PDA

Виж пълната версия : ВАРЕНЕ И СЪХРАНЯВАНЕ НА РАКИЯ



Страници : [1] 2 3 4 5

Владо-Gillan
25.09.2012, 15:19
Колеги и пичове, преди години пиех доста и всичко, но от няколко години насам пия само бира.Тази година обаче взех функциите на дядо ми , и баща ми върху казана.Та имам нужда от помощ, и се надявам някой да помогне.Досега варих само беловици и джанарки, и ракията която изкарах е добра.Оставих я на 52 градуса, и я насипах в големи стъклени бутилки, без да затварям тапите им все още напълно.Казаха ми че така трябва, защото била прясна.Та питам какво да правя с патоката, да я сваря ли заедно със сливите, или да я сваря със крушите и ябълките.Дядо ми дава акъл, да я сваря в джибрето на виното, защото тъкмо сега береме лозето, и изпразваме бъчвите от джибрето.Баща ми пък казва, да изваря всичкия материал (останаха сливи, круши и ябълки, малко праскови и джибрето)И да събера патоката от всички, и да я сваря само нея, като трябвало първо да и добавя толкова вода, колкото патоката да стане 28 градуса.Кое е правилно от всичко това, и ако има други варианти и начини споделете.
Другия ми въпрос е в какво да съхранявам, по натам ракията.В стъклени бутилки или в някакво ПВЦ?Имам една стара голяма стъклена бутилка около 40 литрова, но ще я напълня с ракията която изварих досега от беловиците и джанарките.Ще ми се освободят шишетата, в който е насипана сега, но няма да ми стигнат за другия материал.Имам някакви ПВЦ туби от минерална вода, подходящи ли са за съхранение?

П.П. Може темата да остане, в този раздел под някакво име каквото решат модераторите, защото варенето на алкохол е неизменна част от пчеларството.Освен за мед и всичко което ни дават пчелите, те опрашват и плодовете, защо да не се възползваме от това.

Пламен Ганев
25.09.2012, 15:33
Аз прилагам варианта на баща ти!Най хубавата плодова ракия става от патоките на различни варки-сливи,череши,кайсии,праско и.Въпрос на вкус де,казало кучето и си облизало..........
Съхранението го прави само в стъкло!Всяка кръчма ще ти даде амбалаж от водка. drinks;

Владо-Gillan
25.09.2012, 15:43
Аз прилагам варианта на баща ти!Най хубавата плодова ракия става от патоките на различни варки-сливи,череши,кайсии,праско и.Въпрос на вкус де,казало кучето и си облизало..........
Съхранението го прави само в стъкло!Всяка кръчма ще ти даде амбалаж от водка. drinks;

Супер, а патоката да я смесвам ли или да я варя на куп, от всичкия материал който съм събрал?В това число и патоката от джибрето на виното ли мога да я смеся, с тази от плодовете?Само патоката ли да сипя в казана когато я варя, или да добавя малко плодове или материал за ракия?Шишета имам 7-8 около 8 литрови са.Шишетата са от някакви вино, и са стъклени, мога да намеря още такива шишета.Баща ми го разкарва това вино с камиона из Европа.Та не е проблем да ми донася по 2-3 от курс.Лошото е че напоследък, само хартия вози но сигурно пак ще има курс с тези шишета.Но както каза и от кръчмата в селото, ще събера бутилки.Задължително ли трябва да е огася таз патока на 28 градуса, или може да е по силна с няколко градуса?Сега е 31 градуса, не вярвам да и се отрази литар, два вода чак толкоз в количеството и качеството след препека.

Ивайло Георгиев - ingivo
25.09.2012, 16:32
В 20 литрови туби от вода за машините тия където са става. Пластнмасата на бутилките от вода вкл и 10 литровите никога няма да ти вмерише ракията като едновремешните туби , материала е съвсем различен. Вътре пускам летвички от акация ,тоест бурето е в ракията wink; Можеш да печеш всичко на куп ,маже и патоки и ново джибре както ти е удобно. Аз правя над 300-400 л ракия на годината от всякакви плодове най-много от грозде и от ябълки. Водата която сипваш при преваряването с нищо не влияе на градуса на изхода. Смятай си така ако си сипал например 20 литра патоки с градус 30 = 20х30= 600 градуса значи на изхода ще чакаш 600 градуса например 8 литра на 50 =400 и другите 200 пак патоки. КОЛКОТО СПИРТ ИМАШ У КАЗАНА ТОЛКО ЩЕ ИЗТЕЧЕ. Пък ти ако искаш му сипи 100 литра вода после ще трябва да я вадиш от там.Ако имаш още въпроси с удоволствие ще ти отговоря. Сигурен съм ,че има и други колеги които се занимават с този спорт drinks;
п.п. Никога не съм мерил колко градуса е патокито ,тва за 28 някой си го е измислил нещо незнам защо.

Атанас Воденичаров
25.09.2012, 16:54
Тук ще намерите всякаква информация за ракия и вино и други.Аз лично бих сложил ракията за 6 месеца в дъбово буре и после задължително в стъкло.http://www.rakiyata.com

Ивайло Георгиев - ingivo
25.09.2012, 17:00
Тук ще намерите всякаква информация за ракия и вино и други.Аз лично бих сложил ракията за 6 месеца в дъбово буре и после задължително в стъкло.http://www.rakiyata.com
Разбира се ,че е най-добре в буре . Дъгите от акация , а дъната от черница. Тази комбинация няма кой да я бие.

Владо-Gillan
25.09.2012, 17:16
За буретата съм съгласен и аз, родата ми е бъчварска.Пра дядо ми и сина му бяха бъчвари, и бурета, каци и бъчви имам всякакви, за вино, ракия, трушии и зеле.Тая бъчва за ракията е 50 литрова, и мислех да сипя ракията сливите в нея.За съжаление е само една, за трушии и вино имам няколко, и ми стигат за гроздето и зеленчуците който произвеждаме.Може ли бъчва която е държала вино, да държи ракия?Защото имаме 3 лозя, но тази година едното го оставихме без да го работим, че не смогваме с работата, и то даде по малко грозде.И май догодина хептем ще го изоставим, така че една бъчва ще ми остане излишна, и ако може да я измия и да я ползвам за ракия.Аз съм чул от стари казанджии, че градус не се губи, така че тва с водата и патоката май ще излезеш прав Ингиво.

Spens
25.09.2012, 17:23
Гилана не спира да ме изумява с мненията си -а сега и тези терзания относно ракията.... :D Мисля че имам що-годе познания в тази област и мисля че дядо му е прав.Според мен от варенето (печенето)само на патоки ще се получи един киселаж който едва ли става за пиене.Между другото Гилане -кое е беловина и кое джанарки? Това последното е вероятно джанки????? speechless;

Spens
25.09.2012, 17:30
Гилана не спира да ме изумява с мненията си -а сега и тези терзания относно ракията.... :D Мисля че имам що-годе познания в тази област и мисля че дядо му е прав.Според мен от варенето (печенето)само на патоки ще се получи един киселаж който едва ли става за пиене.Между другото Гилане -кое е беловина и кое джанарки? Това последното е вероятно джанки????? speechless;
пак не мога да си редактирам мнението(вероятно е от нета)...разбира се че ракията трябва да се съхранява в стъклени съдове (ако дочака!)още по-добре ако е в буре!пластмасовите опаковки отделят вредни кетони които се отразяват негативно на потентноста-ако може да се вярва на писаното в нета. tube; drinks;

Ивайло Георгиев - ingivo
25.09.2012, 17:31
Гилана не спира да ме изумява с мненията си -а сега и тези терзания относно ракията.... :D Мисля че имам що-годе познания в тази област и мисля че дядо му е прав.Според мен от варенето (печенето)само на патоки ще се получи един киселаж който едва ли става за пиене.Между другото Гилане -кое е беловина и кое джанарки? Това последното е вероятно джанки????? speechless;

Колега това па с киселажа от къде го измисли???
Е ако си имал вкиснало джибре е друга работата.
Между другото след 3-4 препичания нема да можеш да познаеш никъкъв вкус от какво е препека. При всяко препичане ароматите се губят.
Шишетата от минерална вода са за съхраняване на продукти ЗА ХРАНИТЕЛНИ ЦЕЛИ.

Владо-Gillan
25.09.2012, 17:31
Беловицата е плод от рода на сливите, в нашия край го има в големи количества.Големината на плода е като на Банковата Джанарка, по цвят са бели, жълти, червени и сини, но преобладават белите и жълтите.Дървото като дърво почти не се отличава от сливата, стъблото, корените листата са еднакви различават се само плодовете.Цъфти заедно със сливите, и добре се посещава от пчелите, Дървото достига до около 7-8 метра височина, и дава изобилен плод, може да нему се слага захар ако е за ракия.Много в вкусен и сладък, правят се компоти и сладка от него.Може би в другите краища на държавата е под друго име, но тук го познаваме като беловица.И след тръгуна и джанарките е най използваният плод за варене на ракия тук.За киселажа не съм съгласен, защо има двоен препек (двоен дестилат) тогава?Пък и знам че препека е най качествената ракия.

п.п. Някой вари ли алкохол с алкохолна тръба, вместо с казан.Моля споделете мнение, ако имате такова.

Владо-Gillan
25.09.2012, 17:35
И аз колега се изумявам от мненията си, но сега е сезона на варенето на ракии и правенето на вино.След месец и нещо ще наблегнем на, сланините, суджуците, пастърмите и суджуците.Кво лошо има освен от мед, да изкарам някой лев и от огнена вода drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks;

Spens
25.09.2012, 18:08
Това би трябвало да е ОСНОВНА ТЕМА за през зимата...но нищо.Лошо няма колега...стига да има за какво да се говори и тогава wink; Все пак -не мога да се съглася за съхранението в пластмасови опаковки....водата е едно-"тежката"вода изисква други опаковки wink;

Ивайло Георгиев - ingivo
25.09.2012, 18:16
Това би трябвало да е ОСНОВНА ТЕМА за през зимата...но нищо.Лошо няма колега...стига да има за какво да се говори и тогава wink; Все пак -не мога да се съглася за съхранението в пластмасови опаковки....водата е едно-"тежката"вода изисква други опаковки wink;

Ще трябва да го приемеш . Все пак го обсъждаме като второстепенен вариант след бурето. Аз като трябва да съхранявам 250 литра извън буретата за ракия в какви стъклени съдове да ги налея? Просто сега е века на петрола чиито производни са и пластмасите така ,че те са най-силно разпространени в момента.
п.п. Бащата на мой приятел преди 17-18 години имаше 1000 шишета от лимонада от литровите пълни с ракия в мазето. Ама сега няма такива бутилки или поне не се срещат масово за това си пълним по 20литра в ПВЦ и това е . Тя и без това повече от 6-7 месеца не се задържа в тях drinks;

Владо-Gillan
25.09.2012, 18:28
По принцип и аз не съм много за ПВЦ-то.Дори избягвам да купувам Бира и безалкохолни в ПВЦ.Друг е въпроса че няма да я пия аз тази ракия, а ще завъртя някой лев с нея.Но какво че ще е за продаване, пак не ми се ще да е в ПВЦ.По принцип съм на мнението че, ако правя нещо, да го правя както трябва, ако не е както трябва да не го започвам.Но накрая като компромисен вариант, може би тубите от минерална вода ще влезат в употреба.Щом ползваме ПВЦ=то за бира, безалкохолни, вода ....Ще стане и за РАКИЮЮЮЮЮ :D :D :D :D drinks; drinks; drinks; drinks; Кръчмата ми е близо. ще се снабдя и оттам с шишета от алкохол ако се наложи.Ще е добре темата модераторите да я оправят, че си е специална тема все пак.Нека тук споделяме рецепти, тънкости и пинизи, за домашно приготвени ракии, вина, бири и всякакъв друг алкохол.

Ивайло Георгиев - ingivo
25.09.2012, 18:30
По принцип и аз не съм много за ПВЦ-то.Дори избягвам да купувам Бира и безалкохолни в ПВЦ.Друг е въпроса че няма да я пия аз тази ракия, а ще завъртя някой лев с нея.Но какво че ще е за продаване, пак не ми се ще да е в ПВЦ.По принцип съм на мнението че, ако правя нещо, да го правя както трябва, ако не е както трябва да не го започвам.Но накрая като компромисен вариант, може би тубите от минерална вода ще влезат в употреба.Щом ползваме ПВЦ=то за бира, безалкохолни, вода ....Ще стане и за РАКИЮЮЮЮЮ :D :D :D :D drinks; drinks; drinks; drinks; Кръчмата ми е близо. ще се снабдя и оттам с шишета от алкохол ако се наложи.Ще е добре темата модераторите да я оправят, че си е специална тема все пак.Нека тук споделяме рецепти, тънкости и пинизи, за домашно приготвени ракии, вина, бири и всякакъв друг алкохол.

И снимки и снимки :D Ама не след употреба :D

Атанас Воденичаров
25.09.2012, 19:04
Гилън като поотлежи ракията ще ти взема една каса бира и ще ти дойда на гости,да обменим опит. drinks;

Владо-Gillan
25.09.2012, 19:19
Добре си дошъл, ще обменим бая опит с тебе drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; Снимките наистина ще е добре да се пускат , на казани, бъчви, бурета, схеми и скици за направи си сам и прочее.От скоро чета за един тип казан, Тръба за дестилат.Излиза най качествения алкохол от нея, дано някой сподели има ли преки наблюдения

Spens
25.09.2012, 22:21
Това би трябвало да е ОСНОВНА ТЕМА за през зимата...но нищо.Лошо няма колега...стига да има за какво да се говори и тогава wink; Все пак -не мога да се съглася за съхранението в пластмасови опаковки....водата е едно-"тежката"вода изисква други опаковки wink;

Ще трябва да го приемеш . Все пак го обсъждаме като второстепенен вариант след бурето. Аз като трябва да съхранявам 250 литра извън буретата за ракия в какви стъклени съдове да ги налея? Просто сега е века на петрола чиито производни са и пластмасите така ,че те са най-силно разпространени в момента.
п.п. Бащата на мой приятел преди 17-18 години имаше 1000 шишета от лимонада от литровите пълни с ракия в мазето. Ама сега няма такива бутилки или поне не се срещат масово за това си пълним по 20литра в ПВЦ и това е . Тя и без това повече от 6-7 месеца не се задържа в тях drinks;

с мотористи и господа не можеш да спориш...

Владо-Gillan
25.09.2012, 22:54
Ааааа аз в тази тема не споря, защото нямам опит.Затова попивам от всички съвети, който ми давате.Спенс я сподели ти как вариш, ракията и в какво съхраняваш.Това в клечката от Черницата ми хареса.

п/п/ някой варил ли е от дрен-ки, бъз и акация?

Spens
25.09.2012, 23:03
gleдам че темата има развитие-остави ме мене Гилане -не разбирам от нищо и не искам да влизам в конфронтации.

Владо-Gillan
25.09.2012, 23:14
Кви конфронтации? Та ние още я варим, има време да се напием и да се караме.Ква хубава тема започнахме, а вие се захапахте за стъкло или ПВЦ :D :D :D :D :D Аз ви казвам наздраве с един студен Алмус, и дано споделите някакви рецепти, че си мисля че не е чак толкоз лесно варенето на ракия, както ми се струва на мен от малкия ми опит това лято.Имало някакви билки, треви, пелини и прочее,,,

Много се интересувам някой правил ли е Абсент, и ако е правил да сподели.Чувам добри отзиви за Абсента

Spens
25.09.2012, 23:30
бе тя темата е добра ама на мене у Холандско не ми се и отваря вече и прозорче за отговор...... wink;

Светозар Каменов
26.09.2012, 10:45
Гилъне, продават дъбов чипс. Слагаш го в ракията и става страхотна. И цвят, и аромат. Правил съм го и тази година пак ще е така. А за варенето аз лично слагам патоките в следващите джибри. Последните ги пазя за следващата година. Важното при варене е да спреш при 40 градуса, за да няма метилов алкохол. Той е най-тежката фракция и излиза последен.
А след това, като поостарее ракията е задължително с добри приятели и хубави мезета да се "куса" drinks;

Владо-Gillan
26.09.2012, 11:47
Точно така, мезетата и приятелите са най важни.Иначе си е битов алкохолизъм, ако пие човек сам.Това за чипса не го знаех, ще се възползвам и от тази идея.Имало някаква бира, която се прави с мед, в домашни условия.Някой знае ли нещо по въпроса

Светозар Каменов
26.09.2012, 12:34
Гилъне, тая година варихме от акация. Честно казано не е нещо кой знае какво.

ianev
26.09.2012, 13:09
Нека и аз да споделя моя скромен опит. Даже наскоро сварих сини сливи. Оставям е един месец да преседи в бидон със доста черница аз е обичам с цвят на уиски (бяла ракия не харесвам). Какво да се прави човек с принципи :D . Веднага като е сложа в бидона и наливам да речем 5 литра минерална вода така после по малко се изпарява да не кажа че почти не се. Вечер отварям бидона а денем го затварям. След месец наливам елексира в стъклени шишета. Иначе колегата е прав че идва момент когато патоките започват да киселеят и може да си развалиш ракията след като съм направил 2-3 пъти задръжките започвам да опитвам ракията започне ли да ми киселее е спирам. Сега чакам мускатовия ми материал да стане. Че за зимата трябва да има елексир и луканки едното без другото не може :D drinks;

Светозар Каменов
26.09.2012, 13:37
Нека и аз да споделя моя скромен опит. Даже наскоро сварих сини сливи. Оставям е един месец да преседи в бидон със доста черница аз е обичам с цвят на уиски (бяла ракия не харесвам). Какво да се прави човек с принципи :D . Веднага като е сложа в бидона и наливам да речем 5 литра минерална вода така после по малко се изпарява да не кажа че почти не се. Вечер отварям бидона а денем го затварям. След месец наливам елексира в стъклени шишета. Иначе колегата е прав че идва момент когато патоките започват да киселеят и може да си развалиш ракията след като съм направил 2-3 пъти задръжките започвам да опитвам ракията започне ли да ми киселее е спирам. Сега чакам мускатовия ми материал да стане. Че за зимата трябва да има елексир и луканки едното без другото не може :D drinks;
Ако искаш пробвай с този дъбов чипс, за който писах преди това. Понеже и на мен не ми харесва бяла ракия с тия стърготини се докарва екстра цвят и аромат.

Атанас Воденичаров
26.09.2012, 16:23
Абсент вече няма да лизна никога,от две шишета 4 човека щеше да се изпотрепеме,тази напитка така ни озлоби че все едно бяхме върли врагове,а всъшност сме добри приятели.На някой им действа смехотворно но на нас ни подейства зле.После един пич ми каза че причината е в количеството водка преди абсента но аз не лизвам вече.

vencii
26.09.2012, 18:42
[quote="Светозар Каменов" Важното при варене е да спреш при 40 градуса, за да няма метилов алкохол. Той е най-тежката фракция и излиза последен.

Метиловия алкохол е сред най-леките фракции на ракията и голяма част от него излиза в първака. Затова е важно да се отделят първите около 1-2 % от очакваната ракия.Общо взето отърване от мeтила при казаните тип аламбик няма. При гроздовата ракия се образува много минимално количество метилов алкохол така че не е проблем.

Владо-Gillan
26.09.2012, 18:54
[quote="Атанас Воденичаров"]Абсент вече няма да лизна никога,от две шишета 4 човека щеше да се изпотрепеме,тази напитка така ни озлоби че все едно бяхме върли врагове,а всъшност сме добри приятели.На някой им действа смехотворно но на нас ни подейства зле.После един пич ми каза че причината е в количеството водка преди абсента но аз не лизвам вече.[/quote

Никога не съм пил, но съм чувал че 50 грама, се равняват на кило ракия.Имало някаква съставка, мисля че е пелин, който действа малко наркотично.Водело консумацията на Абсент, до халюцинации, фантазии и прочее.Наричат я питието на Дявола, началото на века е забранена в Англия, франция и Белгия.Ти от къде взе Абсента, или си го правихте вие?Ще ми се да изкопам някаква рецепта, и да опитам да го направя в домашни условия.

Светозар Каменов
27.09.2012, 09:53
[quote="Светозар Каменов" Важното при варене е да спреш при 40 градуса, за да няма метилов алкохол. Той е най-тежката фракция и излиза последен.

Метиловия алкохол е сред най-леките фракции на ракията и голяма част от него излиза в първака. Затова е важно да се отделят първите около 1-2 % от очакваната ракия.Общо взето отърване от мeтила при казаните тип аламбик няма. При гроздовата ракия се образува много минимално количество метилов алкохол така че не е проблем.
Да, моя е грешката. Под 40 градуса излизат други едни алкохоли. Те са даже по-вредни от метиловия.

HINAP
28.09.2012, 06:31
По принцип плодовете съдържащи повече пектин при ферментация отделят повече метилов алкохол.Затова за препоръчване е ракията от грозде,защото при него почти липсва пектина.Най много пектин има при ябълките и крушите,затова не е лошо патоката от тях да се смесва с патока от друг плод с по малко пектин.

Атанас Воденичаров
28.09.2012, 10:05
Абсента го донесе един приятел който беше ходил в Либия и на връщане го беше купил, той каза че го е взел от някакво летище но не знам дали на черно или легално,беше взел и някаква водка с билки вътре и беше много добра.

Владо-Gillan
28.09.2012, 13:52
Абсента го донесе един приятел който беше ходил в Либия и на връщане го беше купил, той каза че го е взел от някакво летище но не знам дали на черно или легално,беше взел и някаква водка с билки вътре и беше много добра.

аз рецепта изнамерих, само трябва да измисля как да я осъществя

HINAP
28.09.2012, 14:18
Владо,ако имаш рецептата не я крий, сподели я,може на лични.Абсента е хубаво питие.Само не трябва да се злоупотребява,че се води като халюциноген.

Владо-Gillan
28.09.2012, 14:45
Владо,ако имаш рецептата не я крий, сподели я,може на лични.Абсента е хубаво питие.Само не трябва да се злоупотребява,че се води като халюциноген.

ето я, има я в нета на много места, но тук е описано най добре как се прави.Въобще има всичко свързано с абсента, дори и как се поднася и консумира.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B1%D1%81%D0%B5%D0%BD%D1%82

HINAP
28.09.2012, 14:57
Благодарско,жив и здрав.Прочетох го и ще пробвам да си направя.

Владо-Gillan
28.09.2012, 15:03
И аз ще опитам, първо ще трябва да се снабдя със съставките

Светозар Каменов
28.09.2012, 15:30
То тоя абсент е ебати скоросмъртницата - 70 градуса. :D

Владо-Gillan
28.09.2012, 16:14
По принцип може да се направи, колкото градуса искаш.Този дето го продават е 78 градуса.Идеята е в домашни условия, да е поне 83-84.

Владо-Gillan
28.09.2012, 16:17
Забравих да кажа че, и то не градуса е важен в абсента а съставките му.Именно пелина прави магията, ако мога така да го кажа :D :D :D :D drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks;

Ангел Йосифов
07.05.2013, 11:25
Още от сега трябва да мислим за зимуването,не само на пчелите,а и......... каква захарност ще достигне гроздето след половин година. drinks;
http://s9.postimg.org/chkzz73tn/0348.jpg (http://postimg.org/image/chkzz73tn/)

jordanov
07.05.2013, 12:55
Не се съмнявам , че практикуваш зелени резитби ?

tsc1
29.05.2013, 22:03
Абе някой тук прави ли медовина? Пил съм това питие в Русия и много ми хареса!

Ангел Йосифов
30.05.2013, 06:06
А,какво ти пречи да си я пиеш тук?Е иска малко работа и търпение,но се получава kiss; kiss; tongueout; .

tsc1
30.05.2013, 07:52
А,какво ти пречи да си я пиеш тук?Е иска малко работа и търпение,но се получава kiss; kiss; tongueout; .
Липсата и! Има ли някой, който да я прави?

Ангел Йосифов
30.05.2013, 17:18
Изпих я-влиза здравословно.В нета има достатъчно инфо.

dimitar_petkof
03.06.2013, 19:54
Търся да си закупя меден казан за варене на ракия около 100 - 120 литра

koragroup
03.06.2013, 21:02
От къде си? В Русе знам къде има. Даже миналата година купих един за приятели. 120л, около 4-500лв ми се върти из главата, ама не съм на 100% сигурен.
Даже мисля че имам някакъв телефон на "майстора".

dimitar_petkof
03.06.2013, 22:21
От Шумен съм, тази цена ме устройва пък и щом е проверен майстора.. :) ще съм благодарен ако ми дадеш координати

jordanov
18.12.2013, 10:26
Един въпрос към бъчвари, наследници на бъчвари и други разбирачи. Имам две бурета - инв. №2/140л и инв.№4/16л. Каня се да им избия дъната, да ги остържа отвътре и пак да ги сглобя. Та питам - как е правилният начин за първото действие ? Имам някаква мисловна нагласа, ама на село няма кого да питам вече. Даже ако ми потръгне на малкото може да се пробвам собственоръчно да му направя нови дъна - с теслата /по правилния начин/ :).

Юрий Цветков
18.12.2013, 12:26
Аз не съм разбирач, но съм гледал. (Нали знаеш лафа за кучето.) Избиваш обръчите от едната страна, изтегляш навън дъгите и извждаш дъното. На думи е доста лесно, но с чука и майната се получава в един момент. После отново слагаш обръчите и обръщаш от другата страна. И повтаряш процедурата.

Има едни специални г-образни вилици (не знам как се казват), които ползват бъчварите, за да изтеглят някоя определена дъга.

jordanov
19.12.2013, 10:12
Скромността ти понякога е заразителна:) Лафа за кучето е за занаятчиите, ний редовите разбирачи почваме с гледане и оттам нататък - въпрос на дарба и възприятие. Това с Г-то и аз май съм го виждал някъде. Добре че нямам бърза работа, ще карам бавно и полека, пък после ще видим.

Pavel_Bs
19.12.2013, 14:51
Колега,приготви си папур,ако не ти е много плътна бъчвата.Като извадиш дъното ще видиш папура.

Kiril8305
19.12.2013, 21:31
Нали знаете , че за всяко нещо си има точните хора и точното място за да попитаме .
http://www.rakiyata.com/forum/
Е това е мястото.

Boro
19.12.2013, 22:05
Един въпрос към бъчвари, наследници на бъчвари и други разбирачи. Имам две бурета - инв. №2/140л и инв.№4/16л. Каня се да им избия дъната, да ги остържа отвътре и пак да ги сглобя. Та питам - как е правилният начин за първото действие ? Имам някаква мисловна нагласа, ама на село няма кого да питам вече. Даже ако ми потръгне на малкото може да се пробвам собственоръчно да му направя нови дъна - с теслата /по правилния начин/ :).
Колега не каза най-важното. Ако вътре е съхранявано вино за ракия не стават. Ако пък са ракиени, какъв е смисалът да ги стържеш отвътре? Отвътре дъгите са нагрявани и запичани за да се огънат. Ако са се разсъхнали, просто ги закисваш. Моите са по 50 л., почти не остават сухи, но ако това се случи, обличам ги в един стар пуловер и го наглеждам 2-3 дни да не съхне. После го пълня с вода отвътре и следа през ден-два нивото. Спре ли да пада, пълня и чакам да зрее.
Ето ти едно полезно видео, дано ти сверши работа.
http://www.youtube.com/watch?v=iHpZwzv14Y0

спартак
20.12.2013, 13:12
Йорданович, ако са винени бъчвите , махаш само едното дъно и остъргваш всичко . Това което падне е суха част и въз кисела нарича се треге и по нашия край го слагаме в рибената чорба. Следва втора стъпка - купуваш сода за бъчви и следваш инструкциите на производителя.Обръчите ако са добри може да ги боядисаш с боя " три в едно".Всичко това се прави когато цъфнат лалетата- да е топло,а сега каната с вино и ябълки.Наздраве.

jordanov
20.12.2013, 15:38
Дълбок поклон на всички, поне теорията вече ми се изясни ! Голямото буре е винено, към 20ина години съм го коландрил както трябва, но понеже не е ползвано 2-3 години мисля за следващата кампания да стане образцово. Малкото е ракиено, не му знам годините и по принцип може и така да кара. Само че на едното дъно между две дъски има една фуга с много папур и не ми харесва та ми се иска да видя отвътре как е положението. За успеха или провала си ще докладвам допълнително.

Спартак, едно време тригията от нашия Винпром я изнасяха за чужбина, да правят истински оцет от нея. Може и в пчеларството да има полза от нея,
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D0%BA%D0%B8% D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0

jordanov
25.12.2013, 10:53
Занаятчия :

http://www.youtube.com/watch?v=8eK03rf4r2o

спартак
25.12.2013, 18:15
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=UrGAYTRGkbM
Истински занятчия

jordanov
25.12.2013, 22:09
Еее благодаря ти Баце ! Отдавна не бях го гледал, уникален филм!
Навремето Кацаря в мойто село си е продавал стоката суха, това му е била гаранцията.

BUGI
25.12.2013, 23:10
От този мајстор с по голјамо внимание, може достат-чно да се научи;).

спартак
25.12.2013, 23:28
" Не сваляй от цената, не се пазари на прага и не примамвай чуждите мюстерии...( клиенти)" Простичко и ясно.
То, май за всяка търговия важи, ама кой ти го спазва.?Ха Ха

Totevski
26.04.2014, 20:50
Да съживим тази хубава тема. Някои би ли споделил рецепта за медовина, но да я е изпробвал сам. В нета има доста инфо, но друго си е да е изпитана рецептата. Наздраве сега ! drinks;

jordanov
27.04.2014, 10:55
Наздраве след малко! Тази хубава тема е за сериозни неща :) В темата "Внимание ! Измама" :)има рецепта за медовина, хаха.

Totevski
27.04.2014, 18:29
Видях я отдавна тази тема и рецептата там, но както казва Мечо Пух - колкото повече, толкова повече. :) За това нека и други колеги споделят своя опит в правенето на медовина. Ако има такива, разбира се.

Ангел Йосифов
27.04.2014, 19:14
На Великден пробвахе медовина от миналата есен и медовина от 2012г.(лично производство).Даже и в момента си сипах реколта12г.Рецептата е същата като от другата тема.Само при първата ферментация слагам на 16литра(в 20литрово шише)1кг каберне или мерло за цвят.За алкохолния градус е важно съотношението вода/мед.Аз предпочитам 1мед/4вода.Колкото повече се увеличава медът,ферментацията се забавя,а и алкохолът се увеличава.Освен това и вкусът се доближава до гроздовото вино.НАЗДРАВЕ.

Totevski
27.04.2014, 20:24
Ето това очаквах - човек, който си я прави от години да сподели. Благодаря! Ще опитам това лято. Аз съм на ябълково вино в момента. Наздраве! :)

Ангел Йосифов
27.04.2014, 21:06
Слагал съм и ябълки при ферментацията,но го докарва на сироп за кашлица.

Ангел Йосифов
27.05.2014, 19:09
Ето с какво се занимавах по време на гласуването.

m_pchelari
27.05.2014, 20:12
А така, а после питаме що се давали 100 милиона за тютюн а за пчели 1 милион. Защото едни хора като дойде време за гласуване - гласуват.

Ангел Йосифов
27.05.2014, 20:41
А така, а после питаме що се давали 100 милиона за тютюн а за пчели 1 милион. Защото едни хора като дойде време за гласуване - гласуват.


Нее мястото тук но,.......Малкия Иванчо чул на улицата "партия","правителство", "профсъюзи" и от любопитство попитал минаващия чичко-Чичо какво е партия,правителство,профсъ юзи? -Ами партия и правителство са майкати и бащати,а профсъюзи са бабати и дядоти.Задоволил си любопитството Иванчо и хукнал да играе.По едно време Иванчо огладнял и тича в къщи да хапне.Потърсил баба си,а тя с дядото спят.Отишал при майка си,а тя а бащаму птавят секс.....Излял Иванчо на улицата и троснато заявил-Партията и правителството се ебат,профсъюзите спът.а ние малките да гладуваме.

След месец ще снимам резултата от първото ми облагородяване на лозе.

Ангел Йосифов
22.09.2014, 20:09
Сега се сещам,че трябваше да снимам,но......на пролет ще свърша това.Иначе покараха около 80% от пъпките....Както и да е...... мерлото вече ври.

2ма пчеларя
22.09.2014, 22:33
Ври с пълна сила Наздраве

Ангел Йосифов
06.12.2014, 10:25
Колеги,моля дайте съвет.Възникна една дилема пред мен за решаване:Днес трябваше да свърша малко "тилова" работа-трябваше за трийсетина минути да изхвърля малко вехтории от избата и ........под вехториите открих изплетена дамаджана(10л) запечатана с "восък" от свещ.Това шише не бях го виждал от над 15 години.Хванах но за дръжката,а тя ми се разпадна в ръката.Подхванах дамаджаната внимателно с две ръце,като бебе и я изнесох отвън.Остъргах восъка,извадих корка и..........се оказа гроздомицин.
Та сега е чудя; След толкова години отлежаване да не би нещо да се е "повредила"

koragroup
06.12.2014, 10:34
100% е развалена. Дай адрес - ще дойда да я взема за контролирано унищожаване.:laughing:

Standart
06.12.2014, 10:34
Колеги,моля дайте съвет.Възникна една дилема пред мен за решаване:Днес трябваше да свърша малко "тилова" работа-трябваше за трийсетина минути да изхвърля малко вехтории от избата и ........под вехториите открих изплетена дамаджана(10л) запечатана с "восък" от свещ.Това шише не бях го виждал от над 15 години.Хванах но за дръжката,а тя ми се разпадна в ръката.Подхванах дамаджаната внимателно с две ръце,като бебе и я изнесох отвън.Остъргах восъка,извадих корка и..........се оказа гроздомицин.
Та сега е чудя; След толкова години отлежаване да не би нещо да се е "повредила"

Със сигурност е повредена и дори опасна!!! Изпрати до 4400 Пазарджик за утилизация!

Ангел Йосифов
06.12.2014, 10:59
Аааа.....то днес е празнично.Освен това е събота утре неделя дали ще работят тези служби за обезвреждане.....Щом като е толкова вредна сигурно ще става и за борба с акарите или най малко за обединяване на семействата.....Все още немога да определя дали е гроздова или от сини сливи,но едно е сигурно на 100%-двоен препек е.

koragroup
06.12.2014, 11:18
Моята служба работи. Повтарям - контролирано: сина налива, аз унищожавам, жената и майка ми контролират (броят) да не се счупи много машината :bigsmile:

Сложи капка на дланите си и разтъркай ръце докато изсъхнат. Веднага ги помириши - усеща се аромата на плода...
След 15 години и да не е двойно препечена, със сигурност е балсам за душата!

vencii
06.12.2014, 11:21
То хубаво и се радваш,но в стъклото ракията не се променя. И 100 години да минат тя си е същата каквато си я налял.

jojonov
18.12.2014, 16:36
Самата мисъл, че е стояла толкова време, я прави по-сладка. А това с дланите и мирисането- ако е преварка, нищо няма да усетиш от аромата на плода.

Pavel_Bs
18.12.2014, 18:11
Ако ракията е минала през буренце и си е поела танина и аромата на дъб,дори и в стъклото продължават процесите.Ако е двойно препечена,колегата Йосифов трябва да внимава да не се препече и той.

Ангел Йосифов
18.12.2014, 18:32
"Най мразя да се мразя".Това се случва само когато съм злоупотребил с алкохол.На думи мога да изпия кила-кила,но всъщност съм слаб пияч.70-100млл ракия преди вечеря,около200-300млл вино след вечеря и........това е.Набялгам на качество,а не на количество.Така,че Павка бъди спокоен отдавна не съм се мразил и не смятам да го правя.Иначе на година произвеждам до 100л ракия и до 300л вино-по голямата част от тези количества ги подарявам.

Pavel_Bs
18.12.2014, 19:06
Колега Йосифов,не се съмнявам в мярката ти.Вкъщи, децата ни продъниха ушите и изпилиха нервите та предложих на жената да сложим течните тапи.Навремето с ракия я свалих и така като гледам още не съм загубил форма.Обаче, тя май понатрупа опит...добре,че съм се запасил да и устискам drinks;.

s3s3s3
24.12.2014, 20:28
Идват празници и е добре всеки да си знае мярката! Наздраве drinks; - http://megavselena.com/naukata-za-pravilnoto-piene/

wenciautoklima
03.02.2015, 15:27
Колеги и пичове, преди години пиех доста и всичко, но от няколко години насам пия само бира.Тази година обаче взех функциите на дядо ми , и баща ми върху казана.Та имам нужда от помощ, и се надявам някой да помогне.Досега варих само беловици и джанарки, и ракията която изкарах е добра.Оставих я на 52 градуса, и я насипах в големи стъклени бутилки, без да затварям тапите им все още напълно.Казаха ми че така трябва, защото била прясна.Та питам какво да правя с патоката, да я сваря ли заедно със сливите, или да я сваря със крушите и ябълките.Дядо ми дава акъл, да я сваря в джибрето на виното, защото тъкмо сега береме лозето, и изпразваме бъчвите от джибрето.Баща ми пък казва, да изваря всичкия материал (останаха сливи, круши и ябълки, малко праскови и джибрето)И да събера патоката от всички, и да я сваря само нея, като трябвало първо да и добавя толкова вода, колкото патоката да стане 28 градуса.Кое е правилно от всичко това, и ако има други варианти и начини споделете.
Другия ми въпрос е в какво да съхранявам, по натам ракията.В стъклени бутилки или в някакво ПВЦ?Имам една стара голяма стъклена бутилка около 40 литрова, но ще я напълня с ракията която изварих досега от беловиците и джанарките.Ще ми се освободят шишетата, в който е насипана сега, но няма да ми стигнат за другия материал.Имам някакви ПВЦ туби от минерална вода, подходящи ли са за съхранение?

П.П. Може темата да остане, в този раздел под някакво име каквото решат модераторите, защото варенето на алкохол е неизменна част от пчеларството.Освен за мед и всичко което ни дават пчелите, те опрашват и плодовете, защо да не се възползваме от това.Владо запомни от мене-не слушай старило,а слушай патило.Четвърто поколение вариме ракия в къщи.Единствената промяна на казана е добавянето на маслоуловителя.Ракията винаги съм я оставял 45гр.Съхранявам я в дъбови и акациеви бурета.100л.буре губи 3л. на година.Доливам всяка година при варенето на нова.На 7г. пълня в стъкло.

kuline
03.02.2015, 19:52
Я сподели, какво е това "маслоуловител" при варене на ракия т.е. в казана.

Цеко
03.02.2015, 20:40
Владо запомни от мене-не слушай старило,а слушай патило.Четвърто поколение вариме ракия в къщи.Единствената промяна на казана е добавянето на маслоуловителя.Ракията винаги съм я оставял 45гр.Съхранявам я в дъбови и акациеви бурета.100л.буре губи 3л. на година.Доливам всяка година при варенето на нова.На 7г. пълня в стъкло.

Колега по колко ракия варите и по колко пиете, че пълните бурета по 100 литра и след 7 години ги пресипвате в стъклени бутилки? Моята ракия е правя „двоен препек“, т.е. първия път всичко изкарвам на „паток“ и после пак преварявам /„препичам“ както му викат по нашия край/с много вода. Каквото ми тръгне от лулата под 45 градуса го водя за паток и не го смесвам с другата ракия, градуса /около 55-53/ го догаждам с дестилирана вода, не ползвам разни уловители, но при „препека“ първия един литър задължително го изхвърлям. Със стотина литра изкарвам годината като имам и доста помощници де :laughing:

icofly
03.02.2015, 20:44
Колега и аз от доста години си варя ракията сам/в собствен казан/,но за маслоуловител не знам!Нещо в серпентината ли?

koragroup
03.02.2015, 20:48
То препичането е хубава техника, ама ако имаш (като мене) три материала? Преваряваш ли и по-малки количества примерно 30-40л ?
При мен има кайсии, сливи и грозде.

evgeni.filimonov
03.02.2015, 21:17
Маслоуловителя е буркан с вода който се слага на лулата и през него е прекаран байпас който минава през буркана и в него се отделят доста боклуци - гадости. Виждал съм го на казана на колега. Иначе ракията когато я варя, разделям на три части - първак - средна част и патока. Отделям средната част, първака и патоката слагам в следващия казан с джибри и пак така. Накрая преварявам само средната част и спирам на 45 гр.

evgeni.filimonov
03.02.2015, 21:19
То препичането е хубава техника, ама ако имаш (като мене) три материала? Преваряваш ли и по-малки количества примерно 30-40л ?
При мен има кайсии, сливи и грозде.

Да, разреждам с вода ракията която ще преварявам - до 30 градуса и преварявам. Преварявал съм и 12 л черешова ракия. Правих и от киви, но аромата беше отвратителен.

Иначе държа ракията 1 година в буре и после в стъкло и на тавана - денем да се нагрява, нощем да изстива. На 5 тата година я почвам и така постоянно си имам 5 годишна ракия.

koragroup
03.02.2015, 21:35
Ей тука са профитата в областта:

http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=443&start=60

Цеко
03.02.2015, 21:35
Иначе държа ракията 1 година в буре и после в стъкло и на тавана -

Внимавай че нали знаеш че понякога може да се превърне във вода като във вица:laughing:

Ivan_vd
03.02.2015, 22:20
Колега по колко ракия варите и по колко пиете, че пълните бурета по 100 литра и след 7 години ги пресипвате в стъклени бутилки? Моята ракия е правя „двоен препек“, т.е. първия път всичко изкарвам на „паток“ и после пак преварявам /„препичам“ както му викат по нашия край/с много вода. Каквото ми тръгне от лулата под 45 градуса го водя за паток и не го смесвам с другата ракия, градуса /около 55-53/ го догаждам с дестилирана вода, не ползвам разни уловители, но при „препека“ първия един литър задължително го изхвърлям. Със стотина литра изкарвам годината като имам и доста помощници де :laughing:Цеко те надолу по Българията
ракия като нашата не пият при нас е нормално 53 и нагоре градуси а на татак си я правят по 38-42 и си мислят че пият ракия.А за нас това си е чист паток.

wenciautoklima
04.02.2015, 07:13
Колега и аз от доста години си варя ракията сам/в собствен казан/,но за маслоуловител не знам!Нещо в серпентината ли?Ще го снимам и ще го покажа.

wenciautoklima
04.02.2015, 07:41
Колега по колко ракия варите и по колко пиете, че пълните бурета по 100 литра и след 7 години ги пресипвате в стъклени бутилки? Моята ракия е правя „двоен препек“, т.е. първия път всичко изкарвам на „паток“ и после пак преварявам /„препичам“ както му викат по нашия край/с много вода. Каквото ми тръгне от лулата под 45 градуса го водя за паток и не го смесвам с другата ракия, градуса /около 55-53/ го догаждам с дестилирана вода, не ползвам разни уловители, но при „препека“ първия един литър задължително го изхвърлям. Със стотина литра изкарвам годината като имам и доста помощници де :laughing:Имам 4 бурета по 100л.и 6 по 50л.Варя около 200л /в цял свят е възприет 40% алкохол/ като я оставям около 43-45гр.След 1година я смесвам по вкус.Ето така изглежда на 7г.

wenciautoklima
04.02.2015, 10:37
Цеко те надолу по Българията
ракия като нашата не пият при нас е нормално 53 и нагоре градуси а на татак си я правят по 38-42 и си мислят че пият ракия.А за нас това си е чист паток.Не съм свидлив-който дойде ще го почерпя.От моя "паток" доста са падали.В пловдиският край варят силна ракия.Седнат на масата ,сипят по чаша и си налеят лимонада в ракията.Защо бе хора сипвате лимонада-силна ни е!Е що я пекохте толко силна.Въпрос без отговор.

wenciautoklima
04.02.2015, 10:50
Ей тука са профитата в областта:

http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=443&start=60

Имената на професиналите са тукаhttp://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=29&t=2769

Цеко
04.02.2015, 12:29
Не съм свидлив-който дойде ще го почерпя.От моя "паток" доста са падали.В пловдиският край варят силна ракия.Седнат на масата ,сипят по чаша и си налеят лимонада в ракията.Защо бе хора сипвате лимонада-силна ни е!Е що я пекохте толко силна.Въпрос без отговор.

Въпрос на вкус и предпочитания, сега разбирам защо вие варите по 200 литра ракия на година, а ние минаваме само със 100 ;)

Ангел Йосифов
04.02.2015, 13:50
Не съм свидлив-който дойде ще го почерпя.От моя "паток" доста са падали.В пловдиският край варят силна ракия.Седнат на масата ,сипят по чаша и си налеят лимонада в ракията.Защо бе хора сипвате лимонада-силна ни е!Е що я пекохте толко силна.Въпрос без отговор.

Когато ме попитат от кой край съм винаги отговарям(шеговито),че аз не съм от край ами от среда.Та аз варя силна(над 50) ракия,но когато си сипвам винаги разреждам с вода.Оставям силна ракията поради липса на съдове,а я разреждам за да и усетя вкуса.Който ми каже,че може да усети вкуса на 50 и отгоре градуса да иде да се прегледа или най малко да преосмисли начина на консумация.

wenciautoklima
04.02.2015, 18:10
Не мисля да се впускаме в спор.Заради това казвам на всички Вас -Наздраве!!

BateMisho
16.02.2015, 14:44
Няколко лаишки въпроса на тема ракия.
Колко време държите ракията в бурето?
Препоръчайте майстор на бурета - 10 или 20 литра, все още не съм решил, а ми трябва за подарък. Чувал съм, че гроздовата обича дъбово, а плодовата акациево буре.

vencii
16.02.2015, 15:50
Престоя на ракията в бурето зависи от размера на бурето и на колко години е. В 10-20 л. буре не може да отлежи защото е голямо съотношението между площта на дъските и литрите и много бързо се оцветява и овкусява ракията. За да отлежи горе-долу една ракия и трябва поне една година в минимум 100л. дъбово буре и то ако е вече е използвано 1-2 години. Като стандарт за отлежаване прието 225л буре (барик). Най-старата ми ракия ( еликсир ) е престояла в буре 6 години и още си е в него. Царството на буретата в България е във Вречеш, но най-добри бурета прави Бай Нестор в с. Скутаре Пловдивско, ама такива малки едва ли.

nih
16.02.2015, 15:56
Аз лично държа ракията в буренцето не повече от 6-7 месеца след което свършва!
За майстор трудна работа истинските отдавана измряха, по добре е ако намериш на старо от стария материал.
Ето какво казва в учебника си проф. Н.Неделчев:
По принцип трябва да избягваме употребата на нови бурета, но ако трябва да си послужим с такива, предварително ги изпаряваме с гореща вода, след което ги напълваме със слаба ракия/20-25градуса/, като ги оставяме известно време, да изтегли ракията тръпчевината и боята на дървото.
След това бурето се напълва с добра ракия и ги оставяме на съхранение. Не е добре да се държи ракия в нови бурета повече от 6 месеца. След това трябва да я прехвърлим в чисти стари бурета, където тя ще старее с години. Ракията трябва да се държи не в избата, а на тавана. В избата е влажно, мъчно се проветрява, понякога мирише на мухъл, миризма, която лесно преминава в ракията, с една дума, там условията са неблагоприятни за правилното остаряване на ракията. Промените в температурата не влияят на ракията. Трябва при все това, да не се излагат буретата на слънчевите лъчи, защото изпарението на ракията ще бъде силно, а това не е икономично”

Pavel_Bs
16.02.2015, 22:06
Аз си поръчах няколко бурета от Медвен,преди няколко години.Направени са много добре и не пият много.Имам обгорено дъбово буренце,което прави ракията първокласно уиски.Ново буре,предвидено за ракия ползвам няколко години преди това само за бяло вино.По този начин се изтегля повечето танин,а и самото буре придобива много приятен аромат от виното.След това няма проблеми.

wenciautoklima
19.02.2015, 06:14
Престоя на ракията в бурето зависи от размера на бурето и на колко години е. В 10-20 л. буре не може да отлежи защото е голямо съотношението между площта на дъските и литрите и много бързо се оцветява и овкусява ракията. За да отлежи горе-долу една ракия и трябва поне една година в минимум 100л. дъбово буре и то ако е вече е използвано 1-2 години. Като стандарт за отлежаване прието 225л буре (барик). Най-старата ми ракия ( еликсир ) е престояла в буре 6 години и още си е в него. Царството на буретата в България е във Вречеш, но най-добри бурета прави Бай Нестор в с. Скутаре Пловдивско, ама такива малки едва ли.Адаш отдалеч си личи професионалиста в тебе.Само да кажеш кога ще отвориш бурето за проба!!

wenciautoklima
19.02.2015, 06:23
Когато ме попитат от кой край съм винаги отговарям(шеговито),че аз не съм от край ами от среда.Та аз варя силна(над 50) ракия,но когато си сипвам винаги разреждам с вода.Оставям силна ракията поради липса на съдове,а я разреждам за да и усетя вкуса.Който ми каже,че може да усети вкуса на 50 и отгоре градуса да иде да се прегледа или най малко да преосмисли начина на консумация.Един италианец от Милано ми беше казал-след втората ракия /над 45гр./дали ще ядеш пържола или ръжена слама вече е все едно за вкусовите рецептори на езика.

Ангел Йосифов
19.02.2015, 07:08
Братле,нещо от рано си се присетил за ракия.Почакай поне обяд да наближи.

vencii
19.02.2015, 19:11
Адаш винаги можем да направим дегустация, дори в 6 и 30 сутринта щото който си обича работата я захваща овреме

wenciautoklima
19.02.2015, 19:59
Адаш винаги можем да направим дегустация, дори в 6 и 30 сутринта щото който си обича работата я захваща овремеАдашко трябваше по рано да обясниш на колегата че нашето е само професионализъм.Дано само колегата да разбира от майтап.

Pavel_Bs
19.02.2015, 19:59
Колеги,още съм млад,но започвам да установявам една интересна обратно пропорционална зависимост - между жената и ракията,ако ма разбирате какво искам да кажа.За неразбралите да доуточня - колкото по-проклета,толкова повече ракия се консумира.То не е случайно,че в рекламите за алкохол, все мацки ни се усмихват.Като щракне капанчето и айдеее, всички на магазината за лекарство.

vencii
19.02.2015, 20:19
Аз като изпивам 1 литър на година да не би моята да е ангел

tsvetanko1973
19.02.2015, 20:37
Аз като изпивам 1 литър на година да не би моята да е ангел
Дано не влиза и тя във форума, че ще ви слушат комшиите.-))))

Pavel_Bs
19.02.2015, 21:11
Е колега,трябва да разкриеш тайната си тогава щом само с един литър минаваш.Случайно да не работиш на стрелбище и да правиш мишените с лика на любимата,аа?

vencii
20.02.2015, 08:48
Казанджия съм и ми е писнало от алкохол

Pavel_Bs
20.02.2015, 10:12
Е,това обяснява нещата.Едно време като ходех да питам за риба на даляните,рибарите ми викаха - "дай мръвка и ще ти намеря риба",в смисъл,че им е втръснало от рибата,независимо каква е и колко е вкусна.Та ти колега,дет се казва си се насадил малко на пачи яйца - хем казанджия,хем жената ангел,хем не си и ловец,че да я впишеш като злополука.Сал едни пчели си завъдил и сигурно всеки ден им показваш снимката на любимата,да и се нахвърлят ако мине наблизо :rtfm:.

vencii
20.02.2015, 13:24
То начини много, някой си отиват от гъби други от удар щото не искат да ядат гъби.

wenciautoklima
22.02.2015, 06:46
За ракията ясно-писнало ти е,а що не не кажеш за виното!

vencii
22.02.2015, 10:15
Вечер пийвам по една чаша мавруд.

Ангел Йосифов
22.02.2015, 11:02
Вечер пийвам по една чаша мавруд.


Ами ако не мръкне...?

vencii
22.02.2015, 13:59
Ако не мръкне-изгорях. Докато е светло не мога да сложа капка алкохол в устата, дори и бира.

wenciautoklima
22.02.2015, 14:00
Днес на Сирни заговезни от всички искам прошка!!На всички Вас нека господ Ви прости!!

Ангел Йосифов
10.03.2015, 16:04
Колеги,някой запознат ли е с винен сорт "Евмолпия".По известен,като "Тракийски мавруд".Това,което знам(от нета) е,че е кръстоска 50/50 м/у мавруд и мерло.Преди около 6-7 години правих вино от такова грозде,но тогава не знаех каво е гроздето(името). Решил съм да набоцкам няколко десетки коренчета та питането ми е за "капризите" на сорта.

Sakar
10.03.2015, 17:54
Не се занимавам с лозарство, но доколкото ми е известно насаждения от този сорт основно има в Свиленградско (от там съм купувал такова грозде). Та като казвам Свиленград си мисля за климатичните условия, което може да се окаже от значение.

Ангел Йосифов
10.03.2015, 18:44
Да,знам,че м/у Свиленград и границата има Евмолпия,но тогава(преди години) не знаех името.Не допускам,че ще имам проблем със географията.Там където мисля да сея,"родителите"(мавруд и мерло) виреят спокойно и достигат захарност до 26%.Сигурен съм,че Евмолпията няма да има проблем.

koragroup
10.03.2015, 23:35
Поздрав за всички пчелари ракиоизварители!


https://www.youtube.com/watch?v=z8imp0gM704#t=264

Искрен Мутафов
11.03.2015, 05:56
Айряна е лесен, остава само да "качиш" една собственоръчна баница в темата за готвачите...

petttto
16.03.2015, 20:55
:) пазете ракията от пчелите да няма пияни клиенти.
http://1.bp.blogspot.com/-2z9FwmeplEM/VPnTpafvfDI/AAAAAAAACFY/J6ti4jayMMY/s1600/kum-statiata.png (http://u-bg.blogspot.com/2015/01/kak-da-napravia-sitemap-na-moia-sait.html)

vencii
16.03.2015, 21:08
https://www.youtube.com/watch?v=frCtUsaOgas

Ангел Йосифов
31.05.2015, 07:36
Орехов ликьор.Става и за лекарство.Сега е моментът.

bobi_cz
31.05.2015, 07:58
как се прави и консумира тоя орехов ликйор .... че имам доста орехи и стана интересно

Ангел Йосифов
31.05.2015, 08:05
Със ракия,орехи и мед + ......В нета има доста инфо.

valaz
31.05.2015, 14:57
Гилъне, продават дъбов чипс. Слагаш го в ракията и става страхотна. И цвят, и аромат. Правил съм го и тази година пак ще е така. А за варенето аз лично слагам патоките в следващите джибри. Последните ги пазя за следващата година. Важното при варене е да спреш при 40 градуса, за да няма метилов алкохол. Той е най-тежката фракция и излиза последен.
А след това, като поостарее ракията е задължително с добри приятели и хубави мезета да се "куса" drinks;
Метиловия алкохол е най-леката фракция и излиза най-рано. Викат му "първак". Следва етиловоя алкохол, който е основния алкохол в спиртните напитки. След това идва ред на пропиловоя и бутиловия алкохоли, които са по-тежки фракции. Последния е особено отровен. От него се прави антифриза. Не знам, в какво количество се среща в патоките.

бат тянко
31.05.2015, 16:50
Поздрави на всички пчелари ракиджии.Щом сега му е времето да говорим за ракийката да кажа за моята.Слагам само Мерло,Мускат и Мискет.Докарвам захарноста на 23,като обезателно добавям мед.Варя само в стари казани-двойна преварка.От съответния казан оставям 1 % първак.Съхранявам в дъбово буре.
Бурето задължително е минало през няколко реколти бяло вино за да не промени цвета и за да не е жадно.После в него само жива вода и никога да не изсъхва.
Салата само от Биволско сърце,овче сирене,зехтин и босилек.НАЗДРАВЕ!

Недялко Атанасов
04.06.2015, 16:48
Салата само от Биволско сърце.....................................Н ЗДРАВЕ!Много си ми далеч, инак идвам за 5-10 коренчета от ряз,че си затрих дамазлъка.

koragroup
07.06.2015, 09:59
Поздрави на всички пчелари ракиджии.Щом сега му е времето да говорим за ракийката да кажа за моята.Слагам само Мерло,Мускат и Мискет.Докарвам захарноста на 23,като обезателно добавям мед.Варя само в стари казани-двойна преварка.От съответния казан оставям 1 % първак.Съхранявам в дъбово буре.
Бурето задължително е минало през няколко реколти бяло вино за да не промени цвета и за да не е жадно.После в него само жива вода и никога да не изсъхва.
Салата само от Биволско сърце,овче сирене,зехтин и босилек.НАЗДРАВЕ!

Колега, ти да не живееш в рая бре... много благини много нещоdrinks;

бат тянко
07.06.2015, 10:30
Кора,в рая ракия няма!Обаче ако осигуриш зайци пърцуцата ще е от мен.Лалов догодина ще ти дам разсад от сърцата.Поздрави!

siko13
11.06.2015, 13:54
Поздрави на всички пчелари ракиджии.Щом сега му е времето да говорим за ракийката да кажа за моята.Слагам само Мерло,Мускат и Мискет.Докарвам захарноста на 23,като обезателно добавям мед.Варя само в стари казани-двойна преварка.От съответния казан оставям 1 % първак.Съхранявам в дъбово буре.
Бурето задължително е минало през няколко реколти бяло вино за да не промени цвета и за да не е жадно.После в него само жива вода и никога да не изсъхва.
Салата само от Биволско сърце,овче сирене,зехтин и босилек.НАЗДРАВЕ!
Не съм специалист макар, че доста ракия съм сварил и изпил, но от специалисти знам, че захарността на материала за ракия, няма смисъл да надхвърля 18, защото тогава става пълно усвояване на захарта, при по-висока захарност не само, че губим от захарта но при предозиране може изобщо да не започне ферментация. При виното вече си трябва захарност 23 дори до 27. Наздраве!

jordanov
11.06.2015, 15:45
Долу горе е така, само дето по принцип не губим от захарта. Процентите в материала са един от факторите за успешна ферментация и това е, другото зависи за какво ти трябва. В нормални домашни условия и с ниски, и с високи проценти ще имаш допълнителни грижи още за започването на процеса.

Ангел Йосифов
15.06.2015, 16:48
Реших малко да импровизирам ама ......неможах да се вредя,не можах да опитам...иначе по разказ -мека с аромат на липа и влиза здравословно.

delta.e
15.06.2015, 17:23
Нали при вас , липата не бе разцъфтяла или я ползвате само за питие ?

Ангел Йосифов
15.06.2015, 19:06
Братле,във нито един момент не съм твърдял,че липата при мен не цъфти даже магазините са почти пълни.Иначе ДА липата я ползваме за питие,а и не знам някъде да я ползват за нещо друго.

delta.e
15.06.2015, 19:12
Браво !
Това и очаквах като отговор .

koragroup
24.06.2015, 06:49
Производителите на чадъри се молят за дъждовно лято.
Производителите на сандали се молят за сухо лято.
Производителите на бира се молят за горещо лято.
Само производителите на ракия не се молят, а произвеждат, произвеждат.....

бат тянко
28.06.2015, 12:49
Поръчах гроздето за новата партида.Мерло от Любимец,Мискет от Сунгурларе,Муската е от Черноморец.Дано тази година е добра,че да има .

solaris60
30.06.2015, 11:44
Иначе ДА липата я ползваме за питие,а и не знам някъде да я ползват за нещо друго.

Някъде я ползваме за дърворезби.

delta.e
30.06.2015, 13:24
Липата има много приложения -клечки за кибрит ( освен тополата) , въглен за рисуване и дървени въглища за димен барут .

Ангел Йосифов
30.06.2015, 13:42
А дали става за рамки?????Иначе знам,че може и ракия да се вари от дървесината на липата,но за цвета не знам друго приложение освен за пиене....може и мазане.

delta.e
30.06.2015, 14:21
Става .
Да не е , с една дума , че Слънчо пак ще ме критикува .
Меко дърво , при разрез е със леко седефена структура .
Лично на мен , ми харесва дървесината за обработка .

HINAP
30.06.2015, 14:48
Май оспамихме хубавата тема за ракията ,макар че има форум за специалисти по тоя въпрос http://www.rakiyata.com/forum/viewforum.php?f=7.Но нека и аз да се вмъкна тук и да кажа,че рамките от липа са много добри и са за предпочитане.

delta.e
30.06.2015, 14:59
Вярно !
Където , напиша нещо съм в грешка .

бат тянко
10.07.2015, 19:26
Мъча се в момента с една мускатова ракийка .,ама зор ви казвам,зор и Сизифовски мъки.Че и салатата трудна.Че и цяла купа набарботила благоверната ми съпруга-да ми е жива и здрава барабар с малкия.Хай наздраве и повече усмивки!И пъпеши с пресен медец!

ciko
10.07.2015, 21:22
Мъча се в момента с една мускатова ракийка .,ама зор ви казвам,зор и Сизифовски мъки.Че и салатата трудна.Че и цяла купа набарботила благоверната ми съпруга-да ми е жива и здрава барабар с малкия.Хай наздраве и повече усмивки!И пъпеши с пресен медец!

Да не се озориш много и да си докараш някой махмурлук, че утре е ден за п... п.... п.... п... пчелина, щях да го объркам с плажа.

Дамян Дамянов
10.08.2015, 01:00
4867

Качествена домашна ракия - Тайните на професор Димитър Цаков (magnet:?xt=urn:btih:e41e69aebe1275bfcf66bccec5a01 6de12573dfc&dn=Kachestvena+dom.+rakia)

icofly
12.08.2015, 00:06
https://www.fishable.net/img/group/385041_85_11975_6.jpg

Ангел Йосифов
01.09.2015, 06:23
Ще има и за вино ще има и за ракия.По всичко личи,че тази година ще берем и печем по рано.

Дамян Дамянов
04.09.2015, 14:19
Днес получих подарък от колега и се зачудих защо ми праща 3 литра Етър. Не се чудих дълго - наздраве! :laughing:

http://s10.postimg.org/g3w0vic8p/IMG_20150904_151352.jpg

koragroup
04.09.2015, 14:27
Днес получих подарък от колега и се зачудих защо ми праща 3 литра Етър. Не се чудих дълго - наздраве! :laughing:

...

Като за обедно време, добре си го пробвал гледайки колко въздух е поела бутилката... пак е добре щом можеш още да пишеш:P

Дамян Дамянов
04.09.2015, 16:06
Като за обедно време, добре си го пробвал гледайки колко въздух е поела бутилката... пак е добре щом можеш още да пишеш:P

Така си беше :) Сигурно топлото обема е станал по-малък.

бат тянко
04.09.2015, 18:22
Днес си купих 280 кила мерло.Захарност 24.Много добре!Скоро почват муската-дано и той да е така.Щото буренцето,плаче жално за грозданка!

delpi
07.09.2015, 13:42
4950

Асмата се отчете с около 200 кг тази година(3 бидона по минимум 70 кг).
Не е много висока захарността, но го обрахме, защото скорците го почнаха.
Вероятно ще остане за ракия, а за винце ще вземем към края на месеца мерло и каберне. Тази година цената се очертава да е нормална, за разликата от миналата, когато търговците си правеха каквото искат поради слабия сезон.

бат тянко
09.10.2015, 17:44
Идната седмица ще пекна 400 кила материал.Ако пусне добре и като преседи в бурето с другия ще почерпя някои братчета.Обещавам!

delta.e
09.10.2015, 19:42
Бат Тянко , нека и аз да съм в групата на почерпените , че тук двама ме изкараха пиянде .:)
Съответно , и аз ще реванширам.

бат тянко
09.10.2015, 20:58
Петьо,пращай адрес на лични!

бат тянко
17.10.2015, 18:32
Сварих една част от материала.От 380 даде 70 литра амброзия.Като текна първака спиртомера не го хвана,потъна до дъното на канчето.Не съм слагал много захар.

бат тянко
18.10.2015, 13:19
И понеже имам мераци да започна да правя и червено вино ще споделя с вас,че реших да използвам съда за вино и за матуратор.Така цената ще падне наполовина,защото и сметките са важни,както казва Матеев.Само не съм решил с каква вместимост да си купя?

Sakar
18.10.2015, 18:01
Колкото по-голям, толкова по-добре. Той като е с потопяем капак, може да съдържа и по-малко количество.
Но, виното си иска дъбово буре.

бат тянко
18.10.2015, 18:56
Ами да ти кажа,толкова приятели имам че надали ще стигне до отлежаване.За големината сме на едно мнение,най-големия според възможностите ми.

s3s3s3
18.10.2015, 18:58
Но, виното си иска дъбово буре.

Защо.....?

бат тянко
18.10.2015, 19:11
За да отлежава правилно,ама трябва и да е ново.

Pavel_Bs
18.10.2015, 20:26
Бат Тянко и си прав,ама не съвсем.Новото буре трябва да е много добре накиснато за да не замирише ракията на дърво.Затова е по-добре първата година да се напълни с бяло вино,по възможност мускат.От там насетне - пей сърце.Ако няма бяло,може и с червено,а преди ракиджоса се измива с 10% соден разтвор,за да се свали цвета от дървото(избелва се).Третия вариант е добро накисване поне 4-5 дена с подмяна на водата на 24 часа за да се изтегли излишния танин и джибромицина да не загрубее.Аз специално си имам буре,което е овъглено от вътре и ракията става точно на уиски.Когато варя ракия,материала предварително се пресова и в казана се налива само чисто вино,тоест правя винен дестилат,нещо като коняк ама не съвсем.Варя на аламбик за да запазя аромата,защото гроздето ми е мускатово.От там за 3 месеца в споменатото буре и си ти.Та за новите бурета тъй правя аз.

vencii
18.10.2015, 20:39
Павка за аламбика не съм много съгласен, пробвай да свариш на истинска колона на кооперация Бенковски и ще видиш разликата.

бат тянко
18.10.2015, 20:44
Павка,имах предвид бурето да е ново за вино.За ракията имам дъбово буре 200 литра,което е прекарало седем реколти Мискет.Когато в него няма ракия го консервирам със серниста киселина и вода.

Pavel_Bs
18.10.2015, 20:49
Къде го тоз казан?Ако е на повече от 30 км. от Бургас,скоро няма да опитам:laughing:

бат тянко
18.10.2015, 20:55
Наздраве на всички,които предпочитат качеството пред количеството,или качествено количество.blush;

vencii
18.10.2015, 20:58
Не знам къде по вашия край има,но както слагаш само вино и ако се работи правилно с колоната тя ще спре тежките аромати и паточни фракции и ще получиш една лека, ефирна ракия с прекрасен мускатов аромат. Заслужава си да минеш някой и друг километър повече.
Бат тянко кат си рекъл наздраве ще пийна едно маврудче за здравето на всички.

бат тянко
18.10.2015, 21:03
Абе то,че има колони има,ама аз открай време си варя на стар казан и съм си намерил тертипа.

Pavel_Bs
18.10.2015, 21:06
Павка,имах предвид бурето да е ново за вино.За ракията имам дъбово буре 200 литра,което е прекарало седем реколти Мискет.Когато в него няма ракия го консервирам със серниста киселина и вода.


Човек като бърза и разбрал,неразбрал пише...Сега видях,че имаш предвид виното.Ако оставиш бурето ще разсъхне,но няма да се прецака.Аз също имам 200л.,но е на повече от 80 години.Правено е за бира навремето.Дъгите му са три пъти по-дебели от стандартното за да не гръмне и пие най-малко от всичките ми бурета.Изработката е перфектна.Когато ми го подариха,го отворих,престъргах основно с шлайфа и му смених капаците.Малко го редуцирах за да мога да го вдигам (празно:laughing:)Та въпросният дълготраен актив съм го оставял по цяла година сухо и проблем не съм имал.Относно сернистата киселина - тази година ще ми е втора в която не ползвам никакви стабилизатори или консерванти.Миналата година реших да рискувам и не вложих нищо в шарата.Буретата също спрях да ги напушвам с ленти.Резултата - в момента допивам последните 2 литра от 50 литровата дамаджана с бордо(каберне и мерло),тоест,запази се с перфектен вкус и аромат.Тази година отново рискувах и се надявам да има какво да сложа на масата като стане студено.Ако спра да пиша,значи съм се изложилcrying;

бат тянко
18.10.2015, 21:17
Брях-голям майстор бе браво!

Pavel_Bs
18.10.2015, 21:18
Ей,като крастави магарета се намерихме,а.Айде колегата казанджия,аз съм лозар,ама ти бат Тянко - отде тая любов към скоросмъртницата?Да не те чака зла жена в къщата брей или си почнал по чашка на ужилване както пишат в старата литература и ей го ся резултата.

бат тянко
18.10.2015, 21:22
Да ти кажа Павка,че се намираме е вярно.Обичам да пия ама с мярка.Мерака ми е голям ,но повече от 100 грама не пия.Както се казва -от стар лозарски род съм.Истината е че обичам качествените неща .Абе ретро мен.

бат тянко
18.10.2015, 21:25
Забравих да кажа за жена ми.Аз съм си я избирал и си я харесвам.Не съм от тея дето викат голяма патка излезе.Наздраве с едно туламорче приятелчета!

Pavel_Bs
18.10.2015, 21:28
Човек за да оцени качеството трябва да остане в съзнание:laughing: - основно правило за мен!С ракия съборих жената(или тя мен),с меда събарям децата!

vencii
18.10.2015, 21:32
Наздраве-да сме живи и здрави, другото все ще го нагласим.

бат тянко
18.10.2015, 21:33
За жената добре,ама за децата не схванах-почнах виното.

Pavel_Bs
18.10.2015, 21:38
Много обичат мед и като не слушат им резвам порциона когато поискат(за кратко време от около час).То второто още не може да ми го каже,ама го чета в очичките:laughing:.Бая преварена джибра натрупахме на една страница.Айде лека вечер.

Ангел Йосифов
19.10.2015, 18:38
Обичам да пия ама с мярка.Мерака ми е голям ,но повече от 100 грама не пия.

А бе и аз така,по 100гр ама..... до вчера,когато се събрахме почти цялата застава(85г.-87г.),начело с командира.Всеки носеше домошарка.И вино и ракия,мезета-пъстърма от сърна.......Дано да не съм обидил някой аскерапап,че не съм му пробвал реколтата.И добре,че не съм пробвал всичките.........

ch.atanasov
19.10.2015, 18:44
Да ти кажа Павка,че се намираме е вярно.Обичам да пия ама с мярка.Мерака ми е голям ,но повече от 100 грама не пия.Както се казва -от стар лозарски род съм.Истината е че обичам качествените неща .Абе ретро мен.

Това добро настроение ,няма да е само от 100гр.:laughing:

Ivan Mankov
19.10.2015, 20:19
Обичам да пия ама с мярка.Мерака ми е голям ,но повече от 100 грама не пия.

С една дума : " По едно ,но няколко пъти !~!!!!!! :bigsmile:

jordanov
19.10.2015, 21:23
А бе и аз така,по 100гр ама..... до вчера,когато се събрахме почти цялата застава(85г.-87г.),начело с командира.Всеки носеше домошарка.И вино и ракия,мезета-пъстърма от сърна.......Дано да не съм обидил някой аскерапап,че не съм му пробвал реколтата.И добре,че не съм пробвал всичките.........

Ае бая често почнахте да се събирате!? Че и практически занятия провеждате... Иваси, след две седмици правим 30 години от клетвата...

judas
20.10.2015, 08:30
Тая година с комшията събрахме към един тон круши, но не пуснаха много - около 80л ракия. И май джибрите попревтасаха. Като потъне 'капакът', веднага ли трябва да се вари?

Иван Симеонов
20.10.2015, 17:31
Не 'капакът',а захаромера ,какво показва,на нулата ли е,давай в казана.И най важното е,да е в затворено помещение за да протече ферментацията правилно и резултата ще те зарадва!Наздраве!

Pavel_Bs
20.10.2015, 22:10
От едно време битува мита,че "шапката като падне и материала е готов за варене".Ферментацията и гниенето са два различни процеса,като първия е пряко свързан с качеството на изходния продукт,а втория е с не толкова пряк ефект,но определено негативен за крайния резултат.

judas
21.10.2015, 08:04
Не 'капакът',а захаромера ,какво показва,на нулата ли е,давай в казана.И най важното е,да е в затворено помещение за да протече ферментацията правилно и резултата ще те зарадва!Наздраве!
Захаромер имам, ама първоначално беше гъста каша и нямаше как да го меря, после го зарязах и кога се е избистрило, Бог знае. Както и да е, трупам опит за догодина.

delpi
21.10.2015, 09:06
judas (http://pchelari.com/forum/member.php?u=5578), не каза колко захар сте сложили на този 1 тон круши?

бат тянко
21.10.2015, 09:52
И колко вода ?

Гецата
21.10.2015, 11:23
Захаромер имам, ама първоначално беше гъста каша и нямаше как да го меря, после го зарязах и кога се е избистрило, Бог знае. Както и да е, трупам опит за догодина.
Кашата се прецежда или изтисква през тензух (вид плат) или друго подходящо парче плат,може и хавлия дори.За плодовите джибри е важно да се варят на нулата или мааалко преди нея,щото после .... фира.Така съм чувал ;) .

zapstojan
21.10.2015, 11:46
Захаромер използвам само когато слагам грозде за вино. Понеже плодовете са с по-ниска захарност от гроздето, то блъскам вода и захар в съотношение 3:1 и не бера грижа че захарноста на кашата ще прехвърли 25%. Няма такава опасност. (При захарност над 25% ферментацията протича трудно).
За мен кашата е превряла когато се избистри. Отново не използвам захаромер.
За фирата след ферментация и аз съм чувал, но при мен няма фира. Това съм го пробвал. Фира може да се получи, ако ферментацията протича лятото, когато е много топло и алкохола изветрява или при неправилна ферментация.

бат тянко
21.10.2015, 18:15
Нямам търпение да стане и другия материал та да го преваря и да се наслаждавам на резултата заедно с приятелите.Искам да споделя и как я правят италианците.Имам един приятел от Сицилия,който ми разказа че те правели вино,а после от него варели ракия.Резултата бил над 80 градуса.Бях занесъл един буркан мариновани камби и той се спука да яде с хляб,като разправяше че майка му правела същите?Абе голям образ!

Pavel_Bs
21.10.2015, 18:35
Бат Тянко опитвал ли си 80градусов първак?Едно време на казана където варя имаше една баба която като минава с патките се отбиваше през казана.Корава жена ей, стотарка на 65градуса я гаврътваше като гларус,едно "да си жив" и продължаваше с патките.Някои "помпат" виното допълнително със захар и довнасят дрожди за да се увеличи алкохолния градус.По този начин не е трудно да изкараш и над 80градусова.Има сортове грозде които качват и над 30 захарност.Абе техники има бол,всичко зависи от това кой ще пие напитката - дали собственика или купувача.Иначе за камбите - бравос.Дано са ти останали "за приятелите" де.

Ангел Йосифов
21.10.2015, 18:44
Едно време ,когато бях по "умен",пиех ракия над 50* и се хвалех,а сега,като по "глупав",гледам да е до 45*.Тъй де поне да се усети вкуса и аромата......

бат тянко
21.10.2015, 18:51
Туй дето го казваш Ачка е вярно.Аз като бях по-глупав пиех литър вино на екс,ама после се губех.Втория път пресякох границата с една диня и мастика-пак се загубих.От тогава помъдрях и вече не се губя.

бат тянко
21.10.2015, 18:58
Павка ,като рече за тая баба се сетих за моята.Тя като си върши дневната работа мине покрай бюфета и прас един гълток ракия.По някое време пак.Ама на дядо му разреждаше ракията,за да не се напива пък тя пиеше от хубавата.

Pavel_Bs
21.10.2015, 19:03
Ето защо жените живеят по-дълго.Ще трябва да укрия брендито за лични цели,че като се позамисля,жената пропи с/заради мен,а покрай децата удвои дозата.

бат тянко
21.10.2015, 19:28
Абе каквато и пукница да консумираме те жените пак ще ни надживеят.Кръвта им се сменя и т.н.Затова вдигам тост за жените,които изневеряват на мъжете си...за да им останат верни.,всъщност!Наздраве!

Ангел Йосифов
28.10.2015, 19:43
Алкохолът е основата,направо темелът на биологичната еволюция http://news.ibox.bg/news/id_1486422499

Юрий Цветков
29.10.2015, 09:40
Алкохолът е основата,направо темелът на биологичната еволюция http://news.ibox.bg/news/id_1486422499Малиии, ей сега да бях в космоса и да имах бидони,бидни, бидони ....:laughing:

Илиев
29.10.2015, 11:06
От Байконур са изстреляни 20 ракети с изпитани съветски космонавти към кометата.

зуница
29.10.2015, 12:03
От Байконур са изстреляни 20 ракети с изпитани съветски космонавти към кометата.
Пропускаш странните премествания на руските спътници , които са засечени от американците. Подозирам , че целта е да се насочи кометата към Байкал. Как ще изглежда пълен с водка!?Спирт и природна вода!Най-големия естествен резервоар на водка!drinks;

tihmr
09.11.2015, 18:16
...........................5360

Илиев
09.11.2015, 18:51
сварих и аз преди 2 седмици джибрите...кое ми направи впечатление на казана? - спиртомера на казанджията се оказа, че отчита грешно - завишава с няколко градуса, което е много, и съответно лъже накрая при отсичане на патоките....добре, че наливах ракията в 11 литрови туби от минерална вода, и не успях да я смеся с гадните патоки....при 43-44 градуса по неговия спиртомер, почна да тече мътна, което ме накара веднага да я събирам в друга туба, и така спасих 44 литра качествена гроздова ракия...и се ядосах, и си купих професионален френски спиртомер ALLA за 21,60лв, и ми разпечатаха таблица за поправките в спиртни градуси спрямо температурата на ракията в температурния диапазон 17-25 градуса....оказва се, че ако ракията е с Т 25 градуса, то поправката е минус 2 спиртни градуса, а ако 17гр. поправката е плюс 1 градус....като тече от казана според мен е топла ракията, т.е. трябва от показанията на спиртомера да се вадят поне 2 градуса, за да получим точния градус, и то при верен спиртомер!

Bobi-M9598
09.11.2015, 21:20
Здравейте,

Не че съм "голям" специалист, но може би с напредването на годините ракийката взе да ми се услажда. Относно потапянето на "шапката": ЛОШО!!!!!!!!!!!!!
В зависимост от дневните температури джибрите са готови за около 20-25 дни, т.е. лятото. За гроздето, на 24.09. купих грозде за вино. Тъй като се полакомих и взех повече на сутринта беше тръгнало да ме "търси" (около 4-5л. бяха изтекли по пода в мазата). Извадих две баки от латекс и ги сложих в 80л. бидон. Добавих захарен сироп 1:3, (6кг. захар). Сварих ракията около 27-28.10. Количеството бе малко под 11л.
Относно казана: МНОГО ВАЖЕН ИНСТРУМЕНТ. Навремето си поръчах казан в кооперация "Бенковски". Не питайте колко ми струваше казан 120л. (3 000лв.)
Та тогава "специалиста" с който говорих ме пита от какво ще варя. Писа нещо, смята иииииии заключи: За този казан при варене на гроздови джибри трябва да отделям по спомен около 480мл. първак, от плодове двойно.

Поздрави, и наздраве! Г. Георгиев


Пропуснах за спиртомера, сина ми, ми подари спиртомер със термометър.

vencii
09.11.2015, 21:41
Жоро помоли сина ти да ти подари и един захаромер с термометър и когато правиш материал за ракия трябва да гониш захарност на материала между 18-20 %. При 3 към 1 вода захар почти една трета от захарта я губиш.

Bobi-M9598
09.11.2015, 21:58
Здравейте,

Имам захаромер заради виното, по точно сахаромер. Не знаех, че има и захаромери с термометър. Още утре ще "подам" заявката!

Поздрави, Г. Георгиев

Искрен Мутафов
10.11.2015, 05:30
сварих и аз преди 2 седмици джибрите...кое ми направи впечатление на казана? - спиртомера на казанджията се оказа, че отчита грешно - завишава с няколко градуса, което е много, и съответно лъже накрая при отсичане на патоките....добре, че наливах ракията в 11 литрови туби от минерална вода, и не успях да я смеся с гадните патоки....при 43-44 градуса по неговия спиртомер, почна да тече мътна, което ме накара веднага да я събирам в друга туба, и така спасих 44 литра качествена гроздова ракия...и се ядосах, и си купих професионален френски спиртомер ALLA за 21,60лв, и ми разпечатаха таблица за поправките в спиртни градуси спрямо температурата на ракията в температурния диапазон 17-25 градуса....оказва се, че ако ракията е с Т 25 градуса, то поправката е минус 2 спиртни градуса, а ако 17гр. поправката е плюс 1 градус....като тече от казана според мен е топла ракията, т.е. трябва от показанията на спиртомера да се вадят поне 2 градуса, за да получим точния градус, и то при верен спиртомер!

Ти, сам си се "светнал", че проблема идва от температурната разлика, и съответно трябва да се преизчислява алкохолният градус спрямо температурата, същото нещо го има и при рефрактометрите с които се мери и водното съдържание в меда, т.е.т. не ти е виновен спиртометъра на казанджията...
Колкото до мътната ракия, тя много лесно се "лекува", на Диониса продават една филтърна хартия, прекарва се през нея и става идеално бистра, аз съм имал мътна над 45-46 градуса, и от магазина ми обясниха, че това се дължало на семките от гроздето, и попадането им в казана(по възможност трябва да не се сипват в казана), от тях се отделяли някакви етерични масла на които се дължи тази матилка. Аз и затова използвам бутилки от 2,5 литра да наливам ракията, и ги номерирам с книжно тиксо(лесно се пише върху него).

jordanov
10.11.2015, 15:21
...кое ми направи впечатление на казана? - спиртомера на казанджията се оказа, че отчита грешно - завишава с няколко градуса...

Само да вметна. Ако казанът е регистриран, т.е. е "специализиран малък обект за дестилиране", спиртомерът трябва да отговаря на определени изисквания.

jordanov
10.11.2015, 15:24
когато правиш материал за ракия трябва да гониш захарност на материала между 18-20 %. При 3 към 1 вода захар почти една трета от захарта я губиш.

Това не го разбрах?

vencii
10.11.2015, 21:55
Спиртомера който отговаря на изискванията на митниците е тариран от мерки и теглилки, има сертификат,измерва десети от градуса и целия му обхват е от 40 до 50 градуса и струва 160 лв. никой казанджия няма да го даде на клиентите да си мерят ракията. Моя стои в специална кутия и не се пипа по никакъв повод.

В едно домашно вино алкохола трудно надхвърля 10 %. прието е че домашното вино е максимум 11%. В много редки случай може да достигне 12%. В практиката 56% от захарта се превръща в алкохол та сметката е проста при 20% захарност 56% от нея ще станат на алкохол което прави 11.2 алкохолни процента, демек за да се превърне всичката захар на ракия тя не трябва да надхвърля 20% и не е добре да пада под 18% при започване на ферментацията

jordanov
11.11.2015, 11:58
Хм, нещо не ми харесва как ги смяташ, ама айде довечера ако имам повече време, ще поспорим

бат тянко
11.11.2015, 12:21
Много добре си го обяснява,ние не си даваме сметка че е точно така.

Илиев
11.11.2015, 15:29
10 захарни единици след ферментацията се превръщат в 6 алкохолни градуса, демек ако смелим гроздето, и със захар докараме мъстта/ширата на 24% захарност, то ще получим вино с 14,4% алкохол - това го приемете за аксиома, защото ми го каза бивша главна техноложка на Русенския винпром......или казано по друг начин, от упътването на един френски профи мъстомер - около 1,68% захарност дават 1% алкохол, което е същото

jordanov
11.11.2015, 16:34
Това е така, да. Значи при редовна ферментация 100% от захарите в кашата трябва да станат на алкохол, не го ли направим, губим или захар при ракията, или качество при виното. Оттам нататък почват различните сметки от колко захарност и как да почнем че да минем през добра ферментация и да стигнем добър рандеман. Затова и в домашните условия ориентира е 21-23 стартов градус, с всевъзможните му корекции от първоначална температура на материала, средноденонощна околна темепература и т.н. и т.н.

Ангел Йосифов
11.11.2015, 18:00
Брях,брях..Като ви чета "промилите" направо се чудя как,аджеба, бащите ни,дядовците ни....как ли са правили вино и ракия.....

Илиев
11.11.2015, 19:08
еми те и моите двамата дядовци си го пиеха винцето с лимонадка основно, щото иначе си беше квалитетен домашен оцет!

Ангел Йосифов
11.11.2015, 20:48
Ами като правят оцет,оцет ще пият.Явно не са "познавали" хумата.А тогавашната лимонада си беше като "подправка" не като сегашната да не може да ти оцвети джуките.И на мен до преди двайсетина години ми горчеше,киселееше,пареше....

vencii
11.11.2015, 21:23
[QUOTE=Илиев;75978]10 захарни единици след ферментацията се превръщат в 6 алкохолни градуса, демек ако смелим гроздето, и със захар докараме мъстта/ширата на 24% захарност, то ще получим вино с 14,4% алкохол - това го приемете за аксиома, защото ми го каза бивша главна техноложка на Русенския винпром......или казано по друг начин, от упътването на един френски профи мъстомер - около 1,68% захарност дават 1% алкохол, което е същото[/QUOTЕ

Това може да стане,но във вимпрома-в домашни условия не. Когато убиеш дрождите в мъста и засееш с ъс селектирани дрожди които издържат 15% алкохол, Когато почнеш да контролираш ph-то,азотното съдържание,фосфора.калия,т мпературата и тн. и ти ще постигнеш 14.4 алкохол. Вече са селектирали щамове дрожди които издържат до 20% алкохол. Правете разлика между материал за вино и за ракия. При виното залагаме висока първоначална захарност( 22,23,24дори 25) за да останат неразградени захари в зависимост какво вино желаем. При материала за ракия целта е всичката захар да се превърне в алкохол и затова тръгваме с максимално 20% и за да не се разваля лесно минимално 18%

jordanov
19.11.2015, 11:34
Това може да стане,но във вимпрома-в домашни условия не. Когато убиеш дрождите в мъста и засееш с ъс селектирани дрожди които издържат 15% алкохол, Когато почнеш да контролираш ph-то,азотното съдържание,фосфора.калия,т мпературата и тн. и ти ще постигнеш 14.4 алкохол. Вече са селектирали щамове дрожди които издържат до 20% алкохол. Правете разлика между материал за вино и за ракия. При виното залагаме висока първоначална захарност( 22,23,24дори 25) за да останат неразградени захари в зависимост какво вино желаем. При материала за ракия целта е всичката захар да се превърне в алкохол и затова тръгваме с максимално 20% и за да не се разваля лесно минимално 18%

Това вече е добро обяснение и така съм съгласен. В практиката обаче, специално по нашия край и по традиция, хората искат да си произведат от гроздето прилично винце поне до пролетта да имат, а на джибрата да сложат захар и водица да стане втора ферментация и да имат и ракия. Вярно е че материала за ракията може /трябва/ да е с по-нисък градус и хората го знаят това, ама всеки гледа да се застрахова, макар и с малко загуба на захар -но да не рискува целия бидон. Това с оглед на сезонните специфики и административната особеност около ракиеваренето.

jordanov
19.11.2015, 11:36
Това може да стане,но във вимпрома-в домашни условия не. Когато убиеш дрождите в мъста и засееш с ъс селектирани дрожди които издържат 15% алкохол, Когато почнеш да контролираш ph-то,азотното съдържание,фосфора.калия,т мпературата и тн. и ти ще постигнеш 14.4 алкохол. Вече са селектирали щамове дрожди които издържат до 20% алкохол. Правете разлика между материал за вино и за ракия. При виното залагаме висока първоначална захарност( 22,23,24дори 25) за да останат неразградени захари в зависимост какво вино желаем. При материала за ракия целта е всичката захар да се превърне в алкохол и затова тръгваме с максимално 20% и за да не се разваля лесно минимално 18%

Това вече е добро обяснение и така съм съгласен. В практиката обаче, специално по нашия край и по традиция, хората искат да си произведат от гроздето прилично винце поне до пролетта да имат, а на джибрата да сложат захар и водица да стане втора ферментация и да имат и ракия. Вярно е че материала за ракията може /трябва/ да е с по-нисък градус и хората го знаят това, ама всеки гледа да се застрахова, макар и с малко загуба на захар -но да не рискува целия бидон. Това с оглед на сезонните специфики и административните особености около ракиеваренето.


Дамянич, като ти остане време, остави само единия пост. Благодаря.

Ангел Йосифов
23.11.2015, 18:31
И таз година попълнихме запасите,като за 10 годишно имбарго........

Ivan Mankov
23.11.2015, 19:57
Ангеле ,то направо си готов за 3-тата световна ! Хем горивата контролираш ,хем оръжието !:bigsmile:

IVO_3
23.11.2015, 20:33
Някой знае ли дали може да се оправи загоряла ракия?

rumenggr
23.11.2015, 20:49
Оправя се чрез.... изпиване. Друг вариант няма. Някъде я сравняваха с филия намазана с терпентин.;) Недей да се опитваш да я слагаш в по малко в следващи партиди, ще съсипеш и тях.

Pavel_Bs
23.11.2015, 20:53
Колега,казанджиите твърдят,че загоряла не може да се оправи.Ако искаш пробвай със следното - взимаш една бутилка от минерална,по възможност по-дълга и не толкова тумбеста(1,5л.,2л.,3л.).Купуваш активен въглен насипно от аптека и пълниш шишето.Преди това му режеш дъното и от там го насипваш.Предварително постели марличка на гърлото за да задържа въглените.Ракията я сипваш в някакъв съд с канелка(буре,бидон) и я пускаш да КАПЕ БАВНО през филтъра.Филтъра предварително му пусни вода да се накисне,че бая ракия ще поеме докато текне отдолу.Предполагам,че номера може да стане и с дървени въглища за барбекю.Въпроса е въглените да са ситни.Можеш да я прекараш няколко пъти.След това преварка,но не я смесвай с друга .Успех.

rumenggr
23.11.2015, 20:59
И това с въглена не е решение. Опитвано е. И пет, шест преварки също. От цялата игра ще остане алкохол с висок градус за технически цели и много загубени надежди и време.

ch.atanasov
23.11.2015, 21:06
И това с въглена не е решение. Опитвано е. И пет, шест преварки също. От цялата игра ще остане алкохол с висок градус за технически цели и много загубени надежди и време.

По нашият край се появиха /преди време/ казани -колонни.Не им разбирам ,може да бъркам името.Ракията обаче не мога да объркам с ракията от старите. Препоръчвам ви ги.

Ivan Mankov
23.11.2015, 21:06
Някой знае ли дали може да се оправи загоряла ракия?

Истината е само една : ракията да загори и мъж с жена да се изгори - оправия няма !

vencii
23.11.2015, 21:06
Павката е абсолютно прав, само бих ти препоръчал вместо бутилка да напълниш с активен въглен пвц тръба фи 30 около 1,5 метра с цел ракията да измине дълъг път през въглена.

Pavel_Bs
23.11.2015, 21:08
Ако не е много зле,пробвай да си направиш с нея някой ликьор или анасонлийка.Така усул,усул чикиджийската ще я оползотвориш.

ch.atanasov
23.11.2015, 21:09
Павката е абсолютно прав, само бих ти препоръчал вместо бутилка да напълниш с активен въглен пвц тръба фи 30 около 1,5 метра с цел ракията да измине дълъг път през въглена.

Ехееее. Тези въглени да не са без пари.:bigsmile:

IVO_3
23.11.2015, 21:13
Ще пробвам, ако не стане ще я ползвам за медицински цели.

ch.atanasov
23.11.2015, 21:16
Ще пробвам, ако не стане ще я ползвам за медицински цели.

Не се отчайвай.Има рецепти - силна ракия с О.К. за фогър.:bigsmile:

бат тянко
27.11.2015, 11:40
Аз пиключих с варенето.От 480 кила грозде и 45 кг захар получих 90 кг ракия, която в момента е 58 градуса.Мисля да я разредя до 48 и да я сложа в бурето ама кой ще я чака?Пък и приятели много да са живи и здрави!
Относно горчивината или лошия дъх нещо от мен.4 грама на литър ракия активни въглища.Отмерва се цялото количество и се смесва с малко ракия.После на порции и постоянно разбъркване се смесва с цялото количество.Оставя се 4-5 дни като не се оставя в покой а се бърка от време на време.Накрая се оставя да се утаи и се прецежда.Утайката също се прецежда но се оставя за черни дни!

Ангел Йосифов
27.11.2015, 19:21
Братле,изобщо не е "здравословно" да споменаваме количества и градуси......,че неканените гости(душмани) да не измерят по високи параметри...Иначе можем да се хвалим и да си ги превъзнасяме на воля,но без числа....Наздраве!

бат тянко
27.11.2015, 20:14
Ачка, аз не се хваля а споделям. И ти благодаря за съвета.Ама съм такъв партизанин, че първо трябва да ме намерят.После да ме набият,а пък аз след това забравям.Така че, наздраве колеги ако сме единни никой неможе да ни се опре!

Дамян Дамянов
02.12.2015, 12:42
Бях решил днес да спя до късно.
Телефона ми обаче звъни и не спира, ама със зор звъни.
Вдигам - ЕКОНТ
След малко дават ми един пакет, но не се вижда какво има вътре и товарителницата не се вижда.
Като го раздрусах и почна да прави "бълбук-бълбук" :laughing:

Благодаря на колегата за подаръка! Денят ми тръгна много добре :)

http://s10.postimg.org/gjdopr3at/IMG_20151202_115518.jpg (http://postimg.org/image/gjdopr3at/)

vencii
02.12.2015, 16:35
Някой пие от мъка, някой от радост, пък друг от сабахлян

Дамян Дамянов
02.12.2015, 17:19
Някой пие от мъка, някой от радост, пък друг от сабахлян

Пиян модератор - весел форум :laughing:

IVO_3
02.12.2015, 17:27
Един поздрав за веселия форум.drinks;

https://www.youtube.com/watch?v=OOvbC9mX_Vc (https://www.youtube.com/watch?v=OOvbC9mX_Vc)