PDA

Виж пълната версия : ВЪПРОСИ ОТ НАЧИНАЕЩИ И МЛАДИ ПЧЕЛАРИ



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28

nikawr
20.05.2017, 06:33
Как да не вярва като навсякъде нещат да запечатат.До сега да си видял някой рамка да покаже запечатана.След 9 дена вади и си направи анализ за водно съдържание.;)

Е нали ти показах в другата тема. Запечатват си, реално аз съм в твоя район, а като надморска височина разликата е 50-60 метра, но явно има значение като цело че си в планината...
А и казваш че си направил 150 отводки... Ко да запечатат?

jdrumev
20.05.2017, 06:50
Аз съм си оставил няколко кошера от които мислех да извадя малко мед,тях не съм ги барал.

nikawr
20.05.2017, 07:12
Аз съм си оставил няколко кошера от които мислех да извадя малко мед,тях не съм ги барал.
Може ли да те помоля да кажеш от колко семейства направи 150 отводки и метода по който ги прави, как прави майките и кога започна цялата операция по възстановяване на загубите. Интресно ми е в такова мащабно и трудоемко занинанимане дали си бил сам или с помощници?
Дори бих ти предложил да направиш нова тема, ще е полезна много.

jdrumev
20.05.2017, 07:17
Довечера ще кажа ,че сега тръгвам за пчелина.

Sylvie
20.05.2017, 13:02
Не мога да разбера как ги правят тези видеофилмчета в YouTube - без каквото и предпазно облекло, без ръкавици, без пушалки - отварят кошерите, вадят пити, пчелите си ходят по рамките, занимават се с тяхната си работа. Аз на моите само да им вдигна капака на кошера и веднага са ме наобиколили поне 10-тина; ако пък вдигна и възглавницата отвътре се появява направо облак и ме наобикалят, толкова са много, че не виждам почти нищо през мрежата на костюма. Не ме жилят, но се въртят около мен, хиляди са просто.
Иска ми се и моите да бяха така като по клиповете, да мога да си работя с тях без тези костюми и ръкавици.
Не искам да сменям майките на тези, които имам, много ми харесват, семействата са силни. Само да бяха и по-кротички.

solaris60
20.05.2017, 13:33
Не мога да разбера как ги правят тези видеофилмчета в YouTube - без каквото и предпазно облекло, без ръкавици, без пушалки - отварят кошерите, вадят пити, пчелите си ходят по рамките, занимават се с тяхната си работа. Аз на моите само да им вдигна капака на кошера и веднага са ме наобиколили поне 10-тина; ако пък вдигна и възглавницата отвътре се появява направо облак и ме наобикалят, толкова са много, че не виждам почти нищо през мрежата на костюма. Не ме жилят, но се въртят около мен, хиляди са просто.
Иска ми се и моите да бяха така като по клиповете, да мога да си работя с тях без тези костюми и ръкавици.
Не искам да сменям майките на тези, които имам, много ми харесват, семействата са силни. Само да бяха и по-кротички.

Нищо им няма на пчелите - страха ти е голям. При хубаво, топло, безветрено се пускай с по - малко дрехи и така докато се свикне. При неблагоприятни условия и малкия кошер ще те направи на решето. Дори силните са по - спокойните в случая.

kando
20.05.2017, 15:07
Е то този сезон за сега едвали съм имал повече от два- три дена, в които за два- три часа съм можел да работя без пушалка и предпазно облекло.

Nik_m
20.05.2017, 16:03
Не мога да разбера как ги правят тези видеофилмчета в YouTube - без каквото и предпазно облекло, без ръкавици, без пушалки - отварят кошерите, вадят пити, пчелите си ходят по рамките, занимават се с тяхната си работа. Аз на моите само да им вдигна капака на кошера и веднага са ме наобиколили поне 10-тина; ако пък вдигна и възглавницата отвътре се появява направо облак и ме наобикалят, толкова са много, че не виждам почти нищо през мрежата на костюма. Не ме жилят, но се въртят около мен, хиляди са просто.
Иска ми се и моите да бяха така като по клиповете, да мога да си работя с тях без тези костюми и ръкавици.
Не искам да сменям майките на тези, които имам, много ми харесват, семействата са силни. Само да бяха и по-кротички.
По принцип пчелите усещат страха и адреналина, аз както започнах с пчеларството ръкавиците ми бяха на таралеж. След като започнеш да работиш с лекота и пчелите ще се поуспокоят, също е много важно за да не се мачкат пчели ако искаш да са кротки.
След това е времето, притока на нектар, селекцията на майки, просто нещата са комплексни. Но с времето ако работиш правилно ще станат както на клиповете. В момента моите са като аганца, 10 дена работа с тях 0 жила. А пролетта имаше един момент в които пръскаха житата щяха да ме изядат без да се занимавам с тях, отровите много ги дразнят.

Sylvie
20.05.2017, 17:04
@solaris60, @Nik_m
Не ме е страх, обикновено си ходя между кошерите по къси панталонки и тениска и с джапанки, не ме жилят, но ми се заплитат в косата. Обаче, когато бъркам в кошерите е вече друго. Много пчели се лепват по костюма, ръкавиците и по мрежата на лицето, направо ми служат за вентилатор на лицето :) Както казах, не ме жилят, усещам когато ме жилят през плата или ръкавиците, та не ме жилят, но се мотаят около мен, цял облак. Жалко, че не мога да си направя селфи с тези ръкавици да видите за какво става дума.

Струва ми се, че в кошерите има твърде много бездействащи пчели, принос на прашец - малко, принос на нектар - много малко, едва имат за себе си, горките. Иначе, пчела - много, пило - много, нектар - йок.

Аз съм леко алергична към пчелната отрова, когато ме ужилят директно в кожата, подувам се и отоците спадат чак след 4-5 дни, но пак ми се иска да мога да работя с пчелите без костюм.

@kando И това, защо? Заради лошото време ли е така, студено, дъждовно, няма паша?

Nik_m
20.05.2017, 17:28
Аз видя ли кошер който се лепне на мен и не ми дава да работя, веднага убивам майката без да се замислям и за няколко години вече нямам такива проблеми. Но за мен адреналина ги дразни много усещат когато човек е сигурен какво прави и спокоен. Иначе аз 4 години се надувам след ужилване много, даже 1 път получих алергична реакция и мислех че за винаги ще е така, но от тази година за мое голямо учудване спрях да се подувам.

Nik_m
20.05.2017, 17:33
Заради лошото време ли е така, студено, дъждовно, няма паша? Абсолютно, ще видиш по време на паша
че няма да те забелязват. А сега те си пазят млкото запаси.

nikolai_kn1979
20.05.2017, 20:00
Всичко в кошера е от гените на майката.Аз имам 3 кошера тоест от пчели много не разбирам.Обаче мен си ме хапе само единия кошер още като го купих си ме нахапа и така вече 2 години.Преместих ги на по спокойно място пак този си ме хапе когато кося пак този.Днес си прегледах едното семейство всичко си беше спокойно а на посочения кошер на третата рамка директна атака и то не една 2 пчели.Аз напипам ли майката ще я убия ама не ми дават възможност нейните охранители вече мисля да плащам на професионалист да смени майката.Друг е въпроса че само от този кошер съм вадил мед

Nik_m
20.05.2017, 20:16
Всичко в кошера е от гените на майката.Аз имам 3 кошера тоест от пчели много не разбирам.Обаче мен си ме хапе само единия кошер още като го купих си ме нахапа и така вече 2 години.Преместих ги на по спокойно място пак този си ме хапе когато кося пак този.Днес си прегледах едното семейство всичко си беше спокойно а на посочения кошер на третата рамка директна атака и то не една 2 пчели.Аз напипам ли майката ще я убия ама не ми дават възможност нейните охранители вече мисля да плащам на професионалист да смени майката.Друг е въпроса че само от този кошер съм вадил мед
И тази майка предава гените чрез търтейте и така съсипваш новите майки. За това прекъсвам гена още в зародиш.
А от него вадиш мед предполагам защото не ровиш в него и не му пречиш да работи.

nikolai_kn1979
20.05.2017, 21:06
И тази майка предава гените чрез търтейте и така съсипваш новите майки. За това прекъсвам гена още в зародиш.
А от него вадиш мед предполагам защото не ровиш в него и не му пречиш да работи.
Абсолютно съм съгласен с тебе Аз принципно не ровя много по кошерите щото доста се подувах сега като чели организма ми по свикна но в този кошер много пчела има няма празно по питите .Тежи можеби 2 пъти повече от другите

solaris60
20.05.2017, 21:25
Аз напипам ли майката ще я убия ама не ми дават възможност нейните охранители вече мисля да плащам на професионалист да смени майката.Друг е въпроса че само от този кошер съм вадил мед


За това прекъсвам гена още в зародиш.


Чудни хора сте. 3 кошера? А хората с 50, 100, 300 ...? Колко ли такива злобни ще имат и как ли се справят те? Всяка манипулация в кошера и извън него е стрес за самия кошер и той се отбранява както бихте го направили и вие, ако някой ви влезе в къщата или злонамерено я обикаля. Сега какво? Да убием баба ви, че са и лоши гените и затова сте започнали да се биете със злосторниците нападнали къщата ви. Ха, ха.

Nik_m
20.05.2017, 21:35
Чудни хора сте. 3 кошера? А хората с 50, 100, 300 ...? Колко ли такива злобни ще имат и как ли се справят те? Всяка манипулация в кошера и извън него е стрес за самия кошер и той се отбранява както бихте го направили и вие, ако някой ви влезе в къщата или злонамерено я обикаля. Сега какво? Да убием баба ви, че са и лоши гените и затова сте започнали да се биете със злосторниците нападнали къщата ви. Ха, ха.

Ха ха, какви са тези нацистки коментари. Ако ми кажеш че никога не си убивал пчела, майка или търтей ще ме убиеш. Какво правиш със старите или негодните майки?

rumenggr
20.05.2017, 21:35
По този въпрос мнения различни. Защо не гледаме тигри като домашни животни, а кучета?

solaris60
20.05.2017, 21:43
Ха ха, какви са тези нацистки коментари. Ако ми кажеш че никога не си убивал пчела, майка или търтей ще ме убиеш.

Не моите коментари са нацистки, а вашите. Вие трепете майки без причина. Майки убивам и то не малък брой, но когато се налага, а това е когато не работят добре. Но да ми пълнят магазините, а аз да ги трепя, че жилят? Не. Те жилят защото нещо ги дразним. А с търтеите изобщо не се занимавам. Ако убия някой случайно е защото съм го настъпил когато лази по земята.

Георги 1974
20.05.2017, 21:59
Слънчо хората трепат майките на агресивните ти на мързеливите. Все си е трепане иначе логиката ти за стреса я споделям.

Nik_m
20.05.2017, 22:11
Аз по принцип ми е жал и майките не ги убивам а ги хвърлям през оградата:) За стреса съм на 100% съгласен за това аз не ровя в кошерите, не правя прегледи или каквото и да е било без причина. Отварям само кагато има нужда да се направи някаква манипулация. А зли майки вече нямам от доста време. Аз обичам пчелите и те ме обичат.

solaris60
20.05.2017, 22:22
Слънчо хората трепат майките на агресивните ти на мързеливите. Все си е трепане иначе логиката ти за стреса я споделям.

Едно е когато майката не работи качествено и да я елиминираш, а друго е да идеш да ровиш в кошера, да мачкаш пчели и това при неподходящо време, да бучиш с тримера и да удряш с кордата по краката на кошерите, и да очакваш пчелите да стоят на прелката, и да ти се усмихват.

Гогол
20.05.2017, 22:33
Не мога да разбера как ги правят тези видеофилмчета в YouTube - без каквото и предпазно облекло, без ръкавици, без пушалки - отварят кошерите, вадят пити, пчелите си ходят по рамките, занимават се с тяхната си работа.
Иска ми се и моите да бяха така като по клиповете, да мога да си работя с тях без тези костюми и ръкавици.
Не искам да сменям майките на тези, които имам, много ми харесват, семействата са силни. Само да бяха и по-кротички.
Силвия,намали адреналина при отварянето на кошера.Пчелите го усещат и се дразнят.Сега работя само по бански на пчелина.Това е моята почивка на море.Изпотя ли се,пущам помпата и хубаво се наквасвам.После те ми обират капките вода по тялото.Ти се страхуваш от тях и те го разбират по адреналина.Костюми,ръкавиц и и други атрибути са ми непознати.Було слагам само февруари–март.Понякога и когато правя отводки от някоя лява/усойница,която много върло си пази гнездото,но и дава много ,много мед./Кротки са,сигурен съм.Намали адреналина.Успех!

Nik_m
20.05.2017, 22:42
Аз съм много доволен от това което постигнах, пчелите ми са уникални и се работи с кеф с тях. И мед събират и са кротки.
Оспамихме темата сега някой трябва да чисти.

Гогол
20.05.2017, 22:59
Ща не ща,пак ще пиша.Ама големи смехории се пишат тука.Че даже и вип майстор ги пише.А си бях помислил че е вътре в нещата.Язък.Че вземи и изтрепи всичките майки на най–продуктивните си с–ва,защото де жилели дири и през скафандъра.Смях в залата Убивам майки наред щом не си изпълняват обязаностите т.е. да снасят максимално много яйца на ден,работнически.Ама дъщерите им жилели.Това е едно от техните задължения–да пазят добре.На теб не ти харесва.Не се занимавай тогава с тях.

Nik_m
20.05.2017, 23:17
Ща не ща,пак ще пиша.Ама големи смехории се пишат тука.Че даже и вип майстор ги пише.А си бях помислил че е вътре в нещата.Язък.Че вземи и изтрепи всичките майки на най–продуктивните си с–ва,защото де жилели дири и през скафандъра.Смях в залата Убивам майки наред щом не си изпълняват обязаностите т.е. да снасят максимално много яйца на ден,работнически.Ама дъщерите им жилели.Това е едно от техните задължения–да пазят добре.На теб не ти харесва.Не се занимавай тогава с тях.
Лол, това са пълни глупости, защо толкова грозно се преиначават думите на човек. Язък.
Написах, че съм имал агресивни майки и съм ги подменил с други и от тогава не съм имал проблеми и се рабити с кеф на пчелина, какво лошо има в това. Яд ме е че общувам с такива хора.

jdrumev
20.05.2017, 23:57
Аз имах такива семейства в началото на април.Вече са кротки.Не съм убивал майка до сега освен ако не ме е ядосала нещо.:bigsmile:Имал съм кошери които жилят.Меда съм им го вадил последно.Стигали са до 85кг.То безплатен обяд няма никъде.;)

Nik_m
21.05.2017, 05:17
При мен положението e това, за да си майка в пчелина, семейството трябва да е кротко и продуктивно. Правя по много майки и във всеки един момент имам по няколко качествени готови за подмяна. Така ще е и за напред, това за мен е топ постижение на един пчелар да имаш работливи и кротки пчели и хич не ми пука за злобата на другите. Ама само как ги измислят да им се чуди човек.

валко
21.05.2017, 09:04
Гогол,колега не четеш между редовете ,четеш и възприемаш всичко дословно .Снимаи се как работиш по бански на пчелина малко да се посмеем и да покажеш на начинаещите висш пилоташ.

Sylvie
21.05.2017, 10:57
Има доста интересни мнения в темата, не бива нищо да се чисти, всичко е полезно за неопитните пчелари. Понякога дори едно изречение може да те подсети за нещо или да те насочи какво да правиш. Чели сме книжки, имаме много теоретични знания, но практиката е незаменима. Та така, всички мнения са полезни.

Може би сте прави, че вътрешно изпитвам страх, не знам, според мен съзнателно не ме е страх, но може подсъзнателно да е и това да усещат пчелите. Но както няколко пъти споменах, не ме жилят, просто ме наобикалят като смерч. Може да е и заради козметичните препарати, които ползвам - душгелове, ролони, шампоани. Всички вече са силно ароматизирани.

Аз тези майки няма да ги убия ама въобще. Изведаха ми семействата след една много тежка зима, снасят много и хубаво пило, хубави, едри майки, доста пъргави, чернички - мога само да им благодаря, че ми запазиха малкото пчелинче, което имах.

Толкова по въпроса. Да се надяваме, че с времето и аз ще свикна с тях, а и те ще ме приемат. Аз преди да отворя кошер не го опушвам. Използвам пушалката само когато затварям кошера, за да разкарам пчелите, които са по ръбовете, за да не ги мачкам, когато слагам обратно магазина/възглавницата.

Сега имам въпрос.
Майка ми има цветна градина пред къщата и има навик да събира в купичка остатъка от кафе след еспресото, това, което остава в цедката на машината. И този остатък от напарено кафе го изхвърля в цветната градина, казва, че е добре за цветяте. Във февруари имаше няколко много топли дни, може би 24-25С и тогава в тези купчинки от кафе се събираха много пчели. Изглеждаше все едно се къпят, баба ми казва, че се пъпрят. И бяха много, направо не се виждаше кафето. Знаете ли на какво може да се дължи това и има ли нещо в кафето, което да ги привлича. Сега вече не идват, но тогава във февруари беше пълно с пчели.

Георги 1974
21.05.2017, 11:31
Пчелите са пристрастени към кофеина.
Ако даваш хранилка с захарен сироп и кофеин и хранилка само с захар отиват на тази с кофеина и същевременно танцуват дали от кеф дали да кажат на другите не знам.Кофеин има в доста растения. Сега дали е полезен не знам ама пчелите го обичат.
Колкото до агресивните семейства твоите не са щом не те жилят, спри козметиката на пчелина а Ник е прав/мое лично мнение/ за супер агресивни семейства/има такива/ и ако имаш комшии не е добре друг е въпроса ако е под влияние на стрес тогава е друга работа.Но е факт че има масови нападения и има смъртни случай лично аз не бих бил нудист на пчелина не съм алергичен ама съм бил в спешното от две ужилвания в кракът едната май ми уцели вена та човек винаги трябва да има едно наум.Успех любимата ми мисъл разбира се не е моя а на Буда е:
Крайностите са зловредни истината е по средата.

qnkov90
21.05.2017, 14:37
Здравейте, искам да попитам. Майката не трябва ли да е със заострен край? Моята (поне си мисля, че е майката), е с тъпо и космато дупе? Надявам се да не гледам някой търтей, но трябва да е тя. И на двата кошера е такава.

Вижте снимката.
http://prntscr.com/facfpv

tarty
21.05.2017, 14:58
Здравейте, искам да попитам. Майката не трябва ли да е със заострен край? Моята (поне си мисля, че е майката), е с тъпо и космато дупе? Надявам се да не гледам някой търтей, но трябва да е тя. И на двата кошера е такава.

Вижте снимката.
http://prntscr.com/facfpv

Това си е търтей. Има майки с тъп задник, но си е майка, а не търтей. Майката е само една в кошер, ако видиш повече от една бройка, значи е търтей или пчела.

Vertex
21.05.2017, 14:59
това е баща ;)

rumenggr
21.05.2017, 15:44
Здравейте, искам да попитам. Майката не трябва ли да е със заострен край? Моята (поне си мисля, че е майката), е с тъпо и космато дупе? Надявам се да не гледам някой търтей, но трябва да е тя. И на двата кошера е такава.

Вижте снимката.
http://prntscr.com/facfpv

Разгледай внимателно и намери разликите!
https://www.google.bg/search?q=beequeen&client=tablet-android-acer&prmd=ivmn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjbtsiDjoHUAhWSb1AKHXbLArIQ_AUICSgB&biw=800&bih=1280

agro
21.05.2017, 20:43
Пчелите са пристрастени към кофеина.
Ако даваш хранилка с захарен сироп и кофеин и хранилка само с захар отиват на тази с кофеина и същевременно танцуват дали от кеф дали да кажат на другите не знам.Кофеин има в доста растения. Сега дали е полезен не знам ама пчелите го обичат.
Колкото до агресивните семейства твоите не са щом не те жилят, спри козметиката на пчелина а Ник е прав/мое лично мнение/ за супер агресивни семейства/има такива/ и ако имаш комшии не е добре друг е въпроса ако е под влияние на стрес тогава е друга работа.Но е факт че има масови нападения и има смъртни случай лично аз не бих бил нудист на пчелина не съм алергичен ама съм бил в спешното от две ужилвания в кракът едната май ми уцели вена та човек винаги трябва да има едно наум.Успех любимата ми мисъл разбира се не е моя а на Буда е:
Крайностите са зловредни истината е по средата.

http://infoobzor.net/archives/26159

Георги 1974
21.05.2017, 20:54
Употребата на кофеин често води до психическа, а понякога дори и до физическа зависимост
Аналептици (http://zooforum.baubau.bg/viewtopic.php?f=32&t=39#p49) http://zooforum.baubau.bg/styles/prosilver/imageset/icon_post_target.gif (http://zooforum.baubau.bg/viewtopic.php?p=49&sid=95592eb3570ccfd26a5434d207cf6bba#p49)от BauBau.bg (http://zooforum.baubau.bg/memberlist.php?mode=viewprofile&u=54&sid=95592eb3570ccfd26a5434d207cf6bba) » 30 Апр 2012, 12:35
Remedia Analeptica

Аналептиците са лекарствени вещества, които оказват активиращ ефект върху подтиснати жизнено важни области в ЦНС. Освен "възбудни" те често се наричат и аналептици, защото могат да възстановяват функции от ЦНС, които се намират в подтиснато състояние. В зависимост от това в кои отдели на ЦНС действат се различават:

- Корови аналептици – имат стимулиращ ефект върху мозъчната кора. Наричат се още психостимулиращи – кофеин, амфетамин и др.
- Булбарни аналептици – стимулират дихателния и сърдечно-съдовия център в продълговатия мозък – камфора, кардиотонин и др.
- Спинални аналептици – имат стимулиращ ефект върху гръбначния мозък – стрихнин, ехинопсин и др.

Корови (Психостимулиращи) аналептици

1. Група на ксантина – ксантинът е производно на пурина – 2,6 диоксипурин. Тук принадлежат кофеинът, теоброминът и теофилинът, които са близки по химична структура до естествените продукти на обмяната. Затова тези вещества се отличават с добра поносимост и ниска токсичност.

А. Кофеин, Теин – coffeinum,theinum - кофеинът е ксантинов алкалоид, съдържащ се в листата и плодовете на различни растения (чай, кафе, кола). Той е природен пестицид – парализира и убива различни насекоми, като се храни с тези растения.
Чистият кофеин е бял, кристален прах, с горчив вкус и трудно разтворим във вода. Разтваря се добре в натриев бензоат, натриев салицилат, лимонена киселина.

Действие: Дължи се на потискащото му влияние върху фосфодиестеразата, разграждаща цАМФ. От това следва неговото увеличаване и натрупване. Кофеинът е типичен възбудител на кората на полукълбата. В зависимост от дозата му проявява различни ефекти. В минимални дози увеличава възбудимостта на висшите отдели на ЦНС и увеличава работоспособността на нервната система. В по-високи дози – увеличава реакцията при дразнене, безпокойство и безсъние. В много големи дози – има противоположен ефект – клетките не могат да издържат и животното може да заспи. Възбужда продълговатия мозък; ядрата на n.vagus; стимулира сърцето(увеличава устойчивостта му срещу някои отрови); половия център. При животни с еднокамерен стомах се резорбира по-лесно. Отравяне с кофеин се среща рядко.

Глюкокофеин – използва се при заразни и незаразни болести, при отравяния с наркотици, при фуражни отравяния, при родилна парализа, при отоци и възпаления в главния и гръбначния мозък и в обвивките им. Намира се под формата на разтвор, прилага се венозно при ЕП, КН, ОВ, КЗ, КЧ.
Кофеин натриев бензоат – прилага се при сърдечно-съдова слабост, при преумора, спазми на кръвоносните съдове. Намира се под формата на разтвор за инжектиране мускулно и подкожно при ЕП, ДП, КН, СВ, КЧ.

Любопитно: Изследване показва, че плувци, които преди състезание са вземали 300мг кофеин са имали 5% подобрение. Оттук следва, че той се използва и като допинг за спортистите.
Установено е също, че костите на хората,пиещи често кафе, забележимо декалцифицират.
Източник:
http://zooforum.baubau.bg/viewtopic.php?f=32&t=39

demonj
21.05.2017, 20:57
Здравейте, искам да попитам. Майката не трябва ли да е със заострен край? Моята (поне си мисля, че е майката), е с тъпо и космато дупе? Надявам се да не гледам някой търтей, но трябва да е тя. И на двата кошера е такава.

Вижте снимката.
http://prntscr.com/facfpv
Колега не искам да те обидя, но неможеш да си представиш колко много се смях като видях твоята снимка на (майка),прочети някаква книжка по пчеларство че явно ти трябва още теория.

Vertex
21.05.2017, 23:27
Колега не искам да те обидя, но неможеш да си представиш колко много се смях като видях твоята снимка на (майка),прочети някаква книжка по пчеларство че явно ти трябва още теория.


Поне хубав баща е снимал :)

agro
22.05.2017, 00:26
Здравейте, искам да попитам. Майката не трябва ли да е със заострен край? Моята (поне си мисля, че е майката), е с тъпо и космато дупе? Надявам се да не гледам някой търтей, но трябва да е тя. И на двата кошера е такава.

Вижте снимката.
http://prntscr.com/facfpv

Не ги слушай зевзеците, те не са се родили научени. Аз преди година и половина не бях виждал кошер отвътре, камо ли да знам кое е майка, кое търтей, кое пило и т.н. Ама неволята учи и, без да има кой да показва, сам се понаучих с малко питане и четене. Разбирам, че опита с нищо не може да се замени, но натрупването му е бавно и скъпо, та четенето помага.

Георги 1974
22.05.2017, 13:32
http://pchelari.com/forum/dbtech/thanks/images/insult.png bate niki (http://pchelari.com/forum/member.php?u=6912)




С какво те обидих!
Като си си направил труда да ми сложиш обида на поста поне бъди така любезен да си направиш труда да поясниш защо?

бат тянко
22.05.2017, 15:04
Не бой се, може просто да е объркал бутона?

bate niki
22.05.2017, 15:22
Извинявай,просто съм следял темата не знам какво се е случило.

Юрий Цветков
22.05.2017, 15:46
Извинявай,просто съм следял темата не знам какво се е случило.

Можеш да се върнеш на мнението и да го отмениш.

Nik_m
22.05.2017, 16:29
На мен ми се случва това когато влизам от телефона. Понеже е малък дисплея и без да искам натискам някое палче като се опитам да разширя.

nikolai_kn1979
22.05.2017, 16:39
Аз първия път когато огледах кошерите си намерих един търтей на земята и цял ден го спасявах.Само дето не му правих изкуствено дишане защото си мислех че това е майката и е пострадала при транспорта така че не се смейте на нас начинаещите

qnkov90
22.05.2017, 18:03
Да, видях едната майка след 15 минути търсене на 5 рамки... дори за малко да падне на земя, но успях да я пробутам в кошера и падна на дъното му. Като цяло, ясна е работата вече. Засега нямам други въпроси, освен начин на маркиране за по-лесно намиране? Имам маркер, ама натисна ли я с него, ще я пречукам. :)

solaris60
22.05.2017, 18:18
Да, видях едната майка след 15 минути търсене на 5 рамки... дори за малко да падне на земя, но успях да я пробутам в кошера и падна на дъното му. Като цяло, ясна е работата вече. Засега нямам други въпроси, освен начин на маркиране за по-лесно намиране? Имам маркер, ама натисна ли я с него, ще я пречукам. :)

Тренирай на търтеи. От тях има бол/много/.

бат тянко
22.05.2017, 18:31
А вие новобранците не се сърдете, когато ви се смеем. Така си припомняме младините.

Георги 1974
22.05.2017, 19:35
Да, видях едната майка след 15 минути търсене на 5 рамки... дори за малко да падне на земя, но успях да я пробутам в кошера и падна на дъното му. Като цяло, ясна е работата вече. Засега нямам други въпроси, освен начин на маркиране за по-лесно намиране? Имам маркер, ама натисна ли я с него, ще я пречукам. :)
Маркирането е хубаво нещо ама да е с читав маркер.
Ама трябва да следиш майката и развитието на семейството ако не върши работа я сменяш ако върши за какво да я търсиш

jdrumev
22.05.2017, 19:44
http://pchelari.com/forum/dbtech/thanks/images/insult.png bate niki (http://pchelari.com/forum/member.php?u=6912)





С какво те обидих!
Като си си направил труда да ми сложиш обида на поста поне бъди така любезен да си направиш труда да поясниш защо?

Жоре той те е избрал бре не те е убидил.Турил ти е кръста.:bigsmile:

Юрий Цветков
23.05.2017, 08:52
Да, видях едната майка след 15 минути търсене на 5 рамки... дори за малко да падне на земя, но успях да я пробутам в кошера и падна на дъното му. Като цяло, ясна е работата вече. Засега нямам други въпроси, освен начин на маркиране за по-лесно намиране? Имам маркер, ама натисна ли я с него, ще я пречукам. :)
Ако пилото ти е наредено добре, въобще не ти трябва да търсиш майката. Това се прави само ако има проблем с нея, или трябва да я отстраниш по някаква причина.

зуница
23.05.2017, 10:45
Да, видях едната майка след 15 минути търсене на 5 рамки... дори за малко да падне на земя, но успях да я пробутам в кошера и падна на дъното му. Като цяло, ясна е работата вече. Засега нямам други въпроси, освен начин на маркиране за по-лесно намиране? Имам маркер, ама натисна ли я с него, ще я пречукам. :)
Рамките се преглеждат над кошера.Възможно най-ниско над него.Майките се бележат с помощта на апаратче.Продава се или сам го правиш.
А това , че ще спреш да търсиш майката и да ровиш в кошера при първа възможност за сега ми се струва невероятно.Любопитството тика науката напред.hi;
Разгледай тая тема от форума "МАРКИРАНЕ НА МАЙКАТА".

jdrumev
25.05.2017, 20:57
Аз като начинаещ пчелар имам отново питане?Като смачкам строителната рамка изтича много пчено млечице.Ако го дам на пчелите мога ли да им навредя?

delta.e
26.05.2017, 21:25
Няма да им навредиш , но си има технология на подаването .

kuline
26.05.2017, 21:44
Аз като начинаещ пчелар имам отново питане?Като смачкам строителната рамка изтича много пчено млечице.Ако го дам на пчелите мога ли да им навредя?
Друмеев, какви въпроси задаваш? Разбира се, че можеш да им навредиш, както и можш да им помогнеш.

jdrumev
26.05.2017, 21:50
Няма да им навредиш , но си има технология на подаването .



Как се подава/Ако можеш да ми обясниш как да им го дам това пчелно млечице на деца от строителната рамка?Писах и на колегата за сефте съм тази година с такава рамка.

delta.e
26.05.2017, 21:56
Как се подава/Ако можеш да ми обясниш как да им го дам това пчелно млечице на деца от строителната рамка?Писах и на колегата за сефте съм тази година с такава рамка..

Виж Апиралнил .

delta.e
27.05.2017, 15:01
Друмев , прецеждаш през марля търтеевото млечице и го добавяш в сиропа за подхранване .
След всяка захранка - хранилката се измива .

agro
28.05.2017, 19:15
Аз го закъсах. Гледайте ги моите пчели какви ги вършат. Това заварих тази вечер в 19.30:

8673

8674

8675

Казвайте какво става и какво да правя. Аз ги мисля, че ще умират от вирусна инфекция, а те изглежда, ще се изнасят. Почти се стъмни и не знам какво да предприема, тъй че, помагайте с акъл на новобранеца.

ch.atanasov
28.05.2017, 19:33
Казвайте какво става и какво да правя. Аз ги мисля, че ще умират от вирусна инфекция, а те изглежда, ще се изнасят. Почти се стъмни и не знам какво да предприема, тъй че, помагайте с акъл на новобранеца.

Когато ги оплакваше преди време си мислех, но не писах. Сега ще напиша : щеше да правиш много отводки--действай.

agro
28.05.2017, 19:38
Тия пчели рой ли са, или просто няма място в кошера? Че сега по тъмно нищо не мога да предприема, ще чакат ли за утре? Може да ви е смешно какви работи питам, но когато човек няма опита, това му остава - да пита.

kuline
28.05.2017, 19:39
Е тая вечер ще са там, ама утре не се знае. Ти само по външни белези ли определяш състоянието на семействата бе човек? Щом си стигнал до това дередже - лошо! Основно правило е да се вземат такива мерки, че да не се допуска пчелите да изпаднат в роево състояние, защото тогава нещата са меко казано трудни. Роенето е лавинообразен процес и...

agro
28.05.2017, 19:43
Всичките имат по един корпус още неизградени основи, вътре доста празно място има, ама май нямат пило за гледане, а пашата онзи ден рязко секна вследствие на дъждовете. Под кошерите всеки ден изхвърлям по половин кофа мъртви пчели вече един месец, няколко пъти видях майки между труповете.

old_greyish
28.05.2017, 19:46
Има ли маточници ? Вярно смешен въпрос , но , на тоя бетон и така на гъсто ( а и ако се мокри бетона постоянно ) - и аз няма да стоя там .

kuline
28.05.2017, 19:52
Всичките имат по един корпус още неизградени основи, вътре доста празно място има, ама май нямат пило за гледане, а пашата онзи ден рязко секна вследствие на дъждовете. Под кошерите всеки ден изхвърлям по половин кофа мъртви пчели вече един месец, няколко пъти видях майки между труповете.

А какво се случва вътре? Защо не градят, отварял ли си да видиш. Просто си им шляпнал корпуса и дотам. Половин кофа всеки ден и то един месец!? Това с мъртвите пчели си е за притеснение.

Георги 1974
28.05.2017, 19:52
Споко!
Според някой капацитети
Загубите от ОВП са различни и се колебаят от няколкостотин пчели до целият кошер.Продължителноста на заболяването е от 3 седмици до 3 месеца.Та твойте нямат вид на умиращи. По правило със малко изключения се роят силни и здрави семейства.Успех

agro
28.05.2017, 19:55
Не ги ровя непрекъснато, на 19-ти имаше десетина със запечатани маточници, на 24-ти бяха прогризани, само един беше още със запечатани, ама тогава прегледах само половината. Заради големия подмор и пълзящите по земята пчели се отказах да правя отводки, но май съм сбъркал. Вярно, че е бетон отдолу, но е на сянка до късния следобяд и го мокри засега само дъжда. Изсъхва за минути след дъжд, защото не образува локви. Жеги не е имало, напротив, прохладно беше времето този месец.

Ангел Йосифов
28.05.2017, 19:59
Свали брадясалите и по силничките покрай оградата.Летящата пчела ще налети на по слабите....

agro
28.05.2017, 20:00
Градяха като бесни допреди да почнат да пълзят и да се събират на купчинки по земята. Тази пролет всичките започнаха с един корпус и от 3 до 6 междурамия пчели /презимували отводки/. За два месеца изградиха по два корпуса и ги напълниха с пчели. После дойде това с пълзящите пчели и така вече един месец.

solaris60
28.05.2017, 20:02
agro не знам какво да прави, но аз вижте какво направих. :bigsmile: Невероятно, но факт. Обади ми се един приятел и пита дали искам рояци. На ябълката са 4, а на крушата която е на 5 метра от ябълката са 3. Току що ги прибрах и седемте.
https://www.youtube.com/watch?v=yX1t7eD6Znc&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=b09QUHG_oL0&feature=youtu.be

ch.atanasov
28.05.2017, 20:05
Не ги ровя непрекъснато, на 19-ти имаше десетина със запечатани маточници, на 24-ти бяха прогризани, само един беше още със запечатани, ама тогава прегледах само половината.

Това поне обяснява видените по бетона майки. Май се случва при прекратяване на роене, след излизане на първия рой.

agro
28.05.2017, 20:08
Аз да взема да обиколя около пчелина, щом такива работи стават

Георги 1974
28.05.2017, 20:09
Може да направиш експеримент с голи рояци утре сутрин
Така ще имаш възможност да ги обезпаразитиш с/у вароатозата и да си изградят нови рамки тези брадясалите другите на отводки с маточници /ама мисля че ще намериш вътре по няколко млади майки в някой /.
Просто идея не е задължително да е най удачната зависи и от пашите и какво е вътре.
Имах в предвид старата пчела на гол рой а пилото с маточници на отводки и според зависи. Другите кошери ще трябва да ги провериш какво става вътре.

nikawr
28.05.2017, 20:54
agro не знам какво да прави, но аз вижте какво направих. :bigsmile: Невероятно, но факт. Обади ми се един приятел и пита дали искам рояци. На ябълката са 4, а на крушата която е на 5 метра от ябълката са 3. Току що ги прибрах и седемте.
https://www.youtube.com/watch?v=yX1t7eD6Znc&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=b09QUHG_oL0&feature=youtu.be

Мнооого кефи!
Авера ти заслужава голяма почерпка! :)

tarty
28.05.2017, 20:56
Отвори всички отвори където ги има, ако може им отвори изцяло дъната да влиза въздух. Съвета на Георги за голия рой е добър.

tarty
28.05.2017, 20:57
Слънчо, Господ взел, Господ дал.

Георги 1974
28.05.2017, 21:01
Браво!
Даката в горите тилилейски капани слага ама мастера ги бере като круши.

Валентин.
28.05.2017, 21:04
Виж дали цъфти нещо при теб. Постой край кошерите и ги виж как работят. Когато внасят нектар, пчелите кацат тежко-тежко и влизат бързо в кошера. Някой даже падат пред кошера и седят там докато си починат. Тия дето висят-може да им е топло...пък може и тясно. Ако не вкарват нектар, ги дели. Друг начин дето помага е размяна на местата...Вади колкото мед са събрали...може и незапечатен...

solaris60
28.05.2017, 21:10
Браво!
ама мастера ги бере като круши.

Няма и за час.

agro
28.05.2017, 21:42
Не ме стърпя мене, обиколих по тъмно около пчелина. С фенерчето намерих рой на една черница, доста по-голям от този на горните снимки. Сутринта по светло сигурно и още ще намеря. Чудя се до кое време сутринта ще са още там. Мисля да стана на разсъмване и да ги почвам, но не знам дали няма да е неподходящо студено. Рой досега не съм прибирал, ще ми е сефте. Мисля да го събарям от дебелия клон с четката в някакъв кашон, че няма да имам помощник, за да държа нещо по-тежко от кашон. Ако стигна с градинската стълба, може и направо в корпус с дъно и рамки с основи, утре ще си покаже. По кое време ще ме посъветвате да ги почвам - дотук са 4 броя по кошерите и един на дървото, но може да има и още.

solaris60
28.05.2017, 21:46
Не ме стърпя мене, обиколих по тъмно около пчелина. С фенерчето намерих рой на една черница, доста по-голям от този на горните снимки. Сутринта по светло сигурно и още ще намеря. Чудя се до кое време сутринта ще са още там. Мисля да стана на разсъмване и да ги почвам, но не знам дали няма да е неподходящо студено. Рой досега не съм прибирал, ще ми е сефте. Мисля да го събарям от дебелия клон с четката в някакъв кашон, че няма да имам помощник, за да държа нещо по-тежко от кашон. Ако стигна с градинската стълба, може и направо в корпус с дъно и рамки с основи, утре ще си покаже. По кое време ще ме посъветвате да ги почвам - дотук са 4 броя по кошерите и един на дървото, но може да има и още.

Използвай чувал от захар.

reopru
28.05.2017, 21:49
Здравейте, приятели,
Като начинаещ пчелар, след цяла зима вълнение, четене и очакване, три загубени и един оцелял кошер, тази седмица при мен си дойде един рояк. Въпреки вълнението, съвсем хладнокръвно си го прибрах и го настаних в добре почистен, "саниран" и дезинфекциран кошер. С няколко медни пити от загубен през есента друг рояк, няколко празни пити и восъчни основи. Тъй като на 6 пити изглеждаше като препълнен, стояха и по стените и правеха мостове между питите, сложих и 7-ма пита.
https://photos.google.com/share/AF1QipNUKyDej8fkDlvnFmO7gHCaUhi_Naf1Av80mDUSQGBMrr SXcWEiP-3kcDWpl2CWGQ?key=YzI4N2dkbFhQajljaWZDNEw2dFk1RU9mN GxDc2ZR

На следващият ден когато доближих до кошера, приготвен да прегледам какво се случва, първото нещо което видях беше една мъртва майка до кошера. Мъничка. Жалко че не я снимах, но определено беше дребна в сравнение с майката на другият ми кошер. Прегледа не даде никакъв резултат. Пчелите бяха толкова много, че беше абсурдно да намеря дали си имат жива майка или не. И си стояха по изградените пити, като че ли на два реда, а на восъчните основи по-малко.

Това, което ми хрумна е да им дам една пита с пило/яйца/ларви от другият ми кошер (единственият). Избрах пита и им я дадох. Беше много трудно. При последният преглед кошера беше пълен с пило от най различни възрасти. Сега нямаше яйца. Имаше млади ларвички на две пити, но не достатъчно млади според мен. Като малко "С" но не съвсем малко...

Избрах едната и им я дадох. Идеята ми беше, че ако са останали без майка, ще започнат да градят маточници. После заминах и ме нямаше 4 дена. От разговори с приятели разбрах, че е много вероятно това да е бил сборен рой. Два или няколко роя, които са се обединили и са имали повече майки, а когато са се настанили в кошера, евентуално е останала само едната. Също така, това, че съм им сложил пита с пило е добре, че изключва вероятността да избягат.

Уви, днеска, направих бърз преглед и там, където бяха ларвичките е пълно с пчели и пазят новите си маточници. Не можах да разгледам много добре, защото наистина сякаш си ги крият.

Та ви моля за съвет.

1. Дали да купя нова майка и да унищожа всички маточници и да се опитам да я придам.

Така ще спечеля време. Майката ще е оплодена, този кошер ще се напълни и ако не даде мед, поне ще се запаси за зимата сам.
Но ако не приемат майката ще стане тегаво. Пчелите ще почнат да намаляват, може да стане търтовка и т. н.

2. Да унищожа утре всички запечатани маточници, ако има такива. Така ще останат само тези от най-младите ларви и евентуално ще се получи сносна майка. С добра генетика (по моите стандарти, тъй като харесвам другият си кошер - намаляват пчелите за зимата, и бързо се развиват пролетта. И са относително кротки. И работят при доста ниски температури. И нямат никакви признаци на заболявания. Абе харесвам си ги.) И без това съм замислил да направя от него отводка след липата.

По този начин рисковете са, че:
- Докато пронесе майката ще мине време. Може би 20-25 дена. Това означава края на юни. Докато се излюпят първите пчели ще стане средата на август. Няма да има нито паша нито нищо, ще трябва да полагам допълнителни грижи за тях. Докато мине времето до първите млади пчели не се знае колко пчели ще останат.
- Майката ще е по-некачествена и може да започнат самосмяна. Това ще загуби много време и ще започнат да заслабват.
- Майката може да не се върне от брачния полет.

3. Другото което ми хрумна, е да купя нова майка, да направя отводка от рояка с нея в друг сандък и да оставя другите пчели да си отгледат майка. Ако нещо се прецака с едната, винаги може да събера отново пчелите с майката на другите. Ако всичко се прецака, пак може да събера пчелите и да придавам майка докато я приемат...

4. Защо в кошера не беше останало младо пило и яйца... Майката (голяма и хубава) беше малко задръстена по време на акацията, но сега вече имаше доста почистени килийки... Пчелите носят много оранжев прашец и се държат "нормално". Търтеите са много обаче, за което аз съм си виновен, заради неизвадената навреме строителна рамка. При прегледа във вторник, за търсене на пита с яйца и ларви, нямаше следи от маточници или нещо подобно, с изключение на една маточна чашка в средата на питата, която си е отдавна там и я наблюдавам. В следобедните часове има повечко пчели на дъската, но си мисля, че това е охрана. Сутрин и вечер не се задържат там. (не мисля, че са роево настроени).

Извинявам се за дългото повествование, но се опитах да си кажа всичко за да не предизвикам въпроси и допълнително забавяне. Трябва бързо да взема решение, защото по-следващата седмица отново ще отсъствам и не искам нещата да са извън контрол :) А тогава вече липата ще е в разгара си.

Моите познания са повече теоретични и то от много най-различни източници и понякога настъпва хаос в главата ми. Ще съм благодарен за всякакви съвети, пък то е ясно че накрая ще направя каквото реша.

Валентин.
28.05.2017, 21:50
Това по кошерите дето виси отпред не са рояци. Или поне не все още....Това по кошерите може да го делиш...не да го смиташ. Тоя на клона може да виси там докато си намерат хралупа... Ако го сваляш, не го смитай. Хващаш с ръка здраво клона и го тръскаш 1-2 пъти хубаво, рязко, да паднат всички пчели. В преносно сандъче е най-добре да ги тръскаш.

agro
28.05.2017, 21:50
Използвай чувал от захар.
Сам дали ще мога да държа чувала отворен и да смитам едновременно пчелите вътре? Или направо с шепата и в чувала? Или пък да обгърна с устата на чувала роя и да се опитам да го отръскам вътре?

ch.atanasov
28.05.2017, 21:53
По кое време ще ме посъветвате да ги почвам - дотук са 4 броя по кошерите и един на дървото, но може да има и още.

Колкото по-рано по-добре. Ако те пришпорва времето, пръскай ги с вода. Сега ще ти пусна нещо нагледно.

agro
28.05.2017, 22:02
Виж дали цъфти нещо при теб. Постой край кошерите и ги виж как работят. Когато внасят нектар, пчелите кацат тежко-тежко и влизат бързо в кошера. Някой даже падат пред кошера и седят там докато си починат. Тия дето висят-може да им е топло...пък може и тясно. Ако не вкарват нектар, ги дели. Друг начин дето помага е размяна на местата...Вади колкото мед са събрали...може и незапечатен...

Докато имаше акация, точно по описания начин се държаха. Сега едва ли вкарват нектар, акацията почерня, липата още не е цъфнала, утре ще ги погледам. Мед имат доста, чиста акация, ще го вадя тия дни. място в кошерите бол, ама явно съм го осигурил късно, след като вече са влезли в роево. Даже си мисля - ако са преразширени и не им е комфортно, дали това също не им действа в посока рояване?

solaris60
28.05.2017, 22:05
Сам дали ще мога да държа чувала отворен и да смитам едновременно пчелите вътре? Или направо с шепата и в чувала? Или пък да обгърна с устата на чувала роя и да се опитам да го отръскам вътре?

На чувала се слага един по - дебел тел на отвора като се пришива. Към тази тел може да прибавиш и дръжка за по - далечно разстояние. Като го тръснеш в чувала само завърташ обръча на 90 градуса и няма излизане. След това може и да го вържеш и да го караш където си искаш. Има още една тайна, но не знам дали ще ме питаш за нея?:bigsmile:

Валентин.
28.05.2017, 22:05
Докато имаше акация, точно по описания начин се държаха. Сега едва ли вкарват нектар, акацията почерня, липата още не е цъфнала, утре ще ги погледам. Мед имат доста, чиста акация, ще го вадя тия дни. място в кошерите бол, ама явно съм го осигурил късно, след като вече са влезли в роево.

Ако не очакваш ГЛАВНА паша в близкия месец, най-силните ги дели. Или поне им размени местата, минимум.

Георги 1974
28.05.2017, 22:07
Сам дали ще мога да държа чувала отворен и да смитам едновременно пчелите вътре? Или направо с шепата и в чувала? Или пък да обгърна с устата на чувала роя и да се опитам да го отръскам вътре?

Агро винимавай рой жили ако е на високо и те подкара доде слежеш може и фира да дадеш /поне знам за един такъв случай/ не го знаеш от кога виси там миналата година един рой на крушата вися 12-13дена доде бега.Вземи предпазни мерки има роеловка нещо като кепче и като дръпнеш едно въже се затваря иначе с стръскването става.
Един симпатяга ми каза че кога са на висока слага отрязано шише от минерална вода гърлото влиза в тръба и тръска и пчелите падат от тръбата в преносното сандъче ама нямам идея дали това е художествена фантастика или истина.

agro
28.05.2017, 22:07
Това по кошерите дето виси отпред не са рояци. Или поне не все още....Това по кошерите може да го делиш...не да го смиташ. Тоя на клона може да виси там докато си намерат хралупа... Ако го сваляш, не го смитай. Хващаш с ръка здраво клона и го тръскаш 1-2 пъти хубаво, рязко, да паднат всички пчели. В преносно сандъче е най-добре да ги тръскаш.

Днешния ден, по свидетелство на комшията, е бил дъждовен. Превалявало е на 7 - 8 пъти минимум. Като пристигнах, не валеше, но беше мокро. Възможно ли е това по кошерите да са си рояци, но заради дъжда да са се лепнали на стените на кошерите?

ch.atanasov
28.05.2017, 22:09
8677


Приготви си така вързани рамки. Напръскай ги с про-рой и ги допри до роя. Може да разбуташ пчелите с нещо или да ги тръснеш. Тези, които паднат на земята се вдигат във въздуха и отиват на рамките. Когато се посъберат може да напръскаш с вода. След окончателното им преминаване на рамките, така както са на пакет ги слагаш в сандъче, кошер или нещо временно. Ако имаш въпроси -питай.

Георги 1974
28.05.2017, 22:11
Днешния ден, по свидетелство на комшията, е бил дъждовен. Превалявало е на 7 - 8 пъти минимум. Като пристигнах, не валеше, но беше мокро. Възможно ли е това по кошерите да са си рояци, но заради дъжда да са се лепнали на стените на кошерите?

не са рояци рой излиза и между преваляванията

Валентин.
28.05.2017, 22:11
Днешния ден, по свидетелство на комшията, е бил дъждовен. Превалявало е на 7 - 8 пъти минимум. Като пристигнах, не валеше, но беше мокро. Възможно ли е това по кошерите да са си рояци, но заради дъжда да са се лепнали на стените на кошерите?

Не......... Тия дето висят им е тясно или топло. Някой тамазлъци работят нагоре. Някой надолу...

agro
28.05.2017, 22:13
Агро винимавай рой жили ако е на високо и те подкара доде слежеш може и фира да дадеш /поне знам за един такъв случай/ не го знаеш от кога виси там миналата година един рой на крушата вися 12-13дена доде бега.Вземи предпазни мерки има роеловка нещо като кепче и като дръпнеш едно въже се затваря иначе с стръскването става.
Един симпатяга ми каза че кога са на висока слага отрязано шише от минерална вода гърлото влиза в тръба и тръска и пчелите падат от тръбата в преносното сандъче ама нямам идея дали това е художествена фантастика или истина.

За сложна подготовка няма време. Като облека два гащиризона един върху друг, пробвано, не могат да ме докопат. Долния е бояджийския. С ръкавици и високи обувки предполагам да отнеса най-много 4-5 жила. На толкова държа, пробвано, на повече съм алергичен.

solaris60
28.05.2017, 22:14
пръскай ги с вода.

Да. Аз веднъж когато бях по - глупав, не че сега съм по - умен, така започнах да го пръскам един рояк с вода, че в книгите така пишело, както и ти си прочел, но предполагам не си правил, но все пак даваш съвет. Та така де. Рояка ме изгледа, зачуди се на акъла ми, тегли ми една майна и замина да си виси някъде на друго място. Та извода е: - действай веднага и категорично в затворено пространство./кашон, чувал, тръвна, кошер/. Седмия днес го набутах в една три литрова бутилка от Кола - нямаше в какво и това ми попадна под ръка.:bigsmile:

solaris60
28.05.2017, 22:17
8677


Приготви си така вързани рамки. Напръскай ги с про-рой и ги допри до роя. Може да разбуташ пчелите с нещо или да ги тръснеш. Тези, които паднат на земята се вдигат във въздуха и отиват на рамките. Когато се посъберат може да напръскаш с вода. След окончателното им преминаване на рамките, така както са на пакет ги слагаш в сандъче, кошер или нещо временно. Ако имаш въпроси -питай.

Това според мен е най - тъпия и труден, отнемащ време начин.

Георги 1974
28.05.2017, 22:19
За сложна подготовка няма време. Като облека два гащиризона един върху друг, пробвано, не могат да ме докопат. Долния е бояджийския. С ръкавици и високи обувки предполагам да отнеса най-много 4-5 жила. На толкова държа, пробвано, на повече съм алергичен.

Тогава прилагай на Слънчо фокуса-чел е Котаракът в чизми

agro
28.05.2017, 22:20
На чувала се слага един по - дебел тел на отвора като се пришива. Към тази тел може да прибавиш и дръжка за по - далечно разстояние. Като го тръснеш в чувала само завърташ обръча на 90 градуса и няма излизане. След това може и да го вържеш и да го караш където си искаш. Има още една тайна, но не знам дали ще ме питаш за нея?:bigsmile:


Аааа, за тайни работи не питам. На който му е на сърце, сам ги казва. А кепче от чувал ще си направя по описания от теб начин още сега, да е готово за сутринта. Само дето няма време, игла и конец за пришиване, та просто ще мушкам дебелата тел през плетката на чувала по-нагъсто, ще свърши работа мисля.

ch.atanasov
28.05.2017, 22:23
.... така започнах да го пръскам един рояк с вода, че в книгите така пишело, както и ти си прочел, но предполагам не си правил, но все пак даваш съвет.

Пак ли трябва да убеждавам някого. Давам съвети за неща ,които съм правил. За последно беше преди седмица.
пп. беше интересен случай, мога да го разкажа.

пп. видях и следващия ти пост.Можеш да се дразниш колкото искаш.:laughing: Нали си мод.bow;

Валентин.
28.05.2017, 22:23
най-много 4-5 жила. На толкова държа, пробвано, на повече съм алергичен.

Щом издържаш на 5 ужилвания, не си алергичен. Осъзнай разликата между защитна реакция на организма и алергия. Иначе по правило рой не жили. Нооо има и изключения, както всяко правило.

kuline
28.05.2017, 22:25
Да. Аз веднъж когато бях по - глупав, не че сега съм умен така започнах да го пръскам един рояк с вода, че в книгите така пишело, както и ти си прочел, но предполагам не си правил, но все пак даваш съвет. Та така де. Рояка ме изгледа, зачуди се на акъла ми, тегли ми една майна и замина да си виси някъде на друго място. Та извода е: - действай веднага и категорично в затворено пространство./кашон, чувал, тръвна, кошер. Седмия днес го набутах в една три литрова бутилка от Кола - нямаше в какво и това ми попадна под ръка.:bigsmile:

ЕЕ, що толкова грубо? Пръскането с вода се прилага, но не защото така пише, а за да не се разлетят пчелите и паднат анблок в това което искаш. Било чувал, било кутия и т.н. Това с рамките също е много добър метод, защото закачаш рамките и имаш време за следващия рой. Докато се занимаваш с тях първите вече са на рамките и ги прибираш. И двата метода са удачни, въпрос на избор е и можеш да ги приложиш, според мястото, на което се намира роя.

jdrumev
28.05.2017, 22:31
Браво!
Даката в горите тилилейски капани слага ама мастера ги бере като круши.



И аз съм сложил ябълки,сливи и круши имам,но няма и няма там нищо.
Но мой да се признае едно нещо,човек е хубаво да има истински приятели.

solaris60
28.05.2017, 22:31
ЕЕ, що толкова грубо? Пръскането с вода се прилага, но не защото така пише, а за да не се разлетят пчелите и паднат анблок в това което искаш. Било чувал, било кутия и т.н. Това с рамките също е много добър метод, защото закачаш рамките и имаш време за следващия рой. Докато се занимаваш с тях първите вече са на рамките и ги прибираш. И двата метода са удачни, въпрос на избор е и можеш да ги приложиш, според мястото, на което се намира роя.

Ако бях използвал метода с рамките сигурно още щях да стоя под едно от дърветата от които днес няма и за час свалих и седемте рояка. Може би трябваше и мантри да им пея или гръцка музика да им пускам? Когато са мокри и ги тръснеш и не умериш точно и като паднат долу, и няма събиране. Хайде два часа престой. Четете и се учете, че днес съм на кеф и съм се поотпуснал малко.:bigsmile:

agro
28.05.2017, 22:32
Това с рамките ми харесва, защото може да се окаже, че има роеве, до които не мога да се изкатеря с наличната стълба сутринта. А дълъг прът все ще отсека от гората. Изградени рамки обаче нанайси. Само основи. Ако ги напръскам със сироп, дали няма да ги излъжа на основи?

solaris60
28.05.2017, 22:35
Ако ги напръскам със сироп, дали няма да ги излъжа на основи?

Когато роя излита се напива с мед и едва може него да държи в коремчетата си та и сироп да засмуква по път. ;)

kuline
28.05.2017, 22:36
Ако бях използвал метода с рамките сигурно още щях да стоя под едно от дърветата от които днес няма и за час свалих и седемте рояка. Може би трябваше и мантри да им пея или гръцка музика да им пускам? Когато са мокри и ги тръснеш и не умериш точно и като паднат долу, и няма събиране. Хайде два часа престой. Четете и се учете, че днес съм на кеф и съм се поотпуснал малко.:bigsmile:

Айде сега, нека не си ги мерим.Аз ни мантри знам, ни песни, а и нямам време да чета, а само практикувам ;). Нека пробва аркадаша и като приключи, да пише.

Георги 1974
28.05.2017, 22:38
https://www.pushalka.com/forum/thumb/248.jpghttps://www.pushalka.com/forum/thumb/249.jpg

Агро не е зле да имаш май и юни нещо такова на пчелина грози пеизажа ама върши работа.

Валентин.
28.05.2017, 22:39
Това с рамките ми харесва, защото може да се окаже, че има роеве, до които не мога да се изкатеря с наличната стълба сутринта. А дълъг прът все ще отсека от гората. Изградени рамки обаче нанайси. Само основи. Ако ги напръскам със сироп, дали няма да ги излъжа на основи?

Това с питите е точно за наааай-високите места. Сложи една пита с пило. Пилото ги привлича, нищо че е рояк.

agro
28.05.2017, 22:39
Щом издържаш на 5 ужилвания, не си алергичен. Осъзнай разликата между защитна реакция на организма и алергия. Иначе по правило рой не жили. Нооо има и изключения, както всяко правило.

От толкова само се подувам локално и ми минава след три дни. При повече развивам тотално зачервяване и обриви на голяма площ и се налага да почвам лечение с хапчета. Кръвния ми тест за алергия излиза като на много алергичен, кожния е на границата между норма и алергия. Исках да повторя кръвния тест, ама пусто не оставам дълго, без да ме заковат поне веднъж, та ще остане за зимата.

solaris60
28.05.2017, 22:41
Това с рамките ми харесва, защото може да се окаже, че има роеве, до които не мога да се изкатеря с наличната стълба сутринта. А дълъг прът все ще отсека от гората. Изградени рамки обаче нанайси. Само основи. Ако ги напръскам със сироп, дали няма да ги излъжа на основи?

Когато са високо пак ползваш чувала с прът. Използва се лък и стрела с въженце, която се изстрелва в клоните пред рояка. На нея има и кука. Дърпа се въженцето и рояка е в чувала. Другия начин е да си пъргав като мен :bigsmile: и да се качваш горе и да си ги сваляш пак по един от описаните начини.

ch.atanasov
28.05.2017, 22:44
Това с рамките ми харесва, защото може да се окаже, че има роеве, до които не мога да се изкатеря с наличната стълба сутринта. А дълъг прът все ще отсека от гората. Изградени рамки обаче нанайси. Само основи. Ако ги напръскам със сироп, дали няма да ги излъжа на основи?

За основи незнам. Става и със стари ( за бракуване ) рамки. Ако беше наблизо, щях да ти напълня един багажник.:)

agro
28.05.2017, 22:45
Отивам да правя кепчето. Утре ще разказвам, ако не ме нажилят.

agro
28.05.2017, 23:53
Бързо стана, ей го на:

8679

8680

Стойте роеве, че идвам :icon_wink:

ch.atanasov
29.05.2017, 00:03
Бързо стана, ей го на:


Атака за пеперуди.:bigsmile: Боже, как ще оживея до петък, за да видя резултата. crying;Веднъж те карах да правиш снимки ( слагане на питки), моля те сега направи.bow;

agro
29.05.2017, 00:09
Защо до петък, аз днеска ще нападам. Лошото е, че съм сам и няма да има кой да снима сеира

solaris60
29.05.2017, 03:08
Бързо стана, ей го на:
Стойте роеве, че идвам :icon_wink:

Същото като моето, но дръжката малко слабичка ми се вижда.

nikawr
29.05.2017, 05:04
Използвай чувал от захар.

Севдат, ти ли си? :))))))))
Шегувам се, чувала като кеп е много идейно!

Христо Димитров
29.05.2017, 06:01
Отивам да правя кепчето. Утре ще разказвам, ако не ме нажилят.


Роевете принципно не жилят, защото като бягат пчелите си пълнят гушките с мед за да имат за по-дълго време.

ch.atanasov
29.05.2017, 06:20
Защо до петък, аз днеска ще нападам. Лошото е, че съм сам и няма да има кой да снима сеира

Няма да съм на линия.:( Остави сеира, снимай улова накрая. Успех и не разчитай на не жилещите роеви пчели- пази се.

solaris60
29.05.2017, 06:30
Та като казвате, че рояка не жили съм малко ДА и НЕ. Вчера като събирах тези по - горе, единия трябва да е седял повече от 3-4 дни, че имаше започнати пити и прашец в тях. Пило не видях, че ми нямаше остъклението. Та значи този хубавец така хубаво ми нажили лявата ръка/около 20-тина и повече/. Заприлича ми на таралеж. :bigsmile: Когато вече се е установил, макар и на открито го приема вече като ДОМ и го отбранява.

agro
29.05.2017, 09:07
Да докладвам. Роя отвън беше един, бая тежък. Кепчето свърши чудесна работа, за малко да се изкриви от тежестта, но издържа. Тия бради по кошерите според мен са си ройчета. Досега стояха, напече ги слънцето - не мърдат оттам. Преди малко ги събрах и четирите в един корпус върху основи. Гледам - не бягат оттам засега, под корпуса вече намерих една млада майка, явно напъдена, лази по земята.

laskov
29.05.2017, 10:15
Здравейте,
Имам стари, много почернели рамки, които искам да бракувам. Изместил съм като крайни. На тях има запечатано пило и по малко мед. Смятам да ги проверявам и когато пилото се излюпи да ги извадя. На колко време да ги проверявам - всеки ден? през ден?

Георги 1974
29.05.2017, 15:45
Здравейте,
Имам стари, много почернели рамки, които искам да бракувам. Изместил съм като крайни. На тях има запечатано пило и по малко мед. Смятам да ги проверявам и когато пилото се излюпи да ги извадя. На колко време да ги проверявам - всеки ден? през ден?

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0_%D1%80%D0%B0%D0%B1% D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0
Пълният цикъл от снасянето на яйце (https://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%AF%D0%B9%D1%86%D0%B5_%28%D0%B7 %D0%BE%D0%BE%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%8F%29&action=edit&redlink=1) до имаго (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%BE) при пчелата работничка продължава за 21 дена. Три дена след снасянето се излюпва ларвата (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D1%80%D0%B2%D0%B0), която бива хранена 6 дена с пчелно млечице. След това за 3 дена преминава през стадия на предкакавида и още 9 дена като какавида (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B0).

П.П.Направи си и сложи супер тънка преградна дъска м/у питата и с-во ама да могат да минават пчелите ще оберат медът и като се излюпи пилото ще ги махнеш.Така няма да ровиш всеки ден семейството и да го стресираш

jdrumev
29.05.2017, 18:56
Няма да съм на линия.:( Остави сеира, снимай улова накрая. Успех и не разчитай на не жилещите роеви пчели- пази се.



Тук Атанасов си много прав без да фирцаш.:bigsmile:Жилят и то зверската.Който не вярва да пита брата като ми трепна ръката докато свалях кола.:bigsmile:

bobi_cz
30.05.2017, 06:24
Здравейте колеги!

Ако може някой да помогне да каже как се справя с мравките. Не знам какво да ги правя вече,направо започват да си правят и гнезда по кошерите.
Предварително благодаря.

nih
30.05.2017, 07:26
Аз се справям със сяра, поръсвам около гнездото и на другият ден ги няма.Сяра си купувам от аптеките.

jdrumev
30.05.2017, 10:21
Здравейте колеги!

Ако може някой да помогне да каже как се справя с мравките. Не знам какво да ги правя вече,направо започват да си правят и гнезда по кошерите.
Предварително благодаря.



Оцет и сол слагам аз на таблата.Напои някой парцал с оцет и го сложи над таблата.

Standart
30.05.2017, 18:01
Шума от домати също върши работа и то за по дълго време. Един-два колтука до хранилката ти решават проблема с мравките, ама да не ти отворят проблеми със стопанката ;) .

Теофил
30.05.2017, 18:26
моля за връзка със скутелатор искам моля за закупуване на маика благодаря лредварително 0895610257

kuline
30.05.2017, 19:36
моля за връзка със скутелатор искам моля за закупуване на маика благодаря лредварително 0895610257

До колкото ми е известно, той е извън България, в южното полукълбо на Земята, така че ....

Тиква
31.05.2017, 18:01
Здравейте. В три семейства имам запечатани роеви маточници. Ще привеждам семействата на гол рой. Въпросът ми е в новите семейства по колко маточника да оставям? Да не се роят и те?

solaris60
31.05.2017, 18:11
Здравейте. В три семейства имам запечатани роеви маточници. Ще привеждам семействата на гол рой. Въпросът ми е в новите семейства по колко маточника да оставям? Да не се роят и те?

Един е достатъчен.

reopru
31.05.2017, 20:53
Здравейте. Дали и моите пчели не са решили да се изрояват или просто си почиват.

8686

Снимката е направена в 20:40 след днешния горещ ден, над 30 оС. Някои от пчелите изобщо не мърдаха. В 17:00, като се върнах от работа, пак се бяха струпали, но не чак толкова много. През деня са работили много според баща ми.
Иначе имат много търтеи, на две от питите от долната страна имат имат зачатъци за маточни чашки, както и някои добре оформени малки, кръгли маточни чашки, но празни.

От друга страна имат цели пити с яйца и с ларвички. Не можах да направя много обстоен преглед, че почнаха да се катерят по ръцете ми, а не бях заредил пушалката. Имат един празен магазин с пити и ВО и един много тежък, но незапечатан най-отгоре.
Днеска видях две цъфнали липи. Далече от двора ми, но явно почват...

Надявам се, че не е роево състояние.
Поздрави на всички!

jdrumev
31.05.2017, 21:03
Имаш още мегдан да отвориш.Махни го това последното,но го наблюдавай тоя кошер.Следи и за още маточници да ли ще се появят.Това е мнение на начинаещ така,че не ме вземай на много сериозно.:bigsmile:

solaris60
31.05.2017, 21:05
Надявам се, че не е роево състояние.


Не е в роево както го описваш.

jdrumev
31.05.2017, 21:09
Не е в роево както го описваш.



Погледни и жълтия колега от страна на чудесата.Там според мен скоро ще има брада ако не е отводка от рой.

inio33
31.05.2017, 21:14
Имали на дъното мрежа ? това ги мори жегата за това са на дъската.

reopru
31.05.2017, 21:37
Имали на дъното мрежа ? това ги мори жегата за това са на дъската.

Има кръгъл отвор, който е доста назад. Отворих го, но понеже напречната арматура на стойката пречи, капака стои притворен. Грешно ли е да спусна дъното или по-добре да изчакам липата да зацъфти по-масово.


Погледни и жълтия колега от страна на чудесата.Там според мен скоро ще има брада ако не е отводка от рой.

Жълтия е рояк. Намерих майката до кошера на следващия ден след прибирането му. Сложих му една пита с личинки и си направиха маточници. Махнах запечатаните освен един и Един незапечатан. Вчера всичко беше изгризано. Явно се е излюпила майка джужде от 5-дневна личинка. Не знам как ще я търся. Мисля си да му дам още една пита с личинки или яйца за контрола. И ако има майка ще я сменям с купешка след като тази се оплоди и стане по-едра, че сега седят по на два реда пчелите и се държат за "ръцете". А и са станали малко нервни... Бях писал по-рано, но имаше други вълнения тогава в темата ;)

Благодаря за отговорите. Потвърждават ми очакванията, но ме успокояват много.

jdrumev
31.05.2017, 21:41
Въпросът ми не беше към теб,но нищо.:bigsmile:Каква е температурата при вас днес по обед?

kuline
31.05.2017, 21:59
Въпросът ми не беше към теб,но нищо.:bigsmile:Каква е температурата при вас днес по обед?

Трудно ти се разбира на писанките бе Друмев. Ние вече сме ти сникнали, ама колегите им е зор. Напрегни се малко и туряй препинателните знаци, т.е. запетайките където трябва.

reopru
31.05.2017, 21:59
Въпросът ми не беше към теб,но нищо.:bigsmile:Каква е температурата при вас днес по обед?

Разбрах аз към кого е, ама да си кажа всичко, че са ми само двата ;)

Към 11 беше 25 оС След това стана по-топло. Според https://www.meteoblue.com в 17:00 е било 31 оС

jdrumev
31.05.2017, 22:03
Трудно ти се разбира на писанките бе Друмев. Ние вече сме ти сникнали, ама колегите им е зор. Напрегни се малко и туряй препинателните знаци, т.е. запетайките където трябва.



Стремя се,но с тия чатове,фейсове и др. съм като в небрано лозе.Ама виж колегата как са урентира не е като теб да свиква.:bigsmile:

jdrumev
31.05.2017, 22:06
Разбрах аз към кого е, ама да си кажа всичко, че са ми само двата ;)

Към 11 беше 25 оС След това стана по-топло. Според https://www.meteoblue.com в 17:00 е било 31 оС



И аз като теб стеснявам входовете,но вече мисля,че трябва да се отварят напълно.Много ги мъчи вече жегата.

solaris60
31.05.2017, 22:52
Стремя се,но с тия чатове,фейсове и др. съм като в небрано лозе.Ама виж колегата как са урентира не е като теб да свиква.:bigsmile:

На калпав космонавт звездите му пречат.

jdrumev
01.06.2017, 10:14
В чат стаите ако сложа запетая или главна ме мислят за смахнат.До скоро само и на мймуница се пишеше.:bigsmile:

Sylvie
01.06.2017, 14:17
Имали на дъното мрежа ? това ги мори жегата за това са на дъската.

Аз сега започнах да преправям дъната на моите кошери, че са с изцяло плътни дъна, но се чудя тази мрежа дали не е вредна за краченцата на пчелите. Като ходят върху нея няма ли да пропадат крачката им в дупките на мрежата и да се късат? Аз съм купила 2 вида мрежа, едната е доста ситна, но пак не съм сигурна.

Четох по разни сайтоев и форуми, някои казват, че мрежата е опасна, други твърдят, че нямат проблеми.
Не знам какво да направя. От една страна тези дъна, плътните, са трудни за добра вентилация. От друга - тази мрежа.... да не повреди краченцата на пчелите.

бат тянко
01.06.2017, 15:11
Представи си току що изградена пчелна основа. Почти като мрежата е според мен.

salash
01.06.2017, 15:52
При употребата на мрежесто дъно възниква още един проблем. За него се говори съвсем от скоро. Появяваха се данни от пчелари практици за това, че под такова дъно (с телена мрежа 3 на 3 мм), по намаслената хартия, която е поставена за контрол на естествено отпадналите акари, се откриват и части от пчелни крачета. И то не малко. т. е. оказва се, че мрежата наранява и дори отскубва цели крачета на част от пчелите.
Тази, която ползват нашите сръбски колеги е много привлекателна- тя е лека, неръждаема, може да се обгаря. Според горното твърдение обаче, тя вероятно е още по-опасна, защото не е плетена, а е с изрязани, щамповани отвори. т. е. тя има остри ръбове, а освен това те, отворите, са ромбовидни и повлечените крачета към острите им ъгли попадат директно в нещо като ножици.
Патентовано специално дъно, решаващо този проблем се рее някъде в Интернет-а. При повторното му „залавяне", надявам се да бъде публикувано.
Подобно дъно, но с белгийски адрес е показвано многократно в Плевен. Това са три-сантиметрови изключително гладки тръби с разстояние между тях около 3 мм., по които пчелите лесно се придвижват, а акара се хлъзга и пада под кошера.
Според мен, проблемът би могъл лесно да се разреши, ако на мрежата се нанесе тънък восъчен филм (да се полее разтопен восък). Така „клещите" образувани от пресичането на перпендикулярните телчета ще се залеят с восъка и дори ще се заоблят, а пчелите ще се придвижват доста по-лесно, вече в естествена за тях среда.
http://www.iasrj.eu/index.php/component/content/article/79-biblioteka-pchelarstvo/205-do-tashmaidan-i-obratno

Sylvie
01.06.2017, 19:21
Благодаря колега salash за линка, интересен пътепис.

Това само потвърждава моите подозрения за тези мрежи. Аз до днес не се бях замисляла по този въпрос, но днес когато купих мрежата и я разгледах, ми хрумна мисълта за вредата, която може да нанесе. Ще мисля някакъв друг начин за подобряване вентилацията в кошерите.

Инфо за тези специални дъна не можах да намеря. Обаче, ако мрежата се полее с тънък слой восък, това няма ли да стане пак като плътно дъно, в смисъл дупчиците на мрежата няма ли да се запълнят и те с восък. Или пък пчелите няма ли да го проядат. Ще изпробвам този метод обаче. Имам 3 резервни кошера, ще експериментирам как най-добре да направя вентилацията без обаче да увреждам пчелите. Ако постигна някакъв сигурен резултат, ще ви информирам.

tarty
01.06.2017, 19:47
Купете си пласмасово протовоаратозно дъно, като искате да избегнете късането на крака, има достатъчно такива на пазара

solaris60
01.06.2017, 21:46
мастера ги бере като круши.

Крушата пак роди.;)

jdrumev
01.06.2017, 21:52
Може ли колега да споделите с нас какъв калем сте ползвали.Аз имам една попска преди време много се ловяха от няколко години нищо не се хваща.Днес се е хванал при нас на довара не на някоя овошка.Защо така?

tarty
01.06.2017, 21:57
Може ли колега да споделите с нас какъв калем сте ползвали.Аз имам една попска преди време много се ловяха от няколко години нищо не се хваща.Днес се е хванал при нас на довара не на някоя овошка.Защо така?

Те да не са се хванали на мястото дето държа свинските бутове?

jdrumev
01.06.2017, 21:59
При тоя глад кой държи бутове на дувар.:bigsmile:

solaris60
01.06.2017, 22:00
Може ли колега да споделите с нас какъв калем сте ползвали.Аз имам една попска преди време много се ловяха от няколко години нищо не се хваща.Днес се е хванал при нас на довара не на някоя овошка.Защо така?

Калема е от "мързелива круша". :bigsmile: А рояка се хваща където кацне майката. Може да ти кацне и на де......дряна. Примерно.:bigsmile:

jdrumev
01.06.2017, 22:11
На дрян не съм хващал до сега.Възможно ли е това?Изгледал съм и много клипове,но до сега никъде не съм срещал рой на дрян някой да е показал.

solaris60
01.06.2017, 22:18
На дрян не съм хващал до сега.Възможно ли е това?Изгледал съм и много клипове,но до сега никъде не съм срещал рой на дрян някой да е показал.

Ще ти дам един пример. На пчелина имам над 30 ябълкови дървета, крушите са наполовина, 6 райски ябълки, пауловния на 5-6 години и............един дрян. На какво ще се хване роя според теб? На дряна ми ли ще се хване или на ябълките/крушите?

jdrumev
01.06.2017, 22:20
За да се хване на дрянати рой то бая дрян ще да е.:bigsmile:Залагам на ябълките и крушите.

kuline
01.06.2017, 22:32
Чеша се по празната си глава и се чудя.. Друмев, ти що не гледаш клипове как да постигнеш по-добри резултати при работата с пчелите, ами само гонитбата на роеве ти е в главата. Каквото и да уловиш, неможеш ли го подготви за паша, кел файда. А точно там ти е слабото място и не ми се оправдавай пак с арендаторите. Не е важно да имаш много семейства с шепа пчели, а малко но доходни такива ;)

jdrumev
01.06.2017, 22:38
Де са тия клипове?До сега никой не е казал колко е изкарал от пчелно семейство.:bigsmile:Да си сверя часовника де съм аз.;)

kuline
01.06.2017, 22:44
Де са тия клипове?До сега никой не е казал колко е изкарал от пчелно семейство.:bigsmile:Да си сверя часовника де съм аз.;)

Има много такива в нета, но ти вероятно не пресяваш това, което ти е необходимо! При добра паша и добре развито семейство, можеш да очакваш по 1/2 тенекия на паша от 12 рамков ДБ. Това устройва ли те?

Гогол
01.06.2017, 22:53
При употребата на мрежесто дъно възниква още един проблем. За него се говори съвсем от скоро. Появяваха се данни от пчелари практици за това, че под такова дъно (с телена мрежа 3 на 3 мм), по намаслената хартия, която е поставена за контрол на естествено отпадналите акари, се откриват и части от пчелни крачета.
Патентовано специално дъно, решаващо този проблем се рее някъде в Интернет-а. При повторното му „залавяне", надявам се да бъде публикувано.

Според мен, проблемът би могъл лесно да се разреши, ако на мрежата се нанесе тънък восъчен филм (да се полее разтопен восък).
Ха сега де!Искахме цели мрежести дъна,сега ги отричаме.Нямаме угода.Проблема си го решават самите пчели–ВСИЧКИТЕ МРЕЖИ НА КОШЕРИТЕ МИ, СИ ГИ ОБМАЗАХА С ПРОПОЛИС ПЧЕЛИТЕ. Квадрата на отворите стана окръжност или елипса.Късали се крачета.Мисля,че се вдетиняваме вече.Да вземем да им монтираме и по един климатик ли?:confused::icon_question:

Цено Ценов
01.06.2017, 23:57
Тази година хванах 5 рояка на дряна. Миналата година също хванах 2 или 3

Юрий Цветков
02.06.2017, 09:08
Благодаря колега salash за линка, интересен пътепис.

Това само потвърждава моите подозрения за тези мрежи. Аз до днес не се бях замисляла по този въпрос, но днес когато купих мрежата и я разгледах, ми хрумна мисълта за вредата, която може да нанесе. Ще мисля някакъв друг начин за подобряване вентилацията в кошерите.

Инфо за тези специални дъна не можах да намеря. Обаче, ако мрежата се полее с тънък слой восък, това няма ли да стане пак като плътно дъно, в смисъл дупчиците на мрежата няма ли да се запълнят и те с восък. Или пък пчелите няма ли да го проядат. Ще изпробвам този метод обаче. Имам 3 резервни кошера, ще експериментирам как най-добре да направя вентилацията без обаче да увреждам пчелите. Ако постигна някакъв сигурен резултат, ще ви информирам.

Пчелите нямат работа на мрежата. Те ходят по дъното за да чистят падналите остатъци ( ако е плътно). За да няма откъснати крачета, трябва да се остави разстояние от 3 - 5 см. зад прелката плътна дъска и мрежата да е след това. Така пчелите се качват директно нагоре и няма какво да се разхождат по мрежата.

jdrumev
02.06.2017, 10:22
Тази година хванах 5 рояка на дряна. Миналата година също хванах 2 или 3



Може би моя не е подрязан подходящо.Ще го снимам и покажа.Миналата година под него имаше кошер който се рои.Закачисе на ореха.

ch.atanasov
02.06.2017, 16:38
...До сега никой не е казал колко е изкарал от пчелно семейство.:bigsmile:Да си сверя часовника де съм аз.;)

Сверявай, па да споделиш после.:bigsmile:

http://pchelari.com/forum/poll.php?pollid=39&do=showresults

Vertex
06.06.2017, 18:07
Колеги пускам тук една питанка,че ми е нужен бърз отговор. След колко време след като пронесат майките от оплодните съндъчета могат да се извадят и да пътуват докато ги настаня в отводки. Ако майката е оплодена и е пронесла преди ден-два, би ли имало проблем да я местя или трябва да изчакам да поснася известно време ( ако е така, колко време трябва да я чакам да снася ) ?

Благодаря

solaris60
06.06.2017, 18:20
Колеги пускам тук една питанка,че ми е нужен бърз отговор. След колко време след като пронесат майките от оплодните съндъчета могат да се извадят и да пътуват докато ги настаня в отводки. Ако майката е оплодена и е пронесла преди ден-два, би ли имало проблем да я местя или трябва да изчакам да поснася известно време ( ако е така, колко време трябва да я чакам да снася ) ?

Благодаря

Няма проблем.

jdrumev
06.06.2017, 18:41
Сверявай, па да споделиш после.:bigsmile:

http://pchelari.com/forum/poll.php?pollid=39&do=showresults

То това е колко за пари мен ме интерисува добива.
Що то ако добивът му е 10кг от кошер може да се включи в 100лв.
А тия с 1 лв или 6 малко са се оляли.То от отводките 1 рамка да откраднеш ще направиш 10лв.;)

nikola.vladov
06.06.2017, 19:12
Колеги пускам тук една питанка,че ми е нужен бърз отговор. След колко време след като пронесат майките от оплодните съндъчета могат да се извадят и да пътуват докато ги настаня в отводки. Ако майката е оплодена и е пронесла преди ден-два, би ли имало проблем да я местя или трябва да изчакам да поснася известно време ( ако е така, колко време трябва да я чакам да снася ) ?

Благодаря

Няма проблем да я местиш. Аз обаче избягвам да го правя преди 3 седмици да е снасяла. Брат Адам в Каселския доклад пише, че първия месец е решаващ за формирането на майката. Тогава тръгват яйцата и се оформя всичко. Важно е да се избегне стреса от местенето и тя да си пронесе при пчелите, където се е излюпила. Отделно първите дни майките са плашливи, неуверени и пчелите трудно ги приемат. Като снася 3-4 седмици тя става по-кротка, по-бавна и лесно се предава. Преценявай сам как да постъпваш. Написах какво съм прочел и правя.

Vertex
06.06.2017, 19:15
Благодаря за отговорите и на двамата.

БоянГ
06.06.2017, 21:28
Здравейте
Имам нужда от малко помощ със два кошера който изпаднаха в роево,че вече съвсем се обърках.Та преди около 25 дни сложих магазините и на двата.Първият беше на 8 рамки,6 позапечатано пило и две мед,прашец сложих им две за градеж в плодника и цял магазин основи.Второто на 9 рамки със 7 пило и 2 мед.И там основа в плодника и магазин.И двете семейства не бяха до преди това във роево и нямаха даже маточни чашки.До днес не съм ги отварял освен да погледна магазините който градяха и напълниха наполовина.
Така.
Първото се оказа без майка,открито пило и три рамки пчели.Имаха 10 маточника и рамките в плодника не бяха пипнати а магазина почти изграден.Тук махнах маточниците и оставих само един.
Второто майката е там и има всякакво пило.Всичко долу изградено,магазина и той почти и понапълнен.И тук 15 тина маточника който унищожих.
Идеята ми е понеже искам да хвана слънчо със двете без да ги деля,че нямам инвентар вече.На пъвото да придам плодна майка и след десетина дни липата да ги накара да работят?А на второто да оставя майката със рамка пило долу на основи и летящите пчели,ХР,магазин,ХР?А горе плодник всички останали рамки със пчелите и да придам майка?За слънчото вече трябва да има двусемеен кошер който мога да обединя и старата майка примерно в нуклеус запасна със две рамки пило и пчелите.

Vertex
07.06.2017, 01:06
На първото семейство за какво ще му даваш нова майка, в случай че има читава,не стара и добре работеща майка. Роевото настроение е в пчелите, не в майката.Ако майката е над 2 години,тогава я смени.По принцип пчелите карат майката да снася в чашките и да се рои семейството.Роевото настроение е в самите пчели-в цялото семейство.Ако майката ти е добра,трябва просто да извадиш семейството от роево настроение.
На 2рия кошер според мен, ако ти е читава майката и е млада, можеш и без да придаваш майка да го направиш. При наличие на пило горе-далече над долната майка, пчелите ще заложат маточници. Но щом семейството е изпаднало в роево състояние, аз бих сложил твърда преграда между долната майка,която ще е с основите и летещите, и горните рамки ,на които се очаква да заложат маточници или там където ще слагаш нова оплодена майка.Бих го отделил с твърда преграда за да не се рои при запечатване на маточниците на горното семейство!

БоянГ
07.06.2017, 09:30
Първото семейство е без майка,явно е излетяла със рой.Затова искам да им придам нова майка.За сега съм оставил един маточник докато реша какво да правя,но не искам да ги оставям да си люпят майка понеже искам да хвана ако мога и липата която е след десетина дни.
Второто майката е там и махнах маточниците докато реша и там какво да правя.А идеята ми е да го направя нещо като двусемеено.Но найстина по удачно ще е сякаш да го направя плодник със летящата и майката на основи магазина и СД и втори плодник със всички останали пити и пчели и там да придам майка.Само не ми е ясно кога ще е най удобно и как да придам майка на горният плодник със младите пчели.

Vertex
07.06.2017, 15:01
Първото семейство е без майка,явно е излетяла със рой.Затова искам да им придам нова майка.За сега съм оставил един маточник докато реша какво да правя,но не искам да ги оставям да си люпят майка понеже искам да хвана ако мога и липата която е след десетина дни.
Второто майката е там и махнах маточниците докато реша и там какво да правя.А идеята ми е да го направя нещо като двусемеено.Но найстина по удачно ще е сякаш да го направя плодник със летящата и майката на основи магазина и СД и втори плодник със всички останали пити и пчели и там да придам майка.Само не ми е ясно кога ще е най удобно и как да придам майка на горният плодник със младите пчели.
На второто семейство на което искаш да придаваш майка върху основното, задължително първо го отдели с твърда преграда,а долното с летящите пчели го остави на мед и основи за да излезне от роевото. Като отделиш цялото пило с другите рамки в отводката отгоре и я разделиш с твърд таван, придаваш майка в клетка след 2 часа. Чак когато заработят добре и 2те семейства и като ти дойде пашата,тогава обединявай.Първо за 1 2 дни сменяш преградата с мрежа и след това слагаш ханеманова решетка.Като обединяваш трябва да имаш буфер от 1 корпус или магазин между 2те майки!

kando
07.06.2017, 16:32
... Брат Адам ....
Малко се съмнявам брат Адам да си е държал оплодените майки три седмици в оплодни сандъчета - предвид ограниченото пространство, това по- скоро би възпрепятствало развитието на майката.

solaris60
10.06.2017, 19:20
Та като казвате, че рояка не жили съм малко ДА и НЕ. Вчера като събирах тези по - горе, единия трябва да е седял повече от 3-4 дни, че имаше започнати пити и прашец в тях. Пило не видях, че ми нямаше остъклението. Та значи този хубавец така хубаво ми нажили лявата ръка/около 20-тина и повече/. Заприлича ми на таралеж. :bigsmile: Когато вече се е установил, макар и на открито го приема вече като ДОМ и го отбранява.

Днес роди сливата която е до крушата. ;) Но друго е интересното. Та рояка не жилел. Даааа. Днес качвайки се на сливата не по - висока от 2 метра се хванах без да искам за някакво клонче и залитнах леко което доведе до падането на коша върху мен. Направиха ми корема на решето, лицето по малко и по - различни места по тялото. Та значи рояка не жили. :bigsmile:

delta.e
10.06.2017, 20:02
Е , хайде де .
Малко радост и за теб .
Жулни една ракийца по тоз повод .

Ангел Йосифов
10.06.2017, 20:37
. Днес качвайки се на сливата не по - висока от 2 метра

Тъй де тъй-хоп на сливката.Ама на половин век,по ми е удобно сливката да хопка....както и да е нали е родила.....

nikola.vladov
10.06.2017, 20:46
Малко се съмнявам брат Адам да си е държал оплодените майки три седмици в оплодни сандъчета - предвид ограниченото пространство, това по- скоро би възпрепятствало развитието на майката.

Много хубава забележка! Дони, беше казал, че за него оплодно сандъче по-малко от 6ЛР не върши работа като пронесе майката. Като имам време ще ти извадя точния пасаж от Каселския доклад. Той е на немски, но е хубаво като говорим да даваме и оригинала :) Аз затова смятам малките оплодници за лош вариант.

delta.e
10.06.2017, 21:15
Доклада е дъра-бъра .
Все гледаме другите .
А , какво е при нашите агроклиматични условия ? Защо , се елиминирами сами ?
Колкото за малките -не е така .
Опитай и ти .

jdrumev
10.06.2017, 22:46
Постоянно пиша за кола,но май никой неме чете.:bigsmile:

solaris60
10.06.2017, 22:56
Постоянно пиша за кола,но май никой неме чете.:bigsmile:

Всички те четат и по няколко пъти го препрочитат, че много трудно ти се разбира.;)

jdrumev
10.06.2017, 23:05
Така си мислиш.:bigsmile:Днес двама ми се обадиха че ползват кола успешно.:bigsmile:

jdrumev
10.06.2017, 23:08
Аз пък имам един въпрос към по знаещите.Възможно ли е отводка на 5 рамки и 4 зад преградната дъска да има 2 майки?

solaris60
10.06.2017, 23:14
Аз пък имам един въпрос към по знаещите.Възможно ли е отводка на 5 рамки и 4 зад преградната дъска да има 2 майки?

Аз пък ще ти задам въпроса така. Ако в хралупата има някакво препятствие или се състои от две отделения през които се преминава през малък отвор, дали ще има две майки?

jdrumev
10.06.2017, 23:41
Е аз пиша по темата:bigsmile:

jdrumev
10.06.2017, 23:42
https://www.vbox7.com/play:8f2ec71137
Гледай кола какво прави при раждане на сливата.;):bigsmile:

solaris60
11.06.2017, 07:36
https://www.vbox7.com/play:8f2ec71137
Гледай кола коакво прави при раждане на сливата.;):bigsmile:

Офффффффффф.....какво да гледам? Докато ме стигнеш ще трябва да изядеш една композиция хляб.:bigsmile:

licho76
11.06.2017, 09:53
opsss:laughing:

Тиква
11.06.2017, 15:35
Градежа на пити в плодника, признак ли е за наличие на майка в кошера? Или може да няма майка и пак да градят?

qnkov90
11.06.2017, 20:15
Въпрос и от мен. Колко трябва да е отворена прелката на развит кошер с 10 рамки? В сантиметри? И вярно ли е, че ако е отворена прекалено много, могат да го нападнат? В момента съм отворил единия (имам два кошер активни, и други чакащи за пчели). Един пчелар ми каза, че е според рамките, демек 10 рамки, 10 сантиметра прелка. В момента да е около 15 сантиметра отворена прелката на единия кошер, другата около 10, защото не може повече.

ch.atanasov
11.06.2017, 20:27
Градежа на пити в плодника, признак ли е за наличие на майка в кошера? Или може да няма майка и пак да градят?


Въпрос и от мен. Колко трябва да е отворена прелката на развит кошер с 10 рамки? В сантиметри? И вярно ли е, че ако е отворена прекалено много, могат да го нападнат? В момента съм отворил единия (имам два кошер активни, и други чакащи за пчели). Един пчелар ми каза, че е според рамките, демек 10 рамки, 10 сантиметра прелка. В момента да е около 15 сантиметра отворена прелката на единия кошер, другата около 10, защото не може повече.

http://knizhen-pazar.net/books/037/3772/377296.jpg (http://www.google.bg/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjHmtWUtbbUAhVCbRQKHThvDQ8QjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fknizhen-pazar.net%2Findex.php%3Foption%3Dadd_book%26id%3D1 1542%26title%3D1001%2520%25D0%25B2%25D1%258A%25D0% 25BF%25D1%2580%25D0%25BE%25D1%2581%25D0%25B0%2520% 25D0%25B8%2520%25D0%25BE%25D1%2582%25D0%25B3%25D0% 25BE%25D0%25B2%25D0%25BE%25D1%2580%25D0%25B0%2520% 25D0%25BF%25D0%25BE%2520%25D0%25BF%25D1%2587%25D0% 25B5%25D0%25BB%25D0%25B0%25D1%2580%25D1%2581%25D1% 2582%25D0%25B2%25D0%25BE&psig=AFQjCNGSuZf4bYiWLoHKdza-sD-rwYutbA&ust=1497291907266347) hi;:bigsmile:

qnkov90
11.06.2017, 22:12
Дръпнах си я онлайн. Все пак ще чакам и отговор. ;0

tarty
11.06.2017, 22:27
На мен прелките са отворени от единия край до другия и дъното ми е цялото мрежесто. Колкото повече пчели има, толкова повече трябва да е отворен входа. При малък вход семействато може да изпадне в роевото много по бързо.

Vertex
12.06.2017, 00:01
Колеги имам питане към Вас.Имам 2 семейства, които днес ги хванах с няколкодневни роеви маточници. Не го очаквах от тези семейства защото в периодите на дъжд и лошо време се стремях да им подавам меден сироп,че имах един мед който трябваше да го преработят, и основи за градеж.Въпреки това тръгват да роят.В 2те семейства пчелите са много,а меда е разположен само в 4 5 рамки и то незапечатани. Нямах възможност да направя отводки и да оставя семействата само на основи и рамки с мед, затова направих следното с идеята да извадя семействата от роевото настроение възможно най-бързо.Все пак пашата тъкмо започва в силата си.Валяха дъждове и всичко започва да цъфти. Тези 2 семейства са в ЛР кошери, с отворени мрежести дъна.Сигурно съм сбъркал, но поне да попитам докато имам време да оправя нещата.Така подредих нещата:

1ви корпус- майката с нейната си рамка на която имаше всякакво пило- унищожих отворените маточници+още една рамка с пило. Освен това празни рамки със зах.сироп и восъчни основи.

2ри корпус- восъчни основи, 2 3 броя- толкова имах под ръка,а време никакво. Освен основите и празни рамки напръскани със сироп.

3ти корпус- останалите рамки със пило ,пчели и някакво количество мед.

Налях им по 2.5 литра сироп по рамките
Не съм слагал ханеманова решетка никъде,не съм отделил корпуса с пилото от останалите рамки,защото не знаех дали няма да излязат и по този начин от роево.
Въпроса е сега как да действам и възможно ли е с този ход да излязат от роево настроение или да очаквам изненади.
И другото- ако след няколко дни имат маточници само в последния 3ти корпус (а долу няма), ще се рои ли пак кошера.

Благодаря предварително !

nikola.vladov
12.06.2017, 06:03
Прочети "метод на Демари" (трябва ХР).

Тиква
12.06.2017, 09:59
http://knizhen-pazar.net/books/037/3772/377296.jpg (http://www.google.bg/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjHmtWUtbbUAhVCbRQKHThvDQ8QjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fknizhen-pazar.net%2Findex.php%3Foption%3Dadd_book%26id%3D1 1542%26title%3D1001%2520%25D0%25B2%25D1%258A%25D0% 25BF%25D1%2580%25D0%25BE%25D1%2581%25D0%25B0%2520% 25D0%25B8%2520%25D0%25BE%25D1%2582%25D0%25B3%25D0% 25BE%25D0%25B2%25D0%25BE%25D1%2580%25D0%25B0%2520% 25D0%25BF%25D0%25BE%2520%25D0%25BF%25D1%2587%25D0% 25B5%25D0%25BB%25D0%25B0%25D1%2580%25D1%2581%25D1% 2582%25D0%25B2%25D0%25BE&psig=AFQjCNGSuZf4bYiWLoHKdza-sD-rwYutbA&ust=1497291907266347) hi;:bigsmile:
Това изчерпи темата, направо да я заключват !!!

jdrumev
12.06.2017, 10:17
Тук са само 1001.;)Само тази година има 10 нови поне за сега и да ги няма в тоя буквар.Мога да дам пример:
Ако направиш гол рой с двумайчино семейство и новите майки не са оплодени,дали ще продължи да работи като двумайчино?
А ми сега!Атанасов много бих желал и ще съм ти благодарен да прочета твоето мнение.

qnkov90
12.06.2017, 20:49
Да питам друго. 4 реда тел на голяма рамка и два на малка нормално ли е? Така ги почнах, но гледам, че всички правят по 5 тела на голяма и 3 на малка. Дали да се преправя за напред не знам?

jdrumev
12.06.2017, 21:10
Стигат според мен

qnkov90
12.06.2017, 21:35
http://prntscr.com/fiz19w
Нещо такова допустимо ли е при малките рамки? Предложиха ми подобно обтеляване, понеже могло при центрофугата да изпадат? Пречи ли по някакъв начин?

solaris60
12.06.2017, 21:46
http://prntscr.com/fiz19w
Нещо такова допустимо ли е при малките рамки? Предложиха ми подобно обтеляване, понеже могло при центрофугата да изпадат? Пречи ли по някакъв начин?

Моите са същите, но трапеца е обратно. Няма проблем.

nikawr
13.06.2017, 05:12
Понеже лепим ВО с ток ползваме следната конфигурация и сме доволни: IWI

Nik_m
13.06.2017, 09:42
http://prntscr.com/fiz19w
Нещо такова допустимо ли е при малките рамки? Предложиха ми подобно обтеляване, понеже могло при центрофугата да изпадат? Пречи ли по някакъв начин?

Няма нужда от такава играчка, в началото и аз се филмирах от писаното в форума и пусках хоризонтални и вертикални. Вече 6 вертикални, зегето и лепене с ток и няма мърдане. Няма късане, няма провисване, просто супер. Но човек се учи с практиката, хем се роботи бързо, хем има по мако телове да пречат.

krasimir2006
13.06.2017, 11:01
Аз си обтелвам само така - 4 хоризонтални тела на голяма и 2 на малка.
Проблеми нямам.
Успех !

delpi
13.06.2017, 13:37
Аз си обтелвам само така - 4 хоризонтални тела на голяма и 2 на малка.
Проблеми нямам.
Успех !

С каква центрофуга си? Ел или ръчна?

Nik_m
13.06.2017, 13:39
Като се кръстосат телове няма лепене. При мен една рамка се прави за 10 сек. и става перфектна. Аз съм с 24 ел. центрофуга и въртя на средна скорост 10 мин. и нямам скъсана рамка.

krasimir2006
13.06.2017, 17:09
С каква центрофуга си? Ел или ръчна?

Бях с ръчна, но от 2 години съм с ел. - проблеми нямам !

qnkov90
14.06.2017, 16:07
Друго да питам, дори нощен пчелите ми седят отпред на прелката, една върху друга. Това от жега ли е? Въпреки че дори подухваше и си беше добро времето, пак са там? Има отдолу мрежа 10на10 затворена, да я отварям ли? Дочух, че може и от хранилката да отвориш леко? С отваряне да не се получи обратния ефект, да влиза жега пък... знам ли.

rumenggr
14.06.2017, 19:04
Отваряй мрежата.

qnkov90
14.06.2017, 21:27
Отворих мрежата, но не е много ситна. Пчела не може да излезе, но щипалка може да влезе. Мисля да залепя една друга отгоре й за всеки случай. Поредния ми въпрос е, слънчогледа тръгва скоро, колко време преди цъфтежа му да сложа магазина? Има ли някакво точно време, за може пчелите да свикнат да ходят горе или нещо такова

rumenggr
14.06.2017, 21:54
Не се занимавай да слагаш допълнителни мрежи. Ако си търсиш работа, направи я по-голяма.

nikawr
15.06.2017, 05:11
Щом спят отвън си закъснял даже с магазина. А за мрежата не се притеснявай, даже 10 на 10 е малка като размер. Отваряй смело и слагай магазина.

delpi
15.06.2017, 08:00
Хубаво си отворил мрежата, сега час по-скоро слагай магазина, а за догодина помисли да има вариант дъната ти по това време на годината да са изцяло мрежести.

Astralind
15.06.2017, 08:38
Здравейте! Моля за помощ: най-силният ми кошер от две седмици изхвърля търтееви ларви - всяка сутрин намирам по 15-20 пред кошера. Кошерът е Дадан Блат и има поставен магазин. В момента при мен е главната паша - липа. Другите ми кошери също са силни, но само този изхвърля бели, почти развити търтеи. На какво може да се дължи това?

дядо борю
15.06.2017, 10:20
Инстинкта за събиране на храна преобладава над всичко,имаш приток на нектар,който няма къде да бъде складиран и пчелите правят място като изхвърлят търтеевото пило като ненужно.Роевия период е към края си ,скоро ще започнат да гонят и търтеите,така,че спокойно,пчелите си знаят работата.

Astralind
15.06.2017, 10:29
Благодаря! Но магазинът е почти празен още, а и другите семейства не правят така!

qnkov90
15.06.2017, 12:03
Сериозно ли съм закъснял с магазина? Че кошера е все още на 9 рамки те първа ще му слагам 10та за градеж? Или със слагането на 10тата рамка да слагам и магазина? И всички малки рамки ли да кача в магазина или 1 по 1 през период. Мерси.

delpi
15.06.2017, 12:20
Сериозно ли съм закъснял с магазина? Че кошера е все още на 9 рамки те първа ще му слагам 10та за градеж? Или със слагането на 10тата рамка да слагам и магазина? И всички малки рамки ли да кача в магазина или 1 по 1 през период. Мерси.

В случая вероятно си закъснял с поставянето на 10-тата рамка в плодника. Слагай я и сложи и магазина с всичките 10 рамки. Ако имаш изградени такива сложи 5 изградени и 5 с основи през една.

qnkov90
15.06.2017, 13:36
Нямам за жалост изградени рамки за магазина, те първа започвам. Днес ще сложа 10та рамка и магазина с 10рамки. Длъжно ли е да ги лъжа някак да се качат горе? Да напръскам със сироп рамките или да кача някоя с пило?

jdrumev
15.06.2017, 13:49
Аз не бих сложил 10та за градеж ако искам да ги кача в магазина.Бих отнел една,а може и да не отнема,с преградна дъска на 8-9 пак ще си работи.

delpi
15.06.2017, 15:30
Аз не бих сложил 10та за градеж ако искам да ги кача в магазина.Бих отнел една,а може и да не отнема,с преградна дъска на 8-9 пак ще си работи.

Става и с преградна дъска на 10та позиция, зависи как е пашата и по-точно кога е главната паша.
Така правя аз с отводките за да хвана слънчогледа - развивам до 9 рамки и слагам на 10та позиция преградна дъска. След това наесен зазимявам като вадя преградната дъска и центрирам 9те рамки в средата за да има малко разстояние от двете страни на гнездото.

БоянГ
16.06.2017, 10:42
Колеги кажете как да немеря майката в едно семейство?Явно се бяха изроили понеже нямаха прясно пило и майка а само запечатани маточници и пило.Оставих два хубави.Излюпиха се преди 15 дни,но пило все още няма.Придадох майка бухат я не я приемат.Рамка прясно пило,маточници не правят. Със аверчето от три дни по едни час се зверим в тез рамки и не можем да я намерим.Някво джудже ли какво става ..........
П.с. Прегледа винаги е след седем вечерта ако оназ евентуално е на брачен.

delta.e
16.06.2017, 13:37
Ако кошерът е на два корпуса , подпуши малко през входа и след 10 минути ще я намериш във вторият корпус на средните рамки .

БоянГ
16.06.2017, 13:48
Тц,дадан е.И пилото се налюпи и вътре има толкова мн пчела,че и да е белязана незнам дали ще я видя камо ли тази която ми се крие.

delpi
16.06.2017, 14:05
Изчакай да се оплоди и тогава няма да е нужно да я търсиш ;)

solaris60
16.06.2017, 16:59
Тц,дадан е.И пилото се налюпи и вътре има толкова мн пчела,че и да е белязана незнам дали ще я видя камо ли тази която ми се крие.

Така е когато не се знае какво се търси. :bigsmile: Опит трябва. Значи като се оплоди и започне да снася ще се поуспокои. Веднъж като я намерите, а тя е доста по едра от пчелите и търтеите, просто не прибирайте питата веднага, а я погледайте повече време. Тя ще се мести, но вие си направете тренировка на зрението като я търсите по питата. Като се запечата вида и веднъж по нататък ще е вече лесно.

ch.atanasov
16.06.2017, 17:26
Нямам за жалост изградени рамки за магазина, те първа започвам. Днес ще сложа 10та рамка и магазина с 10рамки. Длъжно ли е да ги лъжа някак да се качат горе? Да напръскам със сироп рамките или да кача някоя с пило?

Що ми се струва, че този въпрос съм го срещал преди седмица.blush; Явно така -профилактично си питаш, за затвърждаване на знанията.:bigsmile:

gonzo79
16.06.2017, 21:12
Здравейте колеги,
преди около 20 дена направих една отводка, на която придадох зрял маточник.
след няколко дена като проверих маточника беше унищожен, след това пак придадох маточник и пак беше унищожен
после реших да му придам рамка с млади личинки за да си маправи само маточници,резултата беше само един започнат маточник което също го унищожиха след няколко дена
как да постъпя с отводката?

-да му придам ли нова рамка с млади личинки (за маточник и дали това може да предотврати търтовката)
-имам една оплодена млада майка(страхме е че ще я убият)
-имам стара майка която искам да я сменя (да я придам ли нея)?

моля за съвети

ch.atanasov
16.06.2017, 21:50
Здравейте колеги,
преди около 20 дена направих една отводка, на която придадох зрял маточник.
след няколко дена като проверих маточника беше унищожен, след това пак придадох маточник и пак беше унищожен
после реших да му придам рамка с млади личинки за да си маправи само маточници,резултата беше само един започнат маточник което също го унищожиха след няколко дена
как да постъпя с отводката?

-да му придам ли нова рамка с млади личинки (за маточник и дали това може да предотврати търтовката)
-имам една оплодена млада майка(страхме е че ще я убият)
-имам стара майка която искам да я сменя (да я придам ли нея)?

моля за съвети

Такива неща се случват, когато има майка или някакво изчадие приличащо на майка( може да не пронесе изобщо). Направи преглед и най-вероятно ще я видиш. Не я ли ликвидираш, не рискувай с майки. Може проба с прясно пило.

БоянГ
17.06.2017, 16:13
Знам какво да търся.Начинаещ съм ама не чак толкова.Аз питах по скоро за метод.Миналата година имах такъв случай майката беше станала като пчеличка малка някак дефектира.Нервите ми изкара докато я намеря.
А сега с това семейство в крайна сметка вчера и през ханеманова ги прекарах и им сложих майка забита в клетка на пита с пило и днес бяха спокойни и я приеха като я пуснах ще ги видим след още няколко дни.Странно ми е преди това защо не правиха маточници и не приемаха майка?Ама по поведението им днес мисля,че всичко е шест.

gonzo79
18.06.2017, 13:57
Такива неща се случват, когато има майка или някакво изчадие приличащо на майка( може да не пронесе изобщо). Направи преглед и най-вероятно ще я видиш. Не я ли ликвидираш, не рискувай с майки. Може проба с прясно пило.
Благодаря за съвета

Ето какво направих,значи това с прясно пило веднъж бях опитал и за това реших да "пришвия " само малко парче с прясно пило колкото примерно цигарена кутия ,това го направих преди два дена и днес като проверих пчелите са започнали два маточника ,по твой съвет проверих и за наличието на майка но такава не открих но имаше килийки с току що снесени яйца някои бяха поединични на някои по две имаше и с по пет яйца на килийка...
Тази отводка вече търтовка ли е ,и дали може да се оправи?

ch.atanasov
18.06.2017, 15:31
Благодаря за съвета

Ето какво направих,значи това с прясно пило веднъж бях опитал и за това реших да "пришвия " само малко парче с прясно пило колкото примерно цигарена кутия ,това го направих преди два дена и днес като проверих пчелите са започнали два маточника ,по твой съвет проверих и за наличието на майка но такава не открих но имаше килийки с току що снесени яйца някои бяха поединични на някои по две имаше и с по пет яйца на килийка...
Тази отводка вече търтовка ли е ,и дали може да се оправи?

След, като са минали повече от 20 дни, може и да е търтовка, но щом са разваляни маточници според мен има майка. При пронасяща майка се случва да снася по няколко яйца в килийка ( особено при по-слаби отводки). Яйцата би трябвало да са по дъното на килийките, ако са по стените , значи има пчели търтовки. Наблюдавай пилото, търтеевото е изгърбено (надстроени килийки).Ако има майка, ще се появи редовно пило и търтовките ще спрат да снасят. Наблюдавай как ще се развиват и маточниците. Навярно семейството отслабва и може да се наложи подсилване. Има начини за оправяне на търтовки.

bobi_cz
18.06.2017, 17:36
Здравейте колеги!
Не мога да си обясня защо ми се роят пчели, при положение че все още няма излюпени нови майки. Така примерно: днес правя преглед на даден кошер, в него няма запечатани маточници, само започнато но не затворени. След 2-3 дена гледам как от същия този кошер излита рой и когато го отворя вътре пълно с запечатани маточници, но излюпени такива няма, и кошера остава без майка, защото тя излита с роя. За първи път ми се случва тази година да ме изненадват така 7 семейства.
Ако може някой да ми обясни защо се случва така и какво мога да направя ще съм му благодарен.

Поздрави Борислав!

ch.atanasov
18.06.2017, 17:59
Здравейте колеги!
Не мога да си обясня защо ми се роят пчели, при положение че все още няма излюпени нови майки. Така примерно: днес правя преглед на даден кошер, в него няма запечатани маточници, само започнато но не затворени. След 2-3 дена гледам как от същия този кошер излита рой и когато го отворя вътре пълно с запечатани маточници, но излюпени такива няма, и кошера остава без майка, защото тя излита с роя. За първи път ми се случва тази година да ме изненадват така 7 семейства.
Ако може някой да ми обясни защо се случва така и какво мога да направя ще съм му благодарен.

Поздрави Борислав!

Роя излиза след запечатването на маточниците, а не след излюпването. А защо се роят--дълга тема.:(

solaris60
18.06.2017, 18:23
Роя излиза след запечатването на маточниците, а не след излюпването. :(

Тук нещо не го схващам. Нещо съм пропуснал от пчеларската литература. Би ли разтегнал малко локума.;)

gonzo79
18.06.2017, 18:27
. Наблюдавай пилото, търтеевото е изгърбено (надстроени килийки).Ако има майка, ще се появи редовно пило и търтовките ще спрат да снасят. Наблюдавай как ще се развиват и маточниците.

A имали вероятност ако семейството вече е търтовка да оставят маточниците да се излупят ?
яйца мисля че имаше даже в килийка с прашец

ch.atanasov
18.06.2017, 18:29
Тук нещо не го схващам. Нещо съм пропуснал от пчеларската литература. Би ли разтегнал малко локума.;)


"Подготовката за роене започва като отначало пчелите изграждат по краищата на питите 20-30 основи за роеви маточници. Пчелната майка увеличава снасянето на яйца, а пчелите се възбуждат и поставят пчелно млечице в основите на маточници. След снасянето на яйца в маточниците възбуждането намалява, пчелите хранят майката по - слабо, тя рязко намалява яйцеснасянето като става по-дребна и придобива възможност да лети. Младите пчели не са заети с работа и се натрупват по всички свободни места в кошера - главно от тях се образува първия рой. След като се запечатат всички маточници излита първия рой (първак) с предимно млади пчели и старата майка. "

Разтягай ти локума, но там където няма да объркваш новаците.

solaris60
18.06.2017, 18:35
"Подготовката за роене започва като отначало пчелите изграждат по краищата на питите 20-30 основи за роеви маточници. Пчелната майка увеличава снасянето на яйца, а пчелите се възбуждат и поставят пчелно млечице в основите на маточници. След снасянето на яйца в маточниците възбуждането намалява, пчелите хранят майката по - слабо, тя рязко намалява яйцеснасянето като става по-дребна и придобива възможност да лети. Младите пчели не са заети с работа и се натрупват по всички свободни места в кошера - главно от тях се образува първия рой. След като се запечатат всички маточници излита първия рой (първак) с предимно млади пчели и старата майка. "

Разтягай ти локума, но там където няма да объркваш новаците.

Така пише в книгите писани от хора неразбиращи от пчели. А кое дава старт? Кога е точния момент?

ch.atanasov
18.06.2017, 18:35
A имали вероятност ако семейството вече е търтовка да оставят маточниците да се излупят ?
яйца мисля че имаше даже в килийка с прашец

Да, търтовките в напреднал стадий , залагат маточници на неоплодени (търтееви) яйца. Оправял съм търтовка, пренасяйки личинка ( нормална) в такива маточници.

ch.atanasov
18.06.2017, 18:37
Така пише в книгите писани от хора неразбиращи от пчели. А кое дава старт? Кога е точния момент?

Дай линк, да прочетем твоята книга.

agro
18.06.2017, 18:38
Здравейте колеги!
Не мога да си обясня защо ми се роят пчели, при положение че все още няма излюпени нови майки. Така примерно: днес правя преглед на даден кошер, в него няма запечатани маточници, само започнато но не затворени. След 2-3 дена гледам как от същия този кошер излита рой и когато го отворя вътре пълно с запечатани маточници, но излюпени такива няма, и кошера остава без майка, защото тя излита с роя. За първи път ми се случва тази година да ме изненадват така 7 семейства.
Ако може някой да ми обясни защо се случва така и какво мога да направя ще съм му благодарен.

Поздрави Борислав!

Моите предимно така правят, и Радоев в календарния така го е описал.

solaris60
18.06.2017, 18:39
Дай линк, да прочетем твоята книга.

Не е излязла още от печат, но има два въпроса по - горе. Те са от нея.;)

ch.atanasov
18.06.2017, 18:47
Не е излязла още от печат, но има два въпроса по - горе. Те са от нея.;)

Намери си някой друг, да се чекаш. Аз с радио София не споря, затова ти пуснах цитат.

пп. Обяснявай на новаците, не на мен.

solaris60
18.06.2017, 18:58
Намери си някой друг, да се чекаш. Аз с радио София не споря, затова ти пуснах цитат.

пп. Обяснявай на новаците, не на мен.

Точно и това правя. Обяснявам им, че това което казваш не е точно така и всъщност ти ги заблуждаваш. Това което си написал е така, но до половината, а другата половина е в отговора на моите два въпроса. То така и баба го знае: - след като запечатат маточниците и роя излита. Но кога, в кой момент се получава така и не става ясно? Аз търся именно този момент в твоите разяснения към новаците.

gonzo79
18.06.2017, 18:59
Да, търтовките в напреднал стадий , залагат маточници на неоплодени (търтееви) яйца. Оправял съм търтовка, пренасяйки личинка ( нормална) в такива маточници.

Има два маточника които са от пило от нормално семейство дали няма да ги изгризат тях?

bobi_cz
18.06.2017, 19:04
"Подготовката за роене започва като отначало пчелите изграждат по краищата на питите 20-30 основи за роеви маточници. Пчелната майка увеличава снасянето на яйца, а пчелите се възбуждат и поставят пчелно млечице в основите на маточници. След снасянето на яйца в маточниците възбуждането намалява, пчелите хранят майката по - слабо, тя рязко намалява яйцеснасянето като става по-дребна и придобива възможност да лети. Младите пчели не са заети с работа и се натрупват по всички свободни места в кошера - главно от тях се образува първия рой. След като се запечатат всички маточници излита първия рой (първак) с предимно млади пчели и старата майка. "

Разтягай ти локума, но там където няма да объркваш новаците.

Единственото за което се сещам да направя в случая е да им хващам майките. Може би това при мен се получи защото се получава един период между цъфтенето на овошките и главната паша , в който почти няма никаква паша. И така пролетта се развият добре и дойде този мъртъв период през които вали и няма паша, те стоят вътре и се чудят какво да правят, изразходват всички запаси. След това когато дойде пашата започват от 0 и докато напълнят плодника пашата е към края си.

ch.atanasov
18.06.2017, 19:26
Има два маточника които са от пило от нормално семейство дали няма да ги изгризат тях?

До колко знам, пчелите не развалят маточници, освен когато прекратяват роене. В твоя случай не би трябвало да ги разрушат, ако няма майка естествено.

ch.atanasov
18.06.2017, 19:32
Единственото за което се сещам да направя в случая е да им хващам майките. Може би това при мен се получи защото се получава един период между цъфтенето на овошките и главната паша , в който почти няма никаква паша. И така пролетта се развият добре и дойде този мъртъв период през които вали и няма паша, те стоят вътре и се чудят какво да правят, изразходват всички запаси. След това когато дойде пашата започват от 0 и докато напълнят плодника пашата е към края си.

Това, което ползваш за цитат, не е писано от мен( ползвах литература).Не мога много да помогна, защото при мен почти не се роят. Има много писано за противороеви мерки, търси и чети.