PDA

Виж пълната версия : РАБОТА ЗА ПЧЕЛАРИ В КАЛИФОРНИЯ-САЩ



Милена Джонева
20.12.2012, 10:26
Здравейте,

Бих искала да Ви информирам за възможност за работа като пчелари в САЩ.
Разрешителните за работа са от 1-ви януари 2013 до 30-ти октомври 2013 г.
Заплащането е $11 на час, осигурена е квартира и транспорт.
Одобрените кандидати отиват на интервю за виза и закупуват двупосочен самолетен билет, който бива възстановен от работодателя след приключване на работния период.
Нужно е да имаме поне 6 м. опит в тази сфера и да не се сте алергични към пчели и пчелни ужилвания.
Владеенето на английски език на разговорно ниво е задължително. Възрастово ограничение - от 18 до 50 г.
Ако възниканат въпроси, може да пишете тук.
За контакт оставям и нашия уебсайт: www.ngbconsult.com

ivootur
20.12.2012, 20:15
Вместо английски,може ли испански?

Юрий Цветков
20.12.2012, 20:41
С какъв документ се доказва необходимия стаж или опит?

evgeni.filimonov
20.12.2012, 21:34
За 6 месеца, какъв ли опит ще се натрупа? Изискванията малко ме учудват.
... или пък да отидем да научим американците на пчеларство.

Милена Джонева
20.12.2012, 22:26
За 6 месеца, какъв ли опит ще се натрупа? Изискванията малко ме учудват.
... или пък да отидем да научим американците на пчеларство.

Идеята на работодателите е не да вземат хора, от които да се учат какво е пчеларство, а да дадат опит, знание и умения на вече добили такъв опит пчелари и тези хора, да съумеят да им свършат работата.

Милена Джонева
20.12.2012, 22:32
С какъв документ се доказва необходимия стаж или опит?

Работодателите в САЩ изискват препоръки от предишното място на което човека е работил. Това за тях е доказателство за опита.
В интерес на истината те са готови да вземат хора с минимум 3 м. опит, смятайки, че това е достатъчно, за да може човек да добие представа от пчеларството и да е пригоден за работата, за която е нает.

Милена Джонева
20.12.2012, 22:34
Вместо английски,може ли испански?

:) Би могло, но поне мъничко английски е задължително, за да се мине интервюто в консулството.
В интерес на истината в тези райони се наемат предимно мексиканци, които също не знаят добър английски, а говорят испански и работодателите са принудени да учат испански :)

evgeni.filimonov
20.12.2012, 22:54
Идеята на работодателите е не да вземат хора, от които да се учат какво е пчеларство, а да дадат опит, знание и умения на вече добили такъв опит пчелари и тези хора, да съумеят да им свършат работата.[/quote]

Е, че ние си знаем всичко, на какво ли ще ни научат американците :D :D :D
Шегувам се, разбира се.

Предложението е интересно, но дайте повече подробности.

Юрий Цветков
20.12.2012, 23:22
Милена, благодаря за изчерпателните отговори. Дано обявата е полезна за колегите желаещи да поработят в САЩ.

Милена Джонева
20.12.2012, 23:28
Идеята на работодателите е не да вземат хора, от които да се учат какво е пчеларство, а да дадат опит, знание и умения на вече добили такъв опит пчелари и тези хора, да съумеят да им свършат работата.


Евгени, сигурна съм, че повечете хора в този форум са пчелари, които могат да учат "американците" или който и да било в занаята.
Пуснала съм предложението тук, тъй като се предполагам, че има и хора, които тепърва искат да навлязат или имат други интереси за пчеларството и не са врели и кипели.
Това предложение и именно за тях. Разбира се не бихме отхвърлили и никой с богат опит, на който "обурката му стяга" и му се иска да види други светове.

Колкото до повече информация - какво по-точно Ви интересува, за да мога да отговоря на конкертните въпроси.

Милена Джонева
20.12.2012, 23:31
Благодаря Юрий. Аз също се надявам да сме полезни както на ваши колеги, така и на работодателя, чиято поръчка сме поели.

Ruslan
21.12.2012, 09:15
Интересно предложение, но какво да правя с моите пчели през това време sadsmile; !?
Виж, ако възникне предложение за Австралия, Южна Америка, съм готов.
Зазимявам моите и тръгвам :D !

зуница
21.12.2012, 10:27
Щом пишем за законни трудово-правни отношения с американски работодател, то възникват въпросите:
1.Работно време?
2.Месторабота?
3.Длъжностна характеристика?
4.Осигуровки, здравни, социални?
5.Социално битови условия?(Ниво на квартирата която се осигурява?)
6.Данъчно облагане?
7.Документ за здравен статус изисква ли се?
8.И не на последно място.Естеството на работата ли налага "възрастова дискриминация", като се знае , че 50 годишните имат още много да мечтаят за пенсия и са напълно работоспособни?
По-накратко не мога да питам.

scutellator
21.12.2012, 12:58
Колеги, моля ви не губете повече от необходимото времето на другите хора.

Зуница, на повечето от въпросите няма как да бъден даден конкретен отковор (най-вече за първите 3 от тях). Пчеларското работно време се ограничава единствено от тъмната част от денонощието и дъждовно време ( въпреки че има дейности които не търпят отлагане и трябва да бъдат свършени независимо от всичко - товаро-разтоварителни дейности и т.н.) Месторабота - там където пчелите се намират в момента. Не става въпрос за 10 кошера и кошерите няма как да бъдат оставени стационарни (поне не и в Америка) и на едно място. Може да се наложи да се пътува с часове за да се стигне до определен пчелин. При подвижно, част от кошерите не се транпортират за да се подсилят по-късно останалите, когато се върнат от паша/опрашване или за други цели. Някой трябва да остане до "базовия пчелин", както и някой заедно със транспотрираните пчели. Има множество мотели осеяни навсякъде. Цената за пребиваване не е много по-различна от тази за квартира.
Длъжностна характеристика - според личния опит. Ще вършиш това което можеш, докато не се научиш на нещо повече.

Осигуровки- щом си с виза, без осигуровки няма как. Чужденците обикновенно не са длъжни да плащат социални и здравни ( за здравните се прави застраховка предварително) и се плащат единствено щатски и федерални данъци . Независимо какви данъци си плащал, след края на годината имаш право да си ги поискаш обратно ( изплащат ги почти на 100% от номиналната им стойност). Има фирми които се занимават с това, срещу нищожна такса ( преди 5 години струваше около 30 $), а вероятноста да не ти ги върнат е почти нулева.

Данъчно облагане - нищо повече от осигуровките. При тях няма ДДС и ДОД. Има данък оборот ( за стоките), който е далеч по-нисък от ДДС-то в Европа, който е различен за различните щати, а в някои щати е 0%.

Здравен статус - нищо което личния лекар не може да потвърди. И все пак, ако нещо не се е променило, преди кацане в САЩ ще те накарат да попълниш декларация че не си преносител на "екзотични" болести и т.н.

Квартира - като за "бели хора". Квартирите са евтини, и който иска може да си наеме и такава с басейн за доста сносна цена.

зуница
21.12.2012, 13:55
Колега,scutellator,благодаря за внесената яснота.
Официално ли е становището и мога ли да го тълкувам като такова на посредника?
Колкото до "загубеното време" въпросите ми не са безпредметни и човек започвайки работа е длъжен да ги постави, а не после да търси медиите и да се оплаква.
Очаквам отговора на посредника.

volodq
21.12.2012, 17:58
А Физическа подготовка трябва ли, или всичко е автоматизирано в Америката и трябва да натискаме само копчета? sweating;

Милена Джонева
27.12.2012, 12:11
Здравейте Зуница,

Първо да благодаря на scutellator, който е имал търпението и добрината да отговори толкова изчерпателно на въпросите зададени от зуница. Аз нямам практиката да влизам и проверявам съобщения във форума, но явно е добре да го правя с оглед на това, че хората си имат питанки и на тях трябва да се отговаря.
Всичко, което scutellator е писал е вярно. Това, което искам да отбележа е че квартирата и транспорта се поемат от работодателя
Относно възрастовото ограничение - работодателите искат да са сигурни, че няма да има инциденти в следствие на възрастта, това поражда възрастовите ограничения.
Виждам, че само при лични съобщения получавам имейл, който ме подсеща да вляза и да проверя какво сте ми писали, затова не се колебайте да изпращате лични съощения.
Имайте предвид, че работодателите всеки ден ме питат дали имаме кандидати. Ако до седмица не им предложим кандидатури, то те ще се ориентират отново към Мексико.
Затова, ако има интересуващи се, не се колебайте да ме търсите.

Весели празници на всички!

Милена Джонева
27.12.2012, 12:13
А Физическа подготовка трябва ли, или всичко е автоматизирано в Америката и трябва да натискаме само копчета? sweating;

Няма да се натискат само бутони :) Ако сте работили като пчелар би трябвало нещата да са Ви ясни.

зуница
27.12.2012, 22:21
Благодаря, за отговора,Милена Джонева.
Първите ми три въпроса са тези с, които разумния човек започва работа.Отговора Ви ме задоволява. Благодаря за изчерпателноста.

Spens
27.12.2012, 23:24
Предполагам че офертата не е само за българските пчелари,в подобни иностранни пчеларски форуми не срещам подобна.Или имат предпочитания и симпатии ? :D

Милена Джонева
28.12.2012, 07:33
Здравейте Spens,

Работодателите търсещи пчелари до този момент са наемали предимно американци или мексиканци. През последните 4 години NGB-Consulting - фирмата която управлявам, изпраща селскостопнски работници и шофьори на камиони в САЩ, но партньорската ни организация в САЩ си кооперира и с работодатели в сферата на стрителството, туризсма, земеделието, животновъдството, пчеларство и др.
Един Ваш колега - пчелар отправи запитване преди време дали не можем да му съдействаме за работа или стаж по специалността и ето ... вече имаме поръчка за пчелари. Надявам се да съумеем да предоставим добри кадри сега и ако това стане и има желание от страна на българи пчелари да работят в САЩ ще продължим да изпращаме всяка година.

Надявам се това да отговори на въпроса Ви.

estabien6
08.01.2013, 22:03
ИЗВАТКА ОТ ФОРУМИТЕ...СЛЕД ДОСТА ВРЕМЕ РОВЕНЕ В ГУГАЛА И НЯКОЛКО РАЗГОВОРА С ХОРА ОТ БОДФИШ-ТОВА Е ГРАДЧЕТО В КОЕТО ТРЯБВА ДА Е ФЕРМАТА ,НИКОЙ НЕ Е ЧУВАЛ ЗА ТАКИВА ПЧЕЛАРИ НА ПОСОЧЕНИА АДРЕС ИМА ПРАЗНО ПОЛЕ И ТАКА НАТАТАК АКО НЯКОИ ЗНАЕ ПОВЕЧЕ ИЛИ НЕЩО ПО РАЗЛИЧНО ЗА ТОВА МОЛЯ ДА СПОДЕЛИ
С голямо закъснение искам да Ви споделя, че във въпросната фирма, NGB Consulting работят или големи непрофесионалисти или мошеници (не мога да преценя кое от 2те са). По-добре изберете Usit Colours или въобще която и да е от благонадеждните големи фирми. Макар от NGB да се отнасят изключително любезно с клиентите си, резултатите, които получих бяха нулеви. Записах се още в началото на октомври, за да имам по-голям шанс за хубава работа в САЩ. Пращаха ми по десетина оферти месечно, от които избирах 3-4 длъжности. Искам да добавя, че нивото ми на владеене на английски е отлично, а претенциите за длъжностите или щатите, в които са ситуирани работните места - изключително малки. Всеки път обаче следваха около 3 седмици мълчание, след което ми съобщаваха, че местата били заети и трябвало да избера някоя друга работа. Това се случваше в продължение на три месеца, но не губех кураж. Накрая ми казаха обаче, че трябвало да доплатя (около 150 долара бяха), тъй като те не получавали отговор от работодателите и се налаго да се свързват с други. Отделно че след поредното предоставяне на списък с длъжности от тяхна страна (всеки път отговарях до 24 часа на офертите) ми сервираха, че за работата, която кандидатствам има интервю, при това след 1 час! В това ме увери мениджърката на NGB Consulting. Наложи ми се спешно да изхвърча от университета си и да се прибера вкъщи на спокойствие, за да седна на Скайп. Тогава пък ми се извинаха за станалата грешка - интервюто всъщност било преди, а не след 1 час. Търпението ми сериозно започваше да се изчерпва. В крайна сметка ми "намериха" работа в Кънектикът в един скейт парк. Аз не бях кандидатствал за нея, работодателят ме бе харесал от каталога с кандидатстващи. Квартирата на седмица беше 300 долара, заплащането - по 8 долара на час с 6 работни часа на ден. БЕЗ възможност за втора работа. След кратки и прости сметки се оказа, че ако работя усърдно 3 месеца ще съм навътре с около 1000 долара. Това беше абсолютно безумие и поради това отказах. В крайна сметка до месец май не успяха да намерят абсолютно нищо. Всичките ми приятели, които се бяха записали в по-големи агенции вече бяха уредени. Аз дори през интервю не бях минал, с изключение на оценяване на познанията по английски език. Доста огорчен бях - представете си всеки път да сте с различна нагласа за различно място и различна позиция, което накрая отива по дяволите. Отидох в офиса им, за да си поискам парите, които съм им дал обратно - все пак не си бяха свършили работата изобщо като хората. Мениджърката на фирмата лично говори с мен - без да й мигне окото, тя ми каза, че са ми намерили работа - тази в Кънектикът. Това, че не съм искал да я взема било лично мой проблем. Когато й казах за това, че условията са изключително неизгодни и аз ще се върна с по-малко пари, отколкото съм тръгнал, отговорът бе следният - "Ние Ви пращаме на културен обмен, не да ставате милионер". Бях в потрес колко безочлива е тази жена. Не се извини дори за проваленото интервю - защо съм й бил звънял на нея за часовете, като за тази работа трябвало да говоря с офиса. Опита се да извърти така ситуацията, че да ме изкара претенциозен и разглезен студент, надяващ се да си вее краката за пари. Станах, пожелах й приятен ден и излезнах. Наистина не знаех по-какъв друг начин да реагирам.

Затова Ви умолявам, не правете същата грешка като мен! Не отивайте при NGB Consulting! Извинявам се ако не всички предоставени данни са съвсем точни, но от въпросните събития измина 1 година.

Евтиното излиза скъпо, в това се уверих от първа ръка.
drinks; ТУК ПОСЛЕДНОТО МНЕНИЕ Е МНОГО ИНТЕРЕСНО http://brigadiri.com/forum/viewthread.php?forum_id=20&thread_id=1656&rowstart=10

ianev
09.01.2013, 08:12
Приятелю през какви премеждия си преминал направо за филм :D Аз се смея но то не е за смях навсякъде се нароиха такива фирми ...

kando
09.01.2013, 12:16
Брех - аз живея с мисълта, че вече ги озаптиха подобни тарикатлъци, инак преди години не малко хора познавам, които изгоряха къде с по-малко, къде с повечко пари от такива фирми.