PDA

Виж пълната версия : СЕБЕСТОЙНОСТ ПРИ ПРОИЗВОДСТВО НА КОШЕР



Nikolay
19.09.2012, 20:18
Здравейте

Ас сам нов във форума, но като искам да овелича кошерите може да поръчам на Станко дами направи сандъци !
Изглежда най ентосязиран и мераклия от повечето участващи.

evgeni.filimonov
19.09.2012, 20:59
Здравейте

Ас сам нов във форума, но като искам да овелича кошерите може да поръчам на Станко дами направи сандъци !
Изглежда най ентосязиран и мераклия от повечето участващи.

Приготви 150 лв за един кошер и му се обади.
Хубавите кошери са по скъпички.

Станко Ставров
20.09.2012, 07:06
Здравейте

Ас сам нов във форума, но като искам да овелича кошерите може да поръчам на Станко дами направи сандъци !
Изглежда най ентосязиран и мераклия от повечето участващи.

Приготви 150 лв за един кошер и му се обади.
Хубавите кошери са по скъпички.

Чак 150 не струват приятелю.Но ако трябва да съм обективен, вашите кошери дъна и всичко останало, което правите с Марти ми харесва повече.Даже обмислям вариант да си поръчам от вас няколко от дълбоките дъна с вертикалния прашецоуловител.

Nikolay
20.09.2012, 08:56
Добро утро

Съгласенсам с тебе колега качествените неща трябва да имат друга цена не като посредсвените ,но чак 150 лв е малко завишено.От малкото дърводелски познания за тази цена можес даси купиш има няма половин кубик материал за направата на няколко сандъка и корпоса ,самоделки !
И ако почна дасе занимавам с пчеларство като основно препитание ,мисля да инвестирам в някоя друга дървообработваща машина .Като вече имам винтоверт ,голям абрих с възможност за монтиране на циркуляр от едната страна,виброшлайф ,зегае и мяколко дребни инстроменти.

Лек ден !

Димитър Бонев
20.09.2012, 15:50
Всичко е много относително. Ако се прави от качествен подбран обезчепен материал, с летвички не по-широки от 4-5см, ако се прави с мрежесто дъно и чекмедже за прашец от мрежа алпака, ако се направи и милерова пластмасова хранилка, то като материал май ще дойде близо до тази сума. И аз така смятах нещата, но само мрежата излиза около педесетак. Хранилката също прави доста пара. А когато се подбира материала рандемана е много по-малък. Хубаво евтино няма. Но вече съм се убедил, че колкото пъти съм се опитал да спестя някой лев, то всичко това съм го правил наново. Или "хитрата сврака с двата крака"

Станко Ставров
20.09.2012, 19:35
Всичко е много относително. Ако се прави от качествен подбран обезчепен материал, с летвички не по-широки от 4-5см, ако се прави с мрежесто дъно и чекмедже за прашец от мрежа алпака, ако се направи и милерова пластмасова хранилка, то като материал май ще дойде близо до тази сума. И аз така смятах нещата, но само мрежата излиза около педесетак. Хранилката също прави доста пара. А когато се подбира материала рандемана е много по-малък. Хубаво евтино няма. Но вече съм се убедил, че колкото пъти съм се опитал да спестя някой лев, то всичко това съм го правил наново. Или "хитрата сврака с двата крака"
Добре казано приятелю!!! drinks;

Владо-Gillan
20.09.2012, 19:50
Ръцете и мерака са най необходими, за направата на кошер.Машините са след това....

jordanov
20.09.2012, 21:14
Всичко е много относително. Ако се прави от качествен подбран обезчепен материал, с летвички не по-широки от 4-5см, ако се прави с мрежесто дъно и чекмедже за прашец от мрежа алпака, ако се направи и милерова пластмасова хранилка, то като материал май ще дойде близо до тази сума. И аз така смятах нещата, но само мрежата излиза около педесетак. Хранилката също прави доста пара. А когато се подбира материала рандемана е много по-малък. Хубаво евтино няма. Но вече съм се убедил, че колкото пъти съм се опитал да спестя някой лев, то всичко това съм го правил наново. Или "хитрата сврака с двата крака"
Добре казано приятелю!!! drinks;


Тоест дъно и хранилка - повече от половината цена. Това е кошер за прашец , нали. Да уточним за начинаещите колеги че на кошера за мед таквиз екстри не му трябват.

simo
20.09.2012, 21:56
Мерака се гаси с пари. Аз втора година вече съм все още мераклия и гледам да изпипам всичко перфектно, но това е в рамките на десетина кошера. Не ми се мисли колко време и средства трябва да отделят професионалистите с по 200 и нагоре кошера,които на това разчитат като препитание.Осъзнавам,че много от "изгъзиците" не са необходими на пчелите,приятели с дядовите си кошери на по 50 г. вадят повече мед от такива с "бутикови",останалото си е мерак,макар,че ако можеше да се остойности и удовлетвореността от направеното сигурно нещата щяха да изглеждат по различно wink; .

Ивайло Георгиев - ingivo
21.09.2012, 08:33
Добро утро

Съгласенсам с тебе колега качествените неща трябва да имат друга цена не като посредсвените ,но чак 150 лв е малко завишено.От малкото дърводелски познания за тази цена можес даси купиш има няма половин кубик материал за направата на няколко сандъка и корпоса ,самоделки !
И ако почна дасе занимавам с пчеларство като основно препитание ,мисля да инвестирам в някоя друга дървообработваща машина .Като вече имам винтоверт ,голям абрих с възможност за монтиране на циркуляр от едната страна,виброшлайф ,зегае и мяколко дребни инстроменти.

Лек ден !

Изместихме темата от заглавието , ноооо не е за пръв няма да е и за последен път. Сигурен съм , че всеки може да си сметне колко ще му струва да си направи един кошер ,но искам да споделя мойте сметки с вас и особенно с колегите които смятат 150 лв за висока цена още повече с дъно за прашец.
http://prikachi.com/images/499/5294499L.jpg
Така както виждате това е положението . Някой беше писал ,че със 150 лв ще си купи половин кубик материал. Да ама куфражни дъски атмосферно сушене в повечено случеи сини от гъбата. Да не забравяме ,че когато някой произвежда този кошер за да го продаде ще трябва освен труда и някъква печалба да си сложи 15-20% и ето ти ги 120-130 лв с обикн дъно.

Nikolay
21.09.2012, 09:27
Пивет колеги

Съгласенсам с сичко споделено по темата но секи споделя и говори за някакво качество което реално погледнато го няма и е много трудно да намериш някои майстор които даси обича работата !
Какво мисе случи тази пролет с новите сандъци едногодишни ДБ-12Р със заклинващо дано ,ми триябваше да избивам даната със секача "дъските се бяха изметнали на почти сички кошери " стъпихами с един magazin и рамките 110лв . Това е с остапката за 20 сандъка ,произведени такаде от много добър спецелист в този бранш !
И лошото е че това се случва ежедневно на много колеги. Личното ми мнение че са скъпи ,и затова сам решил живот и здраве напролет да си направя някои сандък.
Тогава ще изразя мнение дали има сметка даси направя 50 сандъка или дасиги купя !!!!!

Говоря за качество не за външен вид.

Лек ден !

Светозар Каменов
21.09.2012, 10:10
ingivo, хубаво си направил сметките ама да вземем да коригираме малко.
Хайде дървения материал го приемаме така, въпреки, че 95% от кошерите, които съм гледал изобщо не е подбирано дървото. Ама нали говорим за качество, така да е.
Само че за винтове прелки и т.н. не виждам как ще го докараш повече от 10-15 лв.
Боя. Хм, 15 лв. за кошер някак си не ми се струва точно. Аз за петдесетина лева си направих боя, която ще ми стигне за 50 кошера и 100 магазина. Като приравним 2 магазина на един корпус излиза дооооста по-евтино от тия 15 лв - долу горе към 2 лв. Като редуцираме тия разходи отива някъде към 60 лв. кошера. Съгласен съм, че има заплати, осигуровки, печалба и други разни дребни разходи ама как ще стигне до 150 лв. някак си не ми е ясно.
А ако не се "глезим" с премахване на чепове(което е масовото производство) повече от 40 лв. няма как да са материалите.

vanHanegem
21.09.2012, 10:40
И така ще станат като на твоя приятел - Трифон Банев. Тогава няма от кой да ревеш и да псуваш по форумите. Бонев ясно ви казва в неговия пост. Интересно ми е как си "направил" толкова евтина боята?! Или си купил от "левчето" водни боички?

Ивайло Георгиев - ingivo
21.09.2012, 11:26
ingivo, хубаво си направил сметките ама да вземем да коригираме малко.
Хайде дървения материал го приемаме така, въпреки, че 95% от кошерите, които съм гледал изобщо не е подбирано дървото. Ама нали говорим за качество, така да е.
Само че за винтове прелки и т.н. не виждам как ще го докараш повече от 10-15 лв.
Боя. Хм, 15 лв. за кошер някак си не ми се струва точно. Аз за петдесетина лева си направих боя, която ще ми стигне за 50 кошера и 100 магазина. Като приравним 2 магазина на един корпус излиза дооооста по-евтино от тия 15 лв - долу горе към 2 лв. Като редуцираме тия разходи отива някъде към 60 лв. кошера. Съгласен съм, че има заплати, осигуровки, печалба и други разни дребни разходи ама как ще стигне до 150 лв. някак си не ми е ясно.
А ако не се "глезим" с премахване на чепове(което е масовото производство) повече от 40 лв. няма как да са материалите.

Колега караш ме да правя подробни разбивки май.
Като казвам без чепове значи без чепове.
http://s9.postimage.org/vj5d8pzd7/5294802_T.jpg (http://postimage.org/image/vj5d8pzd7/)

Сега за боята .Виждаш ли ,че пред някои цифри пише MAX еми аджеба не се ли сещаш какво означава. Моля те да ми дадеш технологията и необходимите материали за боядисване ,че и аз да си ги боядисвам за по 2лв.
Аз съм ги боядисвал така 1. 1-ва ръка импрегнант със защита от дървояди и плесени оцветен със байц с ултравиолетова защита 1литър цена 60 лв стига за около 6-кошера 2. втора ръка от същия. 3. междинно шлайфане с №400 цена на 1м 1.10 лв за кошер около 20 см. 3. и 4 . Две ръце акрилен лак безцветен 5. Измиване на шпршцпистолета забравих и филтрите за прецеждане. Така . Сега виждаш ли защо пише max 15 защото толкова ми излезе на мен .Не ми се вярва някой да се заиграе толкова.
Относно измятането има едно правило което признавам си и аз не съм спазил при тези кошери. Ширината на отделните елементи при слепване на плоскости от масивна дървесина не трябва да надвишава 2,5 пъти дебелината им . Или на български за корпуси с дебелина 30 мм не трябва да се лепят дъски по широки от 75 мм.

Светозар Каменов
21.09.2012, 13:09
Не ми се спори ама и аз съм си правил кошери и имам представа от цени и материали. А относно боядисването ако вземеш ги боядисаш с боя металик от 280 лв литъра може да ти излезе и повече от самия кошер. Миналата година ги боядисвах с боя уж за кошери, 10 лв беше кутията, стига за към 4. Така че виждаш колко ще струва с една "обикновена" боя. Отделно, че много малко производители предлагат боядисани кошери, така, че спокойно може да се махне това перо от цената.
За види, панти и тем подобни какво да ги смятаме. Една вида е 1-2 ст. Панти, райбери - колко ще струват?
Ама и преди съм го казвал, всеки си преценя и си избира какво да си купи. А и щом се продава на висока цена значи кошерите се харесват.

Ивайло Георгиев - ingivo
21.09.2012, 13:56
Аз не рекламирам ничии кошери. Правя си ги за себе си тоест за собствено ползване. Обещавам да направя подробна количествено стойностна сметка за себестойност на 1бр.кошер и да я постна тук.

N-2
21.09.2012, 14:23
Много ми харесват кошерите, които си направил. Гледах и други снимки, които беше качил в "Да си покажем кошерите".
Но ми се струва опасно за пчелите това, че си ги третирал с препарат против дървояди.

Станко Ставров
21.09.2012, 15:04
Цената на един кошер е доста разтегливо понятие приятели.Една е разходно-калкулационна цена, друга е цена на придобиване, трета е пазарната цена.Преди седмица си направих 2 кошера ЛР като конфигурацията включва 2 корпуса и 2 магазина 10 рамкови и 3 10р. ДБ пак с по 2магазина от липа с дебелина на страниците 22мм.Материала е от изрезки/отпадъци в една друга тема пуснах и снимки/ и го купих на цена 20лв.Дадох 26лв за лепило на хенкел водоустойчиво/падна доста лепене/, 6 лева за види, 5 лева за плаките от печатницата,10лв за 5 мишепредпазителя, 10 лева за 5 хранилки, 6 лева за стиропор за таблите, 10лв за обикновена блажна боя 8 лева за ламаринките върху които лягат рамките.С боя на водна основа вече не боядисвам ме съм доволен от нея,както и видовете импрегнатори лично мнение. Възможно е да не съм попаднал на качествени макар че тогава , когато ги купих цената им беше "интересна" за количеството.
Така общата сума която дадох за тези 5 кошера /без да смятам тока и труда/, като материали в готов за ползване вид, ми излязоха 100лв по 20лв броя.Правил съм и кошери които ми излизаха и по 55-60лв себестойност, други по 30-35лв.Въпросът е пазарната цена на качествено изделие да е достъпна за потребителите.

Nikolay
21.09.2012, 16:13
Цената на един кошер е доста разтегливо понятие приятели.Една е разходно-калкулационна цена, друга е цена на придобиване, трета е пазарната цена.Преди седмица си направих 2 кошера ЛР като конфигурацията включва 2 корпуса и 2 магазина 10 рамкови и 3 10р. ДБ пак с по 2магазина от липа с дебелина на страниците 22мм.Материала е от изрезки/отпадъци в една друга тема пуснах и снимки/ и го купих на цена 20лв.Дадох 26лв за лепило на хенкел водоустойчиво/падна доста лепене/, 6 лева за види, 5 лева за плаките от печатницата,10лв за 5 мишепредпазителя, 10 лева за 5 хранилки, 6 лева за стиропор за таблите, 10лв за обикновена блажна боя 8 лева за ламаринките върху които лягат рамките.С боя на водна основа вече не боядисвам ме съм доволен от нея,както и видовете импрегнатори лично мнение. Възможно е да не съм попаднал на качествени макар че тогава , когато ги купих цената им беше "интересна" за количеството.
Така общата сума която дадох за тези 5 кошера /без да смятам тока и труда/, като материали в готов за ползване вид, ми излязоха 100лв по 20лв броя.Правил съм и кошери които ми излизаха и по 55-60лв себестойност, други по 30-35лв.Въпросът е пазарната цена на качествено изделие да е достъпна за потребителите.


Това е хубав и изчерпателн отговор на отклонилатасе тема !
tube;

Ивайло Георгиев - ingivo
21.09.2012, 16:16
Много ми харесват кошерите, които си направил. Гледах и други снимки, които беше качил в "Да си покажем кошерите".
Но ми се струва опасно за пчелите това, че си ги третирал с препарат против дървояди.
Само от вънка и после като го запечати лака няма проблеми.Освен ако не почнат да го гризът от вън .

Точно така е Станко . Личи си когато някой не се опитва да се заяжда с другите . Прав си drinks;

Пламен Ганев
21.09.2012, 18:05
Браво!Супер изработка

Владо-Gillan
21.09.2012, 18:18
И така ще станат като на твоя приятел - Трифон Банев. Тогава няма от кой да ревеш и да псуваш по форумите. Бонев ясно ви казва в неговия пост. Интересно ми е как си "направил" толкова евтина боята?! Или си купил от "левчето" водни боички?

Когато програмата ти плаща кошерите, а не се бъркаш и за 1 лев от собствения си джоб, може да си купиш и кошер от махагон, с приблизителна цена около 900 лв.А когато парите си ги изкарал с пот и лишение, може и от левчето човек да си купи боята.ВСЯКА ЖАБА ДА СИ ЗНАЕ ЛОКВАТА.И както се очертава до две, три години пчеларските програми да се сринат, тогава ще ви питам за цената на кошери, майки, отводки и пчели.Реалната цена на един кошер, собствено производство е около 55-60.Ако искаш да правиш бизнес и да продаваш, то цената над 75-80 лева вече е смехотворна.Говоря за качествено направен кошер, от който да вади човек мед, а не екстрите за прашец и прочее.Айде наздраве drinks;

vanHanegem
21.09.2012, 18:36
Зарко е на "ти" с програмите и ще ти обясни подробно колко много не си прав. А пък и програмите са за всички - щом е така защо не участваш в тях.

Владо-Gillan
21.09.2012, 18:49
Зарко е на "ти" с програмите и ще ти обясни подробно колко много не си прав. А пък и програмите са за всички - щом е така защо не участваш в тях.

Щото не искам никой да ми дава нищо, нито аз да давам на някой нещо.Обосновавам се какво имам предвид.Когато катастрофирахме с приятелката ми, държавата и лекарите не ги ебеше че и двамата сме на държавни договори, че всякакъв вид застраховки, осигуровки, данъци и налози сме плащали.Както казах, при това и двамата сме държавни служители, сега тя продължава да е на същата работа, а аз си почивам.Та с тия ми ти осигуровки дето съм плащал, здравни и прочее за да пълня хазната на нехранимаиковци като Дянков и Бойко, не ми свършиха никаква работа а трябваше да се бръкна над 20 бона, само и само да ни запазят краката и да можем сега да ходим отново и двамата.Касата не била покривала такива процедури, е какви покрива тя тогава?Но както и да е това е за здраве, и не го броя чак от такава важност.Човека от който закупих първите си кошери, се казва Захари и живее в село Балювица-Берковско.Той кандидатства по пчеларска програма, пчелина му беше под конец, аз лично не бях виждал по добре уреден и подреден пчелин.Но не го включиха в програмата, защото на неговото място отиде един друг нехранимайко, от нашия край който дори и нямаше пчели,80 процента от кошерите му бяха празни.Сега също са празни, ама някой явно си затваря очите.Та как човек да участва в такава програма, да вложи всичко което има, дори да се обвърже и с заеми.Нервите и времето заедно с труда няма да ги броя който са вложени в всичко това, и накрая някакъв си те избутва.И по лошото е че този някакъв си, си няма и хал хабер от пчели.Като свърши тази програма, защо никой от управляващите не се поинтересува какво се случва с дадения пчелин, къде са пчелите и кошерите, за парите не питам то е ясно.А й както винаги съм казвал, мисля да се храня с пчеларство, но предпочитам да не разчитам на помощи, европа, субсидия, и държавна намеса.Това е от мен, да го разбира всеки както иска.

А и щом не сме в програма, нямаме право да отглеждаме пчели ли.И трябва непременно да си купуваме кошери от 150 кинта ли?Всяка жаба да си знае локвата.Ти може и 200 да дадеш за кошер и цената да е оправдана, аз мога да взема употребяван за 20 кинта, с содето, горелката и боята ще ми стъпи около 30 и пак ще ми върши работа.Всеки гони различни цели, и всеки разполага според джоба си.Не беше уместно да намесваш магазините за 1 левче, защото ако има боя там съм обеден че много от хората тук ще се възползват от нея.Но не знам, за теб оправдана ли е цената от 150-170 за кошер, над 30 за майка и отводки от 90 до 140??Е то по добре човек да ви вземе една крава вместо един кошер с пчели,Излиза че кошера е по скъп от кравата.Всеки човек трябва да си знае мястото, чергата на която е стъпил и средствата който има.И според всичко това, да разполага така че да му е угодно и да е добре.

Nikolay
21.09.2012, 18:55
Тъй побъбрихме добре да се върнеме на машините.
Е такова шаблонче мисля да си направя за оберфрезата.

http://www.youtube.com/watch?v=g_RgfWnnsdk&feature=related

Колега с тази зглобка са се правели кошерите преди ,ас имам и имах сандъци междо 30-50 додини употреба правени така с равнобедрен трапец и все още са в доста добро състояние .Ако си направиш сандъците така ще те надживеят ,като моите наживяха бащами и дядоми.
Късмет с начинанието !

vanHanegem
21.09.2012, 19:14
Владо-Gilan, аз не мога да се съглася с теб, защото съм....прагматичен човек. Но...ти си млад и много има да се учиш. Дерзай!!!

П.С. Погледнах ти профила и се сетих, че в годината в която ти си се родил, закупих първите си МК кошери и ги населих с пчели, купени от майкопроизводителното предприятие в Ловеч - сега приватизирано (не знам как се казва, май че е "Аписгарант") и ги докарах със собствената си кола - "Трабант" 601 S - комби (лимонено жълт).

Владо-Gillan
21.09.2012, 20:07
Владо-Gilan, аз не мога да се съглася с теб, защото съм....прагматичен човек. Но...ти си млад и много има да се учиш. Дерзай!!!

П.С. Погледнах ти профила и се сетих, че в годината в която ти си се родил, закупих първите си МК кошери и ги населих с пчели, купени от майкопроизводителното предприятие в Ловеч - сега приватизирано (не знам как се казва, май че е "Аписгарант") и ги докарах със собствената си кола - "Трабант" 601 S - комби (лимонено жълт).

На кое викаш прагматизъм, на узаконените кражби ли?Я си признай колко хора познаваш който са по програмата, само за да откраднат някой и друг лев, и след изтичането на програмата ни лук яли, ни лук мирисали.
п.п. Аз моите ги купих както казах от Захари от Балювица, кошерите бяха Д.Б. 12 Рамкови.Докарах ги и аз със собствената си кола БМВ 318И, М-10, Е-30-ка (червено) Но дефакто няма значение с какво съм ги докарал.Ако съм можел, да съм го направил и с чопъра.Важното е че съм ги докарал, и се грижа добре за тях.За благодарност и те, ми се отблагодаряват подобаващо.

Не казвам че всички хора по програмата са крадци, има около 10 процента който наистина са пчелари, и обичат това което правят.Но всички знаем другите 90 процента какви са.Видяхме и лицензираните стопанства, тази година има ли някой който да не изрева от некачествени майки, кошери, пчели и т.н.Аз ти стискам палци с програмата, и се надявам да успееш с нея ако наистина си обичаш заниманието, и не си по тази програма с някаква друга цел.Ако не си, има една приказка кога пили пели, кога плащали плакали.Тука в Нашия край ще изреват бая народ, и то в най скоро време, ама ще се чуе и тук в форума.

vanHanegem
21.09.2012, 20:20
Не съм казал, че съм по Програмата. Казах само, че Зарко е подробно запознат с нея и ще ти каже, че грешиш. Ако няма Програма - лошо. Ако има - още по-лошо...Няма угодия...Тя е по желание-участваш, ако искаш.

П.С. А за колите - пак не си ме разбрал. Просто исках да ти кажа, че си много млад и много има да учиш. Не ти направи дори и впечатление, че ти написах кога съм сменил системата кошери - ДБ с МК. Тогава в Берковица имаше ли такива? Защото тук бяха атракция- чудеха се какви са тия "нощни шкафчета"....

Владо-Gillan
21.09.2012, 20:46
То ако съм честен не тогава, а и сега преобладаващата система тук е Д.Б.Горе долу съотношението е около 70 към 30 процента за Д.Б. А и скоро няма да се промени, защото старите пчелари са на Д.Б от 50 години и няма да ги сменят, до смъртта си.И аз не мисля да минавам на корпусна, защото засега съм доволен от Д.Б.А и съм зле с кръста, с корпусите ще ми е тегаво.Никога не съм отричал предимствата на някоя система, но просто съм на д.б. сега защото както казах резултатите ме задоволяват.След някоя и друга година кой знае...Иначе и ти не ме разбра за колите,и си мисля че дори си мислиш че имам нещо против теб.Не напротив, уважавам те, и някой от нещата който си писал са ми били от голяма полза.Тук в форума ми е неприятен само един човек, но не смятам да подхващам темата.Колкото до програмата дори и да си в нея, лошо няма.Лошо е когато някой си идва отнякъде, и няма хал хабер какво е пчела и заема твоето място, или мястото на някой друг човек който е дал мило и драго за да постигне нещо.На мен лично форума ми помогна много, не само с съветите към мен, но и с опита който споделят всички хора тук.Човека който ми помогна с присъствието си беше Станко.За пореден път го споменавам, но винаги ще съм му благодарен.Човека дойде и ми показа кое какво е, и за какво става дума.Дори имам инфо,, от един общ приятел че когато катастрофирах Станко е звънял на телефона ми да види имам ли нужда от нещо и някаква помощ, и дали имам нужда от помощ и за пчелите.Не съм вдигнал защото сигурно не съм бил в състояние, и в интерес на истината това го разбрах днес.И още не съм имал шанса да му благодаря и за това, Станко ПИЧ си брато.
ВанХанегем и ти не оставай с други впечатление за отношението ми, мен си ми е яд че каза това за боята.Но всеки преценява сам за себе си, и цената която може да даде.Всеки има различен джоб и не всеки може да даде 150 за кошер.Аз тази година имах нужда от кошери, но взех употребявани, защото след катастрофата съм почти на червено.Но след 2 бани в соде, и веднъж с горелката, после малко пирончета и кит, отгоре боя и се получиха що годе добре.И на мен ми се искаше нов и качествен кошер, ама нямаше как да стане.Никой не ми е виновен, че катастрофирах освен един костинбродски тъпир.
п.п. мисля че ме разбра, за какво говоря и ако нещо не си ме разбрал правилно то несъм вкарал някакъв умисъл в това.

jordanov
21.09.2012, 21:02
Цената на един кошер е доста разтегливо понятие приятели.Една е разходно-калкулационна цена, друга е цена на придобиване, трета е пазарната цена.Преди седмица си направих 2 кошера ЛР като конфигурацията включва 2 корпуса и 2 магазина 10 рамкови и 3 10р. ДБ пак с по 2магазина от липа с дебелина на страниците 22мм.Материала е от изрезки/отпадъци в една друга тема пуснах и снимки/ и го купих на цена 20лв.Дадох 26лв за лепило на хенкел водоустойчиво/падна доста лепене/, 6 лева за види, 5 лева за плаките от печатницата,10лв за 5 мишепредпазителя, 10 лева за 5 хранилки, 6 лева за стиропор за таблите, 10лв за обикновена блажна боя 8 лева за ламаринките върху които лягат рамките.С боя на водна основа вече не боядисвам ме съм доволен от нея,както и видовете импрегнатори лично мнение. Възможно е да не съм попаднал на качествени макар че тогава , когато ги купих цената им беше "интересна" за количеството.
Така общата сума която дадох за тези 5 кошера /без да смятам тока и труда/, като материали в готов за ползване вид, ми излязоха 100лв по 20лв броя.Правил съм и кошери които ми излизаха и по 55-60лв себестойност, други по 30-35лв.Въпросът е пазарната цена на качествено изделие да е достъпна за потребителите.

Станко,стиропора го събираш от някой магазин за бяла техника примерно. Релсите и мишепредпазителите не са трудни за направа от всякакви изрезки алуминиеви и т.н. Смъкваш цената на материала с 5 лв.

Ивайло Георгиев - ingivo
21.09.2012, 21:51
ок , да покажеме и другата страна тогава. Имам френдове тираджии обаждам им се и ми докарват европалета 20-30 бр без проблем. от едно пале ще излезе един корпус. Дотук 0лв. релсички може и без тях ще ги вадя с козия крак 0лв. мрежи не ми трябват с 2 мм бургия мога да си надупча всякъкви вентилационни отвори навсякъде 0лв. друго какво ,а лепило .Комшията като заколи телето взимам всичкото кокаляк и си праим туткал с него лепя . още 0 лв. отгоре да не им улаза дожд пластове пясъчник има при мене такива или някви други плоски камани още 0 лв. Телове за рамките от изгорелите гуми от ората копата 0 лв Затоплящи материали ??? Абе прецедатела на кооперацията е мой човек ще даде некоя бала слама 0лв. Боя ???? Абе за какво ми е боя като са ми без пари все 2 години ще изкара . Нещо пропуснах ли ? А тока абе имам два бушона и два кабела по метър с малко познания по ел.техника колкото навъртя през деня толкуз ще си върна през ноща 0лв.
ОБЩО 0лв. Ха-Ха-Ха
Ух-Ух-Ух ся меда ако мога да го продам по 15 лв килото нема да има цена схемата Ха-Ха-Ха
Надявам се ме разбрахте.

Владимир Владимиров-Влад
21.09.2012, 22:00
ок , да покажеме и другата страна тогава. Имам френдове тираджии обаждам им се и ми докарват европалета 20-30 бр без проблем. от едно пале ще излезе един корпус. Дотук 0лв. релсички може и без тях ще ги вадя с козия крак 0лв. мрежи не ми трябват с 2 мм бургия мога да си надупча всякъкви вентилационни отвори навсякъде 0лв. друго какво ,а лепило .Комшията като заколи телето взимам всичкото кокаляк и си праим туткал с него лепя . още 0 лв. отгоре да не им улаза дожд пластове пясъчник има при мене такива или някви други плоски камани още 0 лв. Телове за рамките от изгорелите гуми от ората копата 0 лв Затоплящи материали ??? Абе прецедатела на кооперацията е мой човек ще даде некоя бала слама 0лв. Боя ???? Абе за какво ми е боя като са ми без пари все 2 години ще изкара . Нещо пропуснах ли ? А тока абе имам два бушона и два кабела по метър с малко познания по ел.техника колкото навъртя през деня толкуз ще си върна през ноща 0лв.
ОБЩО 0лв. Ха-Ха-Ха
Ух-Ух-Ух ся меда ако мога да го продам по 15 лв килото нема да има цена схемата Ха-Ха-Ха
Надявам се ме разбрахте. :D :D :D

Димо Караангелов
22.09.2012, 12:39
Gilan-e,не се гневи толкова на програмите аз мисля че можем и ние да спечелим от тях!Пишман пчеларите като се "напчеларстват" смятам че ще има евтини кошери и инвентар , e жалко че няма да има пчели с кошерите им ама пак ще си е кяр! drinks;

Светозар Каменов
22.09.2012, 13:11
Не съм казал, че съм по Програмата. Казах само, че Зарко е подробно запознат с нея и ще ти каже, че грешиш. Ако няма Програма - лошо. Ако има - още по-лошо...Няма угодия...Тя е по желание-участваш, ако искаш.

П.С. А за колите - пак не си ме разбрал. Просто исках да ти кажа, че си много млад и много има да учиш. Не ти направи дори и впечатление, че ти написах кога съм сменил системата кошери - ДБ с МК. Тогава в Берковица имаше ли такива? Защото тук бяха атракция- чудеха се какви са тия "нощни шкафчета"....

Не съм казал, че съм по Програмата. Казах само, че Зарко е подробно запознат с нея и ще ти каже, че грешиш. Ако няма Програма - лошо. Ако има - още по-лошо...Няма угодия...Тя е по желание-участваш, ако искаш.

...
Да, наясно съм и съм доволен, че я има, защото, това, което бях замислил да направя за години, стана за 2. Така и не мога да разбера защо ти е толкова кеф, че от не неопитност и незнание попаднах на един мошенник и некадърник и трябваше след него и да ремонтирам кошерите му. Не мога да разбера тая българска черта, някой като се спъне и падне, другите да му смеят, а не да му подадат ръка да стане. Спирам по тая тема, ако си разбра - добре, ако ли не, здраве да е. Още много хора ще падат, ще има на какво да се смееш...
Цената може да е всякаква, щом има купувач за стоката. Както каза Гилъна за мен 150 лв е много висока и неоправдана цена и не бих дал толкова. За друг е добра и си купува. Пробвах и си направих кошери. Е, с машините, които имам не стават перфектни на външен вид, но всички размери са спазени. Излязоха ми 40 лв и ме устройва. По-лесно ще ми е да отида и да си ги купя, тук видях доста добри кошери, но всеки разполага с каквото има. Да не говорим колко още разходи има, когато започваш и създаваш от нулата.

vanHanegem
22.09.2012, 19:39
Не Зарко, не ми е кеф. Тогава ти казах, сега пак ти казвам, Бонев също го написа преди няколко дни - няма евтино и качествено. Неопитни и незнаещи(а и не само те) се хвърлят на евтини кошери по обяви в И-нет, не отиват да ги видят, не ходят при дърводелците когато правят техните и когато ги докарат, или при населването им с пчели започва....кански рев. Дърводелците са единствените "майстори", които мерят в сантиметри!!! Това подсказва, че винаги трябва да се съмняваш. А и от опит ще кажа - аз не поглеждам кошер с обявена цена под 100 лв., т.е. под тази цена на пазара не можеш да намериш нищо добро. А що се отнася до Програмата - добра е, разбира се! Дава ти възможност бързо и с малко средства да си направиш базата, която иначе се създава за много години.

Румен Димитров
22.09.2012, 21:14
за Програмата не съм съгласен, ма тва е друга бира drinks;
...иначе за дърводелците vanHanegem е прав. Замислете се защо на твърдия метър викат дъводелски метър thumbdown;
...един приятел на баща ми дърводелец-любител с окрадени от СелКопа машини, му прави преди години 2 ДБ сандъка.....сега като ги подхванах всичките, заедно с моите, като стигна до тези двата и всеки път се заричам, че напролет ще ги запаля да изгорят. Магазинните рамки лягат върху плодниковите и се клатят. Магазина и покривната табла имат точно фиксирано положение и не позволяват завъртане, магазина грам не пасва с останалите ми кошери......да не говорим, че "майстора" беше направил и рамки на по тоя кошер sweating; ....ма тях поне изгорих wink;
...тааааа, хората са казали: Ако имаш 1 кило брашно -дай го на майстор ,да ти омеси хляб !!!

Светозар Каменов
22.09.2012, 22:04
vanHanegem, 2 пъти ходих до тоя мошенник, гледах му машините, даваше вид, че ги разбира нещата ама не. Един дребен и елементарен мошеник се оказа и сега му сърбам попарата. Яд ме е, че не успях да го преценя ама нищо не може да се върне назад. След време ще ги махна тия боклуци, но така или инъче нямам избор и ще се мъча още с тях. Долу горе съм ги закрепил и ще изкарат още някоя година. А за цена под 100 лв има и качествени кошери. Приятели си поръчваха сега при един в Ракитово и изработката е много добра, размерите са спазени. Излезе им 90 лв мисля. Но тоя има голямо производство, нови и хубави машини, може би от там идва и ниска себестойност. А и е в Родопите, предполагам, че и дървото му е по-евтино. Гледал съм и за 70-80 лв., но са си отвратителни.

Владо-Gillan
22.09.2012, 22:20
така е, все пак става дума за пазарна икономика.Всеки производител му е различна цената защото работи с различен материал, машини, време за изработването на отделен кошер и така нататък.То си е една малка поточна линия, колкото повече се произвежда за определено време и продукцията колко е по качествена това опрределя цената

Ивайло Георгиев - ingivo
25.09.2012, 18:36
Не Зарко, не ми е кеф. Тогава ти казах, сега пак ти казвам, Бонев също го написа преди няколко дни - няма евтино и качествено. Неопитни и незнаещи(а и не само те) се хвърлят на евтини кошери по обяви в И-нет, не отиват да ги видят, не ходят при дърводелците когато правят техните и когато ги докарат, или при населването им с пчели започва....кански рев. Дърводелците са единствените "майстори", които мерят в сантиметри!!! Това подсказва, че винаги трябва да се съмняваш. А и от опит ще кажа - аз не поглеждам кошер с обявена цена под 100 лв., т.е. под тази цена на пазара не можеш да намериш нищо добро. А що се отнася до Програмата - добра е, разбира се! Дава ти възможност бързо и с малко средства да си направиш базата, която иначе се създава за много години.

Да не забравяме ,че има и изключения hi;
А целия лаф е така : дърводелеца мери в см и бележи с добре заострен молив, а стругара мери с микрометър и бележи с тебешир :D :D :D

Spens
25.09.2012, 22:30
най накрая ще се разберете всички и ще бъдете приятели. wink; Дай боже и да си помагате!!!!

Светозар Каменов
26.09.2012, 10:47
Не Зарко, не ми е кеф. Тогава ти казах, сега пак ти казвам, Бонев също го написа преди няколко дни - няма евтино и качествено. Неопитни и незнаещи(а и не само те) се хвърлят на евтини кошери по обяви в И-нет, не отиват да ги видят, не ходят при дърводелците когато правят техните и когато ги докарат, или при населването им с пчели започва....кански рев. Дърводелците са единствените "майстори", които мерят в сантиметри!!! Това подсказва, че винаги трябва да се съмняваш. А и от опит ще кажа - аз не поглеждам кошер с обявена цена под 100 лв., т.е. под тази цена на пазара не можеш да намериш нищо добро. А що се отнася до Програмата - добра е, разбира се! Дава ти възможност бързо и с малко средства да си направиш базата, която иначе се създава за много години.

Да не забравяме ,че има и изключения hi;
А целия лаф е така : дърводелеца мери в см и бележи с добре заострен молив, а стругара мери с микрометър и бележи с тебешир :D :D :D
:D :D :D

Bee Varna
14.01.2013, 19:07
Производител на качествени кошери се казва Свилен Колев и е от Арко-Стил гр Вана, аз съм доволен от качество и цена които той ми е предложил. Моите кошери направени от него и съм доволен от спазване на срокове, размери, качество и цената. Като вземем в предвид че той не бави поръчка, сами си мислите, що то като ги вземете през Май то ще си мислите на пчелина да ходите или ще ги боядисвате. Успех на всички пчелари!!!!

dani.goranova
29.03.2013, 13:54
Някои пчелари-производители много добре да прочетат и още по-добре да запомнят този пост на колегата М.Петров. И да не пускат ценоразписи с умопомрачителни цени.

dani.goranova
29.03.2013, 13:57
Съжалявам че колегата М.Петров изтри поста си(вероятно някой му се е обадил). Той предлага магазин за 12 лв. и корпус за 14 лв. - неупотребявани, нови.

buci59
29.03.2013, 14:11
.... И да не пускат ценоразписи с умопомрачителни цени.

Къде е този ценоразпис?Нека колегата М.Петров си възстанови поста,ще е полезно за всички ни.

Ивайло Георгиев - ingivo
29.03.2013, 14:15
За корпус 14 незнам ама за магазин 12 си е цената защо ще му трие някой поста.

dani.goranova
29.03.2013, 14:21
Ако колегата пчелар-производител, който е един от най-активните във този форум не желае да публикува ценоразписа си, аз съм готова да го публикувам(изпрати ми ценоразписа си на "лични", без да съм го молила или интересувала от него).
П.С. междувпрочем, мога да публикувам цялата кореспонденция, която според мен е много интересна. Вероятно и други са получавали такива съобщания, които освен че са непочтени ми приличат на...риболов. В профила на колегата е записано, че има интереси "...Приятели, Пчели, риби, ски, приятели..."

buci59
29.03.2013, 14:36
Колежке,dani.goranova,моля да спазвате точка 8 от правилата на форума.

evgeni.filimonov
29.03.2013, 15:17
ДБ корпус - 30 лв
ЛР корпус - 25 лв
Магазин - 20 лв
Покривна табла от дърво - не шперплат - 15 лв
Покрив с вграден стиродур - 20 лв
Дълбоко дъно с подвижна табла и две прелки и вратичка - 35 лв
Плитко дъно с подвижна табла и вратичка - 25 лв

Качество - перфектно.
Снимките ги има във форума.
Ако това са умопомрачителни цени, нямаше да имам заявки до края на май.

evgeni.filimonov
29.03.2013, 15:20
изпрати ми ценоразписа си на "лични", без да съм го молила или интересувала от него).


Втория пост.

http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2685&postdays=0&postorder=asc&start=285

Румен Димитров
29.03.2013, 15:30
ако аз си ги правя за мене си, цената 12-14 лв е нормална...ако скатавам данъци и имам безплатен или евтин материал, също е нормална.....абе требва ли за секо нещо да пълниме гушата на държавата ?!?!?

.....ако продавам мед на 3 лв. пак сички че зинат, ама поводите за тия цени могат да бъдат много и от различно същество!
....само за пример,(дано не се налага на никой) ако трябва да събера спешно пари за животоспасяваща операция, ще продавам всичко което мога и с което разполагам, включая и труда си!

Ако изработката е добра, не виждам поводи да се коментират цените....освен ако завистливата конкуренция, печелеща от програми, не държи да убие прохождащите!

...всъщност сме в пазарна икономика, затова всеки е свободен да продава на каквито си прецени цени....без да дължи обяснение за това !!!!!

Преди да почнат програмите и програмистите, цените беха нормални и се движеха в границите на нормалното! Сега ако се появи некой неработещ с програми, бива линчуван и обществено порицан!!!!.......ай стига, мрънкаме срещу обсебването, а се навираме именно там !!!!!

evgeni.filimonov
29.03.2013, 15:38
Проблема е че и меда сe дава на безценица, а това е причина да се печели по малко и да няма пари за нови и по качествени кошери, за ефективни лекарства и тн. Затова масово загиват и пчелните семейства. Това е голям проблем.
И утре е срещата на пчеларския съюз като цяло с подорганизациите и тези неща ще бъдат коментирани. Крайно време е пчеларите да се обединят и да не позволяват да се подиграват с техния труд.

Nik_m
29.03.2013, 16:09
Аз купих моите ЛР корпуси на 18 лева на 3см дебелина.
Изработката много ми хареса.

М.Петров
29.03.2013, 17:41
http://prodavalnik.com/kosheri-i15086137
Ето ми го ценоразписа.
Ами докато се чудя как да си платя данъците и сметките и въобще как да оцелявам някак си,ще си продавам на каквито цени искам.Даже на тоя колега му направих супер промоция.Писна ми всяка зима да съм по чужбините.Ама какво ли се обяснявам.Човечните хора разбират,останалите не ме интересуват.
На колегата пуснал обявата исках да пиша на лични.Не мисля,че е некоректно.Много колеги тук правят кошери и всеки прави оферти.100% не съм сигурно и най-добрия майстор,нито най-оборудван с машини,но докато увелича кошерите си и да се издържам само от тях,ще си предлагам услугите,няма начин.

dani.goranova

В профила на колегата е записано, че има интереси "...Приятели, Пчели, риби, ски, приятели..."

Това даже не го знам,къде го видяхте колежке,много сте наблюдателна,знаете повече неща за мен отколкото аз самият?Неща,на които ако наистина ги пише някъде,дори не съм обърнал внимание.
Не бъдете дребнави и злобни хора,това не са хубави черти.

М.Петров
29.03.2013, 17:54
Препрочитам,препрочитам и ми стана малко смешно...ски никога не съм карал и не ми е интересно,карам само шеина чук и гек.
Интерес "риби" и "риболов" се повтаря.
Интерес "приятели" не знам как да го коментирам даже.Това сериозно ли се вижда някъде за мен,ако трябва да го изтрия,че може някой да си създаде погрешни впечатления,които да са фатални за мен :D

dani.goranova
29.03.2013, 18:01
Колега М.Петров,
Аз Ви посочих за пример, след като видях какви цени предложихте на колегата - 12 лв. за магазин и 14 лв. за корпус. Това са съвсем реални цени. А този с "интересите" пусна ценоразписа си 2-3 поста по надолу. И дори не подозира колко правилно е написал, че има интерес "...риби...". С този ценоразпис той смята голямата част от потребителите в този форум за риби.

М.Петров
29.03.2013, 18:18
Ясно,тогава ви се извинявам колежке.Аз не съм видял поста на този колега с интересите.
Ами според мен са малко 12лв. за магазин и 14 за корпус,ама понякога се налага да се направи промоция,защото държавата не чака,а ти трупа лихви.

dani.goranova
29.03.2013, 18:19
А как ще коментирате 20 лв. магазин и 25 лв. корпус?

М.Петров
29.03.2013, 19:11
evgeni filimonov ми симпатизира с постовете си и не мога да го критикувам.Него имате в предвид.Всеки си оценява труда.Нещата са относителни,зависи кой за колко си купува материала,на какво разстояние е работилницата или цеха от домът му,дали е фирма,и т.н.Човек като има клиенти и се е доказал,нормално да си вдигне и цените.
Попадал съм на обяви в интернет 50-55лв.за кошер(нов).Не знам с какво качество са.За моя първи кошер дадох 130лв.,от пчеларски магазин в Горна Оряховица.Не съм впечатлен от него.Останалите си изработих сам и съм доволен.Имах опит в мебелни фирми и с добро желание стъкмих една работилничка.
Та на въпроса-какво да коментирам всеки е прав за себе си,не съм съдник на никого.В тая криза производители на всичко много,цени много,всеки да си избира според чергата и изискванията си.
Ще напиша и още нещо.Имам роднина,който е собственик на цех за мебели.Занимава се с това нещо от 15 години и е много добър.Мебелите са дизайнерски,т.е. по индивидуален проект.Отива някой си и му казва:"Начертай ми гардероба на мечтите ми" и после "Ооо,скъпо то в Арон,Икея и т.н.гардероб имало за 200лв.Еми ОК пич,ама ламината му не е 18мм.,а е 16,канта му не е 0,5мм.(като го бутнеш да се скъса,а е 2мм.Такъв гардероб имат 300 милиона човека по света...
В България е трудно наистина да направиш хем хубаво,хем евтино,хем да ти излезе сметката,клиентите да са доволни и да говорят хубаво за теб...

PS:Нас ни остави,важното е,че Бойко,Сергейката,Доган и Костов пак се стягат за избори :D

Ивайло Георгиев - ingivo
29.03.2013, 21:20
М. Петров е заради такива клиенти спрях с мебелите. Нека хуууууубаво се обзаведат от арон марон и кой ли нещеш и след 2-3 години ще им гледаме сеира ама тогава ще ме хванат за у...о Та и при кошерите е горе доло така . Не искам да коментирам ничии цени защото не е конкретизирано за какво са. ЛР корпус ама колко рамков е,каква е дебелината на страниците, от какъв материал е ,колко чепове на корпус, с боя ли е без ли е ,с первази ли без ли ? За колегите пчелари които купуват кошерите си а не си ги правят сами - Колеги пчелари няма как един кошер 3 корпуса ЛР 10 да има цена 66 лв . Никой уважаващ себе си производител на кошери няма да праизведе такъв кошер .Сещайте се защо. То ясно за сметка на цената от там и на качеството на материала. Това не означава че на пазара не се предлагат и такива кошери НО ...... Общо взето всеки си има глава да си я троши както иска drinks;
п.п. Благодаря че дискусията се премести където и е мястото drinks;

asm22
29.03.2013, 22:28
Моите опити с кошери, показват, че кошер от камъш с 4 корпуса, ми излиза малко под 30 лв. само материали, без рамките. Намирам цена от 150 лв. за отличен кошер, за напълно уместна.

evgeni.filimonov
29.03.2013, 23:59
Колежката Горанова, явно изскванията са и много незначителни , както и постовете. Нещо си фантазира. Наистина харесвам риболова, но истинския, а тя прави глупави коментари. Ако мислех колегите във форума за риби, щях да продавам скъпи и некачествени кошери, а не на реални цени и със супер качество. Тук във форума има поне 15 човека, които ползват наще кошери, ако един от тях напише тук , че не е доволен от произведеното, аз няма повече да се обадя тук. И ще се извиня на колежката, която явно има някакви грижи и е решила да се заяжда с мен, без дори да сме имали някакви предишни виртуални спорове и взаимоотношения.
Разберете, че не всичко е стока, която струва някакави пари, оценявайте труда си, това не го правим и затова сме бедни. Затова кошерите масово струват по 50-60 лв, затова меда се продава по 4 лв.

evgeni.filimonov
30.03.2013, 00:13
Колежке, и това ли не ти харесва, аз мога да го произведа със същото качество, но не и за теб, а за ценители.

http://s12.postimg.org/fra7n4xex/142_1.jpg (http://postimg.org/image/fra7n4xex/) http://s3.postimg.org/9ccsm9o73/3109_1.jpg (http://postimg.org/image/9ccsm9o73/)

bai-pe6o
31.03.2013, 16:29
тъй като темата е за себестойност на кошерите- да споделя и на мен колко ми излизат...
през 2010 и 2011г купих общо 8 куб.м. чамови дъски с дебелина 35мм и ширина 11см - излязоха ми по 340лв на кубик...
досега съм направил 60 кошера( в това число и рамките за тях - плодник + 1 магазин) и имам в наличност още 2 кубика дъски.
Кошерите са 12 рамкови ДБ с дебелина 30мм.(отделно дъно,плодник,магазин,вътре ен и външен капак)
или грубо дървеният материал ми струва към 35лв на кошер.
към тези 35лв добавям 2 лв за фазер -за вътрешния и външният капак(под ламарината слагам фазер) + 2лв за ал. ламарина за капака + 5-6 лв за боя,видии и лепило..
или грубо 1 кошер ми излиза 45-50 лв...НО труда е отделно :) ... ако трябва да продам кошер - не бих взел по-малко от 120 лв...

Диян Димитров
31.03.2013, 18:05
Правя си ги сам. Конфигурацията е като при Пешо ДБ с отделно дъно, с 1 магазин, възглавница и капак. Дебелина 3,6 мм. и няма детайли от фазер. Материала е липа, която сам добивам, бича на гатер и суша наредени талпите на скари. Като вложени материали ми излиза 50 - 55 лв. на кошер без труда. Ако направя повече от необходимите ми, излишъка продавам по 75 лв., което е доста по малко от 120, и пак на купувача му се вижда скъпо.

М.Петров
31.03.2013, 20:08
Абе хората искат по 55лв. Дадан-Блат на 30мм.,с два магазина перфектен без чеп,с рамки,по възможност отелени,още по-добре с восъчни основи,добре залепени...:D
Кво си купил,кво си дал няма значение.
Че то за труд и пари ли да искаме...
Или за инвестиция в работилници,машини,за работа в запрашена и шумна среда,за уменията на дърводелец...то това е безплатно :D
Не се кахърете хора,ще се оправим!:P

Mateev
31.03.2013, 21:33
И това са същите тези хора, които недоволстват от изкупната цена на меда и восъка. Наричат се тарикати. Такива хора си мислят, че всеки им е длъжен. Доставчиците са им длъжни, изкупвачите са им длъжни, държавата им е длъжна. Такива хора не са чували за пазарната икономика - те все още живеят в комунизма. Такива хора вместо да търсят и намират решение на проблемите си, търсят и си намират някой друг за виновник. Някъде някой им е длъжен и им е виновен за собствените им грешки. Най-интересното е, че тези хора сами си вярват на собствените си измислици. Те дори и за секунда не могат да си представят, че причина за собствените им неволи са самите те.