Атанасов
26.03.2012, 17:22
Привет! Моля да ме извините за лаишкия въпрос, но мисля, че само тук някой може да ми помогне. Баща ми иска да ме "обучава" за пчеларка, за да му помагам с пчеличките, че той вече не е във "върхова" форма. Обаче се страхувам от ужилване. Има ли някакъв репелент срещу ужилване от пчели, който, разбира се, да е напълно безвреден за тях.Има ,дом стой се казва kiss;

Светозар Каменов
26.03.2012, 18:46
Добро опаковане, но пак не е 100% гаранция. Но не е толкова страшно ожилването. Успех!

evgeni.filimonov
26.03.2012, 19:31
Първо - работиш с предпазни средства, було, ръкавици и тн. и никакви парфюми.
Второ - има антидот, продава се в пчеларските магазини и щом те ожили, намазваш мястото и няма отоци и тн.
Трето - на първо време само се учи, гледай и помагай, той баща ти ще върши основната работа. Пък с времето ако се запалиш по пчеличките, ще преодолееш и страха от ожилвания.
Успех.

vankogos
27.03.2012, 19:28
Много важно е веднага след ужилване да се извади жилото за да не прониква повече отрова,но не като се хване с пръсти а да се изстърже.Аз обикновенно го премахвам с рамкоповдигача,че ми е постоянно под ръка.А що се отнася до облеклото,и през дънките са ме жилили по д-то. wink;

destiny
28.03.2012, 09:22
Е, няма що, много ме ентусиазирахте sweating; ! Благодаря на всички за отговорите! kiss;

medved68
28.03.2012, 09:27
Пази лицето и ръцете ,и най- важното работи с удоволствие!

N-2
28.03.2012, 14:46
Знам, че някои се мажат с оцет.
Други - с маточина.

Не съм се мазала с оцет, не мога да кажа как действа.

С маточина съм натърквала ръцете си, тя не действа отблъскващо, пчелите пърхат по ръцете ми и не жилят ...wink;
Не жилят само, когато не искат да жилят. wink;

А за сведение, не искат да жилят, когато са в добро настроние, а са в добро настроение, когато в природата има изобилие от храна и са улисани в събирането й.
Тогава са по-кротки от агънца.

Ангел Йосифов
28.03.2012, 20:42
Предварителното намазване на ръцете с оцет,маточината и др.цели да неотрализира миризмата на пчелната отрова при евентуално ужилване.Иначе след ужилване винаги се мажа с оцет.

зуница
28.03.2012, 21:03
А някой пробвал ли е да размачка няколко търтея и да си намаже ръцете?

FVCVS CAESAR
29.03.2012, 08:37
А някой пробвал ли е да размачка няколко търтея и да си намаже ръцете?
По-добре опитай да размачкаш няколко майки. Не съм пробвал, но мисля, че ще има по-добър ефект.

Юрий Цветков
29.03.2012, 09:24
Особено ако искаш да си направиш "живи пчелни ръкавици". :D

зуница
29.03.2012, 12:58
Пробвайте, де! Пишете кое е по-успешно майките или търтеите!

FVCVS CAESAR
29.03.2012, 16:36
Пробвай ти, аз ползвам оцет и съм доволен. Пък и не ми харесва подобно отношение към животинките.

зуница
29.03.2012, 17:54
Ползвай си го .Наздраве!Като ти мине помисли ,ако можеш, де.Ако не пък, здраве да е.

pojara77
04.04.2012, 19:58
Здравейте
Аз съм начинаещ пчелар и се надявам тук да намеря отговорите които ме интересуват.Имам три ЛР кошера които в момента са на един корпус.Мисля че е време да сложа другите корпуси и въпроса ми е трябвали да сложа рамки от долния корпус горе или да сложа само рамките с восъчните основи?

vanHanegem
04.04.2012, 20:11
Здравейте
Аз съм начинаещ пчелар и се надявам тук да намеря отговорите които ме интересуват.Имам три ЛР кошера които в момента са на един корпус.Мисля че е време да сложа другите корпуси и въпроса ми е трябвали да сложа рамки от долния корпус горе или да сложа само рамките с восъчните основи?

А защо мислиш, че е време да слагаш корпус отгоре?

evgeni.filimonov
04.04.2012, 20:12
Ако са изпълнили целия корпус с пчели и пило, тогава трябва да разширяваш.
Ако са ги изпълнили, трябва да сложиш втори корпус. Но, зависи от района ти, от климата ти, от нощните температури. Всяко едно огромно разширение при тази хладна пролет, ще им забави развитието. Ако е мек климата, слагай корпуса отгоре и качи две рамки със запечатано пило, ако е студен климата - слагай новия корпус отдолу и смъкни 2 рамки със запечатано пило, на тяхно място слагай празни рамки за осеменяване и разширяване.

pojara77
04.04.2012, 20:21
Извинявам се
Аз съм от Стара Загора,корпусите според мен са пълни,за климата мога да кажа че преди няколко сутрини имаше слана но днес сутринта беше 3 градуса.

dvidenov
05.04.2012, 07:31
В пчеларските магазини продават пълна екипировка (ръкавици около12-14 лева,гащеризон с було около 60 лева)затворени обувки и ластици на глезените това гарантира защита от жилата.маточината и оцета са за при положени че нямаш защитни средства

FVCVS CAESAR
06.04.2012, 12:58
Ръкавиците създават известно неудобство при работа, пък и през лятото предполагам, че е много топло с тях? Но ако положението е твърде напечено, сигурно са за предпочитане пред оцета. Лично за мен обаче е по-добре да получа няколко ужилвания, отколкото да се стопя от жега. sweating;
Иначе съществуват и още по-надеждни екипи, но не се продават в пчеларските магазини. wink;
http://s14.postimage.org/wkoo3fkkd/Maximilienne_p1000557.jpg (http://postimage.org/image/wkoo3fkkd/)http://s16.postimage.org/ubq9xn3m9/399px_Gas_mask_501556_fh000007.jpg (http://postimage.org/image/ubq9xn3m9/)

zayo
07.04.2012, 09:22
Здравейте колеги! Пчеларствам от скоро като гледам ЛР. Пчелина на който се намират кошерите е на около 300 м надморска височина. Пашите са няколко- акация, липа, ливада и слънчоглед. Семействата ги иззимих на по два корпуса и понеже за първа година са си вече "кошери", а не отводки се питам по кое време да направя ротацията на корпусите. И дали това да е една или две. В момента семействата се намират във втори корпус, като пилото е на по 6-7 пити /вкл. и незапечатаното/. Според пчеларите в района акацията тази година ще цъфне около 10 май. По принцип съм чел, че при достигане на 6-7-8 рамки с пило би следвало да се направи ротация, но като върна по календара дните до пашата се чудя дали да не направя само една ротация през следващата седмица с цел освобождаването на максимален брой пчели за първата паша. Въпреки четенето на книги и ровичкането по форума не считам ,че съм вещ в технологията на отглеждане на ЛР и за това ще съм благодарен на всички които внесат още малко яснота най-вече при ротациите на корпусите.

galin_f
26.04.2012, 08:25
Завъртя ми се един въпрос на които не съм сигурен, че сам ще си отговоря, защото в главата ми са само предположения за развитие на ситуацията от разни четива и затова ще питам.

Колко дни преди първа главна паша (в случая акация) е редно да се преустанови подхранването със захарен сироп за да няма остатъци от него в меда? Магазините все още не са поставени и всичкия сироп е в плодника, предполагам ще го изконсумират, но искам да ги подхранвам максимално дълго.
За слабо семейство е ясно, че няма значение защото така или иначе няма да се отчете с "излишък" колкото и силна паша да има. Въпроса ми е за нормално развило се семейство.

evgeni.filimonov
26.04.2012, 10:05
Обикновено след като сложиш магазина, трябва да преустановиш с подхранването. Но ако времето се развали , нищо няма да стане ако им сложиш по 200 грама сироп през ден-два , той ще имитира паша и това количество ще отива за хранене, не за складиране.

Пеньо Лазаров
26.04.2012, 13:01
Докато цъфне акацията можеш да подхранваш със захарен сироп по 200гр всяка вечер и нищо няма да има в магазина независимо, че е сложен . Това количество сироп стимулира майката да снася и е съвсем малко няма да хвърлят капка в магазина, ако невярваш провери тази година на един кошер и ще разбереш.

galin_f
26.04.2012, 19:53
Благодаря!
Значи ще си похапват доволно почти до последния ден а някои и след това, че загуби има за покриване и някои за подсилване. Не постоянно имам възможност да е всеки ден, но през ден, два, три, както дойде, получават по около 200гр. на ден.

Пеньо Лазаров
26.04.2012, 20:34
Е щом им сипваш през ден два можеш и да им спваш по 500гр. на хранене, аз сега на моите стацинарни така правя, а подвижните са много силни и вече имат магазини и са забравили за сироп от дестина дена.

Sandokan
27.04.2012, 16:07
Не знам как е в Стара Загора, но на 24 април акацията в Пловдив вече си беше цъфнала.
Ако решиш да послушаш съвета на Евгени Филимонов има начин да провериш дали нещата се случват точно така. Просто добави оцветител към захарния сироп- все ще ти е останала някоя боичка от Великден, с чиято помощ можеш да получиш верния отговор.

galin_f
27.04.2012, 19:08
Благодаря за съвета!
Пчелите не са в Стара Загора. Или са в полето на 20км. южно от Стара Загора или както е в момента в подножието на Стара Планина. И те като мен много не я обичат Стара Загора :D Местя ги два пъти в годината да не им доскучава :D
Тук акацията миналата година цъфна 5 дни след тази около Стара Загора. Тази година тук акацията се разлисти с 10 дни по-рано от миналата година и очаквам да цъфне по-рано. Овощните дръвчета си цъфтяха по "график", но акацията нещо изпревари с разлистването. Кофти, че статистиката ми е само от миналата година, но това показва :D Наглеждам за "ориентири" и 5 дни преди цъфтежа мисля да спра с подхранването на семействата които ще трупат "излишъци", за другите ще преценя в движение.
Аз не съм с много и ми е лесно :D
Обичам експериментите ама ще видим дали ще го приложа това с оцветяването, ако имам време да ги следя може ама ако ме грабнат някои задачи няма да мога.
За подхранване по време на акацията бих прибегнал ако времето тотално се скапе за повече дни и пашата отива към провал, но дано не стане. И да вали, за час да прекъсне през деня и те набързо пребягват 300-400м до акациите и действат. Хитряги са те, дремят на прелката и малко да намалее дъжда вече са избръмчали :D

galin_f
29.04.2012, 14:57
Тези пчели ме усещат, че още има с какво да ме изненадат и си правят бъзици с мен :D
ДБ 10 рамков. С цел прехвърляне в ЛР като напълниха плодника и им отесня преди седмица ги разширих с ХР над плодника и ЛР корпус и майката в ЛР корпуса.
Вчера го отварям да видя какво се случва и всичко е нормално, НО към последните рамки в очите ми се наби захранен маточник.
Прегледах всички пити отново да видя за други маточници, но нямаше, само един в целия кошер. Белязах рамката да не си напрягам паметта :D
До тук добре и вече се умуват някакви варианти, предполагам е за самосмяна, и без това отводка ще правя от кошера след някои ден.
Днес го отварям да сложа една основа да се занимават и нали ме човърка погледнах питата с маточника. Гледам няма го, пък гледам пак го няма, погледнах да не съм объркал питата при белязането и погледнах и съседните. Маточника го няма, разчистили са го като незаконна вила :D Не прегледах всички пити да видя да не са си направили нов. Майката е от миналата година и добре се представя.
Защо така се бъзикат с мен? Евентуално какво да очаквам от това семейство като развитие на случката?

ivo
01.05.2012, 09:05
зашто има в единич кошер само 2 пити с пило маиката я видях даите нчкакав самет какво да направч благодаря предварително

Mind_Control
01.05.2012, 10:22
Вчера получих една отводка на 3 пити ДБ, обаче гледам, че на едната пита има маточник (излюпен вече), трябва ли да го изрежа?

Недялко Атанасов
01.05.2012, 11:24
Е хубо де тоз дето ти я даде не ти ли каза какво има вътре?както и да е слагай сироп 1към1по200мл.през ден,след 5-6 дни виж дали има снесени яйца и ако има добави 1-2пити с люпещо пило от друг кошер,след 7дена оше1-2пити с пило не спирай с храненето и пиши по подробно в ситоацията в която си.вид на кошера,колко бр.са с какво разполагаш и тн.ако си го опоменал някъде извинявай.

marianski
01.05.2012, 15:55
зашто има в единич кошер само 2 пити с пило маиката я видях даите нчкакав самет какво да направч благодаря предварително
съвет първи научи се да пишеш judge;

evgeni.filimonov
01.05.2012, 20:43
Вчера получих една отводка на 3 пити ДБ, обаче гледам, че на едната пита има маточник (излюпен вече), трябва ли да го изрежа?

Дано да не са вдигнали кошера по обедно време.... :D
При 3 рамки с пчели, лесно се намира майката. Но ако е неоплодена, е бърза като като гърмян заек. Ако са ти дали скорошно направена отводка от роево семейство или отводка с придаден маточник пред излюпване, просто в момента е излязла майката и следва оплождане. Иначе и да не го изрежеш този маточник, пчелите ще го изчистят.
Аз отводка не бих взел, преди да се убедя, че има майка и яйца.

evgeni.filimonov
01.05.2012, 20:55
Защо има в едини кошер само 2 пити с пило ? Майката я видях, дайте някакав съвет какво да направя. Благодаря предварително

Ами слабо ти е семейството, затова е само с две пити с пило. Трябвало е доста по отрано да стесниш, да затоплиш тавана и да подхранваш. Сега подхранвай, защото летящата пчела е малко и гледа пило. Така ще е поне докато не се излюпят тези две рамки с пило. Гледай да има и място къде майката да снася. Сега като са ти две рамки с пило, сложи една празна хубава изградена по средата между двете рамки с пило. Иска грижи - дондуркане - работа.

Mind_Control
01.05.2012, 20:58
Вчера получих една отводка на 3 пити ДБ, обаче гледам, че на едната пита има маточник (излюпен вече), трябва ли да го изрежа?

Дано да не са вдигнали кошера по обедно време.... :D
При 3 рамки с пчели, лесно се намира майката. Но ако е неоплодена, е бърза като като гърмян заек. Ако са ти дали скорошно направена отводка от роево семейство или отводка с придаден маточник пред излюпване, просто в момента е излязла майката и следва оплождане. Иначе и да не го изрежеш този маточник, пчелите ще го изчистят.
Аз отводка не бих взел, преди да се убедя, че има майка и яйца.

Майката е ОК, миналогодишна, оплодена, с бяла точка на нея (бялата точка се слада във високосна година). Това беше първото, което проверих :) Значи сами ще си изчистят маточника. Това ме интересуваше..

evgeni.filimonov
01.05.2012, 21:01
Тези пчели ме усещат, че още има с какво да ме изненадат и си правят бъзици с мен :D
ДБ 10 рамков. С цел прехвърляне в ЛР като напълниха плодника и им отесня преди седмица ги разширих с ХР над плодника и ЛР корпус и майката в ЛР корпуса.
Вчера го отварям да видя какво се случва и всичко е нормално, НО към последните рамки в очите ми се наби захранен маточник.
Прегледах всички пити отново да видя за други маточници, но нямаше, само един в целия кошер. Белязах рамката да не си напрягам паметта :D
До тук добре и вече се умуват някакви варианти, предполагам е за самосмяна, и без това отводка ще правя от кошера след някои ден.
Днес го отварям да сложа една основа да се занимават и нали ме човърка погледнах питата с маточника. Гледам няма го, пък гледам пак го няма, погледнах да не съм объркал питата при белязането и погледнах и съседните. Маточника го няма, разчистили са го като незаконна вила :D Не прегледах всички пити да видя да не са си направили нов. Майката е от миналата година и добре се представя.
Защо така се бъзикат с мен? Евентуално какво да очаквам от това семейство като развитие на случката?

Същото се получи и при мен, вчера след ротация на корпусите, видях един единствен маточник пред запечатване и реших да го оставя още един ден и днес тръгнах да правя отводка с него и вече беше изчистен. Явно при тези ротации, пчелите в единия корпус слабо долавят феромоните на майката и залагат за самосмяна и като му преместиш местоположението , нещата се променят и пчелите го унищожават. И то се случва при силни семейства и то с добра майка.
Миналата година на две семейства след демариране се получи така - по един единствен маточник над ХР.
Това е чиста загуба, ако не се използва този маточник за направата на отводка.
Като гледам акацията тази година тръгва с 15 дни по рано, така че скоро ще правя демариране, дано да имам късмет да заложат пак над ХР.

galin_f
02.05.2012, 11:59
Мен ме учуди това, че маточника е в корпуса с майката. Щеше да стане на отводка този маточник ама реших да е след някои ден и ме изпреварили.
Акацията и тук ще изпревари 10-15 дни и утре съм решил да ги олекотя с по една отводка, ротирам корпусите, слагам медови корпус и да се трудят, че след 3 до 5 дни акацията ще цъфне.

Владимир Владимиров-Влад
02.05.2012, 17:10
Майката е ОК, миналогодишна, оплодена, с бяла точка на нея (бялата точка се слада във високосна година). Това беше първото, което проверих Миналата година не беше ли 2011 ? А тази 2012 не е ли високостна ? Странно две високостни една след друга............. :D :D :D

П.С. За маркировката на майките е писано доста. Ако твоята е с бяла точка е вярно само твърдението, че е миналогодишна.

Недялко Атанасов
02.05.2012, 19:47
Влад,от си му се закосил толкова. drinks;

evgeni.filimonov
02.05.2012, 20:53
Мен ме учуди това, че маточника е в корпуса с майката. Щеше да стане на отводка този маточник ама реших да е след някои ден и ме изпреварили.
Акацията и тук ще изпревари 10-15 дни и утре съм решил да ги олекотя с по една отводка, ротирам корпусите, слагам медови корпус и да се трудят, че след 3 до 5 дни акацията ще цъфне.
Ако до 3-5 дни ти почва акацията, не ротирай, защото ще ги юрнеш да правят пило. Освен ако не преподредиш пилото, да демарираш. А също и ако направиш сега отводки, ще ги отслабиш за акацията. Но като си решиш.

Mind_Control
02.05.2012, 21:09
Майката е ОК, миналогодишна, оплодена, с бяла точка на нея (бялата точка се слада във високосна година). Това беше първото, което проверих Миналата година не беше ли 2011 ? А тази 2012 не е ли високостна ? Странно две високостни една след друга............. :D :D :D

П.С. За маркировката на майките е писано доста. Ако твоята е с бяла точка е вярно само твърдението, че е миналогодишна.

Е така де.. и аз това исках да кажа :)

Ангел Йосифов
03.05.2012, 20:55
Ако твоята е с бяла точка е вярно само твърдението, че е миналогодишна.

Е така де.. и аз това исках да кажа :)[/quote]


Много колеги използват един или два цвятя.Така че твърдението може да нее вярно.

Владимир Владимиров-Влад
03.05.2012, 21:31
Но пък може и вярно да е.

Владимир Владимиров-Влад
04.05.2012, 21:34
Тази картинка съм я преписал от друг пчеларски сайт.
http://s14.postimage.org/5nwk5c9l9/pchela_majka.gif (http://postimage.org/)

Mind_Control
05.05.2012, 10:38
Тази картинка съм я преписал от друг пчеларски сайт.
http://s14.postimage.org/5nwk5c9l9/pchela_majka.gif (http://postimage.org/)

Мерси. Много полезно :)

Имам друг въпрос. В момента съм с 2 ЛР с нови отводки. Горе имат хранилки със захарен сироп. И двата носят прашец и са горе долу еднакво активни. Обаче едните се избиват да ядат от захарния сироп. Другите не го пипат. И в двата кошера има пита с мед.

Също имам и 3 ДБ пак с нови отводки вътре. Обаче са доста пасивни. Носят прашец, но много малко пчели излитат и влизат.. И те не пипат захарния сироп. Имат пита с мед.

Трябва ли да правя нещо или да ги оставя да поукрепнат сами?

balkan250cc
05.05.2012, 12:52
Здравейте.Имам един въпрос.Преди около 2 седмици сложих на един ДБ-кошер магазин.Днес отворих да видя какво е положението и видях следното:имаше 5-6 рамки със мед незапечатан, на средните три рамки от долната страна имаше запечатано търтеево пило.На какво се дължи това и какво да правя.Дали като се излюпи пилото майката ще снесе пак или ще запълнят с нектар.Акацията тъкмо цъфна.

asm22
08.05.2012, 11:12
Здравейте, закупих точно преди 8 дена, 2 отводки на по 5 рамки. Отводка А очевидно тогава беше по-силна, видимо още първите дни имаше летеж, отводка Б видимо беше по-слаба, просто почти нямаше пчели пред кошера. Понеже не разбирам просто реших, че тези отводки са с преобладаващо кошерни пчели. През 1-2-3 дена, давам захарен сироп 1:1, вече мисля, към 5 литра идва. Още в неделя ми направи впечатление, че кошер Б продължава да изглежда по-слаб, но почти всяка печела носи прашец. Кошер А отпред има по 10 до 20 пчели които просто се разхождат, и много рядко носят прашец. Освен това си личи как се борят пчели, рядко но се случва. В резултат стесних входа и на двата кошера, понеже и двата на ЛР с отвор от край до край, и ако това в А е кражба или опит, стесняването трябва да помогне. Мисля в събота да видя има ли няма ли майка в А. Имам чувство, че хем няма майка, хем са подложени на лека кражба.

Моля поправете ме ако пиша и/или си въобразявам глупости.

Alex77
08.05.2012, 11:21
asm22, погледни за нозематоза, защото всичко, което описваш ми говори за това. Погледни дали има пчели с много тъмни коремчета, дали се скупчват около някоя пчела и се дърпат (прилича на бой), дали има изпражнения около входа. Ако лазят и летят нервно и ти изглежда като нападения, плюс това, че е почти бездеен... Успех и дано не съм прав!

Владо-Gillan
08.05.2012, 11:30
колега наред ти е семейството, младите майка понякога правят тези глупости.Аз имах подобен проблем с една отводка миналата година, преустанових го като спрях да подхранвам за 10на дни.Моята беше осеменила с по 4 яица в килийка а се оказа че си е съвсем наред в последствие. Бях се вкарал в ебати филмите, не се вкарвай и ти в моите филми.Послушай ме и ще видиш че всичко ще е наред след седмица


хоп коментара не беше за тази публикация хахахахах ама не знам как да го преместя сега, ако има модератори да помогнат

Модератор.Гилъне, ние от къде да знаем, за коя публикация ти е коментара. sweating;

Ники
12.05.2012, 22:55
Работя с ЛР в момента са на два корпуса,готови са за трети корпус.Но нямам изградени пити и се колебая къде да поставя корпуса с восъчни основи? Да ли между двата корпуса или отгоре.Обмислям и варианта да поставя корпуса с основите най-отдолу,предвид прогнозата за времето!
Акацията ще започне да цъфти след 2-3 дни.Имам съмнението ,че и липата ,ще се застъпи с акацията или ще цъфне непосредствено след нея.При всички случай мисля да ползвам ХР.
Ще съм благодарен за всеки съвет!

Димитър Бонев
13.05.2012, 22:14
Най-отдолу? Кой ти каза, че се прави така. По принцип се слага между двата.

Ники
13.05.2012, 22:31
Никой не ми е казвал ,че се слага най-отдолу. Но като видях ,че времето се влошава не ми се иска да деля пилото,като сложа корпуса между двата.А ако го сложа отгоре ,едва ли ще се качат сега да градят.Районът е полупланински и вечер си е студено.
Така или иначе в това време не ми се ще да ги разбутвам и ще изчакам да се подобри времето и при първа възможност ще действам.Как още не знам?

evgeni.filimonov
14.05.2012, 10:49
Никой не ми е казвал ,че се слага най-отдолу. Но като видях ,че времето се влошава не ми се иска да деля пилото,като сложа корпуса между двата.А ако го сложа отгоре ,едва ли ще се качат сега да градят.Районът е полупланински и вечер си е студено.
Така или иначе в това време не ми се ще да ги разбутвам и ще изчакам да се подобри времето и при първа възможност ще действам.Как още не знам?

Да, изчакай да се пооправи времето. Иначе Фарар го описал в книгата си мнго добре.
Прави се така - майката с откритото пило и празни рмки и 2-3 основи се слага в първи корпус, отгоре ХР - над нея празния корпус в който се слагат празни рамки и основи и над него запечатаното пило. Пак зависи и колко ти е силно семейството. А и като нямаш празни изградени, ще трябва да се понатоварят пчелите повечко.

evgeni.filimonov
14.05.2012, 10:52
Здравейте.Имам един въпрос.Преди около 2 седмици сложих на един ДБ-кошер магазин.Днес отворих да видя какво е положението и видях следното:имаше 5-6 рамки със мед незапечатан, на средните три рамки от долната страна имаше запечатано търтеево пило.На какво се дължи това и какво да правя.Дали като се излюпи пилото майката ще снесе пак или ще запълнят с нектар.Акацията тъкмо цъфна.

Споко, майката се е качила за малко горе в магазина и понеже магазинните пити са с по- дълбоки килийки, там е снесла търтиеви яйца. И пак е слязла в плодника, иначе щеше целия магазин да ти нанесе. Това пило като се излюпи търтиевото, пчелите ще го запълнят с нектар.

Ники
14.05.2012, 18:58
Евгени,Благодаря за отговора.
Мисля ,че ще сложа новия корпус между двата и ще ротирам.
Днес около 18:00ч. при температура на въздуха 11 градуса и напоителен дъжд ,имаше летеж на пчели прибиращи се и излитащи .Наистина количеството им не беше като при хубаво време ,но се изненадах ,че пчелите въобще излизат на вън в това време.
Дали са"надушили" акацията, какво мислите?

Владо-Gillan
14.05.2012, 19:09
напълно нормално за силно семейство, днес ръмеше а от най силния ми кошер излитаха и се връщаха пчели.Така че хората са го казали, само силни семейства в пчелина.........

asm22
22.05.2012, 13:06
Как се ползват - скоби за рамки?

Скоби за пчелни рамки. Служат за обтягане на тела в пчелната рамка


http://s17.postimage.org/46w6xcknf/DSC07885.jpg (http://postimage.org/image/46w6xcknf/)

Недялко Атанасов
22.05.2012, 21:35
По-няколко начина могат да се ползват,но предназначението им е вместо да дупчиш рамките и след което да прекарваш телта през дупките и т.н,забиваш ги от вътрешните страни на рамката като оставяш 1-2мм за дозабиване на скобите след като обтелиш с телта ,след дозабиването им телта се опъва-играчка голяма.

ivo
31.05.2012, 19:04
здравеите искам дави попитам днес един малак рояк влезе в един празен съндак,рояка е много слаб как да го засила

Mind_Control
01.06.2012, 09:05
Възможно ли е майката да не иска да снася в стари пити? Проблемът е, че нямам по-нови за да ги сменя.. Слагам им за градеж, но много бавно градят.

evgeni.filimonov
01.06.2012, 10:52
Ако е слабо семейството, бавно ще градят. Иначе не би трябвало да се мръщи майката на черните пити, освен ако тя не е нещо калпава или питите ако са деформирани. А и времето тепърва се оправя, градежа ще се засили, ако е добро семейството.

vanHanegem
01.06.2012, 17:14
Когато се поставят восъчни основи за градеж - задължително се подхранва!

Shine
17.06.2012, 21:21
Здравейте ... искам да попитам как изглежда търтовката защото мисля че имам един кошер с търтовка/и ... преди време имаше много свещеви маточници и си мислех че ще стана рояк и направих отводка но преди 1-2 седмици забелязах че няма никакво пило и се чудех дали е ройнала и съм спрял поколението като унищожавам маточниците или без да искам съм я убил .. предадох майката от отводката но на следващият ден тя литна и не се завърна обединих пчелите с главното семейство и отводката и предадох една пита с незапечатано пило но на нея беше майката стръсках питата и сложих питата на безмайченото семейство и отварях скоро и гледам има запечатани свещеви маточници а и ново пило на безмайченото семейство и има и яйца на др кошер и се зачудих какво става прегледах дали майката се е върнала но не е и започнах да стръсквам всички пчели в главният кошер ... на следващият ден пак отварям и има яйца в 2 та а не видях майка а пък на 2 та има яйца ( но не в корпуса където стръсквах пчелите от безмайченият кошер ) ... на главният кошер преди да започна да правя тези маймунски неща беше с 10 пити пълно пило а сега намаляха ... сега целта ми е да видя дали когато съм стръсквал пчелите в горният корпус е и самата майка там ( ще забележа по пилото ) а самите корпуси са разделени с ХР и се чудя какво да правя да продължавам ли да стръсквам пчели в главният или да оставя да се развиват както си искат ? и какво да правя ?
bow; bow; bow;

vanHanegem
17.06.2012, 21:38
Език свещен на моите деди....
Колега, хайде да се уважаваме! Въпреки че е форум, нека да пишем разбираемо, ясно и точно, а не да словоблудстваме....

Shine
17.06.2012, 21:57
не знам точно кое не ви е ясно ? или кое не можахте да прочетете

ттитто
17.06.2012, 22:30
колега, понеже и аз се изнервих да ти разчитам лишеното от всякаква пунктуация писание, ще отговоря на това, до което стигнах. А именно как изглежда търтовка.
В килийките масово има снесени по две и повече яйца. Тези яйца са снесени от пчели работнички и не са по дъното на килийката. Наблюдават се и много запечатани маточници, но те са върху търтеево пило и нищо няма да излезе от тях.

павликянин
17.06.2012, 22:54
Език свещен на моите деди....


Ползвам случая за един призив към всички - колеги, маточник е руска дума, нека ползваме нашата си - майчило. От всичко друго най-напред сме българи родени.

Пламен Ганев
18.06.2012, 10:38
Език свещен на моите деди....


Ползвам случая за един призив към всички - колеги, маточник е руска дума, нека ползваме нашата си - майчило. От всичко друго най-напред сме българи родени.

Ние ще използваме това,което се използва в научната литератера написата от учените на Република България.Ти използвай която дума искаш колега...

Пламен Ганев
18.06.2012, 10:44
Здравейте ... искам да попитам как изглежда търтовката защото мисля че имам един кошер с търтовка/и ... преди време имаше много свещеви маточници и си мислех че ще стана рояк и направих отводка но преди 1-2 седмици забелязах че няма никакво пило и се чудех дали е ройнала и съм спрял поколението като унищожавам маточниците или без да искам съм я убил .. предадох майката от отводката но на следващият ден тя литна и не се завърна обединих пчелите с главното семейство и отводката и предадох една пита с незапечатано пило но на нея беше майката стръсках питата и сложих питата на безмайченото семейство и отварях скоро и гледам има запечатани свещеви маточници а и ново пило на безмайченото семейство и има и яйца на др кошер и се зачудих какво става прегледах дали майката се е върнала но не е и започнах да стръсквам всички пчели в главният кошер ... на следващият ден пак отварям и има яйца в 2 та а не видях майка а пък на 2 та има яйца ( но не в корпуса където стръсквах пчелите от безмайченият кошер ) ... на главният кошер преди да започна да правя тези маймунски неща беше с 10 пити пълно пило а сега намаляха ... сега целта ми е да видя дали когато съм стръсквал пчелите в горният корпус е и самата майка там ( ще забележа по пилото ) а самите корпуси са разделени с ХР и се чудя какво да правя да продължавам ли да стръсквам пчели в главният или да оставя да се развиват както си искат ? и какво да правя ?
bow; bow; bow;

Търтовката не може да си направи майка или ако си направи вече ще е много слабо с-во.Аз в подобен случай процедирам така: махам търтовката от мястото и слагам най слабата отводка на нейтото място.Семейството го изкарвам извън пчелина/на 50м примерно/ и го изтръсвам.Всички пчели се прибират в отводката,освен подхранените вече търтовки и нещата си идват на мястото.Успех

павликянин
18.06.2012, 10:50
Ние ще използваме това,което се използва в научната литератера написата от учените на Република България.Ти използвай която дума искаш колега...

Колега, Вие ползвайте която дума си пожелаете, призивът ми е към българите по род и дух, а не на книга, било то и науч(е)на.

mocho
18.06.2012, 12:47
Ами въртиш корпусите, долния става горен, а горния долен...

ами обясни защо се въртят

mocho
18.06.2012, 12:53
така не се ли развиват по бавно

Смятам,че форума не трябва да бъде място за натрупване на елементарни познания от хора, които не си правят труда да прочетат и един ред.

Тук се помага на новите и начинаещи пчелари при работата им с пчелите ....или помогни на начинаещите или не пиши

evgeni.filimonov
18.06.2012, 14:25
При ДБ се въртят рамки, при ЛР се въртят корпуси - постига се по бързо пролетно развитие. ЛР технологията е описана почти във всяка книга и във форума има доста написано. Семейството се развива на два корпуса, обикновено майката е в горния корпус защото там е по топло, долния остава празен, и когато горния корпус се изпълни с пило и пчели, се сменят местата на корпусите. Празния отива отгоре и майката се качва и има простор за работа.

Shine
18.06.2012, 17:57
семейството е слабо наистина ... но има свещеви маточници който са около 1,5-2 см и бих искал да знам като се излюпи майката ще убият ли пчелите търтовката ? и търтовката не трябва ли да снася само търтей моята снася пчели работнички... днес стръсках всички пити върху ХР и не видях пак майка а и убих всички търтей какво да правя? а на хубавото семейство което имаше 10 рамки с пило сега има едва 1 2 с незапечатано пило на какво се дължи това?!

Ангел Йосифов
18.06.2012, 18:12
Търтовката не може да си направи майка или ако си направи вече ще е много слабо с-во.Аз в подобен случай процедирам така: махам търтовката от мястото и слагам най слабата отводка на нейтото място.Семейството го изкарвам извън пчелина/на 50м примерно/ и го изтръсвам.Всички пчели се прибират в отводката,освен подхранените вече търтовки и нещата си идват на мястото.Успех

Преди да изтръскам търтовката се съобразявам със пашата.Ако я има или предстои до седмица-две,в никакъв случай небих налетял най-слабото си семейство или отводка.Пчелите на търтовката са неамортизирани и имат отличен инвертазен капацитет-демек неса се занимавали с кърмаческа дейност и с обемна преработка на нектар.Затова по това време,когато слънчогледа из цяла България зацъфтява или скоро ще цъфне аз бих налетял семейства които са готови за паша а не слабо семейство.Колкото за 50-те метра и 5м стигат.

Spens
18.06.2012, 21:41
Търтовката не може да си направи майка или ако си направи вече ще е много слабо с-во.Аз в подобен случай процедирам така: махам търтовката от мястото и слагам най слабата отводка на нейтото място.Семейството го изкарвам извън пчелина/на 50м примерно/ и го изтръсвам.Всички пчели се прибират в отводката,освен подхранените вече търтовки и нещата си идват на мястото.Успех

Преди да изтръскам търтовката се съобразявам със пашата.Ако я има или предстои до седмица-две,в никакъв случай небих налетял най-слабото си семейство или отводка.Пчелите на търтовката са неамортизирани и имат отличен инвертазен капацитет-демек неса се занимавали с кърмаческа дейност и с обемна преработка на нектар.Затова по това време,когато слънчогледа из цяла България зацъфтява или скоро ще цъфне аз бих налетял семейства които са готови за паша а не слабо семейство.Колкото за 50-те метра и 5м стигат.
Не е необходимо да се съобразяваш с наличната паша за да стръскаш търтовките колега -това се прави по всяко време ,има и други начини -налитането на търтовките все пак крие рискове,тръскането като решаване на проблем не е най -удачния вариант.В повечето случаи е неуспешен без предварителна подготвка.

Shine
18.06.2012, 21:51
значи да стръскам всички пчели на около 10 м от кошера и търтовката ще си умре там или несъм разбрал както трябва ?

Пламен Ганев
18.06.2012, 23:14
Търтовката не може да си направи майка или ако си направи вече ще е много слабо с-во.Аз в подобен случай процедирам така: махам търтовката от мястото и слагам най слабата отводка на нейтото място.Семейството го изкарвам извън пчелина/на 50м примерно/ и го изтръсвам.Всички пчели се прибират в отводката,освен подхранените вече търтовки и нещата си идват на мястото.Успех

Преди да изтръскам търтовката се съобразявам със пашата.Ако я има или предстои до седмица-две,в никакъв случай небих налетял най-слабото си семейство или отводка.Пчелите на търтовката са неамортизирани и имат отличен инвертазен капацитет-демек неса се занимавали с кърмаческа дейност и с обемна преработка на нектар.Затова по това време,когато слънчогледа из цяла България зацъфтява или скоро ще цъфне аз бих налетял семейства които са готови за паша а не слабо семейство.Колкото за 50-те метра и 5м стигат.

Отново аматьорски истории.Да си чувал някога за налитане по време на паша?НЕЕЕЕ!Знам!Не обърквайте хората.ТЪРТОВКА МЕД НЕ ДАВА!
Колкото за метрите- почети малко повече научна пчеларска литература и ще ги научиш hi;

evgeni.filimonov
19.06.2012, 10:56
Колега Фарар, явно не четете внимателно постовете.
Алексей не казва, че търтовката дава мед , а това че като я изтръскаш пред кошерите, пчелите търтовки навлизат в семействата и се хващат за работа. Но, преди езтръскването трябва да се опушат добре , за да се нагълтат с мед и по лесно да бъдат приети от чуждите семейства.

Пламен Ганев
19.06.2012, 12:08
Колега Фарар, явно не четете внимателно постовете.
Алексей не казва, че търтовката дава мед , а това че като я изтръскаш пред кошерите, пчелите търтовки навлизат в семействата и се хващат за работа. Но, преди езтръскването трябва да се опушат добре , за да се нагълтат с мед и по лесно да бъдат приети от чуждите семейства.

Уважавам всяко мнение и не вземам отношение ако не съм го правил!Ако изтръскаш търтовката на 5м,пчелите-търтовки се прибират в стария си кошер пълзейки по земята.Казвам го от личен опит!Именно затова трябва да се тръскат по далечко.Сега дали но 20-30-50м идва ли има значение,но не и на 5м.
А за връщането на пчелите-много ясно че ще се върнат.Въпроса е с тях да подсилиш кошер,който има нужда от това.Според мен е така!Правя го редовно и съм доволен.

Ангел Йосифов
19.06.2012, 17:41
!Ако изтръскаш търтовката на 5м,пчелите-търтовки се прибират в стария си кошер пълзейки по земята.Казвам го от личен опит!



Това сигурно си го направил още преди да нагазиш в научната литература.Само предполагам.До сега небях срещал в по-обикновенната литература,че при изтръскване кошера на търтовачното семейство трябва задължително да остане на мястото си.Явно трябва да се чете sleepy; .Но мен ме интересува не как и къде да се тръска търтовачното семейство,а каква е физиологичната разликата м/у семейство изпаднало в роево състояние и търтовъчно семейство.Надявам се на отговор. drinks;

Начинаещ
19.06.2012, 19:15
Здравейте колеги! Аз съм както нов пчелар тъка и нов във този форум. От около 2 месеца се занимавам с пчели и имам няколко въпроса на които шие бихте ми дали по добри съвети от литература която до сега чел. Моят случай е такъв:имам два кошера и не знам дали е късмет на начинаещия или не но за сега се развиват много добре по моята скромна преценка. Кошерите ми се състоят от 1 корпус и 1 магазин с по дванадесет рамки. Пчелите ги покриват почти изцяло. През последните 2 седмици започнаха усилено да трупат мед и вече дори запечатват. От дванайсетте рамки на магазина 3-4 са пълни, към 4-5 са почти пълни но има 1-2 на които още не са почнали да трупат мед. Въпросът ми към вас е: да сложа ли още един магазин с рамки или да извадя питите и да ги центрофугирам. Ако трябва да слагам магазин моля ми кажете сега ли да го направя или след като всичко е запечатано. Предварително ви благодаря!!!

Юрий Цветков
19.06.2012, 19:19
Слагай го сега.

Пламен Ганев
19.06.2012, 20:35
!Ако изтръскаш търтовката на 5м,пчелите-търтовки се прибират в стария си кошер пълзейки по земята.Казвам го от личен опит!



Това сигурно си го направил още преди да нагазиш в научната литература.Само предполагам.До сега небях срещал в по-обикновенната литература,че при изтръскване кошера на търтовачното семейство трябва задължително да остане на мястото си.Явно трябва да се чете sleepy; .Но мен ме интересува не как и къде да се тръска търтовачното семейство,а каква е физиологичната разликата м/у семейство изпаднало в роево състояние и търтовъчно семейство.Надявам се на отговор. drinks;

Както каза:сигурно,а и наистина може само да предполагаш!? Не чети м/у редовете колега!Търтовката не остава на мястото си.Махам я и на нейното място слагам най слабата отводка с оплодена майка естественно.Зароеното с-во в 90% от случаите е достигнало максимум.Търтовката зависи кога ще я откриеш,но тя определено с всеки ден върви към гибел.Най правилното което трябва да се направи според мен,е да й вкарам млада оплодена майка. Други въпроси??? cool;

evgeni.filimonov
19.06.2012, 21:02
Слагай крайните рамки празните по средата и отгоре втория магазин и като понапълнят 2-3 от средните рамки в горния корпус - разменяй местата на корпусите. Имайте впредвид , че магазина за пчелите е медовата им шапка и не е добре да я отнемате изцяло, защото тогава започват да трупат в плодника. Венер го е описал.

Ангел Йосифов
19.06.2012, 21:10
Имаики впредвид,че започва или предстои слънчогледова паша,какво печелиш ако налетиш отводка или какво губиш ако налетиш примерно двете съседни семейства или само едно?

Пламен Ганев
19.06.2012, 23:13
Имаики впредвид,че започва или предстои слънчогледова паша,какво печелиш ако налетиш отводка или какво губиш ако налетиш примерно двете съседни семейства или само едно?

Ако съседните не са силни просто премахвам кошера,но в повечето случаи са силни.
Как какво печелиш?Ако налетиш 20 000 пчели/примерно/ на отводката,цялата армия вече започва да влачи яко,защото откритото пило е малко.Ако няма оплодена майка обаче,приноса е значително по слаб.Резултата е слабата отводка-нормално с-во и минимум един магазин мед.

Ангел Йосифов
20.06.2012, 06:03
А какво ще се получи ако две кила пчели се присъединят към други пет?Нормално петте килограма пчели биха напълнили два магазина,а колко ли ще напълнят ако са седем кг.

Пламен Ганев
20.06.2012, 08:48
От тези 2кг ще останат наполовина,защото ще са празни и ще бъдат избити.
Ти като правиш така,по 4 магазина слънчоглед ли вадиш???

Начинаещ
20.06.2012, 10:16
Колеги имам и друг въпрос - ако на една от магазинните рамки имам пило, то притеснително ли е

Пламен Ганев
20.06.2012, 11:29
Няма проблем!Като се излюпи пилото ще я напълнят с мед.

borko_21
20.06.2012, 12:13
според мен е наи добре да сложи ХР и така ще реши проблема.майката като е започнала да снаса там ще продължи да го прави.имах сега един такъв случаи в които докато не сложих ХР маиката не слезна да снася в плодника които остана без пило

Пламен Ганев
20.06.2012, 14:42
Няма спор!Най добре е да се ползва ХР

ianev
20.06.2012, 15:43
И аз смятам да ползвам от следващата година имам на 2-3 ДБ семейства майките снасят в магазина и какво и да ги правя и 9 рамки да сложа пак го правят. Ако е родовно пило няма проблем да го сложа на някой по слабо семейство ама търтиево ужас сега махнах 3 рамки на едно семейство и му сложих основи

Ангел Йосифов
20.06.2012, 17:01
От тези 2кг ще останат наполовина,защото ще са празни и ще бъдат избити.
Ти като правиш така,по 4 магазина слънчоглед ли вадиш???


Моята практика показва друго.Жертвите са около стотина
и наистина магазините са 4 за около 25 дена паша.Впрочем,отводка с млада майка бих налетял рано на пролет или след пашите.Но по време на пашите небих си позволил лукса да зегубя магазин-два с мед. drinks;

Начинаещ
20.06.2012, 19:00
Колеги къде според вас трябва да се слагат капаните? Нямам в предвид тези които е желателно да сложим да пчелина.

Ангел Йосифов
20.06.2012, 19:07
На повече от 5 км или най-добре 20 и повече за да се елиминира възможноста от близкородсвенно оплождане.

Начинаещ
20.06.2012, 19:20
имам в предвид в какви местности трябва да е - в дерета ли на открито ли, до група дървета или в гора? Ако знаете ми дайте по подробна информация

Ангел Йосифов
20.06.2012, 20:07
http://mirmeda.biz/video-urok-po-pchelovodstvu-3-lovlya-roev.php

kara7
20.06.2012, 22:02
Най добре в твое място, щото в гората съм сигурен че след време като отидеш да видиш положението няма да намериш нищо.

Ивайло Георгиев - ingivo
17.08.2012, 11:06
При последните две подхранвания със сироп в хранилка под капака ми направи впечетление следното нещо. 10-тина минути след наливането на сиропа и затварянето на капака започва едно яко летене пред кошера това към 19-19.30 часа .Първия път си викам това са крадци обаче никъква борба не се виждше .Взех че нахвърлях сено пред входа пък после като се замислих най близките други кошери са на над 4км от мойте пък и вечерта?Не е възможно да е кражба? Втория път нищо не правих само гледах за 10 -тина минути се успокоява положението и си влизат вътре. Това нещо все пак на появата на сиропа ли е или уцелвам някъкво облитане?

ianev
17.08.2012, 11:38
Не е нападение. Просто самите пчели са информирани така да го кажа че в кошера има храна и се прибират така масирано. Когато някоя пчела намери нектар някъде при завръщането си в кошера тя съобщава на другите къде се намира. Има доста филмчета показващи това поведение на пчелите wink;

Ето едно клипче което показва поведението им когато намерят нектар http://www.youtube.com/watch?v=ZXjjWIMaz-c

N-2
17.08.2012, 11:45
Същото се получава /разлитане и струпване на прелката/ и като им върнеш вечер за почистване магазините.

М.Петров
17.08.2012, 19:41
И при мен така става при някои кошери,отначало и аз мислех,че е кражба,но после разбрах,че явно се "радват":D

Ивайло Георгиев - ingivo
17.08.2012, 20:53
Еуфория от новото находище на храна.

ianev
18.08.2012, 00:39
Точно така. Сложил си им масата и са готови за купон drinks; drinks; :D :D

evgeni.filimonov
20.08.2012, 11:37
И при мен се получи същото, час след като им сипах сироп, някои от кошерите полудяха, уплаших се да не съм предизвикал нападение. Но след 10-15 мин се успокоиха нещата. Но наистина масово започнаха да се връщат пчелите и да навлизат в кошера си, нямаше бой, явно някой им е казал, че в кошера си имат храна, да се прибират и да не се изтощават в тая суша. Но това е ако се хранят през деня, аз го направих сутринта. Повече няма да си павя такива експерименти, трябва в този период на безпашие, само привечер да се подхранва, и то толкова, че да може да се прибере през нощта.

Пламен Ганев
20.08.2012, 11:47
Но това е ако се хранят през деня, аз го направих сутринта. Повече няма да си павя такива експерименти, трябва в този период на безпашие, само привечер да се подхранва, и то толкова, че да може да се прибере през нощта.[/quote]

Колега,няма никакъв проблем да се налива сутрин,но рано сутрин!Температурите привечер са много по високи от рано сутрин/по изгрев/.Пчелите са много по-активни привечер.Зависи и колко сироп наливаш,някой помага ли ти и т.н.Когато не се разлива и хранилките се затварят нормално-проблема е никакъв!

evgeni.filimonov
20.08.2012, 12:06
Аз налях още в 8.30 сутринта, 250 грама в хранилка, апиинверт, не мирише на нищо. Към 10 часа започна веселото настроение.

Ангел Йосифов
20.08.2012, 13:45
Към 10 часа започна веселото настроение.

Изхвърлят излишната вода от сиропа.

Spens
20.08.2012, 14:28
Към 10 часа започна веселото настроение.

Изхвърлят излишната вода от сиропа.
Това сериозно ли го мислиш колега?За това ли се активират при сипване на сиропи? Мисля че колегите по-горе достатъчно добре са обяснили причината sadsmile;

Ангел Йосифов
20.08.2012, 14:56
Да сериозно го мисля.Незапечатания мед е силно хигроскопичен.Една част го изпаряват через вентилиране за подържане на оптимална влага и температура ,друга за подготовка за храната,а трета просто изхвърлят.

ianev
20.08.2012, 20:19
Аз наливам сироп по всяко време и по обяд и привечер. Просто гледам да наливам на всички (21 семейства) и го правя набързо ако някой помага всичко става за минута. Усетят ли че има банкет няма да хукнат да нападат някъде другаде, е внимавам и да не разливам. Пълня в шишенце от минерална вода малка 0,500 мл до горе и наливам по два пъти в седмицата.

evgeni.filimonov
20.08.2012, 22:30
Не знам дали изхвърлят, но влизащите пчели са 10 пъти повече от излизащите, а и в тая суша и жега, едва ли ще изхвърлят вода.

Ангел Йосифов
21.08.2012, 16:22
Не знам дали изхвърлят, но влизащите пчели са 10 пъти повече от излизащите, а и в тая суша и жега, едва ли ще изхвърлят вода.

Те не просто я изхвърлят те я ръсят пред кошера.Но мога да се хвана на бас с теб че ще се съгласиш с това,но след година две.Само си помисли кое е по лесно за пчелите да я изпаряват через вентилиране или и двете. drinks;

Spens
21.08.2012, 17:00
Toва изцяло обърна представите ми за пчеларството и доказва колко назад съм бил с материала. :D

Владо-Gillan
21.08.2012, 17:06
Не знам дали изхвърлят, но влизащите пчели са 10 пъти повече от излизащите, а и в тая суша и жега, едва ли ще изхвърлят вода.

Те не просто я изхвърлят те я ръсят пред кошера.Но мога да се хвана на бас с теб че ще се съгласиш с това,но след година две.Само си помисли кое е по лесно за пчелите да я изпаряват через вентилиране или и двете. drinks;

Срещал съм някъде подобна теза.

Ивайло Георгиев - ingivo
21.08.2012, 17:11
А тука какво правят ? Не винтелират . Това се случва привечер ,но дядоми ми каза че го е забелязал оня ден през деня същото и то само на единия кошер. Аз му викам абе жега им ... Ама дали? Да са охрана? Или пък някъде прочетох ,че може майката да е в близост до входа?


http://s16.postimage.org/5023fcrg1/5166951_B.jpg (http://postimage.org/image/5023fcrg1/)

Ангел Йосифов
21.08.2012, 17:39
Toва изцяло обърна представите ми за пчеларството и доказва колко назад съм бил с материала. :D

Заради един дребен,незначителен детайл неси посипвай главата с пепел-всички знаем че почти нищо не знаем.

N-2
21.08.2012, 19:46
Ангеле, мисля, че не вентилират. Това раздвижване и активизиране е само за десетина минути и не прилича на вентилиране.

Ангел Йосифов
21.08.2012, 20:08
Ангеле, мисля, че не вентилират. Това раздвижване и активизиране е само за десетина минути и не прилича на вентилиране.

Без вентилиране-изпаряване няма как да подържат оптималната температура в гнездото при тия жеги.Но сега вентилирането-изпаряването не се чува като при основните паши,когато се справят с доста нектар(влага)

N-2
21.08.2012, 20:40
Ангеле, аз имах предвид, че не е вентилиране активизирането им след сипване на сироп или връщане на магазините. Тези десетина минути, веднага след сипването на сиропа или връщането на магазините, в които пчелите почват да излитат от кошера и да се тълпят на прелката.
Май различни неща коментираме?

evgeni.filimonov
21.08.2012, 21:01
Те си знаят най добре какво правят, а ние само си мислим че ги познаваме. И гадаем.

Spens
22.08.2012, 06:31
Ирис е права ,същото летене се забелязва веднага след връщане на питите за подсушаване-каква вода изхвърлят и ръсят тогава и как я ръсят ? Аз съм виждал картинки на пчели носещи кофички и гърненца но си мисля че носят мед а то май е вода... с лейка ще им бъде по-удобно предполагам :D wink; И интересно как за токова кратко време успяват да отделят водата от сиропа например доколкото съм забелязал май няма дестилиращо устройство в кошера speechless;

Гинчев
22.08.2012, 15:39
Днес си купих 2 майки ... обаче едната ще ми трябва след няколко дена.
Колко дена може да изкара в клетката ? Има храна, вода и 10 помощника.

Пламен Ганев
22.08.2012, 15:45
Аз съм задържал такива майки 2-3 дни в мазето на хладно,но за повече време не знам!?

N_Dimitrov
27.08.2012, 14:26
Здравейте! Искам да преместя пчелно семейство от стар износен кошер в нов. Удачно ли е в този период от годината, и ако е по кое време на деня?

Гинчев
27.08.2012, 14:35
Аз съм задържал такива майки 2-3 дни в мазето на хладно,но за повече време не знам!?

Между 4 и 5 ден "гушва букета", както и всички в клеткат.Само една оцеля sadsmile; judge;

zayo
30.08.2012, 15:46
Колеги, останаха ми няколко кошера да оправя. Та в тази връзка се чудя дали ще е грешно, ако под корпуса (ЛР) на тазгодишни отводки които в момента са 8-9 пити сложа друг корпус с 10 пити и малко мед по тях. В горния корпус в който ще е семейството ще го допълня с медови до 10.

vanHanegem
30.08.2012, 19:54
Не е грешно. Напротив - правилно е! Освен това не е нужно да допълваш горния корпус, а напротив - стесни в началото на октомври. Стесняването го направи така - остави на толкова пити, колкото покриват пчелите, минус една. Така ще постигнеш - отдалечаване на гнездото от земята, запазване на топлината в стесненото гнездо, запазване на питите от молец ( и/или търсене на място в склада) от долния корпус. Освен това - бързото пролетно развитие ти е гарантирано!

derventliev
04.09.2012, 05:21
"Колеги, останаха ми няколко кошера да оправя. Та в тази връзка се чудя дали ще е грешно, ако под корпуса (ЛР) на тазгодишни отводки които в момента са 8-9 пити сложа друг корпус с 10 пити и малко мед по тях. В горния корпус в който ще е семейството ще го допълня с медови до 10."
Важно е до окончателното зазимяване да не държиш пити извън семействата.
Никакъв проблем не е да сложиш корпус с празни рамки или рамки с течен мед (само течен) под корпуса в който е семейството.
Рамките в коруса в който е семейството трябва да са правилно подредени: пити с пило по средата + рамки с течен мед до пилото + рамка с перга и до стените рамки със запечатан мед. След 20 октомври, когато извършиш зазимяването, рамките на които е имало течен мед ще бъдат празни, извади ги и така ще стесниш семейството. Тогава ще направиш ново подреждане: 2 рамки със запечатан мед от към топлата страна на корпуса + 1 рамка с перга + 2 рамки със запечатани яки от мед и празни килийки под яките + 2 рамки със запечатан мед + преградна дъска. Не е необходимо да зазимяваш с повече от 10-12 кг.мед. Важно е четирите рамки с мед да бъдат поставени на точното място. Знаеш, че пчелното кълбо се движи само назад и нагоре, в този смисъл други рамки с мед са излишни ( нищо, че много пчелари правят точно обратното).
Не се притеснявай да зазимиш и малки семейства, дори на две междурамия да са те. Важно е в тези семейства да има майка.
Задължително трябва да си оставиш мед за зимно хранене, става дума за центрофугиран мед.
Миналата година зазимих повече от 70 семейства с 3-4-8 кг. Започнах да подхранвам веднага след 1-ви януари, всяка седмица по 400 г. кристализирал мед в полиетиленови пликове. Без едно , всички иззимуваха успешно.Тази година от същите тези 72 семейства извадих 4050 кг. мед.
Хайде, много здраве от мен

Ивайло Георгиев - ingivo
04.09.2012, 08:20
"Колеги, останаха ми няколко кошера да оправя. Та в тази връзка се чудя дали ще е грешно, ако под корпуса (ЛР) на тазгодишни отводки които в момента са 8-9 пити сложа друг корпус с 10 пити и малко мед по тях. В горния корпус в който ще е семейството ще го допълня с медови до 10."
Важно е до окончателното зазимяване да не държиш пити извън семействата.
Никакъв проблем не е да сложиш корпус с празни рамки или рамки с течен мед (само течен) под корпуса в който е семейството.
Рамките в коруса в който е семейството трябва да са правилно подредени: пити с пило по средата + рамки с течен мед до пилото + рамка с перга и до стените рамки със запечатан мед. След 20 октомври, когато извършиш зазимяването, рамките на които е имало течен мед ще бъдат празни, извади ги и така ще стесниш семейството. Тогава ще направиш ново подреждане: 2 рамки със запечатан мед от към топлата страна на корпуса + 1 рамка с перга + 2 рамки със запечатани яки от мед и празни килийки под яките + 2 рамки със запечатан мед + преградна дъска. Не е необходимо да зазимяваш с повече от 10-12 кг.мед. Важно е четирите рамки с мед да бъдат поставени на точното място. Знаеш, че пчелното кълбо се движи само назад и нагоре, в този смисъл други рамки с мед са излишни ( нищо, че много пчелари правят точно обратното).
Не се притеснявай да зазимиш и малки семейства, дори на две междурамия да са те. Важно е в тези семейства да има майка.
Задължително трябва да си оставиш мед за зимно хранене, става дума за центрофугиран мед.
Миналата година зазимих повече от 70 семейства с 3-4-8 кг. Започнах да подхранвам веднага след 1-ви януари, всяка седмица по 400 г. кристализирал мед в полиетиленови пликове. Без едно , всички иззимуваха успешно.Тази година от същите тези 72 семейства извадих 4050 кг. мед.
Хайде, много здраве от мен
Колега я кажи още подробности как зимуваха. Отоплителни материали? Прелките коя как? Вентилация?

rosty_sz
04.09.2012, 12:34
И аз бих искал още подробности ако е удобно. Благодаря.