PDA

Виж пълната версия : ВЪПРОСИ ОТ НАЧИНАЕЩИ И МЛАДИ ПЧЕЛАРИ



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28

jdrumev
18.07.2017, 13:19
Не знам кой какво прави да не се роят,но аз тази година видях в роево и 7-8-9 рамки кошер да са в роево.Може би щото съм начинаещ и не мога още да хвана тънкия момент.Също видях и самосмени как станаха роеве.

jdrumev
18.07.2017, 13:30
Я пак и двамата за да разберем точно. ;)

Не бързаме вече да ги цепим от тая година.А преди ги правихме на отводки/1 кошер 4 отводки/:bigsmile:
-Абе оня на оная брат и,сети ли се?
-А сетих се .:bigsmile:

Sylvie
18.07.2017, 13:41
А защо трябва да ги смъкваш?По каква причина ги смъкна?

Поради лоша вентилация на използваните от мен вид кошери, аз дори малко ги модифицирах. Аве, дълга история.


А може би трябва. Силни семейства, настървени за паша и оскъдна такава - предпоставка за кражби. Ако има и италиянски отродия наоколо - още повече.
Замислям се, че тая събота и това ще трябва да направя...

Как са при теб нещата, разказвай. Но по-добре в другата тема /ДБ/.

На отводките дъната не са сваляни, слабички бяха, а и нощите станаха студени. На развитите семейства ще ги вдигам може би другата седмица, топличко им е през деня и са доста нагъсто, въпреки магазините отгоре, които сега са само за повече пространство.
Ще пиша, но не в ДБ темата, а друга, която ми е актуална в момента.
Чао.

kuline
18.07.2017, 20:00
Не знам кой какво прави да не се роят,но аз тази година видях в роево и 7-8-9 рамки кошер да са в роево.Може би щото съм начинаещ и не мога още да хвана тънкия момент.Също видях и самосмени как станаха роеве.

Опаа, ти, май не знаеш или по-скоро, не можеш да определиш кога семейството е в роево състояние. ;)

jdrumev
18.07.2017, 20:06
Тая година бая спецелисти имаха подобно явление/самосмени роеве/.Аз по принцип много много не ги разпознавам и затова оставям по 2 различни по възраст.Ако не мога да да махна не излезлия чакам с коля 3 дена.:bigsmile:

kuline
18.07.2017, 20:11
Тая година бая спецелисти имаха подобно явление/самосмени роеве/.Аз по принцип много много не ги разпознавам и затова оставям по 2 различни по възраст.Ако не мога да да махна не излезлия чакам с коля 3 дена.:bigsmile:

Ти, рой видя ли да излиза от тия семейства или просто ги определяш като саосменни роеве.

jdrumev
18.07.2017, 20:15
Роя може и да не го видиш,ако майката замине с 100-200 пчели може да се заблодиш и да мислиш,че облитат.Аз моите роеве си ги хванах но те бяха в роево.Само 2 не бяха в типичното роево.Работят,градят,яйца и открито пило колкото искаш

kuline
18.07.2017, 20:22
Роя може и да не го видиш,ако майката замине с 100-200 пчели може да се заблодиш и да мислиш,че облитат.Аз моите роеве си ги хванах но те бяха в роево.Само 2 не бяха в типичното роево.Работят,градят,яйца и открито пило колкото искаш

Ще замине със сто-двеста пчели, ама кога в кошера няма повече, демек от последните роеве, и тогава изниква въпроса, къде е блял пчеларя, та не е установил това.

Юрий Цветков
18.07.2017, 20:29
Я пак и двамата за да разберем точно. ;)

Кой разбрал, разбрал. :bigsmile:

Казал съм го точно.

jdrumev
18.07.2017, 20:30
Според теб не може ли първия рой да е малък със 100-200?Аз мисля,че това е възможно.

kuline
18.07.2017, 20:36
Според теб не може ли първия рой да е малък със 100-200?Аз мисля,че това е възможно.

Възможно е и аз съм имал такъв случай, но от оплодно сандъче с размерите на Бат Севдо. Просто бях забравил в едно от оплодните сандъчета, че не съм взел майката. Беше се роило точно с една шепа пчели, на близката джанка.

jdrumev
18.07.2017, 20:43
Аз мислех,че твоите не се роят.:bigsmile:Ама и ти си бил от моя отбор.:bigsmile:

kuline
18.07.2017, 20:48
Аз мислех,че твоите не се роят.:bigsmile:Ама и ти си бил от моя отбор.:bigsmile:

Оплодно Друмев, оплодно. С размерите на къщичка за птици. Ти правиш ли разлика? Инак да, основните ми семейства не допускам да се роят. Твърдя го с чиста съвест. Пчелина ми е на 5 км., а не на 205 км като при теб. Даже и през обедната почивка имам достатъчно време, да ида и да маркирам примерно 5-6 майки. ;)

jdrumev
18.07.2017, 20:57
А ти къде си блял един месец,че си я оставил да се рои.Аз поне на мен никога до сега не ми се е роило оплодно съндъче.:bigsmile:

kuline
18.07.2017, 21:05
А ти къде си блял един месец,че си я оставил да се рои.Аз поне на мен никога до сега не ми се е роило оплодно съндъче.:bigsmile:

Бях се заблеял по центрофугите. Струва ми се, че не правиш разлика между отводка и оплодно сандъче. Как да ти се рои, като не ползваш такова.

nikolai_kn1979
19.07.2017, 19:14
Днес бях свидетел на интересен опит за справяне с търтовка.Имах много силно и изключително агресивно семейство което ме докара до там че да търся помощ от от опитен пчелар който да намери и убие майката.Даже реших от трите си семейства да направя 5 и да им придам оплодени майки.Човека ми раздели едното семейство на 2 отне старата майка работейки без було.Второто семейство се оказа търтовка човека го остави за да помисли какво да прави.Сложи си булото усмихна се и вика дай да видим сега семейството дето щяло да те отказва от пчеларството аз започнах зверско опушване а пчеларя почна да ме хока че ги обгазявам.В момента в който отвори кошера отнесе двайсетина жила и спря да се смее че даже и се пооблече.След доста ровене все пак намери майката.Взе питата с майката и я сложи в търтовката казвайки ми че този питбул заедно със свитата може и да се справи с търтовката а когато снесе нормални яйца все пак ще я унищожим и заменим .....Как мислитие дали ще се получи

Георги 1974
19.07.2017, 20:58
Днес бях свидетел на интересен опит за справяне с търтовка.Имах много силно и изключително агресивно семейство което ме докара до там че да търся помощ от от опитен пчелар който да намери и убие майката.Даже реших от трите си семейства да направя 5 и да им придам оплодени майки.Човека ми раздели едното семейство на 2 отне старата майка работейки без було.Второто семейство се оказа търтовка човека го остави за да помисли какво да прави.Сложи си булото усмихна се и вика дай да видим сега семейството дето щяло да те отказва от пчеларството аз започнах зверско опушване а пчеларя почна да ме хока че ги обгазявам.В момента в който отвори кошера отнесе двайсетина жила и спря да се смее че даже и се пооблече.След доста ровене все пак намери майката.Взе питата с майката и я сложи в търтовката казвайки ми че този питбул заедно със свитата може и да се справи с търтовката а когато снесе нормални яйца все пак ще я унищожим и заменим .....Как мислитие дали ще се получи

Най вероятно да ама може би ако са били две пити е щяло да е по добре
Питбула с питата в средата до него пита на търтовката и после още една пита с питбулчета а може би от друг кошер да станат пчели от три семейства.Отделно унищожаваш търтовачното пило.
Начини за справяне с търтовка много.

solaris60
19.07.2017, 21:03
Най вероятно да ама може би ако са били две пити е щяло да е по добре
Питбула с питата в средата до него пита на търтовката и после още една пита с питбулчета а може би от друг кошер да станат пчели от три семейства.Отделно унищожаваш търтовачното пило.
Начини за справяне с търтовка много.

Може и да се получи, но ако е поставил питата с майката в средата ми се струва, че ще е малко вероятно.

nikolai_kn1979
20.07.2017, 19:51
Майката 24 часа след придаването се разхожда спокойно между питите май нещата ще станат.

delta.e
20.07.2017, 20:13
Те , са станали .
Успех момче !

Георги 1974
20.07.2017, 21:23
Майката 24 часа след придаването се разхожда спокойно между питите май нещата ще станат.

Ако има свита да, ако се разхожда като улава пчелите не и обръщат внимание/стара или взета от семейство в последна фаза на роене/ най вероятно не.
Но мисля че в този случай е станал фокуса.

delta.e
20.07.2017, 21:30
Майката и свитата са Питбули .
Гоше , според теб дали или ?

solaris60
20.07.2017, 21:32
Фокус , мокус , барбарокус ! :)
Гоше , според теб дали или ?

Според мен не е, но да почакаме.

jdrumev
20.07.2017, 21:34
Аз ще викажа след 2 седмици при нас да ли става тоя фокус.Защото може би и расата да влияена на фокусите.Но това е мое мнение/а и съм на 3л мускат/:bigsmile:

delta.e
20.07.2017, 21:34
Слънчо , хайде на облог .
Дали , или ..

delta.e
20.07.2017, 21:40
Аз ще викажа след 2 седмици при нас да ли става тоя фокус.Защото може би и расата да влияена на фокусите.Но това е мое мнение/а и съм на 3л мускат/:bigsmile:

Симпатяга !
Расата или сорта ?
След 20 дни съм при теб .

delta.e
20.07.2017, 21:56
Замислих се , и се сетих за една мисъл , която не е моя , а на един американец - ,,Производството на пчелни майки е отговорност , която няма да я оставя на друг,, .
Утре ще научите името .

agro
20.07.2017, 22:45
Аз искам да преместя цялото семейство барабар с пилото горе, да си отглежда майки и да го проверявам и храня лесно, долу старата майка с летящите да се оправя, както може, има кой да и носи вода и храна.

Настаних вече отводките на големия пчелин и приготвих първия кошер за цепенето на две на малкия пчелин. Ето подготвен първия кошер:

8804

8805

Жълтата хранилка ми пасна на мястото на кръглата прелка. Долните два корпуса с външната хранилка, където трудно ще се поглежда, ще е старата майка с летящите. Бялата линия е плътна преграда от Туплекс. Горе в два корпуса ще е семейството, което е осиротено и ще си прави майка. Мисля да ги почвам в събота. При мен след малкото липа има само ливада, но е колкото да се изхранват, така че ще храня за градеж, после и за зимни запаси. Мисля си и дали да не ги оставя така да презимуват, но трудно ще ги опушвам горните през кръглите прелки, може доста да ги опърля с горещия пушек от Варомора.

Георги 1974
21.07.2017, 11:59
Майката и свитата са Питбули .
Гоше , според теб дали или ?

Мисля че майката ще оправи търтовката.

ch.atanasov
21.07.2017, 17:16
Ако са яйца и не се развиват може би са
Нежизненоспособни („глухи”) яйца и неразвиващи се ларви, които се дължат на неблагоприятни условия на отглеждане или на биологични (генетични) причини и обикновено по – рядко се наблюдават.


Пчелите ги чистят и тя пак снася те пак чистят и така. Като отвориш винаги има само яйца. Смяна на майката и нещата ще се оправят.


В такъв случай какво се предприема. Смяна на майката или може да се оправи и по друг начин


Прочиташ внимателно как се прави смяна на майката и действаш точно, без свободни съчинения.


Поцитирах малко, да подсетя случая.blush; След категоричното мнение на Рости, няма коментари, навярно е рядко явлението. На мен ми се случи и понеже мога да си позволя направих проба, да видя какво ще стане. В онзи момент не писах, защото само бях подсилил семейството с млади пчели. То беше търтовка и когато майката пронесе търтеевото пило изчезна, но нямаше пило само яйца. Към днескашна дата вече има открито пило , малко не добре подредено. Тази седмица го подхраних с меденозахарен сироп с вит. С. Ще включа още витамини и стартовит, и ще следя резултата. Може и някоя пита с люпещо се пило. Все си мисля, че в моя случай, просто нямаше кой да отделя млечице.

rosty_sz
21.07.2017, 17:36
Възможно наистина да са имали затруднение със захранването на личинки.
При мен се е случвало два пъти в нормално семейство да започне да има само яйца. Правих разни експерименти при първия случай и накрая преместих майката в новосформирана отводка. Беше приета и пак същото, само яйца. Повече нямаше какво да мисля и пробвам, нова по най-бързия начин и толкова.

rumenggr
21.07.2017, 18:30
Възможно наистина да са имали затруднение със захранването на личинки.
При мен се е случвало два пъти в нормално семейство да започне да има само яйца. Правих разни експерименти при първия случай и накрая преместих майката в новосформирана отводка. Беше приета и пак същото, само яйца. Повече нямаше какво да мисля и пробвам, нова по най-бързия начин и толкова.
Потвърждавам. Същия случай и експеримент(работеща майка дефектира). Същото решение.

zayo
21.07.2017, 19:16
Настаних вече отводките на големия пчелин и приготвих първия кошер за цепенето на две на малкия пчелин. Ето подготвен първия кошер:
Жълтата хранилка ми пасна на мястото на кръглата прелка. Долните два корпуса с външната хранилка, където трудно ще се поглежда, ще е старата майка с летящите. Бялата линия е плътна преграда от Туплекс. Горе в два корпуса ще е семейството, което е осиротено и ще си прави майка. Мисля да ги почвам в събота. При мен след малкото липа има само ливада, но е колкото да се изхранват, така че ще храня за градеж, после и за зимни запаси. Мисля си и дали да не ги оставя така да презимуват, но трудно ще ги опушвам горните през кръглите прелки, може доста да ги опърля с горещия пушек от Варомора.

Колега дай малко инфо за тези външни хранилки - производител, цена, впечатления от същите...

delta.e
21.07.2017, 20:35
Поцитирах малко, да подсетя случая.blush; След категоричното мнение на Рости, няма коментари, навярно е рядко явлението. На мен ми се случи и понеже мога да си позволя направих проба, да видя какво ще стане. В онзи момент не писах, защото само бях подсилил семейството с млади пчели. То беше търтовка и когато майката пронесе търтеевото пило изчезна, но нямаше пило само яйца. Към днескашна дата вече има открито пило , малко не добре подредено. Тази седмица го подхраних с меденозахарен сироп с вит. С. Ще включа още витамини и стартовит, и ще следя резултата. Може и някоя пита с люпещо се пило. Все си мисля, че в моя случай, просто нямаше кой да отделя млечице.

Атанасов , по питите имаше ли прашец ?

ch.atanasov
21.07.2017, 20:41
Атанасов , по питите имаше ли прашец ?

Търтеевото пило изкльопа всичко. Първата майка се загуби и докато другата ( да не беше и трета )се оплоди, се явиха търтовки.

qnkov90
21.07.2017, 21:29
Здравейте. Днес врътнах на центрофугата магазините, и проверих плодниковите рамки. По вичките има мед, едно на 50-60 процента всяка е пълна с мед, някои повече. Исках да врътна и някоя от тях, но не видях чиста. Или имаше прашец малко или пило малко... В такива случаи пипат ли се? Или си ги оставяш за тях, или просто си я въртиш, без да закачаш килийките с пило?

Георги 1974
21.07.2017, 22:06
Здравейте. Днес врътнах на центрофугата магазините, и проверих плодниковите рамки. По вичките има мед, едно на 50-60 процента всяка е пълна с мед, някои повече. Исках да врътна и някоя от тях, но не видях чиста. Или имаше прашец малко или пило малко... В такива случаи пипат ли се? Или си ги оставяш за тях, или просто си я въртиш, без да закачаш килийките с пило?

Много много не пипай плодника/Не се престаравай да осигоряваш място на майката/ ако нямаш сега и другият месец паша или ако не подхранваш майката сега снася 500яйца на ден една плодникова пита има поне 5-6хил. годни килийли.
Мое си мнение.

Гогол
21.07.2017, 22:07
Търтеевото пило изкльопа всичко. Първата майка се загуби и докато другата ( да не беше и трета )се оплоди, се явиха търтовки.

Малко невероятно при наличие на майка/макар и неоплодена/ да се появят пчели–търтовки. Дори наличието на сложена пита с яйца или захранени маточници ,са стопер за появата на търтовкиТъртовките кога и след колко дена се появяват г–н Чанко? Нещо си объркал.Ама ти си знаеш.Вземам отношение по поста ти,защото не съм съгласен с твоите констатации.Дори и с първото изречение.:laughing:;)

delta.e
21.07.2017, 22:07
Върти си тези с мед и перга , за другите с пило , как да кажа - по твое усмотрение .

agro
22.07.2017, 00:34
Колега дай малко инфо за тези външни хранилки - производител, цена, впечатления от същите...

Турски за 5 лв на брой. Впечатления догодина. Сега просто ми пасват на намеренията.

ch.atanasov
22.07.2017, 06:37
Малко невероятно при наличие на майка/макар и неоплодена/ да се появят пчели–търтовки. Дори наличието на сложена пита с яйца или захранени маточници ,са стопер за появата на търтовкиТъртовките кога и след колко дена се появяват г–н Чанко? Нещо си объркал.Ама ти си знаеш.Вземам отношение по поста ти,защото не съм съгласен с твоите констатации.Дори и с първото изречение.:laughing:;)

Ще цитирам един колега : "Аман от пчелари с малко кошери и много акъл." :( crying;Та, като такъв трябваше да стоплиш че става въпрос за отводка, на която се е загубила майката (от маточник- зрял). Останалото е написано, чети ( и пиши )и в по-малките часове.hi; kiss;

Ангел Йосифов
22.07.2017, 06:48
Тази седмица го подхраних с меденозахарен сироп с вит. С. Ще включа още витамини и стартовит, и ще следя резултата. Може и някоя пита с люпещо се пило. Все си мисля, че в моя случай, просто нямаше кой да отделя млечице.
Като им се е усладило да си го консумират...млечицето......А не бих бързал да подхранвам "тлъсти" пчели,камо ли да им слагам витам,стартовити и др.А добавената питата,задължително с открито пило,за да могат да влезат в кондиция по-бързо...Само мнение.

ch.atanasov
22.07.2017, 07:08
Като им се е усладило да си го консумират...млечицето......А не бих бързал да подхранвам "тлъсти" пчели,камо ли да им слагам витам,стартовити и др.А добавената питата,задължително с открито пило,за да могат да влезат в кондиция по-бързо...Само мнение.

Мисля, че просто нямаше пчели, които да отделят млечице, а не че го консумират. Идеята за добавките не е за тлъсти пчели, а да видя какво ще стане с майката(пилото ).Ще пробвам и с открито пило , иначе май влизат в час- носят здраво прашец.

ch.atanasov
22.07.2017, 07:12
...Аз не бих бързал да подхранвам "тлъсти" пчели,камо ли да им слагам витам,стартовити и др.

Какво по-точно имаш предвид ?

Георги 1974
22.07.2017, 09:31
Какво по-точно имаш предвид ?

Най вероятно има в предвид анатомични търтовки.

solaris60
22.07.2017, 13:29
Ще цитирам един колега : "Аман от пчелари с малко кошери и много акъл." :( crying;

Ха....ха. А ти с многото кошери по тази логика.:bigsmile: Ей.

jdrumev
22.07.2017, 23:18
Здравейте колеги,имам едно питане към вас?Стартер от пчели крадци може ли да стане?

solaris60
22.07.2017, 23:31
Здравейте колеги,имам едно питане към вас?Стартер от пчели крадци може ли да стане?

Може. Само ти ми обясни кои пчели са крадци?

jdrumev
24.07.2017, 07:51
Черните.Но след като прочетох една дебела книга/едвали/и звъннах на един двама гурута в пчеларството/което е по вероятно/имам отговор на въпроса.:bigsmile:
Тая работа няма да стане.:bigsmile:

rumenggr
24.07.2017, 08:46
Тая работа няма да стане.:bigsmile:
Какво е обяснението? Защо няма да стане?

jdrumev
24.07.2017, 09:19
Гонила ги критическата крадливите пчели.:bigsmile:

Георги 1974
24.07.2017, 10:54
Какво е обяснението? Защо няма да стане?

Хитър е Данчо не се разправя с нападнатия кошер а с нападателите.

П.П. Много взе да чете туй момче и ефекта вече е налице е малко руският го тормози ама карай.

ch.atanasov
25.07.2017, 19:48
Най вероятно има в предвид анатомични търтовки.
Нали се разбрахме, че те не работят вече.

jdrumev
25.07.2017, 20:40
Намерих тая вечер едни бабишки ризи от КЕНАР.Тоя плат дали е подходящ да се слага над рамките?

delta.e
25.07.2017, 21:16
Да , супер е .

Ангел Йосифов
26.07.2017, 07:30
Какво по-точно имаш предвид ?

Имах в предвид,че пчелите в търтовката не работят,а се угояват,натрупват мастно тяло.Через подсилването на търтовката с млади пчели,фактически,количеств ото на масното тяло в кошера се увеличава,а като добавим и подхранването....Поставянет о на рамка-две с открито пило изразходва натрупаната енергия и ускорява влизането на сем в работен режим.По принцип,отводка,семейство, ояк не се подхранва,докато майката не започне осеменяване именно заради "угояването",което води до развитие на половите органи у пчелите.....а това се явява предпоставка да убият неплодната майка и за НЕприемането на чужда.

Трендафил Дончев
26.07.2017, 08:56
Имах в предвид,че пчелите в търтовката не работят,а се угояват,натрупват мастно тяло.Через подсилването на търтовката с млади пчели,фактически,количеств ото на масното тяло в кошера се увеличава,а като добавим и подхранването....Поставянет о на рамка-две с открито пило изразходва натрупаната енергия и ускорява влизането на сем в работен режим.По принцип,отводка,семейство, ояк не се подхранва,докато майката не започне осеменяване именно заради "угояването",което води до развитие на половите органи у пчелите.....а това се явява предпоставка да убият неплодната майка и за НЕприемането на чужда.

Това би могло да се тълкува и по друг начин. Мисля, че поставянето на открито пило води до друго действие в психиката на пчелите, а не толкова до фитнеса им.

Ангел Йосифов
26.07.2017, 16:57
Изразходването(кърмене) на натупаното млечице,определено ускорява влизането на пч.в работен ритъм.А за психиката и телергоните,Данчо да каже.

jdrumev
26.07.2017, 18:49
То за това не стана работата със стартера.:bigsmile:

Трендафил Дончев
26.07.2017, 19:55
Изразходването(кърмене) на натупаното млечице,определено ускорява влизането на пч.в работен ритъм.А за психиката и телергоните,Данчо да каже.

Ти пък къде го прати? Той с Киршенблат си пие ракията всяка сутрин. :bigsmile:

Георги 1974
26.07.2017, 20:08
Ангел има право затова понякога имаме търтовка след две седмици а не след шест пример за това е роил се кошер те вече са анатомични майката не се запложда и след две седмици са физиологични

solaris60
26.07.2017, 20:15
Да задам едно въпросче. Та. Ако в семейство без майка се поставя маточник и преди да се излюпи се премахва и се поставя нов,то в това семейство какви търтовки ще има?

jdrumev
26.07.2017, 20:17
Да задам едно въпросче. Та. Ако в семейство без майка се поставя маточник и преди да се излюпи се премахва и се поставя нов,то в това семейство какви търтовки ще има?



Отворен или затворен маточник се поставя?

Георги 1974
26.07.2017, 20:26
Има три отговора логичен психологичен и философски

solaris60
26.07.2017, 20:46
Отворен или затворен маточник се поставя?

За предпочитане затворен.

thegame999
27.07.2017, 16:21
Да ли е късно да сменям майките ,с само смяна ?

delta.e
27.07.2017, 16:54
Става . Това , че в твоят пчелин примерно няма търтеи , няма защо да те притеснява .
Което е по-добрият вариант .
Действай .

nikolai_kn1979
01.08.2017, 20:06
Купих си някакъв препарат срещу акара разтваря се във вода и се пръска всяка пита една по една но няма етикет и сега се чудя с какво ги пръсках.....Всичко е по препоръка на човек който ми показа много неща на последните няколко седмици и му имам доверие но ми се струва неудобно три пъти през 7 дена да пръскам всички пити една по една.

jdrumev
01.08.2017, 20:11
Не се сърди за палеца,но това си е твойто мазохизъм.То може да е вредно за пчелите,но по важното е да ли е вредно за теб.
Доверие се гради с години и трябва да е вазимно.Защо не ти е казал какво ти дава да третираш?

nikolai_kn1979
01.08.2017, 20:34
Не се сърдя утре ще го питам ама сега цяла нощ ще умувам...

nikolai_kn1979
01.08.2017, 20:40
Между другото докато ги пръсках на жената под булото влезе една пчела и я жилна по челото....ходи сега се оправдавай че не си я пребил а имате обща страст към пчелите

Юрий Цветков
02.08.2017, 15:14
Купих си някакъв препарат срещу акара разтваря се във вода и се пръска всяка пита една по една но няма етикет и сега се чудя с какво ги пръсках.....Всичко е по препоръка на човек който ми показа много неща на последните няколко седмици и му имам доверие но ми се струва неудобно три пъти през 7 дена да пръскам всички пити една по една.
Ако препарата е на кристали, сигурно е оксалова киселина. Кажи поне пропорцийте.

nikolai_kn1979
02.08.2017, 18:27
Не е на кристали 4 капки на 200мл

jdrumev
02.08.2017, 20:30
Понеже няма за Дафиновия лист искам да попитам как се разсява и колко голямо може да стане растението или дървото?

nikolai_kn1979
02.08.2017, 20:36
Дафинът, или лаврово дърво, е вечнозелено растение, което може да се отглежда лесно в домашни условия. При стайното отглеждане то престоява целогодишно в саксия в закрито помещение. Почвената смес се състои от листовка, чимова почва, чист речен пясък и оборски тор в съотношение 2:1:1:1. Растението се засажда 4-5 см по-дълбоко, отколкото е било като разсад или издънка и се съкращава на 6-7 см височина. Младото растение до 2-годишна възраст не се реже. Още през първата година то нараства до 30 и повече сантиметра. По-нататъшната резитба и формиране се прави според предпочитанията - конус, чаша и други. Ако се формира като храст, през есента се прерязва на височина 30 см. Ако се формира като дръвче, се премахват всички излишни леторасти, оставя се стъблото да достигне височина 60 см и тогава се прерязва върхът му.

jdrumev
02.08.2017, 20:55
Моето е точно втора година и е на 30 см.Прехвърлих го в саксия но мисля че му е малка.

solaris60
02.08.2017, 21:13
Моето е точно втора година и е на 30 см.Прехвърлих го в саксия но мисля че му е малка.

Засей го в Златарица на пчелина. За две години ще стане по висок от теб.

jdrumev
02.08.2017, 21:29
Сега ходих да го меря не е 30см а 60см.

nikolai_kn1979
03.08.2017, 16:14
Купих си някакъв препарат срещу акара разтваря се във вода и се пръска всяка пита една по една но няма етикет и сега се чудя с какво ги пръсках.....Всичко е по препоръка на човек който ми показа много неща на последните няколко седмици и му имам доверие но ми се струва неудобно три пъти през 7 дена да пръскам всички пити една по една.
Препарата е Амитраз,,,,,,има ли някой впечатления от него

Nik_m
03.08.2017, 16:46
Евтин, ефикасен но вреден за човек.

дядо борю
03.08.2017, 16:48
Амитраза е забранен за употреба в Е С

nikolai_kn1979
03.08.2017, 16:54
Пръскал съм 2 пъти през 7 дена май най добре трети път да не го правя....

agro
03.08.2017, 17:27
Ако се внимава с третирането и се прави чак през есента, когато няма вече пило и акара е по пчелите, мисля, че ще е по-добре. Меда, който е в кошера, ще бъде изяден до пролетта, питите ми се иска да ги сменям половината всяка година. Така евентуалните остатъчни продукти от разпада на амитраз би трябвало да са толкова малко, че да са на практика безвредни и неоткриваеми за анализ.

Nik_m
03.08.2017, 17:29
Амитраза е забранен за употреба в Е С

Но в същото време в пчеларските магазини породават продукти със съдържание на амитраз.

tarty
03.08.2017, 17:47
Ако се внимава с третирането и се прави чак през есента, когато няма вече пило и акара е по пчелите, мисля, че ще е по-добре. Меда, който е в кошера, ще бъде изяден до пролетта, питите ми се иска да ги сменям половината всяка година. Така евентуалните остатъчни продукти от разпада на амитраз би трябвало да са толкова малко, че да са на практика безвредни и неоткриваеми за анализ.

Третирай си със ОК и не се занимавай с глупости.

agro
03.08.2017, 18:00
Третирай си със ОК и не се занимавай с глупости.

С накапване или с опушване?

tarty
03.08.2017, 18:57
С накапване или с опушване?

Накапване със спринцовка, 900 мл ДЕСТИЛИРАНА ВОДА, 100 гр, захар, 35 гр ОК. По 50 мл на семейство(5мл на междурамие) рецептата на Дони.

nikolai_kn1979
03.08.2017, 19:03
Ясно че препаратите съдържащи амитраз са вредни и за пчелите и за пчеларя но така и така вече е сторено.Въпроса ми е дали двете третирания чрез напръскване на питите с пулвелизатор от всички страни през 7 дена е достатъчно

Илиев
03.08.2017, 21:41
От 2г. третирам само с ОК късно наесен и с нищо друго - без ленти, пушалки и т.н., тази есен/зима ще е третата поред, напролет ще видим резултата, пък и малко естествен потбор да има, така да се каже.

nikawr
04.08.2017, 05:27
От 2г. третирам само с ОК късно наесен и с нищо друго - без ленти, пушалки и т.н., тази есен/зима ще е третата поред, напролет ще видим резултата, пък и малко естествен потбор да има, така да се каже.

Само така третираме от 4-5 години, смъртността е никаква или 1-2. Обаче от началото на март докато зазимим строителната рамка е в кошера. Когато градят търтиево режем през седмица, а после далаците си ги пълнят с мед.

Пизо
04.08.2017, 10:51
Някой знае ли колко време помни старото място пчелата.

rosty_sz
04.08.2017, 11:26
14-20 дни.

Пизо
04.08.2017, 11:58
14-20 дни.
Да опиша случая.На 5 юли преместихме 2 кошера на слънчоглед в добруджа.На 3-ти август ги върнахме само че на около 30 метра отстояние без пряка видимост от старото място.На старото място имаше празно сандъче за отводка .Сутринта сандъчето беше почерняло от пчели.Аз знаех че помнят около седмица повреме на силна паша.оказа се че и месец помнят.Интересното е че след като махнахме сандъчето настана голяма какафония и станаха силно агресивни .След 1- час вече нямаше пчели.

delpi
04.08.2017, 15:03
Само така третираме от 4-5 години, смъртността е никаква или 1-2. Обаче от началото на март докато зазимим строителната рамка е в кошера. Когато градят търтиево режем през седмица, а после далаците си ги пълнят с мед.

Има ли акар в търтиевите килийки, какви са ви впечатленията?
И аз действам по този метод(само късна есен по един път по Дони) и много рядко намирам акар в търтиевите далаци пролетта, което значи според мен, че ОК си върши работата.
Тази година мисля за първи път да третирам и лятото(освен късна есен) т.е. след 2-3 седмици най-късно и да направя сравнение.

tarty
04.08.2017, 15:11
Има ли акар в търтиевите килийки, какви са ви впечатленията?
И аз действам по този метод(само късна есен по един път по Дони) и много рядко намирам акар в търтиевите далаци пролетта, което значи според мен, че ОК си върши работата.
Тази година мисля за първи път да третирам и лятото(освен късна есен) т.е. след 2-3 седмици най-късно и да направя сравнение.

Ако третираш сега му е времето, след 3 седмици ще е късно.

nikawr
04.08.2017, 15:11
Тази година началото на май, човърках 2 далака половин час. Изкарах само един акар...
Строителната рамка си върши перфектно работата, но има и някой недостатъци, като например надигането през седмица на всички магазини, но пък за сметка на това третирам само веднъж и то повреме когато пило почти няма, а и добива на восък не е за пренебрегване...
Третирал съм в началото и аз два пъти, веднъж август и веднъж през септември, но разлика няма, само товаря пчелите. Затова минах на вариянта веднъж края на септември или началото на октомври и съм доволен... пролетно време не третирам!

Георги 1974
04.08.2017, 15:28
С накапване или с опушване?

За третиране с О.К. има няколко начина изследвани и доказани за ефективност спрямо дозата на ОК наличието на пило концентрацията на захар и влажността на въздуха като има разлика между накапване и пръскане както в ефикасността така и в процента на захарта има разлика
ОК действа само три дни
Не съм ползвал амитраз ама според изследвания след 4м. не би трябвало да има остатъци във восъка тека го дават.А и тактика не е точно амитраз като активна съставка а от тази група което си е пак същото ползва се бълхи и други инсекти

nikola.vladov
04.08.2017, 15:28
14-20 дни.

И аз това съм чел. Ето и малко наблюдения. Една отводка есента ми беше най-горе с вход назад. Зимата като застудя и смених входа отпред. Изненадах се, че пролетта търсеха входа отзад на същото място където беше есента. Знаете тази зима каква беше. Това видях, това пиша. Изглежда невероятно :)

nikolai_kn1979
04.08.2017, 17:25
Налага се да задам още един тъп въпрос.Днес като висях пред прелките забелязах че от време на време някоя пчела кацайки на прелката мементално я я нападат 4..5 пчели и я изхвърлят.То ясно че това е пчела от друг кошер но нормално ли е това или е нападение. Пред кошерите подмор няма.

qnkov90
04.08.2017, 19:44
Здравейте. Днес видях, че в магазина има пило. Дали майката се е качила, понеже долу всичко е било заето? И как да процедирам. Половината магазинна рамка пило, друагта половина мед? Сложих още една нова за градеж долу, та да я изградят за 2-3 дена и да почне майката да снася там...

rosty_sz
04.08.2017, 20:10
По това време градежа е много слаб и няма да ти се получи. Магазина е време да слезе под плодника, а плодника ако е много задръстен трябваше вече да си извъртял малко мед за да го поосвободиш. Между другото, силно задръстен плодник е знак че майката не става.

Пизо
04.08.2017, 20:40
Излиза че пчелата помни докато е жива. 30дена + 5-10дена кошерна, живота на една пчела. И тъй като последните години мойте кошери са на паша около 30 дена като ги върна в стационарният е ставало пълна кашотина, понеже никога не съм следял кой кошер на кое място е.Най интересното е че на тези пчели им остава остава много малко живот , пчеларя практически не може да засече ситуацията.Оказа се че има процеси в моя пчелин за които изобщо не съм подозирал.

qnkov90
04.08.2017, 21:35
Не съм въртял плодникови, защото бяха смесени мед и пило всички и ето че сега ми насра магазините рамки с пило... кучката мръсна. Да слушам аз стареца "никога не се въртят плодникови рамки" ето до къде стигнах. :)

solaris60
04.08.2017, 21:56
Не съм въртял плодникови, защото бяха смесени мед и пило всички и ето че сега ми насра магазините рамки с пило... кучката мръсна. Да слушам аз стареца "никога не се въртят плодникови рамки" ето до къде стигнах. :)

Правилно не се въртят плодникови рамки, но понякога всяко правило си има изключение. Сега да помислим малко. В този плодник на всичките ли пити имаше мед, прашец, пило? Предполагам, че на някои е било и смесено, но на една част от питите е имало само мед. Ето тези пити трябваше да ги врътнеш и върнеш обратно, и да ги поставиш в средата на кошера. Та стареца за нищо не ти е виновен, а трябва повечко да се чете. Като казвам повечко имам предвид - МНОГО.

Георги 1974
04.08.2017, 22:17
Няма нищо лошо че в магазина има пило даже ако се излюпят след 15 може и да са зимни . Мисля че г-н Стареца и майката имат сериозни доводи за думите и действията си.

qnkov90
04.08.2017, 22:50
Е, какво да ги правя? Да ги оставя да се излюпят до 2 седмици и събрания мед да го врътна набързо, колкото да изкарам един буркан? А до майката, какво? Не е добра, щом пчелите надделяват с меда отдолу, а тя със снасянето не?

jdrumev
04.08.2017, 23:17
Правилно не се въртят плодникови рамки, но понякога всяко правило си има изключение. Сега да помислим малко. В този плодник на всичките ли пити имаше мед, прашец, пило? Предполагам, че на някои е било и смесено, но на една част от питите е имало само мед. Ето тези пити трябваше да ги врътнеш и върнеш обратно, и да ги поставиш в средата на кошера. Та стареца за нищо не ти е виновен, а трябва повечко да се чете. Като казвам повечко имам предвид - МНОГО.


А не може ли да ги пребере в склада и рано на пролет да им ги върне?
A

solaris60
04.08.2017, 23:43
А не може ли да ги пребере в склада и рано на пролет да им ги върне?
A

Мисълта ми е друга и тя се подразбира добре, защото ясно съм я представил, но както винаги пак не си в часа, а само гледаш през прозореца на какичките под късите полички. :bigsmile: Нали целта е да се предостави на майката пространство, а тези пити са най - подходящи. И защо? Току що са центрофугирани и няма нужда от щателно почистване, а само от обиране на меда. Оттук и ангажиране на пчелите а работа в кошера. Е, временно, но все пак ги бави да излизат навън и да носят нектар с който да задръстват майката. Сега вече и няма такъв приток и майката ще насмогне в снасянето и ще позапълни тези пити с пило. И т. н., и т. н..

jdrumev
05.08.2017, 00:18
Щом няма толкова много паша не можели да да си докара нападение ако ги върне в не подходящо време?

Георги 1974
05.08.2017, 16:48
Е, какво да ги правя? Да ги оставя да се излюпят до 2 седмици и събрания мед да го врътна набързо, колкото да изкарам един буркан? А до майката, какво? Не е добра, щом пчелите надделяват с меда отдолу, а тя със снасянето не?
Слагаш магазина с пило под плодника ако има рамки с мед и нектар още по добре ако нямат запаси можеш да налеш и инверт в някоя и друга пита като се съобразяваш да не създаваш предпоставки за кражби.Ами за майката щом снася е добра разбира се Гена може би играе роля едни се качват в магазините други не ама има значение температура пити и не знам в момента силата на семейството, запасите им, пилото и притока на нектар пчелите решават къде и колко да снася подготвяйки колонките съобразявайки се с много неща ако не се справя я сменят защо не ползваш Х.Р.

miroslav70
05.08.2017, 16:52
Щом няма толкова много паша не можели да да си докара нападение ако ги върне в не подходящо време?
Само привечер,поне аз така направих.

qnkov90
05.08.2017, 23:53
Нямаше как да врътна плодникова рамка, защото нямаше такава само с мед. Всичките бяха смесени, и там дето имаше 80 процента мед, имаше и 20 процента пило, или 10 процента прашец и 10 процента пило. Въпреки че планувах да се простя с тия няколко килийки с пчели, но стареца ме разубеди. Ето сега ще ги оставя да си снася в магазина, пък като се излюпят, веднага ще ги разкарам и така. Както казах, вкарах една за градеж допълнителна плодникова, почти съм сигурен, че са я почнали, с което ще осигоря до тогава място за снасяне на майката. Кошера ми не е с отделно дъно, не мога да сложа магазина отдолу. Поне сега си научих урока. Едни казваха, че не може да снася в магазинните, че били дълбоко - е, май това не беше вярно. Другия път ще се погрижа по-добре за плодниковите. :)

qnkov90
06.08.2017, 22:16
Та, последно, какво трябваше да направя и кога?

rosty_sz
07.08.2017, 04:55
Последно:
Щом не си с отделящо се дъно си вземи една ханеманова решетка. Намери майката и я постави в плодника. Над него постави решетката и после магазина. Пилото от магазина ще се излюпи, а през това време ще се появи и мед в магазина. Като се излючи пилото махаш решетката и на нейно място един налон кото да не покрива съвсем плодника а да остане 3-4 см процеп към магазина в предния край на кошера. Така остава кошера до средата на октомври (примерно) през това време пчелите ще свалят всичкия незапечатан мед от магазина в плодника. После махаш магазина и въобще не ти пука, че има малко кафяво там където е било пилото и без това на пролет е много възможно пак да снесе там и ти ще си доволен да снася там вместо да се рои. Основата я махни. Хайде и със здраве и сядай да четеш че имаш доста за четене и ти препоръчвам малко по-голямо уважение към хората които ти помагат (Стареца) както и към майката (кучката която ти насра питите).

Георги 1974
07.08.2017, 18:28
Та, последно, какво трябваше да направя и кога?

На Рости варианта е по добър, но и това е решение.8859

jdrumev
07.08.2017, 21:18
https://youtu.be/eeVqtNwTFL4
https://www.youtube.com/watch?v=1LHEQzE_Lg0&feature=youtu.be Това колеги дава ли мед.Наблюдавам ги от доста време много са работливи що прашец вкараха в тия малки дупки не е истина.

Юрий Цветков
08.08.2017, 07:20
Дака, не знам дали е медоносно, но става супер салата от него. ;) Това е тученица.

Бери за салата и не се чуди. А кото забогатееш от поредната схема, ще чакам да почерпиш. :ae:

jdrumev
08.08.2017, 07:40
Юрка за тученицата знам от един майстор от Видин,че става за салата и за продан на пазаря.Ти виж за пчелите кажи дали дават мед.Другото ако знаеш какви са им търтеите щото не видях нито един.:bigsmile:А според мен няма ли търтеи няма и да има роене.:bigsmile:

delta.e
10.08.2017, 21:30
Последно:
Щом не си с отделящо се дъно си вземи една ханеманова решетка. Намери майката и я постави в плодника. Над него постави решетката и после магазина. Пилото от магазина ще се излюпи, а през това време ще се появи и мед в магазина. Като се излючи пилото махаш решетката и на нейно място един налон кото да не покрива съвсем плодника а да остане 3-4 см процеп към магазина в предния край на кошера. Така остава кошера до средата на октомври (примерно) през това време пчелите ще свалят всичкия незапечатан мед от магазина в плодника. После махаш магазина и въобще не ти пука, че има малко кафяво там където е било пилото и без това на пролет е много възможно пак да снесе там и ти ще си доволен да снася там вместо да се рои. Основата я махни. Хайде и със здраве и сядай да четеш че имаш доста за четене и ти препоръчвам малко по-голямо уважение към хората които ти помагат (Стареца) както и към майката (кучката която ти насра питите).

В събота отивам да помагам . Преди 4 дни , ги прегледах и нищо , ама нищо общо с писането . Село Юнец .

jdrumev
20.08.2017, 18:45
Здравейте колеги,имам един въпрос към вас.Преди време показах един рой на сайванта на който му сложихме магазин.След днешната проверка 11 рамки с пило и двата корпуса са изпълнени с пчели.Кошера е 8 рамков.Въпросът ми е как да постъпя с такова семейство?Имам няколко идеи ,но нека и чуя вашите предложения.Не знам да ли е на хубаво,но като тая година такова правене на пило не съм виждал.

agro
20.08.2017, 22:30
Днеска, докато ровех за мед из кошерите, улисан да внимавам да не предизвикам кражба, току поглеждам, над пчелина почерняло от пчели. Край, викам си, по това време рой е малко вероятно, сигурно се нападат едни други, че от сутринта ги ровя. Много много не мислих, грабнах маркуча и с дюзата за водна мъгла напръсках над кошерите. Разчисти се и гледам, купчина пчели налазили два кошера, мокри, не мърдат много много. Сметох ги в една хранилка и тъкмо да ги изсипя извън оградата да се сушат и да се прибират, видях майка - рой значи. Настаних го в нов кошер, заредих му центрофугирани пити да има да глозга и го отнесох под навеса, да е по-настрани от пчелина, че големите ще го изядат. Една шепа пчели е, според мен като напръсках, останалите се прибраха в кошера, от който са излетяли. Въпроса е как сега да го използвам да спася някоя от трите силни търтовки, които имам. Да го оставя, докато майката пронесе и само нея да придам в търтовката чрез етер или да пробвам да обединявам тоя мъник с търтовката?

Ангел Йосифов
21.08.2017, 06:07
За по сигурно ги остави да си заредът пило и тогава,през вестник ги обедини.Търтовката от горе.

rosty_sz
21.08.2017, 06:26
За по сигурно ги остави да си заредът пило и тогава,през вестник ги обедини.Търтовката от горе.

И аз така ги правя, но оставям търтовката отдолу и последните две не ми се получиха. На едната убили майката на другата майката си работи горе търтовките долу, а вестника прегризан. Дано не се налага скоро ама ще пробвам с търтовката горе и нуклеус отдолу.

zampo
21.08.2017, 07:40
Според мен ,изчакай майката да пронесе , после стръскай търтовката на гол рой и след три дена обединявай смело.

tarty
21.08.2017, 08:12
И аз така ги правя, но оставям търтовката отдолу и последните две не ми се получиха. На едната убили майката на другата майката си работи горе търтовките долу, а вестника прегризан. Дано не се налага скоро ама ще пробвам с търтовката горе и нуклеус отдолу.

Винаги търговката се слага отгоре основният кошер, тя трябва да се почувства гостенка и да не е много по силна от основния кошер, защото тогава чуства превъзходството си и може да убие майката. Най добре е преди прехвърлянето и(един ден) да се вземат всичките ѝ рамки и да се остави на четири, пет основи. По този начин те изразходват това което имат в гушката си и след, като пробият вестника при срещата с другите пчели започват да се молят да ги нахранят и се приобщават по лесно.

solaris60
21.08.2017, 08:26
За да се молят по истински е добре преди това да се подгреят добре с горелката или със сяра за да не могат да видят майката и да я убият.

Пизо
21.08.2017, 10:17
Макар и много рядко как процедирам с търтовка.Първо трябва да установим дали е майка търтовка или пчели търтовки.Ако е майка трябва да се намери и отстрани от кошера после пчелите се опушват около 30сек, и се изтръскват в кошера на гол рой след около час се поставя каквото имате: рамка с яйца,рамка с маточници,или ако имате готова майка в клетка от която могат да я освободят привъзна клетката към гола рамка.На другият ден майката трябва да е освободена и си добавяте необходимият брой рамки.Ако са пчели търтовки се пристъпва към по горе обясненото.И все пак най важно е да се прецени дали изобщо си заслужава труда.Обеденяването става на гол рой с отстраняване на търтеевата майка задължително.След около 2 часа се пристъпва към обеденяване с вестник.При пчели търтовки след като се остави на гол рой на другия ден.

Трендафил Дончев
21.08.2017, 10:23
Има голяма разлика между майка търтовка и пчели търтовки. В единия случай се оправя лесно, а в другия много трудно, дори безрезултатно.

Пизо
21.08.2017, 10:52
Има голяма разлика между майка търтовка и пчели търтовки. В единия случай се оправя лесно, а в другия много трудно, дори безрезултатно.
Като останат на гол рой,без рамки и храна е голям стрес и те съответно висват на грозд и щат не щат трябва да превключат на градеж,затова и се подпушват малко повече.Друг е въпроса дали изобщо си заслужава.Ако ти се отдаде случай пробвай ще видиш че се получава.Между впрочем от над 20-ина и повече години не съм пробвал с пчели търтовки.

Георги 1974
21.08.2017, 14:24
Петър Иванов го написа човека ама
Слагат се две пити с пило и пчели от две различни пчелни семейства по средата през една търтовачното пило се изрязва
Тази година го пробвах тъкмо на 3бр. тази събота го правя на следващата събота няма и помен от пчели търтовки и даже питите оправят. Мисля че така по лесно ще се обединят и няма да наранят майката. На един пробвах две такива бивши търтовки отпред на прелката стръскани миналата седмица тази седмица и майката там и самосмяна заложили.
Далеч съм че това е на 100% ефикасен метод но е добър и не толкова трудоемък.

Трендафил Дончев
21.08.2017, 14:37
Петър Иванов го написа човека ама
Слагат се две пити с пило и пчели от две различни пчелни семейства по средата през една търтовачното пило се изрязва
Тази година го пробвах тъкмо на 3бр. тази събота го правя на следващата събота няма и помен от пчели търтовки и даже питите оправят. Мисля че така по лесно ще се обединят и няма да наранят майката. На един пробвах две такива бивши търтовки отпред на прелката стръскани миналата седмица тази седмица и майката там и самосмяна заложили.
Далеч съм че това е на 100% ефикасен метод но е добър и не толкова трудоемък.

Аз когато ще и слагам две пити с пило ще е по - добре да си направя една отводка без да ме е страх, че ще убият майката, а тези да им стопля мързеливите задници с горелката и да забравя за случая.

jdrumev
21.08.2017, 17:38
По принцип си прав,но ние сме млади пчелари и сърце не ни дава да запалим гурелката.

Трендафил Дончев
21.08.2017, 18:35
По принцип си прав,но ние сме млади пчелари и сърце не ни дава да запалим гурелката.

Вие като сте млади то ние да не сме стари? ;)

Ангел Йосифов
21.08.2017, 18:39
Пчелите в търтовъчното семейство или в отводка са физиологически запазени,горе-долу,като в рояк....Не им трябва огън,само трябва да се вкарат в "правия път"...

Трендафил Дончев
21.08.2017, 18:52
Пчелите в търтовъчното семейство или в отводка са физиологически запазени,горе-долу,като в рояк....Не им трябва огън,само трябва да се вкарат в "правия път"...

Аз също ги вкарвам в правия път, макар че за времето докато съм пчелар не съм имал кой знае колко търтовки. Въпроса е да знаеш как да подходиш. А съвета с горелката е като краен случай за колеги които си нямат хал хабер как се оправя търтовка и трепят майки наред с мисълта да оправят две шепи пчели, затривайки други нормални семейства.

Ангел Йосифов
21.08.2017, 22:46
Аз също ги вкарвам в правия път,

Не се съмнявам!И аз го написах заради неопитните колеги.

Rado76
22.08.2017, 08:00
Една търтовка имах началото на сезона,но я хванах в началото и я оправих със 3 рамки пило(запечатано) поставях ги през 5 дена,след това успешно сложих маточник и майката излезе доста кадърна.Търтовката ми беше на 8рамки когато я забелязах,така че в някои случаи по-добре да опиташ.
Кошера го стръсках първо на ливадата 60метра от пчелина.Не знам дали съм действал както трябва но имаше ефект:)

Пизо
22.08.2017, 10:19
Една търтовка имах началото на сезона,но я хванах в началото и я оправих със 3 рамки пило(запечатано) поставях ги през 5 дена,след това успешно сложих маточник и майката излезе доста кадърна.Търтовката ми беше на 8рамки когато я забелязах,така че в някои случаи по-добре да опиташ.
Кошера го стръсках първо на ливадата 60метра от пчелина.Не знам дали съм действал както трябва но имаше ефект:)
Това се прави за да не търсиш майката,тя няма как да се върне в кошера.Същото се отнася и за пчелите търтовки.Правилно си действал по отношение на изтръскването но ми се струва че много пило си им сложил и с каква цел запечатано през 5 дена,цяла вечност.

Трендафил Дончев
22.08.2017, 10:46
Една търтовка имах началото на сезона,но я хванах в началото и я оправих със 3 рамки пило(запечатано) поставях ги през 5 дена,след това успешно сложих маточник и майката излезе доста кадърна.Търтовката ми беше на 8рамки когато я забелязах,така че в някои случаи по-добре да опиташ.
Кошера го стръсках първо на ливадата 60метра от пчелина.Не знам дали съм действал както трябва но имаше ефект:)

В този твоя случай дали можем да говорим за търтовка? Стръскал си ги и оттам си загубил поне 1/3 от пчелите и най - вече търтовките. Поставял си запечатано пило през 5 дни от които се излюпват нови пчели, старите през това време измират и въпроса е търтовка ли оправяш или правиш нова отводка, но я правиш продължително - 15 дни.

rosty_sz
22.08.2017, 11:03
Това че пчелите търтовки не се връщат в кошера след изтръскаване не е вярно.

Трендафил Дончев
22.08.2017, 11:16
Това че пчелите търтовки не се връщат в кошера след изтръскаване не е вярно.

Също имам такива наблюдения, но не съм си го доказал за себе си и го приемам за вярно писаното в книгите, но повече съм склонен, че остават по - млади и някакви заблудени пчели отколкото търтовките.

Пизо
22.08.2017, 11:55
Първо трябва да уточним летящи пчели ли стават търтовки или кошерни.Ако са кошерни няма да знаят къде да се върнат.Склонен съм и аз да вярвам на книгите.Защото закърняването е най изявено при летящата.Преди доста време съм използвал изтръскване на търтовка.Не си спомням след колко време се беше хванала отзад на капака на един кошер.Надигнах леко капака и направих малък процеп на таблата накапах малко мед там.След известно време всичките пчели влязоха в кошера.Кошера на търтовката го бях прибрал,бях я отписал търтовката но се получи това.

rosty_sz
22.08.2017, 12:53
Ако търтовките не се връщаха след изтръскване всичко щеше да е много просто. Тръскаш евентуално подменяш някои пити и даваш нова майка, ДА ама НЕ. Всеки може да си направи експеримент да тръсне търтовка и да остави пчелите да се приберат в същия кошер с подменени пити без никакво пило. Още на другия ден (ако килйките са подготвени за снасяне) отново ще има търтиево пило. Ефекта на тръсването се проявява ако се оставят да гладуват или ако се премахне кошера и пчелите се разпределят по няколкото съседни кошера.
Оправянето на търтовки в повечето случаи е икономически неизгодно особенно ако не се получи от първия път.
Търтовките по това време на годината се оправят най-трудно защото са без майка от най дълго време. Обикновено това са осиротяли семейства още по време на слънчогледа. Те са със много стари и много малко пчели. Оправянето им е пълна загуба на време и сили, защото дори и оправени трудно се подготвят за зимуване и не преживяват зимата в повечето случаи.

rosty_sz
22.08.2017, 13:08
Първо трябва да уточним летящи пчели ли стават търтовки или кошерни.Ако са кошерни няма да знаят къде да се върнат.

Всички пчели в семейството знаят къде да се върнат при стръскване. Ако стръскването е близо до кошера се прибират и току що излюпелите се пчели включително и майката, но те се ориентират по миризмата, а не по местоположението. Не случайно при стръскване първите завърнали се веднага повдигат дупета (освобождават феромони от знаете коя жлеза)и махат с крила на входа на кошера.
Кошерните пчели са кърмачки и чистачки и въпреки, че не работят на вън те правят облитания. Това че при преместване на кошера или сформиране на отводка в нея остават кърмачките не означава, че не знаят къде да се върнат. Инстинкта им да се грижат за пилото ги кара да останат. Ако стръскате няколко рамки с открито пило на 10-15 метра от кошера на прелката му веднага ще забележите че пчелите се връщат. Ще останат малка купчинка която също ще се прибере постепенно в рамките на час. Ако стръскате пчели от пити с открито пило в празно сандъче и ги затворите за денонощие като ги отворите за няколко часа сандъчето ще е чисто празно. Лесно може и да се види дали ще влязат в техния си кошер ако са маркирани преди да се отвори сандъчето.

Пизо
22.08.2017, 13:17
Всички пчели в семейството знаят къде да се върнат при стръскване. Ако стръскването е близо до кошера се прибират и току що излюпелите се пчели включително и майката, но те се ориентират по миризмата, а не по местоположението. Не случайно при стръскване първите завърнали се веднага повдигат дупета (освобождават феромони от знаете коя жлеза)и махат с крила на входа на кошера.
Кошерните пчели са кърмачки и чистачки и въпреки, че не работят на вън те правят облитания. Това че при преместване на кошера или сформиране на отводка в нея остават кърмачките не означава, че не знаят къде да се върнат. Инстинкта им да се грижат за пилото ги кара да останат. Ако стръскате няколко рамки с открито пило на 10-15 метра от кошера на прелката му веднага ще забележите че пчелите се връщат. Ще останат малка купчинка която също ще се прибере постепенно в рамките на час. Ако стръскате пчели от пити с открито пило в празно сандъче и ги затворите за денонощие като ги отворите за няколко часа сандъчето ще е чисто празно. Лесно може и да се види дали ще влязат в техния си кошер ако са маркирани преди да се отвори сандъчето.
Разбира се че трябва отстояние,идеята е да не се търси майка.

Трендафил Дончев
22.08.2017, 14:36
Всички пчели в семейството знаят къде да се върнат при стръскване........

Ако се стръскат пчели в сандъче за денонощие в моите наблюдение имам друго виждане. Част от пчелите остават. Аз на това разчитам при създаване на нукчета. Мисля, че зависи от кои пити ще се стръскат пчелите и тяхното количество.

jdrumev
22.08.2017, 18:45
Здравейте колеги,имам един въпрос към вас.Преди време показах един рой на сайванта на който му сложихме магазин.След днешната проверка 11 рамки с пило и двата корпуса са изпълнени с пчели.Кошера е 8 рамков.Въпросът ми е как да постъпя с такова семейство?Имам няколко идеи ,но нека и чуя вашите предложения.Не знам да ли е на хубаво,но като тая година такова правене на пило не съм виждал.



След като оправите търтовките,ще съм ви благодарен и на тоя пост да му обърнете внимание.Останах с впечатлението,че само търтовки имате.а никой 11 рамки пило:bigsmile:

rosty_sz
22.08.2017, 19:14
Бих го разделил на две семейства ако гоня бройка. Бих го направил с втора оплодена майка.

Юрий Цветков
22.08.2017, 19:20
След като оправите търтовките,ще съм ви благодарен и на тоя пост да му обърнете внимание.Останах с впечатлението,че само търтовки имате.а никой 11 рамки пило:bigsmile:

Продай го. А с парите купи сервиз за
Ачо!:ae:

jdrumev
22.08.2017, 19:25
Бих го разделил на две семейства ако гоня бройка. Бих го направил с втора оплодена майка.



Това си го помислих и аз първо да обедяня час от него с друг кошер,но така ще загубя джинса.

jdrumev
22.08.2017, 19:26
Продай го. А с парите купи сервиз за
Ачо!:ae:



Аз чакам още къде да го пратя Юрка.Ако реши на лично да каже къде може и да получи обещаното от 2 години.:bigsmile:

Пизо
22.08.2017, 19:51
Това си го помислих и аз първо да обедяня час от него с друг кошер,но така ще загубя джинса.
За да го изимиш ще ти трябват не по малко от около 20-25кг храна.Тъй като той ще продължава да прави пило слагай ханеманова и виж къде ще остане майката.В корпуса където се излюпи всичкото пило вадиш всички рамки и ги заменяш с пълни запечатани взети по една от другите кошери.А може да започнеш да наливаш в големи дози докато го затъкнеш.Във всички случаи метър няма да минеш по отношение на разходите.

jdrumev
22.08.2017, 20:00
В момента е във втори корпус но излизащото пило най вече във първи корпус.Мислих да по прередя рамките но не видях смисъл.

gonzo79
22.08.2017, 20:08
Здравейте колеги

на 13,08 започнах подбудително хранене за зимни пчели,вчера реших да проверя ефекта и на една от семействата запечатаното пило е колкото човешка длан и има много малко не запечатано.

Имам няколко пронесли майки в нукове , редно ли е да сменя старата майка по това време или да изчакам още?

Валентин.
22.08.2017, 20:57
След като оправите търтовките,ще съм ви благодарен и на тоя пост да му обърнете внимание.Останах с впечатлението,че само търтовки имате.а никой 11 рамки пило:bigsmile:

Прехвърли го в 10-так. Ама тоя кошер трупа ли мед или само пило. Щото иначе за какво ти е тоя тамазлък ако се “самоизяжда“. То и много пило не е много на хубаво.hi;

Валентин.
22.08.2017, 21:06
Здравейте колеги

на 13,08 започнах подбудително хранене за зимни пчели,вчера реших да проверя ефекта и на една от семействата запечатаното пило е колкото човешка длан и има много малко не запечатано.

Имам няколко пронесли майки в нукове , редно ли е да сменя старата майка по това време или да изчакам още?

По принцип, всяко ровене в кошера е стрес за пчелите. Още повече смяна на майката. А точно сега (в края на Август) е най-нежелателно да се стресират семействата. По-добре е било да смениш майката веднага след главната паша. А нуклеуса ако осеменява добре, по-добре подхранвай него. Да натрупа повече пчели и пило и след 20-30 дни някъде ги обедини двете.

Ангел Йосифов
23.08.2017, 13:27
Дака,ако не си го разтурял,остави го така,както си е.Изкарай по една рамка от двата корпуса да остане празно от двата края и му сипи 5-6 литра захарен сироп...В сиропчето можеш да капнеш по 6 капки йод на литър...ей така за да им горчи...

Валентин.
23.08.2017, 14:37
Дака,ако не си го разтурял,остави го така,както си е.Изкарай по една рамка от двата корпуса да остане празно от двата края и му сипи 5-6 литра захарен сироп...В сиропчето можеш да капнеш по 6 капки йод на литър...ей така за да им горчи...

11 пити пило и 6 кила сироп, ако се остави празно отстрани или ще “удвоят“ крайните пити, или ще пуснат далаци. Според мен изваждането на 1 пита може да се направи през Октомври. От средните, по-маломедни, без пило и прашец. :yo: А сега не пречи сироп.:yo:
П.П. Не разбрах тоя осмак на какви пити е...ДБ..ЛР?

Ангел Йосифов
23.08.2017, 14:58
Валка,далаци сега няма да правят.Ще имат достатъчно площи с мед за запечатване,а и няма за кога да се развиват...Многократно съм споменавал-в средата на октомври съм имал на по 6 рамки пило.Никакъв проблем при зимуване и пролетно развитие.....

Валентин.
23.08.2017, 15:02
Ми така си мисля аз, че покрай тия 11 пити с пило има и доста пчели.И като видят празно пространство....го запълват. Нека да пробва и ще види. Аз по принцип вадя по 1 пита минус през Октомври, като намалее (спре) пилото.:yo:

delta.e
23.08.2017, 15:02
По принцип, всяко ровене в кошера е стрес за пчелите. Още повече смяна на майката. А точно сега (в края на Август) е най-нежелателно да се стресират семействата. По-добре е било да смениш майката веднага след главната паша. А нуклеуса ако осеменява добре, по-добре подхранвай него. Да натрупа повече пчели и пило и след 20-30 дни някъде ги обедини двете.

Не е , точно така !
Без да се бъзикам .

delta.e
23.08.2017, 15:34
Ми така си мисля аз, че покрай тия 11 пити с пило има и доста пчели.И като видят празно пространство....го запълват. Нека да пробва и ще види. Аз по принцип вадя по 1 пита минус през Октомври, като намалее (спре) пилото.:yo:

Вальо , кой гради в края на август ?

delta.e
23.08.2017, 16:04
Gonzo , чудя ти се на ума !! :help:

Валентин.
23.08.2017, 16:54
Вальо , кой гради в края на август ?

Ми то и в колко кошера на края на Август има по 11 пити пило. Значи не в тоя смисъл, че ще пуснат далаци с по 1-2 кила мед. Достатъчно е да надградят крайните пити и да ги съсипят. (сега да не ме почнете за това “съсипят“, на мен лично не ми харесват надградени и изкривени пити :bigsmile:) Аз си казах какво бих го направил такъв кошер. На осмак не бих извадил 1 пита-ще останат 6 междини за пчелите. Аз лично бих го прехвърлил в десетак и не бих го пипал. Такъв силен кошер няма нужда от вадене на пити. Това пак според мен.
П.П. В същност 11 пити пило, ама да не е на 1/3 от питата пилото. Както и да е. Аз бих го прехвърлил в десетак (пак на 2 корпуса) щом е толкова силен.:yo:

delta.e
23.08.2017, 17:27
В края на август ще съберат меда в горният корпус .
А , колкото за надграждането зависи от пчеларя .

gonzo79
23.08.2017, 21:08
Gonzo , чудя ти се на ума !! :help:

Няма за какво да се чудиш

-семейство на което майката осеменява малко (искам да му сменя майката с по млада)

-имам 3 нуклеуса от по 5 рамки с млади осеменяващи майки (които евентуално мога да ги оставя да презимуват)
-имам 3 оплодни кутийки с майки от самосмяна

искам да използвам майките от оплодните кутийки но не знам дали сега е подходящ период ?

колеги как да постъпя?

solaris60
23.08.2017, 21:16
Няма за какво да се чудиш

-семейство на което майката осеменява малко (искам да му сменя майката с по млада)

-имам 3 нуклеуса от по 5 рамки с млади осеменяващи майки (които евентуално мога да ги оставя да презимуват)
-имам 3 оплодни кутийки с майки от самосмяна

искам да използвам майките от оплодните кутийки но не знам дали сега е подходящ период ?

колеги как да постъпя?

След като майките са оплодени, какво ти пречи да ги смениш?

Валентин.
23.08.2017, 22:02
колеги как да постъпя?

Подай майка от малките кутии. Нуклеусите на 5 пити ще презимуват.

agro
27.08.2017, 09:15
Аз най-сетне извадих меда. Центрофугираните корпуси са на "комини", затворени и обгазени, защото иначе молеца ги яде за дни. Сега искам да ги върна по кошерите. Искам да попитам мога ли просто да ги сложа като трети корпус отгоре и да ги оставя така до пролетта? Сироп за запасяване ще сложа здраво през септември, защото съм обрал меда. Иска ми се пчелите да си пренесат гнездото нагоре и да го подредят, а най-отдолу да остане един празен корпус, като дълбоко дъно един вид. Но дали пчелите ще се преместят нагоре? Или да вдигам кошер по кошер и да ги пъхам на първа позиция най-отдолу? Първо, много труд, второ, близо до входа, миришат на мед, опасност от кражба. Дайте съвет как да го направя. Става въпрос за около 35 кошера. Останалите вече са подредени от по-рано.

rosty_sz
27.08.2017, 09:25
Слагаш горе за обиране и после местиш отдолу.

Sylvie
27.08.2017, 23:57
Преди десетина дни бях забравила на работната маса отвън в пчелина едно топче восък направено от изрезките на ВО. Видях, че на това топче се трупат много пчели, които събират восък на крачката си там където обикновено носят прашец. Изнесох им още едно топче, но по-голямо, и него отнесоха вече.

На топчетата се трупат много пчели и отмъкнаха всичкия восък. За какво им е този восък сега? За запечатване на меда или...?

kuline
28.08.2017, 06:15
Преди десетина дни бях забравила на работната маса отвън в пчелина едно топче восък направено от изрезките на ВО. Видях, че на това топче се трупат много пчели, които събират восък на крачката си там където обикновено носят прашец. Изнесох им още едно топче, но по-голямо, и него отнесоха вече.

На топчетата се трупат много пчели и отмъкнаха всичкия восък. За какво им е този восък сега? За запечатване на меда или...?

За уплътнение на вратата и прозореца. :)

Sylvie
28.08.2017, 20:34
За уплътнение на вратата и прозореца. :)

Ха, гледай ти. Значи си нямат восък. Ами, да продължа да им слагам топчета щом е добре за пчелите. Моите още не са започнали нищо да запечатват - нито прелките, нито мрежите по дъната. Само 2 кошера бяха залепили леко таблите.

kuline
28.08.2017, 21:35
Ха, гледай ти. Значи си нямат восък. Ами, да продължа да им слагам топчета щом е добре за пчелите. Моите още не са започнали нищо да запечатват - нито прелките, нито мрежите по дъната. Само 2 кошера бяха залепили леко таблите.
Много си упорита ей, типично за жена.:) Това, че пчеларя пропуска нещо в живота на пчелите, не значи че то не се случва.;)

miroslav70
30.08.2017, 10:59
Вчера призори установих че един от средносилните е яко нападнат.Нямах и време за друго-затворих пелките и в мазата.Напълних му хранилката днес за втори път с рядък сироп 3\1.Работата е там че не съм сигурен колко време да го оставя така.пише за два три дни,но пък да не се издушат (въпреки мрежестото дъно).

rumenggr
30.08.2017, 13:16
Вчера призори установих че един от средносилните е яко нападнат.Нямах и време за друго-затворих пелките и в мазата.Напълних му хранилката днес за втори път с рядък сироп 3\1.Работата е там че не съм сигурен колко време да го оставя така.пише за два три дни,но пък да не се издушат (въпреки мрежестото дъно).
Щом си на мрежа няма да се задушат. Ако имаш парче мрежа, метална го сложи с кабарчета на горната прелка и не го мисли. Дали ще се отървеш от навляците е друг въпрос.

miroslav70
30.08.2017, 14:03
Според Радоев-да,нямам голям опит в пчеларството.Миналата година имах едно нападение,но го прекратих без да местя кошера,тая ще вдим...

ИванКМ
30.08.2017, 19:43
Здравейте колеги.В една отводка направена в края на Юни месец и развила се до нормално семейство днес забелязах,че има прошарено пило,не напълно запечатани килийки,загнили ларви.Майката е нова,кошера е нов.Според колега това е европейски гнилец,но по това време възможно ли е? Посъветвайте ме к да го правя?

rosty_sz
30.08.2017, 20:03
Възможно е да е европейски.

Nik_m
30.08.2017, 20:04
Здравейте колеги.В една отводка направена в края на Юни месец и развила се до нормално семейство днес забелязах,че има прошарено пило,не напълно запечатани килийки,загнили ларви.Майката е нова,кошера е нов.Според колега това е европейски гнилец,но по това време възможно ли е? Посъветвайте ме к да го правя?

Без снимка трудно може да се каже, може да е от много акари.

miroslav70
30.08.2017, 20:05
Здравейте колеги.В една отводка направена в края на Юни месец и развила се до нормално семейство днес забелязах,че има прошарено пило,не напълно запечатани килийки,загнили ларви.Майката е нова,кошера е нов.Според колега това е европейски гнилец,но по това време възможно ли е? Посъветвайте ме к да го правя?
И аз го имам.Грешката-много
пчели,и малко пило при сформирането(хванах ги в последния стадий на роево).Майката наснесла,и после -няма кой...Варовито и не знам какво още.Два вече отнесоха жълтия прах ,има още кандидати...,разбрах едно-повече да не правя така.

solaris60
30.08.2017, 20:12
Здравейте колеги.В една отводка направена в края на Юни месец и развила се до нормално семейство днес забелязах,че има прошарено пило,не напълно запечатани килийки,загнили ларви.Майката е нова,кошера е нов.Според колега това е европейски гнилец,но по това време възможно ли е? Посъветвайте ме к да го правя? Прочети това. Може и да ти е от полза.

У нас доброкачественият гнилец е по-широко разпространен, отколкото злокачествения и въпреки, че не е упорита и тежка заразна болест като него, той причинява големи икономически загуби на пчеларството - от една страна, поради загиване , а от друга поради отслабване на заболелите семейства, вследствие на което те не са продуктивни, а изискват повече грижи и средства за възстановяване и продължително време са в тежест на пчелина.

Първичните и вторичните източници, както и начините за разпространяване на заразата в гнездото и извън кошера са като при злокачествения гнилец. Особеното е, че не винаги внесената зараза /ако е в малки количества/ семейството е в добро състояние и условията са добри, предизвиква заболяването. То може да се прояви по-късно, ако условията за отглеждане и изхранване на пилото се влошат. Дотогава заразата може да съществува в гнездото- в меда, в прашеца, дори и в чревното съдържание на личинките. Ако естествената устойчивост на личинките отслабне-поради простудяване и недохранване, от внесени и в минимални количества отрови и пр. те заболяват.

Признаците за проявяване на болестта се различават значително от признаците при злокачествения гнилец. Отначало болните личинки стават силно подвижни, поради което някои от тях заемат неестествени положения – обърнати по гръб или с гърба на горе, изправени в килийките, вместо да се свити на дъното. Външната им обвивка придобива известна прозрачност, загубва седефено-блестящия си нормален цвят, тялото не е вече закръглено и опънато. Под прозрачната кожица на трупа прозират белезникавите трахеи, околната тъкан постепенно потъмнява, а след няколко дни става мръсно жълтеникава, дори жълто-кафява. При изсъхването труповете се свиват, а вътрешността им е вече кашеста. Те не залепват по дъното и по стените на килийките и лесно може да се извадят.

Гнилостната кашеста маса се размазва, но за разлика от гнилостната маса при злокачествения гнилец не се точи. Ако личинките са умрели, след като са били запечатани, капачетата над труповете не са хлътнали, а само леко потъмнели, плоски и понякога с продирания. При тези случаи гнилостната маса не се точи. Пчелите лесно изхвърлят труповете, без дори да ги разкъсват, и бързо почистват килийките. Само при по-напреднало заболяване и малко пчели се откриват и напълно изсъхнали трупове като мръснокафяви корички, но и те не са здраво залепнали по дъното на стените.

При доброкачествения гнилец е много добре изразено прошарването на пилото- наличие на едновременно на яйца личинки на различна възраст и на запечатани килийки с трупове или със здрави какавиди на едни и същи площи. Доброкачественият гнилец може клинично да се смеси с простудено или отровено пило. Най-често обаче простудяването и отравянето са условия за появяване на гнилеца. Точното разпространяване се прави при бактериологично изследване, за което трябва да се изпрати проба, както при злокачествения гнилец.

В зависимост от тежестта на заболяването и от силата на заболелите семейства мерките за борба с болестта са различни: - При напреднала и тежко проявена форма, при която семействата са твърде много отслабнали-пчелите им покриват 1-2 пити, а питите са силно прошарени и блокирани от килийки с не изхвърлени трупове- прилага се унищожаване. Не е икономически изгодно да се правят опити за лекуване на такива слаби семейства, не само че те трудно ще се възстановят, но в техните гнезда има големи количества зараза, която не може да се изхвърли от останалите пчели и ако семейството оживее при следващ по-хладен месец е възможно болестта да се прояви на ново.

При по-слабо проявено заболяване- все още средно силни семейства и малък процент килийки с умрели личинки и непочистени килийки- се предприемат комбинирани мерки в две направления: - Мерки против благоприятстващите условия са стесняване и затопляне на гнездата и подхранване на семействата, за да се повишат естествените съпротивителни сили на личинките, - Мерки срещу заразата – цели се да намалее количеството зараза в гнездото и от друга страна да се позволява на погълнатите вече условно болестотворни бактерии, бацили или стрептококи да се размножават в личинките.

От гнездата на такива семейства се изваждат всички непокрито от пчели пити, както и питите с повече прошарено пило и с непочистени от трупове килийки. Оставят се само толкова пити с пило и запаси, колкото пчелите могат да покрият плътно. Ако семействата не са прехвърлени в друг чист кошер, старите им гнезда се почистват, стесняват се и се затоплят.Едва тогава може де се пристъпи към подаване на лечебни средства. В противен случай лекуването не ще даде очаквания резултат, тъй като условията, които съдействат да проявяване на болестта, не са премахнати.

Лекуването на семействата, след като са подготвени новите им гнезда, трябва се провежда по указания и под ръководството на ветеринарния лекар, който определя вида, дозите и начините на приложението на лечебните средства. При редуването на средствата се получава по-сигурен лечебен резултата: за първите 1-2 подхранвания се използва един, а при следващите-друг препарат. По-добрият лечебен ефекта се дължи на обстоятелството, че при редуване не се дава възможност на причинителите на болестта да привиква към едното или другото лечебно средство. За да се постигне сигурен оздравителен ефект в целия пчелин, от голямо значение е профилактичното третиране /подхранване/ на здравите семейства както в заразения, така и в околните, близко разположени пчелини. Профилактично се дава 2-3 пъти от същия лечебен сироп, в същите дози и по същото време, когато болните се лекуват.

Пълно и трайно оздравяване на пчелина може да се постигне само око всички оздравителни мерки се изпълняват стриктно и се придружават от щателна дезинфекция на освобождаваните кошери, рамки, инструменти и други принадлежности. Извадените пити трябва да се претопят, а кошерите, рамките и инвентара се дезинфекцира както при ликвидирането на злокачествения гнилец. Карантините ограничения на заразените от доброкачествен гнилец е за околните /до3 км/ пчелини са да срок от 30 дни от деня на ликвидирането, ако в този срок не се открие друго заболяло семейство. Доброкачественият гнилец е не само заразна, но и болест на условията, за предпазване от появата й освен спазването на общите хигиенични мерки, с които се цели да не се внесе зараза в пчелина, е необходимо при целогодишната работа с пчелите да не се създадат условия, които спомагат за неговото проявяване. Поради това в пчелина трябва да се поддържа само силни семейства, винаги с достатъчни и качествени медови запаси, да се затоплят гнездата им, особено през пролетта, да се разширяват постепенно съобразно със силата им и след трайно затопляне на времето.

През късна пролет и праз лятото тези мерки трябва да се прилагат незабавно и след частични отравяния въпреки вече топлото време /непокритото от пчелите пило се простудява и не се изхранва през нощите/. Непокриваните от пчели пити, дори и с пило, трябва да се извадят и претопят. Трябва да се избягва погрешната практика на ежегодно и без нужда „профилактично” даване на лечебни средства, и то в съвсем понижени дози. Ниските дози не само са неефективни, но и опасни- от една страна създават устойчивост на причинителите на доброкачествения гнилец, а от друга причиняват дисбактериоза в червото на личинките, и от там и появата на плесенни заболявания.

ИванКМ
30.08.2017, 20:19
Прочетох го това в пчеларската енциклопедия

solaris60
30.08.2017, 20:22
Прочетох го това в пчеларската енциклопедия

Аз ще те посъветвам този кошер да го дезинфекцираш с горелката. Както е с пчелите.

ИванКМ
30.08.2017, 20:44
Аз ще те посъветвам този кошер да го дезинфекцираш с горелката. Както е с пчелите.
В смисъл да го унищожа ли?

Nik_m
30.08.2017, 20:51
В смисъл да го унищожа ли?
Да, това иска да каже solaris60

solaris60
30.08.2017, 21:02
В смисъл да го унищожа ли?

Първо задушаваш пчелите със сяра, което е опасно и за теб или направо с горелката над кошера докато избиеш пчелите. След това вадиш питите и ги освобождаваш от рамките. Всичко това го гориш. След това обгаряш по продължително кошера и рамките с по - далечен огън за да не прегаря дървесината. Догодина нов рояк или отводка и преди това отново обгаряне на кошера.

Гогол
30.08.2017, 21:39
Ха, гледай ти. Значи си нямат восък. Моите още не са започнали нищо да запечатват - нито прелките, нито мрежите по дъната. Само 2 кошера бяха залепили леко таблите.
Със восък ли ??? Или с нещо друго? С моя малък опит,мисля че са ги залепили с другото.Е,може и да греша,знам ли?

nikolai_kn1979
02.09.2017, 13:39
Колко запечатано пило трябва да има по това време на годината.Най слабият ми кошер има на 4 места по около 25кв.см това достатъчно ли е.Кошера е бивша търтовка с млада майка която приеха преди около месец

rosty_sz
03.09.2017, 07:05
Малко е. По скоро трябва да е мин.
двойно повече в нормалено семейство.

rumenggr
03.09.2017, 09:40
Колко запечатано пило трябва да има по това време на годината.Най слабият ми кошер има на 4 места по около 25кв.см това достатъчно ли е.Кошера е бивша търтовка с млада майка която приеха преди около месец

На четири места 5х5=25 кв.см., общо 1кв.дм.. Това са грубо 500 килийки. Майка приета преси месец би трябвало да има повече пило. Колко пчели са останали от търтовката след този месец? Нещо и липсва за да не гледат ппвече пило. Пчели, подхранване, място.... Каквото и да е, нямаш много време! Ако няма как да им помогнеш, обединявай. Аз така бих направил. Първо се увери, че имаш достатъчно пчели. И ако случиш на добро време и майка, може и да презимуват.

solaris60
03.09.2017, 13:13
Нещо и липсва за да не гледат ппвече пило.

Липсват пчели - детегледачки. В тази търтовка има шепа, шепа и половина пчели, които с всеки изминал ден намаляват, а нови няма.

nikolai_kn1979
03.09.2017, 13:59
Имаше и не запечатано пило но не можах да предценя колко е но явно майката все още снася .Мисля си за 2 варианта да продължавам да храня редовно или да подсиля от друг кошер.Мисля си че кошера се е по съвзел защото хранилката за 2 дена я пресушават а преди 15 дена не можеха.

solaris60
03.09.2017, 14:10
Имаше и не запечатано пило но не можах да предценя колко е но явно майката все още снася .Мисля си за 2 варианта да продължавам да храня редовно или да подсиля от друг кошер.Мисля си че кошера се е по съвзел защото хранилката за 2 дена я пресушават а преди 15 дена не можеха.

Това което казваш сега щях да ти го напиша в горния пост, но те изчаках ти сам да кажеш какво е положението. Септември го дават сух и сравнително топъл, че и част от октомври. Сега като вземат сиропа ще им слагаш по - малко през ден, че и всеки ден. Има време да се съвземат. Като започнат да пресушават хранилката не за два дни, а за два часа ще почерпиш. :bigsmile:

miroslav70
07.09.2017, 09:50
Преди пет дена установих кошер,силен на пчели и мед,с достатъчно място,но без никакво пило.Майка не видях,подадох пита с яйца,и днес няма маточници.Може ли да се приеме за допустимо,нормална майка да спре да снася по това време?Не видях и следа от самосмяна.Другите сем.имат още и яйца,къде повече,къде по малко.

Трендафил Дончев
07.09.2017, 09:55
Преди пет дена установих кошер,силен на пчели и мед,с достатъчно място,но без никакво пило.Майка не видях,подадох пита с яйца,и днес няма маточници.Може ли да се приеме за допустимо,нормална майка да спре да снася по това време?Не видях и следа от самосмяна.Другите сем.имат още и яйца,къде повече,къде по малко.

Време си е вече да има такива които да са спрели да снасят. Всичко е нормално според както го описваш.

Бърз
07.09.2017, 18:09
Здравейте колеги.
Не съм сигурен в своето решение, затова ще бъда много ризнателен за мнение/съвет. Преди десет дена подредих пити за зазимяване:
1. Първи (долния) корпус - пълен с изградени празни и маломедни пити.
2. Втори корпус - пило, маломедни и пити с прашец, ограничени на 6-7 пити с преградна табла.
3. Трети корпус (горния) - мед и маломедни пити, ограничени на 6-7 пити с преградна табла.

Сега в момента горния корпуси на 90% пълни с запечатен мед и допринасят остатъци. В вторите корпуси по 2-3 пити отв./затворено пило и майки. Долните корпуси, основно, празни.** Отворени прелките - само във вторите корпуси.

Въпрос - на колко корпуси оставя за зима семейство?
1. Как то е - на 3.
2. Махам само долния - на 2
3. Само на горния (меден, няма празни килийки) - на 1
http://s46.radikal.ru/i111/1709/78/ccb6838ee0dct.jpg (http://radikal.ru/fp/ii3y6xf3x8cp6) http://s56.radikal.ru/i154/1709/3d/fe304be9ffcat.jpg (http://radikal.ru/fp/rtzhasg3xsdan)

tarty
07.09.2017, 19:21
Здравейте колеги.
Не съм сигурен в своето решение, затова ще бъда много ризнателен за мнение/съвет. Преди десет дена подредих пити за зазимяване:
1. Първи (долния) корпус - пълен с изградени празни и маломедни пити.
2. Втори корпус - пило, маломедни и пити с прашец, ограничени на 6-7 пити с преградна табла.
3. Трети корпус (горния) - мед и маломедни пити, ограничени на 6-7 пити с преградна табла.

Сега в момента горния корпуси на 90% пълни с запечатен мед и допринасят остатъци. В вторите корпуси по 2-3 пити отв./затворено пило и майки. Долните корпуси, основно, празни.** Отворени прелките - само във вторите корпуси.

Въпрос - на колко корпуси оставя за зима семейство?
1. Как то е - на 3.
2. Махам само долния - на 2
3. Само на горния (меден, няма празни килийки) - на 1
http://s46.radikal.ru/i111/1709/78/ccb6838ee0dct.jpg (http://radikal.ru/fp/ii3y6xf3x8cp6) http://s56.radikal.ru/i154/1709/3d/fe304be9ffcat.jpg (http://radikal.ru/fp/rtzhasg3xsdan)

Ако най долния ти е със стари пити, може да ги махнеш и да ги претопиш. Ако са почти основи е хубаво да ги махнеш, тях не ги яде молеца, а може и да ги оставиш и така, на 3 корпуса цялата зима. Няма и да е грешка да ги зимуваш на 2 или на 1 корпус, пак ще оцелеят, но ти остава хамологията по носенето на корпусите.

Валентин.
07.09.2017, 19:47
Защо си ги свил по ширина, пък си ги разпънал по височина. От кога са в това разположение. Най-добре ще бъде да ги оставиш на 2 корпуса с медовите пити, пило и прашец. Като ги допълниш от двете страни с изградени или основи. Така ще се получи по-компактно гнездо.

redbull
07.09.2017, 20:09
Здравейте колеги.
Не съм сигурен в своето решение, затова ще бъда много ризнателен за мнение/съвет. Преди десет дена подредих пити за зазимяване:
1. Първи (долния) корпус - пълен с изградени празни и маломедни пити.
2. Втори корпус - пило, маломедни и пити с прашец, ограничени на 6-7 пити с преградна табла.
3. Трети корпус (горния) - мед и маломедни пити, ограничени на 6-7 пити с преградна табла.

Сега в момента горния корпуси на 90% пълни с запечатен мед и допринасят остатъци. В вторите корпуси по 2-3 пити отв./затворено пило и майки. Долните корпуси, основно, празни.** Отворени прелките - само във вторите корпуси.

Въпрос - на колко корпуси оставя за зима семейство?
1. Как то е - на 3.
2. Махам само долния - на 2
3. Само на горния (меден, няма празни килийки) - на 1
http://s46.radikal.ru/i111/1709/78/ccb6838ee0dct.jpg (http://radikal.ru/fp/ii3y6xf3x8cp6) http://s56.radikal.ru/i154/1709/3d/fe304be9ffcat.jpg (http://radikal.ru/fp/rtzhasg3xsdan)
Прави-струвай, майката трябва да снесе първите яйца в най-горния корпус.

Бърз
07.09.2017, 21:14
...Няма и да е грешка да ги зимуваш на 2 или на 1 корпус, пак ще оцелеят...
Имал 2-у годишен опит з зимуване с нулева смъртност - оставял толкова пити в кошера за зима, колкото покриват пчели (не повече от 7-ем). Имал опит (миналата зима) и с зимуване на широко (без стесняване), с доста мед - останах на пролет с шепа пчели.
За зима на 2-та стеснени корпуса - притеснява мя прехода на кълбо, през зима. Обаче и сега вече започнали да правят мостове от восък...
За зима на 1-ин стеснен меден корпус - става зимуване "на мед", твърдо малко празни килийки за основа на кълбо, чул лоши отзивите. От другата страна - няма опасност за евентуално затопляне през късна есен и зима - просто за майка няма място за снасене на яйца. Освен това , подобен ефект правят специално колеги при зимуване на един корпус ЛР (пчела натъпкана до мрежа) , няма нужда за миши предпазители.
http://s008.radikal.ru/i306/1709/6c/56b5b3e19b48.jpg (http://www.radikal.ru)
Не пробвал още зимуване "на мед", но ако някъде на 15-20 септември остатъци на пило и мед дигна в горния корпус през ХР (на 3 седмици), а меден корпус с майка, на мрежисто отворено дъно - на началото на октомври ще приключа без пило на един корпус.
Какво ще кажете?

tarty
07.09.2017, 21:52
Имал опит (миналата зима) и с зимуване на широко (без стесняване), с доста мед - останах на пролет с шепа пчели.

Не пробвал още зимуване "на мед", но ако някъде на 15-20 септември остатъци на пило и мед дигна в горния корпус през ХР (на 3 седмици), а меден корпус с майка, на мрежисто отворено дъно - на началото на октомври ще приключа без пило на един корпус.
Какво ще кажете?

За първото- с колко кошера го направи и откъде си толкова сигурен, че не е от нещо друго?
За второто- защо ти са тези гимнастики? Ако трябва си смени линията пчели която отглеждаш, за да си рахат(по свободен)

nikawr
07.09.2017, 22:01
Така стеснени и подредени имитираш хралупа. Мисля че е добре така за зимуване, на 3 корпуса. Празния корпус долу играе буфер за студения въздух. Само не разбрах защо оствяш прелката на втория корпус отворена, а не на първия?

Бърз
07.09.2017, 22:18
Долния корпус празен (по принцип за махането) а разположение на прелка предизвика подреждане на медени запаси/пило/прашец/място за кълбо.

nikolai_kn1979
08.09.2017, 18:12
Здравейте за пръв път се сблъсквам восъчен молец и имам 2 въпроса.Първия е за колко време да замразя питите защото камерата на хладилника ми събира само 5 пити.Второ пита унищожена на 50% пчелите на пролет ще я възстановят ли.Става въпрос за 30 магазинни пити.

Валентин.
08.09.2017, 18:55
Питите във фризера 2-4 часа минимум. А за изграждането, по принцип пчелите запълват празни пространства в кошера (проядените пити ще станат празно пространство след като ги почистят пчелите) и изграждат пити-далаци. Твоите проядени пити ще бъдат изградени, само че с търтееви килийки и няма да бъдат равно изградени. Щом са 50% поразени моя съвет е след фризера да ги претопиш, да почистиш рамките и догодина наново.hi;

solaris60
08.09.2017, 19:10
Питите във фризера 2-4 часа минимум. А за изграждането, по принцип пчелите запълват празни пространства в кошера (проядените пити ще станат празно пространство след като ги почистят пчелите) и изграждат пити-далаци. Твоите проядени пити ще бъдат изградени, само че с търтееви килийки и няма да бъдат равно изградени. Щом са 50% поразени моя съвет е след фризера да ги претопиш, да почистиш рамките и догодина наново.hi;

Ако ще ги почиства до голи рамки не е необходимо да минават през фризера.

nikolai_kn1979
08.09.2017, 19:31
Има и не засегнати пити има и такива на 5% .Плана е всичко през фризера след това пак на комин с една чаша мравчена киселина между питите и на пролет върху кошерите .Надявам се пчелите да си ги пооправят та и с малко мед да ги понапълнят.Не знам дали това че са до изградени с търтиеви килийки ще пречи да ги пълнят с мед.

Валентин.
08.09.2017, 19:35
.Не знам дали това че са до изградени с търтиеви килийки ще пречи да ги пълнят с мед.

Ще ги запълнят с мед чак на слънчогледа, до тогава ще гледат търтей в тях.

kristiqn1980
08.09.2017, 20:01
Питите във фризера 2-4 часа минимум. А за изграждането, по принцип пчелите запълват празни пространства в кошера (проядените пити ще станат празно пространство след като ги почистят пчелите) и изграждат пити-далаци. Твоите проядени пити ще бъдат изградени, само че с търтееви килийки и няма да бъдат равно изградени. Щом са 50% поразени моя съвет е след фризера да ги претопиш, да почистиш рамките и догодина наново.hi;
Да попитам дали няма да се получи ако рамките бъдат напръскани с разтвор на формалин или друг препарат.

Гогол
08.09.2017, 20:35
има и такива на 5% ..Надявам се пчелите да си ги пооправят та и с малко мед да ги понапълнят.Не знам дали това че са до изградени с търтиеви килийки ще пречи да ги пълнят с мед.
Зависи къде са тези 5%.Ако са в краищата ще ги изградят,но ако са в средата–остават си празни пространства за да преминават напряко/до 2–4 см. отвор./За маг.рамки е за предпочитане да са изградени с търтиеви килийки.
За да ги нападнат молците,значи в тях е люпено пило.Защо не ги остави под плодниците?

kristiqn1980
08.09.2017, 22:55
Здравейте колеги.
Не съм сигурен в своето решение, затова ще бъда много ризнателен за мнение/съвет. Преди десет дена подредих пити за зазимяване:
1. Първи (долния) корпус - пълен с изградени празни и маломедни пити.
2. Втори корпус - пило, маломедни и пити с прашец, ограничени на 6-7 пити с преградна табла.
3. Трети корпус (горния) - мед и маломедни пити, ограничени на 6-7 пити с преградна табла.

Сега в момента горния корпуси на 90% пълни с запечатен мед и допринасят остатъци. В вторите корпуси по 2-3 пити отв./затворено пило и майки. Долните корпуси, основно, празни.** Отворени прелките - само във вторите корпуси.

Въпрос - на колко корпуси оставя за зима семейство?
1. Как то е - на 3.
2. Махам само долния - на 2
3. Само на горния (меден, няма празни килийки) - на 1
http://s46.radikal.ru/i111/1709/78/ccb6838ee0dct.jpg (http://radikal.ru/fp/ii3y6xf3x8cp6) http://s56.radikal.ru/i154/1709/3d/fe304be9ffcat.jpg (http://radikal.ru/fp/rtzhasg3xsdan)

Не мога да дам съвет,но аз бих процедирал така.
В 1 долу празни,маломедени и не доизградени.
В 2 семейството
В 3 освен медени е много важно да нямаш бяла (новоизградена) рамка.
В 3 на пролет майката ще снася.
Моите са корпус с магазини и пета година нямам грижи,нито за складиране на рамки и не мисля за молци.

nikolai_kn1979
09.09.2017, 15:39
Зависи къде са тези 5%.Ако са в краищата ще ги изградят,но ако са в средата–остават си празни пространства за да преминават напряко/до 2–4 см. отвор./За маг.рамки е за предпочитане да са изградени с търтиеви килийки.
За да ги нападнат молците,значи в тях е люпено пило.Защо не ги остави под плодниците?
Кошерите ми са на 2 години но направени по старите методи.Дъното е не подвижно без мрежа .За догодина мисля да ги оставя от горе върху плодника.Още ме е яд на госпожата от пчеларския магазин направих и 1000 лв оборот и ми пробута боклуци...кошерите вече ги ремонтирах.

дядо борю
09.09.2017, 19:56
Кошерите ми са на 2 години но направени по старите методи.

Старите методи са по добри от новите.Аз имам кошери на повече от 50 години които все още са годни за работа,а имам и на 2 години които се разсъхнаха и трябваше да им кова ламаринки по ъглите.Всеки кошер е добър при добър стопанин,а пчелите са много пластични и се нагаждат към хралупи,тръвни,дървени разборни кошери,глинени тръби и така модерните полиуретанови кошери.

Гогол
09.09.2017, 21:23
Старите методи са по добри от новите.Аз имам кошери на повече от 50 години които все още са годни за работа,а имам и на 2 години които се разсъхнаха и трябваше да им кова ламаринки по ъглите.Всеки кошер е добър при добър стопанин,а пчелите са много пластични и се нагаждат към хралупи,тръвни,дървени разборни кошери,глинени тръби и така модерните полиуретанови кошери.

Дядо Борьо, не карай момчето да се чуди к,во да прай сега.За старите методи съм съгласен,но за старите сглобки на кошери–не.Неудобни са за сегашното пчеларство.Категоричен съм,защото 20–на години карах с такива.Но после–ни ротации,ни магазин отдолу с маломедни за имитиране на паша.Затова всички ги преправих и сега е друго.По–гъвкави са новите сглобки. Не можем да си кривим душата,така е.
Ще използвам поста,за да кажа на Николай–преправи ги.Ако не можеш,изпрати ги и ще ти ги направя съвременни.Разбира се безплатно за труда.Ако вложа някакви материали тогава ще заплатиш стойноста им.

дядо борю
09.09.2017, 21:47
Бях забравил,че си дърводелец,видях те в форума направи си сам.

БоянГ
11.09.2017, 13:07
Здравейте
Видях,че е писано три страници преди това,но да питам аз пак.Нормално ли е по това време семействата да имат по три,четери рамки пило?Миналата година по това време според дневника са ми били на по 6-7.Говоря за силни семейства и млади майки на по 8-9 рамки покритие от пчели и това е масово не на един два кошера.Даже най-силното ми семейство тази година е със една рамка прясно снесено пило.
П.с. Имат място за снасяне и където се е излюпило старото пило майките не осеменяват.

Трендафил Дончев
11.09.2017, 14:47
Здравейте
Видях,че е писано три страници преди това,но да питам аз пак.Нормално ли е по това време семействата да имат по три,четери рамки пило?Миналата година по това време според дневника са ми били на по 6-7.Говоря за силни семейства и млади майки на по 8-9 рамки покритие от пчели и това е масово не на един два кошера.Даже най-силното ми семейство тази година е със една рамка прясно снесено пило.
П.с. Имат място за снасяне и където се е излюпило старото пило майките не осеменяват.

Май се готвят за голям мор, ако зимата е като таз година. А дано не позная.;)

nikawr
11.09.2017, 16:07
Здравейте
Видях,че е писано три страници преди това,но да питам аз пак.Нормално ли е по това време семействата да имат по три,четери рамки пило?Миналата година по това време според дневника са ми били на по 6-7.Говоря за силни семейства и млади майки на по 8-9 рамки покритие от пчели и това е масово не на един два кошера.Даже най-силното ми семейство тази година е със една рамка прясно снесено пило.
П.с. Имат място за снасяне и където се е излюпило старото пило майките не осеменяват.

С оглед на това, че Август, а сега и Сепрември е много сух, колко да имат? Пак че и токлкова имат, особенно ако не ги стимулираш.... ;)

БоянГ
11.09.2017, 16:19
Стимулирам ги с по 300-400мл. захарен сироп 1:1 през два,три дни.Запаси от мед имат венци също,но почнах да се притеснявам,а да ги накарам да снасят повече,едва ли по това време на годината.

nikawr
11.09.2017, 16:56
Проблема може да е че няма достатъчно прашец.

дядо борю
11.09.2017, 19:58
Пчелите знаят по добре от нас какво да правят,в гората кой ги стимулира?Само ги освободи от акара и чакай пролетта ако имат добри запаси от храна.

зуница
12.09.2017, 10:45
Стимулирам ги с по 300-400мл. захарен сироп 1:1 през два,три дни.Запаси от мед имат венци също,но почнах да се притеснявам,а да ги накарам да снасят повече,едва ли по това време на годината.
Дай им питки с протеин.

jdrumev
13.09.2017, 22:58
Дака,ако не си го разтурял,остави го така,както си е.Изкарай по една рамка от двата корпуса да остане празно от двата края и му сипи 5-6 литра захарен сироп...В сиропчето можеш да капнеш по 6 капки йод на литър...ей така за да им горчи...



Малко повече капки сложих дано да не съм направил грешка,но го свалиха всичко.

jdrumev
13.09.2017, 23:07
http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=865060
http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=865061
http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=865062
Тук няколко снимки от преди време на рояка с 11 рамки пило.Реших да го остава така както си е само ще го покрия с нещо вълнено от горе на втория корпус.Рамките са 5,6,7 на втори корпус дата 23 08

solaris60
14.09.2017, 17:14
http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=865060
http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=865061
http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=865062
Тук няколко снимки от преди време на рояка с 11 рамки пило.Реших да го остава така както си е само ще го покрия с нещо вълнено от горе на втория корпус.Рамките са 5,6,7 на втори корпус дата 23 08

Друмев, ти тези снимки с магнезиева светкавица ли ги прави?

jdrumev
14.09.2017, 17:39
Имаше само една възможност за снимки там.Аз мисля ,че се извиних за лошото качество на снимките.
Остави снимките,но тая вечер прегледах децата на бояна и установих нещо странно което не съм виждал до сега.
Възможнолие да има зелен мед и от кое растение го събират?
В момента цъфти тук бръшлян.

Sylvie
15.09.2017, 05:16
Здравейте.

Знаете ли откъде мога да си закупя стойка за рамки (https://www.google.co.uk/search?source=hp&ei=qUS7Wc7lEsT7UIjVjvgJ&q=стойка+за+рамки&oq=стойка+за+рамки&gs_l=mobile-gws-hp.3..0i22i30k1l3.2484.9480.0.9900.16.16.0.2.2.0.4 99.3851.0j5j8j2j1.16.0....0...1.1j4.64.mobile-gws-hp..0.16.3505.3..0j41j46j0i131k1j0i46k1j0i22i10i30 k1.e7ZdTVjgK5Q#imgrc=5WSrwW7zSehovM:)

jdrumev
15.09.2017, 07:28
Имаше само една възможност за снимки там.Аз мисля ,че се извиних за лошото качество на снимките.
Остави снимките,но тая вечер прегледах децата на бояна и установих нещо странно което не съм виждал до сега.
Възможнолие да има зелен мед и от кое растение го събират?
В момента цъфти тук бръшлян.

Благодаря на колегите с които обсъдих зеленото по плодниковите пити.Оказа се че не е болест,а можеби децата са събрали мед от мента.

Трендафил Дончев
15.09.2017, 07:44
Благодаря на колегите с които обсъдих зеленото по плодниковите пити.Оказа се че не е болест,а можеби децата са събрали мед от мента.

А дали нектара събран от мента е зелен? Сигурно, ако събират от синчец ще е син.

jdrumev
15.09.2017, 07:51
Ще извадя по една рамка да видим и цвета му точно какъв е на меда.Сега което виждам е само зеления отенък по восака с който са запечали килийките.

delpi
15.09.2017, 16:13
Здравейте.

Знаете ли откъде мога да си закупя стойка за рамки (https://www.google.co.uk/search?source=hp&ei=qUS7Wc7lEsT7UIjVjvgJ&q=стойка+за+рамки&oq=стойка+за+рамки&gs_l=mobile-gws-hp.3..0i22i30k1l3.2484.9480.0.9900.16.16.0.2.2.0.4 99.3851.0j5j8j2j1.16.0....0...1.1j4.64.mobile-gws-hp..0.16.3505.3..0j41j46j0i131k1j0i46k1j0i22i10i30 k1.e7ZdTVjgK5Q#imgrc=5WSrwW7zSehovM:)

Купих си тази година от Балмина една такава стойка, но не става. Не е сметнато нещо добре разстоянието между двата рога и няколко пъти ми падаха рамките, много нерви изхабих. Трябва да я преправя по някакъв начин, иначе ще я изхвърля.

Sylvie
15.09.2017, 22:25
Има едни по-различни, по-светли, ето тези (https://www.google.co.uk/search?source=hp&ei=lTe8WeXBBuOa6AT8n6fYDg&q=стойка+за+рамки&oq=стойка+за+&gs_l=mobile-gws-hp.1.0.41j0l4.2408.6390.0.8032.11.11.0.2.2.0.283.2 008.0j9j2.11.0....0...1.1j4.64.mobile-gws-hp..0.11.1715.3..46j0i131k1j0i46k1.fBl7AQbX2Q0#img rc=-IcDxcNXHKYlsM:), те на мен не ми се виждат стабилни. Но като тези на Lyson видях да използват в един видеоклип и бяха доста добри. Струват ми се много удобни тези стойки, много ми трябват, но не мога да намеря по он-лайн магазините.

Трендафил Дончев
15.09.2017, 22:29
Има едни по-различни, по-светли изглеждат да са като от алуминий, те на мен не ми се виждат стабилни. Но като тези на Lyson видях да използват в един видеоклип и бяха доста добри. Струват ми се много удобни тези стойки, много ми трябват, но не мога да намеря по он-лайн магазините.

Толкова ли е трудно да се направи от някой сръчко?

Гогол
16.09.2017, 21:58
Бях забравил,че си дърводелец,видях те в форума направи си сам.

''Грешка,Спасе!:laughing:!Пуснат сме в гъз''–казал Иванчо на бъдещия си нероден брат и изплувал в правилната посока.
Ха,сега познай и ти от раз–дърводелец ли съм или това е СИП.ХА СЕГА ,ДЕ!Ей,ако и ти се разсърдиш,спирам да пиша.

jdrumev
16.09.2017, 22:01
Преди да спреш да пишеш Гогол може ли да прочетеш моя пос за зеления мед.И да споделиш според теб от какво е?
Благодаря предварително.

дядо борю
16.09.2017, 22:18
''Грешка,Спасе!:laughing:!Пуснат сме в гъз''–казал Иванчо на бъдещия си нероден брат и изплувал в правилната посока.
Ха,сега познай и ти от раз–дърводелец ли съм или това е СИП.ХА СЕГА ,ДЕ!Ей,ако и ти се разсърдиш,спирам да пиша.

Да не съм дете да се сърдя,мислех,че си ти в един форум за инструменти със същата картинка и от Ямбол.Исках да кажа дърводелец любител,а не професия.

delpi
17.09.2017, 15:08
Има едни по-различни, по-светли, ето тези (https://www.google.co.uk/search?source=hp&ei=lTe8WeXBBuOa6AT8n6fYDg&q=стойка+за+рамки&oq=стойка+за+&gs_l=mobile-gws-hp.1.0.41j0l4.2408.6390.0.8032.11.11.0.2.2.0.283.2 008.0j9j2.11.0....0...1.1j4.64.mobile-gws-hp..0.11.1715.3..46j0i131k1j0i46k1.fBl7AQbX2Q0#img rc=-IcDxcNXHKYlsM:), те на мен не ми се виждат стабилни. Но като тези на Lyson видях да използват в един видеоклип и бяха доста добри. Струват ми се много удобни тези стойки, много ми трябват, но не мога да намеря по он-лайн магазините.

Конструктивно точно така изглежда и моята.

Гогол
17.09.2017, 22:51
Преди да спреш да пишеш Гогол може ли да прочетеш моя пос за зеления мед.И да споделиш според теб от какво е?
Благодаря предварително.

Данчо,любимецо на форума!!! С това твое писание много ме величаеш.Или беше сигурен ,че той ще се разсърди и аз няма да пиша нито ред тук/винаги държа на думата си/.
Относно въпроса ти–Данчо не съм имал такъв случай.Имал съм отделни килийки с мед с петролен цвят/също не знам от какво е/.Нарочно го отбрах и му направих дегустация.Тръпчив,с лека горчива жилка.Допускам че е от тютюн.В близък периметър няма тютюн.Остава да е канабис.Значи някъде около мен го има в достатъчно количество,че да съберат и нектар.Това са само мои хипотези,истината каква е,един Господ знае.
Тази година имам зелено оцветени ново изградени пити,на отделни участъци от питата.Също като теб си задавам въпроси за това,но не мога да си отговоря.
Опитай меда/но не като центрофугираш цялата пита/,добий представа за вкусовите му качества,пък може и да налучкаме.;)

agro
17.09.2017, 23:24
След днешните прегледи съм в почуда. През август от лакомия обрах и меда от плодниците. Приготвих много сироп, да го заместя. Днеска, месец по-късно, какво да видя - плодниците с по 4-5 пити мед, почти запечатани, останалите пити също с много мед. Бях сложил отгоре за обиране центрофугирани магазини и корпуси, и тях почнали да ги пълнят, въпреки, че съм ги отделил с найлон и съм оставил само тесен процеп. Два рекордьора останали да живеят на най-долния етаж, отгоре запечатали по един корпус и почти напълнили по един магазин, който е над найлона. Не може да е от сиропа, защото давах по малко /200 гр/ през 3-4 дни. Да съм дал по две кила на кошер най-много. И това на първите петнадесет прегледани. Въпросът ми е сега какво да правя? Махнах найлоните, но не ми се започва отново с центрофугата. Какво ще стане, ако ги оставя да зимуват така, с меда отгоре? Ще преминат ли от долния корпус към меда в горния, преди студовете или по време на тях? Ако не преминат, защото си имат мед в корпуса, в който са се зазимили, няма ли да им е студено с празния обем отгоре /напр. корпус + магазин/?

Трендафил Дончев
17.09.2017, 23:53
Данчо,любимецо на форума!!! С това твое писание много ме величаеш.Или беше сигурен ,че той ще се разсърди и аз няма да пиша нито ред тук/винаги държа на думата си/.
Относно въпроса ти–Данчо не съм имал такъв случай.Имал съм отделни килийки с мед с петролен цвят/също не знам от какво е/.Нарочно го отбрах и му направих дегустация.Тръпчив,с лека горчива жилка.Допускам че е от тютюн.В близък периметър няма тютюн.Остава да е канабис.Значи някъде около мен го има в достатъчно количество,че да съберат и нектар.Това са само мои хипотези,истината каква е,един Господ знае.
Тази година имам зелено оцветени ново изградени пити,на отделни участъци от питата.Също като теб си задавам въпроси за това,но не мога да си отговоря.
Опитай меда/но не като центрофугираш цялата пита/,добий представа за вкусовите му качества,пък може и да налучкаме.;)

А какво ще кажете за бръшляна?

nikawr
18.09.2017, 07:06
След днешните прегледи съм в почуда. През август от лакомия обрах и меда от плодниците. Приготвих много сироп, да го заместя. Днеска, месец по-късно, какво да видя - плодниците с по 4-5 пити мед, почти запечатани, останалите пити също с много мед. Бях сложил отгоре за обиране центрофугирани магазини и корпуси, и тях почнали да ги пълнят, въпреки, че съм ги отделил с найлон и съм оставил само тесен процеп. Два рекордьора останали да живеят на най-долния етаж, отгоре запечатали по един корпус и почти напълнили по един магазин, който е над найлона. Не може да е от сиропа, защото давах по малко /200 гр/ през 3-4 дни. Да съм дал по две кила на кошер най-много. И това на първите петнадесет прегледани. Въпросът ми е сега какво да правя? Махнах найлоните, но не ми се започва отново с центрофугата. Какво ще стане, ако ги оставя да зимуват така, с меда отгоре? Ще преминат ли от долния корпус към меда в горния, преди студовете или по време на тях? Ако не преминат, защото си имат мед в корпуса, в който са се зазимили, няма ли да им е студено с празния обем отгоре /напр. корпус + магазин/?

Аз бих направил така: Магазина под плодника и да зимувата така. След 3-4 седмици меда ще го дръпнат в плодника.
Тези двата с по 2 плодника с мед, горния бих го запрял в склада за пролетно подхранване и пак магазина под плодника.
Зимувам моите с магазините отгоре, но при мен кошерите са стари ДБ и нямат отделно дъно. Като магазините са пълни с ПРАЗНИ пити.
А колко пило имат не спомена?

agro
18.09.2017, 15:53
...
А колко пило имат не спомена?
Пило имат различно, един с един не си приличат. Има изобщо без пило, има и с пило на 4-5 рамки колкото длан, някои имат открито пило, други само запечатано. Сравнение на количеството пило със запасите от мед не съм правил, сега бързам да приключа по-навреме.

Гогол
18.09.2017, 21:12
А какво ще кажете за бръшляна?

Мислех и по този медонос Трендафиле.Но тук,в този район/ти го знаеш/ няма бръшлян и за 1 венец да свием за 9.09.Така че при мен отпада,при Дачето –не знам.Той е на ход,да каже.

jdrumev
18.09.2017, 22:41
Тая вечер реших да опитам тоя зеленкавия мед за който писах.Не нагарча,но е бая редък с цвят на бира.Другото за което искам да на пиша е ,че много мана са вкарали в плодниците тия 2 седмици.Мисля,че е късно да я вадя.Според вас какво може да се направи?Е никога не бях вярвал,че и аз ще видя какво е мана септември месец.Това е на пчелина на Бояна да поясня.

Ангел Йосифов
19.09.2017, 07:15
Не нагарча,но е бая редък с цвят на бира.
Май пропусна нещо.Бирата трябва да е в зелена бутилка....

kristiqn1980
19.09.2017, 08:19
Колега за стоката в балмина знаеш че е с произход Турция.
Там стандартът при кошери е по голям с 5мм (50,5-42,5).
От там идва разликата и падането на рамките

Лъчо
20.09.2017, 10:50
Здравейте, колеги. Заварих една тазгодишна отводка с много малко пчели(2-3) междурамия и без никакви запаси. Най вероятно нападната.
Майката е таз годишна и искам да я запазя. Запасите ще ги попълня.
Какво бихте ме посъветвали да направя? Има ли шанс да изкара зимата това семейство?

malkia.sandanski
20.09.2017, 12:52
Здравейте, колеги. Заварих една тазгодишна отводка с много малко пчели(2-3) междурамия и без никакви запаси. Най вероятно нападната.
Майката е таз годишна и искам да я запазя. Запасите ще ги попълня.
Какво бихте ме посъветвали да направя? Има ли шанс да изкара зимата това семейство?

Миналата зима имах запасни майки, които изкараха зимата (-20 градуса) с 2 междурамия фарарови рамки (магазинни). Особеностите бяха, че корпусите са полистиренови, включително и капаците. Запасните зимуват върху основните семейства като са отделени от тях с чувал. Под капака също има чувал, на капака имат горен вход като чувала е поставен, така че да не затваря входа.

Лъчо
21.09.2017, 08:43
Благодаря колега.