PDA

Виж пълната версия : ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ ПРИ РАБОТА С ДЪРВООБРАБОТВАЩИ МАШИНИ



Юрий Цветков
30.12.2012, 22:24
Нямам снимка сега, но ще я снимам. Имам някаква представа какво и е мога да фрезовам плотовете, че ми се струват че не са равнинни. И явно ще трябва малко обучение за работа с нея. Или по вероятно ще се я поправя и ще си стои в единият ъгъл. Казвам го защото по сигурен се чуствам като държа инструмента(оберфреза, ел. ренде и др.), а не детайл. И много внимавам с малкият банцинг, с него съм спокоен за разлика от циркулята. Пчеличките ще ме извиняват, но ще има ръбчета :).Този пост на наш колега, публикуван в друга тема, ме провокира да създам темата. Аз самия също си правя всичко, което ми е необходимо, за кошерите и окомплектоването им. Ще споделя своя опит, а дано професионалистите бъдат по-детайлни и подробни в разясненията си, относно боравенето с такива машини.
Когато рендосвам нещо на абрихта, задължително свалям диска на циркуляра и притискам детайла с дебело дървено трупче, а не с ръка.

alex74
30.12.2012, 23:29
Точно така е за абрихта,за банцига има железни ръкавици,кой го е страх да си купи.

buci59
31.12.2012, 08:16
....
Когато рендосвам нещо на абрихта, задължително свалям диска на циркуляра и притискам детайла с дебело дървено трупче, а не с ръка.

Не го намирам за много удачно.В дърводелството се налага непрекъснато рязане и рендосване и ако постоянно се сваля диска при всяко рендосване...Пак ще се повторя от мнение в друга тема-човек трябва да има опит и да внимава при работа с машините.Ако липсва все пак такъв,по е добре линеала на циркуляра да се доближи максимално близо до диска/1мм/ и да се застопори и тогава да се рендосва.При обратната операция може да се подготви парче фазер и с него да се покриват ножовете на абрихта докато се реже с циркуляра.Въпрос на виждане,опит и рутина.

спартак
31.12.2012, 09:10
Когато рендосвам нещо на абрихта, задължително свалям диска на циркуляра и притискам детайла с дебело дървено трупче, а не с ръка.

Не е необходимо при всяка операция да сваляш диска , а що се отнася за дръвцето с което притискаш докато рендосваш е меко казано несериозно . Работи се с цели длани и даже си ги наплювай - за да не се приплъзват.
Ето някой елементарни но ефикасни правила :
1. Никога , ама никога не работи с дърводелски машини , ако си пил алкохол judge;
2. Състави си план ( помисли , скицирай си нещо и т.н. ), а после работи. работи с главата , а не с ръцете
3. Ако си с дълги ръкави , винаги ги завивай на горе.
4. Ако не знаеш нещо не бързай , а попитай.
5. Работете с мерак и отпочинали за удоволствие
6. Остриетата на всички машини трябва да са добре източени и т.н. и т.н.

Юрий Цветков
31.12.2012, 18:16
Може и да е не сериозно, но поне за сега всичките ми пръсти са си по местата. Дано и така да си остане. Само споделих, как го правя аз, не налагам на никой да следва съвета ми.

Ванка прав си. За това имам 2 циркуляра. И когато работя с абрихта, си работя само с него.

Весело посрещане на новата година.

Димитър Бонев
01.01.2013, 23:22
В същност темата е много важна. Винаги когато съм публикувал чертежи най-отдолу съм изписвал, че дърводелските машини са много опасни.Трябва да се спазват много правила и да се мисли преди всичко най-напред как да се предпазим, а след това как да направим детайла. Само внимаване не върши работа. Казвамго от личен печален опит. Колкото и да внимава човек винаги може да има разсейване, трепване, странични влияния, дефекти по материала и т.н. По подобен начин си осакатих безименния пръст на лявата ръка и сега стърчи като колец. Тръкнах лекичко кокалчето на планята уж съвсвм безобидна малка раничка, но със срязано сухожилие, което така и не успя да се раздвижи въпреки месеците мъки, болки и прочие. Колкото е по покрит режещия инструмент толкова по добре. Колкото и да внимава човек, достатъчна е само секунда разсейване и белята става. Моите съвети за работа с машините са следните:
1. Когато се работи с планя. Ползва се защитно приспособление, което покрива неизползваната част от ножовете. Никога ръката ви не трябва да е над режещия нож. За да си помагате вместо дланта ви да минава над режещата част ползвайте буталки. Влизат в комплекта на почти всички машини които се продават. Има доста клипчета които показват как правилно да се работи с планята. Не игнорирайте правилата.
2 Циркуляра е също много опасен инструмент. Там най добре е да се използва защитния похлипак, но не винаги това е възможно. Най добре е да се настойва височината на рязане на диска да е с 2-3 мм по-голяма от дебелината на дъската. Ползвайте същите тези буталки при подаване на дъската. Има доста начини да се направят приспособления за да се ограничи възможността да се получи неприятен инцидент.
3 Фрезите също крият опасности, като при планята. Там пак покрийте режещите части така, че във всички случаи ръцете ви да не могат да влязат в контакт с фрезера.
4. Винаги използвайте защитни очила. И от това съм си патил. Оттървах се на косъм. Чеп отхвърча и макар и след рикошет да ме удари в окото имаше доста поражения, макар и с благоприятен изход.
Най общо казано, преди да се опитате да направите нещо, първо помислете как да стане по най-безопасния начин. В предприятията напоследък стана модерно да се правят едни карти по безопасност. Не е лоша практика и ние в домашната си работа не е лошо също да я използваме.

jordanov
02.01.2013, 17:27
И от мен няколко елементарни и универсални неща, които съм забелязал и професионалисти да не ги спазват.
1. Чистота и ред на работното място- огледайте и намерете правилното място за всякакви кабели, разклонители, летви, талаши, течности по пода и в обсега на машината.
2. Работно облекло - прибрано и удобно, от негорими или трудно запалими материи, никакви висящи части, обувки стабилни и затворени, НЕ чехли и сандали като по клиповете, дългата коса - прибрана. Очила.
3. Всякакви защити по машините, заземявания, занулявания, спазвания на инструкциите за работа - всички го знаем, често пъти не се спазва.
4. Счупени контакти, разклонители, табла, корпуси и т.н.- ОПАСНИ СА .
5. От трудовото обучение в училище съм запомнил че не трябва да се застава в равнината на движение на всякакви режещи и шлайфащи дискове, верно че беше отдавна ама не е лошо да се спазва.
6. Хора, животни, деца, навлеци, кибици нямащи участие в производствения процес - НАСТРАНИ, най-добре НАВЪН, на студа.
7. Сещайте се и за огъня отвреме навреме, че пусто, много бързо тръгва. Хубаво е да се поддържа наблизо ИЗПРАВЕН, ПОДХОДЯЩ пожарогасител, не е лошо и някоя вълнена черга, най-добре брезент.
8. Оглеждайте внимателно детайлите, които ще обработвате, чепове, гнилости , /чувал съм и за бренеке в талпа/ и т.н. При работа с малки детайли или с неправилна форма се препоръчва ползване на допълнителни приспособления, тласкачи, буталки и т.н., на практика почти не се ползва.
Мога да дам конкретни примери за инциденти, възникнали при неспазване на горните точки, мисля че не е необходимо. Успех !

jordanov
03.01.2013, 11:46
И още нещо от мен, мисля че 90% от нас го спазваме, специално за останалите 10%:
Поддържайте наблизо аптечка с каквото искате, но задължително средства за кръвоспиране и за повърхностна обработка на рани да има. Добре е и на видно място да се изпише Спешния телефон, щото в паниката понякога човек си забравя и името, пък един спокоен глас по телефона ще свърши хубава работа. И, да не дава Господ, ама нали знаете - при отрязване на крайник или части от тялото :
1. Кръвоспиране.
2. Отрязаната част - в торба лед.
3. Тел. 112.
4. При възможност - по най-бързия начин потегляне към най-близкото място където знаят какво да правят.

П.п. Всъщност Администрацията ако прецени може да покани някой от лекарите във форума за даване на компетентни указания за действия след злополука.

Ивайло Георгиев - ingivo
15.01.2013, 18:27
Дървообработващите машини не са опасни не се страхувайте ат тях . Защо всички пишете че са опасни не знам . Злопулуките при работа се получават от неспазване на предписанията по безопастност на труда. Е може би има и едни 5-10% от аварии. Не правете нещо което не знаете как се прави .Питайте. Четете.

simo
15.01.2013, 21:17
ingivo, приятелю, какви ги говориш, не били опасни.
Някъде видях твоя снимка,и при теб май има два скъсени пръста.Аз всичко сам си правя,старая се много да внимавам но знам,че и да внимавам,винаги има вероятност да се случи нещо непредвидено,особено както работим със самоделки или силно амортизирани машини.
ДЪРВОДЕЛСКИТЕ МАШИНИ СА ОПАСНИ! Който тепърва се кани да работи с тях е най добре първо да постажува покрай някой опитен майстор, ако разчита тепърва да се учи от грешките си ще има скъсени пръсти,недай си боже и нещо по сериозно.

galin_f
15.01.2013, 23:50
Да, машините категорично могат да нараняват и трябва да се работи премислено и с доза респект а не със страх. Ако се работи със страх само това на 90% е предпоставка за нараняване и по-добре да не се практикува. Прекалената самоувереност също е голяма предпоставка за инциденти.
Невъзможно е в един, та дори и в няколко, поста да се опише всичко за да работиш оптимално безопасно, защото пълна безопасност няма как да има или по-скоро няма как да си я позволим финансово.
Колкото и да се обяснява в коя ситуация според дървесината и режещия инструмент какво се получава и как трябва да се реагира и какво да се предприеме няма да разбере човек които не го е усетил и не го знае. Всичко става с практика и да има кои да те поправя. Другия вариант, проба-грешка е трудния път.
Във всяко нещо е така, колкото и умения да имаш във всяка нова сфера си като новобранец, но с каквото можем ще помагаме. Но темата също като пчеларството е доста обемиста. Неприятното е, че при пчеларството губиш семейство или му навреждащ, което е сравнително лесно поправимо, а при машините е по-фатално в някои случаи.
Които иска да знае да пита и все някои ще отговори.

Ивайло Георгиев - ingivo
17.01.2013, 17:48
ingivo, приятелю, какви ги говориш, не били опасни.
Някъде видях твоя снимка,и при теб май има два скъсени пръста.Аз всичко сам си правя,старая се много да внимавам но знам,че и да внимавам,винаги има вероятност да се случи нещо непредвидено,особено както работим със самоделки или силно амортизирани машини.
ДЪРВОДЕЛСКИТЕ МАШИНИ СА ОПАСНИ! Който тепърва се кани да работи с тях е най добре първо да постажува покрай някой опитен майстор, ако разчита тепърва да се учи от грешките си ще има скъсени пръсти,недай си боже и нещо по сериозно.

Правилно си забелязъл . Но машината не ме е нападнала за да кажа че е опасна . Затова казвам инцидентите се получяват от неспазване на Правилата по охрана на труда .

jordanov
28.12.2013, 12:26
Китайски магьосници :

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2749768

Andreas
31.12.2013, 12:04
Абсолютно вярно.

Kiril8305
03.03.2014, 20:02
Малко извън темата , но да попитам вещите лица тук - мой приятел иска да си отваря в гаража дърводелска работилница и да я регистрира като му е реда.Дали ще е възможно изобщо в гараж и какви са изискванията?
Благодаря предварително.

Boro
06.03.2014, 16:09
Какъв е гаража, клетка, пристройка? Ако е в къща е добре, но ако е в жилищен блок ще има проблеми с комшиите.

Kiril8305
06.03.2014, 19:25
Какъв е гаража, клетка, пристройка? Ако е в къща е добре, но ако е в жилищен блок ще има проблеми с комшиите.
Гаржите им са отделени от блока - построени са отделно на 20 м. срещу блока.
Къде да го пратя да попита за да му обяснят какво точно ще му е нужно?

kuline
06.03.2014, 20:07
Гаржите им са отделени от блока - построени са отделно на 20 м. срещу блока.
Къде да го пратя да попита за да му обяснят какво точно ще му е нужно?


Ако ще развива дейност слещу заплащане е много сложно. Ще е необходимо регистрация, като юридическо лице. Ще се наложи да се мине през проектиране, с цел промяна предназначението на гаража в работилница. След доста охарчване, ще почнат едни проверки от РЗИ (хеи), инспекция по труда, пожарна и т.н. Ако ще работи за него си, принципно няма проблем, е поне докато съседите не се оплачат от шума или пепела.
За да се увери сам, го прати в общината. Там ще го информират за законовите изисквания, но за другите неудачи, които ще изпита, вероятно няма кой да го предупреди.

П.П. почти съм сигурен, че гаража няма да отговаря като площ за дърводелска работилница.

kunev
06.03.2014, 20:41
П. почти съм сигурен, че гаража няма да отговаря като площ за дърводелска работилница

Той действително не отговаря/да си го кажем честно/ А човекът като тръгне да хлопа по вратите има да го подмятат като махленска к..ва докато стигне сам до извода , че не може да се случи неговата. През това време все ще се намери някой да го "открехне" че може да стане работата я като ателие за ремонт , я като помещение за сглобяване на детайли или нещо от сорта , да му вземе едни пари за да оправи работата ама в крайна сметка все ще "виси " отнякъде и ще е радост за всички "чантаджии"

rosty_sz
06.03.2014, 20:45
Абсолютно съм сигурен че в гаража ако е с нормален размер ще е супер тясно. Само помисли, за да прекараш една дъска 2 метра през абрихта или щрайхмуса ти трябват минимум 4 метра дължина. За да прережеш същата дъска ти трябват и мин. 2 метра ширина. Какво излезе, за да работиш с дъска 2 метра ти трябва абсолютно празен гараж а такъв филм няма. Компромиси винаги са възможни и могат да се измислят варианти но в никакъв случай няма да е удобно.

спартак
06.03.2014, 21:53
Преди двадесет години , като студент работех лятото в Казанлък. Един приятел, който ме беше поканил да украсявам с дърворезба мебелите,корнизи и так дале интериор на един богаташ. Там се запознах с колега на когото работилницата беше под земята.От горе градина и къща .В квартал " западното" .Казанлък е на два квартала.За този човек работеха 6 момчета и имаше поръчки за хотели за две години на пред( мека мебел, столове и т.н.) .Когато за първи път отидох викам на моя човек, да не е объркал имотите.По нищо не личеше че има огромна работилница под земята.Давам ви пример за българска креативност.

galin_f
06.03.2014, 23:19
Kреативност е едно, но съвсем друго е недостиг на площ.
В един гараж (като площ) първо не може професионално да се развива такава дейност и второ както вече казаха за да се узакони дейността ставаш постоянно зависим от някого. И този някои е чиновник - въобще не я обичам тази дума.

Като пример ще дам личен опит.
Преди години когато реших и се наложи да приключа с обработка на масив не ми се продаваха машините и трябваше да ги поместя някъде за лична употреба.
Какво се получи.
Банциг, абрихт с щрайхмус, фреза, малко настолно циркулярче, лепачка за ленти, настолна бормашина, малък струг и една работна маса.
Базови машини с които не ми се разделяше, за да функционират на ръба на нормалното им бе нужно помещение с размери 10м.х5м.

Аз не виждам как се развива подобна дейност в гараж. Всъщност виждал съм много такива, но не си е работа а за регистрация на дейността си е безсмислено. Да си човърка човека докато реши за нещо по-мащабно.

Сега вече нацяло приключих с професионалното производство на мебели, клиентите ме отегчиха, и започнах друго начинание.
Искрено се радвам, че не се затрупах (имам такава "мания") със стационарни машини за обработка на ПДЧ и работех с помощни фирми защото не ми се мисли къде щях да ги настанявам като се знам, че все не ми се продават.

Kiril8305
07.03.2014, 19:52
Благодаря на всички ви за мненията , ще запозная моя приятел с тях и сам да си решава.

jordanov
07.04.2015, 20:46
Освен че инструментът трябва да е качествен, стриктно трябва да се спазва и технологичния процес.

https://www.youtube.com/watch?v=iYRbGMVoPyA

vlado 9
07.04.2015, 22:06
Освен че инструментът трябва да е качествен, стриктно трябва да се спазва и технологичния процес.

https://www.youtube.com/watch?v=iYRbGMVoPyA

Хахаха,Батка да му имам лопатето на този

jordanov
08.04.2015, 10:24
Младши, този /товарищ Строгов/ е забележителен чешит. Харесва ми как прави нещата - с мярка и със стил.;)

BateMisho
09.04.2015, 18:26
Йорданов, поздравления! Смял съм се с глас.
Иначе чичата наистина има интересни клипове, прави нещата с мерак и закачка ;)
Поздрави!