PDA

Виж пълната версия : ВЪПРОСИ ОТ НАЧИНАЕЩИ И МЛАДИ ПЧЕЛАРИ



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28

miroslav70
06.11.2017, 10:54
Днес при накапването с оксалова открих сем. без майка.Разпуснати на 7 рамки и изключително агресивни.Не съм обединявял по това време и не ми е много ясно как ще е най удачно.Моля за съвет

Трендафил Дончев
06.11.2017, 11:02
Днес при накапването с оксалова открих сем. без майка.Разпуснати на 7 рамки и изключително агресивни.Не съм обединявял по това време и не ми е много ясно как ще е най удачно.Моля за съвет

Не разбрах от написаното колко са семействата, но предлагам да ги обидиниш с някой слаб, с майка, но майката задължително в клетка.

Петър84
06.11.2017, 12:06
Днес при накапването с оксалова открих сем. без майка.Разпуснати на 7 рамки и изключително агресивни.Не съм обединявял по това време и не ми е много ясно как ще е най удачно.Моля за съветТова че са агресивни не означава че са без майка.Аз бих го оставил така, нормално е да отпадне някои кошер.

miroslav70
06.11.2017, 12:29
Не разбрах от написаното колко са семействата, но предлагам да ги обидиниш с някой слаб, с майка, но майката задължително в клетка.
Слабите всички ги обединих още септември,кълбата са на 7-8 рамки,не знам дали е удачно да ги ровя по това време да търся майката.А с вестник и осиротялото отгоре дали няма да се получи?

miroslav70
06.11.2017, 12:35
Това че са агресивни не означава че са без майка.Аз бих го оставил така, нормално е да отпадне някои кошер.
Сутринта при 7 градуса не мисля че сем.с майка няма да е на кълбо.От там съдя че се е случило нещо с майката.Отварян е последно на 28.09,с видяна майка,пълен с пчели и мед .

miroslav70
06.11.2017, 13:05
Мисля си и друго.Ако ги пставя над основното разделени с мрежа и след седмица да махна мрежата.Би трябвало да не убият майката домакин?

Трендафил Дончев
06.11.2017, 13:21
Слабите всички ги обединих още септември,кълбата са на 7-8 рамки,не знам дали е удачно да ги ровя по това време да търся майката.А с вестник и осиротялото отгоре дали няма да се получи?

Когато се съмняваш, че едно семейство е без майка е да се убедиш в това. Не можеш да пророкуваш, а и никой няма да може да ти кажа по няколко белега, че това семейство няма майка.

Валентин.
06.11.2017, 13:39
7 градуса не е много студено за пчелите. Пък и всички семейства са си различни, за да не правят кълбо. А може да имат и някакъв дразнител, че не се свиват на кълбо. Доста необяснимо е да изчезне майката за един месец-Октомври. А има доста случаи описани на семейства без майки, които са презимували успешно. Сега е момента да експериментираш и да натрупаш опит. Имаш 2 варианта-да рискуваш и да оставиш семействата така. Или пак да рискуваш и да обединяваш.
П.П. И аз не разбрах за колко семейства имаш съмнения, че са без майки.

miroslav70
06.11.2017, 14:16
7 градуса не е много студено за пчелите. Пък и всички семейства са си различни, за да не правят кълбо. А може да имат и някакъв дразнител, че не се свиват на кълбо. Доста необяснимо е да изчезне майката за един месец-Октомври. А има доста случаи описани на семейства без майки, които са презимували успешно. Сега е момента да експериментираш и да натрупаш опит. Имаш 2 варианта-да рискуваш и да оставиш семействата така. Или пак да рискуваш и да обединяваш.
П.П. И аз не разбрах за колко семейства имаш съмнения, че са без майки.
Само едно от 72 зазимени окончателно.На всички останали кълбата са компактни и повечето едва се виждат,тоест са в средата на рамките.Набелязаните за питка декември са отгоре,но отново са на кълбо.Само въпросното се е пръснало по целия к-с,имаше о 4-5 умрели на и около входа ,днес и вчера,което ме навежда на мисълта че не образуват кълбо и отпадат от студа вечер.

Петър84
06.11.2017, 14:19
Сутринта при 7 градуса не мисля че сем.с майка няма да е на кълбо.От там съдя че се е случило нещо с майката.Отварян е последно на 28.09,с видяна майка,пълен с пчели и мед .При плюс 2-3 градуса съм отварял кошери да слагам питки,имал съм случай на семейства който са ме нападали да ме жилят.Като е по хладно сутрин рано, или вечер късно го преслушай какъв звук издава семейството.Ако е равномерен и след почукване по кошера се увеличи и след това затихне най вероятно си има майка.

miroslav70
06.11.2017, 16:03
При плюс 2-3 градуса съм отварял кошери да слагам питки,имал съм случай на семейства който са ме нападали да ме жилят.Като е по хладно сутрин рано, или вечер късно го преслушай какъв звук издава семейството.Ако е равномерен и след почукване по кошера се увеличи и след това затихне най вероятно си има майка.
Днес при отварянето пчелите бучаха необичайно,това забравих да кажа,утре рано ще слагам мишепредпазителите и ще го прослушам пак.Какво ще кажете ако все пак го обединя с мрежа м/у корпусите за седмица?Май Валентин е прав,най много да затрия още едно сем.

Петър84
06.11.2017, 17:03
Днес при отварянето пчелите бучаха необичайно,това забравих да кажа,утре рано ще слагам мишепредпазителите и ще го прослушам пак.Какво ще кажете ако все пак го обединя с мрежа м/у корпусите за седмица?Май Валентин е прав,най много да затрия още едно сем.Когато семейството има някакъв проблен съм забелязал че оси влизат при него,по дъното има умрели пчели ,също лазят единични пчели на прелката и отвън умират.Това става при хладно веме когато няма летеж от пчели.За обединяването може и да стане,но аз не бих рискувал да съсипя и друг кошер.

Валентин.
06.11.2017, 18:51
Днес при отварянето пчелите бучаха необичайно,това забравих да кажа,утре рано ще слагам мишепредпазителите и ще го прослушам пак.Какво ще кажете ако все пак го обединя с мрежа м/у корпусите за седмица?Май Валентин е прав,най много да затрия още едно сем.

Направи си експеримент. Щом ще го поставяш върху друг кошер с мрежа, покрий част от мрежата с найлон например или плат. И го остави да зимува така. Винаги можеш да ги обединиш. Но пък пролетта ако те изненада и намериш осеменено.... Е може и да не осеменява...

miroslav70
06.11.2017, 19:13
Утрото е по мъдро... ....Ще реша утре какво да ги правя.Яд ме че тази втора година зазимих само реални шансове,за разлика от предишната-23% умрели,,95% по моя вина.(всичко коет.о мърдаше го обособих,зазимих),умряха под питките,а с оцелелите- само ядове

ceco_lovech
09.11.2017, 13:20
Здравейте,дайте идеи как от корпус да направя магазин.Уточнявам корпуса е без первази.

ch.atanasov
09.11.2017, 13:26
Здравейте,дайте идеи как от корпус да направя магазин.Уточнявам корпуса е без первази.

Слагаш линеала на 170мм. и режеш (от горния край ), като обърнеш внимание да няма някоя вида или пирон.

jordanov
13.11.2017, 13:20
Аз съм изрязвал от долната част, за да запазя фалцовете отгоре. Зависи и страниците как са сглобени де, но ако има техника вкъщи за нарязване на нови фалцове за рамките при сглобен корпус - може да се изреже и отгоре и отдолу, че да се докара на 170 височина, чисти. После само да се внимава за подрамъчното и надрамъчното разстояние - трябва да е като на другия инвентар в пчелина.

ch.atanasov
13.11.2017, 13:39
Аз съм изрязвал от долната част, за да запазя фалцовете отгоре. Зависи и страниците как са сглобени де, но ако има техника вкъщи за нарязване на нови фалцове за рамките при сглобен корпус - може да се изреже и отгоре и отдолу, че да се докара на 170 височина, чисти. После само да се внимава за подрамъчното и надрамъчното разстояние - трябва да е като на другия инвентар в пчелина.

Да, както съм го написал колегата може да се обърка. blush; Трябвало е да поясня, че тези 170мм. са мерени от горния край, за да се запази фалца и релсите, ако има.

Валентин.
14.11.2017, 11:41
На циркуляра слагаш линеал и го настройваш на 17см. и режеш целия корпус на циркуляра-настолен. Режеш последователно четирите страни. Ако пускаш черти с молива по корпуса после трябва да се мъчиш да режеш по чертите. А щом питаш тука не вярвам да режеш точно по чертата на молива. И пак внимаваш за пирони и винтове.

Profi
14.11.2017, 17:47
Днес при отварянето пчелите бучаха необичайно,това забравих да кажа,утре рано ще слагам мишепредпазителите и ще го прослушам пак.Какво ще кажете ако все пак го обединя с мрежа м/у корпусите за седмица?Май Валентин е прав,най много да затрия още едно сем.

Здравей , причината да бучат или нямат майка или незематоза ,120 мл. йдасептадон на 1.5 л сироп 1:1 ,аз взимам едно ПВС от газирата вода михалково и го пробивам с 3 милиметра бургия,обръщам го на доло с капачката и поливам дирекно върху пчелите на всички покрити с пчели междурамия , през 3 дни 3 пъти и нозевит+ 3 пъти през 3 дни по 1 мл. на литър апифонда или някакъв инвентиран сироп за зимно подхранване ,разбъркваш в кофа с бъркалка за бетон на борбашина и по кошерите.
Иначе се увреждат и няма да изкарат зимата, не е лошо и да им сложиш някаква твърда подхранка с тимол над кълбото.
P

rimisark
14.11.2017, 22:14
Никой ли не се сети, че може да са земни пчели.......? Все пак жената не разбира. Става въпрос за пчелите в бурето. Веднъж ме подразни една пътечка от летящи пчели и след проследяването им стигнах до дупчица в земята където влизаха и излизаха доста интензивно и неопитен човек може да ги обърка.

miroslav70
15.11.2017, 08:08
Здравей , причината да бучат или нямат майка или незематоза ,120 мл. йдасептадон на 1.5 л сироп 1:1 ,аз взимам едно ПВС от газирата вода михалково и го пробивам с 3 милиметра бургия,обръщам го на доло с капачката и поливам дирекно върху пчелите на всички покрити с пчели междурамия , през 3 дни 3 пъти и нозевит+ 3 пъти през 3 дни по 1 мл. на литър апифонда или някакъв инвентиран сироп за зимно подхранване ,разбъркваш в кофа с бъркалка за бетон на борбашина и по кошерите.
Иначе се увреждат и няма да изкарат зимата, не е лошо и да им сложиш някаква твърда подхранка с тимол над кълбото.
P
Благодаря за съвета, всичко е третирано с Нозевит+ още втората половина на септември,а въпросното сем. го оставих на съдбата му.

Петър84
15.11.2017, 15:25
Благодаря за съвета, всичко е третирано с Нозевит+ още втората половина на септември,а въпросното сем. го оставих на съдбата му.И да пишеш по натам как е въпросното семейство:)

miroslav70
15.11.2017, 18:22
И да пишеш по натам как е въпросното семейство:)
Като гледам подмора от тези дни, чудо трябва,ама надали.

Петър84
15.11.2017, 20:34
Като гледам подмора от тези дни, чудо трябва,ама надали.
Един брои е нищо,ще го възстановиш,но да него отписваме може и да избута зимата.

gonzo79
22.11.2017, 13:15
Здравейте колеги

Може ли (редно ли е) по това време на годината да прехвърля семейства в нов кошер,понеже старите са доста амортизирани
Притеснява ме дали няма да разваля зимното кълбо.

Трендафил Дончев
22.11.2017, 16:11
Здравейте колеги

Може ли (редно ли е) по това време на годината да прехвърля семейства в нов кошер,понеже старите са доста амортизирани
Притеснява ме дали няма да разваля зимното кълбо.

Можеш да го направиш в някой хубав, слънчев ден, когато пчелите се облитат. Гнездото ще е разпуснато, а и ще има време да се приберат всички пчели и да се организират за сформирането на ново.

Светозар Генов
22.11.2017, 16:41
Моето мнение е да не ги закачаш сега ако не е наистина наложително-примерно кошерите са пред разпадане. На пролет ще е далеч по-безболезнено и рисковано.Имай предвид ,че пчелите се оправят и на открито в природата зимно време!

jordanov
23.11.2017, 12:35
Здравейте колеги

Може ли (редно ли е) по това време на годината да прехвърля семейства в нов кошер,понеже старите са доста амортизирани
Притеснява ме дали няма да разваля зимното кълбо.

За моженето - може, за редното - не е редно. Това е моето мнение. Допускам, че не си напълно обигран в тая операция, следователно - като нищо ще похабиш някоя майка. Семейството приключва, макар и в нов кошер. Изчакай пролетното развитие да видиш кой накъде е тръгнал, па то има вече и прашец, има прясно пило, запасите са намалели, имаш пити за бракуване и т.н. Демек - края на февруари или март - първи основен преглед и пролетно стесняване /там методи на Блинов и това-онова ако трябва/ ги съчетаваш с прехвърляне в новия сандък. Ако тия старите па са ти толкова зле, увий ги сега с фибран/стиропор и стреч фолио и си питай шапката. Успех.

qnkov90
26.11.2017, 21:26
Здравейте, да питам пак нещо аз. Преди 30-40 дни "зазимих" пчелите си. Днес за пръв път чукнах двата си кошера с ръка да ги чуя, и в единия няма никакъв шум. По едно време бяха и малко по-настойчиви, но неуспех. Понеже беше около 3-4 градуса и капеше, не смеях да го отворя, само махнах капака и видях, че една пчела се качи в хранилката и толкоз. Това, че при удар в кошера не се обаждат, лош признак ли е? По принцип са на 9 рамки, с много мед и вход на 4-5 см отворен. Реално този кошер ми беше и слабия, с 4 рамки пчели, затова се чудя дали не се е споминал... ама няма от какво като цяло. Лентички, сиропи за диария и т.н., всичко точно....

ch.atanasov
26.11.2017, 22:57
.....сиропи за диария ....


Туй не съм го чувал. Я разясни.:)

qnkov90
26.11.2017, 23:41
http://to-bee.blogspot.bg/2012/03/blog-post.html

ch.atanasov
27.11.2017, 09:01
http://to-bee.blogspot.bg/2012/03/blog-post.html

"Аз съм начинаещ пчелар и като всеки такъв имам много въпроси. Интернет и пчеларските издания и книги предлагат много информация, но често се случва да не попаднеш на точния отговор в нужния момент, или пък - знаеш че си чел нещо някъде - но къде точно...?
Ето защо реших, че е добре да се опитам да систематизирам информацията, която откривам. И се надявам да е от полза и на други. Нямам претенции да откривам топлата вода или да давам съвети, за които не съм узряла, а да обединявам на едно място, това, което другите са се постарали да ни дадат като информация."

Снежана Соколова


Добри намерения, но когато не си наясно с материята се пишат небивалици, които се четат от начинаещите. Сиропите са срещу нозематоза, а не срещу диария. Диарията е следствие и то само при нозема Апис.

Светозар Генов
27.11.2017, 09:04
Здравейте, да питам пак нещо аз. Преди 30-40 дни "зазимих" пчелите си. Днес за пръв път чукнах двата си кошера с ръка да ги чуя, и в единия няма никакъв шум. По едно време бяха и малко по-настойчиви, но неуспех. Понеже беше около 3-4 градуса и капеше, не смеях да го отворя, само махнах капака и видях, че една пчела се качи в хранилката и толкоз. Това, че при удар в кошера не се обаждат, лош признак ли е? По принцип са на 9 рамки, с много мед и вход на 4-5 см отворен. Реално този кошер ми беше и слабия, с 4 рамки пчели, затова се чудя дали не се е споминал... ама няма от какво като цяло. Лентички, сиропи за диария и т.н., всичко точно....

Здравей,
вариантите са два:
-или пчелите са ти много малко и не ги чуваш
-или кошера си е заминал
При 5 градуса,че и при -5 няма никакъв проблем да отвориш и да надникнеш от горе през рамки,стига да не им разваляш кълбото с преглед рамка по рамка!

Nik_m
27.11.2017, 09:35
Здравей,
вариантите са два:
-или пчелите са ти много малко и не ги чуваш
-или кошера си е заминал
При 5 градуса,че и при -5 няма никакъв проблем да отвориш и да надникнеш от горе през рамки,стига да не им разваляш кълбото с преглед рамка по рамка!

То и при -20 градуса няма проблем. Миналата зима ги храних при - 20 и нищо им нямаше.

qnkov90
27.11.2017, 13:55
Под заминал? Пчелите да са избягали, или просто да са умрели, в следствие на липсващата майка или нещо такова? Имаше пило до последното ми отваряне. Днес ще надникна и май няма да ми хареса гледката.

Edit: Преди малко ги отворих, въпреки че валеше и е 1-2 градуса. Не издържах. Отгоре върху рамките имаше 3-4 пчели на предела, а отдолу се подаваха единични бройки към светлината. Не успях да зърна кълбо да има.
Та въпроса ми е сега, ако се оправи времето дали да не стесня кошера на 3-4 рамки като направя и дупки в тях, за да се движат по-лесно. Разбира се това да го направя при положение, че реално има 1-2 рамки с пчели. Или само ще им навредя повече по това време, ако направя това? Да взема да ги оставя така?

Трендафил Дончев
27.11.2017, 15:59
Под заминал? Пчелите да са избягали, или просто да са умрели, в следствие на липсващата майка или нещо такова? Имаше пило до последното ми отваряне. Днес ще надникна и май няма да ми хареса гледката.

Edit: Преди малко ги отворих, въпреки че валеше и е 1-2 градуса. Не издържах. Отгоре върху рамките имаше 3-4 пчели на предела, а отдолу се подаваха единични бройки към светлината. Не успях да зърна кълбо да има.
Та въпроса ми е сега, ако се оправи времето дали да не стесня кошера на 3-4 рамки като направя и дупки в тях, за да се движат по-лесно. Разбира се това да го направя при положение, че реално има 1-2 рамки с пчели. Или само ще им навредя повече по това време, ако направя това? Да взема да ги оставя така?

Не издържах. Ами като не издържа *що не погледна като хората? Отгоре 2 пчели, отдолу 3 пчели. Да го стесня ли? Ако беше погледнал какво има в кошера, сега щеше да знаеш. Иначе сега всеки може да си гадае върху това което си дал като резултат както си иска.

qnkov90
27.11.2017, 16:14
Явно сам ще трябва да си отговарям на въпросите. След седмица като се стопли ще стесня по начина на Йордан Братанов от youtube, каквото е останало, ако има нещо.
Кажете поне мнение за подхранване с инвертиран сироп зимата, вместо с пити? Мисля, че той така постъпва.

Валентин.
27.11.2017, 22:43
Явно сам ще трябва да си отговарям на въпросите. След седмица като се стопли ще стесня по начина на Йордан Братанов от youtube, каквото е останало, ако има нещо.
Кажете поне мнение за подхранване с инвертиран сироп зимата, вместо с пити? Мисля, че той така постъпва.

Защо не ги стесни Октомври а изчака до Декември. И друго-защо ще подхранваш зимата. Няма ли мед в питите (захарен, нектарен). Най-добре е храната през зимата да бъде в килийките на питите.

qnkov90
27.11.2017, 23:31
Те бяха горе-долу добре, 4-5 рамки покриваха и ги оставих да престоят на 8. Доста хора ми казаха, че това стесняване е пълна глупост и ги оставяли ей така на 8-9 рамки и пчелите си оцелявали. Има много мед, но всички около мен ме съветват декември една пита да оставя отгоре. То толкова много мнения и все различни... и докато хванеш някой твой начин - минават години!
Вече съм решил как ще процедирам със слабия, ако пчелите са там... По принцип за живият се чудя дали да сложа отгоре на рамките допълнително едно парче найлон или някакъв плат? Или да хвърля една тънка възглавница от вата направена. Но се чудя дали няма да й навредя повече така.
Гледам из интернета начини, ама там хората имат и магазин отдолу, докато при мен не мога да сложа магазина, и е само кошера.

ch.atanasov
28.11.2017, 09:09
.... То толкова много мнения и все различни... и докато хванеш някой твой начин - минават години!..



Има тук някъде приказка : всеки трябва да извърви своя пчеларски път.:) Според мен трябва да имаш поне 5-6 семейства, за да можеш да експериментираш и да сравняваш.

jordanov
28.11.2017, 12:11
Тук е приказката, тук е ;)

Валентин.
28.11.2017, 18:04
Аз бих оставил пчелите на спокойствие. Щом са запасени с мед, само спокойствие им трябва...

Румборак
28.11.2017, 21:02
Някъде във форума някой беше казал "туй да не ви е хладилник да го отваряте през през час през два" и понеже и аз съм все още начинаещ винаги гледам да спазвам този принцип. Щом си ги "ЗАЗИМИЛ" остави ги да зимуват и не ги закачай, ако ще мрат не можеш ги спаси а ако оцелеят едва ли ще е твоя заслугата, пък лятос може и мед да изкараш .... не подценявай способностите за оцеляване на пчелите, имат уникална организация усъвършенствана през хилядолетията с цел оцеляването на вида.

rosty_sz
28.11.2017, 21:07
Те се усъвъшенствали доста хилядолетия ама съвсем скоро човека взел че измислил разборния кошер и им объркал системата.

Румборак
28.11.2017, 21:16
Те се усъвъшенствали доста хилядолетия ама съвсем скоро човека взел че измислил разборния кошер и им объркал системата.

Аз затуй по-малко им се бъркам и тази година ми се отблагодариха с медец! :cool:

Kowalski
28.11.2017, 21:22
Аз ги отварям по често.Няма лято,няма зима. Даже миналата зима набарах едно сем. пред загиване (не можаха да се качат във втория корпус,до ноември месец имаха пило).Но го усетих,че ще ми извърти такъв номер.Даже пчелите бяха полу замръзнали.Вкарах ги в хола и за няколко часа се възтановиха,сложих им една питка отгоре и постепенно ги адаптирах към външните градуси.
Семейството изкара зимата и все още е живо!Колкото ги ровиш толкова се учиш,в границите на позволеното де.

Konsula
30.11.2017, 21:40
Дишаш им във врата.Тези приказки " Аз кошер преди март не отварям" забрави.

Светозар Генов
01.12.2017, 12:52
Под заминал? Пчелите да са избягали, или просто да са умрели, в следствие на липсващата майка или нещо такова? Имаше пило до последното ми отваряне. Днес ще надникна и май няма да ми хареса гледката.

Edit: Преди малко ги отворих, въпреки че валеше и е 1-2 градуса. Не издържах. Отгоре върху рамките имаше 3-4 пчели на предела, а отдолу се подаваха единични бройки към светлината. Не успях да зърна кълбо да има.
Та въпроса ми е сега, ако се оправи времето дали да не стесня кошера на 3-4 рамки като направя и дупки в тях, за да се движат по-лесно. Разбира се това да го направя при положение, че реално има 1-2 рамки с пчели. Или само ще им навредя повече по това време, ако направя това? Да взема да ги оставя така?

Виж,
по това време на годината аз лично не знам работеща схема за спасяване на кошер, страдащ от малък брой пчели. Ако пчелите са ти малко ,това означава,че август и септември,когато майката е трябвало да ти на снесе зимно- пролетните пчели, по някаква причина не го е сторила. Старите пчели постепенно са измрели и общия брой е намалял. Има вариант след като казваш,че семейството е запасено с много мед, медените венци по рамките, на които се е сформирало пчелното кълбо да са дебели и да е ниско долу-за това да не го виждаш.Но определено като отвориш кошера би трябвало да го чуеш, ако не го видиш! В случай,че все пак при следващия преглед регистрираш наличие на някакво кълбо ниско долу-недей да се занимаваш изобщо с този кошер до пролетта, защото просто няма с какво повече да му помогнеш-МЕД над кълбото има!

mici-92
27.12.2017, 08:40
Имам един въпрос.Вчера при температура на сянка12 градуса,отделих последната рамка на гнездото за 5-10 секунди.Възможно ли е,да съм простудил пилото?Благодаря предварително за отговора.

Трендафил Дончев
27.12.2017, 08:52
Имам един въпрос.Вчера при температура на сянка12 градуса,отделих последната рамка на гнездото за 5-10 секунди.Възможно ли е,да съм простудил пилото?Благодаря предварително за отговора.

Не. ...............

Kowalski
27.12.2017, 11:33
Значе имат пило?

mici-92
27.12.2017, 12:10
Още един въпрос!Различен ли е размера на новоизлюпената и старата пчела?.......Весели празници!

kuline
27.12.2017, 14:37
Още един въпрос!Различен ли е размера на новоизлюпената и старата пчела?.......Весели празници!
Ти сериозно ли питаш? Весели празници!

mici-92
27.12.2017, 16:20
Да!!!.........

agro
27.12.2017, 17:44
Имам един въпрос.Вчера при температура на сянка12 градуса,отделих последната рамка на гнездото за 5-10 секунди.Възможно ли е,да съм простудил пилото?Благодаря предварително за отговора.


Значе имат пило?
На последната рамка ли?! Шегувате се:icon_wink:

Niki1313
27.12.2017, 18:23
Още един въпрос!Различен ли е размера на новоизлюпената и старата пчела?.......Весели празници!

Не. ...............

Nik_m
27.12.2017, 18:39
Още един въпрос!Различен ли е размера на новоизлюпената и старата пчела?.......Весели празници!
Колега, ако имаш време прочети някоя пчеларска книга, няма да е излишно а в същото време е интересно. Има и клипове в интернет за развитието на пчелата и работа с пчели, зависи кое ти е по приятно!
Весели празници!

Христо Димитров
27.12.2017, 22:47
Колега, ако имаш време прочети някоя пчеларска книга, няма да е излишно а в същото време е интересно. Има и клипове в интернет за развитието на пчелата и работа с пчели, зависи кое ти е по приятно!
Весели празници!



Ник, чак пък колега.....

Nik_m
28.12.2017, 09:05
Ник, чак пък колега.....
Отглежда пчели!!!
Вярно въпросите са доста "странни" но сигурно и аз съм имал подобни в началото. Аз след като взех кошерите цяла зима четох книги и гледах клипове и по едно време в главата ми беше станало каша. Даже търсих книги и в библиотеката, но за съжаление там има само на руски език а по мое време вече не се учеше.

mici-92
28.12.2017, 09:31
Моля да го прочетат,по-вече от един колега!Прочетох малко.То бе написано от някои професори,доктори,но останаха много въпроси -без отговори.Заблудих се от едно клипче,бъкащи в мрежите, снимано на пчелина на колега с35кошера.Аз имам 3 !!!!!!!!

mici-92
28.12.2017, 09:40
До година ,ще се чуваме по малко.Весели празници и щастливо лято!

Nik_m
28.12.2017, 09:42
Моля да го прочетат,по-вече от един колега!Прочетох малко.То бе написано от някои професори,доктори,но останаха много въпроси -без отговори.Заблудих се от едно клипче,бъкащи в мрежите, снимано на пчелина на колега с35кошера.Аз имам 3 !!!!!!!!
Пчеларството последните години се е променило, но от книгите може да се научи поне основата, биология на пчелата и развитие на пчелното семейство. От тук на татък всеки пчелар си има негови разбирания "1000 пчеларя 1000 методи на работа" но това се учи с практиката.

gonzo79
11.01.2018, 15:08
Здравейте колеги

Искам да ви питам начините за подсилване на семейства :

1-Чрез зряло пило - там нещата горе долу са ясни
2-Чрез местене на кошера (налитане на пчели от други семейства ) -при тоя метод дали майката се затваря за да нея убият налитащите пчели ,как се постъпва ?
3-?
4?
.........

malkia.sandanski
11.01.2018, 21:33
Здравейте колеги

Искам да ви питам начините за подсилване на семейства :

1-Чрез зряло пило - там нещата горе долу са ясни
2-Чрез местене на кошера (налитане на пчели от други семейства ) -при тоя метод дали майката се затваря за да нея убият налитащите пчели ,как се постъпва ?
3-?
4?
.........


Здравей. Това на пролет ли искаш да го правиш? Когато цъфнат овошките и има приток на нектар и прашец върху силно семейство слагаш ханеманова решетка, а върху нея семейството, което искаш да подсилиш. Като правиш това обединение напръскай двете семейства отгоре между рамките със сироп или разредена с вода ракия, или мастика, или просто сложи вестник между семействата.Ако майката на слабото семейство е добра и проблема да са слаби е бил другаде, тогава пчели от силното ще се качат при нея и ще започнат да я обгрижват. Когато се напълни с пило, пчели и храна направо ги отделяш като цяло ново семейство. Ако майката е била слаба и заради това и семейството е такова, то тази майка просто ще изчезне и няма да си отслабвал други семейства с пило и пчели на вятъра. Всичко това при условие, че си свел опаразитяваното с вароатоза и нозематоза (ако я имат) до необходимия минимум.

ch.atanasov
12.01.2018, 10:31
Стопих лагерите на търсачката, но не открих нищо за пчелопакет, пакетни пчели или тем подобни. sweating;Някой може ли да помогне.

jdrumev
12.01.2018, 11:02
А колко беше лесно на бати Янчо да драснеш два реда на лично.:bigsmile:

ch.atanasov
12.01.2018, 11:33
А колко беше лесно на бати Янчо да драснеш два реда на лично.:bigsmile:

И неговата обява не намерих. :( Като ще му ставам конкурент, дали ще е словоохотлив. blush;А и сега е зает да работи за благото на бранша.:bigsmile:

ch.atanasov
12.01.2018, 11:41
А колко беше лесно на бати Янчо да драснеш два реда на лично.:bigsmile:

Къде ме пращаш, виждам как е наострил уши, но мълчи като веян паламуд.:bigsmile:

ch.atanasov
12.01.2018, 11:49
Добре, може да няма такава тема, но нали тук е за въпроси та : знае ли някой как работи (принцип )консервената кутия- хранилка в пчелопакета ?


https://i.ytimg.com/vi/3dEqdgo7r9U/hqdefault.jpg?sqp=-oaymwEXCNACELwBSFryq4qpAwkIARUAAIhCGAE=&rs=AOn4CLC9m8FZBV2FgMkuzfQHFAmT_dkRdA https://i.ytimg.com/vi/wXPF33MOdn8/hqdefault.jpg?sqp=-oaymwEXCNACELwBSFryq4qpAwkIARUAAIhCGAE=&rs=AOn4CLAwvK1he03Av-2armsyHhfMbmM0Ng

tarty
12.01.2018, 12:40
Как да ти кажа, че после ще чувам приказки зад гърба ми от рода на: аз го направих богат.
Виж тук http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3773

jdrumev
12.01.2018, 13:11
Къде ме пращаш, виждам как е наострил уши, но мълчи като веян паламуд.:bigsmile:



Има нюх човека как да ти вземе парите. Но ако не е тайна ти какви пакети търсиш,малки или големи?:bigsmile:

ch.atanasov
12.01.2018, 13:54
Как да ти кажа, че после ще чувам приказки зад гърба ми от рода на: аз го направих богат.


Е, как мога да кажа такова нещо. blush;Аз смятам да ти изяждам хляба, камо ли богат да те правя. :bigsmile:

пп. вече си обществена личност, така че не се стискай- кажи нещо за консервата.;)

Георги 1974
12.01.2018, 14:16
Стопих лагерите на търсачката, но не открих нищо за пчелопакет, пакетни пчели или тем подобни. sweating;Някой може ли да помогне.
Чанко на рояците така ли им казвате вече на рояка консерва му не трябва и бая далеко може да отлети без допълнителен резервоар.

ch.atanasov
12.01.2018, 16:20
Чанко на рояците така ли им казвате вече на рояка консерва му не трябва и бая далеко може да отлети без допълнителен резервоар.

Пак не си внимавал в час. :rtfm:Сибирските -пчлопакетъй, как ги хранят.:)

delta.e
12.01.2018, 17:56
Танасов , консервите работят на принципа на гравитацията .

delta.e
12.01.2018, 18:00
Чанко на рояците така ли им казвате вече на рояка консерва му не трябва и бая далеко може да отлети без допълнителен резервоар.

Танасов пита , как се храни гол рой в сандъче .

ch.atanasov
12.01.2018, 18:03
Танасов , консервите работят на принципа на гравитацията .

А, добрутру даскале. Дай малко яснота, имат отвори ли ?

delta.e
12.01.2018, 18:08
Добър вечер , Атанасов .
Гледал си внимателно втората снимка и какво видя ?
Гъст захарен сироп - покрива се с марля на 4-5 ката и се обръща .
Важното е в сандъчета да може да се маркира във вертикално положение и да не се мести .
Успех с голите роеве в края на юли .

ch.atanasov
12.01.2018, 18:16
Гъст захарен сироп - покрива се с марля на 4-5 ката и се обръща .

Днес да не си на вълна --свободно съчинение.:bigsmile:
Хората ги транспортират на край света. Сигурно ги държи някой, като свещ.:bigsmile:

ch.atanasov
12.01.2018, 18:23
Даскале, гледай - тука са загубили марлята по пътя.:bigsmile:


https://www.youtube.com/watch?v=JkZhZQOEghA

пп. иначе си на вярна следа. има отвор( и) 3.35 мин.

ch.atanasov
12.01.2018, 18:34
Няма кой да отговаря, но аз да си питам. :tres:Какво ви е мнението, стабилни ли са ?

https://www.alo.bg/user_files/v/velislav80/3854368_77569313_big.jpg


Ако даскала не е разбрал--питам за кашончето.

delta.e
12.01.2018, 18:44
Атанасов , и да двете не знаеш .
За първото - пита там където трябва -аз така правя и няма разливане на сиропа .
За второто - не зная . Не работя с гофриран картон .

ch.atanasov
12.01.2018, 18:50
За първото - пита там където трябва -аз така правя и няма разливане на сиропа .


Да бе, уж гуруто на пчелопакета питах, но ядец. :(Пак сам открих топлата вода, е благодарение на теб.bow;

delta.e
12.01.2018, 18:54
Даскале, гледай - тука са загубили марлята по пътя.:bigsmile:


https://www.youtube.com/watch?v=JkZhZQOEghA.


Атанасов , аз го правя това от години .
Голи ройчета , а ти сега се светна по въпроса . ;)

ch.atanasov
12.01.2018, 19:04
Атанасов , аз го правя това от години . ...

Ами почвай наред : откъде вземаш консервени кутии, каква е гъстотата на сиропа , колко ката марля слагаш и още, и още ... Хайде, няма ти дърпам думите с ченгел.sweating;

Трендафил Дончев
12.01.2018, 19:06
Атанасов , аз го правя това от години .
Голи ройчета , а ти сега се светна по въпроса . ;)

Г-н Иванов, цитирайте като използвате всички знаци. Иначе трябва да ви поправям като даскал калпав ученик.;)

delta.e
12.01.2018, 19:15
Благодаря , г-н Дончев !
Атанасов , отиди в борсите до к-с ,, Славейков ,, и запитай за нови консерви .
Там има .

delta.e
12.01.2018, 19:18
Г-н Иванов, цитирайте като използвате всички знаци. Иначе трябва да ви поправям като даскал калпав ученик.;)

Да започвам ли ?

ch.atanasov
12.01.2018, 19:24
Атанасов , отиди в борсите до к-с ,, Славейков ,, и запитай за нови консерви .
Там има .

Има даскале-има и нови има, но са пълни с домати, боб .....:bigsmile:


пп. видно е, че си правил пчелопакет, само на сън.:bigsmile:

delta.e
12.01.2018, 19:34
Дали ?
Ти , явно искаш нещо , което - първо не знаеш , а второ - не можеш . :ae:

Георги 1974
12.01.2018, 19:37
Пак не си внимавал в час. :rtfm:Сибирските -пчлопакетъй, как ги хранят.:)

Каква е разликата много не ги разбирам тия работи.
Няма да превеждам знам че си откърмен с руския език тия ,,подкуривании'' са интересни в случая.
С первым запечатанным маточником выходит рой (первак). Примерно половина семьи вылетает из улья. Пчелы сильно нагружены медом, который они берут с собой в качестве провианта в дальнюю дорогу. Сколько берут с собой корма, можно судить по следующим цифрам. В 1 кг насчитывается пчел: вылетающих из ульев за взятком 11000; прилетающих в улей при слабом взятке — 9000; прилетающих в улей при сильном взятке — 8000; набравших меда при подкуривании — 7300; вышедших с роем – 6500 штук.

delta.e
12.01.2018, 19:40
Атанасов , кога е удобно да се прави гол рой ?
След 20 юли .
Защо ?
Защото , се използват голяма част от старите пчели и след съответното подхранване до началото на септември имаш редовно семейство . :)

ch.atanasov
12.01.2018, 19:41
Дали ?
Ти , явно искаш нещо , което - първо не знаеш , а второ - не можеш . :ae:

ДА ! Знам какво искам и знам как да го направя. Твоя принос към това е колкото на мравка.:cool:


пп. пусни едно лично на градския, да те светне : кое е рой (гол-облечен ), кое е пчелопакет и има ли почва у нас.:laughing:

delta.e
12.01.2018, 19:47
Как работи Тарти не ме интересува .
Това , си е негова работа .
Аз , ти обяснявам как си работя аз . Та в ,,Славейков ,, има и нови консерви .

ch.atanasov
12.01.2018, 19:47
Каква е разликата много не ги разбирам тия работи.
Няма да превеждам знам че си откърмен с руския език тия ,,подкуривании'' са интересни в случая.
С первым запечатанным маточником выходит рой (первак). Примерно половина семьи вылетает из улья. Пчелы сильно нагружены медом, который они берут с собой в качестве провианта в дальнюю дорогу. Сколько берут с собой корма, можно судить по следующим цифрам. В 1 кг насчитывается пчел: вылетающих из ульев за взятком 11000; прилетающих в улей при слабом взятке — 9000; прилетающих в улей при сильном взятке — 8000; набравших меда при подкуривании — 7300; вышедших с роем – 6500 штук.


Атанасов , кога е удобно да се прави гол рой ?
След 20 юли .
Защо ?
Защото , се използват голяма част от старите пчели и след съответното подхранване до началото на септември имаш редовно семейство . :)


Абе вие двамата откъде падате. Кой ви говори за роеве-голи и др.

пп. даскале, пчелопакета се прави с предимно млади пчели. защо-защото докато се излюпи пилото, няма да има кой да го гледа. Разумяш.

delta.e
12.01.2018, 19:55
Атанасов , не ме учи - как се правят деца ! :ae:

ch.atanasov
12.01.2018, 19:57
Атанасов , не ме учи - как се правят деца ! :ae:

Явно имаш нужда, ако и тях правиш, като пчелния пакет.:laughing:

delta.e
12.01.2018, 20:00
Не си мори акъла дето го нямаш !
Ти , не можеш да направиш ПАКЕТА . ;)

ch.atanasov
12.01.2018, 20:06
Не си мори акъла дето го нямаш !
Ти , не можеш да направиш ПАКЕТА . ;)

Казвал съм ти и преди : това, че нямам акъл, не е проблем, проблема е , че ти уж даскал - нямаш грам. Пак ще се моля за клетите ти ученици.crying;

Георги 1974
12.01.2018, 20:10
Чанко не разбрах гол или облечен ще ти е пакета сигурно има инфо ако ти се чете
Бессотовые naкетные пчелы на вощине
http://wwwvsmedejru.com/forum/2-71-1
http://wwwvsmedejru.com/PaseKa/bessotovyy-paket-dlya-peresylki-pchel.jpghttp://wwwvsmedejru.com/PaseKa/6a0120a805e490970b014e61008e81970c.jpg

delta.e
12.01.2018, 20:10
Втори път ти казвам - не си мори нещо дето го нямаш .
За учениците не се безпокой . По-бързо вдяват от теб . ;)

ch.atanasov
12.01.2018, 20:14
Чанко не разбрах гол или облечен ще ти е пакета сигурно има инфо ако ти се чете



Как да не си разбрал, ти направо си открил Америка. Най-сетне.:bigsmile:

Георги 1974
12.01.2018, 20:15
https://agronomu.com/media/res/4/0/7/3/0/40730.ost8ro.jpg

ch.atanasov
12.01.2018, 20:18
Втори път ти казвам - не си мори нещо дето го нямаш .
За учениците не се безпокой . По-бързо вдяват от теб . ;)

Само ги съжалявам, иначе пия за твоето здраве и за моя късмет, че не преподаваш в Бургас.drinks;

ch.atanasov
12.01.2018, 20:19
https://agronomu.com/media/res/4/0/7/3/0/40730.ost8ro.jpg

Георге , кво е туй ?

Георги 1974
12.01.2018, 20:23
Георге , кво е туй ?
Е нали питаше как да храниш стоката в кашоните

ch.atanasov
12.01.2018, 20:31
Е нали питаше как да храниш стоката в кашоните

Не съм питал такова нещо. Питах как работи кутията- хранилка в пчелопакета. Кашона е друг въпрос. Аве -четете .:boi:
пп. Баси ужаса, даже и снимки им постваш и пак нищо не вдянали.
Трагедия.crying;

tarty
12.01.2018, 20:35
Няма кой да отговаря, но аз да си питам. :tres:Какво ви е мнението, стабилни ли са ?

https://www.alo.bg/user_files/v/velislav80/3854368_77569313_big.jpg


Ти болестите, като другите ли ще продаваш в тия кашони?

Георги 1974
12.01.2018, 20:35
Не съм питал такова нещо. Питах как работи кутията- хранилка в пчелопакета. Кашона е друг въпрос. Аве -четете .:boi:
пп. Баси ужаса, даже и снимки им постваш и пак нищо не вдянали.
Трагедия.crying;
Абе ти в Папуа Нова Гвинея ли ще ги пращаш. Пушиш с Димаря и те ще се насмучат с мед не си ли виждал какви хоботи имат слагаш и отгоре памук с вода да си цицат по пътя и те така.
Те това е пакет
http://www.pchelovod.info/uploads/photo-61850-1354712515.jpg

ch.atanasov
12.01.2018, 20:41
Ти болестите, като другите ли ще продаваш в тия кашони?

И теб къде те отвя вятъра. Къде съм писал, че ще продавам нещо в тях.;)

tarty
12.01.2018, 20:41
Чанко, след 3 станици четене вече разбрах, че си схванал основното в бизнеса с пчели, а то е да правиш това което правят пчеларите печелещи доста пари. При добре отъпкана пътека се върви по лесно.

delta.e
12.01.2018, 20:43
Абе вие двамата откъде падате. Кой ви говори за роеве-голи и др.

пп. даскале, пчелопакета се прави с предимно млади пчели. защо-защото докато се излюпи пилото, няма да има кой да го гледа. Разумяш.

Атанасов , защо си мислиш , че старата пчела не гради при някои условия !?!
Хайде .
Нали си спец !

ch.atanasov
12.01.2018, 20:46
Чанко, след 3 станици четене вече разбрах, че си схванал основното в бизнеса с пчели, а то е да правиш това което правят пчеларите печелещи доста пари. При добре отъпкана пътека се върви по лесно.

Три страници въздух си чел, защото народа не прави разлика м/у пакет пчели за продан и разни роеве( голи, с дрехи, юлски, юнски... ) Пътеката пък кога я отъпка.:bigsmile:

ch.atanasov
12.01.2018, 20:52
Атанасов , защо си мислиш , че старата пчела не гради при някои условия !?!
Хайде .
Нали си спец !

Даскале, не ме кефиш вече. sweating;Ти не вдяваш какво пиша, а вече знаеш, какво си мисля. Я мини в някоя друга тема.:cool:

delta.e
12.01.2018, 20:59
Даскале, не ме кефиш вече. sweating;Ти не вдяваш какво пиша, а вече знаеш, какво си мисля. Я мини в някоя друга тема.:cool:

Писах ти за борсата в Славейков .
Ако искаш .
То си е твоя работа . :ae:

ch.atanasov
12.01.2018, 21:17
Чанко, след 3 станици четене вече разбрах, че си схванал основното в бизнеса с пчели, а то е да правиш това което правят пчеларите печелещи доста пари. При добре отъпкана пътека се върви по лесно.

Къде изчезна. Ти трябваше да си на мястото на тия двамата, ама как казваш ти-как. И вместо мен, май ти ще се хвалиш, че си ми отворил очите и си ме направил богат.:bigsmile:

tarty
12.01.2018, 21:30
Къде изчезна. Ти трябваше да си на мястото на тия двамата, ама как казваш ти-как. И вместо мен, май ти ще се хвалиш, че си ми отворил очите и си ме направил богат.:bigsmile:

И защо трябва аз да съм на тяхно място,мислиш ме за по глупав от тях и да ти се вържа на питанките? Ти никога няма да станеш богат и никой няма да можа да те направи такъв, ти видиш ли се с пари и те хваща мързела и го удряш на почивка, докато стигнат парите, чак когато свършат се стряскаш и се чудиш как пак да изкараш някой лев.

kuline
12.01.2018, 21:32
Бургазлии не могат да се разберат, какво остало за другите пчелари. :bigsmile:

tarty
12.01.2018, 21:35
Бургазлии не могат да се разберат, какво остало за другите пчелари. :bigsmile:

Щото всички са събрани от различни села, заради това е.

Георги 1974
12.01.2018, 21:37
Атанасов да не забравиш да ги заковеш
https://lh3.googleusercontent.com/_rP8_lOb93UE/TbDueiwQcXI/AAAAAAAAIPM/Da8caogW0ws/s800/DSCN1734.JPG


А и Фуния ще ти трябва
http://1.bp.blogspot.com/-9D5mu4DgSFw/VBCAvy5zwII/AAAAAAAAGj0/auM4FVAkvaQ/s1600/DSC_01541.jpg

Георги 1974
12.01.2018, 21:40
Атанасов подарък от Далечния Изток




http://ic.pics.livejournal.com/3advorkin/50870889/4579/4579_600.jpg

http://4.bp.blogspot.com/-rYxZWrNXWAU/VBCFulLBKDI/AAAAAAAAGl8/azWq6cGcSoI/s1600/DSCN8520.jpg

http://2.bp.blogspot.com/-z9X5lCV4iBQ/VBBz_Fj-RXI/AAAAAAAAGjM/yXIDvSDm9rQ/s1600/6a0120a805e490970b014e6100902f970c.jpg

ch.atanasov
12.01.2018, 21:40
И защо трябва аз да съм на тяхно място,мислиш ме за по глупав от тях и да ти се вържа на питанките? Ти никога няма да станеш богат и никой няма да можа да те направи такъв, ти видиш ли се с пари и те хваща мързела и го удряш на почивка, докато стигнат парите, чак когато свършат се стряскаш и се чудиш как пак да изкараш някой лев.

Ами като единствен спец, трябваше да дадеш яснота за хранилката, нали теб питах. Но ти си достатъчно умен да не отговаряш. :bigsmile:Няма лошо, конкурент съм ти, не ти се сърдя, а не е и толкова важно.
пп. съвет-- не врачувай за моето финансово битие.hi;

tarty
12.01.2018, 21:43
Чанко ще ти дам джокер, а той е, че нито една от фирмите дистрибутори не приемат пакетите пчели за транспортиране, защото закона не им позволява и се пазят.
Ако питаш учтиво може и още някой джокер да дам.

Георги 1974
12.01.2018, 21:47
Ами като единствен спец, трябваше да дадеш яснота за хранилката, нали теб питах. Но ти си достатъчно умен да не отговаряш. :bigsmile:Няма лошо, конкурент съм ти, не ти се сърдя, а не е и толкова важно.
пп. съвет-- не врачувай за моето финансово битие.hi;

Атанасов и тия работи ще ти трябват не само хранилка


http://tochok.info/uploads/post-5038-1422337549.jpg
http://tochok.info/uploads/post-5038-1422337520.jpg


http://tochok.info/uploads/post-5038-1422337491.jpg

ch.atanasov
12.01.2018, 21:52
Чанко ще ти дам джокер, а той е, че нито една от фирмите дистрибутори не приемат пакетите пчели за транспортиране, защото закона не им позволява и се пазят.

Хаха, ти да не се върза, че ще ги пращам -къде беше Нова Гвинея и затова питам за хранилката. Просто не ми беше ясен принципа. Споко, за 130лв. ще ги разнасям из окръга на гръб , аз съм беден човек.:bigsmile:

Георги 1974
12.01.2018, 21:57
Бъбрат си двама костенчънье:

- Ти знааш ли што се връти земята?
- Ц...
- А што на жирафете имги е толко длъг врато?
- Ебем ли го...
- А што одрътеваме, a?
- Турам ли га на макя му...
- Я лайс само ти смитам с теа мои въпросе...
- Дако, ти питай, питай, учи се...

ch.atanasov
12.01.2018, 21:57
Атанасов подарък от Далечния Изток




Атанасов и тия работи ще ти трябват не само хранилка



Георге, Георге, къде ли щях да се лутам без теб.:yo:kiss;

Георги 1974
12.01.2018, 22:04
Георге, Георге, къде ли щях да се лутам без теб.:yo:kiss;
Индиана Джоунс влезнал в една врачанска кръчма, огледал са и казал:
Е те таваа Храмът на обречените

ch.atanasov
12.01.2018, 22:09
Ако питаш учтиво може и още някой джокер да дам.

Ейй, голям тешкар си. Я гледай Георги как ги ръси джокерите. Даже и Врачански хумор на вересия.:bigsmile:

tarty
12.01.2018, 22:12
Ейй, голям тешкар си. Я гледай Георги как ги ръси джокерите. Даже и Врачански хумор на вересия.:bigsmile:

Тои си е баш софианец затова, а ти виж гласувай тука за общото благо :https://ec.europa.eu/eusurvey/runner...veylanguage=BG

kuline
12.01.2018, 22:16
Видиш ли Танасов 'кво става, бъзикаш са с новото дружество. :)
ПП както каза навремето бай Тошо (някои не го познават) "Таз година завод за полупроводници, догодина за цели". Та какво имам предвид: таз година член на управителен съвет, догодина в европарламент :bigsmile:

ch.atanasov
12.01.2018, 22:23
Тои си е баш софианец затова, а ти виж гласувай тука за общото благо :https://ec.europa.eu/eusurvey/runner...veylanguage=BG


Линка ти в час ли е ?


https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/99dabe82-0d08-4141-ba33-7d7bc100fbb7?draftid=0010f423-4f0d-4c48-8d92-196d377e540e&surveylanguage=BG

ch.atanasov
12.01.2018, 22:26
Видиш ли Танасов 'кво става, бъзикаш са с новото дружество. :)
ПП както каза навремето бай Тошо (някои не го познават) "Таз година завод за полупроводници, догодина за цели". Та какво имам предвид: таз година член на управителен съвет, догодина в европарламент :bigsmile:

Вторият Манол от Странджа.:bigsmile:

tarty
12.01.2018, 22:28
Линка ти в час ли е ?


https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/99dabe82-0d08-4141-ba33-7d7bc100fbb7?draftid=0010f423-4f0d-4c48-8d92-196d377e540e&surveylanguage=BG

Да, наипши си имейла

ch.atanasov
12.01.2018, 22:35
Да, наипши си имейла

"Тази инициатива има за цел справяне с намаляването на опрашителите чрез подобряване на ефективността на политиките на ЕС относно опрашителите и повишаване на политическата значимост на въпроса. Справянето с намаляването на опрашителите ще подпомогне усилията на ЕС за спиране на загубата на биоразнообразие и за изпълнение на целите за устойчиво развитие."

Аз в дядо Мраз не вярвам.hi;

Rado76
27.01.2018, 08:36
Здравейте,забеляах при прегледа на пчелина,един кошер имаше 4-5 търтея.Готвят се за смяна ли пролета.Да знам как да действам с този кошер:)

kuline
27.01.2018, 09:01
Здравейте,забеляах при прегледа на пчелина,един кошер имаше 4-5 търтея.Готвят се за смяна ли пролета.Да знам как да действам с този кошер:)
Не се готвят, по-скоро не са завършили започнатото.

Nik_m
27.01.2018, 11:30
Здравейте,забеляах при прегледа на пчелина,един кошер имаше 4-5 търтея.Готвят се за смяна ли пролета.Да знам как да действам с този кошер:)

Тези търтей сигурно са работливи за това са ги оставили :)
И аз съм виждал по няколко търтея да зимуват, те си знаят защо и аз не ги мисля тези неща.

Трендафил Дончев
27.01.2018, 11:38
Както се споделяше тук за пило още през декември, то логично е в това пило да има заложени и неоплодени яйца. Та от тези яйца са вече излюпените търтеи.

Христо Димитров
27.01.2018, 23:13
Както се споделяше тук за пило още през декември, то логично е в това пило да има заложени и неоплодени яйца. Та от тези яйца са вече излюпените търтеи.


Според мен са останали от края на лятото ,защото е стара майката, а не са излюпени сега.Виждал съм търтеи зимно време точно в такива семейства, но първото пило е било винаги работническо, освен ако не е нещо повредена майката.

Rado76
28.01.2018, 09:27
Майката е млада 2016г. снася супер,търтеите са останали от лятото,сигурен съм.Просто за първи път ми се случва.За жалост имам едно кошерче загинало,първата ми загуба като пчелар:( беше слабичък,другите са ок.

Христо Димитров
28.01.2018, 09:41
Майката е млада 2016г. снася супер,търтеите са останали от лятото,сигурен съм.Просто за първи път ми се случва.За жалост имам едно кошерче загинало,първата ми загуба като пчелар:( беше слабичък,другите са ок.

За мен млада майка е на един сезон! 2016 г ще почне 3 сезон , от което следва ,че трябва да я смениш тази година.Честно казано и аз имам от 2016 не малко майки, но ще ги сменя тази пролет, нищо, че съм ги оставил защото съм доволен.
Колкото до отводката, която е загинала, не се ядосвай.Ще си направиш нова, която може да ти се отплати с един магазин мед!
Успех!

kuline
28.01.2018, 09:43
Майката е млада 2016г. снася супер,търтеите са останали от лятото,сигурен съм.Просто за първи път ми се случва.За жалост имам едно кошерче загинало,първата ми загуба като пчелар:( беше слабичък,другите са ок.

Може и да не е толкова стара майката, но по ред други причини да не я харесват и да търсят начин да я сменят. На пролет му обърни внимание на това семейство и наблюдавай какво се случва. Тогава ще предприемеш мерки, ако е необходимо.

Трендафил Дончев
28.01.2018, 11:43
Според мен са останали от края на лятото ,защото е стара майката, а не са излюпени сега.Виждал съм търтеи зимно време точно в такива семейства, но първото пило е било винаги работническо, освен ако не е нещо повредена майката.

Това всеки го знае, че търтеите може да са и от лятото, защото и аз имах кошер със стара майка и търтеите летяха до вчера. Но все пак това не противоречи на моята логика. При организацията на пчелното семейство предполагам, че имат някаква настройка, както и при хората - да си правят план. За деня, за месеца....

miroslav70
14.02.2018, 15:55
Днес от сутринта се захванах да лепя основи,тамън свикнах със зарядното и дойде един пчелар,много по напред в отглеждането:-Недей,рано е,ще изветреят и няма да ги градят!От уважение прекратих.Като се замисля-да,основите ухаят прекрасно,но чистия восък...?На връх сезона само до лепене ще ми е.Моля за още поне едно мнение.

Трендафил Дончев
14.02.2018, 16:12
Днес от сутринта се захванах да лепя основи,тамън свикнах със зарядното и дойде един пчелар,много по напред в отглеждането:-Недей,рано е,ще изветреят и няма да ги градят!От уважение прекратих.Като се замисля-да,основите ухаят прекрасно,но чистия восък...?На връх сезона само до лепене ще ми е.Моля за още поне едно мнение.

Има право човека, но всичко зависи от зора двустранно. Аз съм ги лепил в свободните дни около декемврийските празници и са ги градили, а съм вадил основата от кашона и я слагам в кошера и пак не става. Затуй, че действай както ти е угодно на теб.

Георги Куров
14.02.2018, 16:18
Днес от сутринта се захванах да лепя основи,тамън свикнах със зарядното и дойде един пчелар,много по напред в отглеждането:-Недей,рано е,ще изветреят и няма да ги градят!От уважение прекратих.Като се замисля-да,основите ухаят прекрасно,но чистия восък...?На връх сезона само до лепене ще ми е.Моля за още поне едно мнение.
Слагай ги нищо им няма, аз съм ползвал от предния сезон и се градят перфектно. Тоя колега те плъзга неща. Като лафа на автомонтьорите за една кофа компресия.

smsi-h
14.02.2018, 18:00
Абе не дай си боже в основите да има парафин, ще градят на кукуво лято, че даже и се отлепят основите от телта. Много си патих преди три години от ловешките основи и вече твърдо казах, нищо от Ловеч.

Сефте чувам восъка да изветрява, ако се сложи върху рамките. Да влажността му може да падне и восъка да стане трошлив, но пък и аз съм слагал основи, поставени на рамката през предходната година и е нямало проблеми никога.

zayo
14.02.2018, 20:13
Днес от сутринта се захванах да лепя основи,тамън свикнах със зарядното и дойде един пчелар,много по напред в отглеждането:-Недей,рано е,ще изветреят и няма да ги градят!От уважение прекратих.Като се замисля-да,основите ухаят прекрасно,но чистия восък...?На връх сезона само до лепене ще ми е.Моля за още поне едно мнение.

Има ли принос в семейството отвън или от хранилката - градят. Имам останали около 70-80 бр от миналата година и изобщо не се притеснявам за изграждането им. Новите ги почвам в края на месеца, че за рапицата ми трябват около 700 бр. магазинни.

kando
28.02.2018, 15:33
Сефте чувам основи да "изветреят", ако са трошливи, то са били такива още в кашона - нещо, което за съжаление никак не е рядкост.

Трендафил Дончев
28.02.2018, 15:46
Сефте чувам основи да "изветреят", ако са трошливи, то са били такива още в кашона - нещо, което за съжаление никак не е рядкост.

Определено има разлика от основи държани в кашона и основи на открито. В кашона, ако се държат, също стават други. Това както пише в книгите се оправя на слънчева светлина. Трошливостта зависи най - вече от температурата. Ако и при по - висока температура се трошат би трябвало да се замислим.

miroslav70
11.03.2018, 17:07
Днес открих четири без майки,на трите им дадох по един вестник и готово,четвъртото обаче ме хвърли в размисъл- няколко люпещи се пчели и три красиви маточника,единия запечатан.Казват че вече има търтеи,но аз не съм ги виждал(което не означава че няма).Съвет?..

Георги Куров
11.03.2018, 19:45
Можеш да ги оставиш и да експериментираш, някъде около теб може да има пчелин с търтовъчно семейство и да се оплоди майката, но качеството и под съмнение. Най-добре обединявай да не си губиш времето. Когато майките са захранени и снасят и дойде подобен студ като този в края на февруари, майките могат да простинат и загинат, не само да спрат яйцеснасянето. В момента преглеждам моите, имам един със запечатано пило и затрита майка, не са могли да заложат маточници.

Гецата
17.03.2018, 10:59
Аз вече си имам една нова майка на около две седмици.
Ако няма търтеи до колко време може да не се оплоди без последствия за последващо развитие,и има ли такъв вариант?

Гогол
17.03.2018, 21:44
Аз вече си имам една нова майка на около две седмици.
Ако няма търтеи до колко време може да не се оплоди без последствия за последващо развитие,и има ли такъв вариант?

Ако и днес не се е оплодила,отпиши я.Следващата седмица както я дават,няма да има тази възможност.Пак ще снася и след това ,но търтейчета.Появи ли се пило в този кошер обърни внимание какво е.Ако е станала търтовка,убий я и на другия ден сложи пита с прясно снесени яйца.Предполагам, че нямаш запасни майки?

zayo
17.03.2018, 22:29
Аз вече си имам една нова майка на около две седмици.
Ако няма търтеи до колко време може да не се оплоди без последствия за последващо развитие,и има ли такъв вариант?

Според различните автори между 30 и 40 дни. След това остава завинаги девствена. В момента май имам една такава родена някъде в септември или октомври така, че като се оправи времето ще я сменя. За твоята се оглеждай, но ако до две седмици не пронесе, сменявай или обединявай. По това време филма с придаване на пита с открито пило няма да го дават, така че действай.

Трендафил Дончев
17.03.2018, 23:07
От силния вятър който преживяхме ми остана един кошер без майка. Поставих пило от другия до него и си произведе майка на 15 февруари. Днес я проверих и нямаше все още яйца. Вече мина месец. Както каза Гогол, ако не се е заплодила днес то няма кога вече, но експеримента си е експеримент.

zayo
17.03.2018, 23:25
От силния вятър който преживяхме ми остана един кошер без майка. Поставих пило от другия до него и си произведе майка на 15 февруари. Днес я проверих и нямаше все още яйца. Вече мина месец. Както каза Гогол, ако не се е заплодила днес то няма кога вече, но експеримента си е експеримент.

Според мен - няма шанс, но ...надеждата умира последна. При прегледите при мен почти не видях търтей, а и в случаи на налични такива дали са годни изобщо? По това време и в близките 20-30 и повече дни едва дали ще има и достатъчно на брой и годни търтей за оплождането й. А пък и за майката вече ще е късно.

Трендафил Дончев
17.03.2018, 23:38
Според мен - няма шанс, но ...надеждата умира последна. При прегледите при мен почти не видях търтей, а и в случаи на налични такива дали са годни изобщо? По това време и в близките 20-30 и повече дни едва дали ще има и достатъчно на брой и годни търтей за оплождането й. А пък и за майката вече ще е късно.


Както съм писал и преди, опита е правен и се е получавал, но тази година нещо се бавят нещата, а и поради студеното време може би не излизат търтеите. То аз и нямам толкова време да съм на пчелина сега. Днес до 14 00 часа не беше много топло, защото ме беше и слънчево при нас. След това се стопли, но ....не бях вече там. Та какво е станало....?

zayo
17.03.2018, 23:49
Както съм писал и преди, опита е правен и се е получавал, но тази година нещо се бавят нещата, а и поради студеното време може би не излизат търтеите. То аз и нямам толкова време да съм на пчелина сега. Днес до 14 00 часа не беше много топло, защото ме беше и слънчево при нас. След това се стопли, но ....не бях вече там. Та какво е станало....?

По нашия край зимата бе по-студена, мъглива и имаше по-малко слънчеви и топли дни. В предишни години съм опитвал на няколко пъти, но няма спомен по това време да се е да получавало. Миля, че дори да се оплоди няма да получи достатъчно сперма в маточните тръбички и при първа възможност ще я сменят. Ако ли не, семейството няма да е читаво.

Трендафил Дончев
18.03.2018, 00:04
По нашия край зимата бе по-студена, мъглива и имаше по-малко слънчеви и топли дни. В предишни години съм опитвал на няколко пъти, но няма спомен по това време да се е да получавало. Миля, че дори да се оплоди няма да получи достатъчно сперма в маточните тръбички и при първа възможност ще я сменят. Ако ли не, семейството няма да е читаво.

Напротив. Аз съм го правил този номер и се получава. Дори до някаква степен застигат останалите. Според мен няма разлика, а и бърза смяна не се получава. Няма и защо.

nikawr
18.03.2018, 07:03
Напротив. Аз съм го правил този номер и се получава. Дори до някаква степен застигат останалите. Според мен няма разлика, а и бърза смяна не се получава. Няма и защо.

Абсолютно същото наблюдавах и миналата и по-миналата пролет. Няма проблеми и се опложда, търтеи има. Те и за късните септемвеийски майки пишат по книгите, че не им се получават нещата, ама не е баш така...

Вълчан
18.03.2018, 07:05
Мисля че съм писал по този случай: Преди 5 години един кошер по не известни за мен причини си смени майката февруари. Майката беше дребна,черна при 20-сет пчели трудно се откриваше. Оплоди се чак Април месец, снасяше по две длани пило, търпях я до юни края, независимо от помоща с люпещо се пило двапъти не се подобри, толкова си можеше! Открих яйца и я махнах. Отгледа два маточника и майката която излезе и се оплоди, разви семейтвото супер, за следващата година.

Гецата
18.03.2018, 10:23
Ако и днес не се е оплодила,отпиши я.Следващата седмица както я дават,няма да има тази възможност.Пак ще снася и след това ,но търтейчета.Появи ли се пило в този кошер обърни внимание какво е.Ако е станала търтовка,убий я и на другия ден сложи пита с прясно снесени яйца.Предполагам, че нямаш запасни майки?


Според различните автори между 30 и 40 дни. След това остава завинаги девствена. В момента май имам една такава родена някъде в септември или октомври така, че като се оправи времето ще я сменя. За твоята се оглеждай, но ако до две седмици не пронесе, сменявай или обединявай. По това време филма с придаване на пита с открито пило няма да го дават, така че действай.


От силния вятър който преживяхме ми остана един кошер без майка. Поставих пило от другия до него и си произведе майка на 15 февруари. Днес я проверих и нямаше все още яйца. Вече мина месец. Както каза Гогол, ако не се е заплодила днес то няма кога вече, но експеримента си е експеримент.

Благодаря Ви,
нямам запасни майки,но имам пило в другите кошери,ще я наблюдавам и при нужда ще я сменя.

Гогол
18.03.2018, 20:28
По това време филма с придаване на пита с открито пило няма да го дават, така че действай.

Зайко,защо мислиш че този филм с придаване на пита с пресни яйца не може да се гледа? Че има цензура,има.Но тя не може да обезличи смисъла на филма който се стремим да гледаме сега–края на март,средата на април.

Ivan.Ivanov
19.03.2018, 10:16
Колеги, чувам от селските пчелари, че доста от тях добавят витамини в сиропа за стимулиране на майката да ражда по-вече, за да направят силни семействата, плюс това слагат още някакви витамини и добавки които не запомних. Та какво ви е мнението за тези неща и какво се слага. Благодаря за отделеното време!


Поздрави! Иван Иванов

Kowalski
19.03.2018, 10:41
Уж прашеца е един от най-силния и разнообразния витамин,нали така казват кат го продават и след това почват да хвалят някакви витамини за пчелите.:laughing:
Взимаме прашеца и им даваме витамини и си мислим,че това е правилното.

Илиев
19.03.2018, 10:49
Щом и селските пчелари вече се изучиха, представям си пък "градските" с какво ги тъпчат пчеличките!!!

zayo
19.03.2018, 10:59
Зайко,защо мислиш че този филм с придаване на пита с пресни яйца не може да се гледа? Че има цензура,има.Но тя не може да обезличи смисъла на филма който се стремим да гледаме сега–края на март,средата на април.

Колега дали е целесъобразно да подържаш изкуствено това семейство с неясен изход и да спъваш други от които имаш високи очаквания? Филма може и да го дават, но цената за билета ще е висока.
В случай, че нямам резервна майка аз лично бих го обединил с друго и колкото по-рано толкова по-добре.

Ivan.Ivanov
19.03.2018, 11:30
Щом и селските пчелари вече се изучиха, представям си пък "градските" с какво ги тъпчат пчеличките!!!



Колега от село съм, та става въпрос за пчеларите които са от моето село! Извинявам се ако някой го е приел за обида.. :yo:

Илиев
19.03.2018, 11:37
Колега, туканка 99% сме от село, така че никой не си обидил - не се коси, ама изобщо!!!:bigsmile:

Гогол
19.03.2018, 13:23
Колега дали е целесъобразно да подържаш изкуствено това семейство с неясен изход и да спъваш други от които имаш високи очаквания? Филма може и да го дават, но цената за билета ще е висока.
В случай, че нямам резервна майка аз лично бих го обединил с друго и колкото по-рано толкова по-добре.

Колега Зайко,точно затова съм написал за цензурата.В тази дума включвам всичко което си посочил тук.
От питането на колегата разбирам че той е начеващ в тази материя.Ще ги направи ли нещата точ в точ както ти би ги направил? Предполагам, че не разполага с много с–ва за да рискува с обединяване.А ако са само 2 и сгреши? За него е важно да ги запази докато се стопли.
Да,аз също бих ги обединил веднага,без да чакам дали ще пронесе наличната,тя ще е нефелна,ще снася по 200–300 яйца на ден и ще я сменят.Но аз/както и ти/ гоним добив,не наличност.И той ще започне като нас,но още е рано.

delta.e
28.03.2018, 19:49
Днес открих четири без майки,на трите им дадох по един вестник и готово,четвъртото обаче ме хвърли в размисъл- няколко люпещи се пчели и три красиви маточника,единия запечатан.Казват че вече има търтеи,но аз не съм ги виждал(което не означава че няма).Съвет?..

Не бързай , остави маточниците .
Скоро ще видиш .
Успех момче !

Nik_m
28.03.2018, 20:33
Аз видях няколко тътея при облитането преди няколко дена. В силни кошери винаги остава по някой търтеи.

Гогол
28.03.2018, 21:21
Аз видях няколко тътея при облитането преди няколко дена. В силни кошери винаги остава по някой търтеи.

Обратно е Ник. Силните ги гонят още щом свърши последната паша,а някои и по–рано.Остават търтеи в с–ва в които майките не са се доказали–вече са стари или спермотеката им е непълна.Но винаги има и изключения от посочените.Остават и в кошери които до късно са имали пило. А знаеш, че наред с оплодените яйца майката пуща и някое друго неоплодено,за кадем.
А сега при силните с–ва/пълен плодник с пчели/ вече има и излюпени търтеи,напълно нормални,едри,расови за разплод.
Ако познаят синоптиците,следващите три дена ще се убедиш при бурните облитания на пчелите след тези дълги дни на затвор.

Nik_m
29.03.2018, 21:49
Обратно е Ник. Силните ги гонят още щом свърши последната паша,а някои и по–рано.Остават търтеи в с–ва в които майките не са се доказали–вече са стари или спермотеката им е непълна.Но винаги има и изключения от посочените.Остават и в кошери които до късно са имали пило. А знаеш, че наред с оплодените яйца майката пуща и някое друго неоплодено,за кадем.
А сега при силните с–ва/пълен плодник с пчели/ вече има и излюпени търтеи,напълно нормални,едри,расови за разплод.
Ако познаят синоптиците,следващите три дена ще се убедиш при бурните облитания на пчелите след тези дълги дни на затвор.

Не споря може и така да е, понеже в силните кошери сега има търтей мислех че са зимували там!

Гецата
29.03.2018, 21:54
Аз вече си имам една нова майка на около две седмици.
Ако няма търтеи до колко време може да не се оплоди без последствия за последващо развитие,и има ли такъв вариант?


Ако и днес не се е оплодила,отпиши я.Следващата седмица както я дават,няма да има тази възможност.Пак ще снася и след това ,но търтейчета.Появи ли се пило в този кошер обърни внимание какво е.Ако е станала търтовка,убий я и на другия ден сложи пита с прясно снесени яйца.Предполагам, че нямаш запасни майки?


Според различните автори между 30 и 40 дни. След това остава завинаги девствена. В момента май имам една такава родена някъде в септември или октомври така, че като се оправи времето ще я сменя. За твоята се оглеждай, но ако до две седмици не пронесе, сменявай или обединявай. По това време филма с придаване на пита с открито пило няма да го дават, така че действай.


От силния вятър който преживяхме ми остана един кошер без майка. Поставих пило от другия до него и си произведе майка на 15 февруари. Днес я проверих и нямаше все още яйца. Вече мина месец. Както каза Гогол, ако не се е заплодила днес то няма кога вече, но експеримента си е експеримент.


Благодаря Ви,
нямам запасни майки,но имам пило в другите кошери,ще я наблюдавам и при нужда ще я сменя

Здравейте и добра вечер,искам да споделя за чисто новата майка за която питах.Ами вече е оплодена,на една рамка(ДБ)от двете страни колкото две длани има яйца,ларвички и ларви пред запечатване.Има търтеи и пресен нектар,носят и прашец

Гогол
29.03.2018, 22:01
Не споря може и така да е, понеже в силните кошери сега има търтей мислех че са зимували там!

Ако са пълноценни т.е. излюпени от търтиеви килийки,едри и жизнени са от сега.Ако са дребни,несъразмерни/излюпени от раб. килийки са от миналата.Само търтовка снася в раб. килийки не осеменени яйца и търтеите са дребни.Но това ти би го забелязал рано,рано.

miroslav70
30.03.2018, 08:23
Не бързай , остави маточниците .
Скоро ще видиш .
Успех момче !
Благодаря,в неделя ще проверя за резултата и ще пиша.

qnkov90
08.04.2018, 17:01
Здравейте. Днес отворих единия от 2-та ми кошера, който от миналата година си беше слаб, та си остана слаб. Има няма 2 пити с пчели и съвсем малко запечатано пило, което дори не знам дали може да е от миналата година. ;0
Мед много, но няма пило. Не се сетих да търся майката, просто го затворих. Как да процедирам в момента? Обмислям вариант, в който да добавя една пита с прясно пило от другия ми кошер, след което да намеря майката и да й резна крака. Но не знам дали този начин е добър и кога точно трябва да го направя, ако става?

дядо борю
08.04.2018, 21:01
Ако добавиш рамка с пило в много слаб кошер,няма кой да го топли и ще загине.Аз бих го събрал с другия кошер и през май месец ще си направя отводка,или даже две.

jdrumev
08.04.2018, 22:03
Ако добавиш рамка с пило в много слаб кошер,няма кой да го топли и ще загине.Аз бих го събрал с другия кошер и през май месец ще си направя отводка,или даже две.


Аз бих го развил за Слънчувката ако имам супер.:bigsmile:

Гогол
08.04.2018, 23:06
Здравейте. Днес отворих единия от 2-та ми кошера, който от миналата година си беше слаб,Има няма 2 пити с пчели и съвсем малко запечатано пило, което дори не знам дали може да е от миналата година. ;0
Мед много, но няма пило. Не се сетих да търся майката, просто го затворих. Как да процедирам в момента?
От миналата година остава запечатано пило само ако в кошера няма пчели т.е.с–вото е загинало.
1.Ти нещата си ги предрешил предварително с процедурата ''просто го затворих''.–Е защо? Нали си го отворил за да го провериш и ако трябва да му помогнеш?Това си е чисто пораженчество от твоя страна,примиряваш се с фактологията.Ами промени я.
Обърни внимание на запечатаното пило–ако запечатката му е заоблена/гърбава/ то имаш търтовка.Тогава ще ти се наложи да обединяваш с другото с–во.Ако запечатката е равна,а няма майка,то пчелите в/у питите са крадци, а пилото е от миналата година.Това са предположения на базата на написаното от теб.
2.Ако имаш майка–свий гнездото само на тези рамки на които има запечатано пило+1 р.с разпечатан мед.Другите рамки сложи зад преградната дъска,като разпечаташ 1 р.с мед.Покрий рамките с пилото и тази с меда на 2/3 от дължината и.След 2–3 дена я прегледай.Ако има промяна продължаваш по същия начин,ако няма обединяваш с нормалния.
И не се отчайвай. Отводки се правят лесно,а и сега им е времето.

tihmr
09.04.2018, 07:08
Здравейте. Обмислям вариант, в който да добавя една пита с прясно пило от другия ми кошер, след което да намеря майката и да й резна крака. Но не знам дали този начин е добър и кога точно трябва да го направя, ако става?
Аз им разменям местата със силно семейство, като от силното вземам рамка/и с пило и ги слагам на слабото.
И миналата и тази година така подсилих няколко семейства.
Или слагаш слабото семейство в нуклеус, добавяш му една рамка с пило и пчели от силното и носиш нуклеуса някъде над 5 км за 10 дена. Естествено, гледаш да не сложиш майката от семейството донор при слабото семейство.

Kowalski
09.04.2018, 21:14
Преди малко ходих на две сем. да им дам втори корпус.Направо ме изядоха.Ни дим,ни було нищо не признават.От какво ли е?

Гогол
09.04.2018, 23:20
Преди малко ходих на две сем. да им дам втори корпус.Направо ме изядоха.Ни дим,ни було нищо не признават.От какво ли е?

Пръскали са рапицата.Днес при мен цял ден луноходите кръстосваха нивите с рапица,за която си бях помислил че е удавена от наводненията.Но излезе куче марка,даже вече и цъфти.

qnkov90
10.04.2018, 06:55
Затворих го защото не знаех какво да го правя точно. По принцип знам че от миналата година майката бе слаба, това е и пирчината кошера сега да е слаб. Запечатаното пило е равно, навън си е топло. Не мисля че трябва да се топлят. Чел съм не малко варианти за подсилване, единия е разменянето на местата, но така ме е страх да не си съсипя другия кошер. Мисля да взема просто една пита с прясно пило и да го сложа в слабия, като го стесня от 8 на 5 рамки. И ако намеря майката да я осъкатя и да чакам да си направят нова? Така ще стане ли? Ако мислите че не е добра идея ще им разменя местата. Но трябва да ми кажете кога и зс колко време. Също дали трябва да пръскам вкараните пити с нещо\чувал съм ракия, и т.н. Мерси.

Трендафил Дончев
10.04.2018, 08:40
Затворих го защото не знаех какво да го правя точно. По принцип знам че от миналата година майката бе слаба, това е и пирчината кошера сега да е слаб. Запечатаното пило е равно, навън си е топло. Не мисля че трябва да се топлят. Чел съм не малко варианти за подсилване, единия е разменянето на местата, но така ме е страх да не си съсипя другия кошер. Мисля да взема просто една пита с прясно пило и да го сложа в слабия, като го стесня от 8 на 5 рамки. И ако намеря майката да я осъкатя и да чакам да си направят нова? Така ще стане ли? Ако мислите че не е добра идея ще им разменя местата. Но трябва да ми кажете кога и зс колко време. Също дали трябва да пръскам вкараните пити с нещо\чувал съм ракия, и т.н. Мерси.

След като има пило го остави да се позасили малко/края на април/ и убий майката. Те ще си произведат нова.

nikawr
10.04.2018, 09:13
Пръскали са рапицата.Днес при мен цял ден луноходите кръстосваха нивите с рапица,за която си бях помислил че е удавена от наводненията.Но излезе куче марка,даже вече и цъфти.
Само го стесни без да даваш пита с пило. Няма смисъл да спъваш другия кошер, освен ако е много силен и може да му отнемеш една пита с запечатано пило като противороева мярка.
А колкото опита да осъкатиш майката и да предизвикаш самосмяна много внимавай. Не хващай майката с ръце, защото има голяма вероятност да я убият като я върнеш в кошера. Ако искаш да я осъкатиш, вземи с повдигача малко мед от самия и кошер и я нацапай леко с него, тя ще стане бавно подвижна и с едни малки ножички внимателно им орежи крилата както е на питата. Пчелитя ще я изчистят и най-вероятно ще заложат самосменни матоници. През това време е вероятно майката ще засили яйцеснасянето, което да не събужда в теб съжеление за сторенето... ;)

Трендафил Дончев
10.04.2018, 09:25
Само го стесни без да даваш пита с пило. Няма смисъл да спъваш другия кошер, освен ако е много силен и може да му отнемеш една пита с запечатано пило като противороева мярка.
А колкото опита да осъкатиш майката и да предизвикаш самосмяна много внимавай. Не хващай майката с ръце, защото има голяма вероятност да я убият като я върнеш в кошера. Ако искаш да я осъкатиш, вземи с повдигача малко мед от самия и кошер и я нацапай леко с него, тя ще стане бавно подвижна и с едни малки ножички внимателно им орежи крилата както е на питата. Пчелитя ще я изчистят и най-вероятно ще заложат самосменни матоници. През това време е вероятно майката ще засили яйцеснасянето, което да не събужда в теб съжеление за сторенето... ;)

Поради малкия опит на колегата е по - добре да извършва по - малко сложни манипулации. Като направи бройка, тогава може да си прави експерименти. Не, че и сега не може де.

nikawr
10.04.2018, 09:30
Поради малкия опит на колегата е по - добре да извършва по - малко сложни манипулации. Като направи бройка, тогава може да си прави експерименти. Не, че и сега не може де.

Така или иначе, ако обърка нещо при рязенто майката си заминава. Да послуша съвета ти и да изчака да направят малко повече пчели, и после да се пробва със предизвикването на самосмяна, няма нищо страшно и фатално... нека се пробва, така се учи! :)
Само да не ореже крилата на някой търтей.... ;) .... шегувам се!!! : )))))))))))))))))))))))))))))))

Kowalski
10.04.2018, 09:37
Пръскали са рапицата.Днес при мен цял ден луноходите кръстосваха нивите с рапица,за която си бях помислил че е удавена от наводненията.Но излезе куче марка,даже вече

А през целия цъфтеж ли ще са така злобни?

jordanov
10.04.2018, 09:37
Аз категорично съм привърженик на убийството в този случай, въпреки препълнената ми с милосърдие душа.:)
В последните няколко години два такива случая имам - едва кретат, живи обаче и оцеляват. Емии - стисна М и я пусна вътре, на следващата година - перфектно семейство.
Тва със стискането става май-юни - благоприятен момент, пък и да съм уверен, че така не бива да продължава...

Трендафил Дончев
10.04.2018, 09:39
Така или иначе, ако обърка нещо при рязенто майката си заминава. Да послуша съвета ти и да изчака да направят малко повече пчели, и после да се пробва със предизвикването на самосмяна, няма нищо страшно и фатално... нека се пробва, така се учи! :)
Само да не ореже крилата на някой търтей.... ;) .... шегувам се!!! : )))))))))))))))))))))))))))))))

Да. Няма проблем, ако се пробва и на майката, но това с осакатяването ми се струва калпава работа. Като новобранец съм го опитвал няколко пъти, но освен загуба на ценно време, друго не забелязах. Затова винаги предлагам тотоални мерки, но в подходящия момент.

nikawr
10.04.2018, 09:44
Пръскали са рапицата.Днес при мен цял ден луноходите кръстосваха нивите с рапица,за която си бях помислил че е удавена от наводненията.Но излезе куче марка,даже вече

А през целия цъфтеж ли ще са така злобни?
Принципно не. При мен са раздразенени 2-3 дена като пръскат, после се успокояват, но зависи и как, с какво, и през колко време са решили да пръскат по време на цъфтежа. Миналата година бяха учудващо кротки, но е имало години когато не можеш в двора да влезеш.... :(

nikawr
10.04.2018, 09:47
Да. Няма проблем, ако се пробва и на майката, но това с осакатяването ми се струва калпава работа. Като новобранец съм го опитвал няколко пъти, но освен загуба на ценно време, друго не забелязах. Затова винаги предлагам тотоални мерки, но в подходящия момент.

Реално, ако нямаш друга майка под ръка нишо не губиш освен макс 5 мин. за манипулацията и 4-5 дена изчакване да видиш дали ще заложат маточници... а ако се получи плюсовите са доста.

Трендафил Дончев
10.04.2018, 10:03
Реално, ако нямаш друга майка под ръка нишо не губиш освен макс 5 мин. за манипулацията и 4-5 дена изчакване да видиш дали ще заложат маточници... а ако се получи плюсовите са доста.

Имах предвид загуба на време като изчакване майката да заложи маточници, а не като време за манипулации. Вариантите са много и колегата може да избере който съвет намери за най добър. Важно е накрая резултата да е положителен. Абе радва се душата, иначе псуваш. :bigsmile:

Nik_m
10.04.2018, 10:52
Не хващай майката с ръце, защото има голяма вероятност да я убият като я върнеш в кошера.
Това за 1ви път го чувам, също съм хващал толкова много майки и никога не съм имал проблеми. Каква е логиката да я убият, единственият вариант е ти да я смачкаш и да умре след това. Така мисля аз.
Също за мен, слабо семейство няма как да оправиш без да му подмениш майката. Каквито и мерки да вземеш майката винаги си остава клапава, не стесняване, не пило, не каквото и да е било. Временно се оправи и след време пак клекне.

qnkov90
10.04.2018, 11:22
Има ли подходящ момент кога да убиеш\осъкатиш майката. Аз мисля днес? Също искам да ми кажете като преместя една пита с пило от другия ми кошер, доста е як, дали трябва да я пръсна с нещо заради чуждата миризма.

Трендафил Дончев
10.04.2018, 11:33
Има ли подходящ момент кога да убиеш\осъкатиш майката. Аз мисля днес? Също искам да ми кажете като преместя една пита с пило от другия ми кошер, доста е як, дали трябва да я пръсна с нещо заради чуждата миризма.

По - горе ти описах най - лесния вариант и кога. Какво значи доста як? Това е много относително. Ако ще поставяш пита само с пило не ти е необходимо да я пръскаш с нищо. Ако има пчели - това е друг въпрос. Трябва да напръскаш и питата и кошера в който ще я поставяш.

nikawr
10.04.2018, 12:47
Това за 1ви път го чувам, също съм хващал толкова много майки и никога не съм имал проблеми. Каква е логиката да я убият, единственият вариант е ти да я смачкаш и да умре след това. Така мисля аз.
Също за мен, слабо семейство няма как да оправиш без да му подмениш майката. Каквито и мерки да вземеш майката винаги си остава клапава, не стесняване, не пило, не каквото и да е било. Временно се оправи и след време пак клекне.

Адаш, имах предвид с голи ръце, а не с ръкавици. Майката има определена миризма, и когато я вземем с голи ръце е възможно да променим миризмата, а от там да провокираме нападение над майката. Поне така ме е учил баща ми, а честно казано аз не съм пробвал да я взема в ръце и после да я пусна пак... така са ме учили просто. Може да е суеверие, но в логиката на стария виждам смисъл и затова не пипам.
Иначе неплодни новоизлюпени майки съм гонил из кошера с гола ръка... ;)

nikawr
10.04.2018, 12:54
Има ли подходящ момент кога да убиеш\осъкатиш майката. Аз мисля днес? Също искам да ми кажете като преместя една пита с пило от другия ми кошер, доста е як, дали трябва да я пръсна с нещо заради чуждата миризма.

Ако ще осъкатяваш днес, не прехвърляй пило от другия кошер, или ако прехвърлиш гледай да има много малко прясно пило. Щом ще е пита с пило без пчели не пръскаш с нищо. По добре разпечатай една пита мед и разцепи пилото на слабия с нея и още една празна ако имаш. Така след осъкатяването ще засилиш вероятност за залагане на маточници и ще стимулираш отделянето на повече пчелно млечице. Поне при нас това работи добре.

Kowalski
10.04.2018, 13:41
Адаш, имах предвид с голи ръце, а не с ръкавици. Майката има определена миризма, и когато я вземем с голи ръце е възможно да променим миризмата, а от там да провокираме нападение над майката. Поне така ме е учил баща ми, а честно казано аз не съм пробвал да я взема в ръце и после да я пусна пак... така са ме учили просто. Може просто да е суеверие, но в логиката на стария виждам смисъл и затова не пипам.
Иначе неплодни новоизлюпени майки съм гонил из кошера с гола ръка... ;)

Аз ги маркирам с голи ръце и не съм имал проблеми.

Трендафил Дончев
10.04.2018, 14:40
Аз ги маркирам с голи ръце и не съм имал проблеми.

Това с маркирането с голи ръце, макар, че и аз го правя, се чудя все пак дали не им се нанася понякога и вреда. Ще кажем, че работим внимателно и без натиск. Ха, ха...все едно да ме хване някакъв великан за крака и крака ми да изглежда колкото на майката спрямо моите пръсти. Дали ще успее да не ми намачка кокалите?:bigsmile:

Kowalski
10.04.2018, 20:16
Тези същества не са толкова крехки,колкото си мисллим.Затова продължаваме по същия дух.

Nik_m
10.04.2018, 21:38
Адаш, имах предвид с голи ръце, а не с ръкавици. Майката има определена миризма, и когато я вземем с голи ръце е възможно да променим миризмата, а от там да провокираме нападение над майката. Поне така ме е учил баща ми, а честно казано аз не съм пробвал да я взема в ръце и после да я пусна пак... така са ме учили просто. Може да е суеверие, но в логиката на стария виждам смисъл и затова не пипам.
Иначе неплодни новоизлюпени майки съм гонил из кошера с гола ръка... ;)
Аз ги пипам предимно с голи ръце, в началото слагах тънки ръкавици, но вече не ги ползвам. Всички познати работят така с голи ръце и до сега не бях чувал такова нещо, за това ме учуди! Майката има силни феромони и не вярвам пчелите да не могат да ги усетят колкото и да я пипаш. Това съм го чувал за зайци, но се оказа че и там е абсолютно суеверие.

Гогол
10.04.2018, 22:15
А през целия цъфтеж ли ще са така злобни?

Принципно –не.Сега/първо пръскане/ пръскат с химикал който ги дразни,следващите пръскания са с други,които не ги дразнят.Зависи от арендатора,би трябвало да предупреди за да ги затвориш за 2–3 часа.При мен поне е така.

Kowalski
10.04.2018, 22:57
При мене няма много рапица,но има стотици декари череши.Може би някои остроумници пръскат цъфналите череши.Рапицата иначе тук-таме пожълтя.

Гогол
10.04.2018, 23:05
Затворих го защото не знаех какво да го правя точно. По принцип знам че от миналата година майката бе слаба, това е и пирчината кошера сега да е слаб. Запечатаното пило е равно, навън си е топло. Не мисля че трябва да се топлят. Чел съм не малко варианти за подсилване, единия е разменянето на местата, но така ме е страх да не си съсипя другия кошер. Мисля да взема просто една пита с прясно пило и да го сложа в слабия, като го стесня от 8 на 5 рамки. И ако намеря майката да я осъкатя и да чакам да си направят нова? Така ще стане ли? Ако мислите че не е добра идея ще им разменя местата. Но трябва да ми кажете кога и зс колко време. Също дали трябва да пръскам вкараните пити с нещо\чувал съм ракия, и т.н. Мерси.

Колега,зависи какви цели преследваш с твоите 2 кошера–да си изкараш мед от силния за децата и семейството или да запазиш броя на кошерите и в последствие да ги увеличиш в края на май.
Щом пилото е редовно,майката не ти е виновна.Просто нямаш достатъчно пчели които да се грижат за по–голямо количество пило.Тия 8 рамки покрити ли са с пчели?Ако не–колко пити се покриват от пчели плътно.Казваш, навън си е топло.Да топло е,но от 11,30 ч. до 16,30ч. А вечер,към полунощ как е? А към 2–3ч ? Пчелите не работят по часовник.Хранят мойката и подготвят килийки за снасяне толкова,колкото могат да покрият през нощта.Сега нощите за тях са зимните месеци през които отглеждат по 1 капачка пило.
Свий на 2–3 рамки/или повече в зависимост от пилото/,покрий отгоре на 2/3 в/у пилото заедно със преградната дъска,разпечатай мед зад преградната дъска и след 6–9 дена ще провериш каква е площта на прясното пило.
С пита прясно пило нищо няма да стане–няма кой да го храни и топли предполагам.Ако ще слагаш пита,по–добре е да е с люпещо се пило,ако нямаш паша в момента и не чакаш мед.Ако питата е и с пчели,напръскай двата кошера/вътре/ с ракия и след 5–6 минути прехвърляй.Има и още ,още начини да го подсилиш.

qnkov90
11.04.2018, 11:24
Мерси за информацията на всички.

miroslav70
11.04.2018, 18:59
Колеги,пак съм пат!ЛР на два к-са,горния на 10р.плътно покрити и забелени,7р. пило,долу 10 пълни с прашец,ако рутирам,чел съм че не местят прашец- да ги слагам в склада и да действам с изградени и основи през една?Или...Моля за съвет.

Silvia
11.04.2018, 21:12
Ние при същата ситуация сложихме на някой магазин с ВО, между двата корпуса, на други добавихме трети корпус, в който прехвърлихме медови и пергови пити и стана трети, а при пилото на двата корпуса по 5 ВО, пък ще видим след няколко дни дали е правилно. Вече масово има чашки, някъде осеменени. Независимо, че пилото е по-малко, за същия период на предходни години.

Silvia
11.04.2018, 21:15
А и при ротация, майката ще се качи горе, по-бързо, ако преместиш една две пити с открито пило, така, че прашеца, ще се употреби и няма къде да се мести.

Гогол
11.04.2018, 22:09
Колеги,пак съм пат!ЛР на два к-са,горния на 10р.плътно покрити и забелени,7р. пило,долу 10 пълни с прашец,ако рутирам,чел съм че не местят прашец- да ги слагам в склада и да действам с изградени и основи през една?Или...Моля за съвет.

Само предлагам–качи пити с прашец горе м/у рамките с запечатано пило,а свали всичкото незапечатано пило долу по същия начин.Ако имаш вътрешни хранилки,махни ги и сложи основа или изградена пита,пак м/у прашецови пити.
Ако изкараш питите с прашец на склад,ще мухлясат.Все още е много влажен.
Другия вариант е 3 корпус ако има достатъчно пчели или предстоящо излюпване на поне 2 рамки с запечатано пило.

tarty
11.04.2018, 22:26
Много ви се чудя, уж сте избрали да работите с корпусна технология, а прехвърляте рамки в несвяст. Нямаше ли е да по добре да си останете на ДБ и да си прехвърляте рамките тогава, все пак това е технологията на ДБ.

jdrumev
11.04.2018, 22:40
Много ви се чудя, уж сте избрали да работите с корпусна технология, а прехвърляте рамки в несвяст. Нямаше ли е да по добре да си останете на ДБ и да си прехвърляте рамките тогава, все пак това е технологията на ДБ.



Не всеки може да работи с парцаля.:bigsmile:

agro
14.04.2018, 19:54
Току-що седнах след цял ден на пчелина. Покрай ротациите на силните семейства направих нещо, което не съм правил досега. Имам няколко кошера на три корпуса, които са много силни - два от корпусите са запълнени с пчели и разновъзрастно пило, третия /най-долния/ е наполовина пълен с пчели. Понеже отново намерих три кошера без майки /два от тях вече са станали търтовки/, ми хрумна да взема от такъв един силен кошер един корпус с все пчелите и пилото и да го сложа върху едната търтовка, с преграда от вестник. Търтовката е три междурамия пчели. Майка не търсих, където се случи. След пет дни ще търся къде ще запечатват маточници. Така, рекох си, хем отслабвам силния, да не се изрои, хем създавам отводка, подсилена с търтовка. Ще ли ми се получи замисъла и кога да махам вестника? Ако не ме разубедите, утре мисля да повторя и потретя операцията.

Трендафил Дончев
14.04.2018, 19:59
Току-що седнах след цял ден на пчелина. Покрай ротациите на силните семейства направих нещо, което не съм правил досега. Имам няколко кошера на три корпуса, които са много силни - два от корпусите са запълнени с пчели и разновъзрастно пило, третия /най-долния/ е наполовина пълен с пчели. Понеже отново намерих три кошера без майки /два от тях вече са станали търтовки/, ми хрумна да взема от такъв един силен кошер един корпус с все пчелите и пилото и да го сложа върху едната търтовка, с преграда от вестник. Търтовката е три междурамия пчели. Майка не търсих, където се случи. След пет дни ще търся къде ще запечатват маточници. Така, рекох си, хем отслабвам силния, да не се изрои, хем създавам отводка, подсилена с търтовка. Ще ли ми се получи замисъла и кога да махам вестника? Ако не ме разубедите, утре мисля да повторя и потретя операцията.

Има вариант и на двете места да има маточници.

agro
14.04.2018, 20:40
Има вариант и на двете места да има маточници.
Толкова сила ще извади ли търтовката? Горе все пак има 10 междурамия пчели и 7-8 пити открито и запечатано пило.

Трендафил Дончев
14.04.2018, 20:48
Толкова сила ще извади ли търтовката? Горе все пак има 10 междурамия пчели и 7-8 пити открито и запечатано пило.

Една пчела е достатъчна да убие майката, ако е в този кошер. Трябваше да проконтролираш къде е останала.

agro
14.04.2018, 21:10
Една пчела е достатъчна да убие майката, ако е в този кошер. Трябваше да проконтролираш къде е останала.
Майките ми не са белязани, а окото ми още не е натренирано като на някои. В три корпуса имаше да я търся дълго време, а не разполагам с такова. Каквото стане. В четвъртък обаче непременно ще надникна за запечатани маточници. Вестника да го махам ли утре? Стига ли им една нощ за обединение?

viktor tit
14.04.2018, 21:35
Те вестника сами ще си го махнат.

Гогол
14.04.2018, 21:49
Майките ми не са белязани, а окото ми още не е натренирано като на някои. В три корпуса имаше да я търся дълго време, а не разполагам с такова. Каквото стане. В четвъртък обаче непременно ще надникна за запечатани маточници. Вестника да го махам ли утре? Стига ли им една нощ за обединение?


Толкова сила ще извади ли търтовката? Горе все пак има 10 междурамия пчели и 7-8 пити открито и запечатано пило.

Защо горе да има толкова пити с различно пило?Защо да не са долу?Когато са долу имаш пълната гаранция,че дори да си пренесъл майката с този придаден корпус на търтовката тя ще остане.Вестника няма нужда да го махаш,само го надупчи с вилицата.Те ще си го изхвърлят когато започне да им пречи.Още нещо направи–разпечатай търтиевото пило на търтовката,а незапечатаното и яйцата напръскай с вода до запълване на килийките.Входа на търтовката/корпуса/затвори за да минават само през корпуса с пилото и евентуално с майката т.е. долния корпус. Мисля,че и при теб ще се получи защото е правено.
Това ми е последния съвет към теб.Дано да ти е полезен.Успех!

agro
14.04.2018, 22:13
Защо горе да има толкова пити с различно пило?Защо да не са долу?Когато са долу имаш пълната гаранция,че дори да си пренесъл майката с този придаден корпус на търтовката тя ще остане.Вестника няма нужда да го махаш,само го надупчи с вилицата.Те ще си го изхвърлят когато започне да им пречи.Още нещо направи–разпечатай търтиевото пило на търтовката,а незапечатаното и яйцата напръскай с вода до запълване на килийките.Входа на търтовката/корпуса/затвори за да минават само през корпуса с пилото и евентуално с майката т.е. долния корпус. Мисля,че и при теб ще се получи защото е правено.
Това ми е последния съвет към теб.Дано да ти е полезен.Успех!
Благодаря за съвета. Утре ще пробвам и така. Слагането на донесен отнякъде корпус върху търтовката е по-лесно, с по-малко операции. Разбутва се само кошера донор, че трябва да се ротира. Тежат пустите му корпуси, та си ги вдигам и разнасям с електрическата количка.

Гогол
14.04.2018, 22:38
Благодаря за съвета. Утре ще пробвам и така. Слагането на донесен отнякъде корпус върху търтовката е по-лесно, с по-малко операции. Разбутва се само кошера донор, че трябва да се ротира. Тежат пустите му корпуси, та си ги вдигам и разнасям с електрическата количка.

Понякога се налага.При теб е належащо–избягваш роене и използваш останалите дейни пчели от търтовката,а запазваш и бройката кошери пълни с пчели.При теб това е важно,нали?

agro
15.04.2018, 05:46
...запазваш и бройката кошери пълни с пчели.При теб това е важно,нали?
Беше важно до един момент. Събитията се развиват в посока, обезсмисляща минималната бройка. Лошото е, че отново пчели пълзят по земята, като миналата година. Есента, зимата и сега пролетта изчезнаха на над 25 кошера майките. Повечето бяха от една редица и няколко от съседната. Търсих майка в мъртвото кълбо и подмора на дъното, но не намерих в нито един от мъртъвците. Поне тях искам да възстановя.

nikawr
15.04.2018, 17:31
Беше важно до един момент. Събитията се развиват в посока, обезсмисляща минималната бройка. Лошото е, че отново пчели пълзят по земята, като миналата година. Есента, зимата и сега пролетта изчезнаха на над 25 кошера майките. Повечето бяха от една редица и няколко от съседната. Търсих майка в мъртвото кълбо и подмора на дъното, но не намерих в нито един от мъртъвците. Поне тях искам да възстановя.

Агро, как "произвеждаш" майки?

agro
15.04.2018, 19:15
Агро, как "произвеждаш" майки?
Оставил съм тази работа на пчелите. Аз само премахвам запечатаните маточници на петия ден. Е, доста съм купил, за две години към петдесет броя, но от тях една няма оцеляла.

Гогол
15.04.2018, 20:19
Беше важно до един момент. Събитията се развиват в посока, обезсмисляща минималната бройка. Лошото е, че отново пчели пълзят по земята, като миналата година. Есента, зимата и сега пролетта изчезнаха на над 25 кошера майките. Повечето бяха от една редица и няколко от съседната. Търсих майка в мъртвото кълбо и подмора на дъното, но не намерих в нито един от мъртъвците. Поне тях искам да възстановя.

Съжалявам,но вече написах, че ти давам съвет за последно на теб.Проблема ти е разрешим с пълзящите пчели още от миналата година.Ти просто игнорира полезните съвети.
Майки няма да намериш колкото и да търсиш.Помисли и си разреши проблема.Успех!!!?

nikawr
15.04.2018, 20:36
Оставил съм тази работа на пчелите. Аз само премахвам запечатаните маточници на петия ден. Е, доста съм купил, за две години към петдесет броя, но от тях една няма оцеляла.

Надявам се, че си си направил извод за качеството на майките които се предлагат масово. Отделно че с тях не знаеш какво си вкарваш в пчелина като патогени.
Праща ли за анализ проби миналата година от умрелите пчели по бетона пред кошерите, че не помня?

Илиев
15.04.2018, 20:47
Утре е денят на истината, стискайте палци - за втори път ще се опитам да пренасям личинки( първия път беше мин.г.)....преди няколко дни видях най-накрая запечатано търтеево пило, и се полакомих да опитам да си произведа майки, изтръсках от две силни семейства по 2-3 пити с пчели, за да подсиля отглеждача, онзи ден му отнех всичкото пило - открито и запечатано, а преди 3 часа и майката в отводка, утре сутринта пренасям какви да е личинки, и после към 18ч. ще ги махна и ще пренеса личинки от селектираното семейство, 15 чашки на една летва, искам качество - да видим какво ще излезе накрая!!!

ch.atanasov
15.04.2018, 21:02
Утре е денят на истината, стискайте палци - за втори път ще се опитам да пренасям личинки( първия път беше мин.г.)....преди няколко дни видях най-накрая запечатано търтеево пило, и се полакомих да опитам да си произведа майки, изтръсках от две силни семейства по 2-3 пити с пчели, за да подсиля отглеждача, онзи ден му отнех всичкото пило - открито и запечатано, а преди 3 часа и майката в отводка, утре сутринта пренасям какви да е личинки, и после към 18ч. ще ги махна и ще пренеса личинки от селектираното семейство, 15 чашки на една летва, искам качество - да видим какво ще излезе накрая!!!

Що ми се чини, че си объркал стартер с отглеждач.:)

Илиев
15.04.2018, 21:08
2 в 1 на Палмолив, както се казва...тръпката е да видя колко личинки ще захранят, че мин.г. захраниха само 8 от 30, и затова сега съм заложил 15, и без това нямам много кошери, от които да взема пчели за отводки, ако захранят и 8-9 качествени маточници - удрям дупето в тавана!!

ch.atanasov
15.04.2018, 21:18
2 в 1 на Палмолив, както се казва...тръпката е да видя колко личинки ще захранят, че мин.г. захраниха само 8 от 30, и затова сега съм заложил 15, и без това нямам много кошери, от които да взема пчели за отводки, ако захранят и 8-9 качествени маточници - удрям дупето в тавана!!

Миналата година пак с двойно пренасяне ли ги прави, да не си ги издавил. При тази схема, която гласиш, би трябвало да приемат почти 100%.

Илиев
15.04.2018, 21:25
Не, с единично пренасяне и без премахване на всичкото пило, осъзнах две грешки, които направих, сега съм ги отстранил уж!!..ще видя какво ще излезе накрая.

Тиква
15.04.2018, 22:57
Здравейте, един от кошерите ми ( дадан- блат 10р. ) в момента е на 10 рамки от които 6 с пило. Акацията ми е основна паша, но още е далече- към 20 май. Мога ли да сложа още един плодник върху първия, и да го заредя с изградени рамки и основи ?
Няма ли да се разшири прекалено гнездото и да възникне опсаност от простудяване на пилото, все пак нощните температури са около 10гр. И ще се качи ли майката, в горния плодник да снася.
Всичко това, с цел да предпазя семейството от роене и да имам силно семейство за пашата?
Препоръки?

ch.atanasov
16.04.2018, 07:41
Здравейте, един от кошерите ми ( дадан- блат 10р. ) в момента е на 10 рамки от които 6 с пило. Акацията ми е основна паша, но още е далече- към 20 май. Мога ли да сложа още един плодник върху първия, и да го заредя с изградени рамки и основи ?
Няма ли да се разшири прекалено гнездото и да възникне опсаност от простудяване на пилото, все пак нощните температури са около 10гр. И ще се качи ли майката, в горния плодник да снася.
Всичко това, с цел да предпазя семейството от роене и да имам силно семейство за пашата?
Препоръки?

По старите книги двукорпусната ДБ система я описваха с поетапно разширяване. По спомен: част от долния плодник се покрива с платно, слага се горен, в който се качва рамка ( рамки ) с пило, храна и ВО. Броя на рамките зависи от силата на семейството.Незаетото пространство се ограничава с преградна дъска.В долния корпус се допълва с ВО.

пп. А спецовете от Странджа работят така : :bigsmile:https://www.youtube.com/watch?v=Dns4jiJ3Des

jdrumev
16.04.2018, 08:02
По старите книги двукорпусната ДБ система я описваха с поетапно разширяване. По спомен: част от долния плодник се покрива с платно, слага се горен, в който се качва рамка ( рамки ) с пило, храна и ВО. Броя на рамките зависи от силата на семейството.Незаетото пространство се ограничава с преградна дъска.В долния корпус се допълва с ВО.

пп. А спецовете от Странджа работят така : :bigsmile:https://www.youtube.com/watch?v=Dns4jiJ3Des



Не знам в кои книги си го чел това за платното,но по пътя на логиката ако сложа платното на част от долните рамки би трябвало да затопля гнездото там повече.Така според мен майката ще остане винаги долу колкото и да си стеснил горе.По добрият вариянт може би е отваряне на входа до макс и парцаля да е отгоре.
Не твърдя,че това е правилния начин търся логика.:bigsmile:А тоя от Странжа има рапица и ако беше дал господ моете време на него, щеше да има супер резултат.

jdrumev
16.04.2018, 08:07
Здравейте, един от кошерите ми ( дадан- блат 10р. ) в момента е на 10 рамки от които 6 с пило. Акацията ми е основна паша, но още е далече- към 20 май. Мога ли да сложа още един плодник върху първия, и да го заредя с изградени рамки и основи ?
Няма ли да се разшири прекалено гнездото и да възникне опсаност от простудяване на пилото, все пак нощните температури са около 10гр. И ще се качи ли майката, в горния плодник да снася.
Всичко това, с цел да предпазя семейството от роене и да имам силно семейство за пашата?
Препоръки?



Има опасност да изхвърлят пило ако застуди времето.За мен пилото ти е малко за втори корпус ДБ.Аз бих сложил магазин,но това си е мое мнение и не искам да ти го втълпявам.Как казва един мой приятел и Модернизатора всичко е ,,Относително"

Трендафил Дончев
16.04.2018, 08:23
Не знам в кои книги си го чел това за платното,но по пътя на логиката ако сложа платното на част от долните рамки би трябвало да затопля гнездото там повече.Така според мен майката ще остане винаги долу колкото и да си стеснил горе.По добрият вариянт може би е отваряне на входа до макс и парцаля да е отгоре.
Не твърдя,че това е правилния начин търся логика.:bigsmile:А тоя от Странжа има рапица и ако беше дал господ моете време на него, щеше да има супер резултат.

Хубаво ти работи логиката, но през отвора преминава топлия въздух нагоре. Значи горе ще е по - топло и току виж майката се качила. И логиката действа, но и малко физика върши работа.

tarty
16.04.2018, 08:23
пп. А спецовете от Странджа работят така : :bigsmile:https://www.youtube.com/watch?v=Dns4jiJ3Des
Чанко, не правете това във вашите кошери, което съм по казал на клипа, тава се прави само от професионалисти имащи куража да не работят по старите хроники на пчеларите от балканската война. Първо- кошера е пласмасов и пчелите подържат по лесно температурата в кошера, второ- ако не ги разширя ще се рой, трето- в момента имат по 4 изградени основи в тази мъгла и тези 10-12 °, чакам да пекне най накрая. Развитието на кошера ще гледам да го снимам, за да се види, че няма невъзможни неща.

jdrumev
16.04.2018, 08:59
Хубаво ти работи логиката, но през отвора преминава топлия въздух нагоре. Значи горе ще е по - топло и току виж майката се качила. И логиката действа, но и малко физика върши работа.

Да Физиката върши много работа,но да не забрявяме за топлинния режим в гнездото и кой командва майката в кошера.Жинса също е от значение да ли майката ще работи горе.По мои наблюдения много жилещите само горе работя.:bigsmile:

П.п Най сигурният начин да накараш майката да работи горе е ХР.

Трендафил Дончев
16.04.2018, 09:48
Да Физиката върши много работа,но да не забрявяме за топлинния режим в гнездото и кой командва майката в кошера.Жинса също е от значение да ли майката ще работи горе.По мои наблюдения много жилещите само горе работя.:bigsmile:

П.п Най сигурният начин да накараш майката да работи горе е ХР.

Твоята работа е от типа - чул недочул и видял недовидял. С какво джинса и ще доведе до това къде да снася? И според теб кой командва в кошера? И преди бях писал, че някой се мъчи да вкара едни такива човешки характеристики. Царица, свита....глупости. Добре, че по време на комунизЪма не я направиха майката член на партията :bigsmile: и да я карат да работи по Стахановската система.

jdrumev
16.04.2018, 09:55
За мен командват пчелите.Мисълта ми беше,че всички сме имали семейства които не искат да се качат в магазина.:bigsmile:

Трендафил Дончев
16.04.2018, 09:59
За мен командват пчелите.Мисълта ми беше,че всички сме имали семейства които не искат да се качат в магазина.:bigsmile:

А според мен командва природата и условията, качването пак зависи от предното.

qnkov90
17.04.2018, 14:02
здравейте. Говорих с един приятел за слабия ми кошер, споделих му че зиматс доста умрели пчели изхвърляха, а в момента като сипя сироп, дори малко, умират там. Каза ми че е ноземетоза, но по рамките няма петна. Мисля да третирам с йод в сиропа?

gonzo79
17.04.2018, 19:51
Здравейте колеги

Днес проверих няколко семейства . слабите семейства за сега се развиват добре .
Силните семейства които прегледах са задръстени ,много перга и пресен нектар ,забелязах че са почнали да градят маточници но не са осеменени,пилото което е заложено в края на март тоест след мартенските студове е започнало да се лупи.
За сега не искам още да им слагам магазини .

Въпроса ми е мога ли да им отнема крайните прашецо-медови рамки и да ги допълня с восъчни основи и евентуално как да съхраня тези рамки?

jdrumev
17.04.2018, 20:08
Аз никога не я отнемам.Те за нула време я усвояват ако се промени времето.Има хора я махат.Поръсват я с пудра захар и я пребират в склада.Посля я използват при направата на отводки.

agro
19.04.2018, 17:25
...В четвъртък обаче непременно ще надникна за запечатани маточници...
Да, ама не. Не успях да отида на пчелина. Ще отида утре преди обяд - на щестия ден. Има ли шанс да са останали за утре незапечатани маточници?