PDA

Виж пълната версия : ПОДХРАНВАНЕ НА ПЧЕЛНОТО СЕМЕЙСТВО



Страници : [1] 2

buci59
30.09.2010, 09:48
Пчеларите често изпадат в ситуация,която ги принуждава да дават изкуствена храна,защото пчелните семейства нямат необходимия резерв.При подхранването на пчелите със захарен сироп и белтъчното подхранване,са установени норми,които трябва да се спазват стриктно,в противен случай може да се нанесат щети,без да забележим това.
Има 2 вида подхранвания:
1.Подбуждащо-което се прилага в малки дози и което може да се прави през ден.
2.За попълване на хранителните запаси-с по-големи дози до допълване на запасите.

Ангел Йосифов
02.10.2010, 14:00
Имам едно семейство,което може би ще се наложи да подхранвам за запасяване.Добре ли ще бъде към меда да прибавя прашец и ако да колко.

buci59
02.10.2010, 14:12
За допълване на запасите е по-добре дададеш чист мед,без добавка от прашец.Прашецът се добавя към питката с мед или сиропа рано напролет когато липсва като протеин в храната на пчелите,който активизира яйцеснасянето на майката.Сега това не е необходимо.

Ангел Йосифов
15.11.2010, 18:03
Кога е по-добре да се постави питка?Сега докато е топло или януари.Питам,защото днес един възрастен пчелар си купи два кашона готова храна и сподели че сега ще я слага.Иначе кошерите му имали достатъчно медови запаси.Слагал сега по 1кг а края на февруари или началото на март 2-3 кг пита.

Танаси
15.11.2010, 18:09
Ако сега слака по 1 кг. на семеиство няма ли пчелите да активират маиката да започне да снася особенно както времето е по топло, а след това към края на ноември като започнат да падат рязко температурите какъв ще е резултатът.Колеги какво мислите за това.

buci59
15.11.2010, 18:23
Готовите храни,които се предлагат на пазара са с добавки от протеин,така,че сега е крайно нежелателно те да се поставят,защото неминуемо ще активират майката.След 15-20 януари вече може да се слагат тъй като естественото полагане на яйца от майката вече е започнало.

Ангел Йосифов
15.11.2010, 19:19
И аз поставих същия въпрос-дали след подхранването сега няма да провокира развитие на семействата.Човекът отговори че това е твърда храна и не провокира семействата за разлика от поставянето на мед или сироп.

Станко Ставров
15.11.2010, 21:19
Алексей не виждам смисъла да се слага толкова рано питка, ако семейството има достатъчно хранителни запаси в плодника според неговите думи. Другото което ме учудва как побира 2-3кг. питка в надрамъчното пространство, освен ако кошерите му не са пригодени за това. Ако хранителните запаси са под 9кг.е редно първата питка да се сложи към края на декември и да е от порядъка на 800г., а следващите през месец до стабилизирането на температурите през ноща над 10 градуса, когато може вече да се слага и сироп.Това е моето мнение, но нека и по-опитните да споделят.Успех на всички.

христо
15.11.2010, 21:25
Да се слага питка сега може само ако меда е много малко- да не умрат от глад. Ама не е добре...

Юрий Цветков
15.11.2010, 22:33
И аз поставих същия въпрос-дали след подхранването сега няма да провокира развитие на семействата.Човекът отговори че това е твърда храна и не провокира семействата за разлика от поставянето на мед или сироп.
Има една много стара и мъдра народна поговорка: "Не питай старило - а питай патило". Пълна глупост е твърдение, че меда ще активира развитието на семейството, а питката не. Ако имаш възможност питай този човек какво разбира под "много мед". За мен това е над 30 кг. в кошера.

evgeni.filimonov
16.11.2010, 12:22
И аз не вярвам чистия мед да активизира майката, но за всеки случай към 25 ти ноември падат драстично температурите, ако нещо се притесняваш от това, сложи им за да го имат в запас. Та нали по принцип около тях има постоянно мед, това значи ли че той активизира майката. пчелите си знаят кога да се активизират, имат си биологичен часовник - повечето мед ще им трябва от началото на януари нататък.

Ангел Йосифов
16.11.2010, 14:31
Колеги не съм решил да слагам питки просто зададох въпрос,който ми се стори интересен.Някъде из книгите пишеше че семействата трябва да са ;обвити; с храна за да се чувстват сигурни което води до интензивно развитие.Убеден съм че сега не му е времето за интензивно развитие.

Ангел Йосифов
16.11.2010, 14:40
Да се слага питка сега може само ако меда е много малко- да не умрат от глад. Ама не е добре... Бих искал да чуя повече по въпроса-защо нее добре.Благодаря.

Ангел Йосифов
16.11.2010, 14:45
И аз не вярвам чистия мед да активизира майката, но за всеки случай към 25 ти ноември падат драстично температурите, ако нещо се притесняваш от това, сложи им за да го имат в запас. Та нали по принцип около тях има постоянно мед, това значи ли че той активизира майката. пчелите си знаят кога да се активизират, имат си биологичен часовник - повечето мед ще им трябва от началото на януари нататък. Какво би станало ако сега им сложиш мед зад преградната дъска или в хранилката?

христо
16.11.2010, 15:15
Първо- защото показва , че не са положени нужните грижи за семейството навреме за да се запаси с храна за зимата. Второ , защото подхранване по това време ще изтощи физиологично зимуващите пчели, понеже не консумират прашец. Трето- не е задължително да предизвика активиране на майката(снасяне на яйца) но е възможно, а студовете идват.Четвърто- щом отсега се подхранва, това би следвало да означава , че ще се храни цяла зима, което пък означава безпокоене, при застудяване и невъзможност за облитане може да доведе до още по неприятни последици.Затова според мен - само с цел спасяване от гладна смърт може сега да се храни. Но не ангажирам никого с това мнение и няма да споря с никой.

vanHanegem
16.11.2010, 15:48
Мисля, че този отговор е достатъчно точен.

Следващите въпроси за подхранване по това време на годината трябва да са на друго ниво - анатомично, физиологично, дори цитологично(клетъчно) и кои клетъчни структури биха се увредили и как - цитоплазматичен ретикулум, митохондрии, апарат на Голджи и т.н.

scutellator
16.11.2010, 17:44
Струва ми се че малко преигравате. Дори и да не се подхранва амортизации пак ще има. Щом диша, зачи е обречено да умре.
Моите пчели всяка година ги зазимявам на мед от слънчоглед. Каквозначение има дали ще ядат захаросания мед или кърмовото тесто. Купената храна дори е много по-добра за пчелите от захаросания мед.
http://www.bienenfutter.eu/bg/Produkte/Apifonda/

Ангел Йосифов
01.12.2010, 13:44
Може ли при направата на инвертирал сироп да се използва пудра захар вместо кристална.

ANIBAL
17.12.2010, 16:59
Мисля,че пудрата захар има повече отпадъци и те са неусвояеми .Не е чиста.И сухата кристална захар има такива,на много по-малко.С пудрата ментетата са много повече./добавките/

ANIBAL
17.12.2010, 17:33
Апропо,подхранването е необходимо, ако пчеларя го предвижда.Има нужда от него.Не се прави ей така по слухове.Защото сме прочели или са ни казали.За мен периода има значене.И целта е най-важна.Подхранва се най-вече с течна храна.Дори през януари.Това събужда желание за развитие.Белтъчната храна на пчелите е прашеца и той не бива да отсъства от гнездото.Наши колеги добавят различни видове белтъчни носители.Те са предимно за скоростно стимулиране на яйцеснасянето на майката.Но дори да се дадат ,не бива да се прекалява.Защото може да настъпи храносмилателно разстройство и знаете изхода от това.Природата е решила каква да бъде храната на пчелите.Твърдата храна се дава само ,когато пчелите са в зимен покой.Никога освен това състояние.В периодите когато няма никакво пило.Ако се налага подхранване през период на развитие и има неблагоприятни климатични условия ,се дава полутечна храна.МЕД.

vanHanegem
17.12.2010, 19:17
Хайде да не бъдем толкова категорични и да отричаме труда на голям брой учени, посветили живота си и подчинили кариерата си този проблем. Нека това, което смятаме, че е правилно не го представяме като аксиома.
Апропо...защо пък "Твърдата храна се дава само ,когато пчелите са в зимен покой.Никога освен това състояние.''????
Ето тази неаргументирана категоричност никак не ми е ясна и......въобще не ми харесва по такъв начин да се дискутира!
АЗ ПЪК ВЪОБЩЕ НЕ СПОДЕЛЯМ ТОВА МНЕНИЕ И ГО СМЯТАМ МЕКО КАЗАНО ЗА НЕСЕРИОЗНО!!!

ANIBAL
17.12.2010, 19:52
Разбирам реакцията на колегата.Защо само, когато са в покой? Става въпрос за усвояването на тази твърда храна от пчелите.За това за какво ще я използват.За условията при които ще я използват. на мен ми е известно ,че пчелите през активния сезон се хранят само с течна храна,наречена НЕКТАР.Твърдата е под формата на прашец.Но питам аз, вие като твърда храна какво разбирате?Ако е това, което се досещам,добре ще е да споделите опита си.Обикновенно пчелите започват активния си живот след започването на яйценосната дейност на майката.За мен единствено течната храна отговаря на изискванията за бързо и лесно производство на личинкова храна.Нуждата от ВОДА е преодоляна.Ако пчелите приемат твърда храна това се превръща в проблем.Затова ,ако ви е направило впечатление в поста ми,аз споменавам за по-добро решение полутечна храна да се използва.Ще се радвам на вашето обяснение -как и защо твърдата храна може да се дава по всяко време на сезона.Благодаря ви.

toko652003
17.12.2010, 20:31
За да не стават недоразумения споменавайте при каква
външна ТЕМПЕРАТУРА правите подхранването било то с течна или твърда храна.
Аз също смятам, че през зимата и ранна пролет е не е препоръчително да се дава течна храна дори и температурите да са плюсови.
Ако прогнозата за времето вещае трайни плюсови температури е друг въпрос.

п.п.kosta zhelev на о.Кипър хранят целогодишно
нека имаме в предвид, къде е местоположението на даден пчелин

Юрий Цветков
17.12.2010, 20:40
Относно твърдата храна ( захарно-медни и др. питки ), и аз не мисля, че може да се ползва само и единствено, когато пчелите са в покой. Дори смятам, че в ранна пролет, когато вече има цъфтящи растения в природата, но времето е непостоянно, това е много по-добър вариант за подхранване, отколкото захарен сироп. Разбира се за мен лично най-добрата храна са натуралния пчелен мед и цветен прашец.

Юрий Цветков
17.12.2010, 21:52
Коста, искрено се надявам, че провокацията ти към vanHanegem е добронамерена и се надявам, всичко да е в рамките на добрия тон.

Относно предния ми пост. Съгласен съм с теб, че влагата не е проблем, дори рано напролет, аз използвам като покривало на плодника найлон. Точно с цел да задържа конденза в гнездото, за да не се налага на пчелите да търся вода на вън. По-бавното усвояване на питките е едно от големите им предимства ( както и ти сподели ), и то е, че пчелите взимат само колкото им е нужно и не свалят излишъка в питите, с което биха намалили работния обем на майката вътре в кълбото. За разлика от питките, сиропа винаги се сваля в килийките. Също така и при създаването на отводки, подхранването с питка, носи много по-малко риск от кражби и нападение отколкото сиропа, особено ако е меден. Освен това бавното усвояване на храната, имитира постоянен приток, които е гаранция за постоянно развитие на семейството. Ако се даде по-голямо количество сироп ( особено от далече живеещи пчелари, като мен и теб ), пчелите приемат това, като силна паша и за тях в приоритет се превръща пренасянето на този сироп в питите - пчелното гнездо (дом), а не толкова развитието на семейството. За това и препоръките са да се храни стимулиращо с малки дози по -често. Но това аз и ти няма как да го правим.

христо
18.12.2010, 14:14
Хайде да не бъдем толкова категорични и да отричаме труда на голям брой учени, посветили живота си и подчинили кариерата си този проблем. Нека това, което смятаме, че е правилно не го представяме като аксиома.
Апропо...защо пък "Твърдата храна се дава само ,когато пчелите са в зимен покой.Никога освен това състояние.''????
Ето тази неаргументирана категоричност никак не ми е ясна и......въобще не ми харесва по такъв начин да се дискутира!
АЗ ПЪК ВЪОБЩЕ НЕ СПОДЕЛЯМ ТОВА МНЕНИЕ И ГО СМЯТАМ МЕКО КАЗАНО ЗА НЕСЕРИОЗНО!!!


Как да се разбира това - че посред лято слагате питки твърда храна на семействата си ли ? Моля за аргументиран отговор.

ANIBAL
18.12.2010, 14:25
Нещо конкретно-пчелите реагират на всяка доза храна единствено и само с ПИЛО.Това е отговор на /доставката/.Реакция характерна на техния вид.Ето защо появата на пило през зимата не ви е понятна и поносима.Това значи усвояване на запасите.Страх от загуба на семейства.За повечето колеги -Да.Как да няма връзка с развтието на пчелите?Има много открития от наши колеги ,които са забравени и потъват в прах.Това не значи ,че няма пчелари ,които не ги признават и практикуват.

toko652003
18.12.2010, 15:20
В друг пост бях споменал, защо е вредно да се подхранва със течна храна ЯНУАРИ.Ще поясня. Дори и да се увеличи пилото според мен това е нежелателно заради опасноста от последващо трайно застудяване случващо се често в северна България.
Ако има на повече пити пило след това подбудително подхранване е възможно да не устиска до март, защото пчелите знаете не си оставят пилото и кълбото ще е в състояние на полуразпуснатост, ще консумират много храна и ако е неподходящо времето за облитане последва загиване на семейството малко преди да се затопли.
Наистина е хубаво да се правят експерименти по дадени открития, но да се казва, че са такива, а не че това е обичайна практика от всички.
Няма страх,а практичност.

А за твърдата храна мнението ми е че може да се дава по всяко време на годината особенно ако е мед и прашец естествено, когато е нужно. На всеки е ясно, че храната под формата на нектар се усвоява най-добре, но е от значение по кое време на годината се дава.

ANIBAL
18.12.2010, 16:08
Значи,говорим с теб за един и същ период.Рано пролетта.Това разбират повечето от нас.Точно в този период течната храна е стимулатор за осеменяване.Да, това ще изиграе лоша шега и много сълзи ще се ронят ,ако не се подготви човек.Какво за вас е обичайна практика?Нека да уточним това понятие.Според мен е това, което процедираме на своя пчелин.Че го споделяме с колеги май не се одобрява.Особено, ако е различно от известното ви.Значи пилото е цел ,не препятствие.И целта да се произведе е и смисъла на това подхранване през периода за който говорим.Риска ,не трябва да присъства дори в мислите ни.Не се прави ей така-решаваме и го правим.Страха от загуба на семейства е достатъчен да възпре от тази практика повечето от вас.Но тези ,които имат куража да се подготвят за това начинание разбират неговата ефективност през сезона още рано.Смея да говоря,че конструкцията кошер трябва да бъде променен.Не заради смисъла на диалога.А заради много недостатъци от гледна точка на доброто зимуване.Период важен и решаващ за всички нас и за пчелите.Аз не съм достатъчно убеден в качествата и ползата на нашите кошери.Самите превантивни мерки ,които правим в отделни случаи доказват това.Присъствието на дълбокото дъно ,не ви ли доказва тази тенденция.Преди кога ще се говори за такова.Ще можеш ли колега да споменеш дори за това дъно пред някой КЛАСИК.Но както съм видял и те се развиват и се движат с модните направления сред пчеларите.ПРИЗНАВАТ И СЕ ПРИОБЩАВАТ КЪМ ПОЛЕЗНИТЕ ТЕНДЕНЦИИ.

toko652003
18.12.2010, 18:33
Не виждам логика да се подготвям за ранно пило, когато навън е минусова температура и то трайно.
Интересно ми е какво се случи със семействата на колеги, които целогодошно потдържаха в активно състояние. Миналата година бяха големи оптимисти, но така и не споменаха за резултата.

В природата как е? Винаги се стремя(практикувам) да е аналогично с природното.Пчелите зимата имат нужда от ПОКОЙ няма как да действам против инстинктите им.

Това което правиш на твоя пчелин с неговото местоположение и климатични особенности на региона може да е правилно, но при мен не е т.е.условията са други.

vanHanegem
18.12.2010, 18:41
Колега Желев!А кога е рано пролетта? Първия пролетен ден е 22.03.

Юрий Цветков
18.12.2010, 18:55
Интересно ми е какво се случи със семействата на колеги, които целогодошно потдържаха в активно състояние. Миналата година бяха големи оптимисти, но така и не споменаха за резултата.

И на мен ми е много интересно. Въпросния колега е регистриран с ник nikoko в другия форум. (поне беше докато и аз имах регистрация). Той така и не пожела да разкрие подробности около експеримента си.Не знам дали е регистриран и тук, за да ни разясни, ако иска разбира се. До колкото знам е член на Пловдивското пчеларско дружество и ако има колеги които са наясно с този експеримент, нека те ни информират. Може би г-н Бонев?

христо
19.12.2010, 10:41
Колега Желев!А кога е рано пролетта? Първия пролетен ден е 22.03.


За мене - началото на февруари.

ANIBAL
19.12.2010, 11:53
Здравейте,Уважаеми!
Токо е абсолютно прав.При мен нещата са по-различни.Но пролетта при мен идва с празника Трифон зарезан.Това е отделно нещо разбира се.Всички не са така.Но имам и други мисли.Например,че активноста на семействата започва много преди 22.03.Още във активна зима.Значи течната храна не може да се даде току така.Тя изисква подготовка и пособия.Нашите кошери може би не са подготвени за тази функция.Това е въпрос на конструкция.В подготовката влиза и семейството.Неговата сила.Значи не всяко семейство може да приема течна храна.Това е характерно за периода.
И колегата Ван Хамаленен,понеже чета и неговите постове ,горещо препоръчва да се купуват кошери от къде беше.Добре е да се търсят такива конструкции,които позволяват и тази функция.Тогава няма да ви се струва за невъзможно този факт.
Защо и коя е причината за това действие? Подхранване с течна храна.Мисля,че посочих вече периода на нейното приемане.Първото пило.Аз съвсем лесно разбирам за това събитие.Как става това ще изчакам да чуя и други методи за тази констатация.От мненията ,които са написани единствено Токо и Юри правят разсъждения в тази посока.Природата Токо не мисли като нас хората.Тя е доста щадяща откъм пчелите.Аз смятам пчеларството за полезно занимание-Бизнес.И всички действия, които върша са в този аспект.Нека ви посоча един друг период,също като този.Есенния.Тогава се прави същото подхранване.Целта му е същата.Защо тогава се стремим старите пчели да отгледат необходимото пило?Защо не гледаме на тях природно.Замислете се,ако можете и ще разберете моите подбуди.Защо да е по-различно положението през пролетта.Заради студа ли?Или защото ви мързи?А може би защото не знаете?Само една причина отлага тази дейност-Възможноста.Тя е основателна и категорична.Няма лек за нея.Но трябва да си признаваме,когато тя съществува.

toko652003
19.12.2010, 13:59
Добре уточнихме, че при теб е по-топло.
Но какво се случва с кълбото и пилото ако внезапно времето се застуди, а си подхранвал със течна храна и продължават ли да я вдигат?Държа да ми отговориш.

Природата ги щади точно така. Пчеларите понякога не.В природата няма нектароотделянезимата и ранна пролет поради ниските температури точно по тази причина и пчеларя не би трябвало да дава течна храна. Мисля, че по това трябва да се ръководим. Какъвто и кошер да се ползва нямали отвън нектар,прашец... и не могат ли да се ОБЛЕТЯТ(най-важното) е загубена кауза особенно ако температурите са ниски.
Първото подхранване го правя с мед края на февруари или началото на март.Едва края на март си позволявам течна храна.
За мен най-ефективното и безопасно стимулиране на майката зимата е надраскването на медени участаци около пилото.

христо
19.12.2010, 14:09
Добре уточнихме, че при теб е по-топло.
Но какво се случва с кълбото и пилото ако внезапно времето се застуди, а си подхранвал със течна храна и продължават ли да я вдигат?Държа да ми отговориш.

Природата ги щади точно така. Пчеларите понякога не.В природата няма нектароотделянезимата и ранна пролет поради ниските температури точно по тази причина и пчеларя не би трябвало да дава течна храна. Мисля, че по това трябва да се ръководим. Какъвто и кошер да се ползва нямали отвън нектар,прашец... и не могат ли да се ОБЛЕТЯТ(най-важното) е загубена кауза особенно ако температурите са ниски.
Първото подхранване го правя с мед края на февруари или началото на март.Едва края на март си позволявам течна храна.
За мен най-ефективното и безопасно стимулиране на майката зимата е надраскването на медени участаци около пилото.


ТОЧНО! Просто зависи от района - на юг по рано , на север - по късно. Горе долу разминаването е месец.

ANIBAL
19.12.2010, 16:42
Кажи ми колега,ти на северния полюс ли живееш?
Какво се случва?Да видим.За да има пило в кошера ,то температурата е определено висока.Дори и да има сняг и да няма някакво хранене,пак е висока.Къде колега се намира най-топлата част на кошера?Точно там е и храната.При внезапно застудяване,кълбото се свива и може да има непокрито пило.Какво общо има това с храната?Течната.Пчелите свалят ,толкова колкото могат да поместят покрай това същото пило.Колкото може да покрият.Кълбото се интересува най-много от съседна пита.И Ако има пило за какво кълбо говорим?То кълбото Се разпуска и е доста рехаво ,когато има наличие на пило.Конструкцията на кошера може да позволи напълно добавянето на течна храна.Какво те учудва.Когато застудее внезапно пчелите спират този принос.Да, в природата няма никакъв приток на нектар през тези месеци.Но само при тези условия пчелите реагират.Защо да не го създадем ние.Не правим ли постоянно това- симулация на паша.Прашеца е в изобилие в гнездото.Досега не зная пчелар ,които да е създал главна паша на пчелите по този начин.Единствено тази от Супермаркета.Само тя.Да ,това е и моя практика,да разпечатвам пити-участъци от питата с мед.Но това го правя едва, когато природата е благосклонна на по високи температури.Когато имам възможност да държа питата в ръка,без опасност за пилото.Дотогава разчитам на конструкцията на кошера и подхранване с течна храна.

vanHanegem
19.12.2010, 17:09
Здравейте,Уважаеми!
Токо е абсолютно прав.При мен нещата са по-различни.Но пролетта при мен идва с празника Трифон зарезан.Това е отделно нещо разбира се.Всички не са така.Но имам и други мисли.Например,че активноста на семействата започва много преди 22.03.Още във активна зима.Значи течната храна не може да се даде току така.Тя изисква подготовка и пособия.Нашите кошери може би не са подготвени за тази функция.Това е въпрос на конструкция.В подготовката влиза и семейството.Неговата сила.Значи не всяко семейство може да приема течна храна.Това е характерно за периода.
И колегата Ван Хамаленен,понеже чета и неговите постове ,горещо препоръчва да се купуват кошери от къде беше.Добре е да се търсят такива конструкции,които позволяват и тази функция.Тогава няма да ви се струва за невъзможно този факт.
Защо и коя е причината за това действие? Подхранване с течна храна.Мисля,че посочих вече периода на нейното приемане.Първото пило.Аз съвсем лесно разбирам за това събитие.Как става това ще изчакам да чуя и други методи за тази констатация.От мненията ,които са написани единствено Токо и Юри правят разсъждения в тази посока.Природата Токо не мисли като нас хората.Тя е доста щадяща откъм пчелите.Аз смятам пчеларството за полезно занимание-Бизнес.И всички действия, които върша са в този аспект.Нека ви посоча един друг период,също като този.Есенния.Тогава се прави същото подхранване.Целта му е същата.Защо тогава се стремим старите пчели да отгледат необходимото пило?Защо не гледаме на тях природно.Замислете се,ако можете и ще разберете моите подбуди.Защо да е по-различно положението през пролетта.Заради студа ли?Или защото ви мързи?А може би защото не знаете?Само една причина отлага тази дейност-Възможноста.Тя е основателна и категорична.Няма лек за нея.Но трябва да си признаваме,когато тя съществува.
Да разбирам ли,че течна храна се дава при появата на първото пило(януари) при силните семейства(кога ги определяме като такива - по Коледа ли?), но за това трябва да имаме специална конструкция кошери(пособия???) и подготовка(?!), освен това ВЪЗМОЖНОСТ(каква - време, пари...??), за да се превърне пчеларството в полезно занимание-бизнес и всичките ни действия да са насочени в този аспект! Освен това оставам с впечатление, че няма никаква разлика в действията през януари! и есента-най-вероятно август!
Извинете ме, но нещо не мога да разбера! Бихте ли се пояснили, но ако може не толкова подробно, че трудно Ви "улавям" мисълта?

ANIBAL
19.12.2010, 17:51
Господин колега!
Не сте в моя калибър на практика и за това ,ако може да не си пишем думи в кавички.Приемам го различно.Стила на писане е подтикнат от колеги като теб,които не могат да УЛАВЯТ мисълта.Но смятам,че сте схванали напълно основите на зимуването.Защо не и по Коледа,да провериш силата на семействата си.Бъдете уверен,че пред вас не стои някой ЛЕКАР,а пчелар живял и пораснал с пчелите.И поне ,ако не заради друго ,ами заради любовта на всички пчелари към тези създания ,пишете и четете правилно.
От поста написан от вас разбирам,че идеално сте схванали принципа ,на който са ме учили други.Вече отдавна не сред нас.Да, не ви пречи нищо от една проверка.Да, конструкцията на кошера е такава,че я позволява.Да,иска подготовка,но тя е отпреди много време още от есента.Имаме колеги Юри например ,който напълно е усвоил създаване на огромно семейство.Това е важно.И, ако такова семейство се пробуди навреме,се получават интересни резултати.Но както Токо и аз казахме ,природата иска друго.Затова се налага така грубо да се намесваме в живота на пчелите.Правим го непрекъснато колега.И през целия сезон.Какво е пролетта?Едва началото.Под ВЪЗМОЖНОСТ,аз разбирам времето и начина, когато се работи с тях.Ами не всички имаме ВЪЗМОЖНОСТ да провеждаме специалните практики.Например разширяване ,подхранване, придаване на каквото си намислил.Наистина кошера търпи промени.И моите също.Заради същите причини ,които споменах.Надявам се да бях ясен.

toko652003
19.12.2010, 17:57
При внезапно застудяване,кълбото се свива и може да има непокрито пило.Какво общо има това с храната?Течната.Пчелите свалят ,толкова колкото могат да поместят покрай това същото пило.Колкото може да покрият.Кълбото се интересува най-много от съседна пита.И Ако има пило за какво кълбо говорим?То кълбото Се разпуска и е доста рехаво ,когато има наличие на пило...

Общото, че като ги възбудиш с ТЕЧНА ХРАНА наистина тя имитира нектар спор няма и яйцеснасянето е по-голямо съответно повече пило от обикновенното, сам си го казал има вероятност да остане при застудяваненепокрито. Кълбото(пчелите) от полуразпуснато или разпуснато състояние пак си го казал ще се свие. Течна храна= повече пило=непокрито при застудяване.
Зимата когато е полуразпуснато или напълно разпуснато просто няма как да си потдържа температурата дълго време в това състояние,затова консумира повече храна,а това води до по-често облитане. Нарушен е вече покоя отвсякъде просто няма как да се облети(повтарям се вече)

Да предположим, че имаме кошер с променена''конструкция'' силно семейство и проблемите са решени как ще се облетят?
Пчелите когато са в покой могат да не се облитат и повече от 60 дни , но с случая не са.

vanHanegem
19.12.2010, 18:09
''Надявам се да бях ясен.''


Не съвсем, но не се притеснявайте! Гениалните открития винаги са противоречиви! Затова са гениални! Бъдете уверен, че ще бъдат оценени и може би ще са фундамент за още такива! Дерзайте - като гледам въобще не Ви "мързи".

П.С. А що се отнася за "някои лекари"! Ако бяха пчелари(като Вас), светът нямаше да е същия - той просто нямаше да.....съществува, ПИНОКИО !

toko652003
19.12.2010, 18:19
Не е лошо да се отвори тема ''Необичайни и експериментални практики''.
Засега за мен темата е приключена.

ANIBAL
19.12.2010, 18:33
Много правилно.Да ,така е
Облитането е най-големия проблем.Това е и причината за голямата смъртност през зимата.При мен ,тя не е проблем.Но как е при вас?Да не мислиш ,че пилото е много повече?Да не мислиш,че природата не позволява и облитане през този период?Дори при теб.Само високата надморска височина е препятствие.Но тези колеги знаят,че при тях е с месец време разликата.Това ,което постъпва при тях е само за симулация.Като количество не се различава съществено.Затова не се съмнявай за препълване на червото.Само течноста трябва да е медова.Аз ползвам разпечатката от медосбора.Нея я топя през зимата.Тогава няма летящи пчели ,работя на спокойствие.И още нещо, момента на начало.Колко време си мислиш,че отнема това хранене от първото облитане?Нека да не сме черногледи и да погледнем пролетта в нейната прелест.Януарския студ не бива да ни плаши.Той е здраве.Горният вход надали присъства на всички кошери и технорогии.Много от нас го смятат за излишен.Но при мен го има на всеки кошер.Когато пчелите имат нужда от облитане те го правят.Особено когато пилото е повече.Снега не им пречи да летят дори.Твърдата храна ги принуждава да излизат навън да търсят ВОДА.Течната отлага това.И когато прашеца е поне две пити.няма причина за безпокойство.Да облитането е проблем.мисля,че нашата природа е такава,че позволява това да става,често.Ако ги няма навън пчелите ,не искат да облитат.Преценката е тяхна и прецизна.

ANIBAL
19.12.2010, 19:03
Виж Колега Ван-как беше.Помолих ви нещо,но не получих ответ.Значи вие наистина се вземате на сериозно?Като ЛЕКАР не зная какъв сте.И оценката ви за мен беше красноречива.Това е ,ТРЯБВА ДА Е ЗА ПОСЛЕДНО.Не бива така.Не се величая,ако имате това предвид.Смятам да си пишем и то често.Това,че съм ПИНОКИО за вас може само да ме обиди.Нещо повече.То няма да промени моята практика.Или ще ви направи по велик.Това е начина да си печелиш негатив ,а не събеседници.
За вас може нещо да е противоречиво,а за мен не е.Затова сме тук, за да ги обсъждаме тия моменти.
Между другото наистина имам общо с такива ,които правят Пинокио.Но те са МАЙСТОРИ.Вие какъв майстор сте господин Ван -как беше?И още нещо уважавам професията ви.
А защо светът не е загинал?Аз знам защо ЧОВЕК се посвещава на пчелите.Защото те го запленяват със своите звуци и със своята ФИЛОСОФИЯ.Гледайте да я усвоите колега.Ще станете по-добър.

toko652003
19.12.2010, 19:22
Не става дума за черногледство, а за наблюдения.
Всички пчели, които рано са извън покой преждевременно умират началото на март. Още една причина против прекалено ранното подхранване.
Може/би с излюпването на новите това не се забелязва, но така или иначе си е риск.

Юрий Цветков
19.12.2010, 20:26
Течна храна= повече пило=непокрито при застудяване.


= на гнилцови заболявания.

А защо изобщо е нужно да се подхранва в този период. Не е ли най-добре още в края на лятото да се оставят достатъчно големи запаси от храна и пчелите сами да си решават кога и как да се развиват. Аз лично освен че се стремя да оставя около 30 кг мед в кошера за зимуване, а оставям и мрежестите отвори на дъното напълно отворени с цел да забавя пролетното развитие на семейството.

Димитър Бонев
19.12.2010, 20:33
Ти нямаш ранна паша, но ние имаме и се стремим пчелите да са готови за нея. От район до район има разлика. Ние започваме развитието още през февруари. Естествено с питки. Гоним рапица и акация. Ако пчелите не са добре развити пиши ги бегали тези две паши.

христо
19.12.2010, 20:39
Ако не са пълни плодниците на 10-15 април , как ще хвана рапицата ? А ранните отводки ? То , че зависи от района - зависи , ама питките - януари , сиропа - края на февруари - това го правя вече доста години.

toko652003
19.12.2010, 20:45
За да не стават недоразумения споменавайте при каква
външна ТЕМПЕРАТУРА правите подхранването било то с течна или твърда храна.


Региона е от значение, защото има разлика в температурите.
Наистина е хубаво е да си сверяваме ''часовника'' според региона.
judge;

христо
19.12.2010, 20:52
Ами твърдата храна - обикновено в замръза. А сиропа- като има дрян , или бадеми , цъфтеж...

Станко Ставров
19.12.2010, 20:57
Доста се изписа по темата.Обсъдиха се какви ли не възможности.Според мен се подхранва ако е необходимо.Основната цел на подхранването е семейството да се развие и оползотвори максимално първата паша в района около пчелина.Освем ако не преследвате друга цел.Ако в един ДБ кошер е зазимено силно семейство с млада майка и14-16кг. мед, и семейството е иззимувало с малък подмор бих започнал стимулиращо подхранване с меден сироп по 200-300г, чак когато се стабилизира температурата през ноща над 10 градуса.Сиропа го давам само ако времето е лошо и не позволява на пчелите да летят. В района около пчелина в хубаво време има доста цъфтяща растителност осигуряваща подкрепителна паша.За да не забавя развитието си храната в семейството не бива да пада под 8кг.Убеден съм, че такова семейство ще оползотвори акациевата паша.Вариантите са много в зависимост от случая.Аз просто описах един от тях.

Юрий Цветков
19.12.2010, 21:06
При мен Акацията започва да цъфти около Гергьовден и семействата са готови поне седмица преди това. Рапица няма, но при добро стечение на обстоятелствата хващам и малко стоков мед от овошките ( най-вече Ябълки). . По рано какво да гоня.

ANIBAL
19.12.2010, 21:42
Твърдата храна е много добър вариант.Изпробвана и завещана от нашите учители.Мисля си за онези рецепти на тесто,които може да засрамят и една добра домакиня.Та какви ли не бъркочи се правят.Има и продуктивни от тях.Какви са вашите рецепти.Като течна храна аз използвам медов сироп.По необходимост и продължавам с захарен,но примесен с прашец.Прашеца ,обаче трябва да присъства винаги в гнездото.Може би и затова не виждам проблеми.Твърдата храна и при мен не е рядкост.Но присъства до определено време.Някои от нас използват и твърда храна през есенния подбудителен период.Мисля,че от гледна точка на спокойствието на пчелина е най-добрия вариант.Кражбите са забравени.

Димитър Бонев
19.12.2010, 21:56
При мен Акацията започва да цъфти около Гергьовден и семействата са готови поне седмица преди това. Рапица няма, но при добро стечение на обстоятелствата хващам и малко стоков мед от овошките ( най-вече Ябълки). . По рано какво да гоня.
Започвам да давам питки още в началото на февруари, а като се позатопли малко времето в питките слагам и прашец. Целта е да оползотворя рапицата, да взема отводка и да закарам на акация достатъчно силни семейства, че да си оправдая разходите.

Станко Ставров
19.12.2010, 22:05
При мен Акацията започва да цъфти около Гергьовден и семействата са готови поне седмица преди това. Рапица няма, но при добро стечение на обстоятелствата хващам и малко стоков мед от овошките ( най-вече Ябълки). . По рано какво да гоня.
Започвам да давам питки още в началото на февруари, а като се позатопли малко времето в питките слагам и прашец. Целта е да оползотворя рапицата, да взема отводка и да закарам на акация достатъчно силни семейства, че да си оправдая разходите.

За това става въпрос. При мен в района около пчелина има много леска и тази година още в началото на март от нея събираха много прашец при хубаво време.

ANIBAL
19.12.2010, 22:41
Ами, наскоро ми изнесоха една лекция.В нея се посочи за течна белтъчна храна.Получена през сезона от търтеевите далаци.Това нещо определено ми изглежда като допинг.Добавка към течната храна.Но дали няма да е и добре към тестото?

vanHanegem
19.12.2010, 22:47
Белтъчен хидролизат - в твърда форма(лиофилизиран) към тестото и в течна към сиропа е добро решение.

ANIBAL
19.12.2010, 22:58
Значи досега не съм ползвал такова нещо.Но белтъка на яйце.Определено.Е, само дозирано.От едно яйце на литър.Знаеш ли, като започне да осеменява майката ,ако няма белтъчна храна ,се губи част от пилото.Яйцата.Стават жертва в името на поколението.Затова прашеца да е преобладаващ.А за добавките може и без тях ,ако има достатъчно прашец.Но ,ако липсва, задължително е да им доставим.

vanHanegem
19.12.2010, 23:05
И да има - пак им се дава допълнително! От много -глава не боли. Ефекта е поразителен! А белтък от яйце - това е "смрад". Няма кой да си играе и да рискува!

N-2
20.12.2010, 11:02
Хайде да не бъдем толкова категорични и да отричаме труда на голям брой учени, посветили живота си и подчинили кариерата си този проблем. Нека това, което смятаме, че е правилно не го представяме като аксиома.
Апропо...защо пък "Твърдата храна се дава само ,когато пчелите са в зимен покой.Никога освен това състояние.''????
Ето тази неаргументирана категоричност никак не ми е ясна и......въобще не ми харесва по такъв начин да се дискутира!
АЗ ПЪК ВЪОБЩЕ НЕ СПОДЕЛЯМ ТОВА МНЕНИЕ И ГО СМЯТАМ МЕКО КАЗАНО ЗА НЕСЕРИОЗНО!!!


Как да се разбира това - че посред лято слагате питки твърда храна на семействата си ли ? Моля за аргументиран отговор.
Аз слагам кристализирал мед /което си е твърда храна/ в пликчета върху гнездовите рамки през лятото и през цялата година на отводки и на семейства, нуждаещи се от храна. Смятам, че много хора го практикуват, защото подхранването с твърда храна, осигурява добро развитие на семейството без да се задръства плодника.
Също така подхранването с твърда храна е по-подходящо от подхранването със сироп в периоди без паша /от гледна точка на предизвикване на кражби/.

vanHanegem
20.12.2010, 12:18
Аз за същото исках да кажа, но не ми беше дадена тази възможност! При мен твърдата храна присъства целогодишно - суха захар, а в по-големи периоди от активния сезон е добре да има и кристализирал мед(тъй като тази година нямах такъв, слагах Апифонда).Доволен съм от резултата и не мисля да променям действията си и предстоящия сезон!

vanHanegem
20.12.2010, 15:00
"признавам че прочетох отгоре отгоре повечето постове и може да напиша нещо което вече някои е написал за което се извинявам"

Добре е все пак, че сте ги прочели! Но не трябваше да изтривате някои постове(..а те не са малко), защото точно в тях са описани като практика тези абсурди, за които Вие говорите!
И когато аз споменах, че "това е меко казно несериозно" се надигна този стршен и безсмислен вой! Може би трябваше да ги прочетете и да не ги триете - всъщност в тях имаше по-остри "определения", които са въпрос на гледна точка - всеки ги тълкува по своему. Така сте ги тълкували и сте направили това, което смятате че е добре за развитието на форума! Но ако човек започне да чете отначало възникналата от предходните 2 дни дискусия няма да може да разбере за какво става въпрос. Но Вашия последен пост е един извод на всичко написано от тези дни и аз се радвам, че в моите постове нямаше нищо, ама нищо по - различно от това(въпреки,че те вече не съществуват).

evgeni.filimonov
20.12.2010, 17:25
Напълно подкрепям мнението на Борислав. При пчелите е същото както и при растенията. Аз пролетта още през февруари направих разсад от семена Лофант, тъкмо тръгна и измръзна, мъка голяма, с толкова много дондуркане едвам оцеля и то частично. Повторих същото в края на март и този разсад дръпна за отрицателно време и надмина първия. Всичко си иска топлинка и светлинка, но от природата, не изкуствена.

христо
20.12.2010, 17:31
Борка , отговарям ти не за да споря ...Така написано звучи убедително , даже ... като от учебник . Но просто не е така. Пак ти казвам , не заради спора - досега по-късно от 20 януари не съм започвал да храня с тв. храна. Сиропа - зависи дали е по-студена зимата , като цъфне дряна , бадема..., някои години на 15март , други - на 20 февруари. Семействата на 10-15 април са за магазин - и това написаното , че едва кретат и са на 2 рамки и пилото е една рамка - просто не е така. Разбира се , трябва да доуточня , че моята "твърда храна " е само мед(кристализирал), че сироп слагам 2 пъти седмично по 250-300мл., че още кр. на февруари или н. март обръщам и разпечатвам медени участъци около пилото...А просто за да добавя нещо , но не за да споря - майките дори в най големия студ снасят - малко наистина и пчелите обикновено ги изяждат , но... Сложи черно платно на дъното декември и го извади след 3-4 дни и виж . Поздрави , никой не поучавам и с никой не искам да споря !

христо
20.12.2010, 17:34
Тъй като за мен по важен е добива , бройката тепърва ще се гони ( евентуално).А добива ме устройва !

toko652003
20.12.2010, 17:34
Колега за тези дати които говориш си е нормално за твоя регион и няма нищо необичайно.
Спора беше за течната храна през януари.

христо
20.12.2010, 17:38
Много колеги в добричко започват да слагат питките или мед още от януари за да активизирали майката понеже искали да хванат рапицата и след това си скубят косите че семействата или са умрели от глад или в началото на март вече са на по 1-2 рамки и се чудят дали да умират или не.



Аз чета добре ! А ти ?


Да храниш през декември, януари и февруари с цел активизиране на майката да снася е неоправдано а последствията са трудно поправими а в повечето случай и фатални.

toko652003
20.12.2010, 17:46
Да,но говори за Добричко ти знаеш ли, какъв студ е там януари и февруари?
Не мисля, че питките с мед ще активизират майката.По скоро слагат питки ако запасите са малко.
Ти говориш за края на февруари и началото на март и то за твърда храна, затова казвам, че има разлика.При теб и морския климат предполагам оказва влияние.

п.п. говоря за спора относно течната храна януари от първите постове не иде реч за поста на Борислав.

христо
20.12.2010, 17:57
О.К. , трябва да призная , че разлика в климатичните условия има . Но... категоричния тон - и още по-категоричния ми опит , вече толкова години - това ме провокира да отговоря.

христо
20.12.2010, 18:56
Ами значи спора е излишен и всички са прави - за себе си.

ANIBAL
20.12.2010, 19:59
Така де!
Стана ми ясно.Всички против мен.Не знам само това Добрич за център на планетата ли го мислите?Че тази държава има и други райони.Ако този Форум се пише Само за вашия Добрич ,нека .Само ще гледам изцепки.Няма да пиша.Господин Ван Хамаливан наистина изказа мисли, но неговите мисли оприличават мен и опита ми като не НЕСЕРИОЗНО , А КАТО НАЛУДНИЧАВО ДЕЙСТВИЕ.Бъдете конкретен господин как беше.Не лъжете.Има колеги ,които не можаха да прочетат вашето перчене.Пожелавам ви успех със сухата захар.И да ви информирам господин Ван хамаливан,мирише не белтъка, а жълтъка на яйцето.Но нали сте много ерудиран-Лекал.Не знам само как оприличихте моите пчели като инвалиди.Винаги става въпрос за мен!Един след друг се изреждате да си правите четки.Така ли?И да говорите колко са ми недъгави семействата.Е вие сте пророци.Няма да ангажирам никой с това, което смятам правилно.Не се нуждая от оценка.Това май е място за колегиални разговори.Но нейсе.Вече започва да ми прилича на нещо.То пилото само в моите кошери е такова да знаете.Особено през януари.Когато му давам сироп.Че аз го давам и през февруари.И през март.
Аз зададох и въпроси,но кой отговаря на колега като мен.Кой съм аз.Господин Александров,мен също са ме жилели пчели.И все пак си давам сметка за това ,което пиша.Не виждам причина толкова да ви разстрои моето ползване на течна храна.То тя влиза в употреба и при много други месеци.Страх ви е да откриете кошер през януари?Основателно.Но това май беше края на януари.Нали така.След пет дни става февруари.Дали пак ще ви е страх да го отворите?Все пак е февруари ,не е януари.Днес е дата ,която знаете.Точно след 30 дни започвам подхранване със сироп.Не трябваше ли първо да ви попитам дали да започна?Защото моите пчели ,които ще се излюпят са инвалиди или недъгави.Сега си давам сметка за случили се събития с мен.Но както и да е.Сядам на резервната скамейка .Нека видните майстори да покажат на какво са способни.Нека и аз прочета някоя полезна мисъл.
Поздрави от мен!!!

Юрий Цветков
20.12.2010, 20:26
Борка , отговарям ти не за да споря ...Така написано звучи убедително , даже ... като от учебник . Но просто не е така. Пак ти казвам , не заради спора - досега по-късно от 20 януари не съм започвал да храня с тв. храна. Сиропа - зависи дали е по-студена зимата , като цъфне дряна , бадема..., някои години на 15март , други - на 20 февруари. Семействата на 10-15 април са за магазин - и това написаното , че едва кретат и са на 2 рамки и пилото е една рамка - просто не е така. Разбира се , трябва да доуточня , че моята "твърда храна " е само мед(кристализирал), че сироп слагам 2 пъти седмично по 250-300мл., че още кр. на февруари или н. март обръщам и разпечатвам медени участъци около пилото...А просто за да добавя нещо , но не за да споря - майките дори в най големия студ снасят - малко наистина и пчелите обикновено ги изяждат , но... Сложи черно платно на дъното декември и го извади след 3-4 дни и виж . Поздрави , никой не поучавам и с никой не искам да споря !През пролетта храня само по изключение. Развитието на семействата го "форсирам" обикновено през Март ( зависимост от климатичните особености на годината), чрез въртене и ротиране на корпуси. Понякога и на отделни пити и резултата е семейство готово за медови копрус ( магазин) през втората половина на Април. През 2005 поради благоприятно стечение на обстоятелствата преди Гергьовден вадих мед от овошки (предполагам ябълки). Та в крайна сметка излиза, че постигам същите цели като теб, но с други методи. Не твърдя, че това е по-правилна технология на работа, но на мен ми носи по-добри резултати и мед с много ниска себестойност, което неминуемо се отразява на цената на която продавам и съответно на печалбата която реализирам, макър, че не това е водещо в желанието ми да се занимавам с Пчеларство.

христо
20.12.2010, 20:29
Не споря , имай предвид че "добиви" не е само мед . Изградени рамки , отводки , майки , восък , всичко е там.Според мен де...

Юрий Цветков
20.12.2010, 20:32
Не споря , имай предвид че "добиви" не е само мед . Изградени рамки , отводки , майки , восък , всичко е там.Според мен де...Да прав си. Просто меда е единствения продукт който аз произвеждам с комерсиална цел.

Юрий Цветков
20.12.2010, 20:36
А и климатичните условия при мен и теб са коренно различни, което е от огромно значение. На практика почти всичко зависи от тях. Какво като през Май 2010 по време на акацията, семействата ми бяха на по 4 корпуса. Максималните дневни температури бяха 14-15 градуса. Колко акациев мед получих - абсолютно нищо.

Бай Пчеличко
20.12.2010, 20:54
И все пак по темата : през януари поглеждам през прореза за хранилката , и ако пчелите са горе им давам питка от пудразахар , мед и сухо мляко , като добавя няколко капки "Форсатом" ! След това , когато цъфне дряна и времето е хубаво давам по 150-200гр. сироп 2-3 пъти през ден и резултата е добър , като мисля , че всички действия се определят от времето и няма точна рецепта !

vankata
20.12.2010, 21:01
Не сме се събрали в този форум да се караме и обиждаме за това kosta zhelev и vanHanegem ще бъдат наказани за 24 часа като няма да могат да влизат във форума.

христо
20.12.2010, 21:06
Вижте обаче :

И все пак по темата : през януари поглеждам през прореза за хранилката , и ако пчелите са горе им давам питка от пудразахар , мед и сухо мляко , като добавя няколко капки "Форсатом" ! След това , когато цъфне дряна и времето е хубаво давам по 150-200гр. сироп 2-3 пъти през ден и резултата е добър , като мисля , че всички действия се определят от времето и няма точна рецепта !- Северна България

и това:

Борка , отговарям ти не за да споря ...Така написано звучи убедително , даже ... като от учебник . Но просто не е така. Пак ти казвам , не заради спора - досега по-късно от 20 януари не съм започвал да храня с тв. храна. Сиропа - зависи дали е по-студена зимата , като цъфне дряна , бадема..., някои години на 15март , други - на 20 февруари. Семействата на 10-15 април са за магазин - и това написаното , че едва кретат и са на 2 рамки и пилото е една рамка - просто не е така. Разбира се , трябва да доуточня , че моята "твърда храна " е само мед(кристализирал), че сироп слагам 2 пъти седмично по 250-300мл., че още кр. на февруари или н. март обръщам и разпечатвам медени участъци около пилото...А просто за да добавя нещо , но не за да споря - майките дори в най големия студ снасят - малко наистина и пчелите обикновено ги изяждат , но... Сложи черно платно на дъното декември и го извади след 3-4 дни и виж . Поздрави , никой не поучавам и с никой не искам да споря !-Южна България

Evgeni Petkov
20.12.2010, 22:33
Темата си е най-актуална и не знам защо трябва да се ограничават участниците във форума!!! Явно си имате правила, които не съм чел!!!На мен лично ми допадат мненията на vanHanegem и Христо, но предполагам всеки може да се ориентира, както си потърси своята дата и начин на хранене. Тази година ми загинаха много семейства и причината може би беше ненавременното и безбелтъчно хранене. Затова следя темата и непременно бих се съобразил с всеки, който пише за пактически неща, щото книгите си ги знаем, но там често се преписва и не "е баш" така!!!

Юрий Цветков
20.12.2010, 22:50
Никой не се ограничава да си изказва мнението. Но никой няма право да обижда инакомислещите. За това колегите имат бан за 24 часа. И същото очаква всеки който не спазва добрия тон на форума.

А сега само по същество.

Ангел Йосифов
21.12.2010, 10:05
Според скромната ми практика и наблюдения стигам до извода,че подхранването може да започне след като семейството започне развитие.Без значение в коя точка на България се намира пчелина,след започване на развитие,температурата в кошера се вдига.След като температурата се вдигне се получава конденз който може да се види през прелката и не се налага да се отваря кошера за да се види дали е започнало развитие.Добрия пчелар знае колко медопрашецови запаси има и според количеството им или си пийва винце в къщи на топло или подхранва от вън на студено.А според времето и етапа на развитие на семеиството се слага твърда храна за да може семейството да се чувсва сигурно или течна храна за да се симулира паша.Когато семействата не са добре запасени и времето напредва желателно е двете храни и твърда и течна да се комбинират. drinks;

vanHanegem
21.12.2010, 19:13
Здравейте, колеги!
По обективни причини не можех да посещавам форума през последните 24 часа! Прочетох внимателно това, което сте коментирали по темата! Направи ми впечатление, че един от колегите прибавя към храната при подхранване прпарата "Форсатом"! Аз никога не давам "гол" сироп. Винаги към него прибавям вит.В12, но тъй като цената му е 2 лв. на ампула, реших да го заменя с "Форсатом". Споделям с вас, че съм изключително доволен от него.Тъй като тази година хранех почти само отводки, смятам че резултатите са много добри - от 30.06 до 05.09. изградиха по 2 корпуса и 1 магазин(който напълниха). Имах и съпровождаща добра паша - до 20.09. цъфтеше и слънчоглед и магарешки бодил. Резултатите ги отдавам в голяма степен и на въпросния препарат. Смятам го за подходящ за стмулиране на майката и с нищо не отстъпва на ползваните за целта добавки към храната - вит.В12, кобалт и др.

Evgeni Petkov
21.12.2010, 19:16
Е, това от Aleksey е коментар, както се казва в една реклама" коментар, та дрънка!" Браво!!! Никакво прекланяне пред дати, а пред времето навън- някой ще каже ли при това "ненормално" време навън, колко от прехвалените Ви медови кошерови запаси от септември са останали!? Имам впечетления към 15 ноември- доста от меда го нямаше, че и някъде имаше и снесени яйца!

Evgeni Petkov
21.12.2010, 19:48
Е ,ти пък vanHanegem, да не сме в РА на ДФ"Земеделие", че да не си свързано лице! Да знаеш сега колко форумници тръгват да търсят твоя "кошерен" майстор! Пък и пчеларите са хора пресяващи нещата и нема да минат писания от рода на- "Това лято бях на море в хотел " Х" беше най- хубавата почивка в живота ми"- пише собственика на хотел "Х". Радвам се, че" си на линия".

ANIBAL
21.12.2010, 20:32
В синхрон на доброто мислене.
Пчелите вземат само нужното.Дори при ниски градуси.Не са никога под нулата.Конструкцията на кошера може да позволи всичко.Дори невъзможното.Няма да изпъвам нервите на колегите,но мисля,че има още какво да се желае от нашите кошери.Когато паднат градусите,те спират посещението на тази храна.Може да се появи пило.Но това е моята цел.МОЯТА.На мен ми трябват тези пчели.Червото се препълва от невъзможноста да се облетят.Поне при мен има на всеки двадесет дни възможност.Не ми се коментира мисленето на колегите като цяло.Искам да питам и да кажа мнение.Какво се случва с храната твърдата тогава ,когато я вземат пчелите? Какво я правят милите?Ще ви отговоря-става на течна.Смесват я с вода от стените или ходят рисково до прелката и вземат през топлите часове топящ се сняг.Ако имат възможност излизат да търсят.Дори през януари.Медът е хигроскопичен и поема влага от въздуха,но май не е достатъчна.А прашеца с какво го разтварят и смесват?С ВОДА.ПРЕДИМСТВОТО НА ТВЪРДАТА ХРАНА Е В ТОВА,ЧЕ МОЖЕ ДА Я ПОЛОЖИШ МНОГО БЛИЗО ДО КЪЛБОТО.ПОЧТИ В ТЯХ.Как течната храна им пречи?С появата на пило ли?То пило са появява още с настъпването на Февруари.Инстинктивно,астр ономически.Температурата е основния фактор за поява на пило.Потока от храна и то течна го подсилва.Това е и моята цел.Да има повече пило.Семействата знаят кога да намалят темпа.Наистина има понякога и простинали ларви. Но те се появяват и през март и през април.А ,когато вали пролетен дъжд има и подмор.
Кошерите колеги.

vanHanegem
21.12.2010, 20:42
Един колега пише "..сложи черно платно на дъното през декември, извади го след 3-4 дена и го виж". Защо се прави това? С каква цел? за пръв път чувам за такава практика! Обяснете, ако обичате!

Ангел Йосифов
21.12.2010, 21:52
Един колега пише "..сложи черно платно на дъното през декември, извади го след 3-4 дена и го виж". Защо се прави това? С каква цел? за пръв път чувам за такава практика! Обяснете, ако обичате!Предполагам за да се види колко яйца пуска майката или пчелите изхвърлят sleepy;

Бай Пчеличко
21.12.2010, 21:54
Един колега пише "..сложи черно платно на дъното през декември, извади го след 3-4 дена и го виж". Защо се прави това? С каква цел? за пръв път чувам за такава практика! Обяснете, ако обичате! Това се прави с цел да се види какво пада по дъното - в случая яица т.е. колегата иска да каже , че майката снася а пчелите изхвърлят яицата (предполагам)! speechless;

vanHanegem
21.12.2010, 21:55
Може и за това да е?! sweating;

христо
21.12.2010, 21:58
Да ! Нагризани , изсмукани , но има и цели...Значи майката силно намалява , но не спира снасянето , а пило няма ..

vanHanegem
21.12.2010, 22:04
Това наистина за пръв път го чувам и е интересно! Как се прави най-лесно този тест? И кога е най-подходящото време - Т, ... и т.н. Има ли значение? И това да разбирам ли, че е обикновено парче плат оцветен в черно?
Защото и днес е декември - може ли да се направи?

христо
21.12.2010, 22:40
Може и днес . Най-обикновен черен(тъмен плат)на дъното.Вадиш и гледаш, примерно след 3-4дни. Има не само яйчица обаче.Но много се отклонихме от темата, да не стане... blush;

п.п. Идеята беше , че майката снася и без ние да сме подхранвали и въпреки условията навън - но не се залага пило (макар ,че в момента има при някои семейства).

Юрий Цветков
21.12.2010, 23:03
Идеята на черния цвят е, че на него най-лесно се виждат белите яйца. Много изследвания са доказали, че майкате не спира яйцеснасянето през есента и зимата. Но яйцата се изхвърлят от пчелите и те не отглеждат пило. Функцията на яйчниците не спира, ако това стане, значи трябва да се смени майката thumbdown; .

Evgeni Petkov
22.12.2010, 23:00
vanHanegem, реших да потърся "Форсатом", но излезе, че го няма във ветеринарните аптеки- не бил разрешен за продаване у нас. Моля те би ли предложил негов генеричен аналог, както е модерно да се пише, без да ходя до съседна Сърбия . Предварително благодаря!!!

Evgeni Petkov
25.12.2010, 20:34
Вчера "на път" посетих колега-пчелар, той си ковеше капаци за кошерите на фургоните си и хич не" го грижеше" за питки от пудра захар-просто си купувал твърда храна! Но ми каза нещо- че преди години в импровизирана пералня си е приготвял пудрата захар, която била наистина "пудра", не мляна-недосята. Нямаше време да разпитвам, и ще съм благодарен, ако някой си прави сам така захарта- да сподели!

vanHanegem
25.12.2010, 20:47
Колегата д-р Петков е прав, че това е актуалната тема. От дискусията, проведена предходните 4-5 дена, останах с впечатлението, че повечето колеги започват подхранване(..за попълване на медовите запаси, мисля) до 15.01. Ето защо и аз съм на мнение,че тук трябва да се постави акцента! Съставът на поставяните питки е интересен и много пчелари имат изпитана практика(опит, натрупан с години). Затова е добре да бъде споделен този опит и с други колеги!

ANIBAL
25.12.2010, 21:22
Подхранване!!!
За това се говореше.Не за попълване на запасите.Последното се случва в друг период от живота на пчелното семейство.Но трябва да се чете правилно.Общоприетата практика е подхранване с твърда храна.Когато подканих всички колеги да споделят своите рецепти,може би се премълчаха разговорите.Та за тестото-Аз го правя по дадена от литературата рецепта.1към4.Първото е мед.Второто число е пудра.Но има години когато им добавям и белтъчна добавка.Тя е просто прашец.В тестото не бих дал друго.Прашеца е поне една част.Колкото меда.От къде го вземам?От заделени пити.Пълно прашецови.Те не присъстват в кошерите,а са заделени.Това е в резервни корпуси.Заделят се през месец октомври.Тогава молеца не намира място за снасяне на яйца.

vanHanegem
25.12.2010, 21:58
Подхранване!!!
За това се говореше.Не за попълване на запасите.Последното се случва в друг период от живота на пчелното семейство.Но трябва да се чете правилно.Общоприетата практика е подхранване с твърда храна.Когато подканих всички колеги да споделят своите рецепти,може би се премълчаха разговорите.Та за тестото-Аз го правя по дадена от литературата рецепта.1към4.Първото е мед.Второто число е пудра.Но има години когато им добавям и белтъчна добавка.Тя е просто прашец.В тестото не бих дал друго.Прашеца е поне една част.Колкото меда.От къде го вземам?От заделени пити.Пълно прашецови.Те не присъстват в кошерите,а са заделени.Това е в резервни корпуси.Заделят се през месец октомври.Тогава молеца не намира място за снасяне на яйца.

Уважаеми колега Желев!

Ако си бяхте направили труда да прочетете първия пост от тази тема(на модератора на форума), може би нямаше да ми направите тази забележка! Аз обаче не се чувствам засегнат и си позволявам да Ви припомня(защото съм убеден, че не е възможно да не го знаете) за видовете подхранвания:
1.Подбудително подхранване;
2.Подхранване за попълване на хранителните запаси;
3.Подхранване по необходимост(зимно) - отнася се към групата на подхранванията за попълване на хранителните запаси;
4.Подхранване за замяна на некачествения мед;
5.Подхранване за стимулиране или профилактика.

Evgeni Petkov
25.12.2010, 22:01
E, това е г-н zhelev, точно и ясно! Благадаря!!! А какво Ви е мнението за получаване на пудра захар чрез "разбивате" с дрелка !

Бай Пчеличко
25.12.2010, 22:05
Колеги , ако някой знае ефикасен метод за получаване на пудра захар - нека сподели !

ANIBAL
25.12.2010, 23:33
E ,наистина има колеги с комплекси !Много умни глави се извъдихте бре!Че и фантазия имате.Похвално.Няма да се засягаш ,я! Че аз нищо не съм казал,още.Забрави да споменеш и Подхранване от глупост!И Подхранване от много акъл.Това май не ви беше известно и на двамата.

Вие колеги ,като се държите така ,Подхранвате само заблуденото си его.То и в пчеларството може и да сте заблудени.Но само с разговори ,не като Вас.Изглежда продължението ще бъде само от вас двамата.

vanHanegem
25.12.2010, 23:59
E ,наистина има колеги с комплекси !Много умни глави се извъдихте бре!Че и фантазия имате.Похвално.Няма да се засягаш ,я! Че аз нищо не съм казал,още.Забрави да споменеш и Подхранване от глупост!И Подхранване от много акъл.Това май не ви беше известно и на двамата.

Вие колеги ,като се държите така ,Подхранвате само заблуденото си его.То и в пчеларството може и да сте заблудени.Но само с разговори ,не като Вас.Изглежда продължението ще бъде само от вас двамата.

Tози пост в никой случай не може да направи егото ми по-малко! Аз само си позволих да Ви припомня класификацията на подхранването, която е възприета в Бълагария(сигурно и в света)! А за другите видове подхранвания, които споменахте( Подхранване от глупост!И Подхранване от много акъл), те все още са спорни, не са категорични(дискусионни са), но съм уверен че могат да попаднат във възприетата класификация, ако взимате(както досега) дейно участие по този фундаментален въпрос в пчеларството. Може пък да се "роди" вид подхранване даже със "запазена марка"(подхранване по Коста Желев).

dani.goranova
26.12.2010, 08:06
E ,наистина има колеги с комплекси !Много умни глави се извъдихте бре!Че и фантазия имате.Похвално.Няма да се засягаш ,я! Че аз нищо не съм казал,още.Забрави да споменеш и Подхранване от глупост!И Подхранване от много акъл.Това май не ви беше известно и на двамата.

Вие колеги ,като се държите така ,Подхранвате само заблуденото си его.То и в пчеларството може и да сте заблудени.Но само с разговори ,не като Вас.Изглежда продължението ще бъде само от вас двамата.

Това наистина го срещнах някъде в предишни Ваши изказвания. Става въпрос за: Подхранване от глупост!(със сироп през януари)И Подхранване от много акъл(пак със сироп и пак през януари).
Колегата Ван Хагемон е прав за TRADE MARK - KOSTA ZHELEV

ANIBAL
26.12.2010, 08:51
Значи все пак съм прав.Щом има такива изказвания.Но нека да си дойдем на думата.Все пак тук се говори за подхранване, а не кой какво мисли за другия.Разговора трябва да приема добра форма.Вие не го трансформирате така.
За егото ви колега-Не съм твърдял,че е малко.Вие говорите мащабно.Научете се да четете ПРАВИЛНО.Моля, ако обичате!Тъкмо си мислех,че ще имам събеседник,а то взе да се превръща в нещо като.....Наистина може да се превърне течното подхранване в моя марка.Има и други неща, които са мое дело.Това не прави моята практика в неправилна.Това я прави РАЗЛИЧНА.Вие какво бихте ми препоръчали?И за другите ви подвластници се отнася това.Говорим за подхранване.Не кой как ме вижда.
Претенциите за квалификация се доказват поне тук с мнение за собствената си практика.Така, който иска я взема.Добре е да се препоръчват постижения та на други./ВЕНЕР/.Но не споделихте нищо за вашата практика.Ще ми е интересно да науча как вие виждате подхранването,като действие.И моля четете правилно!!!Аз не съм ви враг.А само събеседник и колега.И тук добрия тон е задължителен.

toko652003
26.12.2010, 12:23
Eто една практика, която важи за моя регион. Предполагам за другите по-южни региони това се случва по-рано(20-30 дни).

..................

РАБОТА НА ПЧЕЛИНА ПРЕЗ МЕСЕЦ МАРТ Гл.ас. д-р Иванка Желязкова, Аграрен факултет при Тракийски университет гр. Стара Загора Месец март е първият пролетен месец. Времето е променливо, със значителни денонощни колебания на температурите, увеличено слънчево греене, по-обилни валежи предимно от дъжд. Вследствие затоплянето и повишената влажност зацъфтяват ранно пролетните медоносни растения - подбел, явор, върби (ива, бяла върба), бадем, някои овощни видове (джанка, кайсия, праскова). Повечето от тях цъфтят преди разлистване и отделят прашец и нектар. През този месец в живота на пчелните семейства настъпват съществени промени: n Активира се летателната им дейност, в резултат на което те внасят прашец и нектар в пчелните гнезда; * Пчелите кърмачки хранят по-добре пчелните майки, вследствие на което се активира яйцеснасянето и броят на снесените от майките яйца за едно денонощие се увеличава значително (респективно увеличава се и количеството на пилото в пчелните гнезда). * Поради променливите температури пчелите консумират повече храна, за да поддържат оптималната за нормалното развитие на пилото температура - 32-34ОС. * Независимо, че в семействата се отглежда повече пило, силата им (броят на пчелите в тях) намалява. Причината е, че постепенно умират презимувалите пчели, а броят на излюпващите се млади е недостатъчен и не може да покрие ежедневната загуба. Следователно, месец март е кризисен за пчелите период, през който на пчелните семейства трябва да се окаже помощ. Някои от тях могат да загинат от глад, поради засилената консумация на храна. Това налага при подходящо време (тихо, слънчево) питите в гнездото да се прередят. Тези с мед се преместват към средата където е заложено пилото. Променливите температури налагат стесняване и допълнително затопляне на гнездата. Mесец март е последният срок за извършване на пролетния осведомителен преглед на пчелните семейства. Важен момент в работата на пчелина през месец март (за предпочитане след приключване на първия осведомителен преглед) е почистването и дезинфекцията на кошерите. За да се спазва необходимата хигиена на пчелина цялостно почистване и дезинфекция трябва да се правят веднъж в годината, най-добре след зимуването. В повечето райони на нашата страна към края на март се прави главният пролетен преглед. Поради това, че се изваждат и преглеждат основно всички пити от пчелното гнездо, минималната температура за провеждане на прегледа трябва да е 14-16ОС. След анализиране на резултатите се пристъпва към отстраняване на установените нередности като вниманието на пчеларя трябва да се насочи към нуждаещите се от помощ пчелни семейства. Когато пчелното семейство е слабо, то се присъединява към друго. Обединяването се извършва след спазване на определени условия - постепенно приближаване на кошерите един към друг, уеднаквяване миризмата на двете семейства, отнемане на пчелната майка от слабото семейство, временно затваряне на другата майка в клетка. На осиротелите семейства или на тези с дефектна пчелна майка се придават запасни оплодени майки. Когато в пчелина няма запасни майки, осиротялото семейство се обединява с друго, имащо нормално развита пчелна майка. Семействата с недостатъчно хранителни запаси се подхранват. Най-добрият начин е чрез използване на запасни пити (от предходния пчеларски сезон) със запечатан мед. Питите се оставят известно време в затоплено помещение и след това се подреждат в гнездото до питите с пило. Когато пчеларят не разполага със запасни пити с мед, семействата се подхранват с центрофугиран мед или гъст захарен разтвор (съотношение захар - вода 2 : 1), подаден в горните хранилки. При недостатъчно количество прашец в пчелните гнезда, на пчелите може да се помогне по няколко начина: използване на прашецови пити, запазени от предната година; подхранване със захарен разтвор смесен с прашец (събран с прашецоуловители и съхранен при подходящи условия); прилагане на прашецови заместители - сухо обезмаслено мляко, бирена или хлебна мая, извара и др., включени към захарен разтвор или медно-захарно тесто. През месец март в райони, в които няма ранна паша може да започни пролетното подбудително подхранване. Пчелните семейства се подхранват в продължение на един месец. Най-добрият начин, без риск от изтощаване на пчелите, е използването на пити с мед. Непосредствено преди поставянето на питите в пчелните гнезда се разпечатват участъци от меда. Големината на разпечатаните участъци зависи от силата на семейството. Когато пчеларят не разполага с пити с мед може да използва захарен разтвор с концентрация 1 : 1. Подбудителното подхранване се прави всеки ден или през ден като на всяко семейство се осигуряват съответно 200 - 250 куб.см или 300 - 400 куб.см захарен разтвор. Ежедневното подаване на малки количества въглехидратна храна имитира поддържаща паша, което активира секрецията на глътъчните жлези на пчелите работнички. По този начин пчелите хранят по-интензивно пчелната майка, в резултат на което тя снася повече яйца. Поради увеличеното количество на пилото, което пчелите отглеждат в пчелните гнезда през пролетния период, се повишава нуждата от вода. Ето защо е необходимо на всеки пчелин да се постави поилка, за предпочитане с течаща вода.

buci59
26.12.2010, 12:42
В пчеларството точни правила няма,всеки знае какво има в кошерите си,съобразява се с това,преценява и взема решението.Дори ако трябва да импровизира,но след затварянето на кошера да остане доволен от свършеното.Преди 3 год.мой съсед имаше проблем с две от с-та си,бяха свършили запасите още през декември.Пита ме-какво да правя,аз му казвам слагай направо мед в/у рамките като питка,но тъй като и мед нямал му предложих да му напълним поне по 1 пита с инвертиран сироп.Съгласи се но само за едното с-во,че не било още време за сироп.За съжаление другото не дочака до пролетта.Това доказва,че не всичко е като на книга и всеки трябва да решава нещата индивидуално,съобразявайк се с особеностите около себе си.

toko652003
26.12.2010, 14:34
имаше проблем с две от с-та си,бяха свършили запасите още през декември
??? къде е блял?

Ako говорим за спасително подхранване и за несвършена работа през Август е друг въпрос.По горния текст ''по книга'' визира общоприети свършени работи през сезоните.

п.п. влагата е един от най-големите проблеми зимата. Течната храна предразполага за
увеличаването и.

ANIBAL
26.12.2010, 14:57
Токо ,не става въпрос за блеене.А за случайност.
И Евгени е зазимил семейство добре.Но е вече без него.Добре е да има частица от твоето подхранване.За да сверим обичайното с различното.Нека да обсъдим твърдата храна, като подбуда.Нейното предимство и приложение.Периодите, когато го прилагате.Искам вашите практики.Тия на някой си дето го няма сред нас са само ориентир.Не са правило.Премълчалите своите дейности нямат право да дават определения.Могат само да задават вапроси.

scutellator
26.12.2010, 15:02
имаше проблем с две от с-та си,бяха свършили запасите още през декември
??? къде е блял?

Ako говорим за спасително подхранване и за несвършена работа през Август е друг въпрос.По горния текст ''по книга'' визира общоприети свършени работи през сезоните.

п.п. влагата е един от най-големите проблеми зимата. Течната храна предразполага за
увеличаването и.

При едни пчелари - прекомерна влага, при други - семействата ги мъчи жажда

ANIBAL
26.12.2010, 15:31
Самият въздух навън ,предразполага повишена влажност в кошера.Тя влиза през разни отверстия.Включително през входа.Единствено през периода на вцепенение,пчелите не се хранят.Това става за сметка на мастното тяло в организма им.Но през всички останали състояния,на тях им е нужна ВОДА.

toko652003
26.12.2010, 18:41
Токо ,не става въпрос за блеене.А за случайност.
И Евгени е зазимил семейство добре.Но е вече без него.Добре е да има частица от твоето подхранване.За да сверим обичайното с различното.Нека да обсъдим твърдата храна, като подбуда.Нейното предимство и приложение.Периодите, когато го прилагате.Искам вашите практики.Тия на някой си дето го няма сред нас са само ориентир.Не са правило.Премълчалите своите дейности нямат право да дават определения.Могат само да задават вапроси.

В пчеларството мисля случайности няма/И не иде реч за Евгени говоря по принцип.
Относно подхранването, кога е нужно съм цитирал и е удебелено. Ако запасите са недостатъчни или няма ранна паша.Моето подхранване е аналогично справка първите ми постове.Относно нуждата от вода,когато са в относителен покой им трябва по малко поради малкото пило.
При подходяща трайна външна температура нещата стават други, както подхранването така и развитието.

ANIBAL
26.12.2010, 19:06
Имал ли е някой кошер, семейството в който е останал далече от медовите запаси?Всъщност, защо семейството остава далече от запасите си?Мисля,че това е в пряка връзка с подхранването.Макар да има различен смисъл в различно време.

toko652003
26.12.2010, 19:20
Остава поради продължително застудяване просто студа е сварил кълбото на пити без мед и не може да се премести. Друга причина не си оставя пилото и пак поради същата причина не е в досег с меда.За избягване на този проблем се слагат медени питки над гнездото.
А най-добре е да се подготви семейството с медови запаси навреме и правилно разположени.

ANIBAL
26.12.2010, 19:53
Да значи и аз мисля така.Но ще допълня,това се случва и при значителен подмор.Когато крайни пити с пчели загиват.Дали, защото са сковани от студ или заради други причини.Случва се и когато кълбото се пределя.Например при облитане,внезапна студена вълна променя положението.Тогава те се прибират много бързо и не се обединяват ,а остават встрани от основното кълбо.Това с пилото е вариант касаещ по-късен етап.Такива случай има много.Затова говорим за подхранване.Аз лично в този най-ранен период, когато е извън времето на нормалното появаване на пило-До края на януари,ползвам тесто.След това нещата се променят много бързо.Моите пчели не зимуват на пълномедни пити.

vanHanegem
26.12.2010, 20:26
С каква с-ма кошери работите колега Желев?

ANIBAL
26.12.2010, 21:04
Системата е комбинирана,но мисля да я подобрявам.Основно гръбнака е МК система.Това което е не ми харесва.

vanHanegem
26.12.2010, 21:10
Системата е комбинирана,но мисля да я подобрявам.Основно гръбнака е МК система.Това което е не ми харесва.

Нещо Г.Н.Гърдев, Ст.Д.Стефанов или...Родна воя, Еко воя....? По-екстравагантно, искам да кажа!

ANIBAL
26.12.2010, 21:44
Не ,не съм толкова изтънчен.Като повечето от нас съм.Но ситемите са повече от една.Смесвам ЛР и фарар и ДБ.Има изменения в някои моменти.

vanHanegem
26.12.2010, 21:49
Останах с впечатление, че сте от столицата! И там пчеларите се познават - да не общувате с Мл.Котларски? Напоследък чета, че той май прави подобен кошер. Не мога да го коментирам, защото просто не съм му обръщал внимание!

Бай Пчеличко
01.01.2011, 22:09
Не ,не съм толкова изтънчен.Като повечето от нас съм.Но ситемите са повече от една.Смесвам ЛР и фарар и ДБ.Има изменения в някои моменти. Когато човек изменя и комбинира системи стига до извода , че най-доброто е ДБ ! :D :D :D

erolff
16.01.2011, 23:50
Здравейте колеги.
Щях да си правя питки за подхранване,но меда,който бях отделил за направата не беше кристализирал, има и лек вкус на вкиснато.Дали да го използвам за направата на питки с пудра захар или да го изхвърля.

evgeni.filimonov
17.01.2011, 10:36
Може, стига да не застудее, за да могат по-често да се облитат. Иначе може да се подрискат. Извинете за израза.

pa4o
17.01.2011, 10:59
Аз не бих го дал на пчелите тоя прокиснал мед. Ти би ли консумирал развалена храна само за да не я изхвърлиш? Освен това се поразрови в болестите по пчелите и виж до какво може да доведе консумацията .Желая ти успех.

evgeni.filimonov
17.01.2011, 11:02
Обикновено ако има незапечетан мед и не е покрит от пчелите, той също вкисва, но пролетта си го изконсумират пчелите без проблем. Според мен. Всеки си решава сам.

Бай Пчеличко
23.01.2011, 16:25
Ще ви споделя моят начин за подхранване . Ползвам го тази зима имисе струва доста удачен ! В покривната табла съм пробил отвор 55 мм. , като отдолната страна с такер съм приковал метална мрежа за мухи а отгоре извъртащосе пластмасово капаче . Поставената питка върху мрежичката е около 100 гр. , като затварям капачето . Храната стига за 5 дни , но при поставянето и несе отваря кошера , и ако човек е при пчелите всеки ден (като мен)това не е проблем ! Ако се ползва обърната пластмасова чашка и по-голям отвор храната ще е доста повече и за по-дълго ! wink;

buci59
23.01.2011, 17:13
Колега,само да попитам-ако кълбото е изместено встрани,и не е точно под отвора дали ще е удачен този начин?

Бай Пчеличко
23.01.2011, 18:11
Ако кълбото не е под отвора , значи някъде встрани от него има мед .....! :D

pa4o
24.01.2011, 10:10
Може да има ,а може и да няма. Понякога семейство може да умре от глад и при наличие на доста мед в кошера.Това се случва при развитие на пило и последващо повратно застудяване.Тогава сем. може да умре на пилото.

Ангел Йосифов
24.01.2011, 10:28
Моя начин е следния.Въпреки наличието на добро количество мед (около 12кг мед на кошер)аз им поставих питки от мед и пудра захар.Питките са над 1кг и са разточени колкото рамки (8-10) има в кошера.Те са увити в тензух и поставени върху рамките следва найлон, платно и покрива.Всички знаем че след като семейството започне развитие температурата в кошера се вдига и се получава конденз.Питката попива конденза и по този начин отстранява излишната влага от кошера.В същото време,поемаики влагата тя омеква и по лесно се приема от пчелите.Следващото хранене ще е в края на февруари като в питката добавя прашец и в същото време разпечатвам пита с мед.

ANIBAL
24.01.2011, 12:02
Моите поздравления Алексей!!!
Ето това се случва когато им дадеш питки или тесто/твърда храна/.Това е нещото ,което много от нас не допускат.Браво на теб.Много опасения и рев за нищо.Щяло да умре семейството, когато се пробуди с тесто.Щото пилото искало много ядене.Почваш вече да ме удивляваш със своята оригиналност.Приеми отново моите поздравления за професионалното мислене и обяснение.Ползата от твоето начинание е безспорна.Ранното пробуждане на семейството има положителен ефект върху целия изход от зимуването.Тази храна е достатъчна за усилване на животоспасяващите нагласи на семейството.Не мисля,че има някакво негативно отражение.Условията на нашата страна го позволява.Искам само да допълня,че и кошера трябва да отговаря за това.Все пак е важно за безпроблемното поднасяне на храната.И конструкциите на кошерите трябва да са пригодени за това.Ще допълня още,че има и още допълнения към такива неестествени операции.Нещо от рода на затопляне на кошера отвътре.Има отдавна известни практики по това.Целта е развитие на семейството за прихващане на първите паши от природата.Много от нас ги е страх да постъпят така.Но аз знам от опит ,че си струва.Поне в разнообразието на продекцията.

Бай Пчеличко
24.01.2011, 18:26
Може да има ,а може и да няма. Понякога семейство може да умре от глад и при наличие на доста мед в кошера.Това се случва при развитие на пило и последващо повратно застудяване.Тогава сем. може да умре на
пилото.
Така е , но това е вече при други условия !

Юрий Цветков
24.01.2011, 18:46
Коста, стига си говорил с загадъчност и недомлъвки. Поне 20 пъти спомена за променена конструкция на кошера. Ами кажи ясно какво имаш в предвид. Не е нужно хората да гадаят замислите ти. Така не им помагаш. Ако искаш да споделиш нещо, кажи го направо. Иначе по-добре си замълчи.

ANIBAL
25.01.2011, 10:51
Конструкциите на кошерите си определя всеки сам.Но, колкото до моите, те притежават табла ДЪЛБОКА ,която позволява безпрепятствено да се достига до пчелите през мразовитите дни.Аз лично не правя и сериозни прегледи през този ранен за пчелите период.Само осведомителен преглед е достатъчен за да видя и разбера какво им е нужно.Лично ти си видял завършека на моите кошери.Снимката беше на телефона ми.Ако са в полет и носят нещо е допълнителна информация.Въпрос на опит.Слагам полиетилен задължително върху тези табли.Дори и да има конденз, то той е твърде високо над пчелите.Затова и не се притеснявам от този факт.ИМА ВЪЗДУШНА ВЪЗГЛАВНИЦА.Отделно е предимството ,че можеш да сложиш и адсорбиращи материали.Това е голям плюс за тези табли.Всички знаете ,че храня много рано или почти през цялата зима.Тези табли са ми необходими.Нямам проблеми от сорта -Къде слагате тези питки като няма разстояние.

svetlin
25.01.2011, 12:08
Здавейте колеги на 15 януари подхраних с питки от мед пудра захар и сухо мляко;Чудясе февруари пак ли питки да им дам или готова подвуда БЛАГОДАРЯВИ

Димитър Бонев
25.01.2011, 15:36
Колко според теб е достатъчно?

ANIBAL
25.01.2011, 16:07
Искам да попитам нещо,ако си зазимяваме кошерите с достъчно запаси от мед,ще има ли смисъл да се подхранва по това време на годината и изобщо до март месец???Не говоря за пудбудително подхранване ,а за спасително от липса на запаси.

Това за какво храни пчеларя, определя само той!!!А за твоя информация, тестото се слага -ЗА ДА МОЖЕ СЕМЕЙСТВОТО ДА ПРЕМИНЕ В ДРУГА ФАЗА!Тя е също определена само от пчеларя!По природа пчелите точно тогава имат нагласа да започнат нов живот.Еволюцията е посочила момента.Разбирам подбудите ти,но те не съвпадат с моите намерения.Целите ги определят.

nikoko
25.01.2011, 19:06
Както бе намекнато от колегите, преоритетни са целите които си поставяш, при ранното зимно подхранване. Но, едно е важно да знае всеки пчелар: Започне ли с него/подхранването/ той стимулира семейството за ранно развитие. При наличие на малки и средни запаси, това задължително налага да се продължи с подхранването и то без периоди на прекъсване. Иначе може да се окаже, че март месец е останал без..... семейства.А иначе сухото мляко според мен е ... излишно.
Защо ли? Ами, то няма как да компенсира и не компенсира липсата на белтъчини. Това може да направи само прашеца, а стецифичните витамини и комплекси от витамини - пак прашеца и прахообразните витаминни препарати

Петко Станчев
04.02.2011, 19:31
Дайте съвет,как да дам кристализирал мед вместо питки за да не се разтече?Ако го сложа в хранилката дали ще се качат там?

mmm.1979
04.02.2011, 19:50
Слагай в хранилката ще го приберат а и дават затопляне през следващите 4-5 дена .

Петко Станчев
04.02.2011, 20:01
незнам,дали има смисъл да я правя цялата тази работа,щото мед имат предостатъчно.Но преди 15дни им дадох питки,защото нали казват,че пчелите като са горе значи гладували.малко ме съмнява тази работа ама ще им давам още.

mmm.1979
04.02.2011, 20:19
Според мен ако имат достатъчно мед не им давай сега -изчакай още малко.И аз още не съм хранил но нямат и нужда за сега.Но най добре разбирам как са запасите като ги отворя при темп. около 0 и ако гнездото е под рамките значи няма нужда от хранене.При по топло време излизат отгоре и те заблуждават.Най добре към края на февруари започни да подхранваш -за да можеш да ги развиеш за рапицата /ако имаш такава/

N-2
04.02.2011, 20:56
Дайте съвет,как да дам кристализирал мед вместо питки за да не се разтече?Ако го сложа в хранилката дали ще се качат там?
Кристализиралият мед го слагам в полиетиленови пликчета за фризер. После пликчетата ги разплесквам или разточвам на тънък пласт. Надупчвам ги с вилицата и ги слагам върху рамките над кълбото с надупченото надолу.

Димитър Бонев
05.02.2011, 21:02
Мойте вече са си изяли първите питки дето им ги сложих преди 10 дни. Утре ще меся нови.

enchev
05.02.2011, 22:00
колега petkofire обърни хранилката обратно и сложи меда, така няма опасност да се разтупи след една или две седмици всичко ще е изядено

bobmastar
14.02.2011, 13:50
Колеги искам съвет от 22 януари започнах подхранване с питки (мед и пудра захар) сложих на всички 31 кошера независимо от количеството запаси по килограм питка, на 04 февруари проверих какво е останало от питките - по вечето ги вземат нормално, но в 8 кошера бяха изядени напълно - сложих им нови и вчера проверих пак и 6 от тези с вторите питки са ги преполовили и като гледам как ядът до другата седмица ще са изяли всичко чудя се да продължавам ли да слагам питки, имали възможност да са ги свалили в рамките или си ги ядът за сироп е много рано - дайте някакви съвети.
Благодаря предварително.
пс. семействата са силни на по 8-10 междурамия в кошери дб от 12 до 18 рамкови.

Юрий Цветков
14.02.2011, 13:58
Ами продължаваш да слагаш. Щом вече си почнал, няма спиране. Питките не ги складират в питите, явно имат много пило и нямат запаси, а сега като застудее, ще им трябва и много храна. Аз преди Март не правя нищо с което да подбуждам семействата.

bobmastar
14.02.2011, 14:15
До сега винаги края на януари слагам питки и такова ядене не е имало явно зимата е много топла.А и въпросните гладници бяха се качили над рамките вече да се чуди човек как изядоха толкова мед като ги зазимих с по 15-18 кг.

evgeni.filimonov
14.02.2011, 14:50
Така, наложи се да прегледам едно семейство, на което давам вече втора питка със захаросан мед. Това което ми направи впечатление е, че меда от питките го преработват и го смъкват там където е кълбото. Рамката изглеждаше така - в предната и част имаше и от двете и страни пило - в средата запечатано, около него ларви и след това огромна площ с яйца. Останалата част от питата беше с току що складиран мед. Само в горния заден ъгъл на рамката имаше малко запечатан стар мед. Така, че не го ядат , а го складират около пилото, него хранят основно - а в това време не е колкото капачка, а си е половин рамка - там отива меда. Нормално е при тази топла зима. Развитието тръгва с пълни темпове. Макар, че съм в полупланински район с 800 м надморска височина и то в северозападна България.

vanHanegem
14.02.2011, 15:23
На 05.02.(събота) поставих на всички семейства питки с "Апифонда" с тегло около 400 гр./един пакет от 2.5 кг. горазделих на 6 части/. Вчера - 13.02.(неделя) реших да "надникна" в първия най-удобен кошер и с изненада установих, че от поставената питка няма и следа - даже найлоновия плик беше направен на конци и набутан надълбоко в плодника, а част от него дори изхвърлен през прелката/не слагам мишепредпазители и прелката е отворена по цялата и ширина/. В следващия ситуацията беше същата. Това наложи да поставя по 1 кг. готова храна/румънска/, която бях закупил предния ден от изложението в Плевен. Аз имам и двусемейни кошери. Направи ми впечатление, че в "долните" семейства храната не беше напълно изконсумирана, както в едносемейните и "горните" - явно развитието им е по-бавно. Въпреки това и на тях поставих допълнително по 1 кг. Не съм "бъркал", но развитието на семействата е засилено - най-вероятно в синхрон с прекрасното време в предходните 7-8 дни! В хранилките със сухата захар също имаше пчели - някъде повече, на други по-малко. Температурата на въздуха беше 2 гр. в 10.00 ч. и 7 гр. в 14.00 ч. В нито един кошер нямаше добре оформено кълбо - във всички беше разпуснато! При поглед отгоре в питите има достатъчно мед(доколкото се вижда).

iliev
05.03.2011, 21:02
Здравейте колеги искам да попитам за пролетното подхранване? В сайта пише да ги подхраня с Кърмова маса със сухо мляко.
Приготвя се, като 1 част сухо мляко размито във вода, се смесва с 3 части разтопен мед и сместа се омесва на тесто с около 6 части пудра захар,наскоро чух от един колега да дава съвети за същото подхранване но че добавя към тези продукти и белтък от сурово яйце?
Благодаря предварително !

iliev
05.03.2011, 21:28
Колега нов съм в пчеларството подариха ми преди 4-5 месеца 2 кошера и все още незнам каде се намирам , ако може да съм искрен :d :D :D :D затова питам , защото ми дават съвети съседи стари пчелари но някой си противоречат доста и затова реших да се регистрирам в саита и да получавам съвети от тук! speechless; speechless; speechless; speechless;

vanHanegem
05.03.2011, 21:39
Колега нов съм в пчеларството подариха ми преди 4-5 месеца 2 кошера и все още незнам каде се намирам , ако може да съм искрен :d :D :D :D затова питам , защото ми дават съвети съседи стари пчелари но някой си противоречат доста и затова реших да се регистрирам в саита и да получавам съвети от тук! speechless; speechless; speechless; speechless;

Моят съвет е да си купиш готова кърмова маса и да не си играеш на "месене" по съмнителни рецепти. И по-лесни и по-безрисково. А и за 2-е семейства, ако по тази рецепта направиш 4-5 кг. храна - какво ще я правиш???

iliev
05.03.2011, 21:43
Благодаря за съвета колега , но просто незнаех че се продават готови продукти.В понеделник това ще ми бъде първата работа!! drinks; drinks; drinks; drinks; drinks;

ттитто
06.03.2011, 19:08
Аз пък не мога да те посъветвам да купуваш готово каквото и да е. Никога не знаеш какво са слагали вътре. Най добре си замеси сам. В днешно време дори захарта не е само захар, а какво остава за другите смески. Кой знае от къде е дошло и каква болест ще им лепне. Забравете, че някой някъде ги контролира тези неща. Фирмата производител си издава някаква декларация, че продукта отговаря на еди какво си и дотам свършват нещата. Прави 3-4 качествени пакета за доброволен анализ на партидата и край/ Нашите нямат пари да контролират. Ако не вярваш може да видиш мониторинговата програма на НВМС в страницата им и ще се учудиш колко малко проби на храни са планирани през годината, а какво остава за храни за животни.

kara7
06.03.2011, 19:33
Няма да ти отнеме много време да си я направиш сам-15минути. wink;
Към омесената питка се прибавя 25гр сухо мляко (25гр. на семеиство),размесваш добре и си готов, само че времето не позволява сега да ги отваряш освен ако не ги вкараш в топло помещение drinks;

ivandespotov
06.03.2011, 20:57
Няма да ти отнеме много време да си я направиш сам-15минути. wink;
Към омесената питка се прибавя 25гр сухо мляко (25гр. на семеиство),размесваш добре и си готов, само че времето не позволява сега да ги отваряш освен ако не ги вкараш в топло помещение drinks; Не подвеждай човека, за слагане на питка може и при минус 15 градуса!!!

Юрий Цветков
06.03.2011, 20:57
Колеги, не се заблуждавайте. Колкото е по-студено, толкова по-добре. Пчелите са на кълбо и НЕ топлят кошера. Така, че си ги отвори, постави си питките и ги затвори. Бързо, лесно и без риск, нито за теб, нито за пчелите.

evgeni.filimonov
07.03.2011, 14:07
Колегата Илиев, най добре да си купи готови питки на Евротом, вече има и други вносители. Казвам това от личен опит, и аз си мислех , че лесно се меси, но не е така, това си е хамалогия. Особено за начинаещ пчелар е рисковано, защото няма да омеси добре питките и после меда се отделя от питката и се разтича и става опасно. Това е моят съвет. А да не говорим и за прогнозите, след 3 дни времето се оправя, така че и в хранилките да сложи твърдата храна, те ще се качат и ще си я вземат.

Ангел Йосифов
07.03.2011, 16:11
Колегата Илиев, най добре да си купи готови питки на Евротом, вече има и други вносители. Казвам това от личен опит, и аз си мислех , че лесно се меси, но не е така, това си е хамалогия. Особено за начинаещ пчелар е рисковано, защото няма да омеси добре питките и после меда се отделя от питката и се разтича и става опасно. Това е моят съвет. А да не говорим и за прогнозите, след 3 дни времето се оправя, така че и в хранилките да сложи твърдата храна, те ще се качат и ще си я вземат.Гена не съм съгласен че меда от питката ще се разтече.1КГ мед загрят на водна баня до втечняване + 3,5кг пудра захар,умесени добре няма как да се разтече.Питките ги правя по около 1,5кг.увивам ги в един кат марля или тензух и директно върху рамките.Иначе ако се налага да правя повече(20-30кг)бих се замислил за някаква механизация,но небих се отказал от питките.

Димитър Бонев
07.03.2011, 16:36
Ползвам проста механизация и малко хамалогия. Една доза се състои в следното 9 кг пудра захар 3 кг мед предварително подгрят, половин - един литър вода в която разтварям кило прашец и това нещо го бъркам с бъркалка за бои, но и бормашината е специална 0-800оборота иначе обикновената може да ти счупи ръцете, докато стане хомогенна смес. След това го доомесвам на ръка. С две дози правя 44 питки по кило. Цялата операция с поставянето им в найлонови пликчета и разточването им ми отнема 4 часа.

Ангел Йосифов
07.03.2011, 17:11
А защо поставяте домашно направените питки в полиетиленови торбички.Какво е предимството?

Станко Ставров
07.03.2011, 17:14
Тази година началото на февр.правих за 9 те си сем. и няма да повторя.То беше бъркане, месене , точене та свят ми се зави и то за 9 семейства, а ако са повече не ми се мисли sweating; .След тази операция си купих готови и разбрах, че живота може да бъде и по- лесен. :D

rachkov
07.03.2011, 19:22
Ако сметнем по метода на г-н Бонев 9 кг х 2 лв. (пудра захар от Лидъл) + 3 кг х 7 лв. (собствен нереализиран мед) прави 12 кг питки за 39 лв. По тези сметки 1 кг. храна = 3,25 лева. Готовата на Евротом е 4 лв. за 1 кг , но всеки си избира с какво да подхранва.Ако една доза е 12 кг. от две дози ще се получат 24 кг или 48 питки по 0,5 кг а не по кило, както сте го описали.

Angel_A
07.03.2011, 20:19
Проблема се състои в това, че не знаеш какво има в ЕВРОТОМ-а, а не толкова, че се явява някаква минимална разлика в цената, но всеки си решава сам за себе си.

Юрий Цветков
07.03.2011, 20:47
Проблема се състои в това, че не знаеш какво има в ЕВРОТОМ-а, а не толкова, че се явява някаква минимална разлика в цената, но всеки си решава сам за себе си.Храната на Евротом е 100% изкуствена. Лошото е, че това не е естествената храна за пчелите, но ти гарантира, че няма да вкараш някоя болест в кошера.

Медала има 2 страни.

Angel_A
07.03.2011, 21:18
Именно точно поради тази причина предпочитам да ги подхранвам с мой чист мед без каквито и да било допълнителни добавки.

Димитър Бонев
07.03.2011, 21:48
А какво целиш с това подхранване?

Angel_A
08.03.2011, 23:03
Подбудително пролетно подхранване за стимулиране яйценосната дейност на майката (някои колеги практикуват разпечатване на медни пити по същата причина), но лично аз предпочитам да давам захаросан мед (специално държа 6 кошера на жълт трън и слънчоглед за да имам такъв мед който захаросва). Предпочитам да го давам по този начин понеже пчелите ми са високо в планината и си мисля, че разпечатването на пита с мед ще ми отнеме доста повече време отколкото подаване на плик със захаросан мед, а от там следователно и охлаждане на пчелното гнездо.

Максим Тодоров
09.03.2011, 08:13
Симеон тодоров на лекция обеждаваше че пчлите не обичат захаросан мед blush;

evgeni.filimonov
09.03.2011, 12:55
А СЕГА ДЕ ???
Не че не обичат, а просто за зимата не е подходящ. Но за пролетно подхранване си е екстра, когато вече има принос на прашец и на вода.

valaz
09.03.2011, 20:52
Споделете впечатления за храната за пчели BEEFONDA, стопанския двор Горни Богров. Обърках я с прочетеното за APIFONDA и си я купих-цена 2.50лв/кг. Купих 5 опаковки и ми дадоха една опаковка АPI FOOD MIX бонус.

N-2
25.06.2011, 15:50
...пък и климата се промени,то почти няма зима.Винаги ще намерят по топъл ден за да се облетят.За това четейки календарния справочник нещата ги правя с разлика от половин месец.Особено за подхранванията където пише,че трябва да се извършат до 15 септември.Аз ги храня до 10 октомври,но и това е много относително.Ако пък много закъснее подхранването рискуваш да не захладнее рязко и нектара/сиропа/да не може да се отработи от пчелите.Пчелите сами подсказват до кога може да се подхранват...
Скоро, препрочитайки разказа на един датски пчелар ми направи впечатление, че подхранват през октомври, а уж Дания е скандинавска страна. И се запитах дали тези срокове за подхранването /15 септември/ не са взети малко наготово от руската пчеларска практика. И дали при нас наистина не би трябвало да са други сроковете.

ANIBAL
25.06.2011, 18:45
Точно така е Ирис.Както го каза.
Но ,когато аз лично писах за такова подхранване се получи голямо недоумение и пораждане на недоверие.Същото важи и за същото подхранване през раннопролетния период.Да не говорим за отглеждане на пило през тези два периода.Защо, един Датски пчелар буди доверие в теб?А не някой български.

ivandespotov
25.06.2011, 20:16
Колеги, никой не казал ,че трябва да се съобразяваме точно и единствено с написаното по книгите! За мен ориентир са пчелите, моментното им състояние, климатичните особености на сезона и не на последно място моят годишен план какво целя АЗ за тази година! За пример ще ви дам следното:2004 година последния мед центрофугирах на............25 септември!!! От мен толкова от вас повече!

N-2
25.06.2011, 21:37
Коста, не съм поставяла под съмнение практиката ти на подхранване.
Коментирам различията в практиката на подхранване в една скандинавска страна, където се предполага, че климатът е по-студен и би трябвало по-рано да бъде извършено есенното подхранване и предписанията в българската пчеларска литература по отношение на същото това есенно подхранване.
Не би трябвало, Коста, нищо да се приема на доверие. nono;

ahilis
21.07.2011, 19:56
http://www.youtube.com/watch?v=imAaBcm5INI&feature=fvwrel

Гледайте и се учете. :D

Недялко Атанасов
21.07.2011, 20:49
Ей тва е,даже не бих го помирисал такъв камоли да го ям,тва си е не повече от долар за кило,сетне чакай цена над 3.50кг.

ivandespotov
21.07.2011, 20:52
http://www.youtube.com/watch?v=imAaBcm5INI&feature=fvwrel

Гледайте и се учете. :D Ето така се правят четири апартамента във Видин, и три в София!!!

Станко Ставров
21.07.2011, 21:00
Според вас колеги като гледате клипа по-задълбочено какви изводи си правите.Според мен едва ли произвежда мед за пазара.Май целта му е друга.

Недялко Атанасов
21.07.2011, 21:03
И аз си мисля ,че с мойте три в Бургас+два гаража сам направил нещо :D :D :D :D drinks; от утре сам с пет варела не с два :D

ivandespotov
21.07.2011, 21:04
Килограм мед в магазинната мрежа на Грузия е 20 долара!!! Дали друго цели колегата, а Станко?

Недялко Атанасов
21.07.2011, 21:06
Според вас колеги като гледате клипа по-задълбочено какви изводи си правите.Според мен едва ли произвежда мед за пазара.Май целта му е друга. Станко пчелата има една цел да сабира нектар от там и...............а неговата ква ли е? :D

Станко Ставров
21.07.2011, 21:20
Като гледам кошерите които са на палети и джипа до тях, мисля че става въпрос за американски пчелар, в Грузия едва ли има пчелар със такъв автомобил, и според мен целта му с това подхранване е да прави пчели които ще отидат да опрашват накаква култура или производство на пакетни пчели.Едва ли ще използва един ЛР корпус за плодник а втория за медови.Може и да греша но такава е моята логика приятели.

ivandespotov
21.07.2011, 21:38
Като гледам кошеритекоито са на палети и джипа до тях, мисля че става въпрос за американски пчелар, в Грузия едва ли има пчелар със такъв автомобил, и според мен целта му с това подхранване е да прави пчели които ще отидат да опрашват накаква култура или производство на пакетни пчели.Едва ли ще използва един ЛР корпус за плодник а втория за медови.Може и да греша но такава е моята логика приятели. Американски пчелар в Грузия!?!? Те не могат да опрашат своите теритирии камо ли да тръгнат по света, още повече в Грузия! Не мисля че ти е правилно предположението.

kando
21.07.2011, 21:54
Къде пише, че това е във Грузия? Станко си е бил баш прав човека

Nic 59
21.07.2011, 22:04
Заглавието на клипа през гугъл преводач-
OPEN ХРАНЕНЕ НА МЕД Пчелите Захар, царевичен сироп във варели на пчелен мед кошерите, Грузия пчелар Пчеларството

kando
21.07.2011, 22:06
Джорджия колега, Джорджия щат във Съединените Американски Щати и пчелите наистина са предназначени за опрашване на бадеми във Калифорния.

Дерзайте!!!

Е ви и сайта на хората - т.е. по-точно блога
http://georgiabees.blogspot.com/

Nic 59
21.07.2011, 22:53
Да наистина е Джорджия и грешката е моя. По точно на несъвършения софтуерен преводач.

Ангел Йосифов
22.07.2011, 15:29
Не съм гледал клипа но мисля че и на Грузия викат Джорджия.

kando
22.07.2011, 17:47
Самите грузинци наричат държавата си Сакартвело, а себе си картвелеби, наследници на древен племенен вожд - Картлос, смятат се за жители на областта Картли в Източна Грузия. Картли заедно с Колхида (страната, където е прикован Прометей на скалата и откъдето Язон е откраднал златното руно) са станали още преди 2500 години ядрото на страната, която днес е Грузия.

Грузия идва от руски език и оттам влиза в славянските държави и някои други страни. Коренът “груз” е свързан с турско-персийския корен “гюрдж”. Оттам на турски страната е била наричана в древността Гюрджистан.

Джорджия пък е латинското име на Грузия, което идва от свети Георги (Сейнт Джордж), покровител на държавата. Според друга теория Джорджия произхожда от древногръцката дума “георгия”, която означава земеделие - на иврит са допустими и двете имена.

Към днешна дата Грузия е отправила официален апел към държавите по света да я наричат Джорджия.

vankogos
20.11.2011, 22:34
Привет Евгени.Прочетох написаното от теб и това че пчелите ти са запасени с манов мед и ти препоръчвам да прочетеш този цитат.Надявам се да ти е полезен и да не забравиш да споделиш опита.Лично аз вече 2-3 зими подхранвам с това тесто.

Пчелната подхранка според пчеларите е много полезна. Описаната пчелна подхранка предпазва пчелите от болести.

Независимо от запасите на храна в кошера подхранването на пчелите с медено тесто през януари и февруари е от голяма полза за пчелите. Подхранваните с медено тесто семейства се развиват рано напролет.

Меденото тесто е концентрирана диетична храна, не задръства дебелите черва на пчелите и ги предпазва от незаразна диария. И през най- студените зимни дни, когато пчелите не могат да се облитат по- продължително време поради това, че се хранят с медено тесто, те не заболяват.

Хърватските пчелари редовно хранят пчелите през зимата с медено тесто и са много доволни. Когато бях в Загреб, в много пчелини видях силно развити пчелни семейства без никаква следа от диария. Хърватските пчелари приготвят меденото тесто така: сваряват гъст захарен сироп от една част вода и три части захар. Щом сиропът изстине, прибавят 200- 250 г. мед и по 2-3 г. винена киселина (лимонтозу) на килограм сироп. Смесват тестото с 3-4 кг пресята пудра захар, докато престане да се лепи по ръцете. Когато бъде готово тестото, насипват го в ниски буркани от 1 кг, които поставят с отвора надолу под платното над рамките. Това се прави към обед в по- топлите часове на деня. Тъй като тестото е достъпно за пчелите, те го вземат непрекъснато. Един килограм медено тесто е достатъчен за изхранването на средно пчелно семейство за месец. Подхранването на семействата с големи количества медено тесто е много по- практично, отколкото даването на медени питки от по 200-300 г, защото се дава еднократно. Не се тревожат пчелите с отваряне и хранене и се спестява много труд на пчеларя.

Меденото тесто предпазва пчелите от манова токсикоза и диария. Ако тези болести са се появили вече, след неколкократно подхранване с тесто заболяването изчезва напълно. Меденото тесто може да се дава на пчелите и в по- студени дни, защото се поставя непосредствено върху гнездото. Пчелите, подхранвани с медено тесто, се активизират, майката започва да снася усилено и семейството се засилва, докато започне подбудителното подхранване. Такова семейство е напълно подготвено за главната паша.

Ползата от храненето с медно тесто се вижда от следния опит. През есента на миналата година почти всичките семейства бяха запасени с повече манов мед. Тежката зима се отрази зле върху презимуването. Облитане през зимата и рано напролет не стана. Появиха се манова токсикоза и диария в остра форма. Наложи се да взема бързи мерки за спасяване на семействата. На 2 март към обед набързо дадох на всички пчелни семейства освен на две, които оставих за опит, по една питка медено тесто от 200-300 грама. На 16 и 22 март им дадох още по една питка. Всички семейства, които храних с медено тесто, оздравяха от диарията. На 5 април започнах подбудително подхранване на всичките семейства, включително и на двете опитни, със сироп 1:2 с прибавка по 5 г лимонтозу на всеки килограм сироп. На 15 април при прегледа по пчелите нямаше диария, семействата бяха с много пило и пчели. Опитните семейства бяха с малко пчели и със съвсем малко пило. Подхранваните пчелни семейства бяха подготвени за главната паша и събраха двойно повече мед от неподхранваните с медено тесто.
Какъв е изводът от опита?

Безспорно полезно е да се хранят рано напролет пчелите с медено тесто с прибавка от лимонтозу. независимо от наличните количества мед и храна в кошера.

статията е от извадка от интернет форум

evgeni.filimonov
21.11.2011, 11:52
Ами много пчелари има, но само някои са истински пчелари.
Извини ме ако съм те засегнал по някакъв начин.

Не, аз нямам семейство зазимено с манов мед. Разбрал си ме погрешно. Но виждал съм при колеги и затова коментирам. А и при нас в района на Годеч пусна малко мана, което е много рядко явление.
Най доброто решение е зазимяване на семействата с достатъчно нектарен и захарен мед, за да не се налага слагането на питки. След 4 години пчеларстване, стигнах до извода, че докато не тръгне прашеца , да не стимулирам семействата по какъвто и да е начин, камо ли с питки. Само пълним гушите на ппроизводителните. Има си природни закони и пчелите се развиват по тях. Най доброто развитие се прави с въртене на пити и разпечатване на собствен мед. До тръгването на пашата, всичкия стар мед в семейството трябва да стане на пило.

Ангел Йосифов
21.11.2011, 12:15
Аз мисля че е вярно.Миналата зима,въпреки приличните запаси(по около и над 30кг)два пъти им слагах по 1,5кг питка.Около 15.01.11 третирах с ОК.и същевременно поставих питките.Семействата бяха ниско.След 40 дена им поставих втора питка,като семействата бяха почти на съшото място-ниско. На 12.03 от питките беше останало около100-200гр.имаха пило на 2-3 рамки и дебели венци мед.На 31.03. плодниците(ДБ) бяха пълни с пило.По средните рамки нямаше капчица мед.В плодниците имаше не повече от7-8кг мед.При това положение,след консултации по телефонана,на другия ден им сложих магазини за развитие.
За тази зима запасите от мед са повече и пак ще подхранвам,но само с една питка от 3кг,за да спестя едно безпокоене на пчелите.

Светозар Каменов
21.11.2011, 14:32
И аз се зачудих за какво ще се слагат магазините на 31.03. Тази година както беше лошо времето през целия април какво ще правят при липса на паша?

Ангел Йосифов
21.11.2011, 14:38
Борка, рискувам защото при мен(Пловдивско в средата на Тракия) пашата е ранна. От средата на април до средата на юни.Трябва да отбележа че кошерите са в двор ограден от всякъде.Освен това, при всяко отваряне на кошер,се стремя откритото пило да бъде в средата.Но това са подробности.По важното е че,където и да се намират (в страната)наличието на изобилна храна в кошера плюс захар повлиява положително на семействата.

Ангел Йосифов
21.11.2011, 14:41
И аз се зачудих за какво ще се слагат магазините на 31.03. Тази година както беше лошо времето през целия април какво ще правят при липса на паша?
За мед от череши. tongueout;

кирил
21.11.2011, 19:49
Аз мисля че е вярно.Миналата зима,въпреки приличните запаси(по около и над 30кг)два пъти им слагах по 1,5кг питка.Около 15.01.11 третирах с ОК.и същевременно поставих питките.Семействата бяха ниско.След 40 дена им поставих втора питка,като семействата бяха почти на съшото място-ниско. На 12.03 от питките беше останало около100-200гр.имаха пило на 2-3 рамки и дебели венци мед.На 31.03. плодниците(ДБ) бяха пълни с пило.По средните рамки нямаше капчица мед.В плодниците имаше не повече от7-8кг мед.При това положение,след консултации по телефонана,на другия ден им сложих магазини за развитие.
За тази зима запасите от мед са повече и пак ще подхранвам,но само с една питка от 3кг,за да спестя едно безпокоене на пчелите.
Според мен правилно пчеларстваш, само с една забележка-не сваляй магазините. А те пчелите в едно семейство, колкото повече са, толкова по-добре, нали затова им помагаме. Пчелите знаят кога да започнат да хранят майката за залагане на пило, а и колко да бъде то. От нас се иска само да им създадем условия, т.е. да помогнем с храна, белтъци и др.

ivandespotov
21.11.2011, 20:01
Аз мисля че е вярно.Миналата зима,въпреки приличните запаси(по около и над 30кг)два пъти им слагах по 1,5кг питка.Около 15.01.11 третирах с ОК.и същевременно поставих питките.Семействата бяха ниско.След 40 дена им поставих втора питка,като семействата бяха почти на съшото място-ниско. На 12.03 от питките беше останало около100-200гр.имаха пило на 2-3 рамки и дебели венци мед.На 31.03. плодниците(ДБ) бяха пълни с пило.По средните рамки нямаше капчица мед.В плодниците имаше не повече от7-8кг мед.При това положение,след консултации по телефонана,на другия ден им сложих магазини за развитие.
За тази зима запасите от мед са повече и пак ще подхранвам,но само с една питка от 3кг,за да спестя едно безпокоене на пчелите. Колега, с кой направи консултация по телефона за да сложиш магазините на 31.03. ????????

кирил
21.11.2011, 20:08
При това положение 8-9 рамки с пило и сложен магазин на 31 март и при цъфтеж на рапицата към 15 април какво правиш и какво е съотношението излюпено-запечатано-открито пило към началото на пашата[/quote]
Ако въпроса ти е към мен, отговора ти сам си го дал, цитирам те "Никой не знае какво може да направи преди да е опитал."

svetlin
21.11.2011, 20:41
Колеги тази година и аз храних през януари със питки а февруари със подбуда.Резултата беше края на март имах силни семейства на 12 април сложих магазините и началото на май извадих първият мед от рапица.За мое очудване имам двама съседи който не подхранваха имат загинали семейства а мед от рапица нямат.Моето скромно мнение е че топлите есени дни пчелите консумират повече мед и похранването е спасяващо тази година ще постъпя пак така независимо че имат по 25кг мед. wink;

kostadinstoyanov
21.11.2011, 21:15
Предлагам едно уточнение. Много често се говори за еди-колко си рамки с пило.За такава рамка с пило ли става въпрос или за нещо друго?
http://s12.postimage.org/929bfrgwp/DSC00159.jpg (http://postimage.org/image/929bfrgwp/)

Цеко Сифоня
21.11.2011, 21:33
Борка, рискувам защото при мен(Пловдивско в средата на Тракия) пашата е ранна. От средата на април до средата на юни.Трябва да отбележа че кошерите са в двор ограден от всякъде.Освен това, при всяко отваряне на кошер,се стремя откритото пило да бъде в средата.Но това са подробности.По важното е че,където и да се намират (в страната)наличието на изобилна храна в кошера плюс захар повлиява положително на семействата.

Колега а сопри се -на не повече от 20 км съм от тебе ...за какви добиви говориш като при нас 4 месеца немаеше дъжд??Каква липа споменаваш -в раковски спремо трите квартала -Секирово ,Парчевич ,и генерала нема повече от 20 липи-това въртенето на магазините и иновативни технологии де омайваш новобраците далеч не е нещо ма добре ако има балъци да ти се хващат на приказките.Не на мене тия -в нето може колега..и да кълват шараните ,,е писна ми -затова пиша....Каквото кажете колеги те все е правилно .

evgeni.filimonov
21.11.2011, 22:09
Ха сега де, каква стана тя... ?????

Ангел Йосифов
22.11.2011, 09:46
[quote="Цеко Сифоня"
Колега а сопри се -на не повече от 20 км съм от тебе ...за какви добиви говориш като при нас 4 месеца немаеше дъжд??[/quote]
Ами земляк,ако си размърдаш сивото вещество и четеш внимателно, ще разбереш защо подхрадвам рано,даже си го написал(за дъжда)Влагата по нашите места се задържа до средата на юни.За какво са ми силни семейства тогава(юни)да ги водя на слънчеви бани ли?Освен това всеки двор се обработва,което осигурява паша,която се окачествява като слаба,но достатъчна да подържа нормално развитие през летния сезон.Живот и здраве догодина около20-25 март планувам да поставя магазините за развитие.Всяка година си водя бележки кога зацъфтяват медоносите и съм сигурен че 2012г цъфтежа ще започне минимум една седмица по рано от 2011г и две седмици от 2010г.Но все пак божа работа аз да съм готов,пък ще видим.Ще се видим и със теб(знам на коя маса продаваш) drinks;

jordanov
22.11.2011, 13:43
Понеже на няколко места се споменава рапица , споделям , че по нашия край посевите от тази култура масово пропаднаха , съответно на пролет на тяхното място ще има слънчоглед или царевица . Сега е момента за оглед на районите и корекции по бележниците .

Максим Тодоров
22.11.2011, 14:36
Спделете по това време как мога да разбера дали е сято рапица blush;

jordanov
22.11.2011, 15:55
Гледай за зелени блокове - житните растения са пшеница , ечемик , широколистните - рапица .

svetlin
05.12.2011, 15:02
Здравейте колеги вчера попаднах на една обява продават храна за пчели във вид паста 7лв за два кг и половина.От Плевен ако някой колега е ползвал да пише дали става. hi;

ivandespotov
05.12.2011, 19:49
Здравейте колеги вчера попаднах на една обява продават храна за пчели във вид паста 7лв за два кг и половина.От Плевен ако някой колега е ползвал да пише дали става. hi; Колега, ако правилно си зазимил семействата с достатъчно мед няма да се интересуваш от никакави пасти , масти и т.н. !!!!! Просто спокойно си караш зимата с руйно вино и пей сърце!!! Но, щом питаш за пасти и тем подобни май си издърпал повече от колкото трябва??? Успех!

Недялко Атанасов
05.12.2011, 20:11
Това добре, но ей сега племенника каза че отворил неговите и имало ново, открито пило. И че доста са "нагънали" медеца дето си го имат. Та като ти се случи това ще храниш не ами ...
И то не със захара, направо мед трябва по това време да даваш.Е и колко е това пило?

Ангел Йосифов
06.12.2011, 08:33
- пило през зимата, особено при ")
Зима?Къде видя зима?Даже и календарната още нее дошла.Пчелите са тези,които са накарали майката да осеменява по до късно.Не мисля че грешат.По добри синоптици са от компютрите.И ако изобщо остане пчела,която да няма възможност да се облети преди истинската зима,то това ще са еденици.Пчелите са преценили колко мед да си оставят за после.Иначе момчето е мераклия,но чичому или вуйчому е трябвало да му обясни че по това време не се ръчкат кошерите.

HINAP
06.12.2011, 09:08
Алекс,прав си, че зимата още не е дошла.Всяко бърникане сега според мен е неудачно,освен ако не е наложително.Но имаше чудесни дни и ако някой се е съмнявал в хранителните запаси е можел да сложи по 1 или 2 пити с мед в някой кошер.Лошо няма.Аз обединих в края на предния месец някои кошери и полюбопитствах да видя коя М са оставили и за това отворих някои кошери.Иначе всяко излишно отваряне според мен е излишно по това време,особено ако са формирали зимно кълбо.Но си спомням като млад пчелар,че и аз за щяло и нещяло и от голям мерак съм ги от варял.Всеки от нас предполагам е минал през този етап и не трябва да се сърдим на по младите колеги.Все пак по хубаво е сега да ги отварят кошерите,а не в края на зимата да констатират,че имат загуби.А колкото до храненето,то според мен НИКОГА не е излишно.Пчелите сами ще решат кога да започнат да взимат от храната,която им е сложена като резерв.В последно време им сложих експириментално по някоя близалка под покривното платно и вчера си прибрах клечиците.

svetlin
06.12.2011, 19:29
Колега не съм бъркал повечко кошерите са зазимени със около 20кг мед просто януари винаги подхранвам със твърда храна обичам да съм спокоен.Ама винаги пък изяждат храната.Правех питки със пудра захар но при тия цени на захарта!Нормално е да се търси и нещо по евтино. drinks;

Ангел Йосифов
06.12.2011, 20:06
Колега не съм бъркал повечко кошерите са зазимени със около 20кг мед просто януари винаги подхранвам със твърда храна обичам да съм спокоен.Ама винаги пък изяждат храната.Правех питки със пудра захар но при тия цени на захарта!Нормално е да се търси и нещо по евтино. drinks;

Я по-добре,както си я подкарал,ходи купи си 5кила пудра,за коледа още толкова и така докъто дойде време за питките. drinks;

Цеко Сифоня
06.12.2011, 20:42
Колега Алексей -В се се таки не продължавам да съм съгласен с тебе -нищо че сме земляци -това не означва че трябва да бъда съгласен с теб .Нищо че ме знаеш на коя маса продавам -май преди време ти дадох телефона си -понеже видя ножа на колата отгоре -стига с тия профански изказвания -аз немам какво да крия-просто ме дразни това което пишеш-това мое да го пишеш наовобранците --ясни сте ми колегите от Раковски на какво ниво сте -----некви си полицайчета де имат по 10 ...50 кошерчета де не мойте да изкарате по 20 килограма мед ...Пречи ви големото самочувствие че сте големи пчелари -но не сте -всяка година ;челите ви мрат и вината е само във вас -що не мрат моите бре пич???'"'""ВЪРНЕТЕ СЕ НАЗАД И ПОТЪРСЕТЕ ВИНАТА В СЕБЕ СИ И СТИГА С ТЕЗИ ГРАНДОМАНСКИ ИЗКАЗВАНИЯ -НЕ МОЖЕ ТАКА ДА ГОВОРИШ КОЛЕГА ----ТОВА КОЕТО СИ ПОСТИГНал си го пиши -но недей лъжи колега......АКО НЕ Е ИВАН -РИБАТА -ВСЕ СТЕ СИ УМРЕЛИ В КОЖАТА-НЕ Е ЛИ ВЕРНО -А????????????????????

svetlin
06.12.2011, 21:33
Благодарско за съветите колеги thumbdown;

Ангел Йосифов
06.12.2011, 23:28
Колега Алексей -В се се таки не продължавам да съм съгласен с тебе -нищо че сме земляци -това не означва че трябва да бъда съгласен с теб .Нищо че ме знаеш на коя маса продавам -май преди време ти дадох телефона си -понеже видя ножа на колата отгоре -стига с тия профански изказвания -аз немам какво да крия-просто ме дразни това което пишеш-това мое да го пишеш наовобранците --ясни сте ми колегите от Раковски на какво ниво сте -----некви си полицайчета де имат по 10 ...50 кошерчета де не мойте да изкарате по 20 килограма мед ...Пречи ви големото самочувствие че сте големи пчелари -но не сте -всяка година ;челите ви мрат и вината е само във вас -що не мрат моите бре пич???'"'""ВЪРНЕТЕ СЕ НАЗАД И ПОТЪРСЕТЕ ВИНАТА В СЕБЕ СИ И СТИГА С ТЕЗИ ГРАНДОМАНСКИ ИЗКАЗВАНИЯ -НЕ МОЖЕ ТАКА ДА ГОВОРИШ КОЛЕГА ----ТОВА КОЕТО СИ ПОСТИГНал си го пиши -но недей лъжи колега......АКО НЕ Е ИВАН -РИБАТА -ВСЕ СТЕ СИ УМРЕЛИ В КОЖАТА-НЕ Е ЛИ ВЕРНО -А????????????????????
Братле май си изпаднал в роево настроение или си станъл търтовка. :D :D,че и параноя май те клати.Цеко,приятелю незнам колко стаж като пчелар имаш но е време да направиш разлика между захар и мед.За зимата съм оставил на семействата по около 30кг.мед и въпреки това ще подхранвам с питки,затова посъветвах Светлин да си купи пудра на няколко пъти,за да му е по леко на финансите.Знам че не си в час(плоха пахнет) затова реагира по това време с този си пост.Също така знам че си противник на захарните подхранвания,но .....всеки си е намерил начин как да го прави.Желая ти много успех и бесмъртни пчели.

Пеньо Лазаров
24.12.2011, 02:06
Колеги някой подхранвал ли е кошерите си с гръцки питки и доволен ли е от тях ,защото ги продават най-евтино за сега и се колебая дали да подхранвам с тях.Досега съм подхранвал със сръбските питки и съм доволен от тях но цената им е много скочила тази година на 4 лв. за килограм.Благодаря предварително.

svetlin
24.12.2011, 07:48
Колега аз миналата седмица подхраних със тях.Разликата е в цената защото при нас всичко е страшно скъпо а като им кажеш 6лв за буркан мед и се мръщат.Според мен ще свърши работа. wink;

Димитър Бонев
24.12.2011, 21:13
От втората година откакто започнах да гледам пчели до ден днешен питките си права сам колкото и усилие да ми коства. Поне знам какво има в тях. Първата година ми дадоха фира много кошери с купешките питки и сега само собствено производство.

георги ананиев
25.12.2011, 08:53
Lazrov, аз миналата година патих с тези (гръцките) питки.
От изложението в Плевен закупих от тях и към 20 февруари сложих на няколко семейства .Към 10-15 март отворих да видя дали са ги взели и бях доста изненадан - питките почти не бяха пипнати но за сметка на това бяха станали твърди като камък. Все пак в по късен етап влезнаха в употреба като ги направих на сироп , но втори път не бих купил от тях.

krasimir petrov
26.12.2011, 11:50
Здравейте, от моя не дълъг опит мисля, че немската храна Apifonda e една от добрите храни и цената и в момента е 3 лева на килограм.Това е цената от директния вносител за България не от пчеларските магазина.

vanHanegem
26.12.2011, 11:58
Аз ще храня с "Апифонда" вече 3-та година и не бих хранил с нищо друго, което се предлага в България. Онзи ден - в петък ми докараха 5 кашона Х 12.5 кг. Платих за тях 186.25 лв. 1 кг. = 2.98 лв.

svetlin
26.12.2011, 12:35
Незнам тази година слагам за първи път от тази гръцката.Миналата година слагах от сръбската и останах доволен.Ще видя февруари може да си купя от плевен пак от сръбската. hi;

Ангел Йосифов
26.12.2011, 17:50
Миналата седмица един младеж на около25-30години си купи храна от магазина на централна гара в София.След като излезе,дочух разговор м/у магазинера и помошника
-Защо му даде от старата храна утре ще се върне да ....(недочух края)
-Няма страшно той е новобранец пък и досега никой не е правил рекламация.
За съжаление,когато излезнах,колегата го нямаше.

kando
26.12.2011, 18:03
А има ли всъщност написан някакъв срок на годност в/у тези храни - питам, защото никога не съм купувал и ми стана интересно.

jordanov
27.12.2011, 11:14
Трябва да има срок , че то е задължително за всяко нещо което е за хора и животни . Обаче една преетикировка или преопаковка и опаа - имаме нов срок на годност и купувай народе ! Никога няма да взема такова нещо .

Пеньо Лазаров
27.12.2011, 11:39
Колеги може ли някои да даде телефоните на дистрибуторите на Апифонда (немската храна).Благодаря!

ceco_lovech
27.12.2011, 11:55
Колеги може ли някои да даде телефоните на дистрибуторите на Апифонда (немската храна).Благодаря!

02/9808323,02/9812320,gsm0898560251

Evgeni Petkov
27.12.2011, 12:02
Lazrov, позвъни на тел. на Р.Милев 0887353174 той ще ти даде координатите на удобни за теб дистрибутори. Лек ден!

Пеньо Лазаров
27.12.2011, 19:43
Благодаря колеги ще звънна да питам на каква цена ще ми продадът,че досега съм чул много добри отзиви за тях.

vanHanegem
27.12.2011, 20:53
Toва е най-доброто, което има на пазара! А ще се окаже, че тази година ще бъде и най-евтино. Сръбските са над 4.00, гръцките - 3.20-3.50...

valaz
26.02.2012, 12:37
Toва е най-доброто, което има на пазара! А ще се окаже, че тази година ще бъде и най-евтино. Сръбските са над 4.00, гръцките - 3.20-3.50...
Aз купих Апифонда от Певен малко по-скъпо-44лв за опаковка 12.5кг, т.е. по 3.52лв/кг. Като чета състава и, съдържа захароза и вода. Механично преработена захар омесена във вид на тесто. Пудра захар на едро върви около 2.84лв/кг, а водата е още по-евтина. Като се добавят разходите за производство и доставка, цената излиза нормална, за това което получаваме. Все пак, не е препоръчително подхранването на пчелите със захар толкова рано, когато още няма приток на прашец. Ако съдим за състава на храните по написаното на опаковките, по-изгодно излиза храната Beefonda. Тя съдържа прости захари, които не изискават разграждането им от пчелите като фруктоза, декстроза и т.н. Цената и е 2.60лв/кг. Сръбските храни са по-скъпи, но пише, че съдържат витамини и микроелементи.
Не знам кои храни са гръцките, като име?
Като се има в предвид, че няма как да проверя дали всичко написано на опаковките е точно така, в крайна сметка се ориентирах към класическата храна-питка с мед и пудра захар. Ако приемем ,че съотношението захар/мед в питката е 3:1, цената и идва около 4.35лв/кг. без труда за приготвянето и. Такава питка съдържа микроелемети и витамини за пчелите.

ilmaz_82 - Илмаз Османов
01.04.2012, 12:08
Колеги моля Ви за съвет? Кога и как се започва с подбудителното подхранване? Имам един кошер който не си близва дори от даваният сироп. Това означава ли, че още е рано да им се дава сироп. Понеже съм начинаещ още разчитам на малко помощ от темите на форума.

Gogo
08.06.2012, 08:14
Здравейте,
имам тук една книжка за храненето на медоносните пчели и чета за подхранване с мляко, брашно от зърнени и бобови култури, яйчен белтък, костна пепел, кюспе, трици, дрожди, кръв от животни, какавиди на мравки и т.н.
Въпросът ми е, към какво се добавят тези храни, към сироп или се месят питки, или под друга форма?

Димитър Бонев
08.06.2012, 19:16
Какво ще храниш? Ако имаш възможност събери още сега прашец и го давай в питките към края на февруари. Всички изброени в тази книжка заместители на прашеца не са достатъчно ефективни. Като зачетеш по подробно книжката ще разбереш.

valaz
20.08.2012, 20:43
Някой може ли да сподели лични впечатления от тази хранителна добавка за пчели?
http://www.farmer.bg/26314-Valshebstvoto-na-proletnoto-podhranvane
Мисля да я пробвам. Тази година времето през август се задържа много сухо и притокът на прашец е минимален. Ако някой пчелар от София има сериозен интерес към нея, бихме могли да си купим чувал от нея и да си го разделим.

зуница
21.08.2012, 12:07
Колега,valaz,
От това което прочетох в нета за "Feedbee",
разбирам , че основната съставка е соево брашно и се произвежда в Канада.Отвъд океана соя , която не е ГМО няма.
Дано да съм се заблудил аз, а не търговците умишлено да ни пробутват ГМО.

valaz
21.08.2012, 15:35
http://to-bee.blogspot.com/2011/12/feedbee_05.html
В тази статия пише, че производителят гарантира, че продуктът FeedBee не съдържа соеви продукти и ГМО. Не мога да твърдя, дали наистина това е така.
http://makrevltd.com/feedbee-kirilov.php
http://www.bees-online.co.uk/downloads/Feedbee_instructions.pdf

ianev
21.08.2012, 16:46
Гледам в сайта който си дал 240 лв за 20 кг не е малко нерентабилно да се ползва този продукт, така както апиинверта е хубав но скъп. Аз питки давам Апитом и съм доволен средно с 2 питки на семейство една началото на февруари другата в края. Прочетох че и сега по това време се давало Feedbee но аз не бих си дал парите за него с захарния сироп с малко стартовит и нямам ядове за 240 лв това 120-130 кг захар отделно ако го обърнем в сироп си е доста. Все пак всеки си знае възможностите си и сам решава какво и как да дава на семействата си

valaz
22.08.2012, 08:19
Гледам в сайта който си дал 240 лв за 20 кг не е малко нерентабилно да се ползва този продукт, така както апиинверта е хубав но скъп. Аз питки давам Апитом и съм доволен средно с 2 питки на семейство една началото на февруари другата в края. Прочетох че и сега по това време се давало Feedbee но аз не бих си дал парите за него с захарния сироп с малко стартовит и нямам ядове за 240 лв това 120-130 кг захар отделно ако го обърнем в сироп си е доста. Все пак всеки си знае възможностите си и сам решава какво и как да дава на семействата си
Feedbee се явява заместител на цветния прашец, а не на захарта и меда. Поради това, сравнението с техните цени не е уместно. Уместно е сравнението на цената му с тази на цветния прашец и неговите заместители-сухо мляко, хлебна мая, обезмаслена извара, соев протеин и т.н. При тази суша, приносът на цветен прашец от пчелите е минимален и се опасявам, че няма да успеят да се подготвят за зимата. В началото на август направих една отводка. Подхранвам я със сироп, но само това не е достатъчно. Нужен е и прашец. Не съм събирал цветен прашец, а не смея да им давам такъв, закупен от други пчелари, поради опасност от пренасяне на болести.

Димитър Бонев
22.08.2012, 08:36
Продукта върши работа при прашецов недостиг, но не го слагайте в сиропа. Вземат сиропа , а другото съхне по хранилките. След това пада яко чистене. Пчелите почти не го взимат при наличие и на малко прашец в природата. Става да се дава само като питка.

Светозар Каменов
22.08.2012, 08:58
Какво ще храниш? Ако имаш възможност събери още сега прашец и го давай в питките към края на февруари. Всички изброени в тази книжка заместители на прашеца не са достатъчно ефективни. Като зачетеш по подробно книжката ще разбереш.
А може ли цветен прашец да се даде сега със сиропа, че имам кошери имат минимално количество прашец?

Владо-Gillan
22.08.2012, 09:03
все още има прашец в природата, събират го сутрин до към 10 часа.Все още има цъфтящи пипер, домати, краставици и повечето зеленчуци продължават да цъфтят до края на август и началото на септември.Има и късна царевица която същи дава добър прашец, има и градински и полски цветя които дават прашец по малко.Според мен и моите наблюдения в селските райони, пчелите са по активни и по добре се развиват сега отколкото тези в градските райони.

Владо-Gillan
22.08.2012, 10:19
Какво ще храниш? Ако имаш възможност събери още сега прашец и го давай в питките към края на февруари. Всички изброени в тази книжка заместители на прашеца не са достатъчно ефективни. Като зачетеш по подробно книжката ще разбереш.
А може ли цветен прашец да се даде сега със сиропа, че имам кошери имат минимално количество прашец?


Има прашец, не подценявайте пчелите.Просто не го виждате защото е залян с нектар.Проверете като вдигате питите срещу слънцето, тези дето прозират са с мед, а тези дето не прозират са със прашец, залят с нектар.Успех на всички, и наблюдавайте пчелите, сутрин рано.Тогава се вижда какъв е приноса в кошера.

Димитър Бонев
14.10.2012, 19:45
Малко е рисково сега да им даваш мед разреден с вода. Няма да го запечатат и ще вкисне. Вариантите са два или инвертиран сироп (домашно приготвен или АПИИНВЕРТ ) или питка.

Владо-Gillan
14.10.2012, 19:57
Малко е рисково сега да им даваш мед разреден с вода. Няма да го запечатат и ще вкисне. Вариантите са два или инвертиран сироп (домашно приготвен или АПИИНВЕРТ ) или питка.

С апиинверт-а как стой въпроса сега?че едното ми семейство е що годе добре, но си мисля дали да не му дам още малко храна

Владо-Gillan
14.10.2012, 20:04
Колега за каква Питка става дума, ако може поясни, че ще е от полза на доста народ.

vanHanegem
14.10.2012, 20:05
За "Апифонда" предполагам - твърдата форма на "Апиинверт".

Владо-Gillan
14.10.2012, 20:10
Може ли сега да се слага?Не е ли по добре за по късен етап от време, примерно края на Ноември иили декември.Доста интересно, хвърлихте ме в размисли, има някаква логика която ми убягва.