PDA

Виж пълната версия : МОЯТА ПРАКТИКА



Юрий Цветков
05.08.2012, 17:17
Ще се опитам накратко да опиша моята техника на пчеларстване. Работя с корпусни кошери. За плодник ползвам 2 стандартни ЛР корпуса, а за медови, корпуси с височина 17 см и рамки -16 см. ( ДБ магазини, фарарови корпуси, полукорпоси или както и да ги наричате.) Медовите след пашата ги махам от кошера и ги складирам на "кумин", така ми е по лесно да обллужвам кошера. Имам няколко дълбоки дъна, но основно работя със стандартни такива. Зазимявам кошерите основно на тези 2 корпуса, с редки изключения, според силата на семейството. Работя по "американски " маниер със много мед за зимуване. През август, след като сваля магазините третирам срещу Вароа и ротирам корпусите. Обикновено пило има само в най-долния, който става горен, а този който отива от долу е изцяло запечатан с мед. Така остават да зимуват с отворен само долен вход и отворен мрежест отвор на дъното. Входа го стеснявам на 5-6-7 см, като превенция срещу кражби и налитане на оси. Стремя се до 25 дни да махна лентите с противовароатозния препарат, но не винаги успявам да се вместя в това време. През първата половина на Януари отварям кошерите за проверка на състоянието им, но без да размествам отделните пити. През февруари в зависимост от климатичните условия и дълготрайната синоптична прогноза, заменям покривните табли с найлон. Подхранване почти не ми се налага да правя през пролетта. През Март в зависимост от състоянието на семейството правя завъртане на горния корпус на 180 градуса. Когато пилото стане на 6-7-8 рамки правя ротация на корпусите. До акацията правя още 1-2 ротации. Обикновенно през втората половина на Април семействата са готови за поставане на медови корпуси. При мен акацията започва да цъфти около и след Гергьовден. Магазини слагам колкото се наложи и центруфужа само напълно запечатани пити, с малки изключения. Вадя меда веднъж или 2 пъти. Това е така поради липса на време, а и моята цел не е комерсиална в основата си и затова не държа на монофлорен мед. Но когато имам време вадя и такъв.
След като премине акацията, правя отводки по метода с налитане на стари пчели към кошери с празни пити и майка. Старото семейство отива на друго място или над новото. През Септември правя разбор на семействата и някои биват обединени. Целта е зазимяване на силни семейства с много мед, не нуждаещи се от моята намеса за успешно зимуване.
Това е в най-общи линии.

simo
05.08.2012, 20:17
Много полезна тема.
Поздравления Юри!

koragroup
05.08.2012, 20:33
Много полезна тема.
Поздравления Юри!

Присъединявам се! Наистина от полза. Мога ли да питам?

Как правиш обединяването на семейства? И коя майка остава при обединението?
Това ми е голяма дилема в момента...

ттитто
05.08.2012, 22:18
Как правиш обединяването на семейства? И коя майка остава при обединението?
Това ми е голяма дилема в момента...
Този отговор със сигурност ще ми е много интересен, на мен също.

Доколкото схванах, Юрий, след есенната ти ротация пчелите остават зазимени над меда. Успяват ли до свиването на кълбо да прехвърлят меда отгоре и пак майката с пчелите да слезе под меда, както е уж по учебник. Или става нещо друго. Моля те да поясниш!

Освен това след като си сложил вече магазините продължаваш ли периодично да ротираш двата "плодникови" корпуса. Ако да, колко често?

evgeni.filimonov
06.08.2012, 10:09
И аз ще споделя моята практика.
Работя с ЛР кошери основно. Имам и 2 ДБ 10-ка, но не ме кефят.
Зазимявам на два корпуса, като се стремя гнездото да е в горния корпус, а долу е корпуса с по-светлите пити и по- маломедните. Пчелите си пренасят меда в горния корпус, защото не търпят мед под гнездото.
Февруари слагам една питка от 2.5 кг апифонда над рамките и отгоре найлон. До края на март не пипам. Април месец вече разпечатвам по малко стария мед. Развивам семейството на 2 корпуса като правя една ротация на корпусите.
В края на май демарирам и ограничавам майката в първия корпус с ХР.Правя и отводки по това време, защото след демариране някои от семействата залагат маточници в горния корпус. Като тръгне пашата слагам още един медови корпус или магазин. И така до края на юли. В началото на август махам ХР и подреждам гнездото така, че семейството да заработи в горния корпус, като следя да има постоянно място за майката да снася. Слагам и лентите. Подхранвам и с апиинверт подбудително. Октомври месец третирам с ОК чрез изпарение.

evil_dea
06.08.2012, 11:31
Ще се опитам накратко да опиша моята техника на пчеларстване.......

Колко пчелни семейства имаш?

Юрий Цветков
06.08.2012, 20:13
Много полезна тема.
Поздравления Юри!

Присъединявам се! Наистина от полза. Мога ли да питам?

Как правиш обединяването на семейства? И коя майка остава при обединението?
Това ми е голяма дилема в момента...Обединявам през вестник. Слагам по-слабото върху по-силното семейство, привечер и затварям всички отвори на горното. Почти винаги убивам майката на по-слабото, ако е читава, няма да се налага да го обединявам с друго. Само в някой случай (късна отводка с добра майка) може да убия тази от по-силното, ако не работи добре или ги оставям те да си изберат коя да оставят.

Юрий Цветков
06.08.2012, 20:20
Как правиш обединяването на семейства? И коя майка остава при обединението?
Това ми е голяма дилема в момента...
Този отговор със сигурност ще ми е много интересен, на мен също.

Доколкото схванах, Юрий, след есенната ти ротация пчелите остават зазимени над меда. Успяват ли до свиването на кълбо да прехвърлят меда отгоре и пак майката с пчелите да слезе под меда, както е уж по учебник. Или става нещо друго. Моля те да поясниш!

Освен това след като си сложил вече магазините продължаваш ли периодично да ротираш двата "плодникови" корпуса. Ако да, колко често?
Сложа ли магазините, спирам ротирането. По първия въпрос: Обикновено качват само меда от средните пити, никога всичкия. Но този който качат почти винаги е предостатъчно за зимуването. Другия го усвояват напролет. Пчелите остават захванати за горния корпус и до сега никога не съм имал загинало семейство заради т.наречената "зона на смъртта". А докато пренасят част от меда, се имитира симулиращо подхранване и не се налага да давам сироп, за да стимулирам майките.

Юрий Цветков
06.08.2012, 20:24
Колко пчелни семейства имаш?В момента са 7. Много пъти съм обяснявал, че за мен това е преди всичко хоби. Гледам до десетина семейства и произвеждам само толкова колкото мога да изям и да продам на дребно, на достойна цена.

Димитър Бонев
07.08.2012, 11:39
В края на май демарирам и ограничавам майката в първия корпус с ХР.Правя и отводки по това време, защото след демариране някои от семействата залагат маточници в горния корпус. Като тръгне пашата слагам още един медови корпус или магазин. И така до края на юли.
Гена, Така не ограничаваш ли прекалено майката. Реално в случая имаш най-много 7 пити в които майката да снася.

ceco_lovech
07.08.2012, 12:11
В края на май демарирам и ограничавам майката в първия корпус с ХР.Правя и отводки по това време, защото след демариране някои от семействата залагат маточници в горния корпус. Като тръгне пашата слагам още един медови корпус или магазин. И така до края на юли.
Гена, Така не ограничаваш ли прекалено майката. Реално в случая имаш най-много 7 пити в които майката да снася.

Седем,ама пълни с пило от горе до долу.Проста математика:7пити*6000=42000кили ки,21дни*1500-2000=31500-42000

Димитър Бонев
07.08.2012, 14:10
при малко по-силен принос тези 7 пити автоматично стават 5 . Вярно за една паша пчелите събират малко повечко мед, но за следващите остават малко поотслабнали. А когато са на два корпуса плодникови меда не е много по-малко, но има доста сила за последователни паши. Но пак зависи от района. тази практика е подходяща в райони с една силна главна паша, като това се направи малко преди началото и. Тогава има смисъл. Но когато имаш няколко не много силни паши то ограничаването само в един корпус води до не дотам добро усвояване на тези следващи паши. В същност аз от няколко години спрях да използвам ХМ решетка, освен в случаите, когато се налага да демарирам, но то е само докато се пооправят нещата. Така оставям на пчелите да определят колко трябва да снася майката и в случая кое е по-важно за тях. Обикновено поддържам майката да е в най-долния корпус. Правя прегледи на 10-тина дни и ако се налага ротирам плодниковите корпуси. При силен принос пчелите сами блокират майката, така че не се губи от медосбора, а при много силен се добавя още един корпус. Аз по принцип нямам много силни паши, но е изключителна рядкост да намеря майката в медовите корпуси. По принцип те се състоят предимно от новоизградени пити. Вярно малко повече е работата, но съм имал доста случаи когато при по-слаби паши, каквито са в моя район и използване на решетка, пчелите блокират майката и почти не слагат над ХМ решетка, а тези дето са свободни хем събират повече мед, хем запазват работното си състояние. Другият вариант е намаляване на броя на рамките в медовите корпуси. В тоя случаи, както се получи тази година съм вадил пити над три кила.

evgeni.filimonov
07.08.2012, 15:13
Аз вече 3 та година работя по този начини и съм много доволен. При мен пашата е една, ливадна с малко липа, започва в началото на юни и приключва до средата на юли. Гледал съм какво има в плодниците под ХР, пило на 8 рамки от летва до летва. Но винаги съм се стремял надХР да има магазин с мед, като при Венер.

Димитър Бонев
07.08.2012, 19:43
Това точно писах и аз. Техниката е оправдана когато главната паша е само една

Владо-Gillan
09.08.2012, 18:48
А махате ли хранилките зимата, или ги оставяте, да зимуват пчелите на хранилки като входовете на хранилките да не са затворени? wink; wink; wink; wink; wink; wink; wink; wink; wink; wink;

ogan
09.08.2012, 20:39
Моите зимуват с хранилките, с 12 бр. ДБ съм. Досега не съм имал проблеми.

Владо-Gillan
09.08.2012, 20:48
drinks; drinks; drinks; drinks; точно така, като съм по свободен ще понапиша, малко по темата за хранилките

Пламен Ганев
09.08.2012, 22:47
ЛР който е готов за разширение с трети корпус или полукорпус трябва да има минимум по 6-7 рамки пило в корпус и по 8-9 междурамия пчели в двата корпуса.Ако ги докарваш така масово втората половина на Април,моите поздравления!

Юрий Цветков
15.08.2012, 20:24
ЛР който е готов за разширение с трети корпус или полукорпус трябва да има минимум по 6-7 рамки пило в корпус и по 8-9 междурамия пчели в двата корпуса.Ако ги докарваш така масово втората половина на Април,моите поздравления!Ако поста е отправен към мен, не успявам всяка година ( пример тази и миналата), но предните 4-5 подред да успявах.

Angel_A
16.08.2012, 07:00
До колегата Юрий Цветков,
Колега искам да попитам каква е идеята за наилон вместо табла през февруари и не се ли получава много конденз поради тази причина или има някаква особенност при поставянето му. Питам защото преди време опитах нещо подобно, но резултата беше отчайващ (много влага в кошера, мухлясали пити, варовито пило и т.н.) работя основно с ДБ. Успех.

evgeni.filimonov
16.08.2012, 07:58
Мога и аз да напиша мнението си по този въпрос.
Проблем е ако оставиш найлона за цялата зима, а когато го поставиш февруари, този найлон спомага за затоплрянето на гнездото. ПРи това положение пчелите по лесно поддържат нужния микроклимат и значително увеличават отглеждането на пило, а това значи и поддържане на по висока температура и разпускане на кълбото. А когато е разпуснато кълбото, повечето рамки са покрити от пчелите и не може да се образува влага и мухлясване на пити. Още по добре се получава ако се сложи и питка над рамките, найлона предпазва от това питката да изсъхне и да се втвърди. Също така един поглед отгоре и се вижда какво е положението в плодника. Аз поставям и покривната табла върху найлона. Може да се направи и прорез на найлона, за да се ползва и хранилката.
Нека и Юрката си напише мнението по този въпрос.

Spens
16.08.2012, 18:24
Не виждам каква може да е ползата от поставяне на найлон над гнездото освен ако не се изолират магазини или корпуси,микроклимата си го има и без найлон...даже отворените капачета на хранилките през зимата подобряват вентилацията и спомагат за излизане на влагата,плътното запечатване не виждам с какво би помогнало,добре е да се чуят ползите от това и за в бъдеще производителите да предлагат "окомплектовани" с парче найлон 50/50 кошерите wink;

evgeni.filimonov
16.08.2012, 18:33
Помага за задържане на така ценната топлина, колега.
А който иска и кумин да им направи и отдушници.

Spens
16.08.2012, 18:50
Помага за задържане на така ценната топлина, колега.
А който иска и кумин да им направи и отдушници.
Съгласен съм Евгени-за пролетното развитие температурата е от значение,мисълта ми е че и без найлон семействата се подготвят за ранните паши а през зимата каква работа върши найлона?Възглавничните рамки не са ли достатъчни?Още повече че споменавате че има прорези за хранилки и поставяне на питки...."Херметизацията" в случая се нарушава?...

evgeni.filimonov
16.08.2012, 20:30
Чакай, говорим за пролетното развитие, за зимата не се препоръчва.
Съгласен съм, че и без найлон ще се развият, но силните обаче.
На средните и слабите доста ще им помогне да се развият по бързо.

Ангел Йосифов
16.08.2012, 20:41
Моите пчелички до сега не са се оплаквали от найлона.Конденз се получава чак когато започнат да отглеждат повечко пило-от средата на февруари,а тогава и водичка им е нужна.

Юрий Цветков
16.08.2012, 22:49
До колегата Юрий Цветков,
Колега искам да попитам каква е идеята за наилон вместо табла през февруари и не се ли получава много конденз поради тази причина или има някаква особенност при поставянето му. Питам защото преди време опитах нещо подобно, но резултата беше отчайващ (много влага в кошера, мухлясали пити, варовито пило и т.н.) работя основно с ДБ. Успех.Евгени и Ангел са описали общо взето каква е целта с найлона. Слагам го според времето, края на Януари, началото на февруари с цел да получа "херметически" таван. Целта е задържане на топлината и влагата. За отглеждането на пило, освен определена температура е необходима и определена влажност. При увеличаване на количеството на пилото се получава конденз по найлона, но пчелите си го обират, защото им е нужна и вода за производството на млечице за храненето на това пило. Не им се налага да я търсят на вън. До сега не съм имал мухлясали или влажни пити, но дъната ми са с отворен мрежест отвор целогодишно.

Angel_A
17.08.2012, 06:56
Благодаря Юрий. Успех.

Юрий Цветков
17.08.2012, 22:15
Благодаря. Успех и на теб, а на всички колеги.

ogan
20.08.2012, 20:38
Колега Юрий, какъв е размерът на мрежестия отвор, на който зимуват?

Юрий Цветков
20.08.2012, 22:19
10 х 33 см почти по цялата ширина на дъното, веднага след прелката.

kyuchukov
16.09.2012, 15:36
Юрий, да кажеш отворите на двата корпуса как ги държиш когато слагаш найлона и с какви дъна си?

Юрий Цветков
16.09.2012, 20:42
Прелките на корпусите са затворени. А дъната ми са плитки с мрежест отвор по цялата ширина на дъното и е около 10х33 см.

Хари потър
21.03.2013, 08:29
Ще се опитам накратко да опиша моята техника на пчеларстване. Работя с корпусни кошери. За плодник ползвам 2 стандартни ЛР корпуса, а за медови, корпуси с височина 17 см и рамки -16 см....Тази година ще работя по същата схема ,бихте ли споделили ,колоко е средния ви добив на мед от кошер и каква паша имате.

Юрий Цветков
21.03.2013, 21:26
Пашата е акация (според климатичните условия), слънчоглед и при влажно време и ливади между тях. През годините, добива ми варира от -0кг (2007г.) до 50-55кг (среден, макс 70 кг.) през 2005, 2003, 1998 и т.н.

П.п. За 2007 слагам минус пред 0, защото не само, че нищо не извадих, ами и цяло лято подхранвах, за да ги поддържам живи.

Nic
22.03.2013, 11:55
Да ви питам, по книгите пише, че по това време се отнема първия корпус на ЛР /ако са били два/ за затопляне на семейството и да спомага за по-нататъшното му развитие. Вие как процедирате, това правите ли го. И ако не Вие как постъпвате. Благодаря Ви!

Юрий Цветков
22.03.2013, 20:28
Аз не го правя. Но ако семейството е много отслабнало и имам време, поставям найлон между двата корпуса. Не плътно, а на около 2-3 см от предната стена на корпусите за да ползват долната прелка. Горните са затворени.

Nik_m
22.03.2013, 21:01
Да ви питам, по книгите пише, че по това време се отнема първия корпус на ЛР /ако са били два/ за затопляне на семейството и да спомага за по-нататъшното му развитие. Вие как процедирате, това правите ли го. И ако не Вие как постъпвате. Благодаря Ви!
Топлият въздух няма как да падне на долу и не виждам как отнемането на долния корпус ще помогне за затоплянето на кошера даже напротив.
Доста от пчеларите зимуват даже на отворени дъна.

valaz
23.01.2014, 20:55
Юри, не споделяш, ползваш ли ханеманови решетки при ЛР кошерите? Ако ползваш - кога и как?

vanHanegem
23.01.2014, 22:33
[QUOTE=Nic;22804]Да ви питам, по книгите пише, че по това време се отнема първия корпус на ЛР /ако са били два/ за затопляне на семейството и да спомага за по-нататъшното му развитие. Вие как процедирате, това правите ли го. И ако не Вие как постъпвате. Благодаря Ви![/QUOTE

Това се прави последните дни на февруари-първите дни на март. Силното стесняване и затопляне на гнездото, т.е. "зазимяването" напролет е много по-важно от това през есента.

vlado 9
24.01.2014, 17:15
[/QUOTE

Това се прави последните дни на февруари-първите дни на март. Силното стесняване и затопляне на гнездото, т.е. "зазимяването" напролет е много по-важно от това през есента.[/QUOTE]
+може и към 20 март,зависи от надморската височина и годината

vanHanegem
24.01.2014, 17:44
Колегата Nic е от Ямбол!

Юрий Цветков
27.01.2014, 11:14
Юри, не споделяш, ползваш ли ханеманови решетки при ЛР кошерите? Ако ползваш - кога и как?
Ползвам само ако искам да огранича майката за да заложат маточници в другите корпуси. Иначе не.

evgeni.filimonov
27.01.2014, 14:22
Ангел Грънчаров пише в една от книгите си, че ХР е кормилото, с което пчеларя управлява семейството. Аз я ползвам задължително.

Niki1313
27.01.2014, 21:08
Ангел Грънчаров пише в една от книгите си, че ХР е кормилото, с което пчеларя управлява семейството. Аз я ползвам задължително.

Ханемановата решетка е хубаво средство за развиване на пчелното семейство, но с нея трябва да се работи внимателно и не постоянно. При използването на ханеманова решетка добивите, каквито и да са те, падат от 15 до 20%

nih
28.01.2014, 14:47
Ханемановата решетка е хубаво средство за развиване на пчелното семейство, но с нея трябва да се работи внимателно и не постоянно. При използването на ханеманова решетка добивите, каквито и да са те, падат от 15 до 20%

Добивите зависят от уменията на пчеларя, аз не съм забелязал намаление на добивите, а задължително ползвам ХР всяка година.
Има една особеност корпусите под ХР са винаги затворени по време на главните паши оставам отворени само медовиците.

rosty_sz
28.01.2014, 16:29
Това е интересно. Дори и основния вход на дъното ли затваряш?

динев
28.01.2014, 17:35
От каде излизат търтеите?

nih
28.01.2014, 19:46
Да, идеята е по време на главната паша основната маса работещи пчели да качват в медовиците и да заобикалят XP по-този начин се избягва снижаването на добивите.С XP най-елегантно можеш да си играеш с обема на плодника по-време на медосбора: малък-плодник = повече мед = по-износени пчели и в зависимост от целите и времевият диапазон между главните паши решаваш какъв вариант те устройва.

< От каде излизат търтеите? >
Отначало им отварях тесен отвор като сменях положението му през ден, после почнах да им отварям за няколко часа след 9 и затварям после да не могат да се приберат и да влязат над XP.Последните години вече не се интересувам какво правят и къде са, десетина дена ще устискат дъната са ми на мрежа целогодишно.

Светозар Каменов
28.01.2014, 20:22
В този ред на мисли, може ли при ДБ кошер да се затвори прелката на плодника и да се направи такава през магазините?

Niki1313
28.01.2014, 20:42
Добивите зависят от уменията на пчеларя, аз не съм забелязал намаление на добивите, а задължително ползвам ХР всяка година.
Има една особеност корпусите под ХР са винаги затворени по време на главните паши оставам отворени само медовиците.

Ако успеем да се оттърсим оп предубежденията си и забравим клишетата и лозунгите (...Добивите зависят от уменията на пчеларя...), тогава нашето съзнание ще е по-отворено и креативно.

Имам един въпрос, към двусмисленото недвусмислие.
(...аз не съм забелязал намаление на добивите, а задължително ползвам ХР всяка година...)
На базата на какво забеляза, че няма намаляване на добивите, като всяка година използваш ханеманова решетка.

evgeni.filimonov
28.01.2014, 21:23
Последното ми прозвуча като заяждане. Четете между редовете, не приемайте буквално всичко.
ХР служи за преграда през която да не минава майката. ХР служи за регулиране обема на плодника.
ХР пречи само на слабите семейства. ХР може леко да затруднява пчелите, но не влияе на добивите, особено при силните семейства.
Така мисля аз. Ползвам я постоянно, особено при ливадна паша. Иначе майката си ходи навсякъде, не можеш да извадиш една цяла пита с мед. Сравнявам с колега, който е в моя район и не ползва ХР.

simo
28.01.2014, 21:34
Гена, въпреки, че досега не съм ползвал ХР/макар че са купени и седят в склада/ съм склонен да те подкрепя. Това лято вдигнах моите на четири корпуса и мед не мога да извадя, няма пита дето не е нацвъкано и пило. Срам ме е да кажа, но началото на октомври вадих мед и отделно в склада сега имам три корпуса с пити с мед. Затова и вече се замислям дали да не мина на ДБ, чиста работа.

evgeni.filimonov
28.01.2014, 22:54
Много пило - малко мед. Правиш мощно семейство, което прави пчели, но не можеш да извадиш стоков мед. Извади ХР-ки от склада и ще си решиш проблемите. Не ми се говори за ДБ кошерите. Те ме ограничават, все едно че съм с вързани ръце.

Искрен Мутафов
29.01.2014, 00:31
В този ред на мисли, може ли при ДБ кошер да се затвори прелката на плодника и да се направи такава през магазините?

Може, що да не може, но ще трябва да пробиваш магазините. Зависи колко рамкови са ДБ, но по рядко се случва майката да се качи от плодника в магазините.

srg
29.01.2014, 10:19
.... Срам ме е да кажа, но началото на октомври вадих мед и отделно в склада сега имам три корпуса с пити с мед. Затова и вече се замислям дали да не мина на ДБ, чиста работа.
Напълно споделям мислите ти. От няколко LR кошера и аз вадих мед наесен.Повечето от кошерите ми са ДБ и една майка не ми се качи в магазините това лято. Не искам завързвам дебат LR или ДБ , но до тук ДБ печели по болшенството от показателите.

Цеко
29.01.2014, 11:47
В магазина слагам 1-2 пити по малко, хем повече восък добивам, хем по лесно за разпечатване и майката много рядко се качва горе. С ХР е добре но ми се вижда по трудоемко?

Niki1313
29.01.2014, 18:30
Напълно споделям мислите ти. От няколко LR кошера и аз вадих мед наесен.Повечето от кошерите ми са ДБ и една майка не ми се качи в магазините това лято. Не искам завързвам дебат LR или ДБ , но до тук ДБ печели по болшенството от показателите.

В годините съм минал през няколко системи, но най доволен си оставам от модифицирания многокорпусен ДБ

kuline
29.01.2014, 20:17
В годините съм минал през няколко системи, но най доволен си оставам от модифицирания многокорпусен ДБ

Защото....(аргументи)
Уж ще си помагаме взаимно, а то....

valaz
29.01.2014, 21:17
XР се явява едно препятствие за пчелите, пренасящи нектар от плодника към медовия корпус, което несъмнено ги затруднява. За избягване на това явление се оставя отвор над решетката. Тогава нектаросъбирачките носят нектара направо в медовия корпус, но губят контакта с майката, което също влияе негативно на тяхната работа.

evgeni.filimonov
29.01.2014, 21:40
Не съм много съгласен. Ползвам ХР на почти всичките семейства. Оставям всички входове отворени, а масово пчелите предпочитат да влизат през основния вход и естествено през ХР.

А този модифициран многокорпусен ДБ , трябва да е доста як човек, за да се справи с него, освен ако не е
осмак !

Niki1313
29.01.2014, 21:54
Съпругата ми чете една много интересна книга (според нея) и от време на време ми споделя случки, които силно я впечатляват.
Та става въпрос за състрадание и взаимопомощ и в тази връзка реших, че и аз бих бил полезен на някого, като споделя опит и добри методи за пчеларстване (според мен). – (Лириката ми е третото АЗ)

Както казах в предния пост, през годините съм минал през няколко системи кошери и методи – Лангстрот Рут, МК на Станчо Георгиев, ДБ с две майки и МК с две майки едно върху друго, но най доволен оставам от Многокорпусен ДБ.

Това представлява:
- Дълбоко дъно с вътрешен прашецоуловител ( не на всичките семейства)
- Плодник – ДБ, 300 мм. рамка
- Магазини - ДБ, 300 мм. рамка – един или два според силата и пашата
- ЛангсРутов корпус, когато е необходимо – 1 бр.

До акацията развивам ДБ до 10 рамки по различни методи. Ако семействата са много силни, вдигам пило във втори ДБ-тов корпус ако ли не поставям магазини от МК кошери с рамка 230 мм. За акацията майките не се качват в магазина. В началото на липата майките се качват в магазините – ДБ или многокорпусни и снасят на средните пити по 2-3 рамки. , но това не е проблем, защото със засилването на пашата, пчелите смъкват майката в плодника и докато настъпи време за изваждане на меда, пилото вече се е излюпило. По време на слънчогледа добавям още един магазин с 300 мм. рамка.

До преди време работех така но с Ханеманова решетка и добивите ми бяха по ниски. Тогава направих опит на няколко кошера и поставих Ханеманова решетка с горен вход и пчелите влизаха над нея но пак слизаха долу при майката и добивите не бяха кой знае колко по-високи.

Провеждане на опити с ХР, с вход над ХР, без ХР в Щатите
1. С ХР - 15 кг.
2. С вход над ХР - 18 кг.
3. Без ХР - 21 кг.

Предимства на системата – силни семейства, високи добиви и контрол над роенето
Недостатъци – тежко и много бач.

Също практикувам делене на семействата на две в края на юли, но това друг път, че стана дълго и банално.

Niki1313
29.01.2014, 22:25
Една от задявките ми http://www.youtube.com/watch?v=zUKvJNEUOE0&feature=youtu.be

evgeni.filimonov
29.01.2014, 22:53
Е, значи имаш страхотна паша. Когато има добра паша, не е нужно да се ползва ХР и да се ограничава майката. Това пчелите правят сами. Но когато пашата е по слаба, както ливадната паша - в полупланинските и планинските райони, там ХР помага.

nih
29.01.2014, 23:23
Първо искам да се извиня на колегата Niki1313 , ако съм го засегнал по някакъв начин след което искам да изтъкна че не се вземам за някакъв корифей в пчеларството даже напротив, но считам че форума е място в което се споделя опита и се учим взаимно от грешките си, също така считам за меродавно опит граден с години ./поне 10-15г./ без да искам да засягам някого би ли споделил с линк или книга тези проведени опити в Щатите?

Светозар Каменов
30.01.2014, 10:36
Niki1313, явно кръста ти е добре. :)

Интересно ми е дали си пробвал с втори корпус ДБ и отгоре колкото е необходимо магазини ДБ - 3, 4, 5?

Nik_m
30.01.2014, 11:03
Едни са много доволни от ХР други не, което означава че трябва да може да работиш с нея.
Тази година ще си взема за половината семейства и ще видя как е.
Един колега миналата година работи с ХР и остана много доволен, след всяка паша вади мед и отводка с оплодена майка която продава от семействата с ХР.

Цеко
30.01.2014, 11:47
Едни са много доволни от ХР други не, което означава че трябва да може да работиш с нея.
Тази година ще си взема за половината семейства и ще видя как е.
Един колега миналата година работи с ХР и остана много доволен, след всяка паша вади мед и отводка с оплодена майка която продава от семействата с ХР.

И как става тоя номер ??? За меда съм съгласен, но за отводките......освен пашата да е била само една ?

Юрий Цветков
30.01.2014, 12:00
- Магазини - ДБ, 300 мм. рамка – един или два според силата и пашата
.Това го разбирам, като 2 или 4 магазина ДБ.Само да попитам. Стандартните магазини ДБ са по 170 мм, значи два са 340мм. При рамка ДБ 300мм, не ти ли свързват с мостове, даже и цели мини пити рамките от плодника и тези на магазините? Поне при мен винаги е ставало страшно мазало, когато съм правил такива опити.

evgeni.filimonov
30.01.2014, 12:38
И как става тоя номер ??? За меда съм съгласен, но за отводките......освен пашата да е била само една ?

ХР не създава отводката, създава я технологията на работа. Най-простия начин е ако се използва противороевия метод - наречен ДЕМАРИ.
Качването на част от пилото, обикновено запечатаното - над ХР. Тъй като покрай запечатаното пило има някоя и друга килийка с пресни яйца, пчелите обикновено залагат няколко маточника, може и само един. Ако се вдигне това пило още по нависоко, в трети корпус, а майката е в първи, ограничена с ХР, тогава задължително залагат маточници и отводката е готова.

nih
30.01.2014, 13:11
Да, много точно отговори колегата по-горе,а може и още от отводката да направи отводка.

Валтер Желязков
30.01.2014, 13:27
Това го разбирам, като 2 или 4 магазина ДБ.Само да попитам. Стандартните магазини ДБ са по 170 мм, значи два са 340мм. При рамка ДБ 300мм, не ти ли свързват с мостове, даже и цели мини пити рамките от плодника и тези на магазините? Поне при мен винаги е ставало страшно мазало, когато съм правил такива опити.
Аз го разбирам като плодник върху плодника, ако има нужда се разширява с ЛР корпус.

Nik_m
30.01.2014, 14:24
И как става тоя номер ??? За меда съм съгласен, но за отводките......освен пашата да е била само една ?

Както evgeni.filimonov точно така работи, при него имаше 2 основни паши акация и слънчоглед.
Макар, че тия отводки след слънчогледа не виждам смисъл от тях, но хората и тогава купуват.

evgeni.filimonov
30.01.2014, 15:02
Да, много точно отговори колегата по-горе,а може и още от отводката да направи отводка.

Точно така правя, взимам рамката със запечатания маточник и още две рамки, заедно с пчелите , слагам ги в сандъчето и ги карам на другия пчелин. Имам два пчелина на 4 км един от друг. Така не се връщат старите пчели, а и избягвам близкородствеността. Корпуса от който съм взел отводката, става медови, след като се излюпи пилото.

Ангел Йосифов
30.01.2014, 15:25
, че тия отводки след слънчогледа не виждам смисъл от тях.


Когато забележиш-разбереш смисъла на тези отводки след слънчогледа-тогава все едно си изкачил едно стъпало в развитието си като пчелар.

BateMisho
30.01.2014, 16:10
ХР не създава отводката, създава я технологията на работа. Най-простия начин е ако се използва противороевия метод - наречен ДЕМАРИ.
Качването на част от пилото, обикновено запечатаното - над ХР. Тъй като покрай запечатаното пило има някоя и друга килийка с пресни яйца, пчелите обикновено залагат няколко маточника, може и само един. Ако се вдигне това пило още по нависоко, в трети корпус, а майката е в първи, ограничена с ХР, тогава задължително залагат маточници и отводката е готова.

Евгени, конкретен въпрос - кога прилагаш метода на Демари? Предполагам края на април, най-късно началото на май, но преди акациевата паша. След като вдигнеш запечатаното пило, отваряш ли прелкте на корпусите над ХР или не? Срещам разнопосочни мнения по въпроса. Дори твърдение, че пчелите не градят пити ако прелките са отворени, защото се нарушава температурния режим.

Моите кошери са на около 670м надморска височина в полупланински район с преобладаваща ливадна паша и малко акация и тази година смятам да ползвам ХР за силните семейства.

Ангел Йосифов
30.01.2014, 16:59
[QUOTE=BateMisho;33407]Евгени, конкретен въпрос - кога прилагаш метода на Демари?

Всяко едно действие в пчеларството се изпълнява не по дати,а когато му дойде времето.В случая "Демари" се прилага непосредственно преди пашата с цел ограничаване на откритото пило.

evgeni.filimonov
30.01.2014, 17:22
Евгени, конкретен въпрос - кога прилагаш метода на Демари? Предполагам края на април, най-късно началото на май, но преди акациевата паша. След като вдигнеш запечатаното пило, отваряш ли прелкте на корпусите над ХР или не? Срещам разнопосочни мнения по въпроса. Дори твърдение, че пчелите не градят пити ако прелките са отворени, защото се нарушава температурния режим.

Моите кошери са на около 670м надморска височина в полупланински район с преобладаваща ливадна паша и малко акация и тази година смятам да ползвам ХР за силните семейства.

Аз съм на 870 м надморска височина. Демарирам само силните семейства, които са изпълнили двата корпуса и то в началото на започване на пашата (при мен е ливадна)или няколко дни преди нея. При мен това е в началото на юни. Ако някое семейство по-рано се развие, правя го по рано, като му добавям и трети корпус иначе има опасност от роене. Все още експериментирам с третия корпус, на някои семейства го слагам над ХР, на някои като трети корпус. Демарираните семейства остават на един корпус за плодник до края на юли. После ги пускам на два корпуса като зазимявам семействата на два корпуса и семейството е в горния корпус заедно със запасите. Тези семейства, които не са изпълнили два корпуса за пашата, оставям на един корпус , ХР и отгоре магазин. Някои семейства оставям на два корпуса за плодник , отгоре слагам ХР. Забелязал съм, че индивидуално трябва да се подхожда към всяко семейство, поне на този етап от моята практика. Оставям всички входове отворени. Градят си нормално по време на паша.

nih
30.01.2014, 18:23
Здравей Евгени виждам че имаме сходни виждания относно отглеждането на пчели, но ти явно имаш повече практически опит от мен.Сигурен съм че си пробвал двумайчино отглеждане, което според мен е по-подходящо в твоят случай на ливадна паша, която предполага силни семейства за по-дълъг период от време, би ли споделил твоят опит?

Niki1313
30.01.2014, 19:22
Това го разбирам, като 2 или 4 магазина ДБ.Само да попитам. Стандартните магазини ДБ са по 170 мм, значи два са 340мм. При рамка ДБ 300мм, не ти ли свързват с мостове, даже и цели мини пити рамките от плодника и тези на магазините? Поне при мен винаги е ставало страшно мазало, когато съм правил такива опити.

Плодник 310 мм.;рамка 300 мм.
Магазин 310 мм.;рамка 300 мм.
При 10-тина милиметра разстояние, дори и да се образуват мостове между корпусите, не е драма. Те са малки и незначителни.


Първо искам да се извиня на колегата Niki1313 , ако съм го засегнал по някакъв начин след което искам да изтъкна че не се вземам за някакъв корифей в пчеларството даже напротив, но считам че форума е място в което се споделя опита и се учим взаимно от грешките си, също така считам за меродавно опит граден с години ./поне 10-15г./ без да искам да засягам някого би ли споделил с линк или книга тези проведени опити в Щатите?


Списание "Пчели" 2001 или 2002 г. Миналата година търсих това списание в архивите си но не успях да го намеря. В интернет също нищо не успях да намеря. Ако М.Дикова е благосклонна към нас, може да пусне статията.

BateMisho
31.01.2014, 12:02
Евгени, благодаря за включването. Бях останал с впечатление, че районите ни са еднакви.

Ангел Йосифов, забележката е правилна. В случая исках да добия представа кога семействата на колегата са добре развити и готови за демариране. Моята цел е края на април - началото на май, за да хвана малкото акация в района.

Ангел Йосифов
31.01.2014, 15:37
Какво имаш след акацията?

BateMisho
31.01.2014, 16:31
В селото има река с върби, овошки, акация, ливади, малко слънчоглед и широколистна гора.

Ангел Йосифов
31.01.2014, 18:58
Съветът ми е да демарираш на ливадата.Ако ограничиш майката(пилото) на акацията,за ливадата няма да имаш пчели за медобер.

Юрий Цветков
31.01.2014, 21:20
Плодник 310 мм.;рамка 300 мм.
Магазин 310 мм.;рамка 300 мм.
При 10-тина милиметра разстояние, дори и да се образуват мостове между корпусите, не е драма. Те са малки и незначителни.

Благодаря. Помислих, че слагаш ДБ рамки в 2 стандартни ДБ магазина. Иначе до 10 мм си е стандартно разстояние.

BateMisho
03.02.2014, 15:37
Съветът ми е да демарираш на ливадата.Ако ограничиш майката(пилото) на акацията,за ливадата няма да имаш пчели за медобер.

Благодаря за отговора.
Има логика и в това предложение, особено ако не успея да развия добре семействата за акацията.
Но не разбирам защо ще остана без пчели ако огранича майката по-рано. Все пак, ако приложа Демари в края на април, майката ще продължи да снася в плодника без да се качва нагоре. Така след акациявата паша мога пак да демарирам - вадя меда, запечатаното пило отива горе и посрещам ливадната паша. Някой дали прилага метода по два пъти?

Nik_m
04.02.2014, 16:29
http://www.youtube.com/watch?v=mB7Vab9hxmg
Моите отводки които купих от колегата използваш този метод бяха толкова силни като на клипа, но с малко повече запечатано пило и с подхранване се развиха много бързо.
Есента почти нямаше разлика между отводките и старите семейства.

evgeni.filimonov
04.02.2014, 21:10
Евгени, благодаря за включването. Бях останал с впечатление, че районите ни са еднакви.

Ангел Йосифов, забележката е правилна. В случая исках да добия представа кога семействата на колегата са добре развити и готови за демариране. Моята цел е края на април - началото на май, за да хвана малкото акация в района.

Малкото акация не разчитай на нея, това се мъчех да правя доста години. Обикновено или е хладно или вали по нейно време, поне при нас. Развивай семействата за ливадната паша. Силното семейство ще ти даде много мед от ливадната паша, която е 45 дни. Силните семейства събират и от по-слабите паши, каквато е ливадната.

evgeni.filimonov
04.02.2014, 21:14
Здравей Евгени виждам че имаме сходни виждания относно отглеждането на пчели, но ти явно имаш повече практически опит от мен.Сигурен съм че си пробвал двумайчино отглеждане, което според мен е по-подходящо в твоят случай на ливадна паша, която предполага силни семейства за по-дълъг период от време, би ли споделил твоят опит?

За съжаление, нямам опит с двумайчини семейства. Опитах се след демариране да оставя майка да се изведе над ХР, но изчезна основната. Има време и за това, но като му дойде времето.