PDA

Виж пълната версия : ПРОБЛЕМ С ЛЕНТИЧКИ



krasimir00
30.08.2012, 14:39
Здравейте колеги.Тази година забелязах че има доста акар по пчеличките и за по голям ефект реших да поставя по две лентички на кошер от два различни препарата.Закупих си супер-стрипс и варотом.Днес започнах да поставям лентичките и след десетина минути забелязах че кошерите на които съм поставил лентичките са превъзбудени и пред прелките на някои от тях се виждаха биещи се пчели.След около два часа картинката не се беше изменила съществено.При отваряне на няколко от кошерите видях че по дъното има по двадесетина умиращи пчели(явно са се били помежду си).Някой от вас има ли подобни наблюдения след поставяне на лентичките или по точно след използването на супер-стрипс.Мисля че причината е в него защото поставих на няколко кошера само варотом и при тях всичко беше нормално.Друго нещо което ми направи впечатление е че спер-стрипса излъчваше леко сладникава миризма наподобяваща парфюм.Дали е възможно пчелите да са реагирали така заради миризмата.И друг съм ползвал супер-стрипс,но не съм наблюдавал подобна картинка.Ако някой е третирал тази година с този препарат и има някакви наблюдения нека сподели дали при него всичко е наред.

N-2
30.08.2012, 15:02
Предполагам, че си променил миризмата на пчелите в кошерите със суперстрипса, ако е била по-силна миризмата му. Другите, които са били извън кошера се прибират и кошерните пчели вече не ги разпознават.

Знам, че не трябва да се третира едновременно с два различни препарата.

Владо-Gillan
30.08.2012, 15:23
тая година много народ изрева, от суперстрип-са

krasimir00
30.08.2012, 20:08
тая година много народ изрева, от суперстрип-саКакво ще рече изрева ?
Пчелите се успокоиха надвечер.Пред кошерите които бяха най превъзбудени има по двадесетина умрели пчели.Нарочно отворих да погледна и вътре.Няма масово избиване.Така или иначе тези които ще ползват супер-стрипс да имат напредвид че може да се получи същото нещо както при мен.Чудя се само дали активното вещество в лентичките си мирише така или "умните сърби"нарочно са ги ароматизирали.Вече да се чуди човек какви препарати да ползва...

зуница
30.08.2012, 20:20
При толкова изписано за лекарствата и аз се чудя, защо точно тези си избрал?Към "Варотом" доказана резистентност."Супер стрипс" е "кумафос", отрова която не можеш изкара от кошера никак.Направо си е за "чудене". wink;

vanHanegem
30.08.2012, 20:23
Досега не съм чул някой да се оплаква от третиране с "Байварол".

krasimir00
30.08.2012, 20:42
При толкова изписано за лекарствата и аз се чудя, защо точно тези си избрал?Към "Варотом" доказана резистентност."Супер стрипс" е "кумафос", отрова която не можеш изкара от кошера никак.Направо си е за "чудене". wink;Две години ползвам супер-стрипс и не съм имал проблем с меда,а и пчеличките ми преживяват зимата.Варотом не съм ползвал от много време и затова реших да го ползвам,един вид като презастраховка,понеже ми се струва че в последно време стават някакви аномалий с препаратите против вароатоза и не може да се разчита само на един.Това си е лично мое мнение.
Какви са другите варианти за третиране ?Варостоп може би,или перицин,или екостоп,те последните два не са за всяка кошница.

зуница
30.08.2012, 21:22
"Болести и неприятели по пчелите"
Там при добро желание ще си намериш най-доброто за тебе.Тук няма смисъл да "предъвкваме" отново вече написаното. drinks;

Владо-Gillan
30.08.2012, 21:48
тая година много народ изрева, от суперстрип-саКакво ще рече изрева ?
Пчелите се успокоиха надвечер.Пред кошерите които бяха най превъзбудени има по двадесетина умрели пчели.Нарочно отворих да погледна и вътре.Няма масово избиване.Така или иначе тези които ще ползват супер-стрипс да имат напредвид че може да се получи същото нещо както при мен.Чудя се само дали активното вещество в лентичките си мирише така или "умните сърби"нарочно са ги ароматизирали.Вече да се чуди човек какви препарати да ползва...

в една от пчеларските групи във фейсбук (Или в групата на Макрева, или в пчеларство) преди седмица, две най много един от колегите писа че е третирал с суперстрипс, и е било същото както и ти го описваш.Под темата в групата се включиха още коментари от други хора, и те потвърждаваха същото след като са третирали със суперстрипс.Аз лично тази есен разчитам на Варостоп, и евентуално по късно опушване с Оксалова киселина.

Пламен Ганев
30.08.2012, 23:46
Днес започнах да поставям лентичките

Как така днес ги слагаш???Лентичките най-късно 10-15 август трябва да са вече вътре.След 10 август се залага вече зимно пило.Те хората дават третирането веднага след вадене на слънчогледа дори.Аз редовно слагам варостоп и нямам акари.Каквито и препарати да се ползват,когато не са в точното време-ефект няма.

krasimir00
31.08.2012, 08:55
Да взема да слагам лентичките преди да съм успял да си смъкна магазините ли ?Не мисля че е много удачно.Не всичко е черно или бяло,особенно в пчеларството.Те зимното пило го залагат още в края на юли,това означава ли че тогава вече трябва да си смъкнал магазините и да си си сложил лентичките ?
Правилно си написал,1000 пчелари-1000 технологии.

N-2
31.08.2012, 09:26
Какви са другите варианти за третиране ?Варостоп може би,или перицин,или екостоп,те последните два не са за всяка кошница.
Мравчена киселина, тимол, оксалова киселина.

Гилън, как коментират суперстрипса във фейсбук?

Пламен Ганев
31.08.2012, 11:54
Да взема да слагам лентичките преди да съм успял да си смъкна магазините ли ?Не мисля че е много удачно.Не всичко е черно или бяло,особенно в пчеларството.Те зимното пило го залагат още в края на юли,това означава ли че тогава вече трябва да си смъкнал магазините и да си си сложил лентичките ?
Правилно си написал,1000 пчелари-1000 технологии.

Наистина много пчелари,много технологии,но има неща които не са въпрос на технология,а на правила.Зимното пило започва да се залага август колега,не юли!!!А за това дали е удачно или не,не си ли промениш навиците /относно свалянето на магазините/ може да зазимяваш семействата без акари,но наранени от акара.Замисли се колега!Познавам и други колеги които третират когато им е кеф,но после реват от слабаци напролет и казват:Защо имам 5 тенекии рапица,а ти 30?

Владо-Gillan
31.08.2012, 12:10
Какви са другите варианти за третиране ?Варостоп може би,или перицин,или екостоп,те последните два не са за всяка кошница.
Мравчена киселина, тимол, оксалова киселина.

Гилън, как коментират суперстрипса във фейсбук?

Днес поставих по две ленти Суперстрипс на 5 семейства и се получи нещо,което не съм наблюдавал до сега ... Няколко секунди след пускането на лентата между питите ,пчелите полудяха ,започнаха да се държат не естествено и станаха по-шумни.Някой има ли обяснение за това поведение ,наблюдавал ли го е преди ?За сега преустанових тази дейност ,а утре ще прегледам въпросните семейства в какво състояние ще са ...но съм малко притеснен обаче...




Така започва темата, в групата на Макрева.Потърсете я, че не знам как да постна самата тема тук.

jonny
31.08.2012, 13:13
На 05.08. поставих по две ленти на семейство Суперстрипс. Но това явление при мен не се появи.

krasimir00
31.08.2012, 13:23
Да взема да слагам лентичките преди да съм успял да си смъкна магазините ли ?Не мисля че е много удачно.Не всичко е черно или бяло,особенно в пчеларството.Те зимното пило го залагат още в края на юли,това означава ли че тогава вече трябва да си смъкнал магазините и да си си сложил лентичките ?
Правилно си написал,1000 пчелари-1000 технологии.

Наистина много пчелари,много технологии,но има неща които не са въпрос на технология,а на правила.Зимното пило започва да се залага август колега,не юли!!!А за това дали е удачно или не,не си ли промениш навиците /относно свалянето на магазините/ може да зазимяваш семействата без акари,но наранени от акара.Замисли се колега!Познавам и други колеги които третират когато им е кеф,но после реват от слабаци напролет и казват:Защо имам 5 тенекии рапица,а ти 30?По книгите пише от края на юли за зимното пило,но няма нужда да спорим,просто така съм чел по книгите.До голяма степен си прав за лентичките,но винаги има обстоятелства с които трябва да се съобразяваме.Ако примерно има късен слънчоглед не би било рентабилно да си свалиш магазините тогава,или ако в района ти има късна ливадна паша също.Лично аз обслужвам стотина кошера самичък без помощ при ваденето на меда и нямам физическата възможност да почна да свалям магазините в края на юли и да го направя за десетина дни.Затова обикновенно слагам лентичките в края на август като по мои наблудения това не се е отразило съществено на развитието на пчелите ми напролет.Съгласен съм че с поставсянето на лентичките не може да се закъснява прекомерно.Една година ги бях поставил в края на септември,защото нямах възможност да го направя по рано по лични причини,резултатът беше 20 загинали семейства.
Как да намеря групата на Макрева във фейсбук ?Интерестно ми е какви са били коментарите на другите колеги.
Днес сутринта пчелите се бяха успокоили.Няма нищо фрапиращо,само пред отделни кошери имаше по няколко изхвърлени пчели.Така или иначе не е нормално лентичките да предизвикват такава реакция в пчелите.

krasimir00
31.08.2012, 13:28
На 05.08. поставих по две ленти на семейство Суперстрипс. Но това явление при мен не се появи.Възможно е лентичките да са били от отделни партиди.Кой знае...

Владо-Gillan
31.08.2012, 13:35
http://www.facebook.com/groups/MMMakreva/


Как да намеря групата на Макрева във фейсбук ?Интерестно ми е какви са били коментарите на другите колеги

enchev
31.08.2012, 18:56
за трета година ползвам лентите Супер Стриит и ВАРОЗАН и проблеми с акара нямам наистина и при мен се получава това явление първия ден но после проблеми няма .Тая година падна доста акар така че някои да не се чудят защо са им умрели пчелите на пролет

peipan
06.11.2012, 13:01
Пчелина ми е близо до Варна. Тук лятото приключва даже и в октомври месец. На 6.10.2012г направих страхотен плаж. Та за пчелите. Мисля, че в септември вече залагат пило за зимата и тогава слагам лентичките и към края на септември ги махам. Вярно е че след слънчогледа свалям магазините по скоро аз ги слагам над двойното дъно и отдолу на корпуса - 12 рамкови ДБ. На пролет практикувам с мравчена киселина като отгоре на рамките слагам на полвина неизползвана дамска превръзка и я заливем с 60% мравчена киселина и затварям кошера. Ефекта е невероятен. Нямал съм досега слаби семейства.

ivootur
06.11.2012, 13:49
60% не е ли силна?

peipan
06.11.2012, 14:05
Продават я в тъмни шишета по памет някъде към 93-94 процента. Трябва пропорционално да се разреди около 60 процента. Не е силна защото, ако е по разредена няма да се изпарява а парите и са по-тежки от въздуха и слизат по вертикала на корпуса за да засегнат цялото семейство. При положение че семейството е много силно, което е малко вероятно за пролетта може да се сложат две парчета от дамската превръзка за да обхване целия корпус.

Румен Димитров
06.11.2012, 15:01
тва с дамската превръзка силно ме заинтригува.....или по-точно се питам другата полвина дали е използвана :D

...иначе, непремереното използване на мравчена киселина също е опасно, особено при високи температури, затова и продават изпарители, отделящи нужното при определена температура. Имаше едно време едни плаки с МК, те също бяха опасни, защото трябва да се поставят при определена външна температура, а за вътрешната никой нищо не казваше...

N-2
06.11.2012, 15:23
Колегата ни накара да се усмихнем на смешката за "на половина неизползваната" превръзка. Благодаря. Трябваше да го прочета два пъти, за да разбера, че се заблуждавам.

Колега peipan, като имаш навици в използването на мравчена киселина, защо не си я ползваш през септември. Ти не сваляш магазините /те са си в кошера/. Следователно акарицидите под формата на ленти /химия/ не би трябвало да са в кошера.
Аз също не свалям магазините през юли и август, но третирам с тимол.

Цветан Андров
06.11.2012, 16:20
В периода 01-05.08.2012 поставих по 2 бр. ленти Суперстрипс на семействата.Да,има момент на тревожност и отдръпване на пчелите,но винаги при мен е било така с този препарат.По късно в периода 15-20.09 издебнах подходяща температура около 20 гр. и сложих 60% мравчена киселина по 20-25мл. на семейство.Мислех, че с тези си действия съм притиснал акара за да дочакаме октомври и да пуснем в действие ОК.Какво бе учудването ми след третиране с ОК чрез изпаряване на 30.10.2012г.На следващия ден 31.10 или 24 часа след третирането имаше нападали по около 200 бр. на дъното.Почистих таблите и в петък проверих отново-нови около 200бр.В неделя вече бяха по малко ,да речем 100 бр.Семействата са ми 12ДБ и са третирани и пролетта двукратно.Ако не бях използвал ОК,на пролет щях да си гриза ноктите с празни кошерища.В края на седмицата мисля да повторя третирането с ОК.За пореден път ОК доказа че на есен е тежката артилерия срещу акара.
Iris,би ли споделила как третираш с тимол,защото ми се иска да спра използването на ленти и да премина на други алтернативни методи в комбинация с ОК. Оффф,изписах цял роман.. sweating; sweating; sweating;

Пламен Ганев
06.11.2012, 18:08
Те ме смайваш бе човек!Друго освен варостоп и варотом не съм използвал и акари не съм виждал на пчелина си от както ми правеха отводки 2003-2004г.Защо имате толкова много акари?Третирате ли ги в препоръчваното време-началото на март и после началото на август?

Цветан Андров
06.11.2012, 20:11
Оффф,не знам какво да ви кажа.Вече ги сънувам тия проклети кърлежи.До преди 2 години третирах нормално пролет и есен с ленти Варотом и Варостоп по инструкция.После загубих 8 сем. заради кърлежа и се започна.Включих мравчената киселина,смених лентите със Супер отровата (Суперстрипса),почнах да слагам мрежести дъна-белкем падат през нея,изпочетох де що има издадена и неиздадена литература и ето какво е положението в момента (в горния пост).А ми се иска да спра с тая химия в лентите,защото и нашите деца ядат от нашия мед.Благодаря на Ирис, за споделения опит в метода за третиране с тимола и на Скутелатор за всички компетентни постове по темата..Надявам се в комбинация ОК и тимол да постигна ниска опаразитеност и малко спокойствие.Желая успех на всички и....не подценявайте пустите паразити,да не берете ядове като мен... sweating; sweating;

peipan
07.11.2012, 09:33
За тези които се подиграват казвам, че няма наполовина ползвана дамска превръзка. Защо на есен не се третират с мравчена киселина защото тя е агресивна и може да влияе на пилото ако се излее върху рамките. Трябва да се внимава и затова се ползва дамската превръзка защото тя е хигроскопична в много-голяма степен и не може да се излее течност върху рамките.

N-2
07.11.2012, 10:15
Peipan, съжалявам, ако така си възприел /като подигравка/ думите ми.
Напротив, прочети внимателно.
Просто ми стана весело, заради заблудата, която създават думите в съзнанието ни понякога въпреки правилната пунктуация.
Ако искаш извинение, приеми го като такова.

А за превръзката, респективно памперса: преди време някой някъде беше номинирал памперса, като едно от най-големите постижения на човечеството!!! Дори и в пчеларството сме намерили приложение. Благодаря за хрумката.

Във форума имаше един колега, който третираше при много високи температури с мравчена киселина. Чудех му се. Мисля, че слагаше киселината в капачки. Ако те е страх да не се разтече, ползвай да слагаш превръзките в капачки или в други плоски съдчета.

Румен Димитров
07.11.2012, 15:31
Хора, изпаряването на МК от плаки или други хигроскопични материали е опасно за пчелите. Изпарителя за МК струва смешни пари и ако сте избрали МК като метод за третиране е хубаво да се насочите към него.
http://www.nassenheider.com/files/artikel/30002b.jpg

http://www.dave-cushman.net/bee/gif/nassenfill.gif

kroum
07.11.2012, 18:04
Къде се продава изпарителя?

HINAP
07.11.2012, 18:24
Метода с превръзките отдавна се практикува в нашия район,особено в биологичните пчелини.Преди 10 години го споделих с колега,продаващ в пч.магазин и той остана учуден.