PDA

Виж пълната версия : ВЪПРОСИ ОТ НАЧИНАЕЩИ И МЛАДИ ПЧЕЛАРИ



Страници : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

iskren78
09.04.2014, 21:45
Можели някой да ми каже-обоснове защо кошерите да са ориентирани на изток?



vlado 9 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2743)
http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/statusicon/user-offline.png
ПотребителРегистриран25.06.2013
Живее вСофия
Мнения81


http://pchelari.com/forum/images/icons/icon14.png

http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/misc/quote_icon.png Първоначално публикувано от ddsi http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/buttons/viewpost-right.png (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=37506#post37506)
Здравейте,занимавам се с пчели от 15-тина дена и днес покрай нас мина един човек,който ми каза да си обърна кошерите на юг в противен случай щели да избягат.Аз от както съм ги взел съм ги поставил с лице на изток,понеже така идва най-добре според местото и досега няма проблеми.Какво да правя.Благодаря ви.



Кажи му сладващия път ,че като са на изток слънцето ги огрява с изгрева и ги буди по рано ,и така събират повече мед.
ПП. Гледай си пчелите ,остави пешаходците.

vlado 9
09.04.2014, 22:23
Можели някой да ми каже-обоснове защо кошерите да са ориентирани на изток?

Еее за да стават по рано,и да събират повече,кат китайците от тъмно до тъмно.
Сега сериозно,мойте са с прелките на изток защото нямам много сянка лятото ,и на обяд прелката не е на припек.Въреки ,че дъната са с мрежи,мое мнение е че е по добре в горещата част на деня прелките да не ги пече.

rosty_sz
10.04.2014, 06:57
Като местя насам натам и аз слагам кошерите според терена и обстановката. Практиката показва, че най-рано пчелите излизат да работят когато са на изток или югоизток. Разликата с ориентираните на юг е към 20-30 минути. Нямам представа, защо се получава така предполагам, че по прякото слънцегреене вдига температурата на самата прелка. Преди да започнат да излизат пчелите съм забелязал, че се появяват няколко които излизат на прелката и без да излитат се прибират обратно веднага. Предполагам че точно те оценяват обстановката и дават сигнал на останалите.Не мисля че има голямо икономическо значение дали са на юг или югоизток. В първите минути летежа не е много активен, а насочените на юг доста бързо наваксват в летежа. Разликата е много голяма ако сравняваме насочени на югоизток и насочени на запад или на северозапад. Говорим за над час разлика в активния летеж.

Ангел Йосифов
10.04.2014, 11:05
Разликата е много голяма ако сравняваме насочени на югоизток и насочени на запад или на северозапад. Говорим за над час разлика в активния летеж.
Ами ако е облачно?За ранното излизане на пчелите най важна роля играе силата на семейството.Демек,трябва да има достатъчно пчели за да осигурят оптимална температура в кошера,охрана и др.вътрекошерни работи и чак тогава за летеж.Ако семейството нее достатъчно силно ще излезе ли при 10градуса та даже и на изток да е ориентирано?Преди 4-5 дена бях на пчелина около8-8,5ч. при Т 9-10градуса-само силните кошери пускаха разузнавачки.....И нее важно сутрин в колко излизат,а важното е да направиш така,че твоите пчели да излезат 15-20 минути преди тези на комшията.

ddsi
10.04.2014, 12:39
За мен в този момент е от най-голямо значение да знам дали ще избягат или не.Макар,че невиждам връзка в това за бягството с ориентацията на кошера.Тоя май направо ме пусна по пързалката.

Искрен Мутафов
10.04.2014, 13:12
За мен в този момент е от най-голямо значение да знам дали ще избягат или не.Макар,че невиждам връзка в това за бягството с ориентацията на кошера.Тоя май направо ме пусна по пързалката.

Може би просто те "пробва"...?!?

ddsi
10.04.2014, 14:54
Незнам,обаче честно казано аз нали съм си новобранец и се притесних в началото.Иначе съм виждал доста кошери обърнати на изток.

jordanov
10.04.2014, 15:23
Ами ако е облачно?За ранното излизане на пчелите най важна роля играе силата на семейството.Демек,трябва да има достатъчно пчели за да осигурят оптимална температура в кошера,охрана и др.вътрекошерни работи и чак тогава за летеж.Ако семейството нее достатъчно силно ще излезе ли при 10градуса та даже и на изток да е ориентирано?Преди 4-5 дена бях на пчелина около8-8,5ч. при Т 9-10градуса-само силните кошери пускаха разузнавачки.....И нее важно сутрин в колко излизат,а важното е да направиш така,че твоите пчели да излезат 15-20 минути преди тези на комшията.

Ами ако пече? Всичко което си написал и ти, и колегите които са ти отговорили на предния въпрос, разбира се е вярно. Затова, при равни други условия, посока - изток. При мен целогодишно са на изток, но това е частен случай.

Ангел Йосифов
10.04.2014, 18:12
Съгласен съм наборе,но сега,че и през май,за развитието на семействата е по добре да са ориентирани на юг.Така слънцето затопля кошера почти равномерно,а при източна ориентация северната част на кошера ангажира повече пчели и храна за осигуряване на оптимални условия.Моите са ориентирани на юг,но когато настанат жеги ги врътвам на югоизток или подпирам някаква плоскост от страни.....Във жегите,кошерите с дебели стени са за предпочитане.Правил съм си есперимент със северна ориентация.През лятото работеше отлично дори ми се струваше ,че работи по добре от другите.Оставих го да зимува така на север.Изкара 5 месеца без облитане от ноември до март.Медовите му запаси през март месец почти бяха непокътнати и липсваше пило.Другите кошери ориентирани на юг се облитаха при всяка възможност,а за пролетния преглед 10-15 март имаха на 2-3-4 рамки пило,като медовите им запаси бяха около 8-10кг от 30кг.....Не издържах и заръртях кошера на юг.Още на другия ден последва облитане каквото не съм виждал.След две седмици (в края на март) имаше на 3 рамки пило,но при прегледа съм сгафил..... и след десетина дни ..свищеви маточници.За отбелязване е,че зимния подмор в опитното семейство беше значително по малко от другите.

jordanov
10.04.2014, 20:09
Отново абсолютно съм съгласен с теб, Наборе, ама пак ще почнем да си говорим с теб двамцата и пак ще дойде да се изцепи някой - "Аман от разбирачи". За тоя дето е зимувал на север добре си спомням че и преди си разказвал, мисля че и при Радоев някъде съм го чел и само щото ме мързи не го практикувам. Иначе съм сигурен че си е баш така. В случая обаче имаме конкретен въпрос от пресен новобранец, който даже уточнява че и мястото му е такова и аз в никакъв случай не бих му препоръчал да врътка кошерите. И пак казвам - при равни други условия, и добавям - при стремеж към намаляне работата по кошерите.

vlado 9
10.04.2014, 21:09
Съгласен съм с Ангел ,че най -важното е да са силни семействата ,за дебелината на стените също (писал съм и преди ,че дебелата стена е важна за лятото ,не за зимата),но при мен мястото е на скат с изложение югоизток-изток ,и така и от ляво и от дясно да ги работя ,са ми на една височина.Няма по добро място за пчелин от юг с лека денивелация и високи изцвилени акации или липи,зимата като е ниско слънцето да ги пече,лятото да им прави сянка.Отплеснах се ,темата отиде за раздел лакардии.
ПП а за колегата от който тръгна въпроса,ще се повторя,гледай си пчелите остави пешаходците,да минават и заминават.

ddsi
11.04.2014, 12:10
Разбрах ви приятели,няма да ги пипам.Благодаря за отговорите и отделеното време.

Ангел Йосифов
11.04.2014, 17:12
Разбрах ви приятели,няма да ги пипам.Благодаря за отговорите и отделеното време.

Трябва да разбереш как и откъде духат студените ветрове.Предимно от север и от изток,но ако терена-релефа осигурява завет,няма проблем.

ddsi
12.04.2014, 22:48
В моя случай,когато духа вятър е от към гърба на кошера.

jnev
15.04.2014, 21:52
Здравейте капарирал съм 7 отводки на по 4 рамки,като се очакваше началото на май да са готови,но днес ми звънна човекът от който ще ги взимам и ми каза,че отводките са готови майките са оплодени и когато реша може да отивам да ги взимам.Въпросът ми е може ли наистина толкова рано да са готови отводките и майките да са оплодени вече,а също и района от които ще ги взимам е с ранна паша,а там където ще ги слагам е с късна и това проблем ли ще е,като се има впредвид,че нямам изградени пити,а само основи за разширяване,а с тази късна паша ще мога ли да ги развия както трябва.

BUGI
15.04.2014, 22:08
Здравейте капарирал съм 7 отводки на по 4 рамки,като се очакваше началото на май да са готови,но днес ми звънна човекът от който ще ги взимам и ми каза,че отводките са готови майките са оплодени и когато реша може да отивам да ги взимам.Въпросът ми е може ли наистина толкова рано да са готови отводките и майките да са оплодени вече,а също и района от които ще ги взимам е с ранна паша,а там където ще ги слагам е с късна и това проблем ли ще е,като се има впредвид,че нямам изградени пити,а само основи за разширяване,а с тази късна паша ще мога ли да ги развия както трябва.
Можеш ли ти да работиш и да спечелваш, а да не јадеш?;)

Искрен Мутафов
15.04.2014, 22:19
Здравейте капарирал съм 7 отводки на по 4 рамки,като се очакваше началото на май да са готови,но днес ми звънна човекът от който ще ги взимам и ми каза,че отводките са готови майките са оплодени и когато реша може да отивам да ги взимам.Въпросът ми е може ли наистина толкова рано да са готови отводките и майките да са оплодени вече,а също и района от които ще ги взимам е с ранна паша,а там където ще ги слагам е с късна и това проблем ли ще е,като се има впредвид,че нямам изградени пити,а само основи за разширяване,а с тази късна паша ще мога ли да ги развия както трябва.

От кой район са?

jnev
16.04.2014, 05:44
От кой район са?
Районът от които ще ги взимам е хасково а там където ще ги карам е смолянско

търтея
16.04.2014, 07:35
....Въпросът ми е може ли наистина толкова рано да са готови отводките и майките да са оплодени вече,а също и района от които ще ги взимам е с ранна паша,а там където ще ги слагам е с късна и това проблем ли ще е,като се има впредвид,че нямам изградени пити,а само основи за разширяване,а с тази късна паша ще мога ли да ги развия както трябва.

За майките може да има съмнения, но не е невъзможно.В района на Смолян в момента има паша-цъфти черешата и глухарчето след което ще цъфнат крушите и ябълките и дюлите и след което има едно затишие ,което е много опасно,преди да цъфнат ливадите ,акацията и др.Ти не разчитай на паши,още от начало започни да храниш със сироп 1:1 .Наблюдавай кога изпразват хранилките и доливаш.Няма проблем че имаш само основи.Сигурно знаеш как да ги използваш-слагаш до последната пита с пило ,когато я изградят-в средата на гнездото и на нейно място -друга.Успех!

NHH
17.04.2014, 10:40
Здравейте! Работя(или поне се опитвам все още) с ЛР кошери. Въпроса ми е следния ,ако на 01.05 сменя майката със зрял маточник,на 18.05 ще има необходими и достатъчни условия да направя отводка от тоя кошер?В момента кошерът е сравнително силен. Благодаря предварително!

de4o82
17.04.2014, 11:51
Здравейте! Работя(или поне се опитвам все още) с ЛР кошери. Въпроса ми е следния ,ако на 01.05 сменя майката със зрял маточник,на 18.05 ще има необходими и достатъчни условия да направя отводка от тоя кошер?В момента кошерът е сравнително силен. Благодаря предварително!
Още с придаването на зрелият маточник направи отводка със старата майка, нема логика да чакаш 18 дни според мен поне, или направи отводката с друг маточник ако имаш де, поне аз така бих направил.

NHH
17.04.2014, 12:11
Още с придаването на зрелият маточник направи отводка със старата майка, нема логика да чакаш 18 дни според мен поне, или направи отводката с друг маточник ако имаш де, поне аз така бих направил.

идеята ми беше да се запази силата на семейството за акацията,и след нея да правя отводката....

Nik_m
17.04.2014, 17:14
идеята ми беше да се запази силата на семейството за акацията,и след нея да правя отводката....
Може да отделиш 1 пита с люпещо се пило и една с храна където да сложиш маточника и ако се оплоди майката след акацията ще му сложиш още пити с пило от силния кошер.

jnev
19.05.2014, 11:21
Здравейте начинаещ пчелар съм в петък взех 7 отводки и ги подхранвам със сироп,за около 1-2 дена вдигат 300гр. сироп сега в неделя сутринта им напълних хранилките,сложил съм им восъчна основа за градеж,и понеже нямам възможност да съм всеки ден на пчелина,сега чак в четвъртак ще ходя, дали да тогава няма да има някакви проблеми,предполагам вече са вдигнали сиропа и до четвъртак нямя да имат,дали това ще им се отрази отрицателно.А и само да попитам в.о. е сложих последна до преградната дъска това правилно ли е или трябваше предпоследна и дали е разумно сега да им сложа строителна рамка.

Nik_m
19.05.2014, 11:48
Храниш ги когато можеш, това стимулира развитието иначе те се оправят сами събират си от природата.
В.о. според мен я сложи предпоследна между медената пита и тази с пилото а по нататък като станат малко по силни само между пилото.
За строителна рамка по добре не бързай, това са отводки и едва смогват да градят в.о. и трудно ще градят и строителна рамка.

jnev
19.05.2014, 14:24
Благодаря за бързия отговор в четвъртък като отида ще сложа в.о. предпоследна,ако не са я изградили,а ако са е изградили ще сложа нова,отново предпоследна и ще подхранвам периодично по един път на седмица горе-долу.

spooks
19.05.2014, 19:58
Подхранвай поне 2-3 пъти седмично. И аз съм начинаещ. От 20 дни съм сложил 2 отводки на по 4 рамки. Не бяха при мен,но тази седмица си ги прибрах. В събота след обяд им сложих основа и в неделя сутринта преди да им сипя сироп за първи път, основата беше изградена почти наполовина (много бързо действат) . Сипах им по 250 мл. сироп в 10 часа .... в 17 часа го бяха вдигнали и капка нямаше. Веднага им сложих още една основа и сипах пак сироп. Храна му е майката и то постоянно.

Antonov
19.05.2014, 20:44
Аз пък на 26.04 направих отводка на 4 рамки с пило и 2 с мед и директно им сложих 2 рамки с ВО,и днес като ги отворих бяха на 7 рамки с пило.ВО ги бяха изградили и майката ги осеменила.Ама като я направих отводката напълних хранилката със захаросах мед,бяха я олизали тая хранилка,че чак светеше.

Nik_m
19.05.2014, 20:53
Аз пък за сега не храня отводките, в това изобилие от нектар не смятам за нужно, тия дни гледам си работят добре.
След 20 дни ще ги натисна да станат за слънчогледа.

jnev
20.05.2014, 06:16
Храна му е майката и то постоянно.[/QUOTE]

Храна,но с този сироп не ги ли мориш много пчеличките.Аз знам,че мед няма да вадя тази година и за това и не бързам да ги развивам,до края на лятото има време и мисля,че и без много подхранване ще станат стабилни семеиства преди зазимяване.А между другото районът в който ми е пчелина е планински с много дъб и бор и,мисля че медът ще е манов и ще се наложи да центрофужа плодниковите пити до пило,и после яко подхранване за да не ги оставям с манов мед да зимуват.

Nik_m
20.05.2014, 11:51
Тя работничката така или иначе живее малко, но за сметка на това отглеждат много повече пило като се подхранват. Според книгите е лошо да се подхранват зимните пчели защото се амортизират и умират рано пролетта, не съм го пробвал и не знам дали е така.
Какво лошо има да извадиш мед тази година, и аз миналата година така мислех, но извадих 5 кг. от отводка малко но от сърце :)

argilov
20.05.2014, 15:19
Верно,че сега има паша,но имаш ли кой да носи кофичките?Помисли за това,и моят съвет е,подхранвай умерено.

Nik_m
20.05.2014, 15:53
Помислил съм и за това, на всяка отводка съм сложил по 1 пита пълна с мед от запаса зад преградната дъска.
В момента са я преполовили, като ги изядат почвам с подхранването.

spooks
20.05.2014, 16:37
Храна му е майката и то постоянно.


Храна,но с този сироп не ги ли мориш много пчеличките.Аз знам,че мед няма да вадя тази година и за това и не бързам да ги развивам,до края на лятото има време и мисля,че и без много подхранване ще станат стабилни семеиства преди зазимяване.А между другото районът в който ми е пчелина е планински с много дъб и бор и,мисля че медът ще е манов и ще се наложи да центрофужа плодниковите пити до пило,и после яко подхранване за да не ги оставям с манов мед да зимуват.
Храня здраво защото искам да градят рамки . Нали се досещаш, че като начинаещ нямам налични такива. Давам като пример само - сега ако се закачи един рой в градината ще го хвана ама само в празен сандък да ги сложа не е работа. Вярно,че мога и само на рамки с основи да ги посрещна ама ................ :)

kacone
20.05.2014, 17:37
Храня здраво защото искам да градят рамки . Нали се досещаш, че като начинаещ нямам налични такива. Давам като пример само - сега ако се закачи един рой в градината ще го хвана ама само в празен сандък да ги сложа не е работа. Вярно,че мога и само на рамки с основи да ги посрещна ама ................ :)


Точно така, и аз съм на зор с изградените и затова храня - но не здраво, по 200 мл. но твърдо през ден. Равносметката до момента е 180 изградени ЛР ВО, от 4 семейства и 10 отвотки. Като тези дни им подготвам и за магазините по 10 бр.

FVCVS CAESAR
20.05.2014, 18:08
ако се закачи един рой в градината ще го хвана ама само в празен сандък да ги сложа не е работа.
Рояците притежават т. нар. "роева енергия" и градят много бързо. Дори само на 10 восъчни основи да ги сложиш, след 10 дни ще са ги изградили и ще питат за още толкова... :)

Mateev
20.05.2014, 19:05
Храня здраво защото искам да градят рамки . Нали се досещаш, че като начинаещ нямам налични такива. Давам като пример само - сега ако се закачи един рой в градината ще го хвана ама само в празен сандък да ги сложа не е работа. Вярно,че мога и само на рамки с основи да ги посрещна ама ................ :)

Аз също нямам изградени рамки и по принуда съм напълнил всички кошери с празни восъчни/пластмасови основи. Това е така както в медовите корпуси, така и по плодниците. Малкото на брой пити с восъчни основи ги слагам предимно по плодниците. Иначе масово слагам рамки с неизградени пластмасови Бургаски основи.

До онзи ден имах големи притеснения. Градежа беше малък, и то основно по восъчните основи. Пластмасови почти не ги градяха. Мед от акацията нямаше - само тук-там наплюто с малко нектар. Направо се бях отчаял, при положение че акацията цъфти вече цяла седмица.

И днес, ооооо....... и днес на проверката на 2 пчелина, на който е ходено само преди 3 дена, днес на тези пчелини видях чудото .................... Преди 3 дена нищо, а днес корпуси с почти изградени пити и пълни с мед на 90%. Малкото на брой кошери, които ги бях оставил на 2 корпуса, се бяха изхитрили да изградят и напълнят и двата. Някакво чудо, и то само за 3 дена.............. и то защото тези 3 дена бяха слънчеви. Утре товаря камиона с празни корпуси и неизградени рамки и започвам да нося по пчелините и да ги слагам безогледно по кошерите.

Велика сила е акацията .................................... само три слънчеви дена и ето ти чудеса ...........................

jnev
20.05.2014, 20:51
Храня здраво защото искам да градят рамки . Нали се досещаш, че като начинаещ нямам налични такива. Давам като пример само - сега ако се закачи един рой в градината ще го хвана ама само в празен сандък да ги сложа не е работа. Вярно,че мога и само на рамки с основи да ги посрещна ама ................ :)

И въпреки това съгласен съм с теб,но все пак да подхранваш яко това си е и разход нали в моя случай 7 отводки,по 300мл. ми е 2100мл. димек на всяко хранене по 2 кг. захар около 3 лв. ,а ако храня по 3-4 пъти седмично това са 10-12 лв. на седмица ,като го погледнеш така нали не е кой знае какво ,но се пак разход си е.Иначе и аз нямам пити освен в.о. и обмислям един експеримент да направя с една отводка ,да е прехвърля в кошер който сам ще изработя ,видях го в едно руско клипче ,представлява дънер издълбан отвътре ,а аз ще го направя от дъски 50 на 50 широк и висок около метър ,като горе ще поставя дъсчици ,на които да градят, на долу и понеже пилото ще е горе, надолу ще складират меда и после режа направо питата от меда надолу ,а те ще си е изградят пак догодина проблема е само че трябва на преса да истискам меда или направо го режа на парченца с питата.Така мисля да експериментирам с една отводка или рой ако хвана.

tarty
20.05.2014, 21:27
Храна,но с този сироп не ги ли мориш много пчеличките.Аз знам,че мед няма да вадя тази година и за това и не бързам да ги развивам,до края на лятото има време и мисля,че и без много подхранване ще станат стабилни семеиства преди зазимяване.А между другото районът в който ми е пчелина е планински с много дъб и бор и,мисля че медът ще е манов и ще се наложи да центрофужа плодниковите пити до пило,и после яко подхранване за да не ги оставям с манов мед да зимуват.

Защо да не ги оставиш да зимуват с мана.Нищо няма да им стане.Зимата винаги отдава някой и друг ден за облитане.Правя го от години.Есента подхранваш с сироп нормално.

iskren78
21.05.2014, 00:30
Това дали е възможно??? Ако някой неможе да преведе нещо да свирка

http://www.youtube.com/watch?v=eBB5j0ov2Ys

http://www.youtube.com/watch?v=dZlNJoDNZs8

jnev
21.05.2014, 13:13
Защо да не ги оставиш да зимуват с мана.Нищо няма да им стане.Зимата винаги отдава някой и друг ден за облитане.Правя го от години.Есента подхранваш с сироп нормално.
Защото така съм чувал и чел че не трябва да зимуват с манов мед защото съдържа някакви в-ва който пчелите не смилат добре и затова.Но щом казваш че от години го правиш явно няма проблем нз тази година ще ми е за първи път

Недялко Атанасов
22.05.2014, 12:21
Първо си измерете електропроводимоста на меда тогава говорете кой с какъв мед зазимява, или го прави.

Kiril8305
25.05.2014, 13:56
Някой може ли да каже колко дни след цъфтежа на акацията започва отделянето на нектар?

Ангел Йосифов
26.05.2014, 20:26
Още със зацъфтяването отделя нектар,но силно зависи от агро-метео.по време на цъфтежа.Освен това зацъфтяването беше предходвано(Видинско) от продължително дъждовно и студено време,което доведе семействата до ръба на гладуване (там където липсва рапица)и значително намаляване на осеменяването.Докато не възтановят запасите около пилото и като добавим ежедневното изхранване на пилото,няма да има в магазините.

stefarata
27.05.2014, 17:21
Не знам дали мястото на въпроса ми е тук, но искам да попитам каква е нормалната цена за несглобена рамка за кошер с уширител , размери за фарар? И намират ли се лесно

Kiril8305
27.05.2014, 20:00
Още със зацъфтяването отделя нектар,но силно зависи от агро-метео.по време на цъфтежа.Освен това зацъфтяването беше предходвано(Видинско) от продължително дъждовно и студено време,което доведе семействата до ръба на гладуване (там където липсва рапица)и значително намаляване на осеменяването.Докато не възтановят запасите около пилото и като добавим ежедневното изхранване на пилото,няма да има в магазините.

Благодаря ти за отговора , при мян няма да има тая година то остави зацъфтяването , че бе съпроводено с валежи , но и през самия и цъфтеж не спря да се лее като из ведро.

Искрен Мутафов
28.05.2014, 00:18
Не знам дали мястото на въпроса ми е тук, но искам да попитам каква е нормалната цена за несглобена рамка за кошер с уширител , размери за фарар? И намират ли се лесно

35-45 до 50 стотинки за бройка.
Разгледай този раздел:

http://pchelari.com/forum/forumdisplay.php?f=34

jnev
05.06.2014, 19:01
Здравейте начинаещ пчелар съм от тази година,имам 7 отводки ДБ и един рояк който хванах ,та димек 8 отводки.Въпросът ми е как да накарам майката да снася в новите светли изградени пити ,много бързо изграждат восъчната основа, но само до там ,майката продължава да си снася в старите черни пити и това е.Вече от около месец имам отводките и продължават да са на 4 до 5 рамки плътно покрити с пчели, а изградени основи има по 6-7 какво да направя за да започне майката да снася и в новите пити.Подхранвам със сироп 2-3 пъти седмично ,защото нямам време да съм всеки ден на пчелина пило има и запечатано и прясно ,но само в старите пити с който взех отводките.

tarty
05.06.2014, 20:17
Премести някоя изградена основа м/у старите рамки с пило.

PABLO PAVLOV
05.06.2014, 20:36
Спри с подхранването със сироп пробвай с захарно тесто или апи фонда при мен се получи . Сега си снасят майките нормално и в ново изградените пити. Така по дълго ще имат храна защото тестото се консумира по-бавно от сиропа .

jnev
05.06.2014, 20:49
Преместих изградена основа между две пити с пило около седмица стоя така ,но ефект никакъв ,а това подхранване с тесто не съм пробвал дори незнам и как се прави ,тестото доколкото знам се смесва пудра захар и мед.Ще изчакам още малко да се излюпи запечатаното пило и като станат повечко пчеличките ,да са на повече рамки мисля, че може и да вземе да снася,защото си мисля, че може би не могат да топлят пило на толкова рамки като са по малко пчели.

Nik_m
05.06.2014, 21:35
По това време майките предпочитат прясно изградените пити.
При мен майките в отводките снасят ударно имам пчели за 5 рамки а майките са заредили 8 -10 рамки с пило направо се чудя как успяват толкова малко пчели да обслужват толкова пило.
Като вдигна пита изцяло заредена с яйца а пчели няма и на половината.
Всеки ден или през ден им давам по 800гр. сироп 2:1 и го взимат, на слънчогледа ще разчитам на тях, че половината от основните ми семейства с това роене ниакви ги няма.

FVCVS CAESAR
05.06.2014, 22:47
Преместих изградена основа между две пити с пило около седмица стоя така ,но ефект никакъв
Казваш, прашец имат, храниш ги редовно, продължават да отделят восък, предполагам, че майките са млади и плодовити. Да не би да си ги разширил твърде много? Може да са слабички още? А времето си е хладно.

Nik_m
05.06.2014, 22:54
Отводките ги е купил до колкото разбрах и не се знае майката колко е млада.

jnev
06.06.2014, 06:38
Казваш, прашец имат, храниш ги редовно, продължават да отделят восък, предполагам, че майките са млади и плодовити. Да не би да си ги разширил твърде много? Може да са слабички още? А времето си е хладно.
Ами да имат всичко мисля ,че не съм ги разширил прекалено ,защото ако покриват 4 рамки плътно аз съм им сложил 5 и така ако покриват 5 съм им сложил 6 с преградна дъска съм ,а зад нея изолация стириопор.Отводките ги купих да не знам колко е млада майката ,но се надявам човекът да не ме е излъгал се пак и познат се оказа на мой приятел който също е зимал от него.Да може да са слабички още ,а пък и всеки ден вали в балкана а пчеличките са там ,но има видима разлика се пак от това което купих и сега видимо са доста повеччко вече.Ще продължавам да подхравнам и ще видим какво ще е положението

argilov
06.06.2014, 06:47
Вероятно топлината не им достига.Нощите са още студени.

jnev
06.06.2014, 14:15
Вероятно топлината не им достига.Нощите са още студени.

Ако топлина не им достига не ми се мисли какво ще е зимата :(.Иначе има вероятност да е това, защото доста спадат температурите нощно време ,а и сутрин си е хладно.А как да затопля повече гнездата.Сега в неделя като отида, ще пробвам като им махна още една рамка ако позволява и ги стесна максимално.

argilov
06.06.2014, 19:04
Зимата не им е необходима толкова висока температура.Ако има да сложиш по една пита с люпещо се пило, картинката ще е много по различна.

FVCVS CAESAR
06.06.2014, 19:12
Миналия месец разцепих един кошер. Оставих го на един корпус с пчели, запечатано пило и зрял маточник, като в средата поставих три светлокафяви пити с второ поколение пило (люпещо се), до тях, от двете им страни, по две тъмнокафяви пити, а в периферията пита с мед и прашец, строителна рамка, рамкова хранилка...
В неделя проверих какво е положението, майка не видях, но двете тъмни пити от ляво бяха пълни с яйца и пило. След като ги е осеменила, майката е прелетяла в другия край на корпуса и е продължила яйценосната си дейност върху другите две тъмни пити, намиращи се там. В средните три пити нямаше нито едно яйце. Извадих най-средната и поставих на нейно място празна тъмнокафява. В събота или в неделя ще видя какво са направили.
Започнах да им давам и ударни дози рядък сироп. А ако майката е качествена, след като снесе и в последната свободна тъмна килийка, ще не ще, трябва да се прехвърли на по-светлите пити, освен ако не реши да снася по дъното.
Времето ще покаже... :)
...
Пък и на пролетта й е време вече да си стяга куфарите, да си взима дъждовете и да си ходи ... :)

FVCVS CAESAR
07.06.2014, 22:26
Днес тъмната и една от двете по-светли пити в средата бяха осеяни с яйца, другата по-светла си стоеше все така празна. Но пък в самия край на корпуса майката е започнала да ръси оплодени и неоплодени яйца по току що изградената строителна рамка.
Майка с характер. Кефи ме! :)

jnev
11.06.2014, 12:11
Здраввейте колеги днес най-накрая успях да отида до пчелина и какво да видя ,а чудо.Много пило и прясно и запечатано и медец вече запечатан даже по горния край на питите ,общо взето много съм доволен мисля ,че добре се развиват отводките, разширих ги с по една основа да градят и така до следващото ходене да видим как ще са нещата.
Обаче отварям роячето дето го хванах преди около 20 дена и гледам няма грам пило ,само мед и прашец и си мисля ,че са избягали с новата майката която може би не се е оплодила още и затова няма пило.Ако имате други мнения споделете

Юрий Цветков
11.06.2014, 12:22
няма грам пило ,само мед и прашец и си мисля ............Ако имате други мнения споделетеАми щом няма пчели, от къде да дойде това пило?

viktor tit
11.06.2014, 12:40
Здравейте, от един месец съм собственик на две отводки. Купих ги на по 5 рамки ДБ, в момента са на по 7 рамки и 6 междурамия пълни с пчели. Там където се намират пчелите липата ще цъфне след около 10 дни, за този период най вероятно ще могат да изградят по още една две основи.
Въпроса ми е дали да пробвам да им сложа магазин за липата или да ги разширя напълно до достигане на максималния брой рамки в плодника?
Ще съм ви благодарен за съветите.

tsvetanko1973
11.06.2014, 13:26
Според мен, ако целта ти е де имаш мед спри да разширяваш плодника и си сложи магазин.Предполагам ,че нямаш слънчоглед за да разчиташ на нещо особено след липата.Остават основно ливадите,поне докато ги окосят или изгорят от слънцето и сушата.Ако целта е да се развият и да ги делиш тях самите на нови отводки, тогава продължаваш с разширението на плодника.Всяка ново изградена основа при млада майка се осеменява и след това нектара отива за изхранване на пилото.А и можеш да сложиш основа след липата или в края на липата.Идеята е, че ако липата ти се явява в случая като основна паша, просто временно да се ограничи разширението на плодника за да се използва пашата.

marianski
11.06.2014, 13:27
Здравейте, от един месец съм собственик на две отводки. Купих ги на по 5 рамки ДБ, в момента са на по 7 рамки и 6 междурамия пълни с пчели. Там където се намират пчелите липата ще цъфне след около 10 дни, за този период най вероятно ще могат да изградят по още една две основи.
Въпроса ми е дали да пробвам да им сложа магазин за липата или да ги разширя напълно до достигане на максималния брой рамки в плодника?
Ще съм ви благодарен за съветите.
Докато не напълнят плодника и десет магазина да им скожиш няма се къчат освен ако не им сложиш преграда долу

viktor tit
11.06.2014, 14:02
Имам преграда отдолу, но нямам изградени магазинни рамки, дали ако им сложа основи ще успеят да ги изградят и да сложат по нещо в тях или да продължавам разширяването и да създам силни семейства за зимата.

viktor tit
11.06.2014, 14:05
Пчелите се намират в планински район и основните паши са акация и липа, след това от ливадите ако остане нещо, както казваш.

jordanov
11.06.2014, 14:52
Връщаш ме 17 години назад... Сега слагаш и на двата по 1-2 магазинни рамки с ВО в плодника. След ден или два или три вадиш и слагаш пак. Като цъфне пашата на единия кошер слагаш магазин с тия рамки + рамки с ВО, отдолу в плодника остава на 7 рамки + основа + преградни дъски, или без основа - решаваш на място. Другия кошер си го разширяваш с по една основа плодникова. Може да го пробваш и по една магазинна да му слагаш. Аз така направих някога и още си спомням вкуса на първия мед, може би щот го въртях през нощта:). При добро стечение на обстоятелствата до края на лятото ще имаш силни семейства, два плодника и един магазин окомплектовани - добра база за догодина. Иначе отводки от отводки за мен е щуротия, освен ако не трябва да се доказваш някъде.

viktor tit
11.06.2014, 15:19
Благодаря, ще пробвам тази техника пък ако опитам от меда ще почерпя по ракия :)

jnev
11.06.2014, 21:43
Ами щом няма пчели, от къде да дойде това пило?

Колега не съм казал, че няма пчели ,а че няма пило ,а пчелите са на 5 рамки в този кошер, но без пило и затова мисля, че когато рояка е тръгнал да бяга е избягал и аз съответно съм го хванал с новата майка, която не е оплодена и затова няма пило.

argilov
12.06.2014, 05:40
Ако подхранваш може и да стане техниката.

viktor tit
12.06.2014, 08:14
Подхранвам, на 4-5 дни по една хранилка захарен сироп 1:1

jordanov
12.06.2014, 08:43
А да, подхранване, в същия режим бях и аз навремето.

viktor tit
12.06.2014, 08:48
А за подхранването, съотношението захар/ вода с което ги храня добре ли е сега за летния период или трябва по рядък. Иначе гледам, че като го сложа и на другия ден вече са смъкнали всичко.

jordanov
12.06.2014, 11:19
Добре е. При пчелите, както и в природата, нищо не се губи.

argilov
12.06.2014, 11:43
За да изпарят,намалят водата също трябва работна ръка.А когато са малко,всяка помощ от наша страна е добре дошла.Затова едно към едно е добре,дори в някой случаи две,три още по добре.Имам впредвид когато са далече и се ходи веднъж седмично.

ivan_belicha
13.06.2014, 21:38
Здравейте имам 3 ЛР кошери от околко месец още малко и корпуса ще се напулни. Нямам изградени пити за вторите корпуси. Как да процедирам, десет рамки само с основите, или да сложа 8 и да да взема отпървият корпус две с пило, Къде да го сложа отдолу или отгоре. Моля помагайте.

Nik_m
13.06.2014, 22:00
Aз продължавам да разширявам постепенно и на 2ри корпус.
Махам 2 пити с пило от 1ви корпус и на тяхно място слагам основи, 2те пити с пило ги качвам на 2ри като между тях слагам една основа.
След като изградят основата слагам нова и така докато изпълня корпуса.
Иначе има и много други начини, най много да съсипят основите иначе няма каква беля да направиш.

Начинаещ
16.06.2014, 16:23
Здравейте!
моля за съвет, че май обарках работите. Вчера от три семейства извадих мед , който тъкмо бяха започналида запечатват пчелите. Меда е светъл и рядък. Извадих го защото следващите две седмици ще отсъствам, а нямам свободни магазини и пити да им сложа. Сега обаче започнах да се притеснявам да не се вкисне. Според вас какво ще стане с него и какво мога да направя евентуално.
Благодаря предварително за съветите.

Antonov
16.06.2014, 16:57
Здравейте!
моля за съвет, че май обарках работите. Вчера от три семейства извадих мед , който тъкмо бяха започналида запечатват пчелите. Меда е светъл и рядък. Извадих го защото следващите две седмици ще отсъствам, а нямам свободни магазини и пити да им сложа. Сега обаче започнах да се притеснявам да не се вкисне. Според вас какво ще стане с него и какво мога да направя евентуално.
Благодаря предварително за съветите.

Сложи на тенекетата с мед тензух и не им слагай капаците.Остави ги така за известно време.Иначе нищо друго не можеш да направиш за сега.

kunev
16.06.2014, 17:33
И аз направих същото миналата година по същите причини. Държах го отворен и разбърквах в продължение на 10 дни докато започна видимо да се посгъстява.Наскоро съпругата ми отвори буркан от него - нищо му няма за година време.

Начинаещ
16.06.2014, 22:44
Аз сам махнал капаците и сам сложил тензух. А сега трябва да се бърка, така ли ?

Искрен Мутафов
17.06.2014, 01:24
...А сега трябва да се бърка, така ли ?

Не смятам че е задължително.

Начинаещ
17.06.2014, 10:34
Благодаря за съветите!!!
Значи сега само трябва да се моля да не вкисне :D

stefarata
23.06.2014, 06:56
Имам питане. Работя с многокорпусни 10-рамкови кошери. Когато им слагах магазин, слагах и по няколко малки рамки в него. Сега забелязвам, че правят далаци под тях , които слизат до магазина долу. Предполагам е защото има голямо разстояние . Има ли начин да ги огранича да не правят далаци и ще имам ли проблеми при ваденето на меда?

Вълчан
23.06.2014, 08:17
Имам питане. Работя с многокорпусни 10-рамкови кошери. Когато им слагах магазин, слагах и по няколко малки рамки в него. Сега забелязвам, че правят далаци под тях , които слизат до магазина долу. Предполагам е защото има голямо разстояние . Има ли начин да ги огранича да не правят далаци и ще имам ли проблеми при ваденето на меда? Далаци ще си правят заради разстоянието, но е възможно тези далаци майката да снесе, защото в 90% са търтейви килийки. Ако ги напълнят с мед, е супер, мед в пита! За ваденето ги изрязваш!

jnev
23.06.2014, 09:34
Здравейте имам въпрос свързан с восъчните основи.Начинаещ съм и реших да си взема един кашон в.о. 100бр. вместо всеки път да купувам по няколко но проблема е че имам 8 отводки и незнам дали ще се развият до толкова че да им сложа и магазин поне да го изградят ако не за мед и въпроса ми е ако ми артисат тези основи дали ще са годни за догодина да ги ползвам и как ще е по добре сега да ги прикрепя за рамките или догодина да ги монтирам към рамките.

koragroup
23.06.2014, 09:42
Нищо няма да ин стане. Може да им хвърлиш малко лавандула отгоре за всеки случай да не ги налази някой молец.
Според мен, по-добре е да се слагат основи на рамките, непосредствено преди да ги сложиш в кошера

fokke
24.06.2014, 18:07
Здравейте , аз също съм съвсем начинаещ и естествено първия ми въпрос е свързан с избора мястото за поставяне на кошера.

Има ли правила и принципи при поставянето , ориентирането в дадена посока на къщичката ( кошер) , в двора си мога ли и опасно ли е да поставя един или повече от един кошер ?

Има ли опасност от близко до къщата поставяне на кошера и колко кошера могат да се поставят, става дума за селска къща с 2 декара двор разделен от плевня ?

За сега се ограничавам само с толкова въпроса :)

Благодаря предварително

tarty
24.06.2014, 22:04
Нищо им няма на основите.Днес слагах маг.рамки с основи който бях правил миналата година.

Искрен Мутафов
24.06.2014, 23:27
...Има ли правила и принципи при поставянето , ориентирането в дадена посока на къщичката ( кошер) , в двора си мога ли и опасно ли е да поставя един или повече от един кошер ?


Важното(препоръчително) е прелката(отвора от където пчелите излитат и се прибират в кошера, разбирай "главният вход") да е ориентиран на юг, югоизток.
Иначе из форума има доста информация по темата.

SD_
28.06.2014, 09:40
Здравейте, аз съм на 21г. и както се досещате съм начинаещ. Имам един рояк, за него ще се грижа предимно аз. Беше се захванал под една ламарина ; ). Първо го заселих в едно 6-рамково сандъче, сега вече е в ДБ 10. Имам само ДБ 10 и 12 рамкови. Отводки и кошери, за увеличаване на броя на семействана не мисля да купувам, пък и нямам чак такава възможност, ще разчитам на някой рояк сам да дойде при мен...отново :yahoo: или другата година да си направя отводка, ако преживее добре зимата. Прочетох някои от темите във форума - поздравления за опитните пчелари, които споделят от своя опит. За сега имам малък проблем с мравките, но прочетох в една от темите да се намажат краката с олио или ще сложа клонки от домати.


Здравейте имам въпрос свързан с восъчните основи.Начинаещ съм и реших да си взема един кашон в.о. 100бр. вместо всеки път да купувам по няколко но проблема е че имам 8 отводки и незнам дали ще се развият до толкова че да им сложа и магазин поне да го изградят ако не за мед и въпроса ми е ако ми артисат тези основи дали ще са годни за догодина да ги ползвам.

Аз имам 30-тина ВО които стоят от години и са в добро състояние (да не кажа отлчино), според мен няма проблем, че ще ги оставиш за следващата година, стига да ги съхраниш добре.

brusa
03.07.2014, 09:06
Здравейте.
Аз съм на 14 години и съм прочел доста книги.Преди месец си взех две отводки с по 2 рамки с пчели сложи ги в ДБ 12 рамки сега едната е на 4 рамки а по силната на 6 рамки ама незнам през колко време да и слагам рамки с ВО силния гради една основа за 1 ден а на другият ден майката я е осеменила.Сега едва започнах да ги разширявам.Ще благодаря ако някои ми каже през колко време да слагам ВО на силният кошер и доре-голо за колко време ще напълна ДБ-12 рамки

БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО

зуница
03.07.2014, 09:18
Здравейте имам въпрос свързан с восъчните основи.Начинаещ съм и реших да си взема един кашон в.о. 100бр. вместо всеки път да купувам по няколко но проблема е че имам 8 отводки и незнам дали ще се развият до толкова че да им сложа и магазин поне да го изградят ако не за мед и въпроса ми е ако ми артисат тези основи дали ще са годни за догодина да ги ползвам и как ще е по добре сега да ги прикрепя за рамките или догодина да ги монтирам към рамките.
Аз си държа основите 1 година и на следващата монтирам.По лесни за работа са.Ако случайно се появи сив налеп оставяш на слънце за много кратко монтираната основа.

Pavel_Bs
03.07.2014, 09:36
Аз също открих, че с миналогодишни основи се работи по-лесно.Освен това ако в основите има примеси,не кристализират и остават лепкави и меки.Поставям ги като предварително с едно сешоарче мина отгоре за да омекне и стане прозрачна основата.По този начин не съм зависим от слънцето:),само трябва да се внимава да не се разтопи.

зуница
03.07.2014, 09:40
Здравейте.
Аз съм на 14 години и съм прочел доста книги.преди месец си взех две отводки с по 2 рамки с пчели сложи ги в ДБ 12 рамки сега едната е на 4 рамки а по силната на 6 рамки ама незнам през колко време да и слагам рамки с ВО силния гради една основа за 1 ден.Сега едва започнах да ги разширявам.Ще благодаря ако някои ми каже през колко време да слагам ВО на силният кошер и доре-голо за колко време ще напълна ДБ-12 рамки

БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО

Скоростта на подаване на основи зависи от това колко бързо градят.Слагаш основи докато градят.И да го правиш по график ,няма ли паша или сироп няма да градят.Скоростта с която ще напълнят 12 Д.Б. е относителна и зависи от много неща.Наличие на храна.Наличие на млада майка , което предполага голям брой млади ,градящи пчели.Ако започнат да гризят основите значи не са на подходящото място или някое от предните условия липсва. Основното е: Наблюдаваш пчелите и им слугуваш.

Вълчан
03.07.2014, 10:47
Здравейте.
Аз съм на 14 години и съм прочел доста книги.Преди месец си взех две отводки с по 2 рамки с пчели сложи ги в ДБ 12 рамки сега едната е на 4 рамки а по силната на 6 рамки ама незнам през колко време да и слагам рамки с ВО силния гради една основа за 1 ден а на другият ден майката я е осеменила.Сега едва започнах да ги разширявам.Ще благодаря ако някои ми каже през колко време да слагам ВО на силният кошер и доре-голо за колко време ще напълна ДБ-12 рамки

БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО

Колегата, ти го написа, но аз да допълня почни на им даваш по около 300мл сироп 1:1, двапъти седмично и ще имаш градеж.

brusa
03.07.2014, 12:15
Аз и давах всяка вечер но сега има паша слънчоглед и спрях но като и сложа основа и веднага и слагам 500-600 мл сироп от 6 пити 5 за с запечатано пило вчера и сложи ВО днес е изградена утре ще има яйца много ми харесва майката ама ако и слагам основа когато за семени майката тази няма ли да и стане нещо например да измръзне пилото.
А за сега една основа нямам изгризана, Мерси на колегите който отговориха на въпроса ми

Вълчан
04.07.2014, 07:18
Аз и давах всяка вечер но сега има паша слънчоглед и спрях но като и сложа основа и веднага и слагам 500-600 мл сироп от 6 пити 5 за с запечатано пило вчера и сложи ВО днес е изградена утре ще има яйца много ми харесва майката ама ако и слагам основа когато за семени майката тази няма ли да и стане нещо например да измръзне пилото.
А за сега една основа нямам изгризана, Мерси на колегите който отговориха на въпроса миНяма вече опасност от измръзване на пилото, дори запечатаното пило генерира достатъчно топлина, че пчелите трябва в жегите да вентилират за да подържат микро климата в кошера!

jordanov
10.07.2014, 15:43
Здравейте, от един месец съм собственик на две отводки. Купих ги на по 5 рамки ДБ, в момента са на по 7 рамки и 6 междурамия пълни с пчели. Там където се намират пчелите липата ще цъфне след около 10 дни, за този период най вероятно ще могат да изградят по още една две основи.
Въпроса ми е дали да пробвам да им сложа магазин за липата или да ги разширя напълно до достигане на максималния брой рамки в плодника?
Ще съм ви благодарен за съветите.

Докъде я докара ?

viktor tit
15.07.2014, 13:52
Благодаря за загрижеността Ви г-н Йорданов. Виждам, че сте от Свищов, аз също но по стечения на обстоятелствата живея в София. Та да ви отговоря:
на 05.07.14г. като започна да цъфти липата на едината отводка която беше на 8 рамки пълни с пчели и 4 рамки със запечатано пило реших да му сложа магазина. В магазина сложих 4 рамки с основи и на 13.07.14г. след като ги отворих останах учуден че рамките бяха изградени и напълнени с липов мед. Не бях готов за този резултат и веднага сковах и обтелих още 5 рамки и напълних магазина ще видя след като прецъфти липата какво е станало. Установих, че е липов меда защото го опитах от далаците, които бяха пуснали в празното пространство в магазина. Другото което ми направи впечатление, е че магазинните рамки ги бяха изградили доста неравномерно( една издута, до нея другата вдлъбната), но си мисля че е заради това, че бяха само основи. Другата отводка също се развива добре в момвнта е на 9 рамки + 1 за градеж, може би трябваше и на нея да и сложа магазин, нооооо мисля че е късно вече.

Antonov
15.07.2014, 14:24
... Другата отводка също се развива добре в момвнта е на 9 рамки + 1 за градеж, може би трябваше и на нея да и сложа магазин, нооооо мисля че е късно вече.

Мисля,че изобщо не е късно.По принцип магазините се свалят към края на август,според пашата.До тогава може да ти напълнят магазина.Ако нямаш изградени рамки,слагай да градят,до като могат.

jordanov
15.07.2014, 15:04
Да, и аз мисля като Антонов. Слагай смело да градят и на седмица-две поглеждай как е в плодника, обаче внимателно. Неравномерното изграждане - след първото центрофужене ще ги оправят. Особено пък ако има и с какво да ги напълнят:) Успех!

v.zidarov
15.07.2014, 21:19
каква е схемата за третиране срещу болестите и акарите.
Кога трябва да се направи и със какви препарати?

Boko
16.07.2014, 20:52
Здравейте, Искам да попитам защо всичките кошери пчелите пълнят мед долу а не в магазина днеска преглеах няколко и от 12 плодникови рамки 2 са пило а всичко останало е с мед а магазините стоят празни некачват горе.

Недялко Атанасов
16.07.2014, 23:29
Огледай си добре пилото и майките.

kapanec
17.07.2014, 07:13
Огледай си добре пилото и майките.
Какво по точно да се огледа

argilov
17.07.2014, 07:29
Ако са малко пчелите няма да се качат в магазна,малкото пило е проблем с майката.Може и да е временен,и най вече недоглеждане на пчеларя.

Boko
17.07.2014, 08:05
Пчели има но просто не оставят майката да снася а пълнят всичко с мед а горе не качват

зуница
17.07.2014, 10:22
Провери разстоянието между магазинните пити и тези в плодника да не е голямо.Ако над плодниковите имаш 10 мм. и под магазинните 10мм. то това си е препятствие.Въпрос на изработка на кошер.Или ще чакаш да надградят мостове или пусни една , две от плодниковите пити през магазина.

Boko
17.07.2014, 10:35
Разстоянието предполагам е добре защото друг път са си ги пълнили

Ангел Йосифов
17.07.2014, 17:42
По принцип сем.се стремят да блокират майката-плодника и след това качват на горе.В края на пашата пчелите ще освободят плодника(вдигнат медът),за да подготвят място за пило.Освободеното място ще е около три рамки и тук е нужна намесата на пчеларя-освобождаване на повече площ за пилото,стимулиране,третира не....

petarparket
18.07.2014, 20:55
Здравйте,имам 3 отводки в 10Д.Б ,от 3 седмици ги подхранвам,но не помръдват, на две междурамия пчели стоят.Дали да затворя мрежестото дъно.

argilov
18.07.2014, 22:35
Две междурамия не може да се нарече отводка.Затвори мрежата и ако може сложи по рамка с люпещо пило.

petarparket
19.07.2014, 05:33
Две междурамия не може да се нарече отводка.Затвори мрежата и ако може сложи по рамка с люпещо пило.
Благодаря,пило нямам,но ще затворя мрежите.

bobko81
19.07.2014, 15:02
Здравейте на всички опитни и не чак толкова опитни като менblush;.Въпросът ми е следният: има ли шанс да спася кошер който е без майка и има само търтиево пило (търтовка)? Или направо да го махам и да си търся отводка?

Nevena*K
19.07.2014, 18:02
Стр.264 - Календарен справочник по пчеларство - Прочети указаното там - описано е стъпка по стъпка. Освен това съм чела, че приемат по-лесно неоплодена майка. Успех! И сподели какъв е резултата.

Nik_m
19.07.2014, 18:57
Здравейте на всички опитни и не чак толкова опитни като менblush;.Въпросът ми е следният: има ли шанс да спася кошер който е без майка и има само търтиево пило (търтовка)? Или направо да го махам и да си търся отводка?
Ако има малко пчела не си заслужава, ако е силно семейството пробвай, в форума има тема как се оправя търтовка.

zayo
19.07.2014, 20:12
Стр.264 - Календарен справочник по пчеларство - Прочети указаното там - описано е стъпка по стъпка. Освен това съм чела, че приемат по-лесно неоплодена майка. Успех! И сподели какъв е резултата.

Това с неоплодената мама /на два дни/ го пробвах преди месец и НЕ стана! Поне при мен!

dragomir1966
20.07.2014, 07:37
Здравейте колеги.От известно време забелязах,че пчелите започнаха да се давят в хранилката.Чистих ги няколко пъти,но на следващият ден отново около 7-8 пчели удавени във всяка хранилка,на какво може да се дължи това?

търтея
20.07.2014, 08:06
Ако ползваш обикновена хранилка, тази от 800 гр,да не би подвижната преграда да липсва,тази която отделя пчелите от сиропа,ако преминават през нея ,по някакъв начин,също може да се давят.

dragomir1966
20.07.2014, 08:39
Подвижната преграда е на втората позиция,която е към сиропа.През нея не могат да минат.Те се давят в тяхната част,където се хранят.Отлепят се от изкачалката падат по гръб в сиропа ,не могат да излязат от там и се давят.Най-лошото е,че другите пчели като видят,че има удавени и не искат да отидат да пият сироп.Количеството сироп,което пиеха за 1-2 дни сега отива за 3-4 и повече.А това,че взимат по-малко сироп,според мен може да окаже влияние и на майката да снася по-малко яйца,а младите пчели ще градят по-малко и т. н.И като цяло семейството ще тръгне назад.

bobko81
20.07.2014, 09:25
Колеги извинявам се предварително но не мога да намеря тук във форума четиво относно търтовка ако някой знае някоя срараница нека сподели линк.Не мога да намеря Стр.264 - Календарен справочник по пчеларство.Вчера извъртях меда дето е в магазина и след това всяка една пита е извадих от въпросния кошер и изтърсих на 20 метра от кошера така ме посъветва един стар пчелар и каза,че търтовката няма да се върне.Не знам дали се е върнала но там дето изтърсих пчелата още има остатък от пчели и се чудя да не ги ли унищожа с някакъв спрей за мухи и комари.Сега ще търся някъде прясно пило да му заложа или готов маточник но незнам дали ще намеря.Лошото е ,че са ми само двата кошера и не мога да правя размествания.Ще съм благодарен ако още някой се включи с помощ за спасяването на кошера(ако може разбира се).Иначе има доста пчела.

Mateev
20.07.2014, 09:58
Подвижната преграда е на втората позиция,която е към сиропа.През нея не могат да минат.Те се давят в тяхната част,където се хранят.Отлепят се от изкачалката падат по гръб в сиропа ,не могат да излязат от там и се давят.Най-лошото е,че другите пчели като видят,че има удавени и не искат да отидат да пият сироп.Количеството сироп,което пиеха за 1-2 дни сега отива за 3-4 и повече.А това,че взимат по-малко сироп,според мен може да окаже влияние и на майката да снася по-малко яйца,а младите пчели ще градят по-малко и т. н.И като цяло семейството ще тръгне назад.

1. Подвижната преграда трябва да е на ПЪРВА ПОЗИЦИЯ - по-близо до рампата, за да може пчелата лесно да прескочи на нея. Не забравяйте, че разстоянието, което лесно може да прескочи една пчела, не трябва да е по-голямо от 8-9 мм (максимум 10 мм).
2. Награпената част на подвижната преграда трябва да е обърната към рампата, за да може пчелата да се хваща за грапавините, и ако случайно падне, да има шанс да се измъкне.
3. Двете издатинки на единия дълъг ръб на подвижната преграда трябва да са от ДОЛНАТА СТРАНА. Те са направени с цел да осигурят процеп за минаване на сиропа.
4. На самата рампа трябваше да има хоризонтални награпявания, но това е една от недомислиците на тази конструкция. Тази недомислица би могла да се компенсира донякъде посредством залепянето на някаква лепенка, която има грапава външна повърхност. Другият начин е повърхността на рампата да се надере на хоризонтални ивици с едра шкурка. Това е достатъчно, за да даде стабилна нехлъзгаща се опора на краката на пчелите. Също така с едра шкурка трябва да се награпи и подвижната преграда, нищо че уж има някакви неравности - те пак са гладки и хлъзгави, особенно когато се намокрят. Краката на пчелите се нуждаят не от едри, а от ситни (финни) микро грапавини.

Не знам кой е конструирал тази хранилка от 800 грама, но в нея има много недомислици. Един е измислил кофти конструкция, а после 10 други матричари са я копирали, без да вложат грам разум. И след това вероятно поне 50% от пчеларите сглобяват хранилките по грешния начин. Интересна верига се получава - Недомислица --> безмозъчно копиране --> грешна сглобка --> удавени пчели.

Самата недомислица (хранилката) трябваше да е така направена, щото да не позволява грешна сглобка, или най-малкото трябваше да има Инструкция за потребителя - как се сглобява и как се експлоатира.

радо
20.07.2014, 10:21
Подвижната преграда е на втората позиция,която е към сиропа.През нея не могат да минат.Те се давят в тяхната част,където се хранят.Отлепят се от изкачалката падат по гръб в сиропа ,не могат да излязат от там и се давят.Най-лошото е,че другите пчели като видят,че има удавени и не искат да отидат да пият сироп.Количеството сироп,което пиеха за 1-2 дни сега отива за 3-4 и повече.А това,че взимат по-малко сироп,според мен може да окаже влияние и на майката да снася по-малко яйца,а младите пчели ще градят по-малко и т. н.И като цяло семейството ще тръгне назад.
Слабо семейство нещо не е наред намаляваш количеството сироп защото в жегите вкисва..........Хранилката не ви е виновна

радо
20.07.2014, 10:24
Колеги извинявам се предварително но не мога да намеря тук във форума четиво относно търтовка ако някой знае някоя срараница нека сподели линк.Не мога да намеря Стр.264 - Календарен справочник по пчеларство.Вчера извъртях меда дето е в магазина и след това всяка една пита е извадих от въпросния кошер и изтърсих на 20 метра от кошера така ме посъветва един стар пчелар и каза,че търтовката няма да се върне.Не знам дали се е върнала но там дето изтърсих пчелата още има остатък от пчели и се чудя да не ги ли унищожа с някакъв спрей за мухи и комари.Сега ще търся някъде прясно пило да му заложа или готов маточник но незнам дали ще намеря.Лошото е ,че са ми само двата кошера и не мога да правя размествания.Ще съм благодарен ако още някой се включи с помощ за спасяването на кошера(ако може разбира се).Иначе има доста пчела.
Търси стара майка при някой колега такава която например той ще подмени и убие за да спасиш временно семейството.

dragomir1966
20.07.2014, 11:09
1. Подвижната преграда трябва да е на ПЪРВА ПОЗИЦИЯ - по-близо до рампата, за да може пчелата лесно да прескочи на нея. Не забравяйте, че разстоянието, което лесно може да прескочи една пчела, не трябва да е по-голямо от 8-9 мм (максимум 10 мм).
2. Награпената част на подвижната преграда трябва да е обърната към рампата, за да може пчелата да се хваща за грапавините, и ако случайно падне, да има шанс да се измъкне.
3. Двете издатинки на единия дълъг ръб на подвижната преграда трябва да са от ДОЛНАТА СТРАНА. Те са направени с цел да осигурят процеп за минаване на сиропа.
4. На самата рампа трябваше да има хоризонтални награпявания, но това е една от недомислиците на тази конструкция. Тази недомислица би могла да се компенсира донякъде посредством залепянето на някаква лепенка, която има грапава външна повърхност. Другият начин е повърхността на рампата да се надере на хоризонтални ивици с едра шкурка. Това е достатъчно, за да даде стабилна нехлъзгаща се опора на краката на пчелите. Също така с едра шкурка трябва да се награпи и подвижната преграда, нищо че уж има някакви неравности - те пак са гладки и хлъзгави, особенно когато се намокрят. Краката на пчелите се нуждаят не от едри, а от ситни (финни) микро грапавини.

Не знам кой е конструирал тази хранилка от 800 грама, но в нея има много недомислици. Един е измислил кофти конструкция, а после 10 други матричари са я копирали, без да вложат грам разум. И след това вероятно поне 50% от пчеларите сглобяват хранилките по грешния начин. Интересна верига се получава - Недомислица --> безмозъчно копиране --> грешна сглобка --> удавени пчели.

Самата недомислица (хранилката) трябваше да е така направена, щото да не позволява грешна сглобка, или най-малкото трябваше да има Инструкция за потребителя - как се сглобява и как се експлоатира.
Много ти благодаря Mateev.Да си жив и здрав,че ми помогна със съвет.

Nik_m
20.07.2014, 12:02
Позицията на хранилката няма ама никакво значение според мен.
Цял месец храних 20 отводки като всички хранилки са ми на далечната страна защото така се затваря по добре капачето и не съм виждал удавила се пчела.
Падат в сиропа и веднага изплуват. Виж от едната страна преградата е гладка а от другата назъбена, да не си ги обърнал.

Nevena*K
20.07.2014, 12:12
Страницата, която посочвам е в печатното издание на Календарния справочник по пчеларство - издателство Дионис. Във форума има споделен опит от колегата Shinе.

Nik_m
20.07.2014, 13:05
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1127 ето една от темите миналата година успешно спасих търтовка. Но тази година вече имам достатъчно кошери и 3 отоводки на които не се оплоди майката и станаха търтовка направо ги стърсвам на земята и прибирам сандъка.

tarty
20.07.2014, 21:11
Цитат Първоначално публикувано от Nevena*K Виж публикацията

Стр.264 - Календарен справочник по пчеларство - Прочети указаното там - описано е стъпка по стъпка. Освен това съм чела, че приемат по-лесно неоплодена майка. Успех! И сподели какъв е резултата.


Тази пролет 6 семейства търтовки приеха неоплодени майки при мен.Направо ги хвърлих вътре.След 5 дена ги отворих,и ги гледам че се разхождат вътре.След 15 дена бяха пронесли,но беше една каша,половината килийки с нормално пило,другата половина,по5-6 ларви на куп.

argilov
21.07.2014, 05:11
Да кажа и аз за хранилката.Преди 2 г. имах такъв проблем с глупави пчели,аз ги храня те се давят.Изрязах парче дърво с по 5мм.по малки дължина и ширина от хранилката, пробих дупки ,махнах преградата истана сал.Повече удавени пчели нямаше,а и хранилката се почиства идеално.

kunev
21.07.2014, 06:52
През миналата година имах същия проблем - пчелите се давят в хранилката. Оказа се че това е от хранилките , които закупих от производител от Казанлък. Пластмасата е много гладка. След надраскване с шкурка проблемът изчезна.

Георги Кръстев
21.07.2014, 09:38
Аз съм махнал всички капаци и прегради в моите хранилки, слагам шепа слама и наливам до горе, а за капак ползвам твърд найлон. Направих си тест, оказа се че с този метод храня 3 пъти по-бързо пчелите. За мен това е много важно!!!
1690
Да поясня че съм с такива хранилки, които събират по 800млл.

jnev
21.07.2014, 21:16
Здравеите колеги имам следния въпрос ,тази година ми е първа като пчелар и питането ми е имам 8 отводки 3 от тях са изпълнили корпуса и съм им сложил магазини, а другите са на по 9-11 рамки от 12 ДБ пило на по 3-4 рамки ,другото е нектар и прашец и когата излезе пилото веднага го пълнят с нектар и питането ми е какво да ги правя,вече свършва пашата, а аз се притеснявам за зазимяването, смисал ще има ли каде да снася маиката, за да има млада пчела да искара зимата.Как да процедирам от тук нататък

Nik_m
22.07.2014, 06:42
За зимата им трябват 15тина кг. мед, така че ако имат повече запаси в плодника спокойно можеш да извъртиш някоя пита и да я сложиш между пилото.

bobko81
23.07.2014, 09:20
Да попитам как да обединя два кошера в един?Случая е следният: Имам два кошера единият е стар (на 3-4 години)но се скапа остана без майка и в момента е търтовка.Стар пчелар ми каза да стърся пчелата на 20-30 метра от кошера и така да се отърва от търтовката тъй като тя не могла да лети и в кошера щяла да се върне само редовната пчела работничка.Стърсих ги действително се върна доста пчела но не се знае каква е.В същото време имам още един кошер но той е рехав преди 20 дни ми донесоха рояк изваден от дърво.При него има редовна майка която започна да снася редовни яйца но самият кошер е на малко пити 2-3 и с дебатиране с стари пчелари повечето ме посъветваха да направя от двата един,но не зная как точно да процедирам.Днес преместих роячето с 30 см. към стария кошер утре мисля с още 30см и после да го оставя на мястото на стария кошер с цел да
влезе пчелата от осиротелия кошер в този дето има майка.Дайте съвет как да процедирам!!! Благодаря предварително на всичкиbow;

Георги Кръстев
23.07.2014, 12:54
Оставяш 2-та кошера един до друг. След 2 дена вземаш търтовката, пак я стърсваш на 10 м разтояние. Пълниш кошера с роя с пити. После махаш кошера на търтовката, всички пчели ще налетят в кошера с роя. Така ще го напълниш. Преди да направя това, бих им дал по малко сироп, за да се насмучат, по-лесно ще се приемат едни други.....

bobko81
23.07.2014, 14:07
и в двата кошера ли да подхраня със сироп преди да започна маниполацията?По принцип аз подхранвам роячето всяка вечер с 250мл. сироп.Има ли опасност пчелите от старият кошер да убият майката на слабото семейство(роячето).

Георги Кръстев
23.07.2014, 14:33
Храниш и двете семейства. Преди да напълниш роячето с рамки ги напръскай със сироп и тях. Така всички ще са доволни и ще имат работа. Не мисля че ще убият майката....

bobko81
23.07.2014, 14:39
bow; Благодарности !!! До 2 дни ще направя тази манипулация.Някой ако се сети за нещо специфично нека драсне всяко едно до уточняване ще ми е в полза.

kapanec
23.07.2014, 17:53
и в двата кошера ли да подхраня със сироп преди да започна маниполацията?По принцип аз подхранвам роячето всяка вечер с 250мл. сироп.Има ли опасност пчелите от старият кошер да убият майката на слабото семейство(роячето).
Може да изолираш майката за известно време със клетка за предаване или от големите кръгли който са забучват на питите

kolev70
25.07.2014, 17:45
До по запознатите,интересуваме ако се открие амер.гнилец каква е компенсацията от държавата?

jordanov
30.07.2014, 13:35
1779Снимка на две от първите ми хранилки.

Закупени са от пчеларски магазин, нямаха "инструкция за употреба". Произведени са преди повече от 17 /седемнадесет/ години и ако сме живи и здрави и ако са при мен, няма причина да не изкарат още толкова. Рампата е набраздена от двете страни, преградата /жълтото/ - от едната страна, от другата има подсилващо оребряване и все пак в началото ги тръкнах няколко пъти с домакинско телче. Малкото капаче е прозрачно, големия капак - не, вероятно има защо. Повъртях ги доста и не виждам аз лично за какво мога да се сърдя на конструктора. Ся, ако някой някъде, известен-неизвестен производител, копирал-недокопирал и с мисълта за голямата пачка умишлено или от немарливост си е спестил някоя технологична операцийка, става друг въпроса.

Mateev
30.07.2014, 13:44
Да, хранилките наистина изглеждат добре направени. Нямат федери и си имат всички необходими оребрявания. Да ти кажа тези хранилки са далече от боклуците, с които се сдобих преди около месец, когато реших да изтествам какво се продава на вътрешния пазар. Определено много копировачи са направили НЕКАДЪРНО КОПИРАНЕ и са влошили първоначалната конструкция. Към днешна дата знам един единствен производител, който прави качествени хранилки. Завода му е в Търново, а фирмата се казваше да не ви излъжа, но май беше Царевец Пласт. На капаците на хранилките на този производител има нарисувано нещо като крепост - това всъщност е Царевец.

Ето го - намерих го:
http://www.tzarevetz.com/products_pchelarski_inventar.html

Последните 500 хранилки си ги купих от магазина, но изрично поисках да са от този модел на линка. Ами да ви кажа, всичките бяха перфектни. Нямаха федери и всички детайли си пасваха перфектно на мястото. Капаците си щракваха в леглата и заспиваха. Въобще - супер хранилка, но малко по-скъпичка от останалите. Аз си ги купих по 2 лева и ми направиха 5% отстъпка за количество.

ivohit
30.07.2014, 14:50
Щом тези хранилки ви се виждат хубави не знам как ще ви се сторят турските. Аз ползвам от тях и пластмасата е друга и всичко им е както трябва,а за пасване няма да говорим

Искрен Мутафов
31.07.2014, 06:43
Да, хранилките наистина изглеждат добре направени. Нямат федери и си имат всички необходими оребрявания. Да ти кажа тези хранилки са далече от боклуците, с които се сдобих преди около месец, когато реших да изтествам какво се продава на вътрешния пазар. Определено много копировачи са направили НЕКАДЪРНО КОПИРАНЕ и са влошили първоначалната конструкция. Към днешна дата знам един единствен производител, който прави качествени хранилки. Завода му е в Търново, а фирмата се казваше да не ви излъжа, но май беше Царевец Пласт. На капаците на хранилките на този производител има нарисувано нещо като крепост - това всъщност е Царевец.

Ето го - намерих го:
http://www.tzarevetz.com/products_pchelarski_inventar.html

Последните 500 хранилки си ги купих от магазина, но изрично поисках да са от този модел на линка. Ами да ви кажа, всичките бяха перфектни. Нямаха федери и всички детайли си пасваха перфектно на мястото. Капаците си щракваха в леглата и заспиваха. Въобще - супер хранилка, но малко по-скъпичка от останалите. Аз си ги купих по 2 лева и ми направиха 5% отстъпка за количество.

Доста нови артикули имат, миналата година бяха с доста по-скромен каталог(на изложението в Добрич имаха щанд - 2013г.), развиват се което е добре. Големите хранилки са интересни, преди няколко седмици намерих едни такива подобни на тавана(може би са от преди няколко десетилетия), и се замислих че не съм мяркал такива на пазара, но ето че има, и опледелено заслужават внимание. Миналата година си купих от стандартните - 0,7 литра. Имаше няколко неизползваемо счупени при транспорта, няколко със счупени ограничители(големият капак не може да седи изправен), и абсолютно всички големи капаци имаха едни люспици, които трябваше да бъдат почистени с нож, за да могат да се затварят. Не съм се занимавал да правя рекламации и връщане, просто му се обадих на човека и ми обеща при следваща поръчка да ми изпрати няколко бройки компенсация, от тогава не съм поръчвал, просто не ми се е налагало да поръчвал, но пък и цената беше почти двойно по-ниска от в пчеларските магазини тъй че не се оплаквам. Просто ми беше интересно още тогава, защо се казват Царевец пласт и имат крепост като емблема, а пратката дойде от Добрич, и сега гледам в сайта им че адреса им е в Добрич.

сашо 38
01.08.2014, 21:21
Молба за отговор от много начинаещ пчелар към запознатите-имам два многокорпусни 10 рамкови кошера от тазгодишни отводки.Вече се разшириха до около девет рамки и предстои поставяне на втори корпус.Разполагам само с рамки с восъчни основи/нямам изградени пити/.Въпроса е да ги поставя всички нови отгоре с корпуса и да не пипам повече,или да ги разместя по някакъв начин шахматно?

kapanec
02.08.2014, 07:09
Нищо не прави.Сега се мисли вече за свиване . .Но все пак си зависи от района и пашата.Не си зори пчелите а ги щади и подготвяй за зимата.

kunev
02.08.2014, 07:56
Прав е колегата , от тук нататък няма за какво да ги юркаш повече. Нека иззимуват а напролет ще си довършат работата

BUGI
02.08.2014, 23:10
Можеш да туриш по една, две, зависи от пашните условија, в тези корпуси, предвиди сам.

caipirinha
05.08.2014, 16:26
Здрваейте,
Първо искам да се извиня, ако въпросите ми са задавани, но доста се рових и не можах да си отговоря сама. Четох тук там из форума, за да се ориентирам, но честно казано повече се обърках.
Наскоро баща ми се пенсионира и ми спомена, че би искал да се занимава с пчеларство. Иска ми се да му помогна в началото, като му закупя 2-3 кошера. Понеже нищо не разбирам си мислех за готови кошери заесно със семействата. Та въпросите ми са следните -
1. Кога е най-подходящото време като сезон за закупуването на кошерите,
2. Какви са най-подходящите кошери за начинаещ пчелар
3. Кое е по-добре да са нови или стари семейства.

Недялко Атанасов
05.08.2014, 18:53
Много поздрави и успех на теб и баща ти,но моя първи съвет е ,да потърси пчелар в близост до раьона където смята да гледа пч.семейства да се сприатели с него и началото да започне.

зуница
06.08.2014, 08:46
1.Пролетта.Ако закупите на есен има много условности в това какво ще имате на пролет.
2.Дадан-Блат.Най-много литература има за тях. Наблюдавайки Д.Б. човек най-лесно се учи ,какво е пчелно семейство.А това е и най-разпространения кошер.
3.За начинаещ, старо семейство с млада майка.Старото семейство има стари пити предпочитани за снасяни и зимуване, има запаси от перга , прашец от предния сезон.
4.Започни с 5 кошера.Ако затриеш 1 от 4-те останали, може безпроблемно да го възстановиш с новозакупена майка.При 2-3 и загуба на един, възстановяването ще се отрази на останалите.А и когато човек има два и загуби един лесно се отказва.

caipirinha
06.08.2014, 09:28
Зуница, благодаря Ви за конкретните отговори, много ми помогнахте!
Лалов, благодаря за вниманието и пожеланията!

Didi-Bg
10.09.2014, 16:49
Здравей!

Бих искала да попитам кое е най- ефикасното лекарство срещу кърлежи?!

С приятелски поздрави

Диди

Ruslan
12.09.2014, 14:50
Здравей!

Бих искала да попитам кое е най- ефикасното лекарство срещу кърлежи?!

С приятелски поздрави

Диди
Ботуши!Топло, не топло, от както съм с тях на пчелина, не ме е полазвал.

Nevena*K
12.09.2014, 18:10
:)Всъщност, за какви кърлежи пита?

Дамян Дамянов
12.09.2014, 23:00
:)Всъщност, за какви кърлежи пита?

За тея дето нас ни 'апят :)
Посъветвах я да се консултира с ветиринар, а не с аптекар.

apiary Nedev
14.10.2014, 10:43
Здравейте колеги,като начинаещ пчелар искам да попитам как се подменя майка в силно пчелно семейство?

Вълчан
14.10.2014, 11:52
Здравейте колеги,като начинаещ пчелар искам да попитам как се подменя майка в силно пчелно семейство?
Каквито са вариантите и за слабо!

apiary Nedev
14.10.2014, 17:14
Каквито са вариантите и за слабо!
Ако така помагаш на начинаещите пчелари много жалко за теб!

Nik_m
14.10.2014, 21:42
Здравейте колеги,като начинаещ пчелар искам да попитам как се подменя майка в силно пчелно семейство?
Разрови се в форума има много изписано по темата.

RDV_83
21.10.2014, 08:23
Здравейте, колко трябва да е разстоянието между горния край на рамките и възглавницата? Пише че, между горния край на корпусна и долния край на магазинната трябва да е в интервала от 8 до 12 мм.
Благодаря!

Mateev
21.10.2014, 08:36
Това са приблизително верните цифри за свободно пространство не само там, но и навсякъде другаде в кошера. Това е защото по-малки разстояния от 7-8mm пчелите са склонни да ги заклейват с прополис, а в по-големи от 10-12mm започват да градят восъчни пити. Остава един много малък диапазон, който може-би пчелите ще го оставят незапълнен. Казвам може би, защото дори и там понякога пчелите градят, особенно когато не им достига обем в кошера.

RDV_83
21.10.2014, 08:54
Задавам го този въпрос защото забелязах че на един от кошерите ми ( който може би е над 10-12 годишен) възглавницата направо ляга върху рамките. И почти винаги има смачкани пчели при затваряне на кошера.Друг проблем е че пчелите трудно преминават от една рамка към друга.Намислил съм да закова летвичка 25х10мм по периметъра на възглавницата, и по този начин да я навдигна

delpi
21.10.2014, 10:31
А как се справяте с проблема със смачкването на пчелите при поставянето на въпросните въглавници или на надрамъчната табла? Имам предвид лятото, когато печелите са много винаги преливат от кошера и при поставянето на таблата, колкото и да се внимава винаги се прескрипва и смчаква по някоя друга пчела.

RDV_83
22.10.2014, 08:46
А как се справяте с проблема със смачкването на пчелите при поставянето на въпросните въглавници или на надрамъчната табла? Имам предвид лятото, когато печелите са много винаги преливат от кошера и при поставянето на таблата, колкото и да се внимава винаги се прескрипва и смчаква по някоя друга пчела.
По принцип трябва да има място между възглавницата и рамките, така че дори да има пчели по горните летви на рамките да останат незасегнати.Тези които са по горните части на корпуса дават по някоя друга жертва.

delpi
22.10.2014, 09:34
По принцип трябва да има място между възглавницата и рамките, така че дори да има пчели по горните летви на рамките да останат незасегнати.Тези които са по горните части на корпуса дават по някоя друга жертва.

Да, имах предвид тези, които остават точно на сглобката между таблата и корпуса. Иначе между таблата и рамките си има място.

Вълчан
24.10.2014, 08:09
Да, имах предвид тези, които остават точно на сглобката между таблата и корпуса. Иначе между таблата и рамките си има място.
Пушалка и четка, но пак има някоя и друга жертва лято!

Nik_m
24.10.2014, 10:54
Aз за това си поръчвам корпусите с 8мм. разстояние от горе и 2 мм. отдолу.

dakou
26.10.2014, 10:12
Здравейте и от мен аз също имам един начинаещ въпрос за начинаещ като мен.Въпросът ми е късно ли е вече да се подхранва, защото зазимих 8-те си кошера дадан-блат ,но не съм сигурен запасите дали ще им стигнат да изкарат зимата,и си мисля ако им дам кърмова маса на малки питки върху рамките дали ще има ефект и ще амортизирам ли пчелите по този начин.Другият вариант е ако продават някакви твърди храни по пчеларските магазини да купя ,но не знам продават ли какви са ще има ли ефект.Ще съм благодарен ако споделите вашето мнение

kapanec
26.10.2014, 14:10
Здравейте и от мен аз също имам един начинаещ въпрос за начинаещ като мен.Въпросът ми е късно ли е вече да се подхранва, защото зазимих 8-те си кошера дадан-блат ,но не съм сигурен запасите дали ще им стигнат да изкарат зимата,и си мисля ако им дам кърмова маса на малки питки върху рамките дали ще има ефект и ще амортизирам ли пчелите по този начин.Другият вариант е ако продават някакви твърди храни по пчеларските магазини да купя ,но не знам продават ли какви са ще има ли ефект.Ще съм благодарен ако споделите вашето мнение
То много работи не знаеш !!! а ни е как да знаем какво ти е положението ,че да ти помогнем .Дай повече инфо на колко рамки са ,какво покритие от пчела имат,приблизително колко мед имат.Кошерите със какъв тип на зазимяване са отворено мрежесто дъно. дълбоко,плътно или някаква друга модификация, какви са кошерите дърво,пластмаса ,фазер,фибран или др.

beelover90
26.10.2014, 21:52
Най-вероятно(ако има малко запаси от мед,но има) семействата няма да загинат до началото на пролетта, защото пчелите изразходват много малко храна през зимата.Проблемът ще настъпи, когато семействата започнат да отглеждат пило.По принцип не е желателно да даваш храна на пелите точно сега, защото първо най-вероятно, заради тези студове те няма да я достигнат и да я достигнат ще се наложи да преработят захарта в по-простите и форми, които пчелите могат да усвоят(фруктоза и глюкоза), за да стане това ще им е нужен ензимът "инвертаза", който пчелите "произвеждат" в горночелюстните си жлези(и по конкретно "хипофарингеалните"), които жлези пък се активизират при приемането на белтъчни храни в т.ч. прашеца.В твоя случай пчелите няма откъде да вземат прашец, за да произведат ензима ами ще използват натрупаните мазнини в организма си като по този начин ще се изтощат физиологически и може да настъпи положение на "белтъчен глад", при което със сигурност пчелите ще загинат. Затова моя съвет е да рискуваш и да отвориш кошерите съвсем леко(като отварянето на кошерите по това време не е никак желателно, но при твоя случай рискуваш семействата да загинат така или иначе) и гледаш ячелите в какво положение са спрямо рамките(ако са върху рамките в горно положение това е сигурен признак, че семейството няма запаси) ако видиш, че имат поне около 5кг мед(това е в зависимост от силата на семействата, моите пчели примерно, които са на 8,9 рамки ЛР) са напълно достатъчни до около Края на Януари началото на Февруари, считано от днес.Ако нямат поне толкова храна наистина ще се наложи да ги подхранваш с питки.По-добре би било да ги подхранваш пролетта, отколкото сега. Дано съм помогнал с нещо за изясняването на нещата.

зуница
26.10.2014, 21:56
Слагай "купешка" питка.(Едва ли си се научил как да си направиш най-успешните питки.) Ако имат достатъчно мед кълбото е ниско и питката не ги интересува.Ако медът е малко и кълбото е високо с питката ги спасяваш от гладна смърт.Питката няма да навреди.А иначе като имаш време прочети всичко написано във форума за зимно подхранване , питки, храни и т.н.

Pavel_Bs
26.10.2014, 22:50
През ноември ще има и топли дни.Не виждам какво толкова опасно би било да се отваря кошера,още повече,че пило вече няма.

beelover90
26.10.2014, 23:25
През ноември ще има и топли дни.Не виждам какво толкова опасно би било да се отваря кошера,още повече,че пило вече няма.
Опасностите от отварянето на кошера по това време са няколко и ще изредя само най-важните. Колкото и да е топло времето през Ноември едва ли пчелното семейство ще е отпуснало кълбото. При отварянето на семейството напълно е възможно част от кълбото да се отдели и да падне на дъното, което почти винаги означава, че тези пчели ще умрат. При дразнение на пчелите по това време те започват да изконсумират повече храна, което може да ти изиграе лоша шега, като например изразходване по-бързо на храната, което може да доведе до бързо запълване на дебелото черво на пчелите с фекалии, което може да доведе до развитието на едноклетъчни организми и диария и в последствие до смърт на семейството. Другото нещо е, че пчелите много акуратно изчисляват колко пространство им е нужно залепят всички пукнатини на кошера и даже стесняват входа с прополис, а ти като отвориш кошера ще нарушиш това запечатване и пчелите няма да могат да запечатат отново местата с прополис, което може да доведе до влага и последствията от нея. Така че не си мисли, че нищо не може да се случи на семействата като ги отваряш през Ноември.

scutellator
26.10.2014, 23:36
Я, имаме си знаещ пчелар за нов член, което е рядкост. Поне форума няма да дрънчи на ехо толкова.
Между другото проверих и според прогнозата за следващите 10 дни, температурите ще станат отново над 18 градуса, при което положение пчелите си живуркат най-спокойно.

Pavel_Bs
26.10.2014, 23:40
Опасностите от отварянето на кошера по това време са няколко и ще изредя само най-важните. Колкото и да е топло времето през Ноември едва ли пчелното семейство ще е отпуснало кълбото. При отварянето на семейството напълно е възможно част от кълбото да се отдели и да падне на дъното, което почти винаги означава, че тези пчели ще умрат. При дразнение на пчелите по това време те започват да изконсумират повече храна, което може да ти изиграе лоша шега, като например изразходване по-бързо на храната, което може да доведе до бързо запълване на дебелото черво на пчелите с фекалии, което може да доведе до развитието на едноклетъчни организми и диария и в последствие до смърт на семейството. Другото нещо е, че пчелите много акуратно изчисляват колко пространство им е нужно залепят всички пукнатини на кошера и даже стесняват входа с прополис, а ти като отвориш кошера ще нарушиш това запечатване и пчелите няма да могат да запечатат отново местата с прополис, което може да доведе до влага и последствията от нея. Така че не си мисли, че нищо не може да се случи на семействата като ги отваряш през Ноември.

Колега,прав си за тези рискове,но по тази логика пчеларите нямаше да накапват с ОК в късна есен и то при много по-ниски температури.Друг важен фактор е местоположението на пчелина - специално моя е затворен от три страни с южно изложение.Не мисля,че това застудяване ще задържи трайно кълбата в кошерите.Зимата е още далеч и мисля,че работата по зазимяването още не е приключила,колкото и да ни се иска.

Pavel_Bs
26.10.2014, 23:48
Преди студената вълна да удави Бургас,в морската градина,освен нацъфтелия рожков,напъпилите лавровишни имаше и цъфнали кестени.Който не вярва да отиде да ги снима до чадъра.В гората цъфти анемоне,белия равнец,конския босилек,слеза,цикорията, звездо главката,че дори виждам и бодлива метличина.Колегата Лалов може да не е обърнал внимание,но при мен драката зацъфтя отново.Връхните 4-5 клончета са разлистени и отрупани с цветове.Това е най-сбърканата година в този район откакто се помня.Ето затова и не смятам,че работата е приключила.Не казвам също и,че трябва да ги ровичкаме без нужда.Търси се баланса.

rosty_sz
27.10.2014, 07:08
Ще ровичкаме и още как. По мои сметки последното ми пило трябва да излезе към 5.11. и започвам да стеснявам. Дано не ме изненадат. Нямах друг избор. Пило на 2-3 рамки почти без венец или с много малък.
Да не говорим за безумния Руски клип за вароатозната пещ където ги направиха на диви при 2-3 градуса.
Относно заклейването, също не виждам проблем. Дали ще се появят някакви микро цепнатинки, които няма да могат да заклеят едва ли има значение при положение, че дъното им е отворено, примерно, а при Сърбите е отворена и половината таванка. Иначе в нашите дебели книги пише точно както споделя колегата, но те повечето са писани в миналия век или от хора с познания от миналия век. Добре дошъл на колегата.

beelover90
27.10.2014, 08:10
Колега,прав си за тези рискове,но по тази логика пчеларите нямаше да накапват с ОК в късна есен и то при много по-ниски температури.Друг важен фактор е местоположението на пчелина - специално моя е затворен от три страни с южно изложение.Не мисля,че това застудяване ще задържи трайно кълбата в кошерите.Зимата е още далеч и мисля,че работата по зазимяването още не е приключила,колкото и да ни се иска.
Не знам дали знаеш, но накапването с ОК причинява голям подмор на пчелите(знам го от личен опит) точно заради това аз я сублимирам(изпарявам) така има по-добър ефект и по-малко подмор на пчелите.

Pavel_Bs
27.10.2014, 09:50
Досега не съм накапвал и нямам наблюдения,но все пак благодаря за забележката.

Nic
27.10.2014, 10:35
Ще ровичкаме и още как. По мои сметки последното ми пило трябва да излезе към 5.11. и започвам да стеснявам. Дано не ме изненадат. Нямах друг избор. Пило на 2-3 рамки почти без венец или с много малък.
Да не говорим за безумния Руски клип за вароатозната пещ където ги направиха на диви при 2-3 градуса.
Относно заклейването, също не виждам проблем. Дали ще се появят някакви микро цепнатинки, които няма да могат да заклеят едва ли има значение при положение, че дъното им е отворено, примерно, а при Сърбите е отворена и половината таванка. Иначе в нашите дебели книги пише точно както споделя колегата, но те повечето са писани в миналия век или от хора с познания от миналия век. Добре дошъл на колегата.
С какви кошери работиш, ако е с ЛР би ли казал по принцип как зазимяваш, ако е ЛР 10 рамков стесяваш ли гнездото, кои прелки оставяш отворени, дъното изцяло ли ти е от мрежа и оставаш ли го отворено, някаква изолация на подпокривната табла слагаш ли!

Nik_m
27.10.2014, 14:52
Ще ровичкаме и още как. По мои сметки последното ми пило трябва да излезе към 5.11. и започвам да стеснявам. Дано не ме изненадат. Нямах друг избор. Пило на 2-3 рамки почти без венец или с много малък.
Да не говорим за безумния Руски клип за вароатозната пещ където ги направиха на диви при 2-3 градуса.
Относно заклейването, също не виждам проблем. Дали ще се появят някакви микро цепнатинки, които няма да могат да заклеят едва ли има значение при положение, че дъното им е отворено, примерно, а при Сърбите е отворена и половината таванка. Иначе в нашите дебели книги пише точно както споделя колегата, но те повечето са писани в миналия век или от хора с познания от миналия век. Добре дошъл на колегата.

И по мой сметки след 5 ноември някъде трябва да няма пило и мисля да третирам и аз. Само се чудя тези семейства които са между двата корпуса отгоре не се вижда кълбото и се чудя дали да повдигам корпуса и да разцепвам кълбото или да капя отгоре но ефекта според мен ще е почти нулев. Над 5 градуса няма да имат проблем да оправят пак кълбото, но не знам да не направя беля а и товеа време ще се разклейват много трудно корпусите.

FVCVS CAESAR
27.10.2014, 15:08
не съм сигурен запасите дали ще им стигнат да изкарат зимата,и си мисля ако им дам кърмова маса на малки питки върху рамките дали ще има ефект и ще амортизирам ли пчелите по този начин.Другият вариант е ако продават някакви твърди храни по пчеларските магазини да купя ,но не знам продават ли какви са ще има ли ефект.
Щом не си сигурен, за да спиш спокойно, слагай тесто от пудра захар и мед (3-4:1 до сгъстяване) направо върху рамките в надупчен или нарязан отдолу найлонов плик. От време на време проверявай дали са го изяли. Можеш да си купиш и готова храна без протеини.
Тези дни, като се пооправи времето, можеш да махнеш някоя от средните пити, ако е останала почти празна. Избягвай да отваряш кошерите в студено време, но когато имаш сериозни съмнения, можеш да отваряш извънредно и при отрицателни температури,... без да разбутваш кълбото обаче.

beelover90
27.10.2014, 17:41
С какви кошери работиш, ако е с ЛР би ли казал по принцип как зазимяваш, ако е ЛР 10 рамков стесяваш ли гнездото, кои прелки оставяш отворени, дъното изцяло ли ти е от мрежа и оставаш ли го отворено, някаква изолация на подпокривната табла слагаш ли!
Здравейте колеги. Искам да попитам тези от Вас, които използватт многокорпусни (ЛР) кошери как зазимяват семействата? както всички знаем ЛР кошерите имат недостатъка, че имат по-ниска рамка, с което медения венец е по-малък и често към пролетта се налага да се подхранва.Ако пък се зазими на 2 корпуса(както е класическия вариант) семейството остава в долния корпус(където е студеното) над него се оставя пълен корпус с мед, но за съжаление през 2008г. изгубих 30% от семействата си само, защото пчелите не са могли да достигнат меда в горния корпус,защото към началото на пролетта семействата почват да отглеждат пило и не напускат пилото като се обричат на смърт(пространството между двата корпуса се явява непреодолимо). Зазимяването само на един корпус е много трудоемко и заради стесненото пространство от само 1 корпус пчелите започват много по-отрано да отглеждат пило и изразходват храната много по-рано и като ги хване един студ и доста от пилото загива, а храната вече е свършила. Как се справих аз с проблема?: След последната паша качвам плодника в горно положение и отдолу поставям корпус с 5 рамки мед и 5 рамки изцентрофугирани пити. Пчелите започват да пренасят меда от долния в горния корпус като оформят медената шапка и се получава венец с дебелина от около 15см.Семейството зимува между долния и горния корпус(като близо 90% е в горния). Така оформено кълбото е в горния корпус(по-голямата част), а медения венец е в непосредствена близост до него и е достатъчно дебел, за да стигне до първия приток на нектар, че и по-нататък. Интересно ми е другите колеги как го правят, моля споделете, ако имате нещо да допълните.

rosty_sz
27.10.2014, 17:49
С какви кошери работиш, ако е с ЛР би ли казал по принцип как зазимяваш, ако е ЛР 10 рамков стесяваш ли гнездото, кои прелки оставяш отворени, дъното изцяло ли ти е от мрежа и оставаш ли го отворено, някаква изолация на подпокривната табла слагаш ли!

Да с ЛР десетки съм. Стеснявам като в момента имам 4 рамки пълни с мед 2-3 пило с венец и 1-2 почти целите с прашец (прашец има и по пълните с мед) и 2-3 пълни с мед на 2/3-ти. Сбора е повече от десет, но това е защото положението е различно в различните семейства, а аз описвам обща картина, иначе във всички кошери имам в момента десет "работни" рамки в един корпус, който в момента е втори. Под него имам корпус с чисто празни пити, а над него пак с празни, само че корпусите са пределени със фазер с отвор. Дъното в момента е затворено на цяло, долната прелка е на 1 см. отворена, а на втори корпус е на 3-4 сантиметра отворена. Всички други прелки са затворени. Като излезе пилото ще извадя от средата една или две рамки (от последното пило с тънък венец)к ато трябва да ми се получи подредба от изток на запад 2-пълни с мед; 1-2/3-ти с мед; 1-венец; 1-2/3-ти с мед; 2- пълни с мед; 1- с прашец; преградна дъска; надраскан венец. Ако семейството е по слабо намалявам броя на напълно пълните пити, а в средата си остава все същото. След като подредя ще махна третия корпус и ще отворя към 5см дъното. Така ще зимуват. Ще има и третиране с ОК. На таблите имам 5 см стеропор, но това е заради лятото. Аз не се притеснявам, че на пчелите им е студено през зимата. Надниквам по коледа , после според прогнозата, но задължително има готовност да храня в края на януари.

Ангел Йосифов
27.10.2014, 19:00
След последната паша качвам плодника в горно положение и отдолу поставям корпус с 5 рамки мед и 5 рамки изцентрофугирани пити. Пчелите започват да пренасят меда от долния в горния корпус като оформят медената шапка и се получава венец с дебелина от около 15см.Семейството зимува между долния и горния корпус(като близо 90% е в горния). Така оформено кълбото е в горния корпус(по-голямата част), а медения венец е в непосредствена близост до него и е достатъчно дебел, за да стигне до първия приток на нектар, че и по-нататък. Интересно ми е другите колеги как го правят, моля споделете, ако имате нещо да допълните.

И без тази ротация,пчелите пренасят мед от крайните рамки и одебеляват (достатъчно) мед.венец на рамките където се излюпва последното пило.Главната цел на ротацията след последната паша е симулиране на паша.....Има спец тема за работа с ЛР-прочетия и тогава задай конкретен въпрос.

scutellator
27.10.2014, 19:27
Здравейте колеги. Искам да попитам тези от Вас, които използватт многокорпусни (ЛР) кошери как зазимяват семействата?

Аз лично ги оставям така както си са. Просто им слагам мишепредпазители ( там където е нужно) и са готови.

Между другото според класическия вариант, семейството зимува между двата корпуса, или поне отчасти захванато за горния. Как се постига семейството да остане 'само на долния корпус на мен това не ми е ясно. Снимката е от интернет

beelover90
27.10.2014, 20:30
И без тази ротация,пчелите пренасят мед от крайните рамки и одебеляват (достатъчно) мед.венец на рамките където се излюпва последното пило.Главната цел на ротацията след последната паша е симулиране на паша.....Има спец тема за работа с ЛР-прочетия и тогава задай конкретен въпрос.
Това е така, но когато имаш цял корпус с мед над плодника, този корпус пчелите възприемат като меден венец и в същото време удължават венеца и към долния корпус.Проблемът е, че венецът получен в долния корпус е много малък и към месец Февруари е вече свършил, а семейството вече е направило пило в долния корпус и при големи студове не може да достигне меда в горния.Аз лично съм страдал доста от това.И не разбирам какви са тези нападки веднага със "задай конкретен въпрос". Просто искам да чуя как другите подхождат към този проблем.

rosty_sz
27.10.2014, 20:34
Определено ако имаш венец в долния корпус ще има ядове. По-добре питка февруари от колкото да се чудиш как да ги качиш горе.

beelover90
27.10.2014, 20:46
Аз лично ги оставям така както си са. Просто им слагам мишепредпазители ( там където е нужно) и са готови.

Между другото според класическия вариант, семейството зимува между двата корпуса, или поне отчасти захванато за горния. Как се постига семейството да остане 'само на долния корпус на мен това не ми е ясно. Снимката е от интернет
Колега може би аз не съм могъл да обясня добре.Преди да започна да зазимявам семействата на горен корпус и отчасти на долен, аз оставях цял корпус с мед над плодника, който се намираше долу(поне доколкото съм чел това е класическия метод на многокорпусното зазимяване),Както каза колегата Ангел Йосифов пчелите продължават да удължават медения венец надолу и той достига и в долния корпус и пчелите в крайна сметка се зазимяват в долния корпус(по простата причина, че кълбото не може да сформира върху медени пити).Но след привършването на медения венец на долния корпус,което при мен ставаше към началото на Февруари, семейството вече има известно количество пило в долния корпус и, заради лошото време не може да прескочи мездурамъчното пространство между двата корпуса и това водеше до гибел на семейството въпреки наличието на голямо количество храна.Не винаги се случва така на мен ми се случи веднъж и веднага преосмислих нещата. И стигнах до едно решение, което исках да споделя.Болно ми е,че пчеларите и не само в България не са единни и злобни. Даже един общ съюз не можахме да направим. Всеки клевети другия и всеки си мисли, че знае повече от другия. Баща ми който се занимава над 30 години професионално с пчеларство и е бил държавен пчелар( по онова време) все още се изумява в нещата, които чета, научавам и прилагам. Вярвайте ми никой не знае всичко. Аз лично имам 160 семейства, израснал съм в семейство на пчелари и практикувам пчеларство професионално от 7 години, също кандидатствах по мярка 112 на ПРСР на ДФЗ, който иска може да ми пише и за тази сфера, и мога да кажа, че имам доста въпросителни в главата си и затова се регистрирах и искам, доколкото мога да помогна и разбира се да науча нещо ново.

Pavel_Bs
27.10.2014, 20:58
Колега "любовник на пчели",аз съм новобранец,но се убеждавам,че теорията понякога се разминава с действителността. Особено в последно време,теорията в нашите книги си е направо грешна.Аз също щях да допусна грешката за която пишеш тази зима,но имах късмет,че времето беше меко и пчелите устискаха.Не съм майстор в боравенето с МК,но първия ми урок беше,че е най-добре да зимуват на горен корпус с празни рамки под тях.Риска е минимален,няма "зона на смъртта",лесен контрол и достъп с цел стимулиране/подхранване.
П.С. не се сърди за превода drinks;

scutellator
27.10.2014, 23:11
beelover90, аз съм виждал семейства попаднали в т.н. зона на смъртта но до сега никога не съм имал семейства които не са се захващали и за двата корпуса. До този момент дори не се бях замислял как другите пчелари правят така че семейството да образува кълбото само в долния корпус ( може би ръчно пренареждане на гнездото пита по пита, знам ли?), след като аз не полагам никакви усилия - буквално плодника не се бара (не се разместват корпуси или пити) след започването на първата главна паша чак до следващата пролет. И освен семействата отглеждащи маточници, кошерите през лятото се оправят сами. Естествено в днешно време вече не произвеждам мед и това което се е променило е че вече не използвам толкова много корпуси за семейство както преди.

Та за зимното кълбо. Ето тук може да видиш много добре, че дори и когато семейството може да се побере върху един корпус, кълбото пак е захванато върху двата
http://beeman.se/research/oxalic/oxalic-0-nf.htm

Аз не ходя зимата да ровичкам и съжалявам че не мога да ти пратя снимки на зимно кълбо, но тези са правени по време на цъвтежа на бадемите ( около 20 февруари), когато и започва първия цикъл на пилото при мен. Не знам дали може да забележиш добре, но семейството не покрива плътно нито един от двата корпуса. И да- има меден венец, както в питите от долния, така и в тези от горния.

rosty_sz
28.10.2014, 06:51
Искрено ти завиждам, че успяваш толкова лесно да зазимяваш. Веднага се повдига въпроса в мен дали имаш слънчоглед, че и още една добра паша от билки след това? Предполагам, че отговора е не, но ако е да ще ми е супер интересно как се справяш по този начин. При мен след обилна слънчогледова паша майката е свалена от пчелите в първи корпус, и разполага с 6 пити за пило. Всичко друго е мед. Тоест ако ги оставя без да пипам ще имат на разположение 12 пити мед, мин.2 прашец и 6 пило. Това за мен е изключително икономически неизгодно и започва ручкането из плодника и ръчното пренареждане.

jorors
28.10.2014, 10:04
Искрено ти завиждам, че успяваш толкова лесно да зазимяваш. Веднага се повдига въпроса в мен дали имаш слънчоглед, че и още една добра паша от билки след това? Предполагам, че отговора е не, но ако е да ще ми е супер интересно как се справяш по този начин. При мен след обилна слънчогледова паша майката е свалена от пчелите в първи корпус, и разполага с 6 пити за пило. Всичко друго е мед. Тоест ако ги оставя без да пипам ще имат на разположение 12 пити мед, мин.2 прашец и 6 пило. Това за мен е изключително икономически неизгодно и започва ручкането из плодника и ръчното пренареждане.

При мен пък е точно обратното, нямам късна паша и след 20-25 юли като им сложа по един празен корпус отгоре едвам успяват да сложат 5-6 кила медец. Подхранвам и са готови за зимата. Според мен не е добре да се слага пълен корпус с мед отгоре(това са 25кг),трябва да е не повече от 15 кг за да може пчелите да се захванат за горният корпус още наесен и плавно да се качват нагоре. А и те най-добре си подреждат гнездото. Не съм превърженик на голямото ръчкане подреждане и т.н. Но явно зависи и от района и пашата.

jordanov
28.10.2014, 10:26
Но явно зависи и от района и пашата.

Абсолютно. И да не забравяме това, за което Скутелатора редовно ни подиграва-особеностите на породата. Всеки трябва да си знае стоката и в никакъв случай след спиране на пилото горния корпус не трябва да е с мед от летва до летва. Как ще го постига- ами както иска - ротации на цели корпуси, центрофуга, разместване на рамки вътре в кошера или между кошери, кой как му е удобно.

Рости, да те питам. Навремето се интересуваше за Венер. Превозването е ясно, ами другото практикуваш ли го?

ch.atanasov
28.10.2014, 10:45
Явно моите пчели са от тъпите. Аз винаги ги подреждам. Работя с Даданблат. Ама нали идеята на многокорпусния беше; да се работи с цели корпуси , а не с отделни рамки?

зуница
28.10.2014, 11:41
Явно моите пчели са от тъпите. Аз винаги ги подреждам. Работя с Даданблат. Ама нали идеята на многокорпусния беше; да се работи с цели корпуси , а не с отделни рамки?
Идеята е тая на много корпусните, но навиците и любопитството трудно се преборват.С рутината и мързела ровенето и подреждането за добро или зло намаляват.Тогава започват "външните признаци" за състоянието на семейството.Всичко с времето си.

Nic
28.10.2014, 11:52
Какво мислите за зазимяване на изцяло отворено мрежесто дъно, за нашите климатични условия дали е удачно? Ако дъното има замрежен отвор 15/15 см, къде е по-добре да бъде при зазимяването, отпред до прелката или отзад?

Nic
28.10.2014, 11:55
Аз лично ги оставям така както си са. Просто им слагам мишепредпазители ( там където е нужно) и са готови.

Между другото според класическия вариант, семейството зимува между двата корпуса, или поне отчасти захванато за горния. Как се постига семейството да остане 'само на долния корпус на мен това не ми е ясно. Снимката е от интернет

"Просто им слагам мишепредпазители ( там където е нужно) и са готови."
Какво имаш предвид от това "там където е нужно"?

rosty_sz
28.10.2014, 17:47
Рости, да те питам. Навремето се интересуваше за Венер. Превозването е ясно, ами другото практикуваш ли го?

Да имам голям интерес да пробвам Венер и изработих полукорпусите рамките дори поставих и основите и тази година трябваше да започна с внедряването на системата в 15-20 кошера. Уви постоянния дъжд доведе до роево всичките кошери и се видях в чудо. Постоянно вярвах на синоптиците, че "след три дни се оправя времето", а то за 70 дни не валя само два. И така Венер остана на заден план. Не съм се отказал и съм много разочарован, че въобще не успях дори да изградя рамките в полукорпусите. Не съм се отказал. Живот и здраве през новия сезон дано ми се получи.

радо
28.10.2014, 18:09
Да имам голям интерес да пробвам Венер.
Може да пробваш няколко кошера с плодник от един корпус и няколко магазина/полукорпуса/аз поне така работя много по леко е и при по слаба паша се напълват по добре рамките ,разпечатва се по лесно не се късат при центрофужене изобщо работата е много по лека.Когато се наложи пускам майката да се качи и в магазините но когато плодниковите рамки са хубави са достатъчни за майката и венеца наистина е магазина.И друго сега имаш кошери с 3 корпуса аз ги направих на 3 нови кошера като си правя 2 дъна и 2 капака и на всеки от трите кошера по 3,4 магазина.

rosty_sz
28.10.2014, 20:06
Работата с магазини също ми е залегнала в програмата. Но не успявам. Стана въпрос в една друга тема, че нямам физическата и финансова възможност дори на една десета част от възможностите на Матеев (това без задни мисли). За сега всичко тежи на мен и съпругата ми и се реинвестира огромна част от приходите, но нещата стават малко по-бавно. С надежда съм да набера рязко скорост до 2 години и ще има възможност за повече експерименти, но за сега е трудно. При всички случаи съм на мнение, че е много добре всеки ЛР да си има и по един магазин в комплекта. Колкото до Венер съм обеден, че нещата няма да се получат ако се ползват магазини вместо полукорпуси и заради това ще пробвам точно както го дава.

радо
28.10.2014, 20:27
ако се ползват магазини вместо полукорпуси и заради това ще пробвам точно както го дава.
Какво искаш да кажеш ,че полукорпуса не е най обикновен магазин ли ,а медовите корпуси при Венер не могат ли да се заменят от медови магазини.И един магазин можеш да си го направиш за 5 лв. което е нищо,и когато са повече кошери се прави по етапно преминаването.

nikola.vladov
28.10.2014, 20:46
Колко висок направи полукорпуса - 120мм? Според мене стандартен магазин 170мм е висок. Инак за мед магазина става.

rosty_sz
28.10.2014, 20:50
Не, определено полукорпуса не е магазин. И да магазин можеш да си направиш за 5 лева, но после трябва да го оборудваш с рамки, с основи и като умножиш по няколко стотин сметката става солена, а трябват и още средства за още техника, още пчелини, още кошери и т.н.
Времето също е дефицит. Направа на доста отводки, производство на стотин майки вадене на мед поне три пъти и всичко това в условия на подвижно 2-3 месеца в условие на постоянно пазене. С гордост мога да заявя, че съм от малкото които могат да удържат на такъв екшън. Живот и здраве и да няма проблеми със семействата зимата, на пролет ще търся да наема помощник, но всяко нещо с времето си.

Полукорпусите направих точно на половина на корпусите.

радо
28.10.2014, 21:04
Полукорпусите направих точно на половина на корпусите.
Плодниковата рамка става около 40 см. това е цитат от книгата корпусна + полукорпусна рамка.

Илиев
28.10.2014, 21:23
мерих ги с линийката от снимките в книжката на Венер и интерполирах така да се каже - според мен полукорпуса трябва да е около 140мм висок, т.е. рамките 130мм....за догодина ще поръчам 5 мнгкорпусни кошера да пробвам венеровата технология и по-догодина вече изнасям с тировете за Дубай и Абу Даби

nikola.vladov
29.10.2014, 08:10
Аз нямам книгата пред себе си. Там където се говори за палетиране на пчелина се споменава, че като се добави полукорпус трябва шпилка 145мм (цитирам по памет). Инак е ясно, че е някъде около 120-140мм трябва да е полукорпуса.

Допълнение: Колегегата jordanov е прав. Въпроса ми за размера на полукорпуса не е за този раздел.

jordanov
29.10.2014, 10:07
Ако знаех че ще тръгне такъв интересен разговор, щях да си задам въпроса в друг раздел;). Книгата на Венер я взех почти веднага като се появи в Бг, една-две години беше в къщи и съм си я преснимал даже за всеки случай. Много увлекателно е написана, спор няма. Най ми хареса с каква ловкост сърбина разчупва първия канон на ЛР системата- "един размер", за да бетонира втория канон - "работа с цял корпус". Наистина - пълен професионалист. А всички добре знаем колко дълбоко се кланя Нашего брата и широко се кръсти на първия канон, пък втория канон го заобикаля като дявол - Евангелие. Със сигурност някои неща са спестени в тая книжка. Други неща от нея обаче си имат своята логика и напълно вероятно е и при нас, при определени условия на пчеларстване да дават приличен ефект. За да се разбере това, според мен, правилният подход е експеримент с група от поне 10-15 кошера /или по-правилно 2-3 палета кошери/ в сравнително голям пчелин и за няколко години, както всъщност подхожда и колегата Рости. Пробата с единични кошери за мен е загуба на време и ресурс.

Nic
29.10.2014, 10:24
Може да пробваш няколко кошера с плодник от един корпус и няколко магазина/полукорпуса/аз поне така работя много по леко е и при по слаба паша се напълват по добре рамките ,разпечатва се по лесно не се късат при центрофужене изобщо работата е много по лека.Когато се наложи пускам майката да се качи и в магазините но когато плодниковите рамки са хубави са достатъчни за майката и венеца наистина е магазина.И друго сега имаш кошери с 3 корпуса аз ги направих на 3 нови кошера като си правя 2 дъна и 2 капака и на всеки от трите кошера по 3,4 магазина.

Радо, би ли описал твоята технология на работа с един корпус ЛР и магазини, мисля че ще бъде от полза за начинаещите пчелари при избора им за работа с определена система кошери? Благодаря ти?

радо
29.10.2014, 12:37
Радо, би ли описал твоята технология на работа с един корпус ЛР и магазини, мисля че ще бъде от полза за начинаещите пчелари при избора им за работа с определена система кошери? Благодаря ти?
Прочиташ книгата на Венер и ще научиш всичко, което те интересува аз просто съм заменил медовите корпуси с медови магазини за да ми е по леко защото работя сам и с 200 кошера и има значение дали ще вдигна корпус или магазин пълен с мед.

jordanov
29.10.2014, 13:52
... Баща ми който се занимава над 30 години професионално с пчеларство и е бил държавен пчелар( по онова време) все още се изумява в нещата, които чета, научавам и прилагам...

Това ни е пределно ясно. Интересно ще бъде да ни кажеш дали баща ти се изумява от резултата който получаваш в следствие на тия "неща"?

scutellator
29.10.2014, 15:19
Искрено ти завиждам, че успяваш толкова лесно да зазимяваш. Веднага се повдига въпроса в мен дали имаш слънчоглед, че и още една добра паша от билки след това? Предполагам, че отговора е не, но ако е да ще ми е супер интересно как се справяш по този начин. При мен след обилна слънчогледова паша майката е свалена от пчелите в първи корпус, и разполага с 6 пити за пило. Всичко друго е мед. Тоест ако ги оставя без да пипам ще имат на разположение 12 пити мед, мин.2 прашец и 6 пило. Това за мен е изключително икономически неизгодно и започва ручкането из плодника и ръчното пренареждане.

Рости, след ливадната паша ( която всъщност развива семействата на пролет и от нея трупват малко ( или много :)) медец) следващата паша е чак слънчогледа. Пчелините ми са на в периферията между гора и обработваеми ниви и отдалечеността от обработваемата земя е от 1-2 до 4 км. Пашата от слънчогледа трае почти цял месец ( площите са разпокъсани от по няколко декара), но според климатичните условия има няколко дни когато си наваксват за целия период. Към началото на Август (или края на Юли) започва да цъфти памука та чак до началото на Октмври (масовия цъвтеж е през Септември).

Това което правя аз е обикновенно изчаквам докато семействата се развият ( от започването на бадемите/овошките(края на Февруари) до ливадната паша през началото на Април няма много време и всичко става много бързо). Нормално по това време на годината семействата са най-силни и след това започвам да ги нацепвам за нуклеуси ( нормално вземам средно не повече от 4 нуклеуса от семейство). Причините са две - така мога да взема повече нуклеуси от семейство и това е единствения начин да проверя роевия им индекс ( изчаквам ги докато в кошера пчелите станат толкова че нощно време да не могат да се побират всички вътре). Естествено, към този момент, някои кошери са се изроили, други ги хващам в подготовка, а трети - просто не са пожелали.
След това ги оставям да се възстановят и да си натрупат запаси, догодина цикъла се повтаря.
По време на ливадната паша и след нацепването, семействата обикновенно успяват да си изградят всички основи и да се запасят със мед. Когато дойде слънчогледа, той им запълва там където има още недозапасени запаси или такива които са били изконсумирани междувременно. Семействата се блокират (още веднъж :) ). След пашата бързо се освобождават площи за майката и пилото отново нараства. За моите нужди дори и еднокорпусните кошери ми служат добре ( като изключим че на моменти кошера е вътре в пчелите, а не обратното) и имат предимство по-икономично да изразходват запасите си напролет от двукорпусните (поради ограниченото пространство за пило), което пък може да е добре, ако пашата се провали или закъснее.

След това обикновенно следва драстично намаляване на пилото или пълното му спиране, но със есенната влага (започват да цъфтят разни плевели) и обилния прашец от памука ( отделя и малко нектар) настъпва "втора пролет". Пилото нараства, за сметка на запасите, които намалят малко и семейството е готово за зимата.

"Метода" работи без вадене на мед, просто защото няма как 20 рамков кошер да напълни 30 рамки с мед. Като се махнат медовите корпуси и семейството остава само с това което на него му е нужно. Различните пчели се блокират в различна степен и приоритета между пилото и меда е различен. Има пчели, на които ако ги оставиш само на плодник ( с обем съответсващ на техните нужди), по време на паша пилото няма да пострада много повече от това, ако семейството имаше много медови корпуси над плодника.

С годините все по-малко мисля че образуването на зимно кълбо между два корпуса е особеност на някоя раса, и все повече че "зоната на смъртта" е изкуствено причинен феномен от действията на пчеларя. Интересно ми е дали това наистина е така.


"Просто им слагам мишепредпазители ( там където е нужно) и са готови."
Какво имаш предвид от това "там където е нужно"?

Ник, някои от дъната ми са със малък отвор и са от "друго време", като тогава са били предназначени за дъна на нуклеуси. Но и до днес ми вършат добра работа. Недостатъкът им е че отнемат (неоправдано) прекалено много време за зглобяване, спрямо тяхната функционалност ( почти същата като нормалното мрежесто дъно)

Nik_m
29.10.2014, 15:38
Аз след слънчогледа тази година направих ротация и сложих меда под гнездото така им дадох възможност да си пренаредят запасите както им харесва. В момента всички семейства независимо дали са силни или слаби са захапали между двата корпуса.
Като на по силните по голямата част от кълбото е в 1вия а на по слабите в горния.

jordanov
29.10.2014, 15:40
Моите уважения, но това "за моите нужди" трябваше да го подчертаеш дебело. А и ако погледнем в кой раздел се намираме /да допуснем че тук не си толкова известен;)/, ще бъде редно да споменеш в кой район го играеш тоя филм. Все си мисля че редовия български пчелар /особено пък млад и начинаещ/ има малко по-различни цели от твоите.

Nic
29.10.2014, 15:51
Аз след слънчогледа тази година направих ротация и сложих меда под гнездото така им дадох възможност да си пренаредят запасите както им харесва. В момента всички семейства независимо дали са силни или слаби са захапали между двата корпуса.
Като на по силните по голямата част от кълбото е в 1вия а на по слабите в горния.

Разпечатва ли меда на питите в корпуса, който си сложил отдолу?

Nik_m
29.10.2014, 16:15
Не, просто ротирах корпусите и във втория освободих по някоя пита на тези които бяха задръстили майката.

scutellator
29.10.2014, 16:21
Йорднов, който иска мед - просто слага още 4 корпуса отгоре и при последното вадене да не изцентрофугира единия от корпусите. Или пък да ги изцентрофугира всичките и после да подхранва - кой както предпочита. Нищо друго не се променя. Просто аз не искам да си играя ( човек не може да хване всички риби в морето и за това няма смисъл да се опитва, щото накрая лодката му ще потъне), пък и нямам възможност през активния сезон да вадя мед. Ако сложа повече корпуси, тоя мед после само ще ми пречи.

ch.atanasov
29.10.2014, 18:10
Ена идея за мързеливи като мен.Ама най вероятно понеже не можах, да се науча да работя ЛР. Ето как постъпих; Към трите корпуса прибавих магазин в комплекта.Магазина има 9 рамки които са пълни с мед и винаги стои на кошера.Семейството се развива първо в един, после в два корпуса.Когато разлеят поизпразнения магазин, получават третия корпус.При нормална година добива е 2 корпуса, а при добра 3.Единственото ,което правя след ваденето на меда е да видя има ли пило.

jordanov
29.10.2014, 20:05
Атанасов, все едно нищо не си казал. Уточнявай - каква ти е пашата, ХР имаш ли.

ch.atanasov
29.10.2014, 20:53
Извинявайте , не исках да натрапвам определена технология.Пчеларствувам в земеделски район , има някаква келява гора ,храсти, малко ливади.Основно кориандър,лавандула ,слънчоглед и там каквото намерят.Не изплзувам ХР.

n.kostadinov
30.10.2014, 08:19
Ена идея за мързеливи като мен.Ама най вероятно понеже не можах, да се науча да работя ЛР. Ето как постъпих; Към трите корпуса прибавих магазин в комплекта.Магазина има 9 рамки които са пълни с мед и винаги стои на кошера.Семейството се развива първо в един, после в два корпуса.Когато разлеят поизпразнения магазин, получават третия корпус.При нормална година добива е 2 корпуса, а при добра 3.Единственото ,което правя след ваденето на меда е да видя има ли пило.

какво имаш впредвид като казваш два корпуса при нормална година,при силна три,това добив за целия сезон ли е?Какво значи като разлеят поизпразнения магазин т.е. като го позапълнят с пресен нектар ли?

ch.atanasov
30.10.2014, 09:19
И на двата въпроса отговорът е ДА. Може би си учуден, но в моя район долу- горе това е добива.Моя рекорд е 37 кг. срено от кошер. Знам, че при вас е по- добре.

n.kostadinov
30.10.2014, 09:44
Стажа ми като самостоятелен пчелар е 2 години към момента(преди това с дядо ми,човек с 40 годишен стаж),в моя район основни паши са рапица,акация,липа и слънчоглед,но не всяка година има реколта и от 4-те.Аз съм доволен ако стигнем 50кг за година,имало е случаи и с доста по-малко и с повече,както е при всеки.щях да остана учуден ако вадеше по два корпуса от всяка паша,та затова бе и въпроса ми.

scutellator
30.10.2014, 13:32
Два корпуса средно (40кг) от кошер от пролетната (ливадна паша) съвсем не са мит дори и в най-"лошите" пчеларски райони на България. Дори не е нужна някаква супер-пчела за това. Единственото което е нужно е пчелите да се развиват на време, да правят силно семейство и да не са много ройливи ( двете са свързани). Няколко дни с добро време и много свободно пространство за складиране.
А пък за следващата паша обикновено и най-мудните семейства са вече напълно развити и времето е доста по-благоприятно, тогава добивите са още по-високи. При добра паша нормалните пчели 4 корпуса ги пълнят за нула време. Ставал съм свидетел как за само 10 дена растояние (между две центрофугирания) пчелите бяха успяли да напълнят и запечатат напълно 3 корпуса (60кг) в кошер с мед и за слънчогледа, който беше започнал да цъвти междувременно, не беше останало много място. Пак казвам - това е със едни най-обикновенни пчели (италианки) , като разкиката в добива между силни и слаби семейства през същата година беше размита.

Remi
30.10.2014, 14:45
Здравейте , сдобих се с някалка кошера този месец с пчели но ми прави впечетление като ги гледах отгоре че в единия има паяжина на питите и пчелите са в другия край. От това което прочетох сигурно е от пеперудите-молците Можете ли да ми кажете дали трябва да извадя питите или да ги оставя така и какво да правя с пчелите?

BateMisho
30.10.2014, 15:14
Явно имаш молец. Ако питите са много увредени и станали като вълна - вадиш и хвърляш или в най-добрия случай топиш в казан каквото е останало от восъка и напролет слагаш рамки с основи. Ако не са много увредени - складираш в корпуси на комин и слагаш отгоре мравчена киселина. Или пък ги буташ във фризера за няколко дни. Има писано във форума и за комина и за фризера.

tarty
30.10.2014, 15:48
Скутелатор явно не познаваш най лошите райони.В Странджа рамките в магазините ги градят от едната страна към другата.А в полските райони съм виждал как покриват всичките рамки отдоло на горе и изграждат целия магазин за три дена.

scutellator
30.10.2014, 16:32
Скутелатор явно не познаваш най лошите райони.В Странджа рамките в магазините ги градят от едната страна към другата.А в полските райони съм виждал как покриват всичките рамки отдоло на горе и изграждат целия магазин за три дена.

Не знам. Може би. Преди да започна да "разчупвам догмите" най-високия среден добив за същия район се считаше 40 кг ( четири центрофугирания по един магазин). При 30 кг от кошер, годината се смяташе за "изключително добра". А в половината от сезоните само най-добрите семейства успяваха да съберат по един магазин ( от пролетна паша. тогава летата бяха прекалено сухи за слънчогледа да даде стоков мед). Естествено останалите пчелари не са си променили мисленето и още продължават да си пчеларстват по тяхния си начин;). Като не слагат допълнително магазини, никога и не научават колко паша са изпуснали.

Колкото и да е слаба годината, винаги има поне една паша, а тя може да компенсира до голяма степен проваления сезон. Ако в първата половина на активния сезон пашата е пълен провал, то има много голяма вероятност във втората половина пашата да е изключителна. Във години когато във втората част от лятото пашата е провал, обикновенно добивите през първата половина са били много добри. Силното нектароотделяне е само няколко дни в годината и ако премигнеш, си го изпуснал.

Особеностите в градежа на пити и складирането на меда са наследствена черта. Италианките градят и складират мед на възможно най-голям брой пити едновременно. При неочаквано спиране на пашата, корпусът/ите остава пълен със множество полу-изградени, полу-напълнени, полу-заляти пити с мед. Цялата източна група - включваща Карника, Анадолските и особенно Кавказките пчели са другата крайност - градят, пълнят и запечатват последователно ( от където и запечатаните пити с мед обикновенно им са по-раздути). Ето как си го обяснявам аз това явление - със близостта на Странджа с Турция.

tarty
30.10.2014, 17:30
А може ли да е от това, че маната се събира по трудно и в по малки количества и затова да градят толкова колкото им трябва за момента.

scutellator
30.10.2014, 18:03
Аз съм виждал доста силни манови паши от дъб, тъй че едвали е от трудността за събиране. Дори би трябвало да се събира по-лесно защото не се налага да се посещава нектарник, което при много видове цветове отнема значителна част от времето за напълване на медовата гушка.

Въпросът колко силна е пашата в Странджа все още стои отворен и докато пчеларите пчеларстват с 1 магазин, с разни осмачета, шестачета и петачета, няма как да стане напълно ясно.

Недялко Атанасов
30.10.2014, 19:06
Аз съм виждал доста силни манови паши от дъб, тъй че едвали е от трудността за събиране. Дори би трябвало да се събира по-лесно защото не се налага да се посещава нектарник, което при много видове цветове отнема значителна част от времето за напълване на медовата гушка.

Въпросът колко силна е пашата в Странджа все още стои отворен и докато пчеларите пчеларстват с 1 магазин, с разни осмачета, шестачета и петачета, няма как да стане напълно ясно.
Някой дразни лъва тука нещо, ха ха ха ха ,та за предходния пост за разчупване на догмите.Не 40 а 55кг е имало среден добив,личен опит, дб10+1магазин.Относно плодника с множество магазини(или ударно увеличаване на обема при нектаропоток),ами добре ама трябва и да има такъв(поток) все пак.
Та по въпроса за Странджа който стои отворен,за мен не е ,поне в радиоса от 5км около пчелините.Та тези осмачета к,во не им харесваш?,знаеш ли к,ви са марзеливи за гледане,НЯМАЛ СЪМ РАЗЛИКА В ДОБИТЕ СПРЯМО КАКВАТО И ДА Е КОНФИГУРАЦИЯ И СИСТЕМА.

tarty
30.10.2014, 19:22
И аз съм вадил първата година когато ги купих и бяха повечето с един магазин.От 23 бр. 1000 кг продадени на едро и 4 тенекий за мен.Но от тогава минаха близо 13 години.Сега повечето ми са с по три магазина но от три години немога да ги сложа тези трети магазини. Вече се радвам ако мога да сложа два на кошер.За събирането незнам дали е по лесно но аз като вадя маната викам по човек на кран на центруфугата,че неще да минава пущиния мед.Като туткал е.

Недялко Атанасов
30.10.2014, 19:32
Не обръщайте внимание на едрия шрифт по горе,приемете го като професионалисти,поздрави... ..

scutellator
30.10.2014, 19:49
Лалов, докато да разбереш че има нужда от още магазини, обикновенно вече е станало късно. По-добре да останат празни магазини накрая на пашата и на края на сезона, отколкото да ги подаваш постепенно според пашата. Това е моя опит и въпреки че съм се презапасявал ( със един допълнителен корпус със основи над рутинно сложените 2 корпуса за мед и 2 за плодник) понякога става случката пашата пак ни изненада.
Ако проверяваш един пчелин на седмичен интервал, със сигурност пашата ще приключи докато се усетиш да сложиш още магазини.

За осмачетата.... само от семейство което напълно е достигнало своя потенциял ( напълно развито) може да се очаква максимално уползотворяване на пашата. Естествено всяка пчела си има нужди и ако за една и 1 ЛР корпус за плодник е много, то за друга и два 10ДБ корпуса за плодник могат да се окажат тясни. Намаляването на обема (с малко) спрямо нуждите на пчелата, често има предимство пред по-лесното боравене със семейството, което надминава малката загуба от недостигнатия напълно потенциал.

А относно осмачето - по моя край то представлява 8ДБ + един магазин. Много го хвалят колко много мед се вадело от него, колко бързо пълнел магазина и при най-слабата паша и колко много пъти за годината можело да се извади мед от него. Познавам един такъв пчелар, чийто пчелин е в непосредствена близост на пчелин на друг пчелар със система 10ДБ и 10ДБ корпус вместо два магазина.

Недялко Атанасов
30.10.2014, 20:07
За осмачетата.... Естествено всяка пчела си има нужди и ако за една и 1 ЛР корпус за плодник е много, то за друга и два 10ДБ корпуса за плодник могат да се окажат тясни. Намаляването на обема (с малко) спрямо нуждите на пчелата, често има предимство пред по-лесното боравене със семейството, което надминава малката загуба от недостигнатия напълно потенциал.

.

Знах си че говорим за едно и също нещо,ама да си кажеш и ти.

Искрен Мутафов
30.10.2014, 20:13
А относно осмачето - по моя край то представлява 8ДБ + един магазин. Много го хвалят колко много мед се вадело от него, колко бързо пълнел магазина и при най-слабата паша и колко много пъти за годината можело да се извади мед от него. Познавам един такъв пчелар, чийто пчелин е в непосредствена близост на пчелин на друг пчелар със система 10ДБ и 10ДБ корпус вместо два магазина.

И всъщност има ли разлика в добивите им, и каква е тя?

Недялко Атанасов
30.10.2014, 20:30
И всъщност има ли разлика в добивите им, и каква е тя?
Нека и vlado 9,каже неговите как се представиха тази година.

scutellator
31.10.2014, 17:39
И всъщност има ли разлика в добивите им, и каква е тя?

Със или без пчели във кошерите?

Искрен Мутафов
31.10.2014, 23:25
Със или без пчели във кошерите?

Въпроса ми е - има ли разлика между добивите на двамата пчелари(ако знаеш), които са в непосредствена близост? Доколкото разбирам единият е с 8ДБ + един магазин, а другият с 10ДБ + ДБ плодник отгоре.




А относно осмачето - по моя край то представлява 8ДБ + един магазин. Много го хвалят колко много мед се вадело от него, колко бързо пълнел магазина и при най-слабата паша и колко много пъти за годината можело да се извади мед от него. Познавам един такъв пчелар, чийто пчелин е в непосредствена близост на пчелин на друг пчелар със система 10ДБ и 10ДБ корпус вместо два магазина.

scutellator
01.11.2014, 00:52
Не знам по какъв нячин по-ясно да го обясня - кошера е просто една кутийка, той представлява потенциал - нищо повече. Ако не знаеш как се гледат пчели, никакви механични комбинации от пренареждане на инвентара не могат да компенсират в голяма степен това. Не е като да отидеш при фитнес инструктора и да ти напише програма - Бенч прес - 2х30, 3х20, 4х10, 5х1, 2х20; в комбинация със мечка, пулдаун, кърл машина и мъртва тяга.....

Другия прелар не го познавам, но дори и да го познавах - как мога разчитам на надеждна информация - всеки пчелар постоянно споменава колко мноого мед бил изкарал от някой определен кошер, а за другите си трае. Как се изчислява среден добив от система кошер, когато самите семейства са много различни по сила (а пък това че ги гледат различни пчелари)? Факт е обаче че тези двама пчеларя си гледат пчелините през две огради и със сигурност се хвалят един на друг колко много е по-добра тяхната система от тази на другия. Обратното би ме учудило.

Та да се върна на това коя система дава по високи добиви. Ако питаш мен, от ДБ може да вземеш абсолютно същите добиви като при ЛР, стига да му се поставят достатъчно много магазини, които да съответстват на същия обем. Всеки който е на различно мнение, по-добре нека продължи да си бъде хоби пчелар.
Аз избягах от ДБ по следните причини:
-Когато дойде време да се подменят майки, прегледът по намирането е убийствен - откапват ми рамената.
-Не може просто ей така рано на пролет да отидеш и да махнеш изпразнения най-долен корпус със най-стари рамки (цял корпус) и да го бухнеш за претопяване.
-Има два вида рамки. На моменти ти трябват страшно много едните, а вместо това си заринат от другите ( леля му). Няма взаимозаменяемост ( например медовата рамка да стане плодникова). А когато вместо магазини се ползват ДБ корпуси, от тежестта на меда рамките стават на ............. неизползваеми в плодника.
-Друг недостатък -заради високата рамка, по-голямо пространство от килийките в горната част се издължават/свличат от тежестта, много по-трудно е човек да се снабди със съвършено изградени пити с работничеко пило, без дупки, неравности, свличане на питата, деформиране на килийки и далаци/тунели, където майката лесно може да се скрие ( още една причина търсенето на майка да е по-неприятно)
- и а да, щях да забравя, обемът на 10 ДБ корпус не е универсален. Тогава ми беше нужен плодник от порядъка на 14-16 ДБ рамки за да не се ограничава отглеждането на пило ( и пчелите да хващат най-близкия клон). Един 10 ДБ на мен ми беше крайно недостатъчен като обем - не стигаше нито за майката, нито за складиране на някакви запаси през есента. Пробвах със два, но се появиха вече описаните нежелани от мен усложнения.

kubio
01.11.2014, 11:29
Не знам по какъв нячин по-ясно да го обясня - кошера е просто една кутийка, той представлява потенциал - нищо повече. Ако не знаеш как се гледат пчели, никакви механични комбинации от пренареждане на инвентара не могат да компенсират в голяма степен това. Не е като да отидеш при фитнес инструктора и да ти напише програма - Бенч прес - 2х30, 3х20, 4х10, 5х1, 2х20; в комбинация със мечка, пулдаун, кърл машина и мъртва тяга.....

Другия прелар не го познавам, но дори и да го познавах - как мога разчитам на надеждна информация - всеки пчелар постоянно споменава колко мноого мед бил изкарал от някой определен кошер, а за другите си трае. Как се изчислява среден добив от система кошер, когато самите семейства са много различни по сила (а пък това че ги гледат различни пчелари)? Факт е обаче че тези двама пчеларя си гледат пчелините през две огради и със сигурност се хвалят един на друг колко много е по-добра тяхната система от тази на другия. Обратното би ме учудило.

Та да се върна на това коя система дава по високи добиви. Ако питаш мен, от ДБ може да вземеш абсолютно същите добиви като при ЛР, стига да му се поставят достатъчно много магазини, които да съответстват на същия обем. Всеки който е на различно мнение, по-добре нека продължи да си бъде хоби пчелар.
Аз избягах от ДБ по следните причини:
-Когато дойде време да се подменят майки, прегледът по намирането е убийствен - откапват ми рамената.
-Не може просто ей така рано на пролет да отидеш и да махнеш изпразнения най-долен корпус със най-стари рамки (цял корпус) и да го бухнеш за претопяване.
-Има два вида рамки. На моменти ти трябват страшно много едните, а вместо това си заринат от другите ( леля му). Няма взаимозаменяемост ( например медовата рамка да стане плодникова). А когато вместо магазини се ползват ДБ корпуси, от тежестта на меда рамките стават на ............. неизползваеми в плодника.
-Друг недостатък -заради високата рамка, по-голямо пространство от килийките в горната част се издължават/свличат от тежестта, много по-трудно е човек да се снабди със съвършено изградени пити с работничеко пило, без дупки, неравности, свличане на питата, деформиране на килийки и далаци/тунели, където майката лесно може да се скрие ( още една причина търсенето на майка да е по-неприятно)
- и а да, щях да забравя, обемът на 10 ДБ корпус не е универсален. Тогава ми беше нужен плодник от порядъка на 14-16 ДБ рамки за да не се ограничава отглеждането на пило ( и пчелите да хващат най-близкия клон). Един 10 ДБ на мен ми беше крайно недостатъчен като обем - не стигаше нито за майката, нито за складиране на някакви запаси през есента. Пробвах със два, но се появиха вече описаните нежелани от мен усложнения.


Здрасти,


А запознат ли си с The Rose Hive Method и какво ти е мнението?

Благодаря. :)

scutellator
01.11.2014, 16:03
Здрасти,


А запознат ли си с The Rose Hive Method и какво ти е мнението?

Благодаря. :)

Много по-важният въпрос тук е - Колко кошера имаш намерение да отглеждаш? - 10? 100? 1000? 5 000?

Знам че правещите се на велики пчелари ( особенно тези в България, понеже на нас са ни известни повече от останалите) обичат да разказват какви ли не методи и манипулации използват при отглеждането на пчелите (най-вече такива които никога! не са пробвали сами, а само са чели за тях и им са се сторили теоретически доста издрържани и евентуално сами биха изпробвали). Нека да вземем една лекция на Софрон Софрониев (има я на видеозапис в мрежата), в която той обяснява през всеки сезон каква манипулация се извършва, по колко пъти на сезон горните корпуси отиват няй-отдолу и обратното, как при зазимяването всички празни магазини се слагат под плодника и медовия корпус и все неща от този род .... Е ТОВА ИСКАМ ДА ГО ВИДЯ КАК НЯКОЙ ГО ПРАВИ НА ПОВЕЧЕ ОТ 10 КОШЕРА!!!!!! - да тръгне на есен подред на всеки кошер първо да махне 5-7-те празни магазина, след това да вдигне медовия корпус, да остави на страна и корпуса със пилото и след това да пренареди всеки кошер по обратния ред?! Хайде всеки за домашна да го пробва на ЕДНО семейство и след това на главния пролетен преглед да сподели дали би го повторил някога пак. За да е валиден експеримента много е важно отдолу да има поне 4 празни магазина!

По времето на социализъма на един пчелар по норматив са се зачислявали 150 ДБ кошера ( за ЛР не съм сигурен, но мисля че цифрите бяха двойни). И тъй като по онова време не са обичали да се преуморяват много, за да се добие реална представа колко кошера би могъл да гледа САМ човек по съществуващата тогава технология, то трябва да умножи този норматив поне два пъти.
В Америка на един професионален пчелар ( представата за пчеларството в америка на "конвейр", така както го показват по филмчетата, съвсем не е меродавно и за половината от действителността) се падат средно дори още повече кошери.


От тук нататък всеки сам да си вади изводите

ch.atanasov
01.11.2014, 16:32
Моля , някой от майсторите да обясни по-подробно, как рабти с 5-7 магазина.

радо
01.11.2014, 18:32
Хайде всеки за домашна да го пробва на ЕДНО семейство и след това на главния пролетен преглед да сподели дали би го повторил някога пак. За да е валиден експеримента много е важно отдолу да има поне 4 празни магазина!
Не виждам някакъв проблем да се направи аз го правя с 3 магазина защото са ми достатъчни но ако са 5,6,7 вече височината ще е проблем е ако пчелите ми напълнят 5,6,7 магазина все някак ще се справя.:laughing:

ch.atanasov
01.11.2014, 21:00
Да ,аз и с 10 ще се оправя ,макар ,че при работа са ми достатъчни само 2. Независимо от това ,защо да не науча за националния опит?

kubio
02.11.2014, 12:04
Много по-важният въпрос тук е - Колко кошера имаш намерение да отглеждаш? - 10? 100? 1000? 5 000?

Знам че правещите се на велики пчелари ( особенно тези в България, понеже на нас са ни известни повече от останалите) обичат да разказват какви ли не методи и манипулации използват при отглеждането на пчелите (най-вече такива които никога! не са пробвали сами, а само са чели за тях и им са се сторили теоретически доста издрържани и евентуално сами биха изпробвали). Нека да вземем една лекция на Софрон Софрониев (има я на видеозапис в мрежата), в която той обяснява през всеки сезон каква манипулация се извършва, по колко пъти на сезон горните корпуси отиват няй-отдолу и обратното, как при зазимяването всички празни магазини се слагат под плодника и медовия корпус и все неща от този род .... Е ТОВА ИСКАМ ДА ГО ВИДЯ КАК НЯКОЙ ГО ПРАВИ НА ПОВЕЧЕ ОТ 10 КОШЕРА!!!!!! - да тръгне на есен подред на всеки кошер първо да махне 5-7-те празни магазина, след това да вдигне медовия корпус, да остави на страна и корпуса със пилото и след това да пренареди всеки кошер по обратния ред?! Хайде всеки за домашна да го пробва на ЕДНО семейство и след това на главния пролетен преглед да сподели дали би го повторил някога пак. За да е валиден експеримента много е важно отдолу да има поне 4 празни магазина!

По времето на социализъма на един пчелар по норматив са се зачислявали 150 ДБ кошера ( за ЛР не съм сигурен, но мисля че цифрите бяха двойни). И тъй като по онова време не са обичали да се преуморяват много, за да се добие реална представа колко кошера би могъл да гледа САМ човек по съществуващата тогава технология, то трябва да умножи този норматив поне два пъти.
В Америка на един професионален пчелар ( представата за пчеларството в америка на "конвейр", така както го показват по филмчетата, съвсем не е меродавно и за половината от действителността) се падат средно дори още повече кошери.


От тук нататък всеки сам да си вади изводите



Ще приема, че не си фен. :)

Благодаря.