PDA

Виж пълната версия : ПРОИЗВОДСТВО НА МАЙКА В КРАЯ НА АВГУСТ



Soren
21.08.2012, 07:56
Какви са шансовете за производство на оплодена майка в края на август?

Един от кошерите ми е останал без майка. Пчелите са заложили свищеви маточници преди седмица. В същия кошер не успях да забележа търтеи, нито търтеево пило. Има ли вероятност младата майка да си намери търтеи /ще се излюпи около 28-29 август/?

И малко по-общ въпрос - в кой календарен период има достатъчно търтеи за да се гарантира оплождането на млада майка?

Пламен Ганев
21.08.2012, 10:49
Няма гарантирано оплождане на майките,освен ако не е изкуственно!Най-добър процент на оплождане по мои наблюдения са през май и юни.Юли и август след като дойдат пчелоядите,процента на загубените майки стига 50%.
За търтеите не се притеснявай колега!Дори и през септември не е проблем да се оплоди майката,но проблема/поне при нас/ го правят пчелоядите.
Аз никога не оставям силно с-во да стои без майка!Гледам по най бързия начин да му използвам пчелите-придавайки с вестник най слабата отводка.Бройката наистина пада по този начин,но зазимяваш само средни и силни с-ва.

Soren
21.08.2012, 11:46
Благодаря за отговора.

Всъщност това ми е втория опит да отгледам майка за въпросното семейство. Предишната я видях да щъка из кошера малко след като се излюпи, а после някъде се затри... Не бях отчел проблема с пчелоядите. Може би беше добре да си купя оплодена майка, но тук из форума има много негативни коментари за качеството на продаваните майки и това ме въздържа.

evgeni.filimonov
21.08.2012, 14:21
И много трудно я приемат пчелите в този период.