PDA

Виж пълната версия : ВЪПРОСИ ОТ НАЧИНАЕЩИ И МЛАДИ ПЧЕЛАРИ



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28

Юрий Цветков
19.04.2018, 19:34
По добре изобщо не ги пипай следващите 2-3 седмици.

darkvr
19.04.2018, 20:38
Здравейте, колеги искам да ви попитам как мога да дезинфектира магазин рамки лазени и наядени от мишки или може би плъхове?

Илиев
20.04.2018, 05:24
72 часа след прехвърляне на личинките, видях запечатан маточник( преди това съм отстранил всички незахранени или слабо хранени личинки). Маточникът е хубав на външен вид, бял, правилно изграден, сигурен съм, че не съм пренесъл стара личинка - трябва ли да се притеснявам, че са го запечатали толкова бързо?..да го оставя ли или да го премахна?

Rado76
20.04.2018, 06:27
Колеги обяснете ми защо когато се направи отводка на 5-я ден се маха запечатания маточник? Предстои ми да правя доста отводки,няма да е качествена майката ли.

tihmr
20.04.2018, 06:53
72 часа след прехвърляне на личинките, видях запечатан маточник( преди това съм отстранил всички незахранени или слабо хранени личинки). Маточникът е хубав на външен вид, бял, правилно изграден, сигурен съм, че не съм пренесъл стара личинка - трябва ли да се притеснявам, че са го запечатали толкова бързо?..да го оставя ли или да го премахна?

Аз бих се притеснявал. При правилно пренасяне, запечатват след 4 и половина-5 дена.
Щом са запечатали на 3 ден, значи е била 1,5- 2 дена по стара.
Най малко, ще се излюпи първа и ще убие другите.

tihmr
20.04.2018, 07:08
Колеги обяснете ми защо когато се направи отводка на 5-я ден се маха запечатания маточник? Предстои ми да правя доста отводки,няма да е качествена майката ли.

На 5 -ти ден запечатани ще са хубави маточниците.
Проверява се за запечатани на 3-4 ден след като останат без майка.
За да разбереш логиката разгледай календара на майката.
http://pchelar.com/node/173

ch.atanasov
20.04.2018, 20:41
Чанко, не правете това във вашите кошери, което съм по казал на клипа, тава се прави само от професионалисти имащи куража да не работят по старите хроники на пчеларите от балканската война. Първо- кошера е пласмасов и пчелите подържат по лесно температурата в кошера, второ- ако не ги разширя ще се рой, трето- в момента имат по 4 изградени основи в тази мъгла и тези 10-12 °, чакам да пекне най накрая. Развитието на кошера ще гледам да го снимам, за да се види, че няма невъзможни неща.

Еее, аз ти популяризирам технологиите, ти скачаш пак.:bigsmile: Пиши на колегата не на мен. Аз нямам брат ( да вдига ), sweating;затова двукорпусната система ДБ само съм я чел.
пп. Понеже пишеш сякаш сме играли билички двамата, ще си позволя един съвет : Стига експерименти, минавай на лежаци, че след някоя годинка ще трябва кран да търсиш за тези корпуси.:bigsmile:

tarty
20.04.2018, 21:31
Еее, аз ти популяризирам технологиите, ти скачаш пак.:bigsmile: Пиши на колегата не на мен. Аз нямам брат ( да вдига ), sweating;затова двукорпусната система ДБ само съм я чел.
пп. Понеже пишеш сякаш сме играли билички двамата, ще си позволя един съвет : Стига експерименти, минавай на лежаци, че след някоя годинка ще трябва кран да търсиш за тези корпуси.:bigsmile:
Въобще не скачам, страх ме е някой пчелар практикуващ ДБ с един магазин от 40 -50 години да не получи удар, като види какво правя, а магазините за мед тепърва ще ги слагам. Това е пчелина на брат ми и аз съм тоя дето помага при вдигането, мойте са вече само магазини.

ch.atanasov
20.04.2018, 21:49
...... а магазините за мед тепърва ще ги слагам.....

Пак си отстъпил от технологията, къде остана единия магазин мед от джанки.:bigsmile:

agro
21.04.2018, 21:44
По добре изобщо не ги пипай следващите 2-3 седмици.
Не послушах съвета, нали трябва да се уча. Надникнах днес да видя какво става в четирите кошера, за които написах, че съм пренесъл по един корпус върху търтовка. В единия случай съм пренесъл майката и в кошера - донор има запечатани маточници. В другия случай не съм пренесъл майката и десетина маточници има изградени в пренесения корпус. За мое голямо учудване там повечето маточници са незапечатани, а пък мина една седмица оттогава, трябваше да са запечатани всичките. Възможно ли е да правят маточници върху яйца от търтовки?

Гогол
21.04.2018, 22:23
Не послушах съвета, нали трябва да се уча. Възможно ли е да правят маточници върху яйца от търтовки?

Не само правят,ами се излюпват такива огромни търтеи–майки,че дори има и циклопи.Някъде тук,преди години съм описал подобен случай.Трябвало е да се поразровиш и да прочетеш,ама нали сте свикнали по джагъла. Пък и ти нали си корава глава,кой знае какво ли ще и дойде на кофилото?
Това,че не уважаваш някого,не значи, че не трябва да се вслушаш понякога в съветите му.Убедих се,че ти не обичаш казаната истина право в очите,страх те е.Или по–точно казано,не искаш да приемеш от този за когото ти мислиш само негативно.Това е голяма твоя грешка.Приемай всичко полезно,дори и от най–големия си враг.Това е само съвет от мен.

reopru
22.04.2018, 01:09
Невероятно. Това ми попълни една празнина от знанията. Чудил съм се какво точно се случва в такива случаи.

agro
22.04.2018, 20:15
Не само правят,ами се излюпват такива огромни търтеи–майки,че дори има и циклопи.Някъде тук,преди години съм описал подобен случай.Трябвало е да се поразровиш и да прочетеш,ама нали сте свикнали по джагъла. Пък и ти нали си корава глава,кой знае какво ли ще и дойде на кофилото?
Това,че не уважаваш някого,не значи, че не трябва да се вслушаш понякога в съветите му.Убедих се,че ти не обичаш казаната истина право в очите,страх те е.Или по–точно казано,не искаш да приемеш от този за когото ти мислиш само негативно.Това е голяма твоя грешка.Приемай всичко полезно,дори и от най–големия си враг.Това е само съвет от мен.
Искаш да кажеш, че ако бях сложил корпуса на търтовката отгоре, а не, както направих за по-лесно - оставих го отдолу, сега нямаше да има такъв резултат? Или не е това съветът, за който казваш, че не съм послушал? Форума е голям, темите много и не смятам, че съм в състояние да запомня съществена част от прочетеното, така че спокойно можеш да се повтаряш, ако искаш да помагаш. Акъл вземам от всеки, особено от практици като теб. Друг е въпроса какво успявам да запомня и какво ще изпълня.
И да ти кажа - считам, че по форумите няма приятели и врагове, такива човек може да си завъди само в реалния живот /според мен, де/.

jdrumev
24.04.2018, 20:51
Колеги,имам един въпрос към вас.
Какво може да навреди и какво може да помогне изрязването на търте в момента?
Благодаря ви, предварително за отговорите.

tarty
24.04.2018, 21:29
Колеги,имам един въпрос към вас.
Какво може да навреди и какво може да помогне изрязването на търте в момента?
Благодаря ви, предварително за отговорите.

Това от бащино семейство ли?

jdrumev
24.04.2018, 21:30
Това от бащино семейство ли?

Не за нормални семейства питам.

agro
26.04.2018, 20:40
Не послушах съвета, нали трябва да се уча. Надникнах днес да видя какво става в четирите кошера, за които написах, че съм пренесъл по един корпус върху търтовка. В единия случай съм пренесъл майката и в кошера - донор има запечатани маточници. В другия случай не съм пренесъл майката и десетина маточници има изградени в пренесения корпус. За мое голямо учудване там повечето маточници са незапечатани, а пък мина една седмица оттогава, трябваше да са запечатани всичките. Възможно ли е да правят маточници върху яйца от търтовки?
Днес всички маточници са запечатани. Не се случи търтовката да убие пренесената майка и като че ли засега нещата се развиват според пчеларските закономерности. Да видим дали ще ми се случи да се оплоди нормално излюпената майка.

mir@k@
27.04.2018, 11:38
Здравейте, понеже съм решил да си направя маточници с пренасяне на личинка да ви попитам за елементите на маточната рамка. Демек какво ще ми е нужно за пълен комплект: игла, чашки и тн.

Ангел Йосифов
27.04.2018, 19:21
Миро,що не пиеш кафе с Калин-орела....Ако му нямаш тел,или не го познаваш,пиши на ЛС.

jdrumev
27.04.2018, 22:35
Благодаря на всички колеги за отговорите/на лична/ по въпроса ми за търтеите.Вече имам прозрение по въпроса. Голямо Благодаря отново.

Тиква
02.05.2018, 10:15
Здравейте. Имам кошер загинал през зимата. Отдавам го на стара майка ( три годишна ). Сега прибирах останалите пити и забелязах на едната десетина килийки запечатано пило. В няколко килийки, които разчоплих с клечка, имаше пихтиеста течност, като боза . Възможно ли е да е гнилец? И как да процедирам?

Трендафил Дончев
02.05.2018, 10:50
Здравейте. Имам кошер загинал през зимата. Отдавам го на стара майка ( три годишна ). Сега прибирах останалите пити и забелязах на едната десетина килийки запечатано пило. В няколко килийки, които разчоплих с клечка, имаше пихтиеста течност, като боза . Възможно ли е да е гнилец? И как да процедирам?

Ако е гнилец, като потопиш клечка в тази „ боза” която би трябвало да мирише на туткал, се точи. Признаците са много, но трябва да се прочете повече из нета за повече информация. За сигурност е добре питите да се унищожат, а рамките обработят или унищожат също.

Тиква
02.05.2018, 11:22
https://youtu.be/oqSzHe_mbyY

Ето и видео как изглежда.
Не се точи и не мирише.

rumenggr
02.05.2018, 11:37
https://youtu.be/oqSzHe_mbyY

Ето и видео как изглежда.
Не се точи и не мирише.

Според мен, пилото просто е измръзнало. Каквото и да е, тази пита не си заслужава да я връщаш в кошер(послушай колегата Дончев).

agro
02.05.2018, 21:59
Имам и аз един въпрос. Защо питите с мед, които прибрах от мъртвите кошери тази пролет, протекоха? Държа корпусите с питите на комин, чакайки да извадя добива от акацията, та да се захвана с центрофугирането им. Гледам, под всеки от така направените комини протекла вадичка с мед. Не е вкиснал като че ли, поне на вкус е добре. Молец още няма, три пъти проверявах.

Трендафил Дончев
02.05.2018, 22:04
Имам и аз един въпрос. Защо питите с мед, които прибрах от мъртвите кошери тази пролет, протекоха? Държа корпусите с питите на комин, чакайки да извадя добива от акацията, та да се захвана с центрофугирането им. Гледам, под всеки от така направените комини протекла вадичка с мед. Не е вкиснал като че ли, поне на вкус е добре. Молец още няма, три пъти проверявах.

Поема влага от въздуха, а има ли влага ще вкисне. Молеца и той не е далеч.

jdrumev
02.05.2018, 22:09
Поема влага от въздуха, а има ли влага ще вкисне. Молеца и той не е далеч.



Молеца е в ход вече Модернизаторе.Пашкулите не знайно защо за мен се излюпиха ларви,а не пеперуди.

jdrumev
02.05.2018, 22:41
Имам и аз един въпрос. Защо питите с мед, които прибрах от мъртвите кошери тази пролет, протекоха? Държа корпусите с питите на комин, чакайки да извадя добива от акацията, та да се захвана с центрофугирането им. Гледам, под всеки от така направените комини протекла вадичка с мед. Не е вкиснал като че ли, поне на вкус е добре. Молец още няма, три пъти проверявах.



Аз миналата година ги оставих в кошерите.Входовете ги запуших с парцали напоени с оцет и си купих стъготини за пепелника.Никакъв проблем до август.

Гогол
02.05.2018, 23:47
Имам и аз един въпрос. Защо питите с мед, които прибрах от мъртвите кошери тази пролет, протекоха? . Гледам, под всеки от така направените комини протекла вадичка с мед. Не е вкиснал като че ли, поне на вкус е добре. Молец още няма, три пъти проверявах.
Ха сега де!Протекъл ли е,ферментацията е започнала.Като го смесиш с този който чакаш ,ще получиш прекрасен микс за ракия.Поговорка:Хитрата сврака,с двата крака........А за молеца си в грешка,още 3 пъти да ги гледаш,пак тая.Яйцата са някъде там,по питите,особено ако в тях е отглеждано пило.Помещението ти е влажно,меда е хигроскопичен и гълта всяка молекула влага от него,поне ще ти го подсуши малко.Центрофугирай го и не го смесвай с друг.Ей..й,забравих че бях се зарекъл,но карай.Меда е твой,сам си решаваш.

jdrumev
03.05.2018, 00:08
Сетих се,че съм си донесъл от тия стари пити за примаките и ги проверих за някой останал пашкул.
https://youtu.be/0WvYsye2RcU
Питите са третирани с препарат за молци Август.След третирането никакъв проблем с молеца,но се оказа ,че е още жив.

gonzo79
03.05.2018, 05:37
Здравейте колеги

тази година реших да си произведа майки от роеви маточници.
остових един кошер на 6 рамки и на 1 май при проверка установих изградени маточници и на един маточник имаше снесено едно дневно яйце.
от тук нататък как трябва да действам ?
кой ден трябва да отнема майката за да не се рои ,през колко дена трябва да обера маточници и ???
майката е от миналогодишна самосмяна...

Rado76
03.05.2018, 06:48
И аз имах загинал кошер през зимата,не рисувах за 5-6 рамки да направя някоя беля.Метнах рамките на боклука завързани във 2-3 найлонови торбички,кошера го почистих и опуших със огън,сега ще го слагам за отводка.

agro
03.05.2018, 22:04
...Центрофугирай го и не го смесвай с друг...
Благодаря. Така си бях намислил, като изцапам инвентара с акация, след това да пусна и тези стотина пити и да събера меда им отделно. Ако знам, че ще издържат до след липата, ще ги разпечатам и ще ги дам в първи корпус да ги опразнят. Но май няма да рискувам да чакам. Колкото до молеца - него лесно ще го елиминирам. Заради подобни случаи съм се захванал с хладилната камера и вече наближава пусковия и срок.

Трендафил Дончев
04.05.2018, 08:14
Молеца е в ход вече Модернизаторе.Пашкулите не знайно защо за мен се излюпиха ларви,а не пеперуди.

Ами пеперудите са отлетели за да осеменяват други кошери, а ти виждаш все още ларвите и си блъскаш глупавата, ама защо си я блъскаш - това е друг въпрос? :bigsmile:

jdrumev
04.05.2018, 08:51
Ами пеперудите са отлетели за да осеменяват други кошери, а ти виждаш все още ларвите и си блъскаш глупавата, ама защо си я блъскаш - това е друг въпрос? :bigsmile:


Тия пашкули са от миналата година които показах.Не са таз годишна реколта.На 101% съм сигурен.

jordanov
04.05.2018, 08:53
Благодаря. Така си бях намислил, като изцапам инвентара с акация, след това да пусна и тези стотина пити и да събера меда им отделно. Ако знам, че ще издържат до след липата, ще ги разпечатам и ще ги дам в първи корпус да ги опразнят. Но май няма да рискувам да чакам. Колкото до молеца - него лесно ще го елиминирам. Заради подобни случаи съм се захванал с хладилната камера и вече наближава пусковия и срок.

Извинявам се че малко изтървах връзката, но разбра ли се от какво са умрели тия кошери? И ако не, тук идва въпроса /меда ясно че ще се центрофугира/ - кога? Аз бих центрофугирал немедленно, питите директно на пропарване, дезинфекция на центрофугата и другия инвентар преди акацията. Значи ако си с няколко кошера дворно отглеждане може да си правиш всякви врътки, когато са много обаче, ефектът на доминото тръгва от най-неочаквани места. И мисля че казах някъде напред - съхранение на центрофугиран мед е едно, съхранение на нецентрофугиран - съвсем друго.

Гогол
04.05.2018, 21:41
Благодаря. Така си бях намислил, като изцапам инвентара с акация, след това да пусна и тези стотина пити и да събера меда им отделно. Ако знам, че ще издържат до след липата, ще ги разпечатам и ще ги дам в първи корпус да ги опразнят. Но май няма да рискувам да чакам. Колкото до молеца - него лесно ще го елиминирам. Заради подобни случаи съм се захванал с хладилната камера и вече наближава пусковия и срок.

Сега,връщам се назад.Прочетох всичко след този твой пост.Колегата Йорданов ми заостри вниманието и се върнах на първопричината/поста ти/ за да ти пиша.В бързината не обърнах внимание от къде са тези пити с мед,които са протекли.Уважавам упоритите и инат хора.Аз съм такъв.Ти също започваш да се показваш като такъв.Затова ще махна ембаргото,и ще ти помагам,с каквото мога,разбира се.На теория си подготвен донякъде,но на практика много куцаш.
По въпроса.Тези пити от пчелина с пълзящите пчели от миналата година ли са?Ако са–ИЗРЯЗВАЙ с меда,слагай в един голям казан /меда с восъка/ и го вариш до кипване/1–3 минути/.Ако го изтървеш повече минути губиш восъка,става аморфен и нищо не го спасява.Хвърляш го в котела на парното,голяма температура прави.Рамките обгори с горелка до кафяво,тъмно.Да изтече прополиса изпод ламаринките,ако ползваш такива.Не си зяносвай инвентара да ги центрофугираш!!!!! Това е от мен за сега.
Ей,то дълъг пост се е получил,ама реших да съм по–подробен за да ме разбереш правилно.Извинявам се на останалите,че съм ги отегчил с толкова дълъг пост.Извинете ме,моля!

agro
04.05.2018, 22:32
Сега,връщам се назад.Прочетох всичко след този твой пост.Колегата Йорданов ми заостри вниманието и се върнах на първопричината/поста ти/ за да ти пиша.В бързината не обърнах внимание от къде са тези пити с мед,които са протекли.Уважавам упоритите и инат хора.Аз съм такъв.Ти също започваш да се показваш като такъв.Затова ще махна ембаргото,и ще ти помагам,с каквото мога,разбира се.На теория си подготвен донякъде,но на практика много куцаш.
По въпроса.Тези пити от пчелина с пълзящите пчели от миналата година ли са?...
Точно от там са и благодаря за съвета. Не ми свиди директно да ги употребя за гориво, но с учебна цел ще си поиграя да добивам восък по твоята технология и по един друг вариант, по който ще опитам да отделя сладкото за ракия. Имам една стара правена примитивна електрическа центрофуга от поцинкована ламарина, която тук там вече е ръждясала. Мисля да я нароча за такива цели. Понеже има и кристализирал мед из питите, мисля да ги накисна в топъл сироп /примерно 30 градуса/, за да се поразмекне меда преди центрофугиране. После заедно със сиропа отива за ферментация. Днеска ги прехвърлих през ръцете си, да видя дали ги е нападнал молеца. От 150-160 рамки само на 3 бр има молец, но сигнала е ясен.

nikolai_kn1979
12.05.2018, 18:45
От няколко дена обмислям да напръскам мястото на пчелина с Раондъп.Понеже вечерно време вали ще трябва да е рано сутринта.Изчетох много по темата но още не съм сигурен дали е удачно.Моля дайте съвети.

Трендафил Дончев
12.05.2018, 19:14
От няколко дена обмислям да напръскам мястото на пчелина с Раондъп.Понеже вечерно време вали ще трябва да е рано сутринта.Изчетох много по темата но още не съм сигурен дали е удачно.Моля дайте съвети.

И аз го пръсках пчелина си. Единия път с Раундъп, един път с Глифозат. Това повече няма да се случи. Купи си тример и си в час. Хем по - красиво, хем не си тровиш земята, пчелите, дърветата и себе си.

gonzo79
12.05.2018, 20:53
Здравейте колеги

един въпрос, понеже в моя район акацията е към края си но още не е запечатан и има доста време до следващата паша можели този мед да се центрофужи примерно след 10 дена

gonzo79
13.05.2018, 20:46
Колеги нямали някой който да помогне със съвет

днес направо ми се плаче ,кръста отива на кино , вече ми се струва че тия магзини тежат 50 кг не мога да ги вдигам .
всички семейства които проверих днес са в роево ,майката няма къде да снася всичко е нектар и перга в плодниците ,
моля дайте съвет.

Трендафил Дончев
13.05.2018, 21:17
Колеги нямали някой който да помогне със съвет

днес направо ми се плаче ,кръста отива на кино , вече ми се струва че тия магзини тежат 50 кг не мога да ги вдигам .
всички семейства които проверих днес са в роево ,майката няма къде да снася всичко е нектар и перга в плодниците ,
моля дайте съвет.

А втори магазини нямаш ли?

kando
13.05.2018, 21:42
Вземаш питата с мед - удряш с длан, ако пръска чакаш, ако не пръска, вадиш.
И раундъпа не е никакъв проблем, но ако завали вечерта, ефекта ще е минимален.

п.п. а колкото до кръста ...... тъй ще е и за в бъдеще, така че свиквай.

rumenggr
14.05.2018, 07:28
Колеги нямали някой който да помогне със съвет

днес направо ми се плаче ,кръста отива на кино , вече ми се струва че тия магзини тежат 50 кг не мога да ги вдигам .
всички семейства които проверих днес са в роево ,майката няма къде да снася всичко е нектар и перга в плодниците ,
моля дайте съвет.

Не съм работил със ДБ, но при тази ситуация спешно ти трябват празни сандъци. Други трябва да те съветват, но виждам, че няма мнения и все пак ще споделя моето. Ако няма празни никакви сандъци. За мен, най-важното е да не ми избягат пчелити, защото предстоят паши. Аз бих изцентрпфугирал по две пити от кошер за да освободя майката, докато набавя инвентар. Полуготовия мед бих им го дал обратно, след като реша проблемите. Закъсвал съм и аз(и на майстора да.. ). Купих фибран. Режа, лепя, винтове и хвърлям нещото върху кошера. По-добре това, отколкото нищо.

jordanov
14.05.2018, 08:37
Абе хората искат да се учат от грешките си. Това е положението, бадева се хабим да ръсим акълища по форумите. Два магазина, три магазина, както дойде.
П.п. Вместо фибран, по-добре ОСВ. Или шперплат. Или ламперия.

kando
14.05.2018, 15:36
Абе хората искат да се учат от грешките си. Това е положението, бадева се хабим да ръсим акълища по форумите.
Добре казано - наистина добре казано!!!

miroslav70
17.05.2018, 14:11
Имам един маточник от самосмяна.Ако направя сборна отводка от три сем. с по една рамка пило и пчели и придам четвъртата с маточника пчелите и пилото веднага,без да чакам времето за осиротяване,дали ще батисат хубавия маточник?Или пък неговите си пчели ще го опазят?

roxterox
17.05.2018, 15:48
Вземи трите рамки от кошерите по обед, когато старите пчели са отишли да работят. Остави ги в бъдещата отводка няколко часа за да се махнат старите пчели, хубаво е да останат предимно млади пчели. Времето е необходимо за да разберат че те нямат майка. Едва тогава сложи рамката с маточникът. Хубаво е маточникът да бъде пред излюпване т.е. 15-16 ден, за да не се увреди бъдещата майка.

Rado76
18.05.2018, 07:06
Пръскай ги обезателно със захарен сироп ако е сборна отводката няма да имаш проблеми,досега нямам прогризан маточник.Успех

evgeni.filimonov
18.05.2018, 10:45
Колеги нямали някой който да помогне със съвет

днес направо ми се плаче ,кръста отива на кино , вече ми се струва че тия магзини тежат 50 кг не мога да ги вдигам.
всички семейства които проверих днес са в роево ,майката няма къде да снася всичко е нектар и перга в плодниците ,
моля дайте съвет.

Трябва да се предвиждат тези неща, особено с блокирането на майката. Аз за да предотвратя блокиране, ако съм с един магазин, слагам втори празен под него и вдигам една рамка със ЗП горе в двата магазина и на нейно място слагам основа. След няколко дни втора рамка. Може и две рамки едновременно. Като се излюпи пилото, рамката става медова.
Вчера бях по Сръбско и минах покрай един пчелин с 100 кошера ДБ 10 ка с по два магазина. Акацията беше приключила и пчеларя ровеше наред всички плодници и унищожаваше всичко, което можеше да стане на маточник или е маточник.

miroslav70
18.05.2018, 13:49
Пръскай ги обезателно със захарен сироп ако е сборна отводката няма да имаш проблеми,досега нямам прогризан маточник.Успех
Току що приключих.Две отвотки с по пет рамки з.пило,стръсках и толкова рамки млада пчела,и понеже исках да запазя летящата,опухах ги с амониева,след няколко дни ще си видя сътворенията.Миналата година пробвах на един търтовец и се получи(припадането де).

kando
18.05.2018, 18:15
Е ти си сформирал не отводки, а направо семейства. :Д Но ще стане работа де.

jdrumev
18.05.2018, 20:16
Току що приключих.Две отвотки с по пет рамки з.пило,стръсках и толкова рамки млада пчела,и понеже исках да запазя летящата,опухах ги с амониева,след няколко дни ще си видя сътворенията.Миналата година пробвах на един търтовец и се получи(припадането де).


Не е колега припадена.А правиш ги на кома.:bigsmile:

Трендафил Дончев
18.05.2018, 20:23
припадена

:tres::tres::tres:

jdrumev
18.05.2018, 20:25
:tres::tres::tres:

:bigsmile:Чакай ,че още не съм си сипал.:bigsmile:

mici-92
18.05.2018, 20:50
Току що приключих.Две отвотки с по пет рамки з.пило,стръсках и толкова рамки млада пчела,и понеже исках да запазя летящата,опухах ги с амониева,след няколко дни ще си видя сътворенията.Миналата година пробвах на един търтовец и се получи(припадането де).
А пита с медец ,не им ли остави?

miroslav70
18.05.2018, 21:27
А пита с медец ,не им ли остави?
Рамките с пило са с достатъчно дебел венец,полу-чиста акацийка,а за всеки случай получиха и вътрешна хранилка със сиропец,абе...пчела да си на днешно време!

Rado76
19.05.2018, 06:27
Всичко си направил ОК-но това със опушването никога няма го направя,сиропеца върши същата работа.Сборна отводка от два кошера се бият,повече от два 3,4,5 кошера ако е стават много миризмите и се чудя какво да правят.

miroslav70
19.05.2018, 06:52
Всичко си направил ОК-но това със опушването никога няма го направя,сиропеца върши същата работа.Сборна отводка от два кошера се бият,повече от два 3,4,5 кошера ако е стават много миризмите и се чудя какво да правят.
Радо,не е до боя,все си мисля че за да е по пълноценна една отводка е добре да се запази и летящата пчела,макар че с маточник не съм много сигурен дали е толкова нужнанужна,ама те...

galya
19.05.2018, 13:05
Здравейте, колеги. Млад пчелар съм и имам въпрос относно производството на майки с йентеров апарат. Реших да опитам да си произведа майки с него, направих всичко, както е в описанието, но на 13-я ден, при пренасянето на маточниците в нуклеусите установих, че всички майки в маточниците са мъртви (в статий какавида). Някой има ли идея защо?

tihmr
19.05.2018, 13:27
Здравейте, колеги. Млад пчелар съм и имам въпрос относно производството на майки с йентеров апарат. Реших да опитам да си произведа майки с него, направих всичко, както е в описанието, но на 13-я ден, при пренасянето на маточниците в нуклеусите установих, че всички майки в маточниците са мъртви (в статий какавида). Някой има ли идея защо?
Според мен има 2 възможни причини. Измръзване на ларвите(малко пчели да ги топлят) или ако са обръщани маточниците да се оглеждат между 5-10 ден, тогава също се получават малформации.
Но по вероятно е температурния режим.

Трендафил Дончев
19.05.2018, 14:22
Здравейте, колеги. Млад пчелар съм и имам въпрос относно производството на майки с йентеров апарат. Реших да опитам да си произведа майки с него, направих всичко, както е в описанието, но на 13-я ден, при пренасянето на маточниците в нуклеусите установих, че всички майки в маточниците са мъртви (в статий какавида). Някой има ли идея защо?

А дали са били мъртви? По какво установихте, че са такива? Че не се движат ли?

galya
19.05.2018, 17:10
9496 Нямаше признак на движение и започнах да отварям маточниците. Бяха по-малки дори от какавидата на снимката.

galya
19.05.2018, 17:13
Според мен има 2 възможни причини. Измръзване на ларвите(малко пчели да ги топлят) или ако са обръщани маточниците да се оглеждат между 5-10 ден, тогава също се получават малформации.
Но по вероятно е температурния режим.

В отглеждача имаше достатъчно пчели. Маточниците проверих на 8-мия ден, но не са обръщани. Възможно ли е млечицето да не е достатъчно?

tihmr
19.05.2018, 17:16
Дайте повече подробности. Какво ще рече достатъчно пчели? Колко маточника се отглеждаха?
В присъствието на майка ли бяха отглеждани?
Под ларвата трябва да има следи останали от млечицето.
Хубавите маточници се отглеждат от кошери или нуклеуси, преливащи от пчели.
Между другото, точно за 8-ия ден пишат, че са най уязвими в развитието си. И леко сътресение е достатъчно да ги увреди.

tihmr
19.05.2018, 17:21
Може ли да си не сте пресметнали дните правилно? Откога смятате първия ден?

galya
19.05.2018, 19:16
Дайте повече подробности. Какво ще рече достатъчно пчели? Колко маточника се отглеждаха?
В присъствието на майка ли бяха отглеждани?
Под ларвата трябва да има следи останали от млечицето.
Хубавите маточници се отглеждат от кошери или нуклеуси, преливащи от пчели.
Между другото, точно за 8-ия ден пишат, че са най уязвими в развитието си. И леко сътресение е достатъчно да ги увреди.
Пчелите за отглеждача са взети от 14 рамки с открито пило, има пита с мед и пита с прашец. Бяха заложени 28 маточници като 26 от тях бяха запечатани. Не са отглеждани в присъствието на майка, под ларвите имаше остатъчно млечице. Първият ден е денят, в който освобождавам майката от апарата.

tihmr
19.05.2018, 19:41
Не съм работил с апарат. Не му знам инструкциите за освобождаване на майката.
Струва ми се, че проблема може да е в сметките.От яйце до майка са нужни 16 дена. Яйцето го захранват след третия ден.
Ако сте придали в точното време (след 72-84 часа от снасянето на яйцата) маточните чашки на отглеждача, се броят 12 дена до излюпване.
Ето тук намерих едни инструкции http://www.mevi-bg.com/Pages/aparat.html
Ако сте освободили майката след 24 часа, значи има 16 дена до излюпване на майката.
Според мен сте объркали дните и сте придали 3-4 дена по рано. Маточниците не са били развити.

Трендафил Дончев
19.05.2018, 19:51
По горе зададох въпросите, макар, че можеше да отговоря. Тази ларва /на снимката - горе / все още няма 13 дни. Когато ларвата е в този етап на развитие няма никакво движение и наистина изглеждат като мъртви.

9497


Тук на снимката която съм показал, последната ларва, по - точно какавида или още по точно - имаго е от 13-14 ден на развитие.

galya
19.05.2018, 22:00
Когато извадих рамката с маточниците (ден 13) и ги погледнах на светлината самите ларви бяха в долния край на маточника, според мен те са умрели след 8-мия ден. Утре ще опитам отново. Благодаря за отговорите. :)

jdrumev
19.05.2018, 22:39
Рамките с пило са с достатъчно дебел венец,полу-чиста акацийка,а за всеки случай получиха и вътрешна хранилка със сиропец,абе...пчела да си на днешно време!
Днес с очите си видях един от тия примери.Маточника беше прегризан от страничната страна.Благодаря за инфото може и в близките 20-30 г. да видя и осталите.:bigsmile::bigsmile:

nikawr
20.05.2018, 06:03
Когато извадих рамката с маточниците (ден 13) и ги погледнах на светлината самите ларви бяха в долния край на маточника, според мен те са умрели след 8-мия ден. Утре ще опитам отново. Благодаря за отговорите. :)

Аз не разбрах как определи че са мъртви?
Майката се раздвижва в маточника последните часове преди люпене. Иначе като вдигнеш маточника след 13 ден майката може да е долу и като го разклатиш се мести като матрьошка. Преди 3 седмица пренасях 6 маточника на 200+км. ден преди да се излюпят. Като ги вдигна на слънце всички бяха долу и ларвите се клатиха вътре. Като ги придадох, на следващия ден всички си се излюпиха. Вчера 5 са оплодени, а една не се е върнала от брачен полет и семейството получи нов маточник.
Така че според мен си ги убила ти от незнание, колкото и неприятно да звучи.... :(

П.п. Между 8 и 12 ден трябва много да се внимава с маточната рамка. Да не се тръска и без резки движения. Това е най-критичния период за маточника имайката е най уязвима.

Георги 1974
20.05.2018, 21:35
Биология пчелы — Развитие

http://www.pchelovodstvo.ru/2007/09/biologiya-pchely-razvitie/

http://blgy.ru/images/biology7t/pic36.png

http://www.pchelovodstvo.ru/wp-content/uploads/2015/11/biologiya-pchely-razvitie.gif

gln
27.05.2018, 19:08
Привет и от мен, вчера прегледах моите два кошера, имам открито и запечатано пило, както и такова на два/три дни, има запечатан и не запечатан мед в плодника, в магазина имаше много малко мед, но няма никакъв прашец в плодника, семействата са силни, не са отвотки, с ДВ 12 рамкови съм, това нормално ли е.

Трендафил Дончев
27.05.2018, 19:39
Привет и от мен, вчера прегледах моите два кошера, имам открито и запечатано пило, както и такова на два/три дни, има запечатан и не запечатан мед в плодника, в магазина имаше много малко мед, но няма никакъв прашец в плодника, семействата са силни, не са отвотки, с ДВ 12 рамкови съм, това нормално ли е.

Нормално е.

qnkov90
01.06.2018, 17:50
Здравейте. Каква е причината силен кошер да не гради долу, нито да събира мед в магазина и да го гради. Постоянно висят на прелката. Има пресно и запечатано пило, на 3 рамки, има и 3 матлчника запечатани и няколко отворени. Тоя кошер досега съм му взимал 4 рамки с пило за последните 3 месеца. Има паша сега... Липата та дори слагам от време на време сироп. Не знам защо бездейства така. При рой така ли е да знам да ги цепя отново?

jdrumev
01.06.2018, 17:58
Здравейте. Каква е причината силен кошер да не гради долу, нито да събира мед в магазина и да го гради. Постоянно висят на прелката. Има пресно и запечатано пило, на 3 рамки, има и 3 матлчника запечатани и няколко отворени. Тоя кошер досега съм му взимал 4 рамки с пило за последните 3 месеца. Има паша сега... Липата та дори слагам от време на време сироп. Не знам защо бездейства така. При рой така ли е да знам да ги цепя отново?

Сложи още един магазин или му пусни дъното.Според мен има слаба вентилация.Преди много се радвах на такива кошери.:bigsmile:Ако не бяха Калинския и Даскала още щях да им се кефя.:bigsmile:

qnkov90
01.06.2018, 18:52
Магазинът го сложих още преди месец, защото бяха все така и тогава. Горе наредих празна, изградена, празна изградена, а надолу сложих 1 за градеж. В момента, тази за градеж е на половина изградена, има напълно празна изградена рамка, без нищо по нея, а другите са смесица. Дъното е с мрежа, 15на15 см, отворът на прелката е напълно отворен. Нямам и на идея защо този кошер не иска да работи и грам. В магазинът от месец няма 1 изградена рамка, има 2 почнати. А имаше малко акация, а от 3-4 дена градът е пълен с липа. Няма разитвие. Отгоре на всичко правят маточници, засега са 3 дълги и няколко чашки, които не знам дали не са самосмяна... Не знам как да процедирам. Да го оставя ли така... да разместя ли нещо, не знам. Преди 1 ден взех отводка на 5 рамки, която за 2 дена изгради празна рамка. Какво се случва в тоя кошер, при положение, че има толкова много пчели... Миналата година нямах тоя проблем с нея. Носеше мед за страх, но тогава бе слънчогледа...

http://prntscr.com/jplvjr

Снимка.

Трендафил Дончев
01.06.2018, 19:22
Магазинът го сложих още преди месец, защото бяха все така и тогава. Горе наредих празна, изградена, празна изградена, а надолу сложих 1 за градеж. В момента, тази за градеж е на половина изградена, има напълно празна изградена рамка, без нищо по нея, а другите са смесица. Дъното е с мрежа, 15на15 см, отворът на прелката е напълно отворен. Нямам и на идея защо този кошер не иска да работи и грам. В магазинът от месец няма 1 изградена рамка, има 2 почнати. А имаше малко акация, а от 3-4 дена градът е пълен с липа. Няма разитвие. Отгоре на всичко правят маточници, засега са 3 дълги и няколко чашки, които не знам дали не са самосмяна... Не знам как да процедирам. Да го оставя ли така... да разместя ли нещо, не знам. Преди 1 ден взех отводка на 5 рамки, която за 2 дена изгради празна рамка. Какво се случва в тоя кошер, при положение, че има толкова много пчели... Миналата година нямах тоя проблем с нея. Носеше мед за страх, но тогава бе слънчогледа...

http://prntscr.com/jplvjr

Снимка.

А майка има ли, че нещо ме съмнява? Това с градежа е малко сложна операция. Трябва да има силна паша за да се получи офанзивно градене. Липата е цъфнала, но дали ще има такъв принос? Рамките са ти много за градеж. Този начин на подредба аз лично я отричам. Слагат се изградените и след това се поставят неизградените. Друг начин е поставяне на изградените и след това отделяне с преградна. Като се качат усилено се поставя и основа. Ако е силен градежа се поставя и втора. Като ги почти изградят се поставя следваща и т.н..

jdrumev
01.06.2018, 19:46
http://prntscr.com/jplvjr

Снимка.

Брата ако ги види тия мостове ток ще го удари.:bigsmile:Шегувам се.
Според мен Модернезаторското съмнение може и да е вярно.За това вече не намеря ли майката отводка не правя не ,че в твоя случай си направил по доброто.

rumenggr
01.06.2018, 20:03
Магазинът го сложих още преди месец, защото бяха все така и тогава. Горе наредих празна, изградена, празна изградена, а надолу сложих 1 за градеж. В момента, тази за градеж е на половина изградена, има напълно празна изградена рамка, без нищо по нея, а другите са смесица. Дъното е с мрежа, 15на15 см, отворът на прелката е напълно отворен. Нямам и на идея защо този кошер не иска да работи и грам. В магазинът от месец няма 1 изградена рамка, има 2 почнати. А имаше малко акация, а от 3-4 дена градът е пълен с липа. Няма разитвие. Отгоре на всичко правят маточници, засега са 3 дълги и няколко чашки, които не знам дали не са самосмяна... Не знам как да процедирам. Да го оставя ли така... да разместя ли нещо, не знам. Преди 1 ден взех отводка на 5 рамки, която за 2 дена изгради празна рамка. Какво се случва в тоя кошер, при положение, че има толкова много пчели... Миналата година нямах тоя проблем с нея. Носеше мед за страх, но тогава бе слънчогледа...

http://prntscr.com/jplvjr

Снимка.
Повече от месец го дондуркаш. За мен не е силен кошера. Имаш маточници запечатани. Извади майката с рамка и малко пчели някъде. Може в преносно сандъче. Махни незапечатаните маточници и ги остави да си направят нова майка. Тази с тези три рамки пило, по това време, според мен не струва. Когато пронесе новата, тази я изхвърли.

jdrumev
01.06.2018, 20:43
Е как да е силен той го е разцапил Румба.:bigsmile:Сега му излиза пчела,за слънчувката тоя с майката ще му напълни най малко магазин.

Валентин.
01.06.2018, 21:29
Здравейте. Каква е причината силен кошер да не гради долу, нито да събира мед в магазина и да го гради. Постоянно висят на прелката. Има пресно и запечатано пило, на 3 рамки, има и 3 матлчника запечатани и няколко отворени. Тоя кошер досега съм му взимал 4 рамки с пило за последните 3 месеца. Има паша сега... Липата та дори слагам от време на време сироп. Не знам защо бездейства така. При рой така ли е да знам да ги цепя отново?

Е как да гради и да носи мед като ти си му дърпал пило. Остави го да изведе нова майка и да гради в слънчогледа.
В слънчогледа може да изкараш двете крайни пити за някоя отводка и на тяхно място да сложиш основи в плодника.

rumenggr
01.06.2018, 21:53
Е как да е силен той го е разцапил Румба.:bigsmile:Сега му излиза пчела,за слънчувката тоя с майката ще му напълни най малко магазин.
Не градят, не събират, храни ги даже и "Има пресно и запечатано пило, на 3 рамки". И така вече месец!!! Кой ще работи на слънчогледа(който цъфти кога?)? Ще си обзаведат плодника и толкова. Ако има на слънчогледа все още пчели, да го сгъне на 8 рамки и чака да качат нещо. Аз обаче мисля, че критерийте за силно семейство не пасват на описаната ситуация.

kando
03.06.2018, 22:36
Не знам защо бездейства така.
Първо, защото явно се учиш и един бог знае какви манипулации си му правил.
Второ, защото нямаш паша.
И трето, защото семейството е изпаднало в роево настроение.

jdrumev
13.06.2018, 07:30
Вчера разговарях с колега пчелар и му споделих че съм подарил няколко отводки и рояци.Колега каза ,че трябва да вземам по 1лв за всяка. За нож съм чувал ,че трябва да се да де за да дрънка,но за пчели сефте чувам такова поверие да има. Въпросът ми е:
Трябва ли да взема тоя 1лв или не трябва?

Трендафил Дончев
13.06.2018, 10:29
Вчера разговарях с колега пчелар и му споделих че съм подарил няколко отводки и рояци.Колега каза ,че трябва да вземам по 1лв за всяка. За нож съм чувал ,че трябва да се да де за да дрънка,но за пчели сефте чувам такова поверие да има. Въпросът ми е:
Трябва ли да взема тоя 1лв или не трябва?

И аз подарявам отводки. Идва, подарявам му я и той човека доволен - вземе, че ми даде едни 100 лева да се почерпя за здраве.

Юрий Цветков
13.06.2018, 12:04
Вчера разговарях с колега пчелар и му споделих че съм подарил няколко отводки и рояци.Колега каза ,че трябва да вземам по 1лв за всяка. За нож съм чувал ,че трябва да се да де за да дрънка,но за пчели сефте чувам такова поверие да има. Въпросът ми е:
Трябва ли да взема тоя 1лв или не трябва?

Дака, това никой няма да го повярва. Тебе ти се свидят 5 лв. за чаши, та камоли отводка. А и рояците, отде ги взе. Те капаните ти празни. ;)

А сигурно са от сайвамта.:ae:

Илиев
13.06.2018, 21:40
И аз днес по обяд подарих един рой, обаче не знам на кого, че да го хвана да почерпи по една бира в хоремага.....даже не видях от кой кошер излезе.....няма и да ги ровя, че липата цъфти, и фъркат като пършинги.

jdrumev
13.06.2018, 21:47
И аз днес по обяд подарих един рой, обаче не знам на кого, че да го хвана да почерпи по една бира в хоремага.....даже не видях от кой кошер излезе.....няма и да ги ровя, че липата цъфти, и фъркат като пършинги.


Те тая година първаците са малки 4-5 рамки най гулемите.:bigsmile:Най много едно шуменско младо да почерпят.:bigsmile:

Илиев
13.06.2018, 22:41
Сиромах чиляк и на полвин бира се радва.... най-важното е комуникация да има между пчеларите, и другарска взаимопомощ!

Rado76
14.06.2018, 06:32
Колеги я помогнете,имам една отводка търтовка станала на 5 рамки.Имам и един кошер с нова майка 2018г.спряла да снася,има два запечатани маточника,явно не я харесват ще я сменят.Как да процедирам.
1.Тръскам търтовката
2.Правя си нова отводка примерно на 6 рамки
3Вземам майката от другия кошер и я придавам.
4.Оставям единия маточник в другия кошер.
Досега не съм слагал майка в клетка и се притеснявам,да не я нараня.
Някакъв друг метод.

nikawr
14.06.2018, 06:52
Колеги я помогнете,имам една отводка търтовка станала на 5 рамки.Имам и един кошер с нова майка 2018г.спряла да снася,има два запечатани маточника,явно не я харесват ще я сменят.Как да процедирам.
1.Тръскам търтовката
2.Правя си нова отводка примерно на 6 рамки
3Вземам майката от другия кошер и я придавам.
4.Оставям единия маточник в другия кошер.
Досега не съм слагал майка в клетка и се притеснявам,да не я нараня.
Някакъв друг метод.
Идеален си да пробваш следното, което беше споделено от Жоро, по руски опит:
Вземаш "куцата" майка и я убиваш. слагаш я в търтовката забодена с туплийка на питите. В началото пчелите ще пробват да я издърпат от кошеро но после ще я оствят. С феромоните, които все още изпуска ще подтисне снасянето на търтовките и след 3-4 дена може да придадеш маточник или майка. :)
Руснаците твърдят че метода е безотказен! :)
Ако искаш пробвай, на мен все още не ми се е отдало да го пробвам но със сигурност ще го опитам занапред...

mici-92
14.06.2018, 08:44
Колеги я помогнете,имам една отводка търтовка станала на 5 рамки.Имам и един кошер с нова майка 2018г.спряла да снася,има два запечатани маточника,явно не я харесват ще я сменят.Как да процедирам.
1.Тръскам търтовката
2.Правя си нова отводка примерно на 6 рамки
3Вземам майката от другия кошер и я придавам.
4.Оставям единия маточник в другия кошер.
Досега не съм слагал майка в клетка и се притеснявам,да не я нараня.
Някакъв друг метод.
Първото,не ти го препоръчвам,тъжно е,поне за мен.Половината пчели отиват брак.Все пак,ще е интересно какво си предприел.Моля те пиши!

ch.atanasov
14.06.2018, 08:51
Идеален си да пробваш следното, което беше споделено от Жоро, по руски опит:
Вземаш "куцата" майка и я убиваш. слагаш я в търтовката забодена с туплийка на питите. В началото пчелите ще пробват да я издърпат от кошеро но после ще я оствят. С феромоните, които все още изпуска ще подтисне снасянето на търтовките и след 3-4 дена може да придадеш маточник или майка. :)



Нещо ти е "куца" стратегията. Тя майката е спряла да снася, имат маточници, а ти ще и ползваш феромоните.sweating;crying;

tarty
14.06.2018, 09:26
Колеги я помогнете,имам една отводка търтовка станала на 5 рамки.Имам и един кошер с нова майка 2018г.спряла да снася,има два запечатани маточника,явно не я харесват ще я сменят.Как да процедирам.
1.Тръскам търтовката
2.Правя си нова отводка примерно на 6 рамки
3Вземам майката от другия кошер и я придавам.
4.Оставям единия маточник в другия кошер.
Досега не съм слагал майка в клетка и се притеснявам,да не я нараня.
Някакъв друг метод.

При толкова много паши при теб, за мен си луд да се заиграваш така. Знам, че си с отделно дъно, затова взимай целия корпус на търтовката, слагай един весник на някой по силен от търтовката и го мятай отгоре. Така ще изкараш 30 кг мед от търтовката, а отводка може да си направиш и другата пролет. По същия начин може да процедираш и с калпавата ти отводка.

Rado76
14.06.2018, 17:34
Тарти миналата година така направих с вестника,но не го пригризаха и умряха.Трябва ли да го напръскам малко със вода?Защото сухия вестник един лист така си и останаха и бяха изпопадали на него.

nikawr
14.06.2018, 20:46
Нещо ти е "куца" стратегията. Тя майката е спряла да снася, имат маточници, а ти ще и ползваш феромоните.sweating;crying;

Чудя се как да ти отговоря колега.... Ама куцото в цялата история е теоретичната ти подгоровка относно феромоните на майката, или по вероятно се правиш че е така.
Плодна майка, колкото и саката и хабна да е си отделя феромони с които подтиска желанието на работничките да снасят яйца. От майката се отделят феромони дори и когато е мъртва. Мисля си, че тези неща си ги знаеш и поста ти ми е малко странен... :(

ch.atanasov
14.06.2018, 20:54
Чудя се как да ти отговоря колега.... Ама куцото в цялата история е теоретичната ти подгоровка относно феромоните на майката, или по вероятно се правиш че е така.
Плодна майка, колкото и саката и хабна да е си отделя феромони с които подтиска желанието на работничките да снасят яйца. От майката се отделят феромони дори и когато е мъртва. Мисля си, че тези неща си ги знаеш и поста ти ми е малко странен... :(

Все съм виждал някой да се чуди, ама цели 12 часа си е рекорд. Виждал съм по няколко майки изхвърлени пред кошер, вече ще ги събирам и с тях ще си оправям търтовките.:bigsmile:

tarty
14.06.2018, 20:57
Тарти миналата година така направих с вестника,но не го пригризаха и умряха.Трябва ли да го напръскам малко със вода?Защото сухия вестник един лист така си и останаха и бяха изпопадали на него.

Това което пишеш ако не го видя с очите няма да повярвам, можеш да го напръскаш с захарен(меден) сироп. Реално търтовката може и да не почне да го гризе, но нормалното семейство веднага ще направи това. Може би някое много слабо семейство няма да пригрезе весника, но търтовката се дава на силно семейство. Да не би весника да ти е бил някакъв гланциран по твърд?

jdrumev
14.06.2018, 21:09
Да оправиш търтовка има много методи.Последния който направих беше следния:
Добавих пита с излизащо пило по моя преценка на пчелите от търтовката.След извесно време добавих 1 пита с работническо пило в което има яйца.Утре ще покажа колко е голямо семейството .:bigsmile:Щом така става може и с майка да се добави,но аз съм беден и нямам време.:bigsmile:

Илиев
14.06.2018, 21:22
В една от настолните ми книги за пчелите - един съветски учебник по пчеларство пише, че е нецелесъобразно/да се губи време, да се "оправят/изправят" търтовки.......напушват се предварително, за да се насмучат с мед, и се изтръскват на края на пчелина...и да се оправят поединично.

Георги 1974
14.06.2018, 21:31
Все съм виждал някой да се чуди, ама цели 12 часа си е рекорд. Виждал съм по няколко майки изхвърлени пред кошер, вече ще ги събирам и с тях ще си оправям търтовките.:bigsmile:

Не става тия са девствени
А ако сложиш умряла пчелна майка ама не девица с карфица в такова роило се семейство с изхвърлени майки и тази майка не се заплоди дали ще стане изобщо търтовка.

jdrumev
14.06.2018, 21:36
Не става тия са девствени
А ако сложиш умряла пчелна майка ама не девица с карфица в такова роило се семейство с изхвърлени майки и тази майка не се заплоди дали ще стане изобщо търтовка.



Спред мет това ще нов термин в пчелараството ЗАПЛОДИ,:bigsmile:в Тубата израза е хит.:bigsmile:

Георги 1974
14.06.2018, 21:46
Ти си бил голям езиковед ама имаш право пчелната майка не се запложда или опложда защото при този процес има проникване на сперматозоид в яйцеклетката можи би трябва да се използва термин синоним на секс

http://sitepchelavodstvo.ru/wp-content/uploads/2016/05/art_1105_006.jpg
http://pestcontrol.ru/assets/files/biblioteka/images/1.gif

jdrumev
14.06.2018, 21:49
Според мен ЖУЛИ е добър синоним на секс при пчелите.:bigsmile:Жоре няма как да е секс при тая оргия.:bigsmile:

kando
15.06.2018, 14:02
Чудя се как да ти отговоря колега.... Ама куцото в цялата история е теоретичната ти подгоровка относно феромоните на майката, или по вероятно се правиш че е така.
Плодна майка, колкото и саката и хабна да е си отделя феромони с които подтиска желанието на работничките да снасят яйца. От майката се отделят феромони дори и когато е мъртва. Мисля си, че тези неща си ги знаеш и поста ти ми е малко странен... :(
Съмненията на колегата съвсем не са безоснователни. За първи път чувам за този трик и не знам дали наистина работи, така че не оспорвам метода, но! ...... ако работи, то тогава защо ти е да убиваш майката?
При мен съмненията относно ефикасноста на този метод се пораждат от няколко причини. Феромоните на майката в семейството се разпространяват от пчелите, които я обслужват - какво ще обслужват на мъртва майка? Сетне това е майка от друго семейство т.е. пчелите поначало не я разпознават като своя (де факто тя и не е тяхна майка), а като добавим, че е и мъртва, то е много вероятно пчелите да продължат да я възприемат, като чужда. И накрая освен качество на феромоните, имаме и количество, а при мъртва майка количеството ще е нищожно.
Така, че пак казвам - метода може и да работи, но подозренията не са "странни" и не на последно: ако и да работи, то няма смисъл да се убива майката.

kando
15.06.2018, 14:05
В една от настолните ми книги за пчелите - един съветски учебник по пчеларство пише, че е нецелесъобразно/да се губи време, да се "оправят/изправят" търтовки.......напушват се предварително, за да се насмучат с мед, и се изтръскват на края на пчелина...и да се оправят поединично.
По моя опит е така, но все пак при хора с десетина семейства положението е малко по- различно и занимавката си струва - но да, при вече сто двеста хиляда семейства е просто нерентабилно и само се губи време.

ch.atanasov
15.06.2018, 15:02
.....и не на последно: ако и да работи, то няма смисъл да се убива майката.

Явно превода ( на стратегията )от руски -"куца".:bigsmile:

Георги 1974
15.06.2018, 15:46
Явно превода ( на стратегията )от руски -"куца".:bigsmile:

Атанасов какво в пчеларството не куца.
Но найистина стратегията май не е руска защот автора е Ч.Янг, не знам каква народност е.
Ето линк към нея:
http://beejournal.ru/razvedenie-i-soderzhanie-lubitel/3397-podsadka-matok-v-uli-s-trutovkami
Но ето и линк към друга статия/не е за търтовка ама принципа е същия/ която дава частичен отговор защо не куца стратегията а тя е че чуствителността на пчелите към феромона отделян от майката в неино отсъствие се увеличава от 100 до 1000пъти /разбира се ако не бъркам превода/:
http://o-paceke.ru/chuvstvitelnost-trutney-k-sinteticheskomu-feromonu-matki/
А се слага мрътва майка защото ако не я приемат и я убият ще я изхвърлят от кошера.
Признавам в тоя вариант не съм пробвал практически но на една упорита търтовка където си градеше нейни маточници и не залагаше на пита от други кошери и придадох една стара майка не я убиха но и не я приеха 10ина дни /от там мисля че хипотезата че майките могат сами да хапват мед съм склонен да приема/ след това майката изчезна но като заложих пита с разновъзрастово пило от друг кошер си направиха майка и между другото много добра майка, ама май по принцип търтовките си правят добри майки .

ch.atanasov
15.06.2018, 16:58
.....А се слага мрътва майка защото ако не я приемат и я убият ще я изхвърлят от кошера....


Големи гимнастики с неясен изход. Ако има снасяща майка под ръка, най-лесно се оправя търтовка. Няма защо да се убива. Поставя се под клетка (тип-капак ) върху пита на участък с храна, с десетина придружаващи пчели. Така остава, докато търтовките престанат да снасят. Това се следи и се разпечатва търтеевото пило за почистване.Няма нужда питите да се бракуват.

пп. Къде ходите да четете разните дивотии, не знам.:bigsmile:

9543

За такава клетка пиша. В този вид, след почистване от пчелите, пускам майката при майкопроизводство. Когато оправям търтовка, от вътрешната страна слагам ситна мрежа ( може и от комарник ).

nikawr
15.06.2018, 16:59
....
Така, че пак казвам - метода може и да работи, но подозренията не са "странни" и не на последно: ако и да работи, то няма смисъл да се убива майката.
Цялата работа тръгна от поста на Радо, който сподели че има майка която не снася и два самосменни маточника и отделно семейство търтовка... Реално майката в случая е вече мъртва.. Та затова неговия случай е перфектен да се пробва този метод.... Ако иска разбира се. Аз определено ще го пробвам напред във времето с учебна цел. ;)

kando
15.06.2018, 18:11
....
Видях, че казуса тръгна от запитването на Радо, но аз имам известна слабост към майките - може би е продиктувана от по- слабото ми представяне при развъждането на нови майки. Аз отдавна съм се убедил, че не случайно майкопроизводството е един отделен, цялостен занаят - един човек може да се представя отлично, като пчелар- медопроизводител, но да е пълна катастрофа що се отнася до майкопроизводството. За мен вече съм приел, че второто така и не ми отдава .... "отръки" да го кажем - сякаш трябва да имаш интуиция за тези майки.

Слувало ми се е през годините например - отводка, нова майка, опложда се, почва да снася, всичко шест плюс, а някой от моите старци рече "тази майка нема да я бъде". Е как нема да я бъде - гледам я едра, хубава, реди пилото, като китайска стена, няма грижи нали. Е тей, ала след седмица отварям - майка няма, пчелите заложили маточници. А де?! Пък се придържам правилото - едно семейство нямали майка, значи нямаш семейство. Така, че съответно аз винаги съм особено предпазлив и внимателен щом става дума за майките - винаги с "едно на ум". И с това "едно на ум" стигнах до едни други заключения, та от своя страна изненадах моите старци с нещо, което те не подозираха - фактически и аз не знам защо се получава така, но от практиката съм установил, че изключително често сработва. Аз пазя всяка оплодена и пронесла майка до последно - калпава, не калпава, аз я пазя. И няма да забравя първия път, когато ми се случи следното. Имах едно семейство, в което как и що не знам, но майката си беше изгубила едното крило - и както си беше с едно крило, куцаща, като баба, пълзеше на една страна, тъй и си снясаше що годе нормално да го кажем, но все пак семейството, като цяло не изглеждаше много добре. Та реших да я подменя, но за всеки случай я отделих с една пита пчели + добавих и една от склада, в отделен сандък. След два- три дена двете пити наснесени плътно - добавих още две. След седмица всичко наснесено - добавих още ... и още ... и още и в слънчогледа това семейство ме приби от мед. Също и презимува без проблем. От тогава до ден днешен никога не елиминирам майка, докато не съм се убедил на сто процента, че наистина е проблемна. Случвало ми се е не един път, в някое семейство майката да спре да снася, пчелите започват да залагат маточници и т.н. - не бързам, отделям майката само с една пита пчели в друг сандък и не правя нищо друго, и мине не мине майката да си пронесе, семейството да си тръгне и да нямам никакви грижи с него.

Та заради това се хванах за мъртвата майка в този метод. Инак относно търтовките - при ~200 семейства вече не се занимавам с оправяне на търтовки, директно разформировам. Пробвал съм през годините какви ли не методи по темата и по моя опит, мога да кажа следното - търтовка мине ли някакъв период от време, не се наемам да кажа колко точно, но мине ли един период няма оправия и това е. Дори да успее човек да я възстанови, да си има майка и прочие, то пак това семейство на нищо не прилича, а аз определено не обичам слаби семейства. Тъй че към търтовките съм безмилостен, но към майките съм особено търпелив и предпазлив.

Георги 1974
15.06.2018, 18:47
Големи гимнастики с неясен изход. Ако има снасяща майка под ръка, най-лесно се оправя търтовка. Няма защо да се убива. Поставя се под клетка (тип-капак ) върху пита на участък с храна, с десетина придружаващи пчели. Така остава, докато търтовките престанат да снасят. Това се следи и се разпечатва търтеевото пило за почистване.Няма нужда питите да се бракуват.

пп. Къде ходите да четете разните дивотии, не знам.:bigsmile:

9543

За такава клетка пиша. В този вид, след почистване от пчелите, пускам майката при майкопроизводство. Когато оправям търтовка, от вътрешната страна слагам ситна мрежа ( може и от комарник ).

Атанасов имаш право но въпреки всичко принципа е един и в двата метода използват се феромоните/между друхото преди 400г. е писано за тях/но много често неправилно казват за тях че са средство за комуникация но не е точно така по скоро чрез феромоните един индивид влияе на друг много силно изразено е при насекомите.Иначе начини за оправяне на търтовка много като метода на Делтата е най добър за мен и по мое мнение той е много простичък елегантен и ефикасен.

П.П.Атанасов пропуснал си да прочетеш трудовете на Скиркявичюс /вярно не си фен на руската пчеларска литература ама има доста неща дето не са за подценяване/.

Трендафил Дончев
15.06.2018, 19:29
като метода на Делтата е най добър

Метода на Делтата? Има ли такъв метод или само разводняваме търтовката до отводка без майка?

ch.atanasov
15.06.2018, 19:39
...Иначе начини за оправяне на търтовка много като метода на Делтата е най добър за мен и по мое мнение той е много простичък елегантен и ефикасен.

П.П.Атанасов пропуснал си да прочетеш трудовете на Скиркявичюс /вярно не си фен на руската пчеларска литература ама има доста неща дето не са за подценяване/.
Какво му е доброто, ама така е : един кара отпред, друг харесва отзад.:bigsmile: Когато пуснеш майката от клетката след седмица, на нейното място има вече яйца. На даскала майката от маточника ,кога ще почне да снася, ако изобщо почне. Пак да пиша : ша ма уморите с тези търтовки.crying; По-лесно от оправянето им няма.

На тоя сибирския, името му не мога да прочета, ти искаш трудовете му да чета.blush;

пп. Няма спор в темата, аз пиша за тези дето ще си изтърсят пчелите в задния двор и ще загубят едно семейство. Нямало време, нашите съседи казват : "времето пари не струва". Еййй , големи англичани станахте.:bigsmile:

Георги 1974
15.06.2018, 19:43
Метода на Делтата? Има ли такъв метод или само разводняваме търтовката до отводка без майка?
Има
Има ли рецептата на Дони с ОК

Георги 1974
15.06.2018, 19:47
Какво му е доброто, ама така е : един кара отпред, друг харесва отзад.:bigsmile: Когато пуснеш майката от клетката след седмица, на нейното място има вече яйца. На даскала майката от маточника ,кога ще почне да снася, ако изобщо почне. Пак да пиша : ша ма уморите с тези търтовки.crying; По-лесно от оправянето им няма.

На тоя сибирския, името му не мога да прочета, ти искаш трудовете му да чета.blush;

пп. Няма спор в темата, аз пиша за тези дето ще си изтърсят пчелите в задния двор и ще загубят едно семейство. Нямало време, нашите съседи казват : "времето пари не струва". Еййй , големи англичани станахте.:bigsmile:
А аз също не споря за мен е по интересно дали кошер с умряла майка може да стане търтовка /разбира се за известен период от календарно време съобразено със сезона/. А търтовките си ги уважам много яки животни са нещо като катър или муле неще неще и като каже а сега няма спирка.

Трендафил Дончев
15.06.2018, 19:48
Има
Има ли рецептата на Дони с ОК

Някой беше кръстил една, но дали е на Дони? Та и метода на Делтата.

Rado76
16.06.2018, 05:14
Кандо-прочетох ти поста,и аз съм като тебе справям се чудесно със кошерите имам 76бр.Само една търтовка и то отводка направена със маточник за самосмяна но сборна и са прегризали маточника.Но с майките не ме бива изобщо не мога все още да се науча да си ги правя.И когато видя маточник веднага правя отводка.Да не забравяме че съм на 3г.пчелар и почнах с 5 кошера.Но реших от постовете които сте писали на моето запитване,тръскам я търтовката и си правя нова отводка.

nikawr
16.06.2018, 10:04
След фиаското в началото на миналата пролет което претърпях с маточниците на 20 отводки които ги прегризаха вече ползвам предпазители. До тогава съм нямал проблеми с прегризване но...
За сега съм много доволен от предпазителите...

Kowalski
17.06.2018, 23:03
Направих си 4ри оплодни сандъчета,днес се излюпиха майките.В едното сандъче гледам,че има пресни яйца от търтовки и новоизлюпена майка,какво ли ще се получи?

Валентин.
18.06.2018, 19:06
Направих си 4ри оплодни сандъчета,днес се излюпиха майките.В едното сандъче гледам,че има пресни яйца от търтовки и новоизлюпена майка,какво ли ще се получи?

Какви са яйцата на търтовките. По колко яйца са, къде са по питите. Колко са големи сандъчетата.

gonzo79
18.06.2018, 19:18
Здравейте колеги

Имам да местя няколко пчелни семейства на около 100 метра от основния пчелин .Как мога да го направя с най малко загуба на летяща пчела?.
Семействата са предимно отводки.

jdrumev
18.06.2018, 19:21
Здравейте колеги

Имам да местя няколко пчелни семейства на около 100 метра от основния пчелин .Как мога да го направя с най малко загуба на летяща пчела?.
Семействата са предимно отводки.


Аз бих ги местил на части не на един път и то вечер.Другия метод е на Бат Севдо да ги направиш на комата след като ги преместиш.:bigsmile:

Валентин.
18.06.2018, 19:25
Направих си 4ри оплодни сандъчета,днес се излюпиха майките.В едното сандъче гледам,че има пресни яйца от търтовки и новоизлюпена майка,какво ли ще се получи?

Ако са ти малки сандъчетата майките може да пускат по 2 яйца в килийка. Но ако има по 3 яйца вече е кофти. Не всеки ден се виждат работещи майки и и пчели търтовки в едно семейство.

Kowalski
18.06.2018, 22:35
Пчелите около 20 дена бяха без майка.Сандъчето беше с 6 рамчета(3 лр рамки).имаше си майка,летящи пчели,пило.Отнех майката и им придадох 5 маточника с пренесени личинки.Приеха 4.Отгледаха и ги запечатаха.Разделих ги на 4тири за оплождане и таман се излюпиха и в едното мини семейство се появиха яйца по стените на килийките.Първоначалното семейство имаше доста пило и млади пчели може би затова се получи така.

mici-92
19.06.2018, 18:02
Здравейте!Силно семейство ЛР.Млада майка на 15дни,осеменила четвъртината на 2 пити от 2-те страни.Логично заложен единствен маточник на 5-6 дни в средата на питата на място с отрязан участък.Мисля да отнема рамки и пчели от него.Какво ще стане ,ако отнема и майката?

Валентин.
19.06.2018, 21:06
Здравейте!Силно семейство ЛР.Млада майка на 15дни,осеменила четвъртината на 2 пити от 2-те страни.Логично заложен единствен маточник на 5-6 дни в средата на питата на място с отрязан участък.Мисля да отнема рамки и пчели от него.Какво ще стане ,ако отнема и майката?

Ще заложат още майчила.

mici-92
19.06.2018, 22:26
Значи,при наличието на майката,маточника е един и есамосмяна,а при липса на майка ще заложат свищеви.Така ли е?Благодаря!

jdrumev
19.06.2018, 22:33
Значи,при наличието на майката,маточника е един и есамосмяна,а при липса на майка ще заложат свищеви.Така ли е?Благодаря!



Има май нещо за определен ден ако махнеш майката да не заложат,но не съм сигурен и мога да те подведа.

mici-92
19.06.2018, 22:52
Хайде!Поразрови се малко!

kando
20.06.2018, 01:42
Само една търтовка и то отводка направена със маточник за самосмяна но сборна и са прегризали маточника.
Ще ти кажа как процедирам в такива ситуации.
Сборна отводка с маточник за самосмяна никога не правя - защото има голяма вероятност пчелите от другите семейства да прегризат маточника.
Ако ще правя отводка с този маточник, то тя ще бъде само с пчелите от това семейство - желателно е да бъде с по- младите пчели.
А по принцип, когато видя такъв маточник и искам да запазя майката от това семейство - както обясних в предния ми пост: отделям майката, а не маточника т.е. запазвам целостта на семейството, то така или инак е задействало процеса, и съответно на майката дните са преброени, аз не се опитвам да прекъсна този развой, само отнемам майката с една пита и го оставям да си кара работата т.е. самосмяната.
Но и имай предвид, че по време на рапица не е рядкост да се случи фалшива самосмяна - не знам защо така се получава, но конкретно в рапицата съм го забелязвал не един път: залагат маточник, после сами си го прегризат.

Пък колкото до търтовката - точно пък от отводка бял кахър, случва се не е семейство да ти се е отъртовило, а отводка. Грешка някаква, ако може да се отчете от твоя страна, това допускам, че може да е ненавременен преглед на отводката. Може би в предния коментар трябваше да добавя още нещо за търтовките - като цяло моя подход е такъв, че аз не се уча как да оправя търтовка, а се уча как да не допускам такава. А основното правило в този урок, което трябва да се спазва е да се преглеждат семействата (и отводките) редовно и навреме - и нека подчертая, че в този форум едвали има по- голям мързел от мен, та ако имаше как въобще и да не отварям кошер, но ..... което си е нужно, което е необходимо, няма как. Може би ще срещнеш някои развити философии из темите, как да съкратим прегледите (най- вероятно и аз самия съм ги развивал), но тези философии повярвай ми не са за начинаещи. Докато се научиш да не отваряш кошерите в повече отколкото е необходимо, ще мине време - стаж, опит, грешки и т.н. Така, че гледам да си правя прегледите редовно и не вдигам ни един капак в повече отколкото е нужно - и до търтовки въобще не стигам. При мен търтовка може да се получи само след зимата - тази година имах две, как и що не ги знам, но изгубили майките, и се отъртовили.

Успех и занапред - имали желание и проявява ли човек постоянство, занаята се учи.

mici-92
20.06.2018, 05:38
Ще заложат още майчила.
А,ако е запечатан маточника и тогава отнема майката,пак ли ще заложат майчила?Благодаря!

jdrumev
20.06.2018, 08:05
Тая година при мен имаше 3 самосмени на майки рекордьорки от 2015г.Какво ли не правих да направя някоя отводка от тях.Като почнеш със тяхни пчели и за вършиш с отнемане на майката.Нито един маточник не оставиха винаги ги прегризваха и си залагаха свищеви.Даже на единия при отнемане на майката маточниците бяха на 8 рамки като роеви сигурно над 100 бр..Според мен годината също е от значение.Тая както всички виждаме не роева.

Трендафил Дончев
20.06.2018, 08:44
Тая година при мен имаше 3 самосмени на майки рекордьорки от 2015г.Какво ли не правих да направя някоя отводка от тях.Като почнеш със тяхни пчели и за вършиш с отнемане на майката.Нито един маточник не оставиха винаги ги прегризваха и си залагаха свищеви.Даже на единия при отнемане на майката маточниците бяха на 8 рамки като роеви сигурно над 100 бр..Според мен годината също е от значение.Тая както всички виждаме не роева.

Чудна работа. Първо си залагат за смяна и след като ”размислят” разрушават и започват други. Май пишем във форума на приципа - лаф да става.

jdrumev
20.06.2018, 08:55
Чудна работа. Първо си залагат за смяна и след като ”размислят” разрушават и започват други. Май пишем във форума на приципа - лаф да става.

Което съм видял това пиша.Даже и с мед някой мазах.;):bigsmile:Може и да не си ми разбрал мисълта правилно.:bigsmile:

Трендафил Дончев
20.06.2018, 09:54
Което съм видял това пиша.Даже и с мед някой мазах.;):bigsmile:Може и да не си ми разбрал мисълта правилно.:bigsmile:
Мазането с мед понякога има обратен ефект. Ааа, може и да не съм разбрал. Ха, ха...то ти не си разбираш, та другите. :bigsmile:

jdrumev
20.06.2018, 10:03
Мазането с мед понякога има обратен ефект. Ааа, може и да не съм разбрал. Ха, ха...то ти не си разбираш, та другите. :bigsmile:



Съгласен съм с теб,но трябваше да пробвам и тоя метод.Може и да са биле кухи защото на две от майките бяха във втори корпус на 3 рамки общо 4 маточника 1,2,1.А на тая с многото свищеваци бяха долу само 2.В момента и трите са заложили в нуклюсите самосменни.

mici-92
20.06.2018, 11:42
Чудна работа. Първо си залагат за смяна и след като ”размислят” разрушават и започват други. Май пишем във форума на приципа - лаф да става.
Здравей Дончев!Давай нещо по въпроса!Някакъв жокер поне.;)

Трендафил Дончев
20.06.2018, 11:48
Здравей Дончев!Давай нещо по въпроса!Някакъв жокер поне.;)

Какво те интересува конкретно, защото тук всъщност нищо не обяснявам, а казвам на Друмев, че пише глупости.

jdrumev
20.06.2018, 12:23
Уж неме разбра ,а сега било глупости.:bigsmile:Аз какво съм виновен,че пчелитеми правят такива работи.:bigsmile:

mici-92
20.06.2018, 12:27
Здравейте!Силно семейство ЛР.Млада майка на 15дни,осеменила четвъртината на 2 пити от 2-те страни.Логично заложен единствен маточник на 5-6 дни в средата на питата на място с отрязан участък.Мисля да отнема рамки и пчели от него.Какво ще стане ,ако отнема и майката?
Трябва ли да изчакам да запечатат маточника и тогава да отнема майката,за да не заложат свещеви?

Трендафил Дончев
20.06.2018, 14:10
Трябва ли да изчакам да запечатат маточника и тогава да отнема майката,за да не заложат свещеви?

Не виждам какъв е проблема с отнемането на майката по което и да е време и направата на маточници. В зависимост от силата на семейството е вероятно да направят или не други маточници. А каква е ролята на пчеларя тук? Ами да проверява и направлява действието на пчелите към това което очаква. Затуй, че въпроса ти - какво ще направят след махане на майката - ами каквото си искат е отговора. Затуй, че действай.

Rado76
21.06.2018, 06:21
mici-92 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=10023)
-Аз така действах със три кошера за самосмяна,правеха си по един-два маточника за самосмяна,хубави големи.Запечатват маточника и аз местя майката в нов кошер със още една рамка.След 3-4 дена на преместената майка слагам две рамки със запечатано пило пред люпене и слагам основа за градеж.Понеже майката стара 2015г.те пак си правеха маточник за самосмяна и аз повтарях всичко отначало пак:))) Така си направих 14 отводки от три кошера със маточници за самосмяна.Всичките майки се оплодиха и снасят супер в момента.

jdrumev
21.06.2018, 07:28
И ние години наред така правехме,но тази година нещо не се получава,но всяко зло за добро.Свищаците които направиха бяха по хубави от самосменните.

g_ker
21.06.2018, 07:43
Здравейте момчета,да питам дали вече е късно да си направя 2-3 сборни отводки от наличните ми 6 добри семейства .Не държа да вадя мед от тях. Благодаря Ви предварително.

jdrumev
21.06.2018, 08:00
Здравейте момчета,да питам дали вече е късно да си направя 2-3 сборни отводки от наличните ми 6 добри семейства .Не държа да вадя мед от тях. Благодаря Ви предварително.


Аз ако бях на твоето място и не чакам мед бих си направил 6 оттводки с майките не сборни.

g_ker
21.06.2018, 08:26
Аз ако бях на твоето място и не чакам мед бих си направил 6 оттводки с майките не сборни.
Не те разбрах точно какво имаш впредвид с майките.

jdrumev
21.06.2018, 08:41
Има доста време до края на сезона.За това мога да отделя майката с 1 пита излизащо пило и една с яйца +1 перга и 1 мед.А на тяхно място бих добавил 2 изградени и 2 преградни:bigsmile:.Може и да е глупост това,но аз бих направил така.:bigsmile:Задължително открито пило слагам другото не е от значение за мен на етапа начало на отводката.:bigsmile:

nikawr
21.06.2018, 09:42
Дака защо ти е толкова открито пило при положение, че вадиш с него работеща майка?

jdrumev
21.06.2018, 10:23
Дака защо ти е толкова открито пило при положение, че вадиш с него работеща майка?



Как казва Модернизатора и аз не мога да си разбера методите си на работа, но е свързано с феромоните според мен.Идва ми от вътре това което правя.Историята помни такива случеи на хора като мен.:bigsmile:Или са много тъпи или гении.:bigsmile:

g_ker
21.06.2018, 10:57
Дака защо ти е толкова открито пило при положение, че вадиш с него работеща майка?
Приемам мнения как да си направя отводки , ако всеоще не е късно. Благодаря момци.

Трендафил Дончев
21.06.2018, 11:31
Историята помни такива случеи на хора като мен.:bigsmile:Или са много тъпи или гении.:bigsmile:

Да се надяваме, че близките 100 години ще станеш гении.:bigsmile:

HDH
21.06.2018, 11:35
Здравей те,
Някой би ли ми обяснил, как мога по най добрия начин без да предизвикам безпокойство в семейството да предизвикам само смяна?
Благодаря!

Трендафил Дончев
21.06.2018, 11:42
Здравей те,
Някой би ли ми обяснил, как мога по най добрия начин без да предизвикам безпокойство в семейството да предизвикам само смяна?
Благодаря!

Като осакатиш майката.

tarty
21.06.2018, 11:46
Как казва Модернизатора и аз не мога да си разбера методите си на работа, но е свързано с феромоните според мен.Идва ми от вътре това което правя.Историята помни такива случеи на хора като мен.:bigsmile:Или са много тъпи или гении.:bigsmile:

Какво те интересува кой бил гений и кой тъп, вади си по 100 кг от кошер и недей ги мисли другите, иначе тръгваш по моята пътека, а след няколко години мъки разбираш, че е било грешка. Не можеш да докажеш на човек пчеларствал цял живот като аматьор, че не работи правилно.

Медара
21.06.2018, 19:58
Бях заложил няколко "капана" тази година. Наблюдавах си ги редовно, в един от тях понякога виждах да излизат по 1-2 пчели, мислех че си "крадат" восък, клей или някой и друга останала килийка с мед. Но това продължи около две седмици и реших да влача стълбата да го проверя . Хванало се е рояче, но много много малко, изградило е на две рамки площ колкото капачка от буркан, изграденото беше със запечатано пило, доста съм го изчакал . Нямаха дори 1 килийка нектар или прашец. Преместих го на новото му място, през ден му подавам по 250-300 мл. сироп, поставих му и магазинна рамка с мед, зад преградната дъска. Не съм го прехвърлил в кошер, понеже мисля че с толкова малко пчели ще се чувства по-добре във фибранения нуклеус (за 5 рамки ДБ, с голяма прелка и мрежа на дъното 10 см на 15 см.) Според вас това рояче с буквално 1 шепа пчели има ли шанс да доживее до пролетта? (липата премина преди 2-3 дни, очаквам да цъфне слънчогледа след 2 седмици.)

zayo
21.06.2018, 20:59
И аз дондуркам едно такова от седмица-две. Моето го заселих за постоянно в кошер, но досега му дадох две рамки пило. Първата със значително количество люпещо се пило, а след това и втората с разновръстно. Дадох му и пита пълна с прашец и една с мед. Храня го наравно с отводките. Слънчогледа го очаквам до 10-ина дни. Стеснил съм го с "дъска" от фибран. Като гледам майката как осеменява, определено ще се развие и посъбере за него си .

mici-92
24.06.2018, 16:03
От скоро, ме човърка въпроса:Част от пчелите,отделени от семейството,след колко време след като премине,вече се отнасят,като към чужди?Моля за отговор!

Трендафил Дончев
24.06.2018, 16:28
От скоро, ме човърка въпроса:Част от пчелите,отделени от семейството,след колко време след като премине,вече се отнасят,като към чужди?Моля за отговор!

Времето е различно и едва ли някой си е правил труда да го "засича". Ще ти дам един пример, а ти оттам нататък си ги донагласяй нещата. Ако отделиш майката с част от пчелите, то доста дълго време ще приемат собствените си пчели, но ако след няколко часа придадеш майка на семейството от което си извел майката, то до сутринта на другия ден това семейство ще е чуждо за тях и вече всяка опитала се да навлезе в териториите и на двете семейства ще бъде отблъсквана.

Бърз
25.06.2018, 17:28
Здравейте колеги!
Искам помощ (съвет) от по опитни пчелари. Нещата, при мен, вървят така, че след центрифугиране (до 20 юли), семейства останат изобщо без мед, на 1-1,5 пита пило и един куп летящи пчели.

Как да направя, да не стане грешка:
1. Да подхранвам подбудително (200-300 гр./денонощие) поне 2 седмици, до 5-6 пити затворено пило? И после с ударни дози (до 20 август)с обикновен сироп за зимни запаси?

2. Или по друг начин - докато не заминала летяща пчела, веднага след центрифугиране захранвам с ударни дози сироп. На по широк плодник (на 2-та ДБ корпуси), да не бъде блокирана майка. А когато преработят сиропа за зима и излюпи (тези 5-6 пити с пило), ще подредя за зима на 7-ем пити плодник?

Предварително благодаря.

kando
25.06.2018, 23:26
Как да направя, да не стане грешка
Ами не центрофугирай всичкия мед баси - да си оставиш семействата без никакъв мед е една от най- големите глупости, които можеш да направиш.

Георги 1974
26.06.2018, 19:42
Здравейте колеги!
Искам помощ (съвет) от по опитни пчелари. Нещата, при мен, вървят така, че след центрифугиране (до 20 юли), семейства останат изобщо без мед, на 1-1,5 пита пило и един куп летящи пчели.

Как да направя, да не стане грешка:
1. Да подхранвам подбудително (200-300 гр./денонощие) поне 2 седмици, до 5-6 пити затворено пило? И после с ударни дози (до 20 август)с обикновен сироп за зимни запаси?

2. Или по друг начин - докато не заминала летяща пчела, веднага след центрифугиране захранвам с ударни дози сироп. На по широк плодник (на 2-та ДБ корпуси), да не бъде блокирана майка. А когато преработят сиропа за зима и излюпи (тези 5-6 пити с пило), ще подредя за зима на 7-ем пити плодник?

Предварително благодаря.
Советы пчеловодам - Кашковский (http://sinref.ru/001_produkti/001_pchelovodstvo/001_soveti_pchelovodam_kashkovski/000.htm)
http://sinref.ru/001_produkti/001_pchelovodstvo/001_soveti_pchelovodam_kashkovski/000.htm

РАСШИРЕНИЕ ПЧЕЛИНЫХ ГНЕЗД, КОГДА В ПРИРОДЕ НЕТ ВЗЯТКА

ПОБУДИТЕЛЬНАЯ ПОДКОРМКА ПЧЁЛ


Некоторые пчеловоды для увеличения расплода в безвзяточное время применяют подкормку семей небольшими порциями разведенного меда (на 1 кг меда два стакана воды) или жидкого сахарного сиропа (на 1 кг сахара 1 л воды). Корм пчелам дают ежедневно или через день по 200 — 300 г на семью. Раньше такую подкормку называли спекулятивной, теперь ее называют побудительной.
А. Буткевич в двадцатых годах ставил опыты на своей пасеке и пришел к выводу, что такая подкормка экономи*чески невыгодна. Опыты были убедительными, поэтому до сороковых годов спекулятивная подкормка не применя*юсь.
В 1944 году на Кемеровской опытной станции пчеловод*ства Л. И. Перепелова поставила опыты по подкормке пчелиных семей разными способами. Данные этого опыта приводятся в таблице 15.

Таблица 15
Результаты ранневесенней подкормки пчел в безвзяточный период



Группы семей
Выкормлено расплода за весну, 36 дней
То же в %


Контрольная (без подкормки)
Ежедневная подкормка малыми порциями (200—300 г) медовой соты
Подкормка большими порциями(2—3 кг) медовые соты через каждые 2—3 дня
Периодическое, распечатывание меда на крайних сотах
43408

43421

46372

46879
100

100

106,8

108



Как видно из опыта, подкормка семей малыми дозами не увеличила количество расплода, т. е. затраты труда и сиропа оказались безрезультатными. Это подтвердило правоту выводов А. Буткевича. Подкормка большими порциями дала лишь небольшую прибавку — 6,8%. Лучший же результат получен в опытной группе, где проводилось периодическое распечатывание части медовых ячеек на крайних сотах. Этим приемом пользовался известный сибирский пчеловод Д. Т. Найчуков. Только он распечатывал не крайние, а все соты в улье. Результат его работы еще не превзойден никем. На севере у него были устойчивые ежегодные медосборы в течение 20 лет. Поэтому метод Д. Т. Найчукова следует применять и на наших сибирских пасеках.

.................................................. .................................................. .................................................. ...........................................

Получения высоких медосборов Сибири" - Д. Т. Найчуков

https://sites.google.com/site/pasekasibiri/deliverables
ПОДГОТОВКА К ЗИМЕ И ЗИМОВКА ПЧЕЛ

На моей пасеке пчелы часто собирают падевый мед, который губительно отражается на их зимовке. Поэтому я ежегодно заменяю 10 кг кормовых запасов меда сахаром. Подкормка сахарным сиропом составляет главную задачу подготовки пчел к зиме.
Как только снимаю с семьи последний магазин, сразу же провожу предварительную сборку гнезда. Это бывает в первых числах сентябри, когда все семьи занимают по 12 рамок гнезда. Снимая магазин, гнездо собираю так: от южной стенки ставлю маломёдную перговую рамку, затем ставлю коричневые и светло-коричневые соты с расплодом, которых в это время бывает еше 5-8 рамок, а за ними ставлю хорошие маломёдные рамки. Всего в гнезде меда в рамках оставляю около 10 кг. Пергу, кроме крайней рамки, оставляю еше и в одном полновесном соте в середине гнезда.

После предварительной сборки гнезд приступаю к подкормке пчел сахарным сиропом. Для постановки кормушек у менее сильных семей отбираю по 3 рамки, освободившихся от расплода, не подлежащих выбраковке, а иногда отбираю даже и хорошие рамки. В 1959 году по 3 рамки убрано в 40 семьях, а у 20 семей нельзя было их отбирать из-за чрезмерно большей силы. Для подкормки таких семей я ставил на ульи пустые корпуса, а кормушку помещал к их стенке. Кормушки имеют размер гнездовой рамки и вмещают по 4-5 кг сиропа. На каждый улей имеется по одной кормушке. Если она ставится во 2-й корпус, то под ней заворачиваю край холстика, чтобы из нижнего корпуса пчелы могли проходить за кормом, и в середину 2-го корпуса ставлю вставную доску, чтобы не проваливалась подушка. Если из улья были убраны 3 рамки, то кормушку ставлю к крайней рамке гнезда. Когда во всех семьях гнезда подготовлю, начинаю проводить подкормку.
Для приготовления сиропа воду беру из протоки Оби. На 30 литров кипятку в котел всыпаю 45 кг сахара-рафинада и помешиваю; как только сахар растворится, дальнейшее нагревание прекращаю и сироп сливаю в кадку. Всего за день готовлю четыре котла, в которых растворяю 180 кг сахара в 120 литрах воды. Таким образом, концентрация раствора получается 3 части сахара на 2 части воды, или 60 процентов сахара на 40 процентов воды.
Когда сироп остынет до температуры 40 градусов, к вечеру начинаю раздавать его семьям пчел. В один день даю сироп сразу всем семьям пасеки, поэтому воровства никогда не бывает. Каждой семье сиропа даю около 4-х кг, в которых содержится 2,5 кг сахара. За ночь весь сироп пчелы забирают, и утром над кормушкой заворачиваю подушку и холстик, чтобы пчелы из нее ушли.
Утром следующего дия кормушки вынимаю из ульев, а к вечеру готовлю сироп и раздаю его по второму разу. Вторую кормушку сиропа пчелы не успевают взять за одну ночь, поэтому после второй дачи перерыв делаю два дня и даю 3-ю порцию сиропа, а через 2-3 дня - четвертую порцию.
Перерывы в один-два дня между каждой дачей подкормки считаю необходимыми в целях лучшей переработки пчелами сиропа в мед. При этом большинство переработанного и сложенного в соты меда пчелы успевают запечатать.http://paseka-sibir.siteedit.su/images/page11_stroitelnye_ramki_na_paseke.jpg
Через 3-4 дня после последней подкормки кормушки убираю из ульев на склад и одновременно добавляю но 1-2 рамки в те семьи, где пчелы не вмещаются в гнезда. Если остается пустое место, то на край гнезда ставлю вставную доску. Если семьи занимают 12 рамок и для подкормки сверху ставились вторые корпуса, то последние убираю и на каждый улей кладу лист оберточной бумаги и одну-две подушки.
Когда наступит похолодание, ульи осматриваю еще раз, и если в отдельных семьях оказывается несколько рамок, не занятых клубом пчел, то лишние убираю - оставляю без пчел не более одной рамки. При этом весной сокращать гнезда мне не приходится. На этом заканчивается подготовка пчел к зимовке.
Для зимовки на пасеке имеется полуподземный зимовник, в который убираю пчел в конце октября. Но еще задолго до постановки пчел зимовник хорошо просушиваю. Нужно отметить, что место, где расположена наша пасека, низменное. После выставки пчел зимовник почти наполовину затопляется почвенными водами, которые уходят обратно в песчаную землю только в койне июня.
Чтобы хорошо высушить зимовник, в самую жаркую пору (июль месяц) мы вскапываем землю пола зимовника, разводим внутри его костры и, вытесняй находившийся там сравнительно прохладный и влажный воздух, наполняем помещение горячим, сухим воздухом, от чего пол и стены настолько высыхают, что осенью перед постановкой в него пчел приходится выливать на пол несколько ведер воды.
Мы считаем, что просушка зимовника в середине лета значительно эффективнее осенней.
Ульи расставляю на стеллажах в два яруса. В течение зимы в зимовнике поддерживаю температуру в I-2 градуса выше нуля и относительную влажность воздуха 80-85 процентов. При этом на ульях оставляю лишь по 1-2 холстика, а бумагу и подушки убираю после постановки пчел в зимовник.
Мышей в зимовнике не бывает, так как всех вылавливаю с осени ловушками. Посещаю зимовник 3-4 раза в месяц, но вся работа при посещениях сводится лишь к поддерживанию нужной температуры, которую регулирую при помощи вентиляционных труб. Их в зимовнике имеется четыре - две вытяжных и две приточных.
Всю зиму все трубы держу открытыми, но в большие морозы просветы уменьшаю задвижками с чердака. В другой помощи пчелиные семьи не нуждаются, так как все они хорошо готовятся на зимовку с осени. Работе на пасеке я посвятил многие годы своей жизни. Простая заинтересованность пчелаыи - этими удивительными крылатыми труженицами-сменилась прочным, все усиливающимся увлеченней, которое со временем окрепло, укоренилось, превратилось в то чрезвычайно сложное и одновременно простое чувство, которое коротко называют - любовь к своему делу.
За долгие годы работы с пчелами не все было гладко, были трудности, сомнения, тяжелые неудачи, но была и радость - радость удовлетворения результатами своего труда на благо нашей любимой Родины. Годы работы с пчелами по крупицам приносили мне богатый практический опыт. Но я никогда не смог бы достигнуть хороших результатов, если бы постоянно не обращался за помощью к литературе по пчеловодству.
Я буду очень рад, если мой скромный опыт работы поможет пчеловодам Сибири повысить продуктивность пчеловодства, что будет нашим достойным вкладом в дело выполнения величественных планов семилетки.

Тиква
09.07.2018, 18:00
Днес хванах ройче. Малко е - на три рамки с пчели. Реших да го обедниня със слаба отводка, на която не ме кефи майката. За тази цел го сложих в плодник върху отводката, разделени с найлон. Въпросът ми е, дали да ги обединя сега или да оставя двете майки да снасят до есента, и да ги обединя тогава ? Как е по добре?

Трендафил Дончев
09.07.2018, 18:20
Днес хванах ройче. Малко е - на три рамки с пчели. Реших да го обедниня със слаба отводка, на която не ме кефи майката. За тази цел го сложих в плодник върху отводката, разделени с найлон. Въпросът ми е, дали да ги обединя сега или да оставя двете майки да снасят до есента, и да ги обединя тогава ? Как е по добре?

Трябваше веднага да ги обединиш за да може калпавата майка да влезе сред другите и по този начин ще бъде елиминирана от тази която ще остане. Вероятно нова млада. Не, че и сега не може да стане този номер, но роя е един докато е на клона и друг, когато преспи.

jdrumev
09.07.2018, 20:39
Жорката1974 писа нещо за колко дена,но не мога да го намеря къде го писа.

Трендафил Дончев
09.07.2018, 20:51
Жорката1974 писа нещо за колко дена,но не мога да го намеря къде го писа.

За колко дена какво? Втасва джибрака, една жена е бременна, започва да снася майката, става търтовка, пониква житото, зрее гроздето …………………….та кое колко дена?

jdrumev
09.07.2018, 22:08
За колко дена какво? Втасва джибрака, една жена е бременна, започва да снася майката, става търтовка, пониква житото, зрее гроздето …………………….та кое колко дена?


Да предадеш рой на семейство.:bigsmile:Наздраве

agro
15.07.2018, 23:04
При мен пашата свърши на практика. Носят нещо, но не го складират, нищо не капва, докато два дни тръскам рамките и прибирам меда. Тоест, не попаднах на недозрял нектар. Има още много незапечатани рамки, та им ги оставих. Сега е средата на юли. Пило има запечатано на по две, три и някъде по 4-5 рамки. Незапечатаното ми се вида малко. Повечето семейства са силни, с по два корпуса ЛР пчели. Сега какво да направя? При липса на паша може ли да правя отводки, които сами да си правят майки? Няма кой да обикаля през ден-два да им сипва сироп, него ще им го дам ударно при зазимяването. Да ги оставя така, ще си изядат запасите, но може ли да се изроят? За зазимяване е рано. Мисля да ги третирам за акар, но и за това ми се вижда рано. Давайте акъл.

mici-92
16.07.2018, 12:19
При мен пашата свърши на практика. Носят нещо, но не го складират, нищо не капва, докато два дни тръскам рамките и прибирам меда. Тоест, не попаднах на недозрял нектар. Има още много незапечатани рамки, та им ги оставих. Сега е средата на юли. Пило има запечатано на по две, три и някъде по 4-5 рамки. Незапечатаното ми се вида малко. Повечето семейства са силни, с по два корпуса ЛР пчели. Сега какво да направя? При липса на паша може ли да правя отводки, които сами да си правят майки? Няма кой да обикаля през ден-два да им сипва сироп, него ще им го дам ударно при зазимяването. Да ги оставя така, ще си изядат запасите, но може ли да се изроят? За зазимяване е рано. Мисля да ги третирам за акар, но и за това ми се вижда рано. Давайте акъл.
Ако решиш да правиш отводка сега, с колко рамки ще я направиш?

mici-92
19.07.2018, 21:34
Мисля да намаля броя на захранените маточници.Нямам възможност да изчакам запечатването им.Нужно е излюпването на един маточник.Коя е разумната минимална бройка,която да оставя.Дайте съвет!;)

jdrumev
19.07.2018, 21:54
Мисля да намаля броя на захранените маточници.Нямам възможност да изчакам запечатването им.Нужно е излюпването на един маточник.Коя е разумната минимална бройка,която да оставя.Дайте съвет!;)



Аз бих оставил всики.Като ловджия знам една поговорка за храста и заека.:bigsmile:

tarty
19.07.2018, 22:02
Мисля да намаля броя на захранените маточници.Нямам възможност да изчакам запечатването им.Нужно е излюпването на един маточник.Коя е разумната минимална бройка,която да оставя.Дайте съвет!;)
Щом са захранени вече маточниците, защо ще се правиш на по голям разбирач от самите пчели, че ти да решаваш вместо тях ?????

jdrumev
19.07.2018, 22:52
Щом са захранени вече маточниците, защо ще се правиш на по голям разбирач от самите пчели, че ти да решаваш вместо тях ?????



Щото няма още книга за езика на пчели.:bigsmile:

jdrumev
19.07.2018, 22:55
Щото няма още книга за езика на пчели.:bigsmile:



Я си представи,че са зложени на търтеиво пило при наличие на работна пчела? Ако не им знаеш езика какво ще си помислиш?
Можеш и на лично да ми отговориш.:bigsmile:

mici-92
20.07.2018, 07:54
Аз бих оставил всики.Като ловджия знам една поговорка за храста и заека.:bigsmile:
Има и друга поговорка за многото баби и бебето.:bigsmile:

kando
22.07.2018, 16:06
Сега е средата на юли. Пило има запечатано на по две, три и някъде по 4-5 рамки. Незапечатаното ми се вида малко. Повечето семейства са силни, с по два корпуса ЛР пчели.
Ако на това викаш силни семейства, то какво ли кажеш, ако видиш наистина силни такива.
Не си за отводки - въобще даже. От страховете ти да не изроят ме досмешава. За акар е рано и за подхранване е рано, в кратце - няма какво да правиш в момента.

rumenggr
22.07.2018, 17:24
При мен пашата свърши на практика. Носят нещо, но не го складират, нищо не капва, докато два дни тръскам рамките и прибирам меда. Тоест, не попаднах на недозрял нектар. Има още много незапечатани рамки, та им ги оставих. Сега е средата на юли. Пило има запечатано на по две, три и някъде по 4-5 рамки. Незапечатаното ми се вида малко. Повечето семейства са силни, с по два корпуса ЛР пчели. Сега какво да направя? При липса на паша може ли да правя отводки, които сами да си правят майки? Няма кой да обикаля през ден-два да им сипва сироп, него ще им го дам ударно при зазимяването. Да ги оставя така, ще си изядат запасите, но може ли да се изроят? За зазимяване е рано. Мисля да ги третирам за акар, но и за това ми се вижда рано. Давайте акъл.

Ако не очакваш следващо вадене на мед и няма паша, а искаш увеличаване на бройката ще трябва да храниш. Аз бих използвал твърда храна. Според мен, общия брой пило ти определя потенциала на семейството. Не бих разчитал отводка да ми отгледа хубава майка. Незнам колко отводки ти трябват. Аз бих оставил най-доброто/ите да отгледат маточници. Останалите ги храни да увеличат пилото. Направи силни отводки на маточници, че времето до зимата да им стигне. Чисти акара преди да запечатат пило за зимни пчели. То трябва да е здраво. Аз гледам до 15-20.08 да съм приключил с акара. С ЛР тези маневри са лесни. Така бих постъпил аз. Варианти много. Ти избираш, но хубаво си направи графика на времето спрямо твоя район. За повече пчели трябва манджа!

tarty
22.07.2018, 20:19
Ако на това викаш силни семейства, то какво ли кажеш, ако видиш наистина силни такива.
Не си за отводки - въобще даже. От страховете ти да не изроят ме досмешава. За акар е рано и за подхранване е рано, в кратце - няма какво да правиш в момента.

Има как да няма, отводки може да направи.

agro
22.07.2018, 22:56
Има как да няма, отводки може да направи.
Намислил съм една такава работа, дано успея навреме. Засега най-лесно ми се вижда правенето на отводки чрез налитане на старите пчели при майката, но пустото му търсене на майката ми е много досадно. Правих си отводки и без да търся майката през май - успешни 5 броя чрез разделяне на две. Ще видим каква ще я свърша, че днес още центрофугирах извадените пити от миналата неделя.

Трендафил Дончев
22.07.2018, 23:02
Намислил съм една такава работа, дано успея навреме. Засега най-лесно ми се вижда правенето на отводки чрез налитане на старите пчели при майката, но пустото му търсене на майката ми е много досадно. Правих си отводки и без да търся майката през май - успешни 5 броя чрез разделяне на две. Ще видим каква ще я свърша, че днес още центрофугирах извадените пити от миналата неделя.

Все едно да влезеш в зоопарка и да не видиш слона.

delta.e
22.07.2018, 23:27
Едва ли те разбра .
Кандо писа нещо , но ...

jdrumev
23.07.2018, 08:14
Някой знаели ако се смесят комофос и неоникотоноиди да ли е отровно за пчелите и до каква степен може да им навреди?

agro
24.07.2018, 20:46
Все едно да влезеш в зоопарка и да не видиш слона.
За тези, които са ровили из кошерите десетки години, може и като слон да им изглежда, на мене обаче ни ми изглежда така. Ако претърсвам упорито, все пак я намирам, но смятам, че по-добре е да не държа отворен кошера толкова дълго време. Освен това май съм за очила вече, едва различавам има ли яйца по дъното на килийките и то само ако светлината пада под подходящ ъгъл.

Георги 1974
24.07.2018, 20:59
Намислил съм една такава работа, дано успея навреме. Засега най-лесно ми се вижда правенето на отводки чрез налитане на старите пчели при майката, но пустото му търсене на майката ми е много досадно. Правих си отводки и без да търся майката през май - успешни 5 броя чрез разделяне на две. Ще видим каква ще я свърша, че днес още центрофугирах извадените пити от миналата неделя.
Не давам акъл ама ама тоя вид отводки може да са лесни ама се нарушава биологичната цялост на семейството има серозен стрес за пчелите и загубено време за пчелите в боксуване за сметка на спестеното време на пчеларя.Майките са чувствителни на дим ако пушиш през входа на долния корпус се качва в горния корпус ако пушиш в горния слиза в долния ако е само един корпус обикновенно е в средата но отводки с млади майки и тези с-ва с млади майки не е желателно да се пушат майките не е изключено да се скрият и в клийката и се виждат само задните и части а са и много бързи.
Разбира се не натрапвам мнение а само си умувам.

Трендафил Дончев
24.07.2018, 21:08
За тези, които са ровили из кошерите десетки години, може и като слон да им изглежда, на мене обаче ни ми изглежда така. Ако претърсвам упорито, все пак я намирам, но смятам, че по-добре е да не държа отворен кошера толкова дълго време. Освен това май съм за очила вече, едва различавам има ли яйца по дъното на килийките и то само ако светлината пада под подходящ ъгъл.

Не е точно така, но сам ще се увериш след време колко лесно се намира майката. Просто трябва да знаеш къде е вероятно. Останалото го игнорираш.

Трендафил Дончев
24.07.2018, 21:09
Не давам акъл ама ама тоя вид отводки може да са лесни ама се нарушава биологичната цялост на семейството има серозен стрес за пчелите и загубено време за пчелите в боксуване за сметка на спестеното време на пчеларя.Майките са чувствителни на дим ако пушиш през входа на долния корпус се качва в горния корпус ако пушиш в горния слиза в долния ако е само един корпус обикновенно е в средата но отводки с млади майки и тези с-ва с млади майки не е желателно да се пушат майките не е изключено да се скрият и в клийката и се виждат само задните и части а са и много бързи.
Разбира се не натрапвам мнение а само си умувам.

Май само умуваш. :bigsmile: Ако беше така с пушенето, то аз щях да я напуша силно от единия край и да я чакам в другия, в засада. ;)

delta.e
24.07.2018, 21:12
Точно , това пишех на колегата .
Намирането на майката не е безразборно ровене в кошера .

delta.e
24.07.2018, 21:15
Май само умуваш. :bigsmile: Ако беше така с пушенето, то аз щях да я напуша силно от единия край и да я чакам в другия в засада. ;)


Не е силно подпушване .Две-три струйки дим и след 5 минути е в горния корпус .
Изпитано от мен .

Георги 1974
24.07.2018, 21:18
Май само умуваш. :bigsmile: Ако беше така с пушенето, то аз щях да я напуша силно от единия край и да я чакам в другия, в засада. ;)
Май да, ама май и ти не си пушач.

Трендафил Дончев
24.07.2018, 21:19
Не е силно подпушване .Две-три струйки дим и след 5 минути е в горния корпус .
Изпитано от мен .

Само се шегувам с Жорко. Иначе подпушването е като даването на газ на колата. Понякога малко, понякога иска и малко форца.

Трендафил Дончев
24.07.2018, 21:23
Май да, ама май и ти не си пушач.

Позна. Моята пушалка когато ми трябва не пуши, а когато вече не ми трябва одимява целия пчелин - това само от преди 5 часа. Затова много често лети с голяма скорост към земята, последвана от благи думи по адрес на майка и.:bigsmile:

delta.e
24.07.2018, 21:28
Само се шегувам с Жорко. Иначе подпушването е като даването на газ на колата. Понякога малко, понякога иска и малко форца.

Зная .


Позна. Моята пушалка когато ми трябва не пуши, а когато вече не ми трябва одимява целия пчелин - това само от преди 5 часа. Затова много често лети с голяма скорост към земята, последвана от благи думи по адрес на майка и.:bigsmile:



И моята е така . Явно закона на Мърфи.

Георги 1974
24.07.2018, 21:34
Позна. Моята пушалка когато ми трябва не пуши, а когато вече не ми трябва одимява целия пчелин - това само от преди 5 часа. Затова много често лети с голяма скорост към земята, последвана от благи думи по адрес на майка и.:bigsmile:
Пушенето е изкуство не трябва да е като чардаш /които започва бавно и завръшва с голяма бързина / за нежния пол може и да е но за пчелите май не е
Чардаш - Екатерина Цветаева

https://www.youtube.com/watch?v=MoEnNE3QFG4

jdrumev
24.07.2018, 21:40
Май само умуваш. :bigsmile: Ако беше така с пушенето, то аз щях да я напуша силно от единия край и да я чакам в другия, в засада. ;)

С пушенето най лесно се намира.:bigsmile:Ако имаш ХР :bigsmile:

jdrumev
24.07.2018, 21:44
Позна. Моята пушалка когато ми трябва не пуши, а когато вече не ми трябва одимява целия пчелин - това само от преди 5 часа. Затова много често лети с голяма скорост към земята, последвана от благи думи по адрес на майка и.:bigsmile:



Ами почистия малко има 2 гайчици развийги малко де и стига с това сухо дърво.Да ти пратя гъба.:bigsmile:

Георги 1974
24.07.2018, 21:45
С пушенето най лесно се намира.:bigsmile:Ако имаш ХР :bigsmile:
И мастика от видовете алкохол най не са ядовити на мастка Данчо пчелите могат ли да се напият с алкохол.

jdrumev
24.07.2018, 21:50
И мастика от видовете алкохол най не са ядовити на мастка Данчо пчелите могат ли да се напият с алкохол.


Не но го убичат много.Ходил съм няколко пъти след употреба на алкохол при кошерите
Мали как ма гонят като усетят миризмата,че по това съдя за тяхната любов по алкохола.:bigsmile::bigsmile:

Трендафил Дончев
24.07.2018, 21:58
Пушенето е изкуство не трябва да е като чардаш /които започва бавно и завръшва с голяма бързина / за нежния пол може и да е но за пчелите май не е
Чардаш - Екатерина Цветаева

https://www.youtube.com/watch?v=MoEnNE3QFG4

Абе Жорка, тази по едно време така засвири, че ми се прииска и аз да си извадя лъка и да и скъсам всичките струни на цигулката.:bigsmile: С една дума да и потроша цигулката.

jdrumev
30.07.2018, 10:47
Колеги забелязах по пълзащата пчела акар който не е с цвета с който го познавам.Тоя акар е по светло бял клонящ към жълтеникаво.
При вас забелязвалилисте подобен случай или чудесата са само при мен?
п.п.Вярвам,че няма само да четете тоя път,а и ще коментирате това ново нещо за мен.:bigsmile:

Трендафил Дончев
30.07.2018, 11:45
Колеги забелязах по пълзащата пчела акар който не е с цвета с който го познавам.Тоя акар е по светло бял клонящ към жълтеникаво.
При вас забелязвалилисте подобен случай или чудесата са само при мен?
п.п.Вярвам,че няма само да четете тоя път,а и ще коментирате това ново нещо за мен.:bigsmile:

Светло бял? :tres: Сигурно е от типа "италианка" или най - малкото са още тийнейджъри - недохранени. Подсили пчелите и акара ще ти се оправи. Най - накрая да се загрижи и някой за здравето на акара. :bigsmile:

jdrumev
30.07.2018, 11:48
Може и да си прав ,но аз такива не съм виждал до сега с такъв цвят.

delta.e
30.07.2018, 13:07
Тоя акар е по светло бял клонящ към жълтеникаво.


Дака , нещо не схванах ...

jdrumev
30.07.2018, 13:13
Тоя акар е по светло бял клонящ към жълтеникаво.


Дака , нещо не схванах ...

Имах предвид,че е блед не как познатия червеникав или кафяв.

Георги 1974
30.07.2018, 14:16
Имах предвид,че е блед не как познатия червеникав или кафяв.
В килийнките и пилото или по пчелите щото женските са червенокоси а мъжките като описаните от теб блондини а тинейджърите женските щото мъжките цуфисват след брачната нощ какви ли са
Ама води ги на море за тен и солариум става и с кварцови лампа става за тен се а за обезпаразитяване не знам
П.П. Пусти телефон малък пръстите дебели

jdrumev
30.07.2018, 14:19
В килийнките и пилото или по пчелите щото женските са червенокоси а мъжките като описаните от теб блондини а тинейджърите женските щото мъжките цуфисват след брачната нощ какви ли са
Ама води ги на море за тен и солариум става и с кварцови лампа става за тен се а за обезпаразитяване не знам
П.П. Пусти телефон малък пръстите дебели


По пълзящите Жорка безкрили ги виждам най вече.
п.п.Кой фактор да им взема?:bigsmile:

Георги 1974
30.07.2018, 14:44
Сам даваш отговора на въпроса си що са безкрили

jdrumev
30.07.2018, 16:07
Сам даваш отговора на въпроса си що са безкрили

Е то ясно защо са безкрили,но защо им е такъв цвета не ми е ясно.:bigsmile:

Георги 1974
30.07.2018, 17:04
Защо на люпещото пило цвета е по тъмен

malkia.sandanski
30.07.2018, 19:27
Е то ясно защо са безкрили,но защо им е такъв цвета не ми е ясно.:bigsmile:

Прочети или гледай филм за биологията на Вароа. Мъжките са бели, тези за които питаш. Женските са тъмните, червено-кафявите.

jdrumev
30.07.2018, 19:41
Прочети или гледай филм за биологията на Вароа. Мъжките са бели, тези за които питаш. Женските са тъмните, червено-кафявите.



Не.Ще може ли линк на филмчето.

malkia.sandanski
30.07.2018, 20:00
Не.Ще може ли линк на филмчето.

След 10:18 се вижда и обясняват добре за мъжката гад.
https://www.youtube.com/watch?v=teopiu9VYBA

malkia.sandanski
30.07.2018, 20:02
Не.Ще може ли линк на филмчето.

Има го и тук https://www.youtube.com/watch?v=wj-h5VJqaoI

Това е на български http://pcheli.bg/akarat-varoa/

jdrumev
30.07.2018, 20:14
Мерси,изгледах клипчета,но акара който видях по приличаше на женския,но кафявото по бледо.
п.п.Днес се ровил в тоя сайт как съм го пропуснал това не знам.Благодаря отново.

Георги 1974
30.07.2018, 20:21
Мерси,изгледах клипчета,но акара който видях по приличаше на женския,но кафявото по бледо.<br>
п.п.Днес се ровил в тоя сайт как съм го пропуснал това не знам.Благодаря отново.<br>
Не можеш да видиш мъжки по пълзящите пчели Вземи чети малко

jdrumev
30.07.2018, 20:26
<br>
Не можеш да видиш мъжки по пълзящите пчели Вземи чети малко


Кога бре Жоре?:bigsmile:Цял ден съм на компа и тела да диря тоя блед акар.:bigsmile:Ама покрай него и за ноземата по прочетох.:bigsmile:То дето пишат за акара пишат и за ноземата.:bigsmile:

gln
31.07.2018, 12:46
Привет и от мен, и аз се ровя от ден два във форума, но не откривам нищо: в момента ме подпомага със съвети един стар пчелар, закупих от него два ДБ 12 рамкови със силни семейства, към 10.08 ще вадя мед и прибирам магазините, идеята на дядото е да разцепим двата кошера на половина и с две нови майки да направя четири семейства, моето притеснение е дали с подхранване от моя страна, ще успея да ги засиля, за да оцелеят през зимата, гледам ги в двор в Елин Пелин и не са изложени на виелиците по-полето :), благодаря предварително за съветите :).

Трендафил Дончев
31.07.2018, 12:57
Привет и от мен, и аз се ровя от ден два във форума, но не откривам нищо: в момента ме подпомага със съвети един стар пчелар, закупих от него два ДБ 12 рамкови със силни семейства, към 10.08 ще вадя мед и прибирам магазините, идеята на дядото е да разцепим двата кошера на половина и с две нови майки да направя четири семейства, моето притеснение е дали с подхранване от моя страна, ще успея да ги засиля, за да оцелеят през зимата, гледам ги в двор в Елин Пелин и не са изложени на виелиците по-полето :), благодаря предварително за съветите :).

Става номера, но зависи от силата на семействата, знанията на дядото и начина по който ще се направят тия 4 семейства.

jdrumev
31.07.2018, 12:59
Какво съотношение ти е пилото.Щото и аз се засилих в събота да правя отводки,но след като видях по 5 рамки открито и се отказах.Ако ме питаш защо съм се отказал не мога да ти кажа честно.:bigsmile:Вътрешния ми глас ме спря.:bigsmile:

gln
31.07.2018, 13:19
Имам пило пред излюпване и незапечатано на 5-6 рамки плюс мед на тях, имам и 4 рамки пълни само с мед, останалите са мешани с незапечатано пило и мед, на всичките пити има и празни килиики :), дядото е на 75 години и гледа пчели в региона над 40 години :)
.

gonzo79
07.09.2018, 19:38
колеги какво е това?
9708

Трендафил Дончев
07.09.2018, 19:46
колеги какво е това?


Аскосфероза.

mici-92
08.09.2018, 07:50
колеги какво е това?

Снимката актуална ли е?

Тиква
09.09.2018, 14:21
Здравейте колеги. Утре ще пръскат боровите дървета с някакви химикали и се чудя как да предпазя пчелите.
Някакви съвети?

Трендафил Дончев
09.09.2018, 15:06
Здравейте колеги. Утре ще пръскат боровите дървета с някакви химикали и се чудя как да предпазя пчелите.
Някакви съвети?

Решението е затваряне и мрежести дъна или някакъв вид проветрение.

rosty_sz
09.09.2018, 15:24
Здравейте колеги. Утре ще пръскат боровите дървета с някакви химикали и се чудя как да предпазя пчелите.
Някакви съвети?
някакви химикали се пръскат постоянно. Има едни химикали които са инсектициди и някои от тях са опасни за пчелите. Предполагам с какво ще пръскат и ако съм прав не е опасно за пчелите но ако не съм .....

rosty_sz
09.09.2018, 15:27
колеги какво е това?

Ако снимката е актуална това семейство е мнооооооооого зле и няма време да се вземат мерки. Лечение - сяра в пушалката след залез и после всичко в огъня без кошера който ще прочетеш как да дезинфекцираш.

Тиква
09.09.2018, 15:49
Препарата с който ще пръскат е МИМИК 250ЛВ

smsi-h
09.09.2018, 16:56
колеги какво е това?
9708

Не се отчайвай! Един познат възрастен пчелар действа по следния метод. Не съм прилагал метода, който става само за дълбоко дъно. Човекът намира формалин за дезинфекция. Взема голям парцал, намокря го обилно с формалин и го поставя в дълбокото дъно, независимо дали има мрежа между парцала и пчелите. Казва, че освен твоят проблем, се махат и други гадории.

Ако може смени майката.

ИванКМ
10.09.2018, 13:11
Здравейте, колеги. Един кошер от края на м.юли ми създава проблеми.Заложи маточник за самосмяна, но майката не се завърна.Придадох майка, която беше приета. При 4рамки запечатано и прясно пило убиха майката и отново маточници. Придадох нова майка, която е приета. На 2рамки нормално запечатано пило, а на другите рамки залагат маточници и пилото е търтеево. Последното пило е само търтеево. Има и прясно снесе ни яйца.На майката още не са и отрязали главата. Какво ще ме посъветва те?

rosty_sz
10.09.2018, 13:40
Здравейте, колеги. Един кошер от края на м.юли ми създава проблеми.Заложи маточник за самосмяна, но майката не се завърна.Придадох майка, която беше приета. При 4рамки запечатано и прясно пило убиха майката и отново маточници. Придадох нова майка, която е приета. На 2рамки нормално запечатано пило, а на другите рамки залагат маточници и пилото е търтеево. Последното пило е само търтеево. Има и прясно снесе ни яйца.На майката още не са и отрязали главата. Какво ще ме посъветва те?
Какъв е кошера? Колко плътно покрити с пчели рамки има? Видя ли майката при последния преглед?

ИванКМ
10.09.2018, 15:00
Кошера е 12 рамков ДБ. Има 8 междурамия пчели. Майката си е там. Всеки ден чистя маточниците

nikawr
10.09.2018, 15:26
Иии що ги чистиш?
От любопитсво питам само..
До колкото разбрах купуваш мяйки, и те все не го аресват нещо, така ли е?

ИванКМ
10.09.2018, 16:17
Няма търтеи вече

nikawr
10.09.2018, 16:24
Това че не ги вждаш не значи че няма, така според мен си гарантираш пролетна търтовка..

Рако
10.09.2018, 17:04
Успял си да предадеш майка на силна търтовка ,което само по себеси е голям успех.Ако майката е в кошера ,не се притеснявай.Търтовките ще я поднасят поне месец.Маточниците е безмислено да разрушаваш,само си губиш времето.Хубаво е ако имаш възможност да дадеш 1 пита запечатано пило без пчелите.С малко късмет кошера ще се оправи.Желая ти успех.Малко е късно ама кой знае.

rosty_sz
10.09.2018, 19:54
Търтеи има и няма проблем да се оплоди майка. Наистина си мисля като колегата, че си предал майка на търтовка. На 8 междурамия дадан си заслужава да се спасява.

ИванКМ
11.09.2018, 15:38
Успял си да предадеш майка на силна търтовка ,което само по себеси е голям успех.Ако майката е в кошера ,не се притеснявай.Търтовките ще я поднасят поне месец.Маточниците е безмислено да разрушаваш,само си губиш времето.Хубаво е ако имаш възможност да дадеш 1 пита запечатано пило без пчелите.С малко късмет кошера ще се оправи.Желая ти успех.Малко е късно ама кой знае.
Майката си е в кошера. Придадох днес пита запечатано пило.
Благодаря на всички за съветите.

mici-92
18.09.2018, 08:19
Снимката актуална ли е?
Ако беше отговорил,щеше да разбереш как постъпих аз,или вече всичко е о кей.

mici-92
18.09.2018, 08:29
Успял си да предадеш майка на силна търтовка ,което само по себеси е голям успех.Ако майката е в кошера ,не се притеснявай.Търтовките ще я поднасят поне месец.Маточниците е безмислено да разрушаваш,само си губиш времето.Хубаво е ако имаш възможност да дадеш 1 пита запечатано пило без пчелите.С малко късмет кошера ще се оправи.Желая ти успех.Малко е късно ама кой знае. Маточниците,нямат ли влияние върху поведението на пчелите към майката?

argilov
18.09.2018, 10:50
Друг път махни всички пити като изстръскаш пчелите в кошера.След това сложи майката в клетка и я остави да виси на телчица по средата на празна рамка.На другия ден върни питите и освободи майката.Погледай дали я нападат.Ако да повтори процедурата.Ако има пити с пило когато са извън кошера може да се сложат в друг кошер за да не изстиват Успех.

Рако
18.09.2018, 16:03
Друг път махни всички пити като изстръскаш пчелите в кошера.След това сложи майката в клетка и я остави да виси на телчица по средата на празна рамка.На другия ден върни питите и освободи майката.Погледай дали я нападат.Ако да повтори процедурата.Ако има пити с пило когато са извън кошера може да се сложат в друг кошер за да не изстиват Успех.
Ммдаа
Може и така

Рако
18.09.2018, 16:23
Маточниците,нямат ли влияние върху поведението на пчелите към майката?
Имаш на предвид конретния случаи или по принцип.

mici-92
18.09.2018, 17:40
Имаш на предвид конретния случаи или по принцип.
В случая.....

Рако
18.09.2018, 18:51
В конкретния случай ,въпреки че не са убили майката пчелите търтовки продължават да снасят яйца поне 2,3 седмици и тъй като феромонитена новата майка са още слаби ,пчелите я възприемат като некачествена , залагат маточници.Те савърху яйца на търтовките и след като ги запечатат ларвата загива.Когато майката засили яицеснасянето феромоните и стават силни и пчелите спират да залагат маточници.Това е.

mici-92
18.09.2018, 19:38
В конкретния случай ,въпреки че не са убили майката пчелите търтовки продължават да снасят яйца поне 2,3 седмици и тъй като феромонитена новата майка са още слаби ,пчелите я възприемат като некачествена , залагат маточници.Те савърху яйца на търтовките и след като ги запечатат ларвата загива.Когато майката засили яицеснасянето феромоните и стават силни и пчелите спират да залагат маточници.Това е.
В същото това време майката няма ли да снася.Няма ли вероятност да заложат маточници на нейни яйца?

ИванКМ
18.09.2018, 19:43
Майката е още жива и снася. Нормално запечатаното пило се увеличава. За последната седмица унищожих само 2 маточника. Прехвърлих 1рамка с яйца в друг кошер и беше запечатано нормално. Пчелите не нападат майката. Смятам да унищожа търтеевото пило. Благодаря на всички за съветите.

Рако
18.09.2018, 19:50
В същото това време майката няма ли да снася.Няма ли вероятност да заложат маточници на нейни яйца?
Не понеже пчелите предпочитат да залагат маточници на тяхно пило ,тоест от тьртовките.По някакав начин те го различават.Феромони предполагам.