PDA

Виж пълната версия : ВЪПРОСИ ОТ НАЧИНАЕЩИ И МЛАДИ ПЧЕЛАРИ



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28

barkov1982
24.05.2019, 17:16
Здравей колега

Въпроса мие е

Как или какво трябва да направя по време на акацията пчелата да не блокира с нектар плодника , тоест да има къде майката да снася .
Преди да цъфне акацията тази година почти нямаха запаси.
На кошерите нямам горни прелки (на магазинния корпус) това дали може да окаже някаква файда?

Това което трябва да направиш е преди акацията, да имаш силни семейства, колкото по бързо блокират майката толкова по добре за теб. Друг е въпросът, ако имаш слаби семейства и се затворят с венци. Прелките не са от голямо значение. Иначе браво при теб е един от малкото райони в които акацията е дала

argilov
25.05.2019, 07:15
Това не е съвсем вярно,роевите са си роевите.Решението според мен е,майката долу на празни пити и основи, магазин,запечатаното пило с пчелите горе с плътна преграда,с обърнат вход.Така докато им минат мераците.

Илиев
03.06.2019, 10:34
Колеги, да Ви попитам - хванах един рой преди време, и видях, че майката е маркирана с жълт цвят, от коя година е майката, за да знам стара ли е или млада, за да я сменя, ако е стара.

rumenggr
03.06.2019, 11:02
Колеги, да Ви попитам - хванах един рой преди време, и видях, че майката е маркирана с жълт цвят, от коя година е майката, за да знам стара ли е или млада, за да я сменя, ако е стара.

2017 - жълт цвят, 2018- червен

barkov1982
03.06.2019, 14:42
Колеги, да Ви попитам - хванах един рой преди време, и видях, че майката е маркирана с жълт цвят, от коя година е майката, за да знам стара ли е или млада, за да я сменя, ако е стара.

Бих ти казал да се ориентираш по работата, не по цвета на маркера, че тая година ми бегаха 2 с бели точки от юли 2018

kuline
03.06.2019, 14:58
Колеги, да Ви попитам - хванах един рой преди време, и видях, че майката е маркирана с жълт цвят, от коя година е майката, за да знам стара ли е или млада, за да я сменя, ако е стара.

Колегите са ти казали кой цвят за коя годшна се отнася. Ето и инфо https://kapkamed.com/pcheli/beliqzvane-na-pchelni-majki-cvetove-za-markirane-na-pchelni-majki-
Има обаче и нещо друго, а то е, че не всички спазват това правило - цвят на съответната година. Тук, доскоро имаше един съфорумец , който ги белязва, за да ги вижда по-лесно, без значение цвета.

зуница
03.06.2019, 22:13
Аз бележа с оранжев! Добре се вижда , а за другото си има тефтер.;)

zx7r
04.06.2019, 00:12
И аз така - ползвам само червен маркер, такъв имам.
Обаче, ако се водиш само от това, как работи майката, си е донякъде руска рулетка. Давам пресен пример от миналата седмица. Отваряме кошер на приятел - ДБ с 3 магазина. Вадя средната пита на третия магазин и виждам яйца, обръщам я и виждам майката, сама, на цялата пита я имаше 3-4 пчели, я не. Втория магазин - пило на средните 5 пити. Първи магазин - пило навсякъде, без крайните, омешано с нектар и мед. Плодникът - 8 рамки пило и тук припаднах, защото отново видях на две пити еднодневни яйца. Значи, тази майка в рамките на ден вършее от плодника до третия магазин! Майката е от 2017! Силно впечатлен предложих да отделим майката в сборна отводка, с което си гарантирах поне един маточник. Отказа ми се. Той кошера бил от сой, дето сам си сменял майката. Смених стратегията и подхвърлих, че такива майки рядко иззимуват. Отговорът беше, че ако това се случи, значи този кошер не заслужава да живее. Та ето на това му казвам да си си насмогнал на масрафа, но има чар в това масонско мислене без да имаш 5 лева в джоба :laughing:

Ангел Йосифов
04.06.2019, 05:48
Бих ти казал да се ориентираш по работата, не по цвета на маркера, че тая година ми бегаха 2 с бели точки от юли 2018

Майката в рояка,ако и да е на 100г,пак осеменява,като за последно.Така,че таз препоръка важи за след време...

tarty
04.06.2019, 10:33
И аз така - ползвам само червен маркер, такъв имам.
Обаче, ако се водиш само от това, как работи майката, си е донякъде руска рулетка. Давам пресен пример от миналата седмица. Отваряме кошер на приятел - ДБ с 3 магазина. Вадя средната пита на третия магазин и виждам яйца, обръщам я и виждам майката, сама, на цялата пита я имаше 3-4 пчели, я не. Втория магазин - пило на средните 5 пити. Първи магазин - пило навсякъде, без крайните, омешано с нектар и мед. Плодникът - 8 рамки пило и тук припаднах, защото отново видях на две пити еднодневни яйца. Значи, тази майка в рамките на ден вършее от плодника до третия магазин! Майката е от 2017! Силно впечатлен предложих да отделим майката в сборна отводка, с което си гарантирах поне един маточник. Отказа ми се. Той кошера бил от сой, дето сам си сменял майката. Смених стратегията и подхвърлих, че такива майки рядко иззимуват. Отговорът беше, че ако това се случи, значи този кошер не заслужава да живее. Та ето на това му казвам да си си насмогнал на масрафа, но има чар в това масонско мислене без да имаш 5 лева в джоба :laughing:

И как си обясняваш толкова много пило от една майка? Лекторите препоръчват едно магазинче за пило, даже 8 магазинни рамки и стигали, защото имало над 2000 килийки, а майките не можели да снасят повече, но ти ги оборваш с този пост, та даже ако сметнеш всичкото пило излиза към 15 ДБ рамки, а това означава даже, че закопаваш трето поколение пчеларите с много съмочуствие на три метра под земята хахаха. Как за цели три поколения не са разбрали, че ДБ на един плодник та бил той и 12 рамков е тесен за една майка да си покаже възможностите, защо после им се рояли пчелите хахахха. Можеш ли да предположиш, защо си прави винаги самосмяна семейството?

Иван_Барабан
04.06.2019, 11:33
И как си обясняваш толкова много пило от една майка? Лекторите препоръчват едно магазинче за пило, даже 8 магазинни рамки и стигали, защото имало над 2000 килийки, а майките не можели да снасят повече, но ти ги оборваш с този пост, та даже ако сметнеш всичкото пило излиза към 15 ДБ рамки, а това означава даже, че закопаваш трето поколение пчеларите с много съмочуствие на три метра под земята хахаха. Как за цели три поколения не са разбрали, че ДБ на един плодник та бил той и 12 рамков е тесен за една майка да си покаже възможностите, защо после им се рояли пчелите хахахха. Можеш ли да предположиш, защо си прави винаги самосмяна семейството?Толкова жестока ирония не съм виждал под постовете на вашия верен ученик и поклонник, чиито майки 15 рамки пило ги правят до обед ;)

Трендафил Дончев
04.06.2019, 14:22
И как си обясняваш толкова много пило от една майка? Лекторите препоръчват едно магазинче за пило, даже 8 магазинни рамки и стигали, защото имало над 2000 килийки, а майките не можели да снасят повече, но ти ги оборваш с този пост, та даже ако сметнеш всичкото пило излиза към 15 ДБ рамки, а това означава даже, че закопаваш трето поколение пчеларите с много съмочуствие на три метра под земята хахаха. Как за цели три поколения не са разбрали, че ДБ на един плодник та бил той и 12 рамков е тесен за една майка да си покаже възможностите, защо после им се рояли пчелите хахахха. Можеш ли да предположиш, защо си прави винаги самосмяна семейството?

Ей Янчо, тези чудеса стават когато има други чудеса.

kuline
04.06.2019, 15:06
И как си обясняваш толкова много пило от една майка? Лекторите препоръчват едно магазинче за пило, даже 8 магазинни рамки и стигали, защото имало над 2000 килийки, а майките не можели да снасят повече, но ти ги оборваш с този пост, та даже ако сметнеш всичкото пило излиза към 15 ДБ рамки, а това означава даже, че закопаваш трето поколение пчеларите с много съмочуствие на три метра под земята хахаха. Как за цели три поколения не са разбрали, че ДБ на един плодник та бил той и 12 рамков е тесен за една майка да си покаже възможностите, защо после им се рояли пчелите хахахха. Можеш ли да предположиш, защо си прави винаги самосмяна семейството?

А, ти излезе от летаргията? Липсваше ми? :laughing:
Мъчиш се да се изяваваш в сметките, но все са ти криви - криви, като космите на ..... И на най-върлия математик тук - собственика, съм казвал, че работата с пчелите не е като бакалските сметки. При пресмятане във формулата винаги има много неизвестни, които и ти, всезнаещия пчелар не можеш да предвидиш, както и да приобщиш някакъв коефицент на грешка във формулата, просто защото няма как да стане. Пък и ти си всезнаещ пчелар, ама от пет години. Хората работят с пчелите с десетки години и пак остават изненадани в определени моменти. И вместо да ходиш по един път в месеца на пчелина, ходи по-рядко - два пъти в годината, ама викаш нали трябва да се наспиш, та за това. А забравих, той акъла ти идвал по-бързо, защото си бил нисък. Голям майтап! Да се смее ли човек, да плаче ли?

ПП Забравих да те питам, колко мед извади с тия многото пчели или си още на ниво родилно отделение, защото ние, третото поколение пчелари пресполовихме сезона. ;)

gonzo79
04.06.2019, 15:11
Здравейте колеги

Днес един от кошерите ми се рои ,вероятно първи рой.
какво мога да направя за да не се рои този кошер повече?
няма още излупени майки .

nikawr
04.06.2019, 15:57
Ако роя е със старата майка, го върни на старото му място само на основи и сироп отгоре, а кошера измести на ново място. В тоя кошер може да си избереш един хубав дебел маточник, а другите да ги изчистиш. Принципно може и да не бараш маточниците, те ще се оправят сами... Успех!

zx7r
04.06.2019, 17:31
И как си обясняваш толкова много пило от една майка? Лекторите препоръчват едно магазинче за пило, даже 8 магазинни рамки и стигали, защото имало над 2000 килийки, а майките не можели да снасят повече, но ти ги оборваш с този пост, та даже ако сметнеш всичкото пило излиза към 15 ДБ рамки, а това означава даже, че закопаваш трето поколение пчеларите с много съмочуствие на три метра под земята хахаха. Как за цели три поколения не са разбрали, че ДБ на един плодник та бил той и 12 рамков е тесен за една майка да си покаже възможностите, защо после им се рояли пчелите хахахха. Можеш ли да предположиш, защо си прави винаги самосмяна семейството?

Реално пилото не е на 15 дб рамки, а по-скоро на 12, защото кошерите са 10-ци, а в магазините имаше по 9 рамки, а и там е мешано пило и нектар. Този кошер излезе доста слаб от зимата вероятно заради акара, но успя да се вдигне. Това видях, това споделям. Няма смисъл да се напрягаме в доказване на каквото и било или да се иронизираме. За мен странното е как тази майка за възрастта си показва такава динамика, защо снове из магазините, като казват, че при по-голямо разстояние между питите не се качвала. Еми ето, качва се и това изобщо не й пречи. Според мен, това качество се унаследява, така твърди и собственика на пчелите.
Ето, друг пример - в началото на този април имах силен кошер с 6-7 рамки пило. Тогава, ако си спомняш, се обърнах към теб за съвет и коментирахме, кога и къде да сложа втори ДБ корпус. Първият плодник се изпълни с пило, сложих отгоре втори с изградени пити!! с 1/3 мед в тях и какво стана? Щяла да се качи, щото горе било топло. Е, да, ама не. Не се качи горе. За мен това е ген, но може и да е стечение от съвкупност от обстоятелства. Нямам знания, за да твърдя със сигурност.

Можеш ли да предположиш, защо си прави винаги самосмяна семейството?
Убий ме, не знам. Ако кажеш, ще те черпя, че и манов мед ще си купя с удоволствие от теб Не ме е срам да кажа, че се случва да си купувам мед, по-често ми дават де :bigsmile: Любител съм и такъв ще остана. Все ми е тая, колко ще извадя и дали изобщо ще извадя, но това не ме спира да ги зазимявам с по един пълен магазин. Та кажи сега за самосмените...

ch.atanasov
04.06.2019, 17:59
Градски, само новоизлюпените покрай програмите пчелари , броят рамки с пило. Пчеларите трето поколение, броим тенекии, пълни с мед.:bigsmile:

Георги 1974
04.06.2019, 18:21
Реално пилото не е на 15 дб рамки, а по-скоро на 12, защото кошерите са 10-ци, а в магазините имаше по 9 рамки, а и там е мешано пило и нектар. Този кошер излезе доста слаб от зимата вероятно заради акара, но успя да се вдигне. Това видях, това споделям. Няма смисъл да се напрягаме в доказване на каквото и било или да се иронизираме. За мен странното е как тази майка за възрастта си показва такава динамика, защо снове из магазините, като казват, че при по-голямо разстояние между питите не се качвала. Еми ето, качва се и това изобщо не й пречи. Според мен, това качество се унаследява, така твърди и собственика на пчелите.
Ето, друг пример - в началото на този април имах силен кошер с 6-7 рамки пило. Тогава, ако си спомняш, се обърнах към теб за съвет и коментирахме, кога и къде да сложа втори ДБ корпус. Първият плодник се изпълни с пило, сложих отгоре втори с изградени пити!! с 1/3 мед в тях и какво стана? Щяла да се качи, щото горе било топло. Е, да, ама не. Не се качи горе. За мен това е ген, но може и да е стечение от съвкупност от обстоятелства. Нямам знания, за да твърдя със сигурност.

Убий ме, не знам. Ако кажеш, ще те черпя, че и манов мед ще си купя с удоволствие от теб ������ Не ме е срам да кажа, че се случва да си купувам мед, по-често ми дават де :bigsmile: Любител съм и такъв ще остана. Все ми е тая, колко ще извадя и дали изобщо ще извадя, но това не ме спира да ги зазимявам с по един пълен магазин. Та кажи сега за самосмените...
Аз баш от пчели много много не разбирам ама чета чат пат така както си го направил за развитие на семеиството по руските книги пише, че не се прави така това е може би мързелива корпусна технология къде я сработи я не ако няма още куп благоприятни обстоятелства.А може би гена да и е такъв ама ми липсват знания в тая област.к

Трендафил Дончев
04.06.2019, 20:12
Здравейте колеги

Днес един от кошерите ми се рои ,вероятно първи рой.
какво мога да направя за да не се рои този кошер повече?
няма още излупени майки .

Но не си много сигурен, че няма?

tarty
04.06.2019, 20:26
Градски, само новоизлюпените покрай програмите пчелари , броят рамки с пило. Пчеларите трето поколение, броим тенекии, пълни с мед.:bigsmile:

Аз предпочитам да не броя, ние програмистите си гледаме онлайн сметката

kuline
04.06.2019, 20:33
Аз предпочитам да не броя, ние програмистите си гледаме онлайн сметката

Сметката ти винаги е крива, като....казах вече какво. Там е проблема ти, че и в сметките си слаб, както и на акъл, което доказваш за сетен път. Поне се довери на пророка си, че той владее добре събирането, ти можеш да се захванеш с изваждането. :bigsmile:

tarty
04.06.2019, 20:39
Реално пилото не е на 15 дб рамки, а по-скоро на 12, защото кошерите са 10-ци, а в магазините имаше по 9 рамки, а и там е мешано пило и нектар. Този кошер излезе доста слаб от зимата вероятно заради акара, но успя да се вдигне. Това видях, това споделям. Няма смисъл да се напрягаме в доказване на каквото и било или да се иронизираме. За мен странното е как тази майка за възрастта си показва такава динамика, защо снове из магазините, като казват, че при по-голямо разстояние между питите не се качвала. Еми ето, качва се и това изобщо не й пречи. Според мен, това качество се унаследява, така твърди и собственика на пчелите.
Ето, друг пример - в началото на този април имах силен кошер с 6-7 рамки пило. Тогава, ако си спомняш, се обърнах към теб за съвет и коментирахме, кога и къде да сложа втори ДБ корпус. Първият плодник се изпълни с пило, сложих отгоре втори с изградени пити!! с 1/3 мед в тях и какво стана? Щяла да се качи, щото горе било топло. Е, да, ама не. Не се качи горе. За мен това е ген, но може и да е стечение от съвкупност от обстоятелства. Нямам знания, за да твърдя със сигурност.

Убий ме, не знам. Ако кажеш, ще те черпя, че и манов мед ще си купя с удоволствие от теб ������ Не ме е срам да кажа, че се случва да си купувам мед, по-често ми дават де :bigsmile: Любител съм и такъв ще остана. Все ми е тая, колко ще извадя и дали изобщо ще извадя, но това не ме спира да ги зазимявам с по един пълен магазин. Та кажи сега за самосмените...
Последно ти написах тел. си номер, за да ми звъннеш и обясниш точно какво имаш в кошерите ти, защото нещо не ми се връзваше, но май ти се досвидя едно обаждане или си помисли, че си откраднал занаята вече. Багодаря за щедроста ти, но не ми е нужна, а за самосмените се надявам сам да стигнеш до правилното заключение, тогава може би ще ти се разкрие друг свят в пчеларството.

tarty
04.06.2019, 20:44
Сметката ти винаги е крива, като....казах вече какво. Там е проблема ти, че и в сметките си слаб, както и на акъл, което доказваш за сетен път. Поне се довери на пророка си, че той владее добре събирането, ти можеш да се захванеш с изваждането. :bigsmile:

Все мога да сметна какъв ти е меда, щом наливаш сироп всеки ден по време, когато пчелите ти били събрали половин магазин с акация

kuline
04.06.2019, 20:49
Все мога да сметна какъв ти е меда, щом наливаш сироп всеки ден по време, когато пчелите ти били събрали половин магазин с акация

Голям майтап, ти отгоре ли гледаш какво правя на пчелина си аз. Голям смях. Янчоу, Янчо слаб си и в сметките и на акъл. Сиропа мед не прави, а пчели. Трендафил ти писа един пост днес, но ти въобще не го отрази. Чудеса трябват Янчооо, но не сътворени от пчеларя, а от природата. В широколистни дъбови гори няма да намериш чудеса, просто си ограничен откъм мисловен процес.

kuline
04.06.2019, 20:57
Последно ти написах тел. си номер, за да ми звъннеш и обясниш точно какво имаш в кошерите ти, защото нещо не ми се връзваше, но май ти се досвидя едно обаждане или си помисли, че си откраднал занаята вече. Багодаря за щедроста ти, но не ми е нужна, а за самосмените се надявам сам да стигнеш до правилното заключение, тогава може би ще ти се разкрие друг свят в пчеларството.

Помисли защо хората са отвратени от теб и се дистанцират! Да ти кажа ли? Ами саможив си и възприемаш всички останали като по-нисши същества и не само това, ами си и надменен спрямо тях. Няма го човешкото в теб!

tarty
04.06.2019, 21:18
Помисли защо хората са отвратени от теб и се дистанцират! Да ти кажа ли? Ами саможив си и възприемаш всички останали като по-нисши същества и не само това, ами си и надменен спрямо тях. Няма го човешкото в теб!

Вземи и изгледай поне първите 10 минути, белким ти влезе нещо в главата.
https://www.youtube.com/watch?v=duAiRIbNMuk&t=1s

zx7r
04.06.2019, 21:19
Последно ти написах тел. си номер, за да ми звъннеш и обясниш точно какво имаш в кошерите ти, защото нещо не ми се връзваше, но май ти се досвидя едно обаждане или си помисли, че си откраднал занаята вече. Багодаря за щедроста ти, но не ми е нужна, а за самосмените се надявам сам да стигнеш до правилното заключение, тогава може би ще ти се разкрие друг свят в пчеларството.
Еее, бива ли така грубо? Даже ме накара да се заровя в историята на съобщенията и не видях да си дал телефон. Не бих пропуснал да ти звънна, просто не ме познаваш. За гражбата на занаят, няма да коментирам. Винаги съм бил много далеч от комерсиализма, за да ми лепнеш такова несъстоятелно обвинение. Какво има да крада?! Харесват ми силните ти семейства, както и нетрадиционният ти подход. Одобрявам различно мислещите, а и нямам навика да отричам, каквото и било, особено неща, които не разбирам. Та не ме набутвай в дразгите ти с този или онзи, няма да взема страна. Благодарен съм на всички, които споделят и ти не си изключение drinks;

kuline
04.06.2019, 21:28
Вземи и изгледай поне първите 10 минути, белким ти влезе нещо в главата.
https://www.youtube.com/watch?v=duAiRIbNMuk&t=1s

Янчо, едно е да си мислиш, че си някакъв, това обаче не е достатъчно, след като отсрещната страна не го е усетила, следователно проблема е в този, който си го мисли, поради това, че явно само си го мисли, а с действията/бездействията си показва точно обратното. Трудно май ще възприемеш какво ти написах, инак продължавай да гледаш подобни клипове, но не само да гледаш, а е нужно да ги асимилираш. ;)

tarty
04.06.2019, 21:43
Еее, бива ли така грубо? Даже ме накара да се заровя в историята на съобщенията и не видях да си дал телефон. Не бих пропуснал да ти звънна, просто не ме познаваш. За гражбата на занаят, няма да коментирам. Винаги съм бил много далеч от комерсиализма, за да ми лепнеш такова несъстоятелно обвинение. Какво има да крада?! Харесват ми силните ти семейства, както и нетрадиционният ти подход. Одобрявам различно мислещите, а и нямам навика да отричам, каквото и било, особено неща, които не разбирам. Та не ме набутвай в дразгите ти с този или онзи, няма да взема страна. Благодарен съм на всички, които споделят и ти не си изключение drinks;
01.04.2019
00:05
Отговор: размисли
tarty
Пак потърси.

tarty
04.06.2019, 21:44
Янчо, едно е да си мислиш, че си някакъв, това обаче не е достатъчно, след като отсрещната страна не го е усетила, следователно проблема е в този, който си го мисли, поради това, че явно само си го мисли, а с действията/бездействията си показва точно обратното. Трудно май ще възприемеш какво ти написах, инак продължавай да гледаш подобни клипове, но не само да гледаш, а е нужно да ги асимилираш. ;)

Като муле на мост си, поне изгледай първите 10 минути.

kuline
04.06.2019, 21:48
Като муле на мост си, поне изгледай първите 10 минути.

Това май не за първи път ми го предлагаш, а аз не съм фен на абстрактното, а на реалното. ;)

zx7r
04.06.2019, 22:21
01.04.2019
00:05
Отговор: размисли
tarty
Пак потърси.
Знаех си аз, че ме бъркаш с някой, защото изобщо нямам съобщения април, но няма смисъл да се занимаваме с такива несъществености ;)
Годината беше много крива, май месец просто ни закопа, а и от един кошер не могат да се правят изводи. Тази майка е самосмяна на словенска карника. Наистина, много бързо се дигат. Без да имам рапица или друга ранна паша, достигна пика си към края на април, но оттогава върви леко надолу въпреки, че ги подхранвах. Вече я отделих в отводка, да видим дъщерите й какви ще я свършат.

зуница
05.06.2019, 15:20
... Тази майка е самосмяна на словенска карника. Наистина, много бързо се дигат. Без да имам рапица или друга ранна паша, достигна пика си към края на април, но оттогава върви леко надолу въпреки, че ги подхранвах. Вече я отделих в отводка, да видим дъщерите й какви ще я свършат.
Словенските карники са ройливи.И лесно минават от самосмяна към роене.Опит.Дръж ги под око.hi;

gonzo79
07.06.2019, 21:08
Здравейте колеги

Тази година искам да си произведа майки чрез прехвърляне на личинка.
до сега не съм го правил.

На 04 вторник едно семейство се рои и искам да го използвам като стартер.
за целта днес унищожих всички маточници които бяха заложили.
Неделя отново един преглед за маточници и ще придам личинките .
Задължително ли е чашките (никот пласмаса или стъкло) да се полират от пчелите ?
След колко време може да се отнемат от стартера и придадат на отглеждача, или е по добре да ги оставя да запечатат в стартера?

Някакви съвети ,препоръки

malkia.sandanski
07.06.2019, 21:55
Здравейте колеги

Тази година искам да си произведа майки чрез прехвърляне на личинка.
до сега не съм го правил.

На 04 вторник едно семейство се рои и искам да го използвам като стартер.
за целта днес унищожих всички маточници които бяха заложили.
Неделя отново един преглед за маточници и ще придам личинките .
Задължително ли е чашките (никот пласмаса или стъкло) да се полират от пчелите ?
След колко време може да се отнемат от стартера и придадат на отглеждача, или е по добре да ги оставя да запечатат в стартера?

Някакви съвети ,препоръки

Няма нужда да ги слагаш да ги полират предварително. Аз използвам пластмасови, купувам ги директно от Китай. Приемат си ги и ги отглеждат без предварително полиране.

qnkov90
07.06.2019, 22:09
Как си защитавате рамките от молец? 2-ра година изхвърлям... Досега ги редех с кошер и магазин със орехова шума и нафталин отдолу и отгоре с вестник, но не помага.

zx7r
07.06.2019, 22:51
Словенските карники са ройливи.И лесно минават от самосмяна към роене.Опит.Дръж ги под око.hi;
Днес е 9-ти ден от издърпването на майката и реших да ги отворя да видя, колко и какви маточници са сътворили. Познай, какъв е резултатът? Да, позна, в роево са :laughing:
Към 25 маточници на 3 пити, почти всички са дребни, не ми хареса нито един, но оставих 4 по читави на 3 пити. Вярно, че и самата словенка е дребна и доста тънка, но в сборната отводка снася много добре. Лошото е, че сега върви силна липа, а те висаят по рамките и не ебават да събират, ама здраве да е. Как да процедирам? Мога ли да разделя кошера на 2 с по 2 маточника всеки и да ги разположа така, че да разделя и летящата пчела? Така ще се прекрати ли роевото?

zx7r
07.06.2019, 23:23
Как си защитавате рамките от молец? 2-ра година изхвърлям... Досега ги редех с кошер и магазин със орехова шума и нафталин отдолу и отгоре с вестник, но не помага.

Кой е консуматорът на този нафталинен мед? Нафталинът е доказана отрова и канцероген!
Когато няма паша магазините ми са под плодника вкл. от есента до пролетта, а когато има - над. Няма молец, няма шума, пушеци и т.н.

qnkov90
07.06.2019, 23:53
А когато нямаш пчели, а имаш рамки. Как се защитават.

zx7r
08.06.2019, 04:18
Днес е 9-ти ден от издърпването на майката и реших да ги отворя да видя, колко и какви маточници са сътворили. Познай, какъв е резултатът? Да, позна, в роево са :laughing:
Към 25 маточници на 3 пити, почти всички са дребни, не ми хареса нито един, но оставих 4 по читави на 3 пити. Вярно, че и самата словенка е дребна и доста тънка, но в сборната отводка снася много добре. Лошото е, че сега върви силна липа, а те висаят по рамките и не ебават да събират, ама здраве да е. Как да процедирам? Мога ли да разделя кошера на 2 с по 2 маточника всеки и да ги разположа така, че да разделя и летящата пчела? Така ще се прекрати ли роевото?

... или втори вариант - местя целия кошер, на негово място поставям празен с 4-5 основи и пита с маточник? Би трябвало да мине номера :icon_smile:

Ангел Йосифов
08.06.2019, 06:02
Днес е 9-ти ден от издърпването на майката и реших да ги отворя да видя, колко и какви маточници са сътворили. Познай, какъв е резултатът? Да, позна, в роево са :laughing:
Към 25 маточници на 3 пити, почти всички са дребни, не ми хареса нито един, но оставих 4 по читави на 3 пити. Вярно, че и самата словенка е дребна и доста тънка, но в сборната отводка снася много добре. Лошото е, че сега върви силна липа, а те висаят по рамките и не ебават да събират, ама здраве да е. Как да процедирам? Мога ли да разделя кошера на 2 с по 2 маточника всеки и да ги разположа така, че да разделя и летящата пчела? Така ще се прекрати ли роевото?
Разделяш на две,като след ден,разделяш още на две.Демек правиш 4 отводки на маточник.Важно е,при деленето да разделиш и летящата.При първото делене,като разделиш летящата и се поуспокоят,ги раздалечаваш още по метър,така че разстоянието м/у тях да е около 2м.,за да има място и за второто делене..

Алексиев
08.06.2019, 11:13
Как си защитавате рамките от молец? 2-ра година изхвърлям... Досега ги редех с кошер и магазин със орехова шума и нафталин отдолу и отгоре с вестник, но не помага.

Нареждаш ги в някакъв шкаф, отгоре слагаш отворен стъклен съд и периодично сипваш в него мравчена киселина.

barkov1982
08.06.2019, 12:37
Как си защитавате рамките от молец? 2-ра година изхвърлям... Досега ги редех с кошер и магазин със орехова шума и нафталин отдолу и отгоре с вестник, но не помага.
На течение, правя ги на комини с една рамка по малко, мрежа долу мрежа горе, вместо мрежа понякога слагам ХР. Никакви шуми, никакви нафталини, сяра или каквото и да било друго

Георги 1974
08.06.2019, 15:12
... или втори вариант - местя целия кошер, на негово място поставям празен с 4-5 основи и пита с маточник? Би трябвало да мине номера :icon_smile:
Става ако има пчела е добре писа , че има паша което е още по- добре само , че щеше може би със старата майка вместо маточник щеше да е още по добре на мястото с летящите, че има едни омразе де си сакат майка плодна маточници и девици баш им не дават ищях за бачкане докато при други го няма този проблем.Най вероятно генетика или поне така казвам когато нещо не ми се връзва лигически.Ама това при мен де другаде може и да си всичко точно при туй разделяне иначе смяна на местата с някой тинейджър де се нужда е от анаболи пак върши работа ама има малко риск майки маточници и прочие.

zx7r
08.06.2019, 16:34
Става ако има пчела е добре писа , че има паша което е още по- добре само , че щеше може би със старата майка вместо маточник щеше да е още по добре на мястото с летящите, че има едни омразе де си сакат майка плодна маточници....
Не са баш от теа омразе, къде разправаш, ама па са си пустиняшки от типа дето днеска им слагаш основа за градене, утре е целата прегризана по теловете и не от друго, ама е така, от яд :laughing:
Цепнах ги на 2 сутринта, както каза Майстора, а утре или вдругиден ще повторя упражнението, щото и сега вече разделени, гледам, пак бездействат и се трупат на прелката. Само не знам отводки от 2 рамки дали ще захранят добре новите майки.
Имам един агресивен, дето го държа само за донор, та ще ги подсилвам по-натам :yahoo:

Трендафил Дончев
08.06.2019, 18:50
Не са баш от теа омразе, къде разправаш, ама па са си пустиняшки от типа дето днеска им слагаш основа за градене, утре е целата прегризана по теловете и не от друго, ама е така, от яд :laughing:
Цепнах ги на 2 сутринта, както каза Майстора, а утре или вдругиден ще повторя упражнението, щото и сега вече разделени, гледам, пак бездействат и се трупат на прелката. Само не знам отводки от 2 рамки дали ще захранят добре новите майки.
Имам един агресивен, дето го държа само за донор, та ще ги подсилвам по-натам :yahoo:

Прогризването на основата се получава когато пчеларя я постави не когато е време, а когато на него му е хрумнало. Основа се гради при паша или сироп и наличието на температура било външна, било вътрешна.

Когато липсва майка или е в процес на възпроизвеждане на такава, пчелите не са адекватни и се получава това висене на прелките. Дори и да има майка, но кошера преместен на друго място и летящата пчела е останала на старото място, кошера временно е затихнал, но след седмица две е отново на линия. Трябва си време.

zx7r
08.06.2019, 20:20
...
Когато липсва майка или е в процес на възпроизвеждане на такава, пчелите не са адекватни и се получава това висене на прелките. Дори и да има майка, но кошера преместен на друго място и летящата пчела е останала на старото място, кошера временно е затихнал, но след седмица две е отново на линия. Трябва си време.
Чисто хипотетично, сега както са разделени, ако им поставя пита с открито пило, за да им намеря занимавка, шансът да започнаят да залагат роеви маточници е огромен, нали?

Трендафил Дончев
08.06.2019, 20:33
Чисто хипотетично, сега както са разделени, ако им поставя пита с открито пило, за да им намеря занимавка, шансът да започнаят да залагат роеви маточници е огромен, нали?

Ако има майка няма да заложат нищо. Ако се е роил веднъж и сега както казваш си ги разцепил ще направят маточници, но едва ли ще се роят. Докато нямат майка са в полуработно състояние. Каквото и да ги правиш, няма да литнат, да се пребиват от работа. Активизират се когато майката е снесла повечко яйца и е необходимо захранването им. А за да не се роят случайно, че понякога се получава все пак си има начини, които пчеларя трябва да знае и които са описани подробно почти във всеки учебник/книга

Георги 1974
08.06.2019, 21:25
Стига се борили с роенето то е здраве загледайте роевите пчели като че ли са закърмени с меча куластра а за търтейте да не говорим като биволета.А разделянето ако се избърза е все едно са закърмени с марули.Може да се избяга роене но с тая пуста мания 15-20 рамки пило е пчели има ама не са дългоживи и рано или късно се заплаща обикновенно зимнопролетно време.Туй за хобитите де.

zx7r
08.06.2019, 22:00
Така е, Жоре. Прав си напълно. И аз не съм фен на опитите да адаптираме всички естествени процеси по нашите критерии за вкус и цвят. И въпреки това, когато извършвам интервенции с пчелите, искам да имам визия, какви са възможните сценарии и каква да е адекватната ми реакция за всеки един от тях. В случая с отстраняването на една отлично работеща майка докарах семейството до роево, но тези роеви маточници не са онези, които пчелите щяха да направят при роево, в което майката е присъстваща в семейството. Това е ситуация, която само по изключение би се случила в есетствени условия, а пък ако не бях получил съвети тук, нямаше да знам, как адекватно да реагирам. Друг е въпросът, че методите са толкова много, колкото и целите, но по-добре с тях, отколкото без bow;

barkov1982
08.06.2019, 22:14
Тази година установих че дори в роево и в присъствието на роеви маточници при отстраняването на майката семейството залага и свищеви. При мен 3 от 3 нямам идея дали винаги е така, малък ми е опит с роенето, за сега поне.
П. П. И оставят майките да се излюпят.

Трендафил Дончев
08.06.2019, 22:16
Така е, Жоре. Прав си напълно. И аз не съм фен на опитите да адаптираме всички естествени процеси по нашите критерии за вкус и цвят. И въпреки това, когато извършвам интервенции с пчелите, искам да имам визия, какви са възможните сценарии и каква да е адекватната ми реакция за всеки един от тях. В случая с отстраняването на една отлично работеща майка докарах семейството до роево, но тези роеви маточници не са онези, които пчелите щяха да направят при роево, в което майката е присъстваща в семейството. Това е ситуация, която само по изключение би се случила в есетствени условия, а пък ако не бях получил съвети тук, нямаше да знам, как адекватно да реагирам. Друг е въпросът, че методите са толкова много, колкото и целите, но по-добре с тях, отколкото без bow;

При отнемане на майката, семейството не преминава в роево. Преминава в ситуация спасяване, която може да премине и в роево, но това става поради причината, че майките не всякога се бият помежду си и по - слабите бягат. Това се получава когато маточниците са еднакви по възраст/време. Ако се намеси пчеларя с компетентно действие ще има качествена нова майка и резерва, ако нещо се получи по път в брачния полет на майката.

Трендафил Дончев
08.06.2019, 22:18
Тази година установих че дори в роево и в присъствието на роеви маточници при отстраняването на майката семейството залага и свищеви. При мен 3 от 3 нямам идея дали винаги е така, малък ми е опит с роенето, за сега поне.
П. П. И оставят майките да се излюпят.

Ти, ако знаеш при Друмев какви чудеса стават и ще ти падне шапката.:bigsmile:

barkov1982
08.06.2019, 22:25
Ти, ако знаеш при Друмев какви чудеса стават и ще ти падне шапката.:bigsmile:

За там нямам думи, не шапката да падне ами и перото ще и литне;). Предполагам че съм наблюдавал нещо обичайно, но не го знаех теоретично, стана ми интересно защо при наличието на добри маточници залагат други, които са отричани от много колеги

Трендафил Дончев
08.06.2019, 22:35
За там нямам думи, не шапката да падне ами и перото ще и литне;). Предполагам че съм наблюдавал нещо обичайно, но не го знаех теоретично, стана ми интересно защо при наличието на добри маточници залагат други, които са отричани от много колеги

Че кой да им каже STOP? И те са на принципа - да правим каквото трябва пък да става какво си ще. Те нямат проблем с роенето и какво ще е чак толкова качеството на майката. Това е само в мислите на пчеларя. При тях е необходимо майка да има. Ако не им харесва си я сменят, но и колкото и да е калпава ще развие семейство което да събере мед за зимуване, но има ли пчелар в тази система, то количеството мед винаги не е достатъчно.

barkov1982
08.06.2019, 23:29
Че кой да им каже STOP? И те са на принципа - да правим каквото трябва пък да става какво си ще. Те нямат проблем с роенето и какво ще е чак толкова качеството на майката. Това е само в мислите на пчеларя. При тях е необходимо майка да има. Ако не им харесва си я сменят, но и колкото и да е калпава ще развие семейство което да събере мед за зимуване, но има ли пчелар в тази система, то количеството мед винаги не е достатъчно.

Туй ясно, не ми е ясно дали ще остане за царица роева или свищева.

Трендафил Дончев
09.06.2019, 08:18
Туй ясно, не ми е ясно дали ще остане за царица роева или свищева.

Запитали един "метеоролог" - ще вали ли?
- Или ще вали или няма да вали. ;)
Та и тук или ще е роева или свищева с едно пояснение, че ще остане тази която има най - добри качества според пчелите, а те са предимно феромоните. Колкото са по силни толкова пчелите се стремят към нея и я захранват, а към останалите се държат враждебно и не ги хранят, като така ги оставят да умрат от глад или направо ги убиват.

Ангел Йосифов
09.06.2019, 10:38
Стига се борили с роенето то е здраве загледайте роевите пчели като че ли са закърмени с меча куластра а за търтейте да не говорим като биволета.А разделянето ако се избърза е все едно са закърмени с марули..

Гошка,спомни си за "невидимка",произведена от 1-2 рамки пчели през септември 17г.Към момента е една от първенците-зарежда втори магазин с мед.
Както казва "Годзила"-важното е да има подходящи условия-топло,пълна генерация пчели,и поддържаща паша

Георги 1974
09.06.2019, 14:41
Гошка,спомни си за "невидимка",произведена от 1-2 рамки пчели през септември 17г.Към момента е една от първенците-зарежда втори магазин с мед.
Както казва "Годзила"-важното е да има подходящи условия-топло,пълна генерация пчели,и поддържаща паша

Аааа спомням си я много добре ама словото на годзилите включвам и малката трудно може да го обясниш на хобитите, че е залято с инфо от конспираторите де са облякли овчи кожи.

laskov
10.06.2019, 12:51
Здравейте,
Как да постъпя, ако в плодника имам много стара и черна пита? Мисля, че трябва да я бракувам, но на нея има мед, прашец и пило.

Пробвах да я оставя зад преградната дъска, но те не взимат меда.

kuline
10.06.2019, 13:20
.

Пробвах да я оставя зад преградната дъска, но те не взимат меда.
А разпечата ли го?

zx7r
10.06.2019, 14:39
Колеги, имам нов призив за съдействие blush; Днес, хванах второто си рояче. В стар ДБ сандък с две пити препълнени със стари спомени, молци и още нещо. Роячето е на около 4 ДБ рамки пчели. Обаче ме осени великопната идея да развия роячето във фарар. И така, извадих двете стари рамки и напълних плодника с новоизградени магазинни пити. Късно довечера ще преместя кошера на новото му място, грубо на около 15 метра, а утре ще го прехвърля и в нов сандък.
Това е предисторията, но въпросът ми е за фарара. Имам дости изградени магазинни рамки (без да са с прекалено дълбоки килийки), както и 2 магазина запечатан слънчогледов мед от миналата година. Как да разположа корпусите? Мислех така - над дъното 1 магазин с мед, над него втори с основи и на трета позиция изградените пити? Как смятате?

Илиев
10.06.2019, 15:54
От 20-ина дни наблюдавам една аномалия - пчелите стават хиперактивни следобяда след 14ч., до обят се мотат напред-назад, и в един момент полудяват, един невероятен летеж, все едно се роят....на пчелина ги чувам как бучат, и на други определени места има голям шум/фон от бръмчене на пчели, където обаче няма кошери - какво е това нещо, не мога да го разбера...всеки ден след обяда като стане топло, за няколко часа полудяват от летеж, все едно има разсипан мед някъде, какво може да цъфти в момента?...освен трънбъза друго не виждам.

Георги 1974
10.06.2019, 16:30
............

zx7r
10.06.2019, 18:26
От 20-ина дни наблюдавам една аномалия - пчелите стават хиперактивни следобяда след 14ч., до обят се мотат напред-назад, и в един момент полудяват, един невероятен летеж, все едно се роят....
И при мен наблюдавах това явление днес, но след 16ч. В първия момент помислих, че е нападение. Дори по-слабите семейства и при отводките се наблюдава по-настървен летеж, а преди това, нищо. Все едно кошерите са замрели. Как си обясняваш това?

Илиев
10.06.2019, 19:05
Еми никак не си го обяснявам - изведнъж след обяд се появява отнякъде някаква бурна паша според мен и пчелите пощуряват....ходил съм доста настрани, на километри от моя пчелин и там същото явление, но само на определени места - все едно 10 роя се въртят около една местност и искат да се закачат някъде, обаче пчели не виждам - само едно яко бучене като фон...и затова питам опитните колеги, ако някой знае какво става всъщност...и така вече 20 дни.

Трендафил Дончев
10.06.2019, 19:44
Това е вид облитане, но не само на 50 санта от кошера, а надалеч. Търтеите също масово излизат и се получава бръмчене в целия район. Събират се в така наречени търтееви сборища.

bopetkov
10.06.2019, 19:46
Нарича се търтеево сборище, необичайно облитане на търтеи предимно на височина 10-15 метра и оплождане на пчелни майки- ако наблюдаваш много внимателно ще го забележиш.Свързано е с отглеждане на търтеи повече от обичайното и в този период от доста дни през което се случва има много по- голяма консумация на запаси от мед.

ch.atanasov
10.06.2019, 20:04
Нарича се търтеево сборище, необичайно облитане на търтеи предимно на височина 10-15 метра и оплождане на пчелни майки- ако наблюдаваш много внимателно ще го забележиш.Свързано е с отглеждане на търтеи повече от обичайното и в този период от доста дни през което се случва има много по- голяма консумация на запаси от мед.

При мен към 16ч., може да решите, че няма пчели в пчелина, само търтеи. Пък знам ли , може и те да ходят на паша.:laughing:

Георги 1974
10.06.2019, 21:00
Колеги, имам нов призив за съдействие blush; Днес, хванах второто си рояче. В стар ДБ сандък с две пити препълнени със стари спомени, молци и още нещо. Роячето е на около 4 ДБ рамки пчели. Обаче ме осени великопната идея да развия роячето във фарар. И така, извадих двете стари рамки и напълних плодника с новоизградени магазинни пити. Късно довечера ще преместя кошера на новото му място, грубо на около 15 метра, а утре ще го прехвърля и в нов сандък.
Това е предисторията, но въпросът ми е за фарара. Имам дости изградени магазинни рамки (без да са с прекалено дълбоки килийки), както и 2 магазина запечатан слънчогледов мед от миналата година. Как да разположа корпусите? Мислех така - над дъното 1 магазин с мед, над него втори с основи и на трета позиция изградените пити? Как смятате?Роевата енергия е до време после си е отводка развитие на семейството при Д Б е мед отдолу задължително разпечатан а В.О. около пилото изградените отстрани.За Фарар не знам.

laskov
11.06.2019, 09:40
А разпечата ли го?


Не. :) Не се сетих.

laskov
06.08.2019, 10:49
Здравейте,
Миналата есен, след като махнах магазините, ги поставих в колона един върху друг с питите в тях. Най-горе поставих паничка с мравчена киселина, за да ги опазя от молците. Доливах няколко пъти, но като хванаха студовете - спрях. Опазих питите, но тази година пчелите не пожелаха да се качат в магазините. Плодникът пълен с пчели, отпред на дъскичката стоят и бездействат въпреки поставените магазини. В плодниците градяха, горе в магазините както поставих основи, така и ги извадих.

Може ли използването на мравчена киселина да е причина за това поведение и трябваше ли при поставянето на магазините да обработя по някакъв начин питите в тях?

Светозар Генов
06.08.2019, 11:21
Не колега,причината определено не е мравчената киселина.Тя се изпарява за часове....

Трендафил Дончев
06.08.2019, 11:40
Здравейте,
Миналата есен, след като махнах магазините, ги поставих в колона един върху друг с питите в тях. Най-горе поставих паничка с мравчена киселина, за да ги опазя от молците. Доливах няколко пъти, но като хванаха студовете - спрях. Опазих питите, но тази година пчелите не пожелаха да се качат в магазините. Плодникът пълен с пчели, отпред на дъскичката стоят и бездействат въпреки поставените магазини. В плодниците градяха, горе в магазините както поставих основи, така и ги извадих.

Може ли използването на мравчена киселина да е причина за това поведение и трябваше ли при поставянето на магазините да обработя по някакъв начин питите в тях?

Липса на паша.

Алексиев
06.08.2019, 16:12
Здравейте,
Миналата есен, след като махнах магазините, ги поставих в колона един върху друг с питите в тях. Най-горе поставих паничка с мравчена киселина, за да ги опазя от молците. Доливах няколко пъти, но като хванаха студовете - спрях. Опазих питите, но тази година пчелите не пожелаха да се качат в магазините. Плодникът пълен с пчели, отпред на дъскичката стоят и бездействат въпреки поставените магазини. В плодниците градяха, горе в магазините както поставих основи, така и ги извадих.

Може ли използването на мравчена киселина да е причина за това поведение и трябваше ли при поставянето на магазините да обработя по някакъв начин питите в тях?
Семейството си е било слабо, затова и не се е качило в магазина. Дали майката е кекава или се е роило, това ти по ще знаеш.

Димитър1
17.08.2019, 22:32
1014110141Здравеите колеги,аз съм начинаещ пчелар
Aко може някой да ме посъветва какво да правя
Да изчакам,да придам оплодена майка или да ги обединя с друго семейство.
Благодаря ви предварително

rumenggr
18.08.2019, 06:27
1014110141Здравеите колеги,аз съм начинаещ пчелар
Aко може някой да ме посъветва какво да правя
Да изчакам,да придам оплодена майка или да ги обединя с друго семейство.
Благодаря ви предварително
Здрасти Митко. Добре дошъл! Обясни какво се е случило. Не даваш никаква информация. Една снимка с маточник и 20 пчели...!!! Колкото повече начална информация, толкова по-точен отговор.

Димитър1
18.08.2019, 10:40
От 2 седмици някъде забелязвам, че при пчелите липсва активност много слабо облитане на минута излизат около 10 пчели. Преди 5 дена като отворих кошера забелязах. че семейството е намаляло от 9 рамки с пчели на 7 рамки.Не можах да видя майката видях в питите 6 маточника, пчелите които се прибират носят прашец. През 1 дена подхранвам пчелите с по 250 гр захарен сироп 1:1 херба инверт сменям ги. Сложих 2 ленти против вароатоза. Предполагам че семейството е осиротяло не знам дали ще си направят майка в края на август или да предам нова оплодена майка.Питам по опитните за съвети.

nikawr
18.08.2019, 10:53
От 2 седмици някъде забелязвам, че при пчелите липсва активност много слабо облитане на минута излизат около 10 пчели. Преди 5 дена като отворих кошера забелязах. че семейството е намаляло от 9 рамки с пчели на 7 рамки.Не можах да видя майката видях в питите 6 маточника, пчелите които се прибират носят прашец. През 1 дена подхранвам пчелите с по 250 гр захарен сироп 1:1 херба инверт сменям ги. Сложих 2 ленти против вароатоза. Предполагам че семейството е осиротяло не знам дали ще си направят майка в края на август или да предам нова оплодена майка.Питам по опитните за съвети.

Предполгаш, че е осиротяло или си сигурен? Тва са две различни неща.

Димитър1
18.08.2019, 11:18
Предполгаш, че е осиротяло или си сигурен? Тва са две различни неща.
1 час търсех майка и не можах да я намеря

Nik_m
18.08.2019, 11:31
Не се търси майка а прясно пило. Иначе има време, ако се оплоди млада майка ще има време да подготви кошера за зимата а пролетта тези майки са много добри.

rumenggr
18.08.2019, 15:24
1 час търсех майка и не можах да я намеря
Първо, както писаха колегите, ще трябва да си сигурен дали има/няма майка. Търси не само майката, търси яйца или съвсем млади пило. Ако има, значи снася майка. 6 маточника означават, че имат нужда от нова майка. Оглеждай се и за излюпен маточник. Ако не видиш младо пило, яйца или излюпен маточник(в нета има снимки), изчакай и спри подхранването. Ако преди 5 дни си видял запечатан маточник, той ще се излюпи до 3-4 дни и много е вероятно да се оплоди. Погледни след седмица и тогава решавай.
Ако имаш други семейства, сложи една рамка с малко прясно пило и яйчица. То не се губи. Ако на него заложат маточници, аз бих обединил. Ако не заложат, имат майка и чакат пронасяне. Видиш ли яйца от новата майка, храни редовно. Ако нещо е неясно питай, но не след 5 дни;)!

Димитър1
18.08.2019, 15:47
Първо, както писаха колегите, ще трябва да си сигурен дали има/няма майка. Търси не само майката, търси яйца или съвсем млади пило. Ако има, значи снася майка. 6 маточника означават, че имат нужда от нова майка. Оглеждай се и за излюпен маточник. Ако не видиш младо пило, яйца или излюпен маточник(в нета има снимки), изчакай и спри подхранването. Ако преди 5 дни си видял запечатан маточник, той ще се излюпи до 3-4 дни и много е вероятно да се оплоди. Погледни след седмица и тогава решавай.
Ако имаш други семейства, сложи една рамка с малко прясно пило и яйчица. То не се губи. Ако на него заложат маточници, аз бих обединил. Ако не заложат, имат майка и чакат пронасяне. Видиш ли яйца от новата майка, храни редовно. Ако нещо е неясно питай, но не след 5 дни;)!
Благодаря за съвета

nikolai_kn1979
20.08.2019, 22:44
Днес махнах магазините и прегледах и плодниците на кошерите,Има по 4 и повече пити пълни с запечатан мед на 100процента това за зимата ли да го оставя

kuline
20.08.2019, 23:18
Днес махнах магазините и прегледах и плодниците на кошерите,Има по 4 и повече пити пълни с запечатан мед на 100процента това за зимата ли да го оставя

Няма смисъл да го оставяш за зимата, защото няма да се възползват от него и ще трябва напролет да се намираш на работа. По-добре сега го извади този мед, сложи по 1-2 празни пити по-навътре в семейството. Подхранвай с по 300-400 млн сироп 1/1 през няколко дена до средата на септември.

Лъчо
03.09.2019, 19:31
Здравейте, колеги. Днес към 19.30 пристигнах на пчелина. В планински район съм, и паша няма от около 20тина дни. Отивайки до кошерите ми направи впечатление, активността на някои семейства. Все едно е акациева паша. Не е облитане... Снимал съм ги, дано да успея да кача снимки та. Наблюдавах ги не се бият. А пчели много, и като летеж, и по лицето на кошера. Според вас каква е причината..., по това време...., имам 40сем, от 5 години и за първи път виждам такова нещо...

mici-92
03.09.2019, 19:57
Здравейте, колеги. Днес към 19.30 пристигнах на пчелина. В планински район съм, и паша няма от около 20тина дни. Отивайки до кошерите ми направи впечатление, активността на някои семейства. Все едно е акациева паша. Не е облитане... Снимал съм ги, дано да успея да кача снимки та. Наблюдавах ги не се бият. А пчели много, и като летеж, и по лицето на кошера. Според вас каква е причината..., по това време...., имам 40сем, от 5 години и за първи път виждам такова нещо...
Ти казваш,че не е облитане...,а не се бият!Аз мисля,че е масово облитане далече от кошера.Не се чуди!Онзи ден пчелар от 40 години се заблуди.

dilian
09.09.2019, 12:42
Здравейте колеги. При преглед тази седмица на семействата преди зимата, установих че съм загубил едно семейство. Още на пръв поглед ми направи впечатление, че налитат много пчели към него - наподобяващо нападение за кражба при слабата паша. След като отворих видях, че изобщо липсва семейството в него, беше останал само меда по рамките. Имаше и останало малко запечатано и неизлюпено пило по някой от рамките. Не го бях преглеждал от 10 август, когато извадих последния мед от него. Странното е, че това е най силното ми семейство и то него извадих най-много мед, значително повече от колкото от другите семейства. Кошера е ДБ.
Може ли някакви идеи на какво може да се дължи ?
Възможно ли е причината да е акар, тъй като закъснях с третирането и третирах тази седмица - 06.09 ?

Filyov
10.09.2019, 08:12
Възможно е, но трябва да е имало наистина много акар ... може само да се дават предположения.

Илиев
21.10.2019, 20:58
Имам следният казус с един кошер: забелязах го, че в него/от него, в началото на Октомври излитат/влитат търтеи, което ми се стори доста необичайно!!!...кошерът е силен, намерих му майката - има самосмяна, предната беше очевадно по-голяма, а новата е много дребна, и предполагам, че не е оплодена - не видях яйца/пило - какво да го правя този кошер???...ще може ли да презимува с неоплодена майка, без да стане търтовка....или да му убия сега неоплоденага майка, и да го обединя с някой слаб кошер с майка??

Pero Melifero
21.10.2019, 21:14
Имам следният казус с един кошер: забелязах го, че в него/от него, в началото на Октомври излитат/влитат търтеи, което ми се стори доста необичайно!!!...кошерът е силен, намерих му майката - има самосмяна, предната беше очевадно по-голяма, а новата е много дребна, и предполагам, че не е оплодена - не видях яйца/пило - какво да го правя този кошер???...ще може ли да презимува с неоплодена майка, без да стане търтовка....или да му убия сега неоплоденага майка, и да го обединя с някой слаб кошер с майка??

Не е много сигурно че е самосмяна, ако само по размера съдиш. Като спрат да снасят и се смаляват дотолкова, че може и да не можеш да ги различиш

Трендафил Дончев
21.10.2019, 21:21
Имам следният казус с един кошер: забелязах го, че в него/от него, в началото на Октомври излитат/влитат търтеи, което ми се стори доста необичайно!!!...кошерът е силен, намерих му майката - има самосмяна, предната беше очевадно по-голяма, а новата е много дребна, и предполагам, че не е оплодена - не видях яйца/пило - какво да го правя този кошер???...ще може ли да презимува с неоплодена майка, без да стане търтовка....или да му убия сега неоплоденага майка, и да го обединя с някой слаб кошер с майка??

Ще презимува и напролет трябва да се проверява как ще започне снасянето. Ако е търтеево се поставя пило от някой бързак, а тази майка се премахва. Това може да стане още февруари. Март вече ще имаш оплодена майка, която ще догони останалите.

зуница
21.10.2019, 21:32
Имам следният казус с един кошер: забелязах го, че в него/от него, в началото на Октомври излитат/влитат търтеи, което ми се стори доста необичайно!!!...кошерът е силен, намерих му майката - има самосмяна, предната беше очевадно по-голяма, а новата е много дребна, и предполагам, че не е оплодена - не видях яйца/пило - какво да го правя този кошер???...ще може ли да презимува с неоплодена майка, без да стане търтовка....или да му убия сега неоплоденага майка, и да го обединя с някой слаб кошер с майка??
Майка самосменена в началото на септември напълни февруари кошера с търтеево пило.Майка от октомври, до май правеше само пчелно пило и юни пролича недостига на семе.Смених я.Два случая .Божия работа. Във всички случаи е по-добре да зимуват с майка.Какво ще излезе, ще разбереш на пролет.Сега е късно да търсиш пило.

qnkov90
17.03.2020, 19:58
Кога се третираше за акар и нозаметоза? И можеше ли наведнъж да го правиш или поотделно трябва? За акар имам хербастрипс, за нозаметоза още не знам какво да купя. Нещо в сирпа за сипване предполагам.

mici-92
19.08.2020, 17:42
Здравейте!Не съм сигурен,но мисля ,че 1-2 дни преди да започне снасянето от младата майка ,пчелите започват да вкарват прашец.Греша ли?Благодаря за отговора.

nikimarti8
19.08.2020, 18:39
Мислиш или си направил оглед .Два 3 дни

qnkov90
10.10.2020, 12:21
Какъв спрей има срещу молци? Бях чел че има някакъв спрей, с който пръскаш и нищо не пипа рамките. В момента съм ги сложил в един кош. Пробвал съм с нафталин, шума от орехи, затворени и т.н, напада ги. Какъв е тоя спрей да го пробвам? Мерси.

Stefanbg
10.10.2020, 14:39
Борбата с молеца е доста трудна. Когато си купих първите кошери, от един ведомствен пчелин край яз. Жребчево, пчеларя беше наслагал орехова шума върху рамките. При мен обаче не проработи. Явно след известно време шумата губи свойствата си. Аз правя така:
Тъй като молеца не снася на течение, разреждам рамките на 2-3 см една от друга. В 10-рамков сандък турям 8 рамки, ако не са дебели, може и 9 но така, че да има въздух м/у тях. Най-долния (корпус, магазин или к'вото е) слагам върху две гредички по 8-10 см или друго, за да не са на пода. Редя нагоре на комин. Най-отгоре - тарелка (от тези, в които продават мръвките) с 1 см мравчена киселина. ВНИМАНИЕ! ОПАСНО Е И ЗАДУШЛИВО! За да избегна нещастни случаи, в тарелката слагам домакинска хартия 2-3 пласта, за да попие киселината, иначе може ако бутна тарелката да се изсипе на главата ми. Правя го 2-3 пъти през зимния сезон. освен, че няма молци, бягат и плъховете, а начина е екологичен - мравчена киселина се съдържа естествено в малки количества в меда. Понякога комбинирам - купувам серни димки от агроаптеката, 50 бр. струват около 7.50 и паля по 2-3 в огнеупорен съд. И при двата метода трябва незабавно да се напусне помещението, за да не се задушиш. С киселината има опасност от изгаряне при контакт с нея, а при димките има опасност от пожар. Ако обаче помещението е обитаемо, трябва да се търсят по-безопасни методи. Избягвах нафталина - остава миризма във восъка. Мой познат ползваше Raid - ароматизатори лавандула, но не зная дали е доволен.

бат тянко
10.10.2020, 14:43
https://images.app.goo.gl/gCPiMzNsmdRs6X8K9

dvd111
10.10.2020, 14:57
https://images.app.goo.gl/gCPiMzNsmdRs6X8K9
А ако по питите има участъци с мед (запечатан или не), дали пак е безопасно?
Благодаря!

бат тянко
10.10.2020, 15:30
Няма проблем.

ch.atanasov
11.10.2020, 07:01
https://www.sortovisemena.bg/media/catalog/product/cache/1/image/762feea552b3e425416e4a89ef804c01/i/m/img_preview.jpg

ДЕМОР СПРЕЙ 400 мл.


Биоцид за борба с вредителите.


Предназначение: За унищожаване на хлебарки, бълхи, мравки, мухи, комари, молци, оси, мушици и други насекоми.


Приложение: За масова и професионална употреба, в жилищни помещения, здравни и лечебни заведения, търговски обекти, хранителна промишленост, индустриални и обществени сгради, селскостопански обекти.


Начин на употреба:
Преди употреба флаконът се разклаща добре. Срещу пълзящи насекоми - напръскват се директно местата, където насекомите се крият и се движат от разстояние 30-40 см до омокряне на повърхностите.
Помещението остава затворено за 15 минути, след което се проветрява. Обработката се повтаря, ако е необходимо след 4 седмици.
Срещу летящи насекоми - пръска се във въздуха при отсъствие на хора и животни. Помещението се уплътнява, прозорците се затварят. Пръскането започва от най-вътрешната част и завършва при вратата.
Разход на препарата - от 7 до 10 секунди за помещение от 35-40 кубически метра. След обработката помещението остава затворено за около 30 минути. Достъпът на хора и животни - след добро проветряване в продължение на 1 час.

зуница
11.10.2020, 22:11
https://www.sortovisemena.bg/media/catalog/product/cache/1/image/762feea552b3e425416e4a89ef804c01/i/m/img_preview.jpg

ДЕМОР СПРЕЙ 400 мл. ... След обработката помещението остава затворено за около 30 минути. Достъпът на хора и животни - след добро проветряване в продължение на 1 час.
Синтетичен пиретроид!!!
Състав: D-fenothrin - 0.072 % ; D-tetramethrine - 0.2 %; Propellent - 40 %.
Е, то бива, бива простотия , ама да препоръчваш на начинаещ колега да си вкара отровите в пчелина на нищо не иде!:mad:
Срам за пчеларите си! blush;

qnkov90
12.10.2020, 00:51
40 кинта за горния спрей, направо не ми се дават за тия 30 рамки моите. Иначе съм пробвал глупостите с орехова шума и нафталин, сякаш си ги ядът и тях.

Този B401 ли е истината? Някой по-евтин вариант? С тоя от флакона горе нещо ме е страх, и като го гледам как е универсален..


Моят вариант засега е да взема тези пити и да ги оставя в хладилника за 2 дни. След това като ги изкарам, да ги наредя 3-те магазина един върху друг, като най-отдолу да сложа един буркан с мравчена киселина 65 процента, също така да напръскам всички пити с мравчената киселина и отгоре един найлон да залупя. Как ви се струва? Не знам дали бива да ги пръскам с тая киселина питите.

Алексиев
12.10.2020, 06:17
40 кинта за горния спрей, направо не ми се дават за тия 30 рамки моите. Иначе съм пробвал глупостите с орехова шума и нафталин, сякаш си ги ядът и тях.

Този B401 ли е истината? Някой по-евтин вариант? С тоя от флакона горе нещо ме е страх, и като го гледам как е универсален..


Моят вариант засега е да взема тези пити и да ги оставя в хладилника за 2 дни. След това като ги изкарам, да ги наредя 3-те магазина един върху друг, като най-отдолу да сложа един буркан с мравчена киселина 65 процента, също така да напръскам всички пити с мравчената киселина и отгоре един найлон да залупя. Как ви се струва? Не знам дали бива да ги пръскам с тая киселина питите.

В 401 също е скъп, двайсет и няколко лева е 100 мл. Но ти ще направиш 50-60 мл. разтвор, друтото ще остане за следващи години. Използвал съм го и е нямало проблем. Но също така не съм третирал с нищо и пак е нямало проблем а се е случвало и да похабят някои пити но нападат главно тези които са имали пило.
Имам шкаф където съхранявам плодникови пити с мед и прашец които отделям напролет когато има градеж. Най отгоре има отворен стъклен съд/ стар пепелник/ в който слагам мравчена киселина. Помага, трябва да е отгоре и да доливаш периодично.

ch.atanasov
12.10.2020, 19:25
Синтетичен пиретроид!!!
Състав: D-fenothrin - 0.072 % ; D-tetramethrine - 0.2 %; Propellent - 40 %.
Е, то бива, бива простотия , ама да препоръчваш на начинаещ колега да си вкара отровите в пчелина на нищо не иде!:mad:
Срам за пчеларите си! blush;

Яяяя, пернишкият умник , откак се къпе редовно е станал еколог и моралист.:bigsmile:

ch.atanasov
12.10.2020, 19:44
4...С тоя от флакона горе нещо ме е страх, и като го гледам как е универсален..





Ползвам го от много време, принципа е като при сярата-обгазява се помещението. Разликата е, че при сярата може да умреш ти, преди молците / пеперудите /, а при това --оцеляваш.:bigsmile:
При малко кошери, като при Пернишкия, може и под възглавницата да си ги сложиш.:bigsmile: Аз имам 2600 рамки за опазване и ако ги пръскам с Б 401, трябва да -умра и физически и финансово.crying;hi;

mici-92
12.10.2020, 20:55
Моят вариант засега е да взема тези пити и да ги оставя в хладилника за 2 дни.
Няма да има ефект.Трябва във фризера-поне 24часа при темп минус 20 градуса.

зуница
12.10.2020, 21:55
Яяяя, пернишкият умник , откак се къпе редовно е станал еколог и моралист.:bigsmile:
Говори, говори! Никой не може по-добре от тебе да те обрисува. blush;Само не сей простотията си сред хората търсещи истински решения на проблемите.:mad:

зуница
12.10.2020, 22:02
Ползвам го от много време, принципа е като при сярата-обгазява се помещението. Разликата е, че при сярата може да умреш ти, преди молците / пеперудите /, а при това --оцеляваш.:bigsmile:
При малко кошери, като при Пернишкия, може и под възглавницата да си ги сложиш.:bigsmile: Аз имам 2600 рамки за опазване и ако ги пръскам с Б 401, трябва да -умра и физически и финансово.crying;hi;
А ти сигурен ли си ,че живееш?
Заради такива мижитурки като тебе меда на нормалните хора се оценява като промишлен подсладител. И после ревеш от ниски цени и липса на пазар.Скрий се поне. Върши идиотщините си тайно , че и нормални хора четат.Ама то простотията не иде в гората и от вътре те е напънала.blush;

ch.atanasov
13.10.2020, 19:41
А ти сигурен ли си ,че живееш?
Заради такива мижитурки като тебе меда на нормалните хора се оценява като промишлен подсладител. И после ревеш от ниски цени и липса на пазар.Скрий се поне. Върши идиотщините си тайно , че и нормални хора четат.Ама то простотията не иде в гората и от вътре те е напънала.blush;

Брадчет, ти ши ма убийш бре човек. :(Нещо си пощурял ли , откачил ли.:crazy:

пп. те хората не са умни, като теб, но не са и толкова прости, могат да отсеят зърното от плявата.kiss;

ch.atanasov
13.10.2020, 20:09
А ти сигурен ли си ,че живееш?
Заради такива мижитурки като тебе меда на нормалните хора се оценява като промишлен подсладител. И после ревеш от ниски цени и липса на пазар.Скрий се поне. Върши идиотщините си тайно , че и нормални хора четат.Ама то простотията не иде в гората и от вътре те е напънала.blush;

Брадчет, гледам, чета, мъча се да мисля, ама ти си направо луд за вързване бре. Взема да звънна на Дончев да ти дръпне ушите.:bigsmile: Аз съм мижитурка, срам за бранша, ами ти -дай нещо да те оценим, напиши статия ли , есе ли , не си гради имиджа на това, да доказваш, колко съм проз. Хайде със здраве, прекалено голямо внимание отделих на профан ,като теб.kiss;

Трендафил Дончев
13.10.2020, 20:20
Не ми звънете, аз ви следя денонощно.;)

зуница
13.10.2020, 21:19
... гледам, чета, мъча се да мисля,.... колко съм проз. ...kiss;
No comment! crying;

agro
14.10.2020, 21:52
Обсъждано е из темите - делиция фостоксин е безотказно средство. При употреба да се внимава - хапчето отделя силно токсичен газ. Няма какво да отложи във восъка, но може да ви натрови, ако не внимавате и вдишате от него. Забранен за употреба от неоторизирани лица. Аз си го ползвам от години. Слагам корпусите на комин, отдолу и отгоре добре затворени, върху рамките на най-горния слагам едно хапче в стара капачка от буркан и бързо затварям. Не се мотам наоколо поне седмица. Трепе всичко и после изветрява. Не съм чул да остават остатъчни количества, с него се третира зърно за брашно и няма проблем. Има карантинен период, но изветрява и се разпада много преди това. И фосфорът, и водородът са си естествени съставки на органичната материя, не съм чел фосфоводорода да образува странични органофосфорни съединения при нормалната употреба.

ch.atanasov
15.10.2020, 07:05
Обсъждано е из темите - делиция фостоксин е безотказно средство. .. Има карантинен период, но изветрява и се разпада много преди това. ..

КАРАНТИНА и аз затова исках да им пиша, но от профани не се вредих.


"ДЕМОР СПРЕЙ 400 мл.


Биоцид за борба с вредителите.


Предназначение: За унищожаване на хлебарки, бълхи, мравки, мухи, комари, молци, оси, мушици и други насекоми.


Приложение: За масова и професионална употреба, в жилищни помещения, здравни и лечебни заведения, търговски обекти, хранителна промишленост, индустриални и обществени сгради, селскостопански обекти."-----ако някой го е пропуснал.

зуница
15.10.2020, 20:57
КАРАНТИНА и аз затова исках да им пиша, но от профани не се вредих. ...
От такива олигофрени като тебе хората не могат да получат цената на чистия си мед. Ама ти го няма сивото в главата да се сетиш ,че прокламирайки простотията си, всичко се чете и от грамотни и умни хора.Кого ще убедиш, че медът е чист след като е от пити обработвани с пестициди? В коя книга за добри пчеларски практики, го научи това с пестицидите? Знаеш ли, че заради такива като тебе хората ще спрат да купуват и готови основи, за да не си набутат химикалите.
Не ти ли включва главата, че при отравянията на пчелните семейства от земеделците, първата работа на проверяващите е да докажат, че пчеларят сам си е набутал отровите. Да включва, ама ако има нещо в нея!
Не знам защо колкото по-голям идиот е някой толкова по-агресивна е простотията му? Явно проблема е по рождение. crying;

Трендафил Дончев
16.10.2020, 07:23
Обсъждайте темите, а не личностните си характеристики. За кой път вече да го казвам? :boi:
В опитите, сочейки чуждите кирливи ризи, неусетно показваме и своите.

agro
16.10.2020, 21:13
Таквоз, не че нещо, ама ако има някой земеделец из форума, нека ни открехне каква камара препарати изсипват фермерите по полето. Откак ги задължиха да пращат sms-и, телефона ми е пълен с имената на препаратите, които ползват почти непрекъснато. Вие си пазете кошерите чисти колкото искате, пчелите мъкнат всичко това вътре - на тях не можеш да им кажеш, че има карантина. С хербициди, фунгициди и инсектициди против каквото се сетите и каквото изобщо няма да се сетите, ако не сте фермери, се третират всички обработваеми площи в съвременното земеделие. Смешно ми е, като рече някой, че е био в земеделски регион.

Pero Melifero
19.10.2020, 09:47
.... Смешно ми е, като рече някой, че е био в земеделски регион.

То май изначало го има като изискване при рег. като Био, да не си в такъв район. Та едва ли някой го твърди. Въпреки че то наглеци всякакви, та защо пък не:laughing:

Трендафил Дончев
19.10.2020, 10:05
То май изначало го има като изискване при рег. като Био, да не си в такъв район. Та едва ли някой го твърди. Въпреки че то наглеци всякакви, та защо пък не:laughing:

Ако се спазва правилото за земеделските райони, то сертификат за био би трябвало да имат единици. Все си мисля, че се правят някакви рокади на меда. А дали е така? А защо не? Жалкото в случая, че този който е произвел качество взема стотинките, а този който бълва бъркочи се облажава с големия пай. Но в сбъркана държава няма как да е друг начина. Жалкото е, че това се знае от всички, но всеки си трае или също се опитва да се вмъкне в схемата, да оправи себе си. Общото? Общото......

бат тянко
19.10.2020, 11:14
То правило има, но комай за да се нарушава. В началото се раздаваха сертификати на кьораво и сакато. Сега, ако някой си направи труда да провери, много от био ще стане на еко.

Pero Melifero
19.10.2020, 13:27
То правило има, но комай за да се нарушава. В началото се раздаваха сертификати на кьораво и сакато. Сега, ако някой си направи труда да провери, много от био ще стане на еко.

Там пък каква е мъгла, Мъглявината Андромеда пасти да яде:laughing:
впрочем, винаги съм мислел, че био-то се отъждествява с еко и vice versa:bigsmile:

Трендафил Дончев
19.10.2020, 14:59
Там пък каква е мъгла, Мъглявината Андромеда пасти да яде:laughing:
впрочем, винаги съм мислел, че био-то се отъждествява с еко и vice versa:bigsmile:

Биото, екото или какъвто и да било еталон за високо качество си се определя в лабораторията на изкупвача и оттам по бурканите, а от коя тенекия, на кой производител им е през х....хортензията. Както казах по горе паричките не отиват при високото качество, а при който си е наредил схемичката. Но гледайки разните производства по света, ясно виждам, че навсякъде е така и оправия не можем и да очакваме.

Трендафил Дончев
19.10.2020, 15:03
То правило има, но комай за да се нарушава. В началото се раздаваха сертификати на кьораво и сакато. Сега, ако някой си направи труда да провери, много от био ще стане на еко.

Къде има правила които не се нарушават? И най - важното е, че грубо се нарушават от именно техните създатели. Защо ли тъй? Нямам представа. ;)

Pero Melifero
19.10.2020, 15:31
Къде има правила които не се нарушават? И най - важното е, че грубо се нарушават от именно техните създатели. Защо ли тъй? Нямам представа. ;)

Нали всеки за пари работи. Защо да не изкара повече? И когато липсват, дали ефективен контрол, дали морал, дали друго, се почват схемите и врътките. Както сам каза, по цял свят се правят шмекерии, ние искаме да сме светци. Е няма как да стане!

бат тянко
19.10.2020, 19:40
Нали всеки за пари работи. Защо да не изкара повече? И когато липсват, дали ефективен контрол, дали морал, дали друго, се почват схемите и врътките. Както сам каза, по цял свят се правят шмекерии, ние искаме да сме светци. Е няма как да стане!

Май напоследък работим повече за слава? Парите отиват при онез дето не вярват на гладните.

agro
20.10.2020, 21:10
...когато липсват, дали ефективен контрол, дали морал, дали друго...
Първичната липса е морал. Когато достатъчно мнозинство наоколо държи на морала и те гледа, мошенгии много трудно се правят. Такива държави дърпат напред. Нашата не е от тях. У нас повечето сме потенциални мошеници, въпрос на шанс е мащаба на реализацията на този потенциал. Няма я критичната маса порядъчни хора, готови да вкарат в пътя отклонилите се. Вместо това мнозинството им завижда и ги има за пример. Същевременно ги и мрази, но не заради липсата им на морал, а защото иска да е на тяхното място, а не е. В такава отровна среда порядъчен човек няма шанс. " Свестните у нас считат за луди" казва Ботев, от тогава много време е изминало, но малко се е променило и то в грешната посока. Аз не се надявам вече нещо да се промени - свестните повечето се изнесоха някъде другаде.

Vency
13.01.2021, 21:00
Здравейте,

От няколко години имам желание да се захвана с пчеларството, но така и не започвах.
От тази година обаче ми се иска да опитам. Следя форума, чета статии и книжки, но то много информация.

Та да започна въпросите. Става ли кошера да е позициониран на тераста на къщата . на 3тият етаж ?

https://i.imgur.com/XThzDLe.jpg

https://i.imgur.com/NUKJLxH.jpg

Къщата е в Южните склонове на Витоша и надморското е около 840м. Южно изложение на терасата.
Ветровете обаче не съм сигурен как ги върти. Но не е много ветровито като цяло. Има много големи дървета наоколо.

Георги 1974
13.01.2021, 22:34
Здравейте,

От няколко години имам желание да се захвана с пчеларството, но така и не започвах.
От тази година обаче ми се иска да опитам. Следя форума, чета статии и книжки, но то много информация.

Та да започна въпросите. Става ли кошера да е позициониран на тераста на къщата . на 3тият етаж ?

https://i.imgur.com/XThzDLe.jpg

https://i.imgur.com/NUKJLxH.jpg

Къщата е в Южните склонове на Витоша и надморското е около 840м. Южно изложение на терасата.
Ветровете обаче не съм сигурен как ги върти. Но не е много ветровито като цяло. Има много големи дървета наоколо.
За пчелите няма проблем че са на 3ия етаж. Само гледай да не паднеш от горе ако нещо се изнервят.

jdrumev
13.01.2021, 22:58
Оградата как ти е?:bigsmile:

agro
13.01.2021, 23:30
Ако живееш сам като вълк единак - става. Ако не и ще идват на гости децата или внуците - слагай го нейде на земята. Най-добре си поискай от горското участък за пчелин /пчелар да ти го избере/ в съседство и си ти.

jdrumev
14.01.2021, 00:07
Ако живееш сам като вълк единак - става. Ако не и ще идват на гости децата или внуците - слагай го нейде на земята. Най-добре си поискай от горското участък за пчелин /пчелар да ти го избере/ в съседство и си ти.


Требва много да чака.По добре си е таксиметров пчелар.Гледай и за гориво ти да ли пари.Щом има валчери за оран що да нема и за пчелини?;)

Vency
14.01.2021, 11:20
Комшията до мен (на гърба на беседката) има 5-6 кошера останали, но ми се искаше да съм по-настрани от неговите.
Зима, лете... той рови в кошерите. А и за 30 години бурканче мед не съм изял от неговия. Та предпочитам да не ми рови и в моите :)

Но явно трябва да търся друго място. Деца идват често на гости.

Filyov
14.01.2021, 13:46
Здравей, и аз така направих като временно решение, понеже в двора постоянно е баба ми, обработва се и не е подходящо. Иначе си купих една нива над селото, ще правя ограда и чак тогава ще си прехвърля кошерите там.

От снимките се вижда, че е много близо до долната тераса, незнам доколко минават там хора, освен теб. Има и някакви лози, те ще пазят шарена сянка през лятото, което е добре. А от горското/общината за да ти дадат място за пчелин трябва да си регистриран и да имаш поне 10 кошера, иначе може и под наем.

Да знаеш, обаче че качването на няколко кошера по стълбите до третия етаж, не е много приятно. :)

зуница
14.01.2021, 14:23
... Да знаеш, обаче че качването на няколко кошера по стълбите до третия етаж, не е много приятно. :)
А свалянето как е?;)

Filyov
14.01.2021, 15:58
А свалянето как е?;)

Не ми се мисли, добре че е брат ми да удари едно рамо :)

qnkov90
14.06.2021, 21:31
Здравейте. Преди няколко дни разбрха, че отводката ми няма майка и сложих пита с пило. След 6 дни на нея имаше 10+ маточника. Разруших запечатаните, като оставих 7-8, които се подхранваха. След 4 дни ги отворих пак. Има 3 доста дълги и тънки на върха маточника, като другите са около 1см-1.5... Като има места с по 2-3 маточника слепени един до друг. Да предприема ли някакви мерки или да ги оставя? Като цяло има ли начин да се познае ларва хранена за работничка, а после за майка, понеже се съмнявам тези маточници да са с годни майки всичките.

jdrumev
14.06.2021, 21:39
Здравейте. Преди няколко дни разбрха, че отводката ми няма майка и сложих пита с пило. След 6 дни на нея имаше 10+ маточника. Разруших запечатаните, като оставих 7-8, които се подхранваха. След 4 дни ги отворих пак. Има 3 доста дълги и тънки на върха маточника, като другите са около 1см-1.5... Като има места с по 2-3 маточника слепени един до друг. Да предприема ли някакви мерки или да ги оставя?


Приличат ли на петелски пишки?:bigsmile:

qnkov90
14.06.2021, 21:40
Ами, трябваше да ги снимам, но забравих. :) ... Тръгват добре, после са заострени. Някак си са дълги и сега не знам, кой маточник е от ларва-работника към майка и кой е хранен за майка отначало. Не знам дали има познаване.

Nik_m
14.06.2021, 21:44
Здравейте. Преди няколко дни разбрха, че отводката ми няма майка и сложих пита с пило. След 6 дни на нея имаше 10+ маточника. Разруших запечатаните, като оставих 7-8, които се подхранваха. След 4 дни ги отворих пак. Има 3 доста дълги и тънки на върха маточника, като другите са около 1см-1.5... Като има места с по 2-3 маточника слепени един до друг. Да предприема ли някакви мерки или да ги оставя? Като цяло има ли начин да се познае ларва хранена за работничка, а после за майка, понеже се съмнявам тези маточници да са с годни майки всичките.

Остави го на мира, пчелите ще си изберат майка. След толкова ровене може и да си съсипал матониците. Може да е паднала ларвата за това са ги удължили. След като си разрушил запечатаните, повече не трябва да ги ровиш.

jdrumev
14.06.2021, 21:45
Ами, трябваше да ги снимам, но забравих. :) ... Тръгват добре, после са заострени. Някак си са дълги и сега не знам, кой маточник е от ларва-работника към майка и кой е хранен за майка отначало. Не знам дали има познаване.


Има и с апендикс.:laughing:

Бинков
07.07.2021, 14:43
Здравейте на всички.Тази година реших да започна да се занимавам с пчели и закупих три отводки на по 5 рамки за ДБ 10 система.Всичко е добре за сега но имам питане как и кога да слагам рамки с ВО за изграждане че четох насам натам и нещо конкретно не разбрах.В момента съм сложил във всеки кошер по три нови рамки но не знам дали правилно съм ги сложил.Храня със сироп 1:2 (захар-вода) през 2 дена,пчелите градят рамките но нищо не се случва в тях :)

Nik_m
07.07.2021, 15:50
Здравейте на всички.Тази година реших да започна да се занимавам с пчели и закупих три отводки на по 5 рамки за ДБ 10 система.Всичко е добре за сега но имам питане как и кога да слагам рамки с ВО за изграждане че четох насам натам и нещо конкретно не разбрах.В момента съм сложил във всеки кошер по три нови рамки но не знам дали правилно съм ги сложил.Храня със сироп 1:2 (захар-вода) през 2 дена,пчелите градят рамките но нищо не се случва в тях :)
Хубави млади майки ще осеменят веднага ако има достатачно пчели. Дано не са те излъгали и някой да ти е пробутал 3 слаби семейства с калпави майки вместо отводки. Добре си сложил основи, но да знаеш не е хубаво да се разбива много пилото, ако си рацепил пилото с 3 основи е много тежко за тях. Аз слагам на отводка само по 1, макс 2 основи ако е по силна и след осеменяването тогава други. Иначе покрай пилото може да слагаш колкото искаш, но може да ги изгризат около теловете.

Георги 1974
07.07.2021, 18:31
Здравейте на всички.Тази година реших да започна да се занимавам с пчели и закупих три отводки на по 5 рамки за ДБ 10 система.Всичко е добре за сега но имам питане как и кога да слагам рамки с ВО за изграждане че четох насам натам и нещо конкретно не разбрах.В момента съм сложил във всеки кошер по три нови рамки но не знам дали правилно съм ги сложил.Храня със сироп 1:2 (захар-вода) през 2 дена,пчелите градят рамките но нищо не се случва в тях :)
Направи сиропа 1:1 няма смисъл да им утежняваш живота с излишна работа и без това не им е лек. Много мозъци казват, че гол сироп не се дава ама карай. Най добрия градеж е със мед а не със захар и тия къде казват, че захарния сироп имитира паша а меда е за запас са си с тяхно си мнение.Ник ти е написал как се слагат ВО ама не очаквай чудеса ако толкова лесно се градяха плодникови пити нямаще да ги има тия пити в черен мат хартактерни за голяма част от поголовието /то не че мойте са по-добри ама се боря/, всъщност има начин за ускорено изграждане на В.О. но не и при твоите условия.

Кразз
07.07.2021, 18:50
Здравейте на всички.Тази година реших да започна да се занимавам с пчели и закупих три отводки на по 5 рамки за ДБ 10 система.Всичко е добре за сега но имам питане как и кога да слагам рамки с ВО за изграждане че четох насам натам и нещо конкретно не разбрах.В момента съм сложил във всеки кошер по три нови рамки но не знам дали правилно съм ги сложил.Храня със сироп 1:2 (захар-вода) през 2 дена,пчелите градят рамките но нищо не се случва в тях :)

А кога купи отводките и колко пило имаха тогава?

Кразз
07.07.2021, 20:46
Направи сиропа 1:1 няма смисъл да им утежняваш живота с излишна работа и без това не им е лек. Много мозъци казват, че гол сироп не се дава ама карай. Най добрия градеж е със мед а не със захар и тия къде казват, че захарния сироп имитира паша а меда е за запас са си с тяхно си мнение.Ник ти е написал как се слагат ВО ама не очаквай чудеса ако толкова лесно се градяха плодникови пити нямаще да ги има тия пити в черен мат хартактерни за голяма част от поголовието /то не че мойте са по-добри ама се боря/, всъщност има начин за ускорено изграждане на В.О. но не и при твоите условия.

На 10л. сироп, 500гр. прашец. Голия сироп става нещо съвсем различно.

Angel Yosifov
07.07.2021, 20:54
Всъщност,кога се дава "благословен" сироп.т.е.кога се дава "гол" сироп....sleepy;

Георги 1974
07.07.2021, 21:17
Всъщност,кога се дава "благословен" сироп.т.е.кога се дава "гол" сироп....sleepy;
Според сибирските Годзили захарния сироп си е дело на Сатанаил по което и да е време на годината с изключение на периода след главната паша когато се дава за запас в количество 1/4 до макс 1/3 от зимнопролетния запас най от долу под медовите венци.

Георги 1974
07.07.2021, 21:28
Инверсия на захароза,,Разграждането на захарозата в храносмилателната система на животните и хората става под въздействието на ензима инвертаза, а самият процес се нарича инверсия на захарта. Това се случва едновременно с отстраняването на излишната вода от нектара.,,

,,Пчелите могат да живеят дълго време, като се хранят с чист захарен сироп, но не могат да отглеждат пило, да отделят восък, интензивно да събират нектар и да извършват много други работи, тъй като захарта е чисто въглехидратна храна и не съдържа други жизненоважни за пчелите вещества.,,

,,В експеримента, след хранене на пчелите с чист захарен сироп (в него изобщо няма протеин), в сиропа е открит 0,08% протеин; след повторно хранене със същия сироп, съдържанието на протеин се увеличи до 0,14%.,,

,,Стимулиращото подхранване с малки порции мед или захарен сироп не увеличава количеството отглеждано пило, въпреки че несъмнено активира пчелите: увеличивается лет пчел, а в ряде случаев — принос пыльцы.,,

Георги 1974
07.07.2021, 21:44
На 10л. сироп, 500гр. прашец. Голия сироп става нещо съвсем различно.

,,Нектарът се изчиства от излишния прашец по време на престоя си в медната гуша, в междинното черво, което свързва гушата със средното черво.,,

,,Съдържанието на протеини в организма на възрастните пчели се променя с възрастта. През първите 5-7 дни съдържанието на протеин се увеличава бързо, достигайки 5-6 mg поради изобилието от полени. Високото съдържание на протеин продължава до 15 дни. След като пчелата се превърне в полетна пчела, тя не консумира прашец и съдържанието на протеин в тялото й бавно намалява.Поленът е необходим и на пчелите да отделят восък. Дори Н. М. Кулагин (1919) отбелязва, че получавайки само захарен сироп, пчелите изобщо почти не отделят восък,,.
Наличието на пресен прашец през есента, когато се излюпва зимното (дълголетно) поколение пчели, е от първостепенно значение.,,
,,

Кразз
08.07.2021, 07:54
Според сибирските Годзили захарния сироп си е дело на Сатанаил по което и да е време на годината с изключение на периода след главната паша когато се дава за запас в количество 1/4 до макс 1/3 от зимнопролетния запас най от долу под медовите венци.

Пак някъде от руските източници бях чел, че е по-добре пчелите да зимуват на захарен мед, в сравнение например с плодов и някои видове нектарен.

Кразз
08.07.2021, 08:04
Всъщност,кога се дава "благословен" сироп.т.е.кога се дава "гол" сироп....sleepy;

Еми....., всеки прави каквото, както и когато намери за добре. Друг е въпроса, какво се получава.... Някой казва, друг не:bigsmile:.

Трендафил Дончев
08.07.2021, 08:35
Пак някъде от руските източници бях чел, че е по-добре пчелите да зимуват на захарен мед, в сравнение например с плодов и някои видове нектарен.
А пише ли защо?

Георги 1974
08.07.2021, 10:27
Пак някъде от руските източници бях чел, че е по-добре пчелите да зимуват на захарен мед, в сравнение например с плодов и някои видове нектарен.
А може би някой видове мед пък са по добри от захарния мед или казано по друг начин ако захарния мед е по добър от мед от дини например това не го прави задължително добър мед ако изобщо е мед.Другото е че рано напролет мед е за предпочитане от сиропи захарни медове и прочие та имам в пред вид зимнно пролетния период.Това си е мое мнение не го натрапвам.

Кразз
08.07.2021, 11:50
А пише ли защо?

Чел съм го преди няколко години и сега не мога да се сетя точно каде, но ставаше въпрос за липса на кристализация и по-малко натрупване на остатъци в задното черво и от там разреждане необходимостта от очистителни облитания.

Кразз
08.07.2021, 12:01
А може би някой видове мед пък са по добри от захарния мед или казано по друг начин ако захарния мед е по добър от мед от дини например това не го прави задължително добър мед ако изобщо е мед.Другото е че рано напролет мед е за предпочитане от сиропи захарни медове и прочие та имам в пред вид зимнно пролетния период.Това си е мое мнение не го натрапвам.

Не съм почитател на захарта. Самия аз не употребявам захар и брашно от няколко години. Захарен сироп давам на пчелите в рамките на пролетните и есенните третирания, просто защото по този начин третирам.

Георги 1974
08.07.2021, 12:12
Не съм почитател на захарта. Самия аз не употребявам захар и брашно от няколко години. Захарен сироп давам на пчелите в рамките на пролетните и есенните третирания, просто защото по този начин третирам.
Знам просто чешам клавиатурата.
По мое мнение даването на захарен сироп е оправдано само ако гладуват третирания разни и малко запас. Ама хобитска му работа.

Трендафил Дончев
08.07.2021, 13:53
Знам просто чешам клавиатурата.
По мое мнение даването на захарен сироп е оправдано само ако гладуват третирания разни и малко запас. Ама хобитска му работа.
Те за това е захарният сироп де. Иначе си е ”германска/немска” акация.;)

Angel Yosifov
08.07.2021, 19:08
Всъщност,кога се дава "благословен" сироп.т.е.кога се дава "гол" сироп....sleepy;
Нека пак да попитам,че нещо не се разбрахме.
Колко може да навреди 2литра чист захарен сироп 1/1,подаден на три пъти през 7 дни,при наличието на прашец в природата.

бат тянко
08.07.2021, 20:07
Нека пак да попитам,че нещо не се разбрахме.
Колко може да навреди 2литра чист захарен сироп 1/1,подаден на три пъти през 7 дни,при наличието на прашец в природата.
Ами, ще навреди....При наличие на прашец и влага ще навреди с някоя и друга рамка пило. Може перга, а може и медец. В тоя смисъл ще цитирам по памет от книгата Старо злато: "от кошера Кула добих към 100 кг мед, в резултат на постоянното хранене. От другите добива беше средно 30 кг. "

Angel Yosifov
08.07.2021, 20:40
Ами, ще навреди....При наличие на прашец и влага ще навреди с някоя и друга рамка пило. Може перга, а може и медец. В тоя смисъл ще цитирам по памет от книгата Старо злато: "от кошера Кула добих към 100 кг мед, в резултат на постоянното хранене. От другите добива беше средно 30 кг. "
Неделчо Мерджанов-българският годзила...
https://www.pushalka.com/forum/images/upload_icons/pdf.gif СТАРО ЗЛАТО.pdf (https://www.pushalka.com/forum/download/file.php?id=10010)

Георги 1974
08.07.2021, 21:45
Нека пак да попитам,че нещо не се разбрахме.
Колко може да навреди 2литра чист захарен сироп 1/1,подаден на три пъти през 7 дни,при наличието на прашец в природата.
Мастер разбира се, че няма да навреди при дадените условия.
Аз по-принцип говоря, че подаването на малки дози сироп не е оправдано няма кой знае каква полза а в големи дози не е чак толкова добро колко се препоръчва в някой книги за интензивно пчеларство.Говоря за тия де нацвъкат 100 и кусур кошера на един пчелин а до него още два пчелина с 200 и одат не се лейки ами не знам какво па напролет реват измреа пчелите.
Макар, знам ли

Георги 1974
08.07.2021, 22:04
Ами, ще навреди....При наличие на прашец и влага ще навреди с някоя и друга рамка пило. Може перга, а може и медец. В тоя смисъл ще цитирам по памет от книгата Старо злато: "от кошера Кула добих към 100 кг мед, в резултат на постоянното хранене. От другите добива беше средно 30 кг. "
Да ама е извадил мед 100 оки само от един кошер само една година.

Трендафил Дончев
08.07.2021, 22:10
Да ама е извадил мед 100 оки само от един кошер само една година.

И след това се чудим: - изкупили меда по 8-9 лева и изведнъж намалили драстично цената или изобщо спрели да изкупуват. Що ли? :tres:

Георги 1974
08.07.2021, 22:14
И след това се чудим: - изкупили меда по 8-9 лева и изведнъж намалили драстично цената или изобщо спрели да изкупуват. Що ли? :tres:
Знам ли?
:alien::alien::alien:
Предвид кризисната ситуация на планетата се очертават два варианта за решаване на глобалните проблеми:
1. Реалистичен - идват извънземните и ни оправят.
2. Фантастичен - справяме се сами.

Кразз
09.07.2021, 06:02
А може би някой видове мед пък са по добри от захарния мед или казано по друг начин ако захарния мед е по добър от мед от дини например това не го прави задължително добър мед ако изобщо е мед.Другото е че рано напролет мед е за предпочитане от сиропи захарни медове и прочие та имам в пред вид зимнно пролетния период.Това си е мое мнение не го натрапвам.

Разбира се. Все пак, нали дефиницията за МЕД е - "..... този природен продукт, който пчелите произвеждат, събирайки нектара и сладкия сок от листата на растенията, обогатяват го със слюнка, сгъстяват го,.....". Не се споменава даже и сока от плодовете.

Angel Yosifov
09.07.2021, 06:15
Мастер разбира се, че няма да навреди при дадените условия.
Аз по-принцип говоря, че подаването на малки дози сироп не е оправдано няма кой знае каква полза
Полза по време на активния сезон нама,но ако голия сироп се подаде с появата на първия прашец и увеличаване на пилото,то ефекта е на лице.

зуница
09.07.2021, 07:20
Да ама е извадил мед 100 оки само от един кошер само една година.
Нещо не ми звучи правилно употребата на думата МЕД в тоя случай?!;)То и като цъфне " германската акация" добива на "акациев мед" силно нараства.blush;

бат тянко
09.07.2021, 08:41
Да ама е извадил мед 100 оки само от един кошер само една година.

Ама ние с теб кога сме вадили по толкоз?

Трендафил Дончев
09.07.2021, 08:46
Ама ние с теб кога сме вадили по толкоз?

Купете си фиданки от немска акация. ;)

бат тянко
09.07.2021, 08:52
И след това се чудим: - изкупили меда по 8-9 лева и изведнъж намалили драстично цената или изобщо спрели да изкупуват. Що ли? :tres:
В белите държави употребата на захар се подкрепя от съответните асоциации. В разумни граници не влошава показателите на меда. Много по зле се отнасят към загряване на меда с цел насипване в разфасовки.
Относно цената на меда, и тя както всички стоки се определя от търсенето и предлагането. Не от количеството на захарта вложена в пчелните семейства. Просто имам проби на мед добит след сериозно хранене, които не се различават от конвенционалния. Разлика има само в количеството. Все пак ние извличаме излишъка на мед от пчелните семейства. Поне така би трябвало да бъде. В момента има недостиг на мед и затруднения в логистиката на стоки. Съответно цената се вдигна.
Вдигна се цената на абсолютно всичко от строителни материали до опаковки. Защо и с пчелния мед да не е така?

Трендафил Дончев
09.07.2021, 09:56
В белите държави употребата на захар се подкрепя от съответните асоциации. В разумни граници не влошава показателите на меда. Много по зле се отнасят към загряване на меда с цел насипване в разфасовки.
Относно цената на меда, и тя както всички стоки се определя от търсенето и предлагането. Не от количеството на захарта вложена в пчелните семейства. Просто имам проби на мед добит след сериозно хранене, които не се различават от конвенционалния. Разлика има само в количеството. Все пак ние извличаме излишъка на мед от пчелните семейства. Поне така би трябвало да бъде. В момента има недостиг на мед и затруднения в логистиката на стоки. Съответно цената се вдигна.
Вдигна се цената на абсолютно всичко от строителни материали до опаковки. Защо и с пчелния мед да не е така?

Съгласен съм, но все си мисля, че меда е от нектар. ;)

Angel Yosifov
09.07.2021, 12:32
Нещо не ми звучи правилно употребата на думата МЕД в тоя случай?!;)То и като цъфне " германската акация" добива на "акациев мед" силно нараства.blush;
Като си направиш сметка,колко захар е имало по магазините преди век,можеш да си направиш извод, дали дядо Делчо е бухал 50 оки захар или........

Георги 1974
09.07.2021, 13:09
Като си направиш сметка,колко захар е имало по магазините преди век,можеш да си направиш извод, дали дядо Делчо е бухал 50 оки захар или........
Ами то затова Дедо Неделчо е имал само една кула оти е обрал дажбата на другите семейства преди девети са давали по-малко захар на пчеларите като е била измешана с не помня точно стърготини ли бе или пепел да не могат да я ядът хората.

Трендафил Дончев
09.07.2021, 13:36
Ами то затова Дедо Неделчо е имал само една кула оти е обрал дажбата на другите семейства преди девети са давали по-малко захар на пчеларите като е била измешана с не помня точно стърготини ли бе или пепел да не могат да я ядът хората.

Така трябва да дават и субсидиите. ;)

Angel Yosifov
09.07.2021, 14:57
Кошера го е наричал кула,защото е бил първия,който е качил на границата,около сегашната Кула....
Освен това,по негово време,разборните кошери са били кът.Той е един от пионерите...и едва ли са давали повече от кило захар.То,не е сигурно,по онова време дали е имало някаква пчеларска организация.
На границата пчеларства за 2-3г.

зуница
09.07.2021, 15:04
Като си направиш сметка,колко захар е имало по магазините преди век,можеш да си направиш извод, дали дядо Делчо е бухал 50 оки захар или........
Организираното пчеларство у нас е над век.И до спускането от горе на "демокраДцията" един от плюсовете за членовете на дружествата беше евтината захар.Не знам пчелар от магазин захар да е пазарувал.
п.п. Много се радвам на пропагандата за хранене по време на паша.Умните клиенти избягват мед на пчелари ползващи тая "техника". То от там страдат и цените , ама кой ще го мисли когато може да се даде захарчица и да се "доказва" , че я няма в меда."Да живеят захарта и "германската акация" и биото, и биото.На тях се крепи ефективното и печелившо "пчел...опа-а... печалбарство"! blush;

Георги 1974
09.07.2021, 15:06
Кошера го е наричал кула,защото е бил първия,който е качил на границата,около сегашната Кула....
Освен това,по негово време,разборните кошери са били кът.Той е един от пионерите...и едва ли са давали повече от кило захар.То,не е сигурно,по онова време дали е имало някаква пчеларска организация.
На границата пчеларства за 2-3г.
Мастер базикаме се дедо Неделчо разбира се че не лъже но тая кула е изключение а не правило.Ако имаш 100 кошера и ги стимулираш по неговите заръки напролет е ясно че няма да извадиш чакаи да взема калкулатора а 10 000хил.кг. мед.

Angel Yosifov
09.07.2021, 15:35
Организираното пчеларство у нас е над век.И до спускането от горе на "демокраДцията" един от плюсовете за членовете на дружествата беше евтината захар.Не знам пчелар от магазин захар да е пазарувал.
п.п. Много се радвам на пропагандата за хранене по време на паша.Умните клиенти избягват мед на пчелари ползващи тая "техника". То от там страдат и цените , ама кой ще го мисли когато може да се даде захарчица и да се "доказва" , че я няма в меда."Да живеят захарта и "германската акация" и биото, и биото.На тях се крепи ефективното и печелившо "пчел...опа-а... печалбарство"! blush;
Сега хвърлих едно око на книгата.
Объркал съм географията с тази на друг наш годзила.Пчеларски дружества се пръкват след 1913г,а Мерджанов говори за началото на 20век,как подхранвал кула до началото на пашата.....пише го в самото начало на книгата.

Аз давам,гол сироп през март по кило захар и в края на август по 2-3 кила захар във вид на гол сироп.През януари давам гола домашна питка омесена от пудразахар и мед.Демек по 4-5кг захар за година.Месец преди началото на пашата в кошерите ми има средно по около 4-5кг мед.А таз година,откак съм извал акацията,кошер не съм отварял,а от месец не съм ги и виждал,но утре....

Mladenoff
09.07.2021, 23:00
В тая тема неможе да не се изкаже и захардижията... Има си принципи - щом сложиш магазина, забравяш за захарта, ако искаш да ядеш и продаваш мед, ако си настроен да правиш шменти капели, то си е съвсем друг въпрос. ОБАЧЕ - имам кошер интензивно хранен още миналото лято с мед и инверт(след 1октомри). Някой ми разправяше тук, че пчелите ще студуват зимъзка щото всичките им килийки, разбирай на 12 рамки са пълни със захарен/инвертен мед. Иззимуваха, и изроиха - от това семейство станаха пет отводки без инвестиция за майки още в края на април. До края на май/първата деседневка от юни, отводките бяха на по 7-8 пити, от които две "медови" и останалото пило. Продадох отводките на по 3 пити пило плюс една "медова" заедно с майките, като във всеки кафез ми останаха по пита, две с пило и една "медова" плюс старата пчела. Към това добавих по още една пита пило, взета силните кошери и една с току, що снесени яйца. Днес прегледах вторичните отводки, останали от огризките от продадените първични отводки - от пет, четири си произвели майки, едната дори почнала да снася. С петата нещо е станало, обаче ще подсили някой от по-слабите кошери и ще се включи в слънчогледа. Та каква е равносметката? Срещу около 250 лв дадени за захар и инверт имам 500 лв приход от петте продадени отводки и още 400, ако реша да продам сегашните(но няма да го направя щото не съм убеден в качествата на майките от придадени яйца, ще ги гледам догодина как ще се справят и после ще си преценя). Та извода: Захарчицата е елексир, стига да имаш стратегия за полването й, а меда от немска акация ще ти го купят веднъж и повече няма да повторят, не си струва да си изгониш клиентите така. Имам двайсетина килца миналогодишен мед от немския, ама това си е подсладител, правен от пчели, прекрасен за медени питки за подхранване, истинския мед си е нещо съвсем различно.

PS: Чакам Слъчно пак да каже "не правете като Младенов" :bigsmile:

zapstojan
10.07.2021, 00:33
Развивал съм отводка на 4 ЛР рамки, купена на 3-ти юли, с чист захарен сироп.
До средата на август беше на 2ЛР+7ДБ пити.
Това беше отдавна.
Сега нещата не се получават с чистия сироп :( .

П.п. Дали проблема не е в майките?!:cool:

kaloyanv
12.07.2021, 08:51
Здравейте, реших и тук да попитам нещо. Тъй като покрай мен има много слънчоглед и един от кошерите ми напълни магазина, реших както пише по книгите, да подпъхна втори магазин под първия. Въпроса ми е че нямам вече никави изградени пити и сложих само основи. Това може ли да е проблем? Освен това този магазин като го вдигах, ми се стори бая тежичък, а аз не съм от най-слабите. Има ли някакъв друг помощен начин или нещо по хитро като манипулация ?
Освен това сега като се замислих се чудя, след като новия магазин е отдолу, как ще направя контрол, примерно след 1 седмица. Това значи че трябва да разбутам целия кошер ?

И още нещо, тази седмица дават температури от утре до събота около 37 градуса. Някъде бях чел че се обрзувал някакъв клей по слънчогледа и пчелите не можели да излетят обратно при такива условия. Това колко голям проблем може да е ?

Освен това ми се ще тази година да изследвам слънчогледовия мед за пестициди, може ли някой да ми каже колко струва и къде може да стане това ? Защото имам някакви съмнения за слънчогледа заради миналата година.

Filyov
12.07.2021, 15:22
Здравейте, реших и тук да попитам нещо. Тъй като покрай мен има много слънчоглед и един от кошерите ми напълни магазина, реших както пише по книгите, да подпъхна втори магазин под първия. Въпроса ми е че нямам вече никави изградени пити и сложих само основи. Това може ли да е проблем? Освен това този магазин като го вдигах, ми се стори бая тежичък, а аз не съм от най-слабите. Има ли някакъв друг помощен начин или нещо по хитро като манипулация ?
Освен това сега като се замислих се чудя, след като новия магазин е отдолу, как ще направя контрол, примерно след 1 седмица. Това значи че трябва да разбутам целия кошер ?

И още нещо, тази седмица дават температури от утре до събота около 37 градуса. Някъде бях чел че се обрзувал някакъв клей по слънчогледа и пчелите не можели да излетят обратно при такива условия. Това колко голям проблем може да е ?

Освен това ми се ще тази година да изследвам слънчогледовия мед за пестициди, може ли някой да ми каже колко струва и къде може да стане това ? Защото имам някакви съмнения за слънчогледа заради миналата година.

Ако са позапечатали питите, може да ги завъртиш на центрофугата и да ги върнеш обратно. За изследването щом имаш съмнение не е лошо да се направи, защото ако наистина има пестициди, може да загинат пчелните семейства през зимата. Нека сподели някой колко струва едно такова изследване.

Nik_m
13.07.2021, 18:12
Здравейте, реших и тук да попитам нещо. Тъй като покрай мен има много слънчоглед и един от кошерите ми напълни магазина, реших както пише по книгите, да подпъхна втори магазин под първия. Въпроса ми е че нямам вече никави изградени пити и сложих само основи. Това може ли да е проблем? Освен това този магазин като го вдигах, ми се стори бая тежичък, а аз не съм от най-слабите. Има ли някакъв друг помощен начин или нещо по хитро като манипулация ?
Освен това сега като се замислих се чудя, след като новия магазин е отдолу, как ще направя контрол, примерно след 1 седмица. Това значи че трябва да разбутам целия кошер ?

И още нещо, тази седмица дават температури от утре до събота около 37 градуса. Някъде бях чел че се обрзувал някакъв клей по слънчогледа и пчелите не можели да излетят обратно при такива условия. Това колко голям проблем може да е ?

Освен това ми се ще тази година да изследвам слънчогледовия мед за пестициди, може ли някой да ми каже колко струва и къде може да стане това ? Защото имам някакви съмнения за слънчогледа заради миналата година.

1.Никакъв проблем с основите, ако си ги поразмешал, щяха да ги изградят малко по бързо, но и така ще се оправят, стига да има паша. 2.Ако искаш да извъртиш по бързо, оставяш меда на 1вия, иначе добре си направил. 3. За какво ти е контрол да правиш, повдигаш горния и ако долния е изграден слагаш 3ти или въртиш горният. 4. Слънчогледа винаги отделя нещо лепкаво когато прецъфтява, но не е фатално. 5 За пестициди, какво да ти кажа, вече се пръска на всякъде и с всякакви отрови, но няма какво да направим.

Георги 1974
13.07.2021, 18:55
В тая тема неможе да не се изкаже и захардижията... Има си принципи - щом сложиш магазина, забравяш за захарта, ако искаш да ядеш и продаваш мед, ако си настроен да правиш шменти капели, то си е съвсем друг въпрос. ОБАЧЕ - имам кошер интензивно хранен още миналото лято с мед и инверт(след 1октомри). Някой ми разправяше тук, че пчелите ще студуват зимъзка щото всичките им килийки, разбирай на 12 рамки са пълни със захарен/инвертен мед. Иззимуваха, и изроиха - от това семейство станаха пет отводки без инвестиция за майки още в края на април. До края на май/първата деседневка от юни, отводките бяха на по 7-8 пити, от които две "медови" и останалото пило. Продадох отводките на по 3 пити пило плюс една "медова" заедно с майките, като във всеки кафез ми останаха по пита, две с пило и една "медова" плюс старата пчела. Към това добавих по още една пита пило, взета силните кошери и една с току, що снесени яйца. Днес прегледах вторичните отводки, останали от огризките от продадените първични отводки - от пет, четири си произвели майки, едната дори почнала да снася. С петата нещо е станало, обаче ще подсили някой от по-слабите кошери и ще се включи в слънчогледа. Та каква е равносметката? Срещу около 250 лв дадени за захар и инверт имам 500 лв приход от петте продадени отводки и още 400, ако реша да продам сегашните(но няма да го направя щото не съм убеден в качествата на майките от придадени яйца, ще ги гледам догодина как ще се справят и после ще си преценя). Та извода: Захарчицата е елексир, стига да имаш стратегия за полването й, а меда от немска акация ще ти го купят веднъж и повече няма да повторят, не си струва да си изгониш клиентите така. Имам двайсетина килца миналогодишен мед от немския, ама това си е подсладител, правен от пчели, прекрасен за медени питки за подхранване, истинския мед си е нещо съвсем различно.

PS: Чакам Слъчно пак да каже "не правете като Младенов" :bigsmile:
Един кошер не прави правило а по скоро е изключение.Ако имаш найстина 100процента запечатан мед и имаш зима няма как да не студуват и по измрът малко те и затова във фарарите мрът.Случайно да си с дълбоко дъно или магазин под плодника а относно елексира захар сравнен с нектара е гола вода за развитие.

Mladenoff
13.07.2021, 22:54
Случайно да си с дълбоко дъно или магазин под плодника а относно елексира захар сравнен с нектара е гола вода за развитие.
Мрежесто дъно, през зимата с фибран в чекмеджето и един или два магазина с пити под плодника.

Кразз
14.07.2021, 05:51
Мрежесто дъно, през зимата с фибран в чекмеджето и един или два магазина с пити под плодника.

Нямам навика да раздавам съвети (особено непоискани) затова пиша, как боравя аз с мрежестото дъно. Оставям го цялата зима отворено. Определено състоянието на семействата е по-добро(сравнително). Няма и следа от мухъл в кошера. Появата на първото пило се забавя, но след това се развиват изключително добре. .....все пак, всеки си решава за себе си.

Георги 1974
14.07.2021, 08:33
Мрежесто дъно, през зимата с фибран в чекмеджето и един или два магазина с пити под плодника.

Значи не са на 100процента мед имат възможност да сформират клуб под плодника а до студовете вече са в плодника.
Преди време когато бях със стандартен ДБ при прекалено много мед в плодника излизаха от зимата живи умрели.
Послушай Кразз пробвай без фибран опитно на някой кошер щом си с магазини под плодника.

Кразз
14.07.2021, 08:51
Значи не са на 100процента мед имат възможност да сформират клуб под плодника а до студовете вече са в плодника.
Преди време когато бях със стандартен ДБ при прекалено много мед в плодника излизаха от зимата живи умрели.
Послушай Кразз пробвай без фибран опитно на някой кошер щом си с магазини под плодника.

Нещо обърка адресата:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

kaloyanv
14.07.2021, 12:52
1.Никакъв проблем с основите, ако си ги поразмешал, щяха да ги изградят малко по бързо, но и така ще се оправят, стига да има паша. 2.Ако искаш да извъртиш по бързо, оставяш меда на 1вия, иначе добре си направил. 3. За какво ти е контрол да правиш, повдигаш горния и ако долния е изграден слагаш 3ти или въртиш горният. 4. Слънчогледа винаги отделя нещо лепкаво когато прецъфтява, но не е фатално. 5 За пестициди, какво да ти кажа, вече се пръска на всякъде и с всякакви отрови, но няма какво да направим.

Благодаря много за отговорите. Това което ще направя е да си намеря лаборатория, просто ми е интересно, от любопитните съм .

Nik_m
14.07.2021, 13:59
Нямам навика да раздавам съвети (особено непоискани) затова пиша, как боравя аз с мрежестото дъно. Оставям го цялата зима отворено. Определено състоянието на семействата е по-добро(сравнително). Няма и следа от мухъл в кошера. Появата на първото пило се забавя, но след това се развиват изключително добре. .....все пак, всеки си решава за себе си.

От няколко години и аз практикувам така, дъната 100% отворени 12 месеца в годината. Преди това ги затвярях февруари по съвет на по опитните от мен пчелари, но това се оказа изключително грешна практика. Това запарване вместо да и помогне да се развият по бързо ги забавя защото се борят с влагата, а влагата е голям неприятел на пчелите. А и сменянето на температурния режим също е много вредно. Зимата искат спокойствие и храна.

Георги 1974
14.07.2021, 20:56
От няколко години и аз практикувам така, дъната 100% отворени 12 месеца в годината. Преди това ги затвярях февруари по съвет на по опитните от мен пчелари, но това се оказа изключително грешна практика. Това запарване вместо да и помогне да се развият по бързо ги забавя защото се борят с влагата, а влагата е голям неприятел на пчелите. А и сменянето на температурния режим също е много вредно. Зимата искат спокойствие и храна.

,,по съвет на по опитните от мен пчелари,, ако пчеларството ,,се базира изцяло на здрав разум и точна преценка,,
то Буда е казал:Не вярвайте на нищо, независимо къде сте го прочели или кой го е казал, дори аз да съм го казал, освен ако то не е в съгласие с вашия собствен здрав разум и ум.

Nik_m
15.07.2021, 04:47
,,по съвет на по опитните от мен пчелари,, ако пчеларството ,,се базира изцяло на здрав разум и точна преценка,,
то Буда е казал:Не вярвайте на нищо, независимо къде сте го прочели или кой го е казал, дори аз да съм го казал, освен ако то не е в съгласие с вашия собствен здрав разум и ум.

Това е много точно. Аз имам същата философия, докато не го видя с очите си че е така, не го вярвам. За това всичко което прочета или чуя първо го изпробвам да видя дали е вярно. Вече си изградих собствен начин на работа за това сега почти не правя опити, но преди години всичко беше проба-грешка.

Плама
15.07.2021, 15:30
Изцяло с мрежа или само с отвор са дъната?

Nik_m
15.07.2021, 21:33
Така са винаги и не стеснявам никога. Млади майки и здрави пчели, това ми е целата и сами се оправят. Снимката е от зимата, заради това няма пчели.

jdrumev
15.07.2021, 21:36
Така са винаги и не стеснявам никога. Млади майки и здрави пчели, това ми е целата и сами се оправят. Снимката е от зимата, заради това няма пчели.


За мен това е грешка ако чакаш овошки и акация освен ако не храниш като за световно,но това си е мое мнение и всеки си мандъса жената/кошера/как си знае.;):bigsmile:

Nik_m
15.07.2021, 21:44
Напротив, в голяма грешка си. Ако не ги затвориш се развиват 2 пъти по бързо и са готови за овошките и акацията. Тази година 90% от кошерите края на март бяха с пълен копус (от лева до летва) без хранене (по скоро нормално хранене, питка и профилактика за нозематоза)

jdrumev
15.07.2021, 21:59
Напротив, в голяма грешка си. Ако не ги затвориш се развиват 2 пъти по бързо и са готови за овошките и акацията. Тази година 90% от кошерите края на март бяха с пълен копус (от лева до летва) без хранене (по скоро нормално хранене, питка и профилактика за нозематоза)


Може не искам да споря,че не съм бил в твоя регион.Моите пък до последно бяха стеснени на 6-8р и роене не видях.Верно не извадих много Акация,но липата пусна след проверка под кората де за нишесте...;).

Nik_m
15.07.2021, 22:08
Може не искам да споря,че не съм бил в твоя регион.Моите пък до последно бяха стеснени на 6-8р и роене не видях.Верно не извадих много Акация,но липата пусна след проверка под кората де за нишесте...;).

Ти като ги стесняваш, им спъваш много развитието, предполагам заради това няма роево и не хващаш акация.

jdrumev
15.07.2021, 22:53
Ти като ги стесняваш, им спъваш много развитието, предполагам заради това няма роево и не хващаш акация.


А като е разширен и ви се рои как хващате липичка?

Nik_m
16.07.2021, 06:14
А като е разширен и ви се рои как хващате липичка?

Развива са много бързо и за това изпада в роево, това ми е логиката. От ДБ не разбирам нищо, там може да е по различно, но за ЛР няма нужда от стесняване. Просто пчелите разбират много повече от нас какво правят.

Трендафил Дончев
16.07.2021, 07:29
А като е разширен и ви се рои как хващате липичка?

Нали има други в пчелина, които няма да се роят? Друмев, не мога да те разбера: - говориш тъй, все едно имаш само един кошер, а имаш сто и колко бяха? Да бе, те бяха на братока. Ти беше оператор от Анимал планет. Май не те питам за първи път? ;)

Кразз
16.07.2021, 15:06
Предполагам, всеки предприема някакви противороеви мерки, но да не забравяме, че роенето е един естествен процес, към който, всяко нормално, здраво и силно семейство се стреми в някаква степен. Ако това не е така, или ако човек се стреми да го предотвратява на ВСЯКА цена..........

Silvia
17.07.2021, 21:12
Ти като ги стесняваш, им спъваш много развитието, предполагам заради това няма роево и не хващаш акация.
Объркала съм цитата, това е за Друмев.
Повечето роили напълниха поне по един магазин липа, а ще напълнят сега и от софората, а от акацията по два. Тази година роилите работят много. Та и аз имам друго мнение за роевото, не го харесвам заради допълнителната работа, но си има и добри страни, една от тях спирането на пилото и въздействието върху акара, особено ако се съчетае с третиране. Като минус е увеличаване на бройката, поне за мен е минус.

Nik_m
17.07.2021, 21:24
Повечето роили напълниха поне по един магазин липа, а ще напълнят сега и от софората, а от акацията по два. Тази година роилите работят много. Та и аз имам друго мнение за роевото, не го харесвам заради допълнителната работа, но си има и добри страни, една от тях спирането на пилото и въздействието върху акара, особено ако се съчетае с третиране. Като минус е увеличаване на бройката, поне за мен е минус.
Аз също обичам роевото, но да не бъркаш понятията. Изпадналите в роево (разроените) те са силата, а роилите (изпуснатите) не стават за нищо. Ако не искаш увеличаване просто обединяваш преди слънчогледа.

qnkov90
19.07.2021, 12:50
Здравейте. Тая година не изкарах никакъв мед като цяло, и ако може някой да посочи какви са причините основно. Имам 4 кошера.

Кошерите (дадан блат) бяха доста силни на пролет (постоянно им давах работа да градят), но проверявайки ги сега, нещата са по-слаби. 12 рамкови са, като цяло на 7-8 рамки са плътно пчели. Положението при 2 кошера е, пълни плодници, празни магазини. Опитавах да ги залъгвам, но нищо не подейства, а при другите още не са успяли да напълнят плодника.

Ето може би причините?

1. Сложих магазините още на пролет с първата паша (в моя район се чака само слънчоглед) с всички пити (основно, за да ги вардят от молеца) - при мен не мога да сложа магазините отдолу, просто са ми стари кошерите и нищо не пасва.
2. При цъфтежа на липата, спрях да ги подхранвам 2 седмици с надежда, че ще съберат нещо оттам. (Има липа из града, но реално е недостатъчна)
3. Преди цъфтежа и по време на слъчогледа, времето е било само слъчево и топло. Реално слъчото за по-малко от 2 седмици прецъфте.
4. Кошерите ги разгърнах още на пролет, когато видях, че са силни, на макс рамки. По 10-11 в плодника.

Според мен трябваше да ги проверя преди слънчогледа, да стесня плодника на 7-8 рамки и да сложа тогава магазините с по 4-5 рамки и да чакам развръзка, преди да разширявам. Дали така трябваше да постъпя или всичко се дължи на бързо прецъфтеля слъчоглед и МОЖЕ БИ това, че пръскаха със самолет за комари и да са ми изтрепали летящата пчела.

Георги 1974
19.07.2021, 13:16
Здравейте. Тая година не изкарах никакъв мед като цяло, и ако може някой да посочи какви са причините основно. Имам 4 кошера.

Кошерите (дадан блат) бяха доста силни на пролет (постоянно им давах работа да градят), но проверявайки ги сега, нещата са по-слаби. 12 рамкови са, като цяло на 7-8 рамки са плътно пчели. Положението при 2 кошера е, пълни плодници, празни магазини. Опитавах да ги залъгвам, но нищо не подейства, а при другите още не са успяли да напълнят плодника.

Ето може би причините?

1. Сложих магазините още на пролет с първата паша (в моя район се чака само слънчоглед) с всички пити (основно, за да ги вардят от молеца) - при мен не мога да сложа магазините отдолу, просто са ми стари кошерите и нищо не пасва.
2. При цъфтежа на липата, спрях да ги подхранвам 2 седмици с надежда, че ще съберат нещо оттам. (Има липа из града, но реално е недостатъчна)
3. Преди цъфтежа и по време на слъчогледа, времето е било само слъчево и топло. Реално слъчото за по-малко от 2 седмици прецъфте.
4. Кошерите ги разгърнах още на пролет, когато видях, че са силни, на макс рамки. По 10-11 в плодника.

Според мен трябваше да ги проверя преди слънчогледа, да стесня плодника на 7-8 рамки и да сложа тогава магазините с по 4-5 рамки и да чакам развръзка, преди да разширявам. Дали така трябваше да постъпя или всичко се дължи на бързо прецъфтеля слъчоглед и МОЖЕ БИ това, че пръскаха със самолет за комари и да са ми изтрепали летящата пчела.
,,12 рамкови са, като цяло на 7-8 рамки са плътно пчели,,
По правило а не изключение стария 12 рамков ДБ е смятан за семейство за 4,5кг. тоест в плодника 3кг. а в магазина 1,5кг.пчели покритие или семейство което развито до тази маса или брой пчели се смята за определена сила за медосбор.Иначе варира от 3-5кг.пчели за медосбор, има и много други фактори като брой пити с пило, възрастов състав и т.н..

Трендафил Дончев
19.07.2021, 13:43
Здравейте. Тая година не изкарах никакъв мед като цяло, и ако може някой да посочи какви са причините основно. Имам 4 кошера.

Кошерите (дадан блат) бяха доста силни на пролет (постоянно им давах работа да градят), но проверявайки ги сега, нещата са по-слаби. 12 рамкови са, като цяло на 7-8 рамки са плътно пчели. Положението при 2 кошера е, пълни плодници, празни магазини. Опитавах да ги залъгвам, но нищо не подейства, а при другите още не са успяли да напълнят плодника.

Ето може би причините?

1. Сложих магазините още на пролет с първата паша (в моя район се чака само слънчоглед) с всички пити (основно, за да ги вардят от молеца) - при мен не мога да сложа магазините отдолу, просто са ми стари кошерите и нищо не пасва.
2. При цъфтежа на липата, спрях да ги подхранвам 2 седмици с надежда, че ще съберат нещо оттам. (Има липа из града, но реално е недостатъчна)
3. Преди цъфтежа и по време на слъчогледа, времето е било само слъчево и топло. Реално слъчото за по-малко от 2 седмици прецъфте.
4. Кошерите ги разгърнах още на пролет, когато видях, че са силни, на макс рамки. По 10-11 в плодника.

Според мен трябваше да ги проверя преди слънчогледа, да стесня плодника на 7-8 рамки и да сложа тогава магазините с по 4-5 рамки и да чакам развръзка, преди да разширявам. Дали така трябваше да постъпя или всичко се дължи на бързо прецъфтеля слъчоглед и МОЖЕ БИ това, че пръскаха със самолет за комари и да са ми изтрепали летящата пчела.

Във всеки въпрос има някаква истина. Най вече е липсата на паша. Този номер се получава почти винаги в дванадесетаците при малко паша. Ако я има обаче се получават чудеса. Или големи рояци или яки магазини мед.

Георги 1974
19.07.2021, 14:27
Във всеки въпрос има някаква истина. Най вече е липсата на паша. Този номер се получава почти винаги в дванадесетаците при малко паша. Ако я има обаче се получават чудеса. Или големи рояци или яки магазини мед.
Класическия ДБ с неподвижно дъно си е остаряла технология спрямо тръвните и бортничеството е ноу - хау но спрямо корпусните дори и 10рамков ъпгрейдван ДБ са си двутактови двигатели харчат повече за същите конски сили /в действителност не знам дали е така само предполагам за двигателите/

П.П.Руските събирачи на перга от пчеловод твърдят че с класическия 12рамков ДБ добитата перга е в пъти по-малко при равни условия с корпусните.Няма ли перга не е добре работата а за липсата на паша не подлежи на коментар ако ще и да си със звездна кошерна система директно телепортирана от Плеядите.

Трендафил Дончев
19.07.2021, 15:18
Класическия ДБ с неподвижно дъно си е остаряла технология спрямо тръвните и бортничеството е ноу - хау но спрямо корпусните дори и 10рамков ъпгрейдван ДБ са си двутактови двигатели харчат повече за същите конски сили /в действителност не знам дали е така само предполагам за двигателите/

П.П.Руските събирачи на перга от пчеловод твърдят че с класическия 12рамков ДБ добитата перга е в пъти по-малко при равни условия с корпусните.Няма ли перга не е добре работата а за липсата на паша не подлежи на коментар ако ще и да си със звездна кошерна система директно телепортирана от Плеядите.



Всичко зависи от семействата и какво им е кеф да събират и дали този кеф се обвързва с имане в природата, иначе си остава един гол кеф. Аз имам само ДБ в различна бройка рамки. Имало е години в който дванадесетак е фрашкан с прашец, а в други няма такъв. Тази година, този същият ми докара два магазина с акация. След акацията е абсолютен глад, както писа и друг колега. Няма седмаци, няма дванадесетаци. Та, качването в магазина при неналичието на паша няма как да стане, особено ако и семейството е слабо. Обратно, ако е силно, ще се качи и само ще заклейва в очакване на нещо. Варианти дал Господ.

qnkov90
19.07.2021, 17:01
Миналата година слънчото се застоя и гонеха по два магазина, може би времето просто не позволява + някои други дребни фактори. Но определено ще тръгна по-бавно догодина, с по-свити кошери преди главната паша и ще увеличавам според нарастването.

Какви планове имах, какво се случи... И ето пак чакане на 1 година.

бат тянко
19.07.2021, 17:12
Миналата година слънчото се застоя и гонеха по два магазина, може би времето просто не позволява + някои други дребни фактори. Но определено ще тръгна по-бавно догодина, с по-свити кошери преди главната паша и ще увеличавам според нарастването.

Какви планове имах, какво се случи... И ето пак чакане на 1 година.
Не се притеснявай колега, в земеделието и животновъдството е така- една година правим крачка напред, а на другата две назад! Не си допуснал никакви грешки, освен в очакванията си. Едно да знаеш от батко си- не е ли рекъл Дедо Боже, нищо не се получава! Защото за всяко нектароотделяне си трябва подходяща температура, влажност и атмосферно налягане. И едва сетне идват семействата, които трябва да са в перфектна кондиция, за да внесат в кошера въпросния нектар! Така че, когато няма паша- прави отводки.

kaloyanv
20.07.2021, 06:59
Относно магазините, може по една летвичка надълго и нашироко да се отлепи , после сежизбичват едни малко и се коват като сржвръщат другите , ще пусна снимки ако те интересува . Аз така правя понеже кошерите са ми стар стандарт и новите магазини не пасват с малко, които ги продават

Nik_m
20.07.2021, 11:23
Здравейте. Тая година не изкарах никакъв мед като цяло, и ако може някой да посочи какви са причините основно. Имам 4 кошера.

Кошерите (дадан блат) бяха доста силни на пролет (постоянно им давах работа да градят), но проверявайки ги сега, нещата са по-слаби. 12 рамкови са, като цяло на 7-8 рамки са плътно пчели. Положението при 2 кошера е, пълни плодници, празни магазини. Опитавах да ги залъгвам, но нищо не подейства, а при другите още не са успяли да напълнят плодника.

Ето може би причините?

1. Сложих магазините още на пролет с първата паша (в моя район се чака само слънчоглед) с всички пити (основно, за да ги вардят от молеца) - при мен не мога да сложа магазините отдолу, просто са ми стари кошерите и нищо не пасва.
2. При цъфтежа на липата, спрях да ги подхранвам 2 седмици с надежда, че ще съберат нещо оттам. (Има липа из града, но реално е недостатъчна)
3. Преди цъфтежа и по време на слъчогледа, времето е било само слъчево и топло. Реално слъчото за по-малко от 2 седмици прецъфте.
4. Кошерите ги разгърнах още на пролет, когато видях, че са силни, на макс рамки. По 10-11 в плодника.

Според мен трябваше да ги проверя преди слънчогледа, да стесня плодника на 7-8 рамки и да сложа тогава магазините с по 4-5 рамки и да чакам развръзка, преди да разширявам. Дали така трябваше да постъпя или всичко се дължи на бързо прецъфтеля слъчоглед и МОЖЕ БИ това, че пръскаха със самолет за комари и да са ми изтрепали летящата пчела.

Колкото и грешки да допускаме, пчелите ги оправят, само да има паша. Не си направил грешка, те пчелите ако не могат да покрият рамките в магазина, просто не се качват на тях. Тази година слънчогледа и при мен отделя много малко, вече прецъфтява а нямам и 1 магазин мед от кошер а съм хващал по 5 магазина преди години. Заради това цената на меда започна да скача много, на дребно от 6.50-7лева миналата година в северопропадналия регион, сега е 9лв.

nikolai_kn1979
28.08.2021, 21:16
Преди седмица комшия ми подари чисто нов кошер с пчели на около 3 рамки,Отнесох го на другата си къща която е на 10км от малкия ми пчелин с нямерението след месец да го върна на пчелина си,Тази вечер след поредния преглед съм напълно сигурен че е търтовка ,,,,трябва ми съвет как няй лесно тази каша понеже с търтовка не съм се сблъсквал а ми си изка да спася този кошер,

Кразз
28.08.2021, 21:35
Преди седмица комшия ми подари чисто нов кошер с пчели на около 3 рамки,Отнесох го на другата си къща която е на 10км от малкия ми пчелин с нямерението след месец да го върна на пчелина си,Тази вечер след поредния преглед съм напълно сигурен че е търтовка ,,,,трябва ми съвет как няй лесно тази каша понеже с търтовка не съм се сблъсквал а ми си изка да спася този кошер,

А той защо ти го е подарил?:bigsmile:

Pero Melifero
28.08.2021, 22:23
А той защо ти го е подарил?:bigsmile:

Август месец на три рамки, какво друго да го прави:bigsmile:

nikolai_kn1979
29.08.2021, 04:19
рояк са хфанали а е алергичен,,взех го понеже сандъка е чисто нов

Христо Димитров
29.08.2021, 15:26
Преди седмица комшия ми подари чисто нов кошер с пчели на около 3 рамки,Отнесох го на другата си къща която е на 10км от малкия ми пчелин с нямерението след месец да го върна на пчелина си,Тази вечер след поредния преглед съм напълно сигурен че е търтовка ,,,,трябва ми съвет как няй лесно тази каша понеже с търтовка не съм се сблъсквал а ми си изка да спася този кошер,


Моя съвет е да не се пробваш да я спасяваш, защото е чиста загуба на време. Още повече, че не сме май месец. Мой приятел ги оправя със стара майка, като я пуска директно отгоре.Тази година е оправил 6 от 6, но аз лично не влагам усилия за търтовки, а ги унищожавам.
Успех!

зуница
29.08.2021, 20:53
Ако е търтовка на 3 рамки септември колко трябва да снася новата майка за да получиш годно за иззимуване семейство? Тя и да снася по 3000 дневно колко пило ще отгледат тия три пити пчели?Докато се излюпят първите нови пчели колко от старите ще са останали? Ако намериш приемливи за тебе отговори на тия въпроси търси снасяща майка и влагай труд и средства в това начинание.hi;

Nik_m
29.08.2021, 21:49
Моя съвет е да не се пробваш да я спасяваш, защото е чиста загуба на време. Още повече, че не сме май месец. Мой приятел ги оправя със стара майка, като я пуска директно отгоре.Тази година е оправил 6 от 6, но аз лично не влагам усилия за търтовки, а ги унищожавам.
Успех!

Аз си мислех, че само аз оправям така търтовки :)

Nik_m
29.08.2021, 21:55
Преди седмица комшия ми подари чисто нов кошер с пчели на около 3 рамки,Отнесох го на другата си къща която е на 10км от малкия ми пчелин с нямерението след месец да го върна на пчелина си,Тази вечер след поредния преглед съм напълно сигурен че е търтовка ,,,,трябва ми съвет как няй лесно тази каша понеже с търтовка не съм се сблъсквал а ми си изка да спася този кошер,

Тръскай пчелите на земята, прибирай рамките с мед и претопи тия с пилото. Тези стари пчели няма какво да направят.

nikolai_kn1979
03.09.2021, 20:37
Тръскай пчелите на земята, прибирай рамките с мед и претопи тия с пилото. Тези стари пчели няма какво да направят.
осъзнавам че трябва да постъпя така но когато имаш малко кошери се инатиш,Взех оплодена майка заедно с една пита пчели плюс пресно и запечатано пило,Майката е в цилиндрична клетка върху питата,Напръсках търтовката с хубава ракия и добавих питата,Майката ще освободя след няколко дена пък каквото стане,Сега си мисля че трябваше да оставя търтовката да престои на гол рой в някое мазе ама съм новак и се уча от грешките

ch.atanasov
03.09.2021, 21:21
осъзнавам че трябва да постъпя така но когато имаш малко кошери се инатиш,Взех оплодена майка заедно с една пита пчели плюс пресно и запечатано пило,Майката е в цилиндрична клетка върху питата,Напръсках търтовката с хубава ракия и добавих питата,Майката ще освободя след няколко дена пък каквото стане,Сега си мисля че трябваше да оставя търтовката да престои на гол рой в някое мазе ама съм новак и се уча от грешките

Гол рой, облечен рой. :bigsmile: Търтовка- семейството става търтовъчно, когато няма майка, тоест -няма феромони. При поставяне на майка в клетка, търтовките престават да снасят. Толкова е просто и лесно.

пп. купувах търтовки, ама никой не продава, тръскат ги на 500м., по им е лесно.:bigsmile:

kuline
03.09.2021, 22:32
Гол рой, облечен рой. :bigsmile: Търтовка- семейството става търтовъчно, когато няма майка, тоест -няма феромони. При поставяне на майка в клетка, търтовките престават да снасят. Толкова е просто и лесно.

пп. купувах търтовки, ама никой не продава, тръскат ги на 500м., по им е лесно.:bigsmile:
Не винаги, Чанко! Зависи от времето (сезона), през който ги възпитаваш. Сега да не кажеш, че пак се заяждам.

Кразз
04.09.2021, 17:03
осъзнавам че трябва да постъпя така но когато имаш малко кошери се инатиш,Взех оплодена майка заедно с една пита пчели плюс пресно и запечатано пило,Майката е в цилиндрична клетка върху питата,Напръсках търтовката с хубава ракия и добавих питата,Майката ще освободя след няколко дена пък каквото стане,Сега си мисля че трябваше да оставя търтовката да престои на гол рой в някое мазе ама съм новак и се уча от грешките

Търтовка, на 3 рамки, в началото на Септември, дори да приеме майката и да се оправи, вероятността да преживее зимата, а и да се развие напролет, като пълноценно семейство клони към нула.Ако все пак презимува, може да се използва, като запасна майка.

Angel Yosifov
04.09.2021, 17:17
Търтовка, на 3 рамки, в началото на Септември, дори да приеме майката и да се оправи, вероятността да преживее зимата, а и да се развие напролет, като пълноценно семейство клони към нула.Ако все пак презимува, може да се използва, като запасна майка.
Има технологии на пчеластване с карциране на майката,още през август.Според теб,с какви пчели се зазимяват,че не само изкарват зимата,а и бързо се развиват на пролет...
Виж "творческое пчеловодсто".

Кразз
04.09.2021, 18:29
Има технологии на пчеластване с карциране на майката,още през август.Според теб,с какви пчели се зазимяват,че не само изкарват зимата,а и бързо се развиват на пролет...
Виж "творческое пчеловодсто".

Дадената ситуация може ли да се нарече технология на пчеларстване? Дано колегата сподели за напред, как са се развили нещата.

Angel Yosifov
04.09.2021, 18:44
Дадената ситуация може ли да се нарече технология на пчеларстване? Дано колегата сподели за напред, как са се развили нещата.
Имах в предвид,качеството на пчелите в двата случая.

зуница
04.09.2021, 21:23
Има технологии на пчеластване с карциране на майката,още през август.Според теб,с какви пчели се зазимяват,че не само изкарват зимата,а и бързо се развиват на пролет...
Виж "творческое пчеловодсто".
В тая технология пише ли три рамки пчели на преклонна възраст?(Колегата пише търтовка. А едно семейство не става търтовъчно от днес за утре.) А зимата каква трябва да бъде според тая технология? Ако си я поръчам като предната е напълно възможно да се запази малко семейство.А ако Дядо Господ не изпълни поръчката? ;)

Angel Yosifov
05.09.2021, 07:36
В тая технология пише ли три рамки пчели на преклонна възраст?
Преклонна възраст! Три рамки пчели,които не са кърмили,не са преработвали нектар,а само са се угоявали,ги наричаш 'на преклонна възраст'....
Убеден съм,че ако приемат майката,тез 'старици' ще произведат поне кило млади пчели,че даже и ще участват в пролетното развитие.

Кразз
05.09.2021, 09:18
Дадената ситуация може ли да се нарече технология на пчеларстване? Дано колегата сподели за напред, как са се развили нещата.

Да се поясня. Търтовка, станала от рояк, излязъл(според мен около края на Юли) от кошера, когато роевия нагон вече е затихнал. С голяма вероятност избягал от някакъв зор........

зуница
05.09.2021, 22:19
Преклонна възраст! Три рамки пчели,които не са кърмили,не са преработвали нектар,а само са се угоявали,ги наричаш 'на преклонна възраст'....
Убеден съм,че ако приемат майката,тез 'старици' ще произведат поне кило млади пчели,че даже и ще участват в пролетното развитие.
За съжаление това са само предположения относно живота на пчелите преди да се превърнат в търтовки.Единственото сигурно нещо е ,че са възрастни индивиди. Все пак са излетели с рой.Това по отношение на възрастта със сравнително добро приближение до действителността.Относно кондиционния им статус при липса на данни за предния им живот изводите и заключенията клонят към предположения. Така си мисля аз.

zapstojan
05.09.2021, 23:02
....Относно кондиционния им статус при липса на данни за предния им живот изводите и заключенията клонят към предположения. Така си мисля аз.

Как звучи само!:yahoo:
Последното изречение обезсмисля целия труд в/у творението!blush;:laughing:

varom
07.09.2021, 15:47
Слабо пчелно семейство, със снасящи пчели търтовки,еле пък в края на сезона.На такова ,, семейство" го оставям на две смотани пити с мъничко мед, и повече не го закачам.Не му преча ,и то на мен.Да си изживее съдбата и дните си.(жилаво е).А начини за ,,оправяне" на търговски дал Господ.Кога успешни, кога не.Но всеки би трябвало да се пробва няколко пъти.А иначе, времето и ресурса които влагаме са почти като за отводка, но с по малък риск при нея .

Angel Yosifov
07.09.2021, 16:55
Когато,семейството бяга е едно,а когато семейството пуска рой,макар и поради някакъв проблем,то в рояка участват здрави пчели имащи шанс.
Освен това,рояка за който говори колегата е твърде вероятно да е от самосмяна и младата майка е дала фира при оплождане...Както и да е.Колегата ще сподели.

Кразз
07.09.2021, 18:56
Слабо пчелно семейство, със снасящи пчели търтовки,еле пък в края на сезона.На такова ,, семейство" го оставям на две смотани пити с мъничко мед, и повече не го закачам.Не му преча ,и то на мен.Да си изживее съдбата и дните си.(жилаво е).А начини за ,,оправяне" на търговски дал Господ.Кога успешни, кога не.Но всеки би трябвало да се пробва няколко пъти.А иначе, времето и ресурса които влагаме са почти като за отводка, но с по малък риск при нея .

Може би така е най-правилно да се постъпи в случая.

jdrumev
08.09.2021, 19:16
Гол рой, облечен рой. :bigsmile: Търтовка- семейството става търтовъчно, когато няма майка, тоест -няма феромони. При поставяне на майка в клетка, търтовките престават да снасят. Толкова е просто и лесно.

пп. купувах търтовки, ама никой не продава, тръскат ги на 500м., по им е лесно.:bigsmile:


Луд умора няма,500м са си 500м...:bigsmile:

jdrumev
08.09.2021, 19:22
В тая технология пише ли три рамки пчели на преклонна възраст?(Колегата пише търтовка. А едно семейство не става търтовъчно от днес за утре.) А зимата каква трябва да бъде според тая технология? Ако си я поръчам като предната е напълно възможно да се запази малко семейство.А ако Дядо Господ не изпълни поръчката? ;)


3р пчели без майка/демек търтовка/ над 180 дена живя миналата година есен и зимъска,тая годишната неможа и 60 дена/усетихая/...;):bigsmile:

Георги 1974
08.09.2021, 21:31
3р пчели без майка/демек търтовка/ над 180 дена живя миналата година есен и зимъска,тая годишната неможа и 60 дена/усетихая/...;):bigsmile:
При мен са карали цяла зима пролет и края на юни си изведоха майка от маточник. Не знам на колко дни са били ама бая гледах си ги в двора като домашен любимец що мед и захар измуаа не е за разправяне а и по едно време кандисват и спират да снасят. Тая година изкара от края на април до края на юли ама като при Данчо даде фира надушиха я орките.

nikolai_kn1979
10.09.2021, 20:20
След 4 дена прекарала в цилиндрична клетка майката я освободих,,,на пръв поглед пчелите не я нападнаха но кой знае,Ще ги оставя 2 дена на спокойствие и ще проверя какво става,Не бях виждал такава клетка майката захлупена върху питата заедно с двайсетина пчели тя реално е можела да снася върху питата пре тези 4 дена,Аз май писах по нагоре че си купих цяла пита с пчели плюс доста запечатано и прясно пило пюс майката тоест кошера би трябвало да е подсилен,

kaloyanv
11.09.2021, 10:44
Баща ми докара един рой преди по-миналата година на 3 рамки с едни такива жълти пчели. Мен тогава ме нямаше и ме хвана яд, ама какво да го правя. Подсилвах го с рамка пило и така и така цяло лято гледаше по половин пита пило и не искаше и не можа да се развие. Така и го зазимих на 4ри рамки, а даже и не покриваше напълно. Иззимува си и на следващата година си иззимува, пак му дадох пита с пило и тази година ми даде мед. Обаче преди беше кротко семейство, а сега е не толкова. Проблема е че в този кошер има пчели които се жълтеят и такива като моите нормални.
Последните зими са много топли и няма такова застудяване сериозно тук по моя край, може и това да помага.

Кразз
11.09.2021, 18:47
Баща ми докара един рой преди по-миналата година на 3 рамки с едни такива жълти пчели. Мен тогава ме нямаше и ме хвана яд, ама какво да го правя. Подсилвах го с рамка пило и така и така цяло лято гледаше по половин пита пило и не искаше и не можа да се развие. Така и го зазимих на 4ри рамки, а даже и не покриваше напълно. Иззимува си и на следващата година си иззимува, пак му дадох пита с пило и тази година ми даде мед. Обаче преди беше кротко семейство, а сега е не толкова. Проблема е че в този кошер има пчели които се жълтеят и такива като моите нормални.
Последните зими са много топли и няма такова застудяване сериозно тук по моя край, може и това да помага.

През това цялото време с една и съща майка ли кара?

kaloyanv
11.09.2021, 21:15
През това цялото време с една и съща майка ли кара?

С една майка, аз нямах ресурс да ги сменям и тн ... Ами той тази година даде мед и то след като изрои около 30ти април. По късно търсих майката и не я намерих (май е излетяла с първия рой), но все пак го разделих на две с маточници. Дефакто и 2те семейства дадоха по около 1 магазин мед. Обаче тази година тук акацията беше добре и имаше страшно много слънчоглед. То може би и затова се развиха и дадоха мед от слънчогледа.

Angel Yosifov
12.09.2021, 07:24
През това цялото време с една и съща майка ли кара?
Пчелите биха ли търпели калпава майка.Ще я сменят при първа възможност.
Две зими изкарала и две лета и на третата година,така се засилила,че изроила още април.
Втората зима е зимувала млада майка или при подсилване с пита пило,колегата неволно е прехвърлил др майка.
Това са двата възможни сценария,които биха довели семейството до роене още в април.

Кразз
12.09.2021, 10:58
Пчелите биха ли търпели калпава майка.Ще я сменят при първа възможност.
Две зими изкарала и две лета и на третата година,така се засилила,че изроила още април.
Втората зима е зимувала млада майка или при подсилване с пита пило,колегата неволно е прехвърлил др майка.
Това са двата възможни сценария,които биха довели семейството до роене още в април.

Ами, целта на въпроса ми бе да разбера, дали е забелязал самосмяна, а не дали той е придавал майка.

Angel Yosifov
12.09.2021, 12:05
Ами, целта на въпроса ми бе да разбера, дали е забелязал самосмяна, а не дали той е придавал майка.
Да!Разбрах въпроса ти към колегата.Явно нещо не е догледал-видял-разбрал.drinks;

nikolai_kn1979
12.09.2021, 19:16
След 4 дена прекарала в цилиндрична клетка майката я освободих,,,на пръв поглед пчелите не я нападнаха но кой знае,Ще ги оставя 2 дена на спокойствие и ще проверя какво става,Не бях виждал такава клетка майката захлупена върху питата заедно с двайсетина пчели тя реално е можела да снася върху питата пре тези 4 дена,Аз май писах по нагоре че си купих цяла пита с пчели плюс доста запечатано и прясно пило пюс майката тоест кошера би трябвало да е подсилен,
Днес погледнах кошера майката се разхожда по питите да приема ли че са я приели

kuline
12.09.2021, 20:24
Днес погледнах кошера майката се разхожда по питите да приема ли че са я приели

Да, приеми, че са я приели, но снася ли? Има ли яйца?