PDA

Виж пълната версия : ВЪПРОСИ ОТ НАЧИНАЕЩИ И МЛАДИ ПЧЕЛАРИ



Страници : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

Димитър Бонев
30.08.2013, 20:14
А от къде взе майките?

zayo
30.08.2013, 21:17
Майките не са от лицензиран производител, а от един приятел, който си ги произвежда сам по метода на Прат-Дулитъл. В сравнение с мойте, неговите пчели на външен вид са с по-силно изразено жълто по тях. Не знам дали това се дължи на различните породи или нещо друго. Ако някой си има на представа за какво иде реч, да сподели.

kokondro
31.08.2013, 20:16
Не е много добра идея вече вадене на мед.
И да не сложиш на слабо семейство да почиства питите, защото миришат на мед и да не го нападнат.
Аз вадих и сложих на най силния кошер и пак се опитаха да го нападнат, но след 5-10 мин се отказаха.
Тази сутрин извадих от 5-6 кошера,които бяха най-запушени по 1-2 рамки.После не съм видял да има нападения.Имам един кошер с 2 рамки пълни по средата с маточници майка няма дали е късно да се оплоди или да придам оплодена майка?

Nik_m
31.08.2013, 20:35
До мен има пчелар, на който кошерите май се занимават само с нападения :)
Миналата година приятел докара 2 отводки да са по далеко от неговия пчелин да не се върне работната пчела и като отидохме след няколко дни бяха убити, след това и аз взех 2 кошера и тях ги нападнаха и убиха.
Тази година нямам слаби семейсва и нямам проблеми за сега.
А за майката, преди 3 дни ми се оплоди една, предполагам че съм убил старата без да искам при прегледа след слънчогледа.
Има още търтей макар и малко.

Димитър Бонев
31.08.2013, 20:37
Предай оплодена.

kokondro
31.08.2013, 20:41
до кога най-късно мога да изчакам да видя да ли ще излезе майка и оплоди и тогава ако не стане да придам майка.

Nik_m
31.08.2013, 22:01
Aко имаш оплодена придавай няма какво да се чудиш, ако не като се излюпи маточника ще видиш какво ще стане.

tenik1
25.09.2013, 08:44
322323324325326

rosty_sz
25.09.2013, 10:53
Прилича на капчици восък, които отделят при нападение. Възможно е да са го понатиснали особено ако е по слабичък. Подобни малки капчици се получават и когато носят повечко клей, но ми се струва, че сега не е сезона. Ако са клей са доста тъмни.

tenik1
25.09.2013, 12:31
Прилича на капчици восък, които отделят при нападение. Възможно е да са го понатиснали особено ако е по слабичък. Подобни малки капчици се получават и когато носят повечко клей, но ми се струва, че сега не е сезона. Ако са клей са доста тъмни.

Капчиците не са от скоро. Притеснява ме да не е някакво заболяване.

VW-CORRADO_
04.10.2013, 19:26
Здравейте до сега не съм писал доста четох различните теми, но днес ми излезе въпрос на който не помня да съм видял отговор та той е следния един от бурканите ми с мед който беше на половина беше втасал (вкиснал) имате ли идея от какво може да е станало това ? Извинявам се ако не поставям въпроса на точното място

кентавър
17.11.2013, 15:45
нормално ли е все още да има търтеи

ivan103
17.11.2013, 16:18
Да нормално е.

rosty_sz
17.11.2013, 16:20
Зависи колко. Единични търтеи има през цялата зима. И при мен има повече от нормалното и по мнения на колеги ще имам проблем с майките. Един вид не гонят търтеите ,защото имат намерения някакви да сменят майките. Може и да е поредния мит може и да е вярно, ще видим на пролет.

ivan103
17.11.2013, 16:44
Обикновено когато маѝката е стара пчелите оставят доста търтеи.
Такава маѝка непрекъснато осеменява малък кръг от питата с пило.
Когато маѝката е късна и оплождането нее добро пчелите оставят около 15 до 30 търтея.

кентавър
17.11.2013, 22:32
Благодаря ви за отговорите колеги

pamo
25.12.2013, 11:04
Здравейте! Зазимих слаб кошер 12ДБ и есента го подхранвах и последно му сложих питка апифонда върху рамките защото нямат много мед. Вчера го отворих без да ровя отдолу и кълбото беше отпред и отгоге, а храната не беше пипната. Какво мислите, къде трябва да са пчелите сега и защо не ядат?

dunsho78
25.12.2013, 11:47
все още има мед след като изконсумират меда кълбото ще се предвижи към храната

Петър84
25.12.2013, 12:27
Здравейте! Зазимих слаб кошер 12ДБ и есента го подхранвах и последно му сложих питка апифонда върху рамките защото нямат много мед. Вчера го отворих без да ровя отдолу и кълбото беше отпред и отгоге, а храната не беше пипната. Какво мислите, къде трябва да са пчелите сега и защо не ядат?Или има някакъв проблем със въпросната питка,или пък пчелите си имат мед и все още не са стигнали до нея.Може да сложиш чист захаросан мед над кълбото и да видиш дали пчелите него ще го взимат.Какво имаш предвид под слаб кошер,които е със малко мед или и със малко пчели,или и двете???

Kiril8305
25.12.2013, 18:06
Здравейте! Зазимих слаб кошер 12ДБ и есента го подхранвах и последно му сложих питка апифонда върху рамките защото нямат много мед. Вчера го отворих без да ровя отдолу и кълбото беше отпред и отгоге, а храната не беше пипната. Какво мислите, къде трябва да са пчелите сега и защо не ядат?

Здравей колега!
Кошера не го мисли , остави ги както са си и недей да ръсиш излишни пари и нерви и работа на вятъра.Ако оживият до пролетта и все още има пчели в кошера , присъедини ги към по силно семейство и продълажвай напред.Слабо семейство = много нерви и слаби семейства недей да зазимяваш за напред.Прочети из темите какво можеш да направиш със слабото семейство на есен за да може напролет да работи за теб.
А , относно въпросът ти накрая :
Къде трябва да са пчелите сега и защо не си хапват ? - никой няма да може да ти даде конкретен отговор на въпроса.

pamo
28.12.2013, 10:22
Какво имаш предвид под слаб кошер,които е със малко мед или и със малко пчели,или и двете???

Ами и двете. Направиха късна самосмяна август, отслабнаха и ги разграбиха, защото трябваше да стесня повече входа. Дожаля ми за младата майка. Едвам ги спасих с хранене. оставих ги на 2 рамки пчели и толкова мед+1питка отгоре, която изобщо не я пипат. Ще видим по нататък. Февруари ще слагам пак питки и на останалите, да ги развия за морето от рапица около нас.

Петър84
28.12.2013, 12:02
Ами и двете. Направиха късна самосмяна август, отслабнаха и ги разграбиха, защото трябваше да стесня повече входа. Дожаля ми за младата майка. Едвам ги спасих с хранене. оставих ги на 2 рамки пчели и толкова мед+1питка отгоре, която изобщо не я пипат. Ще видим по нататък. Февруари ще слагам пак питки и на останалите, да ги развия за морето от рапица около нас.При това положение и аз мисля като колегата Kiril8305.

Pavel_Bs
29.12.2013, 09:50
Колеги,моля по опитните пчелари да дадат съвети как биха процедирали при следната ситуация: Визирам сегашната ситуация с топлото време и ранното облитане още декември.Нека приемем,че събитията от тук нататък се развият по следния начин - февруари е относително топъл със средни температури около 7-8градуса и минусови вечер.Дръвчетата цъфнат по-рано от нормалното и пчелите не успяват да усвоят пашата,при което се изразходват белтъчните запаси и настъпва белтъчен глад.Започват и чести валежи които принуждават пчелите да стоят дълго време в кошерите. Въпросите ми са следните-какви мерки бихте предприели още от януари,за да смекчите неблагоприятните условия за бурно развитие на пчелите през пролетта.Как бихте регулирали прелките,мрежестото дъно,какви питки бихте ползвали(мед и пудра захар или с протеин).Първулов пише че е по-добре леко разреден мед,вместо питки.Така не се губят пчели които биха ходили за вода.Какво мислите за вътрешните хранилки рамки?Бихте ли сложили найлон и да стесните на корпус или рамки(според модела)?При така описаните условия кога бихте започнали с протеина,под каква форма и до кога?Нямам намерение да притеснявам никой,просто не съм пчеларствал при такива условия и е по-добре някой да сподели опита си,вместо да умират семейства поради неблагоприятни условия и липса на достатъчно опит.

Nik_m
29.12.2013, 09:56
По вероятно е много студени Февруари и Март, както последните години в северозападна България.

Pavel_Bs
29.12.2013, 10:50
Напълно съм съгласен,просто представям по добра картина.Иначе руския и американския сайт за времето дават топъл януари около 10 и повече,а февруари 6-8,но времето е непредсказуемо.Няма смисъл от плашене,просто съм любопитен какви мерки биха предприели колегите,при така стичащи се обстоятелства.

Pavel_Bs
31.12.2013, 18:19
Колеги,като млад пчелар помолих по-опитните колеги да споделят какво биха правили при определени условия.Въпросите са малко по-долу.Благодаря предварително.

jordanov
01.01.2014, 12:07
ЧНГ 2014

Като млад пчелар най-важно е да не се шашкаш. По-опитните колеги сега не правят нищо, чакат да наближи Св.Харалампий и Св. Трифон и тогава вече ще видим. Няма кой да ти разсъждава хипотетично, година с година не си приличат, пък и в Бг-то условията може да са съвсем различни през 3 км. За твое успокоение засега пчеларската година е съвсем нормална, тъй че си пийвай от хубавото винце, пък нататък каквото каже Началника. Ако не знаеш какво правиш, не прави нищо, времето не е подходящо за експерименти и импровизации.

Pavel_Bs
01.01.2014, 16:20
Честита и на теб колега,тази година ми е 5-та и по природа съм спокоен човек:).От четивата ми възникнаха обаче няколко въпроса,чиито отговори биха ми били полезни.Въпросите са следните-Първулов отдава предимство на леко разредения мед пред медно-захарните питки.Пчелите не се губят за вода.Има логика в неговите разсъждения.Аз специално за зимата поставям по един празен магазин над надкапачната табла, в който има изрязано плътно парче стиропор 5см.дебелина.Това го правя за да са затоплени отгоре.Преди пет дена бях на пчелина и имах 3 семейства които бяха горе.Поставих им хранилките,повдигнах стиропора за да покрие хранилката под себе си и по този начин запазих топлината,независимо че има хранилка.Пчелите направо луднаха,хранилката почерня.Въпроса ми конкретно е при условие че семейството е горе,времето е топло и не се губи топлина благодарение на стиропора,не е ли по-добре да се дава леко разреден мед,вместо захаросан или медова питка?Другият ми въпрос е относно вътрешните хранилки рамки-при същите условия,те не са ли по-добри от горните хранилки за разреден мед?Третият ми въпрос е относно мрежестото дъно-при поява на пилото стеснявате ли го,на какви размери,как оперирате с прелките.Те това са ми въпросите извън хипотетичния модел който представих.Живи и здрави!

jordanov
01.01.2014, 16:59
А каква задача гоним ? Опрашване на череши, ранни отводки или мед от каква паша ?

Pavel_Bs
01.01.2014, 17:13
Прав си,че не доуточнявам.Честно казано,тази година смятам да направя няколко сборни отводки около средата,края на април.При мен пашата не е толкова силна,но е продължителна.Още средата на април при мен започва цъфтеж асфоделине лутеа.Много добър медонос,да изкарам по една магазинна най-много,но не това е целта.Следват билки,акация,липа(според зависи) и манов(не винаги).Може да се каже че целта ми е ранни сборни отводки и силни семейства през всичките паши.Понякога мановата е била супер,понякога билковата.Като цяло района се характеризира с по-слаба,но продължителна паша.Пчеларствам с МК и ДБ(10 и 12).

Nik_m
02.01.2014, 19:36
За 2 дни по 15 градуса едно средно семейство колко мед може да свали да попълни запасите?

jordanov
02.01.2014, 19:53
;)Зависи колко са му печени метеоролозите и счетоводителите и колко са му яки шерпите.

Pavel_Bs
02.01.2014, 21:08
Колега Йорданов,окомплектовах информацията ако все още те вълнува да ми отговориш,както и всички други колеги.Въпросите ми са малко по-надолу.

jordanov
02.01.2014, 22:04
Павка, вълнувам се наистина, но малките ме гонят вече от лаптопа и ти отговарям блиц. Първи въпрос - да, втори въпрос - не знам, нямам такива, трети въпрос - затварям мрежата изцяло, прелката отварям колкото им трябва на пчелите. Май си говорим за стимулиране на развитието ? Не ти го препоръчвам преди натюр прашеца в природата.

Pavel_Bs
02.01.2014, 22:30
Ха,ха,и аз имам един звяр вкъщи,че и друг е на път,така че те разбирам.Те са по-важни,понякога обаче ти се качват...Като имаш време кажи,като затвориш мрежата,не се ли появява влага.Нали влагата се появява точно като почнат с пилото, а ти тогава затваряш отвора.Иначе утре съм на пчелина.Приготвих за всеки случай 8 питки с мед и пудра,а иначе пак ще си им напълня хранилките.Останалите не бяха качени и няма смисъл от тези гимнастики.

jordanov
03.01.2014, 16:15
Стига ве, мислиш че гладуват ? Само за протокола ще взема и аз да погледна утре моите през найлона. Да ги видя накъде са тръгнали, иначе мед имат. По принцип в ДБ имам ли пило, не ме е страх от нищо, от влагата пък най-малко. Мрежата ще я затворя като реша че трябва да ги стимулирам, дотогава ако искат да гледат пило да се оправят сами, аз няма да ги спирам. На студената страна имам преградна дъска и после въздух до стената на кошера. Като видя че влагата е повече отколкото трябва, най ми е лесно да отвия найлона и завивката отгоре. А, и стеснявам разбира се, че рапицата не е за изпускане.

Pavel_Bs
03.01.2014, 17:44
Днес бях на пчелина,имаше качени немалко семейства.Сложих им питки по 0,5кг. и напълних хранилките на които нямаше питки.Засега смятам да им оставя мрежата на 1/5 за да не се загреят прекалено.После не ми се гледат изхвърлени ларви.Найлон не съм им сложил,ако се разпуснат кълбата,смятам да карам с мед +100мл.на кг.вода.Дойде ли февруари почвам с протеинови питки и сироп.Аз съм изцяло на билки и мана.Какъв найлон е най-добре да се ползва,има ли тънкости?

Юрий Цветков
03.01.2014, 20:49
Какъв найлон е най-добре да се ползва,има ли тънкости?
Прозрачен и по-дебел.

Pavel_Bs
03.01.2014, 20:56
За това се досещам,мисълта ми е размера точно по външния размер на корпуса ли е?Моите кошери са с первази.По модел на Димитър Бонев са.Питам за тънкости относно заклейването,вентилацията, хранилката...

Юрий Цветков
03.01.2014, 21:05
Размера не е от значение, стига да не е по-малък. Няма нужда и да е много по-голям, за да не виси много настрани. Не е естетично, а при вятър много шуми и е възможно да ги дразни. Тънкости няма. Покриваш плътно от горе и това е. Вентилацията става през прелката и дъното. Ако слагаш питки или дори хранилка е по-добре да е под найлона (за целта той трябва да е по-голям, а не точно по размерите на корпуса). Много практично е до го захлупиш с празе магазин или корпус и тогава да сложиш капака, особено ако има горна хранилка. Ако се налага (макар никога да не ми се е случвало), както ти каза и Йорданов, може леко да го отвиеш е единия ъгъл.

Pavel_Bs
03.01.2014, 21:21
По принцип на моите съм им сложил по един празен магазин в който има стереопор 5см плътно по стените.Хранилката се пада под него,тоест,няма много загуба след като се затопли пространството под него.Следващия път като отида ще взема найлон.Имате ли идея къде е по евтин-Бриколаж,Практикер?

rosimir83
07.01.2014, 22:24
В двора на бившите сортови семена Бургас има склад за найлон.Срещу затворилия завод камбана.Бриколажа са обирджии!!!В кошерите ми има постоянно влага ако не им отворя дъната.Влагата не е мерило дали има пило.Прелки не стеснявам и са на отворени дъна с мрежи мойте.

Pavel_Bs
08.01.2014, 11:09
Благодаря колега.

suni
11.01.2014, 18:25
Имам нужда от съвет, днес отворих кошерите и в малките семейства в крайните рамки има мухъл. Дали това ще навредеи на пчелите и какво мога да направя за да защитя от влагата която е основен фактор за това състояние? Благодаря предварително за отговорите на всички колеги!

Nik_m
11.01.2014, 18:53
Извади последната пита от където мухлясват и отвори дъната ако има как.
Моите са така.
Днес проверих 2 семейства защото се притеснявах дали имат храна, няма и помен от мухал.

scutellator
11.01.2014, 22:59
Надрамъчната покривка (найлон, мушама, бризент) не е задължително да е плътно по размерите на корпуса, може и да е мааалко по-малка. Достатъчно е да не могат пчелите да минават нагоре и да строят далаци над рамките (както в Гърция са свикнали, понеже не ползват табли под капака). Аз лично я ползвам с тази цел - да не правят мизерии под капака.

rosimir83
12.01.2014, 00:20
Надрамъчната покривка (найлон, мушама, бризент) не е задължително да е плътно по размерите на корпуса, може и да е мааалко по-малка. Достатъчно е да не могат пчелите да минават нагоре и да строят далаци над рамките (както в Гърция са свикнали, понеже не ползват табли под капака). Аз лично я ползвам с тази цел - да не правят мизерии под капака.

Добре де,..от найлона не хваща ли мухъл???Под найлона съм чувал че е хубаво да се слага няколко ката вестници да обират конденнза,влагата,за да не се връщат капките по рамките ако си с найлон за покривна табла.Какво мислиш.Имали някакви плюсове и минуси найлона.

Mateev
12.01.2014, 00:53
Последните няколко дена правихме ревизия на всички кошери по всички пчелини. Никъде няма нито грам влага. Никъде няма и мухъл. Това доказва моето мнение, че истината е в доброто проветряване - широко мрежесто дъно, отворено през цялата зима.

scutellator
12.01.2014, 13:12
Ще се опитам да обясня ситуацията с конденза така:

Когато ти се запотят стъклата на жугулата (класика!) имаш два варианта:
- отваряш прозорците ( изравнява се температурата на въздуха вътре в колата, с тази на слоя на стъклото имащ контакт със въздуха намиращ се вътре в колата)

- надуваш парното ( изравняваш или повишаваш темперетурата на стъклото спрямо вътрешната температура)


При по-дебелите "стъкла", отнема повече време да се изравни температурата.

Конденз се образува там където изолацията е по-слаба( напр. ако изолираме прекалено пространството над рамките, конденза ще се образува не под таблата, а по стените на кошера)

Saras
12.01.2014, 13:29
Като начинаещ пчелар и тази необяснима любов към пчелите ме принуди да внедря различни технологии.Кошерите ми могат да си контролират климата вътре до някаква степен.Пчелите ми зимуват на 10 градуса температура в кошера.Интересувам се при започване на отглеждане на пило разумно ли е в тези така непредвидени зимно-пролетни месеци да повиша температурата в кошера на примерно 20-25 градуса, което става бързо чрез настройка на термостатите?На какво трябва да се обърне внимание, какви са ползите и рисковете?Евентуални проблеми с восъчния молец?Кошерите са миналогодишни отводки.

aleko
12.01.2014, 18:30
Като начинаещ пчелар и тази необяснима любов към пчелите ме принуди да внедря различни технологии.Кошерите ми могат да си контролират климата вътре до някаква степен.Пчелите ми зимуват на 10 градуса температура в кошера.Интересувам се при започване на отглеждане на пило разумно ли е в тези така непредвидени зимно-пролетни месеци да повиша температурата в кошера на примерно 20-25 градуса, което става бързо чрез настройка на термостатите?На какво трябва да се обърне внимание, какви са ползите и рисковете?Евентуални проблеми с восъчния молец?Кошерите са миналогодишни отводки.


При температура 12 градуса пчелите разпускат кълбото и започват облитане . Я си представи какви ще са последствията, ако затоплиш кошерите до 20-25 градуса, а външната температура е отрицателна (примерно -5 ) ? Восъчния молец е най-малкия ти проблем.

Saras
12.01.2014, 19:56
При температура 12 градуса пчелите разпускат кълбото и започват облитане . Я си представи какви ще са последствията, ако затоплиш кошерите до 20-25 градуса, а външната температура е отрицателна (примерно -5 ) ? Восъчния молец е най-малкия ти проблем.
Това не ме притеснява, пчелата не е толкова глупава, че да се подлъжи от вътрешната температура в кошера, която в някои точки е значително по-висока.Имаше кошери забравени на 17 градуса, когато температурите бяха няколко градуса под нулата, в последствие коригирани, но пчелите не напускаха кошерите.Предполагам, че е достатъчно няколко пчели да се покажат на прелката и информират за реалнити условия извън кошера.Но забележката не е лишена от логика и ако реша да покача температурите до неизпробваните досега 25 градуса, ще го направя първо с един кошер.Благодаря за включването ти, беше ми полезен.

ivootur
12.01.2014, 21:39
По какъв начин затопляш кошера от вътре?Какво целиш с това?

Saras
12.01.2014, 22:45
По какъв начин затопляш кошера от вътре?Какво целиш с това?
Когато бяха купени отводките поради неблагоприятни фактори се оказаха на произвола на съдбата, нямах време да им обърна внимание.Не бяха подхранвани и резултата беше такъв, че октомври бяха на 4-5 рамки.Поради голямата вероятност да не могат да преживеят зимата реших всичките кошери да бъдат снабдени с отоплителни системи, датчици за температура и влага.Разбрах, че вчера е имало преглед на кошерите и засега нямам смъртност и се надявам така да остане.Поради това, че пчелите са деликатни като всеки организъм, зададох въпроси с цел да използвам максимално условията, които може да им създаде кошера и без да им навредя чрез моята намеса.

scutellator
12.01.2014, 22:47
Колега, уверявам те, не си първия който си се сетил да си отоплява кошерите.
Когато се повиши прекалено вътрешната температура, пчелите заминават да събират храна. (а, ако се затворят прелките?????)

Saras
12.01.2014, 23:22
Колега, уверявам те, не си първия който си се сетил да си отоплява кошерите.
Когато се повиши прекалено вътрешната температура, пчелите заминават да събират храна. (а, ако се затворят прелките?????)
Експериментални станции с отопляване на кошери е имало преди да се родят повечето от пишещите във форума, затова не съм и помислил да претендирам за новаторство.Кошерите са зазимени с отворени долна и горна прелка.Как да се разбира прекалената вътрешна температура?При стойности от 17-18 градуса няма проблем, но за повече нямам информация.Но знам как ще я получа.

mindi
13.01.2014, 03:53
Колега това което си замислил според мен граничи с безумието, помисли малко!!! Мисля че крайния ефект от подобен начин на зимуване ще е крайно негативен, но това ще ти се изясни напролет, а до тогава седни и почети някоя книжка за биологията на пчелите и .........., вслушай се поне малко в съветите на колеги които от много години се занимават с пчели , а смея да твърдя някой от тях и на научна основа!!! И все пак ти желая успех!!!

Saras
13.01.2014, 10:52
Колега това което си замислил според мен граничи с безумието, помисли малко!!! Мисля че крайния ефект от подобен начин на зимуване ще е крайно негативен, но това ще ти се изясни напролет, а до тогава седни и почети някоя книжка за биологията на пчелите и .........., вслушай се поне малко в съветите на колеги които от много години се занимават с пчели , а смея да твърдя някой от тях и на научна основа!!! И все пак ти желая успех!!!
Има пчелари извън България, които години наред практикуват.И те не са виждали апокалиптичния сценарии, за които си мислиш.Пчелите по света зимуват на различни температури и няма логика нашите да имат проблем с това.Въпросите ми са свързани с това да се използва оптимално наличния ресурс,как и кога?Пчелите вече се гледат от опитен пчелар, но повече мнения и препоръки са добре дошли, човек винаги може да пропусне нещо от значение.
Въпроса с отоплението се запознах с практиката на пчелари и научни колективи, които са правили подобни експерименти чрез научните станции към аграрни институти и университети.Не съм се хвърлил от мостта.Мерси за доброто пожелание.

Ангел Йосифов
13.01.2014, 12:04
Въпроса с отоплението се запознах с практиката на пчелари и научни колективи, които са правили подобни експерименти чрез научните станции към аграрни институти и университети


Да неби случайно тези научни колективи и институти да са доста на север и малко на изток от България.Дали е необходимо да се прилага по нашите географски ширини.Имаше един колега(от форума),който пробва да отоплява една зима,но след това не повтори.

Saras
14.01.2014, 11:19
Да неби случайно тези научни колективи и институти да са доста на север и малко на изток от България.Дали е необходимо да се прилага по нашите географски ширини.Имаше един колега(от форума),който пробва да отоплява една зима,но след това не повтори.Руснаци, американци и други.В моя случай е необходимо и заместих стесняването и парцалите с външна изолация и отопление.Температурата в кошерите се подържа на 7-10 градуса.Преди да купя кошерите мислех да експериментирам с няколко , но обстоятелствата наложиха това да се случи с всички.Ползата според мен при отглеждането на пилото е по-голяма, което ще доведе до по-бавното амортизиране на зимните пчели,спасяване на пилото през големите температурни амплитуди на деня и ноща,намаляване на консумацията на мед.Кой е колегата, който е отоплявал да го попитам какви трудностти е имал и причините за отказа му?

tenik1
14.01.2014, 11:53
Аз мисля, че може да се затоплят изкуствено кошерите когато температурите са много ниски и то не повече от 3-5 градуса. При 10 градуса пчелите ще консумират повече храна и ще изразходват ненужно енергия.

Ангел Йосифов
14.01.2014, 12:44
Не си спомням кой беше колегата.Нямам намерение да те отказвам от експеримента,но ........ако използваш отопление прави го март-април и имай на предвид,че семействата ще изпаднат в роево състояние по-рано(може би средата на април),което ще наложи изпълнението на други мероприятия.

Saras
14.01.2014, 14:30
Аз мисля, че може да се затоплят изкуствено кошерите когато температурите са много ниски и то не повече от 3-5 градуса. При 10 градуса пчелите ще консумират повече храна и ще изразходват ненужно енергия.
Съгласен съм, че 5 градуса са достатъчни, но тук са налице слаби отводки на 4-5 рамки и затова температурата варира между 7-10 градуса.

Saras
14.01.2014, 15:10
Не си спомням кой беше колегата.Нямам намерение да те отказвам от експеримента,но ........ако използваш отопление прави го март-април и имай на предвид,че семействата ще изпаднат в роево състояние по-рано(може би средата на април),което ще наложи изпълнението на други мероприятия.
Засега януари е изненадващо топъл, но дори при температури от -20 градуса трябваше да се имат впредвид.Това, което сега ме интересува е да помогна на бъдещото пило през февруари,март без да застрашавам отводките по някакъв начин.При какви оринтировъчни температури кълбото има проблем с движението си и съответно може да умре от глад?Да се имат предвид слаби и средни по сила семейства.

aleko
14.01.2014, 20:05
Наличието на пило е проблем за движението на кълбото , не ниските температури.

Mateev
15.01.2014, 23:47
За също правих експерименти с отопление на нуклеуси тази зима, но не забелязах никаква разлика в развитието на семействата между тези на топло и тези, които са навън. Вярно е че зимата до момента е изключително топла, и всъщност нямам наблюдения и сравнителен анализ за пчели при минус 20 градуса и други на плюс 20 градуса. Живот и здраве - след 1 месец ще разберем. При всички случаи обаче отоплението ако не помага, поне не вреди.

Нека да не забравяме, че инстинктите на пчелите са се формирали милиони години, и през това време те са видели много на брой както студени, така и топли зими. Видели са кучи студ от минус 40 или 50 градуса, видели са и горещини от плюс 50 или 60 градуса на сянка. И това днешното поколение, което е оцеляло и е доживяло до ден днешен, със сигурност е много добре адаптирано както за кучи студ, така и за небивали горещини. Ако има някой изненадан от бъдещите евентуани климатични апокалипсиси, то това ще бъде човека, а не пчелите.

Buikov
17.01.2014, 00:30
Здтавейте колеги!
Това е първият ми пост във форума и преди да задам въпросите си искам да кажа, че прочетох значителна част от форума и забелязах, че тук пишат доста интелигентни хора, с които споделяме общи интереси, и с които с удоволствие бих кореспондирал.
Много харесвам пчеларството и си ме влече, макар че не съм потомствен пчелар. Единствено когато бях малко дете баба ми имаше един кошер (много лоши пчели бяха)
Отглеждам кошери от пролетта на 2013г. Купих 25 пчелни семейства в ЛР корпусни кошери (без полукорпуси). Когато ги взех семействата бяха много слаби и се развиха чак за слънчогледовата паша. От всичките извадих 300 килограма мед като се стараех да оставя повече от колкото е нужен в плодника, понеже ги взех полуумряли и реших да не съм алчен.
Кошерите са с мрежесто дъно, в средата на ноември реших, че ще им е студено да зимуват така и сложих стериопор на релсите под кошера(крачетата на дъното имат релси за табла за събиране на прашец) за да запуша дъното и да им е "топло"
При прегледа ми на 12.01.2014 установих, че семействата имат достатъчно мед, две семейства бяха умряли- за едното съм сигурен, че есента имаше ужасяващо нападение от пчелни вълци. Бях прочел че практиката показва зимуване без уплътнителни материали на дъното и премахнах стериопора за да не се образува конденз. Пропуснах да кажа, че таблите са цели- без мрежа. Въпрос N1 дали е възможно да съм простудил пилото чрез премахването на стериопора?
N2 рано ли е за третиране срещу нозематоза?
N3 фатално ли е, ако се третира срещу нозематоза, а пчелите не са болни
N4 при последният преглед забелязах разпечатани и изядени до половината килийки захаросан мед( а меда в плодниците е или от кориандър, или от слънчоглед, или букет), а съм чел, че пчелите не трябва да зимуват на захаросан мед. Вредно ли е това?
N5 според отговорите от горните 4 въпроса ще реша дали да третирам срещу нозематоза, ако го направя смятам да бъде с питки захаросан слънчогледов мед и лекарството нозестат (това съм купил) питките ще сложа в найлонови торбички с прорези от долната страна и ще ги поставя над рамките. Какво мислите? Когато поставяте питки за подхранване слагате ли ги директно над пчелното кълбо? Мачкат ли се пчели, когато питката се постави над тях?
Благодаря предварително за отговорите!
Послепис: Имам и въпроси относно строителната рамка, но хайде друг път, а може би и в друга тема.

Искрен Мутафов
17.01.2014, 00:46
Здтавейте колеги!
Това е първият ми пост във форума и преди да задам въпросите си искам да кажа, че прочетох значителна част от форума и забелязах, че тук пишат доста интелигентни хора, с които споделяме общи интереси, и с които с удоволствие бих кореспондирал.
Много харесвам пчеларството и си ме влече, макар че не съм потомствен пчелар. Единствено когато бях малко дете баба ми имаше един кошер (много лоши пчели бяха)
Отглеждам кошери от пролетта на 2013г. Купих 25 пчелни семейства в ЛР корпусни кошери (без полукорпуси). Когато ги взех семействата бяха много слаби и се развиха чак за слънчогледовата паша. От всичките извадих 300 килограма мед като се стараех да оставя повече от колкото е нужен в плодника, понеже ги взех полуумряли и реших да не съм алчен.
Кошерите са с мрежесто дъно, в средата на ноември реших, че ще им е студено да зимуват така и сложих стериопор на релсите под кошера(крачетата на дъното имат релси за табла за събиране на прашец) за да запуша дъното и да им е "топло"
При прегледа ми на 12.01.2014 установих, че семействата имат достатъчно мед, две семейства бяха умряли- за едното съм сигурен, че есента имаше ужасяващо нападение от пчелни вълци. Бях прочел че практиката показва зимуване без уплътнителни материали на дъното и премахнах стериопора за да не се образува конденз. Пропуснах да кажа, че таблите са цели- без мрежа. Въпрос N1 дали е възможно да съм простудил пилото чрез премахването на стериопора?
N2 рано ли е за третиране срещу нозематоза?
N3 фатално ли е, ако се третира срещу нозематоза, а пчелите не са болни
N4 при последният преглед забелязах разпечатани и изядени до половината килийки захаросан мед( а меда в плодниците е или от кориандър, или от слънчоглед, или букет), а съм чел, че пчелите не трябва да зимуват на захаросан мед. Вредно ли е това?
N5 според отговорите от горните 4 въпроса ще реша дали да третирам срещу нозематоза, ако го направя смятам да бъде с питки захаросан слънчогледов мед и лекарството нозестат (това съм купил) питките ще сложа в найлонови торбички с прорези от долната страна и ще ги поставя над рамките. Какво мислите? Когато поставяте питки за подхранване слагате ли ги директно над пчелното кълбо? Мачкат ли се пчели, когато питката се постави над тях?
Благодаря предварително за отговорите!
Послепис: Имам и въпроси относно строителната рамка, но хайде друг път, а може би и в друга тема.

Форума си има автоматичен брояч, както и дата и час - определено не ти е първият пост, въпреки че си копирал първият... Тука си оцелил темата по-добре...

;-)

Вълчан
17.01.2014, 08:47
Здтавейте колеги!
Въпрос N1 дали е възможно да съм простудил пилото чрез премахването на стериопора?
N2 рано ли е за третиране срещу нозематоза?
N3 фатално ли е, ако се третира срещу нозематоза, а пчелите не са болни
N4 при последният преглед забелязах разпечатани и изядени до половината килийки захаросан мед( а меда в плодниците е или от кориандър, или от слънчоглед, или букет), а съм чел, че пчелите не трябва да зимуват на захаросан мед. Вредно ли е това?
N5 според отговорите от горните 4 въпроса ще реша дали да третирам срещу нозематоза, ако го направя смятам да бъде с питки захаросан слънчогледов мед и лекарството нозестат (това съм купил) питките ще сложа в найлонови торбички с прорези от долната страна и ще ги поставя над рамките. Какво мислите? Когато поставяте питки за подхранване слагате ли ги директно над пчелното кълбо? Мачкат ли се пчели, когато питката се постави над тях?
Благодаря предварително за отговорите!
Послепис: Имам и въпроси относно строителната рамка, но хайде друг път, а може би и в друга тема.
Третиране срещу нозематоза!? Направи си клинични изследвания, ако се съмняваш. Да третираш, не е грешка и други го правят. Захаросания мед, не е вреден проблем е ако пчелите немогат да си доставят вода за неговото разтваряне, но с това топло време.Не си простодил пилото, ако го има.

Saras
17.01.2014, 16:25
За също правих експерименти с отопление на нуклеуси тази зима, но не забелязах никаква разлика в развитието на семействата между тези на топло и тези, които са навън. Вярно е че зимата до момента е изключително топла, и всъщност нямам наблюдения и сравнителен анализ за пчели при минус 20 градуса и други на плюс 20 градуса. Живот и здраве - след 1 месец ще разберем. При всички случаи обаче отоплението ако не помага, поне не вреди.

Нека да не забравяме, че инстинктите на пчелите са се формирали милиони години, и през това време те са видели много на брой както студени, така и топли зими. Видели са кучи студ от минус 40 или 50 градуса, видели са и горещини от плюс 50 или 60 градуса на сянка. И това днешното поколение, което е оцеляло и е доживяло до ден днешен, със сигурност е много добре адаптирано както за кучи студ, така и за небивали горещини. Ако има някой изненадан от бъдещите евентуани климатични апокалипсиси, то това ще бъде човека, а не пчелите.
Самата топлина не е достатъчна за по-бързо развитие, но комбинирана с необходимите запаси от храна или допълнително подхранване довежда до значително по-бързо развитие.Отделен въпрос, дали е оправдано в конкретните условия.Според изследване при равни условия, изолирания и съответно по-топъл кошер, изпреварва в развитието си няколко дена, седмица по-рано от нормалния.
Пчелата е жив организъм, въпреки издръжливостта си, тя се изтощава и това влияе пряко върху живота й.Според изследвания, в които са поставени кошери със семейства в хладилни камери при -30 градуса средна температура след около месец са достигнали критически за живота на семейството загуби,а при -20 са издържали два пъти повече.За климата на България само продължителни студове биха могли да доведат до голяма смъртност.
Еволюцията на пчелите не се е осъществила в кошера, а на други естествени за тях места, където сами контролират, топлината, влажността, концентрацията на кислород и успешната борба с различните патогени.
Човека не е приятел на пчелите, а техен експлататор и стремежите му за развиване са свързани с желанието му този процес да бъде по-удобен и доходен.

Buikov
17.01.2014, 22:52
Казаха ми, че ако пчелите от пчелното кълбо са в горната част на рамките са гладни и имат нужда от подхранване с питки, но ако са горе и встрани от кълбото има пълни неразпечатани пити с мед какво да правя?
а) не ги барам и ги оставям да се оправят сами
б) взимам пита странична от кълбото, разпечатвам я и я връщам
в) взимам една или две пълни пити с мед и ги слагам в средата на кълбото
г) подхранвам с питки

Петър84
18.01.2014, 00:07
За по сигурно започни да храниш от сега с питки над кълбото,става бързо и може да се дават и при минус температури.Рамки пролетта може да разпечатваш.Вариянт( В)ми се струва че няма как да стане трябва питите от долната страна да са със празни килийки,за да има къде да се захване кълбото.На колко корпуса са кошерите ти?Ако са на два пчелите качили ли са се във втория?

Казаха ми, че ако пчелите от пчелното кълбо са в горната част на рамките са гладни и имат нужда от подхранване с питки, но ако са горе и встрани от кълбото има пълни неразпечатани пити с мед какво да правя?
а) не ги барам и ги оставям да се оправят сами
б) взимам пита странична от кълбото, разпечатвам я и я връщам
в) взимам една или две пълни пити с мед и ги слагам в средата на кълбото
г) подхранвам с питки

Buikov
18.01.2014, 00:36
На един корпус(многокорпусни)

BUGI
18.01.2014, 23:28
Казаха ми, че ако пчелите от пчелното кълбо са в горната част на рамките са гладни и имат нужда от подхранване с питки, но ако са горе и встрани от кълбото има пълни неразпечатани пити с мед какво да правя?
а) не ги барам и ги оставям да се оправят сами
б) взимам пита странична от кълбото, разпечатвам я и я връщам
в) взимам една или две пълни пити с мед и ги слагам в средата на кълбото
г) подхранвам с питки
Кои са ти това казали, неса те слагали;)
а) не се оставјат така, ти си ги заробил в кошера, трјабва да им дадеш помошт.
б и в)може, сега е времето хубаво, топло, може да се стави и в к-лбото.
г) ако нјамаш рамки с мед, тогава прихранваш с питки.

Петър84
19.01.2014, 00:14
На един корпус(многокорпусни)Не размествай рамки да не убиеш някоя майка,храни с питки.Късмет

jnev
22.01.2014, 09:38
Здравейте искам да ви попитам може ли да се извършва подхранване с боров мед

koragroup
22.01.2014, 09:53
Такъв мед няма.

jordanov
22.01.2014, 10:10
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=731&page=2

Ми що да не може.

Nik_m
22.01.2014, 10:27
Очаква се застудяване 10тина дни, дали да не ида да затворя дъната през този период?

Вълчан
22.01.2014, 10:37
Очаква се застудяване 10тина дни, дали да не ида да затворя дъната през този период?

Събота ходих, да си видя единия пчелин, на 700м надморска височина. В райна има свободно пашуващи коне. Влизали са в пчелина и изглежда, че някой кон се е чесал на капака и съответно; капак, покривна табла и камъни на земята. Рамките открите, семейството Живо!

Nik_m
22.01.2014, 14:35
Те няма да умрът от студ. Въпроса е няма ли да е по добре понеже гледат пило да намаля притока на студен въздух за 7-8 дни.

vanHanegem
22.01.2014, 16:00
Това го направи на 01.03. - събота е.

kaldata
13.02.2014, 09:20
Някой правил ли е пролетно подхранване от сироп+сухо мляко?
Миналата година правих кърмова маса от мед+пудра захар+протеин/сухо мляко но не ми допадна защото разстоянието м/у рамките и таванката е малко а и усвояемостта не беше голяма. В момента съм им сложила по 600-700гр мед в торбички захлюлени под хранилките, за сега си го свалят но мисля от началото на март да почна подбудително със сироп+стартовит, попаднах на един текст от книгата на милан стоянов - на литър сироп 1-2 лъжици сухо мляко... или да им направя просто сироп а да им поставя тавички със соево брашно+протеин+сухо мляко да се "таркалят" /миналата година същото го правих само че без сухото мляко/ усвояемостта беше голяма

FVCVS CAESAR
13.02.2014, 12:32
Мисля че е важно да им осигуриш някакви подходящи протеини, независимо по какъв начин.
В руската и румънската литература съм срещал мнения, че не било добре да се добавят протеини в сиропа, защото от него пият и пчелите събирачки, които по принцип не се хранят с прашец. Пак там препоръчват разделно хранене - чист сироп и отделно медо-прашецова смес или някаква протеинова питка и кой каквото иска, това да яде. Според мен обаче даването на протеини в сиропа не е чак такъв проблем.
Това, с тавичките ми стана интересно. Как точно им ги даваш тия тавички с протеини?

kaldata
13.02.2014, 18:11
Правя си смес от протеин+соево брашно+царевично финно брашно разбърквам сместа и я разпределям в няколко домакински тави и ги поставям на 6-10 метра от кошерите, като е топло го слагам / на по една тухличка/ като е хладно и няма летеж - не. Към горната смес днес добавих витамини и сухо мляко и въпреки че беше леко хладно до към 17.30 имаше пчели в тавичките. Това ми го каза един колега миналата година, от една седмица вече им го "подава". Подобно нещо съм го чела и в разни статии но там се описва в корита с покривчета отгоре, но извода ми от миналата година е че в дълбокия съд се "давят"
Да споделя и още нещо относно зазимяването от същия колега който от години наред така си зазимява семействата /аз това го приложих при слабите семейства който ми бяха на по 5-6 рамки с малки запаси / до 15.09 подхранвах със сироп /захар мед/ през хранилката, изрязах картони, по размера на плодника, зад преградната заредих с пити с разпечатан мед, изрязах процеп за хранилката на картона, същия го сложих в/у плодника, под картона напречно на рамките по 2 тънки пръчици, на процепа на картона хранилката обърната обратно с торбичка мед, отгоре магазин, таванка и капак. По късно към ноември - декември замених торбичката с "кофички" /тези пластмасовите които са за бира/ мед, махаш магазина, леко надигаш картона виждаш къде е семейството и над него правиш дупка колкото лешник и захлюпваш кофичката. Оня ден отворих едно такова слабо семейство,а то смъкваше мед в безобразие, помислих че го трупа долу, вътре няма грам мед по питите а е заложило на 2 рамки вече пило и единствената им храна е тази която им я подавам в кофичките. От 12 семейства зазимени на по 5-6 рамки нямам нито една жертва, по лесно се прослушват зимата, по лесно се вижда дали смъкват мед. Същия ден отворих и едно силно семейство, и при двете силно/слабо нямаше почти никакъв прашец.
Колегата които ми каза това за картона го прави към края на октомври а едва към януари започва да слага кофичките, той ги пълни още през лятото и така си ги запазва до поставянето им. Магазините са пълни с пити, просто размества прави дупка и слага кофичката.
Може би нямам жертви защото и времето тази зима го позволи.... но за другата зима всичките ще ги зазимя с картон и магазин.

Валтер Желязков
13.02.2014, 21:01
Това, с тавичките ми стана интересно. Как точно им ги даваш тия тавички с протеини?

Ето една статия по въпроса. http://www.farmer.bg/news_view.php?id=17553

Nik_m
13.02.2014, 21:21
Миналата година месих питки с извара, няма да ви разправям какво нищо направих, ама поне белките нахраних :)
За това тази година на магазина, може да не са от мед ама поне няма да вкиснат.

koragroup
13.02.2014, 22:01
...
Това, с тавичките ми стана интересно. Как точно им ги даваш тия тавички с протеини?


https://www.youtube.com/watch?v=Zjhf3sQzChI

https://www.youtube.com/watch?v=DTIokgk2p0o

https://www.youtube.com/watch?v=1x0AZYeLnPk

Ако се налага мога да преведа криво ляво... ама утре, че днес румънския ми е на ремонт ;-)

вълк дивак
13.02.2014, 23:11
Миналата година месих питки с извара, няма да ви разправям какво нищо направих, ама поне белките нахраних :)
За това тази година на магазина, може да не са от мед ама поне няма да вкиснат.

Колега, ще споделиш ли пропорциите в рецептата с изварата.
Ще съм благодарен да я науча, че и аз мисля да пробвам.

FVCVS CAESAR
13.02.2014, 23:13
Това ли било? Помислих, че става въпрос за вътрешно подхранване с такива неща в тавички.
Иначе не е лошо, но в съседство имам доста чужди кошери и се опасявам, че ще трябва да храня и тях. Освен това в хладно време, каквото е преобладаващото през февруари, няма да могат да посещават всеки ден хранилката, особено нощно време. :) Румънецът от клипа на 2 март ги храни. Като гледам обаче пчелите му колко активно посещават хранилките, се замислям дали да не пробвам някой път, но за тази зима-пролет вече им раздадох питки с прашец.
Между другото, чел съм из форума, че някои дават по този начин царевично брашно на пчелите си, но не съм срещал никъде в литературата то да се препоръчва като заместител на прашеца. Срещал съм обаче описани случаи в безпашеви периоди пчелите да носят брашно от мелниците (не се казва какво брашно, но вероятно пшеничено), въпреки че ползата от това брашно за тях и за пилото е абсолютно никаква.

Nik_m
14.02.2014, 08:00
Колега, ще споделиш ли пропорциите в рецептата с изварата.
Ще съм благодарен да я науча, че и аз мисля да пробвам.
От сайта на форума: http://pchelari.com/podhranvane/podhranvane-s-prashets-i-belt-chni-hrani/
Аз я сложих и след 20 дни направих 2ра доза, но пчелите почти не бяха пипнали 1вата оставих я под навеса и ноща белките я изядоха.
След още 20 дни отворих пак да видя каво става и беше вкиснала та я изхвърлих. Сигурно не съм направил нещо както трябва.
За това сега си преправям дъната за прашецоуловители за да мога другата година да им правя с прашец.
Тази година сложих босненските питки и вчера повдигнах на един да видя, пчелите я бяха нападнали.
Това с външното подхрнаване според мен е много лоша идея, само ще науча всички пчели от селото да идват при мен и после може да има и нападения.

bgludost
14.02.2014, 17:33
Защо постоянно търсите и използвате всякакви заместители на прашеца (извара, соево брашна, сухо мляко и т.н.), а просто не прибавяте прашец към питките и да си спестите всички тези усилия да натъпчете питките с всякакви заместители за да се доближите максимално до прашеца ?

rosty_sz
14.02.2014, 18:06
Защото не всички имат прашец, а да сложиш чужд особено купен от непознат може да се окаже стотици пъти по-лошо от колкото да ползваш заместители.

kaldata
14.02.2014, 18:59
Колега FVCVS CAESAR (http://pchelari.com/forum/member.php?u=1589) да, не е нещо особенно. имам един познат които пък им поръсва така направения "прашец" в/у рамките. Днес към 10 часа на 95% от семействата ми бяха навън и докато изкарам тавичките вече бяха около мен. При нас засега само лешника е нацъфтял тепърва и дряна. Не съм имала проблеми с нападения след подаване по този начин. Очаквам и един голям блок с рапица срещу пчелина да цъфти около началото на април. За сега времето е благоприятно и до към 17 часа имам пчелички по тавичките, и два три дни да е пак е от полза.
В дворовете на село се мели не само пшеница но и слънчоглед и царевица и много други зърнени. Соевото брашно го казват че е с най голямо съдържание на белтъчини.
Не ми се рискува с бирена мая извара и яйца.
bgludost (http://pchelari.com/forum/member.php?u=1918) - Зимата на 2011 опитах питки с прашец и питки със сухо мляко, извода е че това със сухото мляко го омляскаха и питаха за още, друг е въпроса че неми се отварят отгоре - да не ги безпокоя допълнително. А колегата rosty_sz (http://pchelari.com/forum/member.php?u=1463) е мнооого прав.

bgludost
14.02.2014, 19:27
kaldata - питките ти с изсушен прашец ги прави нали :)

вълк дивак
14.02.2014, 20:59
Днес замесих въпросната рецепта, но ми се видя доста течно и увеличих пудрата захар. Питките сложих по обяд. Към 3h проверих как се приемат и останах доволен. Пчелите ги ближеха и ги гяха покрили целите. Аз също си направих мрежести дъна, и се надявам да събера малко прашец, че да не се занимаваме с глупости и догодина.

kaldata
15.02.2014, 08:02
изсушен и смлян

bgludost
15.02.2014, 13:48
И аз така си помислих :) Аз в мойте питки им слогам пресен и ги взимат мн добре

ivkaikrisi
17.02.2014, 10:57
как да преместим два кошера на 240-250км с лек автомобил,подготовка на кошера,в коя част на денонощието,март месец подходящо ли е?

Валтер Желязков
17.02.2014, 11:41
как да преместим два кошера на 240-250км с лек автомобил,подготовка на кошера,в коя част на денонощието,март месец подходящо ли е?

Тук ще намериш отговорите: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=669&page=22

Nik_m
17.02.2014, 18:18
как да преместим два кошера на 240-250км с лек автомобил,подготовка на кошера,в коя част на денонощието,март месец подходящо ли е?
Взимаш 2 чохала и ги обличаш иначе в колата ще стане чудо.
После вечер ги затваряш и ги караш когато искаш, сега температурите са подходящи.
Това е основното, другото може да го прочетеш в темата която ти е дал колегата.

вълк дивак
18.02.2014, 01:20
nik,днес проверих как се приемат питките с изварата. Няколко семейства са ги изяли на 70%. Другите си ги приемат нормално без да го бързат толкова. Оди ги разбери?

salix
18.02.2014, 19:57
Здравейте. Току-що се регистрирах. Баща ми беше пчелар, но неочаквано загина преди около 2 месеца. Майка ми не иска да продаваме кошерите (22 семейства) и ме накачули аз да се оправям. Изчетох книжките, които намерих в къщи и първото чудо се случи - от пълна фобия развих пълен интерес към пчелите. Но, както се оказва, от академичния интерес до работата на пчелина - разлика от земята до небето. В средата на януари имаше хубаво време и един познат им хвърли едно око - всички се облитаха. Отвори и 2-3 кошера и се оказа, че са зазимени с много мед. Знам, че баща ми така правеше и не подхранваше с питки рано напролет.
Вчера и аз направих първия си опит за преглед - е, поне ме ужилиха 2-3, та да си тествам реакцията.
Ако някой бърза - да не чете този абзац, а да мине направо на следващия. Накратко прегледа мина така: 1. забравих, че трябва да отида с пушалка - е, много скоро се сетих; 2. покривната дъска на първи кошер не се отлепи от раз и реших, че по принцип не се маха!!!, но като тръгнах да я вдигна барабар с магазина, взе че се отлепи баш на една педя във въздуха и магазина се изтряска върху плодника, ама на криво... като чух какво се случи - викам си тука е пълно с пчели, значи е добре. Понаместих го и го оставих за другия път. Втори беше също с много пчели и се уплаших, особено като ме ужилиха две, и него го затворих набързо. Отидох да си успокоя дишането в склада и хванах третия. Тука вече действах решително - успях да проверя всички плодникови рамки. Не видях майката, хем гледах. Но имаше мокри и мухлясали пити с мед. Четвърти беше с пило, 5 междурамия с пчели и то това беше за вчерашния ми преглед. Май не беше много накратко, но, извинявам се - много се вълнувам, а в къщи няма кой да ме изслуша с разбиране.
Сега и въпросите:
1. Добре ли направих, че извадих мухлясалите пити и ги замених с немухлясали, които бяха зад преградната дъска (даже ги разпечатах в склада)?
2. Какво да правя с тези мухлясали пити - 3 бр. В тях има мед, а в едната имаше и нещо течно - предполагам нектар, макар че не ми е ясно от къде се е взел?
3. Във всички кошери има много мед - и в плодниците, а в някои и в магазините. Но мисля, че е кристализирал. Съдя за това по кристалите, които пчелите чистят от кошера, а и на дъното на единия беше посипано с такива. Четох, че трябва да се разпечата и напръска с топла вода, за да могат да го консумират. Въпросът е: на място ли се прави разпечатката или се вадят и носят в склада? Ако е на място - не възникват ли често кражби (в книгите все за тези кражби пише)? И, ако се разпечатват последователно кошерите, няма ли опасност от пренасяне на зарази от кошер в кошер с инвентара (вилица, валяче). Аз не мога да преценя дали има болест. Като цяло семействата, които видях, са с поне 5 междурамия пчели...
4. Подхраних с медо-прашецова смес. Не съм сигурна, че прашеца беше читав, но... в двора има цъфнала леска - дано свърши работа. Дадох по 1-2 лъжици в храниклите. Махнах вертикалната преграда в хранилката - тя за какво служи, нали не е проблем, че я махнах?
Ами това е за сега. Сигурно много ще досаждам тук. Ако някой иска просто да ми даде съвет, извън въпросите, които съм задала - добре дошъл/ла е.
Благодаря предварително и до скоро.

спартак
18.02.2014, 20:25
Нормално е да си объркан от начало и да имаш много въпроси.Първо се успокой, виж твоя приятел да ти помогне - заедно да извършвате бъдещи прегледи и му ходи по-често на гости и беседвайте.Тази треска дето те тресе е силно заразна и се нарича мерак.Браво.

simo
18.02.2014, 20:38
salix, като ти чета писанието ми се струва бая грамотно за човек, който само от два месеца чете за пчелите, по скоро си мисля, че на някой колега му е доскучало и иска да посъживи малко форума.
Ако греша, моите извинения, имаш много добра интуиция /може и да ти е наследство/, действай смело, като гледам пчеларството ти се отдава от раз.

kuline
18.02.2014, 20:39
Първо - Добре дошла при нас.
Манипулациите по кошерите ги извършвай, без резки движения и сътресения, защото както спомена сама си усетила как се настървяват пчелите.
По това време, не би предизвикала нападение (все пак зависи от температурата на околната среда) Нападенията са по-характерни късно лято и есен. Разпечатвай на място с валяче, защото е по-бързо и спорно. След всеки кошер, поставяй валячето в кофичка с вода, за да може да се отмие меда и восъка от него.
Добре си направила, като си подменила мухлясалите пити, които ще се наложи да бракуваш. Не ти е необходимо да търсиш майката, ако видиш, че има пило или снесени яйца.
Различните болести се проявяват в различно време от сезона, но за това задължително ти е необходим човек с по-сериозни познания в пчеларството.

П.П. Нещо много важно, отваряй сандъците, когато има необходимост от това.

salix
18.02.2014, 21:19
simo, наистина съм нова. Но съм много добра в дисциплината четене с разбиране. Проблемът е в работата на място - за това трябва опит. Благодаря за окуражаването.

salix
18.02.2014, 21:30
спартак, kuline, благодаря за отговорите - много стимулиращо ми подействаха, направо съм на път да си повярвам, че ставам за пчелар. Трябва ли веднага да претопя питите или могат да почакат 2-3 седмици?

kuline
18.02.2014, 21:34
Може разбира се. На молеца още му е студено.
Добре си се нахъсала, но имай в предвид, че работата по пчелите сега започва и пика на ПЧЕЛАРСКАТА работа е април-май, така че се стягай.

BUGI
19.02.2014, 23:31
Salix, добре дошла в-в форума,
нјакои колеги са ти отговорили на нјакои твои в-проси.
Аз ште ти отговорја на
3. казваш ште има много мед в кошерите. добре е , но все пак , понеже се кристализирал, трјабва да прегледаш и всјакоја рамка с так-в мед да помериш, а туриш с не кристализирал мед в плодника, и това по блиску до пилото.
този мед којто се кристализирал, на пролет когато отоплее ште вземеш да оцедиш в центрифуга и ште ти служи само за прихрана на пчелните семејства кога има безпашен период. вос-ка, којто е доб-р в рамките поново в-ршташ в кошери на служба, а кој е много черен или деформиран отива в топилка.
4.неси трјабвала да вршиш прихрана с мед и цветен прашец сега понеже имаш доста мед и перга ва кошерите.
вертикалната преградка в хранилката слижи за прихрана на семејствата с-с захаромеден сироп.

Никога недеј да се плашиш когато работиш с пчели, заштото те осештајат страх в човека и повече жилат.
пушалката користи, само не прекарано, и тја в-рши "надражај".
надјавам се да че разбереш макар малко от това кое ти казах. желаем ти УСПЕХ

evgeni.filimonov
20.02.2014, 10:45
Ако можеш и по-често ги отваряй, така ще се учиш най-добре. Пушилката да работи винаги. Подпушваш 2-3 пъти през прелката и лекичко отваряй покривната табла и пусни две-три струйки дим върху пчелите. Приготви си лист и химикал и запиши какво виждаш на всяка рамка, от ляво-надясно. И споделяй, ние ще ти кажем какво да правиш. За сега не е подходящо да ги ровиш. По нататък при тих слънчев ден и когато летят пчелите. Не летят ли - не ги отваряй. Първата ти работа е да стесниш гнездото, виждаш на кои рамки има пчели , оставяш до тях още една рамка и слагаш преградната дъска, а зад нея останалите пити. По време на развитието на семейството, гледаш първо да разпечатиш стария мед вътре в гнездото, след това меда извън гнездото. Когато видиш пчели по преградната дъска, взимаш една рамка от лявата и страна и я слагаш до пилото, хубаво е да има мед на нея, който трябва предварително да си надраскала и напръскала с водичка. Така правиш докато изпълниш плодника с пчели. По време на овошките ако е силно семейството, можеш да разширяваш и с основа. Пчелите имат нужда да градят, а и рамките трябва да се подменят. На този етап магазините можеш да ги свалиш и прибереш в склада. И чети и питай.
Успех.

salix
21.02.2014, 11:02
BUGI, благодаря за отговора. Обаче да ти кажа, нашия мед става направо камък, даже на водна баня трудно се отпуска, и не ми се вярва просто от топлината да успее така да омекне, че да може да се центрофугира. От друга страна, ако не го извадя някак от питите - зян ли ще стане? Мисля да рапечатвам и да пръскам с вода, дано успеят да го изядат сами.
Едната от мухлясалите пити, които извадих беше направо черна - отвсякъде за брак.
Това за страха ще го имам предвид. ПО едно време като се накълбиха върху мен, започнах да пуша по себеси и навсякъде. Другия път очаквам да съм по-спокойна, ще знам какво правя и ще действам спокойно и целенасочено - поне така се надявам:)

salix
21.02.2014, 11:22
Евгени, благодаря за съветите. Да му се не види - едно е да четеш книжки, друго е практиката. В книжките пише - да се стеснят и затоплят гнездата, ама как и колко - не пише. Иначе дневник водя. Като даде време - ще ги отворя и ще запиша подробно всичко и ще го направя достояние тук.
Имам сега още един въпрос - как става почистването на дъната. Предполагам, че взимам едно готово изчистено дъно, слагам го до някой кошер и премествам кошера върху чистото дъно, махам мръсното и връщам кошера на мястото му. Изчиствам мръсното дъно и го ползвам за следващия кошер. И така - три дена (с моите темпове на работа), но пък добра работа за бицепсите. И другото - просто ги почиствам или трябва и да ги дезинфекцирам (имам много хубава газова горелка)?
Всичките пчелари, които познавам, в момента или ги няма или са заети. А така ми се иска да си беседвам с някого надълго и широко...

evgeni.filimonov
21.02.2014, 12:30
Първо кажи какви са ти кошерите, за да ти кажа как да процедираш. Ако дъната са подвижни, ти вече си намерила решение как да го направиш. Изместваш кошера настрани, слагаш изчистеното дъно и връщаш плодника. Ако семейството е силно, не е нужно да обгаряш дъното, те са си го почистили вече. Но ако е слабо, това означава, че му е трудно да чисти и остават всякакви боклуци по дъното. Изтържи го хубаво и може лекичко да го обгориш, все пак то е полирано с прополис , който ще изгори от пламъка.
За стесняването, стесняваш на толкова пити колкото покриват пчелите. Обикновено като застанеш от задната страна на кошера, ако кошера е ориентиран -изток,югоизток,юг,
по топлата страна на кошера е дясната, защото там по-дълго време го огрява слънцето. Това кара пчелите още есента да формират гнездото в дясната част на корпуса. Обикновено първата рамка от дясно на ляво е пълна с мед, след нея 2-3-4 са питите заети с пчели - така нареченото гнездо-кълбо. След питите заети с пчели слагаш преградната дъска. Ако е силно семейството - оставяш една рамка в повече, ако е слабо - не слагаш. Така се прави стесняването, което сега е много нужно. Също така и плътна покривна табла над плодника, която да задържа така ценната топлина. Ако оставиш магазините отгоре, пчелите трябва много голям обем жилище да затоплят. Това означава, че и повече храна ще изразходват и повече енергия за затопляне и по малко сили ще имат за отглеждане на пило, което ще рече по-бавно развитие на семейството.

salix
21.02.2014, 16:12
Кошерите са ДБ 10 р. и ЛР. Над плодника на някои от кошерите има сложен плат с по един прорез. Може би не са му достигнали покривни табли на баща ми. Разбирам какво ми казваш за стесняването, съвсем ясно ми стана. Само че времето не е подходящо, нали. Вчера изтървах и много ме е яд. Сега чакам с нетърпение следващите хубави дни.

ясен
21.02.2014, 17:50
И при мен така се получава,изтървах хубавото време и сега чакам да се затопли заа да стесня кълбото.Как се процедира с почистването на неподвижно дъно?

ivan14
21.02.2014, 18:06
здравейте аз сам начинаещ и искам да попитам как да се прави затоплянето на 1 или два корпуса

Ангел Йосифов
21.02.2014, 18:07
Сега чакам с нетърпение следващите хубави дни.

По горе колега те посъветва да не отваряш кошерите от любопитство,но и без отваряне(любопитство) няма да стане.Препоръчвам ти,за "задоволяване на любопитството"да отваряш един и същи кошер,за да не безпокоиш излишно останалите.След като си водиш записки за всяко семейство,отваряйки един кошер можеш да си направиш изводи за другите.Имай в предвид,че необезпокояваното семейство винаги е с едни гърди пред обезпокояваното.Пиши къде пчеларстваш-може някой колега-шка да задоволи "бликащите" ти въпроси.Най достоверни отговори ще получиш от колеги от твоя регион.Успех.

ivan14
21.02.2014, 19:00
за планинските райони каква система кошери е по добре да се използват

salix
21.02.2014, 20:11
Ангел Йосифив, "пчеларствам" (колко сериозно звучи) в района на Добрич, в едно село. Малко далече ми се пада и не ми е финансово изгодно да проявявам просто любопитство. Гледам да отивам с точно определена цел, а въпросите бликат, понеже общо взето ми е ясно КАКВО трябва да правя, мъглата е по отношение на това КАК се прави - How it's made?, както се казва по Дискавъри ченъл. Това за единия кошер е хитро. В книгите пишеше (голяма зубрачка съм) за т.нар. контролен кошер. Е, това ще да е то контролния кошер - тоя дето го ръчкаш за сметка на всички останали.
Та, следващото ми ходене ще бъде за разпечатване на мед, стесняване на гнезда и, по възможност, чистене на дъна.
Според вас трябва ли да се сложи вече поилката? (Да не останете незапитани, все пак това е тема за въпроси)

Валтер Желязков
21.02.2014, 21:13
И при мен така се получава,изтървах хубавото време и сега чакам да се затопли заа да стесня кълбото.Как се процедира с почистването на неподвижно дъно?

Прехвърляш семейството в друг кошер.

BUGI
21.02.2014, 22:48
И при мен така се получава,изтървах хубавото време и сега чакам да се затопли заа да стесня кълбото.Как се процедира с почистването на неподвижно дъно?

Кошери с неподвижно д-но са ДБ или тежак.
когато е хубаво времето, извадиш п-рвите 2-3 рамки, които са без пило и да случајно нее мајката на тех, нав-н и с д-лга четка чистиш бак-лка к-м средата на кошера. тогава помери останалите рамки на лјаво, и пак чисти. слет това извади и другите рамки,те. от десна страна нав-н и хубаво с-бери с-с шпахла бак-л-ка и исхврли в-н. когато очистиш, рамките пак в-ршаш всјака на свое мјасто. малко е терудно но е полезно.;)

ПС. всекој кошер, те. всекое пчелно семејство е учебно и опитно за себе си. с-стојанијата в-в всекое семејство е различно. контролно семејство нее меродавателно за останалите.

Nik_m
22.02.2014, 14:27
Според вас трябва ли да се сложи вече поилката? (Да не останете незапитани, все пак това е тема за въпроси)
Колкото по рано толкова по добре, защото ако пчелите се научат да ходят някъде на друго място после трудно ще ги научиш да ходят на твоята.
Преди няколко дни в хубавото време пчелите масово посещаваха поилката.

2ма пчеларя
22.02.2014, 18:45
Колеги имам един въпрос едно доста слабо семейство покриващо 3 рамки дб има майка но няма пило все още.Въпросът ми е да го обидинявам ли с някое др или да изчакам още малко да видя дали няма да пронесе майката притеснявам се от търтовка не знам как да процедирам неопитен съм. мерси предварително

Kiril8305
22.02.2014, 20:31
Колеги имам един въпрос едно доста слабо семейство покриващо 3 рамки дб има майка но няма пило все още.Въпросът ми е да го обидинявам ли с някое др или да изчакам още малко да видя дали няма да пронесе майката притеснявам се от търтовка не знам как да процедирам неопитен съм. мерси предварително

Аз , бих постъпил така:
Ако имам да речем 3 кошера с пчели , единия от които е въпросния с 3 рамки слаб , а другите два силни - ще се простя с майката в слабия кошер като гледам другия ден температурата на околната среда да не е по висока от 5 градуса.
В един от силните ми два кошери , ще прехвърля пчелите с питите като между двете семейства имам преградна дъска.
Като понапредне сезона от този силен кошер ще направиш отвотка и ще положиш усилия до зимата да е добре развита и запасена с мед.
Всичко е в твои ръце.
Успех!

BUGI
22.02.2014, 22:33
Колеги имам един въпрос едно доста слабо семейство покриващо 3 рамки дб има майка но няма пило все още.Въпросът ми е да го обидинявам ли с някое др или да изчакам още малко да видя дали няма да пронесе майката притеснявам се от търтовка не знам как да процедирам неопитен съм. мерси предварително
Тази мајка колко ти е стара, но пак с-всем нјама много това значение. може би че нешто се случило с неја.
затова, да не изгубиш тези пчели които имаш в кошера приседини в друго по силно семејство.
направи така как ти каза кирил. успех.

2ма пчеларя
23.02.2014, 11:00
Тази мајка колко ти е стара, но пак с-всем нјама много това значение. може би че нешто се случило с неја.
затова, да не изгубиш тези пчели които имаш в кошера приседини в друго по силно семејство.
направи така как ти каза кирил. успех.

майка млада от 2013. благодаря за отговора

FVCVS CAESAR
23.02.2014, 11:37
Възможни причини да няма пило - кълбо върху светли пити или белтъчно гладуване... или майката се е бъгнала. В Търново обаче времето беше хубаво и предполагам, че са посъбрали прашец.
Миналата година имах една такава майка. Дълго време я чаках да пронесе и в момента, в който решавах да я ликвидирам, тя снасяше по някое яйце, колкото да ме разколебае. После яйцето изчезваше. Чаках я до 6 април, когато вече съвсем ми писна от нея и ликвидирах семейството, а оцелелите пчели присъединих към два микро нуклеуса. Единият взе че стана на кошер, а пчелите от другия налетяха в първия и той така и си остана нуклеус. Ако бях направил всичко това по-рано, щях да имам повече пчели на разположение.
Майката обаче беше последен представител на ценна генетична линия и затова загубата й много ме наскърби.

2ма пчеларя
23.02.2014, 14:08
Възможни причини да няма пило - кълбо върху светли пити или белтъчно гладуване... или майката се е бъгнала. В Търново обаче времето беше хубаво и предполагам, че са посъбрали прашец.
Миналата година имах една такава майка. Дълго време я чаках да пронесе и в момента, в който решавах да я ликвидирам, тя снасяше по някое яйце, колкото да ме разколебае. После яйцето изчезваше. Чаках я до 6 април, когато вече съвсем ми писна от нея и ликвидирах семейството, а оцелелите пчели присъединих към два микро нуклеуса. Единият взе че стана на кошер, а пчелите от другия налетяха в първия и той така и си остана нуклеус. Ако бях направил всичко това по-рано, щях да имам повече пчели на разположение.
Майката обаче беше последен представител на ценна генетична линия и затова загубата й много ме наскърби.

Колега наистина времето биши добро около 10 дни носеха от леската прашец дрянката почна да разпуква но температурата падна и няма слънце и летеж и мисля да сипя по 200г инв сироп.

evgeni.filimonov
23.02.2014, 19:57
Стесни го добре, затопли го отгоре, сложи му и твърда храна, не сироп, не вкарвай допълнително влага. И изчакай още седмица. Вторник и сряда ще е подходящо времето.

evgeni.filimonov
23.02.2014, 22:26
за планинските райони каква система кошери е по добре да се използват
Много е писано по тази тема, но явно няма кой да чете.
Не е важна системата, важни са знанията на пчеларя. Планинските райони имат кратка бурна паша, другата е поддържаща - осигуряваща развитието на пчелното семейство. За да вземат максимума от тази краткотрайна паша и да натрупат стоков мед, пчеларя трябва да създаде много силни семейства до започването и. Това се постига с почти всички модели кошери. Но това трябва пчеларя да го научи, да го практикува и да го усети. Но иска много четене, много знания и много практика. Тогава, млади пчеларю, ще знаеш и как се стесняват кошерите на един или два корпуса.

pamo
01.03.2014, 11:03
Колеги, вчера забелязах 2 правилно излюпени маточника в един от кошерите, който явно е останал без майка, може и аз да съм я убил неволно, когато слагах питки в началото на февруари. Не съм търсил млада майка, пило нямаше никакво, но въпроса е може ли да се оплоди по това време и дали има зрели търтеи сега?

aleko
01.03.2014, 11:09
Никакъв шанс за оплождане по това време.

Петър84
01.03.2014, 11:35
При прослушване на пчелно семайство,може ли по издавания шум да бъде разбрано дали има майка?

ivan103
01.03.2014, 13:03
Да може Петър84. Когато липсва маика пчелите плачат.


Pamo навярно много от колегите ще те посъветват да разформираш семеиството, но има вариянт маиката да се уплоди.
При мен сее случвало около 12 февруари да се опложда маика.

Kiril8305
01.03.2014, 15:04
Да може Петър84. Когато липсва маика пчелите плачат.


Pamo навярно много от колегите ще те посъветват да разформираш семеиството, но има вариянт маиката да се уплоди.
При мен сее случвало около 12 февруари да се опложда маика.
На 12 Февруари ?
Това някъде в Блъгария ли е или в топлите страни?

pamo
01.03.2014, 22:42
Ами ще изчакам 2-3 седмици и то ще си каже..

Nik_m
02.03.2014, 08:32
Да може Петър84. Когато липсва маика пчелите плачат.


Pamo навярно много от колегите ще те посъветват да разформираш семеиството, но има вариянт маиката да се уплоди.
При мен сее случвало около 12 февруари да се опложда маика.
При мен сега няма кьорав търтей, а какво остава за оплождане.
Това ми звучи като виц.

Валтер Желязков
02.03.2014, 10:06
Ами ще изчакам 2-3 седмици и то ще си каже..

След 2-3 седмици, ако няма майка или не се оплоди, семейството ще загине или ще стане търтовка. Без млади пчели няма да оцелее. По добре го обедини с някое средно по сила семейство и в края на май направи отводка, за да си го възстановиш.

FVCVS CAESAR
02.03.2014, 12:26
Семейството едва ли ще загине след 2-3 седмици, дори може да доживее до началото на май, но през април ще отслабне много и няма да можеш да използваш пълния потенциал на пчелите, с които разполага в момента.
Миналата година в средата на март ликвидирах заложените свищеви маточници в едно семейство, защото не ми се рискуваше, пък и имах излишни майки.
Ако все пак решиш да пробваш, пиши какви са резултатите от брачния полет.

pamo
02.03.2014, 14:05
Ще пробвам да видя дали ще се оплоди, въпреки че не храня големи надежди. Ако случайно стане, ще го подсиля със запечатано пило и млади пчели.

zayo
02.03.2014, 15:09
Според мен вероятността семейството да оцелее и майката да се оплоди е не по-голяма от 10-15 %. Лично аз не виждам смисъл да провеждаш този експеримент. Имай на предвид, че семейството ти е от дълго време е без оплодена майка и липсват млади пчели. Старите ще умират и до началото на месец май кошера ще остане без такива. Дори майката да се оплоди, а това ще стане поне след месец, едва ли ще има годни и достатъчно пчели да я обгрижват, а и качествата й ще са под съмнение. Има вероятност и то не малка майката въобще да не се оплоди. По спомен от това което съм чел след около 40-45 дни след излюпването й ако не се оплоди става стерилна. Ако го обединиш с друго средно или силно семейство, то тези пчели ще се включат в работата на другия кошер и ще може същият да се развие по-бързо. Все пак майката снася и в зависимост от количеството пчели в кошера. През месец май след акацията се можеш да дръпнеш някоя пита пило от обединения кошер и да си направиш отводка. От това може само да спечелиш.

FVCVS CAESAR
02.03.2014, 16:42
Тъй като майката е вече излюпена (неясно кога, но да кажем, че е било преди няколко дни, а не миналата есен), значи при първа възможност (топло и слънчево време) ще излети за оплождане. Въпросът е дали няколко дни след това ще пронесе.
Аз пък съм чел, че презимувалите търтеи губят оплодителните си способности. Тогава кой ли е оплодил на ivan103 февруарската майка? Или просто има някаква грешка при отчитане на данните от експеримента?

ivan103
02.03.2014, 18:15
Здавеите колеги. Днес ходих на пчелина и поставих ленти против акара.
В семеиствата със 7-8 рамки забелязах и поняколко търтея, в послабите нямаше.
Що се отнася за въпросната маика незнам кои и как я е оплодил видях я да се прибира със шлеф по времето на облитане.
Всичко това беше 2004г. това семеиство за сезона ми даде 60кг. стоков мед.
За вас може дае маитап , но за мен е истина.

Kiril8305
02.03.2014, 20:19
Здавеите колеги. Днес ходих на пчелина и поставих ленти против акара.
В семеиствата със 7-8 рамки забелязах и поняколко търтея, в послабите нямаше.
Що се отнася за въпросната маика незнам кои и как я е оплодил видях я да се прибира със шлеф по времето на облитане.
Всичко това беше 2004г. това семеиство за сезона ми даде 60кг. стоков мед.
За вас може дае маитап , но за мен е истина.
Независимо какво ще ти кажем ние , ти не се отказвай да експериментираш.

BUGI
04.03.2014, 22:16
Здавеите колеги. Днес ходих на пчелина и поставих ленти против акара.
В семеиствата със 7-8 рамки забелязах и поняколко търтея, в послабите нямаше.
Що се отнася за въпросната маика незнам кои и как я е оплодил видях я да се прибира със шлеф по времето на облитане.
Всичко това беше 2004г. това семеиство за сезона ми даде 60кг. стоков мед.
За вас може дае маитап , но за мен е истина.

мое мнение е че кои пчелни семејства имајат сега т-ртеи, тези мајки неса добри.
това са "т-ртејки" (трутоши ),много повече снасјат неоплождани јајца, т-ртеи и трјабва да се заменат по б-рзо, што по рано може,
за да би се семејствата развивали нормално.

кентавър
05.03.2014, 15:42
Здравейте колеги.Днес проверявах семействата дали имат достатъчно мед.В единия кошер пчелите ми се сториха силно намалели.Проверих за майка-има,дори видях че се е излюпило пило ,личеше си на една пита диаметър около 10 см .Стесних на 2 рамки .Имали надежда за това семейство

evgeni.filimonov
05.03.2014, 17:54
Ако е една шепа - трудна работа.
Ако покриват междурамието на двете рамки - има шанс.

кентавър
05.03.2014, 18:18
Покриват я .консумирали са около килограм питка през периода януари до днес.Немога да си обясня как така са намалели в сравнение с другите.

ivan103
05.03.2014, 19:38
Здравеи Буги. Днес ходих на пчелина и разширих силните с по една рамка.
Състоянието им е следното, силните-имат по 5-6 пити с пило заемащо почти целите рамки,
послабите имат 3-4 рамки с пило заемащо почти дветрети.
Според тебе нормално ли е това състояние.

tsvetanko1973
05.03.2014, 20:47
Здравейте колеги.Днес проверявах семействата дали имат достатъчно мед.В единия кошер пчелите ми се сториха силно намалели.Проверих за майка-има,дори видях че се е излюпило пило ,личеше си на една пита диаметър около 10 см .Стесних на 2 рамки .Имали надежда за това семейство

Според мен ще го бъде и мисля че на първо време е по-добре да му се помогне с малко млади пчели от другите кошери.За целта си намираш някакъв кашон разпънат и изтръскваш от други по-силни кошери само пчели и го слагаш този кашон пред прелката на това семейство. Старите пчели ще се върнат по кошерите си, а младите ще влязат през прелката и ще ги приемат.Една такава млада пчела ще помогне да се отгледат 4 други/така казват колегите/.Иначе относно придаването на запечатано пило трябва да има и пчели които да го покриват.Дано съм бил от полза.

evgeni.filimonov
05.03.2014, 20:54
Покриват я .консумирали са около килограм питка през периода януари до днес.Немога да си обясня как така са намалели в сравнение с другите.
Зазимен е с повече стари пчели и затова.

кентавър
06.03.2014, 18:34
Благодаря за отговорите и съветите колеги.

BUGI
08.03.2014, 22:30
Здравеи Буги. Днес ходих на пчелина и разширих силните с по една рамка.
Състоянието им е следното, силните-имат по 5-6 пити с пило заемащо почти целите рамки,
послабите имат 3-4 рамки с пило заемащо почти дветрети.
Според тебе нормално ли е това състояние.
моја мис-л за това с-стојание на пчелните ти семејства,
имајки в-в вид какво е времето, с.всем е нормално, заштото и при мен е с-што така,
само пити с мед прехврлјај по блиско да пилото и немај си гајле.
с-с штастие.

TeodorTodorov
09.03.2014, 14:18
Здравеите ! Напоследък в един от кошерите ми ( 12 рамков ДБ ) се образува мухъл по покривната табла. Отначало беше само в областа зад преградната дъска а сега е плъзнал по средата и малко отгоре на рамките. Над покривната табла бях сложил стиропор които отстраних за да разбера дали той пречи на вентилацията и за това се образува мухъла. Та на въроса дали плесента ще навреди и как да се отарва от нея :(

BUGI
09.03.2014, 22:28
Здравеите ! Напоследък в един от кошерите ми ( 12 рамков ДБ ) се образува мухъл по покривната табла. Отначало беше само в областа зад преградната дъска а сега е плъзнал по средата и малко отгоре на рамките. Над покривната табла бях сложил стиропор които отстраних за да разбера дали той пречи на вентилацията и за това се образува мухъла. Та на въроса дали плесента ще навреди и как да се отарва от нея :(

В този кошер, автоматски се види че вентилацијата нее добра.
имал сам такива случки и успешно сам се решил от мух-ла с дупка в горнија -г-л с диамет-р от 20мм
от в-ншната страна тури телена мрежа за да не могат да излизат пчелите, само да имат вентилација.

TeodorTodorov
10.03.2014, 17:39
В този кошер, автоматски се види че вентилацијата нее добра.
имал сам такива случки и успешно сам се решил от мух-ла с дупка в горнија -г-л с диамет-р от 20мм
от в-ншната страна тури телена мрежа за да не могат да излизат пчелите, само да имат вентилација.

Благодаря ти за отговора колега :) А какво ще кажеш за стиропора над покривната табла (смисъл добре ли е за вентилацията или не)

scutellator
10.03.2014, 18:21
Аз мисля че ти отговори достатъчно ясно - направи мрежест отвор в покривната табла.
Виж капаците /вентилацията/ при тези кошери:
https://www.youtube.com/watch?v=ldeY7mmWEfY&noredirect=1

TeodorTodorov
10.03.2014, 19:29
Благодаря и на двама ви вече ми стана ясно :) Извинявам се но ще попитам за последно дали плесените са вредни за пчелите?

vlado 9
11.03.2014, 12:36
Вредни са ,и то МНОГО

Nik_m
11.03.2014, 17:51
Благодаря и на двама ви вече ми стана ясно :) Извинявам се но ще попитам за последно дали плесените са вредни за пчелите?
И според мен вреди, няма да убие семейството, но трябва да се направи по добра вентилация.

vlado 9
11.03.2014, 19:58
Миналата пролет 1 семеиство преместено есента в нов кошер,преглеждам го средата на март -ок, миналата зима също нямаше много сняг.Края на март и април валя многа дъжд,около 10ти април от кошера почти нищо не излиза,отварям,южната стена на съндъка мокра ,мухлясала барабар с 1-2 пити,дъното с трупове и 1 шепа пчели с майката оцелели.Оказа се ,че плаката на покрива като е била прегъната на ръба се пречупила ,имаше цепка 10тина см,но це вижда като разгледах капака по обстоино (затова не харесвам равните покриви,можш да е с 1 скат ,но да има наклон назад) .Преместих пчелите с 2-3 подобри пити в друг съндък. Майката е добра и до юли семеиствто беше ок ,че малко мед даде,НО влагата и мухъла ги съсипва.

Недялко Атанасов
11.03.2014, 22:46
.Оказа се ,че плаката на покрива като е била прегъната на ръба се пречупила ,имаше цепка 10тина см,но це вижда като разгледах капака а.Нека с това ти изказване светне една лампичка и на други колеги .Плаките в последните години са тънки и при пречупване по ръба се пукат ВИДИМО ИЛИ НЕ,да не говорим че и като вземат да ги коват странично с тия такери, скобите направо се врязват и кел файда,миналата годи още не бяха ми разтварили всички кошери и като ми блеснаха няколко капака ги върнах половината-25бр.

BUGI
11.03.2014, 23:02
Благодаря ти за отговора колега :) А какво ще кажеш за стиропора над покривната табла (смисъл добре ли е за вентилацията или не)
стиропора е доб-р за винаги да се намира на поклопната д-ска,
през зимата за топлина,
през лјатото за хладовина.

suni
21.03.2014, 10:56
Проблем ли ще е да преместя 10 кошера на разтояние 10м., трябва да оградя мястото и тези няколко кошера ми пречат за това мое начинание. Ако реша какво мога да направя че загубите да са минимални, защото знам че пчеелите може да се върнат на старото си място, а и нямам възможност да ги натоваря и да ги занеса на друго място и после пак да ги върна.

xxs
21.03.2014, 17:00
Здравейте, дами и господа,

от няколко месеца чета форума поради буквално пламналата в мен страст и възхищение към пчелите т.е да зная повече за тях, и да искам да бера от плодовете им, първо като любител пък после каквото времето покаже....имам амбиции и желание да се развивам. В тази връзка мисля, че дойде времето и аз да се представя пред всички Вас и да поставя няколко въпроса, на които бих искал да помоля за Вашите компетентни мнения, тъй като нямам близки, от които да черпя знания, препоръки, критики и т.н. До сега съм писал лично на хора от форума, на които съм поставял вече разни въпроси но мисля, че всеки тук би могъл да ми помогне с полезни мнения и съвети при прохождането ми в пчеларството.

Казвам се Пламен Ж. родом от Ст. Загора, живея в София, но искам да развивам пчеларска дейност (за сега стационарна) в родния ми край или по-точно в близките покрай Ст.Загора села (западни, северозападни), като при това разбира се има кой да ми помага/замества, когато аз не съм на линия. Поставил съм си за цел през първите 1-2 години да увелича значително пчелните семейства (отводки + закупуване на нови) без добив/минимален добив на мед.

Към днешна дата разполагам със следното оборудване: пушалка, рамкоповдигач, було, гащеризон, ръкавици.

Прочел съм и продължавам да препрочитам следните книги: Календарен справочник на Радоев, 1001 въпроса и отговора по пчеларство и Корпусен кошер на Георгиев.

Предстои ми да закупя първоначално кошери (3-5 бр.) и съответно пчелни семейства за тях. От тук произлизат и въпросите ми:

1. Kаква система кошер да използвам (ДБ, ЛР, Фарар, ЛР+ДБ магазин и т.н)? Само на един вид ли да се спра? От значение ли е тя от района в който възнамерявам да пчеларствам?
- Аз лично клоня към ЛР с 2-3 корпуса , дълбоко мрежесто дъно + прашецоуловител, след като съм прочел „+” и „-” на различните системи но моля, за Вашето становище.

2. Какво мислите за полистиролните кошери (тези финландските например)?
3. От къде ще ми препоръчате да закупя качествени (дървени) кошери?
4. Необходимо ли е още от самото начало да започна с качествени/породисти майки или да си закупя най-напред пчелно семейство с майка без да обръщам чак толкова внимание на породата, докато не навляза практически в пчеларството?

Изнамерих познат на около 100 км от Ст.З., който предложи да помогне с ДБ-отводки:

5. Ако закупя ЛР кошери, как трябва да процедирам с рамките поради различията в размерите?
6. Как да подхранвам за да стартирам бързо размножаването?
7. Други препоръки от Вашия професионален опит?

Извинявам се ако повтарям дискутирани вече въпроси, но наистина изчетох много теми и мнения и сега мисля, че можете да си представите какъв хаос е в главата ми.

Много благодаря предварително за препоръките и отделеното време.

Хайде със здраве и Ви пожелавам успешен и доходоносен сезон.

Пламен Ж.

Mateev
21.03.2014, 17:49
Проблем ли ще е да преместя 10 кошера на разтояние 10м., трябва да оградя мястото и тези няколко кошера ми пречат за това мое начинание. Ако реша какво мога да направя че загубите да са минимални, защото знам че пчеелите може да се върнат на старото си място, а и нямам възможност да ги натоваря и да ги занеса на друго място и после пак да ги върна.

Пробвай на ден с по метър-два. Вярно е, че летящите пчели като се върнат, няма да си намерят кошера, и ще кръжат дълго време около старото място, но също така е вярно, че могат безпогрешно да си намерят преместения кошер само по миризмата. Това съм го играл - един преместен кошер на другия край на пчелина не си загуби старите (летящите) пчели. Не знам дали са същите или не, но на другия ден пак си имаше летящи пчели.

de4o82
21.03.2014, 20:43
Здравейте, дами и господа,

от няколко месеца чета форума поради буквално пламналата в мен страст и възхищение към пчелите т.е да зная повече за тях, и да искам да бера от плодовете им, първо като любител пък после каквото времето покаже....имам амбиции и желание да се развивам. В тази връзка мисля, че дойде времето и аз да се представя пред всички Вас и да поставя няколко въпроса, на които бих искал да помоля за Вашите компетентни мнения, тъй като нямам близки, от които да черпя знания, препоръки, критики и т.н. До сега съм писал лично на хора от форума, на които съм поставял вече разни въпроси но мисля, че всеки тук би могъл да ми помогне с полезни мнения и съвети при прохождането ми в пчеларството.

Казвам се Пламен Желев родом от Ст. Загора, живея в София, но искам да развивам пчеларска дейност (за сега стационарна) в родния ми край или по-точно в близките покрай Ст.Загора села (западни, северозападни), като при това разбира се има кой да ми помага/замества, когато аз не съм на линия. Поставил съм си за цел през първите 1-2 години да увелича значително пчелните семейства (отводки + закупуване на нови) без добив/минимален добив на мед.

Към днешна дата разполагам със следното оборудване: пушалка, рамкоповдигач, було, гащеризон, ръкавици.

Прочел съм и продължавам да препрочитам следните книги: Календарен справочник на Радоев, 1001 въпроса и отговора по пчеларство и Корпусен кошер на Георгиев.

Предстои ми да закупя първоначално кошери (3-5 бр.) и съответно пчелни семейства за тях. От тук произлизат и въпросите ми:

1. Kаква система кошер да използвам (ДБ, ЛР, Фарар, ЛР+ДБ магазин и т.н)? Само на един вид ли да се спра? От значение ли е тя от района в който възнамерявам да пчеларствам?
- Аз лично клоня към ЛР с 2-3 корпуса , дълбоко мрежесто дъно + прашецоуловител, след като съм прочел „+” и „-” на различните системи но моля, за Вашето становище.

2. Какво мислите за полистиролните кошери (тези финландските например)?
3. От къде ще ми препоръчате да закупя качествени (дървени) кошери?
4. Необходимо ли е още от самото начало да започна с качествени/породисти майки или да си закупя най-напред пчелно семейство с майка без да обръщам чак толкова внимание на породата, докато не навляза практически в пчеларството?

Изнамерих познат на около 100 км от Ст.З., който предложи да помогне с ДБ-отводки:

5. Ако закупя ЛР кошери, как трябва да процедирам с рамките поради различията в размерите?
6. Как да подхранвам за да стартирам бързо размножаването?
7. Други препоръки от Вашия професионален опит?

Извинявам се ако повтарям дискутирани вече въпроси, но наистина изчетох много теми и мнения и сега мисля, че можете да си представите какъв хаос е в главата ми.

Много благодаря предварително за препоръките и отделеното време.

Хайде със здраве и Ви пожелавам успешен и доходоносен сезон.

Пламен Желев
Моето мнение е да започнеш с по 2-3 кошера от тези който си разгледал и сам ще си отговориш, за теб и твоя район кой тип кошер на теб ти е най удобен, на книга е едно, действителността съвсем друга. Всичко с времето ще ти се изясни, не се хвърлай в големи разходи в самото начало, че когато объркаш нещо много ще боли. Успех в начинанието!
а за смяна на рамките от ДБ на ЛР, аз лично слагам рамки ЛР в ДБ кошер в средата на семейството и те биват осеменявани, след това местиш с майката в новия кошер.

CJLagOJLeg
22.03.2014, 09:44
Здравейте пчелари,
аз съм млад пчелар, дори не мога да кажа, че още съм такъв, купих си 4 кошера(1 двоен и 2 многокорпусни).
Имам въпрос относно прехвърлянето на пчели от ДБ кошер в нов многокорпусен кошер.Новият многокорпусен е с рамки само с основи, как да процедирам при процеса на прехвърлянето?
Благодаря Ви предварително!

Пламен Керчев
22.03.2014, 10:13
Намаляваш ДБ рамки за МК чрез подрязване в долната част.

CJLagOJLeg
22.03.2014, 10:20
Да това е вариант, но ДБ рамки не са мои :)

Mateev
22.03.2014, 11:38
Намаляваш ДБ рамки за МК чрез подрязване в долната част.

Точно в този съвет се вслушах и аз миналата година и накъсих хиляди ДБ рамки, режейки пило и псувайки. Резултата беше МНОГО-МНОГО отслабени семейства, които пропуснаха рапицата и акацията и успяха да се посъвземат чак за слънчогледа. Като цяло годината за тези семейства беше загубена - нито мед, нито отводки, нито достатъчно изградени рамки.

В момента си мисля, че това е възможно най-лошият съвет, който може да бъде даден на един начинаещ пчелар.

CJLagOJLeg
22.03.2014, 11:59
Благодаря г-н Матеев, няма да правя така, ще сложа върху 2 корпуса ДБ пити заедно с нови рамки многокорпусни рамки с основи, но не знам точно в какво съотношение ...

Искрен Мутафов
22.03.2014, 12:56
Благодаря г-н Матеев, няма да правя така, ще сложа върху 2 корпуса ДБ пити заедно с нови рамки многокорпусни рамки с основи, но не знам точно в какво съотношение ...

По-добрият вариант е 7см надставка под корпуса в която се събират и ДБ и МК рамките, и постепенно избутваш ДБ рамикте съм края на гнездото, заменяйки ги с новоизградени МК рамки и така постепенно ще ги подмениш...

радо
22.03.2014, 14:27
По-добрият вариант е 7см надставка под корпуса в която се събират и ДБ и МК рамките, и постепенно избутваш ДБ рамикте съм края на гнездото, заменяйки ги с новоизградени МК рамки и така постепенно ще ги подмениш...
Точно това е най добрия и безболезнен начин .Твърдо "ЗА"

Nik_m
22.03.2014, 17:49
За мен най -добрият вариант е 7см надставка под корпуса в която се събират и ДБ и като се затопли повече, намираш майката махаш я слагаш халеманова и я пускаш на 2рия корпус с лр рамките.
Миналата година измествах постоянно към края и успях да махна само по 6 рамки.

Mateev
22.03.2014, 19:29
Ето една идея, която не съм я пробвал, но в която има доста логика и здрав разум. Тази година ще я пробвам, защото и при мене прехода от ДБ към ЛР не е приключил.

Идеята е следната:
1. Пролетта семейството се развива само в ДБ корпуса. Засилва се колкото се може повече.
2. Подготвя се нов ЛР корпус с изцяло изградени рамки. Ако няма такива - може и само с восъчни основи, но ще стане по-бавно и силно зависи от това каква ще е пашата.
3. Няколко дена преди началото на акацията/рапицата новия ЛР корпус се слага на 2-ра позиция КАТО МЕДОВИ КОРПУС.
4. По време на рапицата и/или акацията пчелите най-вероятно ще го изградят целия и ще го напълнят поне донякъде с мед. Дори и питите да са само частично изградени - пак става.
5. След края на акацията ЛР корпуса заедно със запечатания мед се слага под ДБ корпуса. Би трябвало пчелите сами да пренаредят меда, като го качат в горния ДБ корпус, а майката би трябвало сама да слезе да снася в долния ЛР корпус. Разчитам на базовото правило, че пчелите НЕ ТЪРПЯТ МЕД ПОД ПИЛОТО.
6. След няколко дена се проверява дали майката е слязла и ако е така - слага се ханемановата решетка.
7. След още около 20 дена би трябвало долния ЛР корпус да е станал пълноценен плодник. Слага се втори ЛР за плодник над него, а стария ДБ си остава като трети МЕДОВИ КОРПУС. Ако майката не иска да се качи във втория плодник, 2-3 от централните пити с пило могат да се качат във втори корпус, а на тяхно място в първия могат да се сложат пити с восъчни основи.
8. Междувременно ако в 3-тия медови ДБ корпус се появят пити на 100% със запечатан мед - вадят се и се центрофужат. И така до края на сезона.
9. Третия ДБ корпус се прибира чак есента, а напролет се заменя с трети ЛР няколко дни преди началото на рапицата/акацията.

В тази технология няма нищо несвойствено за пчелите. Не ги караме да вършат никаква допълнителна работа, освен едно пренареждане на гнездото, но това те го правят за 2-3 дена. При самата ЛР технология такива пренареждания има няколко в един сезон, така че това е безопасна операция. Не се режат пити с пило и не се губи силата на семейството. Не се слагат къси пити в дълбок корпус, карайки така пчелите да градят далаци, вместо да се занимават с изграждането на новите рамки. Няма необходимост да се правят и ползват 7-сантиметрови корпуси-надставки. Прехода става бавно и безболезнено и в рамките на сезона семейството дава както максималното количество мед, така и максималното количество восък, слагайки го на верните места, а не по далаци. Нещо повече - дори и може да се направи отводка, ако семейството е много силно в края на акацията. Старите и изтощени от акацията летящи пчели така или иначе ще умрат до няколко дена след нея. С тях можете да си направите експеримент и да направите една отводка посредством налитане в един чисто нов ЛР кошер с чисто нови неизградени пити. Според теорията в такава кризисна ситуация на старите пчели им се удължава живота и те много бързо изграждат новите пити в новото гнездо. Това е нещо като имитация на роене и природата се е погрижила процеса да е стабилен. Правил съм го миналата година и беше успешно.

Равносметката:
1. Безопасен преход от ДБ към ЛР на едно семейство
2. Пълно количество мед за сезона от това семейство
3. Една силна отводка, също ЛР, която към края на слънчогледа вече ще е напълнила с пчели и втори ЛР плодник.
4. Почти 40 бр. новоизградени пити - 20 в старото семейство и 20 в отводката. Дори и някои пити да не успеят да ги изградят на 100% - не е проблем - следващата пролет ще ги доизградят.

С молба старите пчелари да прегледат идеята и да я обсъдят, защото аз съм се навил да я пробвам едновременно с няколкостотин кошера, и се притеснявам да не би някъде нещо да се обърка.

спартак
22.03.2014, 19:38
Матеев, имаш добре , но големия недостатък е , че повечето колеги не разполагат с корпуси ДБ а с конвенционални такива с крака и дори заковани дъна.И тогава?Решението какво е? По-добре два магазина един върху друг и тогава ЛР корпус и ако ги напълниш , няма смисъл от смяна на системата и край на мача.

toko652003
22.03.2014, 19:59
Матеев според мен така както го описваш има логика, но на практика бавно ще качат запечатан мед отново горе. По добре сложи 2-ри ЛР след като изградят 1-вия така майката ще се качи горе по-лесно, а ДБ(корпуса) си седи винаги от/долу към края на сезона ще е почти празен без пило и мед.Такива ми са наблюденията при работа с три корпуса, когато не ползвам ханеманова решетка, майката се стреми да отиде нагоре и снася навсякъде.

Mateev
22.03.2014, 20:05
Матеев, имаш добре , но големия недостатък е , че повечето колеги не разполагат с корпуси ДБ а с конвенционални такива с крака и дори заковани дъна.И тогава?Решението какво е? По-добре два магазина един върху друг и тогава ЛР корпус и ако ги напълниш , няма смисъл от смяна на системата и край на мача.
Да, ако няма възможност ДБ корпуса да се качва нагоре като медови корпус, единственият начин, който остава, е постепенно да се подменят ДБ пити с ЛР. Пак ще стане, но тогава 50-60% от восъка на семейството ще отиде в далаци, а не в градеж на нови рамки. Крайният резултат ще е огромен дефицит на изградени рамки, с който дефицит се сблъсква всеки един начинаещ пчелар. Този дефицит кара пчеларя да прави глупости, които в края на краищата водят до драстично намаляване на количеството на меда, получен в този сезон. Питай ме мене - това го играх миналата година.

Според литературата едно семейство в рамките на един сезон може да изгради от 12 до 18 рамки съобразно наличната паша. Когато човек започне да планира бързо разрастване на броя на пчелните семейства, този факт с восъка се явява СИЛЕН ОГРАНИЧАВАЩ ФАКТОР. Всъщност това е и единственият фактор, с който човек трябва да се съобразява. Отводки от едно семейство могат да се направят 2-3 и дори 5-6, ако го унищожим, но ако няма готово-изградени рамки в склада, нищо няма да се получи.

Именно поради тази причина аз планирам преди всичко броя на рамките, които могат да изградят моите семейства за един сезон, и на тяхна база вече правя и плановете за отводки - кога, къде и колко. Също така именно поради тази причина към днешна дата предпочитам полуизградените пластмасови Бургаски основи - защото те се нуждаят от по-малко восък за пълното им доизграждане. Също така избягвам всякакви операции, водещи до градене на далаци или на строителни рамки. И това ще е така поне още няколко години докато трае разширяването на броя на семействата. Чак след това може да се мине на друга стратегия. Тази моя стратегия за БЪРЗО РАЗШИРЯВАНЕ всъщност е стратегия и на всеки един друг начинаещ пчелар, искащ от няколко кошера да ги направи 50 или 100. Иска или не ще му се наложи да прилага моите методи и да работи с пластмасови основи, иначе разширението му ще се точи дълги години със страшно бавно темпо.

радо
22.03.2014, 20:21
Не разбрах след като преминеш на ЛР какво ще правиш ДБ рамки ,за мен след рапицата/акацията направи отводки от ДБ рамки и ги продай и се отърваваш от тях и семейството остава с ЛР рамки.А това с 40 бр. новоизградени рамки ме съмнява да се получи освен ако не са магазини .

Mateev
22.03.2014, 20:25
От едно пчелно семейство за един сезон могат да се получат 40 новоизградени рамки ако:
1. Рамките са пластмасови Бургаски полуизградени. Те се нуждаят от 2 пъти по-малко восък за пълното им изграждане.
2. В граденето на нови рамки се включва и направената ранна отводка от това семейство, която е от тип ГОЛ РОЙ в ПРАЗНА ХРАЛУПА. Този тип отводки градят бясно и това е заложено в гените на пчелите.

toko652003
22.03.2014, 21:46
За да се накара майката да отиде горе трябва да се използва ''правилото'' за високия и ниския таван. Запитайте се защо магазините са с по-малки рамки от тия на плодниците. Защо е препоръчително ханеманова решетка при ЛР, а при ДБ няма, това като ''недостатък'' може да се ползва в определена ситуация.
Не виждам да има сериозен проблем от преминаването от едната система към другата щом решетката липсва,трябва само да се слагат отгоре допълнителни корпуси и рамки за градеж.

jorors
23.03.2014, 20:37
Ето една идея, която не съм я пробвал, но в която има доста логика и здрав разум. Тази година ще я пробвам, защото и при мене прехода от ДБ към ЛР не е приключил.

Идеята е следната:
1. Пролетта семейството се развива само в ДБ корпуса. Засилва се колкото се може повече.
2. Подготвя се нов ЛР корпус с изцяло изградени рамки. Ако няма такива - може и само с восъчни основи, но ще стане по-бавно и силно зависи от това каква ще е пашата.
3. Няколко дена преди началото на акацията/рапицата новия ЛР корпус се слага на 2-ра позиция КАТО МЕДОВИ КОРПУС.
4. По време на рапицата и/или акацията пчелите най-вероятно ще го изградят целия и ще го напълнят поне донякъде с мед. Дори и питите да са само частично изградени - пак става.
5. След края на акацията ЛР корпуса заедно със запечатания мед се слага под ДБ корпуса. Би трябвало пчелите сами да пренаредят меда, като го качат в горния ДБ корпус, а майката би трябвало сама да слезе да снася в долния ЛР корпус. Разчитам на базовото правило, че пчелите НЕ ТЪРПЯТ МЕД ПОД ПИЛОТО.
6. След няколко дена се проверява дали майката е слязла и ако е така - слага се ханемановата решетка.
7. След още около 20 дена би трябвало долния ЛР корпус да е станал пълноценен плодник. Слага се втори ЛР за плодник над него, а стария ДБ си остава като трети МЕДОВИ КОРПУС. Ако майката не иска да се качи във втория плодник, 2-3 от централните пити с пило могат да се качат във втори корпус, а на тяхно място в първия могат да се сложат пити с восъчни основи.
8. Междувременно ако в 3-тия медови ДБ корпус се появят пити на 100% със запечатан мед - вадят се и се центрофужат. И така до края на сезона.
9. Третия ДБ корпус се прибира чак есента, а напролет се заменя с трети ЛР няколко дни преди началото на рапицата/акацията.

В тази технология няма нищо несвойствено за пчелите. Не ги караме да вършат никаква допълнителна работа, освен едно пренареждане на гнездото, но това те го правят за 2-3 дена. При самата ЛР технология такива пренареждания има няколко в един сезон, така че това е безопасна операция. Не се режат пити с пило и не се губи силата на семейството. Не се слагат къси пити в дълбок корпус, карайки така пчелите да градят далаци, вместо да се занимават с изграждането на новите рамки. Няма необходимост да се правят и ползват 7-сантиметрови корпуси-надставки. Прехода става бавно и безболезнено и в рамките на сезона семейството дава както максималното количество мед, така и максималното количество восък, слагайки го на верните места, а не по далаци. Нещо повече - дори и може да се направи отводка, ако семейството е много силно в края на акацията. Старите и изтощени от акацията летящи пчели така или иначе ще умрат до няколко дена след нея. С тях можете да си направите експеримент и да направите една отводка посредством налитане в един чисто нов ЛР кошер с чисто нови неизградени пити. Според теорията в такава кризисна ситуация на старите пчели им се удължава живота и те много бързо изграждат новите пити в новото гнездо. Това е нещо като имитация на роене и природата се е погрижила процеса да е стабилен. Правил съм го миналата година и беше успешно.

Равносметката:
1. Безопасен преход от ДБ към ЛР на едно семейство
2. Пълно количество мед за сезона от това семейство
3. Една силна отводка, също ЛР, която към края на слънчогледа вече ще е напълнила с пчели и втори ЛР плодник.
4. Почти 40 бр. новоизградени пити - 20 в старото семейство и 20 в отводката. Дори и някои пити да не успеят да ги изградят на 100% - не е проблем - следващата пролет ще ги доизградят.

С молба старите пчелари да прегледат идеята и да я обсъдят, защото аз съм се навил да я пробвам едновременно с няколкостотин кошера, и се притеснявам да не би някъде нещо да се обърка.

Нещо подобно направих и аз при последните дадани, които трябваше да преминат на рутови рамки. Още напролет оставих питите които имаха пило от 4-6 рамки и сложих корпус с изградени рамки. Останалите директно ги махнах. Майката се качи горе и още преди акацията я свалих с корпуса долу и ханеманова решетка. Събрах дадан-блатовите пити в 2 или 3 кошера и ги оставих да ги пълнят а останалите разширявах с корпуси. А как се засилиха тези дето им събрах дадан-блатовите пити с пило не е истина.

Пламен Керчев
23.03.2014, 23:38
Точно в този съвет се вслушах и аз миналата година и накъсих хиляди ДБ рамки, режейки пило и псувайки. Резултата беше МНОГО-МНОГО отслабени семейства, които пропуснаха рапицата и акацията и успяха да се посъвземат чак за слънчогледа. Като цяло годината за тези семейства беше загубена - нито мед, нито отводки, нито достатъчно изградени рамки.
В момента си мисля, че това е възможно най-лошият съвет, който може да бъде даден на един начинаещ пчелар.

Правил съм го този номер пролетта от празни или с малко мед ДБ рамки извадени есента за да напълня магазините за медозбора. Никога не бих дал съвет на някои да си намаля рамките със пило в тази област. По това време на малко рамки има.

CJLagOJLeg
26.03.2014, 09:20
Izvinqvam se che pisha na latinica, no telefona mi nqma kirilica I mi e speshno.Vuprosat mi e dali sega e podhodqshtoo da sloja vosuchna osnova za gradej?ima li izobshto smisul I dali moga taka da I'm navredq?

Mateev
26.03.2014, 09:33
Ако пчелите вече са започнали градеж (познава се по белите ръбчета на старите пити), смело можеш да слагаш основата по средата на пилото. Ако не са започнали градеж, сложи основата отстрани на пилото, и когато му дойде времето, те ще започнат да я градят.

Аз имам неизградени или полуизградени основи още от миналата година. Стоят си по корпусите отстрани и когато на пчелите им дойде на зор със свободното място, тогава започват да си ги градят. С две думи - не се притеснявай и слагай основи за градене, а пчелите сами си знаят дали да ги градят и кога да ги градят. Само с разделянето на пилото внимавай - прави го с нова основа само когато си сигурен, че градежа вече е започнал.

CJLagOJLeg
26.03.2014, 18:02
Благодаря за съвета, сложих по 2 основи днес

simo
26.03.2014, 19:20
Много е рано за основите още. По всяка вероятност ще ги нагризат и ще се наложи да ги изхвърлиш.

kuline
26.03.2014, 22:16
Много е рано за основите още. По всяка вероятност ще ги нагризат и ще се наложи да ги изхвърлиш.
Немисля,че е рано за основи, при условие, че започнаха да градят мостове между рамките. Аз всъбота сложх по една основа и в понеделник, бе изградена на полвина.Лошото време вчера и днес веротно ще ги принуди да преустановят градежа, но да се надяваме скоро да се оправи времето

piper
28.03.2014, 09:11
Здравейте,
аз имам също питане.Казуса е следният:
При преминаването от ДБ към МК на 13 кошера с рязане на рамките се сдобих с много(за мен) восъчни остатъци от питите.Искам да ги стопя и обменя за основи.Но,нямам восъкотопилка. Никаква.
Моля за предложения как да стопя восъка.Разполагам с казан за варене на буркани и два дни отпуск.Мислех си за следният вариант- в казана да се сложат 10-15 см вода,а остатъците от питите да се сложат в метална мрежа(рабицова например), която да "виси" над водата,и казана да се покрие с дървена плоскост. Така отделената пара ще стопи восъка,който ще се оттече във водата.След това прецеждане и готово.
Ако някой има по-добра идея-моля да я сподели.
Благодаря предварително.

grand_pn
28.03.2014, 09:19
Най лесния начин,слагаш остатъците в зеблов чувал и го връзваш.Затискаш с един камък чувала откъм завързаното в казана и наливаш казана с вода.Вариш,като на дъното на казана може да се сложи нещо така че огъня да не стопи чувала който е опрян в дъното.След като се свари восъка излиза на повърхноста а боклуците остават в чувала.

Nik_m
28.03.2014, 17:42
Единият ми кошер от 10тина дни пчелите стоят на прелката и се теглят за краката. Ето така изглежда прелката1086
Преди 3 дни сложих 2 плочки екостоп и днес като отидох гледам на дъното това1087
Кошера е само на 1 корпус при прегледа имаше 4пити с пило и 9 с пчели.
Цял ден изнасят ларви като някой от тях са почти пчели и мърдат с крака.
Погледнах дъната на и на другите кошери при рях няма нищо. Миля си ако е простудено ще има и при другите а другите имаха даже повече пило когато ги гледах.
Каква е причината за това?

Пламен Керчев
28.03.2014, 18:12
Причината според мен е от плочките Екостоп. Изхвърлянето на пило е характерно когато се предозита при третиране с тимол.

Петър84
28.03.2014, 19:59
Единият ми кошер от 10тина дни пчелите стоят на прелката и се теглят за краката. Ето така изглежда прелката1086
Преди 3 дни сложих 2 плочки екостоп и днес като отидох гледам на дъното това1087
Кошера е само на 1 корпус при прегледа имаше 4пити с пило и 9 с пчели.
Цял ден изнасят ларви като някой от тях са почти пчели и мърдат с крака.
Погледнах дъната на и на другите кошери при рях няма нищо. Миля си ако е простудено ще има и при другите а другите имаха даже повече пило когато ги гледах.
Каква е причината за това?Двете снимки на един и същи кошер ли са?

Nik_m
28.03.2014, 20:26
Да, само че на 2рата съм извадил дъното.

Nik_m
28.03.2014, 20:54
Причината според мен е от плочките Екостоп. Изхвърлянето на пило е характерно когато се предозита при третиране с тимол.
Добре, е ми останаха от есента само 2 плочки, но и тогава слагах по 2 на същото семейство и нямаше проблеми.
Между другото по дъното видях 5 акара, това много ли е?

Петър84
28.03.2014, 21:22
Да, само че на 2рата съм извадил дъното.Според мен семейството е нападнато,доста си отворил прелката,сигурно си отворил и горна прелка.

kuline
28.03.2014, 21:33
Според мен семейството е нападнато,доста си отворил прелката,сигурно си отворил и горна прелка.

Колега ти кои снимки гледаш?

Nik_m
28.03.2014, 21:34
Според мен семейството е нападнато,доста си отворил прелката,сигурно си отворил и горна прелка.
Не е нападнат.
Къде ги видя тези отворени прелки не знам.

BUGI
28.03.2014, 23:35
Според мен семейството е нападнато,доста си отворил прелката,сигурно си отворил и горна прелка.

Всичко трјабва умерено. предозиране с било кој препарат нее полезно и нешто мора да се случи с-с семејството.
пет акара, ама само пет не са много, а нее всекој ден по пет;)


ПС: отговора е за горнија пост, за "ником", опростете.

BUGI
28.03.2014, 23:41
Добре, е ми останаха от есента само 2 плочки, но и тогава слагах по 2 на същото семейство и нямаше проблеми.
Между другото по дъното видях 5 акара, това много ли е?

Всичко трјабва умерено.
предозиране с било кој препарат нее полезни и нешто мора да се случи с-с семејството.
пет акара, ама само пет, не са много, ами нее всекој ден по пет;).

rosty_sz
28.03.2014, 23:42
изтрих нещо ........

Nik_m
29.03.2014, 06:45
Всичко трјабва умерено.
предозиране с било кој препарат нее полезни и нешто мора да се случи с-с семејството.
пет акара, ама само пет, не са много, ами нее всекој ден по пет;).
На препарата пише от 1 до 3 плочки аз сложих 2, според мен е умерено. На опаковката пише, че не странични ефекти и е безвреден и за медовите запаси.
Като си ида в понеделник ще махна едната.

Ангел Йосифов
29.03.2014, 08:03
Добре, е ми останаха от есента само 2 плочки, но и тогава слагах по 2 на същото семейство и нямаше проблеми.

Есента,като третира пак ли беше на един корпус?

Искрен Мутафов
29.03.2014, 20:21
На препарата пише от 1 до 3 плочки аз сложих 2, според мен е умерено. На опаковката пише, че не странични ефекти и е безвреден и за медовите запаси.
Като си ида в понеделник ще махна едната.

Есента на силните семейства слагах по 3 плочки, на отводките по 2. Сега(пролетта) на тия които са над 6 рамки ДБ по 2 плочки, под 6 рамки ДБ по 1 плочка, и нямам, и не съм имал подобен проблем с пилото...

Nik_m
29.03.2014, 20:30
Този беше на 2 корпуса, но имах и такъв на 1 корпус и нямах проблеми. Може майката да е заредила много прясно пило и да са изстудили запечатаното. Дано се оправи, ако не здраве да е:)

aleko
30.03.2014, 06:49
А мед има ли това семейство ?

Nik_m
30.03.2014, 19:15
На 15ти като правих прегледа беше останал с много малко и за това му сложих от двете страни по една пита с мед от склада.
Днес го прегледах и гледам има отпечатано полуоформено пило което изхвърлят.
Кошера е доста по зле от останалите, има 6-7 пити с пчели и 5-6 пили на половината с пило.

stefarata
31.03.2014, 19:47
Докарах си нападения и кражби в няколко кошера. Как мога да ги спра? Причината беше загинал кошер и останал мед вътре. Беше нападнат първо той, после нападателите се прехвърлиха на други кошери. Стеснил съм отворите на прелката колкото да минава една пчела.

bmarinov
31.03.2014, 21:14
Есента си докарахме кражби с нашата глупост (изработихме покривни табли, които се оказа че не са точно по мярка и се появиха пролуки за кражба). Успяхме сравнително лесно да овладеем положението, като опаковахме кошерите със стреч фолио и запушихме прелките със слама - влизаше въздух, но пчели не излизаха и не влизаха - и така три дни. След корекция на грешката (и тридневна пауза в летежа) пчелите се успокоиха и в резултат - една майка убита (разбрахме го пролетта, когато загина семейството). Сигурно не е най-ефективният начин за овладяване на кражби, но при нас свърши работа, като се има предвид какъв можеше да бъде резултата....

bantumi
01.04.2014, 00:04
Здравейте, приятели! Дано скоро мога да ви наричам и "колеги"! Това е мое първо мнение във форума, който отскоро ми стана любим такъв. Както става ясно съм се запалил по пчеларството и смятам да създам собствен пчелин. От няколко седмици се уча при познат пчелар и доста ми допада този занаят. Първоначално бях решил да кандидатствам по програмата "Млад фермер" с мярка 112, но след увеличението на икономическите единици се уплаших от първоначалната инвестиция. Затова смятам да започна с 10 кошера многокорпусни и пчелни отводки на 4 рамки. Пчелите ще бъдат настанени в края на април. Какво бихте ме посъветвали за първите ми стъпки в занаята? Кое е най-важно в началото? Знам, че въпроса ми е доста обширен, но ще се радвам на някакви насоки.

Nik_m
01.04.2014, 09:39
Здравейте, приятели! Дано скоро мога да ви наричам и "колеги"! Това е мое първо мнение във форума, който отскоро ми стана любим такъв. Както става ясно съм се запалил по пчеларството и смятам да създам собствен пчелин. От няколко седмици се уча при познат пчелар и доста ми допада този занаят. Първоначално бях решил да кандидатствам по програмата "Млад фермер" с мярка 112, но след увеличението на икономическите единици се уплаших от първоначалната инвестиция. Затова смятам да започна с 10 кошера многокорпусни и пчелни отводки на 4 рамки. Пчелите ще бъдат настанени в края на април. Какво бихте ме посъветвали за първите ми стъпки в занаята? Кое е най-важно в началото? Знам, че въпроса ми е доста обширен, но ще се радвам на някакви насоки.
Програмите не са начинаещи, тези който познавам и са започнали по програма се отказват. Там се гони бройка делиш ударно, семействата отслабват умират, пак делиш и пак умират и накрая влизаш в един затворен кръг само с ядове. Като вземеш отводките ги храниш до слънчогледа (ако имаш такъв) и зазимяваш семейства на 2 корпуса. Навсякъде го пише, че най важното е да поддържаш силни семейства, което не винаги се получава за начинаещия, но се стремиш към това.

Недялко Атанасов
01.04.2014, 10:20
............. От няколко седмици се уча при познат пчелар .Това е моята насока на първо време,помагай му ,споделяй с него и той с теб.Това като за начало препрочитай форума и следи новите мнения.

bantumi
01.04.2014, 10:47
Това е моята насока на първо време,помагай му ,споделяй с него и той с теб.Това като за начало препрочитай форума и следи новите мнения.

Така и смятам да направя, практиката учи най-добре. Как смятате, цена от 90лв за чисто нов, боядисан ЛР кошер без рамки изгодна ли е? Трудно ще се добера до отстъпка, защото говорим за 10 кошера.

BateMisho
01.04.2014, 11:55
Дали е изгодна цената зависи от това как изглежда кошера - брой корпуси, дебелина на дъските, вид дъно, качество на изработката - има ли много чепове, лепени ли са дъските, сглобка имат ли и т.н
Най добре е ако качиш някоя снимка или пък да вземеш една рулетка и да измериш кошерите дали отговарят размерите. Гледай и да няма цепки между корпусите като ги редиш.
Иначе за 4 корпуса с дъно и капак цената ми изглежда прилична, стига да няма драстични грешки в изработката.

bantumi
01.04.2014, 12:30
Цената е за 3 корпусен кошер с мрежесто дъно. Леко завишена ми се вижда, мога да се боря за 5лв отстъпка :D

Nik_m
01.04.2014, 12:45
Добра е цената.

BateMisho
01.04.2014, 20:01
Току що проверих там откъдето аз пазарувам, цената на кошера, който описваш е с 20лв повече небоядисан с 25мм стени. Така, че 90лв изглежда добра цена. Ако и материалът е сух, а изработката що годе прилична, мисля че си заслужава.

bantumi
01.04.2014, 23:12
Утре ще отида на място да ги видя. Ако ми харесат ги поръчвам. Казаха ми срок на изпълнение около 20 дни.

tenik1
02.04.2014, 14:57
При мен е следната ситуация: 10 бр. отводки от миналата година в кошери ДБ-10. Други семейства нямам. Резервни изградени пити също.
Към вчера:
1. Три от кошерите са пълни с пчели. Личи си, че има градеж. На единия от тях преди една седмица поставих основа за градеж, като последна, десета пита в края - вчера вече изградена, килийките запълнени до половината и повече с пресен нектар.
2. Други три кошера са зле на по 4 рамки. От тях по двете има пило, а другите фрашкани с мед и прашец. По тези с пилото забелязвам, че почват да ги пълнят с нектар, което ще блокира майката.
3. Разполагам с три пити запечетани с мед.
5. Паша: цъфнала вече рапица на 5км и овошки.
6. Останалите 4 кошера средна хубост 6 - 8 рамки - ще им поставя основи за градеж.
Каква тактика да предприема със семействата, които са в двете крайности?

Вълчан
02.04.2014, 16:02
При мен е следната ситуация: 10 бр. отводки от миналата година в кошери ДБ-10. Други семейства нямам. Резервни изградени пити също.
Към вчера:
1. Три от кошерите са пълни с пчели. Личи си, че има градеж. На единия от тях преди една седмица поставих основа за градеж, като последна, десета пита в края - вчера вече изградена, килийките запълнени до половината и повече с пресен нектар.
2. Други три кошера са зле на по 4 рамки. От тях по двете има пило, а другите фрашкани с мед и прашец. По тези с пилото забелязвам, че почват да ги пълнят с нектар, което ще блокира майката.
3. Разполагам с три пити запечетани с мед.
5. Паша: цъфнала вече рапица на 5км и овошки.
6. Останалите 4 кошера средна хубост 6 - 8 рамки - ще им поставя основи за градеж.
Каква тактика да предприема със семействата, които са в двете крайности?

Слагаш магазини на кошерите които са напълнили плодниците. При мен имам същата ситуация и вече сложих магазините, дори вече има пренос в тях на мед. Нямам рапица!

tenik1
02.04.2014, 16:53
А слабите какво да ги правя?
Може ли да взема по една пита пило от силните и да ги сложа на слабите?

Вълчан
03.04.2014, 07:12
А слабите какво да ги правя?
Може ли да взема по една пита пило от силните и да ги сложа на слабите?

Аз не го практикувам, предпочитам да не го отслабвам кошера, за да има мед. Слабите като ни ми харесват, им сменям майките!

vlado 9
03.04.2014, 07:31
Аз не го практикувам, предпочитам да не го отслабвам кошера, за да има мед. Слабите като ни ми харесват, им сменям майките! Колегата ти го е написал,не взимай за сега пило от силните,за това пило ще трябва да има пчели да го покриват,колкото до майките -по вероятно е да нямат къде да снасят,след като всичките семейства са миналигодишни отводки.Тези слабите кога са правени?

tenik1
03.04.2014, 07:54
Всички са вземани по едно и също време, но някои не успяха да се развият. Постоянно блокираха майката. Проблема е, че нямаме изградени пити.

Искрен Мутафов
03.04.2014, 09:00
Всички са вземани по едно и също време, но някои не успяха да се развият. Постоянно блокираха майката. Проблема е, че нямаме изградени пити.

Като нямаш изградени пити, слагай основи да градят, слагай и магазини, даже и магазинните рамки да са с основи, ако искаш да стимулираш градежа подгханвай. След като неможеш да им влияеш поради липсата ти на изградени рамки, сложи им основи в повечето случаи те ще се оправят, пчелите си знаят работата и най-добре не си подреждат гнездото. Ако имат магазин, може да изградят основите, да вдигнат там част от меда, и да освободят място за майката да снася.

кентавър
07.04.2014, 18:43
Днес забелязах пред 2 семейства изхвърлени търтеи,това признак на какво е

iskren78
07.04.2014, 22:36
Здравейте , аз съм начинаещ пчелар с никаква практика. Изчел съм форума многократно и настана момента да се регистрирам и аз. Намерих да си закупя кошери ДБ + отводки сега омувам дали мога с някаква храна да подсиля тези отводки за дасе развият по бързо и качествено? А дали дане ги закарам до някой блок рапица? Благодаря предварително за помоща ви.

2ма пчеларя
08.04.2014, 08:18
Давай им сироп през ден захар и вода 1-1 ако искаш си купи стартовит и добавяи в сиропа както пише на опаковката успех

iskren78
08.04.2014, 18:09
Давай им сироп през ден захар и вода 1-1 ако искаш си купи стартовит и добавяи в сиропа както пише на опаковката успех

Много благодаря за помоща. По колко да им давам през ден , какво количество от сместа да им слагам?

iskren78
08.04.2014, 18:35
А дали не е добре да ги преместя до блок с рапица? Доколкото забелязвам с моят непрофесионален поглед разбирасе , много се коментира че рапицата въздейства силно развиващо върху семействата. И пак да ги подхранвам със захар , вода и стартовит.

kuline
08.04.2014, 18:57
А дали не е добре да ги преместя до блок с рапица? Доколкото забелязвам с моят непрофесионален поглед разбирасе , много се коментира че рапицата въздейства силно развиващо върху семействата. И пак да ги подхранвам със захар , вода и стартовит.
Естествено, че ще е по-добре да са възможно най-близо. Подхранването е, за да имитираш приток на нектар, като допълнение стартовит - стимулира майката да снася повече, което ще рече повече работна ръка, съответно повече мед.

iskren78
08.04.2014, 19:16
Естествено, че ще е по-добре да са възможно най-близо. Подхранването е, за да имитираш приток на нектар, като допълнение стартовит - стимулира майката да снася повече, което ще рече повече работна ръка, съответно повече мед.

Благодаря за бързите отговори. Какво количество сироп да им давам на през ден? Като чета колко трудно се справят опитните пчелари с тази рапица , страх ме хваща. Но съм склонен към рискове , за момента не се интересувам много от добиви на мед колкото от разширяване и заздравяване на семействата.

кентавър
08.04.2014, 19:40
По моя въпрос нещо да знаете.Да не е глад

радо
08.04.2014, 19:44
Естествено че при недостиг на храна първо се отървават от ненужното ,а това са търтеите .

kuline
08.04.2014, 20:10
Благодаря за бързите отговори. Какво количество сироп да им давам на през ден? Като чета колко трудно се справят опитните пчелари с тази рапица , страх ме хваща. Но съм склонен към рискове , за момента не се интересувам много от добиви на мед колкото от разширяване и заздравяване на семействата.
Можеш да им даваш по една хранилка 800 мл, ако има семейства, които не го усвояват по това време, то ще рече, че имат някакъв проблем и е желателно да им обърнеш внимание.
Щом не наблягаш на мед, а на увеличаване, то можеш по време или след рапицата (зависи от силата на семействата) да ги делиш на две и ето ти двойно повече семейства. Имай обаче в предвид, че след деленето ще се наложи и полагане на повече грижи.Като се чете и се пише е лесно, но на практика не е така. Успех!
П.П. най-добре е да влезеш в контакт с някой пчелар от твоя район, който да те насочва, кога и какво да направиш.

iskren78
08.04.2014, 20:27
Можеш да им даваш по една хранилка 800 мл, ако има семейства, които не го усвояват по това време, то ще рече, че имат някакъв проблем и е желателно да им обърнеш внимание.
Щом не наблягаш на мед, а на увеличаване, то можеш по време или след рапицата (зависи от силата на семействата) да ги делиш на две и ето ти двойно повече семейства. Имай обаче в предвид, че след деленето ще се наложи и полагане на повече грижи.Като се чете и се пише е лесно, но на практика не е така. Успех!
П.П. най-добре е да влезеш в контакт с някой пчелар от твоя район, който да те насочва, кога и какво да направиш.

Имам контакт с такъв пчелар , но как да го нарека той е от старата пръст. Та се оглеждам , за по раздвижени мисли и нови решения.

kuline
08.04.2014, 20:33
Имам контакт с такъв пчелар , но как да го нарека той е от старата пръст. Та се оглеждам , за по раздвижени мисли и нови решения.

Разбирам те, но има фундаменти във всяко нещо, в пчеларството също. Усвоиш ли ги и прилагане на правилна мисъл, нещата ще се получат.

Nik_m
08.04.2014, 21:07
За мен най голямата грешка е да се учиш от стар пчелар, защото ще вземеш всичките му грешни разбирания.
Истината е, четеш и пробваш и виждаш кое е истина и кое мит.
От начало правиш само глупости после чат пат и по някое правилно нещо и така се развиваш.

kuline
08.04.2014, 21:18
За мен най голямата грешка е да се учиш от стар пчелар, защото ще вземеш всичките му грешни разбирания.
Истината е, четеш и пробваш и виждаш кое е истина и кое мит.
От начало правиш само глупости после чат пат и по някое правилно нещо и така се развиваш.
Въпроса е да усвои ОСНОВНИТЕ НЕЩА от старата генерация .

радо
08.04.2014, 21:23
Това което може да те научи един опитен пчелар не винаги го пише в книгите.Всеки се учи постоянно но най важното е да умееш да вземеш правилното решение особено когато се налага да действаш бързо винаги трябва да имаш няколко варианта на ум.

iskren78
08.04.2014, 22:10
Това което може да те научи един опитен пчелар не винаги го пише в книгите.Всеки се учи постоянно но най важното е да умееш да вземеш правилното решение особено когато се налага да действаш бързо винаги трябва да имаш няколко варианта на ум.

Така е затова избягвам книгите. Форума е място , кадето можеш да получиш няколко мнения от препатили хора. Естественно преценката , кого да послушаш винаги е лична , но със сигурност ще достигнеш поне до най малкото зло. ;)

zayo
09.04.2014, 08:33
Така е затова избягвам книгите. Форума е място , кадето можеш да получиш няколко мнения от препатили хора. Естественно преценката , кого да послушаш винаги е лична , но със сигурност ще достигнеш поне до най малкото зло. ;)

Книги + форум + ПРАКТИКА. Само с първите две - няма да стане. Много неща може да прочетеш и да ти кажат, но едва ли ще ги осмислиш преди да си ги приложил. Много пъти ми се е случвало да направя нещо и докато го правя и след това да се сетя, че вече съм го чел. Не всичко прочетено по форумите е вярно. Вярно е в частност за определено, място, време, конкретен случай и т.н., така че не го приемай за меродавно. Меродавни са само общите положения.

ddsi
09.04.2014, 17:06
Здравейте,занимавам се с пчели от 15-тина дена и днес покрай нас мина един човек,който ми каза да си обърна кошерите на юг в противен случай щели да избягат.Аз от както съм ги взел съм ги поставил с лице на изток,понеже така идва най-добре според местото и досега няма проблеми.Какво да правя.Благодаря ви.

търтея
09.04.2014, 19:41
И моите са на изток и нямам проблем.Тоя нещо те бъзика,не му се хващай! Пчеличките бягат поради други причини!

vlado 9
09.04.2014, 20:16
Здравейте,занимавам се с пчели от 15-тина дена и днес покрай нас мина един човек,който ми каза да си обърна кошерите на юг в противен случай щели да избягат.Аз от както съм ги взел съм ги поставил с лице на изток,понеже така идва най-добре според местото и досега няма проблеми.Какво да правя.Благодаря ви.Кажи му сладващия път ,че като са на изток слънцето ги огрява с изгрева и ги буди по рано ,и така събират повече мед.
ПП. Гледай си пчелите ,остави пешаходците.

Nik_m
09.04.2014, 20:33
Здравейте,занимавам се с пчели от 15-тина дена и днес покрай нас мина един човек,който ми каза да си обърна кошерите на юг в противен случай щели да избягат.Аз от както съм ги взел съм ги поставил с лице на изток,понеже така идва най-добре според местото и досега няма проблеми.Какво да правя.Благодаря ви.
Явно се е по майтапил с теб.
Хубаво е първите слънчеви лъчи да огряват прелката и и северния вятър да не духа към нея.

ddsi
09.04.2014, 21:00
Много ви благодаря за отговорите.Успокоих се.

Ангел Йосифов
09.04.2014, 21:21
Можели някой да ми каже-обоснове защо кошерите да са ориентирани на изток?