PDA

Виж пълната версия : ПРОГРАМА ПО ПЧЕЛАРСТВО ЗА ТРИГОДИШНИЯ ПЕРИОД 2011 - 2013 Г



Страници : [1] 2

ттитто
30.09.2010, 18:45
Ако разбрах добре ще се дават по 150 000 лв общо за година. Ако е така то това си е чиста подигравка

Димитър Бонев
04.10.2010, 21:26
Тази прогеама се правеше миналата година по това време. Тогава се създаде Клуб номер 1 с цел да се продиводейства на това шепа хора да приберат парите по програмата. За съжаление не успяха. Тогава се пое инициативата за създаване на СБП. Естествено сега всички грачат срещу новия съюз, но това е организацията, която представлява единствено и само пчеларите производители. Много неща ще се опитаме да направим, но проклетата програма не можем да променим.

недялко
29.03.2011, 05:05
здравейте!
какво да направя?
имам 30 бр- регистрирани кошера .Одобрен съм по програмата за подновяване на кошери.кандидатсвах за 50бр.кошери с цел подмяна на кошери и увеличаване на пчелина .30 са на пчелина, а останалите са пребрани ,но ми казаха че ако не са на пчелина няма да ми ги признаят .какво трябва да направя.Благодаря Ви.

buci59
29.03.2011, 07:13
Ние какъв съвет ще ти дадем,не е важно,защото каквото кажат те,това и става.Затова се обади в РА и попитай-там ще ти отговорят.После сподели тук,че и други ще имат подобен проблем.

Цеко
29.03.2011, 11:04
Доколкото знам кошерите трябва да са на пчелина, може и да са празни, но да са на местата на които ще бъдат когато евентуално ги "опчелиш". Най компетентен по въпроса е Бачо Иван!

sasha_lalova
22.08.2011, 15:20
Някой подаде ли вече искане за плащане по програмата?

syzi
22.08.2011, 19:45
Какво те интересува по-точно? Крайният срок наближава,побързайте!

Цеко
23.08.2011, 11:38
Някой подаде ли вече искане за плащане по програмата?

Да, след две посещения в РА, документите ми вече се придвижват по каналния ред
wink;

п.п. и запетайките в документите гледат тия от РА sweating;

sasha_lalova
23.08.2011, 12:17
Притеснявам се щото кошерите няма да са на пчелина, а ще са в съседен двор. Имам договор за наем, но това трябва ли да имам разрешение от кмета за временан пчелин.

syzi
23.08.2011, 12:46
Всичко,за което си кандидатствала,трябва да се намира на пчелина.Днес ми идваха на проверка и снимаха всичко.

sasha_lalova
23.08.2011, 14:26
Зная аз съм минала 4-5 проверки. Но за първи път кошерите който не са предмет на инвестицията ще са в един стопански двор. Абе с две думи не искам да ги сволям от платформите. Няма кой да ми каже със сигурност какво е нужно да представя пред фонда.

syzi
23.08.2011, 16:53
До колкото разбрах от написаното,практикувате подвижно пчеларство,така ли?Нямате ли документи за транспортиране на кошерите?А най-добре като отидете в РА да подавате документите да попитате там какво да направите.

Цеко
23.08.2011, 21:41
На мен в РА ми обясниха (евентуално за до година), че в началото на сезона трябва да им представя програма с дати и места в нея къде и кога възнамерявам да местя кошерите. До колкото им схванах замисъла, идеята е когато решат да те проверят да знаят къде се намират кошерите които ще проверяват, но това според мен е безполезно, тъй като изпълнението на тази програма може да се провали по хиляда причини, а това къде се намират кошерите може лесно да се установи като се посети собственика на пчелина по местоживеене и той да ги заведе и да им ги покаже.

п.п. Доколкото разбрах тази година няма да има проверки на 100%, а на случаен принцип.

sasha_lalova
30.08.2011, 08:33
Преди плащане по програмата ако има участие за съндъци, отводки или майки до тази година правеха проверки на място.
Идеята е да дойдат почти внезапно да те проверят.

Nic
08.12.2011, 10:21
Кога ще стартира новия прием на документи

scutellator
08.12.2011, 10:54
Срокът за подаване на документи е до края на годината

vanHanegem
08.12.2011, 11:03
Срокът за подаване на документи е до края на годината

Това не е вярно! Документи се приемат до изчерпване на предвидените средства за 2012 година, а те са повече от 2011 год. Освен това, неусвоените средства от 2011 се прехвърлят към предвидените за 2012 год.

Nic
08.12.2011, 12:16
Срокът за подаване на документи е до края на годината

Това не е вярно! Документи се приемат до изчерпване на предвидените средства за 2012 година, а те са повече от 2011 год. Освен това, неусвоените средства от 2011 се прехвърлят към предвидените за 2012 год.

Приема на документи вече е започнал, така ли, и къде мога да проверя за това. В сайта на министерството на земеделието няма никаква информация.

vanHanegem
08.12.2011, 12:20
Приема на документи още не е започнал. Датата на стартиране на приема ще бъде обявена в сайта на МЗХ. Очаква се това да стане всеки момент.

prodical
09.12.2011, 15:30
Здравейте. И аз се интерсувам от тази програма. Ако кандидатствам по тази програма не мога да кандидатствам по програмата Млад фермер, нали? Смятате ли че ще отворят Млад Фермер отново за пчеларство през 2012?

Valiapetrova
12.12.2011, 09:34
Здравейте, приема на документи по НПП ще стартира от 01.2012 год ,всеки момент ще се пусне заповед на страницата на МЗХ с начална дата .

Светозар Каменов
12.12.2011, 12:09
ДФ “Земеделие” одобри схема за кредитиране на бенефициенти по Национална програма “Пчеларство”
Управителният съвет на фонда прие схемата за кредитиране, която ще се прилага от началната дата за прием на заявления за подпомагане по Национална програма «Пчеларство» (НПП) за 2012г. Точната дата на прием предстои да бъде определена със заповед. Прилагането на схемата ще позволи на бенефициентите по НПП да получат необходимия финансов ресурс за осъществяване на одобрените им проекти по Мярка Д: закупуване на нови кошери, голи роеве, отводки и пчелни майки.

Основните условия и параметри на схемата за кредитиране са следните:
· ♦ Кредитите ще се отпускат пряко от ДФ „Земеделие” при лихвен процентот 6.0 % на годишна база;
· ♦ Кандидатите за кредит трябва да имат одобрени проекти и сключен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Мярка Д от НПП;
· ♦ Максималният размер на кредита ще бъде до 75% от стойността на одобрените разходи по проекта по Мярка Д от НПП;
· ♦ Изисква се собствено участие от минимум 25 %, което се доказва при кандидатстването за кредит;
· ♦ Погасяването на кредита, дължимите лихви и таксата за обслужване се извършава еднократно чрез прихващане от одобрената за изплащане безвъзмездна финансова помощ по Мярка Д от НПП;
· ♦ За гарантиране погасяването на кредита ще се изисква съгласие за директен дебит по банковата сметка на кредитополучателя и издаване на запис на заповед – авалиран от трето лице – в полза на ДФЗ;
· ♦ Кандидатстването за кредит ще става с подаване на заявление в Областната дирекция на ДФЗ по постоянен адрес на физическото лице и по адрес на регистрация на юридическото лице, след одобрение и сключване на договор за безвъзмездна финансова помощ по НПП.




8 декември 2011 г. ДФ „Земеделие” –
Разплащателна агенция

А това как да го разбирам, какви са тия проценти и кредити?

sasha_lalova
12.12.2011, 13:01
Кандидатстваш по програмата, а субсидията я получаваш след като изпълниш инвестицията, вкл. трябва да си платил всичко.
А цитираното по-горе е кредит предоставян от фонд земеделие, като този кредит е гарантиран от проекта.

Светозар Каменов
12.12.2011, 14:27
Кандидатстваш по програмата, а субсидията я получаваш след като изпълниш инвестицията, вкл. трябва да си платил всичко.
А цитираното по-горе е кредит предоставян от фонд земеделие, като този кредит е гарантиран от проекта.
Това ми е ясно, кандидатствах тая година, но тия кредити нящо не са ми ясни какви са.

buci59
12.12.2011, 15:25
Това ми е ясно, кандидатствах тая година, но тия кредити нящо не са ми ясни какви са.

То е написано-КРЕДИТ ЗА БЕНЕФИЦИЕНТИ ПО ТРИГОДИШНАТА ПРОГРАМА.
Това значи,кандидатстваш по програмата,но нямаш нужните средства.След като си одобрен,можеш да теглиш кредит с лихва 6 % и да се разплатиш с производителя,а връщането на заема става автоматично след изплащането на премията.

Светозар Каменов
13.12.2011, 15:31
То е написано-КРЕДИТ ЗА БЕНЕФИЦИЕНТИ ПО ТРИГОДИШНАТА ПРОГРАМА.
Това значи,кандидатстваш по програмата,но нямаш нужните средства.След като си одобрен,можеш да теглиш кредит с лихва 6 % и да се разплатиш с производителя,а връщането на заема става автоматично след изплащането на премията.

Да разбрах го. Не е зле тоя вариант, отпада търсенето на пари. Въпроса е дали ще намалят пределната цена за кошерите на 110 лв и вдигането на цената на отводките на 120 лв.

Димитър Бонев
13.12.2011, 16:37
Не мисля, че си струва участието за отводки. Прекалено скъпо излизат. доколкото знам пределната им цена е увеличена на 130лв без ДДС, което означава 156 с ДДС.Реално за отводка чиито качества са меко казано съмнителни ще трябва да платиш 26лв ДДС и още 26 лв доплащане което прави 52лв. като прибавиш и сумата за лихвата по кредита се набират 60лв,а това е почти толкова за колкото се продава отводка на "черния пазар", но наистина добра отводка. За мен не си струва да участвам по програмите по тези пера. Същото важи и за кошерите. Предпочитам сам да си ги направя и да съм сигурен в това, което правя, дори и да ми легне малко по-скъпо, отколкото да рискувам средства и след това да троша и нерви. Но всеки сам си решава. Сигурен съм, че ако спрат програмата за отводки и кошери, цените ще се стабилизират в рамките на 70-80лв и за двете, което на практика е реалната им цена.

kando
13.12.2011, 16:40
Но всеки сам си решава.
така е, но подкрепям изказването ти - хубаво е да се знаят всички аспекти около тези програми, за да си направят реална сметка колегите за какво иде реч.

п.п. и аз ми се искаше да напиша същото, ма не мога да го дефинирам така точно и ясно.

gogol
13.12.2011, 21:39
Една от възможностите да излезе по на сметка е да се намерят заявените неща от производители и аптеки нерегистрирани по ДДС.Тази година успях да намеря отводки ,кошери и варостоп без ДДС.

sasha_lalova
19.12.2011, 13:23
Хайде стягайте се колеги, на 16.01.2012 г. стартира програмата.

http://www.dfz.bg/assets/3134/Zapoved_Priem_B_C_D.pdf

Светозар Каменов
22.12.2011, 09:20
Не мисля, че си струва участието за отводки. Прекалено скъпо излизат. доколкото знам пределната им цена е увеличена на 130лв без ДДС, което означава 156 с ДДС.Реално за отводка чиито качества са меко казано съмнителни ще трябва да платиш 26лв ДДС и още 26 лв доплащане което прави 52лв. като прибавиш и сумата за лихвата по кредита се набират 60лв,а това е почти толкова за колкото се продава отводка на "черния пазар", но наистина добра отводка. За мен не си струва да участвам по програмите по тези пера. Същото важи и за кошерите. Предпочитам сам да си ги направя и да съм сигурен в това, което правя, дори и да ми легне малко по-скъпо, отколкото да рискувам средства и след това да троша и нерви. Но всеки сам си решава. Сигурен съм, че ако спрат програмата за отводки и кошери, цените ще се стабилизират в рамките на 70-80лв и за двете, което на практика е реалната им цена.
За отводките си абсолютно прав. Нереална цена от където и да го погледнеш. И то на 3 рамки. Но нали лицензираните производители са една шепа ... При кошерите е малко по-различно, че евентуално можеш да си намериш добър майстор, който няма да те подведе.
За мен специално за кошерите не би трябвало да се иска документ от дърводелец. Така се ограничават хората, които сами си правят кошерите и си принуден да ходиш при друг майстор. Трябва да има и вариант да може човек сам да си ги направи, но пък нали трябва да им в по-лесно на фонда.

Димитър Бонев
22.12.2011, 09:27
За да ти изплатят пари от фонда, трябва да представиш фактура. За това винаги съм препоръчвал да се кандидатства с проект и да се контролира крайния резултат, но най-напред Дянков иска да си събира данъците, после по документи е по-лесно да се контролира. Накрая така си задължен да купиш отводките от лицензиран майкозаразител.

Светозар Каменов
22.12.2011, 09:42
И аз това имах предвид, ти явно по-добре се изразяваш :)
За майкопроизводителите ясно, че излязат и ще кажат трябва да се спазват породи, раси и какво ли не, не може от всеки да се купува. Въпреки, че много добре знаеш, че изобщо не го правят, но това е друга тема. За кошерите пак можеш да си представиш фактури - за дървен материал, за видички, за лепило, за пантички, за всичко. И пак могат да те контролират. А да не говорим, че може и да ти кажат - даваме ти тия пари и като ти дойдем на проверката трябва да имаш кошерите по условията на договора. Ако не, не ти изплащаме субсидията. Чисто и просто. Не е кой знае колко трудно да се направи.

vanHanegem
22.12.2011, 10:32
Зарко, Заркоооо!
И в кварталния супермаркет да отидеш да пазаруваш, ти дават фискален бон за направения от теб разход! Моля те, къде и по кое време живееш??? И пак чиновниците виновни, така им било по-лесно?!Ами как ще се отчете направения разход? На "честна пионерска" ли?
Много рев изрева, Зарко! И много глупости написа!Защо? За да бъдеш на сцената, в светлината на прожекторите? Ти си един от "генераторите" на спам в този форум!

Димитър Бонев
22.12.2011, 10:37
Явно не си ме разбрал докрай. Дянков трябва да събира данъци и това да ти се дадат едни пари и да отчетеш само визуално, че си купил/направил кошерите и че те са със съответното качество. Като си имаш фактура,това означава, че този от когото си ги купил е фирма, платил данъци и осигуровки и плосък данък. Освен това средствата се отпускат за готов продукт и няма как да ти осребрят пари за материали(варианта с отчитане на фактури за материалите)въпреки, че това е по-изгодно за фонда. Чиновника гледа да работи колкото си може по-малко. И ако трябва да свърши нещо малко повече от обичайното ще донесе от девет кладенеца вода, само и само да не се напряга да свърши някаква работа, а когато някой е подплатил с някакъв стимул да защитава интересите му вече е друго нещо. Отстоява позициите му докрай. Така стана с отводките и с наредба 26 и с много други по дребни заробващи закончета и наредби.

Светозар Каменов
22.12.2011, 10:46
Е да де, ти като представиш фактури за материалите, това означава, че и тези търговци са си платили данъците и осигуровките. Но просто както го каза ще стане по-трудно за чиновника. В крайна сметка програмата нали е направена за подпомагане на отрасъла? Но както и да е де, така са го направили, така ще бъде, въпросите ми бяха по-скоро риторични.
Хубавото тая година е както са го измислили с кредитирането, отпада търсенето на пари ако нямаш налични.

slavikos
24.12.2011, 10:59
Така е Зарко и тези търговци са си платили данъците и осигуровките но като мине и през производител идва още един данък и още осигуровки и още левчета за хазната. В заключение ако си купиш материали за 50лв в хазната ще влезнат 5лв плосък а от производителя ще влезнат освен 5лв за материалите и още 8лв за кошер. Общо 13 При отпуснати 3 141 884 лева за нови кошери това прави 24168 кошера (може би по малко но го смятам твърде грубо)Демек в хазната ще влезнат 314 000 приблизително. И към тази сметка като прибавим и осигуровки... Но за кредитирането съм напълно съгласен, миналата година отпаднаха доста бенефициенти заради липса на средства.

Светозар Каменов
25.12.2011, 15:28
Сигурно си прав. Ама както и да е де, съобразяваме се с това, което е.
А с теб най-вероятно ще се чуем, но още не съм решил на 100% дали ще участвам в програмата. wink;

syzi
27.12.2011, 09:17
За 2012 година е допустим за финансиране разхода за невъзстановим ДДС. В тази връзка, кандидатът попълва колоните „Цена с ДДС” в таблиците със заявените инвестиции само в случай, когато кандидатства за невъзстановим ДДС. Цените с ДДС не се попълват от кандидати, които са регистрирани по ЗДДС.
Някой колега,запознат с материята,ще го разясни ли това?

sasha_lalova
27.12.2011, 13:50
Да до сега се финансираше % от цената бе ДДС, то си беше за наша сметка. А сега като не се регистриран по ЗДДС % от ст/стта с ДДС.
Например да сега биха ти дали 80% от 110 лв. - 88 лв и за твоя сметка остават 22 лв. + ДДС 22 лв. = 44 лв. т.е плащаш за бр. - 132 лв. възстановяват ти 88 лв.
А сега ще баде от 132 лв. 80 % - 105.60 лв. ти възстановяват, а ти поемаш - 26.40 лв.

Светозар Каменов
27.12.2011, 14:32
Това къде го пише?

Румен Димитров
27.12.2011, 16:08
Здравейте!
Честита Коледа и весела Нова Година!
Имам въпрос: Ако сега започна от самото начало, т.е. от регистрация на пчелина и т.н. ще имам ли шанс да се вместя в поставения срок до 09.03.12.(или до изчерпване на средствата) предвид бюрократичните бавения при издаване на документи.....или да си оправям отсега нещата за следващата 2013?
Благодаря предварително!

Светозар Каменов
27.12.2011, 17:28
Да, ще се справиш, не е кой знае какво регистрацията на пчелин и като ЗП.

Ивайло Велинов
27.12.2011, 18:30
Въпроса е дали има смисъл с тези пределни цени на кошери и тези безумни цени на отводки и рояци. То ако дам над 100лв на отводка по-добре да си купя на черно..

Цеко
27.12.2011, 21:28
Да до сега се финансираше % от цената бе ДДС, то си беше за наша сметка. А сега като не се регистриран по ЗДДС % от ст/стта с ДДС.
Например да сега биха ти дали 80% от 110 лв. - 88 лв и за твоя сметка остават 22 лв. + ДДС 22 лв. = 44 лв. т.е плащаш за бр. - 132 лв. възстановяват ти 88 лв.
А сега ще баде от 132 лв. 80 % - 105.60 лв. ти възстановяват, а ти поемаш - 26.40 лв.

Извинявам се, но нещо не го разбрах, по колко възстановяват ако нито аз, нито производителя ми на кошери не е регистриран по ЗДДС ????

vanHanegem
27.12.2011, 21:43
80% от 110 лв. = 88 лв. -това ти възстановява ДФЗ, ако нито ти, нито производителя ти е регистриран по ДДС. Останалите 22 лв. за твоя сметка, Цеко!

Димитър Бонев
27.12.2011, 22:53
На цената на една отводка, ще си купя цял кошер. А от този кошер мога да си направя поне по две отводки. Какъв е смисъла да се кандидатства. И 20лв за майка. Тея съвсем го удариха през къра.

Ивайло Велинов
27.12.2011, 23:01
Според мен ще останат много непродадени отводки тази година. Аз го пресмятах всякак, и най-не изгодния вариант е кандидатстването. Обяснете ми, може би аз не схващам, къде е уловката да си купя отводки на 120лв? Или кутия мухи за 80?

Димитър Бонев
28.12.2011, 09:58
Уловката е следната:
Понеже по програмата ти възстановяват 80% от сумата т.е тя ти излиза на цена 24 лв без ДДС-то като прибавиш и него става 48лв. това прави около 70% от нормалната цена на отводката. Излиза, че спестяваш тези 30%. Но дали е така. В повечето случаи отводките идват късно, няма достатъчно пчела в нея, няма достатъчно запечатано пило и на практика излиза, че за да успееш да направиш от тази отводка семейство трябва да вложиш допълнителни средства за да може на следващата година да се възползваш от това семейство. За това много хора предпочитат да си купят отводки на черния пазар, където пъво качеството е доста по-високо, повече пило, повече пчела и за един месец си имаш готово семейство. Риска е от заболявания, но такъв риск има и когато купуваш от лицензирани производители.

Ивайло Велинов
28.12.2011, 13:54
Това не е уловка, това е заблуда за неуки или разсеяни люде. Една проста бакалска сметка показва че ползата я има, но тя е за този в края на веригата. Пчелара е посредник в схемата. Просто хората, които искат да направят пчелин влизат в услуга на "картел" от юридически лица, които усвояват фондове като произвеждат отводки, майки и рояци, които явно и открито показват че искат всичко, което може да се вземе. И тези които реално трябва да бъдат подпомагани в крайна сметка се отказват.

Защо не се откаже някой майкопроизводител? Щом 70-80лв ги кара на загуба защо се занимават с непечеливш бизнес?

Майкопроизводители, вие не четете ли форума? Какво ще кажете по темата?

Светозар Каменов
28.12.2011, 15:06
А бе реално една отводка ти излиза 24 лв. От 120 лв ти признават 96 и реално даваш 24 лв. Поне аз като вземах миналата година ДДС не съм плащал. Но, идва това но дали си заслужава. Хванали са се за наредба не си спомням кой номер, където пише най-малко 3 рамки трябва да е отводката. И те толкова ги дават. Отделно какво е качеството. Точно както го е писал donboneti е. Всичко е направено да се отбие номера и да се приберат парите. И като ти ги забавят 1-2-3 месеца става мазало. Моето лично мнение е, че ако има възможност човек е по-добре да си ги вземе от нелицензиран производител навреме и да си ги развие като хората. Така привидно по-скъпо си мисля, че излиза по-евтино.

buci59
28.12.2011, 15:06
Четат,четат,и още как!Но...."не е луд този дето яде баницата,а този дето му я дава"

Димитър Бонев
28.12.2011, 18:33
Прав си. Ганчо и компания, успяха да издействат по програмата пари за повече отводки и майки отколкото развъдната асоциация е в състояние да произведе. От там следва ниско качество, далавери с купуване и препродаване на незаконни отводки, високите цени. Просто за мен не си струва участието по тази мярка. Много от отводките дето са по програмата не можаха да изкарат до зимата. А има и условия, които трябва да се спазват и тези, които са се прецакали, трябваше да си купят наново отводки на черния пазар за да отговорят на тези условия и на практика се получава, че евтиното на пръв поглед излезе прекалено скъпо. Освен това с цялата власт която има асоциацията не може да се гарантира дали здравословния статус на отводките отговаря на понятието "ЗДРАВИ". Има много сигнали, че това не е така. Но от асоциацията не признават.А това е меко казано страшно.

Юрий Цветков
28.12.2011, 20:16
Извода е само един. Бойкот на пчеларската програма и особено мерките за покупки на майки и отводки.

Да ама не, защото половината от тези които се оплаквате, сами се похвалиха, че са сред първите, които са кандидатствали или се готвят да кандидатстват щом започне приема на документи.

Поне спрете да се излагате и да пишете глупости.

Ивайло Велинов
28.12.2011, 20:20
Аз имам парите, имам времето да се занимая, имам желанието но няма да дам нито едно от изброените за благото на 20 фирми. Тази програма не работи за тези за които е създадена, всичко е предтекст, когато парите отиват в ръцете на фирми които не се конкурират по между си всичко е ясно, има схема за пари. Единствено все още кошерите са на сметка, дърводелци бол, конкуренция има. Въпреки че за тези които искат да купят нещо по-качествено и с екстри няма да могат с тези пределни цени.

Според мен е по изгодно да се купят рояци в тръвни, рояци на черно или цели семейства които да станат на отводки от колкото да се тръгне по пътя с програмите и съмнителните отводки за стотици лева. Пиша го за 5 ти път, та тези които са убедени в ползите от тази програма да прозрат че се самозалъгват.

vanHanegem
28.12.2011, 20:35
Юри е прав!
Зарко най-много реве, но е в авангарда!

syzi
29.12.2011, 08:41
Да до сега се финансираше % от цената бе ДДС, то си беше за наша сметка. А сега като не се регистриран по ЗДДС % от ст/стта с ДДС.
Например да сега биха ти дали 80% от 110 лв. - 88 лв и за твоя сметка остават 22 лв. + ДДС 22 лв. = 44 лв. т.е плащаш за бр. - 132 лв. възстановяват ти 88 лв.
А сега ще баде от 132 лв. 80 % - 105.60 лв. ти възстановяват, а ти поемаш - 26.40 лв.
Благодаря,Саша!Весели празници! drinks;

Светозар Каменов
29.12.2011, 09:47
Извода е само един. Бойкот на пчеларската програма и особено мерките за покупки на майки и отводки.

Да ама не, защото половината от тези които се оплаквате, сами се похвалиха, че са сред първите, които са кандидатствали или се готвят да кандидатстват щом започне приема на документи.

Поне спрете да се излагате и да пишете глупости.
За кошери си заслужава, за тези пари може да се намерят хубави. Но аз лично няма да кандидатствам повече за отводки. За мен си е абсолютно безмислено да се занимавам с тях, да си хабя времето, нервите и парите.

Димитър Бонев
06.01.2012, 19:05
Много интересно. Поради изчерпване на определения бюджет по мярка А „Техническа помощ” – за „Обучение на обучители” и „Популяризиране на пчелните продукти”, на 27 декември , от 13:00 часа Разплащателната агенция временно спира приемането на заявления в тези сектори. парите свършиха само за седмица. Явно много голям мерак има някой да популяризира пчелните продукти. Интересно кой е този мераклия.

vanHanegem
06.01.2012, 19:08
Е кога ги изчерпаха? Приемът на документи започва на 16.01.2012!!!

Димитър Бонев
06.01.2012, 19:15
Не по мярка А приемът на документи започна на 20.12 2011г и трябваше да продължи до 20.01 2012г. Мярка А засяга сдруженията. Пчеларските мерки още не са отворени, но няма да се изненадам ако се получи същото.

vanHanegem
06.01.2012, 19:18
Подготвени са хората, Бонев! Само парите им липсваха!!! От утре - Ивановден ще видиш каква популяризация ще настане!
Жалко, че г-н Коста Желев не е във форума да каже как стоят нещата по мярка "Е", но има и други колеги, които могат да вземат отношение!

Светозар Каменов
08.01.2012, 20:23
Много интересно. Поради изчерпване на определения бюджет по мярка А „Техническа помощ” – за „Обучение на обучители” и „Популяризиране на пчелните продукти”, на 27 декември , от 13:00 часа Разплащателната агенция временно спира приемането на заявления в тези сектори. парите свършиха само за седмица. Явно много голям мерак има някой да популяризира пчелните продукти. Интересно кой е този мераклия.
Може и да греша ама чух, че точно за тази мярка отговорни хора отдавна са се подготвили с "грандиозни" проекти за "доказване" на уникалността на българския мед. То сигурно и за това я отвориха по-рано програмата по тази мярка...

slavikos
08.01.2012, 21:37
Да до сега се финансираше % от цената бе ДДС, то си беше за наша сметка. А сега като не се регистриран по ЗДДС % от ст/стта с ДДС.
Например да сега биха ти дали 80% от 110 лв. - 88 лв и за твоя сметка остават 22 лв. + ДДС 22 лв. = 44 лв. т.е плащаш за бр. - 132 лв. възстановяват ти 88 лв.
А сега ще баде от 132 лв. 80 % - 105.60 лв. ти възстановяват, а ти поемаш - 26.40 лв.
Благодаря,Саша!Весели празници! drinks;

Остана още малко за да разберем как ще е точно. В петък ходих до фонд земеделие и на въпроса ДДС-то въстановява ли се отговора беше да. Тоест на 110лв 80% = 88лв, за твоя сметка остават 22лв а ДДС-то се въстановява напълно. В заявлението в таблица 3 и 5 пишем общата сума без ДДС върху която ни плащат 80% а в таблица 4 и 6 сумата с ДДС разликата се въстановява.

недялко
13.01.2012, 09:03
Здравейте !Честита и успешна нова година .Ако нямате кой да ви издаде фактура ...по добре не се захвайщате с програмите ,защото сте вътре от цялата игра.Пример дълбоко дъно ,3 корпуса боядисан ,табла и капак 75лв .Казвате че сте по програма и цената става 130лв не боядисан .Същата работа е и с отводки проверители и тем подобни .Но всеки си прави сам сметката ,но ако нямате време и нерви не се захвайщайте .Успех на всички .

Boro
13.01.2012, 23:08
Набутвация е ако ти намерят нередности в документацията и всичко в последствие остане за твоя сметка. Предполагам ако не бяха тия програми никой нямаше да купува отводка на 120 лв. и празен сандък пак на толкова. Ако приемем тези цени за актуални и през тази година, то сандък оборудван с рамките + отводка умножено по 50 броя разрешени за година ще рече 12 хиляди. Като ти възстановят 70-80 % , на колко ти стъпва всяко едно семейство реално?

sasha_lalova
16.01.2012, 13:41
Вредих се за кошери, препати и изследвания. И мисля че ще съм доволна.

Мартин Цаков
16.01.2012, 13:48
Колко часа минахте? Кой регион и бяхте ли много хора?

Светозар Каменов
16.01.2012, 14:38
И аз подадох документи днес. В Ямбол до обяд минаха около 30 души. Повечето бяха за кошери и препарати. За отводки имаше малко - защо ли? wink;
Сега живот и здраве да дойдат договорите и да видим как ще е кредитирането.

krasimir petrov
16.01.2012, 18:41
Колеги,парите по някой мерки са изчерпени вече и приема е преустановен в 17 31.В Сливен са минали към 50 човека.Аз подадох но след мен се получи съобщение,че приема е преустановен,и не знам дали ще има пари за мен.Сега ще чакам договорите.

perdeee
16.01.2012, 19:09
Е какво значи това изчерпани та нали едва днес започна приема на документи не ми се вярва толкова бързо да свършат парите.

strade
16.01.2012, 19:18
Всичко може, колега.Велико Търново, 17 часа, служителката не беше сигурна дали има пари.

sasha_lalova
16.01.2012, 19:56
От предния ден започнахме да се редим. Моето заявление е с №3. До обяд бяха минали 30-тина човека.

И аз кандидатствах за кошени, препапарти и анализ.

vanHanegem
16.01.2012, 20:30
Вярвате, не вярвате - останали са пари само за подмяна на пчели-майки и за пчелари проверители!

krasimir petrov
16.01.2012, 20:31
При нас е имало колеги с каравана от предния ден,и аз мислех че ще има пари и затова отидох следобяд но накрая като подпечатваха заявеното искане и приключваха деня се получи съобщението, че са изчерпани парите по някой мерки.

slavikos
16.01.2012, 22:05
Нормално, с таз годишното кредитиране има повече бенефициенти и възстановяването на ДДС-то вдига доста и още сутринта когато подавах, а бях от първите, се говореше че парите ще свършат бързо. А и средствата са за около 700-750 човека приблизително(по трите най-търсени мерки). В София беше доста спокойно на догодина сигурно едвали ще бъде така.

Цеко
17.01.2012, 12:17
Ей пропаднала работа с тая програма и с тоя фонд земеделие sadsmile;. Миналия понеделник отивам във фонда и понеже ще съм пълномощник на жена ми при подаването на документите взимам два комплекта да си ги попълним в къщи на спокойствие. Отивам вчера да подавам документите гледам стайте на фонда празни speechless; , оказва че междувременно фонда се е преместил на друг адрес, намирам го аз и вътре заварвам пълен хаос. Едни местят някакви бюра, други оправят едно ел. табло трети монтират климатици, а четвърти на коляно попълват документите по пчеларската програма :D . Стоя аз и се чудя какво да правя и по едно време идва една служителка и пита има ли някой с готови документи, викам "Аз". Почна тя да ми ги преглежда и се оказва че съм със стари заявления sadsmile; (на една от страниците било пропуснато да се сложи едно квадратче и едно Да и след това пуснали нови вече коригирани). Питам служителката как са ми останалите документи, тя ги прегледа и ми казва че другото ми е ОК. Взимам новите заявления и газ на село да ги попълни жена ми. Около 15 часа пак цъфвам във фонда,( положението се е по успокоило, останали са само майсторите с климатиците) обаче попадам на друг служител на фонда. Той започва да ми преглежда наново документите и оп пак фал next_mad; - не сме преснимали абсолютно всички страници на ветеринарния дневник (кориците и празните страници). Питам го защо сутринта колежката му не ми е казала че трябва да снимаме и тях, той само гърчи рамена и мрънка нещо под носа си и почва да ме успокоява че няма защо да бързаме, програмата току що е стартирала, ресурс има и когато ми е удобно след ден, два да заповядам пак.
Прибирам се вкъщи оправяме всичко с жената обаче чета снощи тука че програмата спряла crying; . Днес сутринта към девет часа намирам някакъв телефон на фонда във Видин и звъня да питам вярно ли е спряла програмата. Някаква служителка ми казва че няма такова нещо, но все пак да съм се обадил след половин час да провери. Обаждам се след половин час и се оказва че наистина приема е спрян, но служителката започва да ме успокоява че това е временно и щели пак да я пуснат да не се отчайвам и т.н.(демек не губи кураж до другия тираж) :D .
Сега като се замисля май ще е по добре да инвестираме някой лев за шофьорски курс на жена ми или поне да си наемем детегледачка когато имаме работа с фонд земеделие???

п.п. миналата година носих на жената в родилното някакви документи да ги подписва, че пак ги бяха объркали нещо :D

Valiapetrova
17.01.2012, 12:22
По програмата от Разплащателна казаха че все още приемат заявление за пчелни майки и анализ на мед .
За кошери ,лекарства и отводки средствата са свършили

Valiapetrova
17.01.2012, 12:28
Спира приемът на заявления по част от мерките на пчеларската програма
От днес, 17 януари, 2012 г., поради изчерпване на определения бюджет, се преустановява приемът на заявления за подпомагане по следните мерки от „Национална програма по пчеларство за тригодишния период 2011-2013 година”:
1. Мярка B: „Борба срещу вароатозата”, Сектор 2: „Разходи за закупуване на препарати в борбата срещу вароатозата”
2. Мярка D: „Мерки за подкрепа на подновяване на пчелните кошери в общността”, Сектор 1: „Закупуване на нови кошери”
3. Мярка D: „Мерки за подкрепа на подновяване на пчелните кошери в общността”, Сектор 2: „Разходи за поддържане или увеличаване броя на пчелните семейства (за пакети пчели и отводки)”.
Приемът бе отворен на 16 януари с ресурс от почти 6 млн. лв. Поради засиления интерес, високия процент на субсидиране (между 80 и 100%) и достъпните условия на програмата, над 5.2 млн. лв. от предвидените средства бяха ангажирани в същия ден със заявените разходи по приетите над 900 заявления за подпомагане по изброените по-горе мерки и сектори от програмата.
В областните дирекции на ДФЗ – РА продължава приемът за останалите мерки и сектори с разполагаем бюджет: по Мярка B: „Борба срещу вароатозата”, Сектор 1: „Разходи за осъществяване на ветеринарен контрол и оказване помощ от пчелари-проверители”; Мярка C: „Мерки за подкрепа на извършването на физико-химичен анализ на пчелния мед” и Мярка D, сектор 3: „Покупка и подмяна на пчелни майки”.



17 януари 2012 г. ДФ „Земеделие”
Разплащателна агенция

sasha_lalova
17.01.2012, 12:53
Вижте и цените на лекарствата колко са нагоре. Това изберпва бюдежа много бързо и с по-малко хора.

Светозар Каменов
17.01.2012, 15:52
Аз си мисля, че пак ще я отворят. Миналата година пак така я затвориха същия ден. Ппосле я отвориха, и в края на януари пак я затвориха. След седмица ли беше пак я отвориха и я държаха до лятото. Останаха пари, които според мен ще ги прехвърлят за сега при условие, че сега са се изчерпали. Аз не мисля, че кандидатите са повече.

vanHanegem
17.01.2012, 16:19
Аз си мисля, че пак ще я отворят. Миналата година пак така я затвориха същия ден. Ппосле я отвориха, и в края на януари пак я затвориха. След седмица ли беше пак я отвориха и я държаха до лятото. Останаха пари, които според мен ще ги прехвърлят за сега при условие, че сега са се изчерпали. Аз не мисля, че кандидатите са повече.

Ти мислиш, а други дали мислят така? А това заминалата година - съвсем не беше така!

baibradar
17.01.2012, 19:00
Аз си мисля, че пак ще я отворят. Миналата година пак така я затвориха същия ден. Ппосле я отвориха, и в края на януари пак я затвориха. След седмица ли беше пак я отвориха и я държаха до лятото. Останаха пари, които според мен ще ги прехвърлят за сега при условие, че сега са се изчерпали. Аз не мисля, че кандидатите са повече.

Ти мислиш, а други дали мислят така? А това заминалата година - съвсем не беше така!

Няма никаква логика да се спира приемането на заявления по част от мерките на пчеларската програма за тази година и после пак да приемат. Казано е ясно-няма пари!?! thumbdown;

Жоро$73
17.01.2012, 20:01
Честито ви поредната далавера!

Димитър Бонев
17.01.2012, 20:22
Колеги не се кахърете. Не е ясно кой ще е печелившия. Този който не се е класирал или този който е успял. За тези които са успели ходенето по мъките тепърва започва. Успех.

Жоро$73
17.01.2012, 21:20
Ха-ха!Та не е ли нормално,след като кандидатстваш,да има разглеждане и удобрение на кандидатурите. Някакъв срок за обявяване на одобрените заявления.Просто,трябва да си тъп,за да не разбереш,че това е фарс.Това е истината.Май,трябва и ние да застанем пред парламентана с по един коашер!

estabien6
17.01.2012, 21:52
радвам се,че не се регистрирах заради програмата ,като земеделски производител та да им давам сега по 70 лева на месец...на печелившите честито wink; аз ще зема малко на старо за по 20 лева ,мисля да изкарат няколко години

valeriboikov
17.01.2012, 22:56
Много скапана се оказа така хвалената програма до като започна взе че свърши. Започна на 16 01 2012 в 9 часа и в 17часа вече беше свършила. Това е малоумие а не справедливост.Създателите на програмата трябва да бъдат линчувани и да и се забрани да се занимават с пчеларство. Лицензираните производители знаят много добре че всички който са играли по програмата нямат избор и трябва да купуват единствено от тях те са около 50 производители който са и едни от създателите на програмата. Една отводка на 3 пити струва 120лв между другото пчелите в отводката са много малко и много трудно се развиват, а иначе на тия пари можеш да си купиш цяло семеиство отвдка на 3 пити можеш да купиш за 40лв на свободния пазар.

evil_dea
18.01.2012, 00:52
За цял сектор в земеделието и то пчеларството отпускат 6 милиона, а земеделците си купуват чрез фонда комбайни за по 1 милион бройката. WELCOME TO BULGARIA

baibradar
18.01.2012, 15:30
Досега нямаше субсидия, която да се изплаща на кошер(пчелно семейство). Дано в новата пчеларска програма от 2014 г. да има.

Иначе ние пчеларите продължаваме да ревем и да се оплакваме само по форумите, а е крайно време да пуснем малко пчели wink; в Парламента, Министерство на земеделието и т.н. та да се разбере, че пчеларите сме недоволни и че субсидиите в нашия бранш са нищожни спрямо останалите сектори.

Димитър Бонев
18.01.2012, 15:33
Какво чакате действайте. И аз ще дойда да гледам сеир.

gojyto_
18.01.2012, 19:12
Абе кой ми трие мненията ???

vanHanegem
18.01.2012, 19:16
Абе кой ми трие мненията ???
Ти имаш ли мнения? Не съм срещал нещо по същество! Това, което не е по същество се нарича спам и се трие - да не "товари" форума.
Кажи сега какво ти е мнението за 3-годишната програма и защо се получи така, че още първия ден от приема беше преустановено приемането на заявления!

buci59
18.01.2012, 20:27
Абе кой ми трие мненията ???

Всички мнения,които са в нарушения с правилата на форума се трият на момента.Не са само твоите.

Светозар Каменов
18.01.2012, 21:02
Аз си мисля, че пак ще я отворят. Миналата година пак така я затвориха същия ден. Ппосле я отвориха, и в края на януари пак я затвориха. След седмица ли беше пак я отвориха и я държаха до лятото. Останаха пари, които според мен ще ги прехвърлят за сега при условие, че сега са се изчерпали. Аз не мисля, че кандидатите са повече.

Ти мислиш, а други дали мислят така? А това заминалата година - съвсем не беше така!
Аз поне мисля ... А как беше? Или ти си на принципа - бе не знам как беше ама не беше така...
Има логика да я спрат временно заради привършване на парите. Правят се сметки и ако има останали пари се отваря до тяхното изчерпване. Заявленията се подават навсякъде в страната и никой не може кога точно свършват парите. Примерно бюджета за кошери е около 2700000 и при приближаване на този лимит се спира, за да няма неприети заявления, които не могат да се изпълнят.

Цеко
18.01.2012, 22:22
Не съм сигурен, но предполагам че поне 90 % от кандидатстващите тази година са се възползвали от опцията за кредитиране и поради това много бързо е достигнат предварително заложения лимит, но като гледам макар и бегло, условията за отпускането на този кредит хич не са лесни speechless;

Светозар Каменов
19.01.2012, 12:43
Сложничко изглежда и си мисля дали няма да ми е по-добре да ги взема назаем парите :D

vanko01
19.01.2012, 18:37
Има хора които са кандидатствали миналата година и са се възползвали от програмата и са сключили договор ,а тази година не са успели да подадат документи .
Отава само да си плащат данъка на държавата 3 години.

vanko01
19.01.2012, 18:38
Парите свършили за 2 дни .
БРАВО

slavikos
19.01.2012, 19:16
По точно за 8 часа. В 9:00 програмата стартира а в 17:00 е преустановен приема на документи.

valeriboikov
19.01.2012, 23:17
Пчеларският сектор се подпомага бавно, но застарява бързо България изнася мед най-често за Германия, Полша, Италия, Испания и Франция.Нашият мед в тези страни се продава между 15-20евро за кг , а тук се изкупува за 3.80-4.00лв за кг.Как да се развива пчеларството като в България един пчелар с 100 пчелни семейства не може да изхрани семейството си?От 100 семейства се добиват 2500кг мед по 4.00-8800лв.Разходи за минимум 300 рамки, основи и тел- 600лв, поне 50 нови майки -750лв, данък-380лв, осигуровки-912лв , охрана на пчелина- 3000лв, лекарства 40 варостоп по 5.80-232лв, транспортни и др -200лв . В крайна сметка се получава следното , 8800лв-6074лв или чист приход 2726лв.Питам колко семейства трябва да отглежда един пчелар, за да изхрани 4 членно семейство, като се вземе впредвид, че повече от 60 пчелни семейства в един пчелин не са рентабилни? За сравнение един земеделец отглеждащ 100 дка земя получава 3800лв субсидия- 38лв на декар, един животновъд с 20 крави получава 3000 лв субсидия- по 150лв на глава добитък и т.н., а един пчелар получава 0лв субсидия, но за сметка на това трябва да плати данък.Докато не започнат да се дават субсидий на база пчелно семейство, развитие в пчеларството няма да има


Парите по пчеларската програма, които се отпускат за отводки и пчелни семейства не отиват при пчеларите, а отиват в джобовете на лицензираните производители на отводки и майки. СРАМОТА. За една отводка Дадан блат на 3 пити искат 120 лева, а истинската стойност на отводка с 3 пити и майка е 60 лева, 3 пити с пчели по 15 лева-45 лева и майката 15 лева общо 60 лева. Останалите 60 лева за какво са просто незнам. Става така, че е по-изгодно да си закупиш всичко от нелицензиран производител и въобще да не се занимаваш с тези програми. Изобщо нещата така са направени, че няма смисъл да се кандидатства по пчеларската програма за отводки, защото по- добре за 120 лева да си купиш кошер с пчелно семейство. На края на сезона ще извадиш 30 кг. мед по 4 лева-120 лева приход. Ако си купиш отводка за 120 лева ще ги развиваш цяла година и накрая няма да извадиш една троха мед. Заключение- ако купиш 50 отводки по 120 лева това е равно на 6000 лева, имаш 80% по програмата, влагаш собствени пари 1200 лева плюс данък 400 лева , за рамки и основи още 600лева стават 22000 лева.А ако си купиш кошерите без програмата по 120 лева , 50 кошера -6000 лева , вадиш 1500 кг. мед -6000 лева и кошерищата ти остават плюс. Така че, горе, моля осъзнайте се ! Искате ли да се развива пчеларство в България или не?

Колеги да вземем да напра`вим и ние една стачка вижте земеделците. За нас пак нищо нали пчелите опрашват земеделските култури и всички др растения нашия принос е към всички в тая държава.Какво получаваме ние в замяна нищо поне да ни осигурява държавата как то си осигурява администрацията или да ни освободи от данъци.КЪДЕ СА ТИЯ РЪКОВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛАРСКИТЕ СДРУЖЕНИЯ ДА ИЗЛЯЗАТ И ДА ИСКАТ ПО ГОЛЯМ РЕСУРС ШЕСТ МИЛИОНА СА СМЕШНИ ПАРИ ЗА ОТРАСЪЛА.Организираите една стачка да се разбере в тая държава ,че има и пчеларски отрасъл.Къде сте пчеларски организации .Защо не защитихте правата ни относно цените на майко производителите, защо тази година няма значение с 1 или 2 магазина е кошера и цената е една, защо не организирахте протест съвместно със зърнопроизводителите, защо само за пчеларите никъде нищо не се чува. Говори се само за една програма, която направо смърди от нередности. Къде сте? Не виждате ли че шест милиона са смешни пари за пчеларския отрасъл , вижте с какъв ресурс разполагат зърно производството и животновъдството . Не искаме вашето място, искаме кадърни хора който да изправят сектора на крака и всеки пчелар да усети подкепа от държавата а не държавата да е майка на едни лцензирани производители и мащеха на останалите.

Юрий Цветков
19.01.2012, 23:53
Всички се надпреварвате да пишете, колко заробващи били програмите и как нямало смисъл от тях, а в същото време се редите още от предния ден да си подадете документите и приема и им свършва за по-малко от ден. Странна работа. Говорите за стачки, но никой не го прави. Уж нямало смисъл от пчеларство, а всички говорите за нови кошери, разширяване на пчелините и т.н. Как пък един не каза, аз се отказвам или поне ще си намаля кошерите.
Само за мен ли това е лицемерие. Явно нещо съм сбъркан. Моля за извинение.

simo
20.01.2012, 01:08
Има и много,които се отказват, но те не пишат. Просто във форума се изявяват само ентусиастите.

sasha_lalova
20.01.2012, 13:08
Чувствам се раздвоена от думите ти yuri.
Първо щото ако видиш моите мнения са били винаги че програмата е помощ за нас дребните пчелари.
Но от друга страна ние нищо не правим за да защитим сектора. Явно очакваме друг да се грижи за интересите ни.

jordanov
20.01.2012, 14:31
gojyto , че ти пак си добре със 5 - 6000 лв , по - нагоре valeriboikov изчисли при тая бройка и при този добив , че му остават 2726 лв . Виждам , че освен младо си и емоционално момче , за бизнес и за сметки сега не ми се говори , обаче съвет от мене - намери "Диви разкази" от Николай Хайтов и прочети "Когато светът си събуваше потурите" . Ако пък си ги чел вече, пак го прочети .

vanHanegem
20.01.2012, 14:34
gojyto , че ти пак си добре със 5 - 6000 лв , по - нагоре valeriboikov изчисли при тая бройка и при този добив , че му остават 2726 лв . Виждам , че освен младо си и емоционално момче , за бизнес и за сметки сега не ми се говори , обаче съвет от мене - намери "Диви разкази" от Николай Хайтов и прочети "Когато светът си събуваше потурите" . Ако пък си ги чел вече, пак го прочети .

Много се съмнявам, че го е чел. Дори съм сигурен, че не е. По почерка(а и не само) познах!

Димитър Бонев
20.01.2012, 17:31
Стига сте се заяждали с Gojito. Млад ентусиазиран пчелар е. Честно да си кажа му завиждам за ентусиазма и енергията с която работи. Другото го придавам на младостта. Малко са младите пчелари, които за кратко време постигат такова развитие като него.

Краско
22.01.2012, 09:33
ще зема малко на старо за по 20 лева ,мисля да изкарат няколко години

Много си прав колега. Като се извари един кошер и му се удари нова боя и си става като нов и даже може те изкара повече от един нов кошер. drinks;

estabien6
22.01.2012, 11:32
drinks;

Краско
22.01.2012, 11:53
tube; Относно това за закупуване на кошери и отводки и факта да не се подпомага изработването на кошери от пчелари, в заявлението има една декларация че не си свързан с доставчика на активи (кошери отводки). Другото което прави програмата да изглежда, като тромава макар, че тя не е, е факта, че изразходването на средства от фонда се наблюдава както от нашите институции контролиращи разходването им, така и от европейските институции контролиращи изразходването на парични средства. Другото относно срока за кандидатстване е до 16 юли, а подаване на заявка за плащане е до 31 август в РРА - тата, като при лекарствата се гледа вписването на есенното третиране на семествата в пчеларския дневник. drinks;

Юрий Цветков
22.01.2012, 22:10
Чувствам се раздвоена от думите ти yuri.
Първо щото ако видиш моите мнения са били винаги че програмата е помощ за нас дребните пчелари.
Но от друга страна ние нищо не правим за да защитим сектора. Явно очакваме друг да се грижи за интересите ни.Саша, вероятно има и други като теб, и това е хубаво. Дано само не се разочаровате накрая. Мисля, че всеки, който следи форума, разбира за какво говоря. Аз не съм против да се подпомага пчеларството в Б-я, но не мисля, че това е точния начин. Както и да е, това е друга тема и то доста обширна.


Има и много,които се отказват, но те не пишат. Просто във форума се изявяват само ентусиастите.
За това може и да си прав, но дали основната причина е, че от пчеларство, не може да се печели или просто не е толкова лесно, колкото си мислят някой?

Димитър Бонев
22.01.2012, 22:25
Субсидиите и програмите създават условия за злоупотреба. И както се очертава пчеларството изведнъж се оказа апетитен отрасъл и почнаха да се създават едни огромни стопанства такива, дето и идея си нямам как ще се обслужват, дали въобще са с пчели или само празни кошери.

Ивайло Велинов
23.01.2012, 11:28
Според мен тези пари, които ще дадете могат да отидат за семейства с кошерите. При 50 семейства това са средно 7500 вложение и ще има добив от мед още на първата година. Дори да купите 25 семейства и да направите по 1 отводка пак ще е по изгодно от колкото да се кандидатства.

Светозар Каменов
23.01.2012, 13:18
Според мен тези пари, които ще дадете могат да отидат за семейства с кошерите. При 50 семейства това са средно 7500 вложение и ще има добив от мед още на първата година. Дори да купите 25 семейства и да направите по 1 отводка пак ще е по изгодно от колкото да се кандидатства.
Не мисля, че е така. Ако кандидатстваш за кошери реално ти се покриват 88 лв. За тези пари може да се намери добър кошер, т.е ти излиза без пари. Ако вземеш и отводки реално ти покриват 96 лв. За теб остават 24 лв. или за 50 отводки с кошерите ще дадеш 1200 лв.

Ивайло Велинов
23.01.2012, 15:25
Захар, бензин, основи, боя, коване, обтелване, 1 година време, труд? За тези дават ли пари? Готовите семейства ще извадиш минимум 1 тон мед още на първата година като ще си спестиш тази една година мъки. Разберете че държавата подпомага, тази думичка не означава че подарява. Колкото дава толкова ще си вземе с времето, във данъци, осигуровки и други.

Владимир Владимиров-Влад
23.01.2012, 18:15
Мисля че в този малък спор advanced е абсолютно прав. Парите дадени за гориво, основи, рамки, захар, препарати, боя и ред други неща ако се калкулират по някакъв начин ще се получи доста обемиста цифра. А държавата в данъци, осигуровки и разни такси ще си надвземе многократно всичко което е дала. В момента тази така наречена държава е зла мащеха за дребния производител решил да се бори и работи вместо да и виси на празната цица.

спартак
24.01.2012, 16:01
Колеги, това което споменавате е прекия труд , който и без да участвате по тези помощни програми пак полагате . Ако ни го плащаше и труда държавата, всичко щеше да е прекрасно. Тогава щяхме да сме ДЪРЖАВНИ пчелари :D Помислете си.Аз лично не съм участвал за подпомагане , не съм се регистрирал като производител и не желая да " дърпам плувката " на държавата. Просто водата е мътна. С най - добри чувства това е Лично мнение drinks;

plamen3
07.02.2012, 10:01
Искам да попитам тези които са кандидати по пчелрската програма тази година , подписахте ли договор с Фондът?

krasimir petrov
07.02.2012, 11:54
Аз още на съм подписал,чакам да се обадят да подпиша. speechless;

plamen3
07.02.2012, 12:09
На мен също още не са се обаждали . В момента на кандидатстване ми казаха че се обадят до седмица и затова питам да знам какво става.

filmatoplo
07.02.2012, 12:18
Здравейте hi; ,крие ли се нещо конспиративно зад тези програми -питам с добри чувства.Всеки е патил от балоните -банки,строителство ,да не се причисли и пчеларство.

palmin
07.02.2012, 13:21
От ДФЗ ми казаха, че събират всички заявления от страната в София да ги обработят и тогава ще предложат договори. За срок не се ангажират.

Boro
07.02.2012, 14:18
Здравейте hi; ,крие ли се нещо конспиративно зад тези програми -питам с добри чувства.Всеки е патил от балоните -банки,строителство ,да не се причисли и пчеларство.Проблем ще имаш ако не са ти изрядни документите и не ти изплатят нищо, т.е. всичко си остане за твоя сметка. Празни сандъци оборудвани с рамките да речем за 120-130 лв. пък и ако са направени качествено е приемлива цена. Друг е въпроса дали би си ги позволил като количество ако не ти помагаше програмата. Нооо отводка на същата цена ..........извинявай. Малцина биха си я поръчали без програма, щото за тази цена (а и за по-малко) можеш да купиш готово презимувало семейство и да си върнеш инвестицията още първия сезон. Ако си кандидатствал и за кредит, подписваш запис на заповед wink; , искат ти и един поръчител. И недай си Боже ти открият пропуски в документацията, знаеш кво следва. Всички сме теглили кредити и всички сме били поръчители, останалите коментарии смятам са излишни. Аз на един такъв убавец му изплащах заема цели 3 години.

Цеко
07.02.2012, 14:34
Обикновено обработката на документите отнема месец време, след което следва евентуалното подписване на договора.

п.п. нещо да се чули, дали ще има ново отваряне на програмата по мярка Д?

plamen3
07.02.2012, 14:43
Има го този елемент на изненадата :) Преди две години се вързах с мярка 141 вместо 112 ,тези от съвети в земеделието ме подлъгаха ( може би само за бройка,понеже нямаше кандидати въобще тогава за 141) като казаха че имало голям наплив по 112 и нямало да стане ,но програмата си беше все още отворена.. Та значи всяка година по 2900 лв ,от тях 840 са за осигорвки и 10 процента данък ,значи са около 1800лв помощ speechless; А по бизнес план трябва да направя много неща с тези пари sweating; .Сега се надявам по пчеларската програма да стане нещо ,тогава ще е по добре. Там пък уловката е в отводките ,120 лв за отводка thumbdown; Трябва да се внимава !

plamen3
07.02.2012, 14:47
Обикновено обработката на документите отнема месец време, след което следва евентуалното подписване на договора.

п.п. нещо да се чули, дали ще има ново отваряне на програмата по мярка Д?
Няма да има ново отваряне . Средствата са изчерпани окончателно.

small_bee
17.02.2012, 00:34
а като цяло отворена ли е програмата? Интересува ме мярката за третиранията срещу варотоза :?

Димитър Бонев
17.02.2012, 01:07
По тази мярка парите също свършиха отдавна

Светозар Каменов
17.02.2012, 14:50
На някой да му са се обаждали за договор?

peychev
17.02.2012, 16:40
Документите били дадени за подписване от министъра(мисля,че той ги подписваше)....най-ранния срок който ми казаха е сряда 22.02.2011г По него време щели да ги вкарват в програмата си и ще се пращат в областните дирекций....

acho89
22.02.2012, 14:11
Здравей те ,искам да попитам как точно преминава проверката при одобрение по програмата ,и на какво даржат наи много проверителите,благодаря предварително

syzi
22.02.2012, 15:39
http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-758-p4eli/

peychev
22.02.2012, 19:02
http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-758-p4eli/


Тук е доста заблуждаващо....и то защото го искарват точно в този момент....няма гаранция на 100 %

strade
22.02.2012, 19:32
Какво се оказа?Че "националната програма по пчеларство", е функционирала само 5-6 часа ли?

estabien6
22.02.2012, 20:07
Какво се оказа?Че "националната програма по пчеларство", е функционирала само 5-6 часа ли?за това и не се замислих за кандидатстване или регистриране на пчелина и последвали осигуровки после thumbdown;

krasimir petrov
22.02.2012, 20:12
Държавата и в частност Фонд Земеделие отново се подигра с българските пчелари.Какво правим ние които не попадаме между тези 700 и няколко договора, нали щеше да има пари за всички на които са приети документите. next_mad; next_mad; next_mad; next_mad; next_mad; next_mad;

vanHanegem
22.02.2012, 20:15
Ами....догодина! Пак ще има прием. Той Зарко разбира от програмата и ще каже...
компетентно!

koragroup
22.02.2012, 21:52
Извинете ме, но нещо не разбирам speechless; Ако напролет са ти умрели пчелите щото не си си свършил работата, пак ли държавата и ДФЗ ще са виновни?
Че има много гнилоч, има... кви са тея отводки на тея цени... ама така ще е докато пишем гневни постове по форумите, а не писма до европейските институции...

Светозар Каменов
23.02.2012, 03:52
Ами....догодина! Пак ще има прием. Той Зарко разбира от програмата и ще каже...
компетентно!
Ех, че си ми умничка

krasimir petrov
23.02.2012, 08:19
Здравейте колеги искам да попитам някой знае ли дали ще има преразпределение на средства, за тези на който са приети документите но са над бюджета за кошери;отводки и майки.

rosty_sz
23.02.2012, 09:31
Преразпределение за сега няма как да има, защото няма от къде да са останали средства. Първо разпределение може евентуално да се случи след подписване на договорите ако някой не се яви да подпише. Второ разпределение може да има след това ако някой се обадят, че няма да могат да изпълнят инвестицията по някакви причини.

vanHanegem
23.02.2012, 10:51
На някой да му са се обаждали за договор?

Подписа ли договора? Кредитирането изясни ли го? Сподели....

Светозар Каменов
24.02.2012, 16:33
На някой да му са се обаждали за договор?

Подписа ли договора? Кредитирането изясни ли го? Сподели....
Споко, в понеделник. Пари има, искаш ли?

vanHanegem
24.02.2012, 17:47
Остави ме мен, Зарко! Аз вече подписах! А пък ти започвай да броиш 52 понеделника - от този, който идва. И капарирай на Трифон Банев още от сега. Може и на Киров в Айдемир да поръчаш - възхитен съм от производството му, което видях днес на снимки във форума. И не забравяй да четеш Националната Програма и да споделяш наученото и с нас.

peychev
24.02.2012, 18:11
Започнаха подписванията на новите договори....Повечето вече са в областните разплащателните агенций

krasimir petrov
29.02.2012, 18:02
Колеги,здравейте как вървят подписванията на договорите за кошери и отводки,и чували се нещо за тези за който не са стигнали парите и има ли много колеги от форума за които няма парите. speechless; speechless;

сезгин
11.03.2012, 21:56
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=VNz5e0EyCw0

Юрий Цветков
11.03.2012, 22:48
:D :D :D Явно не се е доредил до "баницата" за да каже едва сега, каква е реалността в родното пчеларство. 2007 когато стартира първата програма, говореше много по-различно. thumbdown;

strade
25.03.2012, 20:06
Извинете да попитам, какво се отваря утре на 26 март?
По тва нещо, парите не свършиха ли?

peychev
25.03.2012, 20:27
Извинете да попитам, какво се отваря утре на 26 март?
По тва нещо, парите не свършиха ли?

http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/p4eli-start-program/

krasimir petrov
09.04.2012, 12:20
http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-dogovoreni-zaiavlenia-kosheri/

Evgeni Petkov
17.07.2012, 17:40
Случайно разбрах, че някой от НРАП е взел мъдрото решение отводки по тригодишната програма да не да продават след 20 юли , защото нямало да оцелеят през зимата?!?! Щом са им толкова слаби отводките, защо са монополисти само те и дали това не е в нарушение на подписаните договори за приключване на периода на тази тригодишна програма на 31 август! Мисля, че това е монополно взето решение, което не обслужва потребителите- това е пчеларите и на потърпевшите бих посъветвал да занимаят- http://www.kzp.bg/index.php?mode=viewd&group_id=12&document_id=19
По тази логика, защо не взеха решението си да приключат с отводките на 1 май, че и мед да даде пролетната отводка на закупилият я пчелар. speechless;
Направих си труда днес да издиря кои са актуални майкопроизводители към днешна дата и чудо- няма такава информация- на сайта на фонд "Земеделие" в отдела касаещ тригодишната програма някой е изтрил информацията с майкопроизводители, а в сайта на НРАП информацията е от началото на годината и е умишлено заблуждаваща. Защо ли?
Не знам от юридическа гледна точка как да се подхванат нещата, защото утре може и "Асоциацията на производители на пчелни кошери по тригодишната програма" да си реши, че от 20 юли спира да продават кошери, за да могат да изсъхнат на слънце и въздух за да не се цепят и мухлясват през зимата! А има и лекарства за акара,и т.н.. Моля за юридичиска помощ, защото 50 % от едни пари излизат и от пчеларският джоб!

павликянин
17.07.2012, 18:24
Списъкът:
http://www.nrap-bg.org/files/spisak20120313.pdf

Защо е подвеждащ, кое е нередното в този списък?

Намери решението, което споменаваш, и ще оформя документите за през КЗК.

В момента ще я карам малко наизуст, понеже Законите не са пред мен, за да сверя, но мнението ми е, че производителите не са обвързани с Асоциацията и сами решават дали да продават или не. Решението на НАРП не ги задължава, те не участват във вземането му, затова ще бъде трудно доказването пред КЗК на съгласувана практика.

п.п. не ми е оставало повече свободно време и желание, иначе имам намерение да атакувам по всички възможни начини цялата Национална програма и част от разпоредбите на законите и подзаконовите актове, регулиращи отношенията в пчеларството. Най-вероятно ще е зимата.

Evgeni Petkov
17.07.2012, 19:05
Списъкът:
http://www.nrap-bg.org/files/spisak20120313.pdf

Защо е подвеждащ, кое е нередното в този списък?

Явно не познаваш хората в списъка за да знаеш че не е актуален. Но до зимата при помощ и от мен ще се справиш. wink;

Светозар Каменов
17.07.2012, 19:12
Ами няма да оцелеят я. Като знам какви отводки носят, то и май месец да ги донесат не е сигурно дали ще презимуват. На "великия" Ефрем Моллов, ЛР на три рамки с една празна пита, една с маааалко пило и трета с напръскан мед и прашец, това отводка ли е? А ЛР отводка с три рамки направо за брак как ви звучи. Това на някакъв нещастник от Търговище. Отказал съм се от тия лицензирани майко и отводко производители. Това е мафия, начело с доцента, която на последно място я интересува пчеларството. Всичко е в името на спечелването на някакви пари. Приеха поръчка за отводки, които няма как да направят. Ходиха и купуваха кошери по 240 лв, разделят ги и ето ти "лицензирани" отводки.

павликянин
17.07.2012, 19:22
Ходиха и купуваха кошери по 240 лв, разделят ги и ето ти "лицензирани" отводки.

Ако някой има такива данни и може да докаже, че лицензиран производител е вкарал в пчелина си такъв кошер, да казва - веднага пускам сигнал до Районна прокуратура. Иначе слухове много.

Димитър Бонев
17.07.2012, 19:32
Списъкът:
http://www.nrap-bg.org/files/spisak20120313.pdf

Защо е подвеждащ, кое е нередното в този списък?

Намери решението, което споменаваш, и ще оформя документите за през КЗК.

В момента ще я карам малко наизуст, понеже Законите не са пред мен, за да сверя, но мнението ми е, че производителите не са обвързани с Асоциацията и сами решават дали да продават или не. Решението на НАРП не ги задължава, те не участват във вземането му, затова ще бъде трудно доказването пред КЗК на съгласувана практика.
В същност асоциацията решава, т.е. двама души и другите трябва да изпълняват иначе стават "независими пчелари" и губят правото си да произвеждат пчели и майки.

Владо-Gillan
17.07.2012, 21:39
Ходиха и купуваха кошери по 240 лв, разделят ги и ето ти "лицензирани" отводки.

Ако някой има такива данни и може да докаже, че лицензиран производител е вкарал в пчелина си такъв кошер, да казва - веднага пускам сигнал до Районна прокуратура. Иначе слухове много.


аз мога да кажа за такъв човек.

павликянин
17.07.2012, 22:00
В същност асоциацията решава, т.е. двама души и другите трябва да изпълняват иначе стават "независими пчелари" и губят правото си да произвеждат пчели и майки.

На теория сте прав, колега, но на практика е много трудно да се докаже - трябва производителите да заявят, че не продават отводки не защото така искат самите те, а понеже има взето решение от НРАП, от която асоциация те са зависими. Затова и давам мнение, че през очите на юрист производителите не са обвързани с НРАП.

purkinie
18.07.2012, 17:52
Ходиха и купуваха кошери по 240 лв, разделят ги и ето ти "лицензирани" отводки.

Ако някой има такива данни и може да докаже, че лицензиран производител е вкарал в пчелина си такъв кошер, да казва - веднага пускам сигнал до Районна прокуратура. Иначе слухове много.

Не съм много сигурен, но в нашието градче умря един пелар и човек от фирма " Байлан" лицензиран майкопроизводител от гр. Търговище дойде и закупи повечето от кошерите с пчелите (това стана тази пролет). Ще разпитам за повече подробности, стига да пожелаеш.

павликянин
18.07.2012, 18:02
Не съм много сигурен, но в нашието градче умря един пелар и човек от фирма " Байлан" лицензиран майкопроизводител от гр. Търговище дойде и закупи повечето от кошерите с пчелите (това стана тази пролет). Ще разпитам за повече подробности, стига да пожелаеш.

Всяка информация е добре дошла. Ако имаш връзка с наследниците, които са продали кошерите с пчелите, ги помоли за договора, с който са продали. Ако нямат договор, каквато и да е там хартийка. Ако нямат и хартийка, попитай за името на купувача. Ако пък знаят къде са транспортирани кошерите - още по-добре! Тарикатите на дребно следва да понасят последствията от тарикатлъците си! А по-важният ефект - ако успеем поне един да подведем под отговорност - ще е, че останалите ще се позамислят, преди отново да правят нещо нередно!

Владо-Gillan
18.07.2012, 18:21
ахахахаха а какво ще кажеш за това, да си поръчаш майка каринка, а да получиш италянка неоплодена???Помисли върху това адаш.Човека с майките за който говоря е с инициали В.Н. Досети ли се за кого говоря????? drinks; drinks; drinks; drinks; :D :D :D :D :D :D

Юрий Цветков
18.07.2012, 19:21
Владо, уж си голям националист, ама само като става въпрос за исторически личности. Какви са тези инициали? Ако имаш някаква информация, подплатена с факти, оповести я тук с имената и конкретните факти.

Всъщност се обръщам към всички, стига лаладжийски истории. Който има конкретни данни за нередности да ги оповести, а кой какво чул от шурея на шуренайката, няма никакво значение.

Владо-Gillan
18.07.2012, 19:27
аз скоро го писах, ама някой изтри....Но пък в страницата на Макрева, никой не го е изтъркал още.Даже гледам бая хора, писаха и те.

Светозар Каменов
20.07.2012, 17:23
Юри, ми то и доцента знае за ЛР отводките на 3 рамки ама какво от това? Питал хората защо ги били взели. А той защо е дал сертификат? Мафиотска работа са тия лицензирани производители на отводки. На който му се иска да си създаде проблеми да се занимава с тях...

Димитър Бонев
20.07.2012, 18:44
Тя цялата работа с тази развъдна асоцияция е малко мътна. Има правила за регистриране на развъдни асоцияции в животновъдството, но точно пчеларската не отговаря на тези правила и я кара ей така по между капките.

Румен Димитров
20.07.2012, 19:12
3 пъти съм купувал по 4-5 "лицензирани" майки в различните години....и трите пъти ядове, големи ядове....не мога да си представя, ако пък бях купил и цели отводки sweating;
...от миналата година не купувам жива "лицензирана" твар и съм си много добре...втора година!!!!
.....тия програми набутаха истинското пчеларство в още по голяма дупка, резултатите тепърва предстоят!!!!

...с тия програми се нароиха печалбари и медари, но за съжаление, пчеларите стават все по-малко......

Пламен Ганев
10.09.2012, 13:58
Вече започнаха да се продават кошерите от тази мъдра програма.Малко търпение и тарикатите ще ги продадат по 30лв :)

Светозар Каменов
11.09.2012, 09:32
Винаги съм го казвал, че не програмата, а алчността на хората е виновна за всичките простотии.

vanHanegem
11.09.2012, 11:24
Винаги съм го казвал, че не програмата, а алчността на хората е виновна за всичките простотии.

Един ерудит винаги казва и то със ...сентенция. Твоята болка е Националната Програма по Пчеларство. Времето лекува и мислех, че ти е минало...Не се притеснявай - догодина пак ще има прием, но...гледай да се наредиш 3 дни преди денят "Х".

aleko
11.09.2012, 11:29
Винаги съм го казвал, че не програмата, а алчността на хората е виновна за всичките простотии.

Един ерудит винаги казва и то със ...сентенция. Твоята болка е Националната Програма по Пчеларство. Времето лекува и мислех, че ти е минало...Не се притеснявай - догодина пак ще има прием, но...гледай да се наредиш 3 дни преди денят "Х".
Не се знае ... знае ли се ... чувам щели да намалят процентите.

Светозар Каменов
11.09.2012, 12:21
Един ерудит винаги казва и то със ...сентенция. Твоята болка е Националната Програма по Пчеларство. Времето лекува и мислех, че ти е минало...Не се притеснявай - догодина пак ще има прием, но...гледай да се наредиш 3 дни преди денят "Х".
Сладурко, ти много отдавна не си излизал от дупката си. Просто да те информирам, че новите ми 50 кошера по програмата са готови и догодина ще бъдат заселени. А, и чакам да ми преведат парите за лекарствата. Така, че ако имаш нужда мога да ти обясня нещо по програмата.

Без обиди... Ако имате да си казвате нещо минете на лични
Модератор

vanHanegem
11.09.2012, 14:40
Интересно...При вас сигурно плащат по различните мерки ...поотделно?! :D
Тук преведоха всичко накуп - още на 31-ви август!
Ако пък имам нужда от допълнителни разяснения, не се съмнявай че ще те потърся. Знам, че си "играч" и си на "ти" с материята!

Светозар Каменов
12.09.2012, 08:54
Интересно...При вас сигурно плащат по различните мерки ...поотделно?! :D
Тук преведоха всичко накуп - още на 31-ви август!
Ако пък имам нужда от допълнителни разяснения, не се съмнявай че ще те потърся. Знам, че си "играч" и си на "ти" с материята!
Различни договори ама не ми се обяснява сега, друг път ще те науча.

Краско
18.10.2012, 16:27
Колеги от мое инфо с пчелари участвали по 3 годишната програма от последния прием един от тях ми се оплака че отводките ги е взел много късно около края на юли т.е когато пашата е приключила. Това означава че трябва здраво хранене. Моите отводки си ги купих в края на юни без програма и имах слънчогледова паша. До 10 юли някои от тях бяха ми изградили по две пити. Сега по данни от http://dfz.bg/bg/prescentar/novini/-82-percent-usvoeni-2012/ се очаква новия прием да тръгне около средата на ноември, но е в сферата на очакванията. Предстои да се актуализират пределни цени бланки за прием и след това вече да се публикува официално стартиране на приема. Моята препоръка е обменяйте мнения с хора които са купували кошери отводки и майки по програмите и си преценявайте.

plamen3
28.10.2012, 10:30
Имам въпрос към пчеларите които са кандидатсвали по програмата тази година . След проверката и получаване на констативен протокол ,после получавали ли сте решение или документ в който да пише каква субсидия ще бъде изплатена или е изплатена ако е след плащането ? При мен проверка беше на 28 септември . Получих протокола 4 дена след това ,написах възражение за пропусната констатация ,но вече е било късно защото са разгледали документите ми . В писмото към протокола пише че имам право на 14 дневен срок за възражение ,но не е спазен от тяхна страна. Сега искат да платя кошерите .

Димитър Бонев
28.10.2012, 19:02
Поискай това да ти го дадат писмено и Входирай заявлението си.А при отказ да го входират води си и двама свидетели и си запиши името на този който ти е отказал . Веднага ще променят положението, защото няма съд, който да присъди в тяхна полза.

plamen3
28.10.2012, 19:15
Благодаря ти за съвета Бонев ,така ще направя . Но не ми е ясно все още има ли практика да се праща известие за сумата на субсидията и датата на самото решение. Благодаря ти още веднъж че отговори.

taurus
20.11.2012, 00:24
Привет,
Смятаме да канд-ваме по тази програма ако успеем да смогнем с рег-ята на пчелина. В края на месеца.

Доколкото разбрах се отпускат средства за нови кошери (80%, на база 110лв/кошер), 80% за отводки/пчелни семейства и 90% за лекарства - така ли е?

Явно си струва. Също и кредитиране - какво представлява то, за какво се отпуска кредит и каква е лихвата?

За застраховането как стоят нещата? Може би по някоя мярка ще канд-ваме (121 или 141).
Колко струва съставянето на един бизнес план?
Поздрави

Ивайло Велинов
20.11.2012, 09:57
Тук има всичката информация за "канд-ваме" която питаш ;)
http://www.dfz.bg/bg/selskostopanski-pazarni-mehanizmi/meso-i-pchelarstvo/npp-2011---2013-/

valeriboikov
20.11.2012, 16:36
Започва новият прием по пчеларската програма
Започва новият прием по пчеларската програма
От 27 ноември 2012г. ДФ „Земеделие” ще приема заявления за подпомагане по мерките на Националната програма по пчеларство за тригодишния период 2011-2013г. Кандидатите могат да подават документи в Централното управление на ДФЗ – отдел „Месо и пчеларство” или в областните дирекции на фонда – по местожителство за физическите лица и по адрес на седалището за юридическите лица. Необходимите документи ще бъдат публикувани на интернет страницата на ДФЗ, www.dfz.bg, в раздел „Селскостопански пазарни механизми” – „Месо и пчеларство” – „Националната програма по пчеларство за тригодишния период 2011-2013г.”.
Приемът ще продължи до 15 януари 2013 или до изчерпване на финансовия ресурс по съответната мярка и сектор. Предвиденият бюджет за 2013 е над 6.3 милиона лева.
По мерки А „Техническа помощ за пчелари и сдружения на пчелари” и Е „Сътрудничество със специализирани органи за осъществяването на практика на приложните изследователски програми в областта на пчеларството и пчелните продукти” кандидати могат да бъдат браншови пчеларски организации, асоциации и сдружения на пчелари, които са регистрирани като юридически лица с нестопанска цел. Допустими за участие са още висшите учебни заведения, в които се преподават дисциплините „пчеларство” или „пчелна патология”; научни асоциации по пчеларство и пчеларски сдружения, регистрирани по реда на закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), както и научноизследователски институти, в които се извършват изследвания в областта на пчеларството.
По мерките B „Борба срещу вароатозата”, С „Мерки за подкрепа на извършването на физико-химичен анализ на пчелния мед” и D „Мерки за подкрепа на подновяването на пчелните кошери в Общността” заявления за подпомагане могат да подават физически, юридически лица или сдружения на пчелари, регистрирани като земеделски производители. Могат да кандидатстват и пчелари-проверители, които имат необходимата квалификация за извършване на пролетни профилактични прегледи. Субсидии от Мярка D, сектор 1 „Закупуване на нови кошери” получават пчелари, които притежават до 150 пчелни семейства. Наличните кошери в пчелините на кандидатите трябва да бъдат маркирани по реда на Наредба 27 от 10.07.2002 г. за регистрация и идентификация на пчелните семейства.
Предвиденият за 2013г. финансов ресурс по програмата е разпределен както следва:
Бюджетът по Мярка А е в размер на 113 456 лева. Той е предназначен за подготовка на обучители.
Предвидената финансова помощ по Мярка B възлиза на 780 657лева. От нея, 700 657 леваса разпределени за купуване на препарати в борбата срещу вароатозата, одобрени съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност. Останалите 80 000лева ще покриват разходи за осъществяване на ветеринарен контрол и оказване на помощ от пчелари-проверители
Мярка С ще изплаща субсидии на обща стойност 22 674лева за лабораторен анализ на пчелния мед.
Най-голям е бюджетът по Мярка D, а именно 5 254 507лева. За закупуване на нови кошери са отредени 3 267 157лева. Други разходи, които мярката ще финансира, са за поддържане или увеличаване на броя на пчелните семейства – до 1 615 087 лв., и за покупка и подмяна на пчелни-майки – до 372 263лева.
Мярка Е разполага с бюджет от 158 820 лева, разпределен в три теми.

valeriboikov
20.11.2012, 17:02
.МИНАЛАТА ГОДИНА финансовия ресурс БЕШЕ ИЗЧЕРПАН В РАМКИТЕ НА 1ЧАС!!!!!!! САМО ЗА ПРИЯТЕЛИ!

Светозар Каменов
20.11.2012, 19:26
.МИНАЛАТА ГОДИНА финансовия ресурс БЕШЕ ИЗЧЕРПАН В РАМКИТЕ НА 1ЧАС!!!!!!! САМО ЗА ПРИЯТЕЛИ!
Аман от клишета...

dachkov
20.11.2012, 22:39
Кога ще има програма срещу синдрома на изчезващите колонии ?!

Пламен Ганев
21.11.2012, 11:06
Когато се появи пчеларска организация,която да е по силна във властта от предсавителите на зърнопроизводителите!Няма как да стане!Закона на дивата природа-голямата риба изяжда малката!

valeriboikov
21.11.2012, 13:43
.МИНАЛАТА ГОДИНА финансовия ресурс БЕШЕ ИЗЧЕРПАН В РАМКИТЕ НА 1ЧАС!!!!!!! САМО ЗА ПРИЯТЕЛИ!
Аман от клишета...Що не е ли истина.

valeriboikov
21.11.2012, 13:47
[quote=valeriboikov].МИНАЛАТА ГОДИНА финансовия ресурс БЕШЕ ИЗЧЕРПАН В РАМКИТЕ НА 1ЧАС!!!!!!! САМО ЗА ПРИЯТЕЛИ!
Аман от клишета...Що не е ли истина. А може би за 2 часа свършиха парите по 2те мерки.

valeriboikov
21.11.2012, 13:49
[quote="valeriboikov"].МИНАЛАТА ГОДИНА финансовия ресурс БЕШЕ ИЗЧЕРПАН В РАМКИТЕ НА 1ЧАС!!!!!!!

Светозар Каменов
21.11.2012, 15:02
[quote=valeriboikov].МИНАЛАТА ГОДИНА финансовия ресурс БЕШЕ ИЗЧЕРПАН В РАМКИТЕ НА 1ЧАС!!!!!!! САМО ЗА ПРИЯТЕЛИ!
Аман от клишета...Що не е ли истина. А може би за 2 часа свършиха парите по 2те мерки.
Парите свършиха бързо, да, но това стана следобед, а приема започна в 8:30.

Клишето е - "Само за приятели". Винаги, когато някой не може да направи нещо казва, че е корупция, приятели и други подобни...

taurus
21.11.2012, 19:08
В документа "Инструкции за кандидатстване" не видях, да има долен лимит на пчелни семейства в пчелина - може ли с 3 кошера да се канд-ва, понеже не искам да премествам всичките кошери по това време на годината на новото място.

Tук виждам два документа, които са ми непонятни - отнасят ли се за земеделски производител?

ОБЩИ ДОКУМЕНТИ - ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ПОДПОМАГАНЕ:
1 Валидна лична карта на кандидата – физическо лице или на управителя на юридическото лице;
2 Валидна лична карта на упълномощеното лице (в случай, че документите се подават от упълномощеното лице);
3 Изрично пълномощно в оригинал (в случай, че документите се подават от упълномощеното лице);
4 Документ, издаден от банка, удостоверяващ IBAN на активна банкова сметка, чийто титуляр е кандидатът;
5 Решение на компетентния орган на юридическото лице за ползване на подпомагане по съответната мярка;
6 Регистрационна карта за регистрация като земеделски производител, съгласно Наредба №3 от 29.01.1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители, заедно с анкетна карта към регистрацията като земеделски производител, с регистрирани пчелни семейства и номер на пчелина (за сдружение на пчелари по ЗЮЛНЦ – регистрационна карта на всеки от членовете) – не се изисква за пчеларите-проверители;
7 Копие от ветеринарномедицински дневник, удостоверяващ броя пчелни семейства (за сдружение на пчелари по ЗЮЛНЦ – копие от ветеринарномедицинския дневник на всеки от членовете, с които кандидатства) – не се изисква за пчеларите-проверители;
8 Копие от удостоверение за регистрация по Закона за данък върху добавената стойност, в случай, че кандидатът е регистриран по ЗДДС (ако е приложимо).

За пчелните кошери, семейства, лекарства ясно, но тази мярка А за какво техническа помощ става дума? По тази програма може ли да се финансира закупуването на инвентар различен от кошери?

Доколкото разбрах, няма проблем да се канд-ва и за "Млад фермер" и "Полупазарни стопанства" 141 - а за другте мерки? Например 121 - Модернизиране на селските стопанства?!

5 250 000лв (за кошери) не ми се вярва да се свършат за 1-2 дни! Дано остане нещо след първите дни, както и от другите мерки (В,С...) понеже има вероятност да не сме готови с рег-ята до сряда.

Имам и още един въпрос - за какви разходи да се подготвим, след като подададем документи по програмата? Следващия прием кога ще бъде?

syzi
21.11.2012, 19:41
Ти юридическа лице ли си?
Регистриран ли си по Закона за Данък добавена стойност?
Ако отговорите на тези два въпроса са положителни за теб,значи трябва да ги имаш документите,ако са отрицателни-не се отнася за теб.Долна граница няма.

Цеко
21.11.2012, 23:26
Парите за нови кошери не са 5 250 000 лв, а 3 267 157 лв и доста бързо ще се свършат предполагам...

Стефан Стефанов - stiffen
27.11.2012, 15:46
Преустановен е приемът на заявления по част от мерките на пчеларската програма

От днес, 27 ноември, 13:50 часа, поради изчерпване на определения бюджет, се прекратява приемът по следните мерки от Националната програма по пчеларство: мярка А, дейност III „Популяризиране на българските пчелни продукти в това число и произведени по биологичен начин”, сектор 2 – „Популяризиране на пчелни продукти”, мярка В „Борба срещу вароатозата”, сектор 2 – Разходи за закупуване на препарати в борбата срещу вароатозата; мярка С „Мерки за подкрепа на извършването на физико-химичен анализ на пчелния мед”, сектор 1 „Подкрепа на пчелари за извършване на лабораторен анализ на пчелния мед” и мярка D „Мерки за подкрепа на подновяване на пчелните кошери в общността”, сектор 1 – „Закупуване на нови кошери”, сектор 2 – „Разходи за поддържане или увеличаване броя на пчелните семейства” и сектор 3 „Разходи за покупка и подмяна на пчелни майки”.


27 ноември 2012 г.
ДФ „Земеделие” – Разплащателна агенция

bai-pe6o
27.11.2012, 17:42
незнам как беше приема по другите райони, но в областта където кандидатствах организацията на приема бе доста добра, ОБАЧЕ явно липсва контрол от страна на ДФЗ...
за какво става въпрос, ами успяха да впишат около 50 заявления - ОК, но 10 от тях (стари пчелари) не стига че кандидатстват за 3-ти път , но и всичките от тях имат със сигурност над 250 кошера- прехвърлили са кошери на техни роднини , които и идея си нямат от пчелаарство , но това е положението......
все пак 10 от 50 са 20%
или 20% от 6.3мил.лв. са 1,3мил.лв.
извода който си направих е:
ОКОЛО 1,3 МИЛ.ЛВ ОТИВАТ ПРИ ИЗМАМНИЦИ!!!

valeriboikov
27.11.2012, 19:18
ПЧЕЛАРИ УНИЗЕНИ ЗА ПОРЕДНА ГОДИНА! Датата 27.11.2012г. ще се запечата като унизителна и срамна в паметта на много регистрирани български пчелари. За пореден път, едни от най-стриктните и изрядни животновъди, самоосигуряващи се и данъкоплатци бяха подложени на унижение от страна на неорганизираната и неефективна система по прием на заявления за подпомагане по тригодишната пчеларска програма. За разлика от всички останали сектори на селското стопанство, които се подпомагат с държавни или европейски средства, в пчеларството няма механизъм за подаване на документи в удобно време и правилно разпределение на ресурса за ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ, както е в другите сектори. От три години пчеларите са подложени на унижение от механизма пръв подал документи – пръв получил финансиране.Законът на джунглата в пчеларския сектор действа с пълна сила.

ivan5555
27.11.2012, 19:54
днес в добрич приключи приема на документи по 3гд пр. тябва да се измисли друг начин за подпомагане на пчеларите -защото това сега е жива подигравка.записване от 22 дежурства чакане .снощи имаше 100човека тая сутрин 250.скандали полиция -всичко това си е жива подигравка .парите почнаха дасвършват към 1-2часа.затова най добре на кошер .колеги как беше приема на док. при вас?

Румен Димитров
27.11.2012, 20:37
....гледах новините със съответните репортажи....няма такова унижение......ма държавата си е права, щом клекате..да ви гъзи !!!!
АЗ лично, ако бях на подобно мероприятие, щях да организирам чакащите за едно групово дело за унижаване и нарушаване на човешките права....следва някво гледане в Р.Съд, обжалване у София....и после у Страсбург...нема да се забогатее, ама барем ще се научат, че тези хора имат права на граждани на републиката!!!!
.....ма хак да ви е...секи си мълчи и се дупи за 5 бона!!!!!!!!

dani.goranova
27.11.2012, 21:02
Изключително стройна и добра ораганизация по приема на документи по НПП 2013 е създадена във Враца. В нея е влючено пчеларското дружество и органите на МВР. Вероятността по този начин до подпомагане да достигнат истинските пчелари, а не т.н."програмисти" е много голяма.

Румен Димитров
27.11.2012, 21:09
...абе тия МВР и до майките кога се оплождат ли ще стоят.....баси дивотията да наречеш, едно недоразумение "стройна и добра организация" ....ми милицията за кво е била там, след като сте били стройни ?!?!?!?

bai-pe6o
27.11.2012, 21:55
Вчера в Търново е имало некви караници при правене на списъците с чакащите....
днес през целия прием имаше 3 патрулки с 5 полицая...
жалка работа....

Димитър Лазаров
27.11.2012, 21:59
Вече изобщо не съжалявам че не успях да си подготва документите! Апо телевизията некакав си говорител каза че за следващия 3 годишен период парите щели да бъдат повече, дори и да са повече пак не вярвам да стигнат до нас!

valeriboikov
28.11.2012, 10:50
Програмата е истинска дискриминация.Сдруженията правят нерегламентирани списъци, в които са наредени по приятелски начала.В същото време от РА казват, че няма да се приема по тези списъци, но дефакто полицията пускаше хората по тези списъци. Някой да сезира комисията по дискриминация!

valeriboikov
28.11.2012, 10:59
Изключително стройна и добра ораганизация по приема на документи по НПП 2013 е създадена във Враца. В нея е влючено пчеларското дружество и органите на МВР. Вероятността по този начин до подпомагане да достигнат истинските пчелари, а не т.н."програмисти" е много голяма. ЗА ТОВА ЛИ ПО СПИСЪКА БЯХА ПРИЕТИ САМО 18 ЧОВЕКА ЗА ОБЛАСТ ВРАЦА? Може би това са истинските връзкари ,пардон- пчелари, а останалите 80 човека не са пчелари, а мухари.

vanHanegem
28.11.2012, 11:21
Само толкова ли са минали? Моята информация е, че са приети над 80 заявления за подпомагане!

rosty_sz
28.11.2012, 12:56
Няма гаранция, че след като са приети 80 заявления тези всички кандидати ще получат право да подпишат договор. До колкото разбирам са приети повече заявления от колкото пари е имало и в момента се изчислява по коя мярка до къде ще стигнат. Така че първите ако са с коректни документи могат да бъдат спокойни, но за останалите няма никаква сигурност. Така е било и миналата година. Няколко стотин човека са били отхвърлени поради изчерпани пари въпреки, че са им приели заявленията.

buci59
28.11.2012, 14:48
Няма гаранция, че след като са приети 80 заявления тези всички кандидати ще получат право да подпишат договор. До колкото разбирам са приети повече заявления от колкото пари е имало и в момента се изчислява по коя мярка до къде ще стигнат. ....
Това съвсем не е така.
1-во Приема продължава до изчерпване на средствата по съответната мярка,а не до края на работния ден и след това да се изчислява до къде са стигнали средствата.Системата е автоматична и отчита всяко входящо заявление,като прави и баланс на средствата по мярки.
2-ро Ако има дори една неточност в документите/камо ли пък да бъдат некоректни/ то на момента се прекратява приемът на кандидата а не се приемат с грешки и след това да се направи отказ на заявлението.Така,че щом кандидата има входящ номер наричан УИН/Универсален Индивидуален Номер/то на 99.9% да е сигурен,че ще получи договор.0.1% все пак остава защото сме България.

rosty_sz
28.11.2012, 15:54
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.dfz.bg%2Fassets%2F3248%2FSpra vka_budget_2012_site_last.xls&ei=Rxa2UKq4C6KH4gSOhICgCA&usg=AFQjCNEopk78jiAyclZiUdUbU9NQGy_lVQ&sig2=eexfbF-S3XTN9oipMcvyrA
По принцип трябва да е така както казва колегата, но от таблицата горе си личи, че не е така. Приема си е продължил въпреки изчерпаните средства. Затова си правя тези изводи. После как така точно в 13.50 мин се ичерпаха парите по токова мерки наведнъж?

katia
28.11.2012, 18:02
Това не е списък от последното кандидатстване, а от 16 - 18.01.2012 г.

rosty_sz
28.11.2012, 18:07
Да това е списък от миналата година, но и тогава регламента е бил същия.

katia
28.11.2012, 18:14
А, новият списък публикуван ли е в интернет?

rosty_sz
28.11.2012, 18:30
Предполагам към коледа ще го публикуват.

katia
28.11.2012, 18:33
Благодаря, колега! Кандидатствах за първи път и не зная кое, кога става.

Nic
28.11.2012, 19:50
Програмата е истинска дискриминация.Сдруженията правят нерегламентирани списъци, в които са наредени по приятелски начала.В същото време от РА казват, че няма да се приема по тези списъци, но дефакто полицията пускаше хората по тези списъци. Някой да сезира комисията по дискриминация!

В Ямбол положението беше същото...

Totis
28.11.2012, 20:14
В Ямбол успяха да подадат 69 човека.

scutellator
28.11.2012, 20:28
Програмата е истинска дискриминация.Сдруженията правят нерегламентирани списъци, в които са наредени по приятелски начала.В същото време от РА казват, че няма да се приема по тези списъци, но дефакто полицията пускаше хората по тези списъци. Някой да сезира комисията по дискриминация!

В Ямбол положението беше същото...

Ами хората от къде да знаят че ти си пчелар, като не си член на никое пчеларско дружество (макар и само на документи - написаното е вярно). Не вярвам да ти се свидят чак толкова 5-те лв за членски внос - тогава и твоето име ще фигурира в някой от тези списъци....

Пламен Ганев
28.11.2012, 20:54
Колега scutellator,следователно по пътя на логигата,ако си председател,домакин или нещо си там в управлението на някое мижаво дружество,трябва да си преди другите пчелари,така ли!?

buci59
28.11.2012, 20:59
По принцип трябва да е така както казва колегата, но от таблицата горе си личи, че не е така.
Колега,явно не си разбрал същността на данните от таблицата.До 787 номер е имало средства по всички мерки,но от там на сетне парите по мярка D2 са свършили и Х-а показва,че се отказва приема по тази мярка,но по другите се приемат.Така е до №836 когато свършват парите и по другата мярка D1.Приема отново не спира,но не се приема по тази мярка.Дано бях ясен и си ме разбрал.

rosty_sz
28.11.2012, 21:40
Не мисля така. Аз разчитам таблицата така:
Х-са показва по коя мярка е кандидатствано
Червения фон показва по коя мярка няма вече средства и получаваш отказ по нея. Това личи и от последната графа в която се казва че си над бюджета по съответната мярка но по другите ако си кандидатствал си ОК.

Цеко
28.11.2012, 21:54
Не мисля така. Аз разчитам таблицата така:
Х-са показва по коя мярка е кандидатствано
Червения фон показва по коя мярка няма вече средства и получаваш отказ по нея. Това личи и от последната графа в която се казва че си над бюджета по съответната мярка но по другите ако си кандидатствал си ОК.


да така е №805 и кандидатствал само за отводки при положение че средствата по тази мярка са били вече изчерпани,същото важи и за № 834

plamen
28.11.2012, 22:02
По принцип трябва да е така както казва колегата, но от таблицата горе си личи, че не е така.
Колега,явно не си разбрал същността на данните от таблицата.До 787 номер е имало средства по всички мерки,но от там на сетне парите по мярка D2 са свършили и Х-а показва,че се отказва приема по тази мярка,но по другите се приемат.Така е до №836 когато свършват парите и по другата мярка D1.Приема отново не спира,но не се приема по тази мярка.Дано бях ясен и си ме разбрал.


От номер 787 до номер 965 хората които са писали мярка D2 и следователно D1 фонда предлага договор със една допълнителна клауза която гласи Ако не останат пари няма да те финансират.При подписване на договора служителите от разплащателна агенция ти обясняват че финансирането си го правиш лично ти, не ти предлагат заем и шанса да останат пари е да се откажат от финансиране хора със редовни договори.След 31 август правят преизчисление на парите и ги разпределят по реда на кандидатстване.

buci59
28.11.2012, 22:53
Щом Вие го казвате,значи е така.

taurus
29.11.2012, 13:15
Чакайте малко, ако са ти изрядни документите и има финансиране - подписваш договор и започваш да закупуваш отводки, кошери и т.н. - и подаваш заявление в РА, след това 100% ли е гаранция, че ще ти възтановят 80% от вложените пари?

Има ли шанс да бъде отворена пак програмата и кога се очаква това?

Ние вече оправихме документите и сега мислим по коя програма може да се пробваме.

Ако се кан-ва по тази - може ли и по някоя от мерките по развитие на селските райони да се канд-ва пак с пчели?

Недялко Атанасов
29.11.2012, 17:33
Чакайте малко, ако са ти изрядни документите и има финансиране - подписваш договор и започваш да закупуваш отводки, кошери и т.н. - и подаваш заявление в РА, след това 100% ли е гаранция, че ще ти възтановят 80% от вложените пари?

Има ли шанс да бъде отворена пак програмата и кога се очаква това?

Ние вече оправихме документите и сега мислим по коя програма може да се пробваме.

Ако се кан-ва по тази - може ли и по някоя от мерките по развитие на селските райони да се канд-ва пак с пчели?Виж сега,не се сърди но,гледам имаш желание ама по така зададените въпроси имам усещането че си много назад с преставитеси за програмата?

vanHanegem
29.11.2012, 17:44
Тази я отпиши и не кандидатствай по нея! Като измислите по коя друга да се пробвате - пускай се по нея.

valaz
29.11.2012, 19:05
Никога не съм кандидатствал по такива пчеларски програми. Като чета, как се разпределят предвидените за целта пари - по ред на подадените заявления си мисля, че който го е измислил това, заслужава да бъде съден или линчуван! Правилната методика според мен е да се приемат заявленията за подпомагане без ограничения за един разумно дълъг срок. След това се преглеждат документите на кандидатите и в крайна сметка, наличните пари за подпомагане се разпределят между всички кандидати с изрядни документи по предварително определената методика - на брой кошери, по равно или по някакъв друг начин.

bai-pe6o
29.11.2012, 20:19
"..Правилната методика според мен е да се приемат заявленията за подпомагане без ограничения за един разумно дълъг срок. След това се преглеждат документите на кандидатите и в крайна сметка, наличните пари за подпомагане се разпределят между всички кандидати с изрядни документи..по равно.."

НЕ БИВА ДА СЕ МИСЛИ ТАКА КОЛЕГА!!!
АКО ТОВА, КОЕТО СИ ПИСАЛ СТАНЕ - ТО КАК ЩЕ ОТИВАТ ПАРИ ПРИ ИЗМАМНИЦИТЕ?!?
ВСЕ ПАК ТЕ ЯВНО СА ПЪРВА ГРИЖА ЗА ДФЗ!!!

от "Пчеларска програма" 2011-2013
'бедни душици' с кошери стотици -
за трети път ще смукнат по около 15 бондака ,
а този с изрядните амбиции - да духа супата бонака!!!

palmin
30.11.2012, 15:47
Мисля, че на всички ще бъде интересно да разберем, колко заявления са приети и колко служители в съответните областни служби на ДФЗ приемаха заявленията.Мнение за квалификацията им и ефективността на обработка на документите.
За гр.София - входирани 53 заявления , обработени от 8 служители или средно по 43,7 минути на заявление от един служител.
Сами може да си направите изводите за квалификация и възможностите на служителите.

rosty_sz
30.11.2012, 15:55
46-47 заявления в Стара Загора 8 служители

Румен Димитров
30.11.2012, 23:58
еййййй, че изгинете за едните пари :D

.....а къде беха преди години "пчеларите" кога се не даваше и лев ?!?!?!?

Юрий Цветков
03.12.2012, 08:43
еййййй, че изгинете за едните пари :D

.....а къде беха преди години "пчеларите" кога се не даваше и лев ?!?!?!?Тогава, не са и предполагали, че ще стават "пчелари".

volodq
03.12.2012, 11:03
еййййй, че изгинете за едните пари :D

.....а къде беха преди години "пчеларите" кога се не даваше и лев ?!?!?!?
Като свършат парите повечето ще се откажат, защото пчеларството според мен е първо любов към пчелите,а след това са парите.

bai-pe6o
05.12.2012, 15:10
"..пчеларството според мен е първо любов към пчелите,а след това са парите.."

ей това е истината!! напълно съм съгласен..
познавам доста пчелари с по няколко пчелни семейства и такива със стотици кошери... при първите по важна е любовта към пчелите а при другите любовта към парите.. - доказано е !

е, да не забравяме , че всяко правило си има изключение.. :)

katia
05.12.2012, 17:58
А, срамно ли е да отглеждаш пчели за пари.....и това е начин да си изкараш прехраната, ако отглеждаш достатъчно. И разбира се с любов, защото, ако ти не се грижиш за тях и те няма нищо да ти дадат /в смисъл, че ще ги имаш от ден до пладне/ . И краварите обичат кравите, но ги доят, и овчарите обичат агънцата, но чакат да направят килограми за да ги продадат.

Юрий Цветков
05.12.2012, 18:22
Не не е срамно. Всеки който има повече от 3 кошера, го прави и заради парите. И в това няма нищо лошо, занаят като всички други.

Проблема е съвсем друг и съм убеден, че ти много добре го разбираш, само не разбирам, защо се опитваш да ни убедиш, че черното е бяло. Успех с програмите.

Димитър Бонев
13.01.2013, 19:28
Поредния резил на МЗХ излезе на яве. Приетите заявления значително надвишават лимитите на средствата заложени по съответните мерки. Най- значителен е приноса на мярката за борба с вароатозата, където приетите заявления са със 114% повече от заложената сума или със близо 800000лв Още по-зле стоят нещата с кошерите там недостигът е около 2 200 000 лв а за отводки около 1 700 000. Сега стои въпросът как да се излезе от положението.

rosty_sz
13.01.2013, 20:13
А сега?

Хари потър
15.01.2013, 08:02
Някои знае ли ,кога ще бъдат повикани одобрените кандидати за сключване на договорите.

katia
15.01.2013, 12:30
Изнесен ли е списъка с одобрените кандидати?

Димитър Бонев
15.01.2013, 20:46
Не не е.Но ще има рязане. Само кандидатите до които стигат средствата ще бъдат одобрени.

buci59
22.01.2013, 18:58
Списъкът с класиралите се е обявен във сайта на ДФЗ.
http://www.dfz.bg/assets/4630/Spisyk__zaiavlenia_2013.pdf

rosty_sz
22.01.2013, 20:43
Все си мислех, че съм назад ама съм толкова назад, че чак ми е смешно. Щял да спре приема след като се изчерпели парите. Голям смях. Прите са свършели за около два часа и половина. 24-тия на нашата опашка е номер над 1100 в списъка, а какво остава за нас дето бяхме по-назад. Имах някаква надежда, че следващия три годишен ще се измисли нещо, но след като днес прочетох една публикация на Димитър Бонев от 18.01 за какво чудо става въпрос в СБП губя всякаква надежда.
На одобрените ЧЕСТИТО.
На останалите ДА СМЕ ЗДРАВИ.

Юрий Цветков
22.01.2013, 20:59
Прави ми впечатление, че почти половината от кандидатите са жени. В това няма нищо лошо. Но понеже жените пчеларки, които познавам на фона на мъжете, се броят на пръсти. Та за това се впечатлих. Да живее еманципацията. drinks;

koragroup
23.01.2013, 06:40
И аз така...всичките 639 да се откажат, пак няма да ме огрее :D
Но като се замисля, така май е по-добре. Всеки умен човек и що-годе кадърен пчелар, за година може да се развива с 50-60%. Сега остава да се вкарам тази група wink; . Като си направя сметката, разликата между парите които вкарваш с програмата и без нея, не могат да компенсират тичането и нервите (телефони, фактури, сертификати, куриери, ходене напред назад, срокове, лихви и т.н.).
Не, не е кисело гроздето, просто аз миналата година го ядох, тая ще пропусна speechless;

Мартин Цаков
23.01.2013, 11:01
И пак майкопройзводителите и големите пчеларски ферми...пък ни простия народ само ще берем студа и ще си хабим нервите..

динев
26.01.2013, 09:34
"Списък на кандидатите, подали заявления за подпомагане по НПП - прием за 2013г., с бюджет към 14.01.2013г."
Това е името на файла в ДФЗ. Според вас, има ли вероятност да се увеличи бюджета и да има пари за всички подали заявления?

Димитър Бонев
26.01.2013, 15:54
Не няма да се увеличи бюджета. Тази е последната година от тригодишната програма и всичко що е ймало като средства е включено в нея.

динев
07.02.2013, 15:44
15ч и 40мин. До края на работния ден в ДФЗ Ямбол, няма да има договори за разписване по националната програма. Какво ще се договаря на най-голямото изложение на Балканите утре в Плевен, при това положение? Няма ли да му е неудобно на министъра на земеделието при откриването на изложението?

peychev
07.02.2013, 16:12
15ч и 40мин. До края на работния ден в ДФЗ Ямбол, няма да има договори за разписване по националната програма. Какво ще се договаря на най-голямото изложение на Балканите утре в Плевен, при това положение? Няма ли да му е неудобно на министъра на земеделието при откриването на изложението?

Уж договорите са при него за подпис,казаха ми,че най-ранния срок в който може да се надявам,подчертавам надявам е края на следващата седмица,т.е 13-14-ти Февруари,но никой не може да каже дори и приблизителни дати

Димитър Бонев
07.02.2013, 16:30
Няма да му е неудобно.Пък в края на краищата задайте го този въпрос на него или на неговия заместник още на откриването.

динев
07.02.2013, 19:32
Ако само един пчелар се опита да му зададе този въпрос, може да го обявят за саботъор или даже терорист.