PDA

Виж пълната версия : ПЧЕЛЕН КЛЕЙ-ПРОПОЛИС



Ивайло Георгиев - ingivo
12.08.2012, 17:33
Дайте актуална цена на прополиса? Струва ли си да се пречиства ,тоест има ли разлика в цената за пречистен и непречистен ? А по принцип на външен вид може ли да се прецени восъчното съдържание например? В София къде го изкупуват?

Spens
12.08.2012, 18:25
Точен отговор за цената едва ли ще получиш-10 грама се продава за 2 лева на дребно,необходимо е клея да е чист без механични примеси,всяка операция по пречистването му може да влоши качествата,за това има колектори,за восъка си има други начини ,в момента има голямо търсене за Гърция колега .Има кой да го пречиства.

apis1964
24.10.2012, 19:25
Цената на която продават прополиса колегите пчелари от Сърбия е от 35 до 50 евро за килограм.

estabien6
03.08.2013, 14:28
Някой,има ли представа как вървят цените в момента,надявам се скоро да започна да изкупувам прополис (ако успея да договоря нещата с един евентуален клиент и се надявам тук да се уговоря с повече хора от които да купя после колкото мога повече) , лично Аз го подарявах до този момент но сега съм заложил мрежи и няколко решетки и се надявам да продам 3 килограма за 200 лева на някой изкупвач ,ако не успея да осъществя зделка за прекупуването му.

estabien6
03.08.2013, 15:06
Ами ,изкупуват го по 50 лева за килограм -справка в Гугъла

tarty
06.08.2014, 10:07
Може ли някой да опише как се събира прополиса/технологията/.Купил съм,един топ мрежа,преди 2год.,и смятам да пробвам,но не знам как се слага.Реже се колкото кошера,настърча ли острани или се реже по малка.Таванката маха ли се или не.Благодаря предвърително на всички който споделят знанията си.

argilov
06.08.2014, 11:45
Аз я слагам сега, между корпуса и магазина или между таванката и корпуса.Между корпуса и магазина мрежата има 3-4см. простанство отпред за да преминават пчелите при подхранване и за почистване на магазинните пити.

Mateev
06.08.2014, 14:18
За да се събира прополис, в кошера трябва да се направи СВРЪХВЕНТИЛАЦИЯ. Пчелите недоволстват от тази свръхвентилация и започват да запушват дупките с прополис. При мене прополисната решетка е пластмасова решетка, подобна на Ханемановата, но с малко по-малки отвори, за да не могат да минават пчелите. Слага се най-отгоре над последния корпус и капака се повдига (при мене се обръща на обратно), като по този начин се създава голям отвор за интензивна вентилация, но в същото време кошера е защитен от дъжд.

Това е - пчелите започват да запушват дупките с прополис, като си оставят незапушени точно толкова, колкото да си имат комфортна вентилация (те си решават колко). За да се прибере прополиса трябва тази пластмасова решетка да се сложи в хладилник (фризер) за да замръзне, и след това с гънене прополиса се отделя от нея. Не знам с метална мрежа дали ще стане, защото няма да ти е удобно да я сгъваш насам-натам. Освен това ако мрежата е плетена и има ръбчета в плетката, няма да можеш да отлепиш (изчегърташ) прополиса. Най-добре е да си купиш готови пластмасови (полиетиленови) решетки, които са с много гладка повърхност, и прополиса се отлепя лесно.

И още нещо - внимавай с прополисовата решетка да не си простудиш пилото. Тя се слага само тогава, когато времето е топло както през деня, така и през нощта, но тази година май това условие не е изпълнено. Поне в Габровско всяка нощ температурата пада до 13-14 градуса и тази година аз не посмях да слагам прополисови решетки.

delpi
06.08.2014, 16:06
... Тя се слага само тогава, когато времето е топло както през деня, така и през нощта, но тази година май това условие не е изпълнено. Поне в Габровско всяка нощ температурата пада до 13-14 градуса и тази година аз не посмях да слагам прополисови решетки.

Колко е минимума като температура, при която бихте сложили решетките? 17-18 градуса?

Mateev
06.08.2014, 16:10
Не съм се замислял, но вън трябва да е топло дори и нощем. Може би 23-25 градуса. На това условие обикновено отговарят месеците Юли и Август, но тази година нещата се объркаха.

delpi
06.08.2014, 16:16
23-25 градуса ми се струва доста висока температура, може би е постижима само в най-южните райони на България.
Специално за София понеже последните години лятото се предвижвам с колело и всяка сутрин гледам каква е температурата навън, мога да кажа, че много рядко тя достига 20 градуса, като говорим за периода между 7 и 8 часа, когато и слънцето се е показало. А нощем температурите са по-ниски.

Както и да е, извода за мен е, че за моя район идеята за събиране на прополис по този начин е трудно постижима.

Ангел Йосифов
06.08.2014, 17:04
Няма район в който се отглеждат пчели,да не е подходящ за събиране на прополис.Аз го правя със мрежа за комари-мухи.Като замажат междурамията,навивам мрежата на руло и след това я пригъвам още 2-3 пъти за да приеме по малък обем.Така пригънатите мрежи ги подреждам в найлонова торба и във фризера.След ден-два ги изваждам,поначуквам мрежите с чукче за паржоли и след това ги разгъвам,а прополиса просто се изсипва от тях.От таз година работя със две мрежи за кошер,когато вадя едната веднага поставям другата.

Pavel_Bs
06.08.2014, 18:17
Да разбираме ли,че времето за мрежите настъпи?До кога се събира прополис?

jojonov
06.08.2014, 19:28
Тъкмо сега е времето за прополис. През септември трупат най-много- опушват къщурката си. Края на септември махам мрежите. Но това според района. И аз ползвам мрежа за комари, пластмасова- евтина и удобна е. Слагам я вместо таванка. Имам известни опасения, че пластмасата не е предназначена за хранителни цели и занапред ще търся подходяща такава, но да е по-евтина от решетките за прополис ( 5 лева за брой).

scutellator
06.08.2014, 20:32
Аз не съм специалист, но вижте как го правят в най-големия износител на прополис в света:
https://www.youtube.com/watch?v=jdkC0qZ_2YA

https://www.youtube.com/watch?v=dZBZFQkyzqU (https://www.youtube.com/watch?v=dZBZFQkyzqU)

Хората гледат пчели само заради прополиса. Една пчела не може да събира едновременно хем мед, хем прашец и хем прополис, тъй че човек трябва да си направи сметката кое му е по-важно.

Mateev
06.08.2014, 20:52
Е те Бразилците си имат почти целогодишно лято и могат да си позволят лукса да си конструират специален кошер, направен само за събиране на прополис и за нищо друго. Тука в България гледаме да излъжем дявола и с един и същи кошер да събираме както мед, така и прашец или прополис. При нас няма проблем със съвместимостта, защото мед събираме май, юни и юли, а прополис - август и първата половина на септември.

bobi mitrev
07.08.2014, 07:15
Споделете методи за пречистване на прополис.

distedi
07.08.2014, 14:57
Ето един от начините за отделяне на прополис от восък: https://www.youtube.com/watch?v=HouLh19r26E

BleX
15.02.2015, 19:27
Някой има ли представа прополиса добит от кошер без никаква обработка има ли срок на годност и какъв е той. Не можах да открия тази информация в интернет.

nih
16.02.2015, 13:36
Съхраняването на прополис (пчелен клей) при стайна температура на сухо и проветриво място и завит в пергаментова хартия води до запазване на качествата му в продължение на 3 години
http://roads.athost.net/temi/apiterapia/propolisa_universlek.htm

ivootur
28.07.2016, 08:07
Дайте актуална цена за прополиса! Имам около 3 кг за момента.

panoneca
03.08.2016, 23:05
Също се интересувам от актуална цена и евентуален купувач

distedi
04.08.2016, 09:04
100 лв. за 1 килограм. В OLX от доста време се поддържа цена около тази. За по-малки количества, цената може да се увеличи.

tarty
04.08.2016, 16:14
Също се интересувам от актуална цена и евентуален купувач
В момента дават 50 лв за кг, миналата година на панаира в Пловдив купуваха на 60-65 лв а в Добрич даваха вече 50 лв, но аз тогава го продадох на един румънец за 70 лв кг.

old_greyish
04.08.2016, 20:35
В момента дават 50 лв за кг, миналата година на панаира в Пловдив купуваха на 60-65 лв а в Добрич даваха вече 50 лв, но аз тогава го продадох на един румънец за 70 лв кг.
Потвърждавам , 55-60 се опитваха зайкуджиите да купуват - срещу подлеза имаше двама румънци , продаваха техни и немски ВО , даваха 70 .