PDA

Виж пълната версия : КОГА И КАК СЕ ПРЕГЛЕЖДАТ ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА



vankata
30.09.2010, 14:49
Прегледите са пълни и частични.
При пълните прегледи се прави подробна преценка за състоянието на семейството.При кошерите система Дадан-Блат и лежак се извършват най-много 4 пълни прегледа през годината: 1.главен пролетен преглед; 2.преглед преди главната паша; 3.преглед след главната паша; 4.есенен преглед преди зазимяването. Частичните прегледи се извършват между пълните. С тях се цели да се уяснят отделни въпроси и да се окаже определена помощ на пчелните семейства. Към частичните прегледи може да се отнесе и осведомителния пролетен преглед. Прегледите трябва да се извършват при тихо и топло време, за да не се простуди пилото. Пълните прегледи се извършват при температура не по ниска от 15°C но още по добре при 18°C, а частичните може да се извършват на бързо при температура не по ниска от 12°C.Пролетните прегледи трябва да се извършват по обяд, когато е най-топло. По късно през пролетта, щом времето се затопли, прегледите се извършват предимно сутрин или привечер. Не бива да се правят прегледи при ветровито, облачно или дъждовно време, зашото пчелите силно се дразнят и много жилят, а и пилото лесно загива при засъхване или попаднали дъждовни капки вода по тях. Излишни прегледи без нужда, а само от любопитство не трябва да се правят, особено по време на медосбора , защото се пречи на нормалната работа на пчелните семейства, което се отразява неблагоприятно върху тяхното развитие и продуктивност.
Как се извършва прегледа? Пчелите не понасят нечистоплътността, миризмата на пот, на чесън и други неприятни и остри миризми. Прегледа трябва да се извършва спокойно и внимателно, но същевременно бързо и сръчно. Сътресенията, резките движения и нервността на пчеларя дразнят пчелите. Продължителните прегледи безпокоят пчелите и майката, в следствие на което те значително отслабват темпа на работа за извенсно време след прегледа. При извършване на прегледа най-напред се пускат 2-3 кълба дим през входа на кошера и се чака 1-2 минути, за да се насмучат с мед, при откриването на надрамковата покривка се пускат още 1-2 кълба дим за да се отдръпнат пчелите надолу и да не пречат на хващането на рамките. Ако целия плодник е изпълнен с рамки, крайната се изважда и се поставя временно в преносимото сандъче, като след прегледа се връща обратно в гнездото.Внимава се да не би на извадената рамка да е майката. Ако е там, прехвърля се на друга пита в гнездото.Рамките се изваждат с две ръце и внимателно се изтеглят нагоре, без да се допират до съседните пити и стените на кошера.
При многокорпусните кошери прегледите са по-малко и са опростени, понеже се манипулира с цели корпуси. При тях количеството на меда може да се установи, като се повдигне корпусът, а количеството на пчелите - като в горните и долните корпуси без да се изваждат поотделно рамките. Обема на кошера се разширява и се стеснява също с предварително комплектувани цели корпуси с изградени пити или смесено с восъчни основи.

Kiril8305
19.10.2010, 16:24
Здравейте колега.
Не искам да спамя по темата , но ако може да ми обясните, че нещо се обатках в обясненията.
Първо какво се има впредвид под пълен преглед и под частичен?
Питам специално за ДБ , понеже нещата малко не ми се връзват.Сега ще обясня какво имам аз в предвид и се надявам да ме поправите ако греша.

Специално при ДБ до колкото имам скромен опит , всеки преглед е пълен, от гледна точка до подредбата на коша.
При мен при прегледа целите се следните, пилото да го подредя така , че запечатаното да мине в края, а прясното в средата , да разпечатам , част от медовата пита за да има храна за пилото и по лесно и бързо да се взима от пчелите.Това с разпечатването го правя до тогава докато или не ми свърши стария мед запечатан и не се освободят питите, но за да се стигне до там, значи при всяко отваряне аз трябва да разбутам рамките за да направя място , за да извадя питата да я разпечатам и да я върна обратно и пак да наредя останалите спрямо нея.По нататък във времето когато температурата се затопли се стремя да извадя запечатаното пило в края на коша, а рамките с мед да бутна в средата.
По този начин не травмирам ли семейството като при пълен преглед?
Ясно е , че не търся майката , но аз никога не съм я и търсил винаги гледам пилото.
Моля ако ви се занимава да влеете малко пояснения на начинаещия си колега ще ви бъда искренно благодарен.
Поздрави!

Юрий Цветков
19.10.2010, 17:30
Няма значение какъв модел е кошера. При пълен преглед се гледат питите една по една. Целите са:
Количество и качество на пчелите.
Количество и качество на пилото.
Количество и качество на хранителните запаси в кошера.
Качество на питите.
Екстериорен оглед на майката.
Наличие на заболяване.
Състояние на кошера от вътре.
Това е общо взето. При частичния преглед не е необходимо да се преглеждат всички пити. Щом има разновъзрастово пило, пчелите носят прашец и нектар, обикновено всичко е на ред. Трябва само да се следи имат ли достатъчно свободно място и поле за работа според сезона.

Kiril8305
19.10.2010, 17:45
Няма значение какъв модел е кошера. При пълен преглед се гледат питите една по една. Целите са:
Количество и качество на пчелите.
Количество и качество на пилото.
Количество и качество на хранителните запаси в кошера.
Качество на питите.
Екстериорен оглед на майката.
Наличие на заболяване.
Състояние на кошера от вътре.
Това е общо взето. При частичния преглед не е необходимо да се преглеждат всички пити. Щом има разновъзрастово пило, пчелите носят прашец и нектар, обикновено всичко е на ред. Трябва само да се следи имат ли достатъчно свободно място и поле за работа според сезона.
Благодаря за краткия и точен отговор.

markone78
17.03.2011, 21:59
Но как се подреждат питите при пролетния преглед? Разпечатаните пити с мед къде се поставят до пилото или по средата на гнездото?И гнездото как се ориентира? прясното пило по средата след това запечатаното, рамки с прашец,рамки с разпечатан мед(за храна и разширяване)Или......

Юрий Цветков
17.03.2011, 22:16
Пилото се оставя в конфигурацията в която си е. Питите с мед се слагат от страни на питите с пило. Ако кошера е ДБ и гнездото не е стеснявано, то тогава е добре да се ориентира в по-топлата страна на кошера. Обикновенно това е западната или южната, ако кошерите са обърнати на изток.Питите с прашец трябва да са непосредствено до пилото, преди тези с меда. Когато вече има запечатано пило на повече от 3 пити и то е съсредоточено в предната част на тези пити, е добре през една да се завъртят на 180 градуса. Така се нарушава компактноста на гнездото, без да се променя обема му. Но трябва да има и достатъчно пчели да покриват това пило.
Много добри резултати дава и метода на Блинов.

svetlin
04.04.2011, 08:22
Здравейте колеги искам да попита нещо.Събота наливайки сироп от единия кошер се чуваше звук като квакане.Като се разрових ис интернет означавало че се излюпва млада майка.Незнам трябва ли да ме притеснява това. sweating;

kando
04.04.2011, 19:35
Е не погледна ли в него да видиш - може па да е имало жЕби вътре speechless;

svetlin
05.04.2011, 07:46
Неможах да погледна времето беше много лошо и бяха много агресивни.А за ЖЕБИ невярвам да има. :D

kando
05.04.2011, 21:59
:D drinks;

Дано верно се стабилизират по-високи температури - че наистина не дават да се пипат.

koragroup
20.07.2012, 06:15
Здравейте,

Можете ли да ми кажете между кои дати трябва или може да се извърши есенния "преглед" при местните ветеринари? Където се отбелязва актуалния брой на кошерите и че са третирани за вароатоза?

Краско
13.08.2012, 14:04
Какво представлява метода на БЛИНОВ

jordanov
31.01.2014, 23:07
http://www.youtube.com/watch?v=_wQWUy9Dub8

rosty_sz
31.01.2014, 23:47
Това е ярък пример какво не трябва да правим.

Nik_m
01.02.2014, 08:20
Тоя така ги опуши, а после синдром на празния кошер:)
То кой няма да избяга.

Pavel_Bs
01.02.2014, 10:07
Това е технологията за добив на така наречения пушен мед.:laughing:

Вълчан
01.02.2014, 14:05
Ако е навит каня го, на пчелина така облечен да ми прегледа един кошер. Вика му африкаския; колкото и да му пушеш ефекта е малък. Майка не съм му сменял, вече не помня от кога. Дава винаги много мед, жиленето му е екстра!

Pavel_Bs
01.02.2014, 14:44
И аз имах един такъв,пушеш а те извират ли извират.Миналата година обаче смених майката и няма проблеми.Колеги,оставам с впечатлението че злобните пчели винаги носят повече мед.Има ли някой който да има злобни пчели и да не носят толкова мед?

М.Петров
01.02.2014, 15:06
Да аз имам злобен кошер,който дава малко мед,който е от хванат рой.Всяко правило има изключения.Миналата година го държах за "куче пазач",но тази пролет ще му сменя майката.

спартак
01.02.2014, 15:33
Пазете се от злобните хората дето " жилят" . Иначе и аз имам един със злобарки . Павката е прав че дават повече мед, може би щото си го вардят повече , знам ли. Ха ХА може да е и от породата - нямам обяснение. Иначе прегледите са право пропорционални на добивите - Малко прегледи( когато трябва) - много мед .

Искрен Мутафов
01.02.2014, 15:54
Иначе прегледите са право пропорционални на добивите - Малко прегледи( когато трябва) - много мед .

Това е обратно(а не право) пропорционално.

спартак
01.02.2014, 16:24
Да , лапсоса е мой.

зуница
01.02.2014, 19:07
Колега,Краско,
Отговора на твоя въпрос е в "Календарен справочник по пчеларство" на Л.Радоев изд.1998г. стр.85.Книгата все още се намира и ще ти е много полезна.
Колега,rosty_sz,
"Това е ярък пример какво не трябва да правим."
Подкрепям напълно твоето мнение.Ще допълня само следното:
Работата без маска на лицето е неоправдан риск за зрението на пчеларя.Тежкарлък останал ненаказан.Тероризирането на пчелите с пушек без необходимост говори за не особено пчеларско умение.Опушването на семейството нарушава нормалния ритъм на живот за часове.Погледнете колко време е необходимо да се извади една пита по показания начин и си направете сметка колко месеца ще вадите меда от 100 кошера. За съжаление подобно отношение към пчеларството се насажда и у начинаещите.

vanHanegem
01.02.2014, 19:30
Майстор е. За 1 мин. и 40 сек. свали покривната табла.

FVCVS CAESAR
01.02.2014, 20:41
http://www.youtube.com/watch?v=_wQWUy9Dub8
ROFL
Личи си, че човекът е професионалист! :)
Само не мога да разбера в края на клипа кой е по-напушен - пчеларят или пчелите... Иначе в началото е ясно кой! :)
rofl rofl rofl
Мисля, че се сещам защо работи без дрехи - за да не се опушат... :)

Nik_m
01.02.2014, 20:46
Като гледам за колко време отваря кошер си представям колко време вади меда от него :)

Искрен Мутафов
01.02.2014, 21:29
Майстор е. За 1 мин. и 40 сек. свали покривната табла.

И то с "нещо" приличащо повече на кози крак отколкото на рамкоповдигач...

Pavel_Bs
01.02.2014, 21:41
Аз таман щях да питам колко колеги ползват кози крак,ама нейсе,ще карам с рамкоповдигача.

Nik_m
01.02.2014, 22:44
Човека работи с кози крак, защото пчелите като го видят с тази пушилка залостват кошера ::))

rosty_sz
02.02.2014, 08:28
Разсмя ме до сълзи бе Ники.

М.Петров
02.02.2014, 10:32
Ники уби рибата с тоя коментар :D

M_Joy
02.02.2014, 11:05
Човека си е объркал професията с тези плувки да върви за риба търпелив е :)

jordanov
02.02.2014, 17:23
Това е ярък пример какво не трябва да правим.


Е все пак момъка знае от коя страна на кошера да се позиционира:) Аз бих го посъветвал да ги работи отпред, тогава ще бъде абцолютно оригинален.

vankogos
02.02.2014, 21:46
Не е учудващо че по рамката няма пчели.Всички са се скупчили на дъното и гледат нагоре примигвайки с очи.

М.Петров
02.02.2014, 22:12
"Дим,дим,дим,дим,дим да ме няма..."

2ма пчеларя
10.02.2014, 20:10
колеги ето го нашия човек http://www.youtube.com/watch?v=eef9sc5A084

zampo
11.02.2014, 19:13
Между другото , човека е добър градинар , дори си има градинарски форум
http://xn--80atgp9ar.xn--b1amgyd9f.com/

jordanov
11.02.2014, 20:51
Да, отдавна е известен в някои форуми. В горния клип, аз лично го прегледах много набързо, но освен пити с мед и мъртви пчели друго не видях. Струва ми се, че август-септември тоя кошер е пращял по сглобките от мед. Вероятно и оттогава не е отварян. Всъщност някой от колегите ако е изгледал всичко да коментира.

зуница
11.02.2014, 22:31
Влага.Плесен и вкиснал мед. На първо гледане.

Ангел Йосифов
12.02.2014, 06:56
И нито една по нова рамка-всичките пити черни.И още нещо-подмора нее толкова много,колкото предполага обема на кошера.Най вероятно е бегал.

vlado 9
12.02.2014, 17:44
Влагата я спомена и тои в клипа,но се вижда ,че е зазимен с магазина и питите в него ,не се вижда наилон м/у плодника и магазина?

FVCVS CAESAR
13.02.2014, 13:05
Не видях диарични петна и трупове на пчели с подути коремчета из кошера. Съдържанието на задния чревен дял изглежда нормално. Плесен също не видях, т. е. не е имало ненормално висока влажност. Но пък мярнах една купчинка почернели пчели - сякаш са били заливани с вода. Храната изглежда да е била в обсега на кълбото или на това, което е било останало от него. Не видях и акари по дъното. Може би в самия край на клипа ми се мярнаха два - три акара, но не се вижда ясно. Ако не е вароатоза, може би е някоя друга болест.

ген
14.02.2014, 15:46
Ранно пило + студ + слабо семейство = смърт

FVCVS CAESAR
15.02.2014, 12:24
Съдейки по изядения мед първоначално семейството не е било чак толкова слабо, а кълбото като че ли е било на 4 или 5 пити, но нещо го е отслабило, а накрая гледането на пило само допълнително е влошило положението.
Изобщо семейството е било зазимено при ужасни условия - на 20 ДБ пити - в долния корпус кафяви, а в горния не е много ясно какви са били. Започнали да гледат пило върху тъмните пити в долния корпус, където обаче температурният режим е бил ужасен, защото топлината е отлитала нагоре към магазина.
На второ четене виждам купчинки пчели и в горния корпус. Затова не изключвам също разкъсване на остатъка от кълбото и смърт от глад или физиологическо износване на пчелите, струпани около пилото при опита им да го топлят по време на големия студ в края на януари, въпреки многото перга. Интересно обаче, че още има някоя и друга жива пчела. Ако при -15°C външна температура са загинали колективно от студ, нямаше как да има още живи пчели.
Иначе на мен са ми иззимували съвсем успешно семейства на малко повече от половин ЛР рамка пчели, но стеснени и добре затоплени. Дори пило са гледали през януари.

jordanov
16.02.2014, 09:40
Все съм си мислел, че за да умориш семейство в Лежак си трябват спец умения. Да не би тука такава да е била задачата ?

BUGI
16.02.2014, 23:44
Случило се това што е требало да се случи.
основно правило в живота на всјакој човек трјабва да б-де
"ако искаш нешто да имаш, или го чувај как требе, или не мучи го, и това е Бог с-сдал."
Хубаво каза нјакој от колегите, че това семејство кој знае когато е пргледано,кога е внимавано.

Nik_m
02.02.2015, 14:42
https://www.youtube.com/watch?v=rdEH58RNhgk
На това се вика обединяване!?!, гледам и не вярвам какво мазало стана.
Само един вестник му трябваше между корпусите.

2ма пчеларя
02.02.2015, 16:04
https://www.youtube.com/watch?v=rdEH58RNhgk
На това се вика обединяване!?!, гледам и не вярвам какво мазало стана.
Само един вестник му трябваше между корпусите.

мн забавни клипчета направо вс път ме изумява как работи :) прегледаи другото му клипче как подхранва зимата нещо страшно

evgeni.filimonov
13.03.2015, 12:10
Колеги, предстоят няколко подходящи дни за осведомителен преглед. При облитане или летеж, отворете семействата и обърнете внимание на това дали има пило и дали е редовно. Майка не търсете. Извадете крайна рамка и придърпвайте внимателно рамка по рамка докато стигнете до пилото. Обикновено след рамката с пресен прашец е рамката с пилото. Пилото е в предната част на гнездото. Обърнете внимание дали има венци над пилото и в близост зад него. Ако има, не се притеснявайте за близките десетина дни.Ако няма - сложете някаква питка над пилото, все още времето е хладно. Сложете найлон над семейството и отгоре вестници. Силните семейства не стеснявайте, стеснете само слабите, тези които са под 4 рамки. Все още не разпечатвайте стар мед, това към края на март. Първо се разпечатва меда в рамките на кълбото, по този начин освобождавате място на майката да снася и да се развива пилото в най-топлата част на гнездото. Страничен мед не разпечатвайте, защото ще го пренесат навътре и ще се намали площта за пило. След като превърнат в рамките на кълбото стария мед в пчели, тогава започнете да разпечатвате по малко и стария мед встрани от гнездото. Ако пашата ви е късна, не бързайте с разпечатването на стария мед, защото прекалено рано ще развиете семействата и ще ги гоните по дърветата. Ако имате рапица и акация или планирате създаване на нови семейства-направата на отводки от собствените семейства, тогава започвайте.
Ако някой се сети още нещо - нека пише, да четат и да се учат "новобранците".

asti
13.03.2015, 13:03
Колеги, предстоят няколко подходящи дни за осведомителен преглед. При облитане или летеж, отворете семействата и обърнете внимание на това дали има пило и дали е редовно. Майка не търсете. Извадете крайна рамка и придърпвайте внимателно рамка по рамка докато стигнете до пилото. Обикновено след рамката с пресен прашец е рамката с пилото. Пилото е в предната част на гнездото. Обърнете внимание дали има венци над пилото и в близост зад него. Ако има, не се притеснявайте за близките десетина дни.Ако няма - сложете някаква питка над пилото, все още времето е хладно. Сложете найлон над семейството и отгоре вестници. Силните семейства не стеснявайте, стеснете само слабите, тези които са под 4 рамки. Все още не разпечатвайте стар мед, това към края на март. Първо се разпечатва меда в рамките на кълбото, по този начин освобождавате място на майката да снася и да се развива пилото в най-топлата част на гнездото. Страничен мед не разпечатвайте, защото ще го пренесат навътре и ще се намали площта за пило. След като превърнат в рамките на кълбото стария мед в пчели, тогава започнете да разпечатвате по малко и стария мед встрани от гнездото. Ако пашата ви е късна, не бързайте с разпечатването на стария мед, защото прекалено рано ще развиете семействата и ще ги гоните по дърветата. Ако имате рапица и акация или планирате създаване на нови семейства-направата на отводки от собствените семейства, тогава започвайте.
Ако някой се сети още нещо - нека пише, да четат и да се учат новобранците.
Аз съм от "новобранците" и това беше поучително за мен. Щях да допусна грешка ако не бях го прочел това, но ми дойде тъкмо на време БЛАГОДАРЯ колега за споделения опит и съвет. Мислях да разпечатвам стар мед от външни рамки като ги преместя до пилото на 22.03.15г тъй като го дават хубаво и топло време. Но сега плана на работа се промени, както казах благодарение на прочетеното. Датата на работа остава същата. Поздрави и лек ден.

m2m2m
13.03.2015, 15:39
Голямо благодаря и от мен !!
Успехи през новия сезон !!!

Nik_m
13.03.2015, 16:20
Аз съм от "новобранците" и това беше поучително за мен. Щях да допусна грешка ако не бях го прочел това, но ми дойде тъкмо на време БЛАГОДАРЯ колега за споделения опит и съвет. Мислях да разпечатвам стар мед от външни рамки като ги преместя до пилото на 22.03.15г тъй като го дават хубаво и топло време. Но сега плана на работа се промени, както казах благодарение на прочетеното. Датата на работа остава същата. Поздрави и лек ден.
Ако има дебели медени венци се започва от тях, след това ако има мед в задната чат от питата разпечатваш там и вече ако няма запаси близко до пилото се местят странични рамки.

nyanakiev
13.03.2015, 18:23
ако имате ранна паша сега е момента да подхраните няколко пъти с по 150 200 гр сироп

tarty
13.03.2015, 19:11
Ако семейството ви е силно,най-малко 5-6 междурамия пчели може да завъртите рамки с пило през една.А тези който имат многокорпусни може да завъртят целия корпус.

scutellator
13.03.2015, 19:27
Евгени, добре си го описал, но явно се учим от различни учебници.
Лично аз осведомителния пролетен преглед БИХ го направил като след отваряне на кошера, си освободя място с тамкоповдигача за да мога безпроблемно да извадя(или по-скоро повдигна без да я вадя изцяло) някоя средна пита за да видя пилото, след което кошера се затваря (въпреки че въобще няма смисъл и да се поглежда за пило - ако има достатъчно междурамия с пчели - ОЧЕВАДНО семейството се възпроизвежда, в противен случай би започнало да се топи). Няма нужда осведомителния преглед да трае повече от 2-3 минути.

Семействата които имат нужда от преглед, са тези които очевидно имат нещо нередно - малко пчели, агресивно поведение....

По това време на годината обикновенно правя първа оценка на семействата - количество пчели, агресивност и приблизително време (спрямо останалите семейства в пчелина) на започване на пилото. Оценката за жизненост на пилото все още няма как да бъде направена, тъй като перфектно изглеждащото на пръв поглед пило може да бъде подвеждащо, площта за пило е ограничена и майките имат възможност веднага да запълнят всеки пропуск получил се междувременно.

Младите пчелари с времето трябва да се научат да предвиждат събитията и да предприемат съответни действия, още преди да се случили, вместо впоследствие да се опитват да оправят проблема, след като той е вече налице. Напр. това се отнася с пълна сила за количеството мед, с което се зазимява - количеството нужно на едно семейство за презимуване и пролетно развитие горе-долу известно и константно всяка година. Не е нужно човек всяка година на пролет да проверява подред семействата едно по едно "я да те видим тебе сега дали си имаш достатъчно мед"

Естествено, въпреки всички превантивни мерки, дори и от най-предвидливия пчелар, непредвидени ситуации винаги ще продължава да има. НО дори и те могат да бъдат минимизирани до степен, в която пролетния осведомителен преглед и раходката до пчелина се превръщат в икономически неоправдани.

Nik_m
13.03.2015, 20:25
Евгени, добре си го описал, но явно се учим от различни учебници.
Лично аз осведомителния пролетен преглед БИХ го направил като след отваряне на кошера, си освободя място с тамкоповдигача за да мога безпроблемно да извадя(или по-скоро повдигна без да я вадя изцяло) някоя средна пита за да видя пилото, след което кошера се затваря (въпреки че въобще няма смисъл и да се поглежда за пило - ако има достатъчно междурамия с пчели - ОЧЕВАДНО семейството се възпроизвежда, в противен случай би започнало да се топи). Няма нужда осведомителния преглед да трае повече от 2-3 минути.

Семействата които имат нужда от преглед, са тези които очевидно имат нещо нередно - малко пчели, агресивно поведение....

По това време на годината обикновенно правя първа оценка на семействата - количество пчели, агресивност и приблизително време (спрямо останалите семейства в пчелина) на започване на пилото. Оценката за жизненост на пилото все още няма как да бъде направена, тъй като перфектно изглеждащото на пръв поглед пило може да бъде подвеждащо, площта за пило е ограничена и майките имат възможност веднага да запълнят всеки пропуск получил се междувременно.

Младите пчелари с времето трябва да се научат да предвиждат събитията и да предприемат съответни действия, още преди да се случили, вместо впоследствие да се опитват да оправят проблема, след като той е вече налице. Напр. това се отнася с пълна сила за количеството мед, с което се зазимява - количеството нужно на едно семейство за презимуване и пролетно развитие горе-долу известно и константно всяка година. Не е нужно човек всяка година на пролет да проверява подред семействата едно по едно "я да те видим тебе сега дали си имаш достатъчно мед"

Естествено, въпреки всички превантивни мерки, дори и от най-предвидливия пчелар, непредвидени ситуации винаги ще продължава да има. НО дори и те могат да бъдат минимизирани до степен, в която пролетния осведомителен преглед и раходката до пчелина се превръщат в икономически неоправдани.
Евгени беше написал за "Новобранците" а това опит натрупан с години.

scutellator
13.03.2015, 21:06
Най-добрият съвет, който може да бъде даден точно за новобранците и по принцип въобще, е че колкото е възможно по-малко да се отваря един кошер, толкова по-добре.

Иначе лично аз отричам подбудителното подхранване и разпечатването/разместване на пити. Точно и по тази причина преднамерено съм прескочил да спомена за извършването на такива манипулации, та чак съм съм го натъртил.

ch.atanasov
13.03.2015, 23:28
Иначе лично аз отричам подбудителното подхранване и разпечатването/разместване на пити. Точно и по тази причина преднамерено съм прескочил да спомена за извършването на такива манипулации, та чак съм съм го натъртил.[/QUOTE]
Това като се чете от новобранците да имат предвид ,че колегата не произвежда мед.:laughing:

Nik_m
13.03.2015, 23:36
Най-добрият съвет, който може да бъде даден точно за новобранците и по принцип въобще, е че колкото е възможно по-малко да се отваря един кошер, толкова по-добре.

Иначе лично аз отричам подбудителното подхранване и разпечатването/разместване на пити. Точно и по тази причина преднамерено съм прескочил да спомена за извършването на такива манипулации, та чак съм съм го натъртил.
Колкото по малко се отваря толкова по добре, но определянето на състоянието на семейството по косвени признаци и от бегъл поглед не се учи бързо, трябва си практика. Лично аз съм за подбудително подхранване и разпечатване, но какво разбирам аз от скромния ми опит.

ch.atanasov
13.03.2015, 23:45
Колкото по малко се отваря толкова по добре, но определянето на състоянието на семейството по косвени признаци и от бегъл поглед не се учи бързо, трябва си практика. Лично аз съм за подбудително подхранване и разпечатване, но какво разбирам аз от скромния ми опит.

Много-малко ,само теории.Според мен се отваря тогава и толкова ,колкото се налага.Всички семейства са различни ,особено сега.Затова изискват различни грижи.

scutellator
14.03.2015, 19:49
Това като се чете от новобранците да имат предвид ,че колегата не произвежда мед.:laughing:

Благодаря за пояснението, но в случая пак си останал с погрешно впечатление. Извадил съм цели 300 кг мед миналата година!

Ще се опитам отговорът да го направя възможно най-кратък.
При мен прозорецът във времето, което семействата имат за да се развият е много по-кратък (истинският проблем се случва ако случайно пашата ЗАКЪСНЕЕ). Точно и затова предпочитам интрогресия от пчели свикнали да процъфтяват в полупустинен климат.

Казах, че отричам подбудителното подхранване (за стимулиране на яйцеснасянето на майката), а не че отричам подхранването изобщо. Отглеждането на пилото и пролетното развитие на семейството, трябва да става спонтанно, по естествен път и без външна намеса. Не виждам какво друго може да се спечели от пришпорването на едно семейство напролет, освен да бъде превърнато в неподходящо за отглеждане на маточници (или поне по моите станадарти). Ако човек се стреми към по-високо продуктивни семейства напролет, вместо да се подбужда майката да снася повече, лично според мен, много по-добрата стратегия е да се увеличи средната продължителност на живот на отделната пчела, което посредством манипулационния подход на действия става........ :) пак чрез подхранване.

Пак лично според мен, най-добрия варант е семействата наесен (в края на лятото) да бъдат оставяни на рахат за да им се даде възможност да натрупат колкото могат повече зимни пчели, а на пролет да имат достатъчно запаси за да не се налага да бъдат подхранвани, когато не му е времето.




Всички семейства са различни ,особено сега.Затова изискват различни грижи.


Това до голяма степен много лесно се решава, ако се ползват майки-сестри от една линия.
НО, както казваш ти, всичко това може и да са само теории.

ch.atanasov
14.03.2015, 20:55
Както съм писал и друг път трудно те разбирам и благодаря за допълненията.Има една българска поговорка ,нещо ... "не врат ,ами шия" .Е няма да споря сега.:bigsmile: Казвал съм ,че труно смятам ,та за да изълня това от последия ти ред ,моля да ми сметнеш 120х ? = ? .По -просто ,колко трябва да е меда за да си позволя през година 120 майки или по 60 майки всяка година.:laughing:

BateMisho
14.03.2015, 21:08
Колеги, предстоят няколко подходящи дни за осведомителен преглед...

Евгени, поздравления за краткия и ясен съвет! Може би това е приложимо за колегите в полето, но при мен на 700мнв вчера имаше 10см сняг, предполагам и при теб.

scutellator
14.03.2015, 22:33
По-просто, колко трябва да е меда за да си позволя през година 120 майки или по 60 майки всяка година.:laughing:

Атанасов, ако един консуматив ти носи по-голям приход, отколкото е неговата пазарна стойност/разходи за покупката му, то е логично ако се преследва по-голям финансов резултат, да продължава да бъде купуван дотогава докато това условие е изпълнено. Това важи като за леничките, препаратите за нозематоза, майките, така и за нова кола или за частен самолет.

ch.atanasov
14.03.2015, 22:42
Атанасов, ако един консуматив ти носи по-голям приход, отколкото е неговата пазарна стойност/разходи за покупката му, то е логично ако се преследва по-голям финансов резултат, да продължава да бъде купуван дотогава докато това условие е изпълнено. Това важи като за леничките, препаратите за нозематоза, майките, така и за нова кола или за частен самолет.
Както обикновенно си прав.Проблема при мен е ,че има безброй дупки за запълване.Не съм добър в бизнеса .Пчеларството ми беше съпътстваш бизнес ,ама ..:(

vencii
15.03.2015, 13:47
Атанасов. Казвам ти го като на приятел- вземи 10 майки от Дони и следващата година ще си говорим. Тъкмо догодина август като дойдем на море ще почерпиш студена бира.

ch.atanasov
15.03.2015, 16:08
Ще взема ,ще взема ,само да не ги свърши докато втасам.Аз за бирата съм насреща ,ама да не стане тъй после "узо" да пия.:laughing:

evgeni.filimonov
15.03.2015, 22:19
Евгени, поздравления за краткия и ясен съвет! Може би това е приложимо за колегите в полето, но при мен на 700мнв вчера имаше 10см сняг, предполагам и при теб.

Не съм писал събота и неделя , а че предстоят. И това е напомняне, не е съвет. Съветите са по-надолу.
Макар, че моите пчели са на 800 м, вчера имаше сняг, днес вече го нямаше и следобед имаше летеж.

Това , което написах е от моя личен опит, не е то написаното в учебниците.
Дай-Боже всеки Новобранец да достигне до нивото на Дони, но до тогава са му нужни прости и разбираеми отговори-съвети. Пчеларството е доста сложна наука.

Nik_m
15.03.2015, 22:33
Евгени, поздравления за краткия и ясен съвет! Може би това е приложимо за колегите в полето, но при мен на 700мнв вчера имаше 10см сняг, предполагам и при теб.И на полето няма подходящо време за преглед, като гледам прогнозата изглежда чак април ще се прави прегледа и направо ще го съчетая с ротация.

jordanov
16.03.2015, 12:07
Колеги, обърнете внимание, че тази тема е титулована като "важна тема" и заедно с другите "важни теми" стои винаги отгоре на раздела. Поне в тия теми положете усилия да се придържате към същността. Частни случаи, намерения и иносказания - където им е мястото. Пролетни прегледи, стимулирания и прочие практики - също. Благодаря за разбирането.

jordanov
02.06.2015, 13:33
Понеже виждам, че в темата за "Изнасянето на пчелините..." се коментира култовия клип на Градинаря ей ви още малко за отмора:

https://www.youtube.com/watch?v=IM-ph5xlXms

milen757
02.06.2015, 15:23
И после пчелите били лоши!

jordanov
04.06.2015, 15:48
А тия мацки ни правят показно.

https://www.youtube.com/watch?v=6-sn44dwT9U

Не знам дали от пчелите или от кошера зависи? Или па от пчеларките...

Дамян Дамянов
04.06.2015, 16:01
А тия мацки ни правят показно.

https://www.youtube.com/watch?v=6-sn44dwT9U

Не знам дали от пчелите или от кошера зависи? Или па от пчеларките...

Трябва да обменим опит ;)

Aranis
04.06.2015, 16:06
Дано са се намазали със слънцезащитен крем, че ще изгорят иначе :laughing:

Bobi-M9598
04.06.2015, 19:39
Здравейте,

Йорданов, имам една голяма молба. Много те моля да изпратиш вторият клип на г-жа Спенова, не съм толкова напред с възможностите на техниката. Така ще съм по-сигурен, че ще го гледа, ама надали.

Поздрави, и благодаря предварително. Г. Георгиев

зуница
08.06.2015, 22:41
Понеже виждам, че в темата за "Изнасянето на пчелините..." се коментира култовия клип на Градинаря ей ви още малко за отмора:

https://www.youtube.com/watch?v=IM-ph5xlXms
Е това е като за нас помощ.;)Как да не обичаш пчеларството с такива пчеларки?!inlove;