PDA

Виж пълната версия : ВЪПРОСИ ОТ НАЧИНАЕЩИ И МЛАДИ ПЧЕЛАРИ



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

nikolai_kn1979
21.11.2016, 23:03
Чел съм че миризмата на оборски торове влияе на настроението на пчелите.Въпроса ми е дали миризмата от близката птицеферма прави пчелите ми по агресивни.

borifototo
23.11.2016, 18:55
Според вас този кошер как е? Снимката е правена в неделя 08:30ч. около 0 градуса.

7908

Ангел Йосифов
23.11.2016, 19:00
Когато кълбото се придвижи до задната стена на кошера тогава слагай питки.Като гледам това ще се случи през февруари.Махни крайните рамки за да се подобри вентилацията.

kvoore4i
11.12.2016, 17:17
Здравейте!
Начинаещ пчелар съм и есента подхраних отводки те ми с инвертиран захарен сироп за да имат повече храна и днес отворих 3 кошера и забелязах, че където са складирали сиропа в килийките захарта е кристализирала. Ако някой може да ми да де съвет какво трябва да направя и изобщо проблем ли е това. Кристализацията на некачествен сироп ли се дължи или аз нещо някъде съм сбъркал.

Ангел Йосифов
11.12.2016, 17:44
В коя част на кошера са рамките с кристализирал сироп.Предполагам,че говориш за крайни рамки,които не са запечатани.Ако са крайни просто ги извади и ги поръси обилно с пудра захар.

kvoore4i
11.12.2016, 17:49
И в центъра на гнездото имаше кристализирана захар но в по - малки количестава

Svetlyo
11.12.2016, 19:21
8009
Кажи първо, какво е това на дъното на кошера. Да не се окаже, че си пред кошера. Каква е рамката посочена със стрелка?

Недялко Атанасов
11.12.2016, 22:15
Където и да е застанал(в случая е отпред ,ако мрежата на дъното е поставена там) ,Запечатан мед няма никакъв,по това което се вижда.Течен,кристализирал-я има 2кила я не.

Mateev
12.12.2016, 09:26
И в центъра на гнездото имаше кристализирана захар но в по - малки количестава

Провери ли каква е консистенцията на кристализиралите килийки? Ако са твърди си в беда. Ако е мека пухкава консистенция (така става при инвертирания сироп), пчелите ще го изядат.

По принцип дори и меда понякога кристализира по питите, но пчелното кълбо като го затопли, той декристализира и те го изяждат.

Аз също пролетно време съм вадил кристализирали пити, но само по периферията на гнездото, където пчелите не са им обръщали никакво внимание и не са ги затопляли и декристализирали. След разпечатване и преместване към центъра на гнездото пчелите ги изяждат, или ако не успеят да ги декристализират (едри и твърди кристали), тогава ги изхвърлят навън.

borifototo
12.12.2016, 19:05
Не знам защо гледате мойта снимка.Колегата с инвертирания сироп не е приложил снимка.И за сведение стоя отзат.

Трендафил Дончев
12.12.2016, 19:08
Не знам защо гледате мойта снимка.Колегата с инвертирания сироп не е приложил снимка.И за сведение стоя отзат.

Карай - мохабет да става. ;)

kvoore4i
12.12.2016, 19:42
Провери ли каква е консистенцията на кристализиралите килийки? Ако са твърди си в беда. Ако е мека пухкава консистенция (така става при инвертирания сироп), пчелите ще го изядат.

По принцип дори и меда понякога кристализира по питите, но пчелното кълбо като го затопли, той декристализира и те го изяждат.

Аз също пролетно време съм вадил кристализирали пити, но само по периферията на гнездото, където пчелите не са им обръщали никакво внимание и не са ги затопляли и декристализирали. След разпечатване и преместване към центъра на гнездото пчелите ги изяждат, или ако не успеят да ги декристализират (едри и твърди кристали), тогава ги изхвърлят навън.

Благодаря за даденият съвет ще проверя твърдостта на кристалчетата. И ако е са меки остават така, ако са твърди ще пиша пак :).

Ангел Йосифов
12.12.2016, 20:02
Благодаря за даденият съвет ще проверя твърдостта на кристалчетата. И ако е са меки остават така, ако са твърди ще пиша пак :).

И махни крайните НЕзапечатани рамки.

Валентин.
12.12.2016, 20:03
Не знам защо гледате мойта снимка.Колегата с инвертирания сироп не е приложил снимка.И за сведение стоя отзат.

Защото си попитал как е този кошер, според нас-вас.

Валентин.
12.12.2016, 20:06
И в центъра на гнездото имаше кристализирана захар но в по - малки количестава

По какво позна в кои пити и килиики е ИС, и в кои е меда.!?! :yo: Няма ли вероятност ИС да е консумиран, пък меда да е останал и сега да е “захаросан“.
П.П. Не че разбирам от сиропи, ама ако наистина при теб се окаже, че сиропа нещо.....е менте. Кажи на колегите от къде е купуван че да внимават. То вече какво ли не се буха в тия кошери.....

borifototo
12.12.2016, 20:32
Защото си попитал как е този кошер, според нас-вас.

Който съм питам ми е отговорил.:(

Валентин.
12.12.2016, 20:42
Който съм питам ми е отговорил.:(

Недялко Атанасов ти е отговорил. §4008.

borifototo
12.12.2016, 20:45
Недялко Атанасов ти е отговорил. §4008.


За теб знаеме,че си голям Професор.:laughing:

Валентин.
12.12.2016, 21:02
Тц, тц, тц виж ти. Нов лигоч си имаме. А честито.

Трендафил Дончев
12.12.2016, 21:03
За теб знаеме,че си голям Професор.:laughing:


Тц, тц, тц виж ти. Нов лигоч си имаме. А честито.

И двамата ще изгорите!!!;)

nikolai_kn1979
26.12.2016, 14:59
Днес реших да си проверя любимците.Първия кошер кеф доста пчели отгоре на рамките в задната част на кошера сложих половин кг подхранка върху кълбото и затворих.Втория още повече пчела в предната част.Третия кълбото беше в предната част пчелите ми се видяха по малко може би защото бяха по дълбоко ама хайде рояк от тази година.Последния кошер изненада имаше 50бр. умрели пчели а останалите се бяха изпарили.

Юрий Цветков
26.12.2016, 15:27
И кое му е кефа за първия? Че са свършили храната още преди нова година? На странни неща се кефите.

nikolai_kn1979
26.12.2016, 16:20
За знанията които имам се радвам че са живи.Сега предполагам че трябва да ги храня всеки месец.Относно храната не съм спрял от месц май до 15 септември да ги храня с сироп 2 пъти седмично.Месец октомври сложих в хранилките и твърда храна но този кошер и избягалия не се я докоснали.

Юрий Цветков
26.12.2016, 17:51
Не го приемай като заяждане. Това което описваш е повод за притеснение. Това семейство трябва да го следиш и винаги да има питка над пчелите. Иначе както им се радваш сега, след 15-20 дена може да са умрели.

nyanakiev
26.12.2016, 17:54
Ако на 20 дена не слагаш по 1кг и другите ще отидат при първия

nyanakiev
26.12.2016, 17:58
Слабо си хранил и сигурно с рядък сироп

nikolai_kn1979
26.12.2016, 18:04
Ясно ще ги храня всеки месец .Но не разбирам защо при толкова хранене не са си събрали за зимата .Аз от плодника мед не пипам не че от магазините съм взел доста де 5кг мед съм взел от един магазин тази година.Предполагам че и избягалите пчели са заради глад

nikolai_kn1979
26.12.2016, 18:11
Един кг захар за 4 хранилки 2 пъти седмично им слагах

Валентин.
26.12.2016, 18:17
Един кг захар за 4 хранилки 2 пъти седмично им слагах

През Септември не гледа ли какво има в питите. Трябва да си създадеш чувство за “преценка“..... Ако Септември си имал 10+ кг. запаси по питите не е фатално.

nikolai_kn1979
26.12.2016, 18:33
Явно не съм предценил добре запасите.Но като цяло мисля да сменя района .За 1.5 години 100кг захар 20кг твърда подхранка 1000лв за кошери семейства и малко инвентар за 6 буркана мед

nikolai_kn1979
26.12.2016, 18:46
Сега като се замисля и наблизо минаващия жп път е проблем 6 пъти на ден има малко земетресение

georgi rumenov
27.12.2016, 15:11
Ясно ще ги храня всеки месец .Но не разбирам защо при толкова хранене не са си събрали за зимата .Аз от плодника мед не пипам не че от магазините съм взел доста де 5кг мед съм взел от един магазин тази година.Предполагам че и избягалите пчели са заради глад
Пчелите не бягат от глад ,от глад умират. Прочети нещо за вароатозата ,за нозематозата.

kapanec
27.12.2016, 15:39
Явно не съм предценил добре запасите.Но като цяло мисля да сменя района .За 1.5 години 100кг захар 20кг твърда подхранка 1000лв за кошери семейства и малко инвентар за 6 буркана мед
Пчеларството е скъпо хоби.

demonj
27.12.2016, 18:44
Явно не съм предценил добре запасите.Но като цяло мисля да сменя района .За 1.5 години 100кг захар 20кг твърда подхранка 1000лв за кошери семейства и малко инвентар за 6 буркана мед
Най правилно ще е да смениш района,но първо ще е добре да проучиш в новия район какви дървета и култури има засадени.

Remi
28.12.2016, 07:55
Явно не съм предценил добре запасите.Но като цяло мисля да сменя района .За 1.5 години 100кг захар 20кг твърда подхранка 1000лв за кошери семейства и малко инвентар за 6 буркана мед
Вземи плати, на някой да та научи, и после прави умозаключения;)

nikolai_kn1979
28.12.2016, 10:41
Ако има някой от Кюстендил съм навит на някой урок

olepi4
28.12.2016, 19:09
Имам колега дето от 13кошера в хубав район дето други колеги вадят по 50кг минимум от кошер а той за 3години не извадил и едно тенекия мед но и не слуша и не възприема има си определени срокове за подхранване третиране и трябва да се спазват разширение на семейството и аз несъм много знаеш но се уча питам и от форума много съм научил!!!

Debi
03.01.2017, 17:22
Здравейте.Гледам прогнозата за времето и събота и неделя минималните ще са -22 -28 градуса...Има ли нещо, което мога да направя за да помогна на пчелите в такъв момент.

kuline
03.01.2017, 17:30
Здравейте.Гледам прогнозата за времето и събота и неделя минималните ще са -22 -28 градуса...Има ли нещо, което мога да направя за да помогна на пчелите в такъв момент.

Къде я видя тази прогноза? Няма какво да правиш, ако разбира се си направил необходимото есента. Ако обаче си пропуснал, то може само да се надяваш да преживеят предстоящия кратковременен студ, който не мисля, че ще се отрази кой-знае колко. ;)

Debi
18.01.2017, 17:11
Има ли значение дали рамките са от чамов или от липов материал?Или разликата е незначителна и не трябва да и се отделя внимание?

georgi rumenov
18.01.2017, 17:20
Никаква разлика няма дали ,ще са от липа или чам.Прави ги от това което имаш или от което ,ще ти излезе по евтино ...Успех

kuline
18.01.2017, 19:13
Има ли значение дали рамките са от чамов или от липов материал?Или разликата е незначителна и не трябва да и се отделя внимание?

Зависи какво имаш предвид под "значение". Финансово, практично и т.н.

ПП Това е важно, за да ти се даде точен отговор на поставения въпрос! Има много плюсове и минуси, според които ти ще си прецениш, кои да ползваш. Инак на пчелите хич и не им пука. ;)

Debi
18.01.2017, 19:27
Зависи какво имаш предвид под "значение". Финансово, практично и т.н.

ПП Това е важно, за да ти се даде точен отговор на поставения въпрос!

Практично...За цената нещата са явни от пазара.

kuline
18.01.2017, 19:34
Практично...За цената нещата са явни от пазара.

Според мен по-практично е да използваш рамки направени от иглолистен материал, защото дървото е по-жилаво от липовото, което е плюс за обтелването, сковаването, влиянието на атмосферните условия и т.н.

freddie46
19.01.2017, 08:50
Аз лично използвам чамов материал.По е евтин и добре се работи,а колкото до липовия вярно е че изглеждат по добре но липата е скъпа ако ки я купуваш.В крайна сметка всеки сам решава с какъв материал да работи.
Поздрави:Цветан Димитров

Rado76
19.01.2017, 09:46
Кошерите сам си ги правя,купувам си дюшеме на 7 и 9см.ширина дебелината е 2.5см,лятото го купувам и материала съхне цялото лято,в момента съм подготвил 28 нови кошера с 2 магазина остават само да ги боядисам.Няма значение какъв материал ще ползвате чамов,липов,бук,дъб важното да е сух.Лесно и бързо е дюшемето за направа на кошер защото е мъжко и женско лепиш и после с видии няма мърдане 50г.

Валентин.
19.01.2017, 11:14
Кошерите сам си ги правя,купувам си дюшеме на 7 и 9см.ширина дебелината е 2.5см,лятото го купувам и материала съхне цялото лято,в момента съм подготвил 28 нови кошера с 2 магазина остават само да ги боядисам.Няма значение какъв материал ще ползвате чамов,липов,бук,дъб важното да е сух.Лесно и бързо е дюшемето за направа на кошер защото е мъжко и женско лепиш и после с видии няма мърдане 50г.

Като слепиш и рендосаш колко остава дебелината? Ако не рендосваш грапавото отвън ли го оставяш.:yo:

Ангел Йосифов
19.01.2017, 11:26
Дюшемето е с дебелина 2,7см.След слепването може да се рендоса на 2,5см..........

Валентин.
19.01.2017, 11:36
2,7 не съм виждал никъде. При мен продават само 2,5. И от вътрешната страна е направо ужас. За това и спрях да го купувам. Купувам талпи и греди и ги разбичвам. За мен лично минималната дебелина е 2,4 2,5 след рендосването. Най-вече заради челните страни.:yo:

Ангел Йосифов
19.01.2017, 11:45
Складът от който купувам зарежда дървения материал от Велинградско и дюшемето наистина е 2,7см.

Валентин.
19.01.2017, 11:58
Възможно е да продават при мен нещо некачествено. Имаше и други проблеми. Например от лицевата (рендосана) страна на дюшемето като ги наслагам свободно да стъпят дъските в нутовете и се получава половин до един мм разминаване. Това в къщите се оправя с циклене. А също и нутовете, имат лек наклон. И като ги стегна, започват да се извиват, като бъчва. Играех си леко-леко да ги минавам на абрихта, че да захапват и лежат право. Ама вече се отказах от дюшемето.:yo:

salash
19.01.2017, 16:58
Каква му е цената на 7 см. дюшеме? Аз под 48 лв за връзка (2.8 квадрата) не мога да намеря.

Валентин.
19.01.2017, 18:02
Последно преди 3 години го купувах на 32лв връзката. Ама то при мен за толкова пари, толкова и качество.

Валентин.
19.01.2017, 18:13
Тая година разбичих последните талпи. От догодина започвам да бича греди 12х12см. 21лв е бройката. Това за плодниците. За магазините пробирам кофражни дъски, 260лв е кубика. Тука в склада за дървения ме пускат да си пробирам от камарата, по някой път изпадат дъски на 2,6-2,7мм дебели.

Rado76
21.01.2017, 09:32
Има грапаво както казваш но е доста малко,проблема го решавам със ситна шкурка,изтърквам леко и се маха:) не е нужно да ги рендосвам изобщо материала е добър доволен съм от човека където го вземам,ако не се лъжа от пачка със 9см и пачка 7см има разлика 2-3лв. 46лв е пачката в момента 2.8м.Боядисвам ги само със лак за дърво Сикенс 2 ръце.

Георги Димитров
25.01.2017, 21:20
Здравейте колеги. Едно семейство ми умря ,мисля че просто нямаше достатъчно зимна пчела и имаше достатъчно мед в крайните пити ,но в средните венеца беше по свършил . Забелязах ,че от питите тече малко мед ситни капчици. 1-2 пити ще бракувам,а останалите се чудя дали да дам на другите семейства отгоре върху другите пити. Възможно ли е да е вкиснал меда ? Или да ги прибера в склада за лятото като правя отводки ??

agro
28.01.2017, 09:07
Здравейте, след два часа мисля да сложа питки на отводките. Ще ми е за първи път, тъй че не се смейте. Студено е /-2/ и се чудя, като вдигна таванката и кълбото е опряло в нея, че и в хранилката над нея някъде видях пчели, как да си направя място за питката? Да смитам пчелите настрани, да ги опушвам ли или да се откажа и да чакам по-топло време? Прогнозата за една седмица напред е за все същото време.

ch.atanasov
28.01.2017, 09:25
Здравейте, след два часа мисля да сложа питки на отводките. Ще ми е за първи път, тъй че не се смейте. Студено е /-2/ и се чудя, като вдигна таванката и кълбото е опряло в нея, че и в хранилката над нея някъде видях пчели, как да си направя място за питката? Да смитам пчелите настрани, да ги опушвам ли или да се откажа и да чакам по-топло време? Прогнозата за една седмица напред е за все същото време.

Работата учи затова няма да се плашиш, действай. При ниска температура неможеш да ги сметеш, като залепнали са, няма нужда и от пушалка. Аз ги слагам, като малко ги побутна с питката. Най добре би било да се сложи точно отгоре, но аз такъв случай при мен не съм виждал. Винаги са отгоре, колкото по-силно, толкова повече.

agro
28.01.2017, 09:30
Тоест съвета "сложете питката точно върху кълбото", както е писан и публикуван в книжките, е по-скоро пожелателен?

ch.atanasov
28.01.2017, 09:38
Тоест съвета "сложете питката точно върху кълбото", както е писан и публикуван в книжките, е по-скоро пожелателен?

Според мен -да. Това е някаква версия, когато има 10 санта меден венец и пчелите са под него.

бат тянко
28.01.2017, 09:38
Тоест съвета "сложете питката точно върху кълбото", както е писан и публикуван в книжките, е по-скоро пожелателен?
Не е пожелателен, а задължителен! Когато слагаш питката, просто побутни с нея пчелите, за да не ги смачкаш. За възможно най- малко време! Отваряш, слагаш, затваряш. И да смачкаш някоя, все е за добро?

ch.atanasov
28.01.2017, 09:48
Не е пожелателен, а задължителен! Когато слагаш питката, просто побутни с нея пчелите, за да не ги смачкаш. За възможно най- малко време! Отваряш, слагаш, затваряш. И да смачкаш някоя, все е за добро?

Това виждал ли си го или само си чел. Когато вдигаш таванката , разксваш кълбото и на нея остават пчели, тях как ги побутваш или ги жертваш за благото на останалите.
Когато пчелите са над рамките в студено време, няма как да ги махнеш от там. Само след часове ще разберем, как е било при колегата.

agro
28.01.2017, 10:09
Отивам след малко.

iliew
28.01.2017, 10:20
Истината е в надставките. Така пчелите, които са по таванката се връщат без проблем.

ch.atanasov
28.01.2017, 10:23
Отивам след малко.

Цъкни някоя снимка.

miroslav70
28.01.2017, 10:52
Истината е в надставките. Така пчелите, които са по таванката се връщат без проблем.
Ако нямаш надставка,става празен корпус или магазин,аз така реших проблема.

Ангел Йосифов
28.01.2017, 12:02
Истината е в надставките. Така пчелите, които са по таванката се връщат без проблем.
Истината има мн лица.И без таванки и без надставки и без корпуси пак си става идеално.Щом ще се храни,защо трябва да чакаме(рискуваме) пчелите да ударят таванката или да стане февруари-март и тогава да започваме и да се чудим как да поставим питката да не смачкаме бол пчели.........

Валентин.
28.01.2017, 13:12
Не взимат ли питките по-бързо отколкото да си разпечатват мед по питите. При мен не са се облитали от 15 Ноември горе-долу. И не мисля да ги натоварвам с питки поне още 10-ина дни. А предвиждам да няма облитане поне до 20-ти Февруари. Днес “чух“ една редица, бръмчат тихо, спокойно, леко, приятно. Аз лично ще чакам.

Ангел Йосифов
28.01.2017, 13:19
Естествено,че питките свършват по-бързо.А дали ще запълнят "карантийката" на пчелата зависи от питката.За купешките немога да кажа,но с домашните от мед и пудра захар,няма проблем.....

agro
28.01.2017, 13:58
С найлона си лесен, нямаш пчели по тавана. Аз, като съм без найлон, като вдигна капака, по него отдолу е плътен килим от пчели на два-три реда. Сега е слънчево, стопли се, като посегна да ги смета, за да направя място за питката, чудо става. Мисля да се откажа за днес, само 26 бр успях да оправя, отнесох 4 жила. Пъхат се из маншети, яки и жилят.

delta.e
28.01.2017, 14:41
Всичко си има положителни и отрицателни страни .
Дали е с полиетилен , дали с надрамкови дъсчици или с надставка .

ch.atanasov
28.01.2017, 15:58
С найлона си лесен, нямаш пчели по тавана. Аз, като съм без найлон, като вдигна капака, по него отдолу е плътен килим от пчели на два-три реда. Сега е слънчево, стопли се, като посегна да ги смета, за да направя място за питката, чудо става. Мисля да се откажа за днес, само 26 бр успях да оправя, отнесох 4 жила. Пъхат се из маншети, яки и жилят.

Напразно съм се губил да ти пиша днес, явно нищо не си чел. :( Колегата също писа : вдигаш и пъхаш, преди да те погнат. Ако караш по 2 броя, до рапицата ще ги сложиш.:bigsmile:

miroslav70
28.01.2017, 16:23
С найлона си лесен, нямаш пчели по тавана. Аз, като съм без найлон, като вдигна капака, по него отдолу е плътен килим от пчели на два-три реда. Сега е слънчево, стопли се, като посегна да ги смета, за да направя място за питката, чудо става. Мисля да се откажа за днес, само 26 бр успях да оправя, отнесох 4 жила. Пъхат се из маншети, яки и жилят.
Аз пък мислех че само мене ме ядат,оня ден в снега слагах скафандъра за смях на кокошките в двора.

n.kostadinov
28.01.2017, 16:53
Сега е слънчево, стопли се, като посегна да ги смета, за да направя място за питката, чудо става. Мисля да се откажа за днес, само 26 бр успях да оправя, отнесох 4 жила. Пъхат се из маншети, яки и жилят.
Аз лично поради тези причини предпочитам да слагам питки на -10 или на + 10 градуса. В първия случай кълбото е плътно и не мръдват (с малки изкшючения). Във втория случай е достатъчно топло за да облитат и ако се налага някакво разбутване или разместване ползвам и пушалка, след това пчелите имат достатъчно време да се успокоят и отново да си сформират кълбото. Успех :)

agro
28.01.2017, 17:16
Мерси! Успях да наслагам питки на всичките. Имам една малка правоъгълна мистрия и като надигна от едната страна тавана, остъргвам пчелите с 2-3 движения върху кълбото, така махам и восъка, който са налепили там и пречи. После внимателно прибутвам питката право върху кълбото Ще ми е за урок друг път кога се слагат питки. Още веднъж благодаря на отзовалите се.

Валентин.
28.01.2017, 18:21
Пушалката е основен инструмент на пчеларя. За новобранеца е задължително да я ползва.

nikolai_kn1979
30.01.2017, 22:00
Предполагам че пчелите се подпушват и при зимното подхранване.Когато купувах храната ми казаха че не е необходимо но първо пчелите бяха налазили по остатъците от старата подхранка и второ студа не им пречи да жилят.

kuline
30.01.2017, 22:12
Предполагам че пчелите се подпушват и при зимното подхранване.Когато купувах храната ми казаха че не е необходимо но първо пчелите бяха налазили по остатъците от старата подхранка и второ студа не им пречи да жилят.

На прав път си, с предположенията, ноо зависи кога си купил храната и са те съветвали и кога ти, си решил да я слагаш. Както сподели Костадинов, когато е студено, пчелите не летят и няма как да те ужилят, но когато е по-топло се налага, да се прибегне до помощта на пушечния инвентар.

agro
30.01.2017, 22:32
Пушалката изобщо не помогна в това полустудено време. Пробвах да пуша над кълбото, през прелката, през отвора за хранилката - все един и същ резултата, както и когато не я ползвах. Следобяд беше още по-гадно, след всеки кошер внимателно изтупвах кацнали по дрехите пчели, иначе пропълзяват по някое време под дрехата и изненада... Играх си 6 часа с 56 кошера и отнесох 4 жила. Опита май с никакви обяснения не може да се замени.

kuline
30.01.2017, 22:41
Агро, пушека има действие, което е необходимо да се владее от пчеларя! Действието на пушека е едно през летните месеци и съвсем друго в студа!

rumenggr
30.01.2017, 22:45
При каква температура им слагаш храната?

agro
30.01.2017, 23:06
Почнах на -2 градуса в 10 сутринта в събота. Хапнах на обяд, после до 17 ч свърших, беше слънчево и да е станало 0 градуса най-топло предполагам. Ако можех, щях да отложа операцията, ама само с този ден разполагах. Ето това, като на този клип, виждах при отварянето на кошерите, моите са и те на един корпус:https://www.youtube.com/watch?v=Hg4jN_02-mY&feature=youtu.be .
Още по-точно е това клипче, от 1,5 минута до 2,5 минута, точно същото беше при моите:https://www.youtube.com/watch?v=YyBMxAZoZu0 А ги барна, литват вкупом връз мене, кацат и почват да пълзят и да търсят пролука в дрехите, където да се напъхат.

tarty
30.01.2017, 23:28
Агро, ама от де тоя кураж да ги събаряш от дъската, дано вече си научил урока. Какво ти пречеше да сложиш питката до пчелите, ако си мислиш, че е голяма сложи само половината. Ако имаше десет кошера да се заиграваш, ще те разбера, но ти ставаш с повече бройки от половината в този форум. Ако продължаваш по този път, много ще си блъскаш главата.

agro
30.01.2017, 23:50
Проблема бързо се решава с "непробиваем" гащиризон - "скафандър", за другия пчелин на всяка цена ще се снабдя, казвайте откъде и какъв. На повечето семейства почти няма свободно място от пчели върху рамките, къде да я дявам тая питка, пък била тя и наполовина? Голямо размазване на пчели ще падне, ако не ги махна поне частично от таванката.

tarty
30.01.2017, 23:59
Гащеризоните на Лисон са добри, но отсега си задай въпроса за другата година, пак същото хоро ли ще играеш? Готви си празни кошери, за май месец ще ти трябват.

vankatavla
31.01.2017, 01:12
Някъде по мненията прочетох , че имаш пчели и в хранилката над таблата. Аз лично слагам тестото на мястото на хранилката отгоре на таблата. Сам си меся тестото и го слагам в стереопорени тарелки. В по-големия процент от случайте пчелите са в средата точно до отвора за хранилка на таблата.

Валентин.
31.01.2017, 11:13
Тесто може да се сложи и в хранилката. Маха се преградата и се поставя тестото. Когато се слага на рамките, не е задължително да бъде точно върху пчелите, може и от страни. Рекламна брошура от Практикер много помага да задържи пчелите под нивото на горната летва. Нужно е да има и достатъчно мед по питите, естествено.
И не че нещо, мисля че искаше да имаш 400 кошера. А сега от 4 ужилвания търсиш скафандър. Свиквай да работиш с пръсти.:yo:

agro
31.01.2017, 14:19
Някъде по мненията прочетох , че имаш пчели и в хранилката над таблата. Аз лично слагам тестото на мястото на хранилката отгоре на таблата. Сам си меся тестото и го слагам в стереопорени тарелки. В по-големия процент от случайте пчелите са в средата точно до отвора за хранилка на таблата.

Моите повечето са си избрали странично, по-близо до южната стена. Хубавото е, че отвора за хранилката ми не е в средата, а малко встрани, така че мога да въртя тавана, накъдето е кълбото. Мислех, че питката е спасително средство, когато е студено и пчелите не могат да си вземат мед от пити извън кълбото. Иначе мед си имат достатъчно, но е встрани. Като е студено, как ще ходят в хранилката?

agro
31.01.2017, 14:26
...
И не че нещо, мисля че искаше да имаш 400 кошера. А сега от 4 ужилвания търсиш скафандър. Свиквай да работиш с пръсти.:yo:

Проблема е, че много се подувам и бавно се оправям. От събота на китката ми отеклото чак днес почти спадна. Надявам се постепенно да привикна, но все още не се е случило.

agro
31.01.2017, 14:28
Гащеризоните на Лисон са добри, но отсега си задай въпроса за другата година, пак същото хоро ли ще играеш? Готви си празни кошери, за май месец ще ти трябват.

Кошерите приготвени. Догодина може да минат и без питки, ще имам повече опит дотогава.

Валентин.
31.01.2017, 15:14
Самото кълбо е на пластове от пчели. Постоянно се движат, отвътре навън, и отвън навътре. Сега в по-топлите дни си пренасят. Както си пренасят от крайните пити, така ще си пренесат и от хранилката. Пробвай ако не вярваш.. Сложи 1 топче тесто в хранилката и ще видиш утре-вдругиден как ще я налазят. Открита (външна) храна ги привлича. За жиленето трябва да навикнеш.Някой организъм по-бързо свиква, друг по-бавно. Аз вече не се подувам, ама много ме боли от самото убождане. А ще трябва да свикваш как и къде да пипаш, че да не те жилят. Щом сега кълбото е над рамките, по-добре не ги разбутвай. Ако слагаш питките на рамките, ги сложи отстрани до кълбото, и леееекичко със самата питка побутни края на кълбото колкото да закачат питката. И да смачкаш 5-10 пчели-нема начин. Другия вариант е в хранилката.:yo:

n.kostadinov
31.01.2017, 15:24
Проблема е, че много се подувам и бавно се оправям. От събота на китката ми отеклото чак днес почти спадна. Надявам се постепенно да привикна, но все още не се е случило.

С времето организма ти ще свикне и ще започнеш по-малко да се подуваш, не се притеснявай. Доста колеги споделят, че след първите ужилвания пролетно време ужиленото място се подува за няколко дни, а по нататък през сезона подуването ако го има е за няколко часа. Разбира се винаги има и вариант организма да развие алергична реакция, имам познат с такъв случай, така че би било добре винаги да имаш на пчелина подходящ медикамент :)

vankatavla
31.01.2017, 16:19
Моите повечето са си избрали странично, по-близо до южната стена. Хубавото е, че отвора за хранилката ми не е в средата, а малко встрани, така че мога да въртя тавана, накъдето е кълбото. Мислех, че питката е спасително средство, когато е студено и пчелите не могат да си вземат мед от пити извън кълбото. Иначе мед си имат достатъчно, но е встрани. Като е студено, как ще ходят в хранилката?

Аз слагам тестото на мястото на хранилката, а не в нея. Досега не съм слагал вътре в самата хранилка и нямам идея ако стегне голям студ (примерно както в началото на годината) дали ще успеят да вземат храна от нея.

nikolai_kn1979
31.01.2017, 18:07
Тесто може да се сложи и в хранилката. Маха се преградата и се поставя тестото. Това го пробвах месец октомври така че хем да не безпокоя пчелите хем да имат повечко храна за зимата.Два кошера бяха взели цялата храна един не беше пипнал от храната но и пчелите бяха мигрирали.Итересното е че четвъртия няма храна а не бяха пипнали от хранилката.Това си го обяснявам че кошера е имал малко храна и кълбото се е сформирало по назад.Другото което ми прави впечатление е че храната в хранилката е станала много твърда направо замръзнала.

Ангел Йосифов
31.01.2017, 18:22
Питката по това време,поставена в хранилката или над таблата е горе-долу,като съседната рамка с мед.При възвратни студове пчелите е възможно да изгубят контакт с храната.Иначе при подходящо време пчелите си пренасят от края(вън) на вътре.

agro
31.01.2017, 19:02
Аз слагам тестото на мястото на хранилката, а не в нея. Досега не съм слагал вътре в самата хранилка и нямам идея ако стегне голям студ (примерно както в началото на годината) дали ще успеят да вземат храна от нея.

Мисля да пробвам така на другия пчелин и да видя какво ще стане. Дават затопляне.

Илиев
31.01.2017, 19:20
Аз, за да не се измъчвам с такива дилеми, съм махнал таблите/възглавниците, и съм сложил дебел памучен плат - преди 10 дни им раздадох по 1,25кг Апифонда....много бързо става - режа я питата на две с макетен нож, една пита на 2 семейства, и я разрязвам още на още 3-4 места...вчера ги отворих леко да ги погледна - маат яката!!....края на февруари ще им замеся вече питки с прясна извара и мед - да хранят пилото.

Domingo61
31.01.2017, 20:02
Да споделя и аз занимавам се от една година и нещо с пчели.Имам четири броя кошери и вчера ги отворих да видя дали са живи.Слава богу всички мърдат има живот.Започнах с един кошер направих отвотки без някой да ми помогне.Само с четене във форума успях да се справя.Приятели пчелари имам много но когато ги питам нещо все нещо мънкат и не казват нищо.Много често съм във форума и има много неща които ми казват какво да правя.Утре смятам да ги отворя и да им сложа Апифонда.Четох някъде че таблите се обръщат и слагаш храната.Мисля че това е добър вариант и удобен.

kuline
31.01.2017, 20:15
Да споделя и аз занимавам се от една година и нещо с пчели.Имам четири броя кошери и вчера ги отворих да видя дали са живи.Слава богу всички мърдат има живот.Започнах с един кошер направих отвотки без някой да ми помогне.Само с четене във форума успях да се справя.Приятели пчелари имам много но когато ги питам нещо все нещо мънкат и не казват нищо.Много често съм във форума и има много неща които ми казват какво да правя.Утре смятам да ги отворя и да им сложа Апифонда. Четох някъде че таблите се обръщат и слагаш храната.Мисля че това е добър вариант и удобен.

Браво! Чета и си мисля, че ако бяха повечето начинаещи като теб, занаята ще просперира. На доста от новите е необходимо много да се обяснява, а те не се стараят да вкарат поне малко своя мисъл. Ето това те прави по-различен от много други! Що касае приятелите, вероятно ти ги имаш за такива, те не са на токова мнение, щом не са оказали помощ.

П.П. Що касае обръщането на таблите, това е много подходящо, особено, ако ще слагаш цял пакет от Апифонда, защото най-малката разфасовка е 2,5кг., което е доста обемно.

Rado76
31.01.2017, 21:18
Да и аз това го прочетох за таблите че се обръщат,и новите кошери които са почти готови им заковах летвички 15мм. по края и зимата когато храня със суха храна просто ще обърна таблата да не опира храната мисля че 2.5см разстояние е предостатъчно.Благодаря на колегата който пусна снимката със таблата:)

nikolai_kn1979
31.01.2017, 21:28
С въртенето на таблите е добър вариант но аз реших да санирам кошерите и сега около хранилката има 5см полистирол.За това под таблите заковах 1см летви но 1см е малко .Естествено летвите се оказаха от лош материал и сега се изкривиха ама това е друг филм.

agro
31.01.2017, 21:53
...Що касае обръщането на таблите, това е много подходящо, особено, ако ще слагаш цял пакет от Апифонда, защото най-малката разфасовка е 2,5кг., което е доста обемно.

Да обърна таблата, ама ако няма пчели от долната и страна. Ако е "тапицирана" с пчели отдолу, как да я обърна?

kuline
31.01.2017, 22:03
Да обърна таблата, ама ако няма пчели от долната и страна. Ако е "тапицирана" с пчели отдолу, как да я обърна?

"Тапицирането" с пчели не е добре, това ще рече, че не са взети мерки още есента!
В зависимост от температурата, можеш и да сметеш пчелите, както и да използваш пушечното съоръжение. Има моменти, в които се налага с манипулациите, да се уморят десетки пчели, ама ... това се преценява, според ситуацията и няма как да ти се даде съвет за това.

agro
31.01.2017, 22:15
Найлона го отрекохте за зимата, сега се замислям за перфориран найлон. Той ще задържи пчелите да не се захващат за таблата при вдигането и. Ще става много по-лесно прибутването на питката и обръщането на таблата. Имах три кошера с найлон и на тях оцених предимството от наличието му.

rosty_sz
31.01.2017, 22:59
Пчелите на са чак толкова беззащитни дори и през зимата. Много ги жалите. Вдигаш таблата подпушваш лекичко удряш единия край на таблата в кошера и всичко пада точно където му е мястото, върху останалите пчели. Подпушваш пак и изчакваш двайсетина секунди. Пчелите влизат надолу и слагаш питката. Питката смачква няколко пчели и толкова.

бат тянко
01.02.2017, 04:58
Найлона го отрекохте за зимата, сега се замислям за перфориран найлон. Той ще задържи пчелите да не се захващат за таблата при вдигането и. Ще става много по-лесно прибутването на питката и обръщането на таблата. Имах три кошера с найлон и на тях оцених предимството от наличието му.

Опитай със сезален чувал.

Rado76
01.02.2017, 09:15
Който се затруднява със таблите да ги обръща през зимата по-ред причини,има и по-лесен вариант просто да си скове рамка по размер на кошера и зимата когато храни със суха храна слага рамката и после таблата.Аз обмислях и този вариант да направя но се спрях директно да закова летвичките на таблата:)
По мои наблюдения от тази зима таблата се вдига със около 15мм,след слагане на храната,така че летвички 2см са идеални за тази цел.

tarty
01.02.2017, 12:19
https://www.youtube.com/watch?v=FWaXtUWvPWY&feature=em-subs_digest

agro
01.02.2017, 22:17
Опитай със сезален чувал.

Не се вижда през него като прибутваш питката, а найлона е прозрачен.

agro
01.02.2017, 22:19
https://www.youtube.com/watch?v=FWaXtUWvPWY&feature=em-subs_digest

Как стана така, че като вдигна таблата, нито една пчела не беше захваната за нея? От какво е направена плоскостта?

tarty
01.02.2017, 22:49
Как стана така, че като вдигна таблата, нито една пчела не беше захваната за нея? От какво е направена плоскостта?
Не знам, предполагам, че е ламарина (плака за капак). Виж как блести отгоре.

kuline
01.02.2017, 23:04
А тия прорези на таблата във вид на прелка, дали не са съществени?

галин
01.02.2017, 23:16
Не знам, предполагам, че е ламарина (плака за капак). Виж как блести отгоре.

Като се замисля може и да си прав, като изядат медеца и стигнат до студената ламарина, кой ще иска гърба му да е на студено.

delta.e
02.02.2017, 19:46
Не знам, предполагам, че е ламарина (плака за капак). Виж как блести отгоре.

Не мисля , но конденза е ...

tarty
02.02.2017, 20:03
Не мисля , но конденза е ...

Има отвори отстрани за конденза.

delta.e
02.02.2017, 20:11
Това , не е ,,сух ,, лед , което изхвърля .

agro
12.02.2017, 12:09
Днес погледнах за пръв път кошерите, откакто им сложих питките. През двата топли дни преди седмица е имало здраво раздвижване. Ето какво има под кошерите:

8303

8304

8305

Не знам дали това си е било в снега отпреди и сега е на земята, като се стопи снега? Или е резултат от пренасяне на мед откъм крайните пити към кълбото? Или просто са почистили и това е, което изпада през мрежестото дъно? Има и изхвърлени мъртви пчели, но са около прелката. Големите парчета восък под единия кошер са от мен, като слагах питките и стъргах таванката със шпакла.

Трендафил Дончев
12.02.2017, 12:31
Днес погледнах за пръв път кошерите, откакто им сложих питките. През двата топли дни преди седмица е имало здраво раздвижване. Ето какво има под кошерите:


Не знам дали това си е било в снега отпреди и сега е на земята, като се стопи снега? Или е резултат от пренасяне на мед откъм крайните пити към кълбото? Или просто са почистили и това е, което изпада през мрежестото дъно? Има и изхвърлени мъртви пчели, но са около прелката. Големите парчета восък под единия кошер са от мен, като слагах питките и стъргах таванката със шпакла.

Това до колкото виждам или по - точно се досещам е от разпечатване на меда.

agro
12.02.2017, 12:51
Аз също така сметнах, но не бях сигурен, защото още нямам достатъчно наблюдения.

iliqn
12.02.2017, 13:57
Добър ден. Имам едно питане! Реших да се занимавам с пчели но се изследвах и теста при алерголог показа че сам алергичен. Може ли да ми дадете съвет? Благодаря!!!

kuline
12.02.2017, 14:10
Добър ден,имам едно питане! Реших да се занимавам с п4ели но се изследвах и теста при алерголог показа 4е сам алерги4ен! Може ли да ми дадете савет! Благодаря!!!

Преди години, един мой авер, който бе алергиен, помагаше на тъста си. От него съм чувал, че алерголога, който е посещавал му е прилагал някаква терапия. Биеше му някакви инжекции през определено време. Съжалявам, но само това си спомням, защото бе преди петнадесет години

iliqn
12.02.2017, 14:33
Благодаря за отговора! Мисля да отида до София да си направя кръвен тест! Ако не е нещо наистина много сериозно искам да опитам!

kuline
12.02.2017, 14:39
Благодаря за отговора! Мисля да отида до София да си направя кръвен тест! Ако не е нещо наистина много сериозно искам да опитам!

Дано съм ти бил полезен. Моя човек, по него време, беше студент точно в София. В последствие, нямаше проблеми с ужилвания.

iliqn
12.02.2017, 14:51
Да благодаря! Трябва да опитам с всичко преди да се захвана с това! Дано и други хора ми дадат някакво мнение!

Бърз
12.02.2017, 16:26
...Дано и други хора ми дадат някакво мнение!
„Аз имам един девиз - ... “ (14:00 - 18:00) https://youtu.be/tcnAInUwPRc?t=14m

ch.atanasov
12.02.2017, 17:47
Добър ден. Имам едно питане! Реших да се занимавам с пчели но се изследвах и теста при алерголог показа че сам алергичен. Може ли да ми дадете съвет? Благодаря!!!

Тук може да откриеш нещо. http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=28&highlight=%D0%BE%D0%B6%D0%B8%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D0% BD%D0%B5+%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8

agro
12.02.2017, 20:23
София, Институт по заразни и паразитни болести, лаборатория Алергология. Курс имунотерапия /хипосенсибилизация/ е инжекционен курс с нарастващи дози според индивидуалните изследвания. Там се правят кожен и кръвен тест предварително. Оттам идват и всички индивидуални инжекционни антиалергични терапии, които лекарят ви назначава. Останалото на пазара е ширпотреба на принципа "слагаме от всичко, пък дано подейства".Знам го неслучайно, затова коментирам.

thegame999
14.02.2017, 23:31
Здравейте, начинаещ съм каква е разликата между кошер с дълбоко дъно и кошер с плитко дъно?

jordanov
14.02.2017, 23:40
Що се бъзикаш?

zapstojan
14.02.2017, 23:47
Здравейте, начинаещ съм каква е разликата между кошер с дълбоко дъно и кошер с плитко дъно?

В дъното, в дъното е разликата!!! :cool:

jordanov
14.02.2017, 23:59
А кое дъно? Дето сички го търсим ли?:)

бат тянко
15.02.2017, 03:59
Здравейте, начинаещ съм каква е разликата между кошер с дълбоко дъно и кошер с плитко дъно?

Къде ходиш бе човек? Твоите гениални въпроси са като черешката на тортата! Отговора на въпроса ти е, разликата в отстоянието на долния край на рамките, от дъното на кошера.

Debi
26.02.2017, 14:10
Някой третирал ли е с лютива мента?С какви впечатления сте?

marianski
27.02.2017, 23:40
Някой третирал ли е с лютива мента?С какви впечатления сте?

Като почнах да чета и помислих,че питаш за люта чушка, а то било люта мента! :)
Хора що се занимавате с глупости при толкова препарати на пазара.

demonj
28.02.2017, 06:37
Някой третирал ли е с лютива мента?С какви впечатления сте?
Реших да третирам тази пролет с лютива мента,ще споделя резултатите след месец.

тии75
28.02.2017, 06:51
А как точно става третирането с лютива мента? И за ментова тинктура ли става въпрос или за етерично масло? Който е третирал моля да сподели!

parvev
28.02.2017, 07:26
А как точно става третирането с лютива мента? И за ментова тинктура ли става въпрос или за етерично масло? Който е третирал моля да сподели! На този клип https://www.youtube.com/watch?v=DZcIagnfAyw след осмата минута е показано.

галин
28.02.2017, 07:53
Реших да третирам тази пролет с лютива мента,ще споделя резултатите след месец.

Само да не пропуснеш есенното третиране и догодина и теб да гледаме по телевизията!

miroslav70
04.03.2017, 19:28
Колеги,имам четири ''семейства'',останали шепа пчели с майката,пило естествено няма,тук там са пооцапали и рамките.Някой може ли да ме посъветва какво да ги правя?За сега нямам изгубена майка,та да ползвам тези,а въпросните едва ли ще изкарат още дълго.Не знам как да постъпя.Благодаря.

Христо Димитров
04.03.2017, 19:51
Колеги,имам четири ''семейства'',останали шепа пчели с майката,пило естествено няма,тук там са пооцапали и рамките.Някой може ли да ме посъветва какво да ги правя?За сега нямам изгубена майка,та да ползвам тези,а въпросните едва ли ще изкарат още дълго.Не знам как да постъпя.Благодаря.



Ако имаш семейство осиротяло от другите - обединявай! И аз имам толкова на брой слаби семейства.Двете почнаха да снасят майките ,ще им подам по една пита с пило в края на март от силните семейства и се надявам да ги оправя.Другите две ,майките не снасят и се надявам да използвам майките по някакъв начин.Проблема е,че в момента не можеш да дръпнеш пило от силен кошер,защото и в силните кошери има малко пило все още,а тепърва предстои смяната на зимните пчели и не можеш да си позволиш да ги отслабваш.
Като цяло си в патова ситуация...
Ще се радвам да чуя и аз други решения.
Успех!

delta.e
04.03.2017, 20:18
Колеги,имам четири ''семейства'',останали шепа пчели с майката,пило естествено няма,тук там са пооцапали и рамките.Някой може ли да ме посъветва какво да ги правя?За сега нямам изгубена майка,та да ползвам тези,а въпросните едва ли ще изкарат още дълго.Не знам как да постъпя.Благодаря.

След като са пооцапали и рамките , какво им се чудиш . И да ги обединиш април няма да ги има .
Само си взимаш беля на главата .

nikolai_kn1979
06.03.2017, 17:26
Кой месец мога да прехвърля пчелите в друг кошер че старият им се е по разпаднал.И кога най рано мога да ги преместя на друг пчелин.Старият кошер е на 2 години явно доста некачествен

Надя
06.03.2017, 17:51
Може и утре. Стига времето да е топло. Ако не е - има начини за "спешно" отваряне. В мазето, например. Няма да чакаш пчелите да останат без кошер или ти без пчели

agro
06.03.2017, 22:37
Днес отворих една от моите 56 миналогодишни отводки. Нещо ми се видя, че не лети като другите, та я отворих. Няма яйца и пило, останали две междурамия пчели, по едната пита тържествено се разхожда белязана миналогодишна майка. Имах десетина минути на разположение, взех от един по-силен кошер пита със запечатано пило и пчелите /без майката/ и я сложих в проблемния. Да се бият, като искат, нямах никакво време. В събота ще имам време да разглеждам и да мисля. Та, ако още е жив в събота, да го обединявам ли с друг кошер, или да се надявам да си произведе майка, като му сложа пита с яйца и млади личинки? Всички отводки са ми на един ЛР корпус, от 3 до 6 междурамия с пчели.

Медара
07.03.2017, 10:54
Здравейте! На 04.03. извърших осведомителен преглед на семействата. Един от кошерите - 10 рамков ДБ, който бях зазимил със 7-8 междурамия с пчели и обилни запаси от прашец и мед е доста зле. Само на 1 пита имаше запечатано пило, с размери колкото капачка от буркан, а пчелите покриваха 3 междурамия. Стесних семейството на 5 рамки и подхраних със мед, поставих и лента "Варостоп", попълних празнината зад преградната дъска с изолационни материали. Има ли шанс семейството да "живне" и има ли с какво още да му помогна?
За съжалени открих, че двете крайни пити (от двете страни) са мухлясали, премахнах 4-те мухлясали пити. В тях има доста мед и по малко прашец.Мисълта ми е, дали могат да се използват за нещо или трябва да ги бракувам?

Kowalski
07.03.2017, 12:44
Здравейте! На 04.03. извърших осведомителен преглед на семействата. Един от кошерите - 10 рамков ДБ, който бях зазимил със 7-8 междурамия с пчели и обилни запаси от прашец и мед е доста зле. Само на 1 пита имаше запечатано пило, с размери колкото капачка от буркан, а пчелите покриваха 3 междурамия. Стесних семейството на 5 рамки и подхраних със мед, поставих и лента "Варостоп", попълних празнината зад преградната дъска с изолационни материали. Има ли шанс семейството да "живне" и има ли с какво още да му помогна?
За съжалени открих, че двете крайни пити (от двете страни) са мухлясали, премахнах 4-те мухлясали пити. В тях има доста мед и по малко прашец.Мисълта ми е, дали могат да се използват за нещо или трябва да ги бракувам?

По добре да махаш затоплящите материали,осигури им пресен въздух.По добре да са на студено от колкото на влага.

Георги Куров
07.03.2017, 13:48
Днес отворих една от моите 56 миналогодишни отводки. Нещо ми се видя, че не лети като другите, та я отворих. Няма яйца и пило, останали две междурамия пчели, по едната пита тържествено се разхожда белязана миналогодишна майка. Имах десетина минути на разположение, взех от един по-силен кошер пита със запечатано пило и пчелите /без майката/ и я сложих в проблемния. Да се бият, като искат, нямах никакво време. В събота ще имам време да разглеждам и да мисля. Та, ако още е жив в събота, да го обединявам ли с друг кошер, или да се надявам да си произведе майка, като му сложа пита с яйца и млади личинки? Всички отводки са ми на един ЛР корпус, от 3 до 6 междурамия с пчели.

Разформироваш кошера и не се занимаваш с него повече. Над вечер на залез изтърсваш пчелите на прелката на 2-3 или 4 по-слаби семейства. Питите в склада. Пчелите ще бъдат приети без проблеми в новите семейства. Като се развият семействата и има вече плодни търтей ще правиш отводки.

Медара
08.03.2017, 11:17
Благодаря за отговорите, но никой не спомена дали мухлясалите пити с мед могат да се използват за нещо?

Kowalski
08.03.2017, 13:48
Благодаря за отговорите, но никой не спомена дали мухлясалите пити с мед могат да се използват за нещо?

Ако не е вкиснал според мен може да го ползваш за подхранване,но не съм имал такъв случай.

tarty
08.03.2017, 14:21
Благодаря за отговорите, но никой не спомена дали мухлясалите пити с мед могат да се използват за нещо?

Може да ги сложиш само на силно семейство, те ще си я почистят.

Илиев
08.03.2017, 15:26
Вчера открих, че имам едно търтовъчно семейство, имам и едно слабо семейство с майка, която снася и е ОК....струва ли си да рискувам и да обединявам двете семейства?, понеже съм чел, че търтовките трудно се "оправят", и вероятността да убият майката е голяма...и другия ми въпрос - търтеите от търтовъчните семейства стават ли/годни ли са за оплождане на бъдещите майки?...ако стават, да го оставя това семейство поне търтеи да ми произвежда.

jordanov
08.03.2017, 17:07
Търтовъчното го ликвидираш. Дали с тръскане надалеч или с обединяване със слабото /едно върху друго или едно до друго разделени с ракиен вестник/, ти си решавай.
Имаше теми за "оправяне" на търтовка.

различен
08.03.2017, 17:47
Благодаря за отговорите, но никой не спомена дали мухлясалите пити с мед могат да се използват за нещо?

По добре ги прибери в една тенекия и на есен ги сложи вместо захар в джибрите за ракия. Става страхотна ракия, а и не рискуваш да съсипеш някое друго семейство!

solaris60
08.03.2017, 17:56
Благодаря за отговорите, но никой не спомена дали мухлясалите пити с мед могат да се използват за нещо?

Зависи какво трябва да се разбира под „мухлясали”. Ако са леко побелели можеш да ги поставиш в някое по - силно семейство. Иначе нищо им няма.

vencivvnvvn
08.03.2017, 22:19
Здравейте,
Начинаещ пчелар съм.
От две години се занимавам по-сериозно.
Преди години баща ми,бог да го прости имаше кошери,
помагъл съм му на времето та материята не ми е съвсем чужда,
без претенции да знам тънкостите в занаята и затова предимно чета темите във форума.
Има хора от които има много какво да се научи.
Миналата година започнах с пет кошера. Извадих 100-на кила мед,
направих 2 майски отводки, август още три, чрез разделяне с оплодени майки, та станаха 10.
Единия от кошерите които делих не беше много силен, грешка от лакомия за увеличение,
сушата август-септември, следователно слаби отводки.
Студената зима, малкото пчели и въпреки питката януари едната даде фира,
другата остана с шепа пчели и майката.
Днес извадих майката с няколко от последните пчели в клетка.
Жал ми е да я оставя д умре, че е миналогодишна.
Другите ми кошери се рзвиват нормално.
Въпроса ми е дали да я придам в някой от другите кошери,
пък каквото стане

kuline
08.03.2017, 22:25
Тия дни някой търсеше майки. Незнам тук или в другия форум. Можеш да я пласираш на някой нуждаещ се. Според мен, няма смисъл да я пускаш където и да е сега, а е и трудно да я съхраниш за по-добри времена.

ch.atanasov
08.03.2017, 22:26
Въпроса ми е дали да я придам в някой от другите кошери,
пък каквото стане

Ще я убият. Пусни я за продажба, има голямо търсене.

vencivvnvvn
08.03.2017, 22:36
И аз съм почти сигурен, че ще я убият.
Ако някой от моя регион В. Търновски има нужда ще му я дам.

kuline
08.03.2017, 22:38
И аз съм почти сигурен, че ще я убият.
Ако някой от моя регион В. Търновски има нужда ще му я дам.

Друмев е от тия, ама нещо не е на линия. Утре ще му звънна да му кажа и вероятно, той ще те потърси.

vencivvnvvn
08.03.2017, 22:46
Телефона ми е 0885656513

Илиев
09.03.2017, 08:29
Колега, направи си отводка с тази майка...от двата си най-силни кошера вземи по една пита със запечатано пило, стръскай още по една пита пчели, и си готов...гледай по възможност да няма открито пило, за по-сигурно приемане.

Валентин.
09.03.2017, 21:33
Здравейте! На 04.03. извърших осведомителен преглед на семействата. Един от кошерите - 10 рамков ДБ, който бях зазимил със 7-8 междурамия с пчели и обилни запаси от прашец и мед е доста зле. Само на 1 пита имаше запечатано пило, с размери колкото капачка от буркан, а пчелите покриваха 3 междурамия. Стесних семейството на 5 рамки и подхраних със мед, поставих и лента "Варостоп", попълних празнината зад преградната дъска с изолационни материали. Има ли шанс семейството да "живне" и има ли с какво още да му помогна?
За съжалени открих, че двете крайни пити (от двете страни) са мухлясали, премахнах 4-те мухлясали пити. В тях има доста мед и по малко прашец.Мисълта ми е, дали могат да се използват за нещо или трябва да ги бракувам?

Извади още 1 пита. А на крайните пити отстрани (от външната страна) може да сложиш по 1 парче кашон. (с приблизителни размери на рамката, може да не е с точен размер). Отгоре сложи питка. Аз бих заложил и на затоплящите материали. И стеснени входове.

Валентин.
09.03.2017, 21:36
И аз съм почти сигурен, че ще я убият.
Ако някой от моя регион В. Търновски има нужда ще му я дам.

Ако е живяла на студено майката, не я давай на колега. Само ще си навлече ядове.

Kowalski
09.03.2017, 22:33
Ако е живяла на студено майката, не я давай на колега. Само ще си навлече ядове.

Аз тази зима размразих едно семейство и в момента се развива нормално,макар че половината пчели загинаха.Не видях аномалии при майката,снася си нормално.

agro
09.03.2017, 23:11
И аз съм почти сигурен, че ще я убият.
Ако някой от моя регион В. Търновски има нужда ще му я дам.

В събота, ако не си се отървал от нея,ще си прегледам проблемната отводка и току виж ти се обадя.

Медара
12.03.2017, 14:20
Здравейте! На 04.03. извърших осведомителен преглед на семействата. Един от кошерите - 10 рамков ДБ, който бях зазимил със 7-8 междурамия с пчели и обилни запаси от прашец и мед е доста зле. Само на 1 пита имаше запечатано пило, с размери колкото капачка от буркан, а пчелите покриваха 3 междурамия. Стесних семейството на 5 рамки и подхраних със мед, поставих и лента "Варостоп", попълних празнината зад преградната дъска с изолационни материали. Има ли шанс семейството да "живне" и има ли с какво още да му помогна?
За съжалени открих, че двете крайни пити (от двете страни) са мухлясали, премахнах 4-те мухлясали пити. В тях има доста мед и по малко прашец.Мисълта ми е, дали могат да се използват за нещо или трябва да ги бракувам?

Преди малко бях при кошерите. Проблемното семейство за което ви писах се е "закрепило". Има 2 пити с разновъзрастно пило, бяха взели меда.Сипах първия за годината захарен сироп. Надявам се да успее да се развие добре :)

Debi
25.03.2017, 06:21
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/razreshiha-za-upotreba-otrovni-za-pchelite-himikali-2012693

nikolai_kn1979
25.03.2017, 16:28
Здравейте днес ми се наложи да преместя най силното си семейство в друг кошер.При тази дейност получих 3 ужилвания а баща ми който работеше на 15м от кошера също изгоря с едно боцкане под окото.Въпроса ми е дали това е нормално като за аматьор или семейството е прекалено агресивно.Задавам този тъп въпрос защото само този кошер ме понажилва но пък и само от него съм вадил мед и сегеа се чудя дали да не сменям майката.

solaris60
25.03.2017, 17:00
Здравейте днес ми се наложи да преместя най силното си семейство в друг кошер.При тази дейност получих 3 ужилвания а баща ми който работеше на 15м от кошера също изгоря с едно боцкане под окото.Въпроса ми е дали това е нормално като за аматьор или семейството е прекалено агресивно.Задавам този тъп въпрос защото само този кошер ме понажилва но пък и само от него съм вадил мед и сегеа се чудя дали да не сменям майката.

Нищо му няма на кошера. Аз днес само заради едно почукване по хранилката за да откъртя с ножа вкоравена захар и на едната ръка имам 7, а на другата 2 ужилвания. След около час от същия, че работих около него, още един път и то точно в средата на клепача. Нещо нормално за невнимателна работа от страна на пчеларя.

delta.e
25.03.2017, 20:29
Момци , ще ги търсите тези очи , ама ...

solaris60
25.03.2017, 20:58
Момци , ще ги търсите тези очи , ама ...

Кажи де, кажи. Не бъди все кратък. А, ти да не си "правен" в Габрово случайно? :bigsmile:

delta.e
25.03.2017, 22:13
Пази си очите от ужилване .
Може да ослепееш .

jdrumev
25.03.2017, 22:16
:bigsmile:Пази,боже!

solaris60
25.03.2017, 22:19
Пази си очите от ужилване .
Може да ослепееш .

Аз съм жилав колега Иванов. След тези ужилвания които споменах по - горе нямам и подуване. Но след твоята препоръка ще се пазя повече. Уважавам твоите съвети. Благодаря - все така да ни даваш добри напътствия.drinks;

delta.e
25.03.2017, 22:31
Колега Дончев , писах за по-лекото .
А , това което е много лошо е да те изтряскат директно в окото .

delta.e
25.03.2017, 22:43
Лично аз, съм потърпевш в подобни ситуации 1988 и 1992 .

solaris60
25.03.2017, 22:49
Лично аз, съм потърпевш в подобни ситуации 1988 и 1992 .

Ха, ха... ти ги и помниш? Слабо работиш, а може би добре се криеш?

delta.e
25.03.2017, 22:57
Според теб , слабо работя !?!
След 1 май 1992 само с було . :)

solaris60
25.03.2017, 23:00
Според теб , слабо работя !?!
След 1 май 1992 само с було . :)

На какво викаш/казваш/ БУЛО?

delta.e
25.03.2017, 23:05
Виж - ,,Практическо ръководство по пчеларство,, София 1963


Майтапя се .
Було , маска , капела с тюл .
Те , това е !

agro
26.03.2017, 17:43
Восъка се топи при температура 65 градуса, а меда може да се декристализира при температура 40 градуса. Тоест възможно е от питите да се извади кристализирал мед, без при това те да бъдат унищожени. За целта обаче трябва да се използва камера с терморегулатор, който да ЗАКОВЕ температурата на 40 градуса и нито градус повече. Темперирането на питата и престоя в камерата е бавен процес - от 12 до 24 часа. След цялостното декристализиране питата се вади и престоява на стайна температура още 12-24 часа, за да се стегне восъка, и чак тогава вече може да бъде центрофужена.

Изрових това мнение от 2013 г, защото допрях до същия проблем. В корпусите на моите отводки има по 2-3 /някъде и 5/ миналогодишни пити със захаросан мед. Пчелите ги хапват трудно, едва, едва, а мястото трябва. Като начинаещ, нямам изградени пити за разширяване и ми се иска тези да ги опразня някак, за да отворя място на майките да снасят. Това са над 150 - 200 пити. Описаното темпериране на пити пробвано ли е, или е само теоретична постановка? Касетъчна центрофуга, мисля, ще е най-подходяща като най-предпазваща питите.

delta.e
27.03.2017, 14:48
Разпечатвай малки площи и ги напръскай с топла водичка .
Така , ще си вземат меда и ще ти освободят място за снасяне на майките .
Успех !

mirona73
30.03.2017, 09:09
Привет,
Моля за съвет.
От загиналите през есента три семейства /стопиха се заради малко и неподготвена зимна пчела/ останаха 15-тина ЛР корпусни пити със запечатан и незапечатан мед. Незапечатаният е предполагам от Api invert сироп подаден средата на месец октомври. Не смея да ги слагам по другите семейства, може ли да ги съхраня до направата на отводки и как?
Благодаря предварително!

ch.atanasov
30.03.2017, 14:27
Привет,
Моля за съвет.
От загиналите през есента три семейства /стопиха се заради малко и неподготвена зимна пчела/ останаха 15-тина ЛР корпусни пити със запечатан и незапечатан мед. Незапечатаният е предполагам от Api invert сироп подаден средата на месец октомври. Не смея да ги слагам по другите семейства, може ли да ги съхраня до направата на отводки и как?
Благодаря предварително!


Може да ги съхраниш по начините за съхранение на восъчни пити. До времето за отводки най-лесно на проветриво място на стелаж или в корпуси с МК отгоре. Ако искаш да ги дезинфектираш ----

"Оцетната киселина върши чудесна работа със спорите на нозематозата. Рамки с открит мед, рамки със запечатан мед, рамки без мед - оцетна киселина.

Когато решиш да използваш рамките, вадиш от склада или там където си използвал оцетната киселина за няколко минути на въздух и мушкаш в кошера. Няма никакъв проблем или вредно въздействие на и върху пчелите.

Иначе рецептата е следната:
За пространство с обем 1 куб.м са необходими 200 мл оцетна киселина (4 части ледена оцетна киселина и 1 част вода). Питите се нареждат в сандък или чист празен кошер и върху горните им рамки се поставя слой лигнин, памук или друга памучна тъкан. Върху него се налива нужното количество киселина и кошерът (сандъкът) се затваря. Питите престояват 4-7 дни, след което се проветряват и могат да бъдат използвани отново.

Аз съм по краен и не използвам вода. "

тема -нозематоза
пост № 87 от Niki 1313

Аз ще постъпя като колегата.

agro
02.04.2017, 00:05
Част от моите отводки вече задръстиха ЛР корпуса, в който презимуваха, всички междурамия са пълни, градят като луди и носят нектар. Сега трябва да се разширяват. Трябва да слагам отгоре следващия корпус. Обаче нямам изградени пити. Да слагам ли корпус с 10 основи или има и други начини?

tarty
02.04.2017, 06:25
Част от моите отводки вече задръстиха ЛР корпуса, в който презимуваха, всички междурамия са пълни, градят като луди и носят нектар. Сега трябва да се разширяват. Трябва да слагам отгоре следващия корпус. Обаче нямам изградени пити. Да слагам ли корпус с 10 основи или има и други начини?

Слагаш основи цял корпус, като вдигаш две рамки с пило и майката горе(слагаш ги в центъра и между тях една основа), а на тяхно място пускаш в първия две основи под изградените рамки. Аз бих сложил и ХР.

agro
02.04.2017, 06:45
Слагаш основи цял корпус, като вдигаш две рамки с пило и майката горе(слагаш ги в центъра и между тях една основа), а на тяхно място пускаш в първия две основи под изградените рамки. Аз бих сложил и ХР.

Благодаря за бързата помощ, точно навреме, че там отивам. Ще спазя съвета дословно. Какъв ще е проблема, ако не се занимавам с търсене на майката и качване на пити? Няма да искат да се качат при основите, предполагам. Или поне не при всички напъна е толкова голям.

Ангел Йосифов
02.04.2017, 07:06
Качи открито пило..

agro
03.04.2017, 21:13
Днес попогледнах тук-там. Където не вдигнах рамки с пило в горния корпус, го грабнаха като магазин, изградени за 48 часа 4-5 основи и залети с нектар в най-силното семейство /него го заредих още в събота с един корпус основи, преди да ме посъветвате да вдигна пило горе/. В други по 1-2 изградени за 24 часа, ама не рових, да не ги тормозя. Майки изобщо нямах време да търся, само преместих по 2-3 пити с открито пило горе. Събота - неделя ще ги погледна, налях им сироп.

дядо борю
04.04.2017, 14:33
Сега няма нужда от сироп,при нас всичко цъфти,джанката свършва вече,сините сливи,черешите и вишните са в силата си,ябълката ше цъфне всеки момент,цъфтят мъртви коприви,глухарчета,кучешки дрян,трънкосливка,а рапицата ще избухне до 2-3 дни,разширявайте смело и гласете центрофуги и тенекии.Само времето да е с нас и да няма отравяния.

ttt1980
07.04.2017, 17:41
Здравейте взел съм 4 м.к.и 1 д.б.
Мисля да ги сложа в гр. Банкя
Какво можете да ми кажете за този район

delta.e
07.04.2017, 17:54
Добре си решил .

Успех в начинанието !

ttt1980
07.04.2017, 18:11
За района около София запознат ли си как е

rumenggr
07.04.2017, 18:17
В Банкя съм виждал дворове с над 20 кошера. Разходи се и попитай някой от колегите. Виждат се от пътя. Просто се разходи и ще намериш.

jdrumev
07.04.2017, 18:18
За района около София запознат ли си как е



Аз имам няколко на Бояна.След липата ходиш с лейката.:bigsmile:

ttt1980
07.04.2017, 18:21
Ок мерси
Четях форума и малко се обърках
Сега в началото сироп да слагам ли или не
Да.б. е стар кошер с здраво семейство
А м.к. ще слагам Отводки юни

delta.e
07.04.2017, 18:33
Смело напред .
Разбира се , че ще подхранваш в началото .
По 200 мл на ден е достатъчно за стимулиране в този момент .

ttt1980
07.04.2017, 19:58
Как да разбера кога да спра да слагам сироп

jdrumev
07.04.2017, 20:02
Как да разбера кога да спра да слагам сироп



Тук има доста сладкари,но едвали някой ще ти каже:bigsmile:.Според мен сироп се дава само да не умрат пчелите от глад и за стимулиране,но това е мое мнение.

ttt1980
07.04.2017, 20:16
Почетоха че само в началото се дава само за захранка не е хубаво да е за постояно

delta.e
07.04.2017, 20:30
Спираш седмица-две преди цъфтежа на акацията и слагаш магазина .

jdrumev
07.04.2017, 20:35
Спираш седмица-две преди цъфтежа на акацията и слагаш магазина .



Не мога да се съглася с теб,миналата година който спря да дава сироп и инверт нищо не извади от акацията.:bigsmile:

delta.e
07.04.2017, 20:48
Не мога да се съглася с теб,миналата година който спря да дава сироп и инверт нищо не извади от акацията.:bigsmile:

Аз и не искам да си съгласен с мен . :)

delta.e
08.04.2017, 19:40
Преди три месеца писах , че тази година ще има мед от акация .
Писах и за времето и развитието на растителността .

Валентин.
08.04.2017, 19:42
Май и тая година ще цъфне през Април. По-рано от обикновеното.... Сравнение с предишни години...

delta.e
08.04.2017, 20:39
Е , и ?
Вальо , нали това искаше .

Христо Димитров
09.04.2017, 17:58
Преди три месеца писах , че тази година ще има мед от акация .
Писах и за времето и развитието на растителността .

Дано да се окажеш прав,че 2 поредни години ни удави дъжд по време на акацията ...

бат тянко
09.04.2017, 18:53
Преди три месеца писах , че тази година ще има мед от акация .
Писах и за времето и развитието на растителността .

Ако кажеш и защо си толкова убеден?

jdrumev
10.04.2017, 21:28
Имам един въпрос?Чета че пчелата летяла най много до 3км от кошера,а роя се заселвал на 10км нещо ми се разминават нещата.Ако някой има желае и знания може ли да ме просветли малко по тоя въпрос.

Ангел Йосифов
10.04.2017, 21:45
Роя може да измине и повече от 20км.

jdrumev
10.04.2017, 21:50
Роя може да измине и повече от 20км.
А защо пчелите от кошера ходели на 3км при положение,че могат да минат 20км?Това питам аз

Ангел Йосифов
11.04.2017, 06:10
Едните излитат с малко гориво(до 2 часа),а другите с доста (72часа).Освен това,рояка си почива и може да презареди батериите....

jdrumev
11.04.2017, 08:21
Е при това положение за какво в закона са написани отстояния.Чудна работа ще дойде демек мога в Елена да си хвана рой от Златарица.

solaris60
11.04.2017, 12:37
Е при това положение за какво в закона са написани отстояния.Чудна работа ще дойде демек мога в Елена да си хвана рой от Златарица.

По лесно ще ти е да хванеш шестица от тотото без да си си пуснал фиша.

delta.e
11.04.2017, 15:47
Момчето , ще хване рой и без да е пуснало фиш .
Успех Друмев !

delta.e
11.04.2017, 15:51
[QUOTE=бат тянко;125161]Ако кажеш и защо си толкова убеден?[/QUOT

Практика !

delta.e
11.04.2017, 15:56
А защо пчелите от кошера ходели на 3км при положение,че могат да минат 20км?Това питам аз

Друмев ,ти начинаещ ПЧЕЛАР ли си ?
Вярно , че бе писал нещо но ...
С развитието през пролетта ще се получи .

Георги 1974
11.04.2017, 16:09
Имам един въпрос?Чета че пчелата летяла най много до 3км от кошера,а роя се заселвал на 10км нещо ми се разминават нещата.Ако някой има желае и знания може ли да ме просветли малко по тоя въпрос.

Пчелите нектаросъбирачки летят на 8км. от кошера /оставяш ги без цъфтяща растителност на 8км. имаш нива с медонос пудриш ги с брашно палиш колата и отиваш на нивата и те са там/-правен е опит. Пчелата може да се отдалечи толкова колкото гориво има ако не намери нектар и и свърши запаса по време на полет то тя умира. Затова на есен в гладни кошери/ако пчелара се е престарал да центруфугира плодникови пити за да освободи място за снасяне и не подхранва и няма нектар наблизо/ се топи летящата пчела търси и търси нектар докато пукне а тази която е останала не кърми добре пилото. А рояка се зарежда с мед и то над килограм има таблици ако един рояк тежи еди колко си то еди колко си % е мед ама когато се е качил на дървото преди да отпраши незнайно за къде.

jdrumev
11.04.2017, 16:44
Друмев ,ти начинаещ ПЧЕЛАР ли си ?
Вярно , че бе писал нещо но ...
С развитието през пролетта ще се получи .

Начинаещ съм,на ли виждаш какви работи питам.
Но за развитието може и да си прав.

Debi
11.04.2017, 16:51
Има ли вариант по това време пчелите да са направили самосмяна? Преди 3 седмици и половина при преглед имаше съвсем малко пило...най-слабия ми кошер. Плюс това при днешния преглед тъкмо видях майката и тя полетя.

jdrumev
11.04.2017, 17:33
Може слабичко да са я хранели.Но има шанс да се върне в кошера.

delta.e
11.04.2017, 17:41
Не , така момче ! Не , такаааа .....

jdrumev
11.04.2017, 17:46
И на мен ми се е случвало да литне и после я намирам пак вътре.

delta.e
11.04.2017, 17:59
За друго писах .
Ама , гузен негонен бяга . :)

jdrumev
12.04.2017, 15:49
Днес,цял ден размишлявам над темата.И нещо пак не ми се връзват нещата за роя да ходи над 20км и,че на пчелата горивото стигало за 5 км.Добре де нали по книгите пише,че разузнавачките намират къде да се засели роя.Тогава как роя ходи над 20км?Стигнах до заключението,че и те трябва да пътуват с роя и докато роя презарежда те пак разузнават.Може и да греша,но ако не съм прав ме поправете.

Ангел Йосифов
12.04.2017, 17:47
Разузнавачките са част от роя.Когато сем изпадне в роево състояние,разузнавачките намират и подготвят-почистват повече от една хралупа-капан.Когато роя избере хралупата другите завардени хралупи се освобождават.Но ако не намерят подходящо място,роя лети докато майката се измори и се прививат.След като спрат,разузнавачките пак тръгват и така до третия ден.Ако майката е неплодна,роя може да измине и повече от 20км.

jdrumev
12.04.2017, 17:54
Аз това с пазенето съм го виждал на яве и се съгласям на 101% с теб.

nikolai_kn1979
12.04.2017, 19:02
Налага ми се да преместя 3 кошера на 30км разстояние.Сега се чудя как най добре да се получат нещата дали с комбито или с ремарке.Освен това се чудя и за най подходящото време от денонощието.Дайте съвети

agro
12.04.2017, 21:36
Налага ми се да преместя 3 кошера на 30км разстояние.Сега се чудя как най добре да се получат нещата дали с комбито или с ремарке.Освен това се чудя и за най подходящото време от денонощието.Дайте съвети

Аз моите ги местя, както ми показа колегата, от който си купих първите семейства. След 19 ч затапвам прелката с парче дунапрен, мятам ги в минивана и напред до новото място. Там ги свалям, изчаквам половин-един час да мирясат и дръпвам дунапрена от прелката. Правил съм го и посред нощ в тъмното, за една нощ съм правил три курса. Проблем с комбито ще имаш, ако кошерите са разнебитени и освен прелката, имат и други места, откъдето да излизат пчели, за да видят накъде караш:laughing:

jdrumev
12.04.2017, 21:43
С мрежа за кумарник мисля ,че е по добре .Аз я закрепвам с габърчета,до сега не е имало проблем с вентилацията.

jordanov
13.04.2017, 08:32
Налага ми се да преместя 3 кошера на 30км разстояние.Сега се чудя как най добре да се получат нещата дали с комбито или с ремарке.Освен това се чудя и за най подходящото време от денонощието.Дайте съвети

С ремарке. Ако е дъждовно, може и през деня.

miroslav70
13.04.2017, 14:20
Колеги,снощи сложих прашецоуловителите и не зная дали не сбърках.Семействата са от 6 до 9 рамки покрити с пчели,4-5 р.пило.Дали да не изчакам да станат на 10 рамки и тогава?

nikolai_kn1979
13.04.2017, 17:04
От съветите разбирам че освен ако не е дъждовно най добре кошерите се местят след 19часа за това и така ще направя....предполагам че за 1 час няма да се задушат

kapanec
13.04.2017, 18:41
Точно сега е момента ,рапицата започна да цъфти и ще блокират с прашец долу ако ги сложиш на по късен етап .

Ангел Йосифов
13.04.2017, 20:03
Пчелите събират най много прашец,когато отглеждат повечко пило(открито).Демек-сега е моментът.

miroslav70
13.04.2017, 20:16
Горните прелки ги затворих,но на долната е гъчканица.

Ангел Йосифов
13.04.2017, 20:37
Ще свикнат за ден-два.

Rado76
15.04.2017, 14:52
Здравейте на всички,рапицата цъфна при нас много и веднага почнаха проблемите,миналата седмица намерих в един кошер два маточника един запечатан и един пред запечатване.Днеска пак същата история по един маточник запечатан на две рамки и реших да го нацепя кошера да не ми създава проблеми,имаме вече търтеи във всеки кошер дано се получат нещата раничко е но все пак да не стане рой и да го изтърва.
Забелязах че от миналата седмица до днеска поилките така си седят със сиропеца на повечето кошери сложих магазините но не са изпили сиропа,качили са се в магазините но не сърбат от чорбата.

dimi_01
15.04.2017, 15:18
Да ти имам проблема с маточници за самосмяна.

Христо Димитров
15.04.2017, 21:40
Здравейте на всички,рапицата цъфна при нас много и веднага почнаха проблемите,миналата седмица намерих в един кошер два маточника един запечатан и един пред запечатване.Днеска пак същата история по един маточник запечатан на две рамки и реших да го нацепя кошера да не ми създава проблеми,имаме вече търтеи във всеки кошер дано се получат нещата раничко е но все пак да не стане рой и да го изтърва.
Забелязах че от миналата седмица до днеска поилките така си седят със сиропеца на повечето кошери сложих магазините но не са изпили сиропа,качили са се в магазините но не сърбат от чорбата.

Ако са само два е самосмяна! Огледай внимателно пилото дали е на дупки и поведението на майката.Според мен това семейство не си харесва майката по някаква причина!

Rado76
16.04.2017, 07:53
Има пило много доста силен кошер е щом има магазин вече почти 10 рамки покрити които 5 са на пило както трябва където има място е снесла,разпечатвах мед за да освободя място за снасяне и да махнат старият мед.Притесняваме че са дребни маточниците но каквото стане:)

Bobi-M9598
16.04.2017, 08:47
Здравейте,

Радо, когато има паша, не вземат от сиропа. Броят си го за техен, /вътре в кошера/.

Поздрави, Г. Георгиев

Rado76
16.04.2017, 08:51
Сега ще го изпият 4-5 дена го дават валежи и превалявания:) Дано не е гадна годината както миналата с тези дъждове

Sylvie
16.04.2017, 14:26
Здравейте.
Имам едно семейство на което преди 2 дни изчезна майката. Още на следващия ден беше нападнато и вече 2 дни няма отърване от нападателите. Семейството не е много силно, стеснила съм отвора максимално, но се страхувам да не го убият докато намеря нова майка. Ако изцяло затворя кошера дали няма да се задушат пчелите? Кошера е ДБ с дълбоко плътно дъно, нов е, няма и година и е чист и добре поддържан.

8554

Ангел Йосифов
16.04.2017, 17:23
Затвори го и го премести.Може да го затвориш поне а 24ч.Дълбокото дъно има мрежа,а освен това го дават и дъждовно....

solaris60
16.04.2017, 19:41
Сега ще го изпият 4-5 дена го дават валежи и превалявания:) Дано не е гадна годината както миналата с тези дъждове

Възможно е точно заради дъждовете пак да не го взимат.

pakerlata
17.04.2017, 07:35
Възможно е точно заради дъждовете пак да не го взимат.

А защо да не взимат сиропа заради дъжда?sweating;

i_ganev
17.04.2017, 08:18
Колега, мисля че пчелите не се качват в хранилките, когато времето е студено. С вътрешни хранилки нещата стоят по друг начин.

solaris60
17.04.2017, 10:24
А защо да не взимат сиропа заради дъжда?sweating;

Заради прекалената влага.

nikolai_kn1979
17.04.2017, 15:45
Моите питомци вземат сиропа при всякакви условия.Даже ми се струва че знаят кога ходя и ме чакат на хранилката с отворени уста.Общо взето хранилката за 3 часа я омитат.Спирам сиропа седмица преди акацията когато слагам магазините...след това естествено 2 седмици дъжд и ги гоня по комшиите.