PDA

Виж пълната версия : ВЪПРОСИ ОТ НАЧИНАЕЩИ И МЛАДИ ПЧЕЛАРИ



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28

gonzo79
05.10.2018, 13:48
как да разбера дали пчелната майка е оплодена когато няма никакво пило (дебелата м
айка)9733

gonzo79
05.10.2018, 14:12
9734и двете майки на снимката са таз годишни (дебелата е от края на август) ,тази дебелата е самосмяна на другата ,до скоро имаше пило но не мога да разбера коя снася?

Трендафил Дончев
05.10.2018, 14:48
9734и двете майки на снимката са таз годишни (дебелата е от края на август) ,тази дебелата е самосмяна на другата ,до скоро имаше пило но не мога да разбера коя снася?

Тънката снася.

kuline
05.10.2018, 15:07
С такива въпроси, такива отговори :bigsmile: Нещо съм ....

freddie46
17.10.2018, 19:51
Здравей!
Това да не те притеснява!Третиране с Оксалова киселина може да се прави и на 3-4 дни.Няма да навреди на пчелите.Аз третирам на седем дни понеже работя в друг град и вечер нямам време.За незоматозата си третираш според инструкциите на кутийката.
Поздрави:Цветан Димитров

viktor tit
18.10.2018, 09:29
Здравейте, искам да ви опиша ситуацията с един мой кошер, за която нямам обяснение.
На 06.09.2018г. отварях кошерите за последно като им дадох последната доза за Нозематоза. Една сборна майска отводка тогава изглеждаше в перфектно състояние 10 ДБ рамки покрити с пчели, разновъзрастово пило, достатъчно мед и майката е тазгодишна.
На 14.10.2018г. реших да погледна за последно тази година всички семейства и като стигнах до гореописаното ми стана зле. Пчели не повече от 200-300, майката сред тях, всички събрани около последното люпещо се пило (на една рамка от двете страни колкото капачка за буркан), медът е наличен в кошера, няма признаци за кражби и болести, няма подмор, но не мога да си обясня сегашното му състояние.

ch.atanasov
18.10.2018, 10:30
Здравей......

Ситуацията е мунти, но можеше да споменеш : с какво беше тази последна доза, кога беше първата и с какво трепеш акара.

viktor tit
18.10.2018, 11:50
Последната, както и предишната 26.08.2018г. беше Нозевит, 2 пъти през 10 дни. За акара Варостоп.

nikawr
18.10.2018, 11:56
Здравейте, искам да ви опиша ситуацията с един мой кошер, за която нямам обяснение.
На 06.09.2018г. отварях кошерите за последно като им дадох последната доза за Нозематоза. Една сборна майска отводка тогава изглеждаше в перфектно състояние 10 ДБ рамки покрити с пчели, разновъзрастово пило, достатъчно мед и майката е тазгодишна.
На 14.10.2018г. реших да погледна за последно тази година всички семейства и като стигнах до гореописаното ми стана зле. Пчели не повече от 200-300, майката сред тях, всички събрани около последното люпещо се пило (на една рамка от двете страни колкото капачка за буркан), медът е наличен в кошера, няма признаци за кражби и болести, няма подмор, но не мога да си обясня сегашното му състояние.
За месец е трудно да се стопят толкоз пчели от самосебеси, освен ако не са били зимни... Или нещо ги е натровило, което е малко вероятно според мен, защото майката би дала фира също, или е пък имало нападение, което са отблъснали с цената на прекалено много жертви и едно разваляне на времето да ги е "спасило". Ако нападениет е било преди 20-30 дена трудно би видял признаци. Разбира се не се изключва и вирус, и поради тази причина бих ти препоръчал да не го обединяваш с никое друго семейство, а да действаш по метода на Мода с горелката... :(

ch.atanasov
18.10.2018, 12:15
Последната, както и предишната 26.08.2018г. беше Нозевит, 2 пъти през 10 дни. За акара Варостоп.

Обикновено правим това, което е дало добри резултати предходната година, но стават засечки. Аз третирам още началото на август. Идеята ми е последното пило да не е увредено от акар и да хапне от т.н. добавки за пчели.

viktor tit
18.10.2018, 14:05
Интересно, ако е било нападение, защо не са нападнали другите две отводки до него, едната е на 6 рамки ДБ, а другата на 3 ДБ.
Не би ли трабвало да изберат някое по-слабо семейство.

nikawr
18.10.2018, 15:59
Интересно, ако е било нападение, защо не са нападнали другите две отводки до него, едната е на 6 рамки ДБ, а другата на 3 ДБ.
Не би ли трабвало да изберат някое по-слабо семейство.
Зависи и от способността на семейството да си охранява входа, не само от силата. Примерно аз миналата година нямам загинало семейство от нападения на оси или разграбвания, а нея година комшията домъкна отводки от 4-5 места. На 20-25% му ги разграбиха и унищожиха осите и другите пчели, а не бяха хич слаби есентта. Имаше загуби и от основните семейства.. :(

Sylvie
18.10.2018, 20:50
Здравейте, искам да ви опиша ситуацията с един мой кошер etc

За съжаление не знам отговора на въпроса ти, но смятам, че не е нападение.
Аз щях да прибера останалата част от семейството в едно нуклеусче, да го сложа в двора и да го наблюдавам.

viktor tit
19.10.2018, 09:37
Не мисля да го дондуркам, ще го стесня на две рамки с мед и ако оцелее ще е някакво чудо, ако не.......

Най много ме е яд, че ако не оцелее едни 15-20 кг. мед ще трябва да го хвърля.

Sylvie
19.10.2018, 18:55
Не мисля да го дондуркам, ще го стесня на две рамки с мед и ако оцелее ще е някакво чудо, ако не.......

.

Кой ти говори за дундуркане о.О
Казах "наблюдение".
Като го наблюдаваш какво се случва сега с това семейство, може и сам да откриеш причината защо от силно е останало на 2 рамки с 200-300 пчели.
Аз така сама научих доста неща в пчеларството.

Трендафил Дончев
19.10.2018, 20:03
Тази година всеки констатира малко роене. А така ли е? Аз мисля, че пчелите пак се изроиха, но точно когато най - малко очаквахме. Взехме меда и позабравихме да ходим всеки ден по пчелините, а кошерите тогава се развиха - след пашите. Рой, след това докато майката започна да снася и започна разграбване от оси и помежду си. Според мен това е сценария на това което описвате.

Алексиев
19.10.2018, 20:06
Ако е болест, все ще има загинали и в кошера.
Ако бягат от нещо, ще вземат и майката.
Ако са оси или стършели, ще пострадат и другите.
Най логично е да е кражба и...да е прекъснало поради някакви причини. Най-вероятно това да е станало още при прегледа в началото на септември.
Комшията прави преглед някъде септември. Вади първата рамка и я оставя настрани. Докато проверява другите, започва нападение от другите кошери. Затваря кошера и оставя да се оправят сами щото това му било най-силното семейство. Е, не се оправило ама поне му подсилило другите семейства. Възможно е при тебе да се е получило същото.

ch.atanasov
19.10.2018, 20:22
.... Е, не се оправило ама поне му подсилило другите семейства. ..

Това не го разбрах. blush;Как нападнато семейство подсилва другите?

barkov1982
19.10.2018, 21:00
Тази година всеки констатира малко роене. А така ли е? Аз мисля, че пчелите пак се изроиха, но точно когато най - малко очаквахме. Взехме меда и позабравихме да ходим всеки ден по пчелините, а кошерите тогава се развиха - след пашите. Рой, след това докато майката започна да снася и започна разграбване от оси и помежду си. Според мен това е сценария на това което описвате.

Тогава нямаше ли да има и доста млади майки, няма всички да загинат

Трендафил Дончев
19.10.2018, 21:25
Тогава нямаше ли да има и доста млади майки, няма всички да загинат

Повечето предполагам са завдигнали гнездата. А друга част не са минали през роене. Това е някъде към 75% от даден пчелин, за останалата част вече се описаха симптомите.

barkov1982
19.10.2018, 21:37
Роенето и кражбата биха оставили следи, а за кражбата в случая категорично се отхвърля

Трендафил Дончев
19.10.2018, 21:47
Роенето и кражбата биха оставили следи, а за кражбата в случая категорично се отхвърля

Един кошер го заследих че пролетта беше малко слабоват. След пашата се засили много и ОК. Да, но в един момент намаляха пчелите. Отварям и гледам току започнала да снася майка- пак ОК. След две седмици кражба - няма кошер. Та така няколко с някакви малки разлики и то предимно силни преди това.

barkov1982
19.10.2018, 21:57
Един кошер го заследих че пролетта беше малко слабоват. След пашата се засили много и ОК. Да, но в един момент намаляха пчелите. Отварям и гледам току започнала да снася майка- пак ОК. След две седмици кражба - няма кошер. Та така няколко с някакви малки разлики и то предимно силни преди това.

Така де, но все пак си видял признаците на кражба, предполагам и на роене или самосмяна или свищеви маточници. Отделно мисля, за съжаление имахте и проблеми с пчелите, изчезваха летящите имаше пълзящи. Просто се опитвам да помогна да се отхвърлят някой възможности. Виждал съм кражба на работещо семейство, еми личи си.

Трендафил Дончев
19.10.2018, 22:05
Така де, но все пак си видял признаците на кражба, предполагам и на роене или самосмяна или свищеви маточници. Отделно мисля, за съжаление имахте и проблеми с пчелите, изчезваха летящите имаше пълзящи. Просто се опитвам да помогна да се отхвърлят някой възможности. Виждал съм кражба на работещо семейство, еми личи си.

На роенето не, но и не съм се вглеждал като прибирах питите след кражбата. На кражбата бях свидетел на всички. Пълзящи специално от тези кошери не съм видял, а и да е имало са били малко. Тези с пълзящи се справиха по - добре. Е, помагах яко цяло лято. При кражбите си личи, но зависи от момента в който ги хващаш. Единия му взех всичкия мед почти.

Алексиев
20.10.2018, 04:36
А какво става с пчелите на нападнатия кошер?

malkia.sandanski
20.10.2018, 08:09
А какво става с пчелите на нападнатия кошер?

На дъното става камара от мъртви пчели.

ch.atanasov
20.10.2018, 08:25
А какво става с пчелите на нападнатия кошер?


На дъното става камара от мъртви пчели.

Понякога остават живи шепа пчели с майката без грам мед. В случая има 15-20кг.мед.:)

Алексиев
20.10.2018, 10:04
Някъде четох, че ако нападнатото семейство не може да предотврати нападението, собствените му пчели също се включват в изнасянето и отиват с крадците. На мене не ми се е случвало и нямам опит. Благодаря за разяснението.

agro
21.10.2018, 20:23
Вчера и днес проверявах кошерите с цел подготовка за зимата. Какво намирам в доста кошери - пчелите са във втори корпус върху пити с медени венци. В третия корпус отгоре /дето мислех, че ще го напълнят с мед за два - три месеца/ само на 3-4, понякога и повече пити има къде по-малко, къде повече мед, но са си маломедни пити в общия случай. При това много често медът им е като венец в горния край на питите. Притеснявайки се за достъпа на пчелите до питките през зимата, извадих долния /първи/ корпус и на негово място като първи сложих бившия трети, този с маломедните пити. Надеждата ми е да ги оберат и пренесат меда от тях горе. Дали би се получило по това време?

Георги 1974
21.10.2018, 21:32
Вчера и днес проверявах кошерите с цел подготовка за зимата. Какво намирам в доста кошери - пчелите са във втори корпус върху пити с медени венци. В третия корпус отгоре /дето мислех, че ще го напълнят с мед за два - три месеца/ само на 3-4, понякога и повече пити има къде по-малко, къде повече мед, но са си маломедни пити в общия случай. При това много често медът им е като венец в горния край на питите. Притеснявайки се за достъпа на пчелите до питките през зимата, извадих долния /първи/ корпус и на негово място като първи сложих бившия трети, този с маломедните пити. Надеждата ми е да ги оберат и пренесат меда от тях горе. Дали би се получило по това време?
Трудна работа ако е запечатан и по това време.
Напролет го разпечатваш и няма грижи тогава с голяма охота го дигат разпечатан.

rosty_sz
21.10.2018, 21:45
Ако не е запечатан и особено ако си на отворени мрежести дъна бавно, но ще изчезне от там. Ако е запечатан-забрави.

agro
21.10.2018, 21:51
Навсякъде пише, че пчелите не търпят мед близо до прелката, та затова реших да ги сложа отдолу тези пити. Нищо, поне няма да търся къде да ги прибирам, да си стоят там като дълбоко дъно. Така ще слагам питките направо върху питите с пчели. Но за някои май ще трябва да ги слагам отсега. Как се обединяват слаби семейства по това време?

rosty_sz
21.10.2018, 22:00
С вестник и пререждане след няколко дни.

rosty_sz
21.10.2018, 22:04
Агро, нямам лошо чуства , но така като якараш няма да се получат нещата. С борбата с акара не се справяш, със силата на семействата също, с осогуряване на хранителните запаси също. Искаш да се гледат сами ама ...... и те искат внимание и грижи. Имаш малко време за последни корекции и зимата почва.

Ангел Йосифов
22.10.2018, 05:50
Дали би се получило по това време?

За да ти стане ясно,прочети,какви физиологични промени се извършват в тялото на пчелата,за да стане зимна.И какво трябва да се случи с тялото,за да прехвърли меда.

viktor tit
22.10.2018, 08:28
И аз в начолото си помислих за роене, защото гледам няма мъртви пчели нито в кошера, нито около него. После пък си викам, и това няма да е защото този рой без храна ли ще излезе, мисля си че рой толкова късно, малко преди зимата би изнесъл всичко.

agro
24.10.2018, 17:09
С вестник и пререждане след няколко дни.
А може ли да се обединят три наведнъж без вестник, с изтръскване, както когато правя отводки?

Трендафил Дончев
24.10.2018, 17:41
А може ли да се обединят три наведнъж без вестник, с изтръскване, както когато правя отводки?

Всичко е възможно, само резултата не се знае какъв ще е.

ch.atanasov
24.10.2018, 18:17
А може ли да се обединят три наведнъж без вестник, с изтръскване, както когато правя отводки?

Ако не е теория, а ще го правиш , избери най-добрата майка и я затвори в клетка за няколко дни. Другите майки ги пусни за продан.

Трендафил Дончев
24.10.2018, 18:26
Ако не е теория, а ще го правиш , избери най-добрата майка и я затвори в клетка за няколко дни. Другите майки ги пусни за продан.

Значи Атанасов, след като не са направили нищо - за продан? Хубава работа!? Да учиш на такива работи младежите.:bigsmile:

ch.atanasov
24.10.2018, 18:35
Значи Атанасов, след като не са направили нищо - за продан? Хубава работа!? Да учиш на такива работи младежите.:bigsmile:

Ааа, не са направили нищо, защото агрото ги гледа през крив макарон.:bigsmile:

Трендафил Дончев
24.10.2018, 18:44
Ааа, не са направили нищо, защото агрото ги гледа през крив макарон.:bigsmile:

Що бе? Аз, останах с впечатление, че е най - дейния във всичко. Ти за една година видя ли колко автоматика, техника и сгради построи? bow; Това и луд не може да го направи. Имам чувството, че не се и потеше. :bigsmile: Шегувам се. Евала баце.bow;

ch.atanasov
24.10.2018, 18:52
Що бе? Аз, останах с впечатление, че е най - дейния във всичко. ...

Не му стига времето. Сега прави пачки, пчели ще гледа по-късно. Само дето, като гледам как вървят нещата, няма да му трябват повече от два кошера. Аве колкото да има за чая и за някоя филийка на внуците.:bigsmile:

barkov1982
24.10.2018, 19:52
А колко точно са слаби, слабите, че не разбрах. Извинявам се ако съм изпуснал да прочета

Трендафил Дончев
24.10.2018, 19:54
А колко точно са слаби, слабите, че не разбрах. Извинявам се ако съм изпуснал да прочета

Чети бе барков. Що не четеш? :bigsmile: Горе пише три. А три как ти се струват?

barkov1982
24.10.2018, 20:01
А бе, то не аз май не чета, ама карай. На брой са три (или няколко по три) на сила как са. Преди години тук аз попитах за подобно обединение, та сега да върна услугата. Е без горелка де

Трендафил Дончев
24.10.2018, 20:06
А бе, то не аз май не чета, ама карай. На брой са три (или няколко по три) на сила как са. Преди години тук аз попитах за подобно обединение, та сега да върна услугата. Е без горелка де

За последното не е сигурно дали и след обединението няма да се случи. А може и слаби да оцелеят и трите. Последните години разни слабаци оцеляват, а силните още октомври, ноември си заминават. Знае ли човек? Аз не обединявам. Излишна работа. Така смятам.

agro
24.10.2018, 20:17
За последното не е сигурно дали и след обединението няма да се случи. А може и слаби да оцелеят и трите. Последните години разни слабаци оцеляват, а силните още октомври, ноември си заминават. Знае ли човек? Аз не обединявам. Излишна работа. Така смятам.
И аз не съм обединявал преди зазимяване, но нали сега се уча, та е подходящ момента за експеримента. Слабаците са на по три до четири ЛР междурамия пчели, имат си майки и медени венци. Мога да ги огранича с преградни дъски от фибран, мога да ги сложа във фибранени сандъчета от отводките на зооинж. Матеев, но реших да пробвам с обединяване. Освен ако не ме посъветвате друго. Събота и неделя дават топло време, тъкмо за целта. После питките и каквото стане. Та затова не ми се иска с вестник, че не се знае какво време ще дойде после при подреждането.

Трендафил Дончев
24.10.2018, 20:26
И аз не съм обединявал преди зазимяване, но нали сега се уча, та е подходящ момента за експеримента. Слабаците са на по три до четири ЛР междурамия пчели, имат си майки и медени венци. Мога да ги огранича с преградни дъски от фибран, мога да ги сложа във фибранени сандъчета от отводките на зооинж. Матеев, но реших да пробвам с обединяване. Освен ако не ме посъветвате друго. Събота и неделя дават топло време, тъкмо за целта. После питките и каквото стане. Та затова не ми се иска с вестник, че не се знае какво време ще дойде после при подреждането.

Аз, като съвет приветствам идеите ти, но не и обединението.

agro
24.10.2018, 20:28
..Сега прави пачки, пчели ще гледа по-късно...
Много ми се иска да е вярно, но цялото ми време отива в борба да не загубя пачки, а правенето им винаги е било въпрос на късмет. При мен така и не дойде, поне колкото за спокойствие. Но пък интересен живот си живея, някой ден от вълнения сигурно ще ритна камбаната. Ако ли пък не, ей ги пчелите, чакат мен, като му дойде времето.

barkov1982
24.10.2018, 20:29
И аз не съм обединявал преди зазимяване, но нали сега се уча, та е подходящ момента за експеримента. Слабаците са на по три до четири ЛР междурамия пчели, имат си майки и медени венци. Мога да ги огранича с преградни дъски от фибран, мога да ги сложа във фибранени сандъчета от отводките на зооинж. Матеев, но реших да пробвам с обединяване. Освен ако не ме посъветвате друго. Събота и неделя дават топло време, тъкмо за целта. После питките и каквото стане. Та затова не ми се иска с вестник, че не се знае какво време ще дойде после при подреждането.

Именно топлото време може да те прецака, не да ти помогне, а иначе ако са с добра майка и здрави пчели ще си изкарат и така, но ти си знаеш най добре

barkov1982
24.10.2018, 20:31
За последното не е сигурно дали и след обединението няма да се случи. А може и слаби да оцелеят и трите. Последните години разни слабаци оцеляват, а силните още октомври, ноември си заминават. Знае ли човек? Аз не обединявам. Излишна работа. Така смятам.

Обединението трябва да има цел, иначе наистина е излишна работа

agro
24.10.2018, 20:33
Аз, като съвет приветствам идеите ти, но не и обединението.
Кое от останалото е по-приветствано?

agro
24.10.2018, 20:36
Именно топлото време може да те прецака, не да ти помогне, а иначе ако са с добра майка и здрави пчели ще си изкарат и така, но ти си знаеш най добре
О, аз, ако знаех най-добре, нямаше да питам. Но поне три ще обединя, колкото да видя резултата. Ще си избера най-големите слабаци. Основно въпроса ми беше ще стане ли без вестник?

Трендафил Дончев
24.10.2018, 20:36
Обединението трябва да има цел, иначе наистина е излишна работа

Целта каква е? Обединяваме с мисълта, че от три слаби ще се получи едно силно, но кой знае? Може майките да се потрошат и да не остане нито една. Загуба. Може и да не се обединяват и да изкарат и трите, а може да си заминат и трите или някое да изкрета. Варианти много. И в крайна сметка - Божа работа.

Трендафил Дончев
24.10.2018, 20:39
Кое от останалото е по-приветствано?

И двата начина са добри, но мисля, че сандъчетата на Матеев ще са най - добре. Дори, ако ги подсилиш странично с още по един пласт фибран.

Трендафил Дончев
24.10.2018, 20:40
въпроса ми беше ще стане ли без вестник?

Категорично - НЕ.

barkov1982
24.10.2018, 20:41
Или друг вариант трите слаби ако са с млади майки добавяш към три средни с по стари майки и каквото стане(пробвано), и пролетта се кефиш на избора на пчелите, например. :laughing:

barkov1982
24.10.2018, 20:42
О, аз, ако знаех най-добре, нямаше да питам. Но поне три ще обединя, колкото да видя резултата. Ще си избера най-големите слабаци. Основно въпроса ми беше ще стане ли без вестник?

За вестника, зависи кога го правиш, ако го правиш на топлото ползвай го

ch.atanasov
24.10.2018, 20:50
Категорично - НЕ.

Би ли дал малко яснота за твърдението си.

Трендафил Дончев
24.10.2018, 20:53
Или друг вариант трите слаби ако са с млади майки добавяш към три средни с по стари майки и каквото стане(пробвано), и пролетта се кефиш на избора на пчелите, например. :laughing:

Средните убиват майката на слабите и напролет си със стари майки. Този сценарии устройва ли те?

Трендафил Дончев
24.10.2018, 20:56
Би ли дал малко яснота за твърдението си.

Някъде писах, но да го кажа пак. Ще стане карамбол и в крайна сметка може да стане и търтовка.

ch.atanasov
24.10.2018, 21:00
Някъде писах, но да го кажа пак. Ще стане карамбол и в крайна сметка може да стане и търтовка.



..... Може майките да се потрошат и да не остане нито една. Загуба.....


За този пост ли пишеш?

Трендафил Дончев
24.10.2018, 21:03
За този пост ли пишеш?

Ами май - да. Стана ли ти ясно, че няма да повтарям. :bigsmile:

barkov1982
24.10.2018, 21:04
Средните убиват майката на слабите и напролет си със стари майки. Този сценарии устройва ли те?
Еми ето супер значи ако ползва вестника напраео маха старата, а иначе не е гаранция, че ще стане така във време без пило ще запазят и двете, до определено време а коя ще изберат не е много ясно

Трендафил Дончев
24.10.2018, 21:06
ще запазят и двете

Аз, такъв филм не съм гледал, а не съм от вчера.

ch.atanasov
24.10.2018, 21:07
Ами май - да. Стана ли ти ясно, че няма да повтарям. :bigsmile:

Ами не. Много ти е категорично Не-то. Писах как става без карамбол.:)

barkov1982
24.10.2018, 21:07
Иначе, това с три майки да напраеи търтовка май го можеше един ама не е вече сред нас(във този форум имам предвид)

barkov1982
24.10.2018, 21:09
Аз, такъв филм не съм гледал, а не съм от вчера.

Е продължението отпадна така ли. Декември месец проверявал ли си обединени семейства?

agro
24.10.2018, 21:09
..Писах как става без карамбол.:)
Де е да го прочета?

Трендафил Дончев
24.10.2018, 21:12
Ами не. Много ти е категорично Не-то. Писах как става без карамбол.:)

Без карамбол - клетка на избрана от нас майка, но до колко ще е най - добрата?

ch.atanasov
24.10.2018, 21:13
Де е да го прочета?

Пост 6040.

Трендафил Дончев
24.10.2018, 21:15
Иначе, това с три майки да напраеи търтовка май го можеше един ама не е вече сред нас(във този форум имам предвид)

За този не се съмнявам.:bigsmile: Иначе е сред нас, но като дух, малко духче. :bigsmile:

barkov1982
24.10.2018, 22:02
Колега агро, каквото и да направиш може и да не стане, каквото и да не направиш е могло да стане, така че ще су позволя да цитирам един голям български пчелар "Колеги ама пробваите де, направете с едни така с едни иначе" К. Якофов

rosty_sz
25.10.2018, 07:16
Тези слаби, не са случайно слаби. Агро, съветвам те, всички на 4 рамки във фибрани и ако има възможност на друг пчелин и подредени едно до друго. Имайки предвид проблемите с пълзящи всички под 4 рамки-брак (ако обединяваш само помежду им но смисъла е никакъв те не случайно са слаби). Всички пити на които е снасяно от тези семейства- брак. Светлите пити от всички семейства дезинфекция. Освободените кошери дезинфекция както и на свободните корпуси. Тъй като и борбата с акара е останала малко настрани сега задължително като една отчаяна мярка окъпване с ОК без да се прекалява, с пресен разтвор. Дано се получат нещата. Успех.

ch.atanasov
25.10.2018, 07:43
Тези слаби, не са случайно слаби. Агро, съветвам те, всички на 4 рамки във фибрани и ако има възможност на друг пчелин и подредени едно до друго. Имайки предвид проблемите с пълзящи всички под 4 рамки-брак (ако обединяваш само помежду им но смисъла е никакъв те не случайно са слаби). Всички пити на които е снасяно от тези семейства- брак. Светлите пити от всички семейства дезинфекция. Освободените кошери дезинфекция както и на свободните корпуси. Тъй като и борбата с акара е останала малко настрани сега задължително като една отчаяна мярка окъпване с ОК без да се прекалява, с пресен разтвор. Дано се получат нещата. Успех.

Малее, ти му отвори работа за месец.:bigsmile: Слабаците, са не на 3 и 4 рамки, а на толкова междурамия. Което ще рече на 4 и 5 рамки. Моите резерви са на толкова, да взема да ги ликвидирам.:(sweating;

rosty_sz
25.10.2018, 07:51
Пиша в размер " ЛР рамки покрити с пчели" всеки да си го трансформира към неговия тертип. Всяка мърша под 4 такива рамки е много вероятно да не докара до пролет. Унищожаването не е нужно ако няма проблем в пчелина и може да се пробва, но въпросния пчелин има проблем с неясен произход и мисля подхода за правилен иначе още много мъка ще има.

ch.atanasov
25.10.2018, 08:26
Пиша в размер " ЛР рамки покрити с пчели" всеки да си го трансформира към неговия тертип. Всяка мърша под 4 такива рамки е много вероятно да не докара до пролет. Унищожаването не е нужно ако няма проблем в пчелина и може да се пробва, но въпросния пчелин има проблем с неясен произход и мисля подхода за правилен иначе още много мъка ще има.

Пусни една снимка на рамка покрита с пчели за ориентация.
пп. за тертипа -агрото е на Л.Р., нали него коментираме.

rosty_sz
25.10.2018, 09:37
Е сега да ходя до пчелина за снимка... Иначе си прав, много хора броят за пита всяка върху която има 10-тина пчели. Покрита с пчели по това време си е прилично покрита.

ch.atanasov
25.10.2018, 09:51
Е сега да ходя до пчелина за снимка... Иначе си прав, много хора броят за пита всяка върху която има 10-тина пчели. Покрита с пчели по това време си е прилично покрита.

9763

Това е на 16.09.( нямам по-късна дата ) Как е дали ще оживеят.

tarty
25.10.2018, 10:03
9763

Това е на 16.09.( нямам по-късна дата ) Как е дали ще оживеят.

Направо си замириса на американски гнилец :)

Трендафил Дончев
25.10.2018, 10:12
Направо си замириса на американски гнилец :)

Егати бързото заключение.:bigsmile:

ch.atanasov
25.10.2018, 10:12
Направо си замириса на американски гнилец :)

Верно, забравих , че врачуваш години напред.:bigsmile:

rosty_sz
25.10.2018, 10:16
На тази пита има пило, а говорим за пити сега (без пило). Иначе ако не гледаме пилото и от другата страна има толкова пчели можем да броим тази пита за за 2/3 покрита с пчели.
Колко такива пити към нея дата имаше в слабите за които говорим ? Ако са били две и сборно от другите има поне още една рамка пчели ще изкарат нормална зима ако имат храна.

rosty_sz
25.10.2018, 10:19
Направо си замириса на американски гнилец :)

Никакъв гнилец няма на тая пита. Има леко прошарване но си личи че това е била пита с перга предимно и на места има останала такава от която идва прошарването.

ch.atanasov
25.10.2018, 10:26
На тази пита има пило, а говорим за пити сега (без пило). Иначе ако не гледаме пилото и от другата страна има толкова пчели можем да броим тази пита за за 2/3 покрита с пчели.
Колко такива пити към нея дата имаше в слабите за които говорим ? Ако са били две и сборно от другите има поне още една рамка пчели ще изкарат нормална зима ако имат храна.

Снимката е примерна за яснота на изводите. Теб не съм те чувал да врачуваш, даваш точни отговори, също и в момента. Да семейството изкара нормално зимата, защото снимката е от 2016г. Обаче било с АГ и догодина ще го паля.:(sweating;

tarty
25.10.2018, 11:11
Снимката е примерна за яснота на изводите. Теб не съм те чувал да врачуваш, даваш точни отговори, също и в момента. Да семейството изкара нормално зимата, защото снимката е от 2016г. Обаче било с АГ и догодина ще го паля.:(sweating;

Не беее, така начинаещите ще се загледат по добре, а всички знаещи ще започнат да ме оборват и ето, начинаещите научили нещо ново иначе ще подминат с лека ръка снимката :)

julian103
25.10.2018, 11:17
Здравейте,
Наскоро попаднах на това клипче, което някои от вас сигурно вече са гледали:

https://www.youtube.com/watch?v=qVaUmoDZSNI&list=PLJvii7uPT7wJpPGKpB2_3L8X_d8h44k73&index=22

Интересувам се дали някой ползва такова мрежесто дъно? Големината на прелката не предразполага ли повече нападения от стършели, оси?

Към следващото клипче:

https://www.youtube.com/watch?v=swfWQOGSRDk&index=11&list=PLJvii7uPT7wJpPGKpB2_3L8X_d8h44k73

Въпросът ми е за хранилката - корпус(магазин), удачна ли е за използване у нас, в Бг.?

Благодаря, предварително, за отговорите ви!

Колеги, никой ли няма да ми отговори на въпросите?

Трендафил Дончев
25.10.2018, 11:24
Колеги, никой ли няма да ми отговори на въпросите?

За първото клипче. Мрежести дъна се ползват все повече и повече в пчеларството, а за точно такова дъно ще почакаш, може и да се появи някой.

За второто клипче. Кой да ти каже, че използва такива хранилки. Всички се бием в гърдите, че не ползваме хранилки, камо ли в такива размери. Ние храним само с мед. ;)

Затова не получаваш отговор.

rosty_sz
25.10.2018, 11:32
Колеги, никой ли няма да ми отговори на въпросите?

Нр разбирам претисненията ти. Прелката е голяма като на всеки кошер. Слагаш летвата със стеснения отвор като на клипа и става малка. За хранилката също не разбирам какво те притеснява. Виж онея варели на края са притеснителни.

julian103
25.10.2018, 11:48
Нр разбирам претисненията ти. Прелката е голяма като на всеки кошер. Слагаш летвата със стеснения отвор като на клипа и става малка. За хранилката също не разбирам какво те притеснява. Виж онея варели на края са притеснителни.

За прелката ме притесняваше, че е по цялата дължина на предната дъска, а и е висока около 2 см. В темата за изработка на кошери, колегата Бонев показва височина 8-10мм. От клипа разбрах, че летвата със стесненият отвор е само при есенно-зимни условия.
Благодаря за бързият отговор!

Трендафил Дончев
25.10.2018, 11:55
За прелката ме притесняваше, че е по цялата дължина на предната дъска, а и е висока около 2 см. В темата за изработка на кошери, колегата Бонев показва височина 8-10мм. От клипа разбрах, че летвата със стесненият отвор е само при есенно-зимни условия.
Благодаря за бързият отговор!

Прелката в зависимост от времето/температура, месеци/ варира. През лятото в големите горещини се отлепва дъното и само отзад остава затворено, дори се премахва напълно. А през друго време се затваря и до сантиметър, както е тази година, че ги нападат осите. Всичко е до преценка на пчеларя.

qnkov90
04.11.2018, 16:03
Здравейте. Днес реших малко да поразместя питите из кошера, понеже беше около 15 градуса, и тамън най-добре щях да преценя колко да го стесня. За последно ги отварях преди месец, може би по-малко, когато махах лентичките от 3-те ми кошера. Но днес бяха доста изненадан, когато видях, че най-силният ми кошер липсва. От него точих два пъти, като той си направи и самосмяна в слънчогледовия период. Вътре рамките бяха почти пълни с мед, някои на половина, като ми направи впечатление, че на някои рамки меда седеше сивкъв-бял, и имаше една шепа пчели. Нямаше измрели долу. Имаше 5-6 чашки и 2-3 малки маточника малки. Каквото и да се е случило, се е случило средата на октомври според мен. Какви може да са причините този кошер да забегне? Беше доста добър, дори съм цепел от него 2 пъти.
Имам някакво предположение, че е заради:
1. Младата майка. Задържала се е докато има все още някаква паша, дори да е отминала основната, после резко е избягала с част от пчелите.
2. Може да е била некачествена нещо и заради това да са избягали пчелите, след което и тя да е избягала.
3. Другото ми предположение е, може би заради това че доста пити бяха запълнени с мед. Но имаше и някои по-празни... Така си мисля.
4. Акар или нещо друго ги е прогонило. Но съм третирал със препарат за нозематоза и слагах лентички за акар.

Много кофти случка. Много ми е чудно къде ми е грешката, защото всичко изглеждаше добре. А основно от него точех мед. :/

ianev
04.11.2018, 17:14
Когато това семейство направи самосмяна видя ли дали майката пронесе. Ако не си има вероятност когато е излязла на оплождане да не се е върнала, а те нямат пило на което да заложат и кошера малко по малко да е заслабнал и стопил без да усетиш. Вариант 2: Ти да си е натиснал при преглед ....

delta.e
04.11.2018, 17:17
Причини бол в тази ситуация . Това е според мен .
Според мен не се зазимяват на 4 ноември , а в началото или средата на октомври .
Колега , Ти виждаш сивкаво-бял мед . С какво си подхранвал ?
И казваш , че основно от него си вадил мед . Явно след центруфугирането си го хранил със захар .
Разделянето не е проблема , стига да се знае кога и как ?

qnkov90
04.11.2018, 22:36
Беше си пронесла. Имаше пило. Сироп съм слагал по малко, на дъното на хранилката, веднъж седмично, колко да близват по нещо в седмицата. Все пак бяха топли дни напоследък. Винаги началото на ноември съм ги проверявал и стеснявал. Освен когато съм махал лентичките преди месец да съм я убил без и да се уесетя... по някакъв начин.
Просто ми е интересно какво друго може да направи тая липса на пчели. За има няма месец всичко да изчезне. Не помня да съм местил рамки, просто помня, че бяха доста живи. :)
От тогава не съм ги проверявал. Доста ме е яд. Все пак това ми беше "кошерът". Да ви питам и друго, при прегледа на трите ми кошера, освен че установих, че единият го няма,а другия беше доста активен и хвърчат... последният пчелите бяха като парализирани. Отварям ги, те накацали отгоре по рамките и едва се движат. Вдигам рамките, и те по тях доста пчели с бавни движения. Никоя не летеше? Времето беше 15 градуса, едва ли е от студ. Но поради други фактори трябваше да го затворя, тъй че не съм ги разлепвал всички рамки за да видя дали има пило по тях или майка. Нормално ли е това или говори за проблем? Специално този кошер съм сложил магазина под него, като между магазина и кошера няма нищо. Не знам дали тоав ще е от значение за ситуацията.

Трендафил Дончев
04.11.2018, 23:15
Беше си пронесла. Имаше ………….

Било е 15 градуса, но кошера е още студен, вече се събират на кълбо. Избързал си с отварянето.

barkov1982
04.11.2018, 23:30
Беше си пронесла. Имаше пило. Сироп съм слагал по малко, на дъното на хранилката, веднъж седмично, колко да близват по нещо в седмицата. Все пак бяха топли дни напоследък. Винаги началото на ноември съм ги проверявал и стеснявал. Освен когато съм махал лентичките преди месец да съм я убил без и да се уесетя... по някакъв начин.
Просто ми е интересно какво друго може да направи тая липса на пчели. За има няма месец всичко да изчезне. Не помня да съм местил рамки, просто помня, че бяха доста живи. :)
От тогава не съм ги проверявал. Доста ме е яд. Все пак това ми беше "кошерът". Да ви питам и друго, при прегледа на трите ми кошера, освен че установих, че единият го няма,а другия беше доста активен и хвърчат... последният пчелите бяха като парализирани. Отварям ги, те накацали отгоре по рамките и едва се движат. а.

За изчезналия кошер може да се дължи на т. Нар. Инвертазна изтощеност или нещо от този род беше, за мен неподготвени физиологично пчели за зимата, причина съвкупна, най вероятно. Имах такъв случай първата си година, семейството рекордьор изчезна. За третия, г-н Дончев ти е отговорил и аз съм на същото мнение. За втория, ако летежа е собствен, значи е по силно семейството и ппдходящ обема, ако ли не, лошо.

qnkov90
05.11.2018, 00:24
Ами, к'вот такова явно накрая. Няма да разбера май дали е моя грешка или някаква тяхна си аномалия. Преди този кошер, имах още един който бавно зачезна, но там имаше самосмяна след самосмяна на майките. Кошерите са един до друг, затова ми направи впечатление как единия като го отворих си пъркаше от летящи пчели (негови си), а другия седяха като инвалиди, никоя не помръдваше. Все едно, знам, че няколко дена няма да мога да спя сега заради загубата на силния ми кошер. Аз на него разчитах за всичко. :)

Георги Куров
05.11.2018, 14:22
Нозема церана шета из страната и които не я вземе в предвид бере ядове, цели пчелини си заминават, а не само отделни кошери.

tarty
05.11.2018, 14:43
Нозема церана шета из страната и които не я вземе в предвид бере ядове, цели пчелини си заминават, а не само отделни кошери.

Дамммм ноземата си върви ръка за ръка с продажбата на майки и отводки, но няма как, не всеки може да си произвежда сам.

Трендафил Дончев
05.11.2018, 14:44
Нозема церана шета из страната и които не я вземе в предвид бере ядове, цели пчелини си заминават, а не само отделни кошери.

Имам чувството, че е комплекс от болести.

ch.atanasov
05.11.2018, 15:18
Имам чувството, че е комплекс от болести.

Ама кой да ти каже ... Според мен основна причина е хаоса в профилактиката. Като чета с какво и кога третира народа, не се чудя изобщо.

Трендафил Дончев
05.11.2018, 15:34
Ама кой да ти каже ... Според мен основна причина е хауса в профилактиката. Като чета с какво и кога третира народа, не се чудя изобщо.

А как трябва да бъде? Като меню в казарма? Аз, ги третирах както казах преди с какво ли не и докато не им сипах по една лъжица „майната ви” и за сега бива. Нямам оплаквания за сега. Та ти какъв сценарий предлагаш за профилактика - примерно?

ch.atanasov
05.11.2018, 15:49
А как трябва да бъде? Като меню в казарма? Аз, ги третирах както казах преди с какво ли не и докато не им сипах по една лъжица „майната ви” и за сега бива. Нямам оплаквания за сега. Та ти какъв сценарий предлагаш за профилактика - примерно?

Ами примерно : пише някое родно професорско светило , за това -третирате с Х, У, Z , за другото -с A, B, C и ....т.н. И това на база някакво сравнително изследване.
Четох в групите, някой беше писал, че на пчелина му се прави нещо подобно ( третиране с различни неща ), беше помената по спомен -Гургулова. Човека обеща да пише за резултата, но аз не съм срещал. Ако се познае да пише.

qnkov90
05.11.2018, 15:51
Да речем че проблема е в тая нова болест? Ако е нещо различно от нозематоза. Аз третирах за нозематоза със скъп продукт, това означава ли, че това третиране не помага в този случай? И трябва ли да третирам в момента с нещо, за да не си отидат и другите ми 2 кошера? Аз понеже останах с 10 рамки пълни с мед, ги разделих в другите ми два, защото нямаше какво да ги правя, нито къде да ги скрия.

Да потвотря третирането? Или да не пипам?

Да знам като правя утре кръста за "кошерът ми", поне да имам работа и за другите два. :)

Трендафил Дончев
05.11.2018, 15:57
Ами примерно : пише някое родно професорско светило , за това -третирате с Х, У, Z , за другото -с A, B, C и ....т.н. И това на база някакво сравнително изследване.
Четох в групите, някой беше писал, че на пчелина му се прави нещо подобно ( третиране с различни неща ), беше помената по спомен -Гургулова. Човека обеща да пише за резултата, но аз не съм срещал. Ако се познае да пише.

Това ми се струва като нещо несериозно. Особено, ако е казано от професорката. Нещо като хвърляне на боб? Значи няма да работим на сигурно, а ще пробваме? Кой оживее, оживее?

дядо борю
05.11.2018, 15:59
Пити от умрял кошер никога не ги слагай на друго семейство.Претопяваш восъка и медената вода на медовина или ракия.После дезинфекция на кошера и инвентара.

ch.atanasov
05.11.2018, 16:01
Да речем че проблема е в тая нова болест? Ако е нещо различно от нозематоза. Аз третирах за нозематоза със скъп продукт, това означава ли, че това третиране не помага в този случай? И трябва ли да третирам в момента с нещо, за да не си отидат и другите ми 2 кошера? Аз понеже останах с 10 рамки пълни с мед, ги разделих в другите ми два, защото нямаше какво да ги правя, нито къде да ги скрия.

Да потвотря третирането? Или да не пипам?



Да знам като правя утре кръста за "кошерът ми", поне да имам работа и за другите два. :)


Я дай малко инфо за препаратите- какво, кога, как.....

ch.atanasov
05.11.2018, 16:10
Това ми се струва като нещо несериозно. Особено, ако е казано от професорката. Нещо като хвърляне на боб? Значи няма да работим на сигурно, а ще пробваме? Кой оживее, оживее?

Незнам кое ти е несериозно. За мен несериозно е всеки да бърка някакви луди отвари ( по неведоми рецепти ), да ги пляска в нета ( че и на видео ) и народа да ги ползва.

Трендафил Дончев
05.11.2018, 16:22
Незнам кое ти е несериозно. За мен несериозно е всеки да бърка някакви луди отвари ( по неведоми рецепти ), да ги пляска в нета ( че и на видео ) и народа да ги ползва.

Това искам да кажа, че светилото трябва да каже точно, нали на база изследвания ще са тези илачи? След като са на база - на този кошер от това, на другия от онова, това си е хвърляне на боб и не се базира на нищо, макар казано и от професор.

ch.atanasov
05.11.2018, 16:48
Това искам да кажа, че светилото трябва да каже точно, нали на база изследвания ще са тези илачи? След като са на база - на този кошер от това, на другия от онова, това си е хвърляне на боб и не се базира на нищо, макар казано и от професор.

Имах предвид различните заболявания, а не този или онзи кошер. Много ясно, че при акар ( или церана )ще се третират всички кошери ( в един пчелин )с един илач, а не всеки с различен. Важно е кой илач да се ползва и защо.

tarty
05.11.2018, 17:39
Имах предвид различните заболявания, а не този или онзи кошер. Много ясно, че при акар ( или церана )ще се третират всички кошери ( в един пчелин )с един илач, а не всеки с различен. Важно е кой илач да се ползва и защо.

Чанко, а тия дето нямат и те ли ще трябва да третират, че както знам всички третират профилактично за нозема, но си е има проклетницата, не умира лесно.

ch.atanasov
05.11.2018, 17:46
Чанко, а тия дето нямат и те ли ще трябва да третират, че както знам всички третират профилактично за нозема, но си е има проклетницата, не умира лесно.

Какво нямат, кошери ли ?:bigsmile:
Ако имат кошери трябва да третират профилактично. Дори и на привидно здрави семейства, пробата ще отчете --Церана.

Трендафил Дончев
05.11.2018, 17:58
Чанко, а тия дето нямат и те ли ще трябва да третират, че както знам всички третират профилактично за нозема, но си е има проклетницата, не умира лесно.


Какво нямат, кошери ли ?:bigsmile:
Ако имат кошери трябва да третират профилактично. Дори и на привидно здрави семейства, пробата ще отчете --Церана.

Смеете се вие, ама не сте яли х...халва ;), че да знаете какво е. Да третираш за какво ли не и пчелите да мрат на поразия.

Да питам: Някой слагал ли е спирт в сиропа?

ch.atanasov
05.11.2018, 18:08
Смеете се вие, ама не сте яли х...халва ;), че да знаете какво е. Да третираш за какво ли не и пчелите да мрат на поразия.

Да питам: Някой слагал ли е спирт в сиропа?

Е, сега трябва да се хваля и за халвата ли. blush;Няма да напомням за броя на жертвите ми. sweating;
Дай рецепта за спирта, ще си я запиша.:laughing:

бат тянко
05.11.2018, 18:29
Ама кой да ти каже ... Според мен основна причина е хаоса в профилактиката. Като чета с какво и кога третира народа, не се чудя изобщо.

Освен нозевит+ и hive alive, какво друго да използвам за профилактика? А, става и йод да.

ch.atanasov
05.11.2018, 18:44
Освен нозевит+ и hive alive, какво друго да използвам за профилактика? А, става и йод да.

Свари си чай от 1001 билки, сложи по една капка от всички етерични масла, които намериш. :bigsmile:Другото е тайна.

tarty
05.11.2018, 18:53
Какво нямат, кошери ли ?:bigsmile:
Ако имат кошери трябва да третират профилактично. Дори и на привидно здрави семейства, пробата ще отчете --Церана.
По дяволите, аз не съм тритирал досега никога за нозема, значи съм много зле. Все съм си мислел, че когато си болен, тогава взимаш лекарства, а то какво било, болен не болен, гълташ наред, за да не се разболееш.

ch.atanasov
05.11.2018, 19:03
По дяволите, аз не съм тритирал досега никога за нозема, значи съм много зле. Все съм си мислел, че когато си болен, тогава взимаш лекарства, а то какво било, болен не болен, гълташ наред, за да не се разболееш.

Не се пъчи, нали четеш какво писа колегата за "халвата".:bigsmile: Не забравяй за 2014.hi;

пп. Човека няма нищо общо с насекомите, а докато разбереш, че имаш Церана и няма да имаш пчели, които да лекуваш.

tarty
05.11.2018, 19:21
Не се пъчи, нали четеш какво писа колегата за "халвата".:bigsmile: Не забравяй за 2014.hi;

пп. Човека няма нищо общо с насекомите, а докато разбереш, че имаш Церана и няма да имаш пчели, които да лекуваш.

Помня, помня, за това не ми пука. По добре да измрът заразените, хем ти остават пчелите със по добър ген, хем спестяваш нерви, труд и всичко останало за което и сам може да се сетиш.

ch.atanasov
05.11.2018, 19:25
Помня, помня, за това не ми пука. .

Кой ще ти изкара пара за кредите ти. Да не те вия на палатка някъде.:bigsmile:

qnkov90
05.11.2018, 19:32
Не помня точни дати, но както третираха местните, така и аз по тяхно време. За нозематоза го купих от пчеларски магазин, смърдеше доста на йод, но смесица с още нещо, не беше евтино. Прелеха ми в едно шишенце малко. Не помня дозировката - имам я записана някъде. Лентичките са Варостоп по 2 на кошер около 30-35 дена ги държах и после махнах. Причината ще остане неизвестна. Просто цял октомври не ги бях отварял, просто не вярвах, че такова нещо може да се случи. Те приемаха сиропа за норматив до преди 2 седмици. Имам познати дето не третират с нищо и нямат проблеми! Не мога да повярвам как 3 кошера не мога да отгледам като хората. :/

ch.atanasov
05.11.2018, 19:48
... За нозематоза го купих от пчеларски магазин, смърдеше доста на йод, но смесица с още нещо, не беше евтино. Прелеха ми в едно шишенце малко. ............ Не мога да повярвам как 3 кошера не мога да отгледам като хората. :/

Ще умра от смях, вече и наливни илачи имало.:tres:
пп. Ти май и преди година имаше проблеми.

Djoro
05.11.2018, 19:51
Не помня точни дати, но както третираха местните, така и аз по тяхно време. За нозематоза го купих от пчеларски магазин, смърдеше доста на йод, но смесица с още нещо, не беше евтино. Прелеха ми в едно шишенце малко. Не помня дозировката - имам я записана някъде. Лентичките са Варостоп по 2 на кошер около 30-35 дена ги държах и после махнах. Причината ще остане неизвестна. Просто цял октомври не ги бях отварял, просто не вярвах, че такова нещо може да се случи. Те приемаха сиропа за норматив до преди 2 седмици. Имам познати дето не третират с нищо и нямат проблеми! Не мога да повярвам как 3 кошера не мога да отгледам като хората. :/

Не се коси. Стават такива работи.

радо
05.11.2018, 20:03
По дяволите, аз не съм тритирал досега никога за нозема, значи съм много зле. Все съм си мислел, че когато си болен, тогава взимаш лекарства, а то какво било, болен не болен, гълташ наред, за да не се разболееш.
Био апис /Ефективни микроорганизми/ помагат при ноземата ,а ти ги ползваше .

qnkov90
05.11.2018, 20:25
Не, не беше наливно, просто не го исках цялото и си го поделихме с един колега, като ни го пресипаха в шишенца. С тия 3 кошера дето останах, нямаше смисъл да имам лекарство за 50. Все едно. Имах проблеми със слаб кошер, но като тази, да загубя два кошера, е такава нямах! Май ще запра да ги третирам и подхранвам, белким проблемите ми се оправят догодина. На работа в една тръба вече 4-та година живееят едни, пък аз с условия ги губя. :)

СБОГОМ КОШЕР 2 и 3 !

Дълъг живот кошер 1 и 4 !! :)))

tarty
05.11.2018, 20:32
Не, не беше наливно, просто не го исках цялото и си го поделихме с един колега, като ни го пресипаха в шишенца. Все едно. Имах проблеми, но като тази, да загубя два кошера, е такава нямах!

СБОГОМ КОШЕР 2 и 3 !

Дълъг живот кошер 1 и 4 !! :)))

Не се коси :), имам зададени теми за, защо ми умират семействата дали най много мед :) и то няколко поредни години, но май им намерих цаката.

Трендафил Дончев
05.11.2018, 20:38
но май им намерих цаката.

Ти ли? Хайде сега разкажи как? Ако обичаш.

Ха, ха...повече няма повтарям.:bigsmile:

ch.atanasov
05.11.2018, 20:41
Не, не беше наливно, просто не го исках цялото и си го поделихме с един колега, като ни го пресипаха в шишенца. С тия 3 кошера дето останах, нямаше смисъл да имам лекарство за 50. Все едно. Имах проблеми със слаб кошер, но като тази, да загубя два кошера, е такава нямах! Май ще запра да ги третирам и подхранвам, белким проблемите ми се оправят догодина. На работа в една тръба вече 4-та година живееят едни, пък аз с условия ги губя. :)

СБОГОМ КОШЕР 2 и 3 !

Дълъг живот кошер 1 и 4 !! :)))


Тук -там се шегувам, но не ти мисля зло. Иска ми се да помогна, но честно балдисва ми да тегля думи с ченгел. Искаш помощ, а не знаеш нито кога си третирал, нито с какво. Това най-малко е несериозно отношение.

tarty
05.11.2018, 21:50
Ти ли? Хайде сега разкажи как? Ако обичаш.

Ха, ха...повече няма повтарям.:bigsmile:

Шегувам се, а може и да не се шегувам :). Прихващам и аз по малко и знаеш от кой :).

Трендафил Дончев
05.11.2018, 22:07
Шегувам се, а може и да не се шегувам :). Прихващам и аз по малко и знаеш от кой :).

Ааааааа, не знам. По - горе Атанасов се шегува, оттатък целия форум започнаха по горе - долу същия начин, но аз си оставам единствен с точните думи които казваш. Та може би - знам ли?:bigsmile: Ей, внимавай с това прихващане.:bigsmile:

Алексиев
06.11.2018, 12:00
Не се коси :), имам за дадени теми за, защо ми умират семействата дали най много мед :) и то няколко поредни години, но май им намерих цаката.


Е... все пак е нещо, значи има "цака".
Много силно семейство и...фалира. Слабо семейство, пак фалира. Ами....средното би трябвало да прогресира нали?
Миналата година 4 средни семейства по принуда ги разделих на две, в края на юли, като им придадох оплодени майки. Работата се усложни и от факта, че нямах изградени пити да им сложа допълнително. Подбудително подхранване през ден по 200 гр. август със захарен а след това с инвертиран сироп. Сложих им и основи за градеж. И август и септември нямаше годна килийка не осеменена. Към края на октомври им дадох по две кила инвертиран сироп, изкарах отстрани новите пити и ги оставих. Около нова година им сложих по половин купешка питка, отначало в хранилката а после под нея, някои вземаха по- малко, други не. Почти цяла зима излизаха, времето беше топло. От притеснение да не останат гладни, още в края на януари започнах пак да им давам сироп. Април и май при нас беше добре за пчелите. Имаше як градеж, и понеже бях зле с рамките, слагах основа след основа. Корпусите се напълниха с рамки и започнах да вадя питите с прашец и мед. По две пити от кошер изкарах и ги съхраних. Около 15 май имах по на десет, т.е. всичките рамки пило. Хванахме овошките акацията и донякъде драката, до към 10 юни и..това беше. Втората половина на юни и юли имах корпус и два магазина плътно покрити с пчели. Кошерите са ДБ 10. На 15 юли взех от осемте кошера по две рамки със запечатано пило с пчелите и направих 4 отводки като им сложих и по 4 пити с мед и прашец, които бях отделил и съхранил. На трите придадох запечатани майчила, на четвъртия подсигурих прясно пило понеже не стигнаха майчилата. Всички се оплодиха и на 6 септември имаха по на 4-5 рамки пило, грубо пресметнато около 20-25 хиляди на семейство. Преди 5 дена ги проверих, пило няма останали пчели между 4 и 6 рамки, храна имат. От 12 едната, тая която си изкара сама майката, станала търтовка и още една която към края на юли направи неуспешна самосмяна/ аз съм виновен щото маркирах млада майка която явно не са харесали след това/ та и тя е по слабичка но има надежда да оцелее.
Такива ги свърших като новобранец а дали е правилно, е...ще видим а се надявам и вие да кажете нещо.

Трендафил Дончев
06.11.2018, 12:32
януари започнах пак да им давам сироп.

Тук нещо не ми харесва, но ти си знаеш. Ако времето беше влажно, какво щеше да се получи?

kando
06.11.2018, 18:40
Тук нещо не ми харесва, но ти си знаеш.
То какво да не ти харесва, ами си е баш правило сироп по това време да не се дава.

Трендафил Дончев
06.11.2018, 19:49
То какво да не ти харесва, ами си е баш правило сироп по това време да не се дава.

Колко да е правило? След като той дава значи за него не важи това правило.

Алексиев
07.11.2018, 06:44
Ай сега, все едно не сте били новобранци, не сте брали излишни страхове и не сте правили грешки. Мед имах, пудра захар също. Купих 10 кг готови питки щото имали и добавка илачи. По съвет на "пчелар" ги сложих където не трябва а след като виждах, че не ги внасят, какво трябваше да направя? Е...сега знам де. Другия фактор е, че почти през цялото време бяха на вън /имам снимка на 4 януари на пчела носеща прашец/ и се притесних, че ще останат гладни.
Правилото го знам ама....ако си нарушил преди това други правила...става сложна. Знам че е грешка и макар и в случая резултата да беше добър, не смятам да я повтарям. Не знам защо но специално за пчелите все още три пъти режа и после меря...зер се панирам кво ли..

rumenggr
07.11.2018, 07:23
Ай сега, все едно не сте били новобранци, не сте брали излишни страхове...
Знам че е грешка и макар и в случая резултата да беше добър, не смятам да я повтарям. Не знам защо но специално за пчелите все още три пъти режа и после меря...зер се панирам кво ли..

Научил си си уроока. Живот и здраве, намали рязането за сметка на меренето и ще си дойдат нещата на място!

Алексиев
20.11.2018, 06:09
Летните пчели живеят около 40 дена, зимните около 6 месеца. Въпроса ми е: пчели излюпени юли, не преработвали нектар или захар, колко време ще живеят?

Трендафил Дончев
20.11.2018, 07:32
Летните пчели живеят около 40 дена, зимните около 6 месеца. Въпроса ми е: пчели излюпени юли, не преработвали нектар или захар, колко време ще живеят?

40 дни, а може и 6 месеца. Това, че няма нектар или захар, не значи, че не търсят такъв още по - усилено. Дори и по - малко от 40 ще живеят. Обратно. Имат запасите, но времето се разваля в продължителен период. Пчелите бездействат. Живеят и повече от 6 месеца, ако това време се застъпи и с зимата.

barkov1982
20.11.2018, 09:40
Летните пчели живеят около 40 дена, зимните около 6 месеца. Въпроса ми е: пчели излюпени юли, не преработвали нектар или захар, колко време ще живеят?
Ако някак успееш да ги задържиш да не преработват нектар, но ако отгледат две поколения пчели, другото това са най горещите месеци при нас, ще бъде изразходвана и много енергия в кошера за контрол на температурата и влажността. Така само си мисля

nikawr
21.11.2018, 08:57
Летните пчели живеят около 40 дена, зимните около 6 месеца. Въпроса ми е: пчели излюпени юли, не преработвали нектар или захар, колко време ще живеят?
До края на септември максимум. Пилото което ще отгледат ще ги стопи.

_Александър_
04.12.2018, 21:12
Не е ли по добре да обсъждаме толкова разгорещено нещо свързано с пчелите например: днес забелязах на 2 от кошерите си голям подмор. Отколкото евентуално какво ще стане с със или без субсидии при условие че никои не знае а гадаем.

Трендафил Дончев
04.12.2018, 21:18
Не е ли по добре да обсъждаме толкова разгорещено нещо свързано с пчелите например: днес забелязах на 2 от кошерите си голям подмор. Отколкото евентуално какво ще стане с със или без субсидии при условие че никои не знае а гадаем.

Това с подмора малко не е на добре. Малко ми се вижда рано за по - голямо количество подмор. Не надникна ли?

_Александър_
04.12.2018, 21:27
Това с подмора малко не е на добре. Малко ми се вижда рано за по - голямо количество подмор. Не надникна ли?

Незнам дали го казваш с ирония... Но не не съм. Това бяха отводки и по време на слънчогледа много бързо се развиха и след слънчогледа... до там почти никакво пило. Пробвах с В12, нищо. Но когато ги зазимявах плодника беше пълен с пчели до 8-мото междуредие. Кошера е дадан-блат, а отводки я направих началото на акацията на 3 рамки (една запечатано пило, една мед и прашец, и една с прясно пило. Обесняват си го така- че сега загива старата пчела.

Трендафил Дончев
04.12.2018, 21:34
Незнам дали го казваш с ирония... Но не не съм. Това бяха отводки и по време на слънчогледа много бързо се развиха и след слънчогледа... до там почти никакво пило. Пробвах с В12, нищо. Но когато ги зазимявах плодника беше пълен с пчели до 8-мото междуредие. Кошера е дадан-блат, а отводки я направих началото на акацията на 3 рамки (една запечатано пило, една мед и прашец, и една с прясно пило. Обесняват си го така- че сега загива старата пчела.

Когато го казвам с ирония поставям предимно това - :bigsmile: , но не. И аз си мисля за последното което каза, но ме съмнява, че ще останат с малко пчели.

_Александър_
04.12.2018, 21:42
Когато го казвам с ирония поставям предимно това - :bigsmile: , но не. И аз си мисля за последното което каза, но ме съмнява, че ще останат с малко пчели.

С риск да ме критикуват че коментирам тема която не е за тук... Да и аз така мисля, ама на пролет ще им помогна с някоя рамка пило ако оцелеят де. Просто не се сещам в момента какво друго мога да направя.

Георги 1974
04.12.2018, 21:50
Стара пчела в зимата няма има кекава пчела а това е вследствие на различни фактори.

Ангел Йосифов
04.12.2018, 21:52
Стара пчела в зимата няма има кекава пчела а това е вследствие на различни фактори.

От август-септември говоря,че пилото,което се вижда не е зимната пчела,а междинната.

_Александър_
04.12.2018, 21:52
Просто ще следя как ще продължи. Сега в снега лесно се забелязва

Трендафил Дончев
04.12.2018, 21:53
С риск да ме критикуват че коментирам тема която не е за тук... Да и аз така мисля, ама на пролет ще им помогна с някоя рамка пило ако оцелеят де. Просто не се сещам в момента какво друго мога да направя.


Иначе, ако надникнеш как стоят нещата може и да обединиш. Нали бяха две? А може и с много изолационен материал. Някъде някой пусна снимки от някакъв руски пчелин.

_Александър_
04.12.2018, 21:56
Понеже третирам с ОК чрез накапване, и следа кога ще свърши пилоти. Тези двата септември имаха пило капачка от безалкохолно.

_Александър_
04.12.2018, 21:59
Аз ще преместя.
Иначе, ако надникнеш как стоят нещата може и да обединиш. Нали бяха две? А може и с много изолационен материал. Някъде някой пусна снимки от някакъв руски пчелин.

По това време... възможно ли е обединение? Да две са. За изолацията може да пробвам, само незнам дали няма да и навредя повече от колкото ще помогна, смисъл малко студено ми се вижда

Трендафил Дончев
04.12.2018, 22:04
По това време... възможно ли е обединение? Да две са. За изолацията може да пробвам, само незнам дали няма да и навредя повече от колкото ще помогна, смисъл малко студено ми се вижда

Опитай с външна, дебела изолация. А какво му е сложното сега за обединение? Напротив, ще стане по - лесно. Но, ако ги изолираш, може напролет да са два добри.

_Александър_
04.12.2018, 22:07
Опитай с външна, дебела изолация. А какво му е сложното сега за обединение? Напротив, ще стане по - лесно. Но, ако ги изолираш, може напролет да са два добри.

Ще пробвам с изолацията поне топлината да се опитам да запазя. Иначе това с обединението сега не съм се сещал.

_Александър_
04.12.2018, 22:09
Нали по това време. Обикновенно оставям те да изберат коя е по добрата майка. В този случай трябва да убия едната

Трендафил Дончев
04.12.2018, 22:12
Нали по това време. Обикновенно оставям те да изберат коя е по добрата майка. В този случай трябва да убия едната

Има и начини за запазване на много майки, но не знам как ще се справиш. С клетки. Но по - добре ги затрупай яко и те това - какво стане. Знае ли човек - може и да почерпиш напролет.;)

_Александър_
04.12.2018, 22:16
Има и начини за запазване на много майки, но не знам как ще се справиш. С клетки. Но по - добре ги затрупай яко и те това - какво стане. Знае ли човек - може и да почерпиш напролет.;)

Черпил съм и пак ще черпя. Запазване смисъл затваряш едната а другата я оставяш свободна?

Трендафил Дончев
04.12.2018, 22:39
Черпил съм и пак ще черпя. Запазване смисъл затваряш едната а другата я оставяш свободна?

И двете затворени.

_Александър_
04.12.2018, 23:48
И двете затворени.

Еми кълбото как ще се измести. Или трябва да е стеснено на максимум.

Трендафил Дончев
04.12.2018, 23:53
Еми кълбото как ще се измести. Или трябва да е стеснено на максимум.

Начина е такъв. Двете майки са в клетки, но разграничени с преграда - плътна. Пчелите се събират и ограничават от към пространство - това си го разбрал. Кълбото е едно вече и топли и двете майки, но няма как да се унищожат помежду си, а и от пчелите. И така до напролет.

_Александър_
05.12.2018, 00:01
Начина е такъв. Двете майки са в клетки, но разграничени с преграда - плътна. Пчелите се събират и ограничават от към пространство - това си го разбрал. Кълбото е едно вече и топли и двете майки, но няма как да се унищожат помежду си, а и от пчелите. И така до напролет.
това ми допада и то доста. Много добра идея. Само за уточнение- да речем че едното семейство е на 4 рамки и др. е на 4 рамкаи, слагаме преградата м/у 4и5 рамка а от двете страни на преградата майките. Правилно ли те разбирам? Или майките трябва да са си по средата на семействата?

Трендафил Дончев
05.12.2018, 00:19
това ми допада и то доста. Много добра идея. Само за уточнение- да речем че едното семейство е на 4 рамки и др. е на 4 рамкаи, слагаме преградата м/у 4и5 рамка а от двете страни на преградата майките. Правилно ли те разбирам? Или майките трябва да са си по средата на семействата?

Май нищо не си разбрал. Двете клетки са една до друга с преграда еднаква с тях . Двете семейства са едно вече. Сега разбра ли?

_Александър_
05.12.2018, 00:22
Май нищо не си разбрал. Двете клетки са една до друга с преграда еднаква с тях . Двете семейства са едно вече. Сега разбра ли?
Сега те разбрах.

Трендафил Дончев
05.12.2018, 00:24
Сега те разбрах.

Сега ти решаваш как.

_Александър_
05.12.2018, 00:35
Сега ти решаваш как.
:yo: благодаря!

дядо борю
05.12.2018, 03:26
Начина е такъв. Двете майки са в клетки, но разграничени с преграда - плътна. Пчелите се събират и ограничават от към пространство - това си го разбрал. Кълбото е едно вече и топли и двете майки, но няма как да се унищожат помежду си, а и от пчелите. И така до напролет.
Трябва ти изолатор на Хмара.Продават го Голдън Бее Ямбол. https://www.youtube.com/watch?v=F2WAaodhlYg

Трендафил Дончев
05.12.2018, 09:27
Трябва ти изолатор на Хмара.Продават го Голдън Бее Ямбол. https://www.youtube.com/watch?v=F2WAaodhlYg

Идеята е малко по друга.

Ангел Йосифов
05.12.2018, 10:24
Бих препоръчал на Александър,изобщо,ама изобщо да не закача-пипа отводките.4 междурамия сега, са си кило и отгоре пчели.Ако отводките имат някакъв проблем,то след обединението,проблема се умножава на квадрат.

Трендафил Дончев
05.12.2018, 10:54
Бих препоръчал на Александър,изобщо,ама изобщо да не закача-пипа отводките.4 междурамия сега, са си кило и отгоре пчели.Ако отводките имат някакъв проблем,то след обединението,проблема се умножава на квадрат.

И аз не бих ги пипал, а само подсилил затоплящите материали, но давам възможните начини на действие според неговата преценка за семействата, околната среда от към температура и ред други фактори. Та преценката все пак си е негова.

_Александър_
05.12.2018, 12:01
И аз не бих ги пипал, а само подсилил затоплящите материали, но давам възможните начини на действие според неговата преценка за семействата, околната среда от към температура и ред други фактори. Та преценката все пак си е негова.

Това и направих вече. Затоплящи материали ( вече не се вижда кошера а само прелката). Днес нямаше пчели в снега. Възможно ли е просто изведнъж да са ги изчистили а не както другите постепенно?

_Александър_
05.12.2018, 12:54
Трябва ти изолатор на Хмара.Продават го Голдън Бее Ямбол. https://www.youtube.com/watch?v=F2WAaodhlYg

Изгледах го цялото клипче. Разбирам отделни думи от това което казва (руския не ми е силна страна). След обединението майките са сами Ами пчелите не се ли бият помежду си?

радо
05.12.2018, 14:33
Изгледах го цялото клипче. Разбирам отделни думи от това което казва (руския не ми е силна страна). След обединението майките са сами Ами пчелите не се ли бият помежду си?
Точно температурата /0 - 5 градуса/ са идеални за обединяване .Първо семействата се обединяват с мрежа едно върху друго,след ден/два се събират заедно като двете майки в изолаторите са разделени от една рамка .Двете майки винаги трябва да са в обсега на кълбото иначе ще загинат затова пчелите трябва да покриват плътно оставените рамки и изолатори с майките.В твоя случай семействата ще оцелеят без проблем ако пчелите са на 4 рамки и не си заслужава да рискуваш.

Трендафил Дончев
05.12.2018, 14:45
Изгледах го цялото клипче. Разбирам отделни думи от това което казва (руския не ми е силна страна). След обединението майките са сами Ами пчелите не се ли бият помежду си?

Нали знаеш, че се пуска някакъв аромат, било то и от обикновен лук?

Трендафил Дончев
05.12.2018, 14:51
Това и направих вече. Затоплящи материали ( вече не се вижда кошера а само прелката). Днес нямаше пчели в снега. Възможно ли е просто изведнъж да са ги изчистили а не както другите постепенно?

За това ставаше въпрос. Силно завиване. Възможно е. Това може да покаже, че са и много добре. Но все пак е добре да се хвърля по едно око вместо боб. Слушалка също върши работа.

_Александър_
05.12.2018, 16:56
За това ставаше въпрос. Силно завиване. Възможно е. Това може да покаже, че са и много добре. Но все пак е добре да се хвърля по едно око вместо боб. Слушалка също върши работа.

Почти всяка пролет обединявам семейства като пръскам с разредена ракия. Просто затварям майката с клетка( такава която се набива в питата, и прехвърлям осируталото семейство при това с майката. Винаги се получава и то без жертви. А за слушалката използвам стетоскоп мисля че така се казваше, ходя в седмицата по веднъж, а ако вали сняг веднага щом спре

_Александър_
05.12.2018, 17:26
Като казвам почти това означава През 1-2 години по едно семейство. Обикновенно причината е че съм забравил да сменя някоя стара майка.... И на там всеки знае какво се случва.

reopru
10.12.2018, 23:06
Вчера беше топло и имах много свободно време и го използвах да наблюдавам пчелите. Повечето се облетяха, като първи бяха тези с отворените мрежести дъна. Не всички с отворени дъна, но тях не ги мисля, защото със слушалките се чуваше силно бучене отвътре. Някои пчели дори налетяха шафрановия минзухар наоколо.
Имаше обаче 2 (от 10те) които си траяха, въпреки топлото време. Тихички и по звука от слушалките.
Точно те, предните снежни дни имаха много изкаран навън подмор. Трудно ми е да определя количеството подмор, тъй, като всеки път го махах.
Още при накапването с оксаловата киселина, тези двата, изглеждаха отслабнали, но сега, като отворих единия, пчелите покриваха 2 междурамия. Едва.
Допускам, че кърлежа ги е съсипал, тъй като, когато гребнах подмора с тел от дъното на кошера (тип "на дедо кошера 12 ДБ") излизат освен мъртви пчели, разпечатки и трупове на акари.
...
Абе чудех се, дали да не ги обединя двата, заедно с още една слабичка отводка с млада майка и от три да направя 1, ама пак прочетох нагоре... Дали да не ги опаковам? Или да им направя 3-секционен фибранен сандък и да ги преместя посред зима... всеки на по 2 до 3 пити... Или да не се занимавам с глупости, а кой оцелее, оцелее и 30 -40 кг излишен мед за отводки или на ракия...




Ясно е, че ще направя нещо или нищо (нулева алтернатива - който оцелее, оцелее) но, исках да споделя

_Александър_
18.12.2018, 17:59
Вчера беше топло и имах много свободно време и го използвах да наблюдавам пчелите. Повечето се облетяха, като първи бяха тези с отворените мрежести дъна. Не всички с отворени дъна, но тях не ги мисля, защото със слушалките се чуваше силно бучене отвътре. Някои пчели дори налетяха шафрановия минзухар наоколо.
Имаше обаче 2 (от 10те) които си траяха, въпреки топлото време. Тихички и по звука от слушалките.
Точно те, предните снежни дни имаха много изкаран навън подмор. Трудно ми е да определя количеството подмор, тъй, като всеки път го махах.
Още при накапването с оксаловата киселина, тези двата, изглеждаха отслабнали, но сега, като отворих единия, пчелите покриваха 2 междурамия. Едва.
Допускам, че кърлежа ги е съсипал, тъй като, когато гребнах подмора с тел от дъното на кошера (тип "на дедо кошера 12 ДБ") излизат освен мъртви пчели, разпечатки и трупове на акари.
...
Абе чудех се, дали да не ги обединя двата, заедно с още една слабичка отводка с млада майка и от три да направя 1, ама пак прочетох нагоре... Дали да не ги опаковам? Или да им направя 3-секционен фибранен сандък и да ги преместя посред зима... всеки на по 2 до 3 пити... Или да не се занимавам с глупости, а кой оцелее, оцелее и 30 -40 кг излишен мед за отводки или на ракия...




Ясно е, че ще направя нещо или нищо (нулева алтернатива - който оцелее, оцелее) но, исках да споделя

Аз се възползвах от топлото време. Отворих ги и не видях нищо :D пчелите бяха толкова надолу, че даже не видях на колко междуредия са. Чувам ги, но не ги виждам, а нямаше с какво да си светна. Стана ми странно за това отворих по възможно най тихия и внимателен начин още 2 от най силните които зазимих. Там беше същото.На единия видях да изкачат нагоре 2-3 пчелички м/у 6-7 междуредие. Мед имаше навсякаде.

Трендафил Дончев
18.12.2018, 18:23
Аз се възползвах от топлото време. Отворих ги и не видях нищо :D пчелите бяха толкова надолу, че даже не видях на колко междуредия са. Чувам ги, но не ги виждам, а нямаше с какво да си светна. Стана ми странно за това отворих по възможно най тихия и внимателен начин още 2 от най силните които зазимих. Там беше същото.На единия видях да изкачат нагоре 2-3 пчелички м/у 6-7 междуредие. Мед имаше навсякаде.

Затова са и толкова надолу. Имат храна.

cepar4o
03.01.2019, 10:59
Здравейте. Аз направих две отводки тази година и така да се каже имам проблем с едната.
След като прецъфтя акацията,изцентрофужих меда и направих отводките по 2 метода на един приятел пчелар.
Първата. Пренесох рамката на която беше майката в друг празен сандък,добавих рамки със разновъзрастово пило, мед и прашец. Отводката се разви изключително бързо(все пак майката не е спирала да снася) Осиротелия кошер си заложи и направи маточници. Майката се излюпи и заплоди. Идеално...силни и отводка номер 1 и осиротелия кошер. дадоха повече от очкваното.
Проблема е с отводка номер 2. Взех рамки с прясно снесени яйца,млади пчели, мед и прашец. (пчелите сами да си направят маточник от пресните яйца). съответно старите напуснаха отводката и аз стесних входовете. даже и сложих изцентрофужените рамки да си ги оближат. След това видях доста маточници, но ме посъветваха да не ги пипам и най-вероятно там ми беше грешката, трябваше да унищожа по-дребните и невзрачни маточници,но не го направих. Впоследствие се е излюпила някоя майка която ги е унищожила.
И от тогава не върви и не върви с тази отводка, майката уж се оплодила,но много малко пило имаше по рамките, а за млада майка трябваше да няма място от пило и аз да не смогвам да добавям рамки, но уви.
Та проблема е следния: по външни фактори и прегледи, семейството се държеше нормално с изключение на малкото пило. не стигна и до 5 междурамия за слънчогледа, а другата отводка напълни магазин и половина.
Сега го слушам от време на време много слабо жужи и незнам как да постъпя, дали да го опаковам със изолация отвън за да помогна на малкото пчели да топлят кълбото по лесно или да го оставя пък да видим как ще изкара и докога?
Като цяло се виждат малко разпечатки под кошера понеже е с изцяло мрежесто дъно, даже и без прашецоуловител, хранят се.
Та стигнах и до някой заключения.
1. Занапред ще си поръчвам готови оплодени майки...
2. Тази практика по този начин нещо не ми изнася, за мен доста стрес и ужилвания като за първа отводка :) :laughing: (шегувам се за ужилванията, просто не ми изнася)
3. губи се много време докато пронесе новата оплодена уж майка и тя я се върнала я не.
4. ако поради липса на готови оплодени майки се стигне до направата на отводките по този начин поне ще знам че трябва да разредя маточниците и да оставя няколко хубави и едри.

Моля, изкажете някакво мнение

Nik_m
03.01.2019, 12:17
Не прави нищо няма смисъл от затопляне или тем подобни, защото това не помага а само вреди, да има храна и каквото стане. Променянето на температурния режим по това време не е добра идея. Аз всяка година си оставям по няколко резервни майки с по една шепа пчели в едни сандъчета с тънки дъски, направо са на снега и нямат проблеми. Но помисли с калпава майка и малко пчели пролетта какво ще стане, ще се мъчи и нищо. И не зная кой те учи, но така отводки не се правят :)

jordanov
03.01.2019, 12:25
ОК, cepar4o, и без това щях да пиша в темата за кошерите, ама може и направо тука.
По твойте въпроси - упражнението с отводка 2 е глупост /така съм казвал няколко пъти тук у форума и това е според мен/, ти се преценяй за нататък. Отводка 1 ти е показала правилния подход.
"Поръчването на готови оплодени майки" е голямо тото, ако си хазартна личност може да се пробваш. Но може да си докараш и неприятни емоции.
Продължавам по картинката оттатък. Не се увличай много по лекции и лектори, всички са големи сладкодумци но не приемай всичко казано от тях едно към едно. Ей го ще стигнеш и до Венер, и до клиповете на Бай кой беше и т.н., винаги има нещо премълчано... Задавай си въпроси и си отговаряй сам за себе си. Колко мед искаш да произвеждаш, например. И защо? С колко труд, много ли, малко ли... Каква е пашата при теб??? Районът какъв е, има ли кошери, колко, какви, какви хора се занимават с пчеларство? И някои неща ще ти се изяснят сами по себе си.
Мой съвет - категорично и веднъж завинаги се ориентираш към медодобив от рамки с размер 1/2 ДБ, т.е. височина 16 см. Оттам нататък, ако магазините /корпусите за медодобив/ са ти десетрамкови, на първо време няма никакво значение плодникът надолу с какви рамки ще бъде. Според височината на рамките избираш броя на корпусите, за да осигуряваш необходимия обем за гнездото. И като си избистриш техниката на работа и натрупаш опит, а и ако увеличаваш бройката, постепенно ще преминеш към един размер на който да ти останат плодниковите рамки. Това е.
Тва с помощните семейства е много примамливо като го четеш отстрани, ама май не е масова практика. Не знам защо. Ти като искаш, пробвай си на някой кошер, по-нататък ще си преценяш струва ли си.
Същата работа и с подвижното пчеларство. Първо сам трябва да си зададеш много въпроси свързани с него и като си отговориш - ще ти стане ясно.

Nik_m
03.01.2019, 12:35
Нещо много важно, хубава майка се прави от силен кошер за да може да захрани добре маточниците. Помощните семейства са голяма работа, увеличава доста добива.

cepar4o
03.01.2019, 12:36
Благодаря за бързите отговори. Храна има достатъчно и няма да ги пипам, засега само ще слушам от време на време. А като цяло подмора върху мрежата го видях отдолу и наброява 20-30 пчели и малко пред кошера...мисля че не е много.
Ам този човек е с дълъг стаж в пчеларството доколкото знам, споделяме идеи, аз чета тук споделям кое ми е харесало кое не, но всеки е стигнал до някакъв начин...който на мен не ми допада.
Може би не е тук мястото но споделете най-продуктивния за вас начин за направа на отводки. В темата за отводките нещата са много разпокъсани...единствено много добре е обяснено за празния магазинен корпус където на покривната табла се е закачил малък рой и т.н. ит.н.
Благодаря.

cepar4o
03.01.2019, 12:52
ОК, cepar4o, и без това щях да пиша в темата за кошерите, ама може и направо тука.
По твойте въпроси - упражнението с отводка 2 е глупост /така съм казвал няколко пъти тук у форума и това е според мен/, ти се преценяй за нататък. Отводка 1 ти е показала правилния подход.
.

Да има доста въпроси на които търся отговори и сега.
Далеч съм от нещо по-голямо от 15 кошера. В момента имам 4,но знае ли човек след година две може и да бъдат не 15 ами 30.
Доставя ми удоволствие да чета и да се занимавам с пчелите, както и да въртя центрофугата. :laughing:
Относно пашата: района е богат на Аморфа. Покрай дунава съм виждал и пчелари от други населени места с платформите. Акация при мен слабо ама не без хич. Слънчоглед садят доста. Липата я няма баш.

jordanov
03.01.2019, 13:17
Районът е много добър за пчеларство, стига да не е пренаселено с кошери. Ако стационарът ти е далечко от аморфата - да, струва си да ги закараш дотам. Но пак ти казвам - трябва първо да можеш да си зададеш едно десетина въпроса и като си отговориш сам на тях, ще си прецениш.
Ако искаш да научиш нещо от форума, ще го четеш от самото начало, най-старите теми и първите страници, докъдето ти е интересно. Иначе няма как да се ориентираш и да попаднеш на най-доброто.

Nik_m
03.01.2019, 13:19
Козлодуй е добър район за пчеларстване и като цяло покрай Дунав са силни районите. Има си тема за отводки можеш да я прочетеш да пробваш някой метод пролетта. Аз съм аматьор с 5 години стаж и не работя с апарати, пролетта осиротявам 2та ми най добри кошера, на 4тия ден изрязвам ако има запечатани маточници и после на 13тия ден правя отвдките. От 1 кошер пробирам по 20 маточника от 2та правя 40 отводки.

Nik_m
03.01.2019, 14:02
Това са с помощните семейства 2017г. над 40кг. само от слънчогледа. 2018г. много закъснях и помощните не бяха готови на време.

jordanov
03.01.2019, 14:05
А-ма-тьооор :)

cepar4o
03.01.2019, 15:17
Това са с помощните семейства 2017г. над 40кг. само от слънчогледа. 2018г. много закъснях и помощните не бяха готови на време.

Страхотно, моите две кошерчета дадоха общо към 70 кг за годината. А за 40 от слънчогледа...този мед няма изяждане. :bigsmile:

viktor tit
21.01.2019, 11:50
Такааа, тази събота 19.01.2019г. беше слънчево и с темепратура около 5 градуса и реших да проверя какво става с това семейство. В кошера нямаше нито една жива пчела, но по дъното намерих части от пчели и мъртви оси, както и 2-3 живи зимуващи в килийките. Мисля, че причината за смърттта на това семейство е била нападение от оси. Пилото за което писах по- горе е или излюпено (което ме съмнява) или е изядено от осите.

kebapa1912
18.02.2019, 16:16
Здравейте!
Начинаещ пчелар съм!Имам само един кошер 10 Д.Б./ от старите с клиновете/,рояк,който хванах на 23.май м.г..Зазимен е на 7 рамки ,центриран с две пр.дъски, около 12 кг мед,7см долна прелка,обърната таванка под нея на Антонов ден поставих 1.2кг питка Апифонда.На 5.02 бяха изяли 1/3 от питката.В момента летят и носят прашец от близките лешници,около 1дка на 50 метра от кошера.На 20.02/дават го16°С при мен/смятам да ги отворя,да проверя имали вече пило,да се уверя има ли мед на питите до пилото,да го стесня така че пчелите да покриват плътно рамките,да поставя фибран 2см до пр.дъски,да заменя питката с нова с прашец и витамини ,да завия гнездото с памучен плат и да сменя дъното с обгорено от друг кошер.На прав път ли съм?Приемам всякакви съвети от опитните пчелари.Не искам да навредя на пчелите.Целта ми тази година е да зазимя 3-4 семейства.

Трендафил Дончев
18.02.2019, 16:22
На прав път си. Може и да не го пипаш и да изчакаш още малко, но разбирам желанието ти. Само внимавай да не повредиш майката.

kebapa1912
18.02.2019, 16:41
Благодаря!Ще внимавам!Забравих да питам на 3-те пити,които извадих от кошера есента под запечатания мед има незапечатан,съхраняваме ги вкъщи на стайна температура.Как да разбера дали е вкиснат?

Nik_m
18.02.2019, 17:57
Няма смисъл да го ровиш сега, само може да повредиш майката без да искаш. Ако няма пило какво може да направиш когато нямаш резервна майка а дали има мед може да се види при поглед от горе. Опитай меда и виж дали е вкиснат.

barkov1982
18.02.2019, 19:34
Благодаря!Ще внимавам!Забравих да питам на 3-те пити,които извадих от кошера есента под запечатания мед има незапечатан,съхраняваме ги вкъщи на стайна температура.Как да разбера дали е вкиснат?
Един куп излишни процедури си си наумил, много неща бях написал ама се срина форума, не ми се повтаря всичко и затова едно по едно.
Каква цел искаш да постигнеш с това семейство.
Защо ти е протеинова питка при положение че имаш толкова много лешници. Ако ги стесняваш и са намаляли запасите дай им рамките зад преградната, подпри ги с пълна рамка, на първо време кажи какви са ти очакванията пък после ще го мислим

Nik_m
18.02.2019, 20:05
И стесняването само ще забави развитието. Аз съм правил опити и тези който не ги стесняваш винаги са по добре. Изцяло съм на мрежа никакво затопляне и никакво стесняване! Едно от най - хубавите неща които може да направиш за едно семейство е да му осигуриш спокойствие. После млада майка, третиране за болести подмяна на рамки и.т.н.

ch.atanasov
18.02.2019, 20:19
.....
на първо време кажи какви са ти очакванията пък после ще го мислим


...
Целта ми тази година е да зазимя 3-4 семейства.


Айларипиииии.:bigsmile:

kebapa1912
18.02.2019, 20:23
Един куп излишни процедури си си наумил, много неща бях написал ама се срина форума, не ми се повтаря всичко и затова едно по едно.
Каква цел искаш да постигнеш с това семейство.
Защо ти е протеинова питка при положение че имаш толкова много лешници. Ако ги стесняваш и са намаляли запасите дай им рамките зад преградната, подпри ги с пълна рамка, на първо време кажи какви са ти очакванията пък после ще го мислим
Благодаря на всички за готовността ви да помагате!Целта ми е единствено увеличаване на броя на семействата макс.3–4бр.да ги направя тази година.За никъде не бързам и не искам пари да вадя от пчеларство!Просто като са повечко ще мога по–лесно да ги гледам,нали така?Сега само с един е доста страшно!

kebapa1912
18.02.2019, 20:25
Няма смисъл да го ровиш сега, само може да повредиш майката без да искаш. Ако няма пило какво може да направиш когато нямаш резервна майка а дали има мед може да се види при поглед от горе. Опитай меда и виж дали е вкиснат.
Много си прав!И аз така мисля ,ама пусти мерак като малко дете!

mici-92
18.02.2019, 20:29
Благодаря на всички за готовността ви да помагате!Целта ми е единствено увеличаване на броя на семействата макс.3–4бр.да ги направя тази година.За никъде не бързам и не искам пари да вадя от пчеларство!Просто като са повечко ще мога по–лесно да ги гледам,нали така?Сега само с един е доста страшно!
Бързаш да ги направиш повече семейства.Бързай бавно!

barkov1982
18.02.2019, 20:32
Айларипиииии.:bigsmile:

translate please

barkov1982
18.02.2019, 20:37
Благодаря на всички за готовността ви да помагате!Целта ми е единствено увеличаване на броя на семействата макс.3–4бр.да ги направя тази година.За никъде не бързам и не искам пари да вадя от пчеларство!Просто като са повечко ще мога по–лесно да ги гледам,нали така?Сега само с един е доста страшно!

Тез бройки от това семейство ли искаш да ги правиш, ще купуваш отводкили, ще лУвиш рояци ли. Дай малко по смело, провокирай и ch. atanasov да се включи
П. П. Я вземи сподели какви паши имаш евентуално, пък и не много евентуално

kebapa1912
18.02.2019, 20:45
От него и от рояци!Направил съм девет капана от фибран двора ми е 4,5дка овошки и лозе имам ловно поле!

ch.atanasov
18.02.2019, 20:53
kebapa1912 (https://pchelari.com/forum/member.php?u=10549)

Пчеларски район пловдив

Търси колегата Агро, от Пловдив. Той е спец по скоростното размножаване. Без майтап.

kebapa1912
18.02.2019, 21:00
Тез бройки от това семейство ли искаш да ги правиш, ще купуваш отводкили, ще лУвиш рояци ли. Дай малко по смело, провокирай и ch. atanasov да се включи
П. П. Я вземи сподели какви паши имаш евентуално, пък и не много евентуално
В кв.Беломорски –Пловдив съм.Полуградска среда рапица,акация,слънчоглед няма .Много овошки,малко липа и еводия/миналата година цъфтя от 5.07 до 10.08/та от нея натрупаха запаси според мен и запустели ниви.

Nik_m
18.02.2019, 21:01
Много си прав!И аз така мисля ,ама пусти мерак като малко дете!
Да, знам как е и аз съм минал през това. В началото токова ги отварях че не се развиваха, след време започнах да ги отварям по малко и започнаха да вървят добре ама не дават мед :) След 1вата година вече спрях да им се бъркам в работата и всичко си дойде на мястото! Колкото по малко бъркаш в кошерите повече мед вадиш и като цяло ги отварям само когато има какво да правя, е чат пат ги отварям и за кеф :)

gonzo79
18.02.2019, 21:03
Здравейте колеги.

Няколко въпроса
1,Може ли пчелно яйце да не се излюпи,и евентуално колко време биха го държали?
2,Майка не оплодена от есента ,може ли да снася по това време(не оплодени яйца)?

barkov1982
18.02.2019, 21:05
От него и от рояци!Направил съм девет капана от фибран двора ми е 4,5дка овошки и лозе имам ловно поле!

Ако се вярва на думите на един съфорУМНИК, може още тази година да преизпълниш плана. Проучи пашите в района, поумувай върху някаква предварителна стратегия, конкретно за семейството което имаш в момента. И повечко четене"де що има издадена и неиздадена литература"
П. П. Видях със закъснение, че си отговорил

Трендафил Дончев
18.02.2019, 21:07
Здравейте колеги.

Няколко въпроса
1,Може ли пчелно яйце да не се излюпи,и евентуално колко време биха го държали?
2,Майка не оплодена от есента ,може ли да снася по това време(не оплодени яйца)?

9946..............

barkov1982
18.02.2019, 21:12
Здравейте колеги.

Няколко въпроса
1,Може ли пчелно яйце да не се излюпи,и евентуално колко време биха го държали?
2,Майка не оплодена от есента ,може ли да снася по това време(не оплодени яйца)?

Твойта логика какво ти казва?

Георги 1974
18.02.2019, 21:14
Здравейте колеги.

Няколко въпроса
1,Може ли пчелно яйце да не се излюпи,и евентуално колко време биха го държали?
2,Майка не оплодена от есента ,може ли да снася по това време(не оплодени яйца)?

Може и на двата въпроса

jdrumev
18.02.2019, 21:17
Може и на двата въпроса


Може ама си трябва строителна рамка.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

barkov1982
18.02.2019, 21:31
Може ама си трябва строителна рамка.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Само ако мислиш да ги ползваш

Георги 1974
18.02.2019, 21:36
Може ама си трябва строителна рамка.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
Каква строителна рамка коя е тая майка де на 100% и се излюпват яйцата и има ли такава в нормални пчелини и кокошките без петел не снасят ли яйца и без полог.

Георги 1974
18.02.2019, 22:26
Може ама си трябва строителна рамка.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
Мани я тая строителна рамка да кажем че искаш майка ама да не е от роиливо семейство семейството влиза в роево махаш майката и маточниците и слагаш рамка с яйца от кое семейство си искаш.Имаш най малко няколко варианта да ти отгледат роева майка от семейство в работно състояние.Подробностите са лесни

kebapa1912
18.02.2019, 23:19
Ако се вярва на думите на един съфорУМНИК, може още тази година да преизпълниш плана. Проучи пашите в района, поумувай върху някаква предварителна стратегия, конкретно за семейството което имаш в момента. И повечко четене"де що има издадена и неиздадена литература"
П. П. Видях със закъснение, че си отговорил
Стратегия имам,колко е правилна ,вие ще прецените.Мисля като запълни 8 рамки да го прехвъля в 12–так, като го напълни ще се опитам да намеря майката/съмнявам се,че ще успея,виждал съм я два пъти ,при прехвърлянето на рояка в кошера,беше неоплодена и десет дни по–късно след като имаше снесени яйца,вече видимо наедряла.Не е маркирана,не смея да я докосна!/и да я отделя с 3 рамки в нуклеус.От тук нататък метода на колегата Вълчан от форума.Ако не намеря майката деля на 2 и след 4 дни проверка.Така от 1 мисля ,че лесно ще станат 3,ако майките се оплодят нормално!Ако всичко е нормално защо не и една сборна отводка с купешка майка в средата на юли!Остава да сменим сегашната майка.Чрез отнемане на пило как става?

Nik_m
18.02.2019, 23:30
Стратегия имам,колко е правилна ,вие ще прецените.Мисля като запълни 8 рамки да го прехвъля в 12–так, като го напълни ще се опитам да намеря майката/съмнявам се,че ще успея,виждал съм я два пъти ,при прехвърлянето на рояка в кошера,беше неоплодена и десет дни по–късно след като имаше снесени яйца,вече видимо наедряла.Не е маркирана,не смея да я докосна!/и да я отделя с 3 рамки в нуклеус.От тук нататък метода на колегата Вълчан от форума.Ако не намеря майката деля на 2 и след 4 дни проверка.Така от 1 мисля ,че лесно ще станат 3,ако майките се оплодят нормално!Ако всичко е нормално защо не и една сборна отводка с купешка майка в средата на юли!Остава да сменим сегашната майка.Чрез отнемане на пило как става?

По добре като за 1ва година си купи 3 майки когато кошера направи 6 рамки с пило, вадиш по 2 рамки пило и 1 мед и правиш 3 отводки, за основния не го мисли там е летящата пчела, но е важно да остане майката там.

barkov1982
19.02.2019, 09:48
Стратегия имам,колко е правилна ,вие ще прецените.Мисля като запълни 8 рамки да го прехвъля в 12–так, като го напълни ще се опитам да намеря майката/съмнявам се,че ще успея,виждал съм я два пъти ,при прехвърлянето на рояка в кошера,беше неоплодена и десет дни по–късно след като имаше снесени яйца,вече видимо наедряла.Не е маркирана,не смея да я докосна!/и да я отделя с 3 рамки в нуклеус.От тук нататък метода на колегата Вълчан от форума.Ако не намеря майката деля на 2 и след 4 дни проверка.Така от 1 мисля ,че лесно ще станат 3,ако майките се оплодят нормално!Ако всичко е нормално защо не и една сборна отводка с купешка майка в средата на юли!Остава да сменим сегашната майка.Чрез отнемане на пило как става?

Не съм чел метода на колегата Вълчан, но той е сериозен пчелар, така че предполагам е описал подходящ метод. Ако ще го разделяш семейството, не еиждам смисъл да го прехвърляш, по добре му сложи магазин или корпус за развитие. Я кажи с какъв инвентар разполагаш, че с тези слаби отводки където си планувал не виждам градежа много. Едно силно семейство ще гради повече от 3 слаби

kebapa1912
19.02.2019, 10:38
Не съм чел метода на колегата Вълчан, но той е сериозен пчелар, така че предполагам е описал подходящ метод. Ако ще го разделяш семейството, не еиждам смисъл да го прехвърляш, по добре му сложи магазин или корпус за развитие. Я кажи с какъв инвентар разполагаш, че с тези слаби отводки където си планувал не виждам градежа много. Едно силно семейство ще гради повече от 3 слаби
Освен този кошер имам още 1 10ка Д.Б. ,4-ри 12-ка Д.Б. 2магазина 10-ци и 2 12-ци всичките са от старите с клиновете.5 от капаните са 6 рамкови нуклеуси по модела от клипа на Г.Кръстев.Не е проблем да подхранвам всеки ден.

ch.atanasov
19.02.2019, 17:41
Не съм чел метода на колегата Вълчан, но той е сериозен пчелар, така че предполагам е описал подходящ метод.....

"Моята технология която аз използвам е следната: Развито семейство, 12р дб; проверява се за наличие на яйца поне на 3 пити най- малко. Старата майка се изнася в нов кошер. Не желателно майка да се отглежда от отводка -кошер с нарушена възрастова структура: това са свищеви майки-80% ниско прудоктивни! В стария кошер има всички налични условия да се отгледат качествени маточници! След 10-я ден, разформироваш кошера на 3 отводки, с по три пити. Всяка отводка трябва да има пита с маточник-ци. Да едната отводка ще е стария кошер. След като майките пронесат, започваш да храниш. Така произведените майки, в 90% от случайте нямат никава разлика с роева или самосмяна! Това го практикувам до третата седмица на Юли. Отводките до края на септември ( до тогава храня) успяват да изградят от 2 до 3 плодникови пити. На другата годинат навлизат в акациева паша като нормално развити семейства! 1=4 е крайния резултат. ПРОВЕРЕНО! С излишен маточник можеш да смениш и старата майка."

Вълчан

kebapa1912
19.02.2019, 18:11
Точно това имах предвид!Вместо на три мога да го направя на две и става от един три.

jdrumev
19.02.2019, 18:21
Всичкото хубаво дето сте го написали,но не забравятели нещо важно?Ако изсъхне пак ореховата шума какво ще правим?:bigsmile:Аз миналата година се опарих точно от това ново явление,а някой колеги сега го и усещат на своите пчелини.:bigsmile:

M.Milkov
19.02.2019, 18:33
Като изсъхне шумата и няма паша,силните ще ги натиснат и си в изходно положение.За това трябва да ги отделиш тези отводки да са отделно от силни семейства.Трябва да са на друго място,по-далече примерно,изнесени в друг район.

ch.atanasov
19.02.2019, 18:36
Точно това имах предвид!Вместо на три мога да го направя на две и става от един три.

Има доста теми за създаване на отводки. Както се казва - 1000 пчелари-1000 технологии. При теб проблема е, че имаш само един кошер и ще видиш голям зор с изградените рамки. Предлагам ти метода : делене на половина с ползване на оплодени майки. Делиш на две, после ( тук времето ще зависи от развитието им ) двата пак на две. На половинките без майка придаваш купешка. Няма смисъл ( надявам се ) да пиша, че оплодена майка започва да снася до дни, а от маточника след 30 дена , ако изобщо се оплоди.

Трендафил Дончев
19.02.2019, 18:39
Има доста теми за създаване на отводки. Както се казва - 1000 пчелари-1000 технологии. При теб проблема е, че имаш само един кошер и ще видиш голям зор с изградените рамки. Предлагам ти метода : делене на половина с ползване на оплодени майки. Делиш на две, после ( тук времето ще зависи от развитието им ) двата пак на две. На половинките без майка придаваш купешка. Няма смисъл ( надявам се ) да пиша, че оплодена майка започва да снася до дни, а от маточника след 30 дена , ако изобщо се оплоди.

Що ми се струва, че тук вместо четири може да станат нула.;)

ch.atanasov
19.02.2019, 18:40
Що ми се струва, че тук вместо четири може да станат нула.;)

Ами разтегни малко.;)

Георги 1974
19.02.2019, 19:03
Ей аз не разбирам много ама от една майка пчелинче да правиш макар и малко не е ли малко кръвосмешение тая работа от друга страна трябва да са поне 3-5 да има някакъв санитарен минимум, че с едно семейство всичко може да стане.
От друга страна ако храни трябва да знае с какво храни че само със захар при отводки малко си не е работа макар и препоръчвано горещо от някой.

Трендафил Дончев
19.02.2019, 19:10
Ами разтегни малко.;)

Да го разтегна аз, да го разтегнеш ти, Йосифов................, но тук един кошер, с почти никаква подготовка, ми се струва, че резултата ще е нулев. Ако пък и времето е някакво келяво, едва ли ще се получи. Да опита - детето разбира, че печката пари след като я пипне.

jdrumev
19.02.2019, 19:10
Аз бих направил друго.Развивам до 10р преди акацията по метода излизащо пило до стената, дръпвам майката с 1 перга в обратната посока на кошера и допълвам с 2 основи.След акацията на 3.Така може да закача и слънчуфката, но трябва инвестиция 80лв да се направи.Която няма да е проблем ако е имало акация.:bigsmile:
п.п.99,99% съм сигурен,че ще има убави маточници за отводки.:bigsmile:Това е мое мнение да подчартая и може да ви се стори фантастика.:bigsmile:

Трендафил Дончев
19.02.2019, 19:12
Аз бих направил друго.Развивам до 10р преди акацията по метода излизащо пило до стената дръпвам майката с 1 перга в обратната посока на кошера и допълвам с 2 основи.След акацията на 3.Така може да закача и слънчуфката, но трябва инвестиция 80лв да се направи.Която няма да е проблем ако е имало акация.:bigsmile:
п.п.99,99% съм сигурен,че ще има убави маточници за отводки.:bigsmile:

Този и мед иска да вади. bow;bow;bow;

jdrumev
19.02.2019, 19:19
Този и мед иска да вади. bow;bow;bow;


:bigsmile:Ами нали ти така писа и аз турих времето,а времето е разход в случая 80лв.:bigsmile:Все една паша трябва да хване колегата иначе годината ще му е 0 ва.

мухозол
19.02.2019, 19:28
Кръвосмешение при насекоми не може , от плъхове нагоре "по дървото на Дарвин " .Това са измислици на определен крък хора . А относно захарта с нея много хора купиха 5-6 апартамента .

ch.atanasov
19.02.2019, 19:30
Да го разтегна аз, да го разтегнеш ти, Йосифов................, но тук един кошер, с почти никаква подготовка, ми се струва, че резултата ще е нулев. Ако пък и времето е някакво келяво, едва ли ще се получи. Да опита - детето разбира, че печката пари след като я пипне.

Ако това беше писано от друг, щях да го разбера. Да, един кошер, но дали подготовката е никаква. Времето щяло да е-келяво , ами не съм писал нито за март, нито за април. Накрая пишеш, че го пращам да се опари. Винаги пиша за неща, които съм ги ползвал лично и пиша точно за да не се опари.

zx7r
19.02.2019, 19:34
Аз бих направил друго.Развивам до 10р преди акацията по метода излизащо пило до стената, дръпвам майката с 1 перга в обратната посока на кошера и допълвам с 2 основи.След акацията на 3.Така може да закача и слънчуфката, но трябва инвестиция 80лв да се направи.Която няма да е проблем ако е имало акация.:bigsmile:
п.п.99,99% съм сигурен,че ще има убави маточници за отводки.:bigsmile:Това е мое мнение да подчартая и може да ви се стори фантастика.:bigsmile:
Кефиш ме, Друмев, ама искам подробности :bigsmile:
1. Защо люпещото се пило го буташ в края?
2. Двете основи ги слагаш една до друга по средата?
3. Защо смяташ, че двете основи няма да бъдат изградени за два дни особено при силна акация? Не е ли по-добре това да се направи след акацията?

П. П. Мислех, че до роене искаш да ги докараш, но май не съм схванал идеята ти hi;

jdrumev
19.02.2019, 19:42
Кефиш ме, Друмев, ама искам подробности :bigsmile:
1. Защо люпещото се пило го буташ в края?
2. Двете основи ги слагаш една до друга по средата?
3. Защо смяташ, че двете основи няма да бъдат изградени за два дни особено при силна акация? Не е ли по-добре това да се направи след акацията?

П. П. Мислех, че до роене искаш да ги докараш, но май не съм схванал идеята ти hi;



Ами какво ще му е там на люпещото?Двете основи до майката не в средата.Майката в противоположната страна на пилото.Ако ги изградят супер няма да го разделям.Почвам да набутвам 80лв и преди слънчувката пак на 3.Но пък добива ми ще е малък.:bigsmile:Самосмяна,а и роене може да дойде в зависимост от времето и още нещо.:bigsmile:

Трендафил Дончев
19.02.2019, 19:49
Ако това беше писано от друг, щях да го разбера. Да, един кошер, но дали подготовката е никаква. Времето щяло да е-келяво , ами не съм писал нито за март, нито за април. Накрая пишеш, че го пращам да се опари. Винаги пиша за неща, които съм ги ползвал лично и пиша точно за да не се опари.

Нещо не си разбрахме мислите тук. :bigsmile: Но сега гледам филми.:bigsmile:

jdrumev
19.02.2019, 19:51
Нещо не си разбрахме мислите тук. :bigsmile: Но сега гледам филми.:bigsmile:


Тури му кръста.:bigsmile:

Трендафил Дончев
19.02.2019, 19:52
Тури му кръста.:bigsmile:

На кой бре?

jdrumev
19.02.2019, 20:06
На кой бре?


На недоразумението.:bigsmile:

jdrumev
19.02.2019, 20:08
Спри филма на пауза и ела кажи по тоя метод който предложих аз какво ще стане и да ли не греша някъде?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Георги 1974
19.02.2019, 20:20
Кръвосмешение при насекоми не може , от плъхове нагоре "по дървото на Дарвин " .Това са измислици на определен крък хора . А относно захарта с нея много хора купиха 5-6 апартамента .

Мухозолски пишеш щуротии, да си правиш пчелин от една майка па било и по Дарвин де е казал че сме произлязли от Шебеци и да храниш слаби отводки /ще се разделя едно семейство/ със захар са меко казано не добри практики за един начинаещ пчелар.

jdrumev
19.02.2019, 20:23
Мухозолски пишеш щуротии, да си правиш пчелин от една майка па било и по Дарвин де е казал че сме произлязли от Шебеци и да храниш слаби отводки /ще се разделя едно семейство/ със захар са меко казано не добри практики за един начинаещ пчелар.


Чичо Гошо той имаше друго май в предвид.:bigsmile:

Георги 1974
19.02.2019, 20:26
Чичо Гошо той имаше друго май в предвид.:bigsmile:
Май нещо почва да ми става навик да не разбирам това което се казва.
Д...............ба и конспирациите човек вече не знае кое какво и кой какво пише как да се чете че на някой няма да изнесе ако си се напише в прав текст.

ch.atanasov
19.02.2019, 20:30
Д...............ба и конспирациите човек вече не знае кое какво и кой какво пише как да се чете че на някой няма да изнесе ако си се напише в прав текст.

Така става , щото тук сме от професор нагоре.:laughing:

zx7r
19.02.2019, 20:31
Ами какво ще му е там на люпещото?Двете основи до майката не в средата.Майката в противоположната страна на пилото.Ако ги изградят супер няма да го разделям.Почвам да набутвам 80лв и преди слънчувката пак на 3.Но пък добива ми ще е малък.:bigsmile:Самосмяна,а и роене може да дойде в зависимост от времето и още нещо.:bigsmile:
Защо изолираш майката и в същото време основите са на другия край на люпещото се пило? Разясни, какво искаш да постигнеш? Самосмяна или роево - не вярвам. Разясни, моля те. Маугли съм, но искам да овладея силата на роенето :bigsmile:

Георги 1974
19.02.2019, 20:32
Така става , щото тук сме от професор нагоре.:laughing:

А философи имате ли си, да се кандидатирам.

jdrumev
19.02.2019, 20:36
Защо изолираш майката и в същото време основите са на другия край на люпещото се пило? Разясни, какво искаш да постигнеш? Самосмяна или роево - не вярвам. Разясни, моля те. Маугли съм, но искам да овладея силата на роенето :bigsmile:


А то силата на роенето всеки може да я владее.Тук идеята не е да ги роиш.Колко дена е акацията при теб?

jdrumev
19.02.2019, 20:39
Ти затова ли ме игнорираш Чанко?Не съм на професорското ви ниво.:bigsmile::bigsmile::bigsmile: