PDA

Виж пълната версия : КАК ДА СТИМУЛИРАМЕ ПЧЕЛНАТА МАИКА ДА СНАСЯ ПОВЕЧЕ ЯЙЦА



Boko
21.08.2012, 13:50
Здравейте на всички тази година реших и аз да се захвана с пчелички .Хванах си две ройчета с помоща на препарата ПРО-РОЙ ,обаче едното ройче се оказа доста слабо и незнам как да го позасиля малко за да може да презимува . Ройчето в момента е на 4 рамки дава му се редовно сироп които те много трудно прибират за около 48часа .Ще се радвам да споделите опита си с мен и да ми помогните ,благодаря предваритело.

Недялко Атанасов
22.08.2012, 20:49
В случая,отговори много,но без рака да пипне и око да види -незнам.......

evgeni.filimonov
22.08.2012, 21:34
Ако другото ройче ти е силно, можеше от него да вземеш една рамка със запечатано пило и да подсилиш слабото. Второто ройче ти е слабо и затова бавно взема сиропа.

n_markov
23.08.2012, 19:22
и аз имам такъв проблем.Няма как да накараме маиката да снася повече яица защото останалите пчели са малко и не могат да го обслужват.

evgeni.filimonov
23.08.2012, 20:10
и аз имам такъв проблем.Няма как да накараме маиката да снася повече яица защото останалите пчели са малко и не могат да го обслужват.

Точно така, пчелите гледат толкова пило, колкото могат да обслужат.
Сега нощите са хладни, така че стеснете гнездото и въртете рамката с пило на 180 градуса, докато я запълнят цялата с пило.

Румен Димитров
23.08.2012, 20:37
evgeni, тва с въртенето са пълни глупости!!!
Ако някой ти вдига покрива всеки ден и ти завърта къщата на 180° , ти ще смогнеш ли да я оправиш до следващото завъртане ?!?!?!?
...иначе в предишния ти пост е правилен съвета за придаване на пило пред излюпване!

evgeni.filimonov
23.08.2012, 20:45
Ти изпробвал ли си този вариянт със завъртането. Аз съм го изпробвал, верно че през ранна пролет, но ефекта е поразителен. Защо да не се изпробва и сега при слаби семейства. Аз нямам такива , иначе щях да експериментирам. Това се казва разширение на площите за осеменяване без да се променя обема на кошера.
Има един възрастен пчелар, лектор, казва се Димитър Средков, и той така разсъждава като теб и дава такива примери с къщи, с етажи и тн.
Ние сме едно, пчелите са съвсем друго. Ние сме мързеливи, пчелите са работливи.

Spens
23.08.2012, 21:15
вече е нова година -кой каквото направил -направил. tongueout; ...

Румен Димитров
24.08.2012, 05:54
Прав е Спенс!
Иначе, въртенето през ранна пролет, по бих одобрил. При това въртене има опасност от загуба на майката, а сме вече края на сезона и нова майка по-трудно ще се намери. Аз днес ще ходя на пчелина и имам 2 по-слаби кошера, та затова смятам да прегледам и добавя на моите по 1-2 рамки със запечатано пило от другите ми кошери.
За Воко, варианта е да се примоли на приятел или колега пчелар да му дадат 1-2 рамки с пило.
...а по принцип, "възрастните" практики силно не одобрявам wink;

evgeni.filimonov
24.08.2012, 09:42
Твоя работа за практиките. Не виждам как ще се загуби майката, ако врътнеш една от средните рамки с пило на 180 градуса. Но както и да е. А това което му препоръчваш да вземе пило от друг пчелар, аз не бих му го препоръчал.

зуница
24.08.2012, 11:06
Пролет да вземеш пило има смисъл.Засилваш слаб и предпазваш от роене силен.Есен да вземеш пило е друго.Засилваш слаб и отслабваш силен.Получаваш еднакво слаби или еднакво силни в зависимост от гледната точка.
Слабите се обединяват. Намаляваш разходи за бройки семейства и получаваш силни такива.
Яйценосната дейност на майката зависи еднозначно от приноса на нектар и приноса на прашец.
Едното мислим,че компенсираме със сиропи, а другото леко го пропускаме.Имитирането на приток на прашец, с истински такъв или заместител би трябвало да е от полза , поне до настъпване на застудяване на времето, което вече е друг фактор.