PDA

Виж пълната версия : ВЪПРОСИ ОТ НАЧИНАЕЩИ И МЛАДИ ПЧЕЛАРИ



Страници : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

asm22
08.09.2012, 21:33
Преди 2 и нещо или 3 месеца купих още 4 отводки. Една от тях никаква я нямаше, при няколко прегледа нямаше майка, и я обединих с друга отводка. Предната (тази без майка) и сборната, тоест първо предната, а сега и сборната не пипа от сиропа. Колкото сипа толкова го намирам. В хранилката се мотаят пчели обаче нищо повече. Сиропа като състав е същия като на другите кошери.

Apostolov
18.09.2012, 08:53
Здравейте колеги, аз съм млад и начинаещ. Запалих ме много тази година на пролет, изчетох много, но за голямо мое съжаление не успях да се включа в практиката този сезон. Но сега опитвам максимално да наваксам... та имам следния проблем:
Дядо ми миналата година е преместил една отводка в 10 рамков ДБ. Кошера е изкарал сезона дал е един магазин мед, но когато го отворихме вчера нямаше майка, нямаше и прясно пило и имаше към 8 кг мед. На теория има варианти какво да се направи, но дядо ми каза, че ще го унищожи, защото те нямало да могат да си направят майка сега и щели само да изядат меда. А на мен не ми се иска това да се случи. Склоних го да не пипа, за да попитам аз големите практици тук, какво е най - добре да се направи. Очаквам вашата помощ wink;

vanHanegem
18.09.2012, 10:28
Аз мисля, че дядо ти е прав. Присъедини това осиротяло семейство към друго. Късно е вече да се прави друго по него....

evgeni.filimonov
18.09.2012, 12:29
Да, ако има много пчели, обедини го с някое друго по-слабо.
Но все пак, провери хубаво за майка, това че няма пило, не значи че няма майка, пчелите вече спират да отглеждат пило. Но ако и дядо ти го е гледал и е установил че няма майка, може наистина да е така.
А колкото до унищожаването, не вярвам дядо ти точно това да иска да направи, предполагам че мисли да го изсипе пред другите кошери и пчелите да навлязат по другите кошери, но това се прави ако семейството е много слабо и задължително трябва да се подпуши много добре, за да се насмучат пчелите с мед и да бъдат допуснати в другите семейства. Аз бих обединил.

ivootur
18.09.2012, 13:47
Ако ще обединяваш гледай хубаво за майка.Преди седмица на мен ми изкочи едно такова което нямаше никаво пило,но пък нямаше други признаци да е останало без майка.Прегледах го няколко пъти добре/имаше много пчела/и открих майката,млада неоплодена,правило е самосмяна но твърде късно за да се оплоди майката.Искам да кажа че не е желателно да обединяваш две семейства когато и двете имат майки,ще стане голям бой

Apostolov
18.09.2012, 13:51
Аз точно това си мисля и да направя - да го обединя с друг кошер или други... но повярвай точно иска да преместил 2-3 медни пити, а останалото да го закарал на 200-300 м. и те да си били умрели там... аз разбирам, че той си е пчелар от едното време и затова питам вас. Аз предложих да тръснем питите при едно по - слабо семейство, но според него нямало да ги приемат speechless; какво ще кажете вие?

N-2
18.09.2012, 14:43
Мисля си, че някой си прави майтап.

ivootur
18.09.2012, 14:46
Така няма да ги приемат.Преграждаш с весник,по слабото семейство гледай да го събереш на 3–4 пити,по–силното надраскай 6 пити да се залепят на меда и да се насмучат,само че трябва да действаш много бързо да не стане нападение,напръскваш хубаво с разредена ракия и двете семейства и обединяваш.100% гаранция няма че няма да се сбият,по това време не е препоръчително да се правят такива манипулации.

Владо-Gillan
18.09.2012, 15:17
Обедини с някоя отводка, но отводката я обедини към семейството а не обратното.Така ще имаш минимум загубени пчели.По нагоре хората са ти казали, как да обединявате.Другия вариант е, ако другите са силни семейства, да дръпнеш по една пита с пило от тях, и да ги дадеш на осиротялото семейство, като му осигуриш и оплодена-снасяща майка.

Ивайло Георгиев - ingivo
18.09.2012, 16:14
Апостолов , къде се намира този кошер?

Apostolov
19.09.2012, 10:03
Благодаря много за бързите отговори. Кошерът се намира в село Каменар ,Бургаско

N-2
19.09.2012, 10:35
:D

scutellator
19.09.2012, 11:55
Дядо ти е прав - има много варианти как да се постъпи, но неговият е с най-малък риск за нанасяне на вреда. Аз не знам каква е причината че семейството е останало без майка и дали наистина няма майка, нито пък ти, нито най-вероятно дядо ти знае това. Със унищожаването на един кошер няма да се свърши света и небесата няма да паднат. Ако майката се е разболяла и впоследствие се е изгубила или там има неоплодена майка, присъединявайки пчелите към (и питите) към друго семейство, в опит да помогнеш, по-скоро ще навредиш.

Владо-Gillan
19.09.2012, 12:10
Дядо ти е прав - има много варианти как да се постъпи, но неговият е с най-малък риск за нанасяне на вреда. Аз не знам каква е причината че семейството е останало без майка и дали наистина няма майка, нито пък ти, нито най-вероятно дядо ти знае това. Със унищожаването на един кошер няма да се свърши света и небесата няма да паднат. Ако майката се е разболяла и впоследствие се е изгубила или там има неоплодена майка, присъединявайки пчелите към (и питите) към друго семейство, в опит да помогнеш, по-скоро ще навредиш.
А не трябва ли първо, да се убеди че няма майка?Това става като се поставя пита с, прясно пило и се следи за изграждането на маточници.Ако няма маточици, положението не е чак толкоз страшно.Ако има маточници, питата се маха, и се процедира според това какво иска да постигне.Моето мнение е, да присъедини най слабата тводка, към семейството без майка.Може и обратното, да присъедини семейството към отводката, но така ще загуби повече пчели.Но всичко все пак зависи, от това какво иска да направи човека и какви са му целите.Но първо и най важно нещо е да се обеди че няма майка, а това се постига както казах, с пита с прясно пило.

tendo
10.01.2013, 22:11
Искам да попитам всички ви, вярно ли е че при кошерите лежаци има по - голям риск от влизане и заселване на восъчен молец ?
Благодаря ви.

dvidenov
11.01.2013, 08:16
Не зависи от вида на кошера а от силата на семейството и колко стари са питите.Което пак е вързано,ако са много стари питите,семейството е слабо.

tendo
11.01.2013, 21:38
Не зависи от вида на кошера а от силата на семейството и колко стари са питите.Което пак е вързано,ако са много стари питите,семейството е слабо.

С др. думи зависи от това дали има пити, които са непокрити с пчели, и доколко са стари те, т.е доколко са привлекателни за молеца ?

emilvalchev87
13.01.2013, 23:45
Аз съм на 25 години досега не съм се занимавал с пчели и не разбирам нищо.
Интересува ме как да сложа рояка пчели в кошера и да започнат да работят?Къде да се снабдя с восъчните пити и кога е най-добре да стане това?
Не знам дали поставям въпросите правилно но ако можете ми отговорете.

koragroup
14.01.2013, 06:48
Аз съм на 25 години досега не съм се занимавал с пчели и не разбирам нищо.
Интересува ме как да сложа рояка пчели в кошера и да започнат да работят?Къде да се снабдя с восъчните пити и кога е най-добре да стане това?
Не знам дали поставям въпросите правилно но ако можете ми отговорете.

Здравей Емо,
И аз като тебе съм нов в пчеларството. Моят съвет към теб е да отделиш месец два и за прочетеш 1-2 книги, един календар на пчеларя, да изровиш целия форум изоснови и така почти всичко (като за начало) на теория ще ти е ясно.
Има и разни филмчета тук там - с търсачките всичко се намира.
Ако искаш конкретни отговори wink; ето ги:
Отваряш капака, поставяш рояка, затваряш капака, отваряш дупката от където да излизат.
Восъчните пити пчелите ги правят от восъчни основи. Тях трябва да купиш между 1 и 28 февруари от пчеларски магазин.
Поздрави hi;

pa4o
14.01.2013, 09:10
Е това си е верно точен отговор. Приветствам.И аз така му бих отговорил.

Владо-Gillan
14.01.2013, 13:44
Емо от къде си?

emilvalchev87
14.01.2013, 17:50
Емо от къде си?
Монтана

emilvalchev87
14.01.2013, 17:51
koragroup

Мерси за конкретния отговор :)

Владо-Gillan
14.01.2013, 18:18
Емо аз съм от Берковица, пиши на лични някакви кординати, гсм, поща или ФБ.Ще ти помогна с каквото мога, добре дошъл си и на скромния ми пчелин, когато пожелаеш

Kiril8305
14.01.2013, 19:25
Емо аз съм от Берковица, пиши на лични някакви кординати, гсм, поща или ФБ.Ще ти помогна с каквото мога, добре дошъл си и на скромния ми пчелин, когато пожелаеш
Браво колега.Адмирации за тези ти намерения.
Същото бих предложил и аз на колегата ако бе от моя край.

Владо-Gillan
15.01.2013, 11:28
няма как, и на мен така ми помагаха в началото

zayo
18.01.2013, 09:57
Здравейте! Вчера подхранвах пчелните семейства с по една килограмова питка на Bee fonda. Направи ми впечатление това, че на някой от семействата по капачето на хранилката има кондензирали капки, а при други няма.Въпроса ми е дали в тези кошери с конденза вентилацията не е добра? Според вас кое е по-удачно, да се отворят прелките и на втория корпус или да се отвори само голямото капаче на хранилките? Същите са пластмасови, стандартни от по 0,700 или 0,800 л с по две прозрачни капачета. Кошерите са ЛР. Семействата са зазимени по един и същи начин - на втори корпус с отворени прелки на дъното и на първи корпус.

ivootur
18.01.2013, 10:32
Здравейте! Вчера подхранвах пчелните семейства с по една килограмова питка на Bee fonda. Направи ми впечатление това, че на някой от семействата по капачето на хранилката има кондензирали капки, а при други няма.Въпроса ми е дали в тези кошери с конденза вентилацията не е добра? Според вас кое е по-удачно, да се отворят прелките и на втория корпус или да се отвори само голямото капаче на хранилките? Същите са пластмасови, стандартни от по 0,700 или 0,800 л с по две прозрачни капачета. Кошерите са ЛР. Семействата са зазимени по един и същи начин - на втори корпус с отворени прелки на дъното и на първи корпус.

Конденза е признак че може би гледат пило.

FVCVS CAESAR
18.01.2013, 13:11
Мисля, че кондензът в хранилката не е проблем. Топлият и влажен въздух, който пчелите издишат, съвсем естествено отива нагоре и се опитва да напусне кошера през хранилката. Важното е в гнездото да няма много влага.
Аз пък при подобна конфигурация на входовете махам хранилките и покривам отворите с вестници, велпапета и др. затоплящи и хигроскопични материали.

gaikata1982
26.01.2013, 08:11
аз пак сам оставил горниа вход на 2 см а долниа на 3 см отворен а отгоре са сас бризен и варху бризента велпапе.така добрелие както сам ги оставил и кога да затвориа горниа вход?

Ивайло Георгиев - ingivo
05.02.2013, 20:18
Уфффффф ! Много въпроси много отговири преминаха днес през главата ми. От 6 отводки зазимени по един и същ начин като 2 от тях са от едно място 4 от друго днес при първи осведомителен преглед при темперетура над 13 градуса положението е следното . Първо да кажа че на 15.01 им сложих на всичките по 1 кг апитом. Зазимяването беше на 2 ЛР10 корпуса като долните бяха с празни пити 6-8 бр. а горните с кълбото също на 7-8 пити с преградни дъски . Входовете на горните отворени и още са с мишепредпазители и горе и долу.При последното третиране за вароа с киселина паднаха по 10-тина броя . Тъй 4-те весели донасят прашец единични пчелички имат запечатано пило на по 2-3 пити колкото капачка от буркан има и открито . Когато отворих 5-тата една от 2-те направо се ужасих като погледнах през междурамията на дъното купчина пчели умрели.....Ах майкйму стара ами сега ??????? Значи във всичките има доста кристализирал мед може би 60-70% от всичкия не знам защо и как и въобще незнам. От апитома са взели по малко по 100-тина грама при всички кошери. Да видиме сега аз ли съм сбъркал нещо което ще е по-добрия вариант или е нещо не зависещо от мене ? Отчитам като грешка че зазимяването беше на повече от необходимия брой пити , може би трябвахе да ги зазимя на по 4-5 пити ,но имаше доста мед есента викам нека си стои всичко вътре нищо няма да вадя ????? Подмора от въпросния кошер е около 2 пълни шепи което е може би половинота от всичките пчели но семейството .Направими впечетление че е яко примесен с кристали . От глад ли е ? Ако е от глад защо не са взимали от Апитома над тях е ??? На първо време ги стесних на 6 пити като вкарах една с течен мед до кълбенцето и я надрасках. Дали да не ги стесня още на 4 и от двете страни да ги затопля ??? Майката е едногодишна жизнена е sweating; Дали мога да ги спася ????????
п.п. Забравих да спомена че вароа нямаше по труповете и бяха пресни като чели може би през втората половина на януари са умрели де да знам crying;

N-2
06.02.2013, 10:43
Може би причината е комбинирана от храна, слабо семейство и преразширено гнездо.

Има ли петна по питите? Ако има петна и не са черни, а светли, предполагам, че причината е усилена консумация за поддържане на температурата. В резултат на това се препълва червото им и ако в този момент пчелите не могат да се облетят, просто падат и се вкочаняват на дъното.
Снощи си купих една нова книжка на А. Грънчаров. Повечето неща се повтарят, но има и някои по-различни отколкото в прадишните му книги /доколкото успях да я прегледам/. Ще я има на изложението.
Та там прочетох /не за първи път, просто се подсетих/, че ако сме подхранвали със сироп приготвен от варовита вода, "тъкъв мед е токсичен, както мановия и води до бързо препълване на дебелото черво".

А ако няма петна, може би не са могли да използват кристализиралия мед. Въпреки, че това е по-малко вероятната причина, тъй като казваш, че е имало питка над рамките.

Ивайло Георгиев - ingivo
06.02.2013, 12:04
Ааааааа това за варовитата вода не го бях срещал до сега . Водата с която им правих сиропа есента беше доста варовита .Още един негатив sadsmile; При всичките фактори пак добре че са останали половината . Достигнах до заключението че са загинали от глад въпреки наличието на 2-3 пити с нектарен мед обаче в края на гнездото тоя по средните пити кристализирал предполагам това е сиропа който им давах есента а уж му слагах лимонена киселина явно е било малко. Ще ги стесня на 2-3 пити и затопляне странично и каквото господ даде . Отгоре ще им оставя Апитома и ще им оставя една от крайните пити с нектарен мед . Дано отцелеят щото няма да си го простя sadsmile;

Румен Димитров
06.02.2013, 12:59
Все си мисля, че всички рецепти за приготвяне на сироп са с условието водата да е кипяща, или преварена....самото преваряване не гарантира 100% чистота, ама количеството варовик е в пъти по-малко.
Знаех, че не е удачна варовиковата вода, ама това с токсичността и дебелото черво не го знаех!

Димитър Бонев
06.02.2013, 13:35
Малко вероятно е кристализиралия медж да е от сиропа, който си сипвал есента. Но кристализиралия мед може да е причина за проблема. Ако венеца е твърде голям пчелите в по-студеното време не са могли да се доберат до питката. За това и не са я взели. Иначе първо щяха да усвоят нея, преди да дръпнат другия мед. Трудно е точно да се каже къде е причината от дистанция.

N-2
06.02.2013, 13:38
...самото преваряване не гарантира 100% чистота, ама количеството варовик е в пъти по-малко.
Не мога да си го обясня как е в пъти по-малко, може би ако се прецеди с филтър? след преваряването да стане по-малко?


Знаех, че не е удачна варовиковата вода, ама това с токсичността и дебелото черво не го знаех!
Някъде съм чела обяснение, че минералите/варовика в тази вода са причина за по-бързото кристализиране на такъв мед.
Както мановия мед поради наличието на много минерали, предизвиква бързо запълване на дебелото черво е негоден за зимуване, така и този приготвен от варовикова вода поради същата причина е опасен. Тоест такъв мед има освен минерали, както мановия, също и бърза кристализация.
Ако добавим оцет или лимонтозу може да не кристализира медът, но минералите как да бъдат отделени?

христо
06.02.2013, 14:35
Временната твърдост се причинява от комбинация на калциеви йони и бикарбонатни йони във водата. Тя може да се отстрани чрез кипене.
Постоянната твърдост е твърдост (минерално съдържание), което не може да се отстрани чрез кипене. Тя обикновено се дължи на присъствието на калциеви и магнезиеви сулфати и/или хлориди във водата.
Източник : Уикипедия....

Задавам допълнителен въпрос- опитвали ли сте пресния прашец от рапица?
Какъв е вкуса му?...

N-2
06.02.2013, 14:59
Благодаря за обяснението, Христо.

Дали тази постоянна твърдост не би могла да се отстрани, ако не изцяло, поне частично с филтрите за вода от рода на Брита?

търтея
06.02.2013, 15:04
Твърдата вода че е вредна е вредна, но не смятам че това е причината за големия подмор.Нали със същия сироп са хранени и другите семейства

N-2
06.02.2013, 15:10
Другите е възможно да са били по-силни и да са успели да преодолеят кристализиралия мед, който ги отделя от питките. Затова да са живи още.

HINAP
06.02.2013, 15:37
В района на пчелина ми има няколко водоизточника и водата е изворна,но е варовита.От същата вода години наред правя сироп и нямам проблеми.Много се съмнявам,че може да им влияе.Аз пия от тази вода,но за да съм сигурен в нея,че няма болествотворни организми си я осребрявам с джобно апаратче Силвър.Понякога и с йонизираната вода си правя сиропа и нямам никакви ядове.Решил съм тази година да ги пръскам от тази/сребърна/вода за да видя дали ще има някакъв ефект против акарите,макар че съм скептично настроен.

N-2
06.02.2013, 16:18
Може би нямаш проблеми заради мекия климат и възможността да се облитат пчелите редовно.

HINAP
06.02.2013, 16:33
Ирис,права си,че климата е мек.Вече здраво носят прашец от минзухара и кокичето.

Ивайло Георгиев - ingivo
06.02.2013, 21:29
Другите е възможно да са били по-силни и да са успели да преодолеят кристализиралия мед, който ги отделя от питките. Затова да са живи още.

Сигурно е така всички ги зазимих по един и същ начин с един и същ сироп и препарати против вароа и профилактика за нозематоза .Просто по слабите 2 трябваше да ги зазимя на по 5-6 пити а не на 10, но имаше доста мед и си викам нека всичко си остане за тях пък и центафуга нямям още. Днес ги стесних на 4 пити по средата на корпуса отсрани и отгоре затопляне и найлон отгоре. Изглеждат добре весели са и бяха взимали от надраскания от мен нектарен мед от крайните пити нали е по топло и щъкат на всякъде. Доно отцелеят .

Владо-Gillan
06.02.2013, 21:51
Радвам се, че си ме послушал.Ще оцелеят, сега наблюдавай имат ли принос на прашец, ако имат значи майката е жива и здрава и са започнали със пилото.Като се появиш на чат ми пиши, чао за сега и се радвам че всичко е наред.

До колегите, защо правите заключение за минерали, вода, сироп и прочее....Вкарвате човек във излишен филм.Замислете се за нектара от гроздето и други овощно плодови растения, и оттам защо има известен кристализирал мед и висок подмор. drinks;

N-2
06.02.2013, 22:13
Ми, защото ние сме го гледали този филм, пък който е гледал филма за гроздето, да го вкара в другия филм. hi; drinks;

Владо-Gillan
06.02.2013, 22:32
Ми, защото ние сме го гледали този филм, пък който е гледал филма за гроздето, да го вкара в другия филм. hi; drinks;
Всеки колега може, да си гледа каквито филми иска. kiss; Но когато се опитваш да дадеш помощ на друг колега, първо го питаш къде пчеларства, със каква система кошери е, какъв и колко запас има в плодника и колко е имало при зазимяването.Пита се за състоянието на майката и от коя година е, пита се каква система са кошерите и как са зазимени, питат се още няколко неща и после се правят заключения.И понеже говориме за филми, права си, аз този филм го гледам тази зима за пореден път и на други места.Разбира се, не те ангажирам със моето мнение, търси причината във минералите и други сложни за обяснение неща.Аз се радвам, че колегите на които се опитвам да помагам са благодарни и най важното има ефект от моите филми (ако искаш може да ги наречеш, комедия, трилър или еротика дори)Най елементарното подобряване на условията във кошера, се отразява като старт за някое закретало семейство.И забележи, аз не говоря за замяна на запаса във плодника, а за подобряване на условията.Мисля че ме разбираш какво говоря, ако не ме разбираш кажи ще ти обясня kiss; kiss; kiss; kiss; kiss; inlove; inlove; inlove; inlove; kiss; kiss; kiss; drinks; drinks; drinks; drinks;

Румен Димитров
06.02.2013, 22:47
Бах маа му ...па съм опущил нещо !!!!

Бе Владо, твойте филми къде ги прожектират ?!?!?

Владо-Gillan
06.02.2013, 22:57
Не е важно къде, а кой е сценариста.
Тъкмо говоря със колегата, и се оказах прав, във плодника е имало гроздов нектар.
drinks; drinks; drinks;

alex74
06.02.2013, 22:58
Не си опущил,ще има повтерение. :D

Владо-Gillan
06.02.2013, 23:18
Не е важно къде, а кой е сценариста.
Тъкмо говоря със колегата, и се оказах прав, във плодника е имало гроздов нектар.
drinks; drinks; drinks;
Когато фактите говорят и боговете мълчат, още повече и пчеларите kiss;

rosty_sz
07.02.2013, 07:26
Как се установява наличието на гроздов нектар?
Наличието на такъв нектар води до последствия като от манов мед или..?

Колкото по от начало пуснете филма по полезно ще е за мен, че нямам инфо по темата drinks;

Ангел Йосифов
07.02.2013, 07:29
.Замислете се за нектара от гроздето и други овощно плодови растения, и оттам защо има известен кристализирал мед и висок подмор. drinks;

Владо,а какво ще кажеш за рамките-дали може те да са виновни за кристализацията на меда.Гроздето предоставя на пчелите последният за годинта нектар,а последния нектар се складира в очертанието на кълбото.Демек това е първия мед,който ще изконсумират.Мисля,че проблема с кристализацията идва от това какво е качеството на рамките и какъв мед(рапица) е имло в тях,когато колегата е закупил семействата-отводките. drinks;

христо
07.02.2013, 10:02
Последният внесен нектар първи се използва от пчелите, тъй като се складира в опразнените (опразващите се) килийки от излюпващото се последно пило.Той няма време да се запечата, нито да прокисне, естествено говоря при нормална ситуация. А що се отнася до сока от грозде и плодове - това може да е проблем, ако е в голямо количество и зимата (условията на зимуване) е със продължителни периоди на застудяване без облитане. В по топъл район, при тази мека зима (говоря за декември 2012- януари 2013г)- това е несериозно. А наистина всяко едно подобрение в гнездото - стесняване, вентилация, подхранване....си оказва положителното влияние- това е безспорно. Но тук има присъствие или на много рапица, или на мана- но в запечатания мед.
Пак казвам - опитайте пресен прашец от рапица. Опитайте вкуса на този мед. Сравнете....

N-2
07.02.2013, 10:05
Всеки колега може, да си гледа каквито филми иска. kiss; Но когато се опитваш да дадеш помощ на друг колега, първо го питаш къде пчеларства, със каква система кошери е, какъв и колко запас има в плодника и колко е имало при зазимяването.Пита се за състоянието на майката и от коя година е, пита се каква система са кошерите и как са зазимени, питат се още няколко неща и после се правят заключения.И понеже говориме за филми, права си, аз този филм го гледам тази зима за пореден път и на други места.Разбира се, не те ангажирам със моето мнение, търси причината във минералите и други сложни за обяснение неща.Аз се радвам, че колегите на които се опитвам да помагам са благодарни и най важното има ефект от моите филми (ако искаш може да ги наречеш, комедия, трилър или еротика дори)Най елементарното подобряване на условията във кошера, се отразява като старт за някое закретало семейство.И забележи, аз не говоря за замяна на запаса във плодника, а за подобряване на условията.Мисля че ме разбираш какво говоря, ако не ме разбираш кажи ще ти обясня kiss; kiss; kiss; kiss; kiss; inlove; inlove; inlove; inlove; kiss; kiss; kiss; drinks; drinks; drinks; drinks;

Благодаря за тирадата, поучителния тон и многото целувки.

Заключения не съм правила. Заключение може да има, ако се направи анализ на храната.

Моето предположение е следното:

Може би причината е комбинирана от храна, слабо семейство и преразширено гнездо.
Радвам се, че сме достигнали единодушие по въпроса.

Владо-Gillan
07.02.2013, 11:52
Във всеки един справочник или книга във която се описва зазимяването, се споменава за гроздовия сок и се набляга, че може да има количества гроздов сок във плодника равни на 2 плодникови пити.Пише го и във календарния справочник на Радоев.Също така пише, да се внимава и следи за наличието на такъв мед и при зазимяването да бъде изваден...
Последният внесен некатр се изконсумира когато гнездото не се подрежда, а когато гнездото се пре подреди какво става?Какво става когато внесеният гроздов нектар е повече и се трупа като запас?Причината може да се крие и във рапицата и във мановия мед, но както казвате само когато семействата са купени от район във който се отглежда рапица.Когато този нектар е изконсумиран макар и в зима като тазгодишната( хубава със много облитания), но е последван със прекомерно широко гнездо за силата на семейството, резултата е именно срив на част от пчелите а в повечето случаи и на цялото семейство ако не се вземат мерки.
Колкото до минералите не оспорвам че са причина за нещата дето описвате, но само когато се наблюдават във всички семейства.А когато става въпрос за едно или две семейства, не е редно да се говори според мен за това, защото колегата прави сироп за всички семейства а се наблюдава срив само във едно или две както казах.Защо не се наблюдава при другите, та нали и те са хранени със същия сироп.При положение, че е третирал със едни и същи препарати, хранил е със една и съща храна и е зазимил по един и същи метод всички, то извода е че ако има някакъв фал той ще се изрази във всички семейства.Щом при преглед не е установен акар по подмора и дъното значи акара отпада като виновник, падат и различните диарии и нозематози, защото колегата е направил преглед и не е забелязал признаците на по горе споменатите болести.Какво остава?Остава запаса и неговото качество, след като колегата сподели че е забелязал как пчелите буквално са изпили няколко лози до самите кошери, то вече е ясно за какво идва реч.
Тук има друг въпрос, като го зададете ще се постарая да отговоря.

N-2
07.02.2013, 12:10
[quote="iris"]

Ивайло Георгиев - ingivo
07.02.2013, 17:11
Понеже виждам че дискутирате по моя проблем искам да кажа че от рапица 200 % не е имало мед. Така или иначе не знам на 100% каква е причината за ситуацията както казва Ирис най вероятно е комплексна . Само разбрах че щеше да е по добре да им налея по 1-2 пити инвертен сироп ли се казваше есента от колкото да ги зазимя на нещо което не знам какво е. За гроздов сироп е имало със сигурност , но би трябвало да го е имало и в другите семейства не знам. Сега остава да стискаме палци да отцелеят .

http://s18.postimage.org/3lbypmevp/5837457m.jpg (http://postimage.org/image/3lbypmevp/) http://s18.postimage.org/c2bh0jjkl/5837455_Q.jpg (http://postimage.org/image/c2bh0jjkl/)

Владо-Gillan
07.02.2013, 18:26
Ще оцелеят братле, зимата си отива, критични остават близките 20тина дена, мине ли Февруари натам е песен.При мен вали сняг от 2 часа но зимата вече си отива.При първия удобен момент ще стесня по Блинов и ще сложа питките със прашец.
Това е въпроса за който говорех, но явно само ти разбра за какво става дума.Защо няма мед от лозето във другите семейства?
Няма защото са били по силни и със по хубав и качествен запас.Въпросното семейство е усещало че запаса по някаква причина е малко и се е дозапасило със лозето.Макар, че във плодника е имало повече от достатъчно мед за да изкарат зимата, то този мед е бил на неподходящо за тях място а именно където се е оформило кълбото.
Добре си се справил и си отреагирал навременно и добре, подобрил си условията в кошера като си преподредил питите, и си стеснил семейството.Сега семейството има достъп до по качествени запаси и му е по топло...Така ще се предвижва по лесно и ще взима по лесно храната от питите и питката която си сложил.Остава да следиш кога ще внесат първия прашец, това ще е признак че във семейството вече има Пило.

Юрий Цветков
07.02.2013, 19:46
Няма защото са били по силни и със по хубав и качествен запас.Въпросното семейство е усещало че запаса по някаква причина е малко и се е дозапасило със лозето.Макар, че във плодника е имало повече от достатъчно мед за да изкарат зимата, то този мед е бил на неподходящо за тях място а именно където се е оформило кълбото.
Владо, според теб тази отводка на 4-5 рамки, колко ли"гроздов мед" е събрала? Нали не мислиш, че тези 2 шепи летящи пчели са събрали по 2 пити, както пише по книгите.

Ивайло, добре ли си запознат с болестите по пчелите и симптомите им?
Подобряването на условият в гнездото, не минуемо ще дадът резултат. Убеден съм, че причината не е това че си оставил повечко мед.

Христо, какъв е вкуса на прашеца от рапица? На мен лично меда ми харесва. Може би защото е доста различен от вкуса на останалите медове с които съм свикнал. Но прашец не съм опитвал, поне не зная да съм го правил.

Владо-Gillan
07.02.2013, 20:52
Няма защото са били по силни и със по хубав и качествен запас.Въпросното семейство е усещало че запаса по някаква причина е малко и се е дозапасило със лозето.Макар, че във плодника е имало повече от достатъчно мед за да изкарат зимата, то този мед е бил на неподходящо за тях място а именно където се е оформило кълбото.
Владо, според теб тази отводка на 4-5 рамки, колко ли"гроздов мед" е събрала? Нали не мислиш, че тези 2 шепи летящи пчели са събрали по 2 пити, както пише по книгите.


Доста могат да съберат, при положение че този кошер е бил със повече пчели и по силен есента и по време на зазимяването.Малкото пчели и тези 2 шепи дето виждаш от снимките, са следствие от голямата смъртност и големият подмор получил се във този кошер.По скоро ако имаше снимка на това семейство от есента и пчелите му бяха толкова, то забележката ти би била правилна.Срива се е случил заради лош запас, аз имам зазимена запасна майка.Същата съм я настанил във 12 рамков ДБ, оставил съм я на 3 пити, но пчелите когато зазимявах бяха на 2.Силно затоплена от всички страни тази запасна майка до момента се държи доста добре, пчелите и се облитат редовно и няма голям подмор.Зазимих я така със цел експеримент и да имам майка ако случайно ми потрябва рано пролетта.Зазимена е върху липов мед, само веднъж и напълних хранилката септември със сироп.Така че извода е...
1.Третирани добре за акар, акара не може да е причина за паднало семейство зимата.
2.Зазимени със качествен запас, запаса не може да е причина за падналото семейство зимата.
3.Стеснени и затоплени според силата, то тогава и това отпада като причина за паднало семейство.
4.Никакви признаци и следи от болест, то тогава не е причина и това за падналото семейство.
5.Остава некачественият запас, неправилно разположен и разпределен, тогава това е причината за падналото семейство ( и единствената).
Бързите мерки са задължителни при констатиране на подобна гледка.Изразяват се...
1.Стесняване и затопляне на семейството.
2.Подреждане на запасите и гнездото,като се осигурява по добри такива и по лесният достъп до тях.Така се подобрява и по доброто му взимане от пчелите.
3.Добавяне на допълнителна храна, във вид на питка.
Така направените стъпки се отразяват добре върху пчелите, и увеличава неколкократно шанса им за излизане от зимата.
Резултата е, че колегата е направил всичко както трябва, в подходящо време и най важното намесил се е навременно и е спасил това семейство от гибел.ЗА КОЕТО ИМА И МОИТЕ ПОЗДРАВЛЕНИЯ .Важни са следващите 20тина дена, след тях пчелите ако са си живи и здрави то няма да за какво да се притеснява и ще остане само да разширява своевременно и да следи колко рамки покриват пчелите.От там ще е наясно кога и какво трябва да се извърши по въпросното семейство.

Ивайло Георгиев - ingivo
08.02.2013, 21:04
Юрий, запозната съм с болестите поне теоритично и съм приложил всички превантивни мерки . Владо отново е прав значи семейството беше доста силно но явно отслабването през късната есен дойде от това ,че майката много рано спря да снася незнам защо явно е некачествена . И другата от същия човек купена отвотка също ,но нямаше толкова много подмор при нея под много разбирай 1/2.

Владо-Gillan
08.02.2013, 21:41
А ако пчеларя не стеснява и не затопля, не дава питки, гнездото и запасите са подредени по-възможно най-добрият начин тогава какви са бързите и задължителни мерки?
Зависи от силата и състоянието на семейството, също така от времето и във кой сезон сме във момента.Зависи от първата паша и дори от породата на пчелите ако щеш wink;

FVCVS CAESAR
08.02.2013, 22:46
http://s18.postimage.org/3lbypmevp/5837457m.jpg (http://postimage.org/image/3lbypmevp/)
Същата сила като един мой убавец, доколкото мога да преценя по тая снимка. Това, по летвите, диарични петна ли са и има ли други, освен тях? Не мога да разбера какъв точно ти е проблемът, но мога да ти споделя как постъпих с моя, въпреки че не съм сигурен и на него какъв точно му е проблемът, макар и да имам няколко хипотези. Свил съм го на три пити в горния корпус, а като се пооправи времето, ако още е жив, долният ще го махна (Мисля, че и ти можеш да го свиеш още). Затоплил съм го добре отвсякъде (вкл. външно саниране), покрил съм гнездото с найлон, а под найлона Апитом, но с прашец + разни самоделни храни, с и без белтъчни добавки. Около пилото в средната пита две лентички Варостоп (Няма да им навредиш, ако третираш с нещо профилактично против вароатоза. Това, че си третирал есента и сега не виждаш акари, не значи че няма такива.). Добрата новина е, че е започнал да гледа пило и към 12-13 февруари трябва да се излюпят първите нови пчели, ако дотогава останат живи достатъчен брой стари пчели, които да топлят пилото. А ако изобщо оцелее, статутът му вероятно ще бъде променен от "много силна отводка" на "мини нуклеус".

Владимир Владимиров-Влад
08.02.2013, 23:34
Познавам добре района на Ивайло. Мога да кажа със сигурност че:
- гроздето и есенните плодове са кът, което ще рече че нектара от горе описаните е сведен до минимум
- рапица няма, ама ич
- варовита вода за сметка на това колкото искаш, но това едва ли е причината
- слабо семейство е най- вероятната причина за това му състояние
Имайки впредвид мерките които е взел и ентусиазмът му, мисля че въпросните семейства ще оцелеят. Но имайки впредвид и малкия опит който имам за да се развият напролет до положение което му /ни/ се иска му трябва бая подхранване март със сироп и голяма доза късмет, който искрено му желая.

П.С. Моето мнение е че Ирис май е най-близо до истината.

Юрий Цветков
09.02.2013, 22:02
Ивайло, надявам се , разбираш, че това беше само въпрос към теб, не съм искал да те обиждам. Не знам каква е причината, възможностите са много и най-различни. Не съм казал, че и Владо не те е посъветвал правилно. Само се съмнявам, че изобщо са могли да съберат толкова гроздов сок, че да направят 2 пити с мед, при положение, че е отводка. А за голямото количество мед, което си оставил, съм абсолютно убеден, че не е причина. Единственото, което можеш да направиш е да им подобриш максимално условията на живот и да се надяваш, че ще се справят.

buci59
09.02.2013, 22:52
Много неща се изписаха с доста пожелание за добро развитие и късмет,моето мнение е,че тези останали пчели просто трябва да се обединят към друго с-во за да имат шанс.Всичко друго е сферата на илюзиите и ще коства много грижи и ядове.

Владо-Gillan
09.02.2013, 23:30
Много неща се изписаха с доста пожелание за добро развитие и късмет,моето мнение е,че тези останали пчели просто трябва да се обединят към друго с-во за да имат шанс.Всичко друго е сферата на илюзиите и ще коства много грижи и ядове.
Евала, е това е приказка вече drinks; тва беше първият ми съвет към братлето, но той изяви желание да спасява и двете семейства.Затова го посъветвах да стесни, подреди и затопли гнездото.Като има достъп до хубави запаси, Буци наздраве не остана време на Плевен за по бира, ама следващият път ще са по две wink; Приятно ми беше че се запознахме

FVCVS CAESAR
10.02.2013, 01:20
Ами ако са болни от нещо?

n_markov
10.02.2013, 21:19
Колега и аз бях като теб започнах с пчеларство на 15 години сега съм на 25 и за тези 10 години с доста работи съм се сблъскал,чети книги и се самообучавай сам,защото всеки пчелар работи по различен начин и повечето са наследствени пчелари.А и досега доста семейства съм уморил защото експериментирам с тях,прилагам свои методи.Не се притеснявай ако имаш желание ще успееш.
И да ти кажа нещо което е много вярно.
Ако не разбираш много от работата на пчели не им пречи,те сами си знаят работата. speechless;

FVCVS CAESAR
12.02.2013, 20:16
Ходих днес да нагледам добитъка и видях, че пред проблемния кошер този път има само две мъртви пчели. Помислих си "Или се е стабилизирал, или е умрял напълно". Веднага долепих ухо, почуках, пчелите се изфорсираха дружно и утихнаха. На лицето ми се появи едва доловима радостно-тъжна усмивка.
Ето и данни, придружени от снимков материал:

Подмор за периода 22-31 януари:
http://s4.postimage.org/lqllp6t89/DSC00082.jpg (http://postimage.org/image/lqllp6t89/)

Подмор за периода 1-4 февруари (пчели и доста акари):
http://s3.postimage.org/5r0k5qdi7/DSC00083.jpg (http://postimage.org/image/5r0k5qdi7/)

Подмор за периода 5-12 февруари (9 пчели, 3 какавиди и малко акари):
http://s12.postimage.org/i5st4yk6h/DSC00079.jpg (http://postimage.org/image/i5st4yk6h/)

Акарите много хубаво залепват по Апитома. Тази година малко редичък са го направили и парчета от него капят по дъното.
http://s7.postimage.org/b5htj1uef/DSC00084.jpg (http://postimage.org/image/b5htj1uef/)http://s17.postimage.org/yv23ziuyj/DSC00086.jpg (http://postimage.org/image/yv23ziuyj/)

А пчелите вътре мърдат още:
http://s4.postimage.org/ppj9rdyt5/DSC00090.jpg (http://postimage.org/image/ppj9rdyt5/)http://s12.postimage.org/qkmohn6ax/DSC00092.jpg (http://postimage.org/image/qkmohn6ax/)

zayo
12.02.2013, 21:27
Миналата година уцелих някаква такава партида от Апитома. Направи ми впечатление, че го взимат, но по-бавно в сравнение с направените питки от мен. Тази година им сложих питки Bee fonda и гледам, че ги хапват по-добре от Aпитома /лично мнение/

tendo
13.02.2013, 19:54
Здравейте на всички,

Искам да попитам, пчелите биха ли надградили вече изградена пита, в която вече е снасяно пило, ако питата в последствие се постави на по - широко междурамково пространство ?
Благодаря ви. drinks;

Димитър Бонев
13.02.2013, 20:24
Стига да има достатъчно нектаропоток, няма друга причина да не я надградят.

tendo
14.02.2013, 14:19
Стига да има достатъчно нектаропоток, няма друга причина да не я надградят.

Изключително много съжалявам за чертежите във вашия сайт. Бяха много добре направени и лично аз съм се възползвал от тях. Да му се връща на онзи, който е направил тази злина ! judge;

N-3
14.02.2013, 18:32
Какво е станало с чертежите на Бонев???Каква злина са му сторили.

Владо-Gillan
14.02.2013, 18:51
Освен чертежи, имаше много ценни неща в сайта.На мен лично сайта ми бе полезен много.

Димитър Бонев
14.02.2013, 22:18
Хайде не отваряйте темата отново. Като ми остане малко време, ще нанеса корекциите и ще ги кача отново, вероятно не в същия вид, Ще включа и още няколко неща, но трябва да ми остане време.

Владимир Владимиров-Влад
15.02.2013, 08:52
drinks; Подкрепям !

LoGo
15.02.2013, 13:19
Бърз въпрос от начинаещ пчелар. (Да аз съм оня с навезите направени от пластмасови купи на 3 те кошера :) ) Та... засега семействата са в топ състояние. Но не съм ги третирал против нозематоза.
Въпросът ми е: Как се третира против тази коварна болест и с какво. drinks;

FVCVS CAESAR
15.02.2013, 18:31
Третира се с Нозестат. В листовката всичко е описано. Но щом са в топ състояние, сега няма смисъл, според мен. Ако искаш да ги третираш профилактично, по-добре го направи през есента.

Юрий Цветков
15.02.2013, 21:14
Бърз въпрос от начинаещ пчелар. (Да аз съм оня с навезите направени от пластмасови купи на 3 те кошера :) ) Та... засега семействата са в топ състояние. Но не съм ги третирал против нозематоза.
Въпросът ми е: Как се третира против тази коварна болест и с какво. drinks;Ти като си здрав, пиеш ли лекарства?

LoGo
16.02.2013, 07:51
Окей на есен :) Благодаря колеги
Юри, като идва грип слагаш ли си ваксина или чакаш да те хване пък после да се лекуваш? drinks;

Владимир Владимиров-Влад
16.02.2013, 09:39
Окей на есен :) Благодаря колеги
Юри, като идва грип слагаш ли си ваксина или чакаш да те хване пък после да се лекуваш? drinks;Аз съм противник на противогрипните и някои други ваксини и в двата случая.
Нищо че въпроса не е към мен.
drinks;

Ангел Йосифов
16.02.2013, 17:21
Окей на есен :) Благодаря колеги
Юри, като идва грип слагаш ли си ваксина или чакаш да те хване пък после да се лекуваш? drinks;

Оше като влезе есента започвам с всекидневна""ваксинация" с мед.......и 250гр-300гр.+ вино. tongueout;

Димитър Ганчев-storm
17.02.2013, 20:00
Здравейте.Не зная подходящо ли е тук да задам моят въпрос,защото доста се дискутира гроздовият нектар,хлорната вода,но понеже темата е-въпроси от млади пчелари,затуй реших тук да питам,пък ако не е това мястото помогнете къде да задам моят въпрос!А той е конкретен:Мога ли в този момент да обединя семействата си.2 в 1.Бях посъветван така с цел спасяване на семействата.Казаха ми,че няма да избутат зимата.Работя с ЛР.В момента по-голямата част от семействата останаха на 2-3 междурамия,доста амортизирана пчела замина.
Другото за което търся съвет,мога ли тези семейства които заемат 4 пък и повече междурамия да ги оставя така,т.е.да не ги обединявам?Защото ако обединя всичките,ще загубя и доста майки,тазгодишни(доколкото е вярно това де)!И ако кажете,че сега февруари мога да обединявам и че трябва да го направя,помогнете със съвет как да стане,начини,в какво време да го направя-топло,студено или е без значение!Ако пък има такъв който го е правил,нека сподели лични наблюдения.Благодаря на всеки който се отзове!

buci59
17.02.2013, 20:31
Колкото по-рано го направиш,толкова по-добре и по-лесно се приемат майките/при осиротели с-ва/.Преди по-вече от 20 дни обединих 3 с-ва понеже бяха без майки.Осиротеното с-во го поставих в единия край на кошера а основното с-во си беше в другия.След седмица време ги събрах в едно и в момента всичко е ок.

mahagon
17.02.2013, 20:42
Колега storm поради изтичането на зимата моят съвет да не обединявате семействата, а да ги оставите и да им подсигорите качествена храна най-вероятно семействата ви нямат прашец прегледайте ги и ако наистина е така им подсигорете необходимото.

Димитър Ганчев-storm
17.02.2013, 21:03
Колега buci59,при мен не става въпрос за осиротели семейства.Майките са на лице във всички семейства.Става въпрос за обединяване на 2 смейства,с цел подсилване и спасяване и на двете,и не на последно място,с оглед допълнителното отпадане на още зимни пчели.
Към колегата mahagon-не намирам връзка дефицита на прашец с малкото останали пчели в семейството,в случая 2-3 междурамия.И как ще ги спаси точно прашецът?Иначе храна имат,дори и питки над тях-Apifonda.Имат и прашец на някои от питите.Но понеже ме съветваш да не ги обединявам,ще се радвам да ми обясниш по-подробно защо да не го правя!?

koragroup
17.02.2013, 21:51
Аз също не бих ровил в семействата при температури под 15 градуса. Бих им сложил храна, но чист захаросан мед, над пчелите. Ако се наложи, бих преместил кощерите в затворени помещениясамо да оцелеят майките. Щото до началото на май, няма от къде да намериш майки ако ти се наложи.

buci59
17.02.2013, 22:58
Колега buci59,при мен не става въпрос за осиротели семейства.Майките са на лице във всички семейства.Става въпрос за обединяване на 2 смейства,с цел подсилване и спасяване и на двете,и не на последно място,с оглед допълнителното отпадане на още зимни пчели.

Сега е едно и също,дали ще обединиш заради осиротяване или обединяване поради отслабване на с-та.Искаше лично наблюдение и мнение,моето го дадох а избора си е твой.

Юрий Цветков
17.02.2013, 23:16
Окей на есен :) Благодаря колеги
Юри, като идва грип слагаш ли си ваксина или чакаш да те хване пък после да се лекуваш? drinks;Не. Ако се разболея, се лекувам. Нозестата, не е ваксина.

peychev
17.02.2013, 23:43
Колега buci59,при мен не става въпрос за осиротели семейства.Майките са на лице във всички семейства.Става въпрос за обединяване на 2 смейства,с цел подсилване и спасяване и на двете,и не на последно място,с оглед допълнителното отпадане на още зимни пчели.
Към колегата mahagon-не намирам връзка дефицита на прашец с малкото останали пчели в семейството,в случая 2-3 междурамия.И как ще ги спаси точно прашецът?Иначе храна имат,дори и питки над тях-Apifonda.Имат и прашец на някои от питите.Но понеже ме съветваш да не ги обединявам,ще се радвам да ми обясниш по-подробно защо да не го правя!?

Ако имат пило,аз няма да обединявам,а ще ги свия максимално,както са ме учили...Все пак всеки решава сам за себе си.Колегата buci59 ти е обеснил,ако решиш какъв е начина

valyo
18.02.2013, 12:18
Колега buci59,при мен не става въпрос за осиротели семейства.Майките са на лице във всички семейства.Става въпрос за обединяване на 2 смейства,с цел подсилване и спасяване и на двете,и не на последно място,с оглед допълнителното отпадане на още зимни пчели.
Към колегата mahagon-не намирам връзка дефицита на прашец с малкото останали пчели в семейството,в случая 2-3 междурамия.И как ще ги спаси точно прашецът?Иначе храна имат,дори и питки над тях-Apifonda.Имат и прашец на някои от питите.Но понеже ме съветваш да не ги обединявам,ще се радвам да ми обясниш по-подробно защо да не го правя!?

Според мен ги сложи едно над друго със снеглерова дъска помежду им. Силно под слабо. Може и да стесниш преди това. Най-малка интервенция, запазваш майките, подобряваш пролетното развитие. Долните семейства се хранят най-лесно с хранилка-рамка (тя е последна рамка и само малко отместваш горния корпус за да може да налееш сиропа в хранилката)или през дъното. Вярно, не увеличаваш изведнъж пчелната маса, но с напредъка на пролетта може да почнеш да помагаш на СИЛНИТЕ с пило от слабите. Техника която с успех използвам при лежака, където е свързана с по-малко усилия. Впоследствие можеш или да смениш снеглеровата дъска с ханеманова решетка или да формираш семейства за мед и отводки. Отводките може да ползваш цялата година като източник на пчели и да обединиш есента с медовите, за да зазимиш по-силни семейства.

Ако са много слаби всички, може да обединиш 2 за да формираш долното семейство и да сложиш над снеглеровата дъска 1 слабо. Така ще запазиш поне 1 майка повече.

Димитър Ганчев-storm
18.02.2013, 22:11
Взел съм решение така или иначе,ще обединявам слабо в силно и така.Някой може ли да даде съвет,да слагам ли вестник м/у тях като ги обединя,или как да постъпя?Някой колеги казват,по това време няма да има бой м/у пчелите и всичко ще е наред,няма какво да слагаш вестници!?И така сега се чудя,пък време няма,щото в сряда дават малко повишаване на температурите и смятам да действам.Давайте повече съвети,моля Ви!

GenadyNikolov
19.02.2013, 02:35
Миналата пролет обединявах семейства без майки към семейства с майки само с разпечатана медна пита между тях . Нямаше бои между пчелите .

donald
22.02.2013, 12:41
Колеги,при разширяване на семейството при ДБ кошер,мога ли да сложа върху плодника корпус от ЛР кошер и така лека-полека да ги преместя изцяло в многокорпусен кошер?

volodq
22.02.2013, 13:25
Колеги,при разширяване на семейството при ДБ кошер,мога ли да сложа върху плодника корпус от ЛР кошер и така лека-полека да ги преместя изцяло в многокорпусен кошер?
Може,но няма гаранция,че ще се преместят в корпуса. Сега пчелите са малко и по-добре е да отрежеш рамките с по 7см.и да решиш въпроса.Аз режа дървото с ножица за поли-пропиленови тръби/за по-бързо/,а восъка с макетен нож.

donald
22.02.2013, 13:34
А ако майката се качи горе(или се премести ръчно)да снася и после се ограничи с решетка,какво става?

todorksavov
03.03.2013, 16:28
Здравейте колеги имам въпрос и ако някой може да ми отговори ще съм много благодарен.В руските видео клипове за пчеларство наблюдавам че се използва масово покривка вместо покривна табла.Въпроса ми е от какъв материал е това платно и някой от форума използва ли такова?

Недялко Атанасов
03.03.2013, 16:57
Брезента е доста подходящ.

todorksavov
03.03.2013, 17:14
Благодаря Лалов.Предполагам че ако е някакъв по тънък памучен плат може и да го прогризват и да се къса като се отлепя когато е заклеен.

kara7
03.03.2013, 22:14
Мойте всички са с платна, нямам нито един с табла. Платно се прави от брезент или дънков плат и от плътно перде става и е много по удобно за преглед от табла.

evgeni.filimonov
03.03.2013, 22:29
А ако майката се качи горе(или се премести ръчно)да снася и после се ограничи с решетка,какво става?

Колега, стесни семейството и ако имаш изградени ЛР рамки, разширявай с тях и така най-лесно ще минеш от ДБ на ЛР. Също така , ако ги форсираш да изпълнят плодника доста преди пашата, то лесно ще ги принудиш да се качат горе в ЛР корпус. Ако това го направиш в началото на пашата, то ЛР корпуса ще го напълнят с мед.

Петко Механджиев
04.03.2013, 09:01
Здравейте ,колеги.Предстои ми да преместя моите семейства от двора си на друго място където смятам да установя пчелина,но е близко на около километър.Ако може съвет за най-добрия начин и кога и как да направя преместването.Благодаря!

peychev
04.03.2013, 10:05
Здравейте ,колеги.Предстои ми да преместя моите семейства от двора си на друго място където смятам да установя пчелина,но е близко на около километър.Ако може съвет за най-добрия начин и кога и как да направя преместването.Благодаря!

Повечето ще ти кажат началото на април,но моето лично мнение да го направиш още сега....само поради една причина,че в момента облитането като километри не е голямо,и шанса за загуби на дори 1 пчела е нула.Разбира се ти си преценяваш,но аз бих затворил прелките рано сутринта и в малко по-топлия ден,щях да ги преместя...Пак казвам всеки сам си преценява кой риск е по-малък :)

Ивайло Георгиев - ingivo
04.03.2013, 10:39
Внасянето на прашец в кошера 100%-ва гаранция ли е за наличие на пило ? И обратно ако не внасят прашец няма пило ?

valyo
04.03.2013, 14:27
Внасянето на прашец в кошера 100%-ва гаранция ли е за наличие на пило ? И обратно ако не внасят прашец няма пило ?

Не е гаранция. Тази пролет имам 2 загубени майки. Няма ги при прегледа, няма пило. Семействата обаче всеки подходящ ден на февруари, вкл. 1ви март, носеха прашец.

todorksavov
11.03.2013, 11:34
Здравейте колеги имам въпрос.Пречи ли мравчената киселина при изпарението си на питите с мед?Питам защото при стесняването на семействата преди 2 дни празните свободни пити и тези с мед които са излишни ги сложих в един стар не работещ фризер тип ракла , и за да не бъдат нападнати от восъчен молец сложих шишенце с мравчена киселина с фитил.За празни пити четох че може да се съхраняват така но за пити с мед не открих.Моля ако някой има някаква информация или наблюдение да сподели.Благодаря предварително

buci59
11.03.2013, 18:33
Не се притеснявай,съхранявай ги така.Въпреки всичко в момента на поставянето в гнездото,ги напръскай с вода.

todorksavov
11.03.2013, 19:19
Благодаря buci59 притеснението ми беше да не би меда по питите ( защото има и разпечатан ) да поеме от мравчената киселина и после пчеличките да не искат да го приемат.

buci59
11.03.2013, 20:48
Повтарям ти,бъди спокоен и не се притеснявай.

todorksavov
11.03.2013, 20:55
ОК приятелю благодаря за съвета drinks; drinks; drinks;

donald
20.03.2013, 13:21
Здравейте,купих си две пчелни семейства в ДБ кошер и в понеделник(нямам свободно време до края на седмицата) ще ги местя на моето място,макар че го дават да вали.Искам да ви попитам след като ги поставя на мястото им,трябва ли веднага да ги отворя и да видя какво е положението и да ги подхраня или да изчакам да се оправи времето?

ianev
20.03.2013, 16:57
По добре 1-2 часа не ги отваряй после ги отвори когато са се успокоили и това е. След ден два при хубаво време направи преглед. В неделя ще помагам на колега да пренесе 10 кошера и пак по същия начин ще процедираме drinks;

Димитър Митев
20.03.2013, 19:12
Като ги изместиш отвори само входовете,след като се оправи времето ще ги прегледаш.Успех!

Nik_m
20.03.2013, 21:52
Днес направих основния преглед, но много зле на пило в единия кошер видях майката(голяма но объсана) и има само 20-30 килийки с пило на една пита.
На другия пак не успях да видя майка, но има пило пак на една пита 100тина килийки.
И двете семейства са доста слаби по 3 пити с пчели, аз ги стесних на 4 пити, по 2 с мед и две с пилото и преашеца.
Някакви съвети какво да ги правя, дали да ги убединя или така да ги оставя?
Не са гледани от доста години и пчелите са супер малки, днес почистих и дъната и сложих ленти.

Юрий Цветков
20.03.2013, 21:56
Остави ги така. Подхранвай за сега с твърда храна, а като се позатопли и цъфнат джанките почни и със сироп. По малко, но редовно.

Nik_m
20.03.2013, 22:04
Мерси за съвета.
Правя прегледите сравнително бързо, но и 2та пъти след прегледа има слабо нападение.
Пчелите са почти 2 пъти по голями от моите но след 20 мин. спират с атаката.
Аз ли съм виновен и може ли да направя нещо откажа пчелите на комшията от мераците за моя мед :)

Юрий Цветков
21.03.2013, 21:06
Не мисля, че грешиш. Просто в период без паша (какъвто е сега), пчелите търсят всеки възможен източник на храна. Включително и не защитени кошери.

todorksavov
02.04.2013, 08:13
Здравейте приятели,имам въпрос.Нормално ли е по това време да има вече търтиево пило?

Димо Караангелов
02.04.2013, 11:21
Здравеите!Имам 3бр.ДБ кошери единият е на 7рамки като 6 са със запечатано пило другите 2 са на по 4р.и с по 1р.пило ,вапросът ми е как да потсиля слабите кошери и кога!Р.С. Кошерите са 12р.Благодаря!!!

Светослав Точев
02.04.2013, 12:10
"Здравейте приятели,имам въпрос.Нормално ли е по това време да има вече търтиево пило?"

Нормално е аз даже имам излюпено.

borko_21
02.04.2013, 14:16
"Здравейте приятели,имам въпрос.Нормално ли е по това време да има вече търтиево пило?"

Нормално е аз даже имам излюпено.

нормално е ако майката е стара.
на 3-4 години.

Светослав Точев
02.04.2013, 17:40
Всяка година подменям майките си,а въпроса е нормално ли е да има сега търтиево пило.Не съм молил никой да ми обсъжда майките drinks;

Юрий Цветков
02.04.2013, 19:39
Всяка година подменям майките си,а въпроса е нормално ли е да има сега търтиево пило.Не съм молил никой да ми обсъжда майките drinks;Ами не е невъзможно. А дали е нормално, няма как да се каже, защото не даваш никаква информация за състоянието на семействата ти и това на рестителноста в района ти. Както и за климатичните особености.

evgeni.filimonov
02.04.2013, 19:43
Също така ранното търтиево пило е признак на роеви ген в семейството. Зависи и къде е търтиевото пило. Както и качеството на пчелните килийки по рамките.

evgeni.filimonov
02.04.2013, 19:49
Здравеите!Имам 3бр.ДБ кошери единият е на 7рамки като 6 са със запечатано пило другите 2 са на по 4р.и с по 1р.пило ,вапросът ми е как да потсиля слабите кошери и кога!Р.С. Кошерите са 12р.Благодаря!!!

6 рамки със запечатано пило при 7 рамки, ще избухне този кошер, така че или го разширявай - една рамка запечатано пило като се излюпи покрива 3 рамки с пчели, или помогни на другите две с по една рамка.
Аз бих изчакал още да се доразвие силното и тогава бих дал на другите две, които може бли ще дръпнат бързо при затопляне на времето и добро хранене.

Димо Караангелов
02.04.2013, 20:10
Благодаря за вниманието Евгени!Обаче не разбрах пити само с пило ли да им дам или пити с пчели и пило!?

alex74
02.04.2013, 20:13
6 рамки със запечатано пило при 7 рамки, ще избухне този кошер, Добре казано,не бях го чувал.

Димо Караангелов
02.04.2013, 20:15
6 рамки със запечатано пило при 7 рамки, ще избухне този кошер, Добре казано,не бях го чувал. Ми от много мерак до там го докарах sweating; !

evgeni.filimonov
02.04.2013, 21:27
Само пило. Може и с пчелите, но трябва да прилагаш техники за уеднаквяване на миризмите.
Изтръскваш рамката и я слагаш в другия кошер.
Рамка с пило и пчели, когато правиш отводка.

Димо Караангелов
03.04.2013, 15:38
Ясно Евгени,само пило!Абе ще направите от мене пчелар.... :D маиче!

ясен
03.04.2013, 15:41
Преди застудяването,при прегледа имах пило,колкото две цигарени кутии.След застудяването пилото беше запечатано,но нямаше прясно.Възможно ли е майката да е спряла яйцеснасянето поради по-ниските температури?

LoGo
03.04.2013, 15:56
И при мен беше така при прегледа на 29 ти. Днес погледах пак и е започнала отново. Просто температурите на откритото поле бяха паднали доста края на март drinks;

wenciautoklima
03.04.2013, 19:26
Откраднаха ми и трите кошера,но въпросът ми е следния: 1.Останаха ми 38 запечатани пити с мед.2.Моделът на кошерите е Роже Делон.Дали да го извадя за хранилките или да го оставя така и да го разпечатвам за новите отводки/ако ги намеря/.Благодаря Ви!

alex74
03.04.2013, 20:09
И Роже Делон ли крадат вече–ужас,трагедия,война .Пази питите.Откъде си.Аз съм от Луковит,ако си от близко имам кошери Делон и може да измислим нещо.

wenciautoklima
03.04.2013, 20:48
Благодаря ти .От София съм но съм се изнесъл в искърското дефиле.

N-2
04.04.2013, 08:27
Не майката командва парада, а пчелите /и пчеларя с действията си/. Може пчелите да са изяли част от яйцата и ларвите, за да изхранят другата част от ларвите, ако е нямало прашец на правилното място. Това може да е обяснението, че е имало само запечатано пило в определен момент, примерно.
Или не е имало вода, за да бъдат захранени яйцата, примерно.

ясен
04.04.2013, 08:44
Работата е там ,че изобщо няма яйца или ларви.Възможно ли е да са изяли всичко?Времето е много скапано и не мога да направя нов преглед.

N-2
04.04.2013, 08:53
Естабиен е видял, че изхвърлят яйца.

ОТ 10 дена намирам яйца по таблата под мрежестото дъно до сега около 100 по около 10 на ден ,не храня със захар ,семейството е силно с много мед без подмор

evgeni.filimonov
04.04.2013, 13:53
И аз да се намеся, пчелите са ми на две различни места, и при всичките се наблюдава същото, само запечатано пило и тук таме яйца. Открито пило имаше само в едно семейство. Същото нещо - само запечатано пило наблюдавах и при други колеги, за същия период. Но това беше преди 2 седмици. В събота ще видя как е.
При тези резки застудявания, по вероятно е майката да спира яйцеснасянето или пчелите да чистят или изяждат яйцата.

ivootur
04.04.2013, 19:33
Пчелите отглеждат толкова пило колкото могат да топлят.И да снася майката файда няма,или изяждат яйцата или изхвърлят ларвите които не могат да топлят.Нека в кошера да има 10 междурамия пчели пък да видим дали ще се прекъсне пилото...

ясен
04.04.2013, 20:18
Благодаря за вниманието! blush;

Цветан Андров
04.04.2013, 21:32
Венци,моя пчелин е от ДБ и е в Своге.Ако искаш можем да направим една отводка преди или след акацията.За плащане не говорим,просто искам да ти помогна пак да завъдиш пчелите.Може и да купиш от първите майки на пазара,а от мен пити с пчели и пило.Има различни възможности.Обади се ако искаш,ще ти помогна с каквото мога.Поздрави....Цецо

alex74
04.04.2013, 21:37
Пчелите отглеждат толкова пило колкото могат да топлят.И да снася майката файда няма,или изяждат яйцата или изхвърлят ларвите които не могат да топлят. Тези твърдения са неверни.Пчелите не ядат яйцата просто така ,а само в екстремни ситуации /студ,глад,майка търтовка/.И не изхвърлят ларви които не могат да топлят ,а изхвърлят само болни,умрели или простудени ларви или какавиди.

FVCVS CAESAR
05.04.2013, 03:53
Пилото може да се разглежда и като резерв от хранителни вещества, заместители на прашеца, а канибализмът е съвсем обичайно нещо за пчелите. При недостиг на нектар и прашец, както и при други екстремни ситуации, той се засилва. Първи го отнасят младите личинки, после възрастните, като търтеевото пило, ако има такова, бива изяждано с предимство.
Според Woyke, 1977; Еськов, Этология медоносны пчелы, стр. 46-47, сезонната динамика на канибализма е следната: През пролтта до стадий имаго доживяват 75-80% от развиващите се пчели, през лятото 80-90, а през есента едва 50-75%.

wenciautoklima
05.04.2013, 04:27
Не знам какво да кажа.Цецо ,ти си третия който предлага своята помощ.Сърдечно ти благодаря!Аз се намирам в с.Вл. Тричков.Вече започнах да правя преносни сандъчета.

Петър84
13.05.2013, 07:38
Здравейте реших да се пробвам да гледам пчели,до няколко дена ще купя три отводки на по-пет рамки,системата е Дадан блат имам нужда от вашите съвети.На първо време колко рамки със восъчни основи за изграждане трябва да поставя във плодника??? Трябвали като са отводки да сложа магазини я корпус със рамките и восъчни основи.Сетих се и още нещо свободното пространство което остава между 5-рамковата отводка и стената на плодниковия корпус трябва ли да бъде преградено.Благодаря предварително и се извинявам за правописните грешки

Антонов
13.05.2013, 07:46
Прочети 80% от форума и ще разбереш какво да правиш.

RichardV
13.05.2013, 17:57
Много му помогна....

Mateev
13.05.2013, 20:24
Е ние новобранците ще си помагаме.......

Базов принцип в пчеларството е постепенното разширяване на плодника в процеса на разрастване на семейството. Давай му точно толкова място (пити), от колкото се нуждае. Ни повече, ни по-малко. Аз съм си изрязал едни плоскости от фибран, с които ограничавам размера на плодника. Плоскостите влизат сравнително плътно, за да не може пчелите да преминат в празното пространство. Разширявам с нови рамки когато пчелите напълнят предишните.

Втория базов принцип е, че не е редно да се оставят големи празни пространства вътре в кошера, защото това веднага ще принуди пчелите да започнат да изграждат далаци, а това си е жива загуба на пчелни ресурси и време от активния сезон.

Медови корпуси (магазини) се поставят чак тогава, когато пчелите изпълнят всички рамки на плодника.

Относно рамките за изграждане с восъчни основи - като начало не прекалявай. На слабо семейство и една рамка е много. На силно семейство - по две рамки вътре в плодника, по неговата периферия. Например двете предпоследни или пред-пред-последни рамки. Има и други мнения по въпроса - нека старите пчелари да се изкажат. Тука е важно от двете страни на новоизгражданата рамка да има вече изградени рамки, които да служат за ориентир на пчелите колко високо да изграждат новата рамка. Не е редно две или повече новоизграждащи се рамки да стоят една до друга.

Едно изключение от правилата са новосформираните роеве. Те имат силен нагон за изграждане на нови рамки и за кратко време могат да направят чудеса.

scutellator
13.05.2013, 20:46
Медови корпуси (магазини) се поставят чак тогава, когато пчелите изпълнят всички рамки на плодника.

По- добре не. Ако започне пашата и пчелите покриват само част от плодника ( ДБ), вместо да ги разширяваш и да чакаш да го изпълнят - преградната дъска и магазина, иначе създаваш предпоставки за задействане на роевия инстинкт.
Разширението на плодника - след пашата.


Втория базов принцип е.....

Отделянето на восък е естествен метаболитен процес и съществува независимо дали има какво да се гради или не. Да, за образуването на 1 кг восък е нужно изразходването на еди-какво си количество мед, но пчелите така или иначе си го изяждат, т.е. обикновенно не ядат мед специално за да произвеждат восък.
По същия начин и забраняването на употреба на говежда кожа, няма да предизвика понижаване на смъртността на кравите.

Mateev
13.05.2013, 21:02
Даааа.....

И третия базов принцип в пчеларството е, че когато нещата започнат да опират до тъкости в пчеларството или до висш пилотаж, нашите учители ЗАПОЧВАТ ДА СИ ПРОТИВОРЕЧАТ. И рано или късно на всеки един новобранец се налага да си избере кой ще му е истинския учител. :D :D :D

Моя местен учител в Габрово е пчелар цял живот, но вече два-три пъти го засичам, че няма 100%-ово покритие на неговите знания с тези на лидерите от форума. Явно в пчеларството може така и така, но при тънкостите трябва да се взема мнението на хора с доказан опит. Та в опитите си да си изградя накаква собствена си концепция какво може да се прави и какво - не, аз лично сляпо вярвам на Scutellator и на още още десетина човека от форума, които определено през годините са доказали на практика, че владеят ВИСШИЯ ПИЛОТАЖ в пчеларството.

Недялко Атанасов
13.05.2013, 21:50
За разгръщане знанията на висшия пилотаж му трябват две неща,визуална оценка ,или подробна такава от питащия.

Ивайло Георгиев - ingivo
13.05.2013, 22:00
Даааа.....

И третия базов принцип в пчеларството е, че когато нещата започнат да опират до тъкости в пчеларството или до висш пилотаж, нашите учители ЗАПОЧВАТ ДА СИ ПРОТИВОРЕЧАТ. И рано или късно на всеки един новобранец се налага да си избере кой ще му е истинския учител. :D :D :D

Моя местен учител в Габрово е пчелар цял живот, но вече два-три пъти го засичам, че няма 100%-ово покритие на неговите знания с тези на лидерите от форума. Явно в пчеларството може така и така, но при тънкостите трябва да се взема мнението на хора с доказан опит. Та в опитите си да си изградя накаква собствена си концепция какво може да се прави и какво - не, аз лично сляпо вярвам на Scutellator и на още още десетина човека от форума, които определено през годините са доказали на практика, че владеят ВИСШИЯ ПИЛОТАЖ в пчеларството. Избягвам да взимам съвети от такива пчелари които цял живот са пчелари и не знаят основни неща . Нищо лично към човека който те учи ,но вече 3-4 подобни случея ме карат да вярвам на знанията си а не на чуждите съвети .

Димитър Бонев
13.05.2013, 22:04
От всеки можеш да научиш нещо, дори и от най-неопитния пчелар. Важно е да можеш да отсяваш информацията. Това е по-трудното.

Mateev
13.05.2013, 22:06
Тези, които ползват знания от интернет и от форумите, едва ли са повече от 5-10% от всички пчелари в България. Всички останали ползват знания само от родителите си, от колегите си и най-много от пчеларските вестници. При това положение е нормално определени тънкости никога да не ги научат и още по-нормално е някаква грешка цял живот да я повтарят. Като например това да пропуснеш паша, ако семейството не е напълно развито.

Димитър Бонев
13.05.2013, 22:12
Честно казано, от колегите тук съм научил много повече, отколкото от вестниците, даже на последък съм много резервиран към статиите, които се пишат от изтъкнати професори, които си умориха пчелите. А и на всичкото отгоре тласкат младите пчелари към погрешни практики. Хубавото нещо на форума е, че ако някой даде погрешен съвет, то други ще коригират грешката му, а в пресата не е така.

kajgalool
14.05.2013, 06:55
Приятелю...аз също съм нов но ще си позволя коментар,сядай да четеш и то яко и от форума и от книги,вземи си нещо на Първулов,българска пчеларска енциклопедия или си намери направо учебник за висше учебно заведение от Тракийския или Лесото яако четене и питане.

scutellator
14.05.2013, 09:09
И третия базов принцип в пчеларството е, че когато нещата започнат да опират до тъкости в пчеларството или до висш пилотаж, нашите учители ЗАПОЧВАТ ДА СИ ПРОТИВОРЕЧАТ.

Да, просто са чели различни книги. Дори и основните неща в пчеларството обикновенно са противоречиви. Често има 10-ина начина по които да направиш едно нещо и все да са правилни (буквално), пък и дори да объркаш - пчелите ще те поправят и никога няма да разбереш че си сбъркал.

Книгите писани от български автори ( дори и старите) са повлияни до голяма степен от чуждестранните автори. Ако отворите някоя старинна чуждестранна книга ( тези на немски и английски/американски предшестват руските) ще забележите много сходства с българските, дори по-интересното е че зараждането на дадена дадена идея може да се проследи в оригинал. Та, обратно към книгите - всеки автор е писал според своите наблюдения и личния си опит. Повечето от западните книги са писани спрямо италианките (просто с такива са работели). Дори по някога ми става забавно как даден съвет, писан за италианките, се препоръчва от български автор, без да предподлага каква каша биха могли да забъркат "неиталианските" пчели ( т.е. цитира даден метод, без сам да го е изпробвал, разчитащ единствено на авторитността на автора му)

По отношение на местните пчели знанията ми са като тези на новобранец (каквото да направя - все е грешно).

Та обратно на градежа на основи. Различните раси/породи пчели го могат в различна степен, както количествено така и качествено. Има пчели при които градежа е идеален дори и при оскъдна паша, докато в същото време съседни кошери от друга линия дори не биха "подбелили" питите.
Например би ми било много интересно да видя описаното в книгата на брат Адам че кошерите им всеки сезон са започвали без нито един магазин с изградени рамки, само на основи и са завършвали с до 13 магазина с мед. Много би ми било интересно да го видя това приложено на Карниката, например, и как не би повлияло на добивите. :)

Петър84
14.05.2013, 19:33
благодаря на всички за участието speechless; до тука разбрах след като настаня отводката във кошера слагам една или две восъчни основи за изграждане,магазина се слага когато във плодника има 10 рамки със пчели,празното пространство се прегражда пчелите да не образуват далаци.Имам и други питания къде се поставят восъчните основи за изграждане между питите със пилото или от края??? също така Ханемановата решетка слагали се? наскоро говорих със пчелар които от близо 40г.гледа пчели та той ми каза че трябвало да се изрязват долните ъгли на восъчната основа защото там се образували много търтеи.След това говорих със друг пчелар той вика че това са пълни глупости и не е нужно да се режат ъглите какво мислите

Недялко Атанасов
14.05.2013, 20:40
благодаря на всички за участието speechless; до тука разбрах след като настаня отводката във кошера слагам една или две восъчни основи за изграждане,магазина се слага когато във плодника има 10 рамки със пчели,празното пространство се прегражда пчелите да не образуват далаци.Имам и други питания къде се поставят восъчните основи за изграждане между питите със пилото или от края??? също така Ханемановата решетка слагали се? наскоро говорих със пчелар които от близо 40г.гледа пчели та той ми каза че трябвало да се изрязват долните ъгли на восъчната основа защото там се образували много търтеи.След това говорих със друг пчелар той вика че това са пълни глупости и не е нужно да се режат ъглите какво мислитеЧе ако е трябвало да са изряани така щяха да ги продават.

evgeni.filimonov
14.05.2013, 20:57
Колега, едно време когато започнах с пчеларството - от нулата, въпреки че и дядо ми и баща ми бях пчелари и то много добри, Младен Котларски ми рече , че от мен ще стане пчелар, защото не съм обременен със знанията на някой стар и опитен пчелар. Моите уважения към Боян Първулов, но той е от старите пчелари, които не признават нищо ново.
Започнах да чета първо проф. Ангел Грънчаров, после Любен Радоев, после разпитвах по форума - тогава беше само синия форум - и понеже от многото четене и жилене, вече задавах смислени въпроси, с мен се свърза един истински пчелар, съвременен и ме научи на основите в пчеларството. Сега с тези знания, експериментирам и смятам че пчеларствам по най-удобния за пчелите ми, за мен и за района ми - метод на пчеларстване.

PS - Моя учител е Bucy59, на който му се покланям до земята и съжалявам, че така подмолно беше изигран от предишния собственик на форума, а форума го изгради основно Bucy59.

kajgalool
14.05.2013, 21:51
Прекалено сте пунктуални!Ясно е , че човека си няма идея за какво иде реч,нека поне прочете нещо каквото и да е свързано с пчеларство ще му е полезно.Аз четох цяла зима книги и учебници на тази тема и не твърдя че всичко ми е ясно.Търся съвети от тук,но ако не си запознат поне на 50% с нещата не да ги знаеш да се запознаеш с тях,ще е трудно да отглеждаш пчели само чрез форума.На теория между теорията и практиката разлика няма ,но на практика има.Съвета ми беше да чете и да пита не да чете и да се мъчи сам!

FVCVS CAESAR
15.05.2013, 00:34
...трябвало да се изрязват долните ъгли на восъчната основа защото там се образували много търтеи.След това говорих със друг пчелар той вика че това са пълни глупости и не е нужно да се режат ъглите какво мислите
Предполагам, че пчелите биха запълнили празното пространство в ъглите с далаци от преобладаващо търтееви килийки, което ще обезсмисли изрязването на ъглите. wink;

Mateev
15.05.2013, 09:09
Пчелите сами си решават от какъв процент търтееви килийки се нуждаят. Когато ги принуждаваме с восъчни основи да правят само работнически килийки, тогава те използват всяко едно дефектче на основата, всяка една периферия и всяко едно празно място в кошера за направа САМО НА ТЪРТЕЕВИ КИЛИЙКИ. Режейки определени участъци от восъчната основа ние все едно казваме на пчелите "Тука правете само търтееви килийки". Точно така се получи при мене с питите с апаратите на НИКОТ. Сложих основи само отстрани на апарата, а отдолу остана свободен отвор. Пчелите решиха да го запълнят само с търтееви килийки. Изрязах ги и сложих парченце восъчна основа. Този път пчелите направиха нормални килийки, но границите на изрязаното пак ги запълниха с търтееви.

Колкото до отворите в питата отстрани и отдолу - пчелите сами си решават къде ще ги има и колко широки ще са те, независимо от това че аз слагам восъчна основа по цялата площ на рамката, че дори и основата ми влиза по 3 мм в страничните и долните летвички.

slavi 13
16.05.2013, 09:33
Подкрепям мнението на Матеев. Не вярвайте безрезервно на книгите. Например в някои от тях пише че търтеите само консумират мед и нищо не допринасят за семейството. Преди години се подлъгах и си купих търтеуловки. Изтрепах търтеите /за което сега съжалявам, ама така пише в книгите/. Резултатът беше отрицателен. Семействата отслабнаха видимо. Моят пчелин беше в Стара планина, а там нощите са студени през цялото лято. Разгледах семействата и забелязах че няма достатъчно пчели, които да покриват питите с пило. Търтеят е голям и плосък, и смятам че играе голяма роля в покриването на пилото през лятото. От тогава не ползвам търтеуловки. Пчелите сами си знаят какво пило да залагат. А мед има за всички. Успех колеги.

scutellator
16.05.2013, 12:24
Пчелите сами си решават от какъв процент търтееви килийки се нуждаят. Когато ги принуждаваме с восъчни основи да правят само работнически килийки, тогава те използват всяко едно дефектче на основата, всяка една периферия и всяко едно празно място в кошера за направа САМО НА ТЪРТЕЕВИ КИЛИЙКИ. Режейки определени участъци от восъчната основа ние все едно казваме на пчелите "Тука правете само търтееви килийки". Точно така се получи при мене с питите с апаратите на НИКОТ. Сложих основи само отстрани на апарата, а отдолу остана свободен отвор. Пчелите решиха да го запълнят само с търтееви килийки. Изрязах ги и сложих парченце восъчна основа. Този път пчелите направиха нормални килийки, но границите на изрязаното пак ги запълниха с търтееви.



Точно затова аз оставям на всеки кошер поне една празна рамка ( с телове) само за търтеи. Като не искам търтеи - слагам я в горния корпус и я пълнят с мед. Това не предотвратява развалянето и преустройството на основите и отглеждането на търтеи, но го понижава значително.

Мелезите и кръстоските като цяло имат по-голяма склонност да развалят хубавите работнически основи и да градят на тяхно място търтееви. При кръстоските в по нататъшните поколения, по желание може да се селектира единия от двата екстремума. Забавното е че понякога се получават пчели дето и една читава рамка не могат да изградят - с дупки, кривини, неравномерни дъна на килийките - и Пикасо би завидял. Правят пълна каша в кошера, дори и при най-хубавата паша.

TeodorTodorov
16.05.2013, 18:57
За мое угромно съжаление като отворих кошера видях много новоизлюпени малки пчели и също лиспата на майката на нейно място някаква много малка майка :(
Също видях много заложени маточници ама немога да разбера дали са с достатъчна големина :(
Моля помогнете какво да направя за да не изгубя кошера

nikolai23
23.05.2013, 16:48
имам следния проблем. Съседа, който до сега никога не е отглеждал пчели, си е взел нови три кошера. Сложил ги е до каменния зид който дели дворовете ни. Но всеки ден пчелите му патрулират в нас и жилят всичко което мърда - семейството, животните. Говорих със съседа и ми каза че до няколко дена ще престанат, но все пак реших да попитам и тук. Само да отбележа, че колибката на кучето е в близост до кошерите, въпреки че то няма никакъв контакт с тях. Бихте ли ме посъветвали какво да направя и какво да кажа на съседа(да премести кошерите или нещо друго). Благодаря!

динев
23.05.2013, 20:38
то и комарите жилят

Георги Георгиев
23.05.2013, 21:36
Ще спрат да хапят като цъфне липа или нещо друго просто в момента нямат работа,не се притеснявай нас всеки ден ни хапят но не ги местим или продаваме не е толкова страшно. :D :D :D

estabien6
23.05.2013, 22:43
Може да е заради стреса от местенето им ,ако не престанат го помоли да им смени майките ,може да се кротнат ,по-принцип мразят брада коса козина,но и моите кучета и котки се движат между кошерите и не ги жилят ,а друг път на 20 метра без причина ме нацелват по няколко

nelly
25.05.2013, 11:20
Дали не са ти стари питите? Когато са стари от многократното полиране обема им се намалява и тогава пчелите могат да станат малки.
Сложи си една - две основи за градене.

Къде са ти маточниците? Ако са в средата означава, че ще си сменят майката. Ако са отдолу са роеви и се готвят за роене.
Щом има маточници бих я сменила тази малка майка, макар че понякога малките майки може да са много плодовити.
Ако маточниците са роеви би могъл да си направиш отводка.

TeodorTodorov
28.05.2013, 18:24
Имаше три маточника единият беше точно както описваш в долната част насочен нагоре
Но пчели са толкова малко че не са се роили (съдя по броя им които не се е променял) Този маточник е отворен и няма и следа от майката нито нова нито старата :)
Сега е на лице само един отгорната страна насочен надолу. Според причината беше стара майка.
Няма как да са се роили това е отводка зета преди 20 дена :) Отводка на 4-ри рамки на която и добавих осхте две изградени. Само незнам какво стана с новата и старата майка. Наявам се че от последния маточник ще излезе майка sweating;

Nikolaigr
29.05.2013, 16:07
здравейте,много се двоумя за нещо,работя в Гърция от 10 години(на 32 съм),но ми писна и искам да се прибирам вече.
Дядо ми има 140-150 кошера,доволен е,от много години се занимава с това,но няма на кой да ги остави и много се надява на мен,а аз не разбирам нищо,но пък напоследък имам мерака да се занимавам с това,мястото е много спокойно и се чувствам добре там,но колко години ще ми трябват и има ли рискове ако остана сам с толкова много пчелни семейства,не искам труда му да иде на вятъра и последно ще мога ли да се изхранвам само с пчеларство...е разбира се ще има и градинка и зайчарник,но....просто се двоумя и не знам какво да правя,моля за съвет.

ianev
29.05.2013, 16:36
Не му мисли повече! Върти се покрай дядо ти той ще ти даде основата и малко по малко ще свикнеш с работата и материята. Още повече щом имаш мерак с малко четене, някой друг филм допълнено с опита от дядо ти за кратко време ще навлезеш. И не на последно може да се изхранваш от пчеларство с 150-200 кошера мисля че е постижимо. Успех! drinks;

koragroup
30.05.2013, 05:55
Не му мисли повече! Върти се покрай дядо ти той ще ти даде основата и малко по малко ще свикнеш с работата и материята. Още повече щом имаш мерак с малко четене, някой друг филм допълнено с опита от дядо ти за кратко време ще навлезеш. И не на последно може да се изхранваш от пчеларство с 150-200 кошера мисля че е постижимо. Успех! drinks;

Напълно подкрепям!
На мен, това което имаш ти ми е мечта и план минимум за след 4 години. Да дава Господ живот и здраве...

niksan_83
30.05.2013, 14:41
искам да попитам силен кошер които няма майка ще даде ли добър добив на мед,аако има добра паша

Димитър Бонев
30.05.2013, 15:34
Да ще даде, но след пашата много рязко ще отслабне и то много.

pamo
31.05.2013, 14:08
Здравейте! Преди месец ми осиротя кошер и не мога да го накарам да направи майка. Не е много слаб, придавал съм пити с яйца-не залага маточници, слагал съм зрели маточници и не ги приема а майка със сигурност няма.Все още не е търтовка. Ако придам купена майка стах ме е да не я убият. Какво да направя, вече ми се изчерпа теорията ?

Вълчан
31.05.2013, 17:20
Присъедини го към кошер с майка, след 2 седмици си направи отводка.

ivootur
31.05.2013, 19:57
Остави го две денонощия без питите в празен кошер,може и три и след това му върни пити колкото може да покрие плътно с пчела и му предай пило,маточник или майка.Пробвай този начин и сподели резултата ;)

nasko_986
01.06.2013, 12:53
Здравейте!
Искам да попитам ,когато пръскам овошките в градината , проблем ли е за пчелите или не? Имам доста овошки и присадени нови. Ябълка,слива,къпина,малини, вишна,лешник,праскова /ще я махам/ и още. Всички овошки са около къщата. Питам ,за да знам какво да правя когато пръскам,защото да не става фал. Благодаря предварително

Nik_m
01.06.2013, 13:52
Стига да не са над кошерите няма проблем, в момента няма какво да правят на дърветата.
Ако са над кошерите, затваряш сутрин рано напръскваш и след време ги отваряш.

scutellator
01.06.2013, 21:57
Здравейте! Преди месец ми осиротя кошер и не мога да го накарам да направи майка. Не е много слаб, придавал съм пити с яйца-не залага маточници, слагал съм зрели маточници и не ги приема а майка със сигурност няма.Все още не е търтовка. Ако придам купена майка стах ме е да не я убият. Какво да направя, вече ми се изчерпа теорията ?

Тестът дали има майка или не е пита с прясно пило. Ако заложи маточници - значи няма майка, и обратното.

Намери майката, убий я и стръйкай пчелите върху основи/дезинфекциран кошер. Придай майка или маточник.

Nik_m
01.06.2013, 22:06
Една отводка прави фалшиви маточници, 10тина видях оформили чашката и вътре празно.
Каква е причината?

Недялко Атанасов
02.06.2013, 17:59
Що не ги снима, да ги видим колко са маточници.

ginesss
16.06.2013, 15:16
Здрaвейте.Имaм 2отводки ЛР 10 рaмкови. В моментa сa нa 6 рaмки(5 и 1основa сложих днес)Входa им е нa 3см.Колко трябвa дa го увеличa?

Цветан Андров
16.06.2013, 20:29
Поне по 2 см. на пита с пчели,тоест около 10-12 см.,но не повече за да могат да се защитават.Ако има вентилационен отвор го отвори,защото предстоят жеги.

ginesss
16.06.2013, 20:49
Благодаря

Nik_m
17.06.2013, 17:42
По 1см. на пита е по добре.
Прецени си на място колко и трябва, виж колко пчели излизат.

Ангел Йосифов
17.06.2013, 17:59
По 1см. на пита е по добре.
Прецени си на място колко и трябва, виж колко пчели излизат.

Защо 1см. на рамка да е по-добре,а не двата сантиметра на колегата по горе sleepy;

Nik_m
17.06.2013, 18:53
Според мен отводка на 5 рамки ЛР трудно ще отбранява 10 см. отвор.
Моите са по на 9 рамки и съм ги оставил на 5см някъде + кръгла прелка и си излизат свободно.
То почва слънчогледа скоро, така че няма да има много нападения.

Ивайло Георгиев - ingivo
17.06.2013, 19:38
Сега има паша какво сте се хванали с тия сантиметри ? :D

n_markov
17.06.2013, 22:15
Отваряй нацяло входа, няма ядове от нападения.А и стават жеги.

evgeni.filimonov
17.06.2013, 22:24
Дайте въздух на пчелите си.

Nik_m
17.06.2013, 22:48
Моите имат въздух от всякъде :)

joromainata
18.06.2013, 20:31
е те тук какво става?
отводчица тазигодишна направена на 19 май
http://s17.postimg.org/3tfwplrwr/2013_06_18_18_59_16.jpg (http://postimg.org/image/3tfwplrwr/)

Драгошинов
18.06.2013, 22:15
Жега + приток на пресен нектар drinks;

2ма пчеларя
18.06.2013, 22:39
Сега в жегата си искат вентилация

Mateev
19.06.2013, 01:10
На финландските кошери капака се обръща наопаки и се появява отвор по цялата дължина, висок два сантиметра. Вентилацията става свръхинтензивна. За да не налитат другите пчели на кражби, слага се и прополисова решетка.

Та дето се казва с един куршум - четири заяка.
1. Подобрява се вентилацията на кошера и младите пчели влизат вътре да си вършат работата
2. Няма опасност пилото да прегрее и да умре
3. Освобождават се вентилиращите пчели от прелката и те тръгват да събират нектар и прашец или да вършат друга полезна работа
4. Ако вентилацията им се стори много силна на пчелите, започват да заклейват прополисовата решетка, а в момента имам заявка за 15 кг. прополис и се чудя как да го произведа за 1 месец.

Според официалните инструкции на финландците при температури над 30-32 градуса задължително се преминава в режим свръхвентилация. Това става с обръщане на капака. При дървените кошери аналог е отварянето на всички възможни прелки по всички корпуси, капаци и дъна.

Димитър Бонев
19.06.2013, 10:36
Има обаче един проблем. Пчелите отдолу заклеймяват, а други от горе през отвора нахълтват и крадат прополиса. За това е добре да се помисли с някакви мрежечки еа се ограничи достъпа на " крадците". Иначе сега от слънчогледа събират доста прополис.

joromainata
19.06.2013, 20:02
На финландските кошери капака се обръща наопаки и се появява отвор по цялата дължина, висок два сантиметра. Вентилацията става свръхинтензивна. За да не налитат другите пчели на кражби, слага се и прополисова решетка.

Та дето се казва с един куршум - четири заяка.
1. Подобрява се вентилацията на кошера и младите пчели влизат вътре да си вършат работата
2. Няма опасност пилото да прегрее и да умре
3. Освобождават се вентилиращите пчели от прелката и те тръгват да събират нектар и прашец или да вършат друга полезна работа
4. Ако вентилацията им се стори много силна на пчелите, започват да заклейват прополисовата решетка, а в момента имам заявка за 15 кг. прополис и се чудя как да го произведа за 1 месец.

Според официалните инструкции на финландците при температури над 30-32 градуса задължително се преминава в режим свръхвентилация. Това става с обръщане на капака. При дървените кошери аналог е отварянето на всички възможни прелки по всички корпуси, капаци и дъна.
Колега Матеев колкото и да са добри Финланските кошери и ако ще и най -добрите да са те не са за мен
при цена от 200 лв за кошер ще си купя половин кубик дъски и ще си направя 5 дървени което е по добре особено при тези изкупни цени на меда .май не са изобщо за БГ като цена, не споря за качествата им защото не съм ползвал такива

Юрий Цветков
19.06.2013, 20:07
[
Колега Матеев колкото и да са добри Финланските кошери и ако ще и най -добрите да са те не са за мен
при цена от 200 лв за кошер ще си купя половин кубик дъски и ще си направя 5 дървени което е по добре особено при тези изкупни цени на меда .май не са изобщо за БГ като цена, не споря за качествата им защото не съм ползвал такиваАко си купиш тухли на старо и сам си ги иззидаш, ще излезе още по-евтино. А вероятно ще си решиш и всички "пчеларски" проблеми. :D drinks;

joromainata
19.06.2013, 20:14
[
Колега Матеев колкото и да са добри Финланските кошери и ако ще и най -добрите да са те не са за мен
при цена от 200 лв за кошер ще си купя половин кубик дъски и ще си направя 5 дървени което е по добре особено при тези изкупни цени на меда .май не са изобщо за БГ като цена, не споря за качествата им защото не съм ползвал такиваАко си купиш тухли на старо и сам си ги иззидаш, ще излезе още по-евтино. А вероятно ще си решиш и всички "пчеларски" проблеми. :D drinks;
ами може да пробвам и с тухли на старо нали сега това е модата керамични кошери drinks;
но надали те ще ми решат всички пчеларски проблеми
за това е форума като имам проблем питам и се надявам някой да ми отговори точно и ясно за какво става на въпрос и дали има решение проблема ми

joromainata
19.06.2013, 20:38
е те тук какво става?
отводчица тазигодишна направена на 19 май
http://s17.postimg.org/3tfwplrwr/2013_06_18_18_59_16.jpg (http://postimg.org/image/3tfwplrwr/)
сега по темата днес сложих 2 основи и смених дъното със мрежесто и нещата тази вечер са съвсем различни има най-много 10 пчели отпред да се разхождат

Nik_m
19.06.2013, 22:06
Да и при мен е така като взех старите кошери всичко беше на прелката и вентилираше, след като го сложих в новите с мрежестото дъно по няколко пчели само.

Boko
21.06.2013, 12:10
Здравейте искам да попитам кога е най подходящото време да си сменим старата майка с нова благодаря предварително

Димитър Бонев
21.06.2013, 12:19
Сега е подходящо

Boko
21.06.2013, 12:29
иска да я сменя но пчелите сами да си я направят а не да купувам , в смисъл да убия старата майка и така

Ангел Йосифов
21.06.2013, 14:34
Боко,не с "рогата" пробвай с ножица.Крилце и кълка.Сега му е времето.

Boko
21.06.2013, 15:37
а така семейството дали ще отслабне за слънчогледа

Ангел Йосифов
21.06.2013, 18:41
Не няма да отслабне.Дори можеш и отводка да направиш като заложат маточници.

de4o82
23.06.2013, 09:56
Здравейте, нов съм във форума и да попитам, на едната отводка от 20.05 с маточник, майката излезе с дефвктно крило и не можа да се оплоди (пчелите ставаха все по неспокойни)и бях принуден да я премахна на 10.06, на 11.06 сложих много малки маточници от един съсед, седмица по-късно бяха направо премахнати от пчелите и не разбрах дали са били пригризани или се е излюпил, на 18.06 поставих прясно пило и започнаха да градят маточници, но видях и прясно пило на съседната рамка. Да ли е от търтовка? Маточникът който поставих няма и 10 дена струва ми се рано да е почнала да снася, а и защо ще правят маточници? Ако е от някоя обикновена пчела снесено, след излюпване на маточниците и евентуално оплождане на майката, ще се оправят ли нещата да не стане търтовка?
Благодаря ви и дано сте ме разбрали :).[/quote]

evgeni.filimonov
24.06.2013, 09:55
Ако яйцата са залепнали по стените на килийките е пчела търтовка, ако е на мястото си на дъното и в средата на килийката - снесено е от майка. Изчакай да се запечати първото пило и ще разбереш.

de4o82
24.06.2013, 10:49
Днес ги прегледах основно и по внимателно. Резултатът беше, че е наснасяно доста редовно, но в някой килийки по 2 яйца и залагат маточници, бяха 3 като в единият имаше 2 личинки, 95% са по дъното, но има и по средата.
Извадих всички рамки с пчелите (3 рамки)и ги изтърсих извън селото, под едно орехче и в кошера поставих 2 рамки с основи за градеж и една рамка която бях поставил преди седмица с младо пило вече запечатано и един маточник предполагам с оплодено яйце, бяха 3, но явно ги пригризват и снася търтовката!?!
След 30 мин проверих как е под орехчето и забелязах, че са на топка на самата му кора. Дали е нормално и ще се приберат ли поне "работните" пчели? Ако съм сгрешил къде, за да знам за напред, благодаря за мненията предварително! Майка не е възможно да има, аз я премахнах и забелязах пило на около 6-7 ден след като сложих маточник преди това, но беше премахнат напълно.

bobi mitrev
15.07.2013, 13:10
Здравейте, за първи път виждам такова нещо и незнам дали е болест или нещо друго.Пилото отворено, пчеличката вътре си е цяла, не се точи, не мирише на гнило. Вижте снимката и ми кажете на какво се дължи това
http://s18.postimg.org/u8waswj9x/P7130019.jpg (http://postimg.org/image/u8waswj9x/)

христо
15.07.2013, 13:57
Чистят ли ги пчелите, погледни и яйцата - дали и тях ги махат така?

scutellator
15.07.2013, 15:24
Здравейте, за първи път виждам такова нещо и незнам дали е болест или нещо друго.Пилото отворено, пчеличката вътре си е цяла, не се точи, не мирише на гнило. Вижте снимката и ми кажете на какво се дължи това
http://s18.postimg.org/u8waswj9x/P7130019.jpg (http://postimg.org/image/u8waswj9x/)

молец

bobi mitrev
16.07.2013, 07:14
Дай моля ти се повече обяснение.

borislav aleksandrov
16.07.2013, 09:56
Молеца преминава през килийката в резултат на което повдига личинката и се получава това на снимката. Ако искаш да провериш чукни с повдигача по летвата, обикновено излиза за кратко...

mimimsm
29.07.2013, 16:09
Здравейте, нова съм във форума. Баща ми е пчелар от доста години, ходила съм с него и съм му помагала. От другата година съм решила да си гледам пчелни семейства отделно от неговия пчелин. Записвам се да ви следя и да черпя мнения и от други пчелари. Като за начало да ми препоръчате хубава книга. Спряла съм се на многокорпусните и по точно с осем рамки тъй като съм жена и ще ми е трудно да вдигам другите.

vanHanegem
29.07.2013, 16:54
Изборът на МК кошер и то 8 рамков е много правилен.

Николай Христов-nikberk
30.07.2013, 08:25
Спряла съм се на многокорпусните и по точно с осем рамки тъй като съм жена и ще ми е трудно да вдигам другите.
Като идея не е лошо!Те много бързо се развиват пролетно време ,затова на майката са и необходими три корпуса,а за стокова продукция ти си решаваш или още два корпуса или минимум три магазина. При всички случаи се приготви за вдигане на тежести,не си мисли че като е осем рамков е много лек.Ако искаш да работиш на ниско може би трябва да прочетеш за Лежаците!
Само нагледно да придобиеш представа какво те чака разгледай снимката!
88
УСПЕХ!

Nik_m
30.07.2013, 13:59
Определено си има вдигане на тежести, ако някой има да ти помага е най добре.
Аз съм ги поставил моите на стойки по на 25см. и ми е удобно за работа(4тия корпус идва малко високо), но слагам корпуса който сваля на замята върху капака и после като взема да ги редя обратно е тежко вдигането на кръста който ми е проблемен, намислил съм да си направя някаква масичка за другата година.
Работя с 10ки.

mprimov
16.08.2013, 13:01
Здравейте,
Начинаещ съм
Баща ми гледаше навремето пчели, но след зверско нажилване (над 100 пчели), Слава-богу, едва оживя, но спря с пчелите - това беше преди около 30 г. Сега реших аз да се захвана с този "занаят" та да ми предаде малко от опита си :)
Тази година (почнахме преди 2 г. - тази е 3-та) за първи път извадихме мед - това беше около 20-ти Юли. При преглед на магазините миналата седмица с радост видяхме че ВСИЧКО Е ПЪЛНО и вчера пак "наточени" тръгваме да вадим мед. Само че ....... меда беше захаросан в килийките и почти нищо не излизаше ...... Опитахме се да нагреем меда (на слънце) та дано да "излезе" - това което постигнахме бе да размекнем восъка (но не и меда) та накрая съсипахме и магазинните пити ......
Баща ми каза че никога преди не му се е случвало да има захаросан с килийките мед - Та въпросите са ми:
1. На какво би могло да се дължи това? При положение че преди 20-25 дни сме изкарали "стария" магазинен мед - това което са събрали след това толкова бързо да се захароса?
2. Какво се прави в случай като нашия - т.е. как се центрофугира такъв мед?
Ако може да е от полза - Пчелите (4 кошера) се намират в Родопите на 1000 м. надморска височина
Всякакви съвети и препоръки ще са ми добре дошли
Благодаря предварително!

Mateev
17.08.2013, 07:51
Восъка се топи при температура 65 градуса, а меда може да се декристализира при температура 40 градуса. Тоест възможно е от питите да се извади кристализирал мед, без при това те да бъдат унищожени. За целта обаче трябва да се използва камера с терморегулатор, който да ЗАКОВЕ температурата на 40 градуса и нито градус повече. Темперирането на питата и престоя в камерата е бавен процес - от 12 до 24 часа. След цялостното декристализиране питата се вади и престоява на стайна температура още 12-24 часа, за да се стегне восъка, и чак тогава вече може да бъде центрофужена.

Kiril8305
17.08.2013, 16:45
Восъка се топи при температура 65 градуса, а меда може да се декристализира при температура 40 градуса. Тоест възможно е от питите да се извади кристализирал мед, без при това те да бъдат унищожени. За целта обаче трябва да се използва камера с терморегулатор, който да ЗАКОВЕ температурата на 40 градуса и нито градус повече. Темперирането на питата и престоя в камерата е бавен процес - от 12 до 24 часа. След цялостното декристализиране питата се вади и престоява на стайна температура още 12-24 часа, за да се стегне восъка, и чак тогава вече може да бъде центрофужена.
Пожелавам му успех в това начинание.
Ако не е зателил рамките с доста тел восъка ще омекне и от тежестта на меда питата ще се деформира.
Понякога е добре да се поучиш от грешките си и да продължиш напред.
Понякога след пашата ми се случва и при мен да дообират това онова , но никога достатъчно за да напълнят килийките на магазинните пити с мед.За мен лично е голяма играчка да се центрофужат маломедни пити с мед и ето как постъпвам аз.
Тези магазинни пити които ще влизат в употреба и догодина прибирам за зимата с меда той естественно кристализира.
Тези които ще бракувам така или иначе и са с мед , накъсвам в една кофа с вода и ги разбърквам докато меда не се разтвори във водата(обикновенно дори и да е кристализирал меда в топла вода бързо се разтваря) след това прецеждам медения сироп като го ползвам за подхранване на семействата , а восъка си претопявам.
Тези пити които съм прибрал за зимата и са кристализирали, на пролет когато дойде време да поставям магазините отново на кошерите , питите ги подреждам в магазините като ги напръсквам със вода с пулверизатор(твоите ако са запечатани може да ги надраскаш с пластмасовите валячета за разпечатване и пак да ги напръскаш с водичка) преди да почне пашата пчелите ще вдигнат този мед и ще ти опразнят питите(ако не го вдигнат ще го декристализират) , но магазина с тези пити трябва да е сложен преди главната паша.Ако направиш това упражнение по време на главната паша знай , че :
Рамките в чийто килийки има малко мед захаросан ще почнат да заливат директно с пресен нектар, а тези които са били запечатани и ти си разпечатал няма и да ги погледнат.
Ако пропуснеш момента с бракуването на питите с меда сега , това може и да го направиш по време на паша.Тази година имах останали малко такива с кристализирал мед от слънчоглед , по време на слънчогледовата паша ги накъсах в кофа с топла вода , разтворих меда и го налях в хранилките.Така меда не се губи , а отива там където му намерят те място.
Да уточня и друго преди всички да са ме наругали това е при положение , че си любител пчелар като мен с малко кошери , а ако имаш много - Дерзай.
Поздрави!

Светозар Каменов
18.08.2013, 00:07
Kiril8305, не искам да ти опонирам, но точно така постъпих тази година, разпечатах ги с валяк, напръсках ги с вода и в крайна смета пак така си останаха с кристализиралия мед. Може би по добрето беше да до разтворя както си писал. Да допълня, че това направих преди пашата, която в тази година беше чак слънчогледа.

Kiril8305
18.08.2013, 17:30
Kiril8305, не искам да ти опонирам, но точно така постъпих тази година, разпечатах ги с валяк, напръсках ги с вода и в крайна смета пак така си останаха с кристализиралия мед. Може би по добрето беше да до разтворя както си писал. Да допълня, че това направих преди пашата, която в тази година беше чак слънчогледа.

Мисленето във форума не трябва да бъде до това дали да си опонираме и дали не, идеята е да се води цивилизована дискусия която в крайна сметка да е ползотворна на всички , все пак не аз съм открил пчеларството.
Меда който при мен не искаха да разтопят и веднага запечатваха отново бе от рапица.С никакъв друг мед не съм имал проблем като съм постъпвал по описания горе начин.
Та дали меда който не е останал в питите не кристализира с много финни кристали като рапичния и не става много твърд?

mprimov
19.08.2013, 08:51
Благодаря за отговорите на Матеев и Кирил8305
Магазинните рамнки ги съсипах а остана доста доста кристализирал мед в тях. Преди да ги върнем пак в магазина ги укрепих допълнително с тел и добре се получи - допълнително напръсках с пулверизатор захаросания мед. Сега остава пчеличките да му намерят место на този мед и/или поне малко да доукрепят съсипаните магазинни рамки.
Това което е писал Матеев с камерата за темпериране - няма как да направя поради липса на такава камера. Това което ми се върти в главата, живот и здраве догодина, ако имам пак такъв случай да се опитам да декристализирам този мед в преносните сандъчета - т.е. да ги изложа на слънце и да следа темп. да не се повишава много и в съяото време да следя за процеса на декристализация в килийките. Ще отнеме доста повече от 12-24 часа (както е писал Матеев) - може би 3-4 (или повече) дни.
За мен обаче пак си остава загадка - как за 20-25 дни са напълнили магазините и меда е успял да кристализира! Извесно ми е че кристализацията зависи от съотношението на различните видове захари в меда и в някои случаи става мн. бързо, но все пак ако приемем че са напълнили магазините само за 1 седмица (което ме съмнява) да кристализира за 15-16 дни ми се вижда доста бързо.

Светозар Каменов
19.08.2013, 08:57
Мисленето във форума не трябва да бъде до това дали да си опонираме и дали не, идеята е да се води цивилизована дискусия която в крайна сметка да е ползотворна на всички , все пак не аз съм открил пчеларството.
Меда който при мен не искаха да разтопят и веднага запечатваха отново бе от рапица.С никакъв друг мед не съм имал проблем като съм постъпвал по описания горе начин.
Та дали меда който не е останал в питите не кристализира с много финни кристали като рапичния и не става много твърд?
При мен нямаше рапица миналата година и последната паша беше слънчоглед, така че е бил от него. Нямам идея защо не си го свалиха този мед, а го оставиха така.

Mateev
19.08.2013, 09:44
Това с липсата на камера е кофти, но просто друг начин НЯМА. Декристализирането на меда се извършва БАВНО и с НИСКА ТЕМПЕРАТУРА. Причината не е само в повреждането на восъка - причината е в повреждането на самия мед. Има един показател на меда, който се нарича ХМФ и който е чиста нула при ненагряван мед. Ако меда се нагрява, над определена температура този показател започва много бързо да нараства, като това се открива с изследванията и автоматично прави меда негоден за употреба от човек. Също така над определена температура се разграждат и ензимите, което също е показател, който се открива по време на изследването за Диастазна активност.

С две думи рискувате да си повредите меда, ако не контролирате температурата на нагряване. Нещо повече - рискувате да си повредите всичкия мед, ако меда от тези няколко пити го смесите с останалия.

Ангел Йосифов
19.08.2013, 20:25
[QUOTE=mprimov;28687]- допълнително напръсках с пулверизатор захаросания мед. Сега остава пчеличките да му намерят место на този мед .


Братле,незнам от какво е този мед(шишарки),но ми се струва,че си вкарваш автогол.Кое ти дава право да мислиш,че като пчелите го пренесът от една пита на друга(плодникова) меда няма да кристализира отново.А какъв е меда в плодниковите рамки?Струва ми се,че веднага трябва да започнеш подхранване със захарен сироп за запасяване и да изкараш захаросаният мед от там.Направиси ракия,медовина или оцет със захаросаният мед ,но не разчитай на него за през зимата.

Mateev
19.08.2013, 22:33
Камера за декристализация се прави много лесно. Може да се използва какъвто и да е затворен обем - малък за няколко буркана, сглобен от дъски и фибран, или среден, използвайки стар шкаф или стар изгорял хладилник, до голям обем, използвайки цял килер или цяла една топлоизолирана стая.

Важна е топлоизолацията, за да има минимални загуби на енергия. Вътре в топлоизолирания обем се слага нагревател, вентилатор, за да разбълниква въздуха, и електронен терморегулатор за прецизно регулиране на температурата.

Всеки може да си направи идеална камера като облече стените на един килер с фибран и сложи вътре една електрическа печка-духалка. Хубави електронни терморегулатори има по 50 лева. Аз лично съм нагрявал цели стаи до 40 градуса - у дома имам електрическо подово отопление, а сградата е топлоизолирана, така че всяка една стая в къщата автоматически се явява и камера за декристализация с прецизно електронно регулиране.

Проводниците за електрическо подово са много евтини. Ако някой иска, мога да напиша по-подробна инструкция на тема "Как да си превърна килера в камера за декристализация". Има само няколко тънкости около това какво да се сложи на пода и на практика всеки може да си го направи сам и с минимални средства.

Kiril8305
20.08.2013, 19:09
При мен нямаше рапица миналата година и последната паша беше слънчоглед, така че е бил от него. Нямам идея защо не си го свалиха този мед, а го оставиха така.
Тук направо ме хвърли в дълбок размисъл ..........
Вчера си свалях магазините в които в централната част на питите имаше площ колкото дланта ми с мед от слънчогледа , не запечатан и не захаросан , а вадих меда от слънчоглед преди близо 25 дни.
Остава при тебе да са сяли хибрид с който ние още нямаме опит.

Светозар Каменов
20.08.2013, 19:34
Просто миналата година като свалях магазините имаше в някои пити останал запечатан мед. Не си заслужаваше да го вадя и реших, че тази година като ги връщам на кошерите ще го разпечатам, напръскам и ще си го вземат. Не мога да преценя в колко пити остана, но е факт, че и втория път като вадих сега, още имаше кристализирал мед.

stefarata
24.08.2013, 00:44
Имам питане. имам 20 отводки в МК , които са на по 4 и 5 рамки. Питането ми е как да им добавям останалите рамки-постепенно или на един път?? Иначе ги храня със сироп през 3-4 дни.

Петър84
24.08.2013, 11:20
нека кажат и колегите със повече опит но по това време на годината,доколкото знам пчелите не изграждат восъчни основи няма нектара във природата,или е много малко

kacone
24.08.2013, 14:23
Аз, днес добавих по една ВО. Храня през ден с по 250 мл. захарен сироп, вече слагам и стартовит. За 5 дена след поставянето, е почти изградена - а в горния край, където килийките са по - дълбоки, майката вече е осеменила! Ще засека докога градят, но съм чувал, че даваш ли им сиропец и има ли подходяща температура - ще има и градеж.

kacone
24.08.2013, 14:27
Забравих да спомена, че основата я поставям между пилото и предварително я напръсквам със захарен сироп чрез пулверизатор.

kokondro
29.08.2013, 14:32
Здравейте,нов съм във форума а и в пчеларството от три години гледам 5 кошера,а от няколко дена купих 30 пчелни семейства.До тук добре с моите 5 нямах никакви проблеми но новите са като кучета не дават да се покажеш на двора-много бой.На какво се дължи това и дали има някакъв начин да ги озъптя.

BateMisho
29.08.2013, 14:59
И аз съм нов, но скромните ми наблюдения показват, че като няма паша, пчелите се разлютяват. Пробвай да им даваш по малко сироп. Ако пак са люти, явно е ген и трябва да смениш майката с породиста. Имаше подобна тема по въпроса.
Друга причина може да е ако ти е малък двора и кошерите са близо и/или ориентирани към къща/пътека, по която минаваш и така пчелите налитат на теб и другите обитатели. Дано съм помогнал.

kacone
29.08.2013, 17:21
Обещах, да засека за градежа, и го правя - спират постепенно. Днес бях на пчелина, приготвил по една основа за всяко семейство, и като видях, че старите са на 50 % изградени - ги оставих, без да пипам. Това беше, пилото също намаля, според мен - сега вече е време да попълним запасите и кой от къде е!

Nik_m
29.08.2013, 19:43
Здравейте,нов съм във форума а и в пчеларството от три години гледам 5 кошера,а от няколко дена купих 30 пчелни семейства.До тук добре с моите 5 нямах никакви проблеми но новите са като кучета не дават да се покажеш на двора-много бой.На какво се дължи това и дали има някакъв начин да ги озъптя.
И при мен беше същото, като взех новите кошери (след акацията) нямаше излизане от къщата 1 месец, от тогава работя внимателно с тях в момента са толкова кротки че може да ги преглеждам без предпазен инвентар.
След отваряне имах по 100 жила в ръкавиците от кошер, а от 3 месеца нямам ното едно.
Не съм сменял майките.

kokondro
30.08.2013, 18:01
Благодаря за бързите отговори.Утре ще вадя мед от плодниците защото майката няма къде да снася и сигурно пак ще ги подлютя.А и много нападения стават повече от 5-6 кошера не мога да прегледам-става чудо от пчели(облак).

Nik_m
30.08.2013, 18:29
Не е много добра идея вече вадене на мед.
И да не сложиш на слабо семейство да почиства питите, защото миришат на мед и да не го нападнат.
Аз вадих и сложих на най силния кошер и пак се опитаха да го нападнат, но след 5-10 мин се отказаха.

zayo
30.08.2013, 20:03
Колеги,тази година за пръв път се сблъсках със следните два проблема, които се явиха след придаване на млади оплодени майки на новосформирани сборни отводки:
1- след прием на майката въпреки, че тя усилено снасяше пчелите упорито вървяха след нея и чистеха снесените яйцата! Така и не се стигна до запечатване на пило, за да видя какво е? След две седмици се принудих да я сменя.
2- след прием на майката я оставиха да снесе яйца на две пити, след което заложиха 2бр. маточници и я смениха ?! По същата не се виждаха видими дефекти, напротив бе едра и хубава!
Сформирането на отводките и придаването на майките бе през юни месец между липата и слънчогледа.