PDA

Виж пълната версия : ВАРЕНЕ И СЪХРАНЯВАНЕ НА РАКИЯ



Страници : 1 [2] 3 4 5

Илиев
02.12.2015, 17:47
Модераторът не пие - той само дегустира!!!;)

mirona73
04.12.2015, 15:35
Здравейте съфорумци, както и при пчелите така и при варенето на ракия съм аджамия, та да Ви попитам. Имам една "установка" 80L. 50/50 Каберне и Мерло, която след като превря, смятам да метна в казанчето. Да добавя ли и 20l. патоки, или ще прецакам матряла. Да споделя, че патокито е от джиброва ракия? Предварително благодаря на отзовалите се.

judas
04.12.2015, 15:39
Здравейте съфорумци, както и при пчелите така и при варенето на ракия съм аджамия, та да Ви попитам. Имам една "установка" 80L. 50/50 Каберне и Мерло, която след като превря, смятам да метна в казанчето. Да добавя ли и 20l. патоки, или ще прецакам матряла. Да споделя, че патокито е от джиброва ракия? Предварително благодаря на отзовалите се.
Здравей и ти. И аз съм аджамия, но доколкото знам, патокът се добавя задължително към мат'риял.

бат тянко
04.12.2015, 16:21
Не е важно дали някой е аджамия, а дали е мераклия:laughing:! Щото без мерак и любов нищо не върви напред. Тъй че Мироне може да слагаш патоките, но може и ако имат някакъв специфичен вкус или мирис да развалят ракийката! ПП- кой не пиел модераторчето? Има си тема за вицове и шеги!

Ангел Йосифов
04.12.2015, 20:33
Мироне,я кажи какво е "патоки от ДЖИБРОВА ракия"

Bobi-M9598
04.12.2015, 21:05
Здравейте,

Мироне, ако патоките са от плодове може да имаш различен вкус (мирис) на крайния резултат. Ако са от грозде, според мен няма проблем. Нали всички търсим най-доброто, да има после с какво да се хвалим! Прибавят се в казана след като сложиш джибрите. Така добиваш представа дали и колко, ако има нужда от разреждане с вода. За да не загори казана. Повечето вода не пречи, но пък отиват повече дърва, по бавно тръгва пърцуцата.

Казвали са ми и това, че патоките трябва да "отлежат". Имало някаква "вторична" ферментация. Колко е вярно не знам, но аз се стремя да ги ползвам следващата година.

Поздрави, Г. Георгиев

валко
04.12.2015, 21:35
Патоки от джибри е когато вариш ракия от гразде след като си дръпнал доста шира и след това доливаш вода и захар.Патоките не ферментират вторично просто след 40 градос почват да излизат изопропилови и други алкохоли които не ти трябват и те са силно летливи.

бат тянко
04.12.2015, 22:06
Според мен патоки е фракцията, която излиза от казана след като сме отделили тази за ракия. Например аз я отделям когато започне градуса да пада от 40 на 39.

бат тянко
04.12.2015, 22:31
Абе не знам, колко бяхме на пчеларския протест ? Но на ракиения ще бутнем европарламента от раз!

Pavel_Bs
04.12.2015, 22:40
Много е важно патоките да са "качествени" за да не развалят казана който ще се вари.Качественият материал изкарва качествени патоки.Вкиснатия и лошо миришещ материал изкарва лоша ракия и още по-лоши патоки - много кисели и мътни,неприятно миришещи.В патоките не протича ферментация.Налягането което се създава в затворените съдове е вследствие на газовете които се отделят при варенето и се освобождават след известен период от време.В хубавата ракия също присъстват такива газове.Това е и една от причините да се оставя отворена(не само заради метила).В патоките се съдържат и силно отровни алкохоли(подобно на метила),затова е добре при варене на "патокова ракия",границите да се отцепят с няколко градуса по-надолу и съответно в края - по-нагоре.

mirona73
05.12.2015, 07:33
[QUOTE=Ангел Йосифов;77708]Мироне,я кажи какво е "патоки от ДЖИБРОВА ракия"[/QUOTДан

Може и да бъркам, но след като от същото количество Мерло и Каберне източа винцето, турвам 3кг. захар чакам да "гори" материала и сварявам едно казанче. Слабата след 40 гр. отделям и бухвам в следващата подобна комбинация. Та на това му викам патоки от джибровица. Ама пусто нали за качеството, искам и аз от дестилат веднъж да се пробвам.

Ангел Йосифов
05.12.2015, 08:20
Миро,освен захар трябва и вода.Предварително разтваряш захарта във водата и тогава добавяш към джибрите и разбъркваш.След това чакаш дибрите да ферментират-демек да се получи второ вино.Като насипеш в казана,трябва да добавиш вода за да се разредят джибрите.Гъстите джибри могат да загорят в казана и всичко отива оп дяволите..
Аз източвам патоката докато се запалва.Всичкия материал го събирам в бидон и се получава патока 30-35 алкохолни градуси.После почиствам идеално казана и изсипвам патоката в чистия казан и пак(задължително) добавям вода,като гледам казана да е пълен до работния му максимум.Изобщо не правя сметки дали ще изгоря 20-30 кг дърва в повече.Преди да затвориш казана за преварката,можеш да добавиш нещо за овкусяване на ракията.Като текне първака,първия литър го оделям.След това всичко сипвам в бидон.Когато ракията започне да изтича под 40 градуса започвам да изсипвам кофата по често демек н е чакам да се напълни(4-5литра) и пак добавям към общото количество.Има вероятност под 30 градуса да текне кисело затова изсипвам по често и винаги опитвам на вкус.Обикновено като се смеси всичката събрана ракия до 20 градуса се получава 50 градусова първокласна ракия.

wenciautoklima
05.12.2015, 08:22
54685469
Аз прилагам варианта на баща ти!Най хубавата плодова ракия става от патоките на различни варки-сливи,череши,кайсии,праско и.Въпрос на вкус де,казало кучето и си облизало..........
Съхранението го прави само в стъкло!Всяка кръчма ще ти даде амбалаж от водка. drinks;
Съхранението на ракия до 7 година става в дъбови или акациеви бурета.Сто литра буре "пие"три или четири литра на година.Наливам прясната на 48 гр. и пада на 45.5470

бат тянко
05.12.2015, 09:43
Как ще спя седем години, ако знам че мазата е пълна с ракия?sweating; Ужас- цяла нощ кошмари и пот ще се лее и люта треска ще ме тресе :laughing:

wenciautoklima
05.12.2015, 16:59
Как ще спя седем години, ако знам че мазата е пълна с ракия?sweating; Ужас- цяла нощ кошмари и пот ще се лее и люта треска ще ме тресе :laughing:
Друже,повечко бурета и със застъпване.Важно е да влезеш в ритъма!!НАЗДРАВЕ.П.П. Ако не те обиждам,мога да ти изпратя едно,две шишета за да установиш сам колко съм прав.

Илиев
05.12.2015, 17:07
Един френд ми беше подарил на времето 30 литрово дъбово буре, няколко години държах ракия в него да отлежи по 7-8 месеца, и забелязах, че като я източа отлежалата, и градусът се е вдигнал: наливам я 50 гр. и я източвам 53-4гр., т.е. според мен водата се изпарява, а алкохолът остава.

бат тянко
05.12.2015, 17:13
А, ето това твърдение на Илиев е чисто ново за мен. Сигурен ли си, че бурето е дъбово или така смяташ? Едно време дядо ми наливаше ракия в буре и след това не вода, ами и ракия не вадеше от него. Наздраве! Венци аз сега едвам изчаквам да постои ракията в единственото дъбово буре, което имам бе братdrinks;.

Илиев
05.12.2015, 17:20
Каза ми, че е дъбово, не беше ново, по принцип не трябва да има значение от какъв материал е, но си спомням, че източвах отлежалата след 7-8 месеца ракия с по-висок градус от преди наливането в бурето.....не споря!...просто споделям мои лични наблюдения!

бат тянко
05.12.2015, 17:29
И аз не споря, само дебатираме-спокойййно не се заяждам. Ще кажа аз как се снабдявам с бурета. Имам приятел, който е технолог в завод за вино. Когато управата реши да бракува бурета ми взима . От бяло вино за ракията, защото ако е червено цвета е като конячен. Цената е много добра, а той ми избира най-хубавите. Сегашното ми буре е с печат от2003 година, а е доста сносно.

vencii
05.12.2015, 19:38
Един френд ми беше подарил на времето 30 литрово дъбово буре, няколко години държах ракия в него да отлежи по 7-8 месеца, и забелязах, че като я източа отлежалата, и градусът се е вдигнал: наливам я 50 гр. и я източвам 53-4гр., т.е. според мен водата се изпарява, а алкохолът остава.

Нещо си сгрешил в измерването, няма как да се вдигне градуса. Просто е абсурдно.

wenciautoklima
06.12.2015, 04:59
А, ето това твърдение на Илиев е чисто ново за мен. Сигурен ли си, че бурето е дъбово или така смяташ? Едно време дядо ми наливаше ракия в буре и след това не вода, ами и ракия не вадеше от него. Наздраве! Венци аз сега едвам изчаквам да постои ракията в единственото дъбово буре, което имам бе братdrinks;.

Тянка ,запомни че имаме само по един черен дроб.Метила го смучат дъгите на бурето.Не се исказвам строго научно ,но все пак зад гърба ми са 50 години изваряване на ракия.

бат тянко
06.12.2015, 05:48
Добро утро! Мани дето нямаме по няколко дроба. То добре, че нямаме по два стомаха и по две гърла:tres:

wenciautoklima
06.12.2015, 07:33
Добро утро! Мани дето нямаме по няколко дроба. То добре, че нямаме по два стомаха и по две гърла:tres:

Добро ти утро!Изкара ли хляба?

бат тянко
06.12.2015, 08:14
Отдавна не се занимавам с производство на хляб:laughing:. Този бизнес е за хората с много големи възможности. Аз съм дребна риба, която предпочита да плува в свои води. Правя само закуски- там ми е силата!

wenciautoklima
06.12.2015, 09:32
Отдавна не се занимавам с производство на хляб:laughing:. Този бизнес е за хората с много големи възможности. Аз съм дребна риба, която предпочита да плува в свои води. Правя само закуски- там ми е силата!
Или както е казал народа -ВСЯКА ЖАБА ДА СИ ЗНАЕ ГЬОЛА!!Силата на човек е в това което го може най добре.И най важното е сутрин да се събуждаш с максимата-аз знам че нищо не знам!!

Ангел Йосифов
06.12.2015, 10:38
Добро утро! Мани дето нямаме по няколко дроба. То добре, че нямаме по два стомаха и по две гърла:tres:

Един все викал"Господи защо не си ми дал 30 х.я да имам за всеки ден от месеца,че тия готени мацки и всичките да са щасливи...".Така повтарял редовно и нещеш ли чува глас Господен."Добре Стояне,ела да ти дам 30-те х.я" Запътил се Стоян щастлив и с много фантазии в главата,нарамил 30-те х.я и тръгнал щастлив.Но чува глас "А тия две кофи с мъди кой ще ти ги носи"........

Така,че братле,нека бъдем благодарни за това което имаме...

Дамян Дамянов
06.12.2015, 22:44
По препоръка на доктора...
Лекуваме се drinks;

5477

wenciautoklima
08.12.2015, 04:35
По препоръка на доктора...
Лекуваме се drinks;

5477
По-леко със сиропа за кашлица!!

бат тянко
08.12.2015, 14:44
Бате Венци, това не е сироп за гърлобол. Това е шотландска шльокавица- модераторски мехлем. С него се лекуват от простотиите, дето им ги стоварвам на главата. Ами да ти кажа тя и мойта е убава, ама твойта е по-отлежалаbow;.

Ангел Йосифов
08.12.2015, 17:32
По препоръка на доктора...
Лекуваме се drinks;

5477

Дамяне,братле,.сигурно си забелязал,че доктори няма и Хипократ го няма има Бизнесмени с главно "Б"......Защо не пробваш с натурална ракиица-лекува всички болежки и не само лекува,а и предпазва....Но щом вярваш на "доктора" лекувай не чакай,но "лекувай" със мярка...

бат тянко
08.12.2015, 18:48
Ами Ачка и той като тебе я чака да поседи малко в бурето, че белким и са поизпари малко метила:bounce:и са махне миризмата на казань!

wenciautoklima
08.12.2015, 20:44
Лошото е че няма кой да каже :НАЗДРАВЕ!!!

бат тянко
08.12.2015, 20:55
Абе мани, тая вечер щях да пийна една ракийка. Викам на шефката- с марули! Къде ме хвана да сглобявам един скрин- да го е.а в скрина! Артиса ми мерака. Сега смуча едно вино с кюфтета и съзерцавам половин скрин цял и половин на части и си оплаквам съдбатаdrinks;.Хайде тогава наздраве на всички, които използват водата само за м...., по предназначение!

wenciautoklima
08.12.2015, 21:04
Тянка, и твоята не е лесна!Да бях дошъл поне салатата да ти направя.

бат тянко
08.12.2015, 21:33
Ако беше дошъл, да правиш салата. Хич нямаше и даго почна тоя скрин.

wenciautoklima
08.12.2015, 21:35
Неси прав-и скрина щяхме да сглобиме.

Дамян Дамянов
23.12.2015, 13:27
В Бургас швепса е развален :laughing:
Сутрин за закуска швепс
5588

бат тянко
26.12.2015, 18:09
Ти, Дамянич уж много четеш! А не си чувал за бисквитите с катеричка? Това, че го пише отвън не е гаранция за съдържанието :laughing:

Дамян Дамянов
26.12.2015, 18:48
Ти, Дамянич уж много четеш! А не си чувал за бисквитите с катеричка? Това, че го пише отвън не е гаранция за съдържанието :laughing:

Глупости говориш! На това от снимката си варя компотите! :laughing:(В Русия съм, в Русия съм!)

5603

бат тянко
26.12.2015, 18:49
Хайде сега да споделя една перфектна зимна салатка за качествена ракййка.
Салата с ряпа на Бат Тянко.
Избирам от всичките видове ряпа в магазина. Настъргвам я и посолявам да престои 20 минути. Добавям един голям настърган морков. И един стрък ситно нарязан праз лук. После изтисквам всичкия сок. След това овкусявам със сол, зехтин, оцет. След много качествено разбъркване отгоре поръсвам с едро смлян лют червен пипер. Може да се сложи лимонов сок и оцет от нар. После само пиячи да има и сговорна дружина. Наздраве приятели!

бат тянко
26.12.2015, 19:25
Това май е за инверта сякаш:P .

Дамян Дамянов
26.12.2015, 19:38
Това май е за инверта сякаш:P .

120л ги прави на един път, но не става за инвертиране :)

бат тянко
26.12.2015, 20:31
От тия 120 литра, давал ли си на пчелите. Да видим ефекта?

Дамян Дамянов
26.12.2015, 20:38
От тия 120 литра, давал ли си на пчелите. Да видим ефекта?

Само компоти ;)

бат тянко
26.12.2015, 20:47
Компота в ракията!

бат тянко
26.12.2015, 20:48
В боба чушката- на теслата дръжката:ae:

Дамян Дамянов
31.12.2015, 20:15
НАЗДРАВЕ!

5657

zapstojan
31.12.2015, 20:40
Физиците твърдят че количеството енергия / в калории, джаули или ватове, няма значение / поето за еденица време, се нарича мощност,
която после трябва и да се изразходва някъде. Така, че внимавай!
Е... по празниците физиците или да се включат в играта или да си гледат физиката. Наздраве и весело посрещане на 2016г.

freddie46
06.01.2016, 09:38
Не знам колеги някой пробвал ли е да вари ракия с мед?Аз пробвах и стана една ракия убиец.Който от приятелите я опита всичките питат от какво е.Хвърлих едно тенеке с мед и 70кг.кайсии и стана чудна ракия.Жалко че остана само 5литра но съм решил,ако годината е добра и има плод да направя отново.

Валентин.
06.01.2016, 13:48
Не знам колеги някой пробвал ли е да вари ракия с мед?Аз пробвах и стана една ракия убиец.Който от приятелите я опита всичките питат от какво е.Хвърлих едно тенеке с мед и 70кг.кайсии и стана чудна ракия.Жалко че остана само 5литра но съм решил,ако годината е добра и има плод да направя отново.

Една тенекия???? За меда не се ли препоръчва да не се загрява над 42-45 градуса? В казана на колко ври ракията? и то с часове. Незнам на колко градуса, честно. Иначе съм слагал по 1 буркан на дъното. Ама предполагам че ефекта е нищожен. Иначе да кажа, че обичам ГРОЗДАНКА. Като глътнеш да ти запари чак на пъпа.

freddie46
07.01.2016, 13:53
Меда го разтварям с вода за ферментиране на материала вместо захар.

Mateev
07.01.2016, 14:47
Не знам колеги някой пробвал ли е да вари ракия с мед?Аз пробвах и стана една ракия убиец.Който от приятелите я опита всичките питат от какво е.Хвърлих едно тенеке с мед и 70кг.кайсии и стана чудна ракия.Жалко че остана само 5литра но съм решил,ако годината е добра и има плод да направя отново.

Аз също пия тази година ябълкова ракия с мед. Жена ми е бухнала в качетата с ябълково пюре 2 тенекии стар мед, и наистина се получи страхотна ракия. Рецептата е нейна лична тайна, защото освен меда е слагала и стари компоти, стари конфитюри и т.н. Не се оплаквам - ракията стана готина и приятелите ми я хвалят. Въпросът е, че като я изпием, следващия път няма как да повторим същата рецепта.

vencii
07.01.2016, 16:21
Аз също пия тази година ябълкова ракия с мед. Жена ми е бухнала в качетата с ябълково пюре 2 тенекии стар мед, и наистина се получи страхотна ракия. Рецептата е нейна лична тайна, защото освен меда е слагала и стари компоти, стари конфитюри и т.н. Не се оплаквам - ракията стана готина и приятелите ми я хвалят. Въпросът е, че като я изпием, следващия път няма как да повторим същата рецепта.

И по-добре не я повтаряй тази рецепта защото ябълковата ракия не е добра идея. Пектина и целулозата са основните съставки за образуване на метилов алкохол, а в ябълковия материал и двете са в изобилие. Като слагате мед само си оскъпявате ракията-иначе е добре за ферментацията, защото се влагат прости захари и ензими .

Mateev
07.01.2016, 19:23
Не знам какви са вашите теории и имат ли те нещо общо с практиката, но аз в момента пия двойно-препечена ябълково-медена ракия 56 градуса с нулево съдържание на метилов алкохол и се кефя ..... drinks;

vencii
07.01.2016, 20:30
Ракия с нулево съдържание на метилов алкохол няма-просто не съществува, но ако ти си го постигнал ще е много интересно да споделиш как го правиш.

boris
07.01.2016, 20:37
Матеев , не знам дали някой от форума е варил ракия повече от Венци . Не спори с него.
Наздраве!

Mateev
08.01.2016, 06:04
Ракия с нулево съдържание на метилов алкохол няма-просто не съществува, но ако ти си го постигнал ще е много интересно да споделиш как го правиш.

Жена ми бълбука ракията няколко дена с помпичка от аквариум. Не знам дали в нея е останал някакъв метилов алкохол или не, но знам, че не ме боли глава когато пия. Това за мене е достатъчно.

vencii
08.01.2016, 11:44
Това че жена ти я бълбука е добре защото я окислява, но ако си мислиш че по този начин махаш метиловия алкохол-Не! нищо не постигаш. Главоболието няма нищо общо с метила, ако те заболи глава от употреба на метилов алкохол вече ще си умрял. Каквото и да си говорим ябълковата ракия е калпава ракия.

бат тянко
08.01.2016, 13:29
Понеже акваристиката е голямата ми страст, вече не оставям горките рибки без въздух. Метила и вкуса на ракия,ги подобрявам с дъбово или черничево буре. На моя вкус най ми пасва отлежала мускатова ракия. Макар, че към настоящия момент пека филийки на камината и бухам пелин. От него ми става хубаво навсякъде и забравям за ракията, която се гуши в съседната стая в бурето. Бат Венци, недей така сега ми разваля рахатлъка с такива квалификации! Че днес имам повод,но съм на работа. В казармата, ако имаше домашна ракийка... Ако ще и от зелени домати да беше..По щеше да ми допадне от червен ром с айрян, да не изпадам в по- големи дребнавости!

vencii
08.01.2016, 14:04
Тянка не си ме разбрал правилно. Домашната гроздова ракия е супер, но гроздова не джиброва и ако я забравиш минимум за една година в някое дъбово буре става еликсир- на оная ти работа да капне да я оближеш.

бат тянко
08.01.2016, 15:18
Как да я забравя, Бат Венци? Студено, тъмно и влажно в туй буре! Сърце не ми дава и за минутка даже?

tarty
08.01.2016, 15:53
Бат Тянко стига с тая казарма, че веднага се сещам за един новобранец, който докара една двайсет годишна 60°. Като пиеш,първо си мислиш, че влиза олио/толкова мазна/ и след малко почваш да осещаш един огън как се спуща надолу. В следващия момент бягаш към най-близката мивка. Още го споминавам като се спомене за казарма.

Иван Симеонов
08.01.2016, 16:03
бат тянко,за мен е кеф, да чета твоите,крилати фрази във форума,ти си,като перла в короната,бъди все така,сърцат и крилат.Твоят дух е заразителен.Бъди здрав!

Mateev
08.01.2016, 19:46
.....Каквото и да си говорим ябълковата ракия е калпава ракия.

Освен ябълкова имам и джанкова, и сливова (общо 120 кила). Просто такива плодове даде овощната градина тази година. Какво - да ги оставя да изгният по земята ли?

Мене ако питаш - хубави са си всички ракии, особенно след 3-тата чашка.

Между другото аз цял живот пия само уиски и нищо друго. Както казах - проблема беше с главоболието. Тази година е първата, през която минах на ракия, и трябва да си призная, че започна да ми се услажда. И тъй като привикнах на над 56 градуса, сега уискито вече ми изглежда като пикня.

Цеко
08.01.2016, 20:08
Каквото и да си говорим ябълковата ракия е калпава ракия.
Двойния препек не я ли оправя?

boris
08.01.2016, 20:43
Варил съм ракия от какво ли не - вишни, ябълки , акация , дренки , портокали и .... Най-добра е от кайсии (може и със захар ) и смокини . За гроздовата не говоря - тя е царицата на ракиите. И да добавя - винаги преварка (по нашия край така и казваме ).
Наздраве на ракеджиите !

Ангел Йосифов
08.01.2016, 21:03
Борка,колко пъти си варил от сини сливи или дуди...за преварка става въпрос.На кайсията предпочитам плода и костилката.....

Величков
08.01.2016, 21:07
Някой който разбира може ли да коментира това видео.Бурканите заместват колоната на казана.

https://www.youtube.com/watch?v=yEIcVGwl-Co

boris
08.01.2016, 21:43
Ангеле, от сини сливи съм варил много пъти. От дуди не съм. Плодовата ракия когато се прави преварка се оставя малко джибра от сока и се слага в преварката за дъх (особено при кайсия, смокиня ,синя слива).От портокала мирише на парфюм. Ябълката има кофти дъх(Матеев, нищо лично, твоята може да е по -добра ). Виждам, че има доста ракеджии , така че пак наздраве!

ch.atanasov
08.01.2016, 21:48
На такива казани ли правите преварка, или на стария модел? http://www.cross.bg/photo_new_gallery/2012/09/04/5f2b20bed4051add9d126ed774358b3b.jpg (http://www.google.bg/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjWwuK4_ZrKAhUHOBQKHfjpAaEQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.cross.bg%2Frakiya-kazani-varene-1490262.html&psig=AFQjCNEAEK6tzQX9Ukrr0PtkTq16OZAbPA&ust=1452368772946988)

boris
08.01.2016, 22:00
Последно варих при един приятел на колонен казан(мисля, че тези са такива ).И да добавя, не си хабете меда за ракия, няма файда.

ch.atanasov
08.01.2016, 22:04
Последно варих при един приятел на колонен казан.И да добавя, не си хабете меда за ракия, няма файда.

Аз слагам по 10кг. захар на бидон + 4-5 кг мед.Незная дали има фяйда, но ми се струва, че се усеща някакъв вкус от меда.

boris
08.01.2016, 22:09
Според мен има файда при преварка в старите казани(1 буркан ). Омекотява ракията.

Ivan Mankov
08.01.2016, 22:11
Не знам какви са вашите теории и имат ли те нещо общо с практиката, но аз в момента пия двойно-препечена ябълково-медена ракия 56 градуса с нулево съдържание на метилов алкохол и се кефя ..... drinks;

Матеев ,това си е истинско ракетно гориво ! По моята сметка ти докато удариш 3 аз ще цапна 5 ,но после жена ми на мене ще вика ,че съм пианде ,а твоята нищо !:bigsmile::laughing:

Това казва за ракията проф, Д, Цаков :5791

Извинявам се за качеството на изображението ! Наздраве !

boris
08.01.2016, 22:20
Иване , моята текна на 90 градуса на този колонния казан ! Не се шегувам.

ch.atanasov
08.01.2016, 22:25
Иване , моята текна на 90 градуса на този колонния казан ! Не се шегувам.

Няма шега.Потвърждавам същите градуси, на същия вид казан.Като се заговори за висок градус -с какво я разреждате?

boris
08.01.2016, 22:31
Най-добре е с дестилирана вода. Става и с минерална, но някой път ракията побелява (особено при по-нисък градус)

ch.atanasov
08.01.2016, 22:38
Най-добре е с дестилирана вода. Става и с минерална, но някой път ракията побелява (особено при по-нисък градус)

Понеже не съм професионалист, една година се видях в чудо.Чак от Лукойл ми донесоха дестилирана вода и не и не.Накрая разбрах, че за да не се замътва трябва да е над 45 градуса.Сега ползвам минерална Девин и гледам да е около 48 градуса.

Ivan Mankov
08.01.2016, 22:42
След преварка ......! Винаги я докарвам до 52 гр, ! Влиза в бурето ,за да види лесно ли е да се стои в буре ! Бурето след 5-6 месеца си е пийнало и то и е на 48- 49 гр, ! От там насетне до желания градус ! За мене и според технолог ,аромата идва около 42-43 гр, ! При гроздовата е 47-48 , нямам голям опит !
Всяко уравняване с преварена изворна вода от Стария Балкан !

P.s. При равна температура , бавно с разбъркване !

boris
08.01.2016, 22:47
Аз съм вземал дестилирана вода от хим. лаборатория и няма проблем и при по-нисък градус .Но с друга под 45 градуса и на мен ми е помътнявала.

ch.atanasov
08.01.2016, 22:53
След преварка ......! Винаги я докарвам до 52 гр, ! Влиза в бурето ,за да види лесно ли е да се стои в буре ! Бурето след 5-6 месеца си е пийнало и то и е на 48- 49 гр, ! От там насетне до желания градус ! За мене и според технолог ,аромата идва около 42-43 гр, ! При гроздовата е 47-48 , нямам голям опит !
Всяко уравняване с преварена изворна вода от Стария Балкан !

P.s. При равна температура , бавно с разбъркване !

Колега, нямаш опит но си тертеплия.Твоята докато седи в бурето, моята свършва.Лошото е, че при мен на три години -веднаж бера джанки.Добре, че продават сини сливи.

Ivan Mankov
08.01.2016, 23:01
Колега, нямаш опит но си тертеплия.Твоята докато седи в бурето, моята свършва.Лошото е, че при мен на три години -веднаж бера джанки.Добре, че продават сини сливи.

С гроздовата !!! Стария Балкан ражда всичко ,та и малко грозде ! Опит малко:30 години джибри !!!:bigsmile:drinks;

Bobi-M9598
08.01.2016, 23:07
ОТБОРА, ЗДРАВЕЙТЕ,

Когато ми се наложи преди няколко години да корегирам бях взел доста марки мин. вода. При мен се получи с Девин изворна (с розовият етикет), но гледам да не падам много с градусите. При по-нисък градус се усещат ароматите, търся компромисно решение. Гледам на мен да ми харесва! Гостите ако не им харесва ще пият по-малко. МАЙТАП! Когато съм черпил, или давал на някой, повечето казват, че им е силна. Въртя се около 45-48 градуса.

поздрави и НАЗДРАВЕ! Отивам да си долея, оппппа, изпил съм я, да си налея една за лека нощ! Г. Георгиев

wenciautoklima
09.01.2016, 05:47
579457925793
Тянка не си ме разбрал правилно. Домашната гроздова ракия е супер, но гроздова не джиброва и ако я забравиш минимум за една година в някое дъбово буре става еликсир- на оная ти работа да капне да я оближеш.
Адашко ,ако я забравиш за повече от една година??А това на снимките класиката в жанра.

vencii
09.01.2016, 10:12
Адаш твоя кът за свещенодействие наистина е класика. Ако можеш да я забравиш 5-10 години още по-добре, но трябва да е в уморено буре.

бат тянко
09.01.2016, 18:02
А моята жена преди малко вика- за салата има ракия, но какво ще ядем?:bigsmile:

solaris60
09.01.2016, 18:04
А моята жена преди малко вика- за салата има ракия, но какво ще ядем?:bigsmile:

Тя има какво да яде, ами ти ще стоиш само на салата и ракия и на туй отгоре ще си изморен.

бат тянко
09.01.2016, 18:28
Слънчо, ако си мислим за едно и също вече не го яде! Пък и яз са назландисвам! Виж ракията е друго нещо. С нея си лекувам умората. Примерно върна се в къщи, кача се на тавана и почвам да се чудя какво да кусам от това дето са пратили колегите.

solaris60
09.01.2016, 18:33
Слънчо, ако си мислим за едно и също вече не го яде! Пък и яз са назландисвам! Виж ракията е друго нещо. С нея си лекувам умората. Примерно върна се в къщи, кача се на тавана и почвам да се чудя какво да кусам от това дето са пратили колегите.

Даааааа, явно тук ще се гладува и ще се пие само ракия със салата. Е, пак е нещо.drinks;

wenciautoklima
09.01.2016, 19:40
Адаш твоя кът за свещенодействие наистина е класика. Ако можеш да я забравиш 5-10 години още по-добре, но трябва да е в уморено буре.
Адашко,едното е седем ,другото е пет.На година губят 3-3,5 литра

бат тянко
09.01.2016, 19:45
Пробвал съм от забравената на Бат Венци Автоклима. Като кусах 5 годишната ми стана гот, ама като допрях 7 цата до устата си и забелих очите! Какви нерви имате бе хора- как търпите? И двамата сте големи Венцита- обичам ви!

Ангел Йосифов
13.01.2016, 16:39
Тянка това CAPI ,колко години ще го чакаш да старее?Браво! Също ми е като 35 годишна булка(чужда)...Направо със суджук и подложих......Благодаря!

бат тянко
13.01.2016, 17:06
Бат Ангеле, да си жив и здрав! Какво ти чакане! Тя тази няма да стигне и за половината ми дружина! Твоята също не пада надолу, дори напротив. Догодина дай Боже повече, та да почерпя цяла България! Ха сега, моля пусни една снимка на вълчата салатка! А, може ли?

Ангел Йосифов
13.01.2016, 17:46
Аааа,Тянка,работното време(17ч) мина.Ако взема да работя(да снимам) може да ме барнат от инспекцията по труда,че работя и ...........Нещо немога да вдяна на новия телефон-прави големи снимки и не мога да ги втикъм у форома.....

бат тянко
13.01.2016, 17:54
Комшията земеделец! Застанал отпред и продава салатка! Взех една да му помогна с пласмента. Един лев бройката, ама излезе салата за един взвод новобранци! Тука в къщи ми грачи една гарка, ма не е рошава. След малко също като в приказката, е почти де -гаргата започва да чурулика като славейче! А пък аз от мезе като на Ачката, оголвам зъби и ръмжа като вук. Абе почти като новогодишно шоу, ама от Хачо- като едно време! Смях! Наздраве!

tarty
13.01.2016, 19:09
Бат Тянко сега ще опитам алжирката да видим как е. Един комшия пенсионер ме видя като я носех и ми каза, че ако е хубава да си стискам задника, защото тръцнали и ще оцапам гащите. Затова едно време в Странджа са ходили все с черни гащи :-) :-) :-) :-)

бат тянко
13.01.2016, 19:31
Кво ши тръцкаш- пусни му гласеца издебело и му цокни издебело!

бат тянко
22.01.2016, 12:43
Четох другата тема, в която колегите се черпят с мед. Еми това верно извратена работа! На краставичар краставици, ами на тоз дето прави презервативи примерно, неща и да си помисля....Аз се наработих и сега почивам. Понеже отвън изглежда приятно слънчево реших да си сипя една ракия за обяд. Та белким освен душата си стопля и стомаха. Мъка! Наздраве колеги и колежки!

Валентин.
22.01.2016, 17:57
Четох другата тема, в която колегите се черпят с мед. Еми това верно извратена работа! На краставичар краставици, ами на тоз дето прави презервативи примерно, неща и да си помисля....Аз се наработих и сега почивам. Понеже отвън изглежда приятно слънчево реших да си сипя една ракия за обяд. Та белким освен душата си стопля и стомаха. Мъка! Наздраве колеги и колежки!
Подкупи НЕ давам......само вземам......;)

marinov
22.01.2016, 19:11
Подкупи НЕ давам......само вземам......;)

Полицаи или митничар си?

Валентин.
22.01.2016, 19:31
Полицаи или митничар си?
Кво ще ми дадеш ако ти кажа..... Приемам и мед, нищо че си имам....;)

marinov
22.01.2016, 19:42
Подкупи не давам. Дори на полицаи.

бат тянко
22.01.2016, 20:12
А пък аз давам- наред! Я ти стой на тоя студ с палката. Че да ти се паднат само изрядни шофьори! Ще се молиш да ти се падне някоя издънка, като мен. Слизам вадя по една курабия, отивам за кафе и им давам по една....хартия. Другия път като ме видят, хич не се чудят. Ами направо се хвърлят пред колата.

marinov
22.01.2016, 20:19
Чак пък изряден. Плащам си актовете. Помагам на хазната. Ха-ха.

Ангел Йосифов
06.02.2016, 16:53
Още от сега трябва да мислим за зимуването,не само на пчелите,а и......... каква захарност ще достигне гроздето след половин година. drinks;
http://s9.postimg.org/chkzz73tn/0348.jpg (http://postimg.org/image/chkzz73tn/)

И таз година я нагласихме да стане,поне,като миналата година.....

бат тянко
06.02.2016, 20:38
Тююююю, Ачка- поне една тревичка да беше оставил! А то писта!

wenciautoklima
07.02.2016, 06:04
Четох другата тема, в която колегите се черпят с мед. Еми това верно извратена работа! На краставичар краставици, ами на тоз дето прави презервативи примерно, неща и да си помисля....Аз се наработих и сега почивам. Понеже отвън изглежда приятно слънчево реших да си сипя една ракия за обяд. Та белким освен душата си стопля и стомаха. Мъка! Наздраве колеги и колежки!

Тянка, ами тия които нямаме мед а имаме само ракия кво да правиме!!?

бат тянко
07.02.2016, 08:01
Не бой се Бат Венци! Аз съм насреща! И мед има, ракия,вино също дал Господ. Което нямам у нас има в магазина. А и хич не ми се свиди. Само да сме живи и здрави- другото ще се нареди!

wenciautoklima
08.02.2016, 05:23
Не бой се Бат Венци! Аз съм насреща! И мед има, ракия,вино също дал Господ. Което нямам у нас има в магазина. А и хич не ми се свиди. Само да сме живи и здрави- другото ще се нареди!Давай тогава-подкупи приемам всякакви!!

бат тянко
08.02.2016, 06:31
На теб няма да ти дам нищо! :laughing: Сам си вземи, което ти хареса! bow;

wenciautoklima
08.02.2016, 07:35
На теб няма да ти дам нищо! :laughing: Сам си вземи, което ти хареса! bow;

От къде бе Тянка?Всичко дето имаше се отвлече.Късно се наредих на тая опашка.

бат тянко
08.02.2016, 08:28
А,а,а, не се прав Бат Венци тавана е пълен със средства за опиянение. Яд ме е, че не слагам бележки. Сега не помня, кое какво е и от кого е?

wenciautoklima
11.02.2016, 20:37
Тянка,давай рецептата за козуначено тесто!

IVO_3
23.02.2016, 14:19
ДОКАЗАНО! Ракията е безценна за здравето!

ПП Информацията е за начинаещи! Напредналите го знаят!:)

http://bradva.bg/bg/article/article-32870#.VoinYu78LqC (http://bradva.bg/bg/article/article-32870#.VoinYu78LqC)

бат тянко
23.02.2016, 17:45
Аз за това, всяка вечер профилактично искам да се лекувам! Ама- не мога!

zapstojan
23.02.2016, 20:13
Те тия неща братушките от кога ги знаят!
https://www.youtube.com/watch?v=h0U2CAjEnUo

vencii
23.02.2016, 21:38
ДОКАЗАНО! Ракията е безценна за здравето!


След тая информация колеги изпаднах в размисъл, аджеба аз доктор ли съм или фармацевт

Bobi-M9598
24.02.2016, 08:23
Здравейте,

Венци, и двете! Доктор си, щото лекуваш. Фармацевт, щото произвеждаш!
Да сме живи, и здрави! Да произвеждаме, и лекуваме! Да не се забравя! Самолечението, дан,се прекалява!

Поздрави, Г. Георгиев

бат тянко
24.02.2016, 09:26
Бат Гошо, тука трябва да ти опонирам! Аман от икономии ! Хайде да прекаляваме във всичко! Не само в работа, но и в удоволствията! Да се натряскаме с кеф с качествени питиета. Щом като викате, че е полезно...

Ivan Mankov
28.02.2016, 21:02
Нещо зарязахте темата ,да не настъпи дефицит ? :bigsmile:
Чувал съм от стари хора ,че по време на цъфтеж ракията от съответния вид се увеличавала като обем ! Гледайте да не прелеят буретата :облекчавайте . ;)
П.С. А бе жива стока си е това .

wenciautoklima
03.03.2016, 06:14
Пиеш до като го командваш,почне ли то да те командва ставаш свиня.

бат тянко
04.03.2016, 04:13
Момчета, аз като прегърна бурето и минавам в друго измерение- без да пия! Направо съм за Мълдър и Скъли! Ще им разширя зениците! Добре, че не го сложих в мазето- там щеше да ми е адресната регистрация!

wenciautoklima
04.03.2016, 06:23
Само едно буре ли имаш Тянко?

бат тянко
04.03.2016, 07:22
Бат Венци не е едно, ама Ачката ми се кара и аз скромнича!

Ангел Йосифов
04.03.2016, 08:22
Тъй де де тъй.И аз имам 10 сервиза чаши,но не "прегръщам" всички...Е,само докато се напълни миялната машина....

wenciautoklima
04.03.2016, 08:50
И правилно е да ти се кара.А аз отивам с внука да си купиме вкоренени асми.Някой да има раннозрейно ,студоустойчиво десертно?

Ангел Йосифов
04.03.2016, 09:05
Преди десетина години си купих някакъв Холандски сорт-ражда по-много и зрее през първата десетдневка на август,но се оказа подобен на черния отел.....Сега съм се разбрал с косе-босе,на тях холандката на мен другото....Имам и бяло без семки с кръгли плодове(до едри) и то избистря около 20 август,но не му знам заглавието.

wenciautoklima
04.03.2016, 09:08
Може ли някоя пръчка?

Ангел Йосифов
04.03.2016, 09:12
Може разбира се,но това може да стане на есен или догодина.Още в началото на февруари приключих с резитбата.

IVO_3
04.03.2016, 10:53
Момчета, аз като прегърна бурето и минавам в друго измерение- без да пия! Направо съм за Мълдър и Скъли! Ще им разширя зениците! Добре, че не го сложих в мазето- там щеше да ми е адресната регистрация!

Тянка, и аз минавам в друго измерение, ама като прегърна жената. Само, че с въпроса - изми ли чиниите ,ме връща много бързо обратно!:bigsmile:

solaris60
04.03.2016, 11:05
Тянка, и аз минавам в друго измерение, ама като прегърна жената. Само, че с въпроса - изми ли чиниите ,ме връща много бързо обратно!:bigsmile:

Така е, като не знаеш как се мият чинии. Аз веднъж като ги измия и повече не се налага да ги мия, а и не ме карат повече.:bigsmile:

бат тянко
04.03.2016, 13:36
С жената сме стигнали до консенсус- аз готвя тя мие. Когато тя готви пак си ги мие. Обаче аз не смея да я прегръщам! Кобра е това- не е шега работа!

Ангел Йосифов
04.03.2016, 14:47
Е,нямаш ли си свирка.....Посвири и и ще затанцува....Тъй де.Така се опитомяват кобри.....

бат тянко
04.03.2016, 15:13
Ачка, малко са ми пепелянките на пчелина!

Ангел Йосифов
04.03.2016, 15:20
И пепелянките се оправят със свирка.... ама върбова-поне 1,2м-1,5м и дебела като кларинет.Като и свирниш 1-2 на ушенце и...готово....

бат тянко
04.03.2016, 15:47
Добре, ама като ги срещна- все мъкна един тон инвентар. После известно време, се изпепеляваме с поглед! А след това аз тръгвам за сурвачката... Обаче, като се върна гадината ми се хили, изпод кошера?

wenciautoklima
04.03.2016, 16:04
Сега резници се вкореняват най лесно.Стига да ги имаш!

vencii
04.03.2016, 18:18
Адаш вземи си грозде сорт Велика- много едро и ранозряло. Много добър сорт.

wenciautoklima
05.03.2016, 04:12
Адаш вземи си грозде сорт Велика- много едро и ранозряло. Много добър сорт.
Благодаря ти адашко,в понеделник ще потърся.

бат тянко
06.03.2016, 17:07
Бат Венци, а тая Велика на каква резитба търпи?

wenciautoklima
06.03.2016, 17:57
Адаш вземи си грозде сорт Велика- много едро и ранозряло. Много добър сорт.

Донесоха ми адашко-8 бр.отивам да ги садя

vencii
06.03.2016, 18:39
Бат Венци, а тая Велика на каква резитба търпи?

Тянка хич ма няма в резитбата. Реже ми ги друг човек, но расте много буйно.

delta.e
06.03.2016, 18:45
Бат Венци, а тая Велика на каква резитба търпи?

Зависи за лозе или асма ?
Може и на чеп става и на стрелка.
Успех .

wenciautoklima
07.03.2016, 11:02
гр. Айтос
Ул. Станционна № 68
e-mail: gaby_aitos@abv.bg
GSM: 0887 / 560 103 ; 0884 / 033 089 Тянка на този адрес има такива хубави сортове грозде че да ти се свят завие.Жалко че ми е толкова далече!!

бат тянко
07.03.2016, 17:30
Бат Венци, ако искаш нещо само кажи- взимам и изпращам!

vencii
07.03.2016, 19:50
Адаш виж това

http://amv-agro.com
http://izs-ruse.org/

wenciautoklima
07.03.2016, 20:17
Бат Венци, ако искаш нещо само кажи- взимам и изпращам!
Тянко,интересуват ме сортовете-ПЛЕВЕН,АФРОДИТА,ИТАЛИЯ,КРАЛСКИ РУБИН,ТРОЯ,МОЛДОВА и РУСАЛКА.Провери им цените и ми обади.Разбира се ако имаш възможност.

wenciautoklima
07.03.2016, 20:24
Адаш виж това

http://amv-agro.com
http://izs-ruse.org/

Няма цени адашко.Нали знаеш -всичко опира до тях

wenciautoklima
07.03.2016, 20:28
Тянка,къде изчезна м-р ГОГОЛ?Нали обеща бе Тянка да подарява.

Standart
07.03.2016, 21:33
Момци за пореден(последен) път си купих посадъчен лозов материал от случайни производители. Предишните случаи ме разочароваха разни прехвалени производители особено за Великата. Уж черно, едро, ранно и с малко семе, а излезе някакъв непознат за мен(предполагам винен) сорт-светъл, ситен и семчест...
Тази година използвах ходенето до пловдивския панаир и се надявам на представителността на форума за да се сдобия с достоверен материал. Иначе за десертните освен Велика бих препоръчал и Троя.

Ivan Mankov
15.03.2016, 22:19
Това с времето последните дни вече е прекалено ! Възможно ли е в разцвета на джанката такова безобразие ? Сутринта -3,4 гр. !!!! Това според мен е конспиративно насочено срещу свободния български пчелар и любител на старото буре ! Някой ще ни е поръчал тази несгода ,но кой не знам ? Та дали се казва HAARP или безХААБЕРие ,това преценете сами ! Оправете времето ,че ни се скапа настроението ! А пчелите, а ????? :bigsmile:

Ангел Йосифов
16.03.2016, 18:32
Ванка ще правим бартер-сливи за... дърва.Тъй де камиона пълен-пълен.

Ivan Mankov
16.03.2016, 20:43
Ванка ще правим бартер-сливи за... дърва.Тъй де камиона пълен-пълен.

Ачка, та то един тир е 40 куб. м ,за толкоз сливи ще трябва да правя "Винпром" ! А бе става ! :bigsmile:drinks;

Ангел Йосифов
16.03.2016, 21:02
Опре ли работата до строителство -насреща съм.
Троянска сливова от тракийски джанки...Млъквам за да не чуе рогатия....

бат тянко
20.04.2016, 07:11
Да, обаче рогатия чу! Има ли запас, от Троянската?

jenia
20.04.2016, 18:44
Големи сте егоисти .Голямо чепаване пада Човек да Ви завиди !!!И аз се включвам с дренчена от Балкана .Наздраве !!!!

бат тянко
20.04.2016, 19:08
Не може да се включваш, преди да сме я пробвали. Запази малко за форумната среща! Ако е харна, тогава става!

jenia
20.04.2016, 19:17
На всяка цена .

Ivan Mankov
20.04.2016, 19:24
Големи сте егоисти .Голямо чепаване пада Човек да Ви завиди !!!И аз се включвам с дренчена от Балкана .Наздраве !!!!

Конкуренцията явно не спи !!!:bigsmile:drinks;

vlado 9
20.04.2016, 20:32
Да питам по темата?
Купих 20 кг стафиди за проба,ако стане добра ракия почвам по редовно да купувам и да нося на дедко да зареждаме .Какво мисля да правя,накисвам 20те кг.в около 40 л.гореща вода ,след няколко часа завъртам с бормашината а на другия ден меря захарноста.Ако се наложи добавям вода да я докарам около 20,след което добавям и дрождите. Нататък би трябвало да е ясен филма-ферментация и дестилация.Има ли някаква друга подробност или да зареждам???

wenciautoklima
21.04.2016, 06:47
Не може да се включваш, преди да сме я пробвали. Запази малко за форумната среща! Ако е харна, тогава става!
Тянка, отпечатвам буренце -30 литра.Мога ли да се включа?

бат тянко
21.04.2016, 07:47
Може Бат Венци, ти си майстор! Ако пуснеш и клип, на отварянето- още по добре ще направиш! Да ни се възрадват душичките!

Ангел Йосифов
21.04.2016, 20:28
Не може да се включваш, преди да сме я пробвали. Запази малко за форумната среща! Ако е харна, тогава става!

Братле,как предлагаш да я пробваме?То по "преразказ" не става.То и аз съм 180см,95кг със сини очи,ама верваш ли ми....

Ангел Йосифов
21.04.2016, 20:38
Има ли някаква друга подробност или да зареждам???


Има една подробност.Пробвал съм вино от стафиди-нямам думи да го опиша.Донесе го един сицилианец(домашно).Иначе за ракия от стафиди не мога да кажа,но за да се сварят стафидите на ракия,най-напред трябва да станат на вино-демек да ферментират.Така,че........

бат тянко
22.04.2016, 00:13
Ачка, ако на масата има от твоите специалитети и аперитиви ще ти повярвам всичко! Не бой се, много съм доверчив, да знаеш! Айде, почвам работата- довечера повече лакардии...

vlado 9
22.04.2016, 13:32
Има една подробност.Пробвал съм вино от стафиди-нямам думи да го опиша.Донесе го един сицилианец(домашно).Иначе за ракия от стафиди не мога да кажа,но за да се сварят стафидите на ракия,най-напред трябва да станат на вино-демек да ферментират.Така,че........
.........да го оставя на 23-24 захарност ?По принцип алкохола който ще се получи е е същия като градус-количество ,но при по високата захарност би трябвало да стане на добро винце след ферментацията .Така ,че .....ще го оставя с 24 захарност ,пък и стафидово винце може да опитаме.

Ivan Mankov
25.04.2016, 20:32
След последната прогноза за времето, и това което е останало май, че отива в раздел спомени !

http://s6.postimg.org/fo8fjfcdp/Picture_004.jpg (http://postimg.org/image/fo8fjfcdp/)

Явно края на света е добре режисиран, ами наздраве с това което не е доизветряло още ! :bigsmile:

бат тянко
27.04.2016, 15:38
Май.ата му на края, Ванка! Ами давай да дръпнем, на последната права с ракията, манджата и третото! Щото финала е зад завоя, и не виждам колко аджеба остава до него! Най- важно е да не пострада настроението ни, защото всичко почва от притеснение и тегоби. Наздраве!

wenciautoklima
29.04.2016, 16:54
Последната слана съсипа всичко що е по двора.Включително и джанките.Разсипа ни ракията.Сега ще чакаме на македонското грозде.

Ангел Йосифов
29.04.2016, 17:26
Венци,сега е моментът да събереш матРиАл за ракия-АКАЦИЯ.Тъй де пелите,като не могат да се възползват пълноценно от нея,поне да влезе в работа(акацията)...Наздраве!

бат тянко
29.04.2016, 17:43
Спокойно, само здраве да има! А ракия, все ще намерим от какво. Който много закъса, ще почерпя!

wenciautoklima
29.04.2016, 19:01
Венци,сега е моментът да събереш матРиАл за ракия-АКАЦИЯ.Тъй де пелите,като не могат да се възползват пълноценно от нея,поне да влезе в работа(акацията)...Наздраве!
Днес погледнах в магазина-има но не е запечатан.А е цъфнала само жълтата.

Ангел Йосифов
29.04.2016, 19:10
Добре де,може и от мед да се прави ракия.И без това в друга тема се говори за ниски изкупни цени на меда....

Ivan Mankov
29.04.2016, 19:23
Вярата Венци, вярата..... щом има в магазина,ще има и в бурето ! Ако ли няма в бурето ,то все ще се намери и в магазина, ама не е желателно ! :bigsmile:

wenciautoklima
29.04.2016, 22:25
Вярата Венци, вярата..... щом има в магазина,ще има и в бурето ! Ако ли няма в бурето ,то все ще се намери и в магазина, ама не е желателно ! :bigsmile:
След последните 20 и няколко години здравомислещият човек трудно ще намери в какво да вярва.

Ангел Йосифов
30.04.2016, 07:38
След последните 20 и няколко години здравомислещият човек трудно ще намери в какво да вярва.

Не е необходимо да търсиш "вярата" на далеч.Вгледай се в себе си.Ще ти "светни"..

wenciautoklima
01.05.2016, 19:05
Прав си Ангеле,прав си!Светнало ми е че хора много а човеци малко.

бат тянко
29.05.2016, 14:50
Тази година, ако е рекъл Господ, имам намерение да сваря ракията на колона. Не за друго, а за разнообразие! Така че, най- важната реколта е гроздовата! Щото другите станаха зян- почти.....

Ангел Йосифов
29.05.2016, 16:31
Колко голям е котлона и на какво гориво?
Най ме е яд за пропуснатата акациева реколта.Пчелите не можаха да се възползват,поне ние да бяхме я оползотворили...

бат тянко
29.05.2016, 16:50
Нали ти казвам Ачка, досега се удържам още в джаза, но ако е като онова лято дето не спря да вали отиде гроздето. Не че ако не вали ще е готино, но мисълта за него ще ми дава сила.

wenciautoklima
05.06.2016, 07:15
Колко голям е котлона и на какво гориво?
Най ме е яд за пропуснатата акациева реколта.Пчелите не можаха да се възползват,поне ние да бяхме я оползотворили...Сега ще чакаме на липата.

бат тянко
05.06.2016, 19:06
Ракията я съхранявам в дъбово буре. Мислех да я извадя, да не се напича лятото. Но като гледам времето, едва ли ще се наложи!

wenciautoklima
05.06.2016, 19:55
Ракията я съхранявам в дъбово буре. Мислех да я извадя, да не се напича лятото. Но като гледам времето, едва ли ще се наложи!
Истинска ракия става само в буре.Но само до 7 години .След това се бутилира.

boris
05.06.2016, 20:49
Ачка , и мен ме е яд за акацията, ама това дето сега вързва няма да го изпусна. 68466846

бат тянко
05.06.2016, 20:56
Борка, а сладко правиш ли?

boris
05.06.2016, 20:59
Тянка, наблягам на другото, но и сладко съм правил обаче от зелени смокини.

wenciautoklima
05.06.2016, 21:03
Тянка, наблягам на другото, но и сладко съм правил обаче от зелени смокини.

Мммммм,смокинова ракия.Елексир!!Благородно завиждам.

бат тянко
05.06.2016, 21:06
Борка пробвай от добре узрели! От тях винаги ми става к... кръвното!

boris
05.06.2016, 21:11
Тянка, не ми се ще да правя зян узрелите. От зелените ракия не става и затова ги правя на сладко.

бат тянко
05.06.2016, 21:13
Да бе зян! Ти направи, пък ще видиш жена ти, дали щи даде да ги хабиш за ракия!

wenciautoklima
05.06.2016, 21:16
6847684868496850Тянко важно е всичко да е в готовност.

boris
05.06.2016, 21:18
Тянка , като се видим да не се изтървеш пред жената за това , отиде ми материала за ракията.

Ivan Mankov
05.06.2016, 21:44
Като гледам сте се развихрили, а си мислех, че темата е изтрита вече ! Май ще обикалям бурето, като хиена лъвски пай и само ще се чува : тцтцтцтцтц!:bigsmile:

vencii
06.06.2016, 20:20
Борка, а сладко правиш ли?

Тянка ами от ракията по-сладко има ли.

kuline
06.06.2016, 20:23
Тянко важно е всичко да е в готовност.
Ейй, ще отворите работа на митничарите! :bigsmile:

бат тянко
23.06.2016, 18:46
Понеже двамата Венцита са големи ракиджии, и не само те разбира се, искам да споделя че вече заложих едно бидонче със сливки. И понеже не ми липсва мед, започвам по малко да вадя. Защото и джибрите и туристите се научиха на хубавото, и без мед не искат да тръгват! НАЗДРАВЕ

vencii
23.06.2016, 19:03
Тянка махна ли костилките

Ангел Йосифов
23.06.2016, 19:06
Венци,здрав ли е казана след бурята?Ако не да събирам чукалата и.......

бат тянко
23.06.2016, 19:18
Не съм ги махнал, но като се отделят ще ги извадя.

vencii
23.06.2016, 20:39
Венци,здрав ли е казана след бурята?Ако не да събирам чукалата и.......

Бурята не ме притеснява, притеснителна е бурята която сътвори Бойко Борисов. Преди няколко години изкараха закон че казаните в една ракиджийница не могат да са повече от 1000 литра, колегите преградиха помещенията направиха по 2-3 фирми и регистрираха 2-3 обекта да ама не, сега решиха не може повече от 500 литра, няма как да преградят още веднъж помещенията и сега масово запечатват казани. Аз имах 2 по 500 сега оставам с един и според мен около 40% от клиентите ми няма да могат да си сварят ракията, лошото е че такова е положението при всички колеги и всъщност около 40% от хората изобщо ще трябва да си сварят ракията в перални или в каквото намерят, но една част ще хвърлят материала и а познай дали Бойко ще спечели някога избори, което е жалко и на практика ще върне комунистите на власт, пък може и това да е целта.

Ivan Mankov
23.06.2016, 21:04
..............., искам да споделя че вече заложих едно бидонче със сливки.

Тянка,често казано за пръв път не те разбрах ( схванах) ! Какви са тези сливки по това време бе човек ,тук още ходим с балтоните !:bigsmile: Иначе дано нещо попадне в съдовете ,че иначе ще по-зле и от Страшния съд! Наздраве !!!!!drinks;

бат тянко
23.06.2016, 22:04
Тези сливки Ванка, са като онези прасковки. На които някои още казват катерички, или котенца. Много са сладки и дашни!

wenciautoklima
26.06.2016, 04:08
Бурята не ме притеснява, притеснителна е бурята която сътвори Бойко Борисов. Преди няколко години изкараха закон че казаните в една ракиджийница не могат да са повече от 1000 литра, колегите преградиха помещенията направиха по 2-3 фирми и регистрираха 2-3 обекта да ама не, сега решиха не може повече от 500 литра, няма как да преградят още веднъж помещенията и сега масово запечатват казани. Аз имах 2 по 500 сега оставам с един и според мен около 40% от клиентите ми няма да могат да си сварят ракията, лошото е че такова е положението при всички колеги и всъщност около 40% от хората изобщо ще трябва да си сварят ракията в перални или в каквото намерят, но една част ще хвърлят материала и а познай дали Бойко ще спечели някога избори, което е жалко и на практика ще върне комунистите на власт, пък може и това да е целта.Адашко, не Б.Б.който ще да е всяко чудо за три дни.Под земята ще ги вкараме и пак ще варим.Нищо не плаши душите наши.НАЗДРАВЕ ВАМ.

бат тянко
26.06.2016, 06:58
Така си е! Сега като гледам гроздето има прекрасен вид- дано да остане така до обиране на плода. Но като погледна ливадата- всичко изсъхна. Сега е момента да повали добре и да паднат малко температурите, че да се радваме и на нектар. Иначе една утеха ни остава и тя пак е в ракиятаinlove;

Rado76
26.06.2016, 07:04
Споко бат Тянко и мед от слънчогледа ще има и ракия и вино ще има за зимата,казана е подготвен вече за първата проба от джанкова ракия:))))
Гроздето също ще стане миналата година боднах 4 асмички 2бр.-мавруд и 2бр.мерло

бат тянко
26.06.2016, 07:31
Слънчо при мен не се вижда? Дано да се е скрил някъде! И дано малко да паднат температурите. Сливи има в изобилие. А към тия лозички добави Каберне Совиньон и Пино Ноар, ако имаш възможност. Като направиш винце от тях и си пийваш умерено, ще надживееш всички дълголетници от рода!

IVO_3
26.06.2016, 08:21
За Сира някой има ли мнение, че имам две млади асмички и още не съм брал от тях.

бат тянко
26.06.2016, 08:31
Също много пивко винце става, ама му куца ресвератрола.

бат тянко
03.07.2016, 19:15
Споко бат Тянко и мед от слънчогледа ще има и ракия и вино ще има за зимата,казана е подготвен вече за първата проба от джанкова ракия:))))
Гроздето също ще стане миналата година боднах 4 асмички 2бр.-мавруд и 2бр.мерло
То хубаво ще има, ама дали ще го опитаме цялата пчеларска тайфа?

freddie46
19.07.2016, 15:38
Снощи сварих джибровата ракия.Голям зор беше докъто се уредя на казана.Тес нащи управници които забраниха да се вари ракия по всяко време са за убиване.Човека има казани -не може да работи със всичките защото на някой така му скимнало.Галяма глупост е тава и принуждават хората да правят глупости.
Иначе съм доволен, излзе 75литра на 57 градуса.Сложил съм черница и като се пооцвети ще разреждам и наливам дамаджаните.

jordanov
19.07.2016, 16:28
Недей хваща много вяра на казанджията. В Закона за акцизите и... си пише кога и как може да се работи. Ако на човека му се работи де. Пак там виж и на колко литра имаш право и може да си редактираш мнението, ако искаш.

Outcast
19.07.2016, 18:18
Рефлуксна колона с управление на охлаждането.
Краен продукт с до 95 алкх%, и отделяне на фракциите, глава/тяло/опашка, което обезсмисля отлежаването.

7139

По-късно, при интерес, ще публикувам и упътването за работа.

Ангел Йосифов
19.07.2016, 18:42
Ни са мотай,ами пишиш и не само упътването за работа,пиене и др.,но напиши и цената на това чудо..Като Я гледам ще ми пасне,даже и в банята.Пиши.пиши.....

Outcast
19.07.2016, 19:22
Упътването, което съм писал е на pdf и няма как да го кача в момента. Пиша от телефона. Трябва да го преконвертирам в gpg. А за да съм още по-гаден ще анонсирам, че котела е подготвен и за варене на домашна бира.
ПП
Ако някой се ангажира, мога да изпратя упътването на имейл и той да го преконвертирам.
А иначе е точно за банята, ако вкараш миризмите в комина, а аз съм го подготвил за терасата......

бат тянко
19.07.2016, 20:58
Рефлуксна колона с управление на охлаждането.
Краен продукт с до 95 алкх%, и отделяне на фракциите, глава/тяло/опашка, което обезсмисля отлежаването.

7139

По-късно, при интерес, ще публикувам и упътването за работа.

Абе интереса не ни е оставил от Дионисиево време! Ей от такава джаджа имам нужда у хола! Ще я тапосам на средата.

judas
19.07.2016, 21:02
Ни са мотай,ами пишиш и не само упътването за работа,пиене и др.,но напиши и цената на това чудо..Като Я гледам ще ми пасне,даже и в банята.Пиши.пиши.....
Aчо, пил съм крушова от колона, все едно пиеш водка, да не кажа спирт.

Outcast
19.07.2016, 21:04
Майстора, на тая крушовица "ин ги" е бил лабав. Ако искаш да пазиш ароматите не гониш градус...
А освен това ароматите са в опашката, демек трябва да знаеш кога да отсечеш...
А още един пирон в ковчега на мнението ти е че показаната колона има джин кошница.

Ангел Йосифов
19.07.2016, 21:10
Aчо, пил съм крушова от колона, все едно пиеш водка, да не кажа спирт.

Наборе за да усетиш вкус,аромат,ракията НЕ трябва да е силна-до 45*

Валентин.
19.07.2016, 21:22
Майстора, на тая крушовица "ин ги" е бил лабав. Ако искаш да пазиш ароматите не гониш градус...
А освен това ароматите са в опашката, демек трябва да знаеш кога да отсечеш...
А още един пирон в ковчега на мнението ти е че показаната колона има джин кошница.
На “ин ги е бил“ говорат у врачанско.... Нема общо с ракиджоса, ама прави впечатление.blush;

Outcast
19.07.2016, 21:49
Темата за ароматите е дълга.
Те се губят над 85алк° (по спомен). Дали да се гони по-чист продукт или по-ароматен, но с по-голям процент метил е субективен избор. Аз предпочитам да пия чист метилов алкохол, овкусен през джин кошницата.
Йосифов, не се шашкай. Тъп пчелар няма, така че и управлението на показаната апаратура няма да ви затрудни. ( Ако вече четеш упътването)

zapstojan
19.07.2016, 22:13
Кога се губи метила? В началото или накрая?

agro
19.07.2016, 22:39
Темата за ароматите е дълга.
Те се губят над 85алк° (по спомен). Дали да се гони по-чист продукт или по-ароматен, но с по-голям процент метил е субективен избор. Аз предпочитам да пия чист метилов алкохол, овкусен през джин кошницата.....
А де....., метилов не ще да си пил, още по-малко чист, иначе не ти, а други щяха да пишат за това. Метиловия си върви тандем с етиловия отначало докрай, толкова, колкото е в пращината, и преварка не помага. Има си допустима доза и обикновено ракията е в норма. Виж, ароматите са друга работа и пряко зависят от начина на дестилация.

Outcast
19.07.2016, 23:22
Колега, argo
Написал си голяма глупост.
Метила, етила, маслата, пропанолите и водата имат различна температура на кипене, което позволява разделянето им.
Да. Не съвсем пълно, но се стига с подобни апаратури до 0.2℅ метил в отделения етилов спирт.
И това става за сметка на поддържането на конкретната температура на кипене и многократната микродестилация, която в такива апарати се УПРАВЛЯВА.
Дробенето на отделните фракции е БАВЕН процес, който изисква апаратура с фино управление на подгряването и водата в дефлегматора и по тая причина в аламбиците не става.
И за това добития в аламбик "етилов" спирт, ТРЯБВА да отлежава, за да се изпрят вредните метил, масла, и пропанолите.
Не се обиждай.

ПП
За любителите на аромата на пращинярката има тарелчести колони, ама не знам като им видят цената, дали няма да им се отпие.

agro
20.07.2016, 07:04
Глупостта съм я цитирал по-горе от твоя пост: "Аз предпочитам да пия чист метилов алкохол" !!!!. Ти да не си самоубиец?
И ти си в общата заблуда, че метанола може да се отдели от етанола при първоначалната дестилация, дори и на колона. За съжаление не може, заради взаимната разтворимост на метанол, етанол и вода. Преварката помага съвсем незначително за метанола. Това е част от рекламите на колони, за да върви продажбата им. Пращината, ако е с много метанол, значи е толкова калпава, че ракия от нея така и така не следва да се вари. Има си наредба за алкохолните напитки. Там е написано колко е допустимия метилов алкохол. За плодовата е най-много 10 000 мг на литър 100% алкохол, което е около 0,4 % за 40 градусова ракия. Този процент не е заслуга на сварилия ракията, а на естествения ход на процеса на ферментация и дестилация.
Ракията е питие с плодов аромат. Може да се отдестилира само спирта на висока чистота, на специални промишлени колони, има технология, но това вече не е ракия, а суровина за уиски, джин, водка и фалшива ракия. Твоя пост е този, пълен с глупости. Една от тях е за отлежаването, където щели да се изпарят разни неща. Не да се изпарят, а да се окислят трябва тези неща, за да се омекоти вкуса на ракията. За целта аерират ракията, слагат я в бурета да поеме кислород през дъбовите дъски, да поеме и аромат и цвят от дървото, и т. н. И да знаеш, че онова, от което боли глава, и заради което отделяме първака, не е метанола.
Така че, като рекламираш дестилационна колона, изтъквай за какво служи и какви са действителните и преимущества, а не да заблуждаваш пчеларите с врели-некипели и да наричаш глупости коригиращите мнения.
Аз се захванах по-миналата година с направата на моя казан и взех, че се пообразовах по въпроса. Съветвам те да направиш същото. Като начало препоръчвам сайта http://www.rakiyata.com/forum/index.php

Outcast
20.07.2016, 08:25
Колега, ама ти продължаваш с глупостите. В тия системи първо се извлича суров ( нефрагментиран) спирт и след това се дроби. Няма да споря с теб. Блъскай с аламбика и каруцата. Аз ще си карам с колоната и автомобила.

ПП
И моля не ми промотирай тоя форум, защото половината в него са казанджии , производители на МЕДНИ аламбици и респективно ловци на балъци

бат тянко
20.07.2016, 08:41
Ами определено цената на ракията аламбик, е доста над тази от колоната.

Outcast
20.07.2016, 08:54
Това и МОБИЛНОСТА са още едни от преимуществата на тая система. Отделно с нея си варя бира и извличам флорални води.
Мнението ми е, че такава система трябва да има във всеки дом.

ПП
Не съм производител или промоутър.
Приемете, че писаното от мен е един различен начин на "пчеларстване".

freddie46
20.07.2016, 14:27
Колега jordanov,аз не си плащам варенето на ракията на литър,а плащам като цяло на казан.Колко ракия излиза,казанджията не го интересува понеже ми е приятел.
Аз съм доволен от резултата-той доволен че не пуска касов бон,както е по закон.

jordanov
20.07.2016, 15:26
Да бе Фреди, знам отлично как стоят нещата. Просто си ми много симпатичен и затова ти направих някои подсказки. Твоят приятел при всички случаи щрака с пръсти, а от някое време нататък само ти си в кюпа, евентуално.

Ангел Йосифов
20.07.2016, 17:45
freddie46.....Казано по просто-НЕ само пчелари четат форума.Демек-да не се наложи да си "признаваш" и за предни години....Не споменавай количества и градуси..

wenciautoklima
21.07.2016, 02:05
Трето поколение се вари ракия в моя род.Златното правило е че не се консумира преди да навърши 3 години в буре.А има и на 6 и7 години.Има люде от форума,които са я опитвали.

бат тянко
21.07.2016, 06:23
Така е Бат Венци. Аз съм един от тия люде. Опитвал съм ти и 5 и 7 годишната. Че и от другата...
Ама отде у мен такива нерви да търпя? Наздраве!

Outcast
21.07.2016, 07:10
Точно така, момчета.
Отлежаването не е каприз, а необходимост.
Надявам се днес, Йосифов да публикува Упътването към фракционната колона и тогава, уверявам ви ще ви станат ясни много неща.

ПП
И за да не е съвсем безсмислено мнението ми ще споделя още един интересен експеримент.
При фракционната дестилация в медна и неръждаема колона и ЕДНАКВИ други условия, дегустаторите категорично определят за по-добър продукта от неръждавейката.

jdrumev
21.07.2016, 08:54
Така е Бат Венци. Аз съм един от тия люде. Опитвал съм ти и 5 и 7 годишната. Че и от другата...
Ама отде у мен такива нерви да търпя? Наздраве!


И аз се надявах хубава ракия да ми пратиш отлежала.:bigsmile:

бат тянко
21.07.2016, 09:25
Е колко пъти да повтарям, че ще ти пратя? Ама къде не казваш?

Ангел Йосифов
21.07.2016, 11:37
Ето упътването..

jdrumev
21.07.2016, 13:40
Е колко пъти да повтарям, че ще ти пратя? Ама къде не казваш?


аз прясна ракия не пия:bigsmile:

бат тянко
21.07.2016, 14:00
Що бе? Да не си шоп?

wenciautoklima
22.07.2016, 21:24
Точно така, момчета.
Отлежаването не е каприз, а необходимост.
Надявам се днес, Йосифов да публикува Упътването към фракционната колона и тогава, уверявам ви ще ви станат ясни много неща.

ПП
И за да не е съвсем безсмислено мнението ми ще споделя още един интересен експеримент.
При фракционната дестилация в медна и неръждаема колона и ЕДНАКВИ други условия, дегустаторите категорично определят за по-добър продукта от неръждавейката.
При положение че се спазва необходимата хигиена няма никакво значение какъв е метала.

бат тянко
24.07.2016, 11:27
http://www.mila.bg/article/5534117
Аз отдавна имам такива съмнения....

m_pchelari
24.07.2016, 11:58
http://www.mila.bg/article/5534117
Аз отдавна имам такива съмнения....
То вече да се чудиш на кои учени да вярваш. Но все пак виж и другата гледна точка.

Алкохолът е пряката причина за седем вида рак, твърди нов анализ (http://www.dnevnik.bg/zdrave/2016/07/23/2799798_alkoholut_e_priakata_prichina_za_sedem_vid a_rak_tvurdi/)

jdrumev
24.07.2016, 12:54
То вече да се чудиш на кои учени да вярваш. Но все пак виж и другата гледна точка.

Алкохолът е пряката причина за седем вида рак, твърди нов анализ (http://www.dnevnik.bg/zdrave/2016/07/23/2799798_alkoholut_e_priakata_prichina_za_sedem_vid a_rak_tvurdi/)


Също така и 99% от случаите на домашно насилие:bigsmile:

бат тянко
24.07.2016, 14:41
То вече да се чудиш на кои учени да вярваш. Но все пак виж и другата гледна точка.

Алкохолът е пряката причина за седем вида рак, твърди нов анализ (http://www.dnevnik.bg/zdrave/2016/07/23/2799798_alkoholut_e_priakata_prichina_za_sedem_vid a_rak_tvurdi/)

Пердашя куркума като индиец....и още седем вида от тоя сорт....

vencii
24.07.2016, 14:59
Пердашя куркума като индиец....и още седем вида от тоя сорт....

Сей черни домати, против рак и за дълголетие.

бат тянко
24.07.2016, 15:10
Бат Венци, баба и дядо подминаха 80 преди да се споминат. А по цял ден си сръбваха от шишето?

m_pchelari
24.07.2016, 15:44
Гена си е ген. Дядо ми пушеше по 2 кутии Арда на ден и почина на 84, но не от старост а поради нещастен инцидент.

Ivan Mankov
24.07.2016, 19:16
http://www.mila.bg/article/5534117
Аз отдавна имам такива съмнения....

Тянка, а аз никога и за секунда не съм имал съмнение и тия учени ще ииииима да ме плагиатстват !:bigsmile:

бат тянко
24.07.2016, 19:21
7163
Прав си за гена, не че не си! Но нагласата за живота е по- важна!

Ангел Йосифов
24.07.2016, 19:38
Тянка каква е таз твойта нагласа,че за една ракия 100 чинии ще изцапаш.Така ли казва чичоти...

бат тянко
24.07.2016, 19:51
Аааа, твърдо не! Чичо Ърнест е моя порода човек. Той обича пийване, хапване, риболов и жени! Дет са вика кръвта вода не става! А мойта нагласа е, че на никой за нищо не завиждам и такива работи...