PDA

Виж пълната версия : ВЪПРОСИ ОТ НАЧИНАЕЩИ И МЛАДИ ПЧЕЛАРИ



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28

zx7r
19.02.2019, 20:40
4-5 дни, ама го изстрелвам като арабин с калашник на автоматична :laughing:

jdrumev
19.02.2019, 20:40
А философи имате ли си, да се кандидатирам.


Чичо Гошо много малко се цаниш.Ти трябва да си при професорите философи.:bigsmile:

Трендафил Дончев
19.02.2019, 20:42
Защо изолираш майката и в същото време основите са на другия край на люпещото се пило? Разясни, какво искаш да постигнеш? Самосмяна или роево - не вярвам. Разясни, моля те. Маугли съм, но искам да овладея силата на роенето :bigsmile:

Ще ти го разясни - ама друг път.;)

jdrumev
19.02.2019, 20:43
4-5 дни, ама го изстрелвам като арабин с калашник на автоматична :laughing:


Супер при мен е на ръба да се излюпят майките.:bigsmile:

ch.atanasov
19.02.2019, 20:43
А философи имате ли си, да се кандидатирам.

Ееее, ти си там (тук ) от години.:bigsmile:

jdrumev
19.02.2019, 20:44
Ще ти го разясни - ама друг път.;)

Викаш Чорбич не е глупав.:bigsmile:

jdrumev
19.02.2019, 20:48
Сега като изпих една чаша вино ми дойде друга идея.Защо да инвестира 80лв като може само 25лв за втори корпус.:bigsmile:

Трендафил Дончев
19.02.2019, 20:56
Викаш Чорбич не е глупав.:bigsmile:

Не мога да кажа. Нито сме си говорили, нито писали.

jdrumev
19.02.2019, 20:59
Не мога да кажа. Нито сме си говорили, нито писали.



Ти кажи сега като си тук може ли да се получи нещо от моята фантазия да помогне на колегата?

Трендафил Дончев
19.02.2019, 21:07
Ти кажи сега като си тук може ли да се получи нещо от моята фантазия да помогне на колегата?

Може. Най - малкото може и той да стане фантазьор. ;)

barkov1982
19.02.2019, 21:09
Искам да се включа и аз като начинаещ, то тука гледам само vip-автори, та малко ми неудобно ама айде с риск да изметете с менпочвам.
Първо, Друмев стига се правиш на артист ами кажи че целта е самосмяна, Чорбич, основи дрън, дрън.
Атанасов, благодаря за споделеното на Вълчан, знаех че мога да разчитам на теб.
Сега за отводките, супер идея ще ги направи 4 - 5 или колкого там реши, инб|ридинга(кръвосмешениет о) е най малкия проблем при тази операция, 'кебапа' не знае с каква майка разполага ако си струва и е добра ок да направи 3 отводки ами ако не става. Моя съвет е да си засили семейството, да е готово за паша ако дойде такава до юни месец(предполагам ще има такава) прави си една отводка с ГОТова майка почва подхранване и сшед 15-20 юли още една пак с Готова М., на тези отводки трябва и пчели и мед.така ще стигне до 3 които ще са в кондиция.
Моля не бъдете строги към мен аз толко си знам и това споделям;)

Трендафил Дончев
19.02.2019, 21:12
Искам да се включа и аз като начинаещ, то тука гледам само vip-автори, та малко ми неудобно ама айде с риск да изметете с менпочвам.
Първо, Друмев стига се правиш на артист ами кажи че целта е самосмяна, Чорбич, основи дрън, дрън.
Атанасов, благодаря за споделеното на Вълчан, знаех че мога да разчитам на теб.
Сега за отводките, супер идея ще ги направи 4 - 5 или колкого там реши, инб|ридинга(кръвосмешениет о) е най малкия проблем при тази операция, 'кебапа' не знае с каква майка разполага ако си струва и е добра ок да направи 3 отводки ами ако не става. Моя съвет е да си засили семейството, да е готово за паша ако дойде такава до юни месец(предполагам ще има такава) прави си една отводка с ГОТова майка почва подхранване и сшед 15-20 юли още една пак с Готова М., на тези отводки трябва и пчели и мед.така ще стигне до 3 които ще са в кондиция.
Моля не бъдете строги към мен аз толко си знам и това споделям;)

Не стреляйте по пианиста - той толкова си може.:bigsmile:

jdrumev
19.02.2019, 21:13
Чорбич го споменах за друго и не се правя толкова си мога.:bigsmile:
п.п.Пусни си и тук тема за ореховата шума и си във випа.;):bigsmile:

Христо Димитров
19.02.2019, 21:22
Хайде и аз да се включа с мнение. Един час не мога само да ви изчета :)

Според мен не се изхвърляй с много семейства, както ти е намекнал Дончев, защото в крайна сметка може да се получи едно голямо нищо, ако всичките са слаби или недостатъчно силни и недобре подготвени през есента .
Идеята на Атанасов е много добра и опитен пчелар би я направил без проблем , но ти все още нямаш достатъчно опит.Така, че моя съвет е да направиш точно така, както ти написа Атанасов с отделяне на майката с 2 или 3 пити с пчели и да оставиш силното семейство да ти произведе маточници, след което го раздели на 2 и ще имаш 2 доста добри отводки.Тук имаш риск единствено от невръщане на някоя майка от оплождане, но ще следиш внимателно и ако се наложи ще си купиш.

Успех!

barkov1982
19.02.2019, 21:25
Не стреляйте по пианиста - той толкова си може.:bigsmile:

Точно това имах предвид, за сега... ;)

jdrumev
19.02.2019, 21:26
Бати Ице моя метод не е ли по лесен за новобранец,а и по качествени майки ще имат отводките.:bigsmile:

kebapa1912
19.02.2019, 21:27
Благодаря ви!

ch.atanasov
19.02.2019, 21:32
Хайде и аз да се включа с мнение. Един час не мога само да ви изчета :)

Според мен не се изхвърляй с много семейства, както ти е намекнал Дончев, защото в крайна сметка може да се получи едно голямо нищо, ако всичките са слаби или недостатъчно силни и недобре подготвени през есента .
Идеята на Атанасов е много добра и опитен пчелар би я направил без проблем , но ти все още нямаш достатъчно опит.Така, че моя съвет е да направиш точно така, както ти написа Атанасов с отделяне на майката с 2 или 3 пити с пчели и да оставиш силното семейство да ти произведе маточници, след което го раздели на 2 и ще имаш 2 доста добри отводки.Тук имаш риск единствено от невръщане на някоя майка от оплождане, но ще следиш внимателно и ако се наложи ще си купиш.

Успех!


Е, срещам си името тук-там , ама ме четете като дявола-евангелието.:rtfm: :boi:Какви маточници, какви отводки и то силни. Човека има само едно семейство.

tarty
19.02.2019, 21:34
Благодаря ви!

Лично аз мога да ти препоръчам да пишеш на Ангел на лично, като минава през Пловдив да се отбие и погледне семейството, после ще ти каже какво да правиш.

Христо Димитров
19.02.2019, 21:35
"Моята технология която аз използвам е следната: Развито семейство, 12р дб; проверява се за наличие на яйца поне на 3 пити най- малко. Старата майка се изнася в нов кошер. Не желателно майка да се отглежда от отводка -кошер с нарушена възрастова структура: това са свищеви майки-80% ниско прудоктивни! В стария кошер има всички налични условия да се отгледат качествени маточници! След 10-я ден, разформироваш кошера на 3 отводки, с по три пити. Всяка отводка трябва да има пита с маточник-ци. Да едната отводка ще е стария кошер. След като майките пронесат, започваш да храниш. Така произведените майки, в 90% от случайте нямат никава разлика с роева или самосмяна! Това го практикувам до третата седмица на Юли. Отводките до края на септември ( до тогава храня) успяват да изградят от 2 до 3 плодникови пити. На другата годинат навлизат в акациева паша като нормално развити семейства! 1=4 е крайния резултат. ПРОВЕРЕНО! С излишен маточник можеш да смениш и старата майка."

Вълчан



Атанасов, това ти си го писал, на неговата основа написах моя пост!

jdrumev
19.02.2019, 21:38
Е, срещам си името тук-там , ама ме четете като дявола-евангелието.:rtfm: :boi:Какви маточници, какви отводки и то силни. Човека има само едно семейство.


А четем те ,четем те.Но ти не ни четеш изглежда.80лв са си 80лв :bigsmile:

Христо Димитров
19.02.2019, 21:40
Аз бих направил друго.Развивам до 10р преди акацията по метода излизащо пило до стената, дръпвам майката с 1 перга в обратната посока на кошера и допълвам с 2 основи.След акацията на 3.Така може да закача и слънчуфката, но трябва инвестиция 80лв да се направи.Която няма да е проблем ако е имало акация.:bigsmile:
п.п.99,99% съм сигурен,че ще има убави маточници за отводки.:bigsmile:Това е мое мнение да подчартая и може да ви се стори фантастика.:bigsmile:



Дака обясни пак за да те разбера, защото ти четох поста няколко пъти и така и не успях да го осмисля?!Майката я дърпаш само с една пита с перга ли?

jdrumev
19.02.2019, 21:43
Дака обясни пак за да те разбера, защото ти четох поста няколко пъти и така и не успях да го осмисля?!Майката я дърпаш само с една пита с перга ли?



Да и слагам основи да допълня до 12.По добре е да се оставят на 11,но аз съм напринципа "За що съм си купил 12р кошер като му слагам само 11р.":bigsmile:

kebapa1912
19.02.2019, 21:44
А четем те ,четем те.Но ти не ни четеш изглежда.80лв са си 80лв :bigsmile:
Друмев ще разясниш ли за тези 80лв!Не вдявам нещо.

Трендафил Дончев
19.02.2019, 21:45
А четем те ,четем те.Но ти не ни четеш изглежда.80лв са си 80лв :bigsmile:

Малеееей, само папагал не си казал, че си, но ставаш.;)

jdrumev
19.02.2019, 21:47
Пишете за купешка майка.Бай Иван Акацията винаги е бил против копуването на такава.Неговите думи винаги бяха."По добре купи за 20 лв сахар от колкото за майка".:bigsmile:

Христо Димитров
19.02.2019, 21:48
Да и слагам основи да допълня до 12.По добре е да се оставят на 11,но аз съм напринципа "За що съм си купил 12р кошер като му слагам само 11р.":bigsmile:

Като дръпнеш майката няма да градят.Ще спечелиш пашата ,защото няма да гледат пило и може да извадиш повече мед.Твоя метод може да го коригирам като дръпне майката с 3 пити и после раздели на 2 остатъка.Ако оставиш майката с малко пчели няма да снася интензивно и няма да използваш пълния и потенциал.

barkov1982
19.02.2019, 21:50
Пишете за купешка майка.Бай Иван Акацията винаги е бил против копуването на такава.Неговите думи винаги бяха."По добре купи за 20 лв сахар от колкото за майка".:bigsmile:

Бай Иван Акациев колко кошера има бре да не е един, ае стегни се малко.
Още малко като попишете и ще се научи колегата. Научи го да прави 18-20 рамки пило(това го можете само двама души) цепи на 3х6 и за софората ще има по един магазин мед:mad::tres::tres::tres:

jdrumev
19.02.2019, 21:52
Като дръпнеш майката няма да градят.Ще спечелиш пашата ,защото няма да гледат пило и може да извадиш повече мед.Твоя метод може да го коригирам като дръпне майката с 3 пити и после раздели на 2 остатъка.Ако оставиш майката с малко пчели няма да снася интензивно и няма да използваш пълния и потенциал.



10 +3 дена имаш.Няма да излезне всичкото пило.Има вероятност да я изградят,майката да премине двете основи.Ако стане това значи майката е супер и е рано за отводки и трябва да и понапъна гъзягата.:bigsmile:

jdrumev
19.02.2019, 21:53
Бай Иван Акациев колко кошера има бре да не е един, ае стегни се малко.
Още малко като попишете и ще се научи колегата. Научи го да прави 18-20 рамки пило(това го можете само двама души) цепи на 3х6 и за софората ще има по един магазин мед:mad::tres::tres::tres:


20лв са 16кг сахар.Според теб с 16кг сахар тая отводка няма ли да е силна?:bigsmile:

tarty
19.02.2019, 21:56
Бай Иван Акациев колко кошера има бре да не е един, ае стегни се малко.
Още малко като попишете и ще се научи колегата. Научи го да прави 18-20 рамки пило(това го можете само двама души) цепи на 3х6 и за софората ще има по един магазин мед:mad::tres::tres::tres:

Професоре, Георги 1974 не ти ли е споменавал, че в руската литература е написано за достигнати 22 рамки с пило. Ако не вярваш му звънни да питаш, а може и да не споделя такива информаций, защото не вярваш ?

Георги 1974
19.02.2019, 21:58
20лв са 16кг сахар.Според теб с 16кг сахар тая отводка няма ли да е силна?:bigsmile:
Данданчооооооооооооу кога си давал 16кг, сахар на една отводка та ти толкова не даваш на над 100семейства.
Данчо моля те пиши по разбираемо на си във френската съпротива през окупацията чета чета и не мога дате разбера а момчето как ще успее.

jdrumev
19.02.2019, 22:00
Данданчооооооооооооу кога си давал 16кг, сахар на една отводка та ти толкова не даваш на над 100семейства.
Данчо моля те пиши по разбираемо на си във френската съпротива през окупацията чета чета и не мога дате разбера а момчето как ще успее.



Ало,Ало Чичо Гошо,няма начин да му обесня как подхранвам защото е много рисковано и може набърза да ги оправи.Затова давам примери със сахар.:bigsmile:

agro
19.02.2019, 22:04
Я и аз като начинаещ да попитам. От есента останаха доста маломедни пити, вече кристализирали доста, сега и от един мъртъв кошер цял корпус почти пълни има. Кой е най-добрия начин да ги изядат пчелите? Мисля да ги пъхна под семействата като първи корпус, без да ги разпечатвам, защото с количката-повдигач така ми е най-лесно. Ще си спестя отваряне на кошери, а и ще почистя дъната по този повод. Дали ще ги оберат в топлото време или ще успеят да прокиснат и протекат?

Трендафил Дончев
19.02.2019, 22:05
20лв са 16кг сахар.Според теб с 16кг сахар тая отводка няма ли да е силна?:bigsmile:

Теб, ако те накарам да изядеш за един ден един бут от 16 кила, дали ще станеш силен или ще се .....парфюмираш?;)

Трендафил Дончев
19.02.2019, 22:08
Я и аз като начинаещ да попитам. От есента останаха доста маломедни пити, вече кристализирали доста, сега и от един мъртъв кошер цял корпус почти пълни има. Кой е най-добрия начин да ги изядат пчелите? Мисля да ги пъхна под семействата като първи корпус, без да ги разпечатвам, защото с количката-повдигач така ми е най-лесно. Ще си спестя отваряне на кошери, а и ще почистя дъната по този повод. Дали ще ги оберат в топлото време или ще успеят да прокиснат и протекат?

Теб не ти ли мряха кошери от някаква зараза?;)

agro
19.02.2019, 22:17
Теб не ти ли мряха кошери от някаква зараза?;)
Тях ги сварих на ракия. Хубава стана. Сегашните са тези, които ми останаха след подреждането есента и от няколко обединени търтовки. Не си заслужаваха разправията по центрофугиране.

jdrumev
19.02.2019, 22:17
Теб, ако те накарам да изядеш за един ден един бут от 16 кила, дали ще станеш силен или ще се .....парфюмираш?;)



Ама цяло лято да си режа от него и да си мезя с биричката под ореховата сянка ще ми дойде добре.:bigsmile:Само 4 основи са му 4 кила сахар.

jdrumev
19.02.2019, 22:19
Я и аз като начинаещ да попитам. От есента останаха доста маломедни пити, вече кристализирали доста, сега и от един мъртъв кошер цял корпус почти пълни има. Кой е най-добрия начин да ги изядат пчелите? Мисля да ги пъхна под семействата като първи корпус, без да ги разпечатвам, защото с количката-повдигач така ми е най-лесно. Ще си спестя отваряне на кошери, а и ще почистя дъната по този повод. Дали ще ги оберат в топлото време или ще успеят да прокиснат и протекат?


Аз бих ги сложил във втория корпус и сложил пърцаля над рамките.:bigsmile:Но не бързай да им търсиш място.С едно парцалче напоено с оцет затвори входа докато е студено и не е тръгнал молеца.Който тая година ще ни изненада по рано.:bigsmile:

Георги 1974
19.02.2019, 22:21
Я и аз като начинаещ да попитам. От есента останаха доста маломедни пити, вече кристализирали доста, сега и от един мъртъв кошер цял корпус почти пълни има. Кой е най-добрия начин да ги изядат пчелите? Мисля да ги пъхна под семействата като първи корпус, без да ги разпечатвам, защото с количката-повдигач така ми е най-лесно. Ще си спестя отваряне на кошери, а и ще почистя дъната по този повод. Дали ще ги оберат в топлото време или ще успеят да прокиснат и протекат?

Кристализирал запечатам мед много ама много трудно ще качат горе, разпечатан и напръскан с топла вода е друга работа кога затопли времето. Поне моите баш не искат.

Трендафил Дончев
19.02.2019, 22:26
Тях ги сварих на ракия. Хубава стана. Сегашните са тези, които ми останаха след подреждането есента и от няколко обединени търтовки. Не си заслужаваха разправията по центрофугиране.

Това с ракията го знам, нали участвах в даването на съвети, но друго си мисля. Не е ли по - добре да го минеш през някаква обработка, преди да им го дадеш? Затова ми беше и първият пост.

agro
19.02.2019, 23:06
Кристализирал запечатам мед много ама много трудно ще качат горе, разпечатан и напръскан с топла вода е друга работа кога затопли времето. Поне моите баш не искат.
С разпечатани пити ме е страх да не си предизвикам кражба, като им замирише на мед. Ще бастисат слабаците. Другото, за което си мислех, е да ги сложа разпечатани и намокрени някъде по-надалече, да си го пренасят оттам. Но не знам колко чужди кошери има наблизо.

agro
19.02.2019, 23:07
Това с ракията го знам, нали участвах в даването на съвети, но друго си мисля. Не е ли по - добре да го минеш през някаква обработка, преди да им го дадеш? Затова ми беше и първият пост.
На драго сърце, но каква?

barkov1982
19.02.2019, 23:08
Аз бих ги сложил във втория корпус и сложил пърцаля над рамките.:bigsmile:Но не бързай да им търсиш място.С едно парцалче напоено с оцет затвори входа докато е студено и не е тръгнал молеца.Който тая година ще ни изненада по рано.:bigsmile:

Няма да е само молеца днес видях стършел

Трендафил Дончев
19.02.2019, 23:10
На драго сърце, но каква?

Повече е работата, но като имам предвид, че имаше някаква напаст в твоя пчелин, ще е по добре да мине през термична обработка на меда и след това да се даде на пчелите.

jdrumev
19.02.2019, 23:15
Повече е работата, но като имам предвид, че имаше някаква напаст в твоя пчелин, ще е по добре да мине през термична обработка на меда и след това да се даде на пчелите.



В микровълновата ли имаш предвид?А тя напаста ще изчезне като оправи оградата.:bigsmile:

Ангел Йосифов
20.02.2019, 06:42
На ракииия!

ch.atanasov
20.02.2019, 07:27
Атанасов, това ти си го писал, на неговата основа написах моя пост!

Добре, но това е цитат, метода е на Вълчан. Не оспорвам твоя начин или неговия, но са приложими при повече семейства. Тук имаме само едно и няма запас от изградени рамки, затова предложих -делене на половина.

Илиев
20.02.2019, 08:36
Не съм привърженик на цепенето на силен кошер на няколко отводки, особено като е само един, споделям напълно написаното от колегата Барков1982 за поетапната направа на няколко отводки с оплодени майки в конкретния случай. Да спомена Таранов, който е казал, че ако един кошер има 7 рамки с пило, то може да му се вземат 2-3 рамки с пило и пчели, или както казва доц.д-р.Пламен Христов: Не е важно колко ще се вземе, а колко ще се остави (пило/пчели) в основния кошер, за да не забуксува и да му забави развитието - аз така го разбирам. Миналата година от един кошер направих поетапно 2 слаби отводки с маточник, които са живи в момента, и даже малко мед извадих от последната паша - от основния кошер.

jdrumev
20.02.2019, 08:59
Колега Илиев с 20лв за сахар няма начин да забуксува освен ако майката не е читава.:bigsmile:

agro
20.02.2019, 21:30
Повече е работата, но като имам предвид, че имаше някаква напаст в твоя пчелин, ще е по добре да мине през термична обработка на меда и след това да се даде на пчелите.


На ракииия!
И двата метода предполагат разпечатване и центрофугиране на маломедни пити. Аз съм мързелив, за такива пити и за толкова мед няма да мия инвентара послеnono;, пък и кристализиралият мед ще си остане по питите. Давайте друго решение, по-мързеливо.

Алексиев
21.02.2019, 07:33
И двата метода предполагат разпечатване и центрофугиране на маломедни пити. Аз съм мързелив, за такива пити и за толкова мед няма да мия инвентара послеnono;, пък и кристализиралият мед ще си остане по питите. Давайте друго решение, по-мързеливо.

Колега agro, имаше един дядо, който най-спокойно оставяше пити или разливаше мед по камъните край пчелина. На въпроса за чуждите пчели отговаряше - " да идват, те ще вземат по един път, моите по 50".
Имам приятел и комшия, на стотина метра от мене има градинка с барака където си държи и ремонтира инвентара а има и десетина семейсвата за " рехабилитация". По миналата година го сварих да претопява плодникови пити повечето от които си бяха много добри и имаха доста мед. Обясни ми, че това са пити от загинали или изчезнали семейства и , че такива пити той не слага слага на друго семейство а задължително ги претопява. По-късно, по време на акацията, беше много слаба, ми показа три магазина, двата едва напръскани а третия пълен от край до край. Точно това семейство подхранвал със " сиропа" от претопените пити. Аз бих постъпил като него.

ch.atanasov
21.02.2019, 17:29
.... По-късно, по време на акацията, беше много слаба, ми показа три магазина, двата едва напръскани а третия пълен от край до край. Точно това семейство подхранвал със " сиропа" от претопените пити. Аз бих постъпил като него.

Не ми стана ясно магазина е пълен от край-до край с акациев мед или със "сиропа".blush;

Ангел Йосифов
21.02.2019, 18:54
И двата метода предполагат разпечатване и центрофугиране на маломедни пити. Аз съм мързелив, за такива пити и за толкова мед няма да мия инвентара послеnono;, пък и кристализиралият мед ще си остане по питите. Давайте друго решение, по-мързеливо.

А помисли малко ..понапъни се.Да не мислиш,че ние сме по-пъргави.

Алексиев
21.02.2019, 19:03
Не ми стана ясно магазина е пълен от край-до край с акациев мед или със "сиропа".blush;

Голям балък съм, не се сетих да попитамblush;

kebapa1912
21.02.2019, 20:40
Търтеите минават ли през ханемановата решетка,ако хвана търтей с щипка за майки ще избяга ли?Лятото мисля да тренирам маркиране на майки с търтеи.

jdrumev
21.02.2019, 20:42
Търтеите минават ли през ханемановата решетка,ако хвана търтей с щипка за майки ще избяга ли?Лятото мисля да тренирам маркиране на майки с търтеи.


Минава им само глвата.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

kebapa1912
21.02.2019, 20:45
Минава им само глвата.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
Коя глава горната или долната?

ch.atanasov
21.02.2019, 20:52
Търтеите минават ли през ханемановата решетка,ако хвана търтей с щипка за майки ще избяга ли?Лятото мисля да тренирам маркиране на майки с търтеи.

Уаауу, ти не беше ли оня с единия кошер.:bigsmile:

kebapa1912
21.02.2019, 21:02
Да!За да деля и придавам оплодена майка трябва да намеря старата,реших да я маркирам след като на пазара излезнат майки.За целта ще тренирам на търтеи.

agro
21.02.2019, 21:28
А помисли малко ..понапъни се.Да не мислиш,че ние сме по-пъргави.
"Напънала се планината и родила мишка" Аз, ако се напъна, какво ли ще се пръкне?:confused: Не съм претопявал досега пити, в които има мед и не знам какво ще се получи. Освен това съм се зарекъл да не си пазя и лекувам пчелите от зарази, освен от вредители, които мога да видя - мишки, акари, оси и т.н. Нека оцелеят тези, които имат естествена резистентност към микроорганизми и вируси, от тях ще са отводките. Е, ако изтегля къса клечка и ми се падне нещо смъртоносно - в огъня и толкова.

Трендафил Дончев
21.02.2019, 21:42
"Напънала се планината и родила мишка" Аз, ако се напъна, какво ли ще се пръкне?:confused: Не съм претопявал досега пити, в които има мед и не знам какво ще се получи. Освен това съм се зарекъл да не си пазя и лекувам пчелите от зарази, освен от вредители, които мога да видя - мишки, акари, оси и т.н. Нека оцелеят тези, които имат естествена резистентност към микроорганизми и вируси, от тях ще са отводките. Е, ако изтегля къса клечка и ми се падне нещо смъртоносно - в огъня и толкова.

Действай с последното.;)

jdrumev
21.02.2019, 21:45
Действай с последното.;)


Абе корпус и парцал според мен ще му свърши най хубава работа.:bigsmile:

Ангел Йосифов
21.02.2019, 22:09
"Напънала се планината и родила мишка" Аз, ако се напъна, какво ли ще се пръкне?:confused: Не съм претопявал досега пити, в които има мед и не знам какво ще се получи. Освен това съм се зарекъл да не си пазя и лекувам пчелите от зарази, освен от вредители, които мога да видя - мишки, акари, оси и т.н. Нека оцелеят тези, които имат естествена резистентност към микроорганизми и вируси, от тях ще са отводките. Е, ако изтегля къса клечка и ми се падне нещо смъртоносно - в огъня и толкова.

Ми,не се пъни на ужким.Водата,топлата,е открита отдавна и не съм виновен за това.Само съм я ползвал и ще продължа да го правя.
И между другото,ваксините са до милионна част от болестта,а това което се каниш да направиш,няма нищо общо с ваксините.

jdrumev
21.02.2019, 22:11
Ми,не се пъни на ужким.Водата,топлата,е открита отдавна и не съм виновен за това.Само съм я ползвал и ще продължа да го правя.
И между другото,ваксините са до милионна част от болестта,а това което се каниш да направиш,няма нищо общо с ваксините.


Майсторе той търси по лесния вариянт да обърне меда в пило.:bigsmile:

Ангел Йосифов
21.02.2019, 22:17
Майсторе той търси по лесния вариянт да обърне меда в пило.:bigsmile:

Кой,какво търси от кристализиралия,студен и може би нещо др, мед?Пчелите по лесно ще изградят нова пита,отколкото да почистят стара...

todor.mitkov
21.02.2019, 22:49
Аз нарязах 60-тина пити, за които имам съмнение и няма да ги връщам в кошерите и сега чакат да бъдат разтворени за ракия. От предни години когато съм събирал пити от загинали кошери като ги оставя да преседят няколко месеца и те се разтекат, пчелите ги надушат, после от зор ще пипнеш някоя, че все няма рамки и за това тази година ги нарязах на парчета и в едни стари тенекии за съхранение и после в казан с топла водичка да се промие меда и прашеца и към ферментационната.

S.Vasilev
22.02.2019, 14:02
Здравейте нов съм във занаята. Имам следния въпрос:Притежавам около 40 кошера презимували мога ли да захранвам яко примерно до края на март и след това да ги сцепя като разделя кошера на две на отводката само млади пчели със рамка с яйца и другите да са със люпещо пило а на главното семейство да оставя майката със старите пчели.За да може при началото на главната паша майката да е оплодена и да добавям само основи за градеш и дали майката ще я бива .Ще стане ли тази идея или е глупава.Благодаря !

barkov1982
22.02.2019, 14:07
Здравейте нов съм във занаята. Имам следния въпрос:Притежавам около 40 кошера презимували мога ли да захранвам яко примерно до края на март и след това да ги сцепя като разделя кошера на две на отводката само млади пчели със рамка с яйца и другите да са със люпещо пило а на главното семейство да оставя майката със старите пчели.За да може при началото на главната паша майката да е оплодена и да добавям само основи за градеш и дали майката ще я бива .Ще стане ли тази идея или е глупава.Благодаря !

Не че няма да стане, но определено не е от най умните. Как си стигнал до тези 40 кошера?

S.Vasilev
22.02.2019, 14:09
Ами закупил съм ги .Добре а какъв съвет бихте ми дали за развитие ?

barkov1982
22.02.2019, 14:30
Ами закупил съм ги .Добре а какъв съвет бихте ми дали за развитие ?
Прочети темите за отводките и тази също, обърни внимание, че първо трябва да има татковци и тогава ще има и майки. Поизясни си малко картинката и пак питай. Тук има доста колеги отговаряли на тези въпроси по няколко пъти, така че дерзай, помисли и за закупуването на майки.

Трендафил Дончев
22.02.2019, 16:28
Прочети темите за отводките и тази също, обърни внимание, че първо трябва да има татковци и тогава ще има и майки. Поизясни си малко картинката и пак питай. Тук има доста колеги отговаряли на тези въпроси по няколко пъти, така че дерзай, помисли и за закупуването на майки.

Аз съм описвал подобен метод. Ако остане малко време, може да го опиша пак.

barkov1982
22.02.2019, 17:07
Аз съм описвал подобен метод. Ако остане малко време, може да го опиша пак.

Ще ми е интересно, предполагам и на колегата, че аз като деля 40 на 2 и получавам 2х20judge;

miroslav70
23.02.2019, 15:49
Здравейте нов съм във занаята. Имам следния въпрос:Притежавам около 40 кошера презимували мога ли да захранвам яко примерно до края на март и след това да ги сцепя като разделя кошера на две на отводката само млади пчели със рамка с яйца и другите да са със люпещо пило а на главното семейство да оставя майката със старите пчели.За да може при началото на главната паша майката да е оплодена и да добавям само основи за градеш и дали майката ще я бива .Ще стане ли тази идея или е глупава.Благодаря !
Миналата пролет правих подобни сборни отводки с четири рамки з.пило,стръскана млада пчела и една с яйца.80 % се получиха добри семейства,останалите 20 % майки не,на есен ги обединих някои а тия дето по ми харесаха останаха за запасни.До днес-една жертва.

Nik_m
23.02.2019, 22:48
Здравейте нов съм във занаята. Имам следния въпрос:Притежавам около 40 кошера презимували мога ли да захранвам яко примерно до края на март и след това да ги сцепя като разделя кошера на две на отводката само млади пчели със рамка с яйца и другите да са със люпещо пило а на главното семейство да оставя майката със старите пчели.За да може при началото на главната паша майката да е оплодена и да добавям само основи за градеш и дали майката ще я бива .Ще стане ли тази идея или е глупава.Благодаря !

Не е добра идеята, ако искаш хубава майка трябва силен кошер. Като отделиш отводка всички летящи пчели ще се върнат в основния и тази отводка ще оголи рамки а ти от нея ще чакаш хубава майка (трябва да и придадеш или маточник или майка). Има толкова много по добри методи а ти си избрал възможно най лошия вариант. Ако ги разделиш на 2 по правилния начин пролетта, за слънчогледа ще имаш 80 напълно развити кошера за медосбор.

Аз как работя, осиротяваш 2та най силни кошера от който взимаш 40 матоника на 13тия ден и правиш 40 отводки като взимаш предимно запечатаното пило от кошерите.
От 40 кошера съм правил над 100 отводки за годината.

miroslav70
24.02.2019, 04:46
Не е добра идеята, ако искаш хубава майка трябва силен кошер. Като отделиш отводка всички летящи пчели ще се върнат в основния и тази отводка ще оголи рамки а ти от нея ще чакаш хубава майка (трябва да и придадеш или маточник или майка). Има толкова много по добри методи а ти си избрал възможно най лошия вариант. Ако ги разделиш на 2 по правилния начин пролетта, за слънчогледа ще имаш 80 напълно развити кошера за медосбор.

Аз как работя, осиротяваш 2та най силни кошера от който взимаш 40 матоника на 13тия ден и правиш 40 отводки като взимаш предимно запечатаното пило от кошерите.
От 40 кошера съм правил над 100 отводки за годината.
Ник,на колко рамки пило ги правиш и буташ ли маточници на 4-5 тия ден?

Nik_m
24.02.2019, 09:10
Ник,на колко рамки пило ги правиш и буташ ли маточници на 4-5 тия ден?

Стандартно ги правя на по 2 рамки запечатано пило и храна. От 1 силен кошер съм правил 5 отводки когато са ми трябвали. Правил съм на различен брой рамки зависи от това какво ми трябва. Да, чистя маточниците на 4тият ден, но силен кошер не залага на стари ларви. Миналата година само 1 запечатан маточник намерих.

ch.atanasov
24.02.2019, 09:58
... Да, чистя маточниците на 4тият ден, но силен кошер не залага на стари ларви...

Щом тези маточници са запечатани на 4-тия ден, то личинките на колко дни са били, когато е правена отводката (захранени маточниците )?

Nik_m
24.02.2019, 10:15
Щом тези маточници са запечатани на 4-тия ден, то личинките на колко дни са били, когато е правена отводката (захранени маточниците )?
Отводката не е направена още, това е стартера. На 13тия ден взимам готовите маточници и сформирам отводките.

ch.atanasov
24.02.2019, 11:13
Щом тези маточници са запечатани на 4-тия ден, то личинките на колко дни са били, когато е правена отводката (захранени маточниците )?


Отводката не е направена още, това е стартера. На 13тия ден взимам готовите маточници и сформирам отводките.

E, добре, когато е осиротен стартера?---------"Аз как работя, осиротяваш 2та най силни кошера ..."

Nik_m
24.02.2019, 14:40
E, добре, когато е осиротен стартера?---------"Аз как работя, осиротяваш 2та най силни кошера ..."

Не мога да разбера, какво точно искаш да кажеш.
Най качествените майки се произвеждат когато се взимат яйца или ларви до 12 часа след излюпването, но понеже аз не работя така на 4тия ден изрязвам запечатаните маточници. Така се премахват маточниците заложени на най възрастни ларви ( най некачествените майки). 2-3-4 дневна ларва.

ch.atanasov
24.02.2019, 18:05
Не мога да разбера, какво точно искаш да кажеш.
Най качествените майки се произвеждат когато се взимат яйца или ларви до 12 часа след излюпването, но понеже аз не работя така на 4тия ден изрязвам запечатаните маточници. Така се премахват маточниците заложени на най възрастни ларви ( най некачествените майки). 2-3-4 дневна ларва.

" чистя маточниците на 4тият ден, но силен кошер не залага на стари ларви"

Това беше повода за въпроса ми. Според мен залагат на стари личинки и затова първите запечатани се разрушават.

jdrumev
24.02.2019, 18:33
Миналата година по подобен начин имах на 7 рамки свещиваци също,че кошера е в роево.:bigsmile:

Илиев
24.02.2019, 19:12
Адде!!...ако някой панимае нещо, моля да преведе!!!:bigsmile:

Трендафил Дончев
24.02.2019, 19:14
Адде!!...ако някой панимае нещо, моля да преведе!!!:bigsmile:

Няма такъв. Аз се мъчих, мъчих, изгорЕ ми бушона и се отказАх.:bigsmile:

jdrumev
24.02.2019, 19:30
Адде!!...ако някой панимае нещо, моля да преведе!!!:bigsmile:

Толкова свищеваци никога не бях постигал.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:А а от убав по убав.:bigsmile:

barkov1982
24.02.2019, 22:21
Толкова свищеваци никога не бях постигал.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:А а от убав по убав.:bigsmile:

Много на брой и убави не са много съвместими:bigsmile:

jdrumev
24.02.2019, 23:00
Много на брой и убави не са много съвместими:bigsmile:



Роеви маточници не си ли виждал?:bigsmile:

Nik_m
24.02.2019, 23:50
" чистя маточниците на 4тият ден, но силен кошер не залага на стари ларви"

Това беше повода за въпроса ми. Според мен залагат на стари личинки и затова първите запечатани се разрушават.

Да, залагат но по рядко защото не бързат. Миналата година от 4 стартера само 1 маточник в едното семейство, останалите 3 нито един. Ако не залагаха нямаше да ги проверявам на 4тия ден, вината е моя не съм се изразил правилно!

Стоян1960
02.03.2019, 18:12
Да, залагат но по рядко защото не бързат. Миналата година от 4 стартера само 1 маточник в едното семейство, останалите 3 нито един. Ако не залагаха нямаше да ги проверявам на 4тия ден, вината е моя не съм се изразил правилно! Би ли споделил месеца когато го правиш.

Nik_m
02.03.2019, 18:57
Би ли споделил месеца когато го правиш.

През Май месец, стремя се матониците да са готови когато трябва да извадя от кошерите запечатано пило да не роят. Не че винаги се получава, но това е целта :)

zx7r
19.03.2019, 00:45
През Май месец, стремя се матониците да са готови когато трябва да извадя от кошерите запечатано пило да не роят. Не че винаги се получава, но това е целта :)

Ник, благодаря за опита, който споделяш. Имам такова питане - освен условието за силно семейство за производството на качествени маточници, смяташ ли, че силата на семейството изиграва съществена роля и през периода на доузряване и дохранване на майката, а именно първата седмица след нейното излюпване? Намираш ли разлика между майки дохранвани от отводка и силно семейство?

И едно питане за моите оцелели два кошера. Вече ги третирах с Оксалис, като това упражнение ще го направя още 2 пъти. Единият от кошерите излиза слаб от зимата - 4 междурамия пчели. Другият е с пълен плодник пило и пчели, той е със самосменената словенска карника. И двата започнах да ги подхранвам с hive alive с дозировка 2,5 мл на литър сироп, обаче не взимат сиропа. Едва когато добавих още 50% сироп започнаха да го взимат, но не особено охотно. Както и да е, наистина hive alive е с доста силен аромат и въпреки че в сиропа слагам и 1/4 мед, явно ще трябва да слагам наполовина от предписаното количество. Обаче и двата кошера са станали зли, много зли. Миналата година нямах никакви проблеми, но тази тръгват много агресивно. Нападат ме на разстояние повече от 20-30 метра, което е много неприятно най-вече заради съседите. Може ли агресията в майките да се развие или е следствие на болест, акар, агрохимия или нещо друго?

Вълчан
19.03.2019, 09:07
Гледам, няколко страници по на зад сте писали за моя метод за отводки. Да споделя опита си от метода, който съм писал за миналата 2018г. В началото на май, преди акацията, едни от най- силните кошери ги осиротих, на получените отводки имаше 100% успеваемост в оплождането. Същите се развиха до слънчогледа, от меда който събраха на акацията и билковия, и дадоха мед повече от колкото развити кошери. Вторият опит с отводките след акацията, беше 50% успеваемост. Колкото по- късно се правят отводки, толкова повече, шанса за оплождане на майката намалява; защото инстинкта за размножаване е май средата на юни.

M.Milkov
19.03.2019, 09:59
Сами ли ги оставяш да си произведат майка,или махаш запечатaните маточници на 4-5 ден.

Вълчан
19.03.2019, 11:58
Сами ли ги оставяш да си произведат майка,или махаш запечатните маточници на 4-5 ден.

Не махам запечатани маточници, никога! Те сами си избират яйце- личинка, затова майките 99% са с качествата на този от който е майката, демек неговият си ген!
Някой ще кажат не е така но аз от опит говоря. Миналата година, си правих експеримент с посредствен и злобен кошер. Отводките са едно към едно с родителският кошер. Посредствена отводка едната и жилещ, но работяга другата!

miroslav70
19.03.2019, 18:54
Не махам запечатани маточници, никога! Те сами си избират яйце- личинка, затова майките 99% са с качествата на този от който е майката, демек неговият си ген!
Някой ще кажат не е така но аз от опит говоря. Миналата година, си правих експеримент с посредствен и злобен кошер. Отводките са едно към едно с родителският кошер. Посредствена отводка едната и жилещ, но работяга другата!
Аз също не махам маточници,мисля че тази процедура е за успокоение на пчеларя и излишна работа.Миналогодишните майски сборни отводки,правени с пет р.разновъзрастово пило и стръскана млада пчела,веднага затворени и преместени далеч,без да бутам маточници,сега са доста добре.Сега съм решил в срартерите на петия ден да бутам,до година ще направя рандемана...

agro
28.03.2019, 17:57
Едно питане от мен. Моите мързеливи методи на пчеларстване ме доведоха до това, че семействата в момента са в третия корпус /лр/, а отдолу има още два с изградени пити. Всеки корпус си има отворена кръгла прелка. Правя го с тайната надежда, ако им дойде много нектар, да имат място къде да го разпръснат. Това означава ли, че при повече нектар майката ще се принуди да слезе да снася в по-долен корпус сама, без ротация? Какво губя, ако не направя ротация? Мога ли да продължавам по този начин, подпъхвайки отдолу още корпуси, като разчитам, че винаги ще слагат меда отгоре, а майката постоянно ще слиза в празния корпус отдолу? Мога да го правя, докато натежи толкова, че електрическия подемник да откаже да вдига? По това време предполагам най-горния корпус ще е отдавна запечатан.

Трендафил Дончев
28.03.2019, 19:53
Едно питане от мен. Моите мързеливи методи на пчеларстване ме доведоха до това, че семействата в момента са в третия корпус /лр/, а отдолу има още два с изградени пити. Всеки корпус си има отворена кръгла прелка. Правя го с тайната надежда, ако им дойде много нектар, да имат място къде да го разпръснат. Това означава ли, че при повече нектар майката ще се принуди да слезе да снася в по-долен корпус сама, без ротация? Какво губя, ако не направя ротация? Мога ли да продължавам по този начин, подпъхвайки отдолу още корпуси, като разчитам, че винаги ще слагат меда отгоре, а майката постоянно ще слиза в празния корпус отдолу? Мога да го правя, докато натежи толкова, че електрическия подемник да откаже да вдига? По това време предполагам най-горния корпус ще е отдавна запечатан.

Ще слезе. И дано подемника 'откаже".;)

Вълчан
28.03.2019, 20:16
Едно питане от мен. Моите мързеливи методи на пчеларстване ме доведоха до това, че семействата в момента са в третия корпус /лр/, а отдолу има още два с изградени пити. Всеки корпус си има отворена кръгла прелка. Правя го с тайната надежда, ако им дойде много нектар, да имат място къде да го разпръснат. Това означава ли, че при повече нектар майката ще се принуди да слезе да снася в по-долен корпус сама, без ротация? Какво губя, ако не направя ротация? Мога ли да продължавам по този начин, подпъхвайки отдолу още корпуси, като разчитам, че винаги ще слагат меда отгоре, а майката постоянно ще слиза в празния корпус отдолу? Мога да го правя, докато натежи толкова, че електрическия подемник да откаже да вдига? По това време предполагам най-горния корпус ще е отдавна запечатан.
Така работи "Японката".

jdrumev
28.03.2019, 20:56
Ще слезе. И дано подемника 'откаже".;)



Докато,не оправи оградата от ляво все горе ще седи майката.;):bigsmile:

rumenggr
28.03.2019, 21:41
.
Колегите са прави... до някъде. Подреждането на гнездото зависи от пчелите(гените). Това също е признак по който се селектират. От това, което аз съм изпробвал знам, че има пчели на които им е нужна силна паша за да свалят майката, но има и такива, които качват всичко над пилото(фен съм!!!). Някои разхвърлят пилото в три корпуса. Опитай по японски и ще видиш.

jdrumev
28.03.2019, 21:58
Колегите са прави... до някъде. Подреждането на гнездото зависи от пчелите(гените). Това също е признак по който се селектират. От това, което аз съм изпробвал знам, че има пчели на които им е нужна силна паша за да свалят майката, но има и такива, които качват всичко над пилото(фен съм!!!). Някои разхвърлят пилото в три корпуса. Опитай по японски и ще видиш.

В трети корпус е трудно,не че няма такива майки,но не са позволени в БГ.:bigsmile:Рекорда който съм правил с черногъза Златаришка Родопика оплодена от беломъд Сакарски търтей е на 18р пило.
п.п.Не оправи ли оградата от лявата страна повече от 8 рамки пило няма да види.:bigsmile:Пресекат ли два пъти една гора почти нищо не остава.:bigsmile:

Трендафил Дончев
28.03.2019, 22:06
В трети корпус е трудно,не че няма такива майки,но не са позволени в БГ.:bigsmile:Рекорда който съм правил с черногъза Златаришка Родопика оплодена от беломъд Сакарски търтей е на 18р пило.



До края на годината според както си започнал да наддаваш сигурно ще имаме 35 рамки пило - първи път. Кой ще каже 36? Ето Друмев вдигна на 36. 36 първи път. 36 втори път. Отново печели Друмев в наддаването. ;):bigsmile:

Георги 1974
28.03.2019, 22:16
Ако е в Сибир със силна паша може и да стане фокус може би и тук да стане а може просто някой семейства майката да бръмчи в средата на горните два корпуса и все ще има пило а долу в третия щобира прашеца.

kuline
28.03.2019, 22:16
До края на годината според както си започнал да наддаваш сигурно ще имаме 35 рамки пило - първи път. Кой ще каже 36? Ето Друмев вдигна на 36. 36 първи път. 36 втори път. Отново печели Друмев в наддаването. ;):bigsmile:

Оня ден е имало среща в Златарица, уж на по-кафе, между двама пчелари - северняк и южняк. Сега ми се струва, че Друмев препредава лакърдиите, които са разпъвали - кой, как и що или кой е по-по-най. Ще ни се променят представите за ловци и риболовци. Ще се окаже, че пчеларите са по-големи "шегаджии" от прежде споменатите две групи хора. :bigsmile:

Трендафил Дончев
28.03.2019, 22:23
Оня ден е имало среща в Златарица, уж на по-кафе между двама пчелари - северняк и южняк. Сега ми се струва че Друмев препредава лакърдиите, които са разпъвали - кой, как и що или кой е по-по-най. Ще ни се променят представите за ловци и риболовци. Ще се окаже, че пчеларите са по-големи "шегаджии" от прежде споменатите две групи хора. :bigsmile:

То това се знае, че ще е така. Нали знаеш, че Друмев първо сондира мнение от майсторите и след това изнася лекция на аудиторията като пиян професор. Оттук - оттам.;):bigsmile:

Георги 1974
28.03.2019, 22:24
В трети корпус е трудно,не че няма такива майки,но не са позволени в БГ.:bigsmile:Рекорда който съм правил с черногъза Златаришка Родопика оплодена от беломъд Сакарски търтей е на 18р пило.
п.п.Не оправи ли оградата от лявата страна повече от 8 рамки пило няма да види.:bigsmile:Пресекат ли два пъти една гора почти нищо не остава.:bigsmile:

18 р пило не ядът ли бая бе Данчо

jdrumev
28.03.2019, 22:26
До края на годината според както си започнал да наддаваш сигурно ще имаме 35 рамки пило - първи път. Кой ще каже 36? Ето Друмев вдигна на 36. 36 първи път. 36 втори път. Отново печели Друмев в наддаването. ;):bigsmile:



Да ама пророка си има Месия/Бати Янчо/.:bigsmile:С тия твоите няма как да видиш това което виждам аз.:bigsmile:Нали видя как градят на основа започната от рои и заложила нещо което малко пчелари знаят защо е така.:bigsmile:Евала ти давам позна много без да имаш инфо.:bigsmile:Усети се за каната но беше късно,чадо как казва Барачето.:bigsmile:

jdrumev
28.03.2019, 22:27
18 р пило не ядът ли бая бе Данчо

Помниш ,чичо Гошо как ги храних брата от мазъта на стола.:bigsmile:Някой и не вярваха и за трите майки но как казват по нашия край"Карай да върви".:bigsmile:

Трендафил Дончев
28.03.2019, 22:30
Да ама пророка си има Месия/Бати Янчо/.:bigsmile:С тия твоите няма как да видиш това което виждам аз.:bigsmile:Нали видя как градят на основа започната от рои и заложила нещо което малко пчелари знаят защо е така.:bigsmile:Евала ти давам позна много без да имаш инфо.:bigsmile:Усети се за каната но беше късно,чадо как казва Барачето.:bigsmile:

Теб, заедно с бат ти Янчо ще ви сложа между джобовете си на панталона и заедно с малкият ще играя тенис с вас.;):bigsmile:

Георги 1974
28.03.2019, 22:33
Помниш ,чичо Гошо как ги храних брата от мазъта на стола.:bigsmile:

Данчо с цялото ми уважение към твоята персона а то е безгранично ама не знам що те оприличавам на добрата ламя Спаса тая с трите глави.Кога говори едната глава разумем ама кога е другата - тц, а за третата не ми се и ще да мисля какво говори.

Трендафил Дончев
28.03.2019, 22:39
Данчо с цялото ми уважение към твоята персона а то е безгранично ама не знам що те оприличавам на добрата ламя Спаса тая с трите глави.Кога говори едната глава разумем ама кога е другата - тц, а за третата не ми се и ще да мисля какво говори.

Ееее, закъснял си. Аз вече го оприличих на таз ламя още отдавна. ;) Това е за втори път и следва, че може да има нещо общо.:bigsmile:

Георги 1974
28.03.2019, 22:42
Ееее, закъснял си. Аз вече го оприличих на таз ламя още отдавна. ;) Това е за втори път и следва, че може да има нещо общо.:bigsmile:
Не знаех, но интересно съвпадение и що Ламята Спаса а не Змей Горянин и аз не знам.

jdrumev
28.03.2019, 22:45
Теб, заедно с бат ти Янчо ще ви сложа между джобовете си на панталона и заедно с малкият ще играя тенис с вас.;):bigsmile:

Забравил си брата какво те пита за кошера с 15 рамки пило.:bigsmile:Ама на теб ти е простено...:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

jdrumev
28.03.2019, 22:48
Ееее, закъснял си. Аз вече го оприличих на таз ламя още отдавна. ;) Това е за втори път и следва, че може да има нещо общо.:bigsmile:



Нема да ти споделя как ги раня,но ползвам метода на мазъта и точно от същото семейство.:bigsmile:

jdrumev
28.03.2019, 22:50
Данчо с цялото ми уважение към твоята персона а то е безгранично ама не знам що те оприличавам на добрата ламя Спаса тая с трите глави.Кога говори едната глава разумем ама кога е другата - тц, а за третата не ми се и ще да мисля какво говори.


Лесно е Чичо Гошо.4 пъти отнема крайните,но може това и да е грешка.;):bigsmile::bigsmile:

Георги 1974
28.03.2019, 23:05
Лесно е Чичо Гошо.4 пъти отнема крайните,но може това и да е грешка.;):bigsmile::bigsmile:

Вземи си смени профила от пророк на оракул то е пак същото пак е посредник между божество и простосмъртни ама си има и тълковател та да могат да резберат какво ороти.

agro
28.03.2019, 23:50
...Някои разхвърлят пилото в три корпуса. Опитай по японски и ще видиш.
Точно от такова нещо се притеснявам - по някое време да намеря безпорядъчно разхвърляни медови запаси из трите корпуса и да се налага да подреждам рамка по рамка. Затова ми беше и въпроса. Предполагам, като свърши някоя паша и има интервал до следващата, ще се качат нагоре с пилото по средните пити, а отстрани ще останат пълни и полупразни пити = безпорядък за оправяне. Тоест, след приключване на дадена паша най-малкото трябва да прибера меда от пълния /дай боже/ корпус, намиращ се отгоре, за да се подредят отново пчелите както трябва. Досега така правех, но се чудя какво ще стане, ако пропусна.

jdrumev
29.03.2019, 00:00
Точно от такова нещо се притеснявам - по някое време да намеря безпорядъчно разхвърляни медови запаси из трите корпуса и да се налага да подреждам рамка по рамка. Затова ми беше и въпроса. Предполагам, като свърши някоя паша и има интервал до следващата, ще се качат нагоре с пилото по средните пити, а отстрани ще останат пълни и полупразни пити = безпорядък за оправяне. Тоест, след приключване на дадена паша най-малкото трябва да прибера меда от пълния /дай боже/ корпус, намиращ се отгоре, за да се подредят отново пчелите както трябва. Досега така правех, но се чудя какво ще стане, ако пропусна.


:bigsmile:Няма се роят.:bigsmile:Оправия тая ограда бре човек да се видиш ко е 155кг от един кошер.:bigsmile:
п.п.Продаваш ли още от ония рамки с мед?Ще ти купя на изгодна цена 12лв ако ми пишеш на лична.:bigsmile:

Ангел Йосифов
29.03.2019, 06:58
Едно питане от мен. Моите мързеливи методи на пчеларстване ме доведоха до това, че семействата в момента са в третия корпус /лр/, а отдолу има още два с изградени пити. Всеки корпус си има отворена кръгла прелка. Правя го с тайната надежда, ако им дойде много нектар, да имат място къде да го разпръснат. Това означава ли, че при повече нектар майката ще се принуди да слезе да снася в по-долен корпус сама, без ротация? Какво губя, ако не направя ротация? Мога ли да продължавам по този начин, подпъхвайки отдолу още корпуси, като разчитам, че винаги ще слагат меда отгоре, а майката постоянно ще слиза в празния корпус отдолу? Мога да го правя, докато натежи толкова, че електрическия подемник да откаже да вдига? По това време предполагам най-горния корпус ще е отдавна запечатан.

Естествения ход на пчелите през пролетта е на горе,към топлото........
За да сработи японския начин на пчеларстване,трябва да има НЕПРЕКЪСНАТ приток на нектар..

M.Milkov
29.03.2019, 13:36
Естествения ход на пчелите през пролетта е на горе,към топлото........
За да сработи японския начин на пчеларстване,трябва да има НЕПРЕКЪСНАТ приток на нектар..Така е колега.Някой слизат ,но зависи от гените.Някой не, и може да избият на роене.

Ангел Йосифов
29.03.2019, 18:23
Така е колега.Някой слизат ,но зависи от гените.Някой не, и може да избият на роене.

Всички гени слизат,но след юни.През април-май,по скоро биха се изроили или,както казва един колега да се самосменят,преди да се наканят да слизат.

Брадърс
30.03.2019, 16:13
Здравейте,нов съм-от две години имам любимци(както ги нарича жената).Първата година кошерите ми бяха разположени на трева,и умрели пред кошерите не бях забелязал.Тази година откакто подхранвам с по малко сироп(досега 3пъти по 800гр на седмица-еднократно)понеже вече са на гола пръст седмично пред всеки от кошерите намирам50-100 умрели пчели.Виждал съм как пчела изважда уряла и я отнася надалеч,а тук са пред кошера.Чудя се дали това количество на подмор е нормално(то така и колата нещо глъхнеше и пак така се чудех..,докато майстора не ме светна да сменя бензиностанцията)Та в този ред на мисли ако има някой да ме "светне"..... Иначе семействата са сравнитело силни с доста пило...

Георги 1974
30.03.2019, 20:30
Здравейте,нов съм-от две години имам любимци(както ги нарича жената).Първата година кошерите ми бяха разположени на трева,и умрели пред кошерите не бях забелязал.Тази година откакто подхранвам с по малко сироп(досега 3пъти по 800гр на седмица-еднократно)понеже вече са на гола пръст седмично пред всеки от кошерите намирам50-100 умрели пчели.Виждал съм как пчела изважда уряла и я отнася надалеч,а тук са пред кошера.Чудя се дали това количество на подмор е нормално(то така и колата нещо глъхнеше и пак така се чудех..,докато майстора не ме светна да сменя бензиностанцията)Та в този ред на мисли ако има някой да ме "светне"..... Иначе семействата са сравнитело силни с доста пило...
Смени бензина с по високо октанов.

Георги 1974
30.03.2019, 21:02
Смени бензина с по високо октанов.
Шегувах се до някъде ,50-100 пчели седмично за един кошер нищо не са, стига да са стари пчели и тия живите всичко да си им тип топ.

qnkov90
31.03.2019, 12:41
Здравейте. Зазимих единия кошер с магазин отдолу с 10 рамки в които имаше и малко мед. Сега вече април наближава, кошера е средна работа... Тоя магазин време ли е да го махам. Като цяло плана ми е да цепя от този кошер ако се развие. Но ако магазина пречи по някакъв начин, да хвана да го складирам?

delta.e
31.03.2019, 13:35
Приятелю , сам си отговаряш на зададените въпроси .
Действаш според развитието на семейството .

qnkov90
31.03.2019, 15:52
На кое точно си отговорих? :)
Да махам ли магазина по това време, защото пречи или?

tarty
31.03.2019, 16:31
На кое точно си отговорих? :)
Да махам ли магазина по това време, защото пречи или?

Според мен купи още един и го сложи отгоре, щом искаш да развиеш семейството.

zx7r
31.03.2019, 22:52
На кое точно си отговорих? :)
Да махам ли магазина по това време, защото пречи или?
При мен магазините седят отдолу до настъпване на първата паша, след което ги слагам отгоре. Не съм забелязал да пречат, дори им създаваш по-добър микро климат в плодника. Миналата седмица реших да проверя в най-силния, дали майката не се е излъгала да слезе да осемени някоя пита, ама цъ, всички рамки са празни и сухи на барут от край до край, а ги подхранвам всеки ден :laughing:
Както е писал Тарти, пробвай да ги засилиш и развиеш нагоре, щом мислиш да ги цепиш hi;

qnkov90
01.04.2019, 10:05
А каква е тази тактика с магазин отдолу и магазин отгоре? Също така, то като настъпи пашата при мен, след като не искам да събирам мед, да махна ли магазина отдолу или просто да си го оставя? Честно казано не знам какво е положението в него, дали не се е залъгала майката да отиде надолу. Ще трябва да го отлепя и да видя, въпреки че пробвах миналия ден, но сякаш беше точкован... :)

Брадърс
03.04.2019, 11:34
Общо взето и аз така мислех..,но сега вече..,друго е като си свериш часовника с някой на който му е точен.

gln
05.04.2019, 12:48
Привет, имам нужда от помощ, рових из форума, но не намерих нищо, купих кошери ДБ12 втора ръка в доста добро състояние и има много пчела, но вътре има 3-4 плодникови пити пълни с тръгнал да се захаросва мед, зазимени са на 12 рамки, миналата седмица ги разчопках с вилицата, за да го преработят, сега ги отворих, но са преработили много малки участъци с големината на капачка за буркан, а другия се е захаросал напълно, сега ги вадя от кошерите и слагам нови да градят, има и не захаросан мед по-другите пити, за да не останат гладни, как да го претопя този захаросан мед в питите, благодаря Ви предварително :)

Трендафил Дончев
05.04.2019, 13:06
Привет, имам нужда от помощ, рових из форума, но не намерих нищо, купих кошери ДБ12 втора ръка в доста добро състояние и има много пчела, но вътре има 3-4 плодникови пити пълни с тръгнал да се захаросва мед, зазимени са на 12 рамки, миналата седмица ги разчопках с вилицата, за да го преработят, сега ги отворих, но са преработили много малки участъци с големината на капачка за буркан, а другия се е захаросал напълно, сега ги вадя от кошерите и слагам нови да градят, има и не захаросан мед по-другите пити, за да не останат гладни, как да го претопя този захаросан мед в питите, благодаря Ви предварително :)

Как се втечнява захаросан мед в тенекии и буркани? Поставяш питите на топло. Може и чрез напръскване с топла вода и се поставят пак в кошера, трябва да се прави няколко пъти, но ефекта няма да е 100%.

gln
05.04.2019, 13:26
Аз се надявах да има някакъв начин, без да се налага да ги връщам в кошера, загуба на мед ще има, няма как :), ако ги разкъсам на парчета и претопя на водна баня заедно с восъка с много малко вода, дали ще стане, питите са стари и мисля да ги бракувам, бладодаря за отговора.

jdrumev
05.04.2019, 13:29
По тоя начин няма ли да изхвърлят кристалите?Не е ли по добре да се извадят и в безпашие да се върнат?Аз бих пробвал с ел.одеяло или духалка да втечня меда.:bigsmile:

gln
05.04.2019, 13:32
За това си мисля да го претопя по този начин, восъка ще се вдигне горе и втрърди, а медът ще им го върна в хранилките да го преработят :).

Трендафил Дончев
05.04.2019, 13:33
Аз се надявах да има някакъв начин, без да се налага да ги връщам в кошера, загуба на мед ще има, няма как :), ако ги разкъсам на парчета и претопя на водна баня заедно с восъка с много малко вода, дали ще стане, питите са стари и мисля да ги бракувам, бладодаря за отговора.

И затова помислих, но останах с впечатлението, че ще ги ползваш. Това е най - добрия вариант, но е по - добре да промиеш меда, а след това да топиш остатъка. Ако е необходимо може да прибавиш и захар към този сироп до определена концентрация и даваш в хранилката.

Трендафил Дончев
05.04.2019, 13:35
По тоя начин няма ли да изхвърлят кристалите?Не е ли по добре да се извадят и в безпашие да се върнат?Аз бих пробвал с ел.одеяло или духалка да втечня меда.:bigsmile:

Духалката няма ли да излезе скъпо? Или зависи от духалката? :bigsmile:

jdrumev
05.04.2019, 14:01
Духалката няма ли да излезе скъпо? Или зависи от духалката? :bigsmile:



2кw за няколко часа мисля,че няма да е кой знае колко скъпо.:bigsmile:Ще си вдигне с 0,10 лв продажбата на кг и работата е ток и жица.:bigsmile:Шегувам се разбира се.

jdrumev
05.04.2019, 14:16
Аз се надявах да има някакъв начин, без да се налага да ги връщам в кошера, загуба на мед ще има, няма как :), ако ги разкъсам на парчета и претопя на водна баня заедно с восъка с много малко вода, дали ще стане, питите са стари и мисля да ги бракувам, бладодаря за отговора.



Тоя метод с кипването мисля,че Майстора го е писъл тук,но аз не съм го пробвал.Мисля ,че не съм дорасъл още да давам на пчелите кипнал мед.Страх лозе пази.:bigsmile:

Трендафил Дончев
05.04.2019, 14:20
Тоя метод с кипването мисля,че Майстора го е писъл тук,но аз не съм го пробвал.Мисля ,че не съм дорасъл още да давам на пчелите кипнал мед.Страх лозе пази.:bigsmile:

Кипването е когато се съмняваш в меда. Друмев, до кога ще наливам в тази празна кратуна? :bigsmile:

jdrumev
05.04.2019, 14:23
Кипването е когато се съмняваш в меда. Друмев, до кога ще наливам в тази празна кратуна? :bigsmile:



Какво му пречи и без да се съмнява да го кипне?:bigsmile:

Трендафил Дончев
05.04.2019, 14:28
Какво му пречи и без да се съмнява да го кипне?:bigsmile:

Нищо. Съкращава си работата, а печели време и средства.;) Не всеки има брат, който да го ръчка за всичко, кат' кремиковска количка.;)

jdrumev
05.04.2019, 14:56
Нищо. Съкращава си работата, а печели време и средства.;) Не всеки има брат, който да го ръчка за всичко, кат' кремиковска количка.;)


Според мен е важно кой ще плати сметката.:bigsmile:

Георги 1974
05.04.2019, 16:45
Привет, имам нужда от помощ, рових из форума, но не намерих нищо, купих кошери ДБ12 втора ръка в доста добро състояние и има много пчела, но вътре има 3-4 плодникови пити пълни с тръгнал да се захаросва мед, зазимени са на 12 рамки, миналата седмица ги разчопках с вилицата, за да го преработят, сега ги отворих, но са преработили много малки участъци с големината на капачка за буркан, а другия се е захаросал напълно, сега ги вадя от кошерите и слагам нови да градят, има и не захаросан мед по-другите пити, за да не останат гладни, как да го претопя този захаросан мед в питите, благодаря Ви предварително :)
Не се занимавай с глупости послушай Бай Трендафил.Разпечатваш пръскаш с топла вода и връщаш под пчелите ако няма възможност зад преградната за да не снася майката щом ще ги бракуваш.Мед не се кипва нито се топи с духалки нито с друго ако се ползва за храна било за хора било за пчели.

ch.atanasov
05.04.2019, 17:28
Ке умра от смях, имало пити със захаросан мед. Аз не съм виждал друг по това време. Дявола, като нямал работа си ....опс създавал си проблеми.:bigsmile:

jdrumev
05.04.2019, 17:51
Ще отидат зян кристалите Чичо Гошо.:bigsmile:

Георги 1974
05.04.2019, 18:14
Ще отидат зян кристалите Чичо Гошо.:bigsmile:

Голем праз, ти чувал ли си за ХМФ над четиредесина градуса.

Трендафил Дончев
05.04.2019, 18:14
Ке умра от смях, имало пити със захаросан мед. Аз не съм виждал друг по това време.

Ти акациев нямаш ли? Ако нямаш да ти пратя, че да видиш по това време незахаросан мед. Че и манов, който е бил по на топло.;)

jdrumev
05.04.2019, 18:24
Голем праз, ти чувал ли си за ХМФ над четиредесина градуса.



Не съм Чичо Гошо.

Георги 1974
05.04.2019, 19:04
Ти акациев нямаш ли? Ако нямаш да ти пратя, че да видиш по това време незахаросан мед. Че и манов, който е бил по на топло.;)
Трудна работа е това мана и акация да остане в кошерите до пролетта, в тая криза.

Трендафил Дончев
05.04.2019, 19:09
Трудна работа е това мана и акация да остане в кошерите до пролетта, в тая криза.

Не съм преглеждал кошери още, но утре ще прехвърлям и ще погледна да видя какво има.

Георги 1974
05.04.2019, 19:14
Не съм преглеждал кошери още, но утре ще прехвърлям и ще погледна да видя какво има.
Все пак е редно да се отбележи, че ти не си стандартен пчелар убеден съм че си с хранилки 700 мл. а не с Милерови хранилки.

Георги 1974
05.04.2019, 19:19
Не съм Чичо Гошо.
Ами казват, че не е хубаво мед да се загрява при висока температура ама в случая си мисля, че е излишна зайгравка.

ch.atanasov
05.04.2019, 19:28
Ти акациев нямаш ли? Ако нямаш да ти пратя, че да видиш по това време незахаросан мед. Че и манов, който е бил по на топло.;)
Прати на бомбата, моите са на слънчоглед, а имам и на рапица. Не зимували на рапица , голем смях.:bigsmile:

Трендафил Дончев
05.04.2019, 19:30
Все пак е редно да се отбележи, че ти не си стандартен пчелар убеден съм че си с хранилки 700 мл. а не с Милерови хранилки.

700 са, но се пълнят макс до 500 мл.

rumenggr
06.04.2019, 00:00
Ке умра от смях, имало пити със захаросан мед. Аз не съм виждал друг по това време. Дявола, като нямал работа си ....опс създавал си проблеми.:bigsmile:
Прочете ли заглавието на темата? Защо точно тука ке си умиргаш?

barkov1982
06.04.2019, 09:03
Кипването е когато се съмняваш в меда. Друмев, до кога ще наливам в тази празна кратуна? :bigsmile:

Първо му запуши дупката :laughing:!

ch.atanasov
06.04.2019, 09:16
Прочете ли заглавието на темата? Защо точно тука ке си умиргаш?

Ами тук е шоуто . Колегата има голям проблем и съответно получава големи съвети.:bigsmile:

zx7r
06.04.2019, 13:01
Колеги, чета за метода на Клоук Борд за производство на майки и да си призная много ми допадна - http://e-pchelin.blogspot.com/2018/12/cloake-board.html
Под друга статия обаче, попадам на мнение на колегата Добрин Григоров, който описва опростена вариация на метода:
"..Затова, помощни семейства само отгоре (само запечатаното лило от плодника и една 2 пити с яица..), Старата майка си остава долу в плодника с останалите пити с пило (голо) и изградени празни пити…Плодника се прикрива леко с найлох (оставя се една ивица 5-6 см…и върху нея се формира изнесеното пило (и пити с чица..)..Отваря се вход горе..
Пчелите правят маточници горе (самосмяна – много добри) и с тях се прави една допълнителна отводна с пити от други кошери, а едната се оставя..Щом запечатат маточниците горе ..гормото семействяо се изолира напълно от долното (нали сис има свой вход)…
И така…После кеф ти обединявай, кеф ти изнасяй и втора отводка с горната майка..
Но ако ще е помощно..следва горната майка да снася 1 месец преди да се обединява или изнася... "

И сега следват моите новобрански въпроси:
1. Каква е вероятността, че по метода на Добрин (извинявам се, ако е друг автора), пчелите ще заложат маточници?
2. Няма ли вероятност майката да използва процепа между корпусите и да се качи и унищожи маточниците?
3. Ако няма вероятност майката да се качи, то какво гарантира, че във втория корпус ще се качат и достатъчно количество кърмачки, които да захранят маточниците? Май ще е по-сигурно все пак да се стръскат пчелите от две рамки открито пило...

Иначе моята мисия е следната. Имам два 10ДБ. Единият, от края на март, е с втори ДБ корпус с изградени пити с меден венец, от които ще им разпечатвам през няколко дни. Ако го удържа да не рои, след акацията ще се стремя да извадя поне 2 отводки от него, но преди всичко, да си произведа добри майки за тях.

gln
07.04.2019, 19:53
След повече от три часа зайгравка на газови котлон, т.е пусни пламъка, спри пламака за да не прегрее и постоянно обръщане на парчетата нарязани пити с ръка, успях от осем плодникови пити да извадя 10 литра разтопен мед, проблема е, че восъкът е станал много твърд, едвам го разчопквам с вилицата за разпечатване, ако го напръсквам с топла вода, ще трябва няколко манипулаций, а като гледам какво време го дават тази седмица, едва ли ще имам опция да ги отварям, сега претопения вече мед да им го връщам в хранилките в този вид, или да му добавя и малко вода, понеже докато го топих, сипах само два литра вода.

jdrumev
07.04.2019, 20:11
След повече от три часа зайгравка на газови котлон, т.е пусни пламъка, спри пламака за да не прегрее и постоянно обръщане на парчетата нарязани пити с ръка, успях от осем плодникови пити да извадя 10 литра разтопен мед, проблема е, че восъкът е станал много твърд, едвам го разчопквам с вилицата за разпечатване, ако го напръсквам с топла вода, ще трябва няколко манипулаций, а като гледам какво време го дават тази седмица, едва ли ще имам опция да ги отварям, сега претопения вече мед да им го връщам в хранилките в този вид, или да му добавя и малко вода, понеже докато го топих, сипах само два литра вода.



Колко вода отиде зян?И на колко семейства ще го даваш по сила?:bigsmile:

gln
07.04.2019, 20:21
Ще го давам на 10 кошера ДБ12, зазимени са на 12 рамки и има по 3-4 пити във всеки кошер пълни с кристализирал мед :)

jdrumev
07.04.2019, 20:25
Ще го давам на 10 кошера ДБ12, зазимени са на 12 рамки и има по 3-4 пити във всеки кошер пълни с кристализирал мед :)



Салагай лимонтузу 2гр на литър и подавай по малко.Не,че повече има проблем,но заради мравките.:bigsmile:Шегувам се не съм подавал такава отвара.:bigsmile:

Трендафил Дончев
07.04.2019, 20:33
Шегувам се не съм подавал такава отвара.:bigsmile:

Ами като не си подавал такава отвара, що си слагаш задника там, където хората си мерят камшиците?:bigsmile:

jdrumev
07.04.2019, 20:36
Ами като не си подавал такава отвара, що си слагаш задника там, където хората си мерят камшиците?:bigsmile:


Заради химията и биологията.:bigsmile:
И на мама сладкото.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Георги 1974
07.04.2019, 21:16
След повече от три часа зайгравка на газови котлон, т.е пусни пламъка, спри пламака за да не прегрее и постоянно обръщане на парчетата нарязани пити с ръка, успях от осем плодникови пити да извадя 10 литра разтопен мед, проблема е, че восъкът е станал много твърд, едвам го разчопквам с вилицата за разпечатване, ако го напръсквам с топла вода, ще трябва няколко манипулаций, а като гледам какво време го дават тази седмица, едва ли ще имам опция да ги отварям, сега претопения вече мед да им го връщам в хранилките в този вид, или да му добавя и малко вода, понеже докато го топих, сипах само два литра вода.
Ако е студено по- малко вода може и 1:1 а може и вода , захар и мед 1:1:1 като затопли разреждаш вода мед 2:1 и баш в топлото 3:1 но мисля че повече от 4:1 не се минава.Ако храниш редовно 1 седмица на 2 слагаш в.о..

jdrumev
07.04.2019, 21:19
Ако е студено по- малко вода може и 1:1 а може и вода , захар и мед 1:1:1 като затопли разреждаш вода мед 2:1 и баш в топлото 3:1 но мисля че повече от 4:1 не се минава.Ако храниш редовно 1 седмица на 2 слагаш в.о..

Той ще храни със сладко Чичо Гошо.Мисля,че не е одачно 1:1.:bigsmile:Това ми прилича на ерма също да им даваш ранна пролет.:bigsmile:

gln
07.04.2019, 21:22
Само трябва да видя как ще ги отварям в това време, понеже трябва да вадя захаросаните пити с мед, да добавя вътрешните хранилки и да налея сиропа, а в това време са много люти, по голямия проблем е, че са зазимени и с магазините отгоре и в момента има доста пчела и в магазина и в плодника :), ще трябва да издебна времето за час-два, а и все пак съм на работа по-цял ден :)

jdrumev
07.04.2019, 21:26
Само трябва да видя как ще ги отварям в това време, понеже трябва да вадя захаросаните пити с мед, да добавя вътрешните хранилки и да налея сиропа, а в това време са много люти, по голямия проблем е, че са зазимени и с магазините отгоре и в момента има доста пчела и в магазина и в плодника :), ще трябва да издебна времето за час-два, а и все пак съм на работа по-цял ден :)

Не спомена ли,че са на 8.:bigsmile:Гледай на 6 е друга бира.:bigsmile:

gln
07.04.2019, 21:30
https://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/misc/quote_icon.png Първоначално публикувано от gln https://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/buttons/viewpost-right.png (https://pchelari.com/forum/showthread.php?p=156327#post156327) Привет, имам нужда от помощ, рових из форума, но не намерих нищо, купих кошери ДБ12 втора ръка в доста добро състояние и има много пчела, но вътре има 3-4 плодникови пити пълни с тръгнал да се захаросва мед, зазимени са на 12 рамки, миналата седмица ги разчопках с вилицата, за да го преработят, сега ги отворих, но са преработили много малки участъци с големината на капачка за буркан, а другия се е захаросал напълно, сега ги вадя от кошерите и слагам нови да градят, има и не захаросан мед по-другите пити, за да не останат гладни, как да го претопя този захаросан мед в питите, благодаря Ви предварително :)

Това писах в петък 05.04.2019 :)

Георги 1974
07.04.2019, 21:32
Само трябва да видя как ще ги отварям в това време, понеже трябва да вадя захаросаните пити с мед, да добавя вътрешните хранилки и да налея сиропа, а в това време са много люти, по голямия проблем е, че са зазимени и с магазините отгоре и в момента има доста пчела и в магазина и в плодника :), ще трябва да издебна времето за час-два, а и все пак съм на работа по-цял ден :)Вадиш рамките от магазина наливаш във вкъщи с чаиника леко под ъгъл изцеждат се хубаво и с преносното съндъче и в магазините.А м/ у магазина и плодника найлон или чувак като се оставя фуга два пръста от пред и затварал прелката на нагазина ако има да няма нападение.

Nik_m
07.04.2019, 22:21
Колеги, чета за метода на Клоук Борд за производство на майки и да си призная много ми допадна - http://e-pchelin.blogspot.com/2018/12/cloake-board.html
Под друга статия обаче, попадам на мнение на колегата Добрин Григоров, който описва опростена вариация на метода:
"..Затова, помощни семейства само отгоре (само запечатаното лило от плодника и една 2 пити с яица..), Старата майка си остава долу в плодника с останалите пити с пило (голо) и изградени празни пити…Плодника се прикрива леко с найлох (оставя се една ивица 5-6 см…и върху нея се формира изнесеното пило (и пити с чица..)..Отваря се вход горе..
Пчелите правят маточници горе (самосмяна – много добри) и с тях се прави една допълнителна отводна с пити от други кошери, а едната се оставя..Щом запечатат маточниците горе ..гормото семействяо се изолира напълно от долното (нали сис има свой вход)…
И така…После кеф ти обединявай, кеф ти изнасяй и втора отводка с горната майка..
Но ако ще е помощно..следва горната майка да снася 1 месец преди да се обединява или изнася... "

И сега следват моите новобрански въпроси:
1. Каква е вероятността, че по метода на Добрин (извинявам се, ако е друг автора), пчелите ще заложат маточници?
2. Няма ли вероятност майката да използва процепа между корпусите и да се качи и унищожи маточниците?
3. Ако няма вероятност майката да се качи, то какво гарантира, че във втория корпус ще се качат и достатъчно количество кърмачки, които да захранят маточниците? Май ще е по-сигурно все пак да се стръскат пчелите от две рамки открито пило...

Иначе моята мисия е следната. Имам два 10ДБ. Единият, от края на март, е с втори ДБ корпус с изградени пити с меден венец, от които ще им разпечатвам през няколко дни. Ако го удържа да не рои, след акацията ще се стремя да извадя поне 2 отводки от него, но преди всичко, да си произведа добри майки за тях.

Моето мнение: Прекалено много манипулации и на края ефекта е същият като да осиротиш просто силно семейство. Аз достигам до същият ефект с много по малко притеснение на семейството.

zx7r
08.04.2019, 01:10
И аз достигнах до това заключение, макар че метода предлага предимства.
Сега обаче имам друг дерт - майката не се е качила още във втория ДБ корпус. Отворих да им разпечатам малко медец и горе е пълно с пчели, ама яйца и майка цъ, а бях убеден, че ще скочи веднага на топло и ще се развихри. При ДБ може би медения венец я държи долу, а може и друго, но тъй като акацията идва на пълна скорост, няма да ги барам. Ще завъртя двата корпуса преди да сложа магазините и ще сваля майката в празния най-долния. Изобщо ДБ с възможност за ротации на корпусите и магазините предлага съвсем друга перспектива и нямам търпение да видя, какви ще са резултатите hi;

Илиев
08.04.2019, 17:36
В това студено все още и променливо време, в което борбата за всеки градус отгоре, за да има повече пило - да се разширява Дадан-Бл. с 100% повече обем на един път ми звучи самоубийствено - едва ли не като руска рулетка....имам силни многокорпусни кошери, на които не посмях да им сложга отгоре втори корпус, понеже е все още студено през нощите - 3-5 градуса, и ги разширих на по два корпуса от 8 рамки с двойна преградна дъска, та какво остава за втори даднблат корпус!!!!!

jdrumev
08.04.2019, 17:59
Аз рискувах и сложих.В момента имам 3 новички пити изградени две от които осеменени от край до край с един пръст меден венец.:bigsmile:

zx7r
08.04.2019, 18:04
В това студено все още и променливо време, в което борбата за всеки градус отгоре, за да има повече пило - да се разширява Дадан-Бл. с 100% повече обем на един път ми звучи самоубийствено - едва ли не като руска рулетка....имам силни многокорпусни кошери, на които не посмях да им сложга отгоре втори корпус, понеже е все още студено през нощите - 3-5 градуса, и ги разширих на по два корпуса от 8 рамки с двойна преградна дъска, та какво остава за втори даднблат корпус!!!!!
Съгласен съм за времето, само не разбирам, каква е разликата между това, което ти си направил с добавянето на втория 8р ЛР и моето добавяне на втори ДБ корпус с изградени пити с мед? Да, ДБ е с по-голям обем, но е и с повече пчели. Ако майката се качи горе, колко време ще й трябва да осемени цеия корпус, ако изобщо осемени повече от централните рамки, и какво ще е времето тогава? Опасявам се, че ако не ги бях разширил, ще роят преди акацията, въпреки, че имам магазин поставен под корпусите съм убеден, че майката няма да слезе долу, а аз не искам да роят сега (и не заради акацията). След Гергьовден, да правят каквото искат. Мисля, че не съм сбъркал, но и твоето предупреждение има своето основание.
Времето ще покаже.

ch.atanasov
08.04.2019, 18:17
И аз достигнах до това заключение, макар че метода предлага предимства.
Сега обаче имам друг дерт - майката не се е качила още във втория ДБ корпус. Отворих да им разпечатам малко медец и горе е пълно с пчели, ама яйца и майка цъ, а бях убеден, че ще скочи веднага на топло и ще се развихри. При ДБ може би медения венец я държи долу, а може и друго, но тъй като акацията идва на пълна скорост, няма да ги барам. Ще завъртя двата корпуса преди да сложа магазините и ще сваля майката в празния най-долния. Изобщо ДБ с възможност за ротации на корпусите и магазините предлага съвсем друга перспектива и нямам търпение да видя, какви ще са резултатите hi;

Резултата ще е изсипан кръст и нещастна съпруга.

zx7r
08.04.2019, 18:47
Резултата ще е изсипан кръст и нещастна съпруга.
Аааа, има, има и други решения blush; Между другото съм пристрастен към канала на този колега, снощи го зяпах до никое време. Начина, по който работи с пчелите, много радва. Само не разбрах, защо слагат летвичките между рамките. Зимата ги маха, но каква им е идеята?


https://youtu.be/S_2y7J7SLv0?t=467

п.п. Не можах да го вмъкна. На 7:47 е.

ch.atanasov
08.04.2019, 19:38
Аааа, има, има и други решения blush; Между другото съм пристрастен към канала на този колега, снощи го зяпах до никое време. Начина, по който работи с пчелите, много радва. Само не разбрах, защо слагат летвичките между рамките. Зимата ги маха, но каква им е идеята?


https://youtu.be/S_2y7J7SLv0?t=467

п.п. Не можах да го вмъкна. На 7:47 е.

Всеки луд снима и качва в тубето.

Георги 1974
08.04.2019, 19:38
Аааа, има, има и други решения blush; Между другото съм пристрастен към канала на този колега, снощи го зяпах до никое време. Начина, по който работи с пчелите, много радва. Само не разбрах, защо слагат летвичките между рамките. Зимата ги маха, но каква им е идеята?


https://youtu.be/S_2y7J7SLv0?t=467

п.п. Не можах да го вмъкна. На 7:47 е.Не съм гледал клипа ама предполагам за жега.Да работиш с 2 плодника ДБ е добре но не го правиш по правилния начин по това време се работят рамково и можеш да го ползваш като предимство, че са два.

jdrumev
08.04.2019, 19:43
Всеки луд снима и качва в тубето.


Сега ще се убиждаме ли Атанасов.:bigsmile:

зуница
08.04.2019, 19:50
Всеки луд снима и качва в тубето.
Преди на мода бяха "Троловете".:mad: Сега са "Шутовете"!:laughing:

zx7r
08.04.2019, 19:56
Всеки луд снима и качва в тубето.
Какво действие или бездействие на руснака те доведе до това заключение? Не че държа особено, но ако не се аргументираш, откровено ме тролиш.

ch.atanasov
08.04.2019, 20:03
Какво действие или бездействие на руснака те доведе до това заключение? Не че държа особено, но ако не се аргументираш, откровено ме тролиш.

Мегастаратела е пич гледал съм го, но с клипове само няма да стане.

Илиев
08.04.2019, 20:05
В това променливото пролетно време, начинаещите пчелари с по 20-30 кошера като нас, е много важно да играят с обема на кошера, за да постигнат максимални резултати през сезона, да развият максимално силни семейства, и да успеят да увеличат бройката семейства, и да вземат някой лев от мед....при старите кучета-пчелари няма такава дилема - там всичко е на конвеир...там не се мисли много-много....едно е да гледаш 30 кошера, а съвсем друго е да гледаш 130!!

Nik_m
08.04.2019, 21:12
При мен е рано за правенето на майки. Задължително кошера трябва да е напълнил 2та корпуса преди да го осиротя а това се получава около края на месеца. А и времето сега не подходящо. За мен е важно майките да са хубави и не бързам за никъде.

jdrumev
08.04.2019, 21:20
При мен е рано за правенето на майки. Задължително кошера трябва да е напълнил 2та корпуса преди да го осиротя а това се получава около края на месеца. А и времето сега не подходящо. За мен е важно майките да са хубави и не бързам за никъде.


Това го кажи на тия колеги които ще копуват ранни МПС-та.:bigsmile:Хвърлят си парите на вятъра.:bigsmile::bigsmile:

gln
08.04.2019, 22:44
В крайна сметка, ако има поне малък вариант да съм прегрял леко разтопения мед, да го дава ли на пчелите, или да не рискувам, ако надраскам захаросаните пити и ги напръскам с топла вода, ще успеят ли да го вземат и преработят пчелите или ??? ;)

Трендафил Дончев
08.04.2019, 23:02
В крайна сметка, ако има поне малък вариант да съм прегрял леко разтопения мед, да го дава ли на пчелите, или да не рискувам, ако надраскам захаросаните пити и ги напръскам с топла вода, ще успеят ли да го вземат и преработят пчелите или ??? ;)

Ако си прегрял меда, абсолютно нищо няма да им стане. Ако го напръскаш ще го преработят, но трябва да стане на няколко етапа - докато го обработят до степен която те удовлетворява.

zapstojan
08.04.2019, 23:13
Гледай след 28м. и 30сек.
https://www.youtube.com/watch?v=XcTvj2U1dZw

reopru
16.04.2019, 19:41
Здравейте,
Искам да попитам, дали магазинните пити, ползвани за медосбор предната година, стават за отглеждане на пчелно пило.

Тази година ми е трета, но за първи път имам добре развити пчелни семейства. Кошерите са ми ДБ10 с дълбоко изцяло мрежесто дъно. 2 от тях, най силните, зимуваха на отворено дъно и магазин отдолу и започнаха много бързо развитието тази пролет. Бързо напълниха плодниците с пило и по някое време (на 6.04) преместих магазините отгоре, като ги отделих частично с платно. Идеята ми беше, хем да си пазят топлината в студените нощи, хем да могат да минат нагоре, ако решат да продължат работа.
Вчера ги погледнах и вече бяха започнали да се качват в магазина (примерно сумарно 2 магазинни рамки плътно запълнени с пчели). В плодника всички рамки до предпоследната са с пило. Восъчните основи (по 2 на кошер) са изградени, и осеменени. Всеки изминал ден пчелите ще нарастват

Искам да им създам работа до цъфтежа на акацията, защото няма друга силна паша в момента в района.

Подходящ ли е варианта напълно да премахна платното, като се надявам майката да се премести нагоре и да си имат работа още 2 седмици в изградените медови пити, или пък по добре да сложа восъчни основи, та да имат още повече работа...

Абе имам чувството, че трябва да направя нещо, че а ги задържа в кошерите, ама се чуватвам неуверено ;)

Благодаря предварително, ако вече е коментирано някъде, само ме насочете.

qnkov90
22.04.2019, 17:47
Здравейте. Имам въпрос, за да разбера къде съм сгрешил. Преди 3 седмици кошера ми беше 3-4 рамки пчели, около 2 с пило. Доста добре изглеждаше, излизаше навън доста - готово за развитие. Сложих му ленти херба стрипс 2бр. и третирах за нозаметоза с продукт от пчеларски магазин. Сипва се от спринцовка 0,5 в 1 литър, нещо такова беше. 2 хранилки пълни сипах така, за 1 седмица се изпи. Есента също е третирано. Видях, че почти няма и мед, сложих 2 рамки с мед и подхранвах през ден със сироп. Нещата изглеждаха добре, защото сиропа се взимаше за 1 ден. Но последните дни забелязах, че няма пчела баш отпред, но сиропа се пие (явно крадците). Също така последната седмица намирах по 10-20 пчели умрели в хранилката. Отворих и намерих пчелите на дъното. Не бяха много. Имаше венец-пило по рамките запечатано - не много, и тук-там умрели пчели по рамките. Нямаше капка мед (явно откраднат, така си мисля). Пчелите всичките бяха потъмнели-черни, по стените на магазина имаше петна. Магазинът беше отдолу с рамките, кошера отгоре. Къде е грешката сега? Третирал съм, подхранвал съм... Замислих се, ако съм убил майката, защо няма нито един маточник започнат? Или нещо третирането да е оказало влияние или някоя болест или пръскани дръвчета... Времето тук беше непостоянно, ту студ-ту-дъжд-ту-слънце ... Кошерите ми са с 3-4 см отвор на прелката, като имат и отвор отдолу 10х10. Останах с един кошер, който е средно положение. Не знам колко ще го бъде. Не изглежда да се засилва, майката му е миналогодишна. А на умрелия правеше 2-ра година.

Георги 1974
22.04.2019, 20:11
Здравейте. Имам въпрос, за да разбера къде съм сгрешил. Преди 3 седмици кошера ми беше 3-4 рамки пчели, около 2 с пило. Доста добре изглеждаше, излизаше навън доста - готово за развитие. Сложих му ленти херба стрипс 2бр. и третирах за нозаметоза с продукт от пчеларски магазин. Сипва се от спринцовка 0,5 в 1 литър, нещо такова беше. 2 хранилки пълни сипах така, за 1 седмица се изпи. Есента също е третирано. Видях, че почти няма и мед, сложих 2 рамки с мед и подхранвах през ден със сироп. Нещата изглеждаха добре, защото сиропа се взимаше за 1 ден. Но последните дни забелязах, че няма пчела баш отпред, но сиропа се пие (явно крадците). Също така последната седмица намирах по 10-20 пчели умрели в хранилката. Отворих и намерих пчелите на дъното. Не бяха много. Имаше венец-пило по рамките запечатано - не много, и тук-там умрели пчели по рамките. Нямаше капка мед (явно откраднат, така си мисля). Пчелите всичките бяха потъмнели-черни, по стените на магазина имаше петна. Магазинът беше отдолу с рамките, кошера отгоре. Къде е грешката сега? Третирал съм, подхранвал съм... Замислих се, ако съм убил майката, защо няма нито един маточник започнат? Или нещо третирането да е оказало влияние или някоя болест или пръскани дръвчета... Времето тук беше непостоянно, ту студ-ту-дъжд-ту-слънце ... Кошерите ми са с 3-4 см отвор на прелката, като имат и отвор отдолу 10х10. Останах с един кошер, който е средно положение. Не знам колко ще го бъде. Не изглежда да се засилва, майката му е миналогодишна. А на умрелия правеше 2-ра година.
Ами ти си го написал, че е нападнат и ограбен.На всички се случва поне при мен чат пат като напипат някоя смотана пчелна еденица дори без подхранване я уморят за отрицателно време.

зуница
22.04.2019, 20:29
Здравейте. Имам въпрос, за да разбера къде съм сгрешил...
Това, което описваш е слабо семейство.Силно разширено.И вероятно с нозематоза.Входът независимо от това, че е сравнително тесен е далече от пчелите.Магазинът отдолу при студеното променливо време е незащитим.Обилното хранене е само стимул за нападение.Така изглеждат нещата от твоя разказ.Какво е действителното положение ще ти е ясно, ако изследваш подмора.

qnkov90
22.04.2019, 22:36
Да, действително семейството не беше силно и започваше да се развива те-първа. Но това се отнася и за другия ми кошер, който бе дори по-слаб. Ще му се види бъдещето и на него скоро. Въпреки че третирам за нозаметоза, изглежда все пак са я имали. К'ъв е смисъла от това лекарство тогава, не знам. По-добре да купя чист йод, отколкото да давам пари за подобрения...

Демек да разбирам, че след като е слабо било семейството, а кошера е бил разширен заради магазина и така прелката е била далеч за вардене + следи от нозаметоза, е довела до гибелта му? Най-вероятно "нападение"?

Възможно ли е по някакъв начин третирането с херба стрипс или лекарстовот за нозаметоза, което ухаеше на йод, да са отслабили допълнително семейството или дори убили или изгонили? Бях чел новина за човек, който след поставяне на ленти, семействата му отслабнали или нещо такова, но е доста нереално според мен.

Изглежда май ще е добре да си купя Ванков рой от някой и да пробвам да хвана някой рояк, за да не остана с 0 кошера докрая на годината.

isoto
23.04.2019, 08:46
Едно на ум за препарати/ленти със щемпъл "био", "еко", произведени извън територията на ЕС ...

viktor tit
23.04.2019, 09:05
Мисля, че третирането против акар и нозематоза едновременно, са недопустими.

зуница
23.04.2019, 09:18
От ноземните спори не можеш се скри.Има ги навсякъде.Боледуват предимно слаби семейства подложени на лоши условия.Влага, студ и т.н. Лекарствата разрешени у нас държат нивото на заразата в поносими граници, но не я унищожават напълно.Това унищожение дори с антибиотиците вече е непостижимо.Решението е както при повечето заболявания, профилактика.Добри условия за живот.
Когато едно слабо семейство не може да защити входа и стане обект на нападение част от неговите пчели се присъединяват към нападателите и процеса на разграбване се ускорява.Обикновено в кошера остава шепа пчели на дъното и майката.Болшинството пчели са вече при грабителите.
Подхранването и особено разпечатването на пити с мед при слаби семейства в периоди без паша е като покана за нападение към другите.

Трендафил Дончев
23.04.2019, 09:23
От ноземните спори не можеш се скри.Има ги навсякъде.Боледуват предимно слаби семейства подложени на лоши условия.Влага, студ и т.н. Лекарствата разрешени у нас държат нивото на заразата в поносими граници, но не я унищожават напълно.Това унищожение дори с антибиотиците вече е непостижимо.Решението е както при повечето заболявания, профилактика.Добри условия за живот.
Когато едно слабо семейство не може да защити входа и стане обект на нападение част от неговите пчели се присъединяват към нападателите и процеса на разграбване се ускорява.Обикновено в кошера остава шепа пчели на дъното и майката.Болшинството пчели са вече при грабителите.
Подхранването и особено разпечатването на пити с мед при слаби семейства в периоди без паша е като покана за нападение към другите.

Може би забрави да кажеш, че след ограбването и следаващите кошери участвали в грабежа стигат до същото положение.

зуница
23.04.2019, 10:49
Може би забрави да кажеш, че след ограбването и следаващите кошери участвали в грабежа стигат до същото положение.
Рутина... Какво да се прави? blush; Е, може би това е извинение:"От ноземните спори не можеш се скри.".;)

Nik_m
23.04.2019, 12:01
Възможно ли е по някакъв начин третирането с херба стрипс или лекарстовото за нозаметоза
Да допълня, не си спазил указанията за употреба на лентите. Пише при температура над 20 градуса по 1 лента на слаби семейства. За другия препарат кой знае какво е и как се ползва. За Супер стрип съм го ползвал преди 5 години и съм видял че всички излюпени млади пчели първите дни след слагане на лентите умират понеже препарат е много силен, за хербал не мога да кажа, но и в него има вещество което убива акара и 2 ленти на слабо семейство не е хубаво. Просто това са препарати и небива да се прекалява с тях особено на слаби семейства който трудно могат да се преборят. Това БИО ви заблуждава, щом убива колко пък да е БИО.

Трендафил Дончев
23.04.2019, 12:15
Рутина... Какво да се прави? blush; Е, може би това е извинение:"От ноземните спори не можеш се скри.".;)

Аааа, на мен ми е ясно, но даваме напътствия на хора които понякога си нямат никаква представа. Та затова трябва да подсилваме на някои места, че след това пак не разбрали.;) Рядко са като Друмев.........все пълниш, кофата все празна. :bigsmile: Ха,ха...това май го пиша за втори път.:bigsmile:

зуница
23.04.2019, 12:36
...За Супер стрип съм го ползвал преди 5 години и съм видял че всички излюпени млади пчели първите дни след слагане на лентите умират понеже препарат е много силен, за хербал не мога да кажа, ...
Супер стрип е препарат на основата на кумафос.Пестицид за който много, много е писано във форума. Херба стрип е на основата на репелентите. Отблъсква, не убива.
Справка:
https://pchelarite.com/херба-стрип-herba-strip-био-ленти-срещу-вароато/
https://pchelarite.com/супер-стрип-super-strip-ленти-срещу-вароатоза/

Трендафил Дончев
23.04.2019, 12:54
Аз си мисля, че семейството си е било добре, но препаратите са му дошли малко в повече.

зуница
23.04.2019, 13:01
Когато започвахме във форума всички качвахме огромна информация от всякъде.Сега се учудвам , че са много малко тия, които пишат "Прочетох всичко по въпроса и не намирам отговор.". Повечето почват с "Имам проблем!" и с това решават , че са направили всичко необходимо.Хубаво, проблем ,ама никой не стои и да чака да ти реши проблема.Може и по тая причина инстинктивно да не давам всичко на готово и сдъвкано.Човек сам трябва да реши проблема си с помощ под формата на идея, информация, опит.Никога готово решение! Когато сам намериш решение то го запомняш за дълго.
"Колегата" с най-добър резултат в класацията по спам успя да "затрупа" доста от информацията , но това пък е стимул да откриеш нужното.

rumenggr
23.04.2019, 13:05
.
Направи каквото трябва за живите! Каза, че и те не са достатъчно силни. Осигури подходящ обем(махни магазина или го качи над тях с преграда), затвори временно долна прелка, ако им е далече. Остави прелка само срещу тях. Имаш мрежа на дъното, нищо няма да им стане. Ще се лутат малко и ще се научат. Спри химията. Ако са болни вече, тя няма да им помогне, а ги натоварва. Освен това, болеста не е доказана! Създай им условия, такива че да са по-малко зависими от климатичните промени. Трябва да дръпнат за двайсетина дни. Ако имат вече запаси, а има и някаква паша вече, спри да наливаш временно и наблюдавай за крадци. Ако имат нужда от храна, сипвай след като приключи активния летеж, толкова, колкото могат да свалят през ноща. За такива неща се сещам. Аз съм с други кошери и условия, но пчеларя може да помогне до някъде, независимо от това.

barkov1982
23.04.2019, 15:07
Аааа, на мен ми е ясно, но даваме напътствия на хора които понякога си нямат никаква представа. Та затова трябва да подсилваме на някои места, че след това пак не разбрали.;) Рядко са като Друмев.........все пълниш, кофата все празна. :bigsmile: Ха,ха...това май го пиша за втори път.:bigsmile:

Те вариантите са или твоя или да наливаш в пълна чаша(кофа),така че....

Георги 1974
23.04.2019, 17:33
Аз си мисля, че семейството си е било добре, но препаратите са му дошли малко в повече.
Комплексна работа е семейство на 3-4 рамки преди месец( по описа) си е слабо и препарати подхранване долен вход отворен и от тук малко от там малко и пчелите ги няма.

isoto
23.04.2019, 17:40
Супер стрип е препарат на основата на кумафос.Пестицид за който много, много е писано във форума. Херба стрип е на основата на репелентите. Отблъсква, не убива.
Справка:
https://pchelarite.com/херба-стрип-herba-strip-био-ленти-срещу-вароато/
https://pchelarite.com/супер-стрип-super-strip-ленти-срещу-вароатоза/

http://spos.info/herba-strip-amitraz-akrinatrin/

Георги 1974
23.04.2019, 17:40
Здравейте,
Искам да попитам, дали магазинните пити, ползвани за медосбор предната година, стават за отглеждане на пчелно пило.

Тази година ми е трета, но за първи път имам добре развити пчелни семейства. Кошерите са ми ДБ10 с дълбоко изцяло мрежесто дъно. 2 от тях, най силните, зимуваха на отворено дъно и магазин отдолу и започнаха много бързо развитието тази пролет. Бързо напълниха плодниците с пило и по някое време (на 6.04) преместих магазините отгоре, като ги отделих частично с платно. Идеята ми беше, хем да си пазят топлината в студените нощи, хем да могат да минат нагоре, ако решат да продължат работа.
Вчера ги погледнах и вече бяха започнали да се качват в магазина (примерно сумарно 2 магазинни рамки плътно запълнени с пчели). В плодника всички рамки до предпоследната са с пило. Восъчните основи (по 2 на кошер) са изградени, и осеменени. Всеки изминал ден пчелите ще нарастват

Искам да им създам работа до цъфтежа на акацията, защото няма друга силна паша в момента в района.

Подходящ ли е варианта напълно да премахна платното, като се надявам майката да се премести нагоре и да си имат работа още 2 седмици в изградените медови пити, или пък по добре да сложа восъчни основи, та да имат още повече работа...

Абе имам чувството, че трябва да направя нещо, че а ги задържа в кошерите, ама се чуватвам неуверено ;)

Благодаря предварително, ако вече е коментирано някъде, само ме насочете.
Една рамка ако е с работнически килийки дали е магазинна или не дали е била медова или не няма проблем майката да снася.

Nik_m
23.04.2019, 18:23
Супер стрип е препарат на основата на кумафос.Пестицид за който много, много е писано във форума. Херба стрип е на основата на репелентите. Отблъсква, не убива.
Справка:
https://pchelarite.com/херба-стрип-herba-strip-био-ленти-срещу-вароато/
https://pchelarite.com/супер-стрип-super-strip-ленти-срещу-вароатоза/

Аз също не харесвам продукти на основата на Камофос и не използвам вече, но 2014 положението беше критично, хиляди акари в кошерите, също не бях и запознат с препаратите. В Монтана в пчеларския магазин предимно супер стрип продават, от години хората само това търсели. За хербала си мисля че има и друго, тайна съставка :) и не е репелент, направо си убива акара.

qnkov90
23.04.2019, 19:02
Мерси, мисля че си разбрах грешките, довели до гибелта му. Другия кошер е без магазин под него, входа е тесен, мед имат, слагам през 2-3 дена сироп (1 кг захар с половин литър вода) Това е отводка от миналата година, която направих преди слъчогледа, не тръгна добре, но ще видя тая година. Махнах лентите (около 20-25 дни са преседели). Само да спомена, че лентите са сръбски от производителя, ако е от значение. Но и аз донякъде вярвах, че може третирането да е помогнало + ниските температура 5-6 градуса сутрин, но като се замисля и голямото пространство с магазина отдолу... Стана ми ясно. Айде сега да видиме дали ще успее да дръпне тоя кошер, поне да си ги върна на 2 пак. 3-та година ще си остана с толкова. :laughing:

Георги 1974
23.04.2019, 19:32
Мерси, мисля че си разбрах грешките, довели до гибелта му. Другия кошер е без магазин под него, входа е тесен, мед имат, слагам през 2-3 дена сироп (1 кг захар с половин литър вода) Това е отводка от миналата година, която направих преди слъчогледа, не тръгна добре, но ще видя тая година. Махнах лентите (около 20-25 дни са преседели). Само да спомена, че лентите са сръбски от производителя, ако е от значение. Но и аз донякъде вярвах, че може третирането да е помогнало + ниските температура 5-6 градуса сутрин, но като се замисля и голямото пространство с магазина отдолу... Стана ми ясно. Айде сега да видиме дали ще успее да дръпне тоя кошер, поне да си ги върна на 2 пак. 3-та година ще си остана с толкова. :laughing:
Магазина не е проблем че е отдолу аз съм с2-3 магазина отдолу просто си седят така.Входа е проблем за слаб кошер не пречи да е с прелка само на плодника които е най отгоре.10001

зуница
24.04.2019, 14:19
http://spos.info/herba-strip-amitraz-akrinatrin/
В статията има едно "ако е вярно".Но дори и да не е вярно и да няма амитраз истината е, че не бива да се купуват нерегистрирани в ЕС лекарства.
Човек вече трябва и на сън да се пази от търговците на лекарства.:(

Благодаря колега, isoto!

Цветан Андров
24.04.2019, 19:25
Аз също не харесвам продукти на основата на Камофос и не използвам вече, но 2014 положението беше критично, хиляди акари в кошерите, също не бях и запознат с препаратите. В Монтана в пчеларския магазин предимно супер стрип продават, от години хората само това търсели. За хербала си мисля че има и друго, тайна съставка :) и не е репелент, направо си убива акара.

Лентите Херба Стрипс са компроментирани още преди няколко години.Сръбска лаборатория открива химичен препарат,който не се ползва от десетилетия и съответно не излиза при проби на мед.Хитър ход от производителя.Всичко което написах съм го чел в сръбски пчеларски сайт и не гарантирам за достоверност.

todor.mitkov
24.04.2019, 21:53
Лентите Херба Стрипс са компроментирани още преди няколко години.Сръбска лаборатория открива химичен препарат,който не се ползва от десетилетия и съответно не излиза при проби на мед.Хитър ход от производителя.Всичко което написах съм го чел в сръбски пчеларски сайт и не гарантирам за достоверност.
Помниш ли името на този препарат?
Аз се доверих на тези лентички и ще е неприятно ако се окаже химия.

Цветан Андров
24.04.2019, 22:26
Помниш ли името на този препарат?
Аз се доверих на тези лентички и ще е неприятно ако се окаже химия.

Доколкото си спомням,ставаше дума за Акринатрин.Пробвай в търсачката комбинацията от Херба Стрипс и Акринатрин и виж какво ще излезе.

isoto
25.04.2019, 06:51
Проблема с надписа "еко" и "био" съществува и при други препарати/ленти, произведени извън ЕС. Понякога се налага да се ползва химия и е добре да се знае какво аджеба слагаш в кошера ...

Доби
02.05.2019, 16:14
Здравейте учители,цяла зима ви четох постовете и се опитвах да попивам но, реших и да регресирам моето първо семейство.
Искам да споделя моите тегоби:
През август взех отводка без майка, пчелите произведоха и семейството презимува успешно. Тази пролет изградиха / без основи/ 7 лр пити т.е.сега са на 1/5 корпус. 5 от питите са пластмасови с 4.9 килийки,искам да изградят магазинен корпус със закупени основи, как ще ме посъветвате?

bobi_cz
02.05.2019, 21:50
Към сиропа за подхранване добавяте ли нещо, за да не се вкисва?

rumenggr
02.05.2019, 22:04
Здравейте учители,цяла зима ви четох постовете и се опитвах да попивам но, реших и да регресирам моето първо семейство.
Искам да споделя моите тегоби:
През август взех отводка без майка, пчелите произведоха и семейството презимува успешно. Тази пролет изградиха / без основи/ 7 лр пити т.е.сега са на 1/5 корпус. 5 от питите са пластмасови с 4.9 килийки,искам да изградят магазинен корпус със закупени основи, как ще ме посъветвате?
Не разбрах добре "1/5 корпус" какво означава? По това време в пловдивско би трябвало да имаш повече от корпус пчели! Там колегите събират мед вече. Градежа, количеството пчели и храната са свързани.

rumenggr
02.05.2019, 22:08
Към сиропа за подхранване добавяте ли нещо, за да не се вкисва?

Дозата. Толкова, колкото да свалят за три дни. Сироп с над 60% захар вкисва много по-бавно.

jordanov
03.05.2019, 08:44
Здравейте учители,цяла зима ви четох постовете и се опитвах да попивам но, реших и да регресирам моето първо семейство.
Искам да споделя моите тегоби:
През август взех отводка без майка, пчелите произведоха и семейството презимува успешно. Тази пролет изградиха / без основи/ 7 лр пити т.е.сега са на 1/5 корпус. 5 от питите са пластмасови с 4.9 килийки,искам да изградят магазинен корпус със закупени основи, как ще ме посъветвате?

Добре дошла на ученичката!
Присъединявам се към Румен и продължавам с уточняващите въпроси. Регрес по принцип означава нещо като упадък. Тук в случая за това ли говорим или имаме нещо друго предвид? Дотук иначе добре, макар че за мен са грешки както вземането на отводката без майка, така и хвърлянето на усилен градеж. За Магазинен корпус не знам какво точно имате предвид, но бих ви препоръчал - ако разполагате с корпус с височина 17 см /това в масовия случай е магазин при типа кошери ДБ/ или можете да си намерите такъв - ориентирайте се веднъж завинаги към медодобив от рамки с височина 16 см. За целта ще си купувате восъчни основи за ДБ, които разрязвате по дължина през средата. Преди всичко - изграждат ги по-бързо. С тая пластмаса мъчите пчелите.

nikawr
03.05.2019, 13:46
Здравейте учители,цяла зима ви четох постовете и се опитвах да попивам но, реших и да регресирам моето първо семейство.
Искам да споделя моите тегоби:
През август взех отводка без майка, пчелите произведоха и семейството презимува успешно. Тази пролет изградиха / без основи/ 7 лр пити т.е.сега са на 1/5 корпус. 5 от питите са пластмасови с 4.9 килийки,искам да изградят магазинен корпус със закупени основи, как ще ме посъветвате?

Въпросите ти са доста разхвърляни, явно както и знанията в главата ти... ;) Но това е съвсем нормално де, не се притеснявай! Относно регреса, поне това което съм чел: преминаването на 4,9 килийка е свързано точно с регреса на пчелното семейство и за да е успешен регреса трябва да се извъртят няколко поколения пчели и съответно майката да е произведена на тази килийка, демек трябва нова майка при теб сега пролетта. В кошера не трябва да има други работнически килийки освен 4,9 разбира се. Дивият ти градеж на каква килийка е изграден? При наличие на 7р покритие с пчели в ЛР корпус, какъв магазин ще градят сега? Остави ги да изградят първо плодника и евентуално за липата или слънчогледа ще си изградят магазин. Защо бързаш толкова? Или пък вероятно нещо не съм разбрал кое кога и колко е изградено... :(
п.п. щом градят охотно пластмасовите основи 4,9 се убеждавам за сетен път, че нашите пчели много по-лесно преминават на по-малката килийка, което пък от своя страна говори, че това е нормалната килийка от миналото им. Пчелите на запад с големи мъки и кандарми преминават на тази килийка и даже в повечето случаи не успяват...

Доби
03.05.2019, 14:27
Здравейте,
История: август отводка три рамки без майка. Новата започна да снася на 28 август. сложих три изградени л.р. рамки и до средата на септември имаше четири пити запечатано пило, между него сложих две вертикално обтелени рамки и ги изградиха и бяха осеменени. Така и презимува - без стесняване.
Април т.г. изградиха останалите две /10 рамки л.р.корпус/. Около 20 април разширих с цял корпус шест броя пластмасови 4,9 килийки и четири рамки без основи.
В момента: първите две с търтеево, една и половина 4,9 изградени с запечатано пило и прашец. Започнали да изграждат още две от пластмасовите.
Храня през ден с 1,5 л сироп. А и на мен ми се струва, че забавиха в развитието.
И идеята е третия л.р. корпус да е с " нормални" основи 5,4 за мед без да се използва за пило?

nikawr
03.05.2019, 14:36
Здравейте,
История: август отводка три рамки без майка. Новата започна да снася на 28 август. сложих три изградени л.р. рамки и до средата на септември имаше четири пити запечатано пило, между него сложих две вертикално обтелени рамки и ги изградиха и бяха осеменени. Така и презимува - без стесняване.
Април т.г. изградиха останалите две /10 рамки л.р.корпус/. Около 20 април разширих с цял корпус шест броя пластмасови 4,9 килийки и четири рамки без основи.
В момента: първите две с търтеево, една и половина 4,9 изградени с запечатано пило и прашец. Започнали да изграждат още две от пластмасовите.
Храня през ден с 1,5 л сироп. А и на мен ми се струва, че забавиха в развитието.
И идеята е третия л.р. корпус да е с " нормални" основи 5,4 за мед без да се използва за пило?

Мерила ли си тези 2 пити с 4,9 основи и работническо пило с какъв размер килийка са?
Ако искаш да слезеш изцяло на 4,9 килийка демек да регрисираш, тоя втори корпус дето е само с 4,9 основи слиза първи, стръскваш цялата пчела с майката в него, Ханеманова решетка, стария първи корпус става втори и така нагоре. Целта е плодника да е само на килийка 4,9, а от стария плодник да се излюпи цялото пило и после бракуваш. Целта е плодниковата част да е само от килийка 4,9, а по нататък на слънчото или след него сменяш и майката.

Доби
03.05.2019, 15:02
Закупените пластм. Не съм ги мерил все пак са закупени за 4,9 килийки.
Ако ги стръскам, няма ли да загубя пространство за майката?
А и незнам дали ще зимуват в/у пластмаса добре?
Предполагах да слагам м/ у 4,9- те рамки, които да градят с малки килийки и така да бракувам широките ( същевременно да изчистя и старите с които дойдоха.

Доби
03.05.2019, 15:06
?каква глупост ще направя, ако разположа няколко пити ,(градени и неизградени)шахматно?

Доби
03.05.2019, 15:09
И ако майката снася в малките килийки защо трябва да я сменям?

nikawr
03.05.2019, 15:10
Закупените пластм. Не съм ги мерил все пак са закупени за 4,9 килийки.
Ако ги стръскам, няма ли да загубя пространство за майката?
А и незнам дали ще зимуват в/у пластмаса добре?
Предполагах да слагам м/ у 4,9- те рамки, които да градят с малки килийки и така да бракувам широките ( същевременно да изчистя и старите с които дойдоха.

Имах предвид като са изградени как са изградени и на какъв размер.
Щом храниш така яко, спокойно си ги стръскай на основите долу. Ще ги изградят за норматив и майката ще ги осемени.
Относно презимуването нямаш никакви проблеми. Все пак пластмасата е по-добър изолатор, а и самото регресиране спомага за по доброто зимуване и старт напролет. Постарай се възможно най-бързо да направиш плодника само на 4,9. За да може после да си произведеш майка на тази килийка. Майката за преминаването на килийка 4,9 не проблем, но после при задържането на този размер може да се окаже проблем и да имаш неправилно изградени пити с различни по размер и неправилни килийки.

Доби
03.05.2019, 15:26
О.к.
Стръсквам на основи 4,9 мм. И ще трябва да добавя празни рамки, които да градят, между изградените или изградените да са непрекъснати?
Основите са полуизградени на размер.
И все пак няма и една различна - видимо

nikawr
03.05.2019, 15:33
О.к.
Стръсквам на основи 4,9 мм. И ще трябва да добавя празни рамки, които да градят, между изградените или изградените да са непрекъснати?
Основите са полуизградени на размер.
И все пак няма и една различна - видимо

Нали изградените ти са с пило вече, остави ги както са една след друга, не прекъсвай пилото. Само добави основи нататък. Ще се учудиш колко бързо ще ги изградят до края и ще ги осемени майката щом ги храниш. Инак съм учуден, че заедно с нормалните пити ти градят 4,9 на размер, но това все пак е супер! Успех! :)
Има колеги които са на този размер вече изцяло, би трябвало да помогнат, но не пишат. Може би имат основателни причини, но все пак.... :(

nikawr
03.05.2019, 15:37
На ЛР рамката не би трябвало да заложат маточници във втория корпус, като ограничиш майката в първи, защото усещат майката, но все пак след 5-6 дена провери горе за маточници ... ;)

Доби
03.05.2019, 17:07
И аз бях с резерви за качеството на питите от нула, но ги изградиха с равни клетки. Крайните дето ги сложих от двете страни на тези 4,9 мм са с търтеево пило и сега ги пълнят с мед.
Надявам се като ги тръсна в корпуса с малки клетки и им сложа рамки (между другото ширината им е 20мм и разстояние 32мм) да ги изградят с 4,9, ще махна търтеевите пити

Доби
03.05.2019, 17:12
Уточнявам в първия корпус има 5,4 стандартни и 5,1изгр.без основи в горния търтееви без основи и 4,9 по.мас.
Има ли проблем да направят маточник в/у пластмасовите?

Доби
03.05.2019, 18:42
Спомена за пчелари с регресирани пчели а не съм срещал инфо за такива. Ако ги има може би ще споделят +и - за работата с такива?

nikawr
03.05.2019, 22:04
Спомена за пчелари с регресирани пчели а не съм срещал инфо за такива. Ако ги има може би ще споделят +и - за работата с такива?

Там е работата, че не искат и не виждат смисъл да споделят вече... :( иначе няма никакъв проблем за маточник на пластмасова основа, не се притеснявай. ;)

Доби
04.05.2019, 12:12
Там е работата, че не искат и не виждат смисъл да споделят вече... :( иначе няма никакъв проблем за маточник на пластмасова основа, не се притеснявай. ;)
Добре ще действам по твоята препоръка и ще обявя резултата.

zx7r
04.05.2019, 23:46
Добре ще действам по твоята препоръка и ще обявя резултата.

Желая ти успех в това начинание, а също така го подкрепям с две ръце. Много ми е любопитно, какъв е основният ти мотив да тръгнеш по този път? Твоят, личен? Също така, защо държиш медовия корпус да е с > 4,9? Един унифициран размер във всички корпуси няма ли да ти предостави повече възможности!?

Доби
06.05.2019, 17:20
Желая ти успех в това начинание, а също така го подкрепям с две ръце. Много ми е любопитно, какъв е основният ти мотив да тръгнеш по този път? Твоят, личен? Също така, защо държиш медовия корпус да е с > 4,9? Един унифициран размер във всички корпуси няма ли да ти предостави повече възможности!?
Много благодаря за вниманието!
Аз изчетох де що можах да намеря в нета през зимата (агрономията няма много работа през зимата ). Ако мед корпус е с малки по-трудно се добива /центруфогира меда.
Но наистина уни размер е по добре заради манипулацията и взаимозаменяемост.
Другото е че имам около 150 основи останали от дядо ми

mmm.1979
07.05.2019, 21:15
След това влошаване на врмето и прогнозите че ще се задържи поне 10 тина дни така ще имам доста сем.изпаднали в роево а и акацията я отписвам смятам при първа възможност да дръпна по 1-2 рамки запечатано пило и да направя сборни отводки .Смятам да оставя по1-2 маточника на отводка от заложените роеви но дали ще ги оставят или ще ги унищожат ?Но при положение че има само запечатано и люпещо пило как щ постъпят?

Иван_Барабан
08.05.2019, 07:41
След това влошаване на врмето и прогнозите че ще се задържи поне 10 тина дни така ще имам доста сем.изпаднали в роево а и акацията я отписвам смятам при първа възможност да дръпна по 1-2 рамки запечатано пило и да направя сборни отводки .Смятам да оставя по1-2 маточника на отводка от заложените роеви но дали ще ги оставят или ще ги унищожат ?Но при положение че има само запечатано и люпещо пило как щ постъпят?С извинение, че изземвам думата от по-опитните .... мисля, че по-назад в темата се каза, че е по-добре да дръпнеш майката с няколко рамки и да оставиш старите пчели да се занимават с маточник.

gonzo79
22.05.2019, 20:52
здравейте колеги
миналата и тази година един и същ проблем.
Пчелата блокира с нектар плодника ,и щеш не щеш в роево .
къде греша ?
Дадан блат кошери без горни прелки.

Pero Melifero
22.05.2019, 21:23
здравейте колеги
миналата и тази година един и същ проблем.
Пчелата блокира с нектар плодника ,и щеш не щеш в роево .
къде греша ?
Дадан блат кошери без горни прелки.
това с блокирането по-скоро трябва да води до самосмяна, откъдето може и да последва роене в редки случаи, но да доведе до роево ме съмнява

Трендафил Дончев
22.05.2019, 21:27
това с блокирането по-скоро трябва да води до самосмяна, откъдето може и да последва роене в редки случаи, но да доведе до роево ме съмнява

По точно самосмяната е в редки случаи, а роевото е почти задължително.

barkov1982
24.05.2019, 12:52
здравейте колеги
миналата и тази година един и същ проблем.
Пчелата блокира с нектар плодника ,и щеш не щеш в роево .
къде греша ?
Дадан блат кошери без горни прелки.

Колега, напиши по подробно какво правиш, зс да може колегите да разберат какво не правиш, чак тогава ако някой желае, ще опита да даде съвет. Така записано е все едно да кажеш "качих се в колата, но не можах да тръгна". В подобни случаи казвам "или е от ген или от мен" ;)

gonzo79
24.05.2019, 15:14
Колега, напиши по подробно какво правиш, зс да може колегите да разберат какво не правиш, чак тогава ако някой желае, ще опита да даде съвет. Така записано е все едно да кажеш "качих се в колата, но не можах да тръгна". В подобни случаи казвам "или е от ген или от мен" ;)

Здравей колега

Въпроса мие е

Как или какво трябва да направя по време на акацията пчелата да не блокира с нектар плодника , тоест да има къде майката да снася .
Преди да цъфне акацията тази година почти нямаха запаси.
На кошерите нямам горни прелки (на магазинния корпус) това дали може да окаже някаква файда?

Трендафил Дончев
24.05.2019, 15:59
Здравей колега

Въпроса мие е

Как или какво трябва да направя по време на акацията пчелата да не блокира с нектар плодника , тоест да има къде майката да снася .
Преди да цъфне акацията тази година почти нямаха запаси.
На кошерите нямам горни прелки (на магазинния корпус) това дали може да окаже някаква файда?

Това се получава при влизане в паша със слаби семейства и донякъде метеорологични условия.