PDA

Виж пълната версия : КАЧЕСТВЕНА МАЙКА?!



зуница
08.08.2012, 21:39
Колеги, какво мислите за това пило?
Споделете и ще Ви издам от къде е "произведена" майката.
Не искам да Ви подвеждам с моето мнение.За , което моля да ме извините.За мене е ценно Вашето.
http://s12.postimage.org/rt2gujodl/DSC00200.jpg (http://postimage.org/image/rt2gujodl/)

evil_dea
08.08.2012, 21:52
Снимай цялата пита за да можем да добием представа.

Пламен Ганев
08.08.2012, 22:33
Толкова работи са изписани за майките които се продават в БГ.Защо не си ги произвеждате бе хора?Майките които стават дори и от свещеви маточници в силни отводки,не са по лоши от тези за които си давате парите.

evgeni.filimonov
08.08.2012, 22:34
Аз имах такава майка, свещева и тя в началото така снасяше, даже първите яйца бяха неоплодени. Стърчаха килийктите като кули на питата. Но после си пронесе нормално и сега пилото е плътно. Така че, изчакай малко, подхранвай и ще се промени картинката. Зависи и от силата на семейството.

scutellator
09.08.2012, 10:02
На мен ми изглежда че не всичкото търтеево пило е в работнически килийки.
От къде си сигурна че проблема идва точно от майката, а не от самия кошер?
На мен ми е трудно да определя така от разтояние по една снимка.
Дори и сама да си отглеждаш майките и да полагаш най-добри грижи, пак може да имаш подобни (и други) проблеми. Все пак никой не може да "чете" гените все още.
Запечатаното заботническо пило ми изглежда прекалено "плоско", което предполага наличието и на друг проблем. Не се притеснявай - майката най-вероятно ще бъде сменена и "проблемът" може и да изчезне.

Аз бих ти препоръчал в такива случаи незабавно да правиш хигиенизация на гнездото и пълна подмяна на питите чрез стръскване върху основи, но нещата са толкова изтървани в БГ, че това не би имало никакъв смисъл. Българския пчелар е с толкова ниски хигиенни навици...

Редовната подмяна на питите и редовната смяна на старите майки с млади, отгледани в собствения пчелин са ключови превантивни елементи против "проблеми".

evgeni.filimonov
09.08.2012, 15:10
Абсолютно вярно, и аз съм на 100 процента съгласен с горенаписаното.

зуница
09.08.2012, 19:19
Благодаря, Колеги!
Давам допълнителна информация за да сме наясно с проблема.Майката закупих в деня в който evgeni.filimonov разказваше в магазина на гарата в София ,за изваждането на роя изпод пода.Закупих я за освежаване на кръвта в пчелина ,защото както писах някъде из форума ,отгледаните от мене майки се оплождат от агресивни търтеи и се налага да ги сменям.Освен това винаги си купувам по нещо от пчеларски магазин в който вляза.Тогава беше петък и имаше свободна майка.
В съботата взех три пити с преобладаващо запечатано пило, стръсках млади пчели от три пити с открито пило ,добавих две пити с мед и прашец и придадох майката с клетката.Питите и пчелите са от различни кошери.Корпуса е "Фарар" натрит с маточина и заслан отдолу и отгоре с листа маточина.Поставих и пълна хранилка със сироп.В понеделник късно след обяд майката важно се разхождаше, освободена.
В момента снася на четири пити.Пилото се видя какво е.На снимката ще видите и големината на майката.
До сега съм виждал такова пило само на стари майки над три години, ако ги оставя без да ги сменя.
Виждал съм млада майка да снася по две яйца в килийка,ако пчелите не и смогват, но млада майка и такова търтеево пило?
А иначе съм съгласен с колегата scutellator, но до момента нямам друго решение за агресивните пчели.А някъде в планината има и "черни пчели" които се кръстосват с младите майки от пчелина ми.
Никъде в пчелина ми няма майка с подобно пило дори сред майките, които догодина трябва да сменя.
"Апиакта" ме ощастливи с това "производство".От 2000г. не съм купувал техни майки и явно скоро няма да купя пак.
Е това е.

http://s14.postimage.org/7r764x4i5/DSC00192.jpg (http://postimage.org/image/7r764x4i5/)

Ангел Йосифов
09.08.2012, 19:46
Тогава беше петък и имаше свободна майка.
l]


В този магазин доставят майките във вторник и четвътак.Възможно е майката да е престояла повечко време в клетката.А и едвали 5-6 пчели са и осигурили оптимални условия в тази жега.

зуница
09.08.2012, 20:34
Клетката на "майката" беше в кутия с много други.Мисля, че доставката е била от сутринта, а и попитах за майка защото прочетох дните за доставка.А и в този магазин са компетентни и коректни, противното не съм забелязал.Посещавам го от откриването му.Вярвай, че ако малко нещо ме подразни в някой магазин никога не стъпвам втори път в него.На друго място е проблема колега,Ангел Йосифов.

evgeni.filimonov
09.08.2012, 22:17
Във вторник и аз купих една майка от същия магазин, утре ще проверя дали е освободена и приета и ще пиша.
Този магазин е най добрия в София и не е много скъп и има много и разнообразна стока. Аз само от там пазарувам. Ходих и в магазина в Младост, но не съм очарован.

Ангел Йосифов
10.08.2012, 06:33
.А и в този магазин са компетентни и коректни, противното не съм забелязал.

И аз пазарувам в този магазин и по зареден магазин не съм срещал.Самоче несъм убеден в коректноста им.Миналата година станах свидетел как продадоха храна с изтекъл срок на годност на един начинаещ.Тази година продадоха майка на колежка от София-майката едва се различаваше от пчелите.В последствие разбрах че семейството станало търтовачно.За майката не бих могъл да ги виня,но за храната...Може би не се отнасят така с редовните си клиенти,а те са много.Въпреки това продължавам да пазарувам в този магазин,но само инвентар.

зуница
10.08.2012, 10:35
Доколкото знам там продават майки само на "Апиакта".И написаното от колегата Ангел Йосифов само затвърждава убеждението ми, че проблема е в "АПИАКТА, с капацитета си от 10 000 пчелни майки, утвърждава водещата си позиция в производството на пчелни майки.".То при такова промишлено производство все има и брак.В промишлеността бракът е за сметка на производителя, а при промишлените пчеларски предприятия за сметка на потребителя.А уж имаме пазарна икономика.

scutellator
10.08.2012, 10:59
Закупих я за освежаване на кръвта в пчелина ,защото както писах някъде из форума ,отгледаните от мене майки се оплождат от агресивни търтеи и се налага да ги сменям.
А някъде в планината има и "черни пчели" които се кръстосват с младите майки от пчелина ми.


Пробвай да намериш един два рояка от тези пчели ако ти се занимава. Не е задължително предположението ти за "агресивни" търтеи да се окаже вярно - по-скоро точно обратното. Самите пчели може дори да са по-кротки и от твоите. Агресивния ген не е задължително да идва от бащината линия, по-често се случва се предава по майчина и ако е скрит ген при една кръстоска той често илиза наяве. Пробвай да отгледаш няколко майки от "дивите" пчели. Резутлатите може да са по-добри отколкото очакваш.

зуница
13.08.2012, 14:39
Колега, scutellator,
Благодаря за препоръката.Мислил съм по тоя въпрос и има две неща които ме смущават:1.Пчеларството не е основното ми занимание.Сиреч, времето ми е малко.
2.Когато започвах пчеларстването си прочетох, че в ГДР свободните, блуждаещи или диви роеве по закон се унищожават.Малко трудно разбираемо за нас ,но в името на здравето на отглежданите от хора пчели са го решили.Има логика макар, че вече няма ГДР.Слушал съм стар пчелар да разказва как с уловен рой си докарал Американски гнилец и започнал от "0".
Ако ловя рой то ще е за да хвана "черни пчели".Досещаш се защо.Ако успея ще се похваля.

кентавър
27.08.2013, 18:20
Колега зуница, тази година аз имам същия проблем с една новозакупена майка,да я изчакам ли да пронесе нормално или няма смисъл.Нека иколеги които са имали същия проблем да споделят.Първоначално го мислех за гърбато пило,но мисля ,че майката снася неоплодени яйца в работнически килийки и се излюпват едни малки търтейчета.Това ми е наблюдението от месец и половина.

Димитър Бонев
27.08.2013, 20:49
Така. Майката явно е проблемна. Или направо казано търтовка. Вече е късно да се оправя такова семейство така или иначе е обречено да загине. Аз ги стръскяам някъде по-далече и махам кошера. Пчелите се налитат по другите семейства. Директно предаване е рисковано за да не се загуби и читавата майка.

зуница
28.08.2013, 08:50
Колега,кентавър,
Предложеното от колегата Димитър Бонев е най-рационалното решение.Само ако експериментирането ти е по-интересно и загубата на семейството през зимата, не е от значение, може да се опиташ да задържиш майката.Това ще си е експеримент с полагащия се риск.Мисля, че си заслужава само ако искаш да запазиш генетичния потенциал, ако майката е интересна за тебе от такава гледна точка.Това ще изиска ,ако семейството преживее зимата, от пролетта да го подсилваш с чуждо пило и когато е достатъчно силно да отгледа качествена майка да предизвикаш самосмяна. Въобще да си експериментираш.
В общия случай най-вярното решение е посоченото от колегата Бонев.
П.П. Колега, кентавър,
Останах с впечатление ,че майката е както тази с която аз се сдобих.Снася и оплодени и не оплодени яйца в работнически килийки.За такава майка и писах , но ако снася само неоплодени това си е класически случай и решението е само едно, на колегата Бонев.

кентавър
28.08.2013, 17:24
Благодаря ви за бързите отговори.Точно такава майка е колега ,снася оплдени и неоплодени яйца.Затова ,че е млада я чакам да почне да снася нормално, равно пило(плоско).Закупена е юли месец а сега яйцеснасянето е слабо ,на две пити,може би още неможе да се изяви.Да я оставя ли за догодина при такъв случай

papabg
28.08.2013, 17:47
Искам съвет с уговорката, че може да повторя вече обсъждан казус, за което предварително моля да ме извините.От две години ми са първите кошари.Тази година от 4-ри кошера направих отводки и сега имам 11. На 7.08.2013г. се излюпи майката на последната ми отводка. Майката е едра, килийките са почистени, кърмачките я хранят и т.н. но досега нямам пило. Явно нещо в нея не е наред. Искам да попитам с оглед на това, че времето напредва, какъв е най- оптималния вариант за по-нататък. Моля за съвет, за което предварително благодаря.

Петър84
28.08.2013, 20:32
Искам съвет с уговорката, че може да повторя вече обсъждан казус, за което предварително моля да ме извините.От две години ми са първите кошари.Тази година от 4-ри кошера направих отводки и сега имам 11. На 7.08.2013г. се излюпи майката на последната ми отводка. Майката е едра, килийките са почистени, кърмачките я хранят и т.н. но досега нямам пило. Явно нещо в нея не е наред. Искам да попитам с оглед на това, че времето напредва, какъв е най- оптималния вариант за по-нататък. Моля за съвет, за което предварително благодаря. на колко рамки е тази отводка?

Димитър Бонев
28.08.2013, 21:08
Дори и майката да се оплоди, то тя няма да смогне да навакса и от тази отводка да стане годно за зимуване семейство.

papabg
29.08.2013, 07:21
На 4-5рамки...

зуница
02.09.2013, 14:21
"Качествената" майка беше сменена август от пчелите.Явно и тяхното мнение за произведението на майкопроизводителите не е добро.
С помощта на майката от " Снимка за коментар"( http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1189), развиха семейство, което даде 5 кг. мед и юли месец се отърва от едната , а август и от другата. Новата майка снася като луда, (сигурно са и казали какво правят с калпавите).Семейството е на 2 корпуса Ф. Догодина ще видя дали е добър гена на майките на "Апиакта". Дано е добър , че за качеството на майките пчелите си казаха тежката дума.

кентавър
02.09.2013, 19:19
Аз ше я оставя до догодина,живот и здраве ще я видя дали ще презимува. Ако презимува тогава догодина пчелите сами ще си разрешат проблема, без моя намеса.

Nik_m
13.01.2014, 09:53
На повечето места пише, че майката е най плодовита първите 2 години.
Моите майки са от май 2013г., 2 години правят май 2015г.
Как е по добре, тази ли година да се подменят майките или 2015.

Вълчан
13.01.2014, 09:57
На повечето места пише, че майката е най плодовита първите 2 години.
Моите майки са от май 2013г., 2 години правят май 2015г.
Как е по добре, тази ли година да се подменят майките или 2015.

Според твоето виждане; как "работи" майката. Ако са качествени, Юни 2015.

Pavel_Bs
21.05.2014, 22:23
Колеги,просто от любопитство,пък и за обща култура имам следните въпроси по отношение на майките - оплождат ли се дребните майки(джуджета) и втори въпрос - силата на новоизлюпена майка не е ли основен фактор да бъде заплодена от най-силните търтеи?Имам в предвид, че независимо от големината на майката,ако лети бавно и на ниска височина(поради недостатъци,лош ген) то тя няма ли да бъде заредена от по-слаби и некачествени търтеи?

Mateev
22.05.2014, 07:47
Не би трябвало. Състезанието между търтеите се състои именно в скоростта, с която гонят майката. Успяват да я настигнат само най-бързите от тях.

Битки за майката няма, така че силата на търтеите не е от значение. Сблъсъци зад гърба и няма, така че фактора нахалство също отпада. Остава единствено фактора БЪРЗИНА и може би фактора ИЗБОР (търтея също да хареса майката). Задължително влияние оказва и фактора КЪСМЕТ, като с него природата си осигурява биологично и генетично разнообразие.

Следователно майката се опложда от БЪРЗИ търтеи, които СА Я ХАРЕСАЛИ като готина мацка, и освен това са ГОЛЕМИ КЪСМЕТЛИИ.

Pavel_Bs
22.05.2014, 08:19
Съгласен съм,че на теория би трябвало да е така,но една бавна майка би била застигана и от не толкова бързи търтеи.Освен това в литературата се споменава за майки джуджета,но никъде не пише,че те не могат да бъдат оплодени.Освен това силно ме съмнява всички майки да са толкова силни и бързи,че да ги зареждат само най-добрите търтеи.В тази посока на мислене,не би ли трябвало по-леките майки да са по-бързи? Става ми интересно като си помисля как една дребна майка тегли на буксир някой,двойно по-голям от нея, а ако е три пъти по-голям?

scutellator
22.05.2014, 14:10
Италианките са най-слабите летци, имат по-малка подемна сила на крилете, освен това пък и пчелите и майките са по-тежки. Майките летят на много по-къси разтояние за оплождане (и за по-кратко време).

Майките винаги са по-добри летци и по-бързи от търтеите (от същата раса). За да стане оплождането възможно, единствения начин е да не си дават много зор докато летят.


За съжаление няма как да бъдат преценени икономическите качества (генетични заложби) на търтеите, така както на един бик, овен, куче и т.н.

m_pchelari
22.05.2014, 19:37
За да стане оплождането възможно, единствения начин е да не си дават много зор докато летят....

ха ха кокошката като бягала от петела викала: много бързо ли бягам? :bigsmile:

Ангел Йосифов
22.05.2014, 20:33
ха ха кокошката като бягала от петела викала: много бързо ли бягам? :bigsmile:


Не неемислила така,а "ще се затичам за да не си помислят другите
че съм лесна"

FVCVS CAESAR
22.05.2014, 21:58
Пчелните майки са уникални развратници... За минути оправят цял футболен отбор търтеи... :)

Nik_m
23.05.2014, 06:58
Имам един кошер с много малка майка.
Намирането и е мисията невъзможна, 1 година (когато отварям кощера) я търся и чак сега я открих та я маркирах.
Голяма е колкото пчела а нейното семейство е много добре развито.

Pavel_Bs
23.05.2014, 10:29
Абе пчеларите сме големи шегаджии,пък няма много вицове за пчелни майки,аааdrinks;.Една друга тема също буди любопитството ми - колеги,какво може да споделите за оплождането на лунна светлинаinlove;(говоря за пчели,не за вас). Сега чакам коментари за шампанско,хайвер и свещи или шопска салата,ракийка и народна музика....cvete;

Pavel_Bs
23.05.2014, 10:34
Колеги,извинявайте,сега виждам че има тема за това.

scutellator
23.05.2014, 21:38
Заглавието е подвеждащо-опложданвето всъщност става късно през деня, а не през нощта.

Които иска може да прочете повече тук:

Nik_m
24.06.2014, 14:19
Имам една странна майка с дни няма пресни яйца в отводката и изведнъж зареди няколко пити после пак спре за 10 дена и пак така.
След първото спиране бях решил да я махам, отварям и гледам заредила 4 пити с яйца и я оставих след това през 3 дена слагам пита за градеж и пак не виждам да работи за разлика от останалите отводки.
Вчера отивам пак да я махам и гледам 4 пити с запечатано пило от предния напън и 5 пити с пресни яйца, та явно има капацитет да работи ама когато си иска.
Та пак я оставих и се чудя какво да я правя.

Вълчан
24.06.2014, 14:30
Имам една странна майка с дни няма пресни яйца в отводката и изведнъж зареди няколко пити после пак спре за 10 дена и пак така.
След първото спиране бях решил да я махам, отварям и гледам заредила 4 пити с яйца и я оставих след това през 3 дена слагам пита за градеж и пак не виждам да работи за разлика от останалите отводки.
Вчера отивам пак да я махам и гледам 4 пити с запечатано пило от предния напън и 5 пити с пресни яйца, та явно има капацитет да работи ама когато си иска.
Та пак я оставих и се чудя какво да я правя.
Ако не ти е зор, оставия да видиш как развива кошера за някоя паша. Аз така бих постъпил. Възможно е късно на есен, пчелите да я сменят сами.

Nik_m
24.06.2014, 14:45
Не ми е зор за това не я и смених, интересно ми е да видя какво ще стане. Пчелите 2 пъти залагат маточници, запечатват ги и после сами ги унищожават и пак белязаната майка.

bobi mitrev
25.06.2014, 07:52
И аз имам едно такова семейство, правят маточници белязаната майка си ги прегризва и така си кара вече месец. Сега е в процес на наблюдение да видим какво ще стане.

Nik_m
23.07.2014, 18:06
Купих си и аз няколко майки от scutellator да видя какво ги хвалите. Хубави големи майки, приеха ги всичките и днес отворих да видя какво става, заредили са питите от до, като за снимка.
Останах много доволен.

Недялко Атанасов
23.07.2014, 23:47
Купих си и аз няколко майки от scutellator да видя какво ги хвалите. .Какви са твоите критерии за хвалене на майки,какво търсиш в тях?

Nik_m
24.07.2014, 07:04
Критерий за добра майка мога да намеря из нета колко искаш. Мен ме интересува да развие силно семейство от което да изкарам добър добив.
До момента работят много добре, придадох майките на 28 юни на слаби семейства, преди няколко дена ги погледнах имаха по 6 пити с запечатано пило от край до край.
Купувал съм майки от Монтана и разликата е голяма.

зуница
24.07.2014, 07:29
Мен ме интересува да развие силно семейство от което да изкарам добър добив.

Такъв критерий ми харесва.Добивът от "бъкфаст семейство" е с ?% по-висок от останалите семейства в същия пчелин при еднакви грижи и разходи.Само по себе си голямото количество пило може да е полезно само ,ако продаваме отводки и са ни необходими доста пчели.Ако зад високата носливост на майката застане и висока производителност на пчелни продукти, нещата имат завършен вид.Събрал ли е някой подобни данни за сравнение?

Вълчан
24.07.2014, 08:03
Такъв критерий ми харесва.Добивът от "бъкфаст семейство" е с ?% по-висок от останалите семейства в същия пчелин при еднакви грижи и разходи.Само по себе си голямото количество пило може да е полезно само ,ако продаваме отводки и са ни необходими доста пчели.Ако зад високата носливост на майката застане и висока производителност на пчелни продукти, нещата имат завършен вид.Събрал ли е някой подобни данни за сравнение? Аз също зададох този въпрос, като дадох пример "мойте" майки и добиви, но отговор........

vlado 9
24.07.2014, 11:10
Аз също зададох този въпрос, като дадох пример "мойте" майки и добиви, но отговор........Моето наблюдение на въпросните майки,за почти 2 месеца е :
1во снасят много подредено всяка празна килйка която им се предоставя (аз също се имам мой майки който снасят така)
2ро към момента няма никакво замостване между пити, стени на кошера, преградни дъски и тн.и
3то много, много кротки пчели ((мойте са много зли без значение от условията и сезона)
За роиливоста и медосбора ще пиша догодина

vlado 9
24.07.2014, 13:02
С две думи, scutellator е описал плюс и минус на това което предлага, към момента положението е точно така

ch.atanasov
02.11.2014, 11:52
Здравейте, малко нов живот на темата.За майките " бъкфаст" разбрах.Scutellator предлага ли и други породи ,и на какви цени?

Ivan_vd
02.11.2014, 12:35
Един въпрос коя порода е по добра ,,Бъкфаст,, или ,,Карника,,правено ли е такова иследване и ако да какъв е резултата.

scutellator
02.11.2014, 13:43
Здравейте, малко нов живот на темата.За майките " бъкфаст" разбрах.Scutellator предлага ли и други породи ,и на какви цени?

Не, не предлага. Всички други могат да бъдат закупени от другаде, директно от източника им.
Пазара е свободен и който иска нещо друго е напълно свободен да избира каквото си пожлеае предлагащо се в рамките на ЕС.

ch.atanasov
02.11.2014, 14:07
Извинявай ,ако съм те издразнил.Въпроса ,лично към теб го оставих за ремето ,когато пуснеш обявата,за 2015г.За момента се надявам повече колеги да дадът мнение за тези майки.Сигурно има колеги ,които работят с тях най- малко от 2013г.

Vmitev
02.11.2014, 15:46
Един въпрос коя порода е по добра ,,Бъкфаст,, или ,,Карника,,правено ли е такова иследване и ако да какъв е резултата.



Има проведени редица изследвания и експерименти, които доказват, че най - добрата порода пчели е карника. Експериментите са направени между карника, италиански и кавказки пчели. В края на цитата, автора на експеримента допълва, че Бъкфаст е порода, която също притежава отлични качества. Който както иска да го разбира ;)

Ivan_vd
02.11.2014, 17:20
Има проведени редица изследвания и експерименти, които доказват, че най - добрата порода пчели е карника. Експериментите са направени между карника, италиански и кавказки пчели. В края на цитата, автора на експеримента допълва, че Бъкфаст е порода, която също притежава отлични качества. Който както иска да го разбира ;)Благодаря за отговора ,някои линк ще дадеш ли.

Vmitev
02.11.2014, 17:26
Майката - уникално творение, от Йово Кантар. Книга, която искрено препоръчвам на всеки.

scutellator
02.11.2014, 18:24
Майката - уникално творение, от Йово Кантар. Книга, която искрено препоръчвам на всеки.

Лично аз я намирам за книга пълна със грешки (дали умишлено или неволно) и пълна със пропаганда (вероятно само в българското издание). Чел съм я само до половината защото нервите не ми издържаха да чета простотии на всеки втори абзац.

Сравнена с италианските и кавказките пчели, наистина Карника може да се окаже по-добрата от трите при определени условия и то не всички линии, а само тези подходящи спрямо дадените условия. Ето това е и причината в Германия не италианката, а Карника да доминира. Естествено там има обособени три линии на Карника, като във всеки климатичен район се използва само една от трите, а пчеларите от всеки район издигат тяхната на пиедестал като най-добра и отричат другите две.
Естествено случаят в Израел е точно обратния на този в Германия.
.

Vmitev
02.11.2014, 18:40
Книгата не е нещо авторско, Кантар просто си е направил труда да обобщи много проведени експерименти и трудове на други такива. Обясни какво точно е пропаганда, аз не я виждам?
Благодаря за допълнението.

nikola.vladov
02.11.2014, 18:58
Тук там из книгата се споменава Брат Адам. Доста изкривено ми се видя. Дали автора е чел нещо от Брат Адам или само преписва каквото другите казваат?

Ivan_vd
02.11.2014, 19:26
Лично аз я намирам за книга пълна със грешки (дали умишлено или неволно) и пълна със пропаганда (вероятно само в българското издание). Чел съм я само до половината защото нервите не ми издържаха да чета простотии на всеки втори абзац.

Сравнена с италианските и кавказките пчели, наистина Карника може да се окаже по-добрата от трите при определени условия и то не всички линии, а само тези подходящи спрямо дадените условия. Ето това е и причината в Германия не италианката, а Карника да доминира. Естествено там има обособени три линии на Карника, като във всеки климатичен район се използва само една от трите, а пчеларите от всеки район издигат тяхната на пиедестал като най-добра и отричат другите две.
Естествено случаят в Израел е точно обратния на този в Германия.
..Всеки си хвали стоката което е нормално.И все пак двете породи пчели поставяни ли са при еднакви условия за да се види коя е по добра.

Vmitev
02.11.2014, 19:38
Не, поне не и в книгата.

scutellator
02.11.2014, 19:43
Книгата не е нещо авторско, Кантар просто си е направил труда да обобщи много проведени експерименти и трудове на други такива.

Знам. Но когато искаш да наложиш определена теза много лесно може да подбереш изследвания които я подкрепят и да не споменеш други такива, които са неудобни. Отделно, има "учени" които също изкривяват фактите, изфабрикуват данни или провеждат изследването по начин че да се достигне до предварително зададения резултат. Отличен пример за това са "научните" публикации на доцента ( взех и аз нещо да му забравям името).
Колко ли е трудно са скалъпиш заключение базирано единствено на такива "поръчкови" изследвания? Доказваш го научно и хоп, става истина :laughing:

Цялата книга е една хвалебствена ода на Карниковите пчели ( по онова време се насаждаха известни настроения от отделни личности в България вместо Родопика, да се замени със австрийска Карника или Мацедоника, а групата на "жълтурките" беше все още силна). Доказва се че те са най-добрите - колкото и малко да снасят майките, по-плодовити от това не е възможно, колкото и малко мед да събират, другите раси събират още по-малко.... и т.н. 'се неща във тоя дух на мисли.

Относно въпроса за изследване коя пчела е по-добра - всеки може да потърси такива във google scholar
Ето едно, което не е случайно подбрано от мен и се надявам да ви даде храна за размисъл
http://annals-wuls.sggw.pl/files/files/animal/asc2009no46full.pdf#page=37

Между другото, Бъкфаст трябва да се разбира повече като начин на селекция, отколкото като статична порода пчели. И да не забравяме че от Мерцедес до Мерцедес има разлика.

slavi 13
02.11.2014, 20:41
Това което съм прочел за карника е, че е перфектна пчела, само че е по-ройлива. По-точно, рои се повече от другите пчели , но не много повече /Кавказките пчели се роят повече от нея/.

Всеки пчелар знае как да не предизвика роене даже и при карника, друг е въпросът дали ще има време, което да отдели за всеки кошер, за да предотврати роенето. Само че има една уловка, на която всички сме хванати.

Най-лошото за пчеларите любители е че, не могат да отделят достатъчно време за своите кошери. Любителите работят някаква работа и не всяка събота или неделя могат да посетят пчелина. Между другото същото се отнася и за хората които са професионално ангажирани с пчеларство. Не може един професионален пчелар да отдели индивидуално време за всеки кошер.

А пчелите се роят при определени условия.

Има пчелари професионалисти във форума, които точно от това се оплакват - не можели да се спасят от роенето, няма да споменавам имена, защото ги уважавам, но според мен те не са виновни, виновен е кошера и стандартната рамка. Това е бич за рентабилността на пчелина. Така е, бич е, и пчелина ще фалира.

Голяма грешка е твърдението, че знаещите пчелари нямат изроили се семейства в пчелина си - прочетете горното и долното! Има много пчелари които знаят много за пчелите, но не могат да реализират знанията си поради липса на свободно време, защото не могат да следват технологията за съответния кошер.

И горното и долното е в пряка връзка с ползваните кошери.

Никога няма да ползвам повече стандартни кошери ДБ. Работата е убийствена, семействата са болни още през пролетта, нозематоза, влага, варовито пило, ако нямате дълбоко дъно с мрежа, умрели майки, разширява се първо в страни, слагаш восъчни основи или изградени пити за които трябва склад, борба - вечна борба с молеца, после разширяване нагоре, отваряш прелки, слагаш магазини, вдигаш в магазините пило за да се усвои, после изведнъж настъпва студено време и болести, пчелите жилят яко защото им пипаш в гнездото когато са силни през месец май, после се вади мед надолу когато пашата е слаба, пчелите пак жилят, и няма мед за зазимяване, или пък има много мед в плодника и майката няма къде да снася, затваряш прелки, кражби между кошерите, разпрострянаване на зарази, мишепредпазители, и се почва подхранване есенно, всяка седмица трябва да си при тях, и много акар защото пчелите са опрели до дъното, и лекарства, и ВО и Рамки и ковеш цяла зима, и питата ниска, и питки през февруари защото пчелите ще умрат от глад, и пролетно подхранване с дрожди и без дрожди, с мляко и без мляко, и си ги обичаш, ама много ги обичаш тези пчели и им купуваш храна с витамини, като на кучетата, ама те не са домашни любимци.

Аз не мога да живея без пчели, но няма да ги пипам и няма да вървя по този път.

А сега си представете задръстена майка в плодник на кошер ДБ през април, в края на април или началото на май. Лудница е, пчелите са започнали да се роят. И се започват противороеви мерки. Отводки, ама нямаш празни корпуси, налитане на майка, и т.н. хиляди са мерките. И семействата се отслабват без роене, защото нямаме време да дебнем и хванем роя, и няма мед, и т.н. Работа, работа, и пак работа за пчеларя.

Та за Карниката. Моята карника сама се зазими около 10.09.2014 г., престанаха да летят, а само се облитат. Има паша, но те сами решиха да си останат в гнездото. Имат си мед и си мързелуват, само охраняват прелката от оси. Прелката е огромна 4-2,5 см, но те си сложиха клей и оставиха една дупка около 1,5 см. И така е до сега, без подхранване, без лекарства, без прегледи.

Догодина ще ви кажа как са се развили.

Считам, че е много важно да ползваш местна пчела. Но това е една голяма тема.

Поздрави и успех на всички във форума!

scutellator
02.11.2014, 20:50
Слави, A.m. scutellata е още по-перфектна пчела - там където се засели тя, другите пчели започват да умират от глад. Само че е още по-ройлива и много агресивна, и... не може да зимува.

slavi 13
02.11.2014, 21:57
За карниката.

Не я препоръчвам на никого, когато се отглежда в стандартен кошер на ниска рамка. В лежак може, но голям лежак.

Това което съм видял, е че не летят много /в сравнение с италианската пчела/, сякаш имат по-голямо КПД от италианките. Много рано прекратяват снасянето на яйца през есента /ако не се подхранват/, пестят запасите от мед, силно охраняват прелката /по точно охраняват си питите с мед/, но не са агресивни ако не им бръкнеш в гнездото.

Лошото при карниката е че много бързо задръстват майката с нектар, прашец и мед през пролетта и веднага се роят, и няма спасение. Това е заради стандартната ниска рамка и заради стандартните кошери.

Те са пчели за ранна и средна паша, след което се самозазимяват и само си охраняват гнездото.

Тя е подобна на европейската пчела в Германия и Полша, или като Средноруската пчела /много автори ги смятат за една и съща пчела/, само че се различава от тях по външен вид, и е много по-кротка и неагресивна.

Има много карники, които се различават помежду си по външен вид.

Всеки регион прави карниката малко по-различна от карниката в съседния регион.

Това прави карниката приспособена за точно определени растения и климат, в точно определен район /обаче на студено, във високите полета и в планините сега/. Чиста карника в момента не съм виждал, защото в България се внесоха много пчели и всичко е мелез. Всяка местна карника се развива много добре там където е възникнала, независимо от мелезите, от които се отървава чрез роене. посредством естествен природен подбор. Кавказките пчели са същите. Във всяка долина има различни пчели. Но всички се водят кавказки, като има няколко отделни направления със различни имена.

Горното и долното го пускам за да ви кажа, че най-добре е да ползвате местната пчела, която е най-приспособена към местните условия.

Пчелата не е холандска крава, която да я прецениш по вимето, тя е дива, дива и много дива, а изкуственото осеменяване на пчелни майки за мен е човешка лудост.

Когато ползвате майки закупени на пазара, имам предвид от майкопроизводител, тези майки могат да ви свършат работа само за около 1-2 сезона, след което пак трябва да си закупите майки. Направете си сметките и балансите на бюджетите на пчелините. Приходи и разходи!

Поздрави и успех на всички във форума!

argilov
03.11.2014, 06:50
Слави13,един въпрос. Карниката гради ли добре восъчни основи или далаци?hi;

ch.atanasov
03.11.2014, 09:50
Колега Slavi 13 ,извини ме ,но много черна картина описа.Така ще откажеш доста начинаещи в пчеларството.Ако може сподели твоята алтернатива.

scutellator
03.11.2014, 11:35
Слави, уважавам хората които си отстояват различната гледна точка, затова...... ще те пощадя ;)

Само искам да напомня на всички, че според счетоводните сметки, на някои от нас им е по-евтино да продават майки, отколкото да си ги купуват.:smash:

ivootur
03.11.2014, 14:46
Карника сравнена с Бъкфаст?
Минуси и плюсове?
Какво трябва да се спазва при едната и при другата порода?
За Бъкфаст знам че продава Дони,а Карника от къде може да се намери?

Недялко Атанасов
03.11.2014, 18:16
От мене,заявки след 10 април,само че,нямам документ за родословие.А на въпроси от къде съм сигурен за произхода ,няма на никой да отговоря-в ефир.

Ангел Йосифов
03.11.2014, 18:40
Темата ми заприлича на онази приказка за царя и пчеларя.Решил царя да жени щерката за най-умния във царството.........накрая повикал пчеларя и му казал;
-Искам майка,но да не е месна порода,да не е карника,да не е италианка,да не е бъкфас,да не е..............да е някаква по добра порода.
Пчеларят отговорил;
-Имам точно такава порода царю честити,но ще дойдеш да я вземеш НЕ в понеделник,НЕ във вторник НЕ..................в неделя,а в някой друг ден.
Та според мен нещата са доста комплексни.Като се започне от района и флоропокритието......пчелопо критието.....подвижно........та се стигне чак до бройката кошери.Например-ако имаш 10кошера със елитни майки ще се изкарат макс 100 кила в повече.100кг x 5лв= 500лв от тази сума като се махне стойноста на майките...По друг начин стоят нещата ако се пчеларства със повече семейства.

ch.atanasov
03.11.2014, 18:53
Колега Лалов ,аз също се интересувам от тези майки.Ти дистрибутор ли си или производител?

Недялко Атанасов
03.11.2014, 20:01
Колега Лалов ,аз също се интересувам от тези майки.Ти дистрибутор ли си или производител?

Нито едното нито другото,по един или друг начин се старая да ги развъждам.

ch.atanasov
03.11.2014, 20:39
Останах с впечатление ,че ги продаваш .

Недялко Атанасов
03.11.2014, 21:17
От мене,заявки след 10 април,само че,нямам документ за родословие.А на въпроси от къде съм сигурен за произхода ,няма на никой да отговоря-в ефир.Ами впечатлението ти е правилно.

kuline
03.11.2014, 21:21
Колега Лалов,
не искам да се изявявам като модератор, но хронологично постовете ти прозвучаха двусмислено.

vlado 9
03.11.2014, 21:48
Напротив,ясно и точно.

kuline
03.11.2014, 22:00
Вероятно си прав. Производителя произвежда, не развъжда. Какво ли е буквално значението на "Земеделски производител", вероятно нещо различно от производител на животински продукти и т.н.?
Извинете за спама!