PDA

Виж пълната версия : НЕ ПРИЕМАТ НОВАТА МАЙКА



pep4o93
20.08.2012, 11:04
Направих отводка без маика,те направиха маточници маиката се излиюпи преди около месец,но и до сега я няма в кошера.Купих нова маика сложих я в кошера и след 3 дена го отворих,установих че всички пчели върху новата маика и я бият.Питах един пчелар тои каза да я намажа с мед,но маи пак не стана защото продължиха да я бият.Някои ако има някакви предложения,какво да направя за да я приемат ще съм му много благодарен.

evgeni.filimonov
20.08.2012, 11:27
И при мен се получи нещо такова. Семейство си изведе нова майка, която пронесе нормално, след 2 седмици в началото на август майката мистериозно изчезна.
Видях маточници по долната част на една то питите, които унищожих и реших да купя нова майка, за да не се губи време, въпреки че колега ме съветваше да ги оставя да си произведат нова. След 3 дни унищожих още маточници, които бяха вече по средата на две от питите и поставих клетката с майката. След 4 дни погледнах и видях, че майката още е в клетката, но вътре се разхождат пчели. Махнах капачето и тя си тръгна по питата. Успокоих се. След 3 дни отварям да видя дали е пронесла, няма я, заложени още маточници, едни от тях прогризани странично, други запечатани. Пчелите абсолютно спокойни. Ядосах се че 18 лв отидоха на вятъра и затворих кошера. Вчера го отварям, всички маточници прогризани и тук майка, там майка, най накрая я видях, като купешките - дребна - колкото пчела, но важното че я има и дано успешно да се оплоди и завърне. Явно тази майка е захранена от доста възрастна ларва. Стигнах до заключението, че когато се придава нова майка , още поече през месец август, по питите не трябва да има нито една килийка с отворено пило. И основен преглед за наличие на маточници, които да се унищожат. Но май най добре е да се оставят пчелите сами да си произведат майка, я тя да нанесе пез септември 2-3 рамки с пило, това абсолютно ще стигне за нормалното зимуване на пчелното семейство.
Така, че колега, спокойни ли са пчелите, значи си имат майка или възможност да си направят собствена. Не са приели новата, защото са си имали своя, но ако не е оплодена, тя е много дребна и пъргава и трудно се намира. Не си я видял.
За сетен път се убеждавам, че спокойни ли са пчелите , значи всичко е наред.
Когато се прави отводка и най вече късна отводка, най добре е след като се отделят питите със заечатано пило, да се изчакат поне 6-7 дни, за да се запечата всичкото открито пило. Защото колкото и да се стараем да пренесем само запечатано пило, винаги ще има някоя килийка със снесено яйце в нея. Да се унищожат всичките заложени маточници и тогава да се сложи клетката с новата майка, като предварително се махнат придружаващите я пчели. И да не се освобождава майката от пчеларя, а това да направят пчелите.

pep4o93
20.08.2012, 11:43
Значи колега аз не съм махал маточниците,мислех че не е проблем след като са излиюпени.Също така не съм махал и пчелите от клетката на маиката.Аз се чудех защо после няколко пчели се бият пред входа,явно са били тези от клетката на маиката.
Благодаря за изчерпателния отговор.Поздрави drinks;

evgeni.filimonov
20.08.2012, 12:01
Махат се, унищожават се само захранени маточници или маточни чашки, както и маточници пред запечатване и запечатани такива. Излюпените маточници са тези, които върха им е прогризан, все едно капаче е изрязано и от тях е излязла майка. Тези маточници пчелите сами си почистват и разрушават впоследствие. Ако видиш маточник прогризан странично, това значи,че в семейството има майка и тя е унищожила бъдещите си конкурентки. И тези маточници пчелите сами си почистват и отстраняват. Пчелите никога не приемат нова-чужда майка, ако имат вече заложен маточник за собствена или пило, от което да си създадат своя.

pep4o93
20.08.2012, 14:24
Мен най-много ме притеснява че маиката се излюпи преди 1 месец и още няма никакво пило.Точно поради тази причина взех нова.

Владо-Gillan
21.08.2012, 09:33
Значи колега аз не съм махал маточниците,мислех че не е проблем след като са излиюпени.Също така не съм махал и пчелите от клетката на маиката.Аз се чудех защо после няколко пчели се бият пред входа,явно са били тези от клетката на маиката.
Благодаря за изчерпателния отговор.Поздрави drinks;


освен всичко друго, имаш и нападение