PDA

Виж пълната версия : ЗАЩО МАЙКАТА СНАСЯ ИЗ КОРПУСИТЕ



sersemin
02.08.2012, 08:35
Здравейте,
от скоро се занимаваме с пчеларство/опитваме се да се учим:)/ и един факт, който установихме при последното отваряне много ни озадачи.Повечето кошери, които ползваме са ДБ,обаче имаме и няколко Рут-кошера и там нещата изглеждат доста объркани.
Та става дума за един кошер /системата РУТ/,където незнайно защо майката снася по много и навсякъде из корпусите.Нормално ли е да има доста пило, както в основата на кошера,така и 2 двата му корпуса?Каква е причината?
(Моля за сериозни отговори,чиито цел не е да ми се обяснява колко съм тъп-това си го знам:)))))

scutellator
02.08.2012, 11:09
Нормално е. По тази причина много от пчеларите използват ханеманови решетки(ХР) за да ограничат майката в долните два или най-долния корпус. Обикновено когато започне пашата медът натиска майката надолу и тя иска не иска остава да снася най-отолу. Но това не винаги е така. Повечето пчели складират меда най-отгоре, но не всички (инстинктите се обуславят от гените им ). Някои майки пък въобще не се качват по горните корпуси. Ще откриеш че има много възможни междинни степени между двата екстремума.

Това което може да направиш е :
ако по време на главната паша майката е най-отгоре, да я затвориш с ХР заедно с корпуса/корпусите с пило най-отдолу. В противен случай семейството дава по-малко мед (тъй като по правило пчелите складират меда най-отгоре, където в случая се и намира пилото). ХР също има някакъв негативен ефект върху количеството събран мед ( все оак служи като преграда), но тук ползите са повече.

Ако в горните корпуси има и пити само с мед и някоя и друга с малко пило, като повечето от пилото в кошера е под меда- просто центрофугирай питите по които няма пило. Не е голям проблем.

Ако към момента това че има много пило навсякъде те притеснява, към Септември може да започнеш подхранване с ударни дози за да може пчелите да образуват запаси над пилото.

evgeni.filimonov
02.08.2012, 14:07
Аз бих направил следното:
Ако има пълни рамки с мед и то само мед - ще ги изцентрофугирам.
Ще махна единия корпус и ще ги оставя на два корпуса, като рамките със запечатаното пило и маломедните ще ги сложа в първи корпус, а във втори корпус ще сложа откритото пило, 2-3 празни рамки в средата , за да може майката да снася в тях и в краищата ще сложа рамките с прашец и мед. Ще сложа и лентите в горния корпус. И ще подхранвам по малко. Пчелите ще пренесат меда от долния корпус и ще си го подредят където те си искат.

sersemin
10.08.2012, 06:26
Мерси за изчерпателните отговори!:)