PDA

Виж пълната версия : МЕДОНОСНА РАСТИТЕЛНОСТ с. ЛЕСИЧЕВО



Светлин Атанасов
05.10.2012, 19:03
Здравейте!
Ако има някой от с.Лесичово, обл.Пазарджик или е запознат с района моля, помогнете с информация. Става ли за пчеларстване? Каква и колко е пашата? Какви добиви могат да се очакват?

Димитър Бонев
05.10.2012, 19:44
Има из района медоносна растителност, но е малко и много бързо изгаря всичко. По изоставените лозя, които въобще не са малко има доста глог и шипка, които са богат източник основно на прашец, но след юни месец почти няма нищо цъфтящо и понеже района е оцедлив почти всичко изгаря.

Светлин Атанасов
12.10.2012, 16:26
Благодаря Бонев! Изглежда съм си харесал най-неблагоприятното място в страната. Гора не видях много, технически култури-никакви, мислех, че поне ливадата я бива. Би ли препоръчал район западно от Пловдив?

gln
11.02.2018, 15:11
Интересува ме за района на Пазарджик и по точно с. Априлци, има ли шанс пчелите да съберат мед само от малко акация, слънчоглед, шипки и овошни дървета, искам да отглеждам пчели и проучвам каква разтителност е желателно да има, за да виреят пчелите.

rosty_sz
11.02.2018, 15:39
Шипките и овошките ги забравяш и уточни колко малко е акацията и слънчогледа. Да не те мъча от акация 50кг от декър един път на 4-5 години. От скънчогледа 5 кг от декър ако вали.

gln
11.02.2018, 17:13
Слънчогледа е на около половин километър от мястото и е около 30-40 декара, акацията е не повече от 1-2 декара разпръснати на около 10 декара място, има и поне 50 декара лозови масиви на около 1километър, в самия двор има и два декара маслодайна роза.

rosty_sz
11.02.2018, 17:31
Ако това е всичко, за тях няма да има да не говорим за теб.

gln
11.02.2018, 17:38
Забравих да спомена, че на около километър има гора около триста декара ( дъб, бук, ела, дрян, глок, много къпинаж, там също има акаций по поречието на реката ).

Трендафил Дончев
11.02.2018, 17:40
Слънчогледа е на около половин километър от мястото и е около 30-40 декара, акацията е не повече от 1-2 декара разпръснати на около 10 декара място, има и поне 50 декара лозови масиви на около 1километър, в самия двор има и два декара маслодайна роза.

Всичко е възможно. При мен няма слънчоглед. Акация има много, но това е рядко явление. Остават само треволяците, но когато годината е добра се докарват и добиви. И около Пазарджик има пчелари и те вадят мед не по - малко от нас. Спокойно, има паша за всички.

gln
11.02.2018, 17:44
Една баба гледам там няколко кошера ( 5-6 са ) и ми обясява, че вади по 25-30 кг. мед от кошер, това нормален добив ли е?, чудя се дали да пробвам с 5 кошера

Трендафил Дончев
11.02.2018, 17:48
Забравих да спомена, че на около километър има гора около триста декара ( дъб, бук, ела, дрян, глок, много къпинаж, там също има акаций по поречието на реката ).

Точно докато си писал, аз разглеждах картата. Ами не сте толкова зле. Точно за тази гора щях да питам. Ще се получи пчеларството ти. Действай.

Христо Димитров
11.02.2018, 17:57
Една баба гледам там няколко кошера ( 5-6 са ) и ми обясява, че вади по 25-30 кг. мед от кошер, това нормален добив ли е?, чудя се дали да пробвам с 5 кошера


Ако вадиш толкова мед от кошер е много добре според мен!Но на акацията не разчитай, вади се веднъж на 3-4 години и обикновено не всички семейства са готови за пашата.

Вълчан
12.02.2018, 10:48
Ако вадиш толкова мед от кошер е много добре според мен!Но на акацията не разчитай, вади се веднъж на 3-4 години и обикновено не всички семейства са готови за пашата.

Много апокалиптично, на 3-4г. мед от акация! На мен това ми е основния медонос, на единия пчелин. Случва се да нямам акациев мед, но на 3-4г. едимпътб да не вадя и то не чиста! Района е Карловското поле.

Ангел Йосифов
12.02.2018, 11:45
Миналата година на 15-20км югоизточно от Карлово,сланата попари не,ами направо изгоря съцветията на акацията и ореха...

rosty_sz
12.02.2018, 15:09
Миналата година на 15-20км югоизточно от Карлово,сланата попари не,ами направо изгоря съцветията на акацията и ореха...

И не само там.

Вълчан
12.02.2018, 16:51
Миналата година на 15-20км югоизточно от Карлово,сланата попари не,ами направо изгоря съцветията на акацията и ореха...

Това беше преди две години. Миналата нямаше такива големи поражения. Единият ми е в Карлово, а другия във Войнягово. Имах дори рекордни добиви от акация. Сутринта която падна сланата, отивах на пчелина и хората по лозята палиха бали слама, за да защитят лозите, но сланата не беше с големи поражения за щастие.
На другите ми два пчелина, сланата ми компромитира медосбора от акация, но те са в друг регийон.

Ангел Йосифов
12.02.2018, 17:35
Вълчо,аз говоря за моя пчелин..