PDA

Виж пълната версия : ПЧЕЛАРСКА ПРОГРАМА 2014.КАКВО НИ ОЧАКВА?



сезгин
13.10.2012, 22:00
Предполагам че е измислена вече някаква програма за развитието на пчеларството след 2013 г

Димитър Бонев
14.10.2012, 19:32
Още не е, но сега се кове желязото.

Владо-Gillan
14.10.2012, 19:34
чувам и чета от различни места, че няма да има такава програма.Смисъл ще има, но няма да достига до самите пчелари.

Димитър Бонев
14.10.2012, 19:41
Идеята е да има директно субсидиране по ОСП, а програмите да се запазят. Те ще са по втората ос, но не във вида, в който са сега. Някои елементи от тях ще отпаднат.

Владо-Gillan
14.10.2012, 19:47
предварително се извинявам на колегата, който ще цитирам.


George Georgieff Beekeeping Това, което съм чул под сурдинка, че май няма да има... Ще мислят нов начин как да усвоят европарите, с научна работа, с лекции, за анализи и т.н.

Това мнение е от една от групите във ФБ.До колкото го познавам Жоро, мисля че може да му се има доверие, и че не приказва празни приказки просто ей така.
Отново се извинявам че го цитирам, но мисля че е важно за всички пчелари.

Димитър Бонев
14.10.2012, 19:49
Точно това имам предвид. Тези неща и досега ги имаше, но кошерите и отводките май ще отпаднат. Източника на информацията ни е един и същ.

Владо-Gillan
14.10.2012, 20:01
Не знам но си мисля че и с програми, и без програми пчеларството ще ни е на това дередже.Други мерки трябват според мен.

сезгин
14.10.2012, 20:08
A не е ли по правилно да има дискусия преди да се предприемат някакви мерки.А не в последния момент да научим какво са измислили организациите и някои други

Димитър Бонев
14.10.2012, 20:09
Не са го измислили организациите а европарламента.

Spens
14.10.2012, 21:43
Всичките са маймуни Гилане ..карай си както си знаеш. drinks;

Димитър Бонев
13.01.2013, 19:09
Колеги,
Вече е започнала работата по новата програма за 2014-2016. Споделете как виждате вие нещата. Какво мислите, че трябва да отпадне и какво да се включи, как да се разпределят мерките и въобще каквото се сетите, каквото ви тревожи, та дори и идеи как да се спре източването.
Нямаме много време затова бъдете по-дейни, за да можем да се опитаме да направим предложение, различно от това на "националните организации". Имаме идеи как да го направим, само трябва да знаем какво мислят истинските пчелари в България. Ние като регионално сдружение сме сондирали мнения на доста от пчеларите в различни местни организации, но колкото повече мнения, толкова по-добре. Каквото и да успеем да постигнем ще е за всички пчелари. За разлика от "лидерите" нашите цели са в името на общото, а не на личното.

Йонко
13.01.2013, 19:30
Предлагам средствата по националната програма да се разпределят както стана миналата година по програмата деминимис. Тоест първо да се приемат заявления за подпомагане, след това според броя на заявленията да се разпределят средствата и тогава да се определи процента за възстановяване. Така ще има за всички макар и по-малко и ще се избегне блъсканицата в първия ден.

Димитър Бонев
13.01.2013, 19:32
Това няма как да стане. Забравих да го спомена.

спартак
13.01.2013, 19:44
Г- н Бонев, Напоследък усилено се говори за " премахването" на пчелините от населените места, както е примерно в съседна Турция . Там колегите задължително трябва да са отдалечили своите кошери минимум на 3 км от табелата на населеното място.Не е ли редно първо да се реши този казус и ако се приложи ( не се съмнявам) нямали да има гратисен период?В Европа този въпрос индивидуално ли е решен във всяка държава членка и ако е да, значи ли и ние да се "готвим" Моля за вашето мнение.

rosty_sz
13.01.2013, 19:49
Ако е възможно да се отделят средства за закупуване на инвентар (центрофуги, вани, разпечатващи машини и т.н)

rosty_sz
13.01.2013, 19:55
Спартак, това не е тема отнасяща се към Националната програма по пчеларство. Иначе темата е интересна. Ако искат да убият пчеларството в БГ това е най лесния вариант, иначе един такъв опит от управляващите може да има положителен ефект, защото тогава вече под заплахата че ще ни резнат главите може би бързо ще намерим начин да се обединим е единно сдружение. Повтарям това не е тема за тук и модераторите ако искатат да я преместят за да не разводняваме така важния въпрос поставен тук.

valeriboikov
13.01.2013, 20:44
Предлагам средствата по националната програма да се разпределят както стана миналата година по програмата деминимис. Тоест първо да се приемат заявления за подпомагане, след това според броя на заявленията да се разпределят средствата и тогава да се определи процента за възстановяване. Така ще има за всички макар и по-малко и ще се избегне блъсканицата в първия ден. Това е най справедливия начин за разпределяне на средствата.Всичко друго е лъжа и измама средствата пак ще ги вземат едни и същи хора както до сега.АКО СЕ НАПРАВИ ПРОВЕРКА КОИ ХОРА СА ВЗЕМАЛИ СРЕДСТВА ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ ГОДИНИ И СЕ ПУБЛИКУВА В НЯКОЯ МЕДИЯ ЩЕ ОСТАНЕТЕ ИЗНЕНАДАНИ,ЧЕ ЕДНИ И СЪЩИ ХОРА СА СЕ ДОМОГВАЛИ ДО СРЕДСТВАТА.ЗАЩО ЛИ?

моля не пиши само с главни
модератор

kando
13.01.2013, 21:00
АКО СЕ НАПРАВИ ПРОВЕРКА КОИ ХОРА СА ВЗЕМАЛИ СРЕДСТВА ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ ГОДИНИ И СЕ ПУБЛИКУВА В НЯКОЯ МЕДИЯ ЩЕ ОСТАНЕТЕ ИЗНЕНАДАНИ,ЧЕ ЕДНИ И СЪЩИ ХОРА СА СЕ ДОМОГВАЛИ ДО СРЕДСТВАТА.ЗАЩО ЛИ?
всъщност тази информация би трябвало да е достъпна, но не знам къде следва да се търси.

evgeni.filimonov
13.01.2013, 21:35
Би трябвало ппри министър Върбанов да има инфо.
Целта на програмите е да се стимулира едрия бизнес, а не дребния. По лесно се води отчет и по лесно се управляват финансиите.

Юрий Цветков
13.01.2013, 22:17
Може би имаш предвид Мирослав Найденов?

Тодор Тодоров
14.01.2013, 00:07
Да се предложи, повече от три пъти да не може да се кандидатства по мерките за кошери и отводки. Не само за определен тригодишен период, а изобщо. И контрола да е дразнещо сериозен. Задължителният период за отглеждане на пчелни семейства да се увеличи драстично, а не да е 3г.

Димитър Бонев
15.01.2013, 20:48
А не мислите ли, че точно майките и отводките икошерите трябва да отпаднат?

valeriboikov
15.01.2013, 20:59
Не е важно какво ще отпадне или какво ще влезе в списъка, важно е как ще бъдат разпределени парите така ,че да стигнат до всички.

rosty_sz
15.01.2013, 21:09
Не.
Не виждам никаква логика в това.
Ако трябва пчеларството да не се практикува предимно от хора на пенсионна и след пенсионна възраст то трябва да има как другите да започнат. Не вярвам някой млад и или на средна възраст да реши да се занимава с пчеларство сериозно и да извади 45-55 хилядарки за да направи пчелин 100-150 кошера и да се издържа от това.

Димитър Бонев
15.01.2013, 23:47
Аз не мисля, че някой който е решил да се занимава с пчеларство може да тръгне директно с 100-150 кошера. Много причини мога да изтъкна, но най-напред трябва да стане пчелар. Да се научи да работи с пчелите да изучи теорията, да получи практически умения, да си напасне технологията, а това е процес, за който са необходими поне няколко години време. Да речем минимум три-четири. Поне на мен този процес ми отне толкова време. Да не говорим, че може да сбърка и да му се наложи отново да започва от нулата, което от своя страна означава, че освен че са унищожени едни 50 хиляди та и повече пари, са унищожени и 100 и повече пчелни семейства. В същото време програмата не е насочена да стимулира създаването на нови стопанства. За това има други програми по линията на селските райони. Програмата според регламента е насочена към обновяване на кошерите на съществуващите такива. И това можеше да стане, но не и по начина по който бе структурирана сегашната програма.

rosty_sz
16.01.2013, 07:17
Естествено, че човек ще се обучава на десетина кошера, но когато дойде момента е друго да може да разчита на 50 кошера помощ. Ясно ми е, че който е успял вече да направи желания пчелин е силно издразнен от тази програма с помощта на която се пръкват без много усилия конкуренти на пазара на меда и ако въпроса сега стои да има или не програма над 80% от уважаемите съфорумници ще кажат ДА СЕ СПРЕ. Трябва обаче да се погледнат нещата и другата гледна точка.
А колкото до това, че задачата на програмата е само да се обновят съществуващите кошери не съм разбрал. Дори и в името на мярка Д пишеше за "обновяване и закупуване на нови" тоест са поставени две цели. Ще спирам да пиша вече по темета, че ще изляза като някакъв яростен защитник на програмата и съответно черна овца във форума blush;

lubol
16.01.2013, 07:33
Едва ли някои е против програмите. Но да се записват само за няколко часа по предварителни черни списъци или може би явни. Това е проблема. Трябва да има за всички. Да се съберат документите да се сметне колко кошера още ще се закупуват и след това да се изчислят колко пари ще се даде за нов кошер, майка и каквото там си искат.
Не вярвам някои които е решил да си закупи и обнови нови кошери да го направи само и единствено по програмата, т.е. да се учи 2-3 години с 10-20 кошера и да разчита че през третата година ще влезне в правилният списък и ще спечели пчели за 100 нови кошера да направи един пчелин.

Не съм против програмите, но трябва да са по прозрачни и ясни.

volodq
16.01.2013, 08:18
Аз смятам,че трябва да отпаднат данъците и вообще данъчното облагане на пчеларите.Досегашната програма само опорочи нещата в пчелартвото.

Ruslan
16.01.2013, 08:44
Освен опорочената процедура по отпускането, със списъците, опашките, унижението, несправедливото разпределение на средствата, има нещо много съществено-изкривяване на пазара на кошери, отводки и майки.
Спре ли програмата в този си вид, цените ще се променят.Сега няма конкуренция в предлагането.Нали си има определени пределни цени, кой ще фактурира за по-малко!
Ставал съм свидетел на пазарлъците бенецифиент- производител на кошери- колко ще пишем във фактурата, колко ще плати....
Ощетени са данъкоплатците, защото парите са от всички нас.А пчеларите, които не участват в програмите(или не са успели да се докопат) са ощетени два пъти- веднъж като данъкоплатци, веднъж като клиенти на кошери, майки и отводки, поради завишените цени.
На производителите на кошери не им дреме за клиентите неучастващи в програми, те си имат сигурни клиенти на фиксирани цени, а за качеството- на кого му дреме!
Създателите на програмата не може да не виждат това, но явно си е далавера!

Светослав Точев
16.01.2013, 09:55
" Създателите на програмата не може да не виждат това, но явно си е далавера!"
Ето тук се крие разковничето,ако обърнем внимание на хората ,които творят програмата,не бихме се чудили,защо е в този си вид.Аз смятам,че ако има някакви си например 10 милиона и се разпределят на броя пчелари/зем.производители/ и съответният брой пчелни семейства и се паднат например по 5000лв.максимална сума/имайки в предвид,че има хора с по 1000 семейства/ и всеки сам да прецени за какво да оползотвори сумата/центрофуга, друг инвентар,кошери,одводки,ма ки и др./срещу разбира се фактура.Да ама ,като гледам това е само в мечтите ми,докато не се роди новият Хан Крум judge; judge; judge;

Юрий Цветков
16.01.2013, 10:06
Не.
Не виждам никаква логика в това.
Ако трябва пчеларството да не се практикува предимно от хора на пенсионна и след пенсионна възраст то трябва да има как другите да започнат. Не вярвам някой млад и или на средна възраст да реши да се занимава с пчеларство сериозно и да извади 45-55 хилядарки за да направи пчелин 100-150 кошера и да се издържа от това.Аз искам да се издържам с хотелиерство и ресторанти. По коя програма да поискам държавата да ми подсигури необходимите средства за да стартирам?

Един човек, бил той млад или стар, ако реши да започне какъвто и да е бизнес, трябва да има налични средства не зависимо дали са лични или на кредит.

Не осъзнаваш ли колко не логично е това, че ти не видаш логика.

evil_dea
16.01.2013, 12:27
Програмата е добра в този вид който я има. Трябва да се увеличат парите по нея поне двойно, за да може повече хора да се възползват. Иначе от нея си закупуваш всичко необходимо, за да започнеш. Може да се включат и други опции - за закупуване на храна, центрофуги, ремаркета и средства за охрана на пчелини.

evil_dea
16.01.2013, 12:31
Губим пари от Европа, а пред фондовете на 27.11.12г. останаха хора с готови документи.

Димитър Бонев
16.01.2013, 12:53
Така като чета мненията стигам до извода, че всички са отвратени от начина по който с направени досегашните програми. Как мислите, при положение, че се увеличи процента на самофиансирането и се намалят максимално допустимите прагове дали проблема ще бъде решен. Аз лично съм отводките да отпаднат от приграмата, а процента на кошерите да бъде намален, но едва ли ще ме чуят, като имам в предвид, кой е в работната група. Дали ако се сложи изискване кандидатите да имат стопанства регистрирани поне 3 години преди да се кандидатства и да са задължени да ги подържат поне 5 години след това ще се избегнат по-голяма част от злоупотребите. Мисля, че по-този начин ще се върне и конкурентноспособността на пазара, защото всеки ще си прави сметката колко ще трябва да се бръкне и ще внимава за какво си дава парите. А може би трябва въобще да се променят и приоритетите на програмата. Мисля че след като ЕС залага с тези програми в следващите 6 години да се повиши качеството на продукцията то те трябва да са насочени предимно към обновяване на инвентара и разкриването на нови пазари. Освен това трябва да се наблегне и най-вече към опазването на популацията. Т.е към здравеопазването на пчелите и опазването им от фермерите. Аз съм на мнение, че няма да е лошо да се задели една малка сума за образоване на полевъдите. Ефекта от едно такова мероприятие ще е много по-голям от субсидирането на 10000 отводки.
Но за да се избягнат злоупотребите съм на мнение, че би трябвало да се сложи и таван на помощта която един кандидат да може да получи за една година примерно 5-6 хиляди лв. Тогава пари ще има за много повече и като се прибави и това, че един кандидат не може да кандидатства повече от един път по дадена мярка (с изключение на здравеопазването на пчелите) моите сметки показват, че парите ще стигнат до всички.

Пламен Ганев
16.01.2013, 13:24
Аз пък мисля,че ако изобщо някой получава нещо,то трябва да се взема в предвид какво произвежда и отчита като доход в НАП!?За държавата са важни хората които плащат данъци и произвеждат продукция,а не готованковците!Който ще напредне,ще го направи и без програмите,които са супер пилеене на пари!

ivootur
16.01.2013, 13:56
Ако може да вмъкна още една идея.Както знаем ахилесовата пета на всички пчелари е пазара на продукцията.Трудно е да хем пчелари хем търговци.Затова предлагам нова насока за парите от програмата,а именно създаването на пчеларски кооперации с цел реализация на продукцията.Нека има някакъв минимум като например кооператив от 50 члена и продукция от минимум 100 тона.Всеки кооператив който отговаря на условия които бъдат приети да получи правото на достъп до търговската мрежа,големите търговски вериги,както и директен износ на 100% от продукцията си.Програмата да финансира всички изследвания на меда,или още по-добре създаването на лабория която да прави всичките изследвания безплатно.Всеки пчеларски кооператив да получава определена сума от програмата и тя да бъде разпределяна както намерят за добре членовете му след вътрешно гласуване.Има много вариации в тази насока и аз мися че това е правилното развитие за пчеларството.Ние сами никога няма да се обединим,а знаем че това има много предимства.Много по-лесно би било към това да ни насочи държавата със механизмите които има.За държавната администрация това също е изгодно,защото ще обслужва документите да речем на 50 кооператива,отколкото на 5000 пчеларя.За нашите ползи мисля че сме наясно всички,на първо място избягване на посредниците,сигурност в пазара,чуството на подкрепа от една организация която наистина мисли за нашите интереси,създаването на конкурентна среда между кооперативите,избягването на всички тези далавераджийски истории по старата програма.
Не знам дали е възможно това което предлагам,във всички случаи трябва да се доразвие идеята за да може да се предложи където трябва.

aleko
16.01.2013, 20:05
[quote="Димитър Бонев"
Но за да се избягнат злоупотребите съм на мнение, че би трябвало да се сложи и таван на помощта която един кандидат да може да получи за една година примерно 5-6 хиляди лв.[/quote]


Таван за една година и сега си има. Образоване на земеделец :D голям смях

Димитър Бонев
16.01.2013, 21:05
Къде го видя този таван. Има хора, които ще вземат по 20 и повече хилядарки, а масово кандидатите усвояват по 12-15 хиляди. То и затова сега половината от подалите заявления ще пият по една студена вода.
Защо мислиш че образоването на земеделците е голям смях. От опит знам че има смисъл (изключвам семеделците с дебелите вратлета, там каквото и да направиш се си в калта). Дори само 20% от годишно унищожаваните пчели да спасим пак има смисъл.
Относно създаването на кооперативи. Това нямада стане от програмата. За тази цел и досега имаше финансиране по селските райони и то достатчно, че желаещите да могат да построят цехове и да ги оборудват. Някои даже се възползваха и си направиха такива.
Проблема е че започнахме да гледаме на тези програми като средство за печелене на пари. А тяхната цел би трябвало да е съвсем друга. Да се подпомогне, а не да се подари. Защото там където има подаръци започва да се злоупотребява, а по тези програми повече от половината бенефициенти доста злоупотрбиха. Ако се спрат злоупотребите средствата ще са достатъчни и ще стигнат до всички.

aleko
16.01.2013, 22:58
Тавана е 50бр. за кошери и отводки на година.

Димитър Бонев
17.01.2013, 00:12
Точно такъв ми беше и замисъла да дразня леко или по-точно казано да провокирам мнения.Колкото до професионализма, не броя кошери правят някого професионалист. Може и 1000 кошера да имаш и да си пълен аматьор. Аз познавам такива. Ако трябва да сме честни не харесвам програмата и мисля, че така както е структурирана тя не изпълни заложените цели. По скоро смятам, че е направена за облагодетелстване на група хора. Затова и не съм се редил пред ДФЗ. Много колеги препатиха от тези програми, особено от отводките и евтиното им излезе дявол с рога. Пожелавам ти да се класираш до заветните кошери и отводки и да станеш професионалист, но не заради бройката семейства които ще отглеждаш, а заради познанията, които имаш. Аз имам съвсем различно мнение по поставените въпроси. Ако не всеки може да си направи кошер и това е нормално, то за отводките съм на мнение, че всеки пчелар, дори и не професионалист, спокойно може да вземе отводка от повечето семейства, без това да повлияе на медосбора. За сметка на това малко са тези, коитомогат да си направят центруфуга, матуратор, вана за разпечатване, сушилка и веялка за прашеца, дори и да знаят как става. Още повече, че не е далеч времето, когато ще започне много да се държи и на качеството на инвентара за първична обработка на пчелните продукти.

Йонко
18.01.2013, 23:48
Аз не съм съгласен с мнението, че средства трябва да получат всички. Целта е не да се подпомага всеки, който гледа пчели, а този, който е решил да увеличи своя пчелин за достигане на високи стандарти (Европейски). За пазарно ориентиране на дребните производители на мед.

Светослав Точев
19.01.2013, 06:49
Колега,Алеко тавана го няма никакъв.Освен мярка"д" има и други мерки,като например борба с вароатозата,там лимит няма.Да предположим,че съм решил да третирам с "чекмайт",фонда отпуска за него 14,40лв.с ДДС за едно третиране,да ама те са две пролет и есен,което прави28,80лв.За 100 семейства това са 2880лв.Плащаш ДДС-то на ветеринарната аптека,което 576лв.,за да ти издаде фактура и ти остават чисти 2304лв.без да купуваш лекарствата.Да ама има колеги с 200,300,400,500 и на горе семейства ето за това източване става въпрос,а пък да предположим,че е съвестен и купи лекарствата той ще усвои около 4-10000лв.а другите отвън на опашката мръзнат и за тях парите не стигат.А пък,като говорим за "таван" не смятате ли ,че отводките са със100% завишени 138лв.спокойно можеш да си купиш за около 70лв.да ама не от ЛИЦЕНЗИРАН.Ето как се източват и къде отиват парите.За това ви моля,когато имате отчетно изборни събрания във вашите Пчеларски Дружества,да попитате вашето ръководство,защо позволяват това да се случва,защото тези отгоре ги избираме ние.Дано не съм ви отегчил,но е крайно време,да потърсим сметка,къде отиват парите ни.

rosty_sz
19.01.2013, 07:41
Който се опита да се възползва от гореописаната схема за Чекмейта ще изгори. Въпросната аптека трябва да има фактура за закупуване на въпросното количество за да го изпише с друга фактура. Дори и търговците на едро в БГ не поддържат количества от стотици бройки от въпросния препарат. Врътката става с по продаваните лекарства но там пък не си заслужава, защото цената е ниска.
За отводките сте абсолютно прав. Цената си е много солена. Реално въпросните производители на отводки взимат към 90 лева от отводка, което е с двайесетина лева повече от нелицензираните. Останалите пари са за ДДС- 23лв., на развъдната организация дават такса по 12 лв. на отводка, плащат си и данъка и ето ти цена от 140 лева. Най-лошото е, че въпросните отводки и за 50 лева не струват.

rosty_sz
22.01.2013, 21:20
Така обсъжданите отводки от по 138 лева са свършили първи тази година. Как мислите,цената догодина дали ще е по ниска. Търсене и предлагане!
Иначе ако предложението за идеи на господин Бонев е в сила имам следната идеи.
1.Да се сложат ограничения по всички мерки за брой единици за които може да се кандидатства и тези ограничения да са свързани с броя семейства, които се отглеждат в момента на кандидатстването. Примерно:
В дневника са записани 50 зазимени семейства. За лекарства имаш право да кандидатстваш за 50% = 25 семейства. Имаш право да обновиш 20% от кошерите = 10 бр. Имаш право да увеличиш броя на кошерите с 50% = 25 бр. Имаш прово да смениш 50% майки = 25. По този начин няма да могат хора регистрирали един кошер да кандидатстват за
50 кошера
50 отводки
50 есенни третирани за вароа
Има такива хора и то не са никак малко.
2. Да се раздели мярка Д1 на две. За подновяване отделно от повишаване броя на кошерите.
3. Да се задължат взелите кошери да отглеждат семейства в тях, като се предвиди някакъв нормален процент за възможна смъртност. В момента можеш да имаш 149 семейства описани в дневника и да кандидатстваш три пъти по за 50 кошера и да ги складираш без да гледаш семейства в тях. Просто на всеки прием ти искат само дневника за да видят дали не превишаваш бройката от 150 кошера. Общо взето малоумна работа. И в тая програма не правят разлика между кошер и пчелно семейство.
4. Да се завиши многократно количеството на проверяваните кандидати и бенифициенти. В момента се проверява извадка от 5%, което е смешно.

ianev
22.01.2013, 21:23
Съгласен съм с това но пък го има и другото заради броя кошери който се изискваха ставаха голям % от кражбите на пчелни семейства

rosty_sz
22.01.2013, 21:33
Това беше по млад фермер и ставаше дума за доста пари. Все ще се намери някой малоумник ама не ми се вярва да се втурнат да крадат десет кошера и да рискуват да ги задържат за да кандидатстват за 2 бр. Просто ако имат организация и куража да откраднат десет ще откраднат още два и няма да се занимават с документи проверки опашки и т.н.

Димитър Бонев
23.01.2013, 16:37
1.Да се сложат ограничения по всички мерки за брой единици за които може да се кандидатства и тези ограничения да са свързани с броя семейства, които се отглеждат в момента на кандидатстването. Примерно:
В дневника са записани 50 зазимени семейства. За лекарства имаш право да кандидатстваш за 50% = 25 семейства. Имаш право да обновиш 20% от кошерите = 10 бр. Имаш право да увеличиш броя на кошерите с 50% = 25 бр. Имаш прово да смениш 50% майки = 25. По този начин няма да могат хора регистрирали един кошер да кандидатстват за
50 кошера
50 отводки
50 есенни третирани за вароа
Има такива хора и то не са никак малко.
2. Да се раздели мярка Д1 на две. За подновяване отделно от повишаване броя на кошерите.
3. Да се задължат взелите кошери да отглеждат семейства в тях, като се предвиди някакъв нормален процент за възможна смъртност. В момента можеш да имаш 149 семейства описани в дневника и да кандидатстваш три пъти по за 50 кошера и да ги складираш без да гледаш семейства в тях. Просто на всеки прием ти искат само дневника за да видят дали не превишаваш бройката от 150 кошера. Общо взето малоумна работа. И в тая програма не правят разлика между кошер и пчелно семейство.
4. Да се завиши многократно количеството на проверяваните кандидати и бенифициенти. В момента се проверява извадка от 5%, което е смешно.
Ще започна от зад напред. Първо предложенията ви заслужават внимание. Доста сме мислили по тези въпроси. От МЗХ и ДФЗ нямали капацитет да проверяват повече пчелини. Ако толкова държат организациите сами да упражнявали контрол. Дрън, дрън, че на какво основание ще допусна сульо и пульо да ми ровят из пчелина. Във връзка с ограничаване на злоупотребите са нужни и ограничения. Много хора последните години взеха три пъти по 50 кошера. Съгласно изискванията, те вече подминават минават горната граница 150 и не би трябвало да участват повече по тези мерки, но пък мама, татко, баба, дядо и тн могат. Сега нзапочват да работят по тази схема. Това са основно хората, чиито документи всяка година са сред първите входирани. Основното тази година е, че тя ще е и определяща за евентуалното субсидиране на кошер. Т.е. колкото семейства имаш на есен, върху тази база ще получаваш субсидия през следващите шест години. И сега алчността на някои ще им изиграе лоша шега, но почти е сигурно, че по-голямата част от хитрите свраки, ще останат извън лисата на субсидираните.А и няма да могат да се отърват от новите си придобивки, защото иначе ще трябва да връщат получените пари. Доколкото подразбрах някой си е направил труда да напише черния списък и в момента подклажда огънчето.

valeriboikov
24.01.2013, 14:13
В приетата вчера нова ОСП 2014 2020 няма нищо конкретно свързано с пчеларство.Всички други сектори са изброени и е посочено какви ще са субсидиите.
Пчеларството пак никъде не е отразено! Да разбираме ли ,че пак ще бъдем деветата дупка на кавала, пак ли ще останем на опашката и ще се трепем пред РА за пет лева.Пчеларството секторлие в земеделието или не?

http://www.fermer.bg/%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%B3%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BB-%D1%89%D0%B5-%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%83%D0%B1%D1%81%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D0%B8%D 1%82%D0%B5-%D0%B8-30-%D0%B7%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D 1%82-%D0%B2-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D1%81%D0%BF-news4898.html

valeriboikov
24.01.2013, 16:04
Колеги извинявам се току що излезе нова новина ще има субсидии за пчелно семейство.

rosty_sz
24.01.2013, 17:24
Не разбрах, какво означава това, че тази година е определяща за субсидиите. Как така колкото кошера имам тази есен толкова ще се броят 6 години. Аз планирам за две години да ги удвоя със или без програма.

сезгин
24.01.2013, 18:23
Ако няма плащане на кошер ,догодина ще ни дават цял месец по телевизите,при започване на приема за пчеларската програма .ако си остане в същия вид .понеже тази година едва 10 -15 % успяха да участват, а има много увеличение на пчелините .ако продължи по старому едва 5% ще бъде участието догодина .На практика излиза че програмата не е за пчелари.дано стане на кошер и всеки да вкуса от баницата

Димитър Бонев
24.01.2013, 21:57
Не всеки ще вкуси от баницата.Само тези пчелни стопанства на регистрирани ЗП, които са регистрирани преди 10.10 2011г. Останалите ще пият по една студена вода. Никой не пречи да създадеш и 10000 семейства,но дори и сега да го сториш пак няма да взимаш немъчени пари.Първо ще има някакъв таван и второ ограниченията важат не само за пчеларството а за всички сектори, щото иначе ей сега ще се регистрират хиляди стопанства с хилади празни кошери и ще се закачат за цицката на евросубсидиите. Е това европееца няма да го допусне. Те на такива тарикати като нас вече са им сърбали попарата. И аз имам намерение да увелича значително стопанството си през следващите години, но това е положението. Субсидиите целят съвсем друго. А за да не се краде трябва да има ограничителни мерки. За това преди време писах, че много скоро хитрата сврака ще хлътне с двата крака. Много от тези, които миналта и тази година разделиха стопанствата си за да участват по програмите, сега ще пият по една студена вода. Хем си съсипаха стопанствата, хем няма да могат да получат субсидия на кошер за повечето си семейства. А на някой даже може да им се наложи даже да връщат пари.

rosty_sz
24.01.2013, 22:15
До колкото аз чета става дума директни плащания, които за да получават ЗП трябва да са имали поне едно такова в периода 2009-2011. Никъде не става дума за дати на регистрация на стопанства. Информацията е оскъдна, но мисля, че става дума за плащанията на единица площ, и глава добитък. Пчеларите не сме имали директни плащания и не е имало начин да имаме поне едно плащане в посочения период. В друга статия се казва, както и преди малко по новините на Канал 1, че се е приело в да се обмисли начин и система за субсидия на кошер.
Не твърдя, че съм прав просто се опитвам чрез дискусия да достигнем до информация и евентуално до истината.

сезгин
24.01.2013, 22:21
За регистрацията като земеделски производител си мисля ,като се увеличиха осигуровките с 4 пъти ,повечето нямаха възможност да платят и се отказаха ,но при плащане на кошер ще излязат от дупките си ,и една голяма част от парите ще се върнат като осигуровки.но вече повечето ще бъдат законно осигурени с дейноста си и ,и вместо да се рядят за социални .поне стажа им ще върви и ще могат да участват в всички пчеларски помощи като земеделски производители

Димитър Бонев
25.01.2013, 02:18
Скоро всичко ще се изясни.

Димитър Бонев
28.01.2013, 20:06
http://www.facebook.com/pages/%D0%9E%D0%B1%D1%89%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D 0%BE-%D1%81%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D 0%B5-%D0%90%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-1899-%D0%9F%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B4%D0%B8%D0%B2/125851624246753
Тук можете да прочетете предложението за проект на новата програма на нашето дружество

rosty_sz
28.01.2013, 21:53
И ДА и НЕ господин Бонев.
Да се спрат Чекмейта и Байварола е добро предложение от всякъде ама да се финансира някой за да използва Оксалова киселина при положение сами казвате, че третирането с нея излиза 0.04 лв....
Регистрация на пчелина поне преди 4 години е много рестриктивно според мен. 2 години е доста по приемлив срок и ще свърши същата работа. Има и друго, пчеларствам примерно от десет години и имам два пчелина и искам да кандидатствам за втория, който съм регистрирал миналата година - нямам право, тъпо а?
Да не могат да кандидатстват "свързани лица". По-какъв начин свързани. Ако се има предвид по родствена или семейна линия просто няма как да стане. Дискриминация е думата която го обяснява. Все едно ако имам фирма дъщеря ми да няма право да има или баща ми или...... Ясно е защо го предлагате, но няма начин да се облече в законова форма.
Децата вдигат аларма покрай мен и не можах да се съсредоточа достатъчно докато чета но това ми се наби на очи от пръв поглед.

Димитър Бонев
28.01.2013, 22:37
Сега. Когато говорим за два пчелина, трябва найй-напред да сме наясно, че аз като притежавам n-на брой пчелини, не означава, че мога да кандидатствам за подпомагане на всеки от тях. Тук става въпрос за стопанство, а едно стопанство включва всички те пчелини на един стопанин. Защото не пчелините се регистрират като земеделски производители, а техните стопани.
Относно въпроса със свързаните лица, по принцип може да се наложи ограничение само между съпрузи. Предложението дойде от доста места и е в следствие, че ако се погледне в годините назад, почти едни и същи хора, техните съпруги, майки, бащи деца и др. родственици, са най-често срещаните бенефициенти по програмите. Мисля, че ртябва да има някаква справедливост. Наистина, основните забележки и несъгласия са изключително по тази точка, но нека да бъдем справедливи.
Относно третиранията. То този, който третира с ОК няма да си направи труда да се реди на опашка за 4ст. Това е по-скоро за тези, които не могат, не знаят как или се страхуват да използват този метод.
Все пак се радвам, че проявявате интерес. Не се притеснявайте да критикувате. Все пак това е само едно предложение. Другия вариант е да оставим нещата на хората, които и досега правиха програмите, без да благоволят даже да обсъдят с пчеларите какво предлагат. И в крайна сметка да ни направят на маймуни.

koragroup
29.01.2013, 07:01
Здраейте г-н Бонев,
Според мен, срока за съществуване на стопанството не е най-добрата ви идея за елиминиране на злоупотребите. Какво имам предвид. Дядо ми - пчелар (регистриран ЗП) се спомина 2011 и от тогава аз се грижа за стопанството му. Правя го съвестно и открито - регистрирах се като ЗП, кандидатствах и получих само това, от което имам нужда, а тази година не се класирах. Искам да се развивам като пчелар, много уча и чета, а не разчитам само на дядовите практики. И защото всичко ми е регистрирано към 01.2012, не мога да получа помощ?
Звучи като частен случай, но съм сигурен, че има и много други примери как покрай сухото гори и мокрото. Много по-добре би било, ако след субсидията си длъжен да отчетеш резултати - примерно че си продал мед определено количество или че си увеличил броя на семействата с пределен брой. Ако не докажеш - връщаш пари с лихви! Не са ни лоши законите, слад ни е контрола.
Поздрави.

Георги Славов
29.01.2013, 07:49
г-н Бонев като цяло предложението е добро. но едно голямо НО. Смятате ли че 4 годишен период е достатъчен за един пчелар да научи тайните на пчеларството.
Аз предлагам да го направим 10 години или 20 години.Цитирам вас



1.Пчелина да е регистриран по наредба 27 не по-малко от 4 години преди датата на кандидатстване. Това се налага поради факта, че това е приблизително срока, за който един пчелар може да придобие адекватни умения за работа с пчелните семейства, да получи достатъчна теоретична подготовка и да избере подходящата технология за региона в който пчеларства

по скоро моето предложение е :
Пчелина да е регистриран по наредба 27 не по-малко от 2 години преди датата на кандидатстване. Това се налага поради факта, че това е приблизително срока, за който един пчелар може да придобие адекватни умения за работа с пчелните семейства, да получи достатъчна теоретична подготовка и да избере подходящата технология за региона в който пчеларства

Димитър Бонев
29.01.2013, 13:52
Какво да ви кажа. Лично аз покрепям това предложение, но хайде нека да се три години. Но пък 2 е прекалено малък. За два сезона трябва да си влундеркин за да станеш добър пчелар, колкото и да четеш, да караш някакви курсове и т.н. Занете ли какво ми казваха моите учители, когато започвах с пчеларството. Когато прочетеш де що е издадено за пчеларството, може да се каже че си на 5% пчелар. На въпроса ми по тази логика, кога все пак ще стана на 100% пчелар отговора им беше никога. Сега след почти 10 години съзнавам колко са били прави. Пчелите постоянно ни изправят пред нови предизвикателства. А за да се справи с тях пчеларя трябва да има не само достатъчни теоретични познания, а да умее и правилно да ги използва, да знае в дадена ситуация, как да реагира. А това не го пише в книгите. Не ме е срам да споделя, че въпреки натрупания опит и на мен често ми се случва да търся съвети как да реагирам в дадена ситуация. Нямам себе си за най-умния, но смея да твърдя, че натрупаните опит и знания които имам са на едно средно ниво и то като имам в предвид, че се уча от едни от най добрите и все още считам че това не е достатъчно. Та как мислите, някой, който тепърва се втурва в надпреварата за знания и умения, ще се справи с толкова динамичната среда в която сме принудени да работим. За това считам че две години са прекалено малко. И това не е само мое мнение, При консултациите преди написването на проекта, повечето от колегите дори искаха този срок да е по-голям.Но като се замисля в същност много си прав в сарказма си. 10-20 години са необходими на един пчелар да придобие адекватни знания и умения, а на някои и този период не им стига за това.
В края на краищата има и нещо друго. Действието на тези програми ще е за следващите шест години. Така дори и тези, които сега не отговарят на условията в един момент ще започнат да отговарят и тогава ще бъдат подпомагани. Освен това имайте в предвид, че все пак това е едно предложение и сме далеч от мисълта, че е най добрия вариант. Всичко е въпрос на компромиси и някои от нещата може да бъдат променени. Важното е същността на проекта, детайлите ще се напаснат. А в края на краищата ние само предлагаме. Този който одобрява е работната група, която в съществената си част не е променяна последното десетилетие и повярвайте ми тези хора въобще не гледат с добро око на нашите предложения. За това в момента най важното за нас е да получим подкрепа от всички вас за същността на проекта, мерките и начина на разпределение на средствата. Въобще не ни беше лесно да се съобразим с желанията на всички. Недоволни винаги ще има и няма как да е иначе. Това което е желанието н едни е в ущърб на други. Постарали сме се ощитените да са възможно най-мало и в същото време програмите да са достъпни до колкото се може повече пчелари. Без да бъда нескромен ще споделя, че вложихме много средства и много енергия, да направим нещо в обществена полза, без да търсим дори и най-малки дивиденти от това. Вашата подкрепа и съвети ни е жизнено необходима за да довършим започнатото, иначе всико това ще си остане само едно добро пожелание, а от програмите ще се облагодетелстват малцина и то на ваш гръб.

Георги Славов
29.01.2013, 16:48
Аз съм далече от мисълта че аз имам повече знания от вас и другите колеги.
Мога вече да ви нарека колеги тъй като сега месец март завършвам първата си година.
Знам със сигурност какви грешки съм допуснал и съм орентиран как да ги избегна през втората година.Това е причината за която предлагам след втората година.
Пчелар който се занимава от сърце и с желание след този период ще бъде ориентиран за начина на отглеждане на пчели според района и ще има достатъчно теоретични знания.
Идеята ми е такава че има пчелари които се занимават от много години с пчеларство , но поради една или друга причина до сега не са били регистрирани, а това не е критерии за знание и опит!

koragroup
29.01.2013, 18:46
Какво да ви кажа. Лично аз покрепям това предложение, но хайде нека да се три години. Но пък 2 е прекалено малък. За два сезона трябва да си влундеркин за да станеш добър пчелар, колкото и да четеш, да караш някакви курсове и т.н. ...Та как мислите, някой, който тепърва се втурва в надпреварата за знания и умения, ще се справи с толкова динамичната среда в която сме принудени да работим. За това считам че две години са прекалено малко. И това не е само мое мнение,...а на някои и този период не им стига за това. В края на краищата има и нещо друго. Действието на тези програми ще е за следващите шест години. Така дори и тези, които сега не отговарят на условията в един момент ще започнат да отговарят и тогава ще бъдат подпомагани. ... Това което е желанието на едни е в ущърб на други. Постарали сме се ощитените да са възможно най-мало и в същото време програмите да са достъпни до колкото се може повече пчелари. Без да бъда нескромен ще споделя, че вложихме много средства и много енергия, да направим нещо в обществена полза, без да търсим дори и най-малки дивиденти от това. Вашата подкрепа и съвети ни е жизнено необходима за да довършим започнатото, иначе всико това ще си остане само едно добро пожелание, а от програмите ще се облагодетелстват малцина и то на ваш гръб.

Здравейте отново,
Позволявам си да коментирам Вашето мнение и се надявам, това да не прозвучи като заяждане или (тъй като вадя части от коментара Ви) изкарване на думи от контекста.
И аз като Вас, ще започна отзад напред.
Първо, благодаря за усилията, както на Вас така и на останалите колеги изготвили това предложение. Уважавам ви за това!
Но много важно понятие за мен е "равния старт". Примера с пререгистрация на стопанството, нова регистрация на стар и опитен пчелар, са само част от примерите. В края на краищата има хора, които могат да се научат и такива на които им идва отвътре. С две думи отново казвам: стажа не определя опита, а още по малко уменията!
Относно срока и това, че ще имаме шанс да се включи всеки - една асоциация: "Умен-проз, трябва да се мине през казармата. Т'ва е!". Казвате 10 години зад гърба си имате, а не Ви ли се иска да бяха 7 или 6 заради натрупването на материална база? Дори за градеж на пчелни пити ти трябват поне 2 години.
Накрая, но не на последно място по важност - "да станеш добър пчелар"... нима има съдник освен Господ, който да раздаде тази титла? В нашето "измеримо" време, единствените показатели са количествени (дори когато говорим за качество). Имаме среден добив (колкото и да не е реален), имаме и възможност за ръст на брой семейства собствено производство.
Остава контрола. Там му е майката! Да кандидатстват всички. Помощ след 1 година, за да има време за оценка - които иска да инвестира междувременно. И як контрол. Предварителен, междинен и краен. Нека проверяват всеки кандидат поименно предварително. Самият той да отвори всичките си кошери. Ако не може аут!
Като изгорят 40-50 останалите сами ще избягат.
Вероятно "звуча" емоционално, но зе оказа че съм роден на 10 февруари (буквално) с пчели, (а не бръмбари) в главата blush;
Поздрави

Димитър Бонев
29.01.2013, 19:48
Колега Славов,
Увзжавам усилията ви. Искрено се радвам, че все още има ентусиасти като вас. Без да се срамувам, ще кажа, че първата година загубих всичките си семейства. Горчив опит нали. Всички мои познати си мислиха, че на новата ми "любов" това е края. Да ама не. Започнах от начало с още по-голямо желание. Имах възможност за няколко години да изградя голям пчелин, но не го направих. Разширявах с толкова, с колкото смятах, че мога да се справя. Придобиването на рутина изисква време. В моята професия трябваше да чакам три години за да получа приза "калфа" и 7 години за да получа приза "експерт", въпреки, че повечето колеги бяха на доста по-ниско ниво от мен.Това е реалността. След няколко години ще разбереш колко съм бил прав.
Колега koragroup,
Какво според вас значи равен старт. Аз в близките години не забелязах да има такъв. Все имаше едни 500, които бяха по-равни от другите и една значителна група, за която по-равни означаваше нищо. Това ли искате да бъде критерия за равност. Кой по-големи връзки има и кой е по нагъл от другите. Разбирам желанието на всички да получат подпомагане, но нека то да бъде съобразено с възможностите. Поне това, което предлагаме в много по-голяма степен е равен старт за всички отколкото това, което е сега. Говорите за контрол. Кой ще го осъществява. ДФЗ няма никакъв капацитет. А и абдикира от тази си дейност. Пак ви казвам програмата ще даде възможност дори и на тези които не са натрупали сега достатъчно опит да кандидатстват по нея. Срока не е най-големия проблем. Това са детайли и търпят корекции. Както и да прецизираме нещата, нямакак да бъде угодено на 100% на всеки. Искахме да направим един балансиран проект, при който в следващите 6 години всички които имат желание да могат да бъдат подпомогнати, а не само една незначителна част. Само че за да постигнем всичко това ни е нужна широка подкрепа от всички вас. Ако не я получим все едно всичко това ще си остане само едно добро пожелание и след 6 години пак ще гледаме кадри и снимки с грозни сцени пред офисите на ДФЗ, някой ще са си напълнили джобовете за наша сметка, а пчелите, както е тръгнало дотогава алчността може и тях да е затрила. След това програми просто няма да са необходими.

koragroup
29.01.2013, 21:03
Колега koragroup,
Какво според вас значи равен старт. Аз в близките години не забелязах да има такъв. Все имаше едни 500, които бяха по-равни от другите и една значителна група, за която по-равни означаваше нищо. Това ли искате да бъде критерия за равност. Кой по-големи връзки има и кой е по нагъл от другите. Разбирам желанието на всички да получат подпомагане, но нека то да бъде съобразено с възможностите. Поне това, което предлагаме в много по-голяма степен е равен старт за всички отколкото това, което е сега. Говорите за контрол. Кой ще го осъществява. ДФЗ няма никакъв капацитет. А и абдикира от тази си дейност. Пак ви казвам програмата ще даде възможност дори и на тези които не са натрупали сега достатъчно опит да кандидатстват по нея. Срока не е най-големия проблем. Това са детайли и търпят корекции. Както и да прецизираме нещата, нямакак да бъде угодено на 100% на всеки. Искахме да направим един балансиран проект, при който в следващите 6 години всички които имат желание да могат да бъдат подпомогнати, а не само една незначителна част. Само че за да постигнем всичко това ни е нужна широка подкрепа от всички вас. Ако не я получим все едно всичко това ще си остане само едно добро пожелание и след 6 години пак ще гледаме кадри и снимки с грозни сцени пред офисите на ДФЗ, някой ще са си напълнили джобовете за наша сметка, а пчелите, както е тръгнало дотогава алчността може и тях да е затрила. След това програми просто няма да са необходими.
Г-н Бонев, в името на общото благо аз ви подкрепям в желанието да промените настояшото статукво. Лично на Вас вярвам, но за съжаление предчуствам промяна на "килимите", не и на "ку.вите".
За финал на своето уастие в тази дискусия, ще кажа, че "добър пчелар", който има нужда от субсидии след 6 години пчеларстване е своегорода оксиморон - оправдан единствено от Мечо Пух - колкото повече - толкова повече :D

сезгин
29.01.2013, 22:00
щом ще има нова програма ,да е за всички пчелари .кандидатсването да е с продължителност минимум 15 дена .след това да се разпределят между всичките.така всички ще са недоволни ,а не само 10 % доволни.или направо да се затрие тази програма и да е на кошер.аз като почвах не се надявах на никаква програма.който има желание да пчеларства не му трябва програма

Димитър Бонев
29.01.2013, 22:06
За съжаление нямаме силите да променим статуквото. Нямаме нито финансов гръб нито достатъчна подкрепа. Нас в групата няма да ни пуснат, но ако успеем поне да се променят нещата и да се приеме поне до някаква степен този проект, то занчи сме успели.

ivan5555
29.01.2013, 22:20
най добре на кошер -стига с тия програми .нека тия пари да се оползитворят за пчелите и да има проверка какво си купил с тия пари . но едва ли ще стане тогава какво ще правят майкопроизводителите -на кого ще продават скъпите отводки и елитните майки ?ами то на заек дават 10лв. а на пчеларите унизителни програми .защо не референдум между пчеларите .може би ще е по смислен от АЕЦ . .

Георги Славов
29.01.2013, 22:34
Подкрепям изцяло колегата koragroup
Мога без да се срамувам да споделя че благодарение на моя ментор г-н Петър Гръков. С всичко което ме е научил и дал от неговия опит зазимих 14 пчелни семеиства които сега са живи и се развиват по всички правила на природата.
И за да приключа с темата г- н Бонев.
С цялото ми уважение към вас ще споделя една мъдрост.
ЦАРЯ ДАВА ПАДАРЯ НЕ!!!

Димитър Бонев
29.01.2013, 23:12
Сега първо нека да раграничим малко нещата. Плащане на кошер и програмата са две различни неща. ЕС поне за сега е предвидил и двете. Програмите ще ги има независимо дали това ни харесва или не. Мен лично не ми харесва,поради това, че всички видяхме какво стана през последните шест години. Нашата цел е след като ще ги има поне да са достъпни до всички. С оглед на забележките и след проведени консултации намалихме този срок който притеснява всичкиот 4 на 3 години , както и премахнахме изискването за свързаност. Така смятаме да го входираме в МЗХ. Надяваме се така да има повече доволни.
Колега Славов,
Моите поздравления, ще съм радостен, догодина да се похвалите с още по-добри резултати. Искено ви го желая. Имате щастието да се учите от добър Учител, който може да ви даде много познания. На времето аз като започвах нямах този късмет.
Успех.

Цеко
29.01.2013, 23:33
Според мен е доста просто - определя се срок за прием на документите, колкото кошери, отводки и т.н. се съберат за този период спрямо предварително определения бюджет да се обяви колко % ще се финансира от държавата, колко ще е собственото самоучастие. На който му утърва участва, на който не, не участва.

Ruslan
30.01.2013, 10:32
Бих искал да подкрепя усилията на пчеларското дружество в Пловдив и тези на г-н Бонев.Както той казва, винаги ще има недоволни.Важното е да има подкрепата на повече пчелари, за не се чувстват сами в тези си усиля.Който иска повече, който смята, че има по добри идеи да не дава само акъл, а да предприеме действия! Колегите от Пловдив са пример за цялата страна.За съжаление такива дружества са малко в страната.Всичко явно опира до "материала".Липсват хора като г-н Бонев и колегите му от Пловдив, които мислят глобално за сектора а не само за себе си.
Предложението е добро и колкото по голяма част от него се реализира, ще е от полза.
Бих искал да отбележа, че няма равен старт, няма абсолютна справедливост, поне това за нашата страна е химера!
С две думи-г-н Бонев, имаш моята подкрепа и за съжаление в Русе няма дружество, което да е полезно в тази насока, поне аз не знам.
Може би трябва със съмишленици от форума да направим нещо неформално като начало.

plamen
30.01.2013, 10:44
Какви са шансовете МЗХ. да приеме вашите текстове и да изготви следващата пчеларска програма по горе посочения начин.

Юрий Цветков
30.01.2013, 11:53
koragroup Какво разбираш под "равен старт"?
Ти си млад човек и искаш да се занимаваш с пчеларство. Пенчо Тотев, също млад човек (примерно твой връсник) има същата амбиция. Само че, ти получаваш наследство от дядо ти 20-30-50 и т.н. кошера (примерно), а той няма нищо и започва от 0. За какъв равен старт става въпрос? Кой от двама ви, според теб, трябва да бъде подпомогнат и защо, и кой не, след като и за двама ви това е нещо ново и непонятно?

Пламен Ганев
30.01.2013, 12:11
Дрън-дрън-дрън!Както през изминалите 4г,така и през следващите 6г на новата програма пак ще има дълаверки!Самите програми са благоприядстваща среда за това!Какво се стягате толкова за тия подаяния?То поне да бяха пари!?Който е калпазанин и мързела му е призвание,и всяка година да взема подаяния,пак няма да се задържи!Дразнещото е,че парите би трябвало да отиват за пчелите,а не за новобизнесмени и връзкари,които кошер не са виждали!

Димитър Бонев
30.01.2013, 14:16
Какви са шансовете МЗХ. да приеме вашите текстове и да изготви следващата пчеларска програма по горе посочения начин.
Има някакви шансове, но скоро ще разберем какви са.

plamen
30.01.2013, 16:19
Ще е хубаво да се задължат производителите на отводки, майки пчеларски инвентар да спазват сроковете на договорите и качеството на стоката която предлагат.Примерно да не продават отводка на 3 рамки за 136 лева а да е поне на 6 рамки.Кошерите да имат гаранция минимум 3 години.Да се завиши критерия за майко производителите случвало се е да продават неоплодени майки а да казват че после грешката била при тебе,или ако вземеш 30 майки на 10 семействата залагат тиха смяна.Да се приемат текстове които да ни защитават като потребители, ако даден производител системно стоката му е некачествена или не спазва крайните сроковете на договорите да му се свали статута на производител и да не може да работи със никакви програми определен срок от време.

Димитър Бонев
30.01.2013, 17:13
Ти говориш за война. Много е хубаво това искане , но няма как да се преборим за това. Не е по силите ни. Единственото, което можем е предложението, което направихме след първи юли отводки да не се подават. А и контрола на качеството не е в правомощията на ДФЗ. Те програмата не могат да контролират, та камо ли тези дейност.

koragroup
30.01.2013, 18:16
koragroup Какво разбираш под "равен старт"?
Ти си млад човек и искаш да се занимаваш с пчеларство. Пенчо Тотев, също млад човек (примерно твой връсник) има същата амбиция. Само че, ти получаваш наследство от дядо ти 20-30-50 и т.н. кошера (примерно), а той няма нищо и започва от 0. За какъв равен старт става въпрос? Кой от двама ви, според теб, трябва да бъде подпомогнат и защо, и кой не, след като и за двама ви това е нещо ново и непонятно?

Юрий, "Равен старт", означава и двамата да получим ВЪЗМОЖНОСТ ДА КАНДИДАТСТВАМЕ. Но на края на годината, на мен (ако съм започнал с 10 семейства) да ми търсят общо 15 семейства и документ за продадени примерно 100кг мед, а на него да му търсят 2 семейства и никакъв мед. Това е.
Надявам се ме разбирате. Аз не държа на парите, даже в момента като си пиша данъчната декларация, се радвам че тази година не се класирах. Наясно съм, че правилата винаги ще се харесват на някого повече на друг по-малко.
Я да попитам с риск да ме понаплюят. Защо по същата логика не се наложи възрастово ограничение? Примерно кандидатите по 6 годишната програма, да са до 65 години към датата на кандидатстване... абсурдно нали?

Поздрави,
Жоро

Димитър Бонев
30.01.2013, 18:43
Защо да те плюем. Това е дидкусия. В спора се ражда истината, Но дано има кой да я чуе.
Та по въпроса. Не че не е имало такива предложения, но ще се върна малко назад в дискусията. В момента в който някой, ни подсети за възрастовата граница стана въпрос за свързаните кандидати. И вместо да впишем това предложение, сложихме черта на изискването за свързаност. Така беше правилно юридически, но не и морално. Каквото и да бъде направено, няма начин всички да са доволни. Търсихме баланс, поне 95% да са доволните и мисля че го постигнахме.

Светозар Каменов
30.01.2013, 20:05
Бонев, моите адмирации за труда, който си положил. Но според мен си заложил на ограничения, а не на подпомагане. Регистриран преди 4 години, един път подпомаган, ограничение на сумата, ограничение за бройката... При протестите на зърнопроизводителите и животновъдите не чух някой да залага такива ограничения за подпомагане в бранша. Всички искаха за всеки. Ние още при искането сами си залагаме скандалите помежду си и после ще чакаме някой да ни обърне внимание. Знаеш приказката разделяй и владей, само че по този начин сами се разделяме. Четири години, да бил се научел някой на пчеларство. Ми то за някой (може и за мен да е)може да не стигнат и 20 години. Няма връзка с това колко години се занимаваш с нещо и колко си научил, както и бройката кошери. Всички казваме, че парите не стигат до всеки пчелар, а при искането не заявяваме желание за повече средства, а сами се поставяме в рамката на тия отпуснати.

koragroup
30.01.2013, 20:15
Защо да те плюем.

Защо ли, ами защото някои от пчеларите из Русе са над тези години, а на опашката бяха най-отпред...
Спирам да коментирам, защото казах всичко смислено (надявам се) по темата на което съм способен.

:D

aleko
30.01.2013, 20:18
Колега Бонев на каква база се отпускат средствата към България(за програмата ми е думата)?

Юрий Цветков
30.01.2013, 22:25
Я да попитам с риск да ме понаплюят. Защо по същата логика не се наложи възрастово ограничение? Примерно кандидатите по 6 годишната програма, да са до 65 години към датата на кандидатстване... абсурдно нали?

Поздрави,
ЖороТова би било чудесно, но едва ли, ще има ефект. Те и сега кандидатстват внуците им.

Ако съм разбрал правилно, идеята на тези програми (идеалистичната, а не това което се получава на практика) е да се развива пчеларството, защото е жизнено важен отрасъл. Причините ги знаете (опрашване, запазване на видовото разнообразие, повишаване на земеделските добиви и т.н.), Та в този ред ма мисли, кой го грее, ти колко мед си продал, за да ти изисква такъв документ. Щом, ще пчеларстваш с идеята да произвеждаш за пазара, значи получаваш доход от произведената продукция. Какъв ще ти е капацитета си зависи само от теб. И в такъв случай, не виждам причина да бъдеш подпомаган. Както не се подпомага и което и да е производство.

Това си е мое становище и то не е насочено към теб лично. Въпрос на принцип. Надявам се да не се чувстваш засегнат.

Димитър Бонев
30.01.2013, 23:05
Колеги, вижте какво се обсъжда в работната група. Сравнете го с това, което ние предлгаме ( можете да го прочетете от тук http://dox.bg/files/dw?a=e78232b9f2 Малко е дълго, но няма как иначе)
и си кажете мнението.
ЗАСЕДАНИЕ НА РАБОТНА ГРУПА

Вчера, 29.01.2013 г., в МЗХ се проведе третото заседание на работната група за изготвяне на НПРП 2014-2016 г. В отсъствието на д-р Златка Възелова – председателя на групата, не се гласуваха решения, а се проведоха разисквания по отделните мярки. За финансови лимити почти не се говореше, а само за изискванията към кандидатите. Конкретно, бяха взети следните решения:
1. По мярка „А”- да бъдат отделени популяризирането на пчелните продукти за биологично и конвенционално пчеларство. Предложи се, финансовия лимит за конвенционалното да бъде 300000 лв.
2. По мярка „В” – да отпадне сектор 1, за проверителите. С приемане на поправките в ЗВД, само ветеринарните лекари имали право да извършват прегледи. Това трябва да се провери и ако е вярно, ще пишем писмо на д-р Войнов за да искаме отмяна. Членове от групата – пчелари, предложиха тази мярка да отпадне, като неефективна, на което отговорих, че това е учудващо и че не са пчелари тези, които предлагат подобно нещо.
За ВМП – да се приложи правилото за гъвкавия прием – примерно за период от 15-20 дни да има прием, след което ресура се разпределя на броя на пчелните семейства , за които се кандидатства и броя на препаратите, т.е за 1 пч. сем и 1 препарат.
3. По мярка „С” – да се приеме подобен подход, както по мярка „В”, като няма ограничение колко кошера има кандидата.
4. По мярка “D” : Сектор 1 – Кошерите да бъдат от дърво. Полистироловите може би ще отпаднат. Да се опишет всички съставни части и размери на кошерите и те да бъдат стандарни. Важна е дебелината на стените на кошерите, да не се използва фазер и др. Допълнителни изисквания: а/ Кандидатът да е бил 3 години с регистрация на пчелин, като ЖО; б/ Да има минимум 20 пч. семейства / искаха да бъдат 30/. в/ Да кандидатства за толкова кошери, колкото притежава, т.е при 20 пч.сем – за 20 кошери; при 50 – за 50 кошери и това да е тавана; г/ При подаването на документите за плащане, да е заселил всички нови кошери; д/ Субсидията да е 60%.
Сектор 2 – да се приеме подобен подход за отводките, както сектор 1, т.е мин. 20 отводки, макс. 50. Субсидия 60 %.
5. Сектор 3 – за майките, да няма долна граница на броя пч. сем., които притежава кандидата, т. е колкото са му при регистрацията като ЗП. Трябва дя има горна граница за броя на пч. майки, за които се кандидатства. Разгоря се спор, за това дали да бъдат 100 броя, даже от „Развъдната .....” предложиха 300 бр. и т.н. Не се стигна да единомислие за макс. брой майки за кандидатстване. Субсидия 70 %.
6. Поради това, че нямаше представени научни теми от „Научната асоциация”, мярка „Е” не беше обсъждана.
Зная, че публикувайки тук тази информация то това ще е последното, което ще знам за работата в работната група, но нервите ми не издържаха.

koragroup
31.01.2013, 06:22
Ако всичко се приеме, това ще бъде не крачка, цял скок напред. Дано източникът на информация не се разсърди много, защото в това време на шушукания и ехидни усмивчици, всека добра новина е блянувана.

Юрий, ни най-малко не се чувствам засегнат. Както четох някъде, wink; "Който иска да направи нещо - намира начин, който не иска - намира оправдание." Така, че да се хващаме за пушалките и да чакаме да идва топлото!

rosty_sz
31.01.2013, 10:08
Тази работа с намалянето на процента за субсидиране на отводките на 60% въобще не я вярвам. Няма да се случи в никакъв случай, защото никой няма да си купи отводка по програмата ако за нея трябва да плати над 60 лева с данъка.
138лв. Х 60% = 82.8лв - 138лв = 55.2лв. доплащане плюс данъка = над 60 кинта за мършава отводка която ще вземеш след 15.06 :D :D Няма как да стане.

Evgeni Petkov
31.01.2013, 11:45
Съветвам всички да се запознаят с предложението на плавдивските пчелари-http://dox.bg/files/dw?a=e78232b9f2 БайГеорги Тодоров си има достойни заместници! Аз ги подкрепям, защото някой някъде умело манипулира /или нещо друго/ едни и същи хора да приемат решения в свой интерес? Всички имате ел. поща - напишете Вашите виждания и сигнали за корупция на ел.поща на Министъра на земеделието и храните- minister@mzh.government.bg или signal@dfz.bg Ако не вярвате на него пишете до Министър-председателя. Имаме права, а не само задължението да стоиме по нощите пред държавните институции и да държите за ръката следващият кандидат за субсидии. Може би няма да получите отовор! Но мен са ме учили, че "количествените натрупвания неминуемо водят до качествени изменения"- нека всеки преди да постне във форума да копипейства своето писмо до Министъра на земеделието или Министър-председателя.И така всеки път като влезе във форума. Преди години в селото ми по разпределение имаше местна акушерка/ лека и пръст/, мъдра жена беше, а и сама изродила на село над 1200 деца, имаше любим израз- "Докато бебето не заплаче, майката не му дава да суче" . Сега не ли същата ситуация. Вчера един пчелар, некласирал се/ след две дъ-ъ-ъ-лги нощувки пред РА охраняван от две полицейски коли,/ по тазгодишната пчеларска програма, със заявяването, че щял да запали кошер с пчели на Плевенското изложение. На това модераторите му казват писане с главни букви. Има една приказка, че Крали Марко сукал майчино мляко до 6 годишна възраст. Ако това е вярно то значи, че е много плакал и ако питате педиатри, ще Ви кажат, че би бил и много хилав и анемичен! Аз неволно свързвам това с новата 6 годишна пчеларска програма- ако се позволи на тези 60-70-80 годишни ревливи "пчеларски Кралималковци" да сучат субсидии, то накрая пчеларството ще е като от времето на Крали Марко- дънери с пчели в гората и гладни пчелари тичащи след летяците рояци! Заявявам, че Геоги Тодоров е човека, който може да обедени пчеларите и ако той беше начело на един единен пчеларски съюз нямаше да пиша сега! За посветените е ясно, другите явно ще го разберат по трудния начин! А той е - напишете писмо в Вашите предложения и го пращайте до държавна институция. Аз написах! А Вие ?

Димитър Бонев
31.01.2013, 16:22
Ако всичко се приеме, това ще бъде не крачка, цял скок напред.
Колега, къде видя този скок. Това което се предлага в работната група си е вярно скок ама в пропастта. Това е последен опит програмите да се приватизират. Повечечето средства, така както го гласят, трябва да се за майкопроизводителите.

rosty_sz
31.01.2013, 17:13
Не става дума по никакъв начин за финансиране за оборудване.Вносителите нямат лоби в работната група
Как и кой определя бюджета по програмата? Защо да не се организираме и да искаме повече пари ами се чудим как да измислим какви ли не ограничения така, че на следващия прием да се явят по-малко хора? Що за мазохизъм е това? За 2012 бюджета за цялата програма под 10 мил.лв. Само един комбайн струва почти милион.

plamen
31.01.2013, 17:19
Зная, че публикувайки тук тази информация то това ще е последното, което ще знам за работата в работната група, но нервите ми не издържаха

Това над което заседава тази работна група да не е секретно.

Димитър Бонев
31.01.2013, 20:48
не е секретно, конфиденциално е.

Как и кой определя бюджета по програмата? Защо да не се организираме и да искаме повече пари ами се чудим как да измислим какви ли не ограничения така, че на следващия прием да се явят по-малко хора? Що за мазохизъм е това? За 2012 бюджета за цялата програма под 10 мил.лв. Само един комбайн струва почти милион.
Бюджета се определя от ЕС и е в зависимост от броя на пчелните семейства в сраната налични в референтната година. Това означава, че с течение на времето средствата усремно ще намалеят. ППричината е че за последните две години броя на пчелните семейства е намалял с над 200 000. По принцип по новата ОСП програмата ще е 60% финансиране от ЕС и 40 от БГ.
Мерките, които мофат да бъдат обект на финансира не за следващия период са следните:
a) техническа помощ за пчелари и организации на пчелари;
б) борба срещу агресорите и болестите в кошера, особено срещу вароатозата;
в) рационализиране на подвижното пчеларство;
г) мерки за подпомагане на лабораториите за анализ на пчелните продукти с цел да се помогне на пчеларите да продават своите продукти и да увеличат тяхната стойност;
д) наблюдение на броя на пчелните колонии в Съюза и подкрепа за подновяването им;
е) сътрудничество със специализирани органи за осъществяването на приложни изследователски програми в областта на пчеларството и пчелните продукти;
ж) наблюдение на пазара;
з) подобряване на качеството на продуктите за по-добро използване на техния потенциал на пазара;
и) задължително етикетиране на държавата на произход за пчелни продукти, внесени или произведени в Съюза, а в случай на смеси от продукти с различен произход задължително етикетиране с дела на продукта от всяка държава на произход.

aleko
01.02.2013, 09:12
След като средствата се получават за брой регисрирани семеиства, защо не се пренася същия механизъм за разпределение? Сумата се дели на регистрираните семеиства по равно и всеки решава в какво да инвестира като се запази механизма за контрол от фонда.

N-2
01.02.2013, 09:30
Тогава ще трябва да се дадат пари и за семействата на нерегистрираните като земеделски производители.

aleko
01.02.2013, 10:48
Защо?Средствата идват на база регистрирани и ще се дават на кандидати с регистрирани семейства(може не всички регистрирани да кандидатсват).Така е най правилно и ще има за всички кандидати.Истината е че тази програма по никакъв начин не може да се нарече национална с тази система за разпределение на средствата.В Добрич тази година имаше над 600 желаещи да участва,200 подадоха заявления а едва 45 получиха финансиране!В този вид програмата не може да се нарече дори регионална!

N-2
01.02.2013, 10:59
Тя не може да се нарече и пчеларска.

Димитър Бонев
01.02.2013, 22:16
Правилата се определят от ЕК и средствата по програмата няма как да се разпределят на всички.
Просто няма как заинтересованите да го допуснат.

сезгин
01.02.2013, 22:35
Защо трябва да се измисля нова програма след като тя е измислена още преди години .на всеки пчелар безплатни майки според бр на семействата му ,и на семейство някакво количество храна

rosty_sz
01.02.2013, 22:53
Това не е програма, а супсидия. Имаше я миналата година и има индикации, че ще я има и занапред. Разликата е, че не ти дават майка и захар със въглен за да не можеш да я продадеш а директно пари. Ако вземат да дават и повечко няма да е зле, ама не много, че кражбите пак ще ......

сезгин
02.02.2013, 10:43
Мярка 141 е една много добра програма за развитие ,ако се премахне задължението да се обработва земя за пчелари ства супер .може в тази насока поне да се направи нещо

bat_minka
24.03.2013, 17:13
http://www.focus-news.net/?id=n1762306

Димитър Бонев
28.03.2013, 22:44
Ето новата програма. За мен това е подигравка с пчеларите и ограбване на средствата. Аз лично виждам в нея заложена голяма бомба без закъснител. Задължителното третиране с различни препарати пролет и есен е опасна игра.
http://dox.bg/files/dw?a=532953aaee

rosty_sz
29.03.2013, 00:12
Така написана програмата отговаря на много от исканията, които бяха изказани от кандидатите до сега. Естествено е да не се харесва от всички. На мен също не ми допадат някои неща, но като цяло са я направили доста по добре от миналия период. Спазено е и основното искане да има пари за всички. Това може да доведе до изключително комични ситуации, като да кандидатстваш за 50 отводки и да има недостиг на средства 85% и да подпишеш за 7 бр. :D
Десетте точки в табличката за пчеларстване в северозападните райони си е жива дискриминация и с какви граници е северозападния район? Плевен, Ловеч, Габрово в този район ли са? Голяма глупост, този критерий няма да издържи в съда ако някой го атакува.
От сектор "Д" ще се родят многооооооооого глупости. Абсолютен провал ще е. Ще се дръпнат 1 500 000 лева и резултата ще е изказани на сложен език прости истини в пчеларството, които се знаят от десетилетия.
Доцента яко е натискал и паричките за смяна на майки са доста сериозни.

Димитър Бонев
29.03.2013, 01:19
Не разбрах само каво ти хареса в тая програма, като средствата са предвидене за "усвояване" по друг начин. 800 000 лв за колко кошера ще стигнат? Като ти кажат, че си одобрен за 2-3 кощера, че си направиш ли труда да ходиш да подписваш договор? Заложените средства за отводки са в повече, което означава че ще се вдигне цената. Пък и варианта е пак същия. При много кандидати пак по малко за всички, което не е добра идея, защото разходите за подготовка на документите ще надвишат средствата, които ще се получат като помощ. Погледнете внимателно. половината та и повечето пари от средствата за препарати няма да се усвоят. Те ще бъдат преразпределени, но не си мислете, че ще дойдат при вас. Те ще се усвоят по друг начин и вие даже няма да разберете как. Така както е направена програмата е с много дискриманационни текстове и е общо взето начин да бъдат ограбени парите, а пчеляря да пие една студена вода.

rosty_sz
29.03.2013, 07:34
Не съм казал, че ми харесва. Казах че отговаря на исканията на пчеларите "да има за всички",в този смисъл програмата е по-добра. Сега тепърва ще се види що за безумие е това.
По-добра е и от гледна точка на това, че се ограничават възможностите да се регистрират пчелини на цялата рода с по 2 кошера и да се пазари яко след това. Имам съмнение, че пак ще се натиснат хора по тая схема и се сетете от къде ще си набавят по 20 кошера за новите пчелини. По същия начин някой хора ще си набавя и не достигащите им до 20 броя кошера. В тая връзка СТРЕЛЯМ НА МЕСО БЕЗ ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ.
Отворила се е и огромна дупка за кражби по на едро с мярка "Д".
Иначе отпада необходимостта да се виси по цели нощи пред ДФЗ, но с тоя бюджет ще е голям смях. Един комбайн финансиран по програма струва колкото целия бюджет по сектор "кошери" за цяла България :D
Сега министъра трябва да разпише, така че има малко време за възражения и смятам да се възползвам.

Юрий Цветков
29.03.2013, 20:45
До като финансовите средства се УСВОЯВАТ, вместо да се използват по предназначение, нищо няма да се промени.

Стефан Стоянов
12.04.2013, 08:43
Здравейте,това е първият ми пост във форума.Ще се радвам да станем приятели и да споделям с вас проблемите и наученото в пчеларството.От Сливен съм и съм пчелар повече от 30 години.
За Новата програма-2014 година научих,че под въздействието на собствениците на големи пчелини ще се въвеждат нови ограничения:Задължителна регистрация като ЧЗП,частен земеделски производител най-малко 5 (чух и за 3)години.Защото не им се бутало по опашките с разни аматьори.
Във времето,в което навсякъде се тръби,че пчеларството и пчелите загиват,те въвеждат нови ограничения!?Има много млади хора,които са без работа,искат да се трудят и вместо да тръгнат за чужбина да слугинстват,решават да започнат работа тук.Не зная какви са аргументите на Разплащателната агенция за това,но мисля,че абсолютно не са прави.Просто трябва да се помисли за друг начин за регистрация,за да се ликвидира това унизително висене с денонощия по опашки,завършващи с бой и унизени отпаднали от надпреварата "Кой е по-нахален" , а за тези,които получат средствата,да се контролират как ги разходват и КАК ОТГЛЕЖДАТ пчелните семейства.На тези,които абсолютно не умеят да им се оказва помощ или като крайна мярка,да се отнемат.
Не зная как може да се повлияе на централната власт,но мисля,че главна задача е в България да се отглеждат повече и на повече места пчели,а това може да стане,когато има все повече нови пчелари.Ако вие знаете,дайте съвет,да се съберем и да го направим!

Димитър Бонев
12.04.2013, 12:21
В същност вече трудно може да се направи нещо. Съюзите си разделиха парите по програмата и тя вече чака нотификация от Брюксел. Ние бяхме направили предложение, с което имаше възможност да се избегнат опашките пред РА, но то така и не бе погледнато. Сега както е направено не се знае дали тези, които участват по програмата няма да се наложи сами да си плащат над 90% от стойността на кошерите(бюджета за тях е намален 3пъти. Колкото за ограничението от три години е нормално и това бе единственото което се прие от нашите предложения. Причината е, че се получи така, че хора които никога не са виждали пчела кандидатстваха и усвоиха преобладаващата част от бюджета на програмата и не стига това, ами вписаха и цялата рода. Та така се сдобиха с по 150-300 кошера, които след първата зима останаха празни. Програмата е предвидена от ЕК да е в полза на пчеларите, които имат пчелини да обновят инвентара си, а не за създаване на нови стопанства. За това имаше други меркипо селските райони.

Стефан Стоянов
14.04.2013, 18:12
Ами...българска работа...Ако трябва нещо да се вземе-данъци,такси, ...-ще се проявява особена активност,но щом е да се направи нещо по-леко,по-умно,по-рационално-тогава не ги търси.Те са затрупани с купища бумащина и прикриват некомпетентността си зад тях.При мен няколко пъти са идвали на проверка или са изисквали документацията на пчелина за проверка хора,които абсолютно нищо не разбират от пчеларство.Дори най-елеметарни знания,от любопитство дори да са научили нещо.За тях ние сме хора,които само се чудят как да изкопчим нещо от държавата (а държавата-това са точно те!)и да станем милионери на неин гръб.Наша задача е само да отворим капака на кошера и да гребем с канчето мед,да продаваме и да тъпчем джобовете си с пари.Има такива,които са взели кошери и семейства без да разбират,но ако районният ветеринар е специалист,ако ДФЗ-РА някой навреме се е заинтересувал,да им е оказал помощ или истински контрол,няма да се стигне до такива фрапантни загуби на семейства.Скоро,на опашката предДФЗ дадох ухо на един разговор между млади пчелари,единият от тях се хвалеше,че извадил много мед от тазгодишните отводки.Има ги такива,но няма кой да му обясни,че през зимата пчелите не "спят" като мечките,а се хранят

kisssa
23.05.2013, 10:24
Здравейте, за първи път пиша във форума!Надявам се, че тук ще открия отговори на въпросите които си задавам, ще мога да споделя мнение и ще открия много полезна инфо.
От три години с мъжа ми се занимаваме с пчеларство.започнахме с два кошера, в момента имамае десет. Решили сме той да се регистрира за земеделски производител. Изчетох много информация относно регистрацията. Може ли някой да ми даде по-пълна информация относно това няколко неща:
1 .за колко време става регистрацията,,
2.той работи на трудов договор, осигуровките които той трябва да плаща като зем.производител на база мин. Работна заплата ли са и може ли да ми кажете колко са съответно.
3. какви годишни данъци се заплащат съответно
4. от къде мога да погледна какви точно са изискванията за самите пчели, на какви условия трябва да отговаряме, необходимо ли е да имаме голям терен на който да ги заселим т.е. колко трябва да е площта на която ще ги поставим. Там където сме решили е планински район; необходимо ли е земята да е лична собственост или може да се използва и такава чрез скл. С договор за наем например
5.някъде четох че трябвало да се засади и терен с определени дървесни видове
6.с колко точно трябва да увелича стопанството през следващите години
7.какви са според вас плюсовете и минусите на регистрирането
Замислили сме да си закупим 135 отводки и 135 кошера, имаме терен на който да ги заселим, намерили сме и човек от който да ги закупим. Моля дайте съведи как да направим нещата по най-добрия начин!все пак парите които ще вложим никак не са малко!
Благодаря предварително!

Йонко
23.05.2013, 20:30
Здр. колеги.
Осигуровките, независимо дали работи другаде или не са минимум 62 лева на месец. Това ще ви го обяснят после в НАП, първо се регистрираш при местния ветеринар. За целта трябва да имаш документ за ползване на имота върху който са кошерите, собствен или под наем или безвъзмездно ползване.
Щом сте решили да правите голям пчелин трябва да се регистрира. Така ще имате право да играете по програмите за подпомагане и субсидий. Най добре вървете в Районната служба за съвети в земеделието. Всичко ще ви обяаснят напълно безплатно. И при местния ветеринар отидете, от него започва цялото "ходене по мъките".
Успех!!!

kisssa
27.05.2013, 11:23
Благодаря ви за отговора!

Стефан Стоянов
30.05.2013, 22:09
Аз съм пенсионер и плащам само здравна осигуровка(19,20 лв).Лошо е,че се сетих да се регистрирам през януари 2012, защото тая година отпаднах поради "недостиг на средства", а догодина няма изобщо да ми разрешат да кандидатствам за субсидии, защото трябва да съм ЧЗП от 3 години. Иначе документите стават бързо,много са,но хората са любезни и ги изготвят бързо.Никъде не е казано,че трябва да се изготвят за един ден,имате време. Ветеринарят,който отговаря за района ви ще ви издаде документ,на който ще пише броят на кошерите,които могат да се съберат в пчелина,за който трябва да имате документ (копие) - нотариален акт,договор за наем,договор за аренда,разрешение за безплатно ползване на горска площ и т.н. Хубаво е да се регистрирате като ЧЗП,защото май е или скоро ще бъде задължително и глобите са големи.Освен това ще получавате помощ "минима" на брой кошери.Хубаво е да си намерите място за пчелин извън населено място(в новият закон за пчеларствота щяло да бъде изискуемо) и същевременно да се охранява,защото кражбите са големи,а полицията не си мърда пръста.

Хари потър
25.06.2013, 23:12
Знае ли някои ,кога ще се отвори Мярка 141 .

mladen99
14.07.2013, 14:45
Задължителна регистрация като ЧЗП,частен земеделски производител най-малко 5 (чух и за 3)години.Защото не им се бутало по опашките с разни аматьори.
Във времето,в което навсякъде се тръби,че пчеларството и пчелите загиват,те въвеждат нови ограничения!?Има много млади хора,които са без работа,искат да се трудят и вместо да тръгнат за чужбина да слугинстват,решават да започнат работа тук.

Ами да така е, това ние държавата.
Аз съм на 29г. от 2г. се занимавам с пчеларство, от 1г. съм с регистриран пчелин, с амбиция за някаква помощ. Изглежда че надеждата ми умря.
Ако се регистрирам като ЗП и си платя около 1000лв, за 1г. на държавата със сегашните ми 20семеиства общо взето смисъла на пчеларстване е безсмислен.
И маи наистина Спетември си хващам чантичката и заминавам да СЛУГИНСТВАМ (както е казал колегата) в чужбина с амбиция да не се върна тук и даи боже там да имам възможност да гледам пчели.


Хубаво е да си намерите място за пчелин извън населено място(в новият закон за пчеларствота щяло да бъде изискуемо) и същевременно да се охранява,защото кражбите са големи,а полицията не си мърда пръста.

О да... да си извън населено място с малък пчелин е все едно да си оставиш портфеила на улицата.
Я го намериш я НЕ.
А След като платиш и на охрана или охранителна фирма.... СУпер. Още повече си заробваме малките производители и подпомагаме МОНОПОЛИТЕ в скапаната ни държава. А уж точно срещу тях ще се борим.[/u]

revolta
23.07.2013, 14:13
Господин Бонев , както разбрахме вече директното субсидиране по ОСП ще е от типа ДУХАЙТЕ СУПАТА, така че трябва да се разчита на пчеларските програми и то който може да се добере до тях. Писах във Фейсбук ще повторя и тук някой неща, които не ми харесаха. Няколко неща ми правят впечатление - Няколко неща ми правят впечатление ... 3.1.2. Кандидатът може да бъде подпомаган при условие, че притежава не повече от 150 броя пчелни семейства включително, към момента на кандидатстване и СЛЕДВАЩАТА ТОЧКА 3.1.4. Недопустим е кандидат, получил финансиране по предходните тригодишни програми за закупуване общо на 150 и повече кошери; Де факто който е получавал три години по 50 кошера, той е започнал с някакъв брой и би трябвало да има към 170 - 180 кошера. Така че има противоречие и едната точка става излишна. Другото което ми направи впечатление че се СЪБИРАТ ТОЧКИ и там има две обстоятелства които ме безпокоят
1. Никой не може да събере 100 точки ... противоречие между 1. и 3. та точка ... /остава да се окаже че някой ги е събрал./
1.Не е кандидатствал до момента по НПП - 20 т.
3. Кандидатът е извършил разходите по всички сектори от договорирана финансова помощ за предходни години по НПП - 10 т.
Има противоречие между тези двете изисквания, което води до максимален брой събрани точки 90.
Следващото е точка 4. "4.Финансовата помощ е насочена към СЕВЕРОЗАПАДЕН РАЙОН на планиране " - за което дават 10 т. , което си е както казва колежката след това във форума - жива дискриминация. Тази година добивите в северна българия са къде, къде повече отколкото южна ... визирам при мен Ямболска и Бургаска област, така че не виждам защо трябва да има такъв критерии , който да дава някакво предимство на териториален принцип.
Следващото което ме обезпокои са и критериите за класиране ТОЧКИ 3. И 4.
3. В случай на недостатъчен финансов ресурс за финансиране на всички постъпили заявления по мярка Г: „Мерки за подкрепа на подновяването на пчелните кошери в общността” се финансират заявленията, получили най-голям брой точки, съгласно Таблица 1, като заявленията с еднакъв брой точки се финансират по реда на постъпване на заявленията за подпомагане и тяхната регистрация в модула на ИСАК с дата, час и минута на регистриране на заявлението.
4. В случай на недостиг на бюджет по всички мерки на програмата за осигуряване на пълния размер на одобрената финансова помощ по заявленията за подпомагане, същата се редуцира по равно за всяко от заявленията с процентното съотношение на недостига спрямо бюджета на мярката.
Първо - че остава състезателния принцип в точка 3., което се мъчеше да се избегне с новата пчеларска програма. /Значи пак ще има боища , борчета, блъскане и опашки. Чакане два три дена по рано и т. н./Второ ... при недостиг на бюджет ... бъра ... бъра ... което е сигурно че средствата няма да стигнат ... помоща се редуцира с процентно отношение ... бъра ... бъра ..., откъдето изникват няколко въпроса - ДАЛИ ЩЕ СЕ РАЗПРЕДЕЛИ МЕЖДУ ВСИЧКИ, КОИТО КАНДИДАТСТВАТ, ИЛИ МЕЖДУ ТЕЗИ КОИТО СА СЪБРАЛИ НАЙ-МНОГО ТОЧКИ ?????? Ако не се кандидатства за пълния брой кошери /50/, пак ли ще можеш да получи някакъв брой ???? И тогава какъв процент ще може да закупи ?????

rosty_sz
23.07.2013, 18:14
Не знам защо се обръщате в случая към колегата Бонев. Той няма почти нищо общо ни с това предложение (проект) за новия период. Имаше работна комисия в която като си нямаме организация нашия интерес на редови пчелари се "защитаваше" от муцуните, които измислиха и предната програма.
Колкото до въпросите които поставяте мога да ви дам отговор на някои и мнение към други. На първия ви въпрос : не сте вникнали в текста и няма противоречие. До сега нямаше никакъв проблем да участваш в програмите и да взимаш кошери като нямаш ангажимент да ги заселваш с пчелни семейства, така че няма никакъв проблем да си пчеларстваш с 20 кошера и да си участвал 3 години с 50 кошера и да имаш вече 150 празни сандъка "на склад".
Относно точковата система се надявам че не сте цитирали точно първа точка, защото може да си висял като мърсол няколко дни на опашка, да си кандидатствал и да не си одобрен заради недостиг на средства и сега да си с 20 точки назад . Точка 4 и за мен си е ПЪЛНА ДИСКРИМИНАЦИЯ.

revolta
24.07.2013, 09:18
Към Бонев се обръщам защото той беше писал по напред "Идеята е да има директно субсидиране по ОСП, а програмите да се запазят." и той е пуснал проекта за новата пчеларска програма. А относно точковата система изглежда не сте разбрали къде е противоречието ... опитайте се да съберете 100 точки максимума да видим дали можете ???? Точка 1 и точка 3 си противоречат ... никой не може да събере повече от 90 точки ... Относно кошерите може да си участвал 2 години с по 50 кошера и една година с 49 ... сега пак ще можеш да вземеш 50 ...

revolta
24.07.2013, 09:27
Ами да така е, това ние държавата.
Аз съм на 29г. от 2г. се занимавам с пчеларство, от 1г. съм с регистриран пчелин, с амбиция за някаква помощ. Изглежда че надеждата ми умря.
Ако се регистрирам като ЗП и си платя около 1000лв, за 1г. на държавата със сегашните ми 20семеиства общо взето смисъла на пчеларстване е безсмислен.
И маи наистина Спетември си хващам чантичката и заминавам да СЛУГИНСТВАМ (както е казал колегата) в чужбина с амбиция да не се върна тук и даи боже там да имам възможност да гледам пчели.



О да... да си извън населено място с малък пчелин е все едно да си оставиш портфеила на улицата.
Я го намериш я НЕ.
А След като платиш и на охрана или охранителна фирма.... СУпер. Още повече си заробваме малките производители и подпомагаме МОНОПОЛИТЕ в скапаната ни държава. А уж точно срещу тях ще се борим.[/u]
Аз се занимавам с пчели от 12 години , но преди година го регистрирах и се регистрирах като земеделски производител. Пчелите ми са близо до града поради причина че минават много хора и трудно ще тръгне някой да ги краде - това ми е за сметка на по ниски добиви поради по-малкото паша в района. Има ли някакъв стандарт или закон за защита, възможност за охрана бих ги преместил на по-добро място ... но уви , държавата не взема никакви мерки против кражбите на кошери.

Димитър Бонев
24.07.2013, 20:24
Понеже някои от въпросите са насочени директно към мен, ще споделя, че нямам нищо общо нито с точковата система, нито с програмата във вида в който е тя сега. Парите за кошери в следващия периодса отрязани 4 пъти, така че малцина ще са тези, които ще се доберат до тази помощ. Или дирекно казано 100 души от цялата страна. Предложението, което бяхме отправили, бе за много по- оптимално разпределение на средствата, за много повече дейности и парите да стигат за много повече хора(10-20 пъти). Но ние сме "кви са тия". Бедата е там, че тия, дето ни правиха програмите имат вина и за това, че няма да имаме и директни субсидии.

mirro_22
03.08.2013, 01:43
И аз съм много разочарован.Жалкото е,че тези като мен които тепърва започват да се занимават с това и са ентусиазирани ...нямат никакъв шанс да си изкарват хляба с това и да имат примерно 200 кошера без някаква държавна помощ.Всичките си пари набутах в инвентар за 800лв,4 кошера с пчели за 600лв,засадих фиданки еводия за 100лв и...абе не ме е яд за парите,а че убиват всякакъв шанс на младите пчелари и тея изисквания са нереалистични.Много колеги казват,че е дискриминация точка 4,да така е,но нека ви кажа нещо за най-бедния регион в страната.Ще кажа специално за земеделието:меда се изкупува за жълти стотинки,овче мляко не се изкупува въобще,козе мляко не се изкупува,яйца не се изкупуват,вълна не се изкупува,свинското е на смешни цени и тн.Просто няма кои да ги купи.Кравето мляко е на 0.35ст.,докато на други места в страната е 0.65ст.почти двоино.За сметка на фуражите(всеки месец поръчвам) чак от Ловеч и съм разгледал цените в цялата страна и равносметката е,че са с 20 до 50 лв на тонаж по скъпи от колкото в други части на странта.Мандри за изкупуване вече няма по селата и тн и тн.Просто земеделския отрасъл в северозападна България не е много зле,а е на изчезване.Баща ми е фермер от 30 г и зная как стоят нещата в нашия край.А за това,че парите са 4 пъти по-малко и няма да стигнат за никои,ще кажа че за фермерите се говори,че няма да получават НИКАКВИ субсидий на глава животно или пък модернизация.Жалко за всички нас.

Димитър Бонев
03.08.2013, 22:01
По мое мнение тази програма въобще трябва да бъде спряна в този си вид. Според мен тя стои в основата на масовата гибел на пчелни семейства през последните няколко години в цялата страна. Така заветната помощ за много хора, дори и такива, които не са се възползвали от нея се оказа пагубна. И вместо да си организират пчелините, да увеличат броя на пчелните си семейства, то те загубиха всичко. Е мерси от такава помощ. Предпочитам да заделя определен брой семейства, които да използвам за увеличаване на бройката и да се лиша от приходи от тях, отколкото да си докарам беля на главата. Защо трябва да секупуват и прескъпите и опасни препарати за борба с вароа, като има биологични мтоди, които са в пъти по-ефективни и навсичкото отгоре струват стотинки. Единственото за което си струва са кошерите и то за тези, които нямат възможностите и уменията сами да си ги направят, защото в общия случай и цените са доста надути и качеството е под всякаква критика - кошери еднодневки. Та затова си мисля, че това е донякъде за добро. Иначе ако тръгнем да чакаме на държавата да ни оправи, няма да дочакаме. От държавата може да искаме само да не ни пречи, но за да си извоюваме това, най-напред ние самите трябва да вземем да си подредим кошера и тогава да си извоюваме правата. Иначе само ще си ревеме тука по форумите, колко сме нещастни и ще ни мачкат разни монополи и картели.

Цеко
03.08.2013, 23:05
Тази година пак кандидатствах, първоначално ми казаха че съм приет, после се оказа че не съм, заделих един пари за 30 кошера и ги поръчах, но докато тръгне поръчката ме извикаха в ДФ Земеделие да подпиша договора, но той впоследствие се оказа че е бил под условие (ако останели пари), а аз междувременно поръчах още 20 кошера, капарирах ги като си внесох ДДС-то както си му е реда и когато разбрах че парите не са сигурни с триста зора развалих договора с фирмата (добре че не беше ми направила вече кошерите) и си ми остана само първоначалната поръчка за 30 кошера, но изгорях с ДДС-то от капарото. Изобщо доста срамна история се получи.....

Ивайло Георгиев - ingivo
31.08.2013, 19:35
Обръщам се към всички млади колеги които като мен са разочаровани от ПЧЕЛАРСКАТА програма . Момчета да си плюеме на ръцете и да им покажеме че ще справиме и без програми . Има си хора и за там . Оставете ги . Те ще си отидат рано или късно . По скоро рано . Ще дойде време да останат само истинските несубсидирани ,бедни и измъчени пчелари и земеделци .

Георги Георгиев
31.08.2013, 21:55
Браво Иво,Само така се постигат истинските успехи.Жив и здрав.

kunev
01.09.2013, 17:40
Така си е , над 15 години се опитвам да оцелявам въпреки грижите на държавата и като земеделец , и като занаятчия а сега явно и като пчелар ще е така. Въртим , сучем и все до сивия сектор го докарваме - иначе се не издържа. В едно обаче се убедих - за да искаш да изкараш си трябва инвестиция , с трици маймуни - определено не става. Е затова ни се ще мъничко помощ ама то си има хора за всеки влак , а за нас остава само чакането и вероятността да си останем бедни и измъчени е голяма. А иначе приветствам оптимизма ти колега !

stefan_
04.09.2013, 18:15
Аз не съм взел и една стотинка субсидия, тъй като работя за държавата и със закон ми е забранено да осъществявам друга дейност. Справям се с пчелите от събота на неделя и за 15 години ги докарах до 70 семейства и 20 отводки. Но само аз и семейството ми знаем какво е и на каква цена. От 2000 г. произвеждам стоков мед и тогава цените бяха 0,60$. Така, че който има желание го постига, който няма, търси оправдание.

М.Петров
07.09.2013, 09:58
Заставам зад мнението на Ивайло! Нека си усвояват средства монополи,връзкари и тем подобни,без любов към пчелите в един момент всичко ще свърши за тях.Ще останат хората,които го правят от душа.

Стефан Стоянов
06.01.2014, 10:06
ПЧЕЛАРСТВОТО, А ТЯ СЕ СЪЗДАВА ПО ИЗКУСТВЕН НАЧИН (както и другата,срещу която са сегашните протести) ПРЕД ОЧИТЕ НИ!Ние сега си мълчим,а после ще останем изненадани... Аз не зная какви са тези,които правят програмите,но явно те не вникват в нуждите на пчеларите и на пчеларството, а решават нечии интереси.
Понеже някои от въпросите са насочени директно към мен, ще споделя, че нямам нищо общо нито с точковата система, нито с програмата във вида в който е тя сега. Парите за кошери в следващия периодса отрязани 4 пъти, така че малцина ще са тези, които ще се доберат до тази помощ. Или дирекно казано 100 души от цялата страна. Предложението, което бяхме отправили, бе за много по- оптимално разпределение на средствата, за много повече дейности и парите да стигат за много повече хора(10-20 пъти). Но ние сме "кви са тия". Бедата е там, че тия, дето ни правиха програмите имат вина и за това, че няма да имаме и директни субсидии.

ivan5555
06.01.2014, 23:32
моят дядо бог да го прости навремето ми казваше че като не са били доволни от политиката на времето са взели пушките и са хванали гората.та ако сега вие не сте доволни от нещо то последвайте примера ни .ние сме тези които искаме -не трябва да се предаваме .колега казва да докажем че и без програми ще се справим .не е така .как земеделците излязоха от тяхната криза ?как тютюнопроизводителите ще излязат -не със съгласието че и без програмите ще се справят .не се ли борим за нашето така ще сме тъпкани.повечето в форума сте млади хора давайте идеи ние постарете ще сме зад вас.не плачеш ли няма кой да ти даде и това което си е твое

Краско
25.08.2014, 15:34
Предлагам модератора да заключи темата и да я пренасочи към Пчеларската програма 2014 - 2016

Hameleona05
21.10.2015, 13:14
Съгласен съм колега за пчеларската програма-трябва да бъде спряна,говорим за тригодишната.Подхода трябва да бъде друг...,но явно не му е дошло времето:)