PDA

Виж пълната версия : НАПАДЕНИЕ



ianev
02.08.2012, 18:09
Днес реших да извадя и последния мед за годината но има едно голямо НО. Както си вадих рамките и изведнъж стана нападение на 6 от кошерите ми като пчелите идваха от посока на съседен пчелин и с вода пръсках и ходовете стесних на 2 пчели да могат да минат и пак нападението продължаваше на 3 от тях. И в крайна сметка ги затрупах с трева за първи път виждам такова чудо и то бяха нападнати силни кошери. Дано сега тези трите който съм ги затрупал с трева оцелеят мисля тази вечер да ги оставя затрупани next_mad; tube;

ianev
02.08.2012, 19:46
Преди малко минах пак през пчелина работите се бяха поуспокоили. Само по капаците имаше струпани пчели но те може да са от самите кошери но не махнах тревата утре към 8-9 ще е махна

evgeni.filimonov
02.08.2012, 19:58
Вече трябва да се притворят прелките, заради кражбите и заради осите.

ivandespotov
03.08.2012, 18:51
Вече трябва да се притворят прелките, заради кражбите и заради осите. Една от основните предпоставки за появата на АГ е прегряване на гнездото, а тези дни се очакват температури около 40! Затова помислете добре!!! Аз не бих стеснявал сега. Лично мнение, има и вариант за изгорени кошери, кой как реши!

ianev
03.08.2012, 19:48
След като махнах тревата днес всичко се нормализира но бая умрели пчели вадеха от кошерите било е голяма сеч. Пак имаш по някой друг крадец но кошерите се бранеха успешно!

Петър84
06.10.2013, 22:21
Преди една седмица оставих три магазини рамки,бяха не до изградени имаха малко мед оставих ги на не повече от 20-метра от кошерите,викам си какво може да стане има малко мед пчелите ще го вземат.На същия ден имаше нападение интересното беше че нападна семейство беше силно,и още по интересното за мен беше че беше нападнато същото семейство от което предния ден от магазина бях извадил тези три рамки.Това си го обяснявам че миризмата на питите е насочила пчелите точно към това семейство.ИЗВОД по никакъв повода не трябва да се слага мед,захарен сироп макар и малко във близост до кошерите

ianev
07.10.2013, 07:50
Не са проблем магазините че са на 20 метра. При свалянето им много си се забавил и са налетели пчели в кошера на който си свалил магазини. От там нататък е ясно 1-2 са се измъкнали и са се върнали в по силния кошер и слабия е бил нападнат. За това тези процедури по това време се правят късния следобед или сутринта по с време ...

зуница
08.10.2013, 15:11
Още една предпоставка за нападение е поставянето на поилката на пролет близо да пчелина.Ако пък решите да научите пчелите да ходят на нея с подсладена вода проблемът е готов.Пчели на не до там грижовни пчелари покрай водата откриват и пропуски в сигурността на по-слаби ваши семейства.Дори силните губят време и пчели в защитата на кошера.Наблюдава се масово налитане на пчели от чужди пчелини.В резултат колегите не само ,че не поят пчелите си ,но няма нужда и да ги подхранват напролет.С един "мързел" две печалби.Ако на пролет семейство стане жертва на нападение и не загине ,това го връща поне месец назад в развитието с всички последствия .Общо взето нападението може да стане не само по вина на собственика на пчелина ,който с не съобразени действия го предизвика , но и по вина на безгрижието на друг "колега".
Към средствата за прекратяване на нападението, когато е възникнало мога да добавя завъртане на нападнатия кошер на 180 градуса и покриването на предната страна с покривка или подобно.Нападенията зависят силно и от това какви пчели гледате не само вие, но и колегите около вас.

Петър84
09.10.2013, 07:48
Нападението стана не във деня когато свалих магазина а на другия ден след като бях оставил на открито тези пити.Как ще си обясните това че беше нападнат точно тоя кошер от който извадих питите??

ianev
09.10.2013, 09:42
Според мен е бил нападнат още предния ден

Петър84
10.10.2013, 13:33
Според мен е бил нападнат още предния денне колега магазина го свалих половин час преди да се стъмни,а на другия ден до обяд нямаше летеж на пчели беше студено,след обяд направи тая глупост да оставя въпросните пити.Ще ми отговориш ли на въпроса

Валтер Желязков
10.10.2013, 15:53
Има ли възможност при ваденето на рамките и свалянето на магазина да е покапал мед по кошера, а на другия ден, когато летежа се е увеличил пчелите са надушили мед и са нападнали кошера?

kunev
02.09.2014, 19:35
Здравейте , днес към 19.30 ч отидох при пчелите за да им дам по малко сироп и при единия от кошерите гледам странен митинг. Докато си свърша работата и да взема телефона за да го снимам като че ли малко се поразтури. Може ли това да е нападение / твърде кротки бяха и само пълзяха и се трупаха на купчина , включително и по палета под кошера / Ако пък не е нападение на какво може да се дължи това

Петър84
02.09.2014, 20:13
Здравейте , днес към 19.30 ч отидох при пчелите за да им дам по малко сироп и при единия от кошерите гледам странен митинг. Докато си свърша работата и да взема телефона за да го снимам като че ли малко се поразтури. Може ли това да е нападение / твърде кротки бяха и само пълзяха и се трупаха на купчина , включително и по палета под кошера / Ако пък не е нападение на какво може да се дължи товаАко има умрели пчели значи е нападение.

kunev
02.09.2014, 20:21
Не , нямаше . Утре ще видим какво ще стане

Ангел Йосифов
02.09.2014, 20:25
По това време се случва пчелите да вземат "на нож" търтеите.Обърни внимание на умрелите пред кошера.

zayo
02.09.2014, 21:16
По това време се случва пчелите да вземат "на нож" търтеите.Обърни внимание на умрелите пред кошера.

Точно това наблюдавах преди два дни на прелките пред няколко кошера. Горкичките се дърпаха да влязат обратно в кошера, но по една-две пчели ги теглеха и изхвърляха навън. Май, май не е добре да си търтей през септември :D !

kunev
03.09.2014, 17:20
Казусът в крайна сметка се оказа доста интересен. Днес сутринта отидох отново да видя какво става и намерих под кошера 20 - 30 умрели пчели но и доста странен летеж откъм задната страна на кошера.Погледнах отдолу и под дъното от външната страна на мрежата едно кълбо пчели с диаметър около 20 см /прилича на малък рояк/. Стръсках го в един нуклеус , налях им малко сиропче и се надявам в близките дни да стане ясно има ли майка за да реша какво ще ги правя . Иначе бързо като че ли се организираха , за около час вече имаше"фейс контрол" на входа и отстрани изглеждаше като че винаги са били в този нуклеус !

Ангел Йосифов
03.09.2014, 19:05
Браво за кошерчето.Липсва му горна прелка и още поне два корпуса отгоре.Браво!