PDA

Виж пълната версия : ДФЗ ПРИЕ НОВИ МЕРКИ ЗА ПОДПОМАГАНЕ - БЕЗ ПЧЕЛАРСТВОТО



katia
08.10.2012, 22:17
Пчеларите отново са забравени! Подпогат се полско и оранжерийно производство, овощни култури, гъби, разсрочват се и се отпускат целеви кредити за торове и семена. Нека погледнем на пчеларството, не само като източник на мед, прополис, пчелно млечице, прашец и още многото други продукти, които се предлагат на пазара. Ако, ги нямаше пчелите за какво растениевъдство щяхме да говорим? Време е да припомним на управниците, че освен другите производства в България има и пчелари, които имат право и нужда от подпогане.

Юрий Цветков
09.10.2012, 19:52
Катя, и защо липсата на целеви кредити за пчелари да е проблем? В една друга тема, съфорумник предлага точно това - инвестиция, срещу определен дивидент. Все едно си взел кредит срещу лихва. Но почти всички колеги му се нахвърлят. Дет се вика - убава работа, ама българска. Няма угодия.

Румен Димитров
09.10.2012, 22:19
Юри, недей да спамиш !
Засега все още инвеститора не е дал условията си за инвестиране....когато ги даде, тогава можем да коментираме!!!!....засега си го броим за обикновен хвалипръцковец, въпреки че на 2 пъти ни казва, че са му задръстили ЛС-тата от предложения wink;

...иначе Катя има право! Най-малкото което може да се подпомогне в случая е определена такса на земеделците за опрашване...и съответно изплащане на пчеларите от даден район, на всеки регистриран пчелар да се полага процент за опрашване.......ма и тва нема къ да стане.....сички мафиоти са вече у земеделието, не моа ги накара човек и лев да дадат.......че зачекаме до 2014 и га измрат полвината, моа и да преговараме с баш мафиотите за некви дребни проценти :D

Ивайло Велинов
10.10.2012, 09:04
Едно не ми е ясно, защо щом не сте доволни от доходите от пчеларство се занимавате с тази работа? Постоянно нещо не ви е в ред, било природа, държава, съседи, пчелояди, цигани.. все нещо ви бърка в очите. Какво подпомагане желаете? Някакъв мозъчен ъпгрейд? Ако не сте кадърни да се справяте или просто сте мързеливи не подпомагане ами и шут в гъзъ няма да ви вкара в правилната посока. Ако пък сте трудолюбиви и кадърни но работата не се получава, какво чакате? Преквалификация, търсете нови хоризонти, майната му на пчеларството щом ви дърпа назад. Търсете си късмета другаде. С мрънкане и осиране на форумите едва ли ще постигнете желаните резултати, едва ли Миро стои тук и чете..

Светозар Каменов
10.10.2012, 09:26
Едно не ми е ясно, защо щом не сте доволни от доходите от пчеларство се занимавате с тази работа? Постоянно нещо не ви е в ред, било природа, държава, съседи, пчелояди, цигани.. все нещо ви бърка в очите. Какво подпомагане желаете? Някакъв мозъчен ъпгрейд? Ако не сте кадърни да се справяте или просто сте мързеливи не подпомагане ами и шут в гъзъ няма да ви вкара в правилната посока. Ако пък сте трудолюбиви и кадърни но работата не се получава, какво чакате? Преквалификация, търсете нови хоризонти, майната му на пчеларството щом ви дърпа назад. Търсете си късмета другаде. С мрънкане и осиране на форумите едва ли ще постигнете желаните резултати, едва ли Миро мършата стои тук и чете..
Добре де, според теб ако нещо не е наред трябва да зарежеш всичко или да се мъчиш да го промениш. Природата, пчелоядите и циганите не можем ги промени wink; ама държавата можем. Няма логика земеделци и животновъди да бъдат подпомагани, а ние не. Ползата от пчелите всички я знаем, а подпомагане никакво. Дори и да няма субсидии едва ли някой ще се откаже, но някак си не е редно да няма само за този сектор.

scutellator
10.10.2012, 09:39
РЕДНО Е!!!
И е обяснявано е много пъти защо.

Светозар Каменов
10.10.2012, 10:03
РЕДНО Е!!!
И е обяснявано е много пъти защо.
Това, че е обяснявано не значи, че е вярно drinks;

Пламен Ганев
10.10.2012, 11:55
защо липсата на целеви кредити за пчелари да е проблем?

Абсолютно права е Катя!За хората които си изкарват хляба с това,е проблем,а за тези дето изкарват 3 тенекии не е!
Юрий,нали си плащаме данъците като всички останали?Защо смяташ че трябва да се различаваме от всички животновъди?Във всички теми свързани със субсидии се заяждаш с някой!Няма смисъл от това!

Ruslan
10.10.2012, 13:38
Някои пак не правят разлика между кредити и субсидии!
Юри говори за целеви кредити!А дори и да е целеви, кредита си е кредит, има си лихва и определени условия.
Субсидията е друга бира.
Тригодишната програма пък е трета бира judge;, там подпомагането основно е за други браншове drinks;
Иначе разбира се, че е редно да има подпомагане и на пчеларството и най справедливото е на брой семейство, както е на брой крава, овца, коза и декар.
И това подпомагане би трябвало да не е само на регистрираните като земеделски производители, а на всички регистрирани по наредба 27.
Защото дори и да не съм регистриран ЗП, от няколко години също съм длъжен да плащам данък върху дохода от реализираната продукция.

Ивайло Велинов
10.10.2012, 13:42
Модератора, защо си коригирал коментара ми? Поне напиши отдолу (коригирах го защото..) Думата "осиране" не е ли подходяща за изтриване? Той мършата си заслужава това име, продължава да внася някакви меса от всякъде.. има си собствен контролен орган за да не спират мършите по пътя им към хипермаркетите, всичко си е в хармония. Миро де, за Миро мършата говоря..

Ивайло Велинов
10.10.2012, 13:51
Едно не ми е ясно, защо щом не сте доволни от доходите от пчеларство се занимавате с тази работа? Постоянно нещо не ви е в ред, било природа, държава, съседи, пчелояди, цигани.. все нещо ви бърка в очите. Какво подпомагане желаете? Някакъв мозъчен ъпгрейд? Ако не сте кадърни да се справяте или просто сте мързеливи не подпомагане ами и шут в гъзъ няма да ви вкара в правилната посока. Ако пък сте трудолюбиви и кадърни но работата не се получава, какво чакате? Преквалификация, търсете нови хоризонти, майната му на пчеларството щом ви дърпа назад. Търсете си късмета другаде. С мрънкане и осиране на форумите едва ли ще постигнете желаните резултати, едва ли Миро мършата стои тук и чете..
Добре де, според теб ако нещо не е наред трябва да зарежеш всичко или да се мъчиш да го промениш. Природата, пчелоядите и циганите не можем ги промени wink; ама държавата можем. Няма логика земеделци и животновъди да бъдат подпомагани, а ние не. Ползата от пчелите всички я знаем, а подпомагане никакво. Дори и да няма субсидии едва ли някой ще се откаже, но някак си не е редно да няма само за този сектор.

Форума е алтернатива на мегданя, едва ли може да се промени нещо от тук освен ако не се ползва за организация на въстание. Няма да промениш мисленето на политиците, не са еволюирали до ниво в което да осъзнаят, колко важно е това да има пчели. Явно е че това ще става по естествен път или както в БГ е общоприето като опре ножа в кокала. Политиците имат собствени интереси, които лансират като партийни. Партията лансира партийните интереси като национални. Никъде не виждам шанс за интересите на гласоподавателите. Колкото и да са досадни мухите за коня, той си размахва опашка и си върви напред, едва ли ще направите впечатление на някого с постоянното мрънкане за субсидии. Бил съм ученик, и понеже нямаше нищо по телевизията ми се налагаше да гледам Бразди, ейй още тогава се говореше колко зле е пчеларството, как няма субсидии как е умиращ сектор. Какво се е променило с това говорене от тогава до сега? Нищо! А сега дори има едни европейски пари..

valeriboikov
10.10.2012, 14:51
ЗАЩО ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО ПАК НЯМА НИЩО? Пчеларството е организираното производство на пчелен мед и други пчелни продукти - пчелен прашец, пчелен восък, прополис, пчелна отрова. Основната полза от пчеларството, обаче не е медът, както много често се акцентира, или останалите пчелни продукти, а опрашването на диворастящата и най-вече културната растителност, което води до многократно увеличаване на добивите. Може смело да се каже, че медът и пчелните продукти в пчеларството са страничен продукт. Без опрашване би настъпил тотален глад на животни и хора и животът на планетата ни би бил застрашен.За да има опрашване някои трябва да плаща.Ето за това са субсидите. Може да се пише много, ама няма смисъл...Най-важното е да проумеете ,че сега е времето за стачки да се види ,че има пчелари който опрашват цялата растителност безплатно, докато не станеме единни ще сме просто сбирщина от недоволници/съжалявам ако ви звучи грубо , ама е факт/ .НЕ МОЖЕ ДА СЪЩЕСТВУВАШ БЕЗ СУБСИДИИ .Говоря за професионално пчеларство.Всички земеделски отрасли съществуват благодарение на супсидирането и сега е момента и ние пчеларите да си извоюваме субсидии. Мисля,че всички пчелари имаме интерес да получим субсидия за нещо което отдавна извършваме опрашваме разтителноста която без нас ще престане да съществува. .Домати, краставици, пипер, моркови, дини, пъпеши, зрял лук и главесто зеле) е 134 лв./декар. За култури оранжерийно производство (домати и краставици) ставката е 825 лв./декар, а за овощни култури (ябълка, праскова, кайсия, череша, слива, вишна и круша) – 98 лв./декар. Вичко това е зависимо от опрашването на пчелите. Защо за пчелите няма нищо?

katia
10.10.2012, 15:25
Мързеливи, некадърни....такива ли са хилядите зърнопроизводители, зеленчукопризводители, животновъди, като получават субсидии? А те получават, защото искат да оцелеят и се борят за да извоюват правата си. Не трябва ли държавата да подпомага всички отрасли на селското стопанство и не е ли пчеларството майката на другите отрасли? Чували сме за стачки на зърнопроизводители, животновъди и др., но за някакви искания на пчелари....аз лично - не съм. Защо ние да нямаме равни права? Вярно е че, форума е една говорилня, но той ни дава възможност да се обединим около нашите искания и най-сетне да се чуе гласа на пчеларя. Не мога да приема за сериозни думите..."който не му оттърва да се откаже". По тази логика трябва да останат само държавните служители....щом ние сме лоялни към държавата, като си плащаме данъците и таксите, щом имаме право на подпомагане, защо да не си го извоюваме, след като управниците пак са ни забравили.

katia
10.10.2012, 15:32
Липсата на целеви кредит е проблем....въпрос на равнопоставеност! Исках да подчертая, че на всеки отрасъл е обърнато внимание......на кой субсидия, на кой нисколихвен кредит, на пчеларя - за да не съм ценична, ще премълча.

pchelichkata
10.10.2012, 16:26
Аз съм сигурен , че и тук ще бъда оплют,ама ще предложа и друга гледна точка.
Казвате, че пчеларите трябва да получават субсидии заради опрашването,че заради това, че пчелите опрашват,вие трябва да получавате пари...че без пчеларите зърнопроизводителите няма да имат добив.Искате зърнопроизводителите да ви плащат за опрашване...Понеже не съм пчелар нещо не ми е ясно; нали докато опрашват културите,вашите пчели се хранят, мен ми се вижда логично зърнопроизводителите да искат пари от пчеларите за дето им хранят пчелите.Те пчелите с пчелар или без пчелар си опрашват и си се хранят, а ЧОВЕКА това природно ,алчно и безскрупулно природно недоразумение се опитва да вземе и получи пари дори и от биологичните процеси в природата.
Та струва ми се проблемът на пчеларя не е толкова субсидии заради опрашване, а субсидии защото са дадени на зърнопроизводители, животновъди и т.н.
Ама те пчелите , със или без субсидии продължават да си опрашват.Искайте субсидиите си като хора със затруднения в отрасъла си, а не като хора искащи субсидии за себе си , защото пчелите опрашвали...

ПП: Готов съм да ме разпънете на кръст и в тази тема, но това няма да промени мнението ми.

valeriboikov
10.10.2012, 16:46
Къде прочете ,че,искаме зърнопроизводителите да ни плащат за опрашване.Искаме СУБСИДИЯ за опрашване.при опрашване на даде на култура добивите се вдигат в пъти например рапицата може да качи добива с 60%.Между другото пчеличката е от платените сондйори в саитовете така ,че не му убръщаите внимание прегледаите и ще се убедите

scutellator
10.10.2012, 19:11
Къде прочете ,че,искаме зърнопроизводителите да ни плащат за опрашване.Искаме СУБСИДИЯ за опрашване.при опрашване на даде на култура добивите се вдигат в пъти например рапицата може да качи добива с 60%.Между другото пчеличката е от платените сондйори в саитовете така ,че не му убръщаите внимание прегледаите и ще се убедите

След като са толкова полезни за земеделците и увеличават добивите им (печалбата), те би трябвало да са сред първите които да се наредят на опашката за да плащат за опрашване. Иначе, държавата ще плаша за 10-те кошера на бай Иван, за дето опрашват джанките в двора му.

Помислете как всеки от вас се дразни на ромите, че държавата вместо работа им дава помощи за социално слаби. Вие в момента искате същото. Ето така гледат европейците на нас, при подобни изказвания.

pchelichkata
10.10.2012, 19:16
scutellator, адмирации !!!

Писането с главни букви е забранено. Точка 2 от правилата.
модератор

Румен Димитров
10.10.2012, 19:20
scutellator в момента земеделието в страната се държи и управлява от групировки или иначе казано, бившите мутри станаха земеделци, заради законното точене на пари от държавата. Та няма как да накараш мутра да мисли. Единствения шанс е след 2014 наистина да спрат субсидиите за земеделие от ЕС и тогава за 1-2 години ще останат истинските земеделци. Те са склонни да плащат за опрашване, но на този етап не смеят и дума да обелят.
....а и тоя цирк с рапицата и той няма да изкара много. Сега всеки новоизлюпен земеделец сади рапица, щото е доходно. Нали се сещаш, че след още 2-3 години пазара ще се пренасити и изкупните цени ще паднат.

Пламен Ганев
10.10.2012, 19:50
Колега Ruslan,чети написаното,не между редовете!Юрий смята,че е нормално за другите да има,а за пчеларите да няма-било кредити или субсидии!

Светозар Каменов
10.10.2012, 19:55
[quote=valeriboikov]...

Помислете как всеки от вас се дразни на ромите, че държавата вместо работа им дава помощи за социално слаби. Вие в момента искате същото. Ето така гледат европейците на нас, при подобни изказвания.
Е тук изобщо не си прав. Излиза, че в Европа няма субсидии и само ние сме отворили уста и чакаме на готово. Не е сериозно това.
pchelichkata, тоя път наистина се изказа неподготвен. Пчелите ядели нектара на растенията и да плащаме на земеделеца. :D Функцията на нектара, както и на ароматите и цвета е да привлече насекомото да кацне на това цветче. А единствената причина, заради която то трябва да кацне е да пренесе прашеца от тичинките до близалцето. Това е най-важното в целия процес - оплождането. Ако го няма оплождането, няма и плод, няма продукция.
Наистина те пчелите и без нас ще опрашват ама ако се замислиш ако няма пчелари и съответно много кошери колко ще са пчелите в "диво" състояние. Колко ще опрашват? От там и какви ще са добивите.
Изобщо да се обсъжда полезността на пчелите е хм, как да го кажа меко - безсмислено. Нещата са обвързани и няма как да делиш едното от другото. За това не може да субсидираш производството на рапица примерно, а да не субсидираш пчеларството, без което добивите ще са минимални.

Пламен Ганев
10.10.2012, 19:59
г-н pchelichkata,нямам нищо против теб като бизнесмен,но ми се струва,че си сбъркал мястото?!Не вземай толкова компетентни мнения,след като изобщо не чуваш от къде пее петльо...

Юрий Цветков
11.10.2012, 09:11
Колега Ruslan,чети написаното,не между редовете!Юрий смята,че е нормално за другите да има,а за пчеларите да няма-било кредити или субсидии!До тук излиза, че само Ruslan е разбрал, какво наистина питам.

Пламене, прав си, че съм против всякакъв вид субсидиране, но това не е само за пчеларството, а въобще за целия селскостопански сектор и всякакви други производства. Субсидията спомага за съществуването на нещо, но не води до развитие и прогрес. Да дискриминация е, за едни (животновъди) да има, а за други не. Това не го оспорвам.

Ти се занимаваш дългогодишно с пчеларство. В момента си неравнопоставен с някой животновъд с твоя стаж, примерно. Разбирам твоето недоволство, но не разбирам и не приемам, това на Зарко например, който от вчера едва ли не е решил да се занимава с пчеларство, а сега бил ощетен. Разликата е, че за теб това е заварено положение, което ти налага повече ограничения в сравнение с времето когато си започнал. Но за него не е така. Той е започнал в различно време и това че не си е направил вярно сметката си е негов проблем. След като не е отчел промените в насоките за развитие на сектора, смятам, че е неоснователно сега да се оплаква. Това не е ли дискриминация. твоите права да са същите, като на някой нямащ си хал хабер от пчеларство, но решил да се занимава с него, само защото би получил едни пари от въздуха.

Много мога да пиша по темата, ама не виждам смисъл. Но да припомня един факт. Всички признавате, че в началото на 20-ти век българското пчеларство е било водещо в целия Балкански регион. Български пчелари са положили основите на Апиславия и т.н. Е да ви питам дали това се дължи на европейски пари или пчеларски програми? Защо тогава родното пчеларство е прогресирало, макър най-разпространения кошер да е бил неразборен, тръвна, а сега не можете да оцелеете без "целеви кредити" и просия (субсидия).

scutellator
11.10.2012, 13:13
Излиза, че в Европа няма субсидии и само ние сме отворили уста и чакаме на готово.

Точно ето за това говорех..... (истинския коментар ще си го спестя за да не те засегна).
Да не си мислите че парите на запад растат по дърветата! Нека всеки от вас да отиде там и да види как се печелят парите. Отидете и вижте че и там си имат бедни (вместо на тях, трябва да ги дадат на вас!).

В България (както и в целия ЕС) субсидии се дават на зърнопроизвотителите , въпреки това цената на зърнените култури и хляба се покачва!!!????Произвежда се и се стимулира производството на рапица, а цените на горивата се покачват!!!!???? И въпреки всичко в България има още много необработваеми и пустеещи земи . Замислете се малко. Субсидиите не ги дават просто ей така - самоцелно, да има.

Вижте добре положението на пчеларството в България в момента. Защо си мислите че и този път като ви дадат субсидии ще станете по-добре. Предния път нали искахте пари за пчеларството? Ето ви пари! Желанието ви бе изпълнено и сега живеете в него.
Всеки човек до определена възраст си мечтае да е заобиколен от цял харем с жени, но някой ден разбира, че тези като него които имат тази чест са скопци.
НЕ МЕРСИ - аз предпочитам моите да си стоят на място.

Във тази връзка защо си мислите че като ви дадат "УПсидии" ще станете по-богати? Между другото, не съм срещнал някой от вас да го иска - всички искат "УПсидиите".

Вместо да искате субсидии, по- добре искайте по-висок жизнен стандарт за пчеларите, например. НЕ ИСКАЙТЕ ПАРИ, ИСКАЙТЕ ВЪЗМОЖНОСТ !!! Например може да поискате забрана за вноса на мед от трети страни (Китай) или да им бъде наложено високо мито. Заради нашата страна страдат пчеларите от целия ЕС (като изключим Румъния)!!!
Докато внасяте евтин мед на тяхния пазар, какви субсидии искате!!! Да ви дадат пари за "продължавайте в същия дух"??? За да им продавате още по-евтино медът си? За да има още повече пчелари в България? .... Ако има как биха приключили с българското пчеларство по възможно най-бързия начин. (почти) Никой назапад не иска медът в/от Бг да е толкова евтин!!! Годишните статистически спавки казват: "Въпреки субсидиите за пчеларството пчелните семейства намаляват" , а европейците се надяват "А, дано"

По мое мнение, подобни цигански мисли трябва да бъдат жестоко преследвани като раково образувание и убивани в зародиш, преди да са имали възможността да се разпространят, дано някой ден разберете колко е важно това. Но все се надявам че като обсъждаме тези неща, всеки от вас ще има възможност да по места да се противопостави на подобни стремежи и да обясни защо те НЕБИВА да бъдат следвани.[/quote]

Mind_Control
11.10.2012, 13:54
Аз съм сигурен , че и тук ще бъда оплют,ама ще предложа и друга гледна точка.
Казвате, че пчеларите трябва да получават субсидии заради опрашването,че заради това, че пчелите опрашват,вие трябва да получавате пари...че без пчеларите зърнопроизводителите няма да имат добив.Искате зърнопроизводителите да ви плащат за опрашване...Понеже не съм пчелар нещо не ми е ясно; нали докато опрашват културите,вашите пчели се хранят, мен ми се вижда логично зърнопроизводителите да искат пари от пчеларите за дето им хранят пчелите.Те пчелите с пчелар или без пчелар си опрашват и си се хранят, а ЧОВЕКА това природно ,алчно и безскрупулно природно недоразумение се опитва да вземе и получи пари дори и от биологичните процеси в природата.
Та струва ми се проблемът на пчеларя не е толкова субсидии заради опрашване, а субсидии защото са дадени на зърнопроизводители, животновъди и т.н.
Ама те пчелите , със или без субсидии продължават да си опрашват.Искайте субсидиите си като хора със затруднения в отрасъла си, а не като хора искащи субсидии за себе си , защото пчелите опрашвали...

ПП: Готов съм да ме разпънете на кръст и в тази тема, но това няма да промени мнението ми.

Много си късоглед, да не кажа по силни думи!!! Вярно е- пчелите със или без субсидия опрашват. А сега си представи една нива със слънчоглед. На където се обърнеш до хоризонта слънчоглед. Има такива ниви. Около тоя слънчоглед има засяти други разни работи, а бе в радиус от 20 км няма гора с други думи. Дивите пчели къде си правят кошера? Точно така- в дърветата. Та представи си сега ако го няма пчеларя бай Гошо, толко точно пчелни семейства ще има в радиус от 20 км? Точно така- 2-3. Обаче бай Гошо отглежда 300 пчелни семейства и ги разполага в това необятно поле от слънчоглед.

А сега ти ми кажи, дали бай Гошо не помага за опрашването на слънчогледа?

Нарушение на правилата на форума
Модератор

Светозар Каменов
11.10.2012, 14:17
До тук излиза, че само Ruslan е разбрал, какво наистина питам.....

Честно казано от теб не очаквах да прочета такива, хм, думи. Ако поразнищя написаното излиза, че ако изобщо има някакви субсидии те трябва да са за хора занимаващи се с даден занаят от определени години. Тези от вчера да не се надяват изобщо, нямат стаж, новобранци са и нямат право.
А относно мен. Какво да ти кажа. Доста си далеч от истината. Даже не се и доближаваш до нея. Никога не съм си правил сметки за получаване на субсидии, не това ми е била и не ми е целта. Като реших да се захвана с пчеларство даже не знаех, че я има пчеларската програма. Реших, че е един начин да си докарам допълнителен доход. Сега не са само парите, просто ми доставя удоволствие да се занимавам с пчелите. А и какво по-хубаво да си изкарваш прехраната с нещо, което ти е удоволствие.
Е ама нали "старите кучета" са винаги нещо повече на новаците трябва да се гледа отгоре, виж ти къде ми се бъркаш и да ми се правиш пчелар. В тоя ред на мисли да попитам кога мога да се нарека пчелар? След колко години? Или пък са други критериите, някакъв ритуал по приемане?

scutellator, сигурно защото съм новобранец ама нищо не разбрах от това, което си написал. Разбрах само, че съм мързеливец с цигански мисли и трябва поне да ме набият с пръчки за това, че искам и при нас да е като в Европа. Не знам дали знаеш ама всяка държава членка на Европа си плаща за това. И в този съюз щом си приет, значи имаш и същите права. Не знам защо реши, че искам да вземам на Ханс или Пиер парите. Това е единен съюз и се управлява от европейски парламент. Нещо като голяма държава състояща се от по-малки. Та в този съюз като взема един в Германия, трябва да вземат и в Белгия, и в България. Не се вземат от парите на бедните, това не е една каца и да се гребе от нея.
А бе както и да е. Щом не искате субсидии - ми не кандидатствайте и не вземайте. А пък аз, за да докажа на Юрий, че не съм се захванал с пчеларството заради субсидиите ще ги взема и ще купя кошери на някой млад пчелар да му помогна. И отводки ще му направя.
Хайде със здраве стари пчелари...

jordanov
11.10.2012, 16:18
Обаче бай Гошо отглежда 300 пчелни семейства и ги разполага в това необятно поле от слънчоглед.

А сега ти ми кажи, дали бай Гошо не помага за опрашването на слънчогледа?



Примерът е добър, а въпросът - реторичен. Може би искаш да кажеш, че някой трябва да плаща на бай Гошо. Кой ? Не ми стана ясно какво е твоето мнение, кой трябва да плаща ?

vanHanegem
11.10.2012, 16:40
Темата е подходяща да си мерите....тоягите! По стар български обичай - точно това стана.

Юрий Цветков
11.10.2012, 17:42
Зарко, нищо лично. Факт е, че се захвана с пчеларство, точно по времето на "субсидийте" и не си единствен. Какви са ти подбудите, само ти си знаеш, но много от "новите" пчелари го правят само заради парите. Но и това го знаеш. И наистина смятам, че не е честно пчелари и кандидат пчелари да са равнопоставени. Опита се цени от всеки един работодател и той заплаща повече заради това. Защо при пчеларите това да не е така?

FVCVS CAESAR
11.10.2012, 18:30
Напълно подкрепям идеята за субсидиране на пчеларството, защото пчелите са основен опрашител на диворастящите и на културните растения. Всъщност от опрашването на полските плевели имат полза само пчеларите, ама карай да върви. Основният проблем е да се намери механизъм за справедливо разпределяне на отпуснатите средства. Мисля, че не е много правилно да се дава някаква фиксирана сума на всяко пчелно семейство, защото както знаем, семействата не са еднакво силни и ползата от тях за земеделските стопани е различна. Според мен, по-добре би било да се отпускат пари в зависимост от броя на пчелите, които стопанисва даден пчелар - например четвърт стотинка на пчела, 1/10 стотинка на търтей, а за всяка майка от 10 до 60 стотинки, в зависимост от силата на семейството, което тя оглавява. За целта трябва нарочно назначени комисии да преброяват пчелите в кошерите непосредствено преди отпускането на субсидиите. Още по-добре би било средствата да се начисляват в зависимост от броя на полетите, които извършват пчелите в отделните семейства, защото добре известно е, че в слабите семейства има относително по-малък брой летящи пчели, поради което средната площ, която опрашва една пчела от слабо семейство е много по-малка в сравнение с площта, опрашвана от пчела от силно семейство. Допълнителен ефект върху това оказва и фактът, че пчелите, отгледани в слаби семейства, са с по-къси хоботчета, имат по-малка товароподемност и живеят по-кратко в сравнение с пчелите, отгледани в силни семейства. Разбира се, трябва да се вземат предвид и налитанията в силните семейства на по-некачествени пчели от слабите семейства, както и обратното. Това ще се установява по специален ред.
За да се преброят полетите трябва да се поставят специални датчици на входовете на кошерите, а за по-безпогрешно отчитане е добре пчелите да бъдат маркирани. Субсидията, която трябва да се отпусне за всеки полет ще се изчислява по коефициент, получен на база сила на семейството, опрашваема площ, средно разстояние между кошерите и парцелите за опрашване, и коефициент за налитане, като за пчелите, извършили най-много полети, би било добре да се предвидят и някакви нематериални награди и специални непарични материални стимули, тъй като насекомите, както знаем, не се интересуват от пари, но пък трябва по някакъв начин да бъдат насърчавани да летят по-активно и да опрашват повече цветчета.
Не само пчелите обаче са жизнено важни за природата, икономиката и човечеството. Има и други стопански отрасли, които играят ролята на крайъгълни камъни в планетарната хармония. Ето защо трябва да се помисли и за тяхното субсидиране. Редно е например за всяко стопанисвано дърво да се отпускат определени пари на кубичен метър листна маса, защото без дървета не би имало кислород на планетата.
Също така субсидии заслужават и домашните котки, които се хранят с вредителите по зърнените култури, като парите трябва да се отпускат въз основа броя заловени и изядени мишки и врабчета, като сумите за различните видове хванати животни могат да бъдат различни. Установяването на видовете животни, изядени от котките може да се извърши чрез лабораторен анализ на изпражненията им.
Субсидии заслужават още производителите и търговците на горива и смазочни материали, защото без горива няма транспорт, няма икономика, няма подвижно пчеларство, няма нищо.
По същата логика би било добре да се субсидират автомобилостроенето, енергетиката, рудодобива, хранително-вкусовата, текстилната, шивашката и каквито се сетим жизнено важни промишлености. И на последно място, но не последно по важност, задължително трябва да се предвидят субсидии за производителите и търговците на компютърни компоненти и за доставчиците на интернет, защото без компютри и интернет няма да има форуми и мнозина от нас няма да могат да си прекарват пълноценно времето, докато скучаят през зимата.

ianev
11.10.2012, 18:35
Tц Тц Тц. До къде стигнахме Юри до къде... Да нямало равнопоставеност и искаме пчеларите да са обединени, няма как да стане. С тези призиви пък още по малко. Честно да си кажа хубаво че колегите с който главно си комуникираме няма подобно закостеняло мислене. То не стига че повечето хора навсякъде се чувстват не равнопоставени (смачкани) ами и тук да е така. И какво като повечето "нови" пчелари са започнали да се занимават с пчели заради парите. Какъв проблем има в това че хората искат да препечелят нещо аз съм един от тях и не го крия каквото спечеля веднага пак го влагам с тенденция да се разширя един ден и от това да се издържам. Нито бъркам по джоба на някой, нито му искам субсидиите още по малко съм седнал да се моля на някой за помощ. Между другото всички "стари" пчелари сте много отворени за помощници ако някой младок иска да подхване занаята. Но какво се получава направо му изпивате соса от бачкане и после айде един буркан мед и по живо по здраво.Ама щом сте решили да се делите няма проблем. Той Моллов си го каза ние профисионалните пчелари няма да вдигаме цените. Ми ние какви сме вероятно за теб както и за него сме никакви......

Не отиват такива думи на модератор. А да колкото до опита който викаш че се цени 10 години се занимавам с информационни технологии да ти кажа ли колко се цени точно Нула. Това да не ви е София с големите заплати и превилегии.

scutellator
11.10.2012, 18:50
Обаче бай Гошо отглежда 300 пчелни семейства и ги разполага в това необятно поле от слънчоглед.

А сега ти ми кажи, дали бай Гошо не помага за опрашването на слънчогледа?

По едно време се бяха явили и земеделци дето искаха пчеларите да им плащат задето пчелите събирали мед от слънчогледа им..... Сетих се за сянката на Хитър Петър , колко ли бой е изяла?


Искате събсидии кадо и в другите държави в ЕС - в много от тях като Гърция, Англия .... субсидии - няма.
А щом искате да се мерите със страните където опрашването се заплаща....колко от вас ще се съгласят от 3 кошера да направят 1 покриващ критериите.

Пламен Ганев
11.10.2012, 20:05
Колега Юрий,установява се че не сме много далече във вижданията си!Абсолютно прав си,че не може да се дават пари ей така!Аз също съм против,но нямат желание да го направят така че да отсеят бизнесмените.Пиша бизнесмените,защото с тази тригодишната програма,както и за млад фермер,се дадоха луди пари,а всъщност процента от тях който ще продължи да се занимава с пчеларство какъв ще е!?Тези пари трябваше да се дадат на хората които имат примерно над 150 с-ва,защото те всяка година вадят продукция и си плащат осигуровки и данъци.Който ще се занимава с пчеларство,нека да гледа голяма бройка с-ва,не с 20-50 кошера да иска и да ходи на работа и субсидии да получава и все да мрънка!Толково много е раздребнено пчеларството ни,че от там идва всичко!Все едно всеки да си работеше нивата!Дали някой щеше да обърне внимание на Иван с 15дка или Мехмет с 20дка?Едва ли?Дразнещ е факта,че за кокошка,коза,овца,пуйка и т.н ще има,а за кошер се правят на луди.В литературата от соц. време има стопанско значение на всички подотрасли на животновъдството.Там пишат,че една крава = на 8 кошера по стопански единици.Това е!Аз ако им чакам на субсидиите-гладен ще умра!

Ангел Йосифов
11.10.2012, 20:19
На където се обърнеш до хоризонта слънчоглед. Има такива ниви. Около тоя слънчоглед има засяти други разни работи, а бе в радиус от 20 км няма гора с други думи. Дивите пчели къде си правят кошера? Точно така- в дърветата.
[color=red]

Само да добавя.Целта на"дивите" пчели е да се въспроизведат.Не са заставени като пчелите в разборните кошери да събират мед за много гърла и за пчеларя,като по този начин са принудени да обходят много повече цветове.Та искам да кажа,че гората и до нивата да е пак неможе да се разчита на качественно опрашване от дивите пчели.
Така,че бай Гошо си заслужава парите от земеделеца.

valeriboikov
11.10.2012, 21:05
scutellator и pchelichkata са един и същи . Моля администратора, да не се разрешава повече от една регистрация от един IP адрес.Така, че колеги не се връзвайте на такива провокатори. Те не заслужават нашето внимание.

valyo
11.10.2012, 21:25
scutellator и pchelichkata са един и същи . Моля администратора, да не се разрешава повече от една регистрация от един IP адрес.Така, че колеги не се връзвайте на такива провокатори. Те не заслужават нашето внимание.
speechless; speechless; crying; sadsmile; thumbdown;

FVCVS CAESAR
11.10.2012, 21:32
Не знам на колко кошера се равнява една крава, но медът изобщо не е приоритет в менюто на българина, в чиято диета задължително присъстват хляб, мляко или млечни изделия, месо, зеленчуци, захар... Медът е просто лукс и ако на трапезата няма мед, няма да настъпи краят на света. Виж, ако няма хляб, тогава работата е зле...
А пчеларството нито е отрасъл, застрашен от изчезване, нито растителността в България е заплашена да остане неопрашена, нито държавата има зор да сваля цената на меда, която и без друго е достатъчно ниска. Пък на който му е скъпо, да яде захар.
А може ли България да започне да налива пари в пчеларството просто така, на своя глава, без да бъдат нарушени нечии интереси?
САЩ наляха пари в Боинг и ето, че Евросъюзът поиска от Световната търговска организация Щатите да бъдат глобени $ 12 млрд.
От своя страна пък САЩ съдят Китай заради субсидирането на автомобилите и резервните части за автомобили, предназначени за износ.
А ние можем да почакаме още една година, ще дойдат пак избори и ако си изберем подходящия пореден месия, който да ни "оправи", може пък и субсидии за пчеличките да има. На нас, българите, сякаш ни е заложено в манталитета някой все да ни оправя. Все чакаме на държавата-майка-закрилница-кърмилница, надаме се на Дяда си Иван, на Чичо Сам или на Баба Европа. Пусти южняшки манталитет!

buci59
11.10.2012, 21:39
scutellator и pchelichkata са един и същи . Моля администратора, да не се разрешава повече от една регистрация от един IP адрес.Така, че колеги не се връзвайте на такива провокатори. Те не заслужават нашето внимание.
Моля,не се бъркайте в правата на администратора и не подвеждайте с безпочвени заключения.Ние затова сме тук и не бихме допуснали да пишат хора с две регистрации.

Светозар Каменов
11.10.2012, 21:59
Не мога да разбера защо говорите за тези субсидии, като начин на издръжка. Няма такова нещо никъде по света. Никой няма да вложи толкова пари, за една субсидия дето няма да му стигне и хляб да си купува. Вижте колко пари получават зърнопроизводителите и ми кажете, че някой обработва 5000 дка земя само заради субсидиите. Ми те няма да му стигнат само за обработките. Във всеки сектор е така. Ако има субсидии, те ще са да си покриеш разходите - захар, лекарства и т.н., а не да си издържате семейството. С една субсидия от примерно 20 лв какво ще направите ако не си гледате кошерите. Тия пари ще са да си подпомогнеш разходите, не да забогатяваш.
Юрий, няма проблем, делете се. То от това деление все си страдаме. Ако някога вземе, че се организира някакъв протест ще са два (поне) - на пчелар и кандидат пчелари...

Юрий Цветков
11.10.2012, 22:45
Янев и Зарко, нищо лично към вас. Вече имате доста добра представа от пчеларство. На ясно сте как се създава пчелин от примерно 150 кошера, заедно с целия необходим инвентар. Вариантите са 2.
- изваждаш голяма сума НАЛИЧНИ пари и стартираш от раз.
- започваш с няколко кошера и ти отнема години (десетина), за да го постигнеш.
Та обяснете ми как, такъв пчелар може да е равнопоставен с някой, на когото 80% от тези средства са получени безвъзвратно от въздуха. Дали това няма да се отрази на себестойността на произведената продукция, на цената на която би продал един пчелар и другия не минуемо трябва да се съобрази с нея, ако иска да си продаде стоката. И съответно на процента на печалбата. Дали всичко това не се отразява на настоящите изкупни цени на меда, за които всички негодуват? На цените на отводки, майки, инвентар и т.н.?

И още един въпрос. Като постоянно обяснявате колко са важни пчелите за опрашването на културните и ДИВИТЕ растения, защо като намерите "див" рояк, веднага търчите да го ловите за лична експлоатация, а не го оставите да си живее в природата и да опрашва, за което го е създала същата тази природа. Това не е лично към вас двамата, а към всички.

Димитър Бонев
11.10.2012, 23:44
В същност програмите ЕК ги беше замислила по съвсем друг начин, само че тука в БГ нещата се опорочиха. Средствата трябваше основно да отидат за подмяна на инвентара, иновации за подвижно пчеларство, популяризиране на пчелните продукти, опазване на здравето на пчелите и т.н. В БГ парите отидоха основно при тези дето направиха програмите, а за болшинството пчелари останаха основно проблемите. Ако питате мен трябва да се спре всякакво субсидиране. Тогава сектора ше се изчисти от печалбарите, които основно усвояват средствата. Ако имаме една достойна цена на меда и ако държавата вместо да ни реже главите ни създаде някаква поносима бизнес среда, какво по добро от това. Какво като ни дадат 20 лв субсидия, като не ни дават да работим, да избираме сами как да реализираме продукцията си, като ни доят по няколко пъти годишно за щяло и нещяло. За какво искаме субсидия? За опрашване, ами един приятел два месеца обикаляше плевенско да моли да му закарат 300 кошера да му опрашват слънчогледите и предлагаше заплащане, транспорт и охрана. Познайте намери ли мераклии.

ianev
12.10.2012, 07:57
Юри има два вида пчелари по програмите. Първите взимат само парите и после изоставят пчелите на произвола вече съм виждал такива пчелини изоставени създадени с евро пари. И втория вид са колеги който с тези евро пари искат да се развият но пък малко или много ако са истински пчелари, не са почнали само заради субсидията ще си търсят себестойноста на продукцията (реалната цена). Защото тези пари като мине периода и секват а и едно е за един тон да вземеш 4000 лв и едно 5000 лв да речем. А колкото до мен не получавам нищо и според мен тази програма трябва да се преустанови за да се нормализират цените на майки, отводки, инвентар. Цените им полудяха заради тези програми. Ако има субсидия то да на кошер. И най важното ще се отсее целия сектор, но горко им на пчелите който ще бъдат изоставени...

А за опрашването доста далеч сме от другите държави и по манталитет и договорни отношения. Например САЩ там работите се уреждат още зимата подписват си се договори да речем за опрашване на малините, плаща ти се и отиваш от щат на щат и само с това се занимаваш. Не може да си кажеш е да ама при мен сега цъфти рапицата няма да дойда има си договорни отношения и се спазват. Държавата до колкото знам не плаща никаква субсидия на пчеларя че опрашва. Така че и тука може да стане така но се иска воля от двете страни.

Иначе за роевете по горите поне според мен повечето пчелари ходят да си начешат крастата и да кажат днеска извадих една пчела, не толкова че им е нужно това семейство една отводка се прави за 10 минути както се казва cool;

Mind_Control
12.10.2012, 12:20
Обаче бай Гошо отглежда 300 пчелни семейства и ги разполага в това необятно поле от слънчоглед.
А сега ти ми кажи, дали бай Гошо не помага за опрашването на слънчогледа?

Примерът е добър, а въпросът - реторичен. Може би искаш да кажеш, че някой трябва да плаща на бай Гошо. Кой ? Не ми стана ясно какво е твоето мнение, кой трябва да плаща ?

Искам да кажа, че бай Гошо с труда си подпомага земеделските производители, а не както го изкараха, че пчелите с или без пчелари пак си опрашват. Да те опрашват, но не в такива мащаби.
Също така искам да кажа, че както ЕС отпуска пари на краварите, така трябва да отпуска и на пчеларите.

kando
12.10.2012, 14:35
Тази политика на субсидиране и/или кредитиране - или казано с обикновения ежедневен език, че то аман от специални термини - на раздаването на готови пари ей така, е сбъркана политика за мен. Основните принципи на икономиката - качество, пазарна стойност, реализация на продукцията и прочие, биват потъпквани с тази политика. Чрез нея, в даден момент се оказваме в ситуация, в която печалбата не идва от стоката, която произвеждаш, а от субсидирането - по този начин изхвърлянето ти от бизнеса става много лесно, просто ти спират субсидиите и увисваш по всички параграфи.

п.п. отделно и негативите, които носи със себе си - още една ниша за корупция по високите (а и по ниските) етажи на държавната администрация и пръкването на една камара професионални пчелари от нищото т.е. дори парите не отиват там, за където фактически са предназначени. Е и кел файда от цялата история? Дръпвала била икономиката - дръпва, чушки.

FVCVS CAESAR
12.10.2012, 15:15
Според мен субсидиите, по принцип, са груба държавна намеса в свободния пазар, но понякога те са необходими, ако трябва да се спаси от гибел някой жизненоважен за държавата отрасъл в кризисни години, каквито бяха последните няколко. Пчеларството, слава на боговете, не е такъв отрасъл, дори напротив, мисля че в момента страната е пренаселена с пчелни семейства и няма нужда те повече да се увеличават чрез наливане на пари в този сектор. Затова и намирам за вредни пчеларските програми, в които всеки е имал възможност да участва и да прибере едни 7 хил. евро, вместо да реве по форумите, че нямало субсидии.
Колкото до производството на пшеница и субсидирането му, още в Древния Рим е било установено, че на народа му трябват хляб и зрелища. Затова на плебса е бил раздаван безплатен хляб и са му били осигурявани безплатни зрелища. Сега имаме достатъчно безплатни зрелища, а хлябът не е безплатен, но пък все още е на достъпна цена, та плебсът няма причина да буйства. Ако пък на народа му кипне от нещо, има интернет, кръчми и други места, където може да си изпусне парата и след това да се върне към ежедневните си занимания.


както ЕС отпуска пари на краварите, така трябва да отпуска и на пчеларите.
Ами защо не си продадете кошерите и не си купите крави, щом там дават субсидии?

Светозар Каменов
12.10.2012, 15:51
Баси и силно развитото и модерно пчеларство имаме. Всички сектори са затънали и ги подпомагат, само този цъфти и вързва. Само да ви попитам като как прецакаха пчеларската година тия 12 лв, които дадоха? Защото на мен ми дойдоха добре, купих си захар и основи. За бентли не ми стигнаха...

FVCVS CAESAR
12.10.2012, 17:23
Държавата какво я интересува кой пчелар каква кола кара? Държавата се интересува от държавните интереси, а не от интересите на този или онзи производител, търговец и пр.
Е, има и лобистки интереси тук там, но това е положението... Като не ни изнася, да си търсим друго занимание, хоби, професия и т. н.
Я да попитам, има ли хоби-кравари, хоби-овчари и други подобни? Защото е пълно с хоби-пчелари, пък не мога да си представя целогодишно да газя кравешки лайна и това да го приемам за хоби. Лично аз бих ринал кравешки екскременти целогодишно - в жега и студ, в дъжд и сняг, само ако получавам добри доходи от тази смрад. speechless;
А пчеларството е приятно занимание, което не те ангажира 365 дни в годината и едва ли някой пчелар би се отказал от кошерите си заради липсата на субсидии. Затова и държавата няма смисъл да дава пари за нещо, което така и така си върви. Не е в неин интерес.

Mind_Control
12.10.2012, 18:11
Тази политика на субсидиране и/или кредитиране - или казано с обикновения ежедневен език, че то аман от специални термини - на раздаването на готови пари ей така, е сбъркана политика за мен. Основните принципи на икономиката - качество, пазарна стойност, реализация на продукцията и прочие, биват потъпквани с тази политика. Чрез нея, в даден момент се оказваме в ситуация, в която печалбата не идва от стоката, която произвеждаш, а от субсидирането - по този начин изхвърлянето ти от бизнеса става много лесно, просто ти спират субсидиите и увисваш по всички параграфи.

п.п. отделно и негативите, които носи със себе си - още една ниша за корупция по високите (а и по ниските) етажи на държавната администрация и пръкването на една камара професионални пчелари от нищото т.е. дори парите не отиват там, за където фактически са предназначени. Е и кел файда от цялата история? Дръпвала била икономиката - дръпва, чушки.

Съгласен. Обаче при положение, че всички взимат, за да си конкурентен трябва и ти да взимаш.

георги ананиев
12.10.2012, 19:44
Колега,FVCVS CAESAR не си ли виждал човек който упражнява някаква основна професия и в същото време отглежда крави ,овце или "други подобни" и това не е ли хоби или друго яче се нарича? А относно субсидиите (дотациите) и другиде видове подпомагане от държавата и от ЕС се поинтересувай как става и колко е в другите държави от Европа и след това коментирай . Защото в това отношение Бг е доста изостанала . Взимат пари без да са регистрирани ЗП и тем подобни - достатъчно е само да членуват в пчеларският съюз на дадената страна който е само един .

FVCVS CAESAR
12.10.2012, 20:14
Хората, живеещи на село, гледат домашни животни за храна, а не като хоби.
А в "Европа" са в паника заради измирането на пчелите и заради намаляващия брой пчелари. В България, слава Богу, измирането на пчелите засега е в рамките на обичайната зимно-пролетна смъртност, а пчелните семейства са достатъчно много. Ако и тук се появят тенденции към замиране на отрасъла, държавата ще трябва да се намеси, но засега интервенции не са необходими.

Светозар Каменов
12.10.2012, 20:25
... Взимат пари без да са регистрирани ЗП и тем подобни - достатъчно е само да членуват в пчеларският съюз на дадената страна който е само един .
От 2014 г. държавата няма да се занимава със субсидиите. Това ще правят браншовите организации. То за това ни трябва и стабилен съюз.

Пламен Ганев
12.10.2012, 20:59
В България, слава Богу, измирането на пчелите засега е в рамките на обичайната зимно-пролетна смъртност, а пчелните семейства са достатъчно много. Ако и тук се появят тенденции към замиране на отрасъла, държавата ще трябва да се намеси, но засега интервенции не са необходими.

Това пък от къде го измисли?По официални данни смъртността тази пролет надхвърли 40%.По неофициални може би 50-60%.Попитай чичко гугъл и той ще те светне малко поне...

FVCVS CAESAR
12.10.2012, 21:28
Просто зимата беше по-тежка от обичайното и това изглежда е изненадало мнозина пчелари. Дет се вика, зимата пак ни изненада. wink;
Между другото, на теб колко семейства ти умряха?

Румен Димитров
12.10.2012, 21:40
..... ДФЗ от 4-5 години е в колапс, и функциите и действията му се изразяват основно в краварския бизнес.....сички останали, вълци ги яли.....

katia
13.10.2012, 12:08
От думите на много потребители във форума, става ясно, че пчеларството в България " цъфти и вързва" и няма нужда от подпомагане. Те гледат на субсидирането като възможност за пчеларите да си купуват бентлита и яхти ли? Не, ние искаме да раширяваме производството...да работим , за да сме конкурентноспособни и пчелините ни да са ниво, отговарящо на времето в което живеем. Или да се върнем към тръвните? Според вас е по-добре да даваме парите на мангалите да си купуват скъпи телефони, да ядат и пият на наш гръб, отколкото тези пари да се вложат в производство. Тази дискусия ми напомня за вица за казаните в ада, в които вряли грешниците. До всеки казан имало дявол да ги натиска, ако реши някой да изскочи от катрана. До българския нямало дявол, защото, ако някой се надигнел, другия отдолу го дърпал за краката....да не би да изскочи навън. Или другата поговорка "Аз не искам аз съм добре, а искам Вуте да е зле"

FVCVS CAESAR
13.10.2012, 14:21
От думите на много потребители във форума, става ясно, че пчеларството в България " цъфти и вързва" и няма нужда от подпомагане.
Как да си обясним тогава бумът на пчеларството в страната през последните години, въпреки липсата на подпомагане и въпреки, че пчеларите не карат бентлита?

За да не съм съвсем голословен, привеждам малко статистика:
Производство на мед в България:
1973 г. 4 874 т
1976 г. 8 527 т
1979 г. 15 000 т
1983 г. 8 638 т
1997 г. 7 200 т
2003 г. 8 500 т
2004 г. 16 000 т
2008 г. 11 378 т
2010 г. 10 595 т
Брой на пчелните семейства В България:
1984 г 598 663
1997 г 400 000
2000 г 440 000
2003 г 460 000
2010 г 613 262

Брой на пчелните семейства в САЩ:
1872 г. ......2 000
1947 г. 5 900 000
1980 г. 4 100 000
1990 г. 3 220 000
2007 г. 2 342 000
2010 г. 2 684 000

Приблизителен брой на пчелните семейства в някои от водещите и в някои не толкова водещи пчеларски държави в света през последните години:
Китай ..........7 200 000
Индия ..........9 800 000
Нова Зеландия 313 399
Сърбия ...........430 000
Турция .........4 500 000
Германия ......1 000 000
Унгария ..........960 000
Като вземем предвид броя на населението и размерите на тези страни, излиза, че по брой кошери на глава от населението или на единица площ България е в челото на световните класации.
Общо взето в САЩ, Централна Европа и в някои страни на Северна Европа пчеларството е в упадък. Растеж преживява в Унгария и в Южна Европа, особено в Испания и Гърция, и както изглежда, в България.

В страните от ЕС има ок. 15 000 000 пчелни семейства, произвеждащи ок. 200 000 т мед годишно.
Лесно можем да изчислим, че населението на България възлиза на 1,5% от населението на ЕС, а нейните 600 хил. пчелни семейства съставляват ок. 4,1% от всички пчелни семейства в ЕС, а производството на мед възлиза на ок. 5,3% от продукцията в страните от ЕС.

Между другото малко странно ми се вижда подпомагането на гъбарството - този "жизнено важен" отрасъл за производството на абсолютно безполезна и лишена от хранителна стойност продукция, която задължително "ежедневно присъства" в храната на българите, но в крайна сметка тези неща ги решават глави, по-умни от нашите, а ние можем само да си недоволстваме. А да бъдем доволни няма начин, защото хората сме така устроени, че вечно да сме недоволни. Просто няма угодия.


иначе за големата смъртност сред пчелите периодично, през 1-2 седмици се явивява некой шеф-кооператор-разбирач по телевизоро и зорлем убеждава ората, че проблема е сериозен и за да се спаси популацията на ората по света, че требва да субсидират неговата организация.....
Явно това е начинът. Чрез приказки от рода на "Баба Ванга предсказа...", "Айнщайн рече..." може и да се постигне успех. Някои политици са суеверни и невежи ора и могат сериозно да се уплашат, че заедно със синдрома на празния кошер идва и краят на света.

Димитър Бонев
13.10.2012, 14:54
Колега,
Според теб излиза, че трябва да намалим броя на пчелните семейства до 220000 та да паснем на твоята схема. Недей така, че ще вземе да прочете тези писания някой чиновник и ще реши да ликвидира пчеларството.

scutellator
13.10.2012, 15:03
А дано, ама надали. Като умре кравата няма мляко.

FVCVS CAESAR
13.10.2012, 15:13
Колега,
Според теб излиза, че трябва да намалим броя на пчелните семейства до 220000 та да паснем на твоята схема. Недей така, че ще вземе да прочете тези писания някой чиновник и ще реши да ликвидира пчеларството.
Не, излиза, че и без субсидии броят на пчелните семейства се е увеличил.
Но иначе си прав, може би е по-добре да спра и да се включа във всеобщия вой, че пчелите изчезват и идва краят на света.
А моите "мнения" най-добре да се заличат, че да не вземе пък някой политик съвсем случайно наистина да ги вземе насериозно и да реши вместо държавата да субсидира пчеларите, пчеларите да субсидират държавата и да се обложат пчеловъдите с данък върху събрания нектар и прашец. :D

Димитър Бонев
13.10.2012, 15:56
Не се сърди, Това беше на шега, но явно не съм се изразил правилно. В същност не си съвсем прав. През последните години, които статистиката още не е отчела има значително намаляване на броя на пчелните семейства. Проблема е, че болшинството от стопанствата са дребни и средни. Те не играят почти никаква роля на пазара на меда. А средната възраст на пчеларите е над пенсионната и познанията на по-голямата част от тези пенсионери -пчелари са под санитарния минимум.Понеже и аз съм от категорията така наречени млади(не възраст)пчелари, но съм чел, че капацитета на България е над 1 милион пчелни семейства. От моя скромен 8-годишен опит мога да споделя, че пчеларството не е дотам печеливш занаят. Поне при мен районът не е много богат от гледна точка на нектар, а и сушите последните години си казаха своето. А издръжката на едно пчелно семейство не е малка. Е вярно аз сега градя бавно и постепенно своето скромно стопанство, но всички приходи от дейността се реинвестират, а разходите са за сметка на заплатата ми от основната ми работа.А какво да кажат тези, които изцяло са се отдали на пчеларството и се опитват да изкарват прехраната си от това. Според мен подпомагането на сектора не е лоша идея, дори и програмите можеше да свършат добра работа, но не по начина, по който бяха реализирани. Субсидия вероятно ще има, ще има и пчеларски програми, но те няма да са за всички, а само за регистрираните стопанства преди 2011г.Освен това те едва ли ще решат проблемите в сектора. По-скоро ще станат катализатор на някои процеси, които наблюдаваме през последните години. И кравите и овцете получават субсидия на глава, но не виждам броят им да се увеличава , а напротив намалява.
Според мен най-напред ние пчеларите трябва да се научим да работим както трябва. Трябва да се научим, че произвеждаме храна със всичките условности произтичащи от това. Трябва да се научим, че хигиенните правила трябва да се спазват и да престанем да се правим на тарикати на дребно. Тези, които са го осъзнали, вече берат сладки плодове.

FVCVS CAESAR
13.10.2012, 17:44
А какво да кажат тези, които изцяло са се отдали на пчеларството и се опитват да изкарват прехраната си от това.
Ако районът е хубав, на човек субсидии му не трябват. Ако районът не е добър, по-добре човек да си работи нещо друго и да не се опитва да изкарва прехраната си само от пчеларство, а на кошерите си по-добре да гледа като на хоби, от което да си докарва по някой лев допълнителен доход.
Между другото, не мога да си представя при 1 млн пчелни семейства в България какви биха били добивите от кошер и каква би била изкупната цена на меда. sadsmile;
Спомням си, че в края на 90-те години на миналия или в началото на новия век цената на меда почти се беше изравнила с тази, на захарта. Тогава беше период, в който до голяма степен се обезсмисляше гледането на пчели. Виждам, че и статистиката е отчела най-малък брой пчелни семейства в страната именно в този период.
Сега пред нас се е ширнал "необятният" пазар на страните от ЕС, в които пчелните семейства намаляват, но да видим докога тази ниша ще е широко отворена. Да не вземе балонът да се раздуе прекалено много и в един момент да се пукне, както стана със строителния сектор преди няколко години.

Димитър Бонев
13.10.2012, 18:04
Има логика в твоите виждания. Но дори и да има субсидия, то тя едва ли ще е толкова голяма, че да се заслужава да се гледат пчели заради субсидията. За това дадох примера с говедата и овцете. По скоро ще е от помощ за есенно-зимните подхранвания. Не видях някой да забогатя от помощта по деминимус. Истинския пчелар ще инвестира тези средства в пчелина си. А тенденцията в световен мащаб е в намаляването на броя на пчелните семейства по независими от пчеларя фактори. По-скоро има нужда да се инвестира в обучение и добри практики, но кой ли ще ни обучава. И в не дотам добри райони пчеларството може да е печелившо, стига да няма безсмислени ограничения от страна на държавата. Примерно аз залагам на не дотам много, но продукция с добри вкусови качества и съм се ориентирал към пазара на дребно, което компенсира да известна степен по-малките количества. Освен това може да се каже, че един и същ район всяка година дава коренно различни добиви. Тази година например района в който съм вадил сносни количества мед не даде нищо, за сметка на това района в който по принцип няма кой знае каква паша и други години съм вадил сравнително нищожни количества се отчете подобаващо. Така че не може да се каже кой район е хубав и кой лош. Е има райони в които лошите години са една на десет, но в повечето райони лошите и хубавите години се редуват. И от бедни райони може да се вади доста мед, но е въпрос на технология и страшно много работа, а меда не е единствения пчелен продукт. Дори за някои пчелари го поставят едва на трето място.

Пламен Ганев
13.10.2012, 19:36
Просто зимата беше по-тежка от обичайното и това изглежда е изненадало мнозина пчелари. Дет се вика, зимата пак ни изненада. wink;
Между другото, на теб колко семейства ти умряха?

10% !Други въпроси???

Айде вече спри с тия тъпи разсъждения за субсидиите!Смешно е!Като не искаш твоя си работа!Ако има ЕС,ще има и субсидии!Те не са предвидени аматьорите да станат пчелари!Нашите умници го направиха така че колкото се може повече риби да се регистрират като ЗП и да се бият в гърдите пред ЕС че имат овладяване на безработицата!

Светозар Каменов
13.10.2012, 20:50
... По скоро ще е от помощ за есенно-зимните подхранвания. Не видях някой да забогатя от помощта по деминимус. Истинския пчелар ще инвестира тези средства в пчелина си...
Именно. За това са тия субсидии, да си покриеш разходи, не за забогатяване.

FVCVS CAESAR
13.10.2012, 21:33
10% !Други въпроси???
Г-н Ганев, може би не си спомняте, но вече ми отговорихте на този въпрос. Все пак благодаря за уточнението. wink;
Колкото до желанието на ЕС да спаси от гибел пчелната популация в България, напълно съм наясно, че не мога да спра гората да се разлиства и не това беше моята цел, но наистина темата взе да се изчерпва.
Не мога да приема безрезервно обаче вашето виждане, че регистрирането на повече ЗП е било с цел "биене в гърдите пред ЕС, че има овладяване на безработицата". Може би целите са били по-прагматични, като например повече приходи от осигуровки и данъци. Но тя държавата е така - с едната ръка дава, а с другата взима.wink;

Пламен Ганев
13.10.2012, 23:19
Много интересно защо не си виждам отговора,който уж съм пуснал? Определено не съм бил аз!Най вероятно брат ми е решил да убие малко време?!Както и да е?!Все тая...

katia
10.11.2012, 11:39
http://www.fermer.bg/пчелите-в-българия-намаляват-драстично-news4542.html
Зърнопроизводителите, според м-р Найденов , няма нужда от национални доплащания защото има свръхпроизводство на пшеница....според някои съфорумци, пчеларите нямат нужда от субсидии за да не забогатеят. А както виждате, пчеларството не е в застой, а върви към изчезване - пчелните семейства намаляват драстично, а средната възраст на пчеларите е близо до пределната за работоспособност. Не бъдете егоисти, вярно е че, има и много успешни пчелари, но те явно не могат да покрият проблемите и упадъка в пчеларството. А, който няма нужда от субсидиране, просто да не кандидатства, но не и да внушава на другите вина, че имат нужда от такава подкрепа. Когато пиша в тази тема, винаги се сещам за поговорката: "Аз не искам, аз да съм добре, искам Вуте да е зле".

Юрий Цветков
10.11.2012, 22:13
Катя, първата пчеларска програма стартира 2007г. Вече 5 години средствата по тях се "усвояват" напълно, а резултата както се изрази ти:
А както виждате, пчеларството не е в застой, а върви към изчезване - пчелните семейства намаляват драстично, а средната възраст на пчеларите е близо до пределната за работоспособност
Та кой в крайна сметка е егоиста.

katia
11.11.2012, 18:21
А, ако ги нямаше тези средства през последните 5 години, резултатите сигурно щяха да са още по-плачевни Или искате да кажете, че се усвояват не по предназначение, че някой злоупотребява.......трябва ли заради въшката, да горим дюшека? Защото има много млади хора, които искат да започнат и им трябва помощ, а за тарикатите, които са навсякъде - за тях си има други органи...

Юрий Цветков
11.11.2012, 18:37
Когато въшките са много, се гори дюшека. За съжаление, случая е точно такъв.

katia
11.11.2012, 18:44
Значи, вие сте против подпомагането на сектора.....не ви отива това становище, като модератор на този хубав сайт.

scutellator
11.11.2012, 20:45
Внимавайте какво си пожелавате, защото точно това ще получите.
После не се оплаквайте че меда в Германия станал 100 евро за бурканче, а в България си е все още на 2 евро за кг и да ревете за още субсидии.......

Юрий Цветков
11.11.2012, 21:51
Значи, вие сте против подпомагането на сектора.....не ви отива това становище, като модератор на този хубав сайт.Не съм против едно РЕАЛНО подпомагане, макар, че смятам, че сектора няма нужда от такова. Но съм против, цялата тази порнография, която се случва в момента, благодарение на въпросните програми.

А това, че съм модератор, не ме спира да си кажа личното мнение.

Димитър Бонев
12.11.2012, 00:07
Преди да започна, ще отбележа, че аз съм един от радетелите за реално подпомагане на сектора. Но веднага ще кажа, че това, което сега се води подпомагане по програми е пълна порнография. Не съм против тези, които сега започват, но пчеларството е наука, нужно е доста време докато се изучи поне от части. Аз за 8-9 години, не мога да кажа, че съм научил кой знае какво, въпреки усилията ми да съм в час с нещата. Градил съм пчелина си кошер по кошер. По няколко всяка година. Трудно ми е да си представя, как някой, дето и представа си няма от пчеларство ще тръгне с 50-тина кошера и ще се справи, освен ако не е гений. Имаше много такива, които си мислеха, че пчеларството е ори, мели, яж. Ама много скоро разбраха, че не е така. Сега се предлагат и пчелини под наем, защото има задължение за три години напред да се запази стопанството и след три години елате и вижте колко пчелини ще се продават. Единственото, което се постигна с тези програми е поголовното разнасяне на болести из цялата страна и това, че пчеларите платиха прескъпо за своето участие по тези програми. Според мен подпомагането трябва да е на пчелно семейство. Умишлено не казвам на кошер, защото кошера може да е пълен и празен и то с такава сума, която да не си заслужава отглеждането на пчели само заради субсидията. Това е само мое мнение.

Пламен Ганев
12.11.2012, 00:19
Абсолютно точно казано!

Светозар Каменов
12.11.2012, 09:25
Аз пак казвам, че не се виновни програмите, а хората. Програмата не краде, краде човека.

scutellator, като гледам тук без субсидии цената върви стремгладо нагоре, а Германия се е сринала.

Аз така и не разбрах защо няма нужда от субсидиране и с какво точно ще допренесе за краха на пчеларството. Откакто има пряко субсидиране зърнопроизводителите не са никак зле (така и трябва де). Не виждам там да са станали някакви катаклизми и загиване на сектора. Даже точно обратно. Купува се техника и се развиват. А като гледам тия хора занимаващи се пчеларство, с които съм се запознал за две години нямат кой знае каква техника и развитие. А и не са забогатяли.

scutellator
12.11.2012, 10:48
Не става въпрос за това.
Птиченцето не каца често на рамото, но когато това стане е важно да си готов да поискаш ПРАВИЛНИТЕ неща. Имаш право само на няколко хода и трябва да ги изиграеш възможно най-разумно. Не че е лошо да има пряко финансово подпомагане, но то е едно от най-малките проблеми в пчеларството. Субсидията е просто "детска залъгалка" и отвличане на вниманието от реалните проблеми.
Тя е просто краткосточно решение ( или по-скоро бих казал отлагане на истинските проблеми).

В реалността винаги трябва да се прави избор, да се правят жертви и компромиси. Трябва да се избира, защото никой не може да има ВСИЧКО.

Ако трябваше да избирате, какво бихте избрали - Немските субсидии или турските цени на меда?
Помислете над този въпрос

Светозар Каменов
12.11.2012, 11:58
Да, така поставен въпроса мисля, че всеки би предпочел висока цена. Само дето не виждам как може да се получи тя у нас.

FVCVS CAESAR
14.11.2012, 23:07
Според мен подпомагането трябва да е на пчелно семейство... и то с такава сума, която да не си заслужава отглеждането на пчели само заради субсидията...
При една субсидия от 20 лв (примерно) на семейство човек може да се замисли дали няма да е по-изгодно да разцепи някой силен кошер на двадесетина еднорамкови и двурамкови нуклеусчета (примерно) и да прибере едни 20х20=400 лв, отколкото да разчита на добив 20 - 50 кг мед, който да продаде (по цена на едро) за 50х4=200 лв. :D
И колкото е по-слаб районът, толкова повече ще си заслужава гледането на пчели не заради друго, а само заради субсидията. blush;
Е, ще трябва повечко захар да им се дава, но технологията ще се доизпипа с времето. :D

ba4o_ivan1976
15.11.2012, 06:54
Колега при тая супсидия - каквато е деминимис има и проверка и контра проверка - и тогава става уйт!
Между другото от един да направиш 20 е страшен майсторлък който в България няма кой да го умее и в света - да направи от 1 - 20 и да ги задържи ! Ако пък саумее да ги задържи да взима супсидий - аз и друг път съм казвал /писал / че съм твърдо за супсидия на брой пчелно семейство както при животновъдите !
Да махнат тия програми и да бъде на брой пчелно семейство и всичко ще си дойде на мястото и цени и всичко !

FVCVS CAESAR
15.11.2012, 10:41
Това го подхвърлих само бегло и по-скоро на шега, но не съвсем. Дайте ми конкретни параметри, изисквания, суми... и веднага ще намерим някоя вратичка в полето. hi; Иначе да обсъждаме някакви хипотетични субсидии, само по принцип, няма смисъл.
А проверките биха били страшни, само ако има извършени нарушения. Ако липсват ясни критерии, на които трябва да отговарят семействата, получаващи субсидии, всеки ще има възможност да търси начини да докопа някой лев повече.
... И тогава ще се отбележи нов бум в пчеларството и някоя специално назначена комисия ще отчете, че благодарение на субсидиите броят на пчелните семейства се е увеличил до нечувани размери. :D

Светозар Каменов
15.11.2012, 11:18
А не е ли по-нормално да погледнеш, че тия 20 лв на семейство ще ти покрият голяма част от разходите? Не знам защо винаги се гледа как да излъжеш, а не как да съградиш???

Димитър Бонев
15.11.2012, 21:35
20 ЛВ са 10 кг захар. Трудно можеш изхрани мижава отводка.

N-3
15.11.2012, 22:07
Колега при тая супсидия - каквато е деминимис има и проверка и контра проверка - и тогава става уйт!
Между другото от един да направиш 20 е страшен майсторлък който в България няма кой да го умее и в света - да направи от 1 - 20 и да ги задържи ! Ако пък саумее да ги задържи да взима супсидий - аз и друг път съм казвал /писал / че съм твърдо за супсидия на брой пчелно семейство както при животновъдите !
Да махнат тия програми и да бъде на брой пчелно семейство и всичко ще си дойде на мястото и цени и всичко ! Икъде е видяхте тази проверка и контра проверка.??? wink;

vanHanegem
15.11.2012, 22:48
Само в Поповско стават чудеса и то посред лято, а не по Коледа!

ba4o_ivan1976
16.11.2012, 18:28
На тези на които дадоха договора за изплащане на помоща в разплащателна агенция - нямаха проверка но на около 10% договорите им ги дадоха при проверката а сега следва контра проверка а на някои мина ! Ние имахме 2010г контра проверка от София по тригодишната програма / изразяваше се в това дали от търново от разплащателна са проверили всичко и дали е така както са писали по документите / Всичко си беше шест и на следващият ден след проверката от софия преведаха парите!!! drinks;

valeriboikov
16.11.2012, 20:11
До FVCVS CAESAR
Субсидиите на пчелно семейство са много важни за развитието на пчеларството в България! Що се касае до разбиването на кошер на няколко отводки- няма да стане, защото ще се плаща на пчелно семейство, а не на отводка. Отделно има референти дати за тези субсидии и ще трябва да минат години, за да получиш пари за новосъздадените си отводки, а заявленията за плащане се подават до 20 март. Така, че това с разбиването на кошерите няма да стане!

Юрий Цветков
16.11.2012, 21:03
valeriboikov според теб, отводката не е пчелно семейство? А какъв е критерия за пчелно семейство?

valeriboikov
17.11.2012, 11:36
valeriboikov според теб, отводката не е пчелно семейство? А какъв е критерия за пчелно семейство? Когато отводката произведе мед се превръща в пчелно семейство.

katia
17.11.2012, 11:54
Г-н Цветков, а да създадеш отводка измама ми ли е, не е ли част от работата на пчеларя да увеличи семействата. Едва ли някой ще унищожи семейство за 160 лв за да получи субсидия от по 20 лв на кошер. Колко отводки ще направи от един кошер, за да е на далавера? Каквито и да ги говорите....Пчеларството има право и нужда от подпомагане! Какъв е този негативизъм към личноста на пчеларя, той ли е най-големия, лъжец, измамник? Защо не разсъждаваме по-позитивно....как едни свежи пари биха подопомогнали развитието на сектора, а си мислите кой как може да открадне. Аз мисля, че пчеларите са достойни и работливи хора и не заслужават такова отношение. Всяко стадо си има мърша, но мършата далеч не стига......Злоупотреби има навсякъде, но да казвате не им давайте пари защото някой може да измами, някой може да забогатее....просто е смешно. Затова в България нещата са такива....всеки дърпа другия към дъното.
Колеги, не се поддавайте на провокации и отстоявайте своите права!

galin78
17.11.2012, 12:10
ba4o_ivan1976 аз бях един от тези който го провериха и по двете програми. Всичко беше наред, но бяха и доста стриктни в това което проверяват.

rosty_sz
17.11.2012, 13:01
Проверките са изключително стриктни и подробни. Всичко се и заснема с фотоапарат, свалят се и GPS кординати на пчелина. Отварят се кошерите, търсят се майките и т.н. На самите инспектори се правят ежедневни проверки за да не влизат в измамни схеми.

Пламен Ганев
17.11.2012, 17:40
Колега rosty_sz,пишеш като служител от ДФЗ!

rosty_sz
17.11.2012, 18:34
Не не няма такова нещо. Просто преминах проверки и бях силно учуден колко са стриктни инспекторите. в разговор с тях стана ясно, че е изградена сериозна система и всека проверка те отчитат на местено ниво началник който проверява тях, а той се отчита в София където всичко пак се проверява. В единя протокол ми бяха сгрешили петия знак след десетичната запитая на GPS кординатите и беше върнат. Петия знак дава точност на позицията под 10 метра.

rosty_sz
17.11.2012, 18:47
Да и аз мисля така, но няма чак толкова голяма опастност от злоупотреби според мен. Все пак да си разбиеш кошера на 5 отводки за да вземеш 60 лева ми се струва несериозно. Освен това трябва да имаш и свободни кошери, въпросните отводки трябва да се "обзаведът" с майки и т.н. Ще направиш тая манипулация с един, два, три кошера. Кокошкарска работа от която следващия сезон ще разбереш че няма смисъл.

Юрий Цветков
17.11.2012, 18:47
Катя, не веднъж съм си изказвал мнението. Всеки има право да го интерпретира както му е удобно. Но това не означава, че е прав.

Юрий Цветков
17.11.2012, 18:50
valeriboikov според теб, отводката не е пчелно семейство? А какъв е критерия за пчелно семейство?

Когато отводката произведе мед се превръща в пчелно семейство.Голямо благодаря за информацията. Имал съм много грешна представа, но нали цял живот се уча. Още веднъж благодаря.

кирил
17.11.2012, 19:33
колкото и да не сте съгласни дори и 1 рамка с пчели е редовно пчелно семейство щом има майка...
Интересно, дали 1/4 дадан блат в оплодно сандъче ще го сметнат за редовно семейство?

ba4o_ivan1976
17.11.2012, 20:50
колкото и да не сте съгласни дори и 1 рамка с пчели е редовно пчелно семейство щом има майка...
Интересно, дали 1/4 дадан блат в оплодно сандъче ще го сметнат за редовно семейство?
Да щом има номер и бройката е актуализирана в пчеларският дневник!Друг е въпроса дали ще съществува при евентуална проверка! Но наистина струва ли си разни менипулаций и игрички за 12лв на брой пч.сем??? drinks;

ba4o_ivan1976
17.11.2012, 20:53
Колежке да приемем че съм пчелар с 10 пчелни семейства и получавам 200 лв. субсидия според теб какво развитие мога да направя с тези 200 лв.?Ще съм благодарен за отговорът.
Дано само този пчелар с 10 пч.сем не се е регистрирал като производител само заради тая помощ - защото осигоровките са около 800лв! tongueout;

alex74
17.11.2012, 22:33
Абе никакво развитие не може да има с тия субсидии и закони които не са на наша страна. А отводката става пчелно семейство когато има вече плодна майка и пило всякакво,дори и на една рамка.

kando
01.12.2012, 01:01
Абе никакво развитие не може да има с тия субсидии и закони които не са на наша страна.
днес видях една снимка, та се сетих за тази тема, за субсидиите.
http://picbg.net/u/15425/31385/679618.jpg

п.п. не знам дали го е казал в действителност, но написнаото просто ме хвърли в лек размисъл.

peipan
11.12.2012, 10:25
Господа пчелари, защо никой не вижда най-прякия път до уреждане на нещата, а се дърлите и то с неприличен тон. Нужно е държавата да наложи мито за вноса на китайски мед и нещата ще се оправят от самосебе си. НАЛИ. drinks;

scutellator
11.12.2012, 10:30
Да!
Опитваме се, ама не е лесно. Всеки ламти за субсидии.

Димитър Бонев
11.12.2012, 13:04
Господа пчелари, защо никой не вижда най-прякия път до уреждане на нещата, а се дърлите и то с неприличен тон. Нужно е държавата да наложи мито за вноса на китайски мед и нещата ще се оправят от самосебе си. НАЛИ. drinks;
Пробвай, но в случая това не зависи от държавата, а от ЕС. Пробвай и ти. Ние пробвахме, но не успяхме. Всъщност ЕК отмени всички защини мита за селскостопански продукти. Е търговската гилдия се оказа по-силна, макар и с малко, но пък се работи по друг въпрос, който макар и малко ще облекчи положението - да се ограничи смесването на медове внесени извън ЕС с такива вътрешно производство, както и по-категоричен контрол накачеството на меда при внос от трети страни.
Така, че не е вярно, че никой не вижда проблема. И не е само това единствения проблем. Проблема е че повечето от нас са приели позиията на чакащия подаяния. Няма безплатен обяд колеги.

христо
11.12.2012, 14:19
Господа пчелари, защо никой не вижда най-прякия път до уреждане на нещата, а се дърлите и то с неприличен тон. Нужно е държавата да наложи мито за вноса на китайски мед и нещата ще се оправят от самосебе си. НАЛИ.

Това не зависи от ДЪРЖАВАТА, а от ЕС.

kando
11.12.2012, 14:32
А е то баш от държава си зависи, ала държавниците ни меки китки - щом има файдица за тях, що да не се одупят.

peipan
11.12.2012, 14:38
Пробвай, но в случая това не зависи от държавата, а от ЕС. Пробвай и ти. Ние пробвахме, но не успяхме. Всъщност ЕК отмени всички защини мита за селскостопански продукти. ......................... Проблема е че повечето от нас са приели позиията на чакащия подаяния. Няма безплатен обяд колеги.

Колега хареса ми мнението ти. Бих добавил да се борим за защита на специалния наш мед като акацията и липата. Всички знаем как се добива акация и търговеца да го смесва с китайски това е кощунство. Може да се организираме всички в тази защита, но трябва да бъдем единни.

Димитър Бонев
11.12.2012, 14:53
Много хубаво го каза" Трябва да бъдем единни", но как. Е на този въпрос вече няколко години се мъча да намеря отговора. Ако някой го знае, нека помогне, Щото моята малка главица нещо взе да боксува.

peipan
11.12.2012, 17:25
Здравей Димитър,
Единството е разтегливо понятие и ти знаеш, че в зависимост от различните интереси. Много от пчеларите сме само регистрирани и не сме стопански производители. Аз съм такъв. Тези които са стопански производители и с това си изкарват хляба не могат да противоречат на търговеца защото от него зависят като на каква цена ще му вземе меда който мед в повечето случаи не е специален за който аз говоря. Този форум е добър и бихме могли като нова тема ли или като кореспондираме да отъждествим именно за меда специален. Може би и сега новите пътеки които ще се насочат към всички пчелари имам впредвид контрольорите - когато ще ни притиснат за пари по отношение зарази, да използваме и тях като държавна страна именно да ни се защити специалния мед. Свързано е и с лабораториите които окачествяват този мед и много са факторите. Без участие на държавата като страна не знам дали ще може нещо да направим. Но ако сме повече и създадем организация може и да имаме последователи и шанс и т.н.

Пламен Ганев
11.12.2012, 20:36
Много хубаво го каза" Трябва да бъдем единни", но как. Е на този въпрос вече няколко години се мъча да намеря отговора. Ако някой го знае, нека помогне, Щото моята малка главица нещо взе да боксува.

Пътя е единственно с партия на всички хора които се занимават със земеделие!Нов-единен и единствен пчеларски съюз,чрез който пчеларството да е представено в парламента!Друго е да има някой постоянно да човърка!

Георги Георгиев
11.12.2012, 20:48
Колеги докато не се обединим и излезем на стачка и да затворим пътища и магистрали няяяма да стане.

Димитър Бонев
11.12.2012, 21:10
Ако разчитаме на каквато и да е помощ от държавата яко сме я загазили. Затова и се опитваме да я елиминираме като фактор поне засега, поне докато не се смени тази администрация.Колкто и въпроси и то жизнено важни за сектора да са били поставени от който и да било, отговорът е един и същ -що не си.....Е по по-учтив начин. Има съдебно решение относно наредба 26, но какво от това. До ден днешен няма промяна. Това, за което пишеш е поставено като въпрос преди години и то няколко пъти. Отговор от държавата няма. Защо ли? Кой печели от това? За производители и не регистрираните като такива вече наистина не зависи от държавата. Имаме пазарна икономика и съгласно регламентите на ЕС държавата не може да се меси в пазарните отношения. Но може да се намеси по друг начин и тя го прави, но не в полза на пчеларите, а в техен ущърб. Защо ли? Изпуснахме челното място по корупция в Европа и имаме да наваксваме. Та за това е всичко. А и идат избори, а те струват много пари, особено ако искаш да ги спечелиш, нищо че практиката показва, че колкото повече пари наливаш в избори, толкова повече отблъскваш избирателя.Изключвам търговията с гласове.
Говорим за лаборатории. Наляха се милиони там, а нямаме все още лаборатория с европейски сертификат. За сметка на това стойността на отделните анализи скочи в пъти и то с благословията на сега управляващите. Говорим за качество. Хубаво, но нашите лаборатории не могат да различат истинското от ментето, та камо ли за нещо по-сериозно като окачествяване. Сега МЗХ ни подготвя и още един удар под кръста, с който буквално ще обезсмисли дейността ни.Съгласно готвените промени в закона за храните ще се изисква обследване за безопасност както на помещенията(5-10 хил. лв) така и на всяка партида(500-800лв на партида) и това независимо дали продавш на едро или на дребно. Колко от нас могат да си го позволят. И тези пар ище отидат в джобовете на близки до властта фирми.
Та стгнахме и до там кой ще застане на наша страна. Отговорът е НИКОЙ. Лидерите на пчеларските организации за някой лев и д-то ще си дадат и после ще си измият ръцете с МЗХ, защото на тях въобще не им пука за нас. Стигна се до там, че хора, които се опитваха да помагат, бяха щателно отстранени от тези т.н. национални организации. Та затова попитах за формулата за обединение, защото аз не успях да я намеря.
А във Варна си имате един голям "лидер". Янко Янков се казва.

Пламен Ганев
12.12.2012, 00:22
Съгласно готвените промени в закона за храните ще се изисква обследване за безопасност както на помещенията(5-10 хил. лв) така и на всяка партида(500-800лв на партида) и това независимо дали продавш на едро или на дребно. Колко от нас могат да си го позволят

Би ли разяснил малко повечко за това?

peipan
12.12.2012, 08:56
Скоро не съм ходил на сбирките при Янко Янков в залата на Община Варна, но и там съм поставял тези въпроси. Прав сте за "лидер" защото именно на такива форуми трябва да е човек който да създава единство, а там сме с различни интереси. Има пчелари с по над 100-200 кошера и такива като мен с 10. Мисля, че темата за специалния мед ще е в интерес на всички производители. Както МЗХ прокара закони за защита на млекопроизводството и хляба така може да се и сертифицира акацията и липата. Мисля че това е пътя да се обединим.

Димитър Бонев
12.12.2012, 21:16
Защо само акацията и липата или пак мислим егоистично. То всъщност и сега го има закона. От МЗХ е достатъчно да си свърши работата.

peipan
13.12.2012, 09:02
Нямам впредвид само акация и липа, там където има лавандула или др. рядко, екзотично медодайно разтение в зависимост от региова, но казвам за липата и акацията които най-рано се произвеждат и трябва да са много силни семействата за да имаш добри добиви. Още повече от известно време ме гложди и въпроса за производтвото на ябълков мед. Моите кошери съм ги направил от ДБ -12 с двойно дъно и за догодина смятам да направя много силни два кошера с по два корпуса и магазини и да ги закарам в някоя ябълкова градина. Това е майсторството така аз го разбирам и да произведеш такъв мед и търговеца да го смесва с китайски просто е престъпление. drinks;

Димитър Бонев
13.12.2012, 14:21
Разбрах какво имаш предвид. По-скоро борбата не само на национално ниво, а на общоевропейско е да се забрани смесването на медове произведени в ЕС с такива извън ЕС, както и на етикета задължително да е записано страната на произход на меда. Имаше внесено предложение за защитни мита при вноса на всички селскостопански култури, но търговците надделяват при гласуването. Каузи от този род са изключително трудни за постигане. Не само при нас има лобита. А да се пребориш за нещо, което нарушава статуквото е трудна задача особено за нас, които се водим за никой.

peipan
13.12.2012, 15:24
Така както описваш нещата може би ще трябва да се свържем с депутати от по-силните партии даже и евродепотати защото без законодателна промяна едвали ще преборим търговците които имат големи лобита. Маже би темата за екологично чисти продукти ще е е необходима и да защитим нашата теза. Сега идват избори догодина и мисля да съм по-активен на определени партийни форуми. По приляга нашите въпроси да се разглеждат от земеделска партия но тя на политическия небосклон я няма и скоро няма да я има.

Димитър Бонев
13.12.2012, 15:58
Свържете се, щом мислите, че ще успеете да създадете достатъчно голямо лоби в европарламента.Явно не следите нещата, не четете къде каво се случва. То вярно, че информацияте е малко, но за това вина имат и МЗХ и медиите. Но поне тука из форумите се стараем каквото сме научили да го споделяме. Поне за сега един от нашите евродепутати - Мария Габриел (Неделчева)се бори да издейства подобаващо място на сектор пчеларство в ОСП за следващия програмен период и влага много усилия в това.Всичко, което сме и подали като наши искания е предложено. Лошото е, че много е трудно да се пребори с бюрократите и търговските интереси, а тяхното лоби е много силно. А и нашите "ръководители и лидери" се борят всячески да се запази сегашното статукво, защото имат голяма далавера от това. Ганчо обикаля страната да разяснява как пчеларите не искали субсидия на кошер и колко би било по-добре да стават на маймуни пред офисите на фонд "земеделие" за да се докопат до заветната финансова помощ. Него пчелните продукти не го интересуват. Другите пък гледат много много да не се променя, цената, защото са свързани с търговийката. Е как да се случват нещата, като т.н. "елит" на пчеларството прави невъзможното за да не се случват.

peipan
14.12.2012, 09:42
Излиза така, че по места трябва да сменяме пчеларските ръководства защото не ни защитават каузата или са свързани с турговците. Аз мисля, че и търговците биха имали печалба при положение че се продава селектиран мед. Иначе за оскъдната информация е вярно. По медиите не ге говори по същество за проблемите.

Димитър Бонев
14.12.2012, 11:53
Търговците да, но те също имат интерес и да не ти дадат по-голяма цена, така че всичко е много относително. То и сега се предлагат монофлорни медове, но разликата в цената е много малка.