PDA

Виж пълната версия : КОНЦЕПЦИЯ ЗА ЗИМАТА



LoGo
31.10.2012, 18:30
Здравейте приятели. От лятото се уча и занимавам с 3 кошера и съм мнооого голям мераклия. Имам въпрос относно едно мое "изобретение" против постоянното навяване на входа на прелката през зимата - Според вас има ли някакъв проблем да използвам такъв метод?

http://s11.postimage.org/dohh586tr/IMG0344_A.jpg (http://postimage.org/image/dohh586tr/)

jordanov
01.11.2012, 13:38
LoGo, ако искаш да разбереш какъв ще е резултатът от една щура идея/експеримент, трябва да имаш база за сравнение. Избираш си цикъл/период по който водиш стриктни наблюдения, съответно ги записваш/запаметяваш и размишляваш по тях. На това му викат емпиричен подход. Като му дойде времето резултата го споделяш/публикуваш с приятел/форум и получаваш унищожителни критики/бурни овации или запазваш всичко в тайна ако не е за пред хора.

След като съзерцавах известно време снимката ти, считам че допълнителните аксесоари по кошерите ти по скоро ще навредят отколкото да принесат полза.

evgeni.filimonov
01.11.2012, 13:57
Според мен - ако духа вятър, странично, това ще се яви като фуния и ще вкарва повече въздух и ще създава по силно течение и ще тормози пчелното кълбо.
Самото навявяне и натрупване на сняг по прелката ще им пази завет. Проблема е когато започне да се топи снега, той се сляга и тогава не може да влиза през него въздух и пчелите може да се задушат, ако няма друг вход отворен - горен или мрежест отвор на дъното.

LoGo
01.11.2012, 19:58
Затова исках да чуя и вашето мнение. Идеята е, че мястото ми не е толкова близо до път, който се чисти зимата и затова реших да направя нещо такова и да ви попитам.

gogol
01.11.2012, 20:38
Сякаш е по-удачно за сянка и чадър през лятото.Какво е използвано за целта?

vanHanegem
01.11.2012, 20:45
Леген-пластмасов! 1 бр. за 2 кошера.

зуница
01.11.2012, 21:43
Харесват ми.Пиши за резултата на пролет.
Надявам се да е добър.

Румен Димитров
01.11.2012, 22:13
мислим си, че при силен насрещен и страничен ветър има опасност от турболенция, демек, че вкарва под налегане суден въздух у пилото, чрез завихряне от лигена...иначе казано, ще се изменя стохастично в пространството на кошера постъпващия въздух....ма тва моа да се установи само със скъпа апаратура.....

....а по принцип и голи прелки да оставиш, излизащата топлина от кошера топи снега на кошера, като стопеното е малко, колкото да влиза въздух, а останалия по висок от прелката сняг е и преграда срещу директен силен ветър и директно нахлуване на студен въздух....

моя съвет е като на некой от по-горе...остави един кошер с лиген, равен по сила с некой от другите ...и напролет виж има ли разлика......ако бачка добре, че идем до "левчето" да награбим неколко лигена wink;

Успех !

Владо-Gillan
01.11.2012, 22:38
Мен ме притеснява по голям проблем.Първо там дето са заковани легените, ще влиза влага и вода при дъжд и сняг.А знам при температури под 0градуса в какво агрегатно състояние се превръща водата, и ледът какви щети нанася.Влажно гнездо, напукана предна част на кошера и ... това са първите най големи проблеми дето се набиват на очи.

LoGo
01.11.2012, 23:42
Засега повечето мнения ме навеждат на мисълта за отверка и махане на навезите... Просто не мога да си го представя как ще дишат през снега особено при положение че миналата зима беше -40.. и снега замръзва - през лед въздух няма...

Владо-Gillan
01.11.2012, 23:50
Мен ми е интересно, какво си направил с излишната половина на единия леген??Ако те е страх да не им навява, просто подпри едно стъкло на кошера, и да опре в земята.Само когато е хубаво времето го махай, за да се облитат спокойно, след което пак слагай стъклото.

Юрий Цветков
02.11.2012, 03:03
Много от старите ДБ имат нещо пододно. Стреха и странични дъсчици. Идея си нямам, как би се "завихрял" въздуха вътре в кошера, но според мен, няма никакъв проблем да зимуват така. Честно казано, това го намирам за съвсем не нужно, но едва ли ще навреди.

alex74
02.11.2012, 08:33
До новобранеца ЛОГО.Наистина си мераклия ,много добре си вдигнал кошерите на по високо.А за сенниците които си направил браво.Все пак нужно е при голям сняг да ги посетиш и да провериш за нередности.Осебено важно е след нова година при затопляне /над 15 градуса на сянка/ да идеш да махнеш мишите предпазители и със закривена тел да извадиш подмора така много олесняваш пчелите при облитането .

alex74
02.11.2012, 08:56
ЛОГО пропуснах да отбележа, че почистването на подмора трябва да стане преди затопляна на времето ,следиш прогнозата и като го дадат затопляне отиваш предния ден най-добре привечер ,почистваш умрелите пчели и изчакваш да се стъмни след което светкаш с фенерче през входа и оглеждаш дали добре си изчистил.

LoGo
02.11.2012, 10:17
Алекс благодаря ти за съвета. Кошерите са МК (ЛР) със мрежесто + падащо дъно (много е лесно и удобно за чистене) Благодаря и на всички други за мненията!
Имам и горен отвор, които в момента се пада под навеза също (кръгъл) и е сложен наполовина вентилация (не могат да влизат и излизат пчели от там) с цел да се избегне конденз. Според вас трябва ли да се затвори напълно горния отвор за през зимата ?

Ивайло Велинов
02.11.2012, 13:12
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=325976310845151&set=pb.323636724412443.-2207520000.1351854724&type=3&theater

Юрий Цветков
02.11.2012, 13:37
Според вас трябва ли да се затвори напълно горния отвор за през зимата ?Да. От там се губи много топлина.

alex74
02.11.2012, 23:54
Лого ,благодаря ти ,че ме наричаш Алекс,точно така исках да се регистрирам но името бе заето.За благодарност ще ти дам още два съвета-първо не затваряй горния вход зимата,така става едва доловимо течение което отнема влагата от кошера и я изнася навън,затвори го чак напролет/март/ за да накараш пчелите да минават през долния вход като така ги стимулираш по добре да си чистят дъното.Втория ми съвет е за расположението на кошерите ти,трябвало е да сложиш жълтия между двата сини т.е. по средата за да не се бъркат пчелите в този син ли да влязат или в другия ,но по важно е ,че маика може да се обърка ако е ходила на среща,то сега майки не излитат но като почне сезона на роенето тогава,пък и те като ходят да правят секс са малко шашави и забравят коя им е къщата.

FVCVS CAESAR
06.11.2012, 20:11
Моето скромно мнение е, че от горния вход наистина се губи топлина. Аз обаче го оставям отворен точно колкото да може да се промъкне една пчела, за всеки случай, като авариен изход или отдушник, в случай, че долният вход се запуши със сняг или с голям подмор.
Иначе, гледам, на запад ЛР кошерите масово имат само долен вход и изобщо нямат отвори по корпусите.

Димитър Бонев
07.11.2012, 01:00
Там къето н бях затворил горните входове, го сториха пчелите. Заклеяха ги.

alex74
07.11.2012, 09:31
В света на насекомите пчелите са най-големите специалисти по запазване на топлината и ако един такъв малък отвор би им навредил,то вече да нямаше пчели.

HINAP
07.11.2012, 11:05
Преди време мой колега ме попита как да зазими семействата си и кой вход да остави отворен.Машинално му отговорих,че долния трябва да е отворен на толкова сантиметра,колкото пити има покрити плътно с пчели,а горния на не повече от 2 сантиметра.Човека ме послушал,но не ми беше казал,че горните са фактически средни,т.е.на разстояние повече от 75 милиметра от горния ръб на питата.А това е от съществено значение при изработване на ДБ кошера.Много колеги поставят горния вход на 80,че и повече милиметра от горния край на рамката.Това вече е средна прелка и при зазимяване казват,че горната им прелка е отворена цялата.Вентилацията на кошера позволява да остане обем над нея който остава затоплен и въздуха попада почти в центъра на кълбото или под него,особено при издигане на кълбото в пролетните месеци.Затова дискусията във връзка с входовете,кой как ги оставя през зимата е доста относителен.Не мога да кажа със сигурност в оригинал на ДБ къде се намира входа от горе и в страни и колко му е дължината.Разглеждал съм чертежи на колеги,които ги имам за еталон в пчеларството,но и там е даден само размера на горния/средния/отвор.Да не се сърди Бонев от чиито чертежи/които са перфектни/направих няколко кошера с дълбоко дъно.Затова през зимата вече оставям отвори по 1 см.горе,а от долу на 4 до 5см.Иначе имам и кошери които си остават отдолу с магазини или с дълбоките дъна.Когато кошера е достатъчно силен той знае къде ще концентрира топлината си и ще се премести там където условията са най добри за него и ще заклея тези отвори които не са му нужни.

FVCVS CAESAR
08.11.2012, 15:38
Според мен, няма нужда горният вход да е буквално най-горе. Колкото по-високо, толкова по-зле, ако остане отворен през зимата. Иначе в някои области на Русия им правят по две вентилационни тръби (комини) над гнездото със сечение 5 кв см и от там през покрива всичката влага излиза навън. Само че заедно с влагата сигурно излиза и топлият въздух. Затова и не бих правил това вкъщи. А при зимуване на два корпуса може частично да се отвори като авариен изход отворът на средния корпус, който няма как да се запуши с подмор, освен ако не умре цялото семейство. wink;
В крайна сметка, мисля че едно течение под кълбото не би навредило чак толкова много на пчелите, но течение, минаващо през кълбото или над него, предполагам, ще е истински ужас за тях.
И ще започне един омагьосан кръг - течение -> охлаждане на гнездото -> повишаване консумацията на мед с цел поддържане температурата на кълбото -> увеличаване на влагата -> още по-голямо охлаждане -> още по-голяма консумация на мед -> в крайна сметка амортизиране или направо гибел на зимуващите пчели от студ, глад, изхабяване, или от трите едновременно.
Разбира се, за да се случи подобен сценарий, са необходими още няколко условия – слаби семейства, широко отворени входове (по възможност повече и в различни посоки, ако може и няколко коминчета на тавана), трайно и силно застудяване, гледане на пило и др. И колкото повече, толкова повече... wink;
Иначе силните семейства сигурно биха оцелели при всякакви условия, дори под някоя стряха, но на каква цена, само те си знаят.

Лежаков
18.11.2012, 12:44
Иначе в някои области на Русия им правят по две вентилационни тръби (комини) над гнездото със сечение 5 кв см и от там през покрива всичката влага излиза навън. Само че заедно с влагата сигурно излиза и топлият въздух. Затова и не бих правил това вкъщи.

В Русия под "комин" се разбира тръба,която се поставя в ъгъла на кошера.Долния отвор е на 3-4 см. над дъното, а горния отвор излиза в подпокривното пространство.

http://prikachi.com/images/126/5507126G.jpg

http://prikachi.com/images/127/5507127J.jpg

През комина не излиза топлина.Той спомага за по-добрата вентилация и намаляване на влагата.

valyo
18.11.2012, 13:39
Понеже заглавието на темата е концепция за зимата, пиша по заглавието без да засягам легени и комини, за които е късно, не че са лоши.

Концепция за зимата:
- 100 (аз пия по малко) литра червено вино;
- една ялова коза предимно на саздърма но и пастърма;
- 15 говежди сърца на пастърма;
- всеки кошер с по 20 кила мед, стеснен, затоплен отгоре поне, обгрижен, до който не припарваш поне до февруари.

Ангел Йосифов
18.11.2012, 13:50
Понеже заглавието на темата е концепция за зимата, пиша по заглавието без да засягам легени и комини, за които е късно, не че са лоши.

Концепция за зимата:
- 100 (аз пия по малко) литра червено вино;
- една ялова коза предимно на саздърма но и пастърма;
- 15 говежди сърца на пастърма;
- всеки кошер с по 20 кила мед, стеснен, затоплен отгоре поне, обгрижен, до който не припарваш поне до февруари.

Още от самото начало на темата мислех да изложа моята концепция за зимата,но.........с тази разлика,че прасетата са по 150кг.а и виното тази година и то е 150л. Относно пчелите-запасите им са около30кг,но няма да чакам да влезе февруари.

alex74
18.11.2012, 20:20
Ей ще се разболеете от толкова пиене бе,тук да не е Сибир.Е ,все пак наздраве. drinks;

Румен Димитров
18.11.2012, 20:32
хахаха....всеки завишава концепцията :D

...иначе, за Русията, не вярвам това още да се практикува. това беше похват при старите практики с набутване на парцали и найлони за затопляне при стесняване на семействата за зимуване. Около тръбата се навиват стари парцали, които поемат влагата и вентилирайки по некакъв начин през тръбата уж били спасявали семействата от прекалена влажност и пазели топлината....тинтири минтири...ако беше така всеки вече да си е увил къщата с парцали и да е забол по една тръба през сичките стаи !!!

Ангел Йосифов
18.11.2012, 20:49
хахаха....всеки завишава концепцията :D

Не преувеличавам-бъди сигурен.


да си е увил къщата с парцали и да е забол по една тръба през сичките стаи !!!

А какво ще кажеш за кумините.


Иначе зазимявам с много мед и още преа януари подавам тесто.

Пламен Ганев
18.11.2012, 21:15
Според вас трябва ли да се затвори напълно горния отвор за през зимата ?Да. От там се губи много топлина.

Колега Юрий Цветвов,няма нужда от такава категоричност!Това че ти си зазимявал така години наред и не си имал проблеми,не означава че е най-правилно!В научната литература/пчеларска енциклопедия,календарен справочник по пчеларство,продуктивно пчеларство и т.н./ много добре е обяснено : на какъв вход трябва да зимуват пчелите?Разяснено е и защо!?Имам приятел който винаги ги зазимява на долен,друг приятел ги оставя и двата отворени,а аз ги зазимявам на горен и началото на февруари ги обръщам!Никой от нас няма проблеми или ако има,е в горе долу еднакъв мащаб!Следователно проблемите ни не възникват от входа!Винаги се стига до извода,че ако е силно с-во,едва ли има значение!?

Румен Димитров
18.11.2012, 21:47
През януари задължително давам и АЗ питки....защото, времето за отваряне на възглавница и слагане на питка се свежда до секунди...а времето, да видя какво имат и да преценя дали става/стига за храна е мин. 5 минути.
...освен това, питката се слага директно на кълбото, т.е. имат/нямат храна, ако стегне студ, ще ядат от питката, няма да губят калории и топлина да се местят из рамките с храна...
...така е според моя начин на работа.....към Февруари правя преглед при плюсова температура, разпечатвам непипнатите запаси с валяк и ги прибутвам към пилото...пак за възможно най-кратко време- ползвано и работи при мен, ма всеки си има негов стил wink;
..........................
Ангеле, за комините на къщите няма какво да кажа. В момента в къщи е 25°С във всички стаи, като котела ми от 2-3 седмици работи на 45-50°С, разхода ми дотук е около 50 кг въглища......
Тръбата от котела която влиза в комина е на 25°С....и в момента в който усетя, че ги надвишава, ще си изхвърля цялата отоплителна система!!!!!...
Комините на къщите са като кошерите....всеки ги има, но не всеки знае как да ги ползва зимата wink;

...естествено разсъждавам от гледна точка на скромните си познания по вентилационна техника и отоплителни системи.......не ангажирам никой с опити или личен доказателствен материал !!!!

Ангел Йосифов
18.11.2012, 22:06
Един въпрос - след като зазимявате с много мед защо още през януари почвате да давате питки?

Тогава третирам с ОК и използвам отварянето да сложа и питките за да неги отварям до прегледа.

Юрий Цветков
18.11.2012, 22:30
Колега Юрий Цветвов,няма нужда от такава категоричност!Това че ти си зазимявал така години наред и не си имал проблеми,не означава че е най-правилно!В научната литература/пчеларска енциклопедия,календарен справочник по пчеларство,продуктивно пчеларство и т.н./ много добре е обяснено : на какъв вход трябва да зимуват пчелите?Разяснено е и защо!?Имам приятел който винаги ги зазимява на долен,друг приятел ги оставя и двата отворени,а аз ги зазимявам на горен и началото на февруари ги обръщам!Никой от нас няма проблеми или ако има,е в горе долу еднакъв мащаб!Следователно проблемите ни не възникват от входа!Винаги се стига до извода,че ако е силно с-во,едва ли има значение!?А защо ги обръщаш в началото на февруари?

Лаго искаше мнение и яз споделих моето и то е категорично.

Иначе си прав, че за силно семейство с качествена майка и достатъчни и качествени запаси от храна, няма никакво значение, къде е входа. Но дали всички са такива?

За разлика от теб аз живея доста далече от пчелина и общо взето пчелите ми сами си се гледат. За това и някой действия са ми по различни от описаните в книгите.

Пламен Ганев
18.11.2012, 23:48
Естественно че не всички са силни!Обръщам ги последните две години!Имам повечко време да се ровя в интернет!Има логика тезата,че когато започне интензивно отглеждане на пило е добре да са на долен вход с цел да се запази влажният въздух,защото влажността е важна за пилото.Отваряйки горния вход,голяма част от влажния въздух напуска кошера.Влажния въздух не е топъл!Научно е доказано,че температурата на въздуха на един два см до кълбото е с градус два по висока от външната.
Горния вход е по безопасен точно за пчелари като теб,които не живеят близо до пчелините си.Дебелият сняг когато започне да се топи,понякога се образува ледена кора на долния вход,която може да ги възпрепядства да се облетят примерно.След облитане пчелите имат стремеж да вадят трупове,с които не веднъж заради мишепредпазителя ги струпват на входа и го затварят.
Знам че не всичко от книгите е миродавно,но все пак мисля че трябва да са ни основа донякъде!

N-2
19.11.2012, 10:27
Един въпрос - след като зазимявате с много мед защо още през януари почвате да давате питки?
Имаме семейства, които имат пило в края на ноември и в резултат на това - тънки венци мед централно над кълбото, затова.

Професионалните пчелари не допускат ли пило в пчелините си по това време, та задават такива въпроси?

Юрий Цветков
19.11.2012, 15:45
Естественно че не всички са силни!Обръщам ги последните две години!Имам повечко време да се ровя в интернет!Има логика тезата,че когато започне интензивно отглеждане на пило е добре да са на долен вход с цел да се запази влажният въздух,защото влажността е важна за пилото.Отваряйки горния вход,голяма част от влажния въздух напуска кошера.Влажния въздух не е топъл!Научно е доказано,че температурата на въздуха на един два см до кълбото е с градус два по висока от външната.
Горния вход е по безопасен точно за пчелари като теб,които не живеят близо до пчелините си.Дебелият сняг когато започне да се топи,понякога се образува ледена кора на долния вход,която може да ги възпрепядства да се облетят примерно.След облитане пчелите имат стремеж да вадят трупове,с които не веднъж заради мишепредпазителя ги струпват на входа и го затварят.
Знам че не всичко от книгите е миродавно,но все пак мисля че трябва да са ни основа донякъде!Наясно си защо практикувм така. От задушаване на практика няма опасност, понеже не слагам мишепредпазители, а и част от мрежестия отвор (който при мен е точно след входа) остава целогодишно отворен. Кошерите ми "гледат" на юг и на практика не се е случвало да има подходяящо време за облитане, а на прелката да има сняг или лед което да ги възпрепятства.

Честно казано, добрите резултати ги отдавам и на факта, че през последните години почти не ми остава време за пчелите и така на практика, много по-малко ги стресирам с излишно безпокойство. А може и да е късмет. drinks;

Лежаков
19.11.2012, 17:18
Има логика тезата,че когато започне интензивно отглеждане на пило е добре да са на долен вход с цел да се запази влажният въздух, защото влажността е важна за пилото.Отваряйки горния вход,голяма част от влажния въздух напуска кошера.Влажния въздух не е топъл!Научно е доказано,че температурата на въздуха на един два см до кълбото е с градус два по висока от външната.

Знам че не всичко от книгите е миродавно,но все пак мисля че трябва да са ни основа донякъде!


Не познавам пчелар, който да желае влажният въздух да остане в кошера /независимо от сезона/. Всички гимнастики с прелките са с цел, той да се изведе навън. Отворените долна и горна прелки подобряват вентилацията и намаляват влагата в кошера. При повищена влажност се получава конденз по стените, мухъл по питите, влошава се микроклимата и семейството страда.

Влагата в кошера е продукт от жизнената дейност на пчелите. Когато се появи пило, то е покрито с пчели и е осигурено с необходимата влажност. Повишената обща влажност в кошера е враг №1 на пчелите през зимата.

Влажният въздух не е топъл, но е по-топъл от навлизащия студен и по-сух въздух отвън. Постоянния приток на свеж въздух, намалява влажността и подобрява микроклимата в кошера.

Лежаков
19.11.2012, 17:47
Честно казано, добрите резултати ги отдавам и на факта, че през последните години почти не ми остава време за пчелите и така на практика, много по-малко ги стресирам с излишно безпокойство. А може и да е късмет.

Колега Цветков,
мисля ,че в написаното от Вас е разковничето за успеха на всеки ,който отглежда пчели. Честото бърникане в кошера, не само стресира пчелите, но нарушава и ритъма им на работа за следващите няколко дни. Животинките знаят как да си организират живота, стига да не прекаляваме с нашите "грижи".
Добрите Ви резултати не са късмет, а плод на едно нормално отглеждане на пчелите.

Пламен Ганев
19.11.2012, 18:23
Колега Лежаков,100% познавате пчелари които зазимяват само на долна прелка!При това положение къде отива влагата?

Пламен Ганев
19.11.2012, 18:29
Колега Юрий Цветков,поздравявам ви за добрите резултати!Моето скромно мнение е,че когато не се увеличава бройката на пчелина,с нужното оборудване,може да бута веднъж месечно!Когато обаче искаш да ги множиш,няма как да се приложи тази гимнастика!

Лежаков
19.11.2012, 18:43
Колега Лежаков,100% познавате пчелари които зазимяват само на долна прелка!При това положение къде отива влагата?

Колега Ганев,

Написал съм - "Отворените долна и горна прелки подобряват вентилацията и намаляват влагата в кошера."
Моля Ви, четете по-внимателно.

Категорично съм против написаното от Вас - "Има логика тезата,че когато започне интензивно отглеждане на пило е добре да са на долен вход с цел да се запази влажният въздух,защото влажността е важна за пилото".

Пламен Ганев
19.11.2012, 19:39
Чета много добре!Ти се замисли за написаното или просто попитай пчеларското си обкръжение:кой на какъв вход ги зазимява?
За мен пък е пълна лудост да ги оставя на два входа!Опитвал съм всички варианти за вентилация през зимата и този е най лошия!
А за това дали сте противник на част от моя начин на рабона-няма проблем!Би ли описал твоя начин на работа?!Желателно е да обясниш с какви цели използваш твоя метод и дали си опитвал така както се препоръчва от хората работели в опитните пчелини!

Лежаков
19.11.2012, 19:59
Зазимяване на ЛЕЖАК / топло разположение на питите - ТРП/

Зимата е най-тежкия сезон за пчелите.От презимуването, до голяма степен зависи развитието и силата на семейството през следващия активен сезон.
При лежаците, поради наличието на предни и странични прелки, много лесно може да се зазими семейство при отворени странични прелки – ТРП. На фиг. 1 схема на лежак гледан отпред.


http://prikachi.com/images/295/5435295r.jpg


Семейството се зазимява в средата на кошера, на разтояние около 4-5 пити от страничната стена /респективно от страничните прелки/. Ограничава се с една преградна дъска /в началото/ и една разделителна /в другия край/. Зад нея могат да се складират празни пити.Броя на питите с мед, зависи от силата на семейството.Допълнително в дъното се поставят 2-3 по-пълномедни пити.Към тях през зимата се придвижва кълбото.То се отдалечава от прелките и навлиза към вътрещността на кошера.В края на зимата, когато започва отглеждането на пило, пчелите са осигурени с храна и топлина.На фиг. 2 схема на лежак отгоре.


http://prikachi.com/images/299/5435299T.jpg


Основни предимства на ТРП :

1. Отворените странични прелки осигуряват постоянен приток на свеж въздух.
2. Напречното разположение на питите предпазва гнездото от изстудяване.
3. Повишения обмен на въздуха намалява влажността в кошера.
4. Кълбото се движи в една посока и е невъзможно разделянето му.
5. В най-критичният момент /отглеждането не пило/ ,семейството е осигурено с храна и топлина.
6. Не се налага стесняване на гнездото.
7. Възможно е бързо разширяване през пролетта без опасност за пилото.

Зазимяването в лежак с ТРП осигурява на семейството благополучно презимуване, малък подмор и бързо пролетно развитие.При трайно затопляне на времето е задължително да се отворят предните прелки, защото температурата в кошера се повишава бързо, а това води до роене на семейството.

alex74
19.11.2012, 20:24
При топло разположение на питите сем -та невероятно бърже се развиват пролетта.Аз преди години пробвах по този начин и резутатите бяха невероятни,но е за малки пчелини и ДБ копери или Лежаци,при големи пчелини и ЛР кошери не се препоръчва.

Пламен Ганев
19.11.2012, 21:21
За какво бързо пролетно развитие пишеш в тези кошери бе човек?В действиделност нямам опит в ТРП,но имайки предвид по-доброто пролетно развитие на десет рамковия ДБ в сравнение с дванадесет рамковия ДБ- мисля,че критерият ти за бързо пролетно развитие е различен от моя!Благодаря ти за изчерпателния отговор колега!

Пламен Ганев
19.11.2012, 21:22
При топло разположение на питите сем -та невероятно бърже се развиват пролетта.Аз преди години пробвах по този начин и резутатите бяха невероятни,но е за малки пчелини и ДБ копери или Лежаци,при големи пчелини и ЛР кошери не се препоръчва.

Защо не се препоръчва,след като е толкова невероятно?

Лежаков
19.11.2012, 21:55
Колега Ганев,

При зазимяване на семейство и отводка в 25 рамков лежак, през пролетта се развиват заедно /работят две майки/.В зависимост от времето, до акацията кошера е почти пълен /20-22 рамки с пчели и 14-16 пило/.
След обединяването, вкарват акацията с клоните в магазините.
Да не говориме за семейство и две отводки.Получава се фабрика за мед. Всичко това се случва без физическо натоварване,местене,вдиган е и т.н.
За пореден път повтарям, че за мен е по-важна силата на семействата ,а не бройката.

Пламен Ганев
20.11.2012, 00:01
Винаги съм се питал докато обикалям България:защо са изкършени клоните на някои акации?Каква била работата!?
Няма да навлизам в подробности-как се развиват фарарите за рапица и акация!Дразни ме единственно тово,че го изкарваш най-добрият кошер!Както и да е!Усвоил си пчеларството с лежаците,аз нямам желание!За бройката грешиш,но това е друга тема!Поздрави!

Ангел Йосифов
20.11.2012, 07:21
Зазимяване на ЛЕЖАК / топло разположение на питите - ТРП/ http://prikachi.com/images/295/5435295r.jpg


Защо рано на пролет пилото е концентрирано в предния край до прелките?Кога пчелните семейства харчат повече мед през зимата-когато им е студено или когато им е топло?

Лежаков
20.11.2012, 08:19
С червен цвят е показано пчелното кълбо при зазимяването.С червена стрелка е посочен пътя на кълбото през зимата.
През ранната пролет, пчелите и пилото се намират далече от отворените прелки и близо до обилна храна.С течение на времето и повишаване на температурата, семейството се връща по обратния път - към входа на кошера. Разширяването става не с 1 или 2 рамки, а с 3-4 ,без опасност за пилото.При топло разположение на рамките съм забелязал, че восъчните основи се изграждат по-бързо и изцяло, но не знам защо е така.

N-2
20.11.2012, 10:00
При топло разположение на рамките съм забелязал, че восъчните основи се изграждат по-бързо и изцяло, но не знам защо е така.
Ами точно заради топлото разположение. Нали восъкоотделянето е свързано и с температурата. По-подходяща температура се създава при топлото разположение на питите.

Румен Димитров
20.11.2012, 10:17
Лежаков, дългия път и по-ниското ниво за изход, не създават ли условия за образуване на конденз и наслояване на влага?

Лежаков
20.11.2012, 10:36
Първо благодаря на "iris" за обяснението.

По отношение на въпроса на "аз",мога да кажа,че големия свободен обем около гнездото, отворените горна и долна прелки, както и постоянния приток на свеж и сух въздух в кошера не позволяват натрупването на влага и образуването на конденз.

Пламен Ганев
20.11.2012, 12:04
Разширяването става не с 1 или 2 рамки, а с 3-4 ,без опасност за пилото.

Разширението се прави според покритието на пчели колега!При всяко положение,в какъвто и да е кошер,е по добре да се разширява с една-максимум две пити,защото се усвояват веднага!Лежак разширен с три-четири пити,резултата ще е по слаб от колкото два пъти през десет дни с по две примерно!При ДБ е така,а не виждам същественна разлика в с-та.Опасноста за премръзване на пилото няма нищо общо с разположението на входа,защото пчелите топлят пилото...
Относно градежа: при стандартно разположение на входовете градежа на две ЛР пити или три Фарарски за 24 часа!Колко по бързо се гради в лежак и как са питите в долната част?Знам как-по два см търтиев градеж!Както в Дб,не я ли пуснеш през магазина,се чудиш после с какво да третираш за вароатоза цяла зима!?

HINAP
20.11.2012, 13:10
Според моя скромен опит,в близките 10 години градежа ми е само през магазините.А питите се изграждат много бързо,без прокъсвания по теловете,макар и при градеж 3 до 4мм.После ги слагам на лежаците за доизграждане и осеменяване по средата на пилото.А колкото до топлото разположение съм съгласен с повечето доводи,но трудно облитат пролетта,защото са по далеч от слънчевите лъчи и по трудно усещат краткото затопляне.Преди 2 години даже помислих,че семейство е загинало и го затворих.След 2 седмици констатирах,че е отишло съвсем в края на лежака и си живее царски без облитане.Грешката ми беше,че при прочукване ползвам докторска слушалка,а при топло зазимяване за прослушване трябва по дълъг маркуч/особено за лежаците/.Наистина понякога чрез намесите си в живота на пчелите можем и да ги объркаме.Струва ми се,че и самите пчели мразят всезнайковци и си правят това което те си знаят и са го градили за толкова дълго време.

HINAP
20.11.2012, 13:38
Малко ще избягам от централната тема,но понеже стана дума за по бърз и правилен градеж и то през магазина,почти винаги слагам запечатки както на горната така и на долната летва,като на горната ги трамбовам двустранно под ръба на горната част нарамката и не допускам разлепване на основата пък и пчелите по бързо идват на нея и използват запечатките за начален градеж и при обиране на меда се стимулира восъкоотделянето при ранните дни на пролетта.Още по добре се получава и като им се постави върху новата рамка за градеж найлонче с 200 гр.запечатки.

N-2
20.11.2012, 14:03
Като коментирате, моля, вижте какво коментирате, колеги.
Лежаков прави сравнение с градеж в Лежак при топло подреждане и при студено подреждане на питите. Ако имате наблюдения и можете да направите сравнение, коментирайте на воля. А то така изглежда - едно си баба знае - едно си бае.


Малко ще избягам от централната тема,но понеже стана дума за по бърз и правилен градеж и то през магазина,почти винаги слагам запечатки както на горната така и на долната летва,като на горната ги трамбовам двустранно под ръба на горната част нарамката и не допускам разлепване на основата пък и пчелите по бързо идват на нея и използват запечатките за начален градеж и при обиране на меда се стимулира восъкоотделянето при ранните дни на пролетта.Още по добре се получава и като им се постави върху новата рамка за градеж найлонче с 200 гр.запечатки.
Интересно и ново за мен, благодаря.

FVCVS CAESAR
20.11.2012, 15:43
В Русия под "комин" се разбира тръба,която се поставя в ъгъла на кошера.Долния отвор е на 3-4 см. над дъното, а горния отвор излиза в подпокривното пространство.

http://prikachi.com/images/126/5507126G.jpg

През комина не излиза топлина.Той спомага за по-добрата вентилация и намаляване на влагата.
Да, през такъв комин топлозагубите ще да са минимални, особено ако вентилационната тръба е обвита с някакви изолационни материали, за да не отнема от топлината в горната част на кошера, доколкото по ъглите има такава, но ако тръбата не се затопля би трябвало и течението да е по-слабо.
Честно казано, не съм сигурен, че от подобни тръби ще има кой знае каква полза.

Както и да е, аз имах предвид друго:

http://s9.postimage.org/vew2gaavf/image.jpg (http://postimage.org/image/vew2gaavf/)http://s14.postimage.org/91duqyd3h/hive_a.jpg (http://postimage.org/image/91duqyd3h/)

Вярно, че в Русия кошерите зимуват предимно в зимовници, но на открито не бих опитвал подобно нещо.
Същата концепция съм я срещал и с въздухопроводи, излизащи от тавана, и отвеждащи влагата и въглеродния двуокис, натрупани в горната част на гнездото, през капака навън, подобно на комин, отвеждащ дима от печка.
Привържениците на подобна вентилация, или поне част от тях, вярват, че по такъв начин се осъществява и вентилацията в естествените пчелни жилища - хралупите:

http://s10.postimage.org/6xojp22dh/duplo2a.jpg (http://postimage.org/image/6xojp22dh/)

(http://dombee.ru/paseka/index.php?showtopic=8793&st=45)

Юрий Цветков
20.11.2012, 16:31
Колега Юрий Цветков,поздравявам ви за добрите резултати!Моето скромно мнение е,че когато не се увеличава бройката на пчелина,с нужното оборудване,може да бута веднъж месечно!Когато обаче искаш да ги множиш,няма как да се приложи тази гимнастика!Благодаря за поздравленията.
А за останалото си напълно прав, но на мен не ми и трябват повече.

HINAP
20.11.2012, 17:32
iris,права си че се отплескваме от време на време в други посоки,но после забравяме за това какво ще кажем и мислите се изгубват някъде.Та да се върнем на въпроса за градежа.При мен е точно диаметрално противоположно при лежаците.Градят/по точно дограждат/ по бързо тези които не са с топло разположение,но не искам да го вменявам като обща практика.Обяснявам си го,че им трябва повечко чист въздух и кислород.Опасявам се,че ще има и обратномислещи колеги.Все пак нека и други практикуващи нетрадиционните методи да споделят разликите.Разбира се,че няма да се сърдя,защото само 7 години имам лежаци и ги гледам само за спорта.

Ангел Йосифов
20.11.2012, 17:52
Зазимяване на ЛЕЖАК / топло разположение на питите - ТРП/ http://prikachi.com/images/295/5435295r.jpg


Защо рано на пролет пилото е концентрирано в предния край до прелките?Кога пчелните семейства харчат повече мед през зимата-когато им е студено или когато им е топло?

Чакам отговори ако е възможно.

Лежаков
20.11.2012, 18:53
Колега Йосифов,

Написал съм "Зазимяване на ЛЕЖАК", което означава, че това е началното положение на кълбото, а не в края на зимата.Червената стрелка сочи посоката на придвижване на кълбото.

Колега Ганев,никога не трябва да сравнявате кошерите ДБ с Лежаците.На пръв поглед работата е еднаква, но не е.
При лежаците е възможно и едноразово разширяване ,като наведнъж гнездото се разширява с 6-8-10 рамки.
При топло разположение на питите, е излишно да се поставят по 1 или 2 рамки.Това е подходящо за ДБ. Предпочита се по-ускорено разширяване.Пести се време и не се досажда на пчелите ненужно.

Ангел Йосифов
20.11.2012, 19:05
Не-успявам да разбера отговора на въпросите си.Освен това ми се струва(несъм убеден),че сините стрелки на схемата са по скоро с пожелателен характер с изключение на тази дето сочи нагоре.

Румен Димитров
20.11.2012, 19:25
сините стрелки са естествен ход на постъпващия въздух и си бачкат точно както са нарисувани( с изключение на тая леко вирнатата)...спрямо физичните закони...
...мен повече ме притесняваха розовите стрелки, защото според пак същите закони топлината бяга и се разпростира по горната част, т.е. мислех, че излизащата топлина няма да е на 100% излязла, а застояването на подобни течения гарантира конденз и мухъл.
Все пак Лежаков ме увери, че не е така....в което и след кратък размисъл, мисля, че има някаква истина: топлия и влажен въздух бяга нагоре и при изместването си увлича свеж такъв. Топлината отива най-горе, до под капака, а по-влажния въздух остава на по-ниско ниво и излиза през горния отвор(само не знам как обикаля преградната дъска отгоре и после отива надолу ?!?!?).
За да е ефективна цялата система за естествена вентилация, има една подробност: отворите, долни и горни трябва да са с еднакъв дебит, еднакво отворени.....всяко стесняване или разширяване на единия нарушава естествената скорост на циркулиране и създава предпоставки или за вкарване на прекалено студен въздух, или за застояване на влажния....
Това е от моя гледна точка за естествената вентилация....като прасна след време 2-3 лежака ще мога да експериментирам и коментирам и за пилото wink;

dachkov
20.11.2012, 22:55
http://www.twirpx.com/file/738291/

Румен Димитров
20.11.2012, 23:11
http://www.twirpx.com/file/738291/
свалих....баси сложнотията, регистрация, секретни кодове и пр.......и накрая djvu файл....е тва най много мразим у руснаците judge;
...не че ще науча нови природни закони за естествената вентилация, ма утре ще инсталирам, отворя и прегледам...
...и без да чета, пак ще се повторя, че естествени природни закони са едно, а пчеларски практики въз основа на криворазбрана физика е друго...

LoGo
21.11.2012, 00:08
Влизам малко късно но много ви благодаря отново за всички отговори колеги. Честно казано не очаквах чак такова внимание да ми обърнете :)
Та значи, това което съм направил още края на септември началото на ноември (мишипредпазител отдолу отворено и отгоре наполовина отворено само на вентилация) е било правилно разсъждение от моя страна, но не бях сигурен.
Лично аз съм заземил тези 3 кошера на по 6 пити с мед, като до 6 ти ноември ги хранех с по една разпечатана пита през два дни. Надявам се, че колкото и тежка да е зимата ще имат поне храна. Много приятели пчелари ме упрекнаха, че не съм си прибрал "лятно-есенния" мед, но както казах съм мераклия да се науча и най-вече да отглеждам здрави пчели и силни семейства :)

Колкото и смешно да звучи незнайно поради каква причина пчелите ми са доста здрави (големи и енергични) Края на Септември бяха нападнати от оси и съм събирал убитите оси от дъната, а нямаше нито една умряла пчела :D Мутанти! Дано уцелят зимата :)

Благодаря ви отново за активното участие! drinks;

Румен Димитров
21.11.2012, 00:12
а последно, легените, махна ли ги или ги остави ?

LoGo
21.11.2012, 01:15
Оставих ги wink;

Ruslan
21.11.2012, 08:55
Хвърлете един поглед на една статийка от една колонка в последния брой на вестник Пчели.Отнася се за зазимяването на долен, долен и горен и само на горен вход - тема доста спорна в пчеларските среди :D .
Има интересни резултати(ако са представителни).
Основната идея е, че при по малка циркулация, съответно по голямо съдържание на въглероден двуокис в гнездото, пилото напролет е повече.
Според автора, при отворени две прелки, пилото е най малко, повече е при отворен само долен вход и най-много, при зимуване на горен speechless; .

FVCVS CAESAR
21.11.2012, 14:23
Пчелите не понасят повишената концентрация на въглероден двуокис, а инстинктите им ги карат да полагат пилото близо до входа, където въздухът е по-свеж. Допускам, че причините за по-малко пило при отворени едновременно долен и горен вход може да са всъщност други.

В тази връзка ето какво пише Есков:
“Повишената концентрация на въглероден двуокис ускорява физиологическото стареене на пчелите. Наред с това, с понижението на външните температури нарастват загубите на енергия в семейството за регулиране на микроклимата в гнездото.” (Еськов, Зимовка пчелиных семей)
“Пчелите, зимуващи при температура 0°C, започват да вентилират, когато концентрацията на въглероден диоксид достигне 3-4%. Интензивността на звука, издаван от вентилиращите пчели, се усилва (8-14 дБ) при ниво на въглеродния диоксид до 5-7%. Силна възбуда в семейството започва при 9-10% концентрация на въглеродния диоксид. В този случай интензивността на звука от вентилиращите пчели нараства на 19-27 дБ. Снижаването концентрацията на газа стимулира понижението на активността на вентилиращите пчели и спад на нивото на общата възбуда на семейството.” (Еськов, Зимовка пчелиных семей, стр. 46)
“Пчелите се износват физиологически толкова по-бързо, колкото по-висока е концентрацията на въглероден диоксид, изразходвайки по този начин резервите от организма си. Затова икономията на зимна храна чрез повишаване концентрациятана въглероден диоксид влияе отрицателно на състоянието на пчелите.” (Еськов, Микроклимат пчелиного улья, стр. 75)

FVCVS CAESAR
21.11.2012, 14:58
Въглеродният двуокис в някаква не прекалено висока концентрация сигурно забавя метаболизма на пчелите и нали това е основният аргумент, че благодарение на този газ пчелите се износвали по-малко.
Ако обаче наистина твърде високата концентрация ги кара да вентилират, значи метаболизмът им се ускорява и оттам износването.
Ще потърся обаче нещо по-ново и по-задълбочено по въпроса за ползата и вредата от CO2.

FVCVS CAESAR
21.11.2012, 17:05
Хвърлете един поглед на една статийка от една колонка в последния брой на вестник Пчели.
...
Основната идея е, че при по малка циркулация, съответно по голямо съдържание на въглероден двуокис в гнездото, пилото напролет е повече.
Междувременно погледнах въпросната статия във в-к "Пчели" (брой 23, 15-29 ноември 2012 г). Става дума за изследване на Михайлов и Таранов, според което действително при отворен само горен вход концентрацията на CO2 е най-висока (1,8%) и отгледаното пило е най-много, но изводът, направен най-долу е, че "пчелите са приспособени за зимуване при слаба вентилация, която допринася за по-ниската консумация на храна".

Това аз го разбирам по следния начин: Повишената концентрацията на CO2 (но не повече от 2%) не е причина за по-слабото износване на пчелите, а е индикация за по-слаба вентилация, което означава по-добро запазване на топлината -> по-малко консумирана храна -> по-малко произведена вода и по-малко отделени ензими -> по-малко физиологично износване на пчелите.
Т. е. излиза че на пчелите не им трябва толкова силна вентилация, колкото топлина.

Иначе, това, със забавянето на метаболизма чрез повишена концентрация на CO2, колкото повече се замислям, толкова повече не го схващам.
При ок. 20-25°C (примерно) забавената обмяна на веществата би съхранила жизнените сили на пчелите, защото при такава температура на тях не им трябва да ускоряват принудително метаболизма си, за да затоплят гнездото (ако нямат пило), но при -10°C (примерно) за пчелите най-важното е да поддържат оптимална температура в кълбото, а това няма как да стане чрез забавяне на техния метаболизъм, защото повишената концентрация на CO2 би означавала забавяне на окислителните процеси, от които се получават като отпадни продукти именно въглероден диоксид, вода и така ценната топлина. Затова и пчелите няма как да допуснат забавяне на метаболизма си, а ще го поддържат на оптималното ниво, в зависимост от това, колко топлина им е нужна, независимо от опитите на CO2 да им го забави. Според мен, забавяне на метаболизма = охлаждане. Натам ме води логиката или пък нещо ми убягва и не мога да подредя пъзела.

Предполагам затова и пчелите вентилират при концнтрация на CO2 над 3% - защото им трябва кислород, за да произвеждат топлина... Явно 3% е пределната концентрация на въглероден диоксид, която те могат да толерират.

N-2
21.11.2012, 17:33
...та не мога да подредя пъзела...

Май точно в тази част, с биохимията, не го подреждаме. :D

FVCVS CAESAR
21.11.2012, 17:54
Струва ми се, че тази част я понаредих, а това го казах по-скоро като застраховка, защото на човек постоянно му се случва да пропусне някой съществен детайл, който в определен момент може да преобърне възгледите му по даден въпрос на 180 градуса. wink;
Но в крайна сметка за мен никога няма напълно приключени въпроси и вратата винаги остава отворена или поне открехната, защото единственото, което със сигурност знам, е че всъщност нищо не знам. И колкото повече научавам, толкова повече разбирам, че нищо не разбирам...

Уф, ама че безсмислици. Не съм сигурен, че сам си се разбирам какво се опитах да кажа, т. е. напиша... ени уей... :D

LoGo
22.11.2012, 00:41
Днес направих първия си преглед с медицинска слушалка и пчелите при почукване жужат весело cool;

След дълго мислене поставих и изолация от стиропор и нещата се промениха доста рязко speechless; В кошерите видимо стана топло още след 20 минути, пчелите дори си подаваха главите от мишопредпазителя, сякаш за да се убедят, че навън наистина е зима :D По това което чета си извличам изводи, че така ще си повиша разхода на храна в кошера, но пък аз съм оставил предостатъчно.
Предпочитам да имам по-силна пролет с по-малко жертви зимата, чрез добра вентилация и изолация на стените.
Вие какво ще кажете ?

И още - Някои може ли да каже нещо повече за това януарско подхранване с твърда храна? В какво се състои и как се прави ? Благодаря wink;

Румен Димитров
22.11.2012, 08:20
това със силната пролет е хубаво.....ако знаеш предварително на коя дата ще почне пролетта..

....още е рано за прегледи със слушалки, някои хора още имат пило..други майки люпят......а в Кюстендилско и черешите цъфнали...може некой и тенеке мед да врътне wink;

LoGo
22.11.2012, 22:51
Аз съм от Белене, тук температурите се въртят около нулата от месец :D

Nedji
23.11.2012, 17:44
Колеги така грешно ли е -

http://s18.postimage.org/kudqg2n79/picture039vc.jpg (http://postimage.org/image/kudqg2n79/) http://s18.postimage.org/u3fwq6w39/picture042xf.jpg (http://postimage.org/image/u3fwq6w39/)
вентилацията да е през хранилката ?

Пламен Ганев
23.11.2012, 18:39
Сам трябва да стигнеш до извода след експерименти,защото ако аз напиша примерно нещо,веднага ще се намери друг,който да напише:не е така!Тези експерименти отнемат години,но само това е пътя!

Лежаков
23.11.2012, 18:45
Не е грешно!

todorksavov
23.11.2012, 21:56
И аз да запитам на ДБ съм оставил горна и долна прелка отворени горната не е напълно отворена и на горна прелка слага ли се мишепретпазител . Благодаря предварително

alex74
23.11.2012, 22:37
Ами помисли ,ако отворът е широк и може да влезе мишка слагаш м.предпазител.

LoGo
23.11.2012, 23:17
Вентилация през хранилката за мен не е удачно, защото топлия въздух бяга нагоре и целта на възглабницата, която си направил е да го задържи.

Недялко Атанасов
24.11.2012, 07:08
Колеги така грешно ли е -

http://s18.postimage.org/kudqg2n79/picture039vc.jpg (http://postimage.org/image/kudqg2n79/) http://s18.postimage.org/u3fwq6w39/picture042xf.jpg (http://postimage.org/image/u3fwq6w39/)
вентилацията да е през хранилката ?Не е нужно чак да дупчиш капака на хранилката,на така показаната снимка на кошерите просто отвори горната прелка.

Nedji
10.12.2012, 18:22
Здравейте колеги , снегът по прелките би трябвало да ни "говори" за състоянието на пчелното семейство- -нали?



http://s12.postimage.org/mb1de45ix/picture044g.jpg (http://postimage.org/image/mb1de45ix/) http://s12.postimage.org/p6j1ypywp/picture048x.jpg (http://postimage.org/image/p6j1ypywp/) http://s12.postimage.org/fn9d59beh/picture049ob.jpg (http://postimage.org/image/fn9d59beh/)

Недялко Атанасов
10.12.2012, 19:22
Това което ти говори,провери ли дали казва истината или лъже?

Nedji
10.12.2012, 20:47
Не , не съм проверил , вероятно утре ще преслушам кошерите. Когато правих окончателното зазимяване 20.10.2012г. този кошер беше на 4 рамки , до преди студеното време пчелите се облитаха .
Не мисля , че семейството е загинало по-скоро мисля , че е много слабичко.

Nedji
18.12.2012, 14:52
Снимката е от днес
http://s13.postimage.org/a3ol3s9hv/picture052rn.jpg (http://postimage.org/image/a3ol3s9hv/)

цялото дъно е покрито с подмор

Недялко Атанасов
18.12.2012, 17:53
Затваряй го че чак на мен ми стана студено tongueout; друг пат да знаеш няма да зазимяваш с бели пити, и след като си го направил, мед имаш ли по тези пити ?

Nedji
18.12.2012, 19:15
Мед по рамките има , имам и резерв в склада , а що се отнася до белите рамки - нямам избор всичките тъмни рамки които имам са в кошерите.

evgeni.filimonov
18.12.2012, 22:47
Това с подмора не е добре, ако наистина е толкова голям, отпиши го това семейство. Зазимено е с много стари пчели и те сега измират. Ако все още има кълбо, слагай найлон отгоре и го затопли над найлона. Ако се отдаде някой ден с положителни температури , можеш и да го постесниш и да му сложиш една питка.

Nedji
19.12.2012, 08:31
Вчера поставих найлона върху самите рамки , като краищата му висят в корпуса.

http://img849.imageshack.us/img849/4982/picture050yh.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/849/picture050yh.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Каквото стане.

FVCVS CAESAR
19.12.2012, 12:15
Уха!
Има ли живи поне 500 пчели? В третото междурамие има ли някакви пчели?

vankogos
19.12.2012, 20:58
Вчера направих преглед на някой от слабите семейства и почистих подмора.При 3 градуса имаше единични пчели които се облитаха.На снимките личи какво намерих при почистването........Мумията.
http://s9.postimage.org/u4a34es5n/DSC02030.jpg (http://postimage.org/image/u4a34es5n/) http://s8.postimage.org/xip1szafl/DSC02031.jpg (http://postimage.org/image/xip1szafl/) http://s8.postimage.org/edzkofzwx/DSC02037.jpg (http://postimage.org/image/edzkofzwx/) http://s9.postimage.org/u1usvbdvv/DSC02038.jpg (http://postimage.org/image/u1usvbdvv/)

Nedji
22.12.2012, 20:38
При нас е така

http://img853.imageshack.us/img853/6901/picture058k.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/853/picture058k.jpg/)