PDA

Виж пълната версия : ХВАЩАНЕ НА РОЙ ВМЕСТО ОТВОДКА



Gogo
18.10.2012, 10:43
Нарочно пиша в раздела за новобранци, защото хем съм такъв, хем не съм сигурен, че задавам логично въпроса си.

Може ли, вместо да си правя отводки и да парирам желанието на пчелите за роене, да слагам празни кошери в пчелина си, с примамки за роеве и когато семействата ми започнат да се роят естествено, направо да си влизат в новите жилища, които съм им осигурил?

И до колко е сигурно, че точно там ще влезнат?
И ако може, то какви са минусите на това?

Благодаря.

evgeni.filimonov
18.10.2012, 12:20
Трудна работа е това и несигурна. Ако ти си там когато се роят и използваш разни хватки, обикновено се захващат на най-близкото дърво и после можеш да ги заселваш в празни кошери. Но това не си е работа да си оставяш пчелите да се роят, защото губиш много. А и не е ясно дали пчелите ще влязат в празните кошери, дори и примамка да сложиш в тях. Съвременните технологии и съвременните пчелари избягват роенето. Затова се правят отводки, затова се работи с корпусни кошери, за да се избегне роевото настроение.
Ако толкова искаш да увеличиш семействата, остави един кошер да заложи маточници и го раздели на 3 или на 4 в зависимост от силата и броя на рамките. Или засилвай от рано кошерите и прави отводки. Аз така направих, от 4 семейства, направих 5 отводки и извадих близо 100 кг мед от тези 4 семейства.

Димитър Митев
19.10.2012, 08:03
При роенето пчелите се хващат за близко дърво,седят там известно време и после бягат на далече.Така че твойте рояци ще си отидат,но има колеги които поставят т.н. кошери-капани с примамка в тях,и не рядко се случва да се засели някой рояк(чужд рояк).Така че ако имаш достатъчно инвентар пробвай, но не оставяй да ти се роят кошерите,прави си отводки. С хващането на рояци не се знае и какво друго можеш да си хванеш. wink;

dvidenov
22.10.2012, 06:58
Чувал съм, че преди да запечатат маточниците с ножичка се подрязва връхчето на крилото на майката и така тя не може да излети и пада пред кошера заедно с пчелите.Това гарантира хващането на първия рой.