PDA

Виж пълната версия : ВЪПРОСИ ОТ НАЧИНАЕЩИ И МЛАДИ ПЧЕЛАРИ



Страници : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

бат тянко
25.04.2015, 18:42
Така.Действай!

jordanov
27.04.2015, 13:15
Никъде не откривам,какво е предимството на ДБ магазини на ЛР корпус.Моля,посочи линк или обясни.

Ами по-лесни са за работа. За медодобив, за сам човек-пчелар - със сигурност, а в голяма степен и за пчелите. При равни условия - по-бързо ги градят и по-бързо ги пълнят. Ще вадиш монофлорен мед навярно, но другото е по-важно. Ако си организираш правилно нещата, ще вадиш мед само от чисти медови пити, които не са стояли в кошера по време на антивароа третиране и в които не е люпено пило. Съответно тия пити може да ги съхраняваш на склад по половин година и много повече, без да ги третираш и без да ги напада молец. При твоите условия, медодобив от 20-30-40 кошера с ДБ магазини спокойно може да го организираш с обикновена хордиална центрофуга, тройка или четворка + помощник или преработена четворка с радиален кош и евентуално ток и без помощник. ЛР също може да въртиш така, ама тегава работа и ще трябва да даваш лев за нещо по-производително. Като имаш готови магазини и пчела, винаги може да пробваш и корпусна технология с 1/2 ДБ рамка, т.е. Фарар. Ако си обърнал внимание, доста хора от форума, които са горе-долу с твоите условия и изисквания се интересуват и по тоя въпрос...
Айде сега намери си поне едно предимство, при тебе, на ЛР пред 1/2 ДБ за медодобив и си решавай.

Nik_m
27.04.2015, 21:40
За райони с по слаба паша трудно пълнят корпуса. При мен има само една силна паша слънчогледова, останалите са слаби и тамън напълнят медовия корпус с нектар и майката се качи и го обърне в пило а не мога да го извъртя защото не е запечатан. Докато при магазините напълнят вентилират и запечатат за кратко време.

good_name
30.04.2015, 20:01
Здравейте,
Имам въпрос към вас. Имам кошер ДБ. , в който пчелите влизат само и единствено на горна прелка . Каква може да е причината ?
пп . Кошерът не е силно развит , на други по - слаби кошери пчелите влизат и от горна и от долна прелка .

solaris60
30.04.2015, 20:06
Здравейте,
Имам въпрос към вас. Имам кошер ДБ. , в който пчелите влизат само и единствено на горна прелка . Каква може да е причината ?
пп . Кошерът не е силно развит , на други по - слаби кошери пчелите влизат и от горна и от долна прелка .

Използват най - късия път.

caMel
30.04.2015, 20:28
Здравейте колеги.
Имам нужда от съвет. Какво да направя за да не блокирам плодника на моите кошери ,защото днес като отворих имаше пълни пити с меди малко свободно място на питите с пило. В момента кошерите изглеждат така рамка прашец пет рамки пило три с мед и днес поставих две восъчни основи до последната рамка с пило. Един пчелар ме посъветва да поставя магазините и в плодника да редувам рамките с пило и мед ,така щели да качат меда в магазина и ще има свободно място за майката.

solaris60
30.04.2015, 20:42
Здравейте колеги.
Имам нужда от съвет. Какво да направя за да не блокирам плодника на моите кошери ,защото днес като отворих имаше пълни пити с меди малко свободно място на питите с пило. В момента кошерите изглеждат така рамка прашец пет рамки пило три с мед и днес поставих две восъчни основи до последната рамка с пило. Един пчелар ме посъветва да поставя магазините и в плодника да редувам рамките с пило и мед ,така щели да качат меда в магазина и ще има свободно място за майката.

За сега го остави така и след като поизградят основите и майката е снесла яйца вече, може да извадиш още една пита с мед и да поставиш още една основа. Дотогава ще започне да цъфти акацията и слагаш магазина.

caMel
30.04.2015, 20:44
Същият пчелар ,на който пчелина му е на 4 км от мен, каза че в нашия район има рапица която е вече цъфнала. И наистина пчелите носят само жълт прашец.

kuline
30.04.2015, 20:49
Ако имаш изградени пити, можеш да извадиш медени и на тяхно място празни, но между пилото и магазин, ако пък нямаш, то послушай пчеларя, който те е посъветвал, защото рапицата ще ги подлуди.

solaris60
30.04.2015, 20:55
Ако имаш изградени пити, можеш да извадиш медени и на тяхно място празни, но между пилото и магазин, ако пък нямаш, то послушай пчеларя, който те е посъветвал, защото рапицата ще ги подлуди.

Той му е казал, че има рапица, но колко е тази рапица? Ако е някакво нищожно количество то съвета може да излезе и неправилен и да извади меда от кошера, и да остави пчелите без мед.

kuline
30.04.2015, 20:58
Прав си донякъде, необходимо е да наблюдава, ако се наложи и сироп да сипва. А и може да прецени има или няма рапица. Сега ясно се вижда, поне при мен навсякъде по нивите е жълто.

solaris60
30.04.2015, 21:02
Прав си донякъде, необходимо е да наблюдава, ако се наложи и сироп да сипва.

Пояснявай кога да сипва, че може и да ги задръсти ако не използва правилния съвет.

iliew
30.04.2015, 21:03
Всичко зависи от това колко е рапицата и на какво разстояние . Ако носят нектар без магазин няма да стане .

kuline
30.04.2015, 21:06
Пояснявай кога да сипва, че може и да ги задръсти ако не използва правилния съвет.

ЕЕ, че да взема и да му прегледам семействата и да направя необходимото. Ти сам знаеш, че съветите от разстояние са такива. Все едно да искаш консултация от доктор по тел.

solaris60
30.04.2015, 21:09
Всичко зависи от това колко е рапицата и на какво разстояние . Ако носят нектар без магазин няма да стане .

Нали това казах по горе, че трябва да се знае с какво количество рапица се разполага. Ама то стана малко като да казваш на кон с капаци - наляво - надясно. Правилния съвет е: колегата да излезе из района и да се запознай с терена, и с какво разполага. Така е просто хвърляне на боб.

caMel
30.04.2015, 21:12
Утре ще се обадя на колегата за да го питам къде е видял този блок с рапици и ще отида на място за да знам колко е.

kuline
30.04.2015, 21:15
Качи се на единия баир, после на другия баир и ще установиш местонахождението на рапицата, както казах в момента както се е жлътнала, много лесно можеш да установиш има ли и къде се намира.

радо
30.04.2015, 21:32
Един пчелар ме посъветва да поставя магазините и в плодника да редувам рамките с пило и мед ,така щели да качат меда в магазина и ще има свободно място за майката.
Много добре те е посъветвал задължително слагай магазин защото пчелите всеки ден се увеличават и искат разширение и по добре рано от колкото късно сега вече и температурите са ОК ако имаш мрежесто дъно и него отваряй ако е затворено.Рамките за градеж са задължителни независимо от това дали ти трябват или не ако имаш рапица през 2 дена може да махаш изградената и да слагаш нова восъчна основа докато не са сложили нещо в нея.

Oregon
01.05.2015, 07:51
Здравейте,
Имам семейство, което тази година не иска да вдига сиропа от хранилката Какво ли не правих - изобщо не го пипат.
Семейството е средно по сила, в момента е на 1 магазин и 6 рамки пило. Притеснява ме, това дали е наличие на нозематоза

solaris60
01.05.2015, 08:17
Здравейте,
Имам семейство, което тази година не иска да вдига сиропа от хранилката Какво ли не правих - изобщо не го пипат.
Семейството е средно по сила, в момента е на 1 магазин и 6 рамки пило. Притеснява ме, това дали е наличие на нозематоза

Да не ти е запушена хранилката.

zrsk
01.05.2015, 12:16
Понеже съм нов пчелар и тази година ми се падна да се грижа сам за кошерите имам едно питане.
Поръчал съм за 15,05 10 майки и мислех да и сложа пити със запечатено пило но дядо ми каза че трябва питите да са без пило защото като има пило и младите пчели които го топлят ще обият майката мислеики си че си имат маика като имат пило и моля за съвет.

Nik_m
01.05.2015, 13:06
Миналата година отделих 10 отводки на по 2 рамки запечатано пило и им придадох неоплодени майки и ги приеха на 100%. Ако стърсиш няколко пити с млади пчели без пило още по голяма вероятността да приемат майката. Младите пчели не могат да хилят.

Ако има отворено пило и пчелите усетят липсата на майка и започват за залагат маточници, тогава не приемат друга майка.

n.kostadinov
03.05.2015, 21:53
колеги моля за съвет,преди няколко дни на 4 от по слабите си семейства отделих майките в нов корпус с плътна преграда,над до сегашния им с две пити пило,една медопрашецова и една празна.Долу в плодника поставих по един маточник взет от семейства правещи самосмяна.Исках да им придам хубав и качествен маточник от който ще ми се излюпи добра майка.На следващия ден в две от семействата новите майки се бяха излюпили,а в другите две все още не.Днес 3 дена след манипулацията в двете семейства маточниците все още не се бяха излюпили,но при проверка и в 4-те семейства имаше заложени спасителни маточници.Възможно ли е да залагат спасителни маточници въпреки че се е излюпила нова майка или го правят инстинктивно докато майката не се оплоди?

scutellator
04.05.2015, 13:34
Първо - знаеш ли КОГА ТОЧНО би трябвало да се излюпят придадените маточници по график? Т.е. всички ли са на една възраст?

На втория въпрос -неоплодените майки отделят по-малко количество (и различна бленда) феромони от оплодните майки над 30 дневна възраст. Понякога, докато се излюпи младата майка, залагат маточници. След няколко дена пчелите сами ги разрушават, а пък ако достигнат до стадий какавида, започват да отделят феромони и майката ги възприема като потенциална заплаха и би трябвало да ги прегризе и убие.
В случаите когато има майка и има и маточници, или според пчелите майката не е качествена, или има несъответствие (временно) между "очакванията" на пчелите и химическите сигнали на майката ( поради различен генетичен състав на майка и пчели, високи нива на патогени вътре в кошера или по-бавно достигане до нивата феромони, които нормално трябва да отделя).
За да отговоря на кратко - нормално не би трябвало да има маточници. Ако не бъдат разрушени, трябва да ги разрушиш ти, ако пак заложат, значи майката трябва да бъде сменена.

izbrah
04.05.2015, 16:03
Здравейте и от мен!
Получих кошер ДБ. Тази пролет е останал без пчели. В плодника, повечето рамки са магазинни, а под тях са изградени далаци пълни с мед. На самите далаци восъка е хубав, изглежда много добре. Рамките също са изградени, но килийките са пробити, няма мед, има само кристалчета и умрели пчели. Въпроса ми е дали този мед от далаците мога да го консумирам или да го използвам за ракия? На пчели не смея да го дам.

evgeni.filimonov
04.05.2015, 17:03
И така ако се гледат кошери, затова изчезват пчелите. Колега, това не е за теб.
По-добре на ракия. Не е ясно с какво е третиран или пък може изобщо да не е третиран. Но както и да е.
По-добре си купи мед от колкото този да го консумираш. Това е моя съвет.

izbrah
04.05.2015, 17:40
Благодаря, Евгени за бързия отговор. Меда ще го разтворя във вода и за ракия, а другия восък по рамките ще претопя.

Ангел Йосифов
04.05.2015, 17:49
Като разтваряш меда следи захатноста да не пада под 23%-24%.

сашо 38
06.05.2015, 08:32
Нормално ли е на две рамки от един корпус,да има толкова много търтиево пило?
4235423642374238

vencii
09.05.2015, 15:46
Като разтваряш меда следи захатноста да не пада под 23%-24%. Когато правиш ракия захарноста трябва да е 18-20%, а за вино е 23-24%

Debi
12.05.2015, 11:44
Здравейте
На един от кошерите ми пчелите градят основи но ги прояждат по продължение на телта.Това се случва само в един от кошерите ми.Принципно той е най-силният ми...не знам дали това има значение.Пчелите са взети като отводки март месец.Ще възстановят ли цялостта на основата или трябва правя нещо.

Nik_m
12.05.2015, 13:24
Здравейте
На един от кошерите ми пчелите градят основи но ги прояждат по продължение на телта.Това се случва само в един от кошерите ми.Принципно той е най-силният ми...не знам дали това има значение.Пчелите са взети като отводки март месец.Ще възстановят ли цялостта на основата или трябва правя нещо.

Възстановят ги, но няма да станат перфектно изградени. Причината може да е в гена на майката (имал съм такива които не искат да градят и такива които градят за часове 1 пита) Притока на нектар е важен (ако наяждат трябва сироп) в момента се предполага че има нектар. Положението на основата в гнездото също е от значение.

зуница
12.05.2015, 13:26
Ако прогризаното не падне, ще го поправят с търтееви килийки.Въобще красота.
Смени тела на рамките с нов.Ако е омазан с нещо или е от стара рамка , или си го горил при ползване на стара рамка, това може да е и причина да прогризват основата.

Debi
12.05.2015, 13:37
Наливам сироп на всеки 2 дена

Debi
12.05.2015, 13:39
Ако прогризаното не падне, ще го поправят с търтееви килийки.Въобще красота.
Смени тела на рамките с нов.Ако е омазан с нещо или е от стара рамка , или си го горил при ползване на стара рамка, това може да е и причина да прогризват основата.
Телът е чисто нов.Рамките съм ги правил сега.

зуница
12.05.2015, 13:47
Телът е чисто нов.Рамките съм ги правил сега.
Опитай да почистиш с разтворител,(чист бензин,ацетон, коресилин, разтворител който се изпарява напълно и не оставя мирис) парчето тел с което ще обтелиш следващата рамка и наблюдавай дали гризат.Често от машините за намотаване попадат смазочни материали по телта и миризмата им дразни пчелите.

Debi
12.05.2015, 13:56
Бл за съветите

jorors
12.05.2015, 14:00
Здравейте
На един от кошерите ми пчелите градят основи но ги прояждат по продължение на телта.Това се случва само в един от кошерите ми.Принципно той е най-силният ми...не знам дали това има значение.Пчелите са взети като отводки март месец.Ще възстановят ли цялостта на основата или трябва правя нещо.
"Това се случва в само един от кошерите". Така че тези съвети отпадат!

izbrah
13.05.2015, 07:23
Здравейте!
Имам една сборна отводка - 3 рамки в ДБ, но нямам майка. Очаквах че ще си създадат свещеви маточник, но 4-ти ден няма нищо. Ако придам нова рамка с пило, дали ще се получи номера?

distedi
13.05.2015, 08:01
Здравейте!
Имам една сборна отводка - 3 рамки в ДБ, но нямам майка. Очаквах че ще си създадат свещеви маточник, но 4-ти ден няма нищо. Ако придам нова рамка с пило, дали ще се получи номера?

Когато слагаш рамка с пило, гледай да има прясно снесени яйца в килийките. Така ще се презастраховаш, че най-късно след 3 дни ще има къде да се заложи маточник.

зуница
13.05.2015, 08:03
"Това се случва в само един от кошерите". Така че тези съвети отпадат!
Прибързваш със заключението.hi; Колегата не уточнява дали само на този кошер работи с тая ,може би нова , ролка тел.Телта все някога свършва и се налага да почнеш с нова.А се случва и обтеленото с новата да попадне на последния кошер в който слагаш основи и той да е проблемен.Стана като в криминален филм.;) Няма лошо няколко проверки на различни версии да внесат яснота в проблема.:bigsmile:

izbrah
13.05.2015, 09:28
Когато слагаш рамка с пило, гледай да има прясно снесени яйца в килийките. Така ще се презастраховаш, че най-късно след 3 дни ще има къде да се заложи маточник.
Така направих и първия път, но нещо може и да съм се объркал. Ще повторя упражнението, притеснението ми е дали ще приемат пилото. Мисля да взема само рамка с пило, без пчели. За да не отслабвам кошера от който взимам.

caMel
13.05.2015, 18:35
Хора помагайте ,
днес направих седмичния преглед на моите. Три бяха наградили Строителната рамка и магазинната която поставих преди седмица в плодниците ,даже бяха пуснали по далак под магазинната рамка. Не успях да намеря никъде по питите маточници ,само една-две маточни чашки не захранени в единия от кошерите ,които си седят от предният преглед преди седмица.
Два от кошерите са иградили по половин магазин ДБ12 и са започнали да пълнят ,имам рапица на около 2 км от мен.
Два часа след прегледа съседа каза че при моите кошери има облак от пчели. Как да разбера сега от къде е излязал? Отварах ги и ми се видяха нормално. На 10 м от кошерите имам един навес ,там имам един празен кошер, в който си държа питите. От него започнаха да излизат и влизат пчели ,когато го отворих имаше три междурамия с пчели. Извадих от него 9 наградени рамки и му сложих 9 В.О и му налях хранилката до горе. Ако разбера от кой кошер е излязал трябва ли да го сцепа за да няма втори рой?

Ангел Йосифов
13.05.2015, 18:53
. Не успях да намеря никъде по питите маточници ,само една-две маточни чашки не захранени в единия от кошерите ,които си седят от предният преглед преди седмица.

Сакън,НЕ цепи.Рояка не е твой.Щом градят всичко е на ред.

rejoice
18.05.2015, 07:10
Здравейте на всички. Абсолютен новак съм и вчера се сдобих с четири пчелни семейства.Три от семействата са силни а четвътия е по-слаб.Въпроса ми е:Мога ли да прехвърля една пита с пило и пчели от по силен кошер към по-слабия.И как е правилно да се направи?
Извинявам се ако вече е разисквана темата.

solaris60
18.05.2015, 07:29
Здравейте на всички. Абсолютен новак съм и вчера се сдобих с четири пчелни семейства.Три от семействата са силни а четвътия е по-слаб.Въпроса ми е:Мога ли да прехвърля една пита с пило и пчели от по силен кошер към по-слабия.И как е правилно да се направи?
Извинявам се ако вече е разисквана темата.

Може, но гледай майката да не е на тази пита.

kapanec
19.05.2015, 08:23
Здравейте на всички. Абсолютен новак съм и вчера се сдобих с четири пчелни семейства.Три от семействата са силни а четвътия е по-слаб.Въпроса ми е:Мога ли да прехвърля една пита с пило и пчели от по силен кошер към по-слабия.И как е правилно да се направи?
Извинявам се ако вече е разисквана темата.
По добре му прехвърли няколко рамки със запечатано пило без пчелите по тях.

SD_
23.05.2015, 14:24
Здравейте! На 17.05 отворих кошера, беше пълен с маточници. Отделих 2 пити с пчели, с 3-4 маточника от които единия запечатан и направих отводка. Другите ги изрязах.
Днес отворих кошера (12 ДБ) и беше пълен отново с маточници предимно в крайните пити. На предпоследната пита, освен тези по крайните и' части, имаше и такива в центъра на питата. Отново изрязах всички маточници, които видях.
Отварям отводката и маточниците разтурени все едно че не е имало, гледам прясно пило и ларви на няколко дни, видях и майката.
Вероятно съм прехвърлил майката от кошера в отводката?
Сега какво да правя? Един от маточниците в кошера ми се видя, че е прояден все едно че се излюпила майка, но защо не са премахнати останалите маточници ако се е излюпила нова майка?

vlado 9
23.05.2015, 15:19
Здравейте! На 17.05 отворих кошера, беше пълен с маточници. Отделих 2 пити с пчели, с 3-4 маточника от които единия запечатан и направих отводка. Другите ги изрязах.
Днес отворих кошера (12 ДБ) и беше пълен отново с маточници предимно в крайните пити. На предпоследната пита, освен тези по крайните и' части, имаше и такива в центъра на питата. Отново изрязах всички маточници, които видях.
Отварям отводката и маточниците разтурени все едно че не е имало, гледам прясно пило и ларви на няколко дни, видях и майката.
Вероятно съм прехвърлил майката от кошера в отводката?
Сега какво да правя? Един от маточниците в кошера ми се видя, че е прояден все едно че се излюпила майка, но защо не са премахнати останалите маточници ако се е излюпила нова майка?

Ако не са заложени маточниците за самосмяна а са роеви,най добре е да се дръпне майката с пило и пчели, а в стария кошер да останат маточниците
ПП дори и самосмяна да е пак е по добре да се дръпне старата майка

delta.e
23.05.2015, 15:24
Колегата пише - пълно е с маточници .
Това не е самосмяна , а подготомка за роене .

iliew
23.05.2015, 16:21
Отварям отводката и маточниците разтурени все едно че не е имало, гледам прясно пило и ларви на няколко дни, видях и майката.
Вероятно съм прехвърлил майката от кошера в отводката?
Сега какво да правя? Един от маточниците в кошера ми се видя, че е прояден все едно че се излюпила майка, но защо не са премахнати останалите маточници ако се е излюпила нова майка?

Ами прекратил си роевото настроение по нетрадиционен начин, сега върни майката ,пчелите и питите с пилото в старото семейство . :)

Nik_m
23.05.2015, 16:48
Ами прекратил си роевото настроение по нетрадиционен начин, сега върни майката ,пчелите и питите с пилото в старото семейство . :)
Не е прекратил роевото, отделил е майката с младите пчели и за това е преяла маточниците. В основния кошер където са летящите пчели след първоначално изрязаните роеви матоници пчелите са заложили отново и сега пак ги е изрязал което не е прекратяване на роевото. Ако няма вече ларви семейството ще стане търтовка, а ако сложи прясно пило ще заложат маточници и няма как да разбере дали са роеви защото ще бъдат по цялата пита.

iliew
23.05.2015, 17:19
Не е прекратил роевото, отделил е майката с младите пчели и за това е преяла маточниците. В основния кошер където са летящите пчели след първоначално изрязаните роеви матоници пчелите са заложили отново и сега пак ги е изрязал което не е прекратяване на роевото. Ако няма вече ларви семейството ще стане търтовка, а ако сложи прясно пило ще заложат маточници и няма как да разбере дали са роеви защото ще бъдат по цялата пита.

А , ако върне майката какво ще стане ?

delta.e
23.05.2015, 17:30
Това , което е било досега .

iliew
23.05.2015, 17:32
В основния кошер където са летящите пчели след първоначално изрязаните роеви матоници пчелите са заложили отново и сега пак ги е изрязал което не е прекратяване на роевото. Ако няма вече ларви семейството ще стане търтовка, а ако сложи прясно пило ще заложат маточници и няма как да разбере дали са роеви защото ще бъдат по цялата пита.

Роевите маточници не са ли тези при които майката, снася в предварително подготвени роеви маточни чашки?
Как си представяш роеви маточник заложен на ларва , в отсъвствие на майка ,товаа не е ли свищеви маточник ?

iliew
23.05.2015, 17:35
Това , което е било досега .

Не . Защото вече е предизвикал спад в развитието на семейството и трябва да мине време докато се възстанови .

delta.e
23.05.2015, 17:55
Иди , и го обясни на малките вагабонти .

Nik_m
23.05.2015, 18:58
Роевите маточници не са ли тези при които майката, снася в предварително подготвени роеви маточни чашки?
Как си представяш роеви маточник заложен на ларва , в отсъвствие на майка ,товаа не е ли свищеви маточник ?
Този филм съм го играл миналата година, заложиха свещеви маточници и пак се рои а преди това ги делих на 3-4 отводки, месец не можах да спра роевото. Тази година оставих старата майка на празни пити и восъчни основи на 1ви корпус после ханеманова и останалста част(като извадих 2 отводки) и отворих само входа през корпуса с основите и роевото секна от раз.

delta.e
23.05.2015, 19:08
Това , обяснявам и аз .

SD_
24.05.2015, 12:57
Благодаря на всички за отговорите!
Сложих му пита с пресно пило в центъра на семейството. Надявам се да направят маточници на нея. Като ще премахвам останалите маточници по другите пити, ако направят повече маточници на питата която му сложих, мисля да оставя един или два (най-хубавите) а другите да ги хмахна.
Възможно ли е, ако излязат две майки, от тези два маточника, кошера да се рои, при положение че кошера в момента няма майка и към днешна дата е в роево настроение или ще остане по силната от двете?

ch.atanasov
24.05.2015, 16:38
Благодаря на всички за отговорите!
Сложих му пита с пресно пило в центъра на семейството. Надявам се да направят маточници на нея. Като ще премахвам останалите маточници по другите пити, ако направят повече маточници на питата която му сложих, мисля да оставя един или два (най-хубавите) а другите да ги хмахна.
Възможно ли е, ако излязат две майки, от тези два маточника, кошера да се рои, при положение че кошера в момента няма майка и към днешна дата е в роево настроение или ще остане по силната от двете?
Нещо се обърках.Нали имаше маточници ,какво стана с тях?Ако някой се е излюпил няма да заложат нови на новата пита.Това ще ти покаже дали има майка.Ако се е излюпил някой около 20 ,към 27-28 трябва да има снесени яйца.За двете майки: първата ,която се излюпи ще унищожи другата.Според мен няма да се рои.

SD_
24.05.2015, 16:49
Нещо се обърках.Нали имаше маточници ,какво стана с тях?Ако някой се е излюпил няма да заложат нови на новата пита.Това ще ти покаже дали има майка.Ако се е излюпил някой около 20 ,към 27-28 трябва да има снесени яйца.За двете майки: първата ,която се излюпи ще унищожи другата.Според мен няма да се рои.


Благодаря!
Махнах ги.. преди да видя, че съм прехвърлил майката с отводката. : )

ch.atanasov
24.05.2015, 17:09
"но защо не са премахнати останалите маточници ако се е излюпила нова майка? "Това е цитат от твоят пост.Проба-грешка ,понякога така се учи.Успех.

iuli1971
01.06.2015, 09:45
Здравейте.Казвам се Юли и съм поредния начинаещ но не млад ентусиаст.Вчера се сдобих с две отводки които ще прехвърля в ДБ кошери.Две рамки люпещо се пило,рамка с мед и прашец,празна рамка да си има работа майката и лист за градеж.Започвам да подхранвам със захарен сироп и по-малко да ги безпокоя.Може би на 10 дни веднъж ще ги поглеждам и евентуално да добавям празен лист.Исках да питам има ли нужда от някаква друга подхранваща храна заедно със сиропа.Целта е да се зазимят две добри семейства.

бат тянко
01.06.2015, 10:26
В момента не.Ако сиропа ти не е инвертиран не прекалявай с количеството му.Осигури им вода-ако няма наблизо.Не забравяй акара.Успех!

MuTko
05.06.2015, 08:01
Здравейте.
Радвам се че съм във форума и мога да чета и комуникирам с вас. Искам да ви покажа първата моя работа по кошерите където си купих вчера и вече даже и сложих на пчелина.
С тази операция се надявам да хвана някой рояк. В кошера съм наредил три пити с основи и стара пита, преградна дъска и пророй.
4432

siko13
05.06.2015, 09:53
Не бих искал да те обезкуражавам, но малка е вероятноста да влезе рой в този нов кошер, поне го обгори малко. Успех!

delpi
05.06.2015, 14:50
Какво ще се промени, ако е обгорен?

siko13
05.06.2015, 15:17
Във форума има много изписано по темата, но е добре да се прочете и това http://agronet.bg/bee-keeping/bee-articles/307-roeve-hvashtane.html

solaris60
05.06.2015, 17:13
Не бих искал да те обезкуражавам, но малка е вероятноста да влезе рой в този нов кошер, поне го обгори малко. Успех!


Какво ще се промени, ако е обгорен?

Рояк ще влезе в този кошер, но в него трябва да има стари пити, недоизградени, основи и някое покривно парче плат, което е хубаво обмазано с клей.

iuli1971
08.06.2015, 20:00
Днес погледнахме новите отводки.За една седмица са изградили 2/3 от новопоставените основи.Сложихме им още по един лист да не скучаят.Интересното е че нямаше никъде по килийките яйца,но пък навсякъде са наблъскали с нектар.Човекът от когото се уча казва ,че с настъпването на главната паша това е нормално.Пчелите изхвърлят яйцата и пълнят усилено с нектар.Посъветва ме да спра за известно време подхранването със сироп.

npachovski
10.06.2015, 19:41
Бах как така пчелите изхвърлят яицата бре човек. Как така тръгвате да се занимавате с тази сложна материя пчеларството без да сте прочели и една книга, а разчитате на някой си да ви учи. Ако беше прочел поне малко щеше да видиш, че няма такова понятие пчелите да изхвърлят яицата преди главна паша и да зареждат с нектар това е много страшно честно ти казвам казаното от този човек който те учи. Хвани и чети от сутрин до вечер форума книги форума книги за да придобиеш няква представа за какво иде реч. Неискам да се заяждам ама това ме хвърли в тъч с яйцата честно :( И колко основи сте слижили на отводка, че 2/3 са изградени sweating; първо изчакай да бъдат изградени основите дето ги слагаш преди да слагаш нова. По няколко основи можеш да сложиш на силен рой или на силно семейство ама на отводка поне аз знам, че нещо не върви. На колко време са тези отводки с придадена майка ли са или с маточници, ако няма майка с тези познания на човека дето те учи бъдещето на тези отводки не е розаво.

jdrumev
10.06.2015, 20:02
Бах как така пчелите изхвърлят яицата бре човек. Как така тръгвате да се занимавате с тази сложна материя пчеларството без да сте прочели и една книга, а разчитате на някой си да ви учи. Ако беше прочел поне малко щеше да видиш, че няма такова понятие пчелите да изхвърлят яицата преди главна паша и да зареждат с нектар това е много страшно честно ти казвам казаното от този човек който те учи. Хвани и чети от сутрин до вечер форума книги форума книги за да придобиеш няква представа за какво иде реч. Неискам да се заяждам ама това ме хвърли в тъч с яйцата честно :( И колко основи сте слижили на отводка, че 2/3 са изградени sweating; първо изчакай да бъдат изградени основите дето ги слагаш преди да слагаш нова. По няколко основи можеш да сложиш на силен рой или на силно семейство ама на отводка поне аз знам, че нещо не върви. На колко време са тези отводки с придадена майка ли са или с маточници, ако няма майка с тези познания на човека дето те учи бъдещето на тези отводки не е розаво.

възможно ли е да преместват а не да изхвърлят яйцата пчелите и с по 150гр сиропец отводките правят чудеса в граденето

Христо Димитров
10.06.2015, 20:03
Днес погледнахме новите отводки.За една седмица са изградили 2/3 от новопоставените основи.Сложихме им още по един лист да не скучаят.Интересното е че нямаше никъде по килийките яйца,но пък навсякъде са наблъскали с нектар.Човекът от когото се уча казва ,че с настъпването на главната паша това е нормално.Пчелите изхвърлят яйцата и пълнят усилено с нектар.Посъветва ме да спра за известно време подхранването със сироп.

Няма начин да няма яйца .Според мен не си ги видял.Новите майки се скъсват да снасят яйца и ако наистина няма яйца ,нещо не е наред.Освен ако майката не е оплодена все още.Иначе ако няма майка,не градят,т.е. имаш.
И наистина почети малко форума или някоя книга ,че пчеларството е сложна наука и не е всеки ентусиаст,трябват много знания и практически умения.
Успех!

npachovski
10.06.2015, 20:45
възможно ли е да преместват а не да изхвърлят яйцата пчелите и с по 150гр сиропец отводките правят чудеса в граденето
Неможе да ги местят. Прочетете как работи пчелното семейство нямам много дар слово да ви го обясна както трябва затова го разучете, протечете и т.н. Начина по който е заложено пилото определя качеството на майката. Там където го заложи там си остава няма такива местенета или изхвърляния на пило. Просто съвета ми е да четете много ама много да се научите и да филтрирате инфото което поемате, че иначе ще стане мазано в главите ви и накрая пак незнание :) . Има много ценни съвети тук научете се да боравите с форума четете всички мнения на хората който са се доказали със знания във форума. Има няколко от форума дето съм видял, че разбират или поне са ми предизвикали респект и им чета мненията попиваш от тук от там и така :) .

solaris60
10.06.2015, 20:51
Пчелите проявяват канибализъм. Не изхвърлят яйцата, а ги ядат.

jdrumev
10.06.2015, 20:56
е това не е ли само ако са яйца от търтовки

solaris60
10.06.2015, 21:02
е това не е ли само ако са яйца от търтовки

Няма значение какъв е случая.

jdrumev
10.06.2015, 21:06
това съм го чел че ядат яйца но само тия от пчелите снесени за сефте чувам и от майка

bennik
10.06.2015, 21:08
Колеги от 5 години работя в едно стопанство .Още в началото забелязах един кошер в стоманена колона - явно изпуснат рой.За тези години не съм се интересувал от него но кошера си е жив и в доста добра кондиция .От миналата година обаче се си взех и аз три отводки и се запалих по пчелите.Интересува ме някой ако има опит с прехвърлянето на такива семейства да сподели или даде съвет как да извадя семейството от там и кое време на годината е най безболезнено за пчелите да се направи това.
https://youtu.be/HIhYR04u3a4

npachovski
10.06.2015, 21:09
Пчелите проявяват канибализъм. Не изхвърлят яйцата, а ги ядат.
Проблемът настъпва, когато след период на хубаво и топло време настъпи захладняване и пчелите не могат да общуват с приро*дата. През периода на топлото време пчелите са развили бързо своето пило, благодарение на щедростта на приро*дата. Ако се случи да настъпи рязко захлаждане, наедрялото пило остава без нужното количество вода за нор*мално развитие. Тези периоди може да траят 7 - 10 дни, а и повече. При не*достиг на вода, тъй като в студеното време не могат да посещават поилка*та, пчелите изяждат една част от пило*то, за да нахранят друга част от него.
Канибализъм при пчелите може да се появи и по време на лятната паша, особено на липовата. Миналите годи*ни липата добре пълнеше кошерите и радваше пчеларите, които возеха ко*шерите си на фрушка гора. Изключе*ние прави 2002 година, когато липата измръзна в ранна вегетация и същата година изобщо не цъфна, така че закарването на липова паша беше безс*мислено. Много нарядко имаше годи*ни, когато липата цъфтеше буйно, но не отделяше нектар. Тези години бяха твърде опасни за пчеларите, които наглеждаха своите пчели на фрушка гора само отвреме навреме и заради това нямаха информация, че липата не отделя нектар. В отрязъка от вре*ме, когато цъфти липата, няма нито едно друго медоносно растение, кое*то може да осигури съществуването на пчелното семейство.
В случая, когато липата не отделя нектар, поради липсата на принос, пчелите започват да ядът част от пило*то, за да нахранят друга част от него.
Трагедията канибализъм нараст*ва до такива размери, че пчелите за*почват да ядат и по-младото затво*рено пило.
Последиците са много сериозни, защото такива пчели трудно се опра*вят и навлизат слаби в зимата. Интересно явление е, че пчелите, даже в моментите, когато заради гла*да са принудени да изяждат собственото си пило, не докосват запасите от запечатан мед.

От прочетеното от тази статия аз разбирам, че при неговия случай няма как да бъде канибализъм

jdrumev
10.06.2015, 21:17
колега това от де го копна или си го прочел

solaris60
10.06.2015, 21:20
Проблемът настъпва, когато след период на хубаво и топло време настъпи захладняване и пчелите не могат да общуват с приро*дата. През периода на топлото време пчелите са развили бързо своето пило, благодарение на щедростта на приро*дата. Ако се случи да настъпи рязко захлаждане, наедрялото пило остава без нужното количество вода за нор*мално развитие. Тези периоди може да траят 7 - 10 дни, а и повече. При не*достиг на вода, тъй като в студеното време не могат да посещават поилка*та, пчелите изяждат една част от пило*то, за да нахранят друга част от него.
Канибализъм при пчелите може да се появи и по време на лятната паша, особено на липовата. Миналите годи*ни липата добре пълнеше кошерите и радваше пчеларите, които возеха ко*шерите си на фрушка гора. Изключе*ние прави 2002 година, когато липата измръзна в ранна вегетация и същата година изобщо не цъфна, така че закарването на липова паша беше безс*мислено. Много нарядко имаше годи*ни, когато липата цъфтеше буйно, но не отделяше нектар. Тези години бяха твърде опасни за пчеларите, които наглеждаха своите пчели на фрушка гора само отвреме навреме и заради това нямаха информация, че липата не отделя нектар. В отрязъка от вре*ме, когато цъфти липата, няма нито едно друго медоносно растение, кое*то може да осигури съществуването на пчелното семейство.
В случая, когато липата не отделя нектар, поради липсата на принос, пчелите започват да ядът част от пило*то, за да нахранят друга част от него.
Трагедията канибализъм нараст*ва до такива размери, че пчелите за*почват да ядат и по-младото затво*рено пило.
Последиците са много сериозни, защото такива пчели трудно се опра*вят и навлизат слаби в зимата. Интересно явление е, че пчелите, даже в моментите, когато заради гла*да са принудени да изяждат собственото си пило, не докосват запасите от запечатан мед.

От прочетеното от тази статия аз разбирам, че при неговия случай няма как да бъде канибализъм

Описаното тук е когато се проявява в големи размери. Иначе си похапват редовно. Било при глад, било при застудяване - причини много.

jdrumev
10.06.2015, 21:27
Описаното тук е когато се проявява в големи размери. Иначе си похапват редовно. Било при глад, било при застудяване - причини много.

а възможно ли е да не ги ядат а местят

радо
10.06.2015, 21:28
Иначе си похапват редовно. Било при глад, било при застудяване - причини много.
При слаба отводка какво правят снесените яйца пчелите или казват на майката да спре да снася, за колкото успяват да се грижат толкова оцеляват другото се изяжда няма да се хвърля нещо което става за ядене.

solaris60
10.06.2015, 21:30
а възможно ли е да не ги ядат а местят

Ако можеха да правят това нямаше да има търтовки. А и пчелите не са мравки.

jdrumev
10.06.2015, 21:55
Ако можеха да правят това нямаше да има търтовки. А и пчелите не са мравки.

а маточници как залагат като им прибавиш пита с яйца на по вътрешна рамка

solaris60
10.06.2015, 22:37
а маточници как залагат като им прибавиш пита с яйца на по вътрешна рамка

Затрудних се. :bigsmile: Егати въпроса.:tres:

iuli1971
11.06.2015, 00:28
Бах как така пчелите изхвърлят яицата бре човек. Как така тръгвате да се занимавате с тази сложна материя пчеларството без да сте прочели и една книга, а разчитате на някой си да ви учи. Ако беше прочел поне малко щеше да видиш, че няма такова понятие пчелите да изхвърлят яицата преди главна паша и да зареждат с нектар това е много страшно честно ти казвам казаното от този човек който те учи. Хвани и чети от сутрин до вечер форума книги форума книги за да придобиеш няква представа за какво иде реч. Неискам да се заяждам ама това ме хвърли в тъч с яйцата честно :( И колко основи сте слижили на отводка, че 2/3 са изградени sweating; първо изчакай да бъдат изградени основите дето ги слагаш преди да слагаш нова. По няколко основи можеш да сложиш на силен рой или на силно семейство ама на отводка поне аз знам, че нещо не върви. На колко време са тези отводки с придадена майка ли са или с маточници, ако няма майка с тези познания на човека дето те учи бъдещето на тези отводки не е розаво.
Отводките са на 10 дена-две рамки люпещо се пило,стръскани пчелите от още 2 рамки ,рамка с мед и прашец и празна рамка..При прехвърлянето им сложихме лист.Онзи ден когато ги погледнахме за първи път след прехвърлянето бяха доста напреднали с градежа на листа затова им сложихме втори.По думите на човека от когото са отводките майките са от 2014.Иначе да ,подхранвам със сироп пък и паша има доволно.Аз съм доста високо и акацията сега започва да прецъвтява.
Всъщност чета и то доста тук във форума и се ориентирам доколкото мога.И на мен ми стана интересно това с яйцата и затова го споменах.Предвид че двете млади семейства си работят и пашуват и то доста активно по всяка вероятност всичко си е наред и това надявам се да си проличи при следващото отваряне след около 10 дни.

jorors
11.06.2015, 06:52
Отводките са на 10 дена-две рамки люпещо се пило,стръскани пчелите от още 2 рамки ,рамка с мед и прашец и празна рамка..При прехвърлянето им сложихме лист.Онзи ден когато ги погледнахме за първи път след прехвърлянето бяха доста напреднали с градежа на листа затова им сложихме втори.По думите на човека от когото са отводките майките са от 2014.Иначе да ,подхранвам със сироп пък и паша има доволно.Аз съм доста високо и акацията сега започва да прецъвтява.
Всъщност чета и то доста тук във форума и се ориентирам доколкото мога.И на мен ми стана интересно това с яйцата и затова го споменах.Предвид че двете млади семейства си работят и пашуват и то доста активно по всяка вероятност всичко си е наред и това надявам се да си проличи при следващото отваряне след около 10 дни.
Всичко което сте направили е супер. По време на обилна акациева паша пчелите направо забравят за майките без значение дали са млади или стари и правят само едно мъкнат нектар.

Юрий Цветков
11.06.2015, 09:28
Интересно явление е, че пчелите, даже в моментите, когато заради гла*да са принудени да изяждат собственото си пило, не докосват запасите от запечатан мед.


Това е разбираемо. Пчелите проявяват канибализъм само когато изпитват белтъчен глад, тоест липса на прашец. Медените запаси нямат никакво значение в такъв момент.

iuli1971
13.06.2015, 18:13
Всичко което сте направили е супер. По време на обилна акациева паша пчелите направо забравят за майките без значение дали са млади или стари и правят само едно мъкнат нектар.
Днес извиках друг пчелар от района да даде оценката си за двете млади семейства.Едното е изградило напълно и двата листа и има снесени яйца като иглички са за дъното на килийките.Другото също има снесени яйца но единия лист не е изграден.Преди седмица сме го оставили съвсем в края до преградната дъска но вече е преместен до пилото, а на негово място пита с мед и прашец.Подреждането на рамките в кошера отново ми беше обяснено.Общо взето в единия кошер има малко повече пчели и изглежда напредва по-бързо,но пък в другия има повече запечатано пило.И в двата има по малко търтиево пило-с размерите на кутия за цигари да речем ,в средата на по една от рамките и то от едната страна.Продължавам да подхранвам по 200гр. сироп през ден-два.Продължавам и да чета,най вече тук във форума.
Имам само един въпрос-търтиевото пило да го махам ли след като го запечатат или да не го пипам.

бат тянко
13.06.2015, 18:42
Не го пипай.

marianski
13.06.2015, 20:27
Ако ползваш строителна рамка тогава се маха хем водиш борба с акара хем восък добиваш. Иначе не се маха!

Debi
14.06.2015, 16:08
Здравейте
Нов съм и се надявам да ми помогнете
Днес бях при пчелите и на най-слабия кошер на прелката имаше доста измрели пчели,под самите кошери също и вътре на дъното също сериозна купчина точно на входа.По останалата част на дъното нямаше умрели пчели.Смятам че е имало нападение,но това е само мое предположение на новобранец.По другите кошери нямаше проблем.Бях около 2 часа там и нямаше конфликти.Не знам как да реагирам.Стесних входа...не знам дали е правилно.Майката е там...има прясно пило...и това не знам дали е важно и дали трябваше да го казвам.Благодаря Ви!

solaris60
14.06.2015, 16:14
Здравейте
Нов съм и се надявам да ми помогнете
Днес бях при пчелите и на най-слабия кошер на прелката имаше доста измрели пчели,под самите кошери също и вътре на дъното също сериозна купчина точно на входа.По останалата част на дъното нямаше умрели пчели.Смятам че е имало нападение,но това е само мое предположение на новобранец.По другите кошери нямаше проблем.Бях около 2 часа там и нямаше конфликти.Не знам как да реагирам.Стесних входа...не знам дали е правилно.Майката е там...има прясно пило...и това не знам дали е важно и дали трябваше да го казвам.Благодаря Ви!

А сиропче сипвал ли си?

Debi
14.06.2015, 16:17
Два пъти седмично слагам по около 600 мл на всяко слагане.

solaris60
14.06.2015, 16:39
Два пъти седмично слагам по около 600 мл на всяко слагане.

Нападение приятелю. Трябва да се внимава когато се сипва сироп. Кога? Kак? Kолко?

Debi
14.06.2015, 17:07
Много ли слагам?Какво ще ме посъветваш?Наливам защото ги взех отводки на 4 рамки и сега останалите градят магазини.Доколкото съм прочел трябва да наливам но може и да не съм разбрал както трябва.Благодаря ти.Моля те дай съвет как да наливам.И въобще дали да наливам.

jdrumev
14.06.2015, 17:16
Много ли слагам?Какво ще ме посъветваш?Наливам защото ги взех отводки на 4 рамки и сега останалите градят магазини.Доколкото съм прочел трябва да наливам но може и да не съм разбрал както трябва.Благодаря ти.Моля те дай съвет как да наливам.И въобще дали да наливам.
аз наливам вечер преди да мръкне 200 грама но ако имаш паша и храниш със сиропец не би трябвало да има нападения
виж хоботчетата на пчелите излезнали ли са

Debi
14.06.2015, 17:18
Трябва да погледна.Какво ако са изплезнати?

jdrumev
14.06.2015, 17:21
Трябва да погледна.Какво ако са изплезнати?

изплезени ли са ако е така това е признак на изтравяне

Debi
14.06.2015, 17:22
Благодаря!Мина ми през ума,но пък другите кошери нямат проблем.Всепак ще погледна.

solaris60
14.06.2015, 17:23
По другите кошери нямаше проблем.


аз наливам вечер преди да мръкне 200 грама но ако имаш паша и храниш със сиропец не би трябвало да има нападения
виж хоботчетата на пчелите излезнали ли са

Той го е написал отговора.

jdrumev
14.06.2015, 17:24
и при мен 40 семейства по същия начин но тотал щета

jdrumev
14.06.2015, 17:31
соларис като по опитен пчелар какво ще кажеш възможно ли е при паша да има нападения

solaris60
14.06.2015, 17:39
соларис като по опитен пчелар какво ще кажеш възможно ли е при паша да има нападения

Винаги може да има нападение. Това, че има паша не значи, че няма да налетят на някое по слабо семейство. Ще ти дам пример. Миналата година комшията вади мед, защото и той пчелар. Карал кошерите с трактор и забравил един магазин до половината пълен с рамки. Това пред нас. Пристигам с колата и какво да видя. Улицата не се вижда. А моите са в двора на къщата - през един зид.

Трябва много да се внимава със сиропите.

bobi_cz
14.06.2015, 17:50
Аз на моите отводки им слагам по 300мл. през вечер, в продължение на 1 седмица.

jdrumev
14.06.2015, 17:52
Винаги може да има нападение. Това, че има паша не значи, че няма да налетят на някое по слабо семейство. Ще ти дам пример. Миналата година комшията вади мед, защото и той пчелар. Карал кошерите с трактор и забравил един магазин до половината пълен с рамки. Това пред нас. Пристигам с колата и какво да видя. Улицата не се вижда. А моите са в двора на къщата - през един зид.

Трябва много да се внимава със сиропите.
съгласен съм с теб но и с препаратите аз съм предизвиквал август месец след третиране с екостоп плочки

jdrumev
14.06.2015, 17:54
Аз на моите отводки им слагам по 300мл. през вечер, в продължение на 1 седмица.

във каво съотношение 1 към 1 ли

solaris60
14.06.2015, 17:57
съгласен съм с теб но и с препаратите аз съм предизвиквал август месец след третиране с екостоп плочки

Какво си предизвикал с Екостопа - нападение ли?

solaris60
14.06.2015, 17:58
Аз на моите отводки им слагам по 300мл. през вечер, в продължение на 1 седмица.

Сега градят ли?

bobi_cz
14.06.2015, 17:58
във каво съотношение 1 към 1 ли

Да, меря ги така - една чаша вода, една шикер.

bobi_cz
14.06.2015, 18:01
Сега градят ли?

След като миналия ден в събота им сложих основи, от тогава не съм ги проверявал. Може би утре ще видя, ако е хубаво времето и ще им сложа нова доза сироп, само че тоя път по 200мл.

solaris60
14.06.2015, 18:03
Да, меря ги така - една чаша вода, една шикер.

Това не ми се струва да е едно към едно.

jdrumev
14.06.2015, 18:07
соларис аз като слагам по малко лимонтозо в сиропа грешка ли е

solaris60
14.06.2015, 18:10
соларис аз като слагам по малко лимонтозо в сиропа грешка ли е

Не е грешка, но аз препоръчвам сиропа да е чист от примеси. Като изключение когато с него се внасят евентуално лекарства, разбира се.

Debi
14.06.2015, 18:18
Соларис да разбирам че моите 600 мл на 3 дена са много.Иначе погледнах пчелите извадих произволни 6 бройки 4 бяха с извадени езичета 2 без.Иначе Кошера беше спокоен.

solaris60
14.06.2015, 18:23
Соларис да разбирам че моите 600 мл на 3 дена са много.Иначе погледнах пчелите извадих произволни 6 бройки 4 бяха с извадени езичета 2 без.Иначе Кошера беше спокоен.

Зависи от семейството. Но сега в летния сезон 600 мл. не трябва да са проблем. Какво извади - рамки, пчели?

bobi_cz
14.06.2015, 18:24
Това не ми се струва да е едно към едно.

А тази моята приготвена смес, на какво съотношение е равна ? :icon_confused:

Debi
14.06.2015, 18:27
От умрелите пчели...нали идеята беше да видя дали са отровени...

solaris60
14.06.2015, 18:27
А тази моята приготвена смес, на какво съотношение е равна ? :icon_confused:

1/0,65- там някъде.

Сега за лятото бива.

bobi_cz
14.06.2015, 18:34
1/0,65- там някъде.

Сега за лятото бива.

Значи трябва да слагам още захар. Най - добре да си взема една везна. Вие как го мерите съотношението?

jdrumev
14.06.2015, 18:36
каква марка захар си използвал боби че май и там почнаха ментаци да предлагат но в твоя случай е 1 семейство

solaris60
14.06.2015, 18:43
Значи трябва да слагам още захар. Най - добре да си взема една везна. Вие как го мерите съотношението?

На око. :bigsmile:Хубаво е захарта да е повечко. Тя сегашната захар и без това е слаба.

bobi_cz
14.06.2015, 18:43
каква марка захар си използвал боби че май и там почнаха ментаци да предлагат но в твоя случай е 1 семейство

Кристална захар на фирмата Арива. Подхранвам в момента 3 отводки и един хванат рой, не едно семейство.

jdrumev
14.06.2015, 18:44
Значи трябва да слагам още захар. Най - добре да си взема една везна. Вие как го мерите съотношението?

за какво ти е везна една тубичка от минерална вода върши работа

bobi_cz
14.06.2015, 18:48
за какво ти е везна една тубичка от минерална вода върши работа

И с тубичката как го правиш съотношение 1:1 ?

jdrumev
14.06.2015, 18:51
И с тубичката как го правиш съотношение 1:1 ? аз на туба 10 литра слагам 10 килограма захар и пълня със хладка вода почти догоре

Христо Димитров
14.06.2015, 20:45
Аз в момента рояците ги храня в съотношение 3 кг. захар с 4,5 литра вода.Или 3 литра вода с 2 кг. захар.

jdrumev
14.06.2015, 20:50
Аз в момента рояците ги храня в съотношение 3 кг. захар с 4,5 литра вода.Или 3 литра вода с 2 кг. захар.

по колко грама им слагаш и през колко време и в кой регион си

solaris60
14.06.2015, 20:52
Аз в момента рояците ги храня в съотношение 3 кг. захар с 4,5 литра вода.Или 3 литра вода с 2 кг. захар.


1/0,65- там някъде..

Нещо като това?

радо
14.06.2015, 20:53
Нападение приятелю.
Тук бъркаш ако беше нападение нямаше майката да е жива и нямаше да има пило никакво.

solaris60
14.06.2015, 20:57
Тук бъркаш ако беше нападение нямаше майката да е жива и нямаше да има пило никакво.

Не всеки път губим войната. А и природата помага понякога. Знае ли човек?

iuli1971
14.06.2015, 21:19
Аз сиропа им правя по следния начин-литър вода на котлона да заври след това сипвам килограм захар и разбърквам докато се разтопи захарта.Изчаквам отново да заври и свалям от котлона.Не е ли това съотношение 1:1

ferdy
14.06.2015, 21:30
Аз сиропа им правя по следния начин-литър вода на котлона да заври след това сипвам килограм захар и разбърквам докато се разтопи захарта.Изчаквам отново да заври и свалям от котлона.Не е ли това съотношение 1:1

Ако водата е 4 градуса е точно 1 към 1.

solaris60
14.06.2015, 21:59
Ако водата е 4 градуса е точно 1 към 1.

А стига бе.:bigsmile: Ами ако е 5 градуса?:ae:

Христо Димитров
14.06.2015, 22:33
по колко грама им слагаш и през колко време и в кой регион си

Района ми е троянския балкан.Храня 5 отводки вторник и събота.Иначе не съм смятал по колко се пада точно на отводка,но е по-малко от литър сироп.

Debi
15.06.2015, 08:39
Не всеки път губим войната. А и природата помага понякога. Знае ли човек?
Какъв е шанса ако е било нападение да се повтори отново?

solaris60
15.06.2015, 11:34
Какъв е шанса ако е било нападение да се повтори отново?

Защо трябва да се повтаря? Внимавай със сиропа да не капе, да не пролива и да се слага по късничко. Аз го слагам и по обед, но мен не ме гледай.:bigsmile: Ако се случи все пак да капне някъде е хубаво да се измива обилно с вода.

Debi
15.06.2015, 12:26
За 4 месеца винаги го слагах около обед или малко след това и никакъв проблем...Сега какво стана не знам.

solaris60
15.06.2015, 17:07
За 4 месеца винаги го слагах около обед или малко след това и никакъв проблем...Сега какво стана не знам.

Каквото е станало - станало, нали каза, че вече са спокойни, майката е там. Сега внимателно и напред с пълна газ.:bigsmile:

Mateev
16.06.2015, 18:42
Ако водата е 4 градуса е точно 1 към 1.

А стига бе.:bigsmile: Ами ако е 5 градуса?:ae:

Водата е най-тежка при температура точно 4 градуса. При по-ниска температура (включая и в замръзнало състояние) е по-лека. При по-висока температура също е по-лека.

Точно това странно свойство на водата прави възможен живота на земята. Ако не беше така, нямаше да има живот и земята щеше да бъде мъртва планета. Причината за наличието на живот е че именно при 4 градуса настъпва инверсия, и по-студената вода вместо да потъва надолу, изплува нагоре. В резултат на това се образува ледена шапка по повърхността на водоемите, но на дъното водата си остава с температура 4 градуса и рибите остават живи (както и всички други по-дребни и по-едри организми).

Ако водата го нямаше това свойство, всички водоеми щяха да замръзват от дъното нагоре и щяха да бъдат една плътна буца с лед, която всяка зима щеше да унищожава зародилия се в тях едноклетъчен живот. При това положение по-сложни организми никога нямаше да се образуват.

Та това което каза ferdy за водата и за 4-те градуса - това е най-великото творение на онзи отгоре, благодарение на което на земята има живот, има хора, има дори пчели и пчелари. :)

solaris60
16.06.2015, 18:48
Водата е най-тежка при температура точно 4 градуса. При по-ниска температура (включая и в замръзнало състояние) е по-лека. При по-висока температура също е по-лека.

Точно това странно свойство на водата прави възможен живота на земята. Ако не беше така, нямаше да има живот и земята щеше да бъде мъртва планета. Причината за наличието на живот е че именно при 4 градуса настъпва инверсия, и по-студената вода вместо да потъва надолу, изплува нагоре. В резултат на това се образува ледена шапка по повърхността на водоемите, но на дъното водата си остава с температура 4 градуса и рибите остават живи (както и всички други по-дребни и по-едри организми).

Та това което каза ferdy за водата и за 4-те градуса - това е най-великото творение на онзи отгоре, благодарение на което на земята има живот, има хора, има дори пчели и пчелари. :)

Благодаря на онзи отгоре за творението. Благодаря на ferdy, че я има и е толкова красива. (както ти казваш - аз не съм я виждал) Благодаря и на теб, че ми разясни тоз въпрос който за мен беше пълна тъмнина. Шегувам се.:bigsmile:

h_kirilov
17.06.2015, 00:10
Водата е най-тежка при температура точно 4 градуса. При по-ниска температура (включая и в замръзнало състояние) е по-лека. При по-висока температура също е по-лека.

Точно това странно свойство на водата прави възможен живота на земята. Ако не беше така, нямаше да има живот и земята щеше да бъде мъртва планета. Причината за наличието на живот е че именно при 4 градуса настъпва инверсия, и по-студената вода вместо да потъва надолу, изплува нагоре. В резултат на това се образува ледена шапка по повърхността на водоемите, но на дъното водата си остава с температура 4 градуса и рибите остават живи (както и всички други по-дребни и по-едри организми).

Ако водата го нямаше това свойство, всички водоеми щяха да замръзват от дъното нагоре и щяха да бъдат една плътна буца с лед, която всяка зима щеше да унищожава зародилия се в тях едноклетъчен живот. При това положение по-сложни организми никога нямаше да се образуват.

Та това което каза ferdy за водата и за 4-те градуса - това е най-великото творение на онзи отгоре, благодарение на което на земята има живот, има хора, има дори пчели и пчелари. :)

Ама точно 4 градуса .. .ама най-чистата вода .. ама то в природата такава НЯМА. И на дъното си остава 4 градуса .. при вулканите изригващи на дъното на океана ... и всички по-дребни и по-едри организми остават живи ... не съм биолог ама знам, че яйца на artemia salina са замразявани с азот (-198 C) и нагрявани на над 104 C и запазват люпимост над 10 % .. и това е ракообразно а не микроорганизъм ... и не съм сигурен ама май не се води екстремофил ... и като замръзнат водоемите отдолу дали и твърдата земя ще замръзне .. .тежко им на фирмите предлагащи геотермални източници на енергия ... а оня пък отгоре дали не е отдолу ... или пък в ляво .. и кой за бога е той ... уффф ... "за бога" :ae: ...
Извинявам се за острия език ама основното в случая е:
1 литър чиста вода при температура 4 градуса Целзий е 1 кг (в международна система SI) - смесена с 1 кг захар е 1:1 в килограми (за захарта няма да коментирам защото нямам знания
за това) !!!
ами ако смесим 1 литър вода с 1 литър захар ?

С ирония и УВАЖЕНИЕ
Христо Кирилов

judas
18.06.2015, 20:39
Това да не е роево?!4499

marianski
18.06.2015, 22:03
Това да не е роево?!4499
Толкова ли е трудно да се отвори и да се погледне за маточници,а не да се гадае!

judas
18.06.2015, 22:45
Вчера го отварях и сложих втори магазин, пак ли да го отварям? Зелен съм, затова питам, толкова ли е срамно?

jdrumev
19.06.2015, 05:35
Вчера го отварях и сложих втори магазин, пак ли да го отварям? Зелен съм, затова питам, толкова ли е срамно?

колега и аз съм зелен но фотоса се вижда,че или им горещо или си ги отварял преди да си снимал.Като ми напълни 20% първия тогава слагам втори.

kolevato
19.06.2015, 12:59
Здравейте колеги!Днес отидох да си подготвям терена,където ще бъде бъдещия ми пчелин,но попаднах в много неловка ситуация и незнам как да постъпя.Значи работим си и по едно време идва колегата от отсрещния пчелин и ми казва,че съм нямал право да си настаня кошерите там,щяло да има по малко паша за неговите пчели,болести съм щял да му докарам и куп други глупости.....,(не се разбираме много с него)но най-вече съм нямал право да си регистрирам пчелина,защото неговият е вече регистриран(не е за елитни майки и тем подобни).Също ми каза,че трябвало да има разстояние от 300м от неговият до моят пчелин,а те са някъде около 30-40.Той има около 120 семейства.Много ще съм благодарен,ако някой ми каже със сигурност имам ли право да си регистрирам там пчелина.Грешката е моя,че не съм проучил нещата докрая.....
П.с. Само да добавя че имота си е мой и имам и всички документи.Въпросният регистриран пчелин също е частен имот.КАК ДА ПОСТЪПЯ????

delpi
19.06.2015, 13:05
Има закон за пчеларството.

delpi
19.06.2015, 13:14
Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) За учредяване право на ползване върху земеделски земи и върху горски територии - държавна собственост за устройване на постоянни пчелини с над 10 пчелни семейства се прилагат разпоредбите на Закона за горите, Закона за държавната собственост и Закона за общинската собственост.



http://www.lex.bg/assets/images/blaws1.gif http://www.lex.bg/assets/images/blaws2.gif http://www.lex.bg/assets/images/blaws3.gif http://www.lex.bg/assets/images/blaws4.gif
Чл. 13. (1) Право на ползване по чл. 12 може да се учреди в полза на заявителите, когато:
1. в района не са настанени повече от 50 броя пчелни семейства в радиус 2,5 км;
2. в населени места и вилни зони пчелините са на разстояние не по-малко от 5 м от границата на съседа, ако входовете им са ориентирани към него, и не по-малко от 3 м, ако входовете не са с лице към границите на съседния имот; при наличието на плътна ограда, висока над 2 м, или когато са разположени на склон и съседният имот е поне 2 м под нивото на пчелина, пчелините може да се настаняват и до самата ограда;
3. (изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) няма констатирано заразно заболяване по пчелите и пчелното пило в района от органите на Българската агенция по безопасност на храните.
(2) Алинея 1, т. 1 не се прилага за райони, заети от растителност с обилно нектароотделяне - акациеви, липови гори и масиви, засети с културни медоносни видове.

http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135468444

kolevato
19.06.2015, 13:39
Благодаря забързия отговор колега:)Ами значи отивам и продължавам с работата.Вече е ясно,че ще има война.......

delpi
19.06.2015, 14:02
Дали не си обречен в тази война? Прецени си да не се трудиш напразно...

Ivan_vd
19.06.2015, 14:09
И за теб и другия ще е по добре,да не сте един до друг.От гледна точка и на паша,болести и вс.останало.Най добре потърси др.терен все пак той е първи там.

Ангел Йосифов
19.06.2015, 14:27
Благодаря забързия отговор колега:)Ами значи отивам и продължавам с работата.Вече е ясно,че ще има война.......

Коле,не си мисли,че се опитваме да защитим „старото куче",НО пойнтересувай се колко е медоносен района и полезния обсег на пчелите ,колко кошера попадат в този обсег.....Пък тогава се готви за "война"

marianski
19.06.2015, 15:27
Вчера го отварях и сложих втори магазин, пак ли да го отварям? Зелен съм, затова питам, толкова ли е срамно?
Не е срамно да питаш,а и нали това е идеята на този форум,НО след като си го отварял какво си видял в кошера? Нали затова се отваря да се види има ли признаци на роене и т.н.Ти си го отворил и питаш ще се рои ли,ако някой колега хвърля боб може да ти отговори!Разбери ме правилно какво искам да ти кажа(напиша)

judas
19.06.2015, 22:16
Не е срамно да питаш,а и нали това е идеята на този форум,НО след като си го отварял, какво си видял в кошера?
Всъщност "отворих" го да видя доколко са напълнили магазина и тъй като го бяха напълнили около 80%, сложих втори магазин. Не съм гледал в плодника.
Днес нямаше струпване на пчели.

marianski
19.06.2015, 22:28
Всъщност "отворих" го да видя доколко са напълнили магазина и тъй като го бяха напълнили около 80%, сложих втори магазин. Не съм гледал в плодника.
Днес нямаше струпване на пчели.
Колега плодника се отваря след като имаш съмнение отваряш и гледаш рамка по рамка за всичко,което те интерсува.Няма как без да отвориш плодника да разбереш дали ще се рои или не.Всеки колега би искал без да отваря да разбира има ли майка например, има ли пило,ще се рои ли кошера и т.н. Без да го отвориш няма да знаеш на 100 процента какво се случва в кошера!
п.с. слагането на магазин не прекратява роенето.Казваш днес са се прибрали, а от къде знаеш,че не е излетял рой днес от този кошер?

tarty
19.06.2015, 22:37
Всъщност "отворих" го да видя доколко са напълнили магазина и тъй като го бяха напълнили около 80%, сложих втори магазин. Не съм гледал в плодника.
Днес нямаше струпване на пчели.
Закъснял си с втория магазин.

kolevato
19.06.2015, 23:11
Коле,не си мисли,че се опитваме да защитим „старото куче",НО пойнтересувай се колко е медоносен района и полезния обсег на пчелите ,колко кошера попадат в този обсег.....Пък тогава се готви за "война"
Ами според мен този район е МНОГО медоносен- има около 100 декара акация и сигурно още толкова липа. Отделно други диворазстящи храсти, билки и т.н и т.н. Извън населено място е, и в радиус от 3-4 км са само кошерите на този колега, с когото не можем да се разберем( започвам да разбирам вече защо не е съгласен ).Това са били стари пчелини и сигурно са 20 на брой, на разстояние един от друг около 40-50 метра.
Пчелина ми е наследствен и невиждам за какво трябва да се отказвам, и да търся друг терен, като притежавам перфектен. Значи вече е ясно, че имам пълното и законно право да си преместя кошерите там и да регистрирам. Опасявам се само после дали моя ''приятел'' няма да ми направи някакъв ку.. капан. Така или иначе началото на битката е факт вече;)
Поздрави;)

tarty
19.06.2015, 23:20
Ами според мен този район е МНОГО медоносен- има около 100 декара акация и сигурно още толкова липа. Отделно други диворазстящи храсти, билки и т.н и т.н. Извън населено място е, и в радиус от 3-4 км са само кошерите на този колега, с когото не можем да се разберем( започвам да разбирам вече защо не е съгласен ).Това са били стари пчелини и сигурно са 20 на брой, на разстояние един от друг около 40-50 метра.
Пчелина ми е наследствен и невиждам за какво трябва да се отказвам, и да търся друг терен, като притежавам перфектен. Значи вече е ясно, че имам пълното и законно право да си преместя кошерите там и да регистрирам. Опасявам се само после дали моя ''приятел'' няма да ми направи някакъв ку.. капан. Така или иначе началото на битката е факт вече;)
Поздрави;)
Колегата може да те изпързаля ако бутне някой лев на ветеринарния да не ти регистрира пчелина.

thegame999
20.06.2015, 18:29
Да ви питам купих си 3 кошера тези дни очаквам пчелите майка и 4 отводки със пчели .След като сложат пчелите във кошера какво трябва да правя ?

npachovski
20.06.2015, 19:03
Да ви питам купих си 3 кошера тези дни очаквам пчелите майка и 4 отводки със пчели .След като сложат пчелите във кошера какво трябва да правя ?
Искам да те питам нещо. Защо ще ставаш пчелар след като задаваш този въпрос? Май са подиграваш с хората тук. Искаш да ми кажеш, че си си купил отводките и кошерите и ще питаш какво да правиш сега? Това ми звучи много странно неможе да няма някой около теб да ти обясни първите стъпки. На такъв въпрос незнам как може да се отговори.
Това което аз мога да ти кажа е на първо време да им намериш хубаво място. Защитено от ветрове, но и от пряка слънчева светлина тези две неща биха те поставили пред проблемите на начинаещите простудяване на кошерите както и претоплянето им което пък води до много болести и загиване на семействата. Ако ще придаваш майките с клетки то трябва да намериш матриал :) по въпроса и да видиш как става не е трудно, но си има тънкости. Ако са транспортни сандъчета то само ги прехвърляш. Започваш да подхранваш както и може да използваш добавки към сиропа прочети виж има много информация и разширяваш гнездата когато всяко едно от 4-те семейства е готово затова тъй като едвали ще се развиват в едно темпо. Целта ти е да напълниш максимално плодниците за да можеш да ги зазимиш силни и здрави и догодина да ти носят медец.

HINAP
20.06.2015, 20:28
Приятелю 999,виждам,че си мераклия и бързо ще навлезеш в пчеларските тайни.Не се притеснявай.Преди време моето джи пи ме попита дали може да я направя пчеларка и аз на другия ден и занесох 3 многокорпусни и много агресивни кошери.Зададе ми същия въпрос.Отговора ми беше да пие една ракия и една седмица да не ги пипа,а през това време да прочете малко за пчелите и в движение ще се научи.Така и стана.Сега гледа 12 кошера в двора на селото си.Ще станеш пчелар единствено и само ако си много наблюдателен.Много хора съм направил пчелари,но малцина от тях се развиват.Повечето още ме викат за помощ и констатирам,че както съм им подредил предната година гнездата,така ги намирам на другата година.Та всичко е много относително.Предполагам,че вече си боядисал новите си кошери.Ако имаш въпроси, питай някой колега на лични.Гледай да е близо до твоя район,защото отговорите ще са по точни.

bobi_cz
21.06.2015, 19:34
1/0,65- там някъде.

Сега за лятото бива.

А защо мислиш така, че 1 чаша захар и 1 чаша вода не е 1:1 ?

solaris60
21.06.2015, 19:55
А защо мислиш така, че 1 чаша захар и 1 чаша вода не е 1:1 ?

Ами защото чат - пат влизах в часовете по химия.

bobi_cz
21.06.2015, 20:05
Ами защото чат - пат влизах в часовете по химия.

Аз като чета коментарите на колегите, виждам че всеки така мисли за 1:1. Аз направих следния опит изсипах 1кг. захар в 1-литров съд и се побра точно, даже остана малко захарчица. Та нали съотношение 1:1 е 1кг захар: 1литър вода.

solaris60
21.06.2015, 20:10
Аз като чета коментарите на колегите, виждам че всеки така мисли за 1:1. Аз направих следния опит изсипах 1кг. захар в 1-литров съд и се побра точно, даже остана малко захарчица. Та нали съотношение 1:1 е 1кг захар: 1литър вода.

1кг. захар с 1л. вода е 1:1, но 1 чаша захар и 1 чаша вода не е 1:1.

borislav aleksandrov
21.06.2015, 20:20
0,625 захар и 0,625 вода се получава точно 1 литър сироп съотношение 1:1

bobi_cz
21.06.2015, 20:36
1кг. захар с 1л. вода е 1:1, но 1 чаша захар и 1 чаша вода не е 1:1.

Ако приемем, че обема на чашата е 1литър, какво ще е съотношението?
След като 1кг. захар се побира точно в 1литър чаша.

solaris60
21.06.2015, 20:44
Ако приемем, че обема на чашата е 1литър, какво ще е съотношението?
След като 1кг. захар се побира точно в 1литър чаша.

Когато се побира съм съгласен, че може да е 1:1, но на пазара има различни видове захар и в даден момент това няма да е вярно.

h_kirilov
22.06.2015, 09:09
Ако приемем, че обема на чашата е 1литър, какво ще е съотношението?
След като 1кг. захар се побира точно в 1литър чаша.

Колега, след като напълните литровата чаша със захар, пробвайте и колко вода ще съберете в същата тази чаша докато все още е пълна със захар!

поздрави
Христо Кирилов

jordancho
22.06.2015, 11:18
Здравейте колеги сравинетелно нов съм във пчеларстово и имам един малко странен въпрос - дадоха ми един стар кошер ДБ12 на който подкапачната табла е обърната на обратно смисъл разреза с хранилката може да обхване точно една рамка а не е като стандартните поне 2-3 , това проблем ли е ?

tarty
22.06.2015, 13:52
Здравейте колеги сравинетелно нов съм във пчеларстово и имам един малко странен въпрос - дадоха ми един стар кошер ДБ12 на който подкапачната табла е обърната на обратно смисъл разреза с хранилката може да обхване точно една рамка а не е като стандартните поне 2-3 , това проблем ли е ?
Не,стига отдолу таблата до рамката да има разстояние да минават пчелите.

jordancho
22.06.2015, 13:59
Има разстояние просто самата табла е завъртяна на 90 градуса

delpi
22.06.2015, 14:55
Има разстояние просто самата табла е завъртяна на 90 градуса

Нямаш проблем.

Debi
23.06.2015, 09:12
В началото получих няколко ужилвания и почти никаква реакция,напоследък обаче при ужилвания мястото се подува доста...не знам защо и как се промениха нещата.Не знам дали съм алергичен или е нормална реакция.

marianski
23.06.2015, 09:25
В началото получих няколко ужилвания и почти никаква реакция,напоследък обаче при ужилвания мястото се подува доста...не знам защо и как се промениха нещата.Не знам дали съм алергичен или е нормална реакция.

Нормално е организма като свикне и няма да се подуваш.

Debi
24.06.2015, 12:58
Единия ми кошер е нещо страшно.Не дават да ги пипне човек.Днес се опитах да ги прегледам и не успях.Опушването като че не им влияе.Наскачат със стотици.Предния път ме изпоядоха,сега направо се отказах.При другите кошери няма такова нещо.

Aranis
24.06.2015, 13:05
Обличаш се дебело, намираш майката и я убиваш. Купуваш си след 7 дни една майка, отново се обличаш дебело, разрушаваш всички маточници в кошера, ако все пак има още незапечатано пило вадиш питите и ги даваш за отглеждане в друг кошер, придаваш новата майка. Като приемат новата майка нещата ще се нормализират постепенно. И аз имам тази неделя същата неприятна операция и друг изход не виждам.

delpi
24.06.2015, 14:04
Ако семейството е силно и майката не е маркирана, намирането и е трудна задача.

Nevena*K
24.06.2015, 14:21
И аз имах подобно агресивно семейство - правеха гривни около ръцете ми, но нещата се оправиха преди да убия майката и то без моя намеса.
При оглед на кошер винаги мятам едно покривало, което в голяма степен пречи на пчелите да излязат масово и да ме нажилят. Откриваш само 1-2 до 3 рамки и работиш.

bobi_cz
24.06.2015, 15:01
Имам един кошер, който остана за известно време без майка. Докато не се излюпи и сега все още не е оплодена. През това време пчелите са напълнили целия плодник с мед. Преди няколко дена им сложих магазин, дали ще преместят меда в магазина ? Защото майката няма къде да снася кога се оплоди. Чудя се какво да правя, или да изцентрофужа някоя пита, кое е най - правилното решение ?

delpi
24.06.2015, 16:10
Извади 2-3 рамки с мед и сложи на тяхно място восъчни основи да градят.
Вариант е и центрофугата.

Debi
24.06.2015, 16:35
Обличаш се дебело, намираш майката и я убиваш. Купуваш си след 7 дни една майка, отново се обличаш дебело, разрушаваш всички маточници в кошера, ако все пак има още незапечатано пило вадиш питите и ги даваш за отглеждане в друг кошер, придаваш новата майка. Като приемат новата майка нещата ще се нормализират постепенно. И аз имам тази неделя същата неприятна операция и друг изход не виждам.
Тъкмо ги направих от отводка да станат пълен кошер и да градят магазини и сега трябва да убивам майката...няма ли друго решение

jdrumev
24.06.2015, 17:18
Тъкмо ги направих от отводка да станат пълен кошер и да градят магазини и сега трябва да убивам майката...няма ли друго решение

Жилят но мед събират като за световно.Тук е дилемата да бъде или да не я бъде:bigsmile:

bobi_cz
24.06.2015, 17:43
Жилят но мед събират като за световно.Тук е дилемата да бъде или да не я бъде:bigsmile:

Тия мойте пчели дето бяха останали без майка, не дават да отвориш капака, ама и те събират мед като за световно.

jdrumev
24.06.2015, 17:52
Тия мойте пчели дето бяха останали без майка, не дават да отвориш капака, ама и те събират мед като за световно.
Аз преди имах 2 такива.Винаги последни ги вадех:laughing:.Но се отчитаха много много добре.Аз не бих я убил майката,но това съм аз обратния вариянт е по правилен.

бат тянко
24.06.2015, 19:11
Има майки и майки.Например BB майки.

ferdy
24.06.2015, 19:40
Колега, след като напълните литровата чаша със захар, пробвайте и колко вода ще съберете в същата тази чаша докато все още е пълна със захар!

поздрави
Христо Кирилов

Ама каква захар, колко големи кристалчета, какъв въздух има между ръбчетата им, какъв е обемът им, каква част от общото количество е въздух? Да поразсъждаваме над този въпрос, вместо да мерим в килограми. Едно от първите неща, които ни набиха насила в главите в техническия навремето беше именно да изравним първо дименсиите, после да се борим с цифрите. Много си усложнявате живота.

solaris60
24.06.2015, 19:48
Ама каква захар, колко големи кристалчета, какъв въздух има между ръбчетата им, какъв е обемът им, каква част от общото количество е въздух? Да поразсъждаваме над този въпрос, вместо да мерим в килограми. Едно от първите неща, които ни набиха насила в главите в техническия навремето беше именно да изравним първо дименсиите, после да се борим с цифрите. Много си усложнявате живота.

Малеее ferdy, ти направо ни хвърли в дълбоката вода.:bigsmile: Ние на две магарици не можем да разделим 3 кила трици, че дименсии и ОТНОСИТЕЛНИ ТЕГЛА ще оправяме.

бат тянко
24.06.2015, 19:55
Хубаво ама аз пак не разбрах.На едно кило захар колко аджеба вода да се слага?

solaris60
24.06.2015, 20:05
Хубаво ама аз пак не разбрах.На едно кило захар колко аджеба вода да се слага?

Един литър. Може и половин, може и литър и половина. Зависи каква комбинация искаш да постигнеш.

HINAP
24.06.2015, 20:17
Злобливите пчели трудно се оправят.Много колеги казват,че това е от грешки допускани от пчеларя като неподходящо време за преглед,използване на инсектициди в близост до пчелина,рязко спиране на пашата,дълго време на валежи и ред други неща свързани с прекомерно разширяване,поставяне по погрешка на прашецова пита между прясно пило и ред други грешки.Това е верно и в течение на времето всичко се оправя и пчелите се успоояват.Да,ама има и такива семейства които са наследствено злобливи и по принцип трябва да им се смени майката.Ако кошера е слабичък не си струва това занимание и най лесния начин е да се разформира като се стръскат пчелите по повече кошери и питите с пило да се придадат на слаби отводки за подсилване или както реши самия пчелар.Но това е краен вариант.Преди него за последно се прилага метода на Бараков с часовниците.Вземат се 2 до 3 от старите навиващи се будилници.Поставят се следобяд 2 пълни хранилки и отстрани се навиват часовниците.Ако след 3 пъти изпълнение на мероприятието не се оправят,то се счита че са злобни по природа и майката се сменя или преминава през фризера за 24 часа/говоря за пилото/.Ако се иска бърз ефект,може и с един будилник поставен в найлонов плик/от по здравите,с червените лепенки отгоре/поставен директно в магазина на мястото на 2 магазинни пити над мястото където снася майката и привързан с капронов канап,излизищ настрани на кошера за лесно изкарване.Оптимален вариант е при пълнолуние или по време когато Луната е в земни зодии.Някой ще каже,че такова животно няма/в преносен смисъл/,ама нека опита.

бат тянко
24.06.2015, 20:20
Искам да постигна следната комбинация:една бира+сто грама цаца!

solaris60
24.06.2015, 20:28
Искам да постигна следната комбинация:една бира+сто грама цаца!

Срещу около 5 лв. си напипал точната комбинация в някое капанче. Ако е на морето, то това е на всеки ъгъл.

solaris60
24.06.2015, 20:42
Злобливите пчели трудно се оправят.Много колеги казват,че това е от грешки допускани от пчеларя като неподходящо време за преглед,използване на инсектициди в близост до пчелина,рязко спиране на пашата,дълго време на валежи и ред други неща свързани с прекомерно разширяване,поставяне по погрешка на прашецова пита между прясно пило и ред други грешки.Това е верно и в течение на времето всичко се оправя и пчелите се успоояват.Да,ама има и такива семейства които са наследствено злобливи и по принцип трябва да им се смени майката.Ако кошера е слабичък не си струва това занимание и най лесния начин е да се разформира като се стръскат пчелите по повече кошери и питите с пило да се придадат на слаби отводки за подсилване или както реши самия пчелар.Но това е краен вариант.Преди него за последно се прилага метода на Бараков с часовниците.Вземат се 2 до 3 от старите навиващи се будилници.Поставят се следобяд 2 пълни хранилки и отстрани се навиват часовниците.Ако след 3 пъти изпълнение на мероприятието не се оправят,то се счита че са злобни по природа и майката се сменя или преминава през фризера за 24 часа/говоря за пилото/.Ако се иска бърз ефект,може и с един будилник поставен в найлонов плик/от по здравите,с червените лепенки отгоре/поставен директно в магазина на мястото на 2 магазинни пити над мястото където снася майката и привързан с капронов канап,излизищ настрани на кошера за лесно изкарване.Оптимален вариант е при пълнолуние или по време когато Луната е в земни зодии.Някой ще каже,че такова животно няма/в преносен смисъл/,ама нека опита.

Колега дай малко инфо за този метод, че обърнах нета и такова чудо не намерих. Какви са тия магии с тези часовници? Само като си представих, че ги поставям и през нощта на пълнолуние и паднах от смях. Извинявам се.

бат тянко
24.06.2015, 20:43
Аз съм на морето.Днес една в магазина вика Советское време.

бат тянко
24.06.2015, 20:45
Соларис потресен съм.Мислех те за абсолютен капацитет?

delta.e
24.06.2015, 20:47
Бат Тянко - кажи си право .
По-малко ли са , или повече от миналата година .

solaris60
24.06.2015, 20:47
Соларис потресен съм.Мислех те за абсолютен капацитет?

*Що така бе бат тянко? Че не знам за часовниците ли?

бат тянко
24.06.2015, 20:57
Край!Слънчев Череп,ако в най-скоро време не дойдеш да черпя бира тотално ще ми паднеш в очилата.
Тази година сезона тръгва слабо,ама рускини дал господ.Ходят горкичките немили недраги.Като ги гледам чак ми се насълзяват очите и някои други работи.

solaris60
24.06.2015, 21:07
Край!Слънчев Череп,ако в най-скоро време не дойдеш да черпя бира тотално ще ми паднеш в очилата.
Тази година сезона тръгва слабо,ама рускини дал господ.Ходят горкичките немили недраги.Като ги гледам чак ми се насълзяват очите и някои други работи.

Давай координати и да стане много горещо, че обичам морето да е като топла бира и ще ти цъфна на вратата. Сега да не помислиш, че си уреждам почивката при теб?:bigsmile: Ще дойда за има - няма час. Да почерпиш една бира, но себе си, че аз не пия - нищо. Сега пък ти ще кажеш - тогава за какъв ........ ми идваш?:bigsmile: Ами за да те видя, че ми изглеждаш пич на фона на някои тъпанари(извинявайте - тук няма такива).

бат тянко
24.06.2015, 21:16
Както ти казваш минавам на лични!Извинявам се на модератора,че изместихме фокуса на темата ама се надявам,че поне той жули нещо?

solaris60
24.06.2015, 21:20
Както ти казваш минавам на лични!Извинявам се на модератора,че изместихме фокуса на темата ама се надявам,че поне той жули нещо?

Е деее, задължително ли е това което го жулиш да минава все през устата?:bigsmile: Спомена и някои други екстри по - горе. А пороци много.

бат тянко
24.06.2015, 21:44
Да ти кажа честно аз не жуля ами правя любов.Готините мадами ми викат Оги.Съкратено от Оргазъм.

TRASS
24.06.2015, 22:17
Когато и неготините започнат да ти викат Оги, тогава ще се биеш в гърдите!:laughing:

HINAP
25.06.2015, 20:17
Здравей,Слънчо.Метода на доктор Лазар Бараков/родоначалник на плевенския метод на пчеларстване/ няма да го намериш никъде защото самия той не е вече между живите и методите му не се разбираха от пчеларите и се вземаха малко на присмех.Самия той при една лекция в Пловдив в пч. дружество Акация каза,че той е взаимствал от Рудолф Щайнер.В момента има пчелари които стриктно работят по метода му като се ръководят от календара на Мария Тун/ежегодник по дати и часове на мястото на Луната спрямо реалните зодии,а не измислените вестникарски /В Смолян има човек който практикува метода.Мисля,че се казва Тодоров.Родоначалник на метода е Шайнер,но Бараков го е доразвил частично за пчелите.Пити се дават за строеж когато Л.е в един от земните Съзвездия/Дева,Козирог,Телец/В тези дни восъкоотделянето е до 3 пъти по ускорено.Когато Л.е пред Везни,Близнаци и Водолей пчелите стимулират пилото/ако вали,трябва задължително подхранване/Когато Л.е пред Лъв,Овен или Стрелец пчелите имат стремеж за нектар и мед.Когато Л. е пред Риби,Скорпион и Рак кошерите не се отварят.Мед се вади само в топлинни и светлинни дни/.Това е за напреднали в метода.Фазите на Луната и в кои знаци е ще намерите тук http://fazinalunata.com/bulgarian/

Debi
25.06.2015, 20:37
Здравей,Слънчо.Метода на доктор Лазар Бараков/родоначалник на плевенския метод на пчеларстване/ няма да го намериш никъде защото самия той не е вече между живите и методите му не се разбираха от пчеларите и се вземаха малко на присмех.Самия той при една лекция в Пловдив в пч. дружество Акация каза,че той е взаимствал от Рудолф Щайнер.В момента има пчелари които стриктно работят по метода му като се ръководят от календара на Мария Тун/ежегодник по дати и часове на мястото на Луната спрямо реалните зодии,а не измислените вестникарски /В Смолян има човек който практикува метода.Мисля,че се казва Тодоров.Родоначалник на метода е Шайнер,но Бараков го е доразвил частично за пчелите.Пити се дават за строеж когато Л.е в един от земните Съзвездия/Дева,Козирог,Телец/В тези дни восъкоотделянето е до 3 пъти по ускорено.Когато Л.е пред Везни,Близнаци и Водолей пчелите стимулират пилото/ако вали,трябва задължително подхранване/Когато Л.е пред Лъв,Овен или Стрелец пчелите имат стремеж за нектар и мед.Когато Л. е пред Риби,Скорпион и Рак кошерите не се отварят.Мед се вади само в топлинни и светлинни дни/.Това е за напреднали в метода.Фазите на Луната и в кои знаци е ще намерите тук http://fazinalunata.com/bulgarian/
Не оспорвам методиката но е странно как при останалите кошери няма изнервеност а само в единия.Може би са по друго астрологично време.

solaris60
25.06.2015, 20:45
Здравей,Слънчо.Метода на доктор Лазар Бараков/родоначалник на плевенския метод на пчеларстване/ няма да го намериш никъде защото самия той не е вече между живите и методите му не се разбираха от пчеларите и се вземаха малко на присмех.Самия той при една лекция в Пловдив в пч. дружество Акация каза,че той е взаимствал от Рудолф Щайнер.В момента има пчелари които стриктно работят по метода му като се ръководят от календара на Мария Тун/ежегодник по дати и часове на мястото на Луната спрямо реалните зодии,а не измислените вестникарски /В Смолян има човек който практикува метода.Мисля,че се казва Тодоров.Родоначалник на метода е Шайнер,но Бараков го е доразвил частично за пчелите.Пити се дават за строеж когато Л.е в един от земните Съзвездия/Дева,Козирог,Телец/В тези дни восъкоотделянето е до 3 пъти по ускорено.Когато Л.е пред Везни,Близнаци и Водолей пчелите стимулират пилото/ако вали,трябва задължително подхранване/Когато Л.е пред Лъв,Овен или Стрелец пчелите имат стремеж за нектар и мед.Когато Л. е пред Риби,Скорпион и Рак кошерите не се отварят.Мед се вади само в топлинни и светлинни дни/.Това е за напреднали в метода.Фазите на Луната и в кои знаци е ще намерите тук http://fazinalunata.com/bulgarian/

Този будилник каква роля ще играе? Ще им звъни ли? Този звън ще ги стряска ли? Малко съм озадачен от този метод.

HINAP
25.06.2015, 21:10
Не,просто пчелите и в частност майката усещат тиктакането на будилника,а когато са повече от един се получава ефект на няколко различни шума за 1 секунда.Това е разовничето.Вибрацията я усеща цялото семейство,даже и акарите.На първо четене ще си каже човек, че е несериозно,а той пробвал ли е.Солей,ти се смеееш,но и аз се смях като разбрах,че колега пчелар търсеше стари тракащи часовници,особено сега когато всеки от нас има на мобилния,на колата и къде ли не.Има наглед смешни неща,но всеки има право да се съмнява.По същия начин,с часовници се оправя майката и започва по рано да снася.Човек ми е обяснявал че се стимулира канала през който излизат сперматозоидите и яйцата са оплодени.Слънчо,не се смей преди нещо да си пробвал.Успех с пчелите и извинявай ако съм те засегнал.

solaris60
25.06.2015, 21:25
Не,просто пчелите и в частност майката усещат тиктакането на будилника,а когато са повече от един се получава ефект на няколко различни шума за 1 секунда.Това е разовничето.Вибрацията я усеща цялото семейство,даже и акарите.На първо четене ще си каже човек, че е несериозно,а той пробвал ли е.Солей,ти се смеееш,но и аз се смях като разбрах,че колега пчелар търсеше стари тракащи часовници,особено сега когато всеки от нас има на мобилния,на колата и къде ли не.Има наглед смешни неща,но всеки има право да се съмнява.По същия начин,с часовници се оправя майката и започва по рано да снася.Човек ми е обяснявал че се стимулира канала през който излизат сперматозоидите и яйцата са оплодени.Слънчо,не се смей преди нещо да си пробвал.Успех с пчелите и извинявай ако съм те засегнал.

Не се смея, а се усмихвам не вярвайки все още на метода. Никога не отричам нещо което нямам доказателства, че е възможно. Ако знаеш и други неща за това можеш спокойно да ги споделиш. Аз лично искам да знам повече за това, а и не само това. Сподели ако обичаш, ще ми бъде безкрайно интересно.

П.П. Не си ме засегнал ни най - малко и няма за какво да се извиняваш.

HINAP
25.06.2015, 21:37
Това вече е наследствена злобливост и няма нищо общо с астрономията,но ние сме длъжни да пробваме.

Pavel_Bs
25.06.2015, 21:48
Във връзка с написаното от колегата Хинап - 24 минута...https://www.youtube.com/watch?v=EIp1P1BUEMA&feature=player_detailpage

solaris60
25.06.2015, 22:17
Във връзка с написаното от колегата Хинап - 24 минута...https://www.youtube.com/watch?v=EIp1P1BUEMA&feature=player_detailpage

Толкова глупости на куп не бях чувал скоро. "Ако искате повече мед - еди кога си, ако искате повече нектар - еди кога си." Абе дъртак изкуфял - когато има повече нектар ще има и повече мед.

Debi
26.06.2015, 10:45
Рунд трети...Този път се облякох здраво и реших каквото и да става ще ги отварям.Имаше екшън, при всеки опит да пипна някоя рамка.Майката си е там,прясно пило има,запечатано,подхранено.. .Не видях някакъв проблем...Явно ме "обичат" много и искат да ме пипнат. :)

jdrumev
26.06.2015, 10:59
Рунд трети...Този път се облякох здраво и реших каквото и да става ще ги отварям.Имаше екшън, при всеки опит да пипна някоя рамка.Майката си е там,прясно пило има,запечатано,подхранено.. .Не видях някакъв проблем...Явно ме "обичат" много и искат да ме пипнат. :)
Направи някой рязко движени над кошера ся като си го отворил:bigsmile:да видиш какво ще стане.

Debi
26.06.2015, 14:09
https://www.youtube.com/watch?v=ua8Q5ez1drY чудесен нагледен пример

jdrumev
26.06.2015, 14:15
https://www.youtube.com/watch?v=ua8Q5ez1drY чудесен нагледен пример

тоя до сега сигурно има безброй майки които е убил:bigsmile:

iuli1971
27.06.2015, 14:08
За да нямам проблеми със съседите се налага да преместя кошерите около 10 метра.Как точно да процедирам / преместването ще е нощем /.

solaris60
27.06.2015, 15:38
За да нямам проблеми със съседите се налага да преместя кошерите около 10 метра.Как точно да процедирам / преместването ще е нощем /.

Не нощем, а през зимата. Сега не можеш да направиш нищо. Само ако ги местиш по 50 см анблок на всеки 2-3 дни, докато достигнеш тези 10 метра. Но това е само теоретично, на практика мисля, че е нереализуруемо начинание.

ch.atanasov
27.06.2015, 16:42
За да нямам проблеми със съседите се налага да преместя кошерите около 10 метра.Как точно да процедирам / преместването ще е нощем /.

В друга тема описах как аз го правя.Много колеги не го вярват ,защото има разни логики -против.Опитай с един кошер и ще прецениш.Много важно условие е на старото място да не личи ,че е имало кошер.Махат се стойки ,камъни и тем подобни.Аз разтилам трева ,да изглежда като останалото пространство.Наведнаж съм местил 4 семейства /5 рамкови/ от един лежак ,разделен за резервни семейства.Ако теориите бяха вярни ,на старото място щеше да има пчели за поне два роя.Нищо подобно.Първите дни ,преди обед се въртят малко пчели и после се махат.Може би се губят малко пчели ,но техния брои е нищожен.

solaris60
27.06.2015, 16:51
В друга тема описах как аз го правя.Много колеги не го вярват ,защото има разни логики -против.Опитай с един кошер и ще прецениш.Много важно условие е на старото място да не личи ,че е имало кошер.Махат се стойки ,камъни и тем подобни.Аз разтилам трева ,да изглежда като останалото пространство.Наведнаж съм местил 4 семейства /5 рамкови/ от един лежак ,разделен за резервни семейства.Ако теориите бяха вярни ,на старото място щеше да има пчели за поне два роя.Нищо подобно.Първите дни ,преди обед се въртят малко пчели и после се махат.Може би се губят малко пчели ,но техния брои е нищожен.

Не, че не ти се вярва, но все пак не подвеждай колегата да си играе с огъня. В някои моменти тези фокуси се получават, но понякога - не. Я си представи, че не се получи и всичко лумне в пчели? Тогава какво ще посъветваш колегата. Ти си местил някакви пикливи семейства от един лежак, а той ще мести 10 кошера. После се чудим защо ще ни изхвърлят от населените места. Ами заради ето такива необмислени експерименти.

ch.atanasov
27.06.2015, 17:02
Не, че не ти се вярва, но все пак не подвеждай колегата да си играе с огъня. В някои моменти тези фокуси се получават, но понякога - не. Я си представи, че не се получи и всичко лумне в пчели? Тогава какво ще посъветваш колегата. Ти си местил някакви пикливи семейства от един лежак, а той ще мести 10 кошера. После се чудим защо ще ни изхвърлят от населените места. Ами заради ето такива необмислени експерименти.

Да прав си.Не съм местил силни семейства в разгара на сезона.В никакъв случай не искам да издъня колегата.Ако иска и е на зор ,може да пробва с един кошер.

iuli1971
27.06.2015, 17:12
Не, че не ти се вярва, но все пак не подвеждай колегата да си играе с огъня. В някои моменти тези фокуси се получават, но понякога - не. Я си представи, че не се получи и всичко лумне в пчели? Тогава какво ще посъветваш колегата. Ти си местил някакви пикливи семейства от един лежак, а той ще мести 10 кошера. После се чудим защо ще ни изхвърлят от населените места. Ами заради ето такива необмислени експерименти.
Не 10 кошера , а на 10 метра .И не са никак силни -отвотки са, 4 / четири / млади семейства.Двете сформирани преди месец,двете преди два дни.Като видя съседя ,че съм сложил още два кошера и ........Не искам спорове и затова ще ги преместя малко.Може и да не са 10 метра но 6-7 със сигурност имат.

бат тянко
27.06.2015, 17:22
Тази година май месец местих 30 кошера на 100 метра.Не видях проблем?

ch.atanasov
27.06.2015, 17:29
Тази година май месец местих 30 кошера на 100 метра.Не видях проблем?

Дай малко подробности.Ще си полезен на много колеги.

solaris60
27.06.2015, 18:11
Не 10 кошера , а на 10 метра .И не са никак силни -отвотки са, 4 / четири / млади семейства.Двете сформирани преди месец,двете преди два дни.Като видя съседя ,че съм сложил още два кошера и ........Не искам спорове и затова ще ги преместя малко.Може и да не са 10 метра но 6-7 със сигурност имат.

Извинявам се за недоглеждането(по точно объркването). За такива метили и аз съм съгласен. Един съвет и от мен. Не ги местете през нощта, а късно след обед. Защо? И за да се получи нещо няма да има развитие, а и тези които се объркат по - бързо ще се преориентират.

ch.atanasov
27.06.2015, 18:29
Извинявам се за недоглеждането(по точно объркването). За такива метили и аз съм съгласен. Един съвет и от мен. Не ги местете през нощта, а късно след обед. Защо? И за да се получи нещо няма да има развитие, а и тези които се объркат по - бързо ще се преориентират.

Каво означава -късно след обед?

solaris60
27.06.2015, 18:40
Каво означава -късно след обед?

5 - 6 - 7 часа. Ето сега в момента пак става.

ch.atanasov
27.06.2015, 18:47
5 - 6 - 7 часа. Ето сега в момента пак става.

Всеки ще се запита -:всички пчели ,които се прибират до мръкване ,къде отиват.Аз също.

Ангел Йосифов
27.06.2015, 19:02
За да нямам проблеми със съседите се налага да преместя кошерите около 10 метра.Как точно да процедирам / преместването ще е нощем /.

Изчакайда се стъмни (днес към 22ч.) затвори прелките и мести.Като преместиш след 10-15 минути отвори прелките.

iuli1971
27.06.2015, 19:35
И друго ми предложиха.След като се стъмни ,местя и слагам трева буквално върху прелките ,не много но сутринта като излезнат пчелите да имат препядствие още от входа на кошера .

ch.atanasov
27.06.2015, 19:39
И друго ми предложиха.След като се стъмни ,местя и слагам трева буквално върху прелките ,не много но сутринта като излезнат пчелите да имат препядствие още от входа на кошера .

Ще сбъркаш с тревата.Слага се препятствие за преориентиране на пчелите ,но на разстояние от входа.Аз слагам клонки на около педя от входа.

solaris60
27.06.2015, 19:53
Всеки ще се запита -:всички пчели ,които се прибират до мръкване ,къде отиват.Аз също.

Разстояние от десет метра дали ще е много голямо за да не може тази пчела да се преориентира, а и да не се преориентира какво толкова, тя ще умре заради акъла на пчеларя, който мести пчелите по никое време, а в случая заради акъла на този, който го принуждава да прави това действие. А твоите пчели които излитаха когато премести кошера, къде отидоха? Аааа, да. Ти им изгуби дирята и сега питаш мен, а дано да ти кажа. :bigsmile:

ch.atanasov
27.06.2015, 20:00
Разстояние от десет метра дали ще е много голямо за да не може тази пчела да се преориентира, а и да не се преориентира какво толкова, тя ще умре заради акъла на пчеларя, който мести пчелите по никое време, а в случая заради акъла на този, който го принуждава да прави това действие. А твоите пчели които излитаха когато премести кошера, къде отидоха? Аааа, да. Ти им изгуби дирята и сега питаш мен, а дано да ти кажа. :bigsmile:
Да както винаги ще те питам.Когато преместих капана ,понеже беше в центъра на пчелина на околните кошери поставих постелки отпред.Исках да видя освен дали ще има бой ,дали ще има умрели пчели.Е нямаше.Та кажи къде са отишли.

бат тянко
27.06.2015, 20:00
Защо вечер?Аз ги преместих сутринта.Когато се развидели.Затворих прелките и на камиона.Когато ги разстановах при отварянето очаквах да се юрнат навън,но това не се случи.Излязоха няколко пчели поогледаха се,после повече и така.Говоря за 12 рамкови ДБ,с пълни междурамия.

ch.atanasov
27.06.2015, 20:05
Защо вечер?Аз ги преместих сутринта.Когато се развидели.Затворих прелките и на камиона.Когато ги разстановах при отварянето очаквах да се юрнат навън,но това не се случи.Излязоха няколко пчели поогледаха се,после повече и така.Говоря за 12 рамкови ДБ,с пълни междурамия.
Късно вечер ,рано сутрин идеята е една.Всички пчели да са в кошера ,за да могат всички да се преориентират на новото място.Подвижните пчелари не си местят кошерите -късно след обед.

solaris60
27.06.2015, 20:12
Подвижните пчелари не си местят кошерите -късно след обед.

Подвижните пчелари както ги наричаш с каква цел местят пчелите си и на 10 метра ли ги местят? На тях им е през бомбето кога ще ги местят.

ch.atanasov
27.06.2015, 20:16
Подвижните пчелари както ги наричаш с каква цел местят пчелите си и на 10 метра ли ги местят? На тях им е през бомбето кога ще ги местят.

Е време е да ти кажа :тука не си прав.Никой няма да мести по обед ,защото ще се окаже ,че е взел половината си пчели.

solaris60
27.06.2015, 20:21
Та кажи къде са отишли.

Пчелите все пак не са много прости и си имат начини за преориентиране. Случайно да си виждал пчели с вирнати дупета и вглеждайки се виждаш една жлеза. При такива премествания пчелите от целия кошер са в стрес от преместването и дори да отвориш кошера и малко да се разхвърчат и започват да си вирят дупетата. Това случва ли се когато кошера е на постоянно място? Ами не. И има защо. Защото няма вече този страх. Успокоили са се . Знаят си мястото. Атанасов, казвал ли съм ти когато идеш на пчелина да си наблюдаваш пчелите, а не комшийките дето се фръцкат по улицата и говорейки уж на жена ти те гледат теб, как се протягаш под някоя сянка и не те е еня за пчелите.

бат тянко
27.06.2015, 20:24
Ей тук е момента да споменем какъв процент от пчелите са събирачки?

solaris60
27.06.2015, 20:25
Е време е да ти кажа :тука не си прав.Никой няма да мести по обед ,защото ще се окаже ,че е взел половината си пчели.

Хайде пък сега по обяд. Не ти се угажда на теб. Някои неща просто са немислими за да се коментират. По обяд!?

ch.atanasov
27.06.2015, 20:26
Пчелите все пак не са много прости и си имат начини за преориентиране. Случайно да си виждал пчели с вирнати дупета и вглеждайки се виждаш една жлеза. При такива премествания пчелите от целия кошер са в стрес от преместването и дори да отвориш кошера и малко да се разхвърчат и започват да си вирят дупетата. Това случва ли се когато кошера е на постоянно място? Ами не. И има защо. Защото няма вече този страх. Успокоили са се . Знаят си мястото. Атанасов, казвал ли съм ти когато идеш на пчелина да си наблюдаваш пчелите, а не комшийките дето се фръцкат по улицата и говорейки уж на жена ти те гледат теб, как се протягаш под някоя сянка и не те е еня за пчелите.
Е де да имаше комшийки.crying; А иначе ги наблюдавам ама с четири очи и явно не става.:laughing:

ch.atanasov
27.06.2015, 20:29
Хайде пък сега по обяд. Не ти се угажда на теб. Някои неща просто са немислими за да се коментират. По обяд!?

Нали писа " през бонбето" .това го тълкувам ,че не им пука и могат по обед да ги местят.Нямам нужда от угаждане ,просто си споделяме.

solaris60
27.06.2015, 20:37
Нали писа " през бонбето" .това го тълкувам ,че не им пука и могат по обед да ги местят.Нямам нужда от угаждане ,просто си споделяме.

Но пък невъзможно ли е? Пчелите са си негови - може да си ги врътка както си иска. А и друго нещо има. Може след като се вдигнат кошерите след това да се сложат на техните места нуклеуси с майки и когато пчелите се върнат ще си имаш още един нов пчелин. Ха, ха. Какво ще кажеш? Идейка а?

ch.atanasov
27.06.2015, 20:40
Но пък невъзможно ли е? Пчелите са си негови - може да си ги врътка както си иска. А и друго нещо има. Може след като се вдигнат кошерите след това да се сложат на техните места нуклеуси с майки и когато пчелите се върнат ще си имаш още един нов пчелин. Ха, ха. Какво ще кажеш? Идейка а?

Супер.Нали днес писахте за теория на вероятностите.Все пак жалко ,моите са на стационар.

n.kostadinov
27.06.2015, 20:51
Колеги а да попитам аз пак в тази насока.Тази година сложих на някой кошери помощни семейства плътно до някое силно основно.Мисля сега на слънчогледовата паша да отместя помощните на другия край на пчелина за да налети летящата пчела в основното семейство медовик.Четох за тази технология и пише че се прави на 2-ри,3-ти ден от започването на главна местенето около 10 сутринта.Та както всички знаем това по книгите понякога се разминава с реалноста :D има ли сред нас някой който го е правил и да сподели своите опит и впечатления :)

iuli1971
28.06.2015, 01:39
Преместих ги.Ще споделя какво се случва след ден -два.
п.п.По дъното на единия кошер имаше 50-60 умрели пчели.Явно докато съм премествал отводките от преносните сандъчета преди два дни , някои са влезнали в неправилния кошер:fencing: