PDA

Виж пълната версия : ДОБЪР ИЛИ ЛОШ ДЪРВОДЕЛЕЦ?



ware
29.11.2012, 16:38
Здравейте колеги ,много често във форума се споменават думите/ добър дърводелец ,лош дърводелец / , интересува ме какъв е вашия критерий за добър и лош?
Има ли според вас добри в България?

Недялко Атанасов
29.11.2012, 17:37
Разбирасе че има, ти към кои се спадаш и ако си от добрите приемам оферти?

ware
29.11.2012, 18:03
Колега,питам защото когато четеш форума,оставаш с впечатлението че добри няма.Или ние сме много критични или наистина няма.

Димитър Бонев
29.11.2012, 18:40
Има много добри дърводелци, но не това е критерий а качеството. И аматьор може да ти направи прекрасен кошер, а добър професионалист може да ти спретне кашон. всичко зависи от заданието. Не може да искаш евтин кошер изработен от скъпи материали. Качеството си има цена, но когато плащаш за качество се изисква и гаранция.

Пламен Ганев
29.11.2012, 20:43
Стягаш се и започваш да ги правиш!Правиш един,два,пет и след това всичко което не ти харесва си го дооформяш,така че да ти харесва.Един кошер се прави за един следобяд!За мен е важно да е здрав,от добър материал и точен по размери.Веднъж влезнат ли ти размерите в мозъка-на всяка дъсчица намираш място
wink;

ware
30.11.2012, 13:01
Да добре е ако можеш да си ги направиш, но не всеки може.
Е в края на краищата ние пчелари ли ще бъдем или дърводелци?

Димитър Бонев
30.11.2012, 18:53
В края на краищата се налага. Все пак живеем в България. Тук се налага да специализираме всичкология. Ако искаш нещо да стане както трябва е най-добре да си го направиш сам. Иначе не че неможе, но е трудно, а ако не разбираш нищо вероятността да те преметнат е доста голяма.

Станко Ставров
01.12.2012, 16:58
За мен направата на кошер е част от удоволствието в отглеждането на пчели.Когато започна работа по изработването му се зареждам с позитивна енергия.Пък и няма на кой да се сърдя после.

simo
01.12.2012, 18:31
Много точно казано drinks; . Аз се чувствам по същия начин. Но може би така е само при хората на които пчеларството им е хоби, стане ли професия, нещата май се променят.

Пламен Ганев
01.12.2012, 23:49
Не се променят нещата!Какво по добро от това професията и хобито да се препокриват?

evgeni.filimonov
02.12.2012, 16:48
Само не мога да разбера как един кошер се прави за един следобед, може би ако се прави от кашон... ???

ivootur
02.12.2012, 18:31
Само не мога да разбера как един кошер се прави за един следобед, може би ако се прави от кашон... ???

Може би колегата Пламен Ганев иска да каже че се сглобява за един следобед.Възможно е,ако са подготвени всички дъсчици и ако си го правил доста пъти.

Пламен Ганев
02.12.2012, 19:31
Ако в таванската стая няма никой,дори и от кашон да е,и месец няма да стигне :D !

hari
04.12.2012, 16:23
ware,изглежда че нямаш варянт,или се учиш да си правиш кошерите,или се захващай с нещо друго.

ware
05.12.2012, 14:24
Аз ще намеря кой да ми ги направи.

ware
05.12.2012, 16:53
Защо да се захващам с друго, на мен това ми харесва,и ти ли сам си ги правиш?

hari
05.12.2012, 17:09
Моето мнение е,набележи си 2 - 3 по прехвалени фирми,поръчай си по1-2 кошера
и ще видиш кой ще ти ги направи най добре,така като правиш по голяма бройка
поне ще си сигорен.

Stefanbg
25.03.2013, 07:53
Колега,питам защото когато четеш форума,оставаш с впечатлението че добри няма.Или ние сме много критични или наистина няма.

Нормално е, хората пишат по-често, когато имат проблеми. Затова се споменават само лошите. Виж автомобилните форуми - според тях Убава кола няма - всички са с проблеми!

Ивайло Георгиев - ingivo
25.03.2013, 08:35
Добър дърводелец е този който удря с дъската само през краката :D Започне ли абаче да удря и по гърба и главата става лош :D Какво значи добър и лош дърводелец ? :D Има дърводелци които държат на името си и спазват изискванията към технологията и качеството на материалите при производство на даден продукт (такива като мен blush;) Има и други които по способности не отстъпват на първите ,но те са немърливи по някога не достатъчно грамотни , не ги интересува изделието след като излезе от работилницата им (такива са и всички цехове от които се зареждат големите мебелни вериги с мнооооого малки изключения), не спазват изискванията описани в технологията има и други дреболийки :D Та някой ако има конкретен въпрос например защо ми се разлепи корпуса или защо ми се олющи боята нека пише конкретно drinks;

Bee Varna
25.03.2013, 09:13
фирма Палисандр ЕООД гр. Ракитово, нормално качество за нормални пари, собственика е свестен и грамотен. Гледал, пипал, търсил за какво да се зачекна, не намерил и признал производителя. Ни сами правим бели търсейки максимално евтино. Ако един дърводелец напълни капацитета си с поръчки то и цената на неговата продукция стане нормално балансирана. Помните го пчелари и не плодите гаражно производство, що то ще плюете след това.

Ивайло Георгиев - ingivo
25.03.2013, 09:35
фирма Палисандр ЕООД гр. Ракитово, нормално качество за нормални пари, собственика е свестен и грамотен. Гледал, пипал, търсил за какво да се зачекна, не намерил и признал производителя. Ни сами правим бели търсейки максимално евтино. Ако един дърводелец напълни капацитета си с поръчки то и цената на неговата продукция стане нормално балансирана. Помните го пчелари и не плодите гаражно производство, що то ще плюете след това.

Напълно си прав . Повечето дефекти идват от стремежа да се ползват по евтини материали в случея некачествен чамов материал . За гаражното производство е ясно , но ако някой си го има за хоби и си прави само за него инвентар нищо не го спира и в гаража да си го прави. drinks;

Владимир Владимиров-Влад
25.03.2013, 10:38
И аз си ги правя в гаража. То и без това там за колата няма място. drinks;

kara7
26.03.2013, 08:38
И аз ги правя в гаража стават не по лоши от фирмените,дори мога да твърдя че са по- добри drinks;

kunev
26.03.2013, 09:19
и аз се опитвам да ги правя сам но добрият резултат според мен изисква и подходяща техника / не визирам хоби инструментите / а това си е немалка инвестиция sadsmile;

http://s7.postimg.org/4jqml15kn/0473.jpg (http://postimg.org/image/4jqml15kn/) http://s8.postimg.org/3sc2ou9e9/0475.jpg (http://postimg.org/image/3sc2ou9e9/)

Ивайло Георгиев - ingivo
26.03.2013, 09:29
и аз се опитвам да ги правя сам но добрият резултат според мен изисква и подходяща техника / не визирам хоби инструментите / а това си е немалка инвестиция sadsmile;

Има и нещо друго важно . Верно е че половината от майсторлъка е инструмента ама по важната друга половина е МАЙСТОРА drinks;

Nik_m
26.03.2013, 11:37
Става и без техника, но много бавно и не чак толкова хубаво.
Аз направих 4 сандъка за отводки само с зеге, ъглошлайф и винтоверт и макетно ножче, вярно че си играх по 2-3 дни на сандък, но като ги закарах на пчеларя остана очарован.
Вика че са по хубави от неговите а до сега не съм правил никога.

kunev
26.03.2013, 13:33
Да точно това имах в предвид - става с повече импровизация и много повече време

Bee Varna
31.03.2013, 07:28
Не подценявам гаражен труд сас за себеси да направиш, след това притензии само към себеси предявяваш. Аз говоря гаражни поръчки, тип 20 -50 броя майстор от гаража да направи на теб и по твоята поръчка. От такива идват проблеми в размери.

Nik_m
31.03.2013, 17:17
Аз съм на точно обратното мнение.
Гаражните майстори предлагат доста добро качество а по големите фирми наблягат на бройката и евтини материали.

Bee Varna
01.04.2013, 02:46
Аз съм на точно обратното мнение.
Гаражните майстори предлагат доста добро качество а по големите фирми наблягат на бройката и евтини материали.

Ваше право, аз виждам обратното.

Stefanbg
01.04.2013, 12:53
Има много "гаражни" майстори, които са добри и работят сами, защото имат достатъчно клиенти. Предната кола имаше проблем с карбуратора, карах я на 4 различни сервиза, 1 в Стара Загора и 3 в Ловеч, вкл. в бившата Мототехника (сега Ситроен), навсякъде си платих и никъде не ми я оправиха. Дефекта се появяваше отново. Препоръчаха ми едно момче, известно в околността, разглоби, подмени каквото трябваше, платих и идните няколко години, докато отиде за скрап нямах проблем. От тогава съм му редовен клиент,но от днес за утре не става - трябва да си чакаш реда. Мой пък познат като проучваше инструкторите за шофьорски курсове стигна до извода, че най-добрите работят сами. Имат си курсисти, търсят ги. Знаете как ги изпързаляха обаче. К'ви са те, че да отнемат клиенти от големите фирми. Там трябва да се изкарат пари за шефа, за секретарката, за офиса...Които не са чак толкова добри, независимо от бранша се крият зад по-големите фирми. Склонни са на по-ниско заплащане, ама ако работят сами и толкоз няма да изкарат.
Това са част от моите наблюдения и моята логика в защита на гаражните майстори. Но разбира се, всичко е индивидуално. 100 процентово правило няма. Който е парпукчия е парпукчия и в гаража, и в голяма фирма. Само дето в гаража ще оцелее за кратко. А, сега се сетих и за една аптека, недолюбвана от клиентите по незнайна причина. Сега нейният собственик е аптекар в голяма верига аптеки.
Дърводелците не правят изключение. Так че, подхождайте според конкретния случай. Проучване, препоръки от познати и т.н.т.

Stefanbg
01.04.2013, 19:23
Е, може би просто не съм попаднал на такъв. Всъщност кошерите ми ги прави едно момче, вероятно от отпадъчни материали (има следи от гвоздеи), но цената е добра, нямам забележки за качеството и ми ги прави както поискам - с перваз, без перваз, с дупка или без дупка на дъното и изобщо каквито екстри си поръчам. Работилницата му е прилична, с професионални машини.

Но аз лично познавам хора, които биха постъпили точно както ти казваш, затова се въздържам от повече коментари. И все пак не са всички под един знаменател категорично!

Nik_m
01.04.2013, 20:01
Има добри и лоши майстори и при големите фирми и при самостоятелните майстори това е факт.
Аз преди да поръчам кошерите обиколих над 10 производители на кошери докато си намеря майстор който отговаря на моите изисквания за качество и финансови възможности за цена.
Големите фирми наблегнаха на кошери по програмите и намалиха качеството, един познат си купи, оказаха мокри и след време се разкривиха.

М.Петров
01.04.2013, 20:49
Направил съм си 30 кошера от куфражни дъски с чепове и дупчиците от пирони съм запълнил със силикон.Не са мръднали,а имам корпуси без чепове,правени от някой майстор,не го знам кой- цъфнаха,едвам затварям капаците.Явно му е бил сух материала ;)

kunev
08.04.2013, 19:38
Не виждам нищо страшно в това че материалът имал чепове.Има начини да се "изчистят" но това води до по-голям процент отпадък което неминуемо ще рефлектира в/у цената

evgeni.filimonov
08.04.2013, 20:55
Чеповете се вадят и се набиват тапи, облени с лепило на Henkel. Един шлайф отгоре и става супер. Няма да мръднат никога. Но си е играчка - демек допълнителна работа.

ivanhpetrov
26.04.2016, 14:00
Колегата искаше да каже за обезчепяване чрез изрязване на чеповете и челно залепване с клиновидна сглобка.